Doğacak Bebeğinizde Gelişim Geriliğine Karşı Önleminizi Alın

Bebeklerde Gelişim Geriliği

Doğacak Bebeğinizde Gelişim Geriliğine Karşı Önleminizi Alın

Bebekler anne karnına düştükleri andan itibaren annenin sağlık durumundan, tükettiği besinlerden ve yaşadığı çevre koşullarına bağlı psikolojik durumlarından oldukça fazla etkilenmektedirler. O andan itibaren gelişim sürecine girmiş olarak düşünmek mümkündür.

Anneden bağımsız bir şekilde gelişimini genetiksel faktörler belirlemektedir. Anne ve babanın DNA’larında bulunun baskın ve çekinik bir çok gen bebek üzerinde kendini gösterebilmektedir. Evlilik öncesi bireylerden istenen ayrıntılı sağlık testleri de bu gibi durumların önceden önüne geçebilmeyi amaçlamaktadır.

Keza bebeğin gelişimi bir seviyeye ulaştıktan sonra bu gibi durumların önüne geçmek neredeyse imkansız olmakla birlikte anne karnında anlaşılması da zor durumlardır. Tamamen önüne geçmek mümkün olmadığı gibi gelişim geriliği yaşayan bir bebeğin büyüme sürecini desteklemek ebeveynler için de oldukça zor bir durumdur.

Ailelerin bu süreçte çok sabırlı, araştırmacı ve bilinçli olmaları gerekmektedir.

Gelişim geriliği üzerinde bir çok etmen vardır. Bu etmenlerden biyolojik olanların kalıcı tedavileri yoktur. Ancak uzun süreli tedavilerle içinde bulunan şartları iyi hale getirmek mümkün olabilmektedir.

Her halükarda bebeklerde gelişim geriliği hayati bir önem taşımaktadır. Hem bebeğin yaşamını hemde ailenin yaşamını birebir etkilemektedir.

Bu zorlukla karşılaşmamak için siz ebeveynler, hem hamilelik öncesi hem hamilelik sürecinde elinizden geldiğince bilinçli davranmalısınız.

Gelişim geriliği bir bebeğin beklenen zamanlarda beklenen gelişim seviyesine ulaşamama durumudur. Bu seviyeyi genellikle geriden takip ederler.

Biyolojik ve çevresel şartların direk olarak üzerinde etkili olduğu gelişim geriliği için bir bebekten beklenen aylarda beklenilen tepkilerin alınmaması da diyebiliriz. Bebekler belirli aylarda belirli hareketlenmeler içerisinde bulunur. Bunlar hemen hemen standart olmaktadır.

Ancak bebeği her yaşıtı ile kıyaslayıp bu durum hakkında fikir yürütmek doğru olmayacaktır. Çünkü her çocuk üzerinde etki eden biyoloji ve çevresel şartlara göre bir gelişim süreci gösterecektir.

Ancak bebeğiniz bazı beklenen hareketleri, örneğin yürümek, emeklemek, konuşmak gibi, geç yapıyor ve bu süre beklediğinizden de geç geliyorsa o zaman gelişim geriliği üzerinde durarak uzman bir hekime başvurmanız gerekecektir.

Gelişim geriliğinde erken teşhis oldukça önemlidir. Ancak her durumu erken teşhis olması adına uzman hekime taşımanız doğru olmayacaktır. Bu nedenle bebeğiniz üzerinde gözlem yapıyor olmanız gerekmektedir.

Bu durumu sizin ve bebeğinizin psikolojisi üzerinde etki edecek seviyeye taşımamalısınız. Bebeğiniz sizi hissetmekte ve onunla ilgili gerginliğinizi elbette anlamaktadır.

Bu nedenle bu süreci endişe etmeden takip ediyor olmanız gerekmektedir.

Gelişim Geriliği Neden Olur?

Gelişim geriliği üzerinde etkili iki ana madde vardır. Bunlar biyolojik ve çevresel etkenlerdir. Biyolojik etkenler için özellikle kalıtsal koşullar diyebiliriz.

Eğer bebeğinizin yaşadığı gelişim geriliği biyolojik etmenlere bağlı olarak geliştiyse bu durum için yapılacak en doğru şey tedavilerle vakit harcamak yerine onun yaşıtlarına uygun bir şekilde yaşamına devam edebilmesi için uygun eğitimi almasını sağlamaktır. Çünkü biyolojik etmenler için tedavi yöntemlerinin oldukça kısıtlı olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Bebeğiniz küçük yaşlarından itibaren beklenen tepkileri gösteremiyor, algı sorunu yaşıyor veya geç yürüme ve konuşma gibi belirtileri sergiliyorsa gelişim geriliği üzerinde durup bu durumun ne kadarının biyolojik olduğunu sorgulamanız gerekmektedir.

Biyolojik etmenler genetik faktörlere dayansa da annenin bebek anne karnındayken tükettiği besinler veya zararlı maddelere bağlı olarak etkilenmektedir. Anne karnında beslenme bu nedenle oldukça önemlidir.

Özellikle ilaç kullanımı, bağımlılık yapan maddelerin kullanımı veya uzun süre tüketildiğinde zaralı olabilecek besinlerin tüketimi bebek üzerinde biyolojik etmenlere eklenmektedir. Annenin özellikle sigara, alkol, uyuşturucu, katkılı besinler, işlenmiş etler gibi tüketim maddelerinden uzak durması oldukça önem taşımaktadır.

Aksi taktirde bebeğiniz üzerinde fark edeceğiniz gelişim geriliğini gözlemlemek zor olmayacaktır. Bu belki bebeğin yaşıtlarına göre aynı seviyede izleyen fiziksel aktiviteleri olmasa da bebeğin zihinsel aktivitelerinde veya vücut içi fonksiyonlarında mutlaka kendini gösterecektir. Buna en önemli örneği doğar doğmaz şeker hastası olarak doğan bir bebek veya koşup oynasa da konuşamayan bir çocuk vermektedir. Bir ebeveyn olarak bebeğinizi en son hayal ettiğiniz noktaya taşımak veya taşımamak sizin elinizdedir.

Diğer bir etken olan çevresel etkenler, bebeğin nasıl bir ortamda büyüdüğünden onunla iletişime geçiş şeklinize kadar etki göstermektedir. Çevresel etkenlere bağlı olarak ortaya çıkan gelişim geriliği tedavi sürecine daha uygun bir geriliktir.

Oldukça iyi sağlanabilecek eğitimler ve aktivitelerle bebeğinizin beklenen gelişim seviyesine ulaştığını görmeniz mümkün olacaktır. Ancak bu durumda da bilinçli ve sabırlı davranmak aileye düşen en önemli görev olmaktadır.

Aceleci davranmamak ise hem sizin hem de bebeğinizin psikolojisi üzerinde olumlu etki göstermektedir.

Bebek eğer iyi bir aile ortamı içerisinde büyümüyor ve iyi bir bakım görmüyorsa gelişim geriliği gözlemlemek ne yazık ki mümkün olacaktır. Bebeğin gelişim sürecinde bebekle kuracağınız doğru iletişim de bu durumu etkileyecektir. Yani bebeğiniz bir süre kendini ifade edemeyecek ve bu durumda sizin onu anlamanızı bekleyecektir.

Eğer doğru iletişim kurarsanız bebeğinizin sorunlarına daha çabuk çözüm getirir ve ortaya çıkacak zorlu durumların önüne geçmiş olursunuz. Öncelikli olarak hastalıklar sonucu ortaya çıkacak durumları engellemekle beraber, kendini ifade edemeyen bir çocukluğun da önüne geçmiş olursunuz.

Bebeğiniz üzerinde gelişim süreci boyunca psikolojik baskı uygulamamanız ve uygulanması durumunda ona gerekli desteği vermeniz de gelişim geriliği üzerinde oldukça etkili olacaktır. Çünkü bebekler siz fark etmeseniz de ortamın ve onunla iletişimde bulunan insanların psikolojik durumlarından etkilenmektedirler.

Çevresel etmenler görüldüğü üzere size ve bebek ile direk iletişim halinde bulunan kişilere bağlı olarak gelişmektedir.

Gelişim Geriliği Belirtisi

Gelişim geriliğinin en önemli belirtisi bir bebeğin, bebekten beklenilen dönemlerde beklenilen gelişim sürecini tamamlayamamasıdır. Ancak bebeklerde bu durumlar elbette farklı koşullardan etkilenebilmektedir. Bu nedenle geç gelen gelişim sürecini direkt olarak gelişim geriliğine bağlamak doğru olamayacaktır.

Gelişim geriliğinin bebeklerde tespiti ile ilgili söylenebilecek en önemli belirti ise bebeğin geç konuşmasıdır. Bebeklerde eğer kalıtsal bir gerilik varsa bu erkenden doktor tarafından fark edilmesi mümkündür.

Ancak çevresel etmenlere bağlı bir gelişim geriliği varsa bunu  tespiti o kadar kolay olmayacağı gibi kendini çeşitli belirtilerle göstermesi de bebeğin belirli bir yaş grubuna girmesi ile birlikte olacaktır.

Uzmanlar genel olarak bir bebeğin geç konuşmasını gelişim geriliğine yormaktadırlar. Eğer bebeğiniz yaş gruplarına göre geç konuştuysa veya hala konuşmuyorsa uzman bir doktora başvurmanız gerekecektir. O size bu durumun ne kadar beklenebilecek bir süre olduğunu veya ne kadar geç kalındığını söyleyecektir.

Bu durumda gerekli tedavilere başlanıp bebeğin normal gelişim sürecine bir an önce ulaşması sağlanmalıdır. Geç konuşmanın dışında bebeğinizin beklenen zamanlarda beklenen gelişimi göstermiyor oluşu gelişim geriliğinin direk belirtisidir diyebiliriz.

Ancak daha öncede denildiği gibi bu konuda sizin gözlem yapmanız, bebeğinizi varsa diğer kardeşleri ile karşılaştırmanız ve fikir yürütmeniz gerekmektedir. İlk karşılaştığınız geç gelen bir gelişim sürecini gelişim geriliğine bağlamak doğru olmayacaktır.

Gelişim geriliğinin erken teşhisi için düzenli olarak uzman bir pedagog kontrolünden bebeğinizi geçirmelisiniz.

Gelişim Geriliği Tedavisi

Gelişim geriliği tedavisi bebeğin yaşam alanı ile başlar. İlk olarak bebeğin tüm yaşam alanı onun gelişimini destekleyen şeyler ile yeniden yaratılır. Bu işlem uzman pedagoglar tarafından gerçekleştirilir. Bebeğin hangi evrede olduğuna bağlı olarak yaşam alanında belirli değişikliklere gidilir.

Aile bir eğitim sürecine tabi tutulur ve bu sürece uyup uymadıkları pedagog tarafından gözlemlenir. Fiziksel olarak oluşacak gelişim geriliğinde bebeğe fizik tedavi uygulamaları yapılacaktır. Uzman hekimler tarafından yapılacak bu uygulama bebeğin kaç aylık olduğuna bağlı olarak ve gelişim geriliği seviyesine bağlı olarak uygulanacaktır.

bebeğin gerekli gelişim seviyesine ulaşması için ailenin onu nasıl desteklemesi gerektiği anlatılacaktır. Ayrıca bebeğe çeşitli aktiviteler yaptırılarak gerekirse sürekli olarak iletişim halinde olduğu tüm insanlara gerekli eğitim verilecektir.

Gerekli hassasiyetin gösterilmesinin oldukça önemli olduğu bu süreç uzmanlar tarafından gözlemleneceği gibi aile tarafından da nasıl gözlemlenmesi gerektiği aileye anlatılacaktır. Bu süreçte sabırlı, bilinçli ve istekli olmak süreci hızlandıracak ve olumlu etkisi olacaktır.

Bu süreçte uzman bir hekimden yardım alarak ilerlemeniz oldukça önemli olacaktır. Kulaktan dolma şehir efsaneleri ile bebeğiniz için oldukça tehli ve durumun zorluğunu arttırıp ileride daha büyük sorunlarla karşılaşabileceğinizi unutmayın.

Источник: https://evdesifa.com/bebeklerde-gelisim-geriligi/

Anne karnında gelişme geriliğine sebep olan nedenler nelerdir?

Doğacak Bebeğinizde Gelişim Geriliğine Karşı Önleminizi Alın

Anne karnındaki bebeğin gelişme sürecinde her hangi bir problem nedeni ile gelişme geriliği olursa fetüs yeterli miktarda oksijen alamadığından bebek hareketlerinde zayıflama olur.

Çünkü bebek olan gücünü kalbi ve beyni korumak için kullanacağından kendini çok yormayacak ve neredeyse yok denebilecek kadar az hareket ederek kaslarının ve organlarının az gelişmesine neden olacaktır.

Bu durumun herhangi bir sakatlığa veya herhangi bir soruna yol açmaması için gelişme geriliği saptanan hamileliklerde daima bir uzman gözetiminde olmanın yararı vardır.

Bebeklerinde gelişme geriliği saptanan anne adaylarının tahlil ve tetkikleri son derece özenle alınır ve çıkan sonuçlara göre de hamilelik süresince büyük bir ihtimamla takip altına alınır. Bebeğin tüm vücudunun gelişim geriliği açısından değerlendirilmesi ve bu duruma göre birkaç strateji belirleyerek uygulanan tedavi yöntemleri ile bebeğin gelişimini tamamlaması beklenir.

Anne karnında olan Bebeklerde kaç türlü gelişim geriliği olur?

Anne karnındaki bebekte iki türlü gelişim geriliği olur. Bunlar:

 1. Simetrik gelişim geriliği
 2. Asimetrik gelişim geriliği

Simetrik gelişim geriliği: hamilelik döneminde bebeğin karın, bacak boyu ve baş kısmında gelişim geriliği oluşmasıdır. Sık görülmese de görüldüğünde tehli ve sıkıntılı bir durumdur. Ancak hamileliğin ilk dönemlerinden itibaren ortaya çıktığı için tedavi edebilme şansıda doğmuş oluyor.

Gelişme geriliğine ise, anne adayının sigara tüketmesi veya pasif içici olması, gebelikte geçirilen hastalıklar (üst solunum yolları enfeksiyonları, idrar yolları enfeksiyonu, zatürre gibi hastalıklar),  anne adayının beslenmesine dikkat etmemesi, anatomik problemler, kromozom anomalileri gibi hastalıklara sebebiyet vermektedir.

Asimetrik gelişim geriliği: en sık görülen gelişme geriliğidir. Hamileliğin son dönemlerinde belli olmaktadır. Genel olarak baş ve bacak kısmının daha iyi gelişip karın bölgesinin gelişmemesi ile belli olan bir hastalıktır. Bu rahatsızlığa ise; anneden geçen kan akımının yavaşlaması neden olur. Diyabet ve yüksek tansiyon hastaları bu gurubun içindedir.

Bebekteki gelişim geriliği doğum esnasında nasıl anlaşılır?

Bebeklerde gelişim bozuklukları; eğer bebek en az 2500 grama henüz ulaşamamışsa bebekte gelişim geriliği var demektir. Ancak bu durum genetik de olabileceğinden detaylı araştırılıp öyle tanı koyulması gerekir.

Gelişim geriliğinin oluşum nedenleri nelerdir?

Gelişim geriliği bebeklerde genetik nedenlerle gerçekleştiği tanısı % 75 ihtimal dâhilindedir. Geride kalan % 25 lik kısmı ise bir takım sebeplere bağlı olarak gelişebilmektedir. Örneğin: simetrik gelişim geriliği, beyine giden kan miktarının az olması gibi sebeplere dayalı nedenlerden kaynaklanabilir.

Bebekte gelişim geriliği olmasında annenin büyük rolü vardır. Ancak baba adayı da anne adayına yardımcı ve destek olmalıdır. Annelerin çok dikkatli ve özenli olması gerekmektedir.

Bebeklerde gelişme geriliğine sebep olan en büyük faktör sigara ve alkol kullanımıdır.

Bu durum direk anneyi bağladığından anneni hamilelik süresince alkol ve sigaradan her türlü uyuşturucu madde kullanımından uzak durması gerekmektedir.

Gelişim geriliğinde anne adayı kaynaklı nedenler

 1. Alkol, sigara gibi alışkanlıklar
 2. Yanlış ve hatalı beslenme
 3. Ruhsal açıdan ve bedensel açıdan fazla çalışıp bedeni yormak, fazla mesai yapmak
 4. Gebelik öncesi mevcut bir hastalığı olmak veya gebelik dönemi içerisinde bir hastalık oluşması gibi nedenlere bağlı bebeklerde gelişme geriliği oluşması (romatizmal hastalıklar, zehirlenme, diyabet, yüksek tansiyon gibi hastalıklardır.
 5. Annenin kendisinin bakımsız olması, iyi beslenememesi, kendisinin ufak tefek olması bebeğinin düşük kiloda doğmasına neden olabiliyor.

Gelişim geriliğinde bebek kaynaklı nedenler

Anne karnında meydana gelebilecek tüm enfeksiyonlar bebeklerde gelişme geriliği yapabilir.  Kızılcık, kızamık gibi enfeksiyon hastalıklarının tümü, anne karnındayken gelişim geriliği yapar. Ayrıca kalp hastaları ve kromozom hastalıkları da gelişim geriliği yapmaktadır.

Plesenta kaynaklı nedenler

Plesentada oluşabilecek en ufak bir sorunda dahi bebekte gelişim geriliğine neden olabilir.

Bebeklerde gelişme geriliğinin tanısı nasıl konur?

Bebeklerde gelişme geriliği yukarda saydığımız nedenler var ise gerekli testler yapılarak oluşur. Öncelikle bebeğin kaçıncı haftasında olduğu saptanır. Daha sonra anneden hamilelik öyküsü alınır. Gerekli bütün önlemler alınarak anne adayı takip altına alınır. Yapılan testler sonrasında kesin tanı konmuş olur.

Источник: https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/anne-karninda-gelisme-geriligine-sebep-olan-nedenler-nelerdir.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.