Diyet Yapmanın Püf Noktaları

Sağlıklı bir diyetin püf noktaları

Diyet Yapmanın Püf Noktaları

Soğuk, kasvetli ve yağışlı havaları geride bıraktığımız ve baharı karşıladığımız şu günlerde herkesi yaza hazırlık telaşı sarmış durumda.

Öyle ki yaz aylarını formda bir vücutla karşılamak isteyenler, uygunsuz diyet ve egzersiz yöntemlerine başvurmaya başladı.

Fakat bu bilinçsiz zayıflama yollarının sanıldığı kadar etkili ve sağlıklı olmadığının ne kadar farkındayız? Central Hospital'dan Beslenme ve Diyet Uzmanı Deniz Şafak, sağlıklı bir diyetin püf noktalarını açıklıyor.

Kış mevsiminde soğuk havaların beraberinde getirdiği mevsim şartlarına uyum sağlayan vücutlar, havaların ısınmasıyla birlikte yeni bir sürece alışmaya çalışır.

Yaza hazırlık döneminde de başta beslenme programı olmak üzere birçok alışkanlık konusunda değişikliğe gidilir.

Bilhassa fazla kiloları olanlar, vücutlarında biriken yağlardan kurtulmak için büyüleyici sonuçlar vaat eden ilaçlara veya şok diyetlere başvurur. Sıvı kaybı sağlayan diuretik maddeler içeren gıdalar da bu süreçte sıklıkta tüketilir.

Şok diyetler vücutta deformelere neden oluyor

Şok diyetler ve benzeri sağlıksız kilo verme metotları kısa vadede fazla kilolardan kurtulmayı sağlayabilir. Fakat bu diyetler, kas kitlesinde azalmaya zemin hazırladığı için vücutta deformelerin oluşmasına yol açar.

Kas kitlesinin azalması ayrıca, vücuttaki yağların daha fazla ortaya çıkmasına sebep olur. Belli bir sertliğe sahip olan kol ve bacaklarda şok diyetlerle incelme görülebilir ancak, vücut sahip olduğu sertliği kaybedebilir.

Bu nedenle kilo vermedeki en önemli amacın vücutta bulunan yağ kitlelerinden en sağlıklı şekilde kurtulmak olduğu akıllardan çıkarılmamalıdır.

Hızla verilen kilolar hızla geri alınır

Uygulanan şok diyetlerle verilen kilolar, kısa sürede geri alınır. Üstelik alınan bu kilolarla vücuttaki yağ oranında daha fazla artış yaşanır. Artan yağ oranıyla birlikte vücut için gerekli olan kas kitlelerinde de kayıp riski oluşur.

Bilinmelidir ki kaslar, vücuttaki yağları yakan fabrikalardır. Bu sebeple yapılan diyetler kas kitlelerine zarar vermeyecek şekilde planlanmalıdır. Ayrıca her diyetin kişiye özel olduğu ve herkesin uygulayabileceği standart diyetlerden kaçınılması gerektiği unutulmamalıdır.

Fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişiler için hazırlanacak diyet programı yalnızca bir beslenme uzmanı tarafından o kişinin yaşına, cinsiyetine, bazal metabolizma hızına ve diyabet, tansiyon, kolesterol gibi sağlık problemlerine uygun olarak hazırlanmalıdır.

Çünkü her bireyin sahip olduğu kişisel özellikler değişiklik gösterirken, diyet programlarına vereceği cevap da farklı olacaktır.

Ara öğünlerin atlanması metabolizmanın yavaşlamasına neden olur

Sağlıklı şekilde hazırlanacak bir diyet programında öğünler, sık fakat azar azar tüketilmelidir. Öğün atlamamaya da büyük özen gösterilmelidir. Ayrıca diyet yapmak için asla tüm gün aç kalınmamalıdır.

Çünkü uzun saatler boyunca aç kalmak metabolizmanın yavaşlamasına yol açacaktır. Diyetler, 3 ana, 3 ara öğün şeklinde olmalıdır. Ana öğünlere önem verirken, ara öğünler atlanmamalıdır. Yemeklerden 2 ile 2,5 saat sonra kan şekeri düşmeye ve açlık hissi ortaya çıkmaya başlar.

Ara öğünlerde tüketilecek atıştırmalıklarla kan şekerine bağlı açlık hissi önlenmelidir.

Sağlıklı bir diyet için püf noktaları

– Diyet sırasında dengeli olmak şartıyla her besin grubundan yiyecek tüketilmelidir. Tek tip besinleri içeren diyetler başlangıçta kilo vermeyi sağlasa da ileriki süreçte verilen kiloların geri alınmasına yol açar.

– Diyet sürecinde günde en az 2 ile 2,5 litre arasında su içmeye özen gösterilmelidir. Bu miktardan fazla içilecek su böbreklerin gereğinden fazla çalışmasına neden olur. Suyun, yemeklerden önce içilmesine dikkat edilmelidir. Yemek arası ya da yemekten hemen sonra su içilmemelidir.

– Diyet sırasında kalorisi azalacağı düşüncesiyle ekmeği kızartmak, ekmekte sadece su kaybı oluşmasını sağlar. Bilinenin aksine kızarmış ekmeğin kalorisinde hiç bir değişiklik oluşmaz.

– Meyve ve sebzeler diyette çok daha fazla önemsenmelidir. Çünkü bu gıdalar, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin içeriklere sahiptir. Ayrıca posa içeriğinin yüksek olması nedeniyle meyve ve sebzeler, yaşanan ya da yaşanabilecek kabızlık probleminin çözümüne destek sağlar.

– Diyet sürecinde mümkün olduğunca spor yapmaya dikkat edilmelidir. Günümüzde çok fazla spora zaman ayrılamadığından günlük hayatta hareketli olmak gerekir. Bunun için de asansörler ya da yürüyen merdivenler yerine vücudu harekete geçirecek sabit merdivenler kullanılmalıdır. Ayrıca yakın mesafelere araç yerine yürüyerek gidilmelidir.

– Diyeti desteklemek ve yağ yakmak için ise, metabolizmanın sağlıklı ve düzenli çalışmasını sağlayacak besin maddelerinin dengeli olarak tüketilmesinin yanında, kas-yağ oranına göre vücuda uygun spor programı belirlenmelidir. Egzersizde set ve tekrar sayıları kişinin fiziki ve fizyolojik yapısı göz önünde bulundurularak hazırlanmalıdır.

Источник: https://www.kadinvekadin.net/saglikli_bir_diyetin_puf_noktalari.html

Karatay diyetinin püf noktaları

Diyet Yapmanın Püf Noktaları

Kilo vermek, daha zayıf olmak, daha güzel görünmek.. Kadınların bunun için yapmadığı şey yok. İthal zayıflama yöntemleri pek dertlere çare olmadı. Evet kilolar veriliyor, fakat o diyet bırakıldığı an verilen bütün kilolar fazlasıyla geri alınıyor. Son dönemlerde en çok konuşulan diyet Karatay diyeti..

Beslenme uzmanlarının savundukları 'az az ama sık sık yiyin' cümlesini tamamen ortadan kaldırıyor. Damak lezzetini bozmadan, sağlıklı beslenmenin mümkün olduğunu söyleyen Canan Karatay diyor ki; İki dilim ekmek iki çorba kaşığı toz şekerden daha fazla kan şekerini yükseltiyor.

Akşam gazetesinden Türkan Yılmazer'e konuşan Canan Karatay, Karatay diyetinin püf noktalarını açıkladı.

İşte size diyet konusunda bildiklerinizi unutturacak açıklamalar..

NELERİ YEMEYECEKSİNİZ

Kilo vermek isteyenler, mutfaklarında nasıl değişiklikler yapmalı?

KAN şekerini aniden artıran, yüksek glisemik indeksli boş toksik karbonhidratları mutfaklarından uzak tutacaklar.

Bunlar neler mi? Her türlü ekmek, simit, pirinç, patates, mısır, makarna, börek, poğaça, şeker, çikolata, reçel, bal, pekmez, suni tatlandırıcı, hazır meyve suları, gazlı içecekler, kızartma, hazır çorba, sucuk, salam, sosis, tütsülenmiş balık ve etler, süt tozu, krema, mayonez, ketçap, hazır soslar, marketlerde satılan tavuklar… Bu liste gözünüzü korkutmasın. Neyi yiyebileceğinizi düşünerek alışverişinizi yaparsanız, diyetinizi rahat uygularsınız.

KALORİYLE KİLO VERİLMEZ

Yiyecekleri kalori hesaplayarak almalı mıyız?

KALORİYLE kilo verilmez. Her kişinin alması gereken miktar farklıdır. Ayrıca bir kalori eşittir bir kalori de değildir. Şekerden alınan bir kalori ile yağdan alınan bir kalori arasında çok büyük fark var. Köy tereyağından alınan bir kalori sağlıklıdır ama şekerden alınan bir kalori tehlidir.

Vücuda havuç, kırmızı et ya da ekmek girdiği zaman aynı sonucu vermez. Bu yüzden yüksek glisemik indeksli toksik denilen karbonhidratlardan uzak durun. Porsiyon için de aynı şey söz konusu.

Spor yapıyorsanız, her gün 5 kilometre koşuyorsanız, karaciğeriniz yağlı değilse, insülininizi ölçtüğünüzde 5 çıkıyorsa; istediklerinizi, doğal olmaları şartıyla doyuncaya kadar yiyebilirsiniz.

EKMEĞİ ANİDEN BIRAKIN

Ekmek neden tehli? Siz buğdayı öneriyorsunuz…

TAHILLAR, un haline dönüştüğünde glisemik indeks değeri yükseliyor. Buğdayı keşkek, salata gibi birçok yemekte kullanabilirsiniz. Ama un halinde olmasın. Un ister çavdar, ister buğday, ister yulaf, arpa olsun vücutta su tutuyor.

Ekmek, yavaş yavaş değil, sigarayı bırakır gibi aniden bırakılmalı. Kilo verdikten sonra zaman zaman yufka ya da lavaş şeklinde tüketilebilir. TBMM Ekmek Komisyonu'nun daveti üzerine, Önce Ekmekler Bozuldu başlıklı bir rapor sundum.

Ekmeğin, kan şekerini çok yükselttiğini, kilo vermek için yenmemesi gerektiğini söylüyorum. Örneğin ABD'nin saygın kardiyologlarından Dr. William Davis, Buğday Göbeği adlı kitapta unun zararlarını anlatıyor.

“İki dilim tam buğday ekmeği iki çorba kaşığı toz şekerden daha fazla kan şekerini yükseltir” diyor. B vitamini ya da lif kaynağını ekmek yerine fasulye, mercimek, barbunya ve börülceden alabilirsiniz.

MENEMEN DE VAR, SAHANDA YUMURTA DA

07.00-09.00 saatleri arasında yapmanız gereken kahvaltıda şunları tüketmelisiniz:

– Az pişmiş iki adet yumurta: Haşlanarak rafadan veya kayısı kıvamında ya da tavada düşük ısıda saf tereyağında fazla katı olmadan pişirin. Omlet, menemen, çılbır, mıhlama ya da pastırmalı yumurta da tercih edilebilir.

– Bir avuç içi kadar peynir: Az yağlı, light ya da krem peynir olmayacak. Yanında herhangi bir unlu mamul yenmeyecek. Koyun, inek veya keçi sütünden klasik beyaz peynir, eski kaşar, Erzincan deri tulumu, İzmir tulumu gibi yöresel peynirler olabilir.

– İnce belli çay bardağı dolusu, kavrulmamış-tuzlanmamış ceviz, fındık, fıstık, badem veya yerfıstığı.

– AZ tuzlu 10-15 adet zeytin. Üzerine zeytinyağı, limon, kekik ve pul biber eklenebilir.

– DOMATES, biber, salatalık, turp, maydanoz, nane, roka… Doğal ve mevsiminde olmak şartıyla arzu edildiği kadar yenilebilir.

– LİMONLU çay ya da süt. Şeker ve tatlandırıcı yok.

KARATAY BESLENME PİRAMİDİ

ASLA: Rafine ve işlenmiş gıdalar, meyve suları, şekerli içecekler

GÜNDE BİR KEZ: Bulgur salatası veya bulgur pilavı. Mevsim meyvesi.

GÜNDE İKİ KEZ: Balık eti, kuzu eti, dana eti, yumurta.

GÜNDE ÜÇ KEZ: Kuruyemiş.

İSTENİLDİĞİ KADAR: Sebze.

DOYUNCAYA KADAR: Peynir, zeytin.

HER GÜN: 30-40 dakika yürüyüş. Saf tereyağı, sızma zeytinyağı ve Omega-3.

ZEYTİNYAĞI ÇOK DEĞERLİ

İNGİLTERE'de zeytin yetişmediği için zeytinyağını İtalya'dan ithal ediyorlar. İtalyanlar da bizden alıyorlar. Bizim zeytinyağını işleyip, şişeleyip satıyorlar. ABD'de de zeytinyağı çok pahalıdır.

Bizim üreticilerimiz, tüccarlarımız bir araya gelip bu altın değerindeki yağa sahip çıkmalılar. Türkiye'yi kalkındırır bu… Yurtdışında çok pahalıya satılıyor.

İngiltere'de bir eczanenin güzellik bölümünde 200 mililitrelik zeytinyağını 10 sterline (27 Türk Lirası) aldım.

BUNLARI YAPAN KİLO ALMAZ

– Hareket edin, tembelliği bırakın.

– Düşük glisemik indeks değeri olan besinleri tüketin.

– Yemekleri sağlıklı pişirin.

– Kalorisi fazla korkusuyla çekinmeyin, sağlıklı yağları tüketin.

– Gündüz ve gece öğünlerinin zamanlamalarını dikkate alın.

– Yemek porsiyonlarını büyük tutmayın, küçük tutun.

– Sık sık yemeyin, acıkmadıysanız ara öğün yemenize gerek yok.

ESKİMOLAR, KAFKASLARDA YAŞAYANLAR SAĞLIKLI

Dünyada sağlıklı beslenenler olarak örnek göstereceğiniz ülkeler var mı?

Kanada'daki Eskimolar ile Kafkaslar'da yaşayanların beslenme düzenleri dikkat çekicidir. Eskimolarda da kalp hastalığı yoktur. Balinaların iç organ yağlarını ve balığın her çeşidini bol bol tüketirler. Çiğden kızarmışa kadar…

Kafkaslara gelirsek uzun ömürlüler… Buğday yoktur, tahıl yoktur orada. Esas yedikleri yağlı bütünüyle kuzudur. Kuzu onlar için kutsaldır. Kuzu yeme töreni yapıyorlar. En sağlıklı et kuzu etidir. Kuzu eti, koyun kavurması, koyun kıkırdağı yiyen uzun yaşar.

Tabii dana eti de sağlıklıdır.

KALORİ HESABI YAPMA

GLİSEMİK indeks (Gİ), herhangi bir yiyeceğin içinde bulunan karbonhidrat miktarına göre hesaplanır. Karbonhidrat içeren bir yiyecek kana geçtiğinde, kan şekerini yükseltme hızını gösterir.

Düşük Gİ 0-55, orta Gİ 55-70, yüksek Gİ 70-100'dür. Karbonhidrat içermediklerin ya da ölçümeyecek kadar az içerdiklerinden dolayı proteinlerin glisemik indeksleri 100 üzerinden sıfırdır.

Korkmadan, kalori hesabı yapmadan tüketebilirsiniz.

– SIFIR Gİ: Etler (kırmızı ve beyaz), balıklar, yumurta, peynir, yoğurt, süt, ayran.

– SEBZELER: Çiğ olarak tüketildiği için Gİ değeri çok düşüktür. Örneğin havucun çiğ iken Gİ değeri düşük (100 üzerinden 40) olduğu halde pişirildiğinde 70'e çıkabilir. Lahana, enginar, kereviz, patlıcan, kabak, biber, salatalık, domates, marul, kurusoğanda Gİ sıfırdır.

– BAKLAGİLLER: Sık tükettiğimiz baklagillerin (pişmiş) 100 üzerinden Gİ değerleri şöyledir: Yer fıstığı (0); kuru fasulye, barbunya, yeşil mercimek (30), kırmızı mercimek (26), kuru börülce (30).

– KURUYEMİŞLER: Badem (0-15), ceviz (0-15), kavrulmamış fındık (0-15), Antepfıstığı (0-15), fındık ve çekirdekli siyah kuru üzüm karışımı (20), kurukayısı (30), kuru mürdüm eriği (29).

– MEYVELER: Limon (0), kiraz, vişne (22), erik (24), greyfurt (25), şeftali (28); elma, armut, böğürtlen, karadut (40); portakal (45); üzüm (53).

PATLI(CAN)DIR

ETİN sağlıklı ve yağlı olması yanında patlıcan gibi çok önemli bir sebze olması önemlidir. Kebabın yanında yeşilbiber ve domates yiyin ama ekmek, bulgur ve pilavdan uzak durun. Yanında ayran, cacık ve bol salata tüketebilirsiniz. İşte yazın ve sonbaharda yapmanızı tavsiye ettiğim Şişte Patlıcan Kebap tarifi…

MALZEME

– 500 gram kuzu kıyma (yağlı) -Kristal kayatuzu, karabiber, kimyon, pul biber – 4 adet patlıcan – 2 adet yeşil biber- Demir şiş ve çöp şiş -Yıkayıp yaprak yaprak ayıklanmış yarım demet maydanoz.

YAPILIŞI:

Tuz, karabiber, kimyon, pul biber koyduğunuz kıymayı yoğurun. Domatesleri dörde, biberleri de üçe bölün. Patlıcanları ve 4-5 santim uzunluğunda halka şeklinde doğrayın.

Kararmamaları için bekletmeden, bir patlıcan, bir köfte şeklinde demir şişlere dizin ve dizdiğiniz şişleri, domates-biber şişlerinin aralarına yerleştirip, önceden 180 derecede ısıtılmış fırında pişirin.

Köfteler pişip patlıcanlar yumuşayınca tepsiyi fırından alın, patlıcan kebabı yanında maydanoz yapraklarıyla sıcak servis yapın.

ÖRNEK MÖNÜ

– 08.00-09.00: Karatay kahvaltı tabağı

Источник: https://www.ensonhaber.com/karatay-diyetinin-puf-noktalari-2013-02-07.html

Diyet yapmadan zayıflamanın püf noktaları

Diyet Yapmanın Püf Noktaları

Diyete bağlı kalmadan doğru beslenerek, uyku düzeni ile ideal vücuda sahip olunabileceğini söyleyen Diyetisyen Serkan Tutar diyet yapmadan kilo vermenin püf noktalarını açıkladı.

1- Düzenli uyuyun

Düzenli uyku, zayıflamanın temelidir. Yetersiz uyku, ertesi gün vücudunuzda ödem birikmesine neden olur. Bu durumda tartıya çıktığınızda kilonuzu fazla görürsünüz. Ayrıca yapılan bilimsel çalışmalarda, gece geç saatlere kadar oturan bireylerin daha fazla kalori aldığı ve uzun vadeli daha fazla kilo aldığı görülmüştür.

2- Şekeri azaltın

Basit şekeri doğduğunuz andan itibaren vücudunuzun en büyük düşmanı olarak düşünebilirsiniz. Tüketmesi kesinlikle keyifli olan şeker, tüketim miktarı ve sıklığına her zaman dikkat etmek zorunda olduğunuz besindir.

Şekeri tükettikçe vücudunuz daha fazla istemeye başlayacağını unutmayın. Bu durumda istenmeyen vücut şekline sahip olmanıza neden olacaktır.

Eğer kilo vermek istiyorsanız ilk uzak durmanız gereken besinlerin başında gelmelidir şekerli besinler.

3- Yeşil çay ve bol su için

Yeşil çayın içerisinde bulunan kateşin sayesinde hem metabolizma hızlandırıcı etkisi hem de bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi bulunmaktadır. Yeşil çay bu etkisi ile hem iyi bir içecek alternatifidir hem de zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

Su hem vücudunuzda şişkinlik hissi veren hem de kilonuzun tartı üzerinde fazla çıkmasına neden olan ödemin dışarı atılması için temel içecektir. Aynı zamanda yağın vücuttan atılması için gereklidir. Günde ortalama 2-2,5 litre su içmeniz gereklidir.

Eğer su içme alışkanlığınız yok ise bunun zaman içerisinde oluşacağını unutmayın ve su içmekten hemen vazgeçmeyin.

4- Yemeğinizi 20 dakikada tüketin

Yemek yerken ilk önce yemeğe başladığınız saate bakın ve yemeğinizi ortalama 20 dakikada tüketmeye özen gösterin.

Çünkü algılama hızı çok hızlı olan beynimizin tokluk hissini algılaması yaklaşık 20 dakika sürmektedir.

Tempolu yenilen büyük porsiyonlar yerine keyifle yenilen küçük porsiyonları tercih etmeniz ve yavaş yemeniz daha az besinle tokluk hissini yaşayarak masadan kalkmanızı sağlayacaktır.

5- Yemeklerden önce çorba için

Öğle ya da akşam yemeklerinin bir öğününde yemek öncesi çorba tercih edin. Lif içeriği yüksek sebze çorbaları ya da klasik çorbalarımız olan tarhana, mercimek veya ezogelin çorbaları tokluk hissinizin daha çabuk olmasını sağlayacaktır.

Özellikle uzun süre aç kaldıktan sonra yiyeceğiniz yemek öncesinde kesinlikle çorba tüketmeli direk olarak ana yemekten başlamamalısınız. Çorbada en önemli husus ise hazır olmaması ve içerisindeki tuz miktarının çok yüksek seviyelerde olmamasıdır.

6- Akşam hafif yemekler tercih edin

Özellikle akşam yemeklerinde sebze gibi hafif besinleri tercih etmeniz diyet yapmasanız dahi kilo vermenize yardımcı olacaktır. Yağ içeriği yüksek, soslu yemekler yerine su ve lif içeriği yüksek kalorisi düşük mevsime uygun sebzeleri tercih etmeniz kilo kayıpları yaşamanızı sağlayacaktır.

7- Tam tahıllıları seçin

Günümüzde birçok ürüne alternatif bulunabilmektedir. Makarna, pirinç ve ekmek çeşitlerinde kepekli olanları (kansızlık probleminiz yok ise) tercih edebilirsiniz. Ayrıca ekmekte tam buğday, tam çavdarlı alternatifler de yine tercih edilebilir.

Bu şekilde hem daha az besin tüketimi yapmış hem de daha uzun süre tokluk hissini hissetmiş olacaksınız.

Ayrıca bu alternatifleri tercih eden kolesterolü yüksek bireylerin kolesterol seviyelerinde zaman içerisinde düşmeler olduğu yapılan araştırmalar ile gözlemlenmiştir.

8- İçeceğinizi kendiniz hazırlayın

Evimizde, televizyon karşısında bir şeyler içme alışkanlığı hepimizde vardır. Özellikle akşam saatlerinde hareketsiz kaldığımız ve bol kalori aldığımızda kilo alımımızın olduğu görülür. Bunu engellemek için kendi içeceğimizi kendimiz hazırlayabiliriz.

Az şeker eklenerek hazırlanmış limonata içerisine nane ve dondurulmuş çilek ekleyerek keyifli bir içecek hazırlayabilirsiniz. Bu şekilde günde ortalama 450 kalori daha az almış olacak ve 1 ay içerisinde alma riskiniz olan 2,5 kilodan kurtulmuş olacaksınız.

Doğru içecek dışında doğru bardak seçimi de önemli! Ülkemizde bardak konusunda herhangi bir standart bulunmamaktadır. Hazır içecekleri son zamanlarda daha büyük bardaklarda içmemiz günlük aldığımız kalorinin artmasına neden oldu.

Uzun boylu ve sıska bardaklar yerine kısa ve geniş bardakları tercih etmelisiniz.

Cornell Üniversitesi'nde yapılan çalışmada meyve suyu, soda, şarap veya diğer içecekleri bu bardak ile tüketmemiz içeceklerden aldığımız kalorinin %25 ile %30 arasında düştüğünü göstermektedir.

9- Dar kıyafetler tercih edin

Mümkünse bedeninizi hafif sıkan kıyafetler tercih etmelisiniz. Az da olsa kilo aldığınızda bunu hissetmeniz çok önemlidir. Bu şekilde psikolojik olarak rahatsızlık hissiyatı olacağından yediklerinize hemen dikkat etmeye başlarsınız.

Her bedenden kıyafetiniz var ise bol olan kıyafetlerinizi ihtiyacı olan birilerine armağan edebilirsiniz. Bir diğer önemli husus sizi sıkan ve nefes aldırmayacak kadar küçük kıyafet giymeniz anlamına gelmemelidir.

Bu şekilde çok dar kıyafet giyildiğinde vücudunuzun şekli zaman içerisinde istemediğiniz şekilde değişecektir.

10- Porsiyonunuzu küçültün

Porsiyon küçültmek kilo vermek için yapabileceğiniz en pratik adımdır. Ama bu hep söylenen “yediklerinin yarısını ye kilo verirsin” gibi sağlıksız bir kavramla karıştırılmamalıdır. Porsiyon küçültme tabağınızdaki sağlıksız olan besinleri çıkarma, ayrıca gün içerisinde tükettiğiniz abur cuburdan uzak durma anlamına gelmelidir. Bu şekilde yavaş yavaş zayıfdığınızı göreceksiniz.

Источник: https://www.xsaglik.net/diyet-yapmadan-zayiflamanin-puf-noktalari.html

Yazın Sağlıklı Kilo Vermenin Püf Noktaları

Diyet Yapmanın Püf Noktaları
Beslenme ve Diyet

div class=”alti_cizgi_link”>

Sürekli kilo verme çabalarınız bir işe yaramıyorsa ve ne kadar uğraşsanız da tartıda kayda değer bir eksilme görmüyorsanız diyetinizde bir hata yapıyorsunuz demektir.

Hızlı kilo vermek için uzun süre aç kalmak, ya da masum sanılan yiyecekleri bol bol tüketmek ideal kilonuza kavuşmanızı engelliyor olabilir.

Memorial Hizmet Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü Uzmanları, ideal kiloya kavuşmak için yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi.

Hızlı verilen kilolar kas ve su kaybına sebep oluyor

İdeal kilosuna kavuşmak isteyen kişiler kilo vermeye karar vermeye başladıkları anda zayıflama programına başlamalı ve asla bu durumu bir diyet olarak değerlendirmemelidir.

Genellikle uzun zamanda aldığımız kiloları çok kısa bir sürede vermek isteriz ama maalesef vücudumuz buna müsait değildir. Hızlı verilen kilolar yağ kaybı yerine kas ve su kaybına sebep olmaktadır. Ayrıca hızlı verilen kilolar, hızla geri alınır.

Bu durum vücutta sarkmalara, çatlamalara ve yaşam kalitesinin azalmasına neden olur.

“Diyetteyim” mantığından uzaklaşmak gerekir

İdeal kilonuza ulaşmak için doğru yol; haftada 0,5-1 kg kaybetmek, diyet boyunca dengeli beslenerek yaşam tarzınızı değiştirmek ve asla bu işe diyet gözüyle bakmamaktır.

Eğer siz kilo verme süresince uzak durmanız gereken gıdalara iç çekerek bakarsanız bu iş sizin için çok zor olur.

İstediklerimi yiyemiyorum mantığıyla üzülmek yerine, “Aferin bana irademi nasıl güzel kullanıyorum nasıl güçlüyüm” deyip, bakış açınızı değiştirirseniz fark etmeden zayıfladığınızı görürsünüz.

Uzun süre aç kalınmamalı

Diyetler bireyseldir. Kan tetkikleri, yaş, boy, kilo, vücut yağ kitlesi, vücut kas kitlesi, sosyal çevre, çalışma şartları kişinin diyetinin belirlenmesinde çok önemlidir. Buna göre kişiye özgü beslenme programı ayarlanmalıdır.

Diyet süresince 2,5-3 saatte bir beslenmek, kan şekerini dengelemek açısından çok önemlidir.

Eğer uzun süre aç kalırsanız, kan şekeriniz düşer ve normal öğününüzde yiyeceğiniz yiyecek miktarı size yetecekken uzun süre aç kaldığınız için yiyeceğiniz miktar size yetmez ve daha fazla yiyerek fazla kalori almış olursunuz.

Spordan hemen sonra tartıdaki kilonuz sizi yanıltmasın

Diyet yaparken spor desteğine ihtiyacımız vardır. Ancak sporu ömrünüzün sonuna kadar yapabileceğiniz seviyede yapmalısınız. İdeal kilonuza kavuştuktan sonra yaptığınız sporu bırakırsanız, metabolizmanızı yavaşlatacağınızdan kilo almanız kaçınılmaz olur.

Çok aşırı spor yaptığınızda terle su kaybedersiniz ve hemen sonrasında tartıldığınızda kilonuzda ciddi bir azalma görürsünüz. Bu yanıltıcı kilo kaybıdır. Vücut hemen bunu telafi edecek ve kaybettiğiniz kiloyu yerine koyacaktır.

Yağ yakabilmek için spor yaparken ısınma, hedef egzersiz ve soğuma yolunu izlemelisiniz. Çok ağır spordan kaçınmalısınız.

Sabah kahvaltısı metabolizmayı hızlandırıyor

En önemli öğün kahvaltıdır. Uyanır uyanmaz yarım saat içerisinde kahvaltı yaparsanız metabolizmanız hızlanmaya başlar ve çok daha rahat kilo verdiğinizi görürsünüz.

Sabahları hiç iştahım olmuyor diyebilirsiniz. Ancak diyet programına uyduğunuz süreçte akşam yediğiniz yiyecekler azalacağından sabah kalktığınızda eskiye oranla daha aç olduğunuzu göreceksiniz.

Bu durum her şeyin yolunda olduğunu gösterir.

“Atıştırmalık” deyip geçmeyin

Hamur işleri, kızartmalar, kavurmalar, salam, sosis, sucuk gibi şarküteri ürünleri, fındık, fıstık, çekirdek benzeri kuruyemişler, kuru pastalar, kekler masum yiyecekler değillerdir. Sabah kahvaltısında 2 dilim kepek ekmeği, 1 ince dilim peynir, bol domates, salatalık oldukça doyurucudur. Fakat küçük bir kurabiye sizi doyurmaz, ikisi eşleştirildiğinde aynı kaloriye denk gelir.

Meyvenin yanında 10 fındık tüketmek tok tutuyor

Fazla meyve yerseniz de kilo vermekte zorlanabilirsiniz. Meyvelerin de kalorileri vardır. Günde 4-5 porsiyon (1 avuç içine sığacak miktar kadar) meyve tüketmekte fayda vardır. Meyvenin yanında 1 bardak süt, 1 kepekli galeta veya 10 fındık tüketirseniz meyveyi yedikten hemen sonra acıkmadığınızı göreceksiniz.

Zeytinyağı ve tuz masum değil

Zeytinyağı da masum sayılan gıdalar arasındadır. Nasılsa sağlıklı diye bol bol sebzelere, salatalara eklenir. Ancak 1 tatlı kaşığı zeytinyağıyla 1 tatlı kaşığı tereyağının kalorilerinin aynı olduğu unutulmamalıdır.

Tuzun kalorisi yoktur ama fazla tüketildiğinde sağlığınızı tehdit etmesinin yanı sıra vücudunuzun su tutmasına ve hipertansiyon hastalığına sebep olur. Günde 6 gramdan fazla tuz tüketmeyin.

Tuzlu zeytin, turşu ve salamura ürünlerinden uzak durun.

Kepek ve beyaz ekmeğin kalorisi aynı

Diyet yaparken beyaz ekmeği bırakır hemen esmer ekmek tüketmeye başlarız. Ancak esmer ekmekte olsa fazla tüketmemeliyiz.1 ince dilim beyaz ekmekle, 1 ince dilim kepek ekmeğinin kalorileri aynıdır. Sadece esmer ekmek posalı olduğu için tokluk hissi verir ve kan şekerinizi dengeler.

Günlük 2,5 litre su tüketilmeli

Su bizim için çok önemlidir. Az su içerseniz, diyetinizi harfiyen uygulasanız bile kilo vermekte zorluk çekersiniz. Yeterli miktarda su içmediğiniz takdirde vücudunuz kendini koruyabilmek için her içtiğiniz suyu tutar.

O yüzden çivi çiviyi söker mantığıyla ödemlerinizden kurtulabilmek için mevcut bir hastalığınızın engellediği durum yoksa hekiminize sormak kaydıyla günde 2,5-3 litreye yakın su içmelisiniz.

Çünkü yaz aylarında hava sıcaklarının artmasıyla birlikte vücut yeterince sıvı kaybetmektedir.

Источник: https://www.hizmethastanesi.com/saglik-rehberi/yazin-saglikli-kilo-vermenin-puf-noktalari/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.