Diz Önü Ağrıları Nedenleri ve Tedavileri

içerik

Diz Kapağı Ağrısı Neye İşarettir? Hangi Doktora Gidilir?

Diz Önü Ağrıları Nedenleri ve Tedavileri

Diz kapağı bölgesinde meydana gelen ağrılar yorgunluk gibi basit sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabildiği gibi kronik bir şekilde de meydana gelebilir ya da ters hareketler neticesinde ortaya çıkan semptomlar arasında da yer alabilir.

Ayrıca:

 • Diz kapağındaki ağrılar bazen vücudumuzla ilgili farklı durumlar hakkında işaretçi de olabilir. Uzun süre devam eden diz kapağı ağrıları yaşam kalitesini ciddi anlamda olumsuz etkileyebileceği, günlük hareketlerde zorluklara sebep olabileceği için bu şikayetlerden olabildiğince erken kurtulmak gerekir.

Eklemlerde bolca karşılaşılan bir ağrı çeşidi olan diz kapağı ağrısına bu kadar sık rastlanmasının sebebi dizlerin yaşam boyunca en çok kullanılan eklemlerden birisi olmasıdır. Bu sebeple diz bölgesinde meydana gelen ağrılar göz ardı edilmemeli ve arkasındaki sebebin öğrenilmesi için gerekli çaba gösterilmelidir.

Dizlerinize aşırı yük bindirdiğiniz zaman diz kapağındaki kıkırdak dokusunda süreç içerisinde bir yumuşama meydana gelir.

Bu yumuşama yüzünden sinir uçları daha korumasız bir hal alır ve buna bağlı olarak diz kapağının ön kısmında ağrı söz konusu olur.

Diz bölgesinde meydana gelen bu ağrı daha önce ortaya çıkmış başka bir hasarın da işaretçisi olabileceği için kesinlikle dikkate alınmalı ve en kısa sürede bir hekime bildirilmelidir.

Eğer:

 • Uzun süre oturup kalktıktan sonra diz bölgenizde bir ağrı hissediyorsanız ve dizlerinizden bazı sesler geliyorsa bu durumun bir hasara yönelik işaretçi olması çok muhtemeldir, uzmana görünmeyi ihmal etmemenizde fayda var.
 • Dizi kalçanın altına alıp oturmak,
 • Sandalyede oturulduğu esnada ayakları geriye doğru almak,
 • İşi diz üstünde görmek,
 • Alçak bir sandalyeye oturup uzun bir süre boyunca dizi kilitlemek gibi çeşitli eylemlerin neticesinde diz kapağınıza ciddi bir yük bindirmiş olursunuz.

Bu durumun sonucu olarak da diz bölgenizdeki kıkırdaklarda birtakım aşınmalar meydana gelebilir.

Benzer şekilde:

 • Yokuş aşağı doğru yürürken ya da merdivenden inerken de diz kapaklarınızda bir baskı oluşur ve bu baskıya bağlı olarak ağrılar ortaya çıkabilir.

Bu yüzden ters hareket yapmaktan kaçınmalı ve dizlerinize çok yük bindirebilecek eylemlerden uzak durup vücudunuzu korumaya özen göstermelisiniz.

3. Bilinçsiz egzersiz yapmak

Birçok durumda insanlar, sağlıklı olmak için spor yaparken bilinçsiz bir hareket neticesinde sürpriz ağrılarla ve sakatlıklarla karşı karşıya kalabilir. Bu konudaki en önemli örneklerden birisi sert zeminde bilinçsiz şekilde yapılan koşulardır.

Koşu:

 • Her ne kadar sağlık için çok faydalı bir spor olsa da asfalt gibi sert zeminlerin üstünde koşmaya başladığınız zaman attığınız her bir adımın ardından vücudunuzun üst bölgesinin bütün ağırlığını diz kapağınıza tek bir darbeyle vermiş olursunuz.
 • Bu düzenli darbeler zamanla diz bölgesindeki dokularda aşınmaya sebep olur ve bu da ağrıların ortaya çıkmasına neden olur.
 • Eğer spor amaçlı koşmak istiyorsanız kesinlikle toprak zemin üstünde ya da yumuşak bir zeminde koşu yapmaya çalışın.

4. Dizdeki yapısal bozukluklar

Dizde hissedilen ağrıların sebeplerinden birisi de yapısal bir faktör olabilir.

Örnek vermek gerekirse:

 • Dengesiz bir diz kapağı bağlanmasının söz konusu olması halinde uzman tarafından bu yapısal bozukluğu ortadan kaldırmak için çeşitli tedavilerin uygulanması gerekir.
 • Diz kapağının dışa doğru açılmaya meyilli olması gibi durumlar da bu bölgede kıkırdakların hasar görmesine ve şiddetli ağrıların meydana gelmesine neden olabilir.
 • Bu yüzden ağrıları ortadan kaldırmak için gergin olan bağların gevşetilmesi amaçlanır.

Diz Kapağı Ağrısı Neye İşaret Eder?

Halk arasında diz önündeki ağrılar olarak da tanımlanan ama tıp dilinde “patella femoral ağrı sendromu” olarak bilinen ağrılar birçok kişinin yaşam kalitesini negatif etkiliyor.

Diz kapağı anlamı taşıyan patella, halk arasında ayna kemiği adıyla da tanınıyor ve dizin ön bölgesinde yer alıyor.

Bu kemik sayesinde üst adalenin kuvvetinin dizin alt bölgesine iletilmesi mümkün oluyor.

Yani söz konusu kemik:

 • Bir anlamda gücün dizin altına iletilmesini sağlayan bir aracı olarak çalışıyor.
 • Merdivenlerden rahatça çıkmak, futbol oynayanların iyi şut vurması gibi çeşitli hareketler diz kapağı sayesinde gerçekleştiği için bu kemiğin önemi oldukça büyüktür.
 • Doğal olarak bu bölgelerde meydana gelen ve devamlılık gösteren ağrılar da önemli sorunlara yol açabiliyor.

Diz önündeki ağrıların meydana gelmesinde:

 • Arka grup adalelerdeki gerginlikler,
 • Bu adalelerin elastikiyetlerini kaybetmesi,
 • Ön gruptaki adalelerin zayıflaması gibi faktörler önemli rol oynuyor. Yani diz kapağında ağrı yaşayanların adalelerinde zayıflık, gerginlik ve elastikiyet kaybı gibi durumlar söz konusu olabilir.

Ayrıca:

 • Uzmanlar arka grup adalesinde spazm olan ve bu duruma bağlı olarak meydana gelen kısalmanın genellikle bel problemi yüzünden meydana geldiğini de dile getiriyorlar.
 • Dolayısıyla diz bölgesinde ağrı şikayeti olanların ilk olarak bel bölgesinde herhangi bir sorun olup olmadığına yönelik sorgulanması gerekiyor.

Yani diz bölgesindeki ağrılar, bel bölgesinde herhangi bir problem olduğuna dair de bir işaret olabilir.

Diz Kapağı Ağrısı İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Diz kapağı arkası ağrısı ve dizle alakalı bütün problemler için ilk olarak hastanelerdeki ortopedi uzmanlarına görünmek gerekir. Ortopedi bölümü gerekli gördüğü durumda fizik tedavi bölümleriyle iş birliği içerisinde hareket edebilir fakat şikayete ilişkin ilk randevuyu ortopedi bölümünden almak daha yararlı olacaktır.

Diz Kapağı Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diz ağrısının altında yatan sebeplerin araştırılması için doktor tarafından ilk etapta bazı yöntemler uygulanacaktır.

Hastanın şikayetlerinin asıl kaynağının tespit edilmesi için fiziksel muayenenin yanı sıra:

 • Röntgen,
 • Ultrason,
 • Kan testi,
 • Manyetik rezonans (MR),
 • Bilgisayarlı tomografi gibi çeşitli teşhis yöntemleri uygulanabilir ve buradan elde edilen sonuçlar kapsamında nasıl bir tedavi uygulanacağına yönelik kararlar alınır.

1. İlaç tedavisi

Diz ağrısı şikayetlerinin önüne geçilmesi için:

 • Kortikosteroid iğneler,
 • Trombositçe zengin plazma iğneleri,
 • Hiyalrüonik asit iğneleri gibi ilaçlarla tedavi uygulanabilir.

Bu ilaçların doktor tarafından önerilmesi gerekiyor, hastanın tek başına karar verip ilacı temin etmesi halinde çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir.

2. Cerrahi yöntemler

Diz kapağı ağrısı ve şişlik ile başlayan şikayetler için uygulanan tedavi yöntemlerinden birisi de cerrahi operasyonlardır. Fakat uzmanlar, cerrahi müdahaleyi son çare olarak görüyor.

Yani ilk etapta farklı tekniklerin denmesi ile hastanın şikayetlerden kurtulması amaçlanırken tüm çabaların olumsuz yanıt vermesi halinde final adımı olarak cerrahi yöntemlere başvuru yapılıyor.

Gerçekleştirilen cerrahi operasyonla:

 • Patella adı verilen bölgedeki yükün azaltılması ve diz bölgesindeki dengenin sağlanarak hastanın şikayetlerinden kurtulması amaçlanır.

Fakat ameliyatların çok sınırlı bir hasta grubuna uygulandığını, genelde işlerin buraya kadar uzamadan farklı tedavi yöntemleri ile çözüme kavuşturulduğunu söylemek yerinde olacaktır.

3. Bitkisel tedavi

Diz kapağı ağrısı bitkisel tedavi aracılığıyla da ortadan kaldırılabilir.

Tabii bu noktada kulaktan dolma bitkisel yöntemlerle problemin çözüme kavuşmasını beklemek yerine öncelikle bir doktora görünmek ve daha sonra doktorun önerdiği programla birlikte bitkisel tedaviden yararlanmak daha faydalı olacaktır.

Bilinçsiz bir şekilde uzmana danışılmadan tek başına bitkisel tedavi uygulamalarının gerçekleştirilmesi kimi sıkıntılara neden olabilir.

Yaygın olarak faydalanılan bitkisel yöntemlere örnek vermek gerekirse elma sirkesinden bahsedilebilir. Elma sirkesinin diz bölgesindeki ağrıları ortadan kaldırma noktasında oldukça yardımcı bir ürün olduğu bilinir.

İçeriğindeki maddelerin alkali özelliği sayesinde diz ekleminde birikmiş olan zararlı toksinlerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olan elma sirkesi, eklemlerin yağlanmasını destekler ve hareket yetisini artırır.

Elma sirkesi:

 • İki farklı yöntemle diz kapağındaki ağrıların tedavisi için uygulanabilir.
 • İsterseniz banyo yaptığınız suya ya da küvetin içine iki kupa elma sirkesi dökün ve ağrıyan dizinizi yarım saat kadar birkaç gün boyunca bu suyun içerisinde bekletin.
 • İsterseniz de iki kupa filtrelenmiş suyun içerisine iki tatlı kaşığı elma sirkesi döküp düzenli olarak bu karışımı için.
 • Her iki yöntem de ağrıların ortadan kalkması noktasında önemli pay sahibi olacaktır.

Ağrıyan diz bölgesine:

 • Zencefil yağıyla günde 2-3 defa masaj yapılması,
 • Bir su bardağı sütün içerisine bir tatlı kaşığı kadar zerdeçal tozunu ekleyip kaynattıktan sonra içine bal ilave ederek içilmesi gibi yöntemler de diz ağrısına iyi gelen bitkisel tedaviler arasındadır.

4. Bandaj

Diz kapağı ağrısına ilişkin tetiklerin yapılmasıyla birlikte doktor tarafından şikayetin olduğu bölgeye bandaj uygulanması önerilebilir. Bandajın uygulanması gereken sürecin sonunda şikayetlerin varlığını koruması halinde ise alternatiflere yönelmek gerekebilir.

5. Egzersiz yapmak

Diz kapağı ağrısı egzersizleri ile de bu bölgedeki ağrıların önüne geçmek mümkündür.

Diz kapağınızdaki ağrılardan kurtulmak için uygulayabileceğiniz egzersizlerden bazıları şu şekildedir:

 • Dizinizin altına bir havluyu rulo haline getirip koyun. Diz kapağı kemiğinizi yukarı doğru çekip dizin alt kısmındaki havluya bastırarak bacağınızın ön bölümünde bulunan uyluk kasınızı kasmaya çalışın. 5 saniye kadar bu pozisyonda bekledikten sonra gevşeyin.
 • İki bacağınızın arasına havlu rulo koyun, rulo diz bölgelerinize değecek pozisyonda olsun. Bacaklarınızla 5 saniye havlu ruloyu sıkıştırın ve sonrasında gevşeyin.
 • Diziniz düz olacak bir şekilde bacağınızı koltuk kenarına ya da duvara doğru itin, beş saniye kadar bu pozisyonda bekleyin.
 • Sırtüstü bir şekilde yatağa uzanın ve dizinizi düz tutup bacağınızı bir karış yukarı kaldırın. Beş saniye bekledikten sonra normal pozisyona dönebilirsiniz.

Faydalandığımız Kaynaklar:

Diz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kaynak2

Kaynak3

Источник: https://evdesifa.com/diz-kapagi-agrisi/

Diz Kapağı Ağrısı Nedenleri Tedavisi ve Sorularınız

Diz Önü Ağrıları Nedenleri ve Tedavileri

Diz kapağı ağrısı farklı birçok nedenle meydana gelebilmektedir.

Kronik  bir diz ağrısı olabilir, darbeye, incinmeye  bağlı bir ağrı olabilir, bir hastalıktan rahatsızlıktan kaynaklanan bir ağrı olabilir, menisküs, bağ zedelenmesi kopması gibi bir ağrı da olabilir.

 Diz ağrılarının nedenleri derinlemesine araştırılması gereken bir konudur. Genel olarak diz ağrılarının sebepleri ne olabilir konularıyla ilgili olarak tavsiyeediyorum.com da bulunan diz ağrısının sebepleri yazımı okuyabilirsiniz.

Hastanın kendisinin vereceği bilgiler ya da geçmişte yaşadığı olay veya rahatsızlıklarında dikkate alınması gerekir. 

Diz Kapağı Ağrısı Neden Olur?

Masa başında çalışan insanlarda uzun süre aynı pozisyonda oturmak diz kapağı üzerinde bir baskı oluşturduğu için zaman içerisinde diz kapağı ağrılarına neden olur.

Merdiven inip çıkarken de benzer ağrılar görünüyorsa diz kapağı ağrısı mı yoksa menisküs veya bağlarda da bir sıkıntı olabilir. Bunun için mutlaka Ortopedi doktoruna görünmelisiniz. Diz kapağı ağrısının ne olduğunun anlamak ve doğru teşhis için Röntgen, mr ve doktor muayenesi ile karar verilir.

Diz kapağı muayenesinde yana doğru hareket fazla diz kapağında kayma şeklinde hareket varsa diz kapağı ameliyatı için karar verilebilir.

Diz Kapağı Ağrısı Tedavisi :

En son olarak ameliyat düşünülmedir. Diz kapağı ağrısında fizik tedavi de sonuç vermediyse o zaman ameliyat düşünülebilir.

Diz kapağı ameliyatı olarak artroskopi ile lateral gevşetme denilen bağları rahatlatma ve hareketi artıcı bir işlem yapılmaktadır. Diğer diz kapağı cerrahi operasyonu ise diz kapağının pozisyonunu düzeltmek için müdahale edilir.

Diz kapağı ameliyatı sonrasında iyi derecede fizik tedavi yapılması gereklidir.

Diz kapağında ağrı var ve hafifletmek için ne yapabilirsiniz?

Öncelikle, ağrıyı oluşturan veya ağrı olabilecek hareketlerden kesinlikle kaçınmamız gerekir. Örneğin uzun süre dizinizi büktüğünüzde ağrı artıyorsa bu pozisyonda durmaktan kaçının. Merdivenleri birer birer çıkın ve diz üzerindeki baskıyı azaltmak için spor faaliyetlerinizi durdurun.

Kuadriseps, hamstring ve baldır kaslarını germek için esneklik egzersizleri uygulamaya başlayarak, diz kapağının femur üzerinde düz bir çizgide hareket etmesini sağlayın.

Diz ağrıları ile ilgili olarak gelen sorular ve cevapları

Soru : Merhaba; Dizimi büktüğümde  açamıyordum mr çektirdim sonuç şu şekilde: medial menisküste evre 2 sinyal artışı, parsiyeldiskoid lateral menisküste evre 2 sinyal artışı, diz eklem içi ve suprapatellar bursada hafif sıvı artışı, patellofemoral eklemde uyumsuzluk ve erken dönem kondromalezi, acl intertisial dejenerasyon.

Hocam bunlar iyileşebilir problemler mi? Ne yapmalıyım? (Aydın da yaşıyorum .)

Prof. Dr. Sinan KARAOĞLU Sanırım Patellofemoral sorununuz var. Büyük ölçüde egzersiz programı ayarlanırsa bu işle uğraşan bir hekim tarafından, rahatlarsınız.

Aydın da  Prof. Dr. İlhan Özkanı tavsiye ederim. Kendisi bu konuda size yardımcı olacaktır.

Soru : Diz ağrısı için emar çektirmiştim emar raporunda şöyle bir sonuç yazıyordu.

Sol tibia proksimal metafizodiafizer bileşke düzeyinde lateralde10+5mm boyutunda TIA hipo T2A hiperintens yeğ baskılı T2A görüntülerde hiperintens lezyon izlenmektedir.

Bu durumu merak ediyorum bana yardımcı olursanız çok sevinirim çok teşekkür ediyorum..zaman zaman bacağımda da  ağrı duyuyorum.

Prof. Dr. Sinan KARAOĞLUMuhtemelen diz ağrısı ile ilgili olmayan tesadüfi saptanmış bir lezyondur. Merak edecek bir durum olmama ihtimali yüksek. Ancak kesin cevap için mutlaka doktorunuzla görüşün

diz ve diz kapaği ağrısı

Diz Kapaktaki Ağrı Soruları

Soru 1 : Mrb. Üniversitenin  voleybol takımındayım maç esnasında sağ dizime bir ağrı girdi ama önemsemedim kasımı zorlamışımdır diye düşündüm.

Ancak yaklaşık bir ay boyunca sağ dizimde bir ağrı oldu dizimi kıvırdığımda hiç bir sorun yok ama uzatmaya çalıştığımda şiddetli bir ağrı oluyor ayağa kalktığımda sağ ayağımda bir ağrı oluyor. Biraz yürüdükten sonra ağrı geçiyor.

Doktora gittim film çekti mr lazım dedi onu da çektirdim ancak finallerim nedeniyle sonucumu öğrenecek vaktim olmadı sorun ne olabilir ne yapmamı önerirsiniz? şimdiden tskler..

Cevap 1:  Prof. Dr. Sinan KARAOĞLUMutlaka doktorunuza MR sonucunuzu gösterin. En sağlıklı bilgiyi ondan alırsınız. Benim söyleyeceklerim, sizi ve filmlerinizi görmediğimden tahmin olacaktır.

Dizimde ağrı ve dizden ses gelmesi

Soru 2  : Merhaba 19 yaşındayım ve 5 ay önce diskoid menisküs ameliyatı oldum fakat yaklaşık bir haftadır dizimde bir ağrı var açıp kapatırken dizimden kırt kırt ses geliyor adeta yerine oturur gibi ve ağrı daha çok sabah kalktığımda oluyor korkudan üstüne basamıyorum.Sizce menisküs yırtığı tekrarlamış mıdır?

Cevap 2: Prof. Dr. Sinan KARAOĞLU : Patolojik olmayan bir ses (takılma) olabilir. Bu, ağrısız olur genelde.

Wrisberg tipi bir discoid ise ve sizi rahatsız ediyorsa. Defektif olan kısmı tamir için tekrar müdahale gerekebilir.

Tekrar yırtık ihtimali de vardır. Tekrar müdahele gerekebilir.

Soru 3 :  Merhaba, Annem 1961 doğumlu ve uzun yıllardır diz kapağında ağrı inanılmaz derecelerde . Diz ağrısı sebebiyle yürüme ve diğer hareket kabiliyetleri çok kısıtlı.Haliyle kilo sorunumuz da var.

Daha önce ortopedi hekimlerine gösterdik fakat yaşının protez ameliyatı için erken olduğunu söylediler. Aynı hekimler diz kapağında kist oluştuğunu alınabileceğini ve kısmen rahatlatacağını fakat tekrar edeceğini söylediler.

Bu nedenle çok sıcak bakmadık.

Diz kapağındaki ağrıyı elektrik çarpması gibi tarif ediyor. Protez ameliyatını önerir misiniz yoksa yaşın ilerlemesini beklemeli miyiz sizce? Ağrılar dayanılmaz boyutlara gelmek üzere annem bu ağrılar nedeniyle zaman zaman ağlıyor? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden çok çok teşekkürler.

Cevap 3: Prof. Dr. menis : Dizdeki ağrılarda elektrik çarpması gibi bir ağrı varsa  başka sebepler de olabilir. Protez öncesi bunları araştırmakta fayda var. Dizdeki ağrı kireçlenmeye bağlı ve çok şiddetli ise protez tabii ki yapılabilir, Hastanın tahammül sınırları bu kararda önemlidir.

Merdiven çıkarken dizimde ağrı oluyor?

Soru 4: Merhaba Sinan Bey;  Ben 28 yaşında bayanım.Benim 6 yıl önce sol femur kemiğim kırılmıştı(tek kırık). Başarılı bir şekilde platin takıldı. İyileştim fakat son günlerde sol dizimde sadece merdiven çıkarken çok ağrı oluyor.

 Platinle alakası var mıdır? (çünkü son zamanlarda başka bir sakatlanma yaşamadım) Platini hala çıkarma şansım var mı? Bu platinin ileri ki yaşantımda böyle sorunlar yaratır mı? Bir de Lazer epilasyona gitmek istiyorum platinden dolayı bir sakınca doğurur mu bu lazer aletleri.

Zaman ayırdığınız için Teşekkürler Saygılar.

Cevap 4:Prof. Dr. Sinan KARAOĞLULazer epilasyonun zararı olmaz. Diz ağrısının platinle alakası olduğunu zannetmiyorum. Sadece merdivende olduğundan (muhtemelen çömelme-kalkma sırasında da dizde ağrı da oluyordur) patellofemotal probleminiz vardır. Dizle uğraşan bir ortopediste gitmenizi öneririm.

Diz kapağının üstünde şişlik var?

Soru 5 :  42 yaşında bir bayanım sağ diz kapağımda ağrısız acısız bir şişlik vardı. Doktor dizimde sıvı olduğunu ve alınması gerektiğini söyledi. İlk operasyonda bir enjektör sıvı alındı. Yaklaşık 20 gün sonra tekrar dizim şişti ve bu sefer başka uzmana gittim. Oda 2 enjektör sıvı aldı.

Dizlik takmamı ve yere diz üstü çökmememi söyledi, namazları bile sandalyede kılmamı söyledi halen acı ve ağrı hissetmiyorum istedim hareketi yapabiliyorum. Bu sınırlamalar ne zamana kadar sürer. Daha önceden ben çok antibiyotik kullandım.

 Vücudumda biriken antibiyotikdir diyorlar, bir şey olmaz diyorlar, ne derece doğru şimdiden cevabınız için teşekkür ederim?

Cevap 5: Prepatellar bursit genelde sadece şişlik yapar. Yapılan tedaviler doğrudur. Geçmezse ameliyat yapılabilir.

Soru 6 : Mrb hocam ben 29 yaşındayım. Diz kapaklarımda ve dizimde oturup kalktıkça sesler ve  çok rahat duyulabilen çatırdamalar oluyor. 1 yıl öncesine kadar ağrı olarak hiç bir şikayetim yoktu.

Şimdi ara ara dizimin birinde  diz kapağı ağrısı özellikle diz kapağımın kenar ve iç kısmında ağrı oluyor ama çok ayakta kalmam ve yorgunlukta nüksediyor. Doktora gittim ama hiç bir film falan çekilmedi, doğal disk eksikliği dediler, ameliyat edelim ama ilerleyen yaşta şimdi değil falan dedi.

Böyle rahatsızlıklar neden olur, dizimde ameliyatlık bir durum olur mu? Yaşlılıkta diz sorunları yaşar mıyım?  Ayrıca  kışın daha çok ve sık diz kapağımda ağrım oluyor. Cevap için teşekkürler kolay gelsin.

Cevap 6: Merdiven inerken ağrı ile çömelme ağrısı var ve düz yol yürümede fazla sorun yok ise, iyi bir egzersiz programı ile 1,5-2 ayda iyileşme sağlanır büyük ihtimalle. (Anlattıklarınızdan patellofemoral sendrom akla geldiği için bu varsayımla cevabı yazıyorum. Tabii ki bu varsayım iyi bir muayene ile desteklenmelidir).
Geçmiş olsun

Soru 7 : Ben 38 yaşında bir ev hanımıyım benim 1 aydır diz kapağımın arkasında ağrı ve şişlik var.Yatarken çok rahatsız oluyorum ağrıdan dolayı ve ayağımı büküp oturunca da ağrı kendini belli ediyor.
Bunun nedeni nedir hocam? Şimdiden Teşekkürler…

Cevap 7: Anlattıklarınız çok spesifik bir tablo değil ve bir çok olasılık var. Dizin arkasında kistler (Baker kisti) bazen bu durumu yapabilir. Ya da diz kapağı problemleri buna yol açabilir. Mutlaka bir uzmana muayene olmanızı öneririm.

Merdiven inerken dizde ağrı

Doğum sonrası diz ağrıları neden olur?
Soru 8 :  Dizlerimde doğumdan sonra ağrı oluşmaya başladı. Bu ağrı özelikle otururken, basamak ve merdiven inerken ağrı oluyor.

Yere oturduğumda dizlerimin üstüne yine dizlerimde ağrı oluyor ,oturup kalkarken zorlanıyorum.

Diz kapağımın yan tarafında alta doğru bir ağrı oluyor sebebi nedir? Ayrıca evim dublex devamlı merdiven inip çıkmaktan ağrı olabilir mi?

Cevap 8 : Böyle bir soruya cevap vermek, ancak hastayı muayene etmek ve sonrasında da filmlerini incelemekle mümkün olur.

Ancak kısaca tahmini olarak bilgi vermeye çalışayım yine de; Anlattıklarınıza göre aklımıza Patellofemoral problemler geliyor.

Aynı zamanda merdiven inerken dizde ağrı  ve çömelme ağrıları da oluyor ise, düz yolda yürüme çok sorunlu değilse bu ihtimal daha da kuvvetlenir. Durumunuz buna uyuyor ise özel egzersiz programlarından fayda görürsünüz.

Soru 9:  İyi günler Sinan bey, 40 yaşındayım. Diz kapaklarımın alt, üst ve arka kısımlarında ağrı oluyor, yürürken ve özellikle merdiven inerken dizde  ağrı var. 2 şubat 2011 tarihinde kayseri de özel bir hastanede çekilen MR ım sonucunda Medial menisküs arka boynuz-apekste grade II dejenerasyon olduğu tespit edildi.

ayrıca o gün doktorum rahatlatması için diz kapağımdan iğne vurdu. Doktor ayaklarımda taban düşüklüğü olduğunu söyledi ve taban düşüklüğü için bileklik kullandım. Şu an hala rahatladığını düşünmüyorum hala şikayetlerim ve ağrılarım devam ediyor.

Tüm vücudumdaki eklem bölgelerinde sızı ve çabuk yorgunluk hissediyorum acaba ne yapmamı önerirsiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

Cevap 9 :Patellofemoral ağrı sendromu tarif ediyorsunuz . Tedavi tamamen özel hareketlerden oluşmuş bir egzersiz programı. Yaklaşık 1,5-2 ay sürer iyileşme. İlaç ve iğnelerin, hele de ameliyatın yeri pek yoktur tedavide.

Diz Sızlaması

Soru 10 :Doktor bey annemin bacaklarındaki diz kapakları çok ağrıyor ve  dizleri sızlıyor. Doktora gitti,röntgen çekildi bir şey çıkmadı ama bazen bacaklarındaki damarlar şişiyor acaba neden dolayı şişiyordur? Annemin ne yapması gerekiyor? Tavsiyede bulunur musunuz?

Cevap 10 : Diz kapağı problemleri oldukça sık görülmektedir. En yüksek olasılık bu oluyor genelde. Eğer bu durum ise; özellikle merdiven inerken dizde ağrı ve çömelme vaziyetinden kalkarken dizlerde çok ağrı olmakta, bunun yanı sıra düz yolda yürürken fazla rahatsızlık yapmamaktadır.

Diğer bir özelliği de bir müddet oturduktan sonra ağrı olması ve kalkınca ağrı olması sonra yavaş yavaş açılması şeklinde rahatsızlık yapmasıdır. Bu hastalarda %80 egzersiz (özel bazı hareketlerden oluşan hareketler), dizlik, buz masajı ve ilaçlarla rahatlama olur. Bunlar sadece tahmindir.

Bu yüzden diz konusunda uzmanlaşmış bir ortopediste muayene olmanızı öneririm.

Geçmiş olsun.

Источник: http://www.sinankaraoglu.com/diz-kapagi-agrisi/

Diz Ağrısı Mutlu Yaşam İçin Önemsenmeli — Multi Yaşam

Diz Önü Ağrıları Nedenleri ve Tedavileri
Eğer dizinizin alışık olduğunuzdan daha fazla kullandığınız için ağrıdığını düşünüyorsanız; dizdeki dokuların gerilmesinden kaynaklı zorlama ağrısı çekiyorsunuzdur ve bu geçici bir ağrıdır.Dizde burkulma ya da incinme yoksa evde bakım yaparak ağrının kısa sürede geçmesini sağlayabilirsiniz.

Bunun tekrarlamasına engel olmak için:

 • Egzersize başlamadan ısının, egzersiz bittikten sonra esneme hareketleri yapın.
 • Egzersiz seviyenizi yavaş yavaş arttırın.
 • Vücudunuzu destekleyecek doğru spor ayakkabıyı kullanın.
 • Diz eklemine zarar vermeden yapılabilecek düşük etkili sporları (yüzme gibi) deneyebilirsiniz.

Dizin üst ve alt bacak kemikleri arasında bulunan lastiğimsi ara dokuya menüsküs denir. Bu doku amortisör gibi hareket eder. Yaş ilerledikçe menisküs yıpranabilir, orta yaş ve üzeri kişilerde görülen diz ağrısının nedeni genelde budur. Menisküs; diz eklemindeki ani bükülme, şişme ve kilitlenme sonrası zarar görmüş de olabilir.

Semptomlar tedavisiz de geçebilir fakat menisküs hasarı durumunda zedelenmiş dokunun düzeltilmesi için operasyon gerekebilir.

Yaşlı insanlardaki tekrarlanan diz ağrısı ataklarının en yaygın sebebi olan osteoartrit diz ekleminin dışındaki koruyucu kıkırdakta ve çevresinde oluşan hafif şişliklere neden olur.

Osteoartrit ayrıca; diz arkasında Baker Kisti ya da popliteal kist denen acılı ve sıvı dolu şişliklere neden olabilir. Daha önce diz yaralanması atlatmış ya da aşırı kilolu gençlerde de bu hastalık görülebilir.Ağrınızın osteoartritten kaynaklandığını düşünüyorsanız doktorunuza görünün.

Diz kapağını kemiğe bağlayan tendonların zorlanması ya da zedelenmesi sonucu oluşan bu hastalık genelde basketbol ve voleybol gibi zıplamalı aktiviteler sonrası oluşur. Dizin ilgili bölgesi kızarık, sıcak ve şişik olabilir.Dizin ön tarafında diz kapağı etrafında hissedilen ağrıya ön diz ağrısı sendromu denir. Sebebi anlaşılamamıştır fakat uzun süre oturma ve merdiven çıkma durumlarında diz kapağı ağrısı şiddetlenmektedir.Uzun süre dizler üzerinde ve tekrarlanan hareketler sonucu diz eklemi üzerinde sıvı birikmesi ve diz ağrısına neden olmasına hizmetçi dizi hastalığı denir.Dizde eklem ve kemikleri bağlayan sert dokulu bantların futbol ya da rugby gibi koşu gerektiren sporlarda yırtılması olasıdır. Bu durumda diz rahat bırakıldığında da ağrımaya devam eder, büküldüğünde ve üzerine basıldığında ağrı şiddetlenir.Diz ekleminde önemli hasara neden olan bir yaralanma haemarthrosis adı verilen eklem alanları içi kanamaya neden olabilir. Dizde sıcaklık, şişme, sertlik ve morarma bu durumun belirtileridir.Diz kapağının hemen altındaki yükseltide hassasiyet ve şişlik olarak meydana gelen hastalık, genelde ergenlik çağındaki kişilerin kendisini sporla zorlaması sonucu oluşur.Diz eklemi sıcak ve kızarık ise ürik asit birikmesi yani gut olabilir. Böbrekler ürik asidi vücuttan atamadığında, ya da vücut fazla ürettiğinde kanda ürik asit düzeyi yükselir ve çok yükselmesi durumunda asit, eklemlerde kristallenir. Bu da eklemlerde iltihap ve ağrıya neden olur. Gut genelde öncellikle ayak baş parmağını etkiler fakat gut benzeri psödogut önce diz eklemlerini etkileyebilir.

Diz ağrısı tedavisi tamamen sorunun nedenine bağlıdır. Aşağıda belirtilen tedaviler her durum için uygun değildir bu yüzden ağrınızın sebebinden emin değilseniz doktorunuza danışın.

Diz ağrısında en yaygın tedavi iltihabın inmesini sağlamak için eklemi dinlendirmektir. Genelde ağrıyı hafifletmek için gerekli tek adımdır. Buz paketleri ve ısı pedleri diz ağrısı için en sık kullanılan tedaviler arasındadır. Kireçlenme ve iltihap gibi durumlarda ısı uygulanması ağrıyı hafifletirken zorlama gibi durumlarda şişmeyi engellemek için soğuk uygulama yapılabilir.Dizi çevreleyen kasların ve tendonların esnetilmesi ağrının azalmasına destek olabilir.Fizik tedavi neredeyse tüm ortopedik problemlerde olduğu gibi diz ağrısında da dizi ağrı öncesi aktivite seviyesine kavuşturmak için destek olur.Kortizon; iltihabı tedavi eden güçlü bir ilaçtır ve diz ağrısının yaygın bir nedeni iltihaplanmadır. Doktorunuza kortizon enjeksiyonu konusunda danışın.

 • Kronik diz ağrısı
 • Diz içi ağrı
 • Diz arkası ağrısı

Kronik Diz Ağrısı

Kronik diz ağrısı uzun süreli devam eden ve bir ya da her iki dizde görülen ağrı, şişme veya hassasiyet ile tanımlanır. Bu rahatsızlığın pek çok sebebi ve bu sebeplere bağlı olan pek çok tedavi yöntemi vardır.

Kronik Diz Ağrısına Ne Sebep Olur?

Geçici diz ağrısı ile karıştırılmaması gereken bu durum uzun süreli devam eden bir durumdur. Geçici diz ağrısından ağrının sebebi sakatlanma ya da kazadır ve herhangi bir tedavi gerektirmeden geçebilir. Kronik diz ağrısı ise tedavi edilmeden çözülemeyen bir sorundur.
Kronik diz ağrısının fiziksel nedenleri:

 • Kireçlenme, Tendon iltihaplanması
 • Kesecik iltihabı
 • Kondormalazi patella; dizin bükülme sırasında kıkırdakların üzerine gitmesi sonucu oluşan ağrı
 • Baker kisti; dizin arkasında eklem sıvısı birikmesi
 • İltihaplı romatizma, Dizin yerinden kayması
 • Menüsküs yırtığı, Bağ kopması
 • Kemik Tümörü

İç Diz Ağrısı

İç diz denilen kısım dizimizin diğer dize bakan tarafıdır. İç diz ağrısının en yaygın sebebi ise spor sakatlıklardır. Fakat bundan başka sebepler de bulunmaktadır.

 • Kireçlenme, İltihaplı romatizma
 • İç diz yan bağ yaralanmaları
 • Pes anserine bursitis; kireçlenmesi olan kişilerde ortaya çıkan ve diz kaslarının yapışma noktasında iltihaplanma olması durumu
 • Diz ezilmesi/çürümesi

İç Diz Ağrısı Tedavisi

İç diz ağrılarının çeşitli tedavileri vardır. Genel olarak evde uygulanabilen tedavileri bulunan iç diz ağrısına iyi geldiği bilinen tedavi yöntemleri:

 • Koşmak ve merdiven çıkmak gibi ağrıya sebep olan aktivitelerden kaçının
 • Dizlere gelen baskıyı azaltmak için koltuk değneği kullanın
 • Ağrıya bölgeye günde 20 dakika buz tedavisi uygulayın. Dizinize bir havlu sarın ve kullanacağınız buzu bu havlu üzerinden dizinize koyun. Buzu doğrudan dizinize koymayın
 • Ağrı olan dizinizi yastıklarla destekleyin ve kalp hizanıza getirin.
 • İltihaplanmayı engellemek içi Advil kullanabilirsiniz

İç Diz Ağrısı İçin Uygulanabilecek Egzersizler

 • Düz bacak kaldırma; sırt üstü yere uzanın. Ağrı bulunmayan dizinizi 45 derecelik açıya getirin. Ağrıyan ve egzersiz uygulayacağınız bacağınızı diğer dizinizin hizasına gelene kadar düz bir şekilde kaldırın. Bacağınızı kaldırırken dizinizi kesinlikle bükmeyin.
 • Hafif çömelme; Bacaklarınızı omuzlarınızla aynı hizada duracak şekilde açın ve dik bir şekilde ayakta durun. Ardından ellerinizi önünüze uzatarak eğilin fakat bu eğilme sırasında dizlerinizin ayak baş parmağınızı geçmesine izin vermeyin. Çömelme mesafeniz ise kalçanız dizlerinizin seviyesine yaklaşacak kadar olmalıdır.
 • Yüzmek, Kondisyon bisikleti kullanmak
 • Bacak uzatma; bu egzersiz spor salonlarında bulunan bir alet ile yapılmaktadır. Spor salonuna gittiğinizde aleti salon görevlisi ya da egzersiz koçunuza sorabilirsiniz.

Diz Arkası Ağrısı

Diğer diz ağrılarında olduğu gibi diz arkası ağrısının da pek çok nedeni vardır.

 • Ayak krampı, Kramp kasların sıkışması durumudur. Kaslarda oluşan bu kramplar dizin arka bölümüne ağrı girmesine de sebep olabilirler. Kramp girmesinin sebepleri:
 • Hamilelik ,Bacaklarda oluşan sinir sorunları
 • Susuz kalmak, Kanda yükse oranda kurşun ya da cıva bulunması
 • Karaciğer sorunları

Daha çok atlama içeren sporcularda görülmesi sebebiyle atlamacı dizi olarak bilinen bu sakatlıkta zıplama sırasında tendonlarda hafif yırtık oluşmaktadır. Bu sakatlığın ağrısı zaman ilerledikçe artar. Diğer belirtileri ise:

 • Dizin zayıflaması
 • Sertleşmesi
 • Dizi bükmeye ve düzleştirmeye çalışırken ağrı oluşması

Baker kisti dizin arka bölümünde sıvı toplanması ile oluşur. Normalde dizin bükülmesi ve düzleşmesi sırasında yardımcı olan sıvı dizde sakatlık oluştuğu zaman dizin arkasında fazladan birikir. Belirli bir süre sonra ise bu sıvı kist oluşmasına sebep olur.

 • Dizin arkasında ağrı oluşması
 • Dizin arkasında şişlik
 • Sertlik ve dizi esnetirken ağrı oluşması
 • Bu sakatlığın belirtileridir.

Müdahale edilmemesi durumunda belirtiler daha da artar. Eğer kist patlayacak olursa dizinizin arkasında keskin bir ağrı oluşur.

Источник: https://multiyasam.com/diz-agrisi-nedenleri-tedavisi/

Diz Önü Ağrısı Nasıl geçer? Neden olur, Ne iyi gelir?

Diz Önü Ağrıları Nedenleri ve Tedavileri

Özellikle belli yaş gurubu insanların veya belli mesleklerle uğraşan insanların yaşadığı sağlık problemlerinden birisi de diz önü ağrılarının sebepleri ve tedavileri konusu. Diz önü ağrısı genellikle aşırı zorlama, kemiklerdeki kalsiyum kaybı gibi nedenlerle meydana gelip tedavi edilmese ilerleyen zamanlarda daha ileri sağlık problemlerine sebep olabilecek bir durumdur.

Diz Önü Ağrısı Nedir?

Diz önü ağrı sendromu, sinirler yumuşak dokularda ağrı ve dizkapağı çevresindeki kemik hissi oluştuğunda ortaya çıkar.

Bu yumuşak dokular tendonları ve diz kapağı altındaki yağ tabakası ve diz eklemini tamamlayan dokuları içerir.

Bu dokuların zaman içinde harekete ve diğer bazı sebeplere bağlı olarak aşınması veya zayıflaması kişilerin hareketlerini kısıtlayıcı bazı sağlık problemleri yaşanmasına veya ağrılara sebep olabilir.

Bazı Diz Ağrısı vakalarında, kondromalazi patella adı verilen bir durum da mevcuttur. Bu diz kapağının alt tarafındaki eklem kıkırdağının yumuşaması ve parçalanmasıdır. Eklem kıkırdağında sinir yoktur, bu nedenle kıkırdağın kendisinin hasarı doğrudan acıya neden olmaz. Bununla birlikte, altta yatan kemikte deformasyon ve ağrının iltihaplanmasına yol açabilir.

Diz Önü Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

Diz önü ağrısının birçok sebebi olabilir. Bu sebepler genellikle zorlama veya aşırı bir etkiye maruz kalma gibi nedenlerdir.

Aşırı Zorlama

Dizinizi tekrar tekrar bükerek veya uzun koşular, ağır bisiklet antremanları veya sportif amaçlı tırmanma gibi yüksek stresli egzersizler yaparak yani kaslarınızın uzamasını ve güçlerini artırmak için kısalmasını sağlayan egzersizler yaparak dizkapağınızdaki ve etrafınızdaki dokuları tahriş edebilirsiniz

Dize Gelen Bir Darbe

Kalçalarınızdan ayak bileklerinize kadar olan kemiklerden herhangi biri, dizkapağı da dahil olmak üzere, belli noktalara çok fazla baskı uygulayan doğru pozisyonda uzun süre kalmak ve kemikleri aşırı sert darbelere maruz bırakmak diz çöküntüsü gibi ciddi sorunlara sebep olabilir. Dize gelen ters bir darbe ve bu sebeple oluşabilecek travmalar da diz önü bölgesinde acıya neden olabilir.

Ayaklarla İlgili Ortopedik Problemler

Bilhassa ayakların içindeki ve etrafındaki eklemler daha fazla hareket ettiğinde, sürekli olarak yan basıyorsanız, ortopedik problemler yüzünden yanlış basıyorsanız bu tip problemler de diz ağrılarına sebep olabilir.

Zayıf Veya Dengesiz Uyluk Kasları

Özellikle uyluk önünüzdeki büyük kaslar, eklemi bükerken veya gerdiğinizde diz çökmesini yerinde tutar. Ancak bu kaslar fazla zayıf veya sıkı ise diz kapağınız doğru yerde olmayabilir. Bu durum ise zamanla dizkapağınızın altındaki kıkırdağı parçalayabilir.

Diz Önü Ağrısı Kimlerde Görülür?

Diz önü ağrısı belirli gurup kişilerde daha sıklıkla görülür. Bunlar şu şekildedir:

 • Aşırı kilolu insanlar ve obezite hastaları
 • Diz çökmesine dislokasyon, kırık veya başka bir yaralanması olan kişiler
 • Çoğunlukla egzersiz yapan koşucular, atlamacılar, kayakçılar, bisikletçiler ve futbolcular
 • Gençler ve sağlıklı genç yetişkinler, daha sık ergenlik çağındaki kız çocukları
 • Hareket sırasında diz iç astarının sıkıştırılması (sinoviyal sıkışma veya plaka sendromu olarak adlandırılır)

Diz Önü Ağrısı Nasıl Teşhis Edilebilir?

Diz önü ağrıları teşhis edilirken bazı hafif veya ağır belirtiler verirler. Bunlardan hareketle doktorlar hem problemin tam olarak yerini hem de ilerleme derecesini tespit ederler. Diz kızarık ve hafifçe şişmiş olabilir. Ayrıca, diz kapağı uyluk kemiği (femur) ile mükemmel şekilde dizilmiş olmayabilir.

Dizinizi esnettiğinizde diz kapağının altında bir taşlama hissi hissedebilirsiniz. Diz düzleştiğinde diz kapağına basmak ağrılı olabilir. Doktorunuz sizden kas dengesizliğine ve eklem stabilitesine bakmak için tek bacaklı bir çömelme yapmanızı isteyebilir.

Diğer yandan görüntüleme yöntemleri ile teşhis ve tedavi planlaması için sıklıkla kullanılmaktadır.

Diz Kapağı Ağrısı rahatsızlığının en sık görülen belirtileri şu şekildedir:

 • Dizde ve bilhassa diz kapağı üstünde görülen olağan dışı kıvrımlı görüntü ve derin diz kıvrımları
 • Merdivenden aşağı inerken çok fazla zorlanma ve dizde ağrı
 • Yokuş yukarı koşarken dizde ve bilhassa diz kapağında ağrı ve zorlanma
 • Uzun süre aynı pozisyonda oturduktan sonra ayağa kalkamamak veya kalkarken çok fazla acı duyulması

Diz Önü Ağrısı Hangi Bölgelerde Görülür?

Diz önü ağırsısının özellikle görüldüğü yerler ve ağrının özellikleri aşağıdaki gibidir:

 • Diz önü ağrısı, çoğu zaman diz ve eklemde hissedilen derin ve ağrılı bir rahatsızlıktır
 • Diz kapağının arkasında özellikle gençlerde ve yürüme problemi yapanlarda görülür
 • Dizkapağın altında özellikle sporcularda ve koşucularda görülür. Diz kapağı yanı ağrısı fizik tedaviye iyi cevap veren bir rahatsızlıktır.
 • Diz kapağının yanında özellikle bisiklet gibi sporları yapan ve diz kapağı eklemini dairesel çok fazla zorlayanlarda görülebilir
 • Yaygın bir semptom da diz flekslendiğinde (ayak bileği uyluğun arkasında) dokunulduğunda bir ızgara veya sertlik hissi görülebilir. Siyatik Ağrı ile de benzerdir.

Diz Önü Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diz önü ağrısının ilaçla tedaviden cerrahi müdahalelere kadar birçok tıbbi tedavi yöntemi olduğu gibi. Ortopedik ve fizik tedavi tabanlı alternatif ve daha sürdürülebilir tedavi yöntemleri de söz konusu. Bu tedavi yöntemleri şu şekilde:

Kısa Vadeli Tedavi Şekilleri

İlk tedavi şekli ağrıyı hafifletmek için daha ideal bir pozisyonda tutmak için diz kapağının bantlanmasını içerebilir. Ayrıca diz egzersizleri menisküs gibi sorunlarda da yapılan bazı diz hareketleri kısa vadede iyileştirici etki gösterebilir.

Bir spor doktoru ya da fizyoterapist dizinizi doğru bir şekilde geriye doğru çekmek için nasıl bantlanacağını gösterecektir. Bunun dışında parasetamol ve bazen steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar gibi basit ağrı kesici ilaçlar ve diz ağrısına iyi gelen kremler de yardımcı olabilir.

Semptomlar ilk ortaya çıktığında, genellikle 10-20 dakika boyunca dize buz uygulaması ile tedavi edilir. Ağrıyı arttıran herhangi bir aktiviteden kaçınmak da tavsiye edilir.

Uzun vadeli Tedavi Şekilleri

Diz kapağı çevresindeki stabilize kasların doğru dengesini sağlamak için spesifik kaslar için germe ve kuvvetlendirme egzersizlerini içeren rehabilitasyon uygulamaları yapılır.

Stabilize edici kalça kaslarının güçlendirilmesi, düzgün bir şekilde aktive edildiğinde, dizlerin kasların daha etkin çalışmasını sağlar. Protezler ise biyomekanik anormallikler, özellikle ayağın aşırı pronasyonu (yuvarlanma) için yararlıdır.

Doktorunuz veya fizyoterapistiniz sizin için bireysel bir egzersiz programı da tasarlayabilir. Böyle bir program, etkinlikte dereceli bir artış içerecektir.

Genellikle 6 hafta süren iyileşme şansını en üst düzeye çıkarmak için bu alıştırmaları günlük olarak yapmak önemlidir. Ancak dizde belirgin bir şişme varsa, daha fazla değerlendirme ve araştırmaya ihtiyaç duyulur.

Cerrahi Olmayan Tedavi Şekilleri

Cerrahi olmayan tedaviler özel eğersizlerden, fizik tedaviye veya özel ayakkabı desteklerine kadar tıbbi tedavilere ve ilaca ek olarak verilen örneğin diz ağrıları için kürler gibi doktorunuz tarafından tavsiye edilmesi gereken tedavi şekilleridir:

Fizik tedavi egzersizleri

Özel diz önü ağrısı egzersizleri, hareket, dayanıklılık ve dayanıklılık aralığını geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Esas olarak diz önü kasları diz kapağınızın ana stabilizatörleri olduğundan, kuadrisepslerinizi güçlendirmeye ve bu kasları germeye odaklanmak özellikle önemlidir.

Diğer temel egzersizler, karnınızdaki kasları güçlendirmek ve vücut şeklinizi dizlerinize en az yükü vermek üzere geri almak için de önerilebilir. Diz ağrısı egzersizleri uzman fizyoterapistler tarafından önerilmelidir ve dikkatli uygulanmalıdır.

Tabanlıklar

Ayakkabı tabanlıkları, ayağınızı ve ayak bileğinizi hizalamaya ve stabilize etmeye yardımcı olabilir, alt bacağınızın gerilmesini engeller. Bu özel ortopedik tabanlıklar ya ayağınız için özel olarak üretilebilir veya eczanelerden hazır olarak satın alınabilir.

Источник: https://www.saglik8.com/diz-onu-agrisi-nasil-gecer-neden-olur-ne-iyi-gelir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть