Diz Ağrılarına Girişimsel Ağrı Tedavisi Uygulanır Mı?

içerik

Diz Ağrısı Neden Olur? Dizinizdeki Ağrılar Neyin Habercisi?

Diz Ağrılarına Girişimsel Ağrı Tedavisi Uygulanır Mı?

Diz ağrıları hemen hemen her yaşta görülen ve kişiyi rahatsız eden, sosyal yaşamını etkileyen bir ağrı türüdür. Toplumda çok önemsenmeye diz ağrıları, belirli bir süre sonra daha büyük etkilerle çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir.

Genellikle “biraz dinlenince geçer” dediğiniz diz ağrıları, bir sabah uyandığınızda dizinizin kitlenmesine bile neden olabilir.

Bu nedenle bir an önce diz ağrılarınıza çözüm bulmanız için; sizlere çok faydalı ve şifalı bilgilerle dolu bir yazı hazırladık.

Diz ağrınızı dindirecek bu yazımızda, etkili bitkisel tedavi önerileri ve doktor tavsiyeleri yer alıyor. Yürüyüşünüzü engelleyen ve size zor günler yaşatan diz ağrıları için krem isimleri de bu sayfada listelendi. Dizinizde masum şekilde başlayıp tüm vücudunuzu etkileyen diz ağrısını yok etmenin çaresi, bir tık ile karşınızda.

Diz Ağrısı Neden Olur? Neyin Habercisi?

Diz ağrısının sebepleri yaşa göre değişkenlik göstermektedir. Çocuklarda, yetişkinlerde ve yaşlılık döneminde diz ağrıları çeşitli durumların habercisi olabilir. Listede yer alan diz ağrısı nedenlerini önemsemediğinizde başka rahatsızlıklara davet çıkarabilirsiniz. Aman dikkat!

 • Çocuklarda görülen diz ağrısı boy uzaması durumundan kaynaklanmaktadır. Özellikle 12 ve 18 yaş arasında boy uzaması hızlı şekilde gelişir. Bu yaşlarda diz ve eklemlerde hissedilir şekilde ağrı oluşur. Çoğu zaman boy uzaması denilip önem verilmeyen ağrılar bazen enfeksiyonun da işareti olabilir. Uzun süre rahatsız eden ağrılar için doktora gitmek gerekebilir.
 • Sporcuların sıkça yaşadığı menisküs zedelenmesinde de diz ağrıları hissedilir. Bu gibi durumlarda dizdeki dokuların daha fazla hasar görmemesi için, vakit kaybetmeden doktora görünmek şart olacaktır.
 • Yaş ilerledikçe diz ve eklemlerde kireçlenme meydana gelmektedir. Günümüzde 45 yaşından sonra oluşan diz ağrısı kireçlenme sonucunda yaşanır. Tedavi edilmediğinde hasta hareket edemeyecek duruma gelebilir.
 • Artık her yaşta görülebilen romatizma yani eklem iltihaplanması da dizi ağrıtan nedenlerdendir. Erken tedavi ile sağlıklı dizlere sahip olabilirsiniz.
 • Dizlere verilen aşırı ağırlık, dizin uzun süre ağrımasına neden olacaktır. Fazla kiloya sahip kişilerde sıkça diz ağrıları yaşanır. Ağrılarla beraber obezite konumuna kadar gidebilirsiniz.
 • Diz ekleminde iç kısımda zarın kalınlaşmasından dolayı ağrılar yaşanır. Bu nedenle zaman zaman doktor kontrolü ihmal edilmemelidir.
 • Hareketsiz yaşama alışmak ve sürekli masa başında çalışmak da diz ağrısının bir nedenidir.
 • Düztaban adı verilen ayak yapısı da dizi ağrıtan sebepler arasında yer alır.
 • Doğuştan kemik ve eklem yapısındaki dengesizlik ve hasarlar da yoğun şekilde diz ağrısı yapmaktadır.

Diz Ağrısı Nasıl Geçer? Evde Bitkisel Çözüm

Orta şiddetli diz ağrılarını evinizde hafifletebilirsiniz. Bunun için şifalı bitkilere ve bir süre dinlenmeye ihtiyacınız olacaktır. İşte diz ağrısı için evde çözüm önerileri:

 • Buz küplerini bir havlu içine alarak, ağrıyan dizinize soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Soğuk etkisi ile ağrılı bölgedeki kan akışı dengelenecek ve ağrı ortadan kalkacaktır.
 • Elma sirkesi ve zeytinyağı ile bir karışım hazırlayın. Bu karışımı diziniz ağrıdığı anda masaj yaparak uygulayın. Alkali bir madde olan sirke sayesinde, ağrıya neden olan zararlı maddeleri yok edebilirsiniz. Aynı zamanda bir fincan sirkeli su içmek de hızlı bir çözüm olabilir.
 • Zencefil yağını dizinize masaj yoluyla uyguladığınızda, ağrıya neden olan faktörleri ortadan kaldırabilirsiniz. Zencefil tıpkı zerdeçal gibi diz ağrısı için şifalı bitkiler arasında yer almaktadır.
 • 2 kaşık acı biber ve 2 kaşık zeytinyağından elde edeceğimiz karışımı dizinize sürerek, biberin içinde yer alan antioksidan maddeler sayesinde ağrıyı yok edebilirsiniz.
 • Hardal yağı, vücuttaki iltihaplanmayı azaltır. Aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırır ve temas ettiği bölgedeki ağrıyı yok eder. Diz ağrısı için de ılık hardal yağını kullanabilirsiniz.
 • Epsom tuzu da evinizde diz ağrısı için uygulayabileceğiniz alternatif yöntemlerdendir. Magnezyum sülfat içerdiği için ağrılı bölgedeki şişliği de alarak ağrıyı en aza indirecektir.
 • Kas ve eklem ağrıları için oldukça etkili olan okaliptüs yağı diz ağrıları için de önerilmektedir.
 • Ayrıca mümkün olduğunca hareket etmeye çalışın. Günün büyük bir kısmını oturarak geçirenlerin diz ağrısı şikayetleri artmaktadır. Önlemek adına diz ağrısı egzersizleri deneyin.
 • Sağlıklı beslenerek kilo kontrolü sağlamaya çalışın. Fazla kilolar dizinize baskı yapacağından kemiklerinize zarar verecektir.
 • Bol bol su tüketmeye özen gösterin. Dizinizde bulunan yumuşak dokular bol sıvı tüketimi ile sağlıklı kalacaktır.
 • Yüksek topuklu ayakkabılardan uzak durun. Ayak yapınıza uygun ayakkabı seçimleri yapmalısınız.
 • 10 günden fazla süren diz ağrılarınızı önemseyin ve bir doktora görünün.
 • Medikallerde diz ağrısı için dizlik satılmaktadır. Bu dizlikler dizinizde oluşacak ağrıları önler. Özellikle de spor öncesinde kullanılmaktadır. Evde de dizlik kullanarak diz ağrınızı kolayca dindirebilirsiniz.

Diz Ağrısı İbrahim Saraçoğlu Kür Tarifleri

İbrahim Saraçoğlu pek çok rahatsızlık için bitkisel kürler hazırlamıştır. Bu yazımız için İbrahim Saraçoğlu’ndan diz ağrısını geçirecek kürleri seçtik. Diz ağrılarından kurtulmak için şu kürleri deneyebilirsiniz:

 • Kür 1: Diz kapaklarınızda iğne batması hissi ve sonrasında ağrı oluşuyorsa kerevizin rendeleyip yoğurtla karıştırıp tüketmelisiniz. Vücudunuzda ürik asit biriktiğinden dolayı dizlerinizde bu ağrıyı hissedebilirsiniz. Günde 2 kase tüketmeniz tavsiye edilir.
 • Kür 2: Kireçlenmeden kaynaklı diz ağrıları için çınar yaprağını tavsiye ediyor İbrahim Saraçoğlu. Derin yırtıklı çınar yapraklarını 2 dakika kadar kaynattıktan sonra gün içinde 2 defa içebilirsiniz. Bu su ile masaj da uygulamak ağrıyı hafifletecektir.
 • Kür 3: Diz ağrılarından şikayetçi olanlara kuşburnu çayını tavsiye eden İbrahim Saraçoğlu, günde 2 defa içildiğinde etkili sonuçlar görüleceğini de belirtiyor.

Diz Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır? Hangi Doktor Bakar?

Diz ağrısı tedavi süreci için öncelikle bir doktora görünmeniz gerekecektir. Gideceğiniz doktor “ortopedi ve travmatoloji” doktoru olacaktır. Dizinizde oluşan ağrının temel nedenini tespit etmek için gerekli filmler alınacaktır.

Doktorunuzun uygun gördüğü tedavi süreci sonuçlardan sonra başlar. Hafif diz ağrısı için jel ve krem gibi ilaçları önerecektir. Kemiklerde sıvının yetersiz kaldığı durumlarda ve geç kalınmış tedavilerde cerrahi operasyon başlayabilir.

Kireçlenmeye bağlı ağrılarda öncelikle ilaç ve fizik tedavi uygulanır. Kireçlenme çok ciddi boyutta ise diz ağrısı için iğne gerekecektir. Çok eskilerden gelen bir tedavi yöntemi ile diz ağrısını yok etmek istediğinizde diz ağrısı hacamat ile hafifletilebilir.

Diz Ağrısı İçin Krem İsimleri

Diz ve eklem ağrılarını krem kullanarak hafifletebilirsiniz. Bunun için aklınızda olması gereken diz ağrısı kremlerini listeledik. Kullanmadan önce yine de doktorunuzun tavsiye ettiği kremlere öncelik vermeniz daha sağlıklı olacaktır.

 • Cystrex krem
 • Gluchondrin jel
 • Kafur krem
 • Nimes Combo Jel
 • Dicol jel
 • Allecell krem
 • Salkom alabalık yağı kremi
 • Chondurax jel krem
 • Dolgit krem
 • Fortem Plus krem

Diz Ağrısı Kök Hücre Tedavisi

Eklem kıkırdağını neredeyse kesin olarak yenilemek için son yıllarda sıkça uygulanan kök hücre tedavisi, diz ağrıları için de tercih edilmektedir. Uygulanan kök hücre tedavisi ile hasta hareket etme yeteneğini daha sağlıklı şekilde kullanabilir.

Ağrıların yok edildiği bu yöntem ile hasar görmüş dokular yenilenir ve iyileşir. Ameliyattan daha hızlı ve acısız olan bu tedavi yöntemi, yaklaşık bir iki saat içinde uygulanacak kadar kolaydır. Ayrıca diz ameliyatları ile kıyaslandığında daha ekonomiktir.

Tedavi sonrasındaki iyileşme süreci de oldukça hızlıdır.

Eklem Ağrıları Neden Olur? Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Romatizma Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kas Ağrısı Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? Kas Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diz Kapağı Ağrısı Nedenleri, Neye İşarettir? Ne İyi Gelir?

Diz Ağrısına Ne İyi Gelir? Ağrılarınıza Son Verecek 7 Bitkisel Çözüm

Источник: https://www.nefisyemektarifleri.com/blog/diz-agrisi-nedenleri-nasil-gecer-tedavisi-bitkisel-cozum/

Diz Ağrısı Tedavisi

Diz Ağrılarına Girişimsel Ağrı Tedavisi Uygulanır Mı?

Diz ağrısı nasıl geçer? Basit ve bilinen bir nedenden kaynaklanan diz ağrısı genellikle evde tedavi yöntemleriyle birkaç gün içinde iyileşebilmektedir.

Bununla birlikte, bazı vakalarda, diz ağrısı ciddi bir yaralanma ya da travma sonucunda meydana gelebilmektedir.

Bu durumda, bir uzman tarafından kesin nedeni tespit edilmeli ve uzman tarafından uygun görüldüğü takdirde, ilaç tedavisi veya cerrahi yöntemlerle tedavi edilmelidir. (1)

Diz ağrısını tedavi etme yöntemleri daha ayrıntılı olarak şöyle sıralanabilmektedir:

Diz Ağrısı Evde Tedavi Yöntemleri

Dinlenme: Tekrarlayan zorlayıcı hareketler diz ağrısına yol açtığı takdirde, en doğru olan bir süre dinlenmeye özen göstermektir. Dizin iyileşmesi için bir zaman tanımak hasarın daha da kötüleşmesini önleyebilmektedir.

Hafif bir yaralanma için genellikle bir, iki günlük dinlenme yeterli olacaktır. Daha ciddi durumlar söz konusu olduğunda ise iyileşme süreci daha uzun olabilmektedir.

Buz: Bu gibi durumlarda buz tedavisi uygulamak oldukça faydalı ve ortak bir tedavi yöntemidir. Buz hem diz ağrısını hafifletmekte hem de iltihabı azaltmaktadır.

Buz uygulaması için buzu doğrudan dizinize uygulamak yerine bir havluya sararak uygulamalısınız. Bununla birlikte, cildi tahriş edebileceği için 20 dakikadan daha uzun bir süre buz kullanmamaya özen gösterin. (2)

Bandaj: Hasarlı dokularda sıvı birikiminin yaşanmasını önlemek için sargı yapılabilmektedir. Böylece, diz sabitlenerek korunmaktadır. Çok sıkı bandajlar yerine hafif, nefes alabilen ve kendiliğinden yapışkanlı bir bandaj kullanabilirsiniz. Çok sıkı olması dizdeki dolaşımı engelleyerek daha kötü olmasına yol açabilmektedir.

Yükseltme: Dizdeki şişkinliği hafifletmek için etkilenen bacağı bir yastık yardımıyla yükseltebilirsiniz. Bu durum ödemi engellemeye de yardımcı olabilmektedir.

Ağrı kesici: Asetaminofen, ibuprofen ve naproksen gibi reçetesiz satılan ağrı kesiciler diz ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilmektedir.

Merhem: Bazen içinde kapsaisin ya da lidokain maddeleri bulunan merhemler diz ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilmektedir. Bunlar genellikle masaj yapılarak cilde uygulanmaktadır. (3)

Egzersiz

Egzersiz, hareket açıklığını sağlıklı tutmak ve destekleyici kasları güçlendirmek için faydalı olabilmektedir.

Pek çok vakada görüldüğü üzere, uyluk önü boyunca uzanan kasların çalıştırılması, dizdeki osteoartrit hastalığının ilerlemesini önlemekte ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Egzersiz, eklemi destekleyen kasları da güçlendirdiği için diğer artrit formlarında da oldukça faydalıdır.

Uygun egzersiz aynı zamanda diz yaralanması riskini azaltabilmekte ve diz ameliyatı ihtiyacını en aza indirebilmektedir. (4)

Enjeksiyonlar

Ağrı kesici ilaçlar diz ağrısını hafifletmeye yardımcı olmuyorsa, ağrı kesici enjeksiyonlar bir seçenek olabilmektedir. Bazı seçenekler şunlardır:

Hyaluronik asit takviyeleri: Ağrısı kesici olarak kullanılmasa da diz ağrısı durumunda, hyaluronik asidi desteklemek için diz eklemlerine enjekte edilebilmektedir.

Hyaluronik asit, eklemlerin birbiri üzerinde yumuşak bir şekilde hareket etmesini sağlayan bir amortisör ve yağlayıcı olarak çalışmaktadır.

Kortikosteroid enjeksiyonları: Bazı vakalarda şiddetli diz ağrısının ve enflamasyonun hızla giderilmesi için doğrudan diz eklemine kortikosteroid enjekte edilebilmektedir.

Artrosentez: Eklem sıvısı aspirasyonu olarak da bilinen artroentez, diz eklemi boşluğundaki eklem sıvısına yapılan bir enjeksiyondur. Eklem sıvısının dizden alınmaktadır. Sonrasında laboratuvarda test edilmektedir. Fazla sıvının alınması aynı zamanda ağrı ve şişliği hızlı bir şekilde hafifletmektedir.

Genellikle sıvının çekilmesinden sonra, doktorlar ağrı ve iltihabı daha da rahatlatmak için diz eklemine bir kortikosteroid enjekte etmek etmektedir. (5)

Artrit Tedavisi

Ağrı kesiciler veya analjezikler, birçok diz problemi için tedavinin önemli bir parçasıdır.

Diz ağrısının nedeni artrit hastalığı ise, dizdeki ve vücudun başka bir yerindeki belirtileri kontrol etmek için başka ilaçlar da gerekli olabilmektedir.

Kullanılan ilaçlar sahip olunan artritin özel durumuna veya formuna bağlı olarak değişebilmektedir. Artrit tedavisinde yaygın olarak kullanılan ilaçlardan bazıları ise şunlardır:

 • Analjezikler
 • Kortikosteroidler
 • Anti romatizmal ilaçlar
 • Gut ilaçları
 • Biyolojik yanıt değiştiriciler (6)

Diz Ağrısı Ameliyatı

Bazı vakalarda diz ağrısı daha ciddi bir problem nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. Eğer durum ameliyat edilmesi gereken bir problemse, aşağıdaki cerrahi seçenekler söz konusu olabilmektedir:

Artroskopik cerrahi: Yaralanmanın boyutuna bağlı olarak, cerrah tarafından diz bölgesinde ufak delikler açılarak içeri fiber optik kamera ve gerekli onarma cihazları sokulmaktadır.

Bu yöntem gevşek eklemleri diz ekleminin çıkarmak, hasarlı kıkırdakları çıkarmak veya onarmak ve yırtılmış bağları yeniden oluşturmak için kullanılabilmektedir.

Kısmi diz protezi ameliyatı: Bu işlem sırasında cerrah tarafından hasarlı bölüm metal ya da plastik bir parça ile değiştirilmektedir. Genellikle küçük kesikler ya da delikler açılarak yapılmaktadır.

Komple diz protezi: Komple diz protezi söz konusu olduğunda, cerrah tarafından hasarlı kemik ya da kıkırdak uyluk kemiğinden, kaval kemiğinden ve dizkapağından kesilmekte ve yerine yapay bir eklem yerleştirilmektedir. (7)

Diz Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Diz ağrısı tanısı ve tedavisi için ortopedi uzmanına ya da romatoloji (eklem problemleri için) bölümüne başvurabilirsiniz. (8)

Diz Ağrısı Nedir?

Diz ağrısı pek çok insanın hayatının bir döneminde yaşadığı oldukça yaygın bir sağlık sorunudur. Diz ağrısının pek çok nedeni olabilmektedir. Genellikle birkaç gün içinde düzelmektedir, ancak daha fazla devam etmesi durumunda bir uzmandan yardım alınması gerekmektedir. (9)
Diz ağrısı nedir hakkında daha fazla detay için

Diz Ağrısı Belirtileri

Diz ağrısı nasıl anlaşılır? Ağrı diz bölgesinde yoğunlaşmaktadır. Beraberinde oluşabilecek diğer belirtiler arasında genellikle kızarıklık, şişkinlik, sıcaklık, dizde sertlik ve yetersizlik, dizi hareket ettirememe ve yürüme problemleri bulunmaktadır. (10)
 Diz ağrısı belirtileri hakkında daha fazla bilgi için

Diz Ağrısı Nedenleri

Diz ağrısı neden olur? Diz ağrısı diz aşırı yorulduğunda, yaralanmalar veya kazalar meydana geldiğinde, dizi koruyan kaslar, bağlar veya tendonlar hasar gördüğünde ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte, inflamatuar hastalıklar, bulaşıcı enfeksiyonlar ve artrit nedeniyle de gelişebilmektedir. (11)
Diz ağrısı nedenleri hakkında fazlası için tıklayınız

Источник: https://www.acil.net/diz-agrisi-tedavisi/

Girişimsel Ağrı Tedavisi

Diz Ağrılarına Girişimsel Ağrı Tedavisi Uygulanır Mı?

Ağrı rehabilitasyonu, kronik ağrı yaşayan hastaların yaşam kalitesi ve konforunun arttırılması için disiplinler arası bir tedavi yaklaşımı sağlar. Yaklaşımın temeli olan medikal, fiziksel ve davranışsal rehabilitasyon her yaştan bireyler için kapsamlı bir tedavi yöntemi sunar.

Nöral Terapi Nedir?

İyileşme için sinir sistemine etki edilmesi anlamını taşımaktadır. Otonom sinir sistemi vücudumuzda çok geniş elektriksel bir ağ sistemidir. Bu sinir sistemi her hücreye ulaşan ve çalışmaları kontrol eden bir biyoelektriksel ağdır. Bu ağdaki bozukluklar tüm hastalıklarımızın temelini oluşturur. Nöral terapi bu bozuklukları düzelttiği için tüm hastalıklarda etkili tedavi sağlar.

İlaç tedavisiyle sağlanamayan bu etkiyle hastalığı kaynağından tedavi etmek mümkündür. Bazı hekimler tarafından vücuda yapılan iğne tedavileri ile karıştırılmamalıdır. (bu tedaviler nedir? Akupunktur gibi mi? detay vermek gerekirmi?) Bu uygulamalarda genellikle kortizon, ağrı kesici ve dokuyu uyuşturmaya yönelik ilaçlar vardır. Bu tedavilerin etkileri kısıtlı ve geçici olmaktadır.

Nöral terapi tamamen farklı biyofiziksel etki ile vücutta kalıcı düzenleme yapmaktadır. Doğal bir tedavi yöntemi olan Nöral Terapi hamileler ve emziren annelerde bile rahatlıkla uygulanabilmektedir. Hiç bir yan etkisi yoktur, tedavi tamamen kalıcıdır.

Nöral terapi kimlere uygulanmalıdır?

Nöral terapi çocuk ve yaşlılar dahil olmak üzere her yaş grubuna uygulanabilmektedir. Tansiyon, şeker, kalp hastalıkları vb. gibi hastalıklar ve kullanılan ilaçlar tedaviye engel değildir. Sadece kortizon kullanan hastalarda vücut tümden baskılandığı için tedavinin etkinliği azalabilir.

Nasıl uygulanmaktadır?

Nöral Terapi bir enjeksiyon tedavisidir. Cilde, organlara, vücuttaki tüm yara ve ameliyat izlerine uygulama yapılmaktadır. Uygulamalarda genellikle ince küçük insülin iğne uçları kullanılmaktadır. Amaç iğne yapmak değil, nöral sistemde bioelektriksel bir etki yaratmaktır. İğnenin yapılacağı bölgeler hastaya ve şikayetine bağlı olarak değişebilmektedir. İğneler sinire yapılmaktadır.

Tedavi süreci nedir?

Tedavi seanslar halinde yapılmakta olup, haftada 2-3 seans halinde ya da aralıklı olarak uygulanabilmektedir. Bazen aylara yayılan tedaviler mevcuttur. Tedavi süresi hastaya özel değişmekte olup 10 seansı geçmemektedir. Genellikle birkaç ayda bitirilen nöral tedaviler, uzun vadede şikayetler tekrarlanırsa tedaviye kaldığı yerden devam edilebilmektedir.

Nöral tedavinin yan etkileri var mıdır?

Doğal bir tedavi olarak kabul edilen Nöral Terapi ilaç tedavisi değildir. İğnelerdeki kısa etkili lokal anestetik maddenin otonom sinir sistemi üzerinde oluşturduğu uyarıdan faydalanılır.

İğne cilde yapılır yapılmaz bu uyarı sinir ağına yayılır ve hasar gören sinirlerin hepsini biyoelektriksel olarak düzeltir. Nöral Terapide anestezik maddeler kullanılmaktadır. Bu lokal anestezik maddeler tamamen doğal olup ısırgan otu ve acıbademden elde edilmektedir.

80 yılı aşkın süredir batıda (Almanya, Fransa, İsviçre, Avusturya) uygulanan Nöral Terapiyle yan etkisiz tamamen doğal ve kalıcı sonuçlar elde edilir.

Nöral Terapi hangi hastalıklarda uygulanır?

 1. Migren ve baş ağrıları tedavisinde
 2. Boyun, sırt ve bel ağrıları gibi kas kökenli ağrıların tedavisinde
 3. Bel ve boyun fıtıklarında ağrıların giderilmesinde
 4. Eklem hastalıkları (menisküs yırtılması, eklem içindeki sıvının azalması, sporcu yaralanmaları)
 5. Sinir basısına bağlı oluşan ağrıların tedavisi
 6. Romatizmal hastalıkları tedavisi
 7. Allerjik astım ve allerjik rinit gibi allerji kökenli hastalıkların tedavisi (bağışıklık sistemindeki denge bozukluğu)
 8. Trioid hastalıklarının tedavisi
 9. Menapoz sıkıntılarının giderilmesi
 10. Adet düzensizlikleri ve şiddetli adet sancısı tedavisi
 11. Hormanal bozukluğa bağlı üreme sorunları
 12. Kronik tonsillit (geçmeyen boğaz iltihabı) tedavisi
 13. Kronik sinüzit tedavisi
 14. Fibromyalji (yaygın kas ağrıları), devamlı yorgunluk hissi ve halsizlik tedavisi
 15. Depresyon ve panik atak gibi ruhsal hastalıkların tedavisi
 16. Kronik kabızlık tedavisi
 17. Bağırsak hastalıkları tedavisi (irritabl kolon sendromu, ülseratif kolit ve crohn)
 18. Yüz felci tedavisi
 19. Trigeminal nevralji tedavisi
 20. Spor yaralanmaları
 21. Toksinlerden arınma
 22. Anti Aging (yaşlanmanın önlenmesi)

Nöroproloterapi

Nöroproloterapi kas-iskelet sistemindeki hasarlanmalarla oluşan nöropatik ağrı ve diğer ağrılı durumları tedavi etmek için kullanılan regeneratif tıbbın en yeni adımıdır. Neurofasial proloterapi, subcutanoz proloterapi veya lyfgot teknik olarak da isimlendirilmektedir.

Neural proloterapi hasarlı-inflame sinirlerin düzelmesi ve doku fonksiyon restorasyonu için cilt altına medikal şeker veya mannitol enjeksiyonudur.

Neural proloterapinin temeli Hilton kanununa dayanmaktadır. Hilton kanununda eklemi inerve eden sinirler, üzerindeki deriyi ve eklemi hareket ettiren kaslarıda inerve eder.

Eklem üzerindeki cildin duyusu alan sinirlerin irritasyonu eklem çevresindeki doku ve kaslarda ağrı ve disfonksiyona sebep olur.

Bilinmektedir ki klasik proloterapide hipertonik dextroz ligament ve tendonlardaki bağ dokusunda düzelmeyi sağlamaktadır. Neuroproloterapide de dokudaki şişliği azalttığı, ağrıyı giderdiği ve fonksiyonda düzelme sağladığı görülmüştür.

Doku yaralanmalarında proinflamatuar maddeler ( bradikinin,prostaglandin) salınır ve bunlar sinir üzerindeki geçici reseptör potansiyel V1(TRPV1) katyon kanalını (capsaicin) aktive eder.

Bu kanallar açılınca inflamasyon ( substans P ve CGRP) kan damarlarında sızıntıya yol açar ( şişlik- ödem), aşırı duyarlılık ve ağrılı duyuya yol açar.

Dextroz veya mannitol capsaicin reseptorlerini bloke eder, kaskadı önler ve normal sinir fonksyonunu restore eder.

Neural proloterapi eklem, kas , tendon ve ligament zedelenmeleriyle ilgili ağrıların ( Akut ve kronik olsun) tedavisinde etkilidir. Tedavi boyun ,bel,diz, omuz, kalça, dirsek, el bileği, el,ayak bileği eklemini içerir. Total diz replasmanı sonrası ve failed back surgery sonrası ağrılar da da etkilidir.

Tedavi Haftada 2-3 olarak düzenlenir. Seans 10 – 15 dk. arası gerekebilir.

Kuru İğne Tedavisi Nedir?

Kuru İğne Tedavisi (intramusculer stimulation) halen Kanada’da yaşayan Dr. Gunn tarafından geliştirilmiş olan ameliyatsız ilaçsız bir ağrı tedavisi yöntemi olup ağrılı kas spazmları tedavisi için uygulanır.

Kuru iğne tedavisi (ims) yönteminde kullanılan iğneler çeşitli uzunluklarda,ilaçsız kuru iğnelerdir.

Farklı uzunluklardaki çok ince iğnelerin spazm olan kaslara batırılarak spazmın çözülmesi kuru iğne tedavisi yönteminin esasını oluşturur.

Bu tedavi yöntemi kuru iğneleme, intramuskuler stimülasyon (ims) olarak da bilinir. Kronik kas iskelet sistemi bozuklukları ve bu bozukluklara bağlı ağrıların tedavisinde kuru iğne tedavisi etkilidir.

Nasıl Yapılır?

Tedavide kasılmış ve kısalmış kasa bir iğne batırılarak bu spazm çözülmeye çalışılır. Bir kasta çoğu zaman çok sayıda ağrılı kasılmış ve kısalmış kas demetleri olduğundan çoğu kez, çok sayıda iğneleme yapmak gerekebilir. Tekrarlayan veya kronikleşmiş ağrıda spazmla birlikte fibroz doku gelişimi de varsa iğne sayısının ve iğneleme sıklığının arttırılması gerekir.

Kuru İğne Tedavisi uygulaması sırasında kullanılan iğneler nedeniyle yöntem Akapunktur tedavi yöntemine benzetilse de kuru iğne tedavisi uygulamanın esası açısından akupunkturdan farklıdır.

İMS ya da kuru iğne tedavisi bir akupunktur yöntemi değildir.

Kuru iğneleme ile akupunktur tedavisinin tek benzerliği her iki metodda da iğne kullanılmasıdır,farkı ise; akupunkturda iğnelerin belli noktalara batırılarak 20 dakika beklenmesine karşınkuru iğne tedavisinde iğne spazm olan ve olması ihtimali olan kaslara yapılır ve hemen çıkarılır,etkisini hemen gösterir.İMS (kuru iğne)yönteminde; iğne nöroanatomik yapıya göre çeşitli doku derinliklerine yapılır.

Kuru iğneleme sırasında kullanılan iğneler, herhangi bir ilaç veya solüsyon içermez,bu nedenle tedavi yöntemi kuru iğne tedavisi olarak adlandırılmaktadır. Tedavide ilaç kullanılmadığından alerjik reaksiyonlar, ilaç etkileşimleri ve ilaç kaynaklı yan etkileri görülmez.

Bu yöntem kas romatizması da denilen Miyofasyal Ağrı Sendromu (miyofasial ağrı) ‘nda uygulanır. Kas romatizması, iskelet kasları olarak bilinen tüm çizgili kaslarda görülebilir. Yani vücudun hareketini sağlayan, eklemleri çalıştıran, tüm fiziki faaliyetlerimizde rol alan kaslardır.

Kuru iğne tedavisi kas spazmına bağlı ağrıları tedavi etmede etkili bir tedavi yöntemidir.Kas spazmı bel-boyun, sırt ağrılarının en önemli nedenidir. Spazm omurlar arasında bulunan disklere baskı yaparak fıtık oluşumuna, kireçlenme ve ağrılı bir omurgaya yol açarlar. Damarları sıkıştırarak kollar ve bacaklarda soğukluk, uyuşma, üşüme, ödeme neden olur.

Kuru İğne Tedavisi tek başına veya diğer tedavilerle kombine edilerek uygulanabilmektedir.Kuru iğne tedavisi, hastanın muayenesi yapılıp, tomografi,MR vb incelenip,tanısı konduktan sonra, belli seanslar halinde planlanır.

Diz

Источник: https://ayfiz.com/agri-tedavisi.html

Doktor Vakti

Doktoru arayıp aramamaya karar verirken, çoğu uzun dönemli diz yaralanmaları için iyi bir uygulama vardır.

Belirtileriniz reçetesiz iltihap önleyici ilaçlar ve yukarıdaki listenin 3-7 günlük takibini denedikten sonra kaybolmamışsa, ağrıda başka incelemeler yapılması için doktorunuzdan, spor sağlıkçınızdan ya da kas ve kemik uzmanından (ortopedist) randevu alın.

Bu pratik kural henüz sakatlanmamış yeni diz yaralanmalarına da uygulanabilir. Unutmayın ki bununla birlikte, bu kural sadece bir rehber olarak hizmet verir. Eğer ağrıdan ve şişmeden kaygılanıyorsanız doktoru arayın.

dizimin altı ve yan tarafı şiş çok da ağrıyor ne yapabilirim?dizimde kireçleme var… devamı

Hastane Vakti

Eğer diziniz üzerinde yürüyemiyorsanız, bir kırık olasılığına karşı doktor tarafından değerlendirilmek üzere, hemen bir hastanenin acil servisine gitmelisiniz.

 • Birçok kırık, belli bir pozisyonda sabitleme ya da ameliyat gerektirir.
 • Doktora gitmeyi ertelemek iyileşmeye engel olabilir.

Acil değerlendirme ihtiyacı olan diğer belirti ve belirtiler şunlardır:

 • Ateş (ateş enfeksiyon belirtisi olabilir).
 • Dayanılmaz ağrı.
 • Akıntı.
 • Büyük yaralanma.
 • Açık yaralar.
 • Eğer varfarin ya da coumadin gibi kan sulandırıcılar kullanıyorsanız ya da hemofili gibi kanama bozukluğunuz varsa, şişme.
 • Bacakta kan pıhtılaşması belirtisi olabilecek baldır ağrısı.

Источник: https://www.hemensaglik.com/makale/diz-agrisi-tedavisi

Diz Ağrısı, Diz Kapağı Ağrısı Tedavisi Ankara

Diz Ağrılarına Girişimsel Ağrı Tedavisi Uygulanır Mı?

Diz ağrısı çok sık karşılaşılan yakınmalardan biridir. Diz ağrılarının kaynağı eklem içi dokular ya da eklem çevresindeki kas, kiriş, bağ ve keseler olabilir.

Akut diz ağrısı genellikle travma kökenlidir ama kronik diz ağrılarısı nedenleri arasında   genellikle romatizmal patolojiler yatar.

Ağrının nedenine bağlı olarak hasta, ağrıyı diz kapağında, diz önünde, diz arkasında hissedebilir.

Diz Bağ Yaralanmaları

Diz yan bağları ya da çağraz bağlardaki yaralanmalar sıklıkla travmatik kaynaklıdır.Özellikle spor yaralanmalarında karşımıza çıkar. Akut gelişen diz ağrısı, yürüken ve dizi kıvırırken belirgin rahatsızlık vardır. Bazı olgularda tekrarlayan yarlanmalar sonucunda kalsifikasyon ortaya çıkabilir.

Ön Çapraz Bağ Yaralanmaları

Ön çapraz bağ yaralanmaları, diz ağrısı nedenleri arasında en sık görülen  bağ yaralanmasıdır. Tek başına olabilir ya da iç  yan bağ, iç menisküs yaralanmaları eşlik edebilir.Sıklıkla kuadrİsep kasılı durumdayken aniden duruşlarda yaralanır.

Ön Çapraz Bağ Yaralanma Mekanizması

Ön Çapraz Bağ Yırtığı

Temel bulgular diz ağrısı, şişlik, eklem hareket açıklığında kısıtlanmadır. Kronik olgularda dizde boşalma duygusu olabilir. Tedavide istirahat, bandaj ve soğuk uygulanır.

Akut dönem tedavisinden sonra hastanın yaşı, akitiviteleri, eşlik eden diğer sorunlar göz önüne alınarak tedavi seçimi yapılmalıdr.

Ancak tedavi seçimi ne olursa olsun erken ve etkin fizik tedavi ve rehabilitasyonun ön koşul olduğu unutulmamalıdır.

Arka çapraz bağ yaralanmaları: Tüm diz yaralanmalarının %3-37’sini oluşturur. Yaralanma akut ya da kronik, tek başına ya da diğer yaralanmalarla birlikte olabilir.

Arka Çapraz Bağ Yırtığı

Dizin aşırı kıvrılması arka çapraz bağ yaralanmasının en önemli mekanizmasıdır. Fizik muayenede akut yaralanmaya bağlı olarak dizin arka tarafında cilt altındaki kanamaya bağlı kırmızılık görülebilir. Dizde şişlik ve hareket kaybı vardır.

Ağrı ve yürüme zorluğu vardır. Tedavide istirahat, bandaj, soğuk uygulama yapılır. Hastalığın seyri genellikle iyidir.
Yan bağ yaralanmaları: En sık dizin iç kısmında bulunan bağ yaralanır.

İç menisküs ve ön çapraz bağ yaralanmaları eşlik edebilir.

Diz Yan Bağ Yırtıkları

Dış yan bağın tek başına yaralanması nadirdir. Genellikle diğer yaralanmaların bir parçası olarak karşımıza çıkar. Önde gelen bulgu diz ağrısıdır. Ağrının yanında kilitlenme varsa menisküs ve ön çapraz bağ yaralanması düşünülmelidir. Tedavide diğer bağ yaralanmalarına uygulanan prensipler geçerlidir.

Diz Kiriş Kılıfının İltihabı ( Tendinit )

Romatizmal hastalıkların bir bulgusu olarak ya da aşırı kullanım sendromlarından biri olarak karşımıza çıkabilir.

Patellar Tendinit (Diz Kapağına Ait Tendinit): Diz kapağı alt bölgesinde görülen ağrının yaygın nedenlerindendir.

Patellar Tendinit

Diz Kapağı Ağrısı

Sıçrayıcı dizi olarak bilinen bu durum özellikle sık tekrarlayan sıçramayı gerektiren sporlarda (voleybol, basketbol, tenis, atletizm) sık görülür.

Hatalı antrenman teknikleri (yetersiz ısınma, antrenman yoğunluğunda ve sıklığında ani artışlar, sert zemin ve kötü ayakkabı), kas gücü ve esnekliği arasında dengesizlik, baldır arka kaslarında yetersiz esneklik gibi çeşitli nedenler diz kapağı tendinitine zemin hazırlayabilir.Karakteristik yakınma, aktiviteyle ilişkili  diz kapağı ağrısıdır.

Uzun süreli oturma ya da merdiven çıkmadan sonra da ağrı ve sertlik açığa çıkar. Tedavide öncelik ağrının azaltılmasıdr. Bunun içn ilaç tedavinin yan sıra fizik tedaviden yararlanıbilir. Daha sonra nedene yönelik egzersiz programı düzenlenmelidir.

Diz Ağrısı, Menisküs Yaralanmaları

Menisküsler uyluk ve kaval kemiği eklem yüzeyleri arasındaki boşluğu doldurular. Dizin dengesinin sağlanmasında, ekleme binen yükün dağıtılması ve emilmesinde önemli rol oynarlar.

Menisküs Yırtığı

Menisküs yaralanmaları akut bir tramva ya da yaşlanma sürecindeki yıpranmaya bağlı ortaya çıkar. İç menisküs yırtıkları dış menisküs yırtıklarından daha sık görülür.

Menisküs yaralanmalarında temel yakınma diz ağrısı, diz kapağı ağrısı, şişlik ve kilitlenmedir. Bağ lezyonu eşlik etmiyorsa şişlik belirgin değildir. Hasarlı bölge dokunmakla duyarlıdır.Tedavide akut dönemde istirahat, lokal soğuk uygulama, bandaj uygulanır. Aktif, atletik gençlerde cerrahi tedavi açısından değerlendirilmelidir.

Diz Kapağı Kese İltihapları ( Bursit )

Keseler özellikle vücudun birbirine sürtünen yapıları arasında bulunup aşınmalarına engel olan yapılardır.

Diz Eklemi Çevresindeki Bursalar

diz kapağı altı iltihabı

Diz eklemi çevresinde 11 kese vardır. Bu keselerden herhangi birindeki yangı, diz ağrısına neden olabilir. Tekrarlayan küçük travmalar, akut direk travma, enfeksiyona sekonder olarak gelişebilir. Lokal diz kapağı ağrısı, şişlik, kızarılık ve ısı artışı vardır.

Diz Kıkırdak Kırıkları (Osteokondritis Dissekans)

Eklem kıkırdağının ya da eklem kıkırdağıyla birlikte kıkırdak altındaki kemiğin bir bölümünün beslenmesinin bozukluğu ve canlılığını kaybetmiş kemik parçasının sağlam dokundan ayrılmasıdır.

Kıkırdak Ayrılması

Sıklıkla uyluk kemiğin iç eklem yüzeyinde ortaya çıkar. Genellikle  adolesanlarda görülen diz ağrısı nedenlerindendir  ve %20 olguda iki taraflıdır. Akut travma, tekrarlayan küçük travmalar, dolaşım bozukluğu ve genetik nedenlerden kaynaklanabilir.

Hastada aktiviteyle artan diz ağrısı ve şişlik vardır. Eklem faresi denilen serbest cisim nedeniyle dizde kilitlenme saptanabilir. Tedavi hastalığın evresine, hastanın iskelet gelişimine bağlıdır.

İskelet gelişimini tamalamış olan hastalarda, dizde kilitlenme ya da ağrılı serbest cisim varlığında ortopedik girişim düşünülmelidir.

Diz Ağrısı, Eklem Faresi (Serbest Cisim)

En sık nedeni kıkırdak lezyonları ve kireçlenmelerdir. Diz eklemi, serbest cisimlerin en sık görüldüğü eklemdir. Serbest cisimlerin karakteristik bulgusu kilitlenmeye yol açmalarıdır. Kilitlenme şiddetli diz ağrısıyla beraberdir. Düz grafilerde kolaylıkla saptanır. Kilitlenmelere neden olan olgularda serbest cismin cerrahi olarak çıkarılması gerekir. 

eklem faresi

Diz Kemik Dokusunun Canlılığını Kaybetmesi (Osteonekroz)

Klasik olarak orta yaşlı ya da yaşlı kadınlarda görülür. Travma olmaksızın, ani başlangıçlı diz ağrısı ve eklem hareket kısıtlılığı vardır. Özellikle erken tanı konan olgularda koruyucu tedaviyle bulgular geriler.

Diz Kapağı Çıkığı

Diz kapağı kemiği diz önünde bulunan üçgen şeklinde bir kemiktir. Dizimizi büküp gerdiğimizde diz kapağı kemiği uyluk kemiği yatağı içinde aşağı yukarı hareket eder. Bazen dizdeki bir kas ya da bağ ters yönde gerilirse diz kapağı kemiği zorlanır. Bu durumda diz kapağı kısmen veya tamamen yerinden çıkabilir.

Dizin kıvrılmasıyla aniden ortaya çıkan diz kapağı ağrısı vardır ve hasta dizini açamaz. İç yan bağ yaralanma bu tabloya eşlik edebilir. Genellikle genç atletlerde ve kızlarda daha sıktır.

Bağlardaki gevşeklik, uyluk kemiğinin gelişim anormalliği, diz kapağının anormal yüksek pozisyonu diz çıkığına yatkınlaştıran etkenlerdir.

Diz Kapağı Çıkığı

Diz Kapağı Çıkığının Radyolojik Görüntüsü

Diz Osgood-schlatter Hastalığı

Sıklıkla onlu yaşlardaki, atletik, aktif çocuklarda ortaya çıkan diz ağrısı nedenleri arasındadır. Kaval kemiğinin osteonekrozudur.

Diz kapağı altında kaval kemiğinin üst ucunda aktiviteyle ilişkili diz kapağı ağrısı, şişlik ve hassasiyet vardır. Erkeklerde daha sık görülmekle beraber, sportif aktivitlere katılan kızlarda da sıklığı fazladır.

Bulgular genellikle hızlı büyüme döneminde başlar. Ağrı kesintilirdir, özellikle diz bükme, çömelme, sıçrama gibi aktiviteler sırasında artar.

Tedavide aktivite düzenlenmesi, ilaç tedavisi, soğuk uygulama ve fizik tedavi yapılır.

Os Good Schlatter Hastalığının Radyolojik Görüntüsü

Os Good Schlatter Hastalığına Bağlı Diz Kapağı Altında Şişlik

Dizde Yağ Yastıkçığı Sendromu

Diz eklemi içinde bir çok yağ yastığı vardır. Diz ekleminin ön bölümünde diz kapağı üstinde, arkasında ve altında olmak üzere üç tane yağ yastığı mevcuttur.

Bu yağ yastıkları damar ve sinir açısından zengin bir yapıdır. Özellikle Hoffa hastalığı olarak bilinen diz kapağı altındaki yağ yastığı hastalığı çok sık görülür. Diz kapağı ağrısı nedeni olabilir.

Diz ağrısı uzun süre oturmayla ve diz çökmeyle artar.

Diz Kapağı Altındaki Yağ Yastığı

Koşucu Dizi

Sıklıkla koşucular, bisikletçiler, askerler gibi dizde tekrarlayan bükülme-gerilme yapanlarda görülür. Dizin dış yanında ağrı vardır.

Ağrı genellikle koşuya başladıktan 10-15 dakika sonra başlar, istirahatla rahatlar. Bazen yürüyüş ya da merdiven inip çıma sırasında da ortaya çıkabilir.

Tedavide istirahat, lokal soğuk uygulama, germe egzersizleri, ilaç tedavisi, fizik tedavi ve rehabilitasyon yapılır.

Diz Kireçlenmesi

Tıbbı karşılığı osteoartrit olan kireçlenme, sıklığı yaşla birlikte artan, eklem kıkırdağının lokal kaybıyla birlikte eklem kenarlarında meydana gelen kemik değişiklikleridir. Klinik olarak temel yakınma ağrı ve tutukluktur. Diz kireçlenmesi yaşlı popülasyonun üçte birini etkileyen diz ağrısı nedenleri arasındadır. Daha sıklıkla kadınlarda ve iki dizden birden görülür.

Источник: https://www.yaseminsoyturk.com/diz-agrisi/

Diz Ağrısı Neden Olur ? Diz Ağrısı Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Diz Ağrılarına Girişimsel Ağrı Tedavisi Uygulanır Mı?

Diz eklemi, asıl olarak fleksiyon ve ekstansiyon hareketlerine olanak sağlayan menteşe tipi bir eklemdir. Eklemin stabilitesi statik ve dinamik yapılar tarafından sağlanır.

 Statik yapılar kapsül ve bağlardan, dinamik yapılar kas ve tendonlardan oluşmuştur. Diz eklemi insan vücudunda en fazla yaralanan eklemdir.

Diz eklemi bozuklukları günlük ortopedik pratikte karşılaşılan olguların çoğunluğunu oluşturur.

Diz ağrılarına neden olan bir çok faktör vardır.

Diz ağrısının genç yaşlarda en sık nedeni menisküs yaralanmaları, sportif aktivitelerde yaşanan bağ yaralanmaları ve buna paralel olarak ortaya çıkan bağ yaralanmaları genç yaş grubunun diz ağrısının en başta gelen nedenlerindendir. İleri yaş 55 – 60 yaşlarında görülen diz ağrısının bilinen en önemli nedeni dizde kireçlenme oluşmasıdır.

Bunların dışında dizin romatizmal hastalıkları vardır ve diz romatizması çocukluk yaşlarından başlayabileceği gibi, ergenlik döneminde, orta yaşlarda ve ileri yaş döneminde’de dizin romatizmal hastalıklarına rastlanabilir.

Ayrıca, kırıklar, çıkıklar, diz kapağı çıkığı, diz kayması, pateller tendon yırtığı, huzursuz bacak sendromu, osgood schlatter hastalığı, patello femoral ağrı sendromu gibi diz problemleride diz ağrılarına neden olur.

Menisküs yırtığı nedeni ile diz ağrısı

Menisküs yaralanmaları genellikle sporcu hastalığı olarak bilinmesine rağmen, dizini herhangi bir şekilde zorlayan herkeste görülebilir. Dizde ağrı, şişlik ve kilitlenme gibi belirtiler ile kendini gösterir. Menisküs yırtılmalarında tedavi, dinlenme, buz uygulama, bandaj, dizin vücuttan uzak tutulması, fizik tedavi ve geçmeyen ağrılarda cerahi tedavi uygulanır.

Diz kireçlenmesi nedeni ile diz ağrısı

Diz kireçlenmesi, en sık görülen eklem kireçlenmesidir.

Orta yaş üstünde ve ileri yaştaki diz ağrılarının başlıca sebebi olan diz kireçlenmesi, diz ekleminin yüzeyini kaplayan kıkırdak dokunun, bazı nedenlerden dolayı aşınması, yıpranması ve hücrelerinin kaybolması ile meydana gelir.

 Diz kireçlenmesi belirtileri, dizde ağrı özellikle hareket etme sırasında veya günün ilerleyen saatlerinde artan ağrı şeklinde olur. Kireçlenme tedavisinde, hastanın kilo sorunu var ise kilo vermesi, egzersiz, fizik tedavi ve geçmeyen ağrılarda cerrahi tedavi uygulanır.

Patello femoral ağrı sendromu nedir?

Patella diz kapağı kemiğidir. Patellofemoral ağrı diz kapağı ve kemikler arsındaki bozukluklardan kaynaklanır. Hastalar genellikle genç yaş grubudur.

Patellofemoral ağrı sendromu belirtileri, özellikle merdiven inip çıkarken ağrı, uzun süre oturulduğunda ağrı, bazen dizde boşalma hissi, dizi bükme sırasında kıtırdama sesi ve şişlik gibi belirtiler görülür.

 Patellofemoral ağrı sendromu tedavisi, öncelikle antiinflamatuar ilaç tedavisi, istirahat, fizik tedavi, buz masajı ve bütün bunlara rağmen geçmeyen şikayetlerde cerrahi tedavi yöntemine gerek duyulabilir.

Diz kırılması nedeni ile diz ağrısı

Diz eklemi kemik yapı olarak uyluk kemiği, kaval kemiği, diz kapağı kemiğinden oluşur. insan vücudunda en sık travmaya uğrayan bu kemiklerde çok sayıda kırık meydana gelebilir. Diz eklemi kırıklarının belirtileri, dizde ağrı, şişlik, morarma, hareket ettirememe gibi tipik kırık belirtileri vardır.

 Diz eklemi kırıklarının tedavisinde, az kaymış kırıklar uzun bacak alçısı ile 4- 6 haftalık tespitten sonra egzersizlere başlanır. Ayrılmış kırıklarda cerrahi etdaviye gerek vardır. Cerrahi tedavide, kansellöz (spongioz) vidalar ile tespit yapılır.

Çökme kırıklarında, cerrahi redüksiyon gerekir ise çöken kemik bölgesine kemik greft desteklenerek plak ve vida tespiti uygulanır.

Diz kapağı kayması nedeni ile diz ağrısı

Diz kapağı kayması genelikle oturarak çalışanlarda rastlanan önemli bir sorundur. Oturma şekli bozuklukları, koşu bandı üzerinde eğim vererek koşmak, step yapmak ve uzun süre sandalyede oturmak diz kapağında kaymaya neden olabilir.

 Diz kapağı kayması belirtileri, diz kapağında zamanla yavaş yavaş ortaya çıkan ağrı, koşarken, merdiven inip çıkarken uzun yolculuklarda ağrı gibi belirtilerle kendini gösterir.

 Diz kapağı kayması tedavisi, kaymanın dercesine göre artroskopik cerrahi veya klasik cerrahi tedavi yöntemleri uygulanır.

Diz romatizması nedeni ile diz ağrısı

Diz romatizması, diz ekleminde bulunan kıkırdağın bozulması, aşınması, yıpranması ve kaybının abartılmış, ağırlaşmış şeklidir. Diz romatizması belirtilerinde ilk şikayet eklem ağrısıdır.

 Hareket ettikçe artan ağrı, eklem tutukluluğu, diz ekleminde şişlik, kızarıklık ve ilerledikçe hareket kısıtlılığı gibi belirtiler görülür.

Diz romatizması tedavisinde en başlarda ilaç tedavisi, fizik tedavi, kaplıca tedavileri ve cerrahi tedavi gibi tedavi yöntemleri uygulanır.

Diz bağ yaralanması nedeni ile diz ağrısı

Diz ağrısı

Dizlerde en sık yararlanan iki bağ vardır. Ön çapraz bağ (anterior cruciate ligament – ACL) adı verilen bağ, dizin ortasında bulunur ve çoğunlukla bir dönüş hareketi esnasında zedelenir. Kayak yaparken ya da merdivenden düşme gibi ön çapraz bağı yaralanması, sandalyenin bir bacağının kırılması şeklinde tanımlanabilir.

İç yan bağ (medial collateral ligament – MCL) denilen bağ ise dizin iç kısmında bulunur ve yandan gelen darbeler nedeni ile zedelenir.

Bu yaralanma, futbol oyuncularının birbirlerine çarmaları gibi darbeler ile meydana gelir. Diz bağ yaralanmasının belirtileri, dizde pop sesi ve kontrol kaybı, ayağa kalkma sırasında ağrı hemen hissedilen belirtilerdir.

Diz bağ yaralanmaları tedavisinde, fizik tedavi ve cerrahi tedavi yöntemleri uygulanır.

Osgood schlatter sendromu nedeni ile diz ağrısı

Osgood schlatter hastalığı (OSD), aktif hızla büyüyen adolesanlarda (ergenlerde) oldukça sık görülen ve diz ağrısına neden olan bir durumdur. Patellar tendon ve tibial tüberkül apofizinde görülen, çoğunlukla benign (selim) bir hastalıktır.

 Osgood schlatter sendromu belirtileri, kemiğin ön tarafında, diz kapağının 2-3 sm altında hissedilen ağrıdır. Bu ağrı uzun sürer ise şişlik oluşabilir.

Osgood schlatter hastalığı tedavisi, egzersiz tedavisi, istirahat, soğuk veya sıcak uygulamak ve geçmeyen ağrılarda hastanın yeniden değerlendirilmesi gibi tedavi yöntemleri uygulanır.

Pateller tendon yırtığı nedeni ile diz ağrısı

Pateller tendon, uyluk önü kasları ile beraber çalışır ve bacağın düzleşmesini sağlar. Yetişkinlerde pateller tendon yırtıkları yüksekten atlama ya da kazalar nedeni ile oluşur.

 Patellertendon yırtılmasıbelirtileri, diz ağrısı, hassasiyet, şişlik, kopma sesi, morarma ve diz kapağı altında çukurlaşma gibi belirtiler ile kendini belli eder.

Pateller tendon yırtığı tedavisi, konservatif tedavi olarak uzun bacak dizlik, istirahat, fizik tedavi ve spesifik egzersiz tedavisi ve tam kat yırtılmalarda cerrahi tedavi yöntemlerine gerek duyulur.

Diz kapağı (patella) çıkığı nedeni ile diz ağrısı

Diz ağrısına neden olan hastalıklar

Uyluk alt kısmında yer alan femoral oluk ve patella aslında uyumludur. Bu oluğun sığ veya düzensiz olması, tam ya da yarım çıkık ile sonuçlanır. Diz üstüne olan direkt veya dolaylı travmalar nedeni ile dizde çıkık nadir görülür ve dizde patella çıkığı olması için şiddetli bir travmaya maruz kalması gerekir.

Diz kapağı çıkığı belirtileri, diz kapağının yana kayması, ayakta duramama, hareket etme esnasında ön diz ağrısı, şişlik, morarma, sertlik ve dizde sürtme sesleri gibi belirtiler ortaya çıkar.

 Patella çıkığı tedavisi, diz kapağı çıkığı yarı çıkık ise konservatif tedavi ve takip gereklidir. Lakin, yineleyen ve şikayetleri geçmeyen çıkıklar genellikle cerrahi olarak tedavisi yapılır.

Tedavide yumuşak doku ameliyatlarının yanı sıra kemik ameliyatlarıda yapılabilir.

Huzursuz bacak sendromu nedeni ile diz ağrısı

Huzursuz bacak sendromu (HBS), bacakları hareket ettirme dürtüsü veya ihtiyacı ile ortaya çıkan, normal olmayan duyularla karakterize, kronik, ilerleyici bir bozukluktur.

 Huzursuz bacak sendromu belirtileri, tarifi olmayan bir his, ağrı, uyuşma, karıncalanma, çekilme ve gıdıklanma gibi tarif edilemeyen belirtilerdir.

Huzursuz bacak sendromu tedavisi, ilaç tedavisi, egzersiz tedavisi, yaşam tarzı değişikliği gibi tedavi seçenekleri uygulanır.

Diz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/diz-agrisi-olur-diz-agrisi-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть