Doğal Güzellik Toniği Gül Suyu

Gül Suyunun Cilde Faydaları | Cilt Bakımı

Doğal Güzellik Toniği Gül Suyu

Yüzyıllarca kadınların doğal güzellik kaynağı olan gül suyu, kozmetik ürünler kullanmayı tercih etmeyen bayanların da şimdilerde severek kullandığı ve makyaj aynasının önünden eksik etmediği yardımcısıdır.

Gül yapraklarının su ile damıtılması sayesinde ise saf gül suyu elde edilir. Piyasada bazı gül suları sadece esans ile yapıldığından koku vermekten başka bir işe yaramamaktadır. Kullandığınızda cildinize hiçbir fayda sağlamaz.

Bunun için aldığınız gül suyunun saf olmasına dikkat etmelisiniz.

Çok amaçlı ve her evde mutlaka bulunması gereken gülsuyu çok iyi bir yara temizleyici ve bakteri öldürücüdür. Egzema ve deri tahrişleri için güvenle kullanılabilinir. Özellikle akneli ciltlerde bulunan bakteri ve yağ oluşumlarını yok eder.

Anormal şekilde yağ üreten cilt altı dengesini sağlar ki sivilceleri bu sayede azalarak kaybolur..Cildi pürüzsüz hale getirir. Yağlı ciltler içinse vazgeçilmez bir ürün olup, parlamayı ve arındırma işlemini gerçekleştirir.

Yüzün nem dengesini sağlayarak yağlı ciltten normal cilt durumuna geçirir.

Gün boyu havadan gelen kirden tıkanan gözenekleri hem açar hem de dezenfekte eder. Böylece siyah nokta oluşumunun önüne geçer.

Bunu tonik de yapar diyenlerin aksine, kozmetik tonikler sadece gözenekleri sıkıştırır. Yani gözenek içindeki kirleri ve bakterileri dezenfekte etmez.

Bu yüzden gül suyu kullanarak hem gözenek sıkılaştırma hem de cildi derinlemesine temizleme işini bir kerede yaparsınız.

Hayatınızın Her Anında Gül Suyu Kullanabilirsiniz.

Ciltte ister güneş yanığından isterse kaşınmadan meydana gelen kızarıkları alır. Sivilceden dolayı oluşan kızarıkları da cilde uyumlu hale getirir. Yorgun ve matlaşan cilde parlaklık vermenin yanı sıra enerjik bir görünüm kazandırır.

Kokusu ile tazelenmiş hissederken, yatarken yüz temizliğinizi yaparken kullandığınızda ise gece boyu deliksiz uyku çekmenizi sağlar. Ayrıca çamaşır makinenizde son durulama katarak da gece hoş kokular içinde uyuyarak güne zinde başlamanıza sağlar. Hassas cilt yapısına sahip olanların kolayca tahrip olan cilt yapılarının yenilenmesinde yardımcı olur.

Antioksidan özelliği sayesinde ise ciltteki zararlı maddelerin atılmasıyla cildin kendi kendini dış etkenler korunmasını sağlar.

Yıllar boyunca kullanan aksatmadan cilt güzelliği için kullanan bayanlar yaşlılık etkilerini daha az görürler. Kırışıklıklar ve sarkmaların önüne geçer ki bu da cilt elastikiyetini koruduğunun kanıtıdır.

Nem dengesini oluşturmasının yanında cilttin asitlik ve bazlık derecesi olan PH ı olması gereken 5,5 seviyesinde tutarak içten ve dıştan sağlıklı bir görünüm verir. Bu yüzden bebek ciltlerinde bile rahatlıkla kullanılabilen antiseptik solüsyon özelliği ise unutulmamalıdır.

Hatta bebeklerin banyo sularına karıştırılıp rahatlatıcı etki ve cildi için koruyucu bir kalkan oluşturabilirsiniz.

Gül Suyu İle Gelen Sağlık

Buzdolabında soğuttuğunuz gül suyunun kan dolaşımı hızlandırıcı etkisini sabahları yüzünüzü canlandırmak için kullanırken , selülitten şikayetçi olduğunuz bölgelerde birkaç ay düzenli kullanım sayesinde yok olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Doğal nemlendirici özellikte olması sayesinde saçlara son durulama suyunda kullanmanız durumunda ekstra yumuşak olmasını sağlarken , saç kremi kullanmanıza gerek kalmaz. Bunun yanında saçı güçlendirerek dökülmelerin durmasına ve sağlıklı uzamasına yardımcı olur.

Banyo yaptığınız küvetin içine koyacağınız 1-2 bardak gül suyu ise doğal ve kalıcı parfümünüz olabilir.

Makyaj temizleme ürünleri ve toniklerin pabucunu dama attırması bakımından da bütçenize katkı sağlamaktadır.

Nemlendiricinizine koyacağınız birkaç damla gülsuyu ise nem etkisinin arttırmasının yanı sıra ürünün sürekli cildinizde çalışmasını sağlar.

Beyler ise traş sonunda losyon yerine kullandıklarında; kesikleri varsa iyileşmesine ve temizlenmesine, cildin nemlendirmesine, tahrişlerin tedavisine ve hoş kokusunu severek, onların da olmazsa olmazı haline gelecektir.

Etki bir yüz temizleyici olan gül suyu nerelerde kullanılır ve gül suyunun cilde faydaları nelerdir soruna cevap vermek gerekirse;

 • Cilt temizliğinde
 • Makyaj temizliğinde
 • Tıraştan sonra tahrişi ve yanmayı önlemek için.
 • Tonik olarak kullanılması

Gül Suyu İle Cilt Temizliği

Gün suyu ile cilt bakımı yapabilir taze, canlı, pürüzsüz bir cilt yapısına sahip olursunuz. Gül suyu ile cilt bakımı yada gül suyu ile yüz bakımı nasıl yapılır sorusunada cevap vermiş olacağız.

Malzemeler:

 • Yarım çay kaşığı gül suyu
 • 1 çay kaşığı gliserin

Hazırlanışı ve uygulanışı:

Yukarıda saydığımız malzemeleri bir kabın içerisinde iyice karıştırıyoruz. Hazırladığımız gül suyu karışımını boynunuz dahil yüzünüzün her yerine pamuk yardımı ile sürün. Bu yapılan uygulama cilt temizliği için yapıldığında sabah yada akşam yatmadan önce uygulanmalıdır.

Gül Suyu İle Makyaj Temizliği

Gün içerisinde sıklıkla yaptığımız makyaj ister hafif olsun isterse fondötenli, pudralı ağır bir makyaj olsun bunu rahatlıkla gül suyu kullanarak temizlemeniz mümkündür. Ayrı hafif yapılmış göz makyajınıda gül suyu ile temizlemeniz mümkün pamuğa dökeceğiniz az miktarda gül suyu ile göz makyajınızı rahatlıkla temizleyebilirsiniz.

Gül suyu ile makyaj temizliği yaptığınızda tıkanan gözeneklerin açılması sağlanır. Makyaj artıkları bazı durumlarda gözenekleri tıkar ve kozmetik ürünlerde kimyasal olduğundan daima cilde zarar verme durumu vardır.

Yüzünüze uyguladığınız ağır bir makyaj ise ve bunu temizlemek istiyorsanız, bir pamuğa ilk önce az miktarda hindistan cevizi yağı damlatıyoruz ve daha sonra ise gül suyu döküp makyajınızı temizleyebilirsiniz. Ayrıca hindistan cevizi göz çevresinde kullanabilirsiniz. Yoğun şekilde nem verme özelliği bulunan hindistan cevizi yağı gözlerinize çok iyi gelecektir.

Traş Sonrası Gül Suyu 

Tıraştan sonra tahriş olan, yanan, kızaran cildinize gül suyu kullanarak bu sorunları ortadan kaldırabilirsiniz. Her tıraştan sonra rahatlıkla yüzünüze yada bacaklarınıza gül suyu kullanabilirsiniz. Aynı şekilde ağda yaptıktan sonra ağda yapılan bölgeye suyu suyu döküp temizleyebilirsiniz.

Tonikler cilt temizliğinde sıklıkla kullanılan ve neredeyse her makyaj çantasında bulunması gereken ürünlerden biridir. Tıkanan gözenekler tonikle temizlenerek mutlaka açılmalıdır. Gün içerisinde oluşan kirler, tozlu ortam, yağlı cilt yada makyaj artıkları temizliği yapılmadığında cildimizde istemediğimiz zararlara yol açabilir.

Cilt temizliğinde kullanılan pek çok kozmetik ürün vardır. Bunlar cilde bazı durumlarda büyük zararlar verebilir. Doğal ve sağlıklı olan gün suyu ile cilt temizliğini gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz.

Tonik olarak kullanabileceğiniz gül suyu ile cilt temizliği yaparken bir pamuğa az miktarda gül suyu döküp yüzünüze uygulamanız yeterlidir.

Gül suyu cilt temizliği anlamında görevini tam olarak yaparken cildinizde bıraktığı kokusu sizin rahat bir uyku çekmenizi sağlayacaktır.

Kuru Ciltler İçin Gül Suyu İçeren Maskesi Tarifi

Kuru cilt tipleri için etkili bir nemlendirici etkisi olan gül suyu maskesi ile cildiniz nem oranı dengelenirken ayrıca yumuşacık bir cilde sahip olacaksınız.

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı gül suyu
 • 5 adet öğütülmüş badem (Mümkün oldukça ince öğütülmelidir)
 • Yarım çay kaşığı bal

Hazırlanışı ve Uygulanışı:

Yukarıda saydığımız malzemeleri bir kabın içerisinde iyice karıştırın ve mümkün oldukça pürüzsüz bir karışım elde etmeye çalışın. Maskemizi uygulamadan önce cildimizi temizliyoruz ve bu maskeyi uyguluyoruz. Yarım saat bekledikten sonra ılık su ile yıkamanız yeterlidir. Hafta 1 kere uygulamanız yeterlidir daha ilk uygulamada etkisini görmeye başlayacaksınız.

Kuru Ciltler İçin Gül Suyu İçeren Maskesi Tarifi

Dış etken kolaylık etkilen kuru ciltler herhangi bir sorun yaşadığında tepki vererek kızarmaya başlar yada alerjik reaksiyonlar gösterir. Uygulayacağınız bu maske ile cildiniz daha sağlıklı olurken nemli ve pürüzsüz bir görüntüye kavuşacaktır.

Malzemeler:

 • Yarım çay bardağı süt
 • Yarım çay kaşığı bal
 • 3 yemek kaşığı gül suyu
 • 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi tozu

Yukarıda saydığımız bütün malzemeleri bir kabın içerisine döküyoruz ve iyi karıştırdıktan sonra karışımımızı elde ediyoruz. Elde ettiğimiz maskeyi boynumuz dahil yüzümüzün her yerine uyguluyoruz. Bu maskesinin yüzümüzde duruş zamanı kuruma süresidir kuruduktan sonra yüzünüzü ılık su ile yıkamanız yeterlidir.  Haftada 1 kere uygulamanız yeterlidir.

Источник: https://www.ciltguzellik.com/gul-suyunun-cilde-faydalari/

Gül Suyunun Faydaları ile Cilde ve Yüze Nasıl Kullanılır?

Doğal Güzellik Toniği Gül Suyu

Bu yazımıza göz atarak gül suyunun faydaları hakkında bilgi edinebilir ve gül suyu ile hazırlanmış tariflerle gül suyu sivilce geçirir mi, gül suyunun cilde faydaları, gül suyunun yüze kullanımı sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Gül suyunun mükemmel kokusunda kaybolmamak elde değil. Kokusunun güzelliği haricinde gül suyu bir çok cilt bakımı sırasında da kullanılmaktadır.

Aslında gül suyunun kullanımı Roma İmparatorluğunun kurulmasından önce Kleopatran’nın güzelliği için kullanıldığına inanılmaktadır.

Gül suyunun faydaları için kullanımı özellikle cilt üzerine etkileri içindir. Gül suyunun cilde faydaları arasında doğal, yumuşak ve ışıltılı bir hal almasını sağlamak yer almaktadır.

Peki gül suyunun cilde faydaları nasıl oluyor?

O zaman gül suyunun faydaları nasıl oluyor da bu kadar etkili olabiliyor biraz bakalım.

Gül Suyunun Cilde Faydaları

Gül suyu ve gül yağı anti-inflamatuar özelliği ve zengin antioksidan içeriği sayesinden oldukça faydalıdır. Bu özellikler sayesinde cildinizi nemlendirir ve rahatlatır.

Çok yönlü içeriği sayesinde her cilt tipinin ihtiyacı olacak şekilde kullanımına uygun bir üründür.

O zaman gül suyunun cilde faydalarını 10 maddede anlatmaya çalıştık.

Cildinizin PH Değerini Korur

Cildinizin pH değeri 4.5 ve 6.2 arasında değişmektedir ve gün içinde oluşan dış etkenlere göre biraz daha düşmektedir.

Cildiniz için kullandığınız sabunların ve yüz temizleyicilerinin aşırı kullanımı cildinizin pH değerini bozarak bakteri oluşmasına sebep olur. Cildinizde var olan bakteriler büyüyerek sivilce gibi sorunlar oluşturmasıyla istenmeyen durumlarla karşılaşabilirsiniz.

pH değeri 5.5 olan gül suyunun kullanımında cildinizin pH değeri normale dönerek dengeleyecektir.

Sivilce Oluşumunu Engeller

Gül suyu yüzünüzdeki aşırı yağları temizlemede yardımcı olmaktadır. Ayrıca bir önceki maddede bahsettiğimiz gibi pH değerini dengeleyerek bakteri oluşumunu durduracak ve dolayısıyla sivilce oluşumunu engelleyecektir.

Gül suyu kullanımı ileride oluşacak sivilcelerin önüne geçmenize yardımcı olacaktır.

Ayrıca Antibakteriyel özelliğiyle ciltte meydana gelen yara ve sivilcelerin iyileşmesini hızlandırmayı sağlayan elma sirkesiyle ilgili olan elma sirkesinin faydaları yazımıza göz atabilirsiniz.

Cilt Tonu Eşitliği Sağlar

Çoğumuz cilt tonu eşitliği, temizliği ve nemlendirilmesinin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Fakat genellikle cilt tonu eşitliği kısmını biraz ihmal etme eğiliminde oluyoruz.

Çoğu kişinin farkında olmadığı durum cilt tonunu eşitlemenin cilt bakımı rutininin ne kadar önemli bir parçası olduğunu unutmasıdır.

Gül sıyı pH dengeleme özelliği sayesinde kullanabileceğiniz mükemmel bir tonerdir.

Cildinizi Nemlendirir

Cilt tonu eşitliği kullanımında yanlış bilinen bilgilerden biride cildi koruduğunun düşünülmesidir.

Saf gül suyu gibi saf ve doğal bir malzemenin kullanımı cildinizin ferahlamasını ve nemlenmesini sağlanmaktadır.

Cilt gözeneklerine yerleşerek nemlenmesini sağlayan gül suyu cildinizin susuz kalmasını engelleyecektir.

Göz Altı Şişlikleri Azaltır

Gül suyunun anti-enflamatuar ve serinletici özelliği cildinizi tazelenmiş hissetmenizin yanı sıra gözlerinizin altında oluşan şişlikleri de azaltmaya yardımcı olur.

Göz altı şişlikleri için gözünüzün üzerine gül suyunu kompleks yapabilirsiniz.

İki adet pamuklu ped üzerine, soğuk gül suyu damlatarak gözünüze yerleştirerek göz aştı şişliklerinin azalmasını sağlayabilirsiniz.

Hassas Ciltlere Uygun

Gül suyu doğal içeriği sayesinde hassas ciltler için mükemmel bir seçim olmaktadır.

Gül suyunun faydaları arasında yer alan anti-inflamatuar özelliği ile cilt üzerindeki kızarıklık ve tahriş olmuş bölgelerin iyileşmesini sağlar.

En iyi yanı ise hiçbir yan etkisi olmamasıdır.

Yaşlanmayı Geciktirir

Gül suyunun yüze faydaları sayesinde cildinizin yaşlanmasını engelleyemezsiniz ama yavaşlatabilirsiniz. Cildiniz stres, sağlıksız beslenme, zararlı kimyasallar içeren bakım ürünleri ve güneşin zararlı UV ışınları yüzünden hızlı bir şekilde yaşlanmaktadır.

Bu faktörlerin hepsi cildinizde serbest radikallerin oluşmasına yardımcı olmakta ve erken yaşlanmasına sebep olmaktadır.

Gül suyunun içinde bulunan yüksek antioksidan içeriği sayesinde, serbest radikalleri pasifize ederek cildinizi sağlıklı tutar ve yaşlanmayı önler.

Cilt Rahatsızlıklarının Etkilerini Azaltır

Sedef hastalığı ya da egzema gibi cilt rahatsızlıklarınız varsa gül suyu kullanabilirsiniz.

Gül suyu içeriğinin iltihap önleyici özelliği sayesinde cildinizde oluşacak hastalıkların önüne geçmesinde yardımcı olacaktır.

Ayrıca sedef hastalığı ya da egzema gibi rahatsızlıkları oluşturduğu cilt tahrişini azaltacaktır.

Cildinizi Yeniler

Gül suyu, gün boyu çantanızda taşımanız gereken bir üründür. Gül suyunu devamlı kullanımıyla cildinizin gün boyunca tazelenmiş hissedebilirsiniz.

Tavsiye İçerik:  Sirkeli Su Faydaları ve Zararları Nelerdir, Ne İşe Yarar?

Gül suyunun cildinizi nemlendirmesini haricinde cildinizi tazeleyerek ferahlatacaktır. Bu sebeple gül suyunu bir makyaj seti olarak sürekli yanınızda taşıyabilirsiniz.

Güneş Yanıklarına İyi Gelir

Gül suyunun faydaları arasında serinletici ve iyileştirici özelliği de yer almaktadır.

Eğer olur da güneş kreminizi unutur ve kendinizi zor bir durumda bırakırsanız. Gül suyu cildinizde oluşacak güneş yanıklarının acısını yatıştıracak ve iyileşmesini sağlayacaktır.

Gül Suyu Nasıl Kullanılır?

Gül suyunun faydaları kısmını 10 maddede inceledik. Şimdi sıra gül suyunun faydalarını değerlendirmeniz için gül suyu ile yapabileceğiniz tariflerde.

Gül Suyu Tonik Yapımı

Gül Suyunun Faydaları – Gül Suyuyla Tonik Tarifi

Malzemeler

 • 30 ml saf gül suyu
 • Pamuk ped
 • 5 ml gliserin (Çok kuru ciltler için)
 • 3 ml elma sirkesi (Çok yağlı ciltler için)

Süre
2 dakika

Kullanımı
Gül suyunu pamuk ped üzerine dökün ve pedi cildinizde gezdirin. Cildinize yedirdikten sonra gül suyunun kurumasını bekleyin.

Kuru bir cilde sahipseniz eğer 30 ml gül suyuna 5 ml gliserin ilave edebilirsiniz. Eğer yağlı bir cilde sahipseniz 30 ml gül suyuna 3 ml elma sirkesi ekleyebilirsiniz.

Ne Sıklıkta
Günde 1-2 kez kullanabilirsiniz.

Faydası
Gül suyu tonik kullanımıyla, gül suyu cildinizdeki gözenekleri daraltmayı sağlayarak yüzünüzdeki kir ve yağı temizleyecektir.

Güneş Yanıkları ve Kurdeşen için Gül Suyu Tarifi

Gül Suyunun Faydaları – Güneş Yanıkları İçin Gül Suyu Kullanımı

Malzemeler

 • 10-15 adet tulsi (Tulasi) bitksi
 • 200 ml saf gül suyu
 • Sprey şişesi

Süre
Soğutmak için 1-2 saat ve 2 dakika hazırlama süresi.

Kullanımı

 1. Tulsi yapraklarını macun kıvamına gelene kadar ezin
 2. Ezdiğiniz yaprakları gül suyuna ekleyerek sprey şişesine koyun.
 3. 1-2 saat buzdolabında bekletin.
 4. Güneş yanığı olan ya da kurdeşenli bölgeye püskürtün.

Ne Sıklıkta
Cildiniz kötüleştiği zaman kullanabilirsiniz.

Faydası
Gül suyu ve tulsi, mükemmel bir soğutucu özelliğe sahiptir. Bu karışım güneş yanığı ve kaşıntılı bölgeleri yatıştırma, sakinleştirmeye ve iyileştirmeye yaramaktadır.

Gül Suyu ile Dudak Bakımı Tarifi

Gül Suyunun Faydaları – Gül Suyuyla Dudak Bakımı

Malzemeler

 • 1 küçük boy pancar
 • 1 tatlı kaşığı gül suyu

Süre
10 saat pancarları kurutmak için + 15 dakika uygulama süresi.

Kullanımı

 1. Kırmızı pancarı küçük parçalar haline getirecek şekilde doğrayın ve kuru hale gelecek kadar 60 derecelik bir fırında 8-10 saat kadar bekletin.
 2. Kuruttuğumuz pancarı toz haline getirin.
 3. Elde ettiğiniz kırmızı pancar tozuna bir parça gül suyu ekleyerek iyice karıştırın ve bir macun kıvamı elde etmeye çalışın.
 4. Elde ettiğiniz macunu dudaklarınıza sürün ve 15 dakika bekletin.

Tavsiye İçerik:  Beyaz Çay

Ne Sıklıkta
İstediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

Faydası
Gül suyunun faydaları dudaklarınız içinde etkili olacaktır. Bu hazırladığınız karışım dudaklarınızın güzel pembe bir renk almasını ve yumuşacık olmasını sağlayacaktır.

Eğer kimyasal kozmetik ürünleri kullanmak istemiyorsanız bu karışım dudaklarınıza renk katmak için en etkili yöntem olacaktır.

Gül Suyundan Nemlendirici Tarifi

Gül Suyunun Faydaları – Gül Suyuyla Cilt Bakımı

Malzemeler

 • 1 çorba kaşığı gliserin
 • 3 çorba kaşığı gül suyu
 • 1 çorba kaşığı soğuk preslenmiş Hindistan cevizi yağı

Süre
2 dakika

Kullanımı

 1. Tüm malzemeleri küçük bir şişeye doldurun.
 2. Karıştırmak için iyice çalkalayın.
 3. Karışımı cildinize uygulayın

Ne Sıklıkta
Günde 1-2 kez kullanabilirsiniz.

Faydası
Gül suyunun faydaları arasında nemlendirici özelliği olduğundan bahsetmiştik. Bu karışımdan en iyi doğal nemlendiricilerden biridir.

Hindistan cevizi yağı ve gliserin cildinizi nemlendirecek ve gül suyu sayesinde ferah bir his alacaktır.

Çok kuru bir cildiniz olsa bile bu karışım etkili olacaktır.

Sivilceler için Gül Suyu Tarifi

Gül Suyunun Faydaları – Sivilceler İçin Gül Suyu Tarifi

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı gül suyu
 • 1 çay kaşığı limon suyu
 • Pamuk Ped

Süre
30 dakika

Kullanımı

 1. Malzemeler iyice karışana kadar karıştırın.
 2. İyice karıştırdıktan sonra sivilce olan bölgelere pamuk ile uygulayın
 3. 15 dakika kadar kurumasını bekleyin ve yüzünüzü soğuk suyla yıkayın.

Ne Sıklıkta
Haftada 1-2 kez kullanabilirsiniz.

Faydası
Limon bakterileri öldürerek yüzünüzden pul pul dökülmesini sağlayacaktır. Gül suyu ise cildinizi iyileştirerek sivilcenin yok olmasına destek olacaktır.

Multani Mitti ve Gül Suyu Yüz Maskesi

Gül Suyunun Faydaları – Gül Suyu Yüz Maskesi Tarifi

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı Multani Mitti (Aktarlarda bulabilirsiniz.)
 • 1 çay kaşığı gül suyu

Süre
10 dakika

Kullanımı

 1. Katı bir karışım elde edene kadar malzemeleri karıştırın.
 2. Yüzünüzü temizleyin ve hazırladığınız karışımı yavaşça masaj yaparak yüzünüze uygulayın.
 3. Yüz maskesi gibi suratınıza sürün.
 4. 5 dk beklettikten sonra soğuk suyla yüzünüzü yıkayın.

Ne Sıklıkta
Haftada 2-3 kez kullanabilirsiniz.

Faydası
Bu karışım içerdiği mineraller sayesinde cildinizi besleyerek sağlıklı kalmasını sağlayacak ve kuru ciltler için mükemmel bir seçim olacaktır.

Ayrıca bu karışım yumuşatarak sağlıklı görünmesini sağlayacaktır.

Yazımızda gül suyunun faydaları ve gül suyu ile yapabileceğiniz tariflere değinmeye çalıştık. Gül suyunun cilde faydaları olan diğer tarifleri denedikçe sizlerle bu kısımdan paylaşmaya devam edeceğiz.

Источник: https://faydalarizararlari.net/gul-suyunun-faydalari/

Yüzünüze Canlılık Katacak 5 Ev Yapımı Yüz Toniği

Doğal Güzellik Toniği Gül Suyu

Günümüzde cilt sağlığınızı bozabilecek ve cilt görünümünü olumsuz yönde etkileyebilecek birçok etken mevcuttur: Sağlıksız beslenme, hava kirliliği, güneş ışınlarına maruz kalma, susuzluk, ticari kozmetik ürünler ve daha nicesi.

Bugünkü yazımızda, kimyasal içermeyen, havuç, salatalık, limon veya sirke gibi doğal malzemelerden hazırlanmış ev yapımı yüz toniği ile yaşlanma, cilt sarkması ve diğer cilt problemlerine karşı nasıl mücadele edebileceğinizden bahsedeceğiz.

Neden yüz toniği kullanmalısınız?

Eğer cansız, kırışık, sarkık veya bozulmuş bir cilde sahip olmak istemiyorsanız, yıllar geçtikçe cilt bakımınıza daha büyük bir özen göstermeniz gerekir.

Her ne kadar çoğu kişi günlük olarak cilt nemlendiricisi kullanıyor olsa da, birçok kişi o önemli ilk adımı uygulamayı gözden kaçırır: Yüz toniği.

Günde iki kez yüz toniği kullanmalısınız:

 • Nemlendirici kullanmadan önce, yüzünüzü soğuk suyla yıkadıktan sonra.
 • Geceleri yatmadan önce. Önce makyajınızı silin ve sonrasında yüz toniğini uygulayın. Dilerseniz cildiniz için ikinci bir nemlendirici de kullanabilirsiniz.

Alkol ve cilde zararlı diğer maddeleri içermeyen doğal bir tonik kullanmanız çok önemlidir. Bu maddeler doğal pH dengenizi bozabilir, toksik maddelerin cilt gözeneklerinden cildinize nüfuz etmesine sebep olabilir ve cildinizde istenmeyen bir görüntüye neden olabilirler.

Bunu da okuyun:

Kırışıklıkları Azaltıcı Ev Yapımı Tonik

Havuç

Güneş altında sağlıklı bir şekilde bronzlaşmak isterseniz, cildinizi güneşin zararlı UV ışınlarından koruyacak olan havuçtan yapılmış bir yüz toniği kullanabilirsiniz. Aynı zamanda size beta karoten sağlayarak daha güzel ve homojen bir cilt görünümüne kavuşmanızı sağlayacaktır.

Havucu hem iç organlarınızın sağlığı hem de dış görünüşünüz için “çift” yönlü kullanmak sizin için en iyi tercih olacaktır.

Her sabah kahvaltıdan önce kendinize bir havuçlu smoothie hazırlamalı ve arta kalan havuç suyunu cildinize uygulamalısınız.

Salatalık ve limon

Bu yüzde yüz doğal ev yapımı tonik oral ve lokal tedavi için birebirdir. Böylece cildiniz için maksimum yararı elde etmiş olursunuz.

Orta boy bir salatalığı yarım limonla karıştırın. Organiklerse ikisinin de kabuğunu  soymanıza gerek yok.

Yüksek miktarda su içeren salatalık, tazelik hissi verir ve yüzünüzü arındırıp pürüzsüzleştirir. Eğer göz torbası veya ciltte şişkinlik ile uyanıyorsanız bu karışım sizin için idealdir.

Limon harika bir doğal arındırıcıdır; sivilce, siyah nokta ve cilt lekelenmesi sorunu olan kişiler için birebirdir.

Elma sirkesi

Bu basit tonik kadınlar tarafından onlarca yıldır kullanılan bir sırdır.

Tek ihtiyacınız olan pastörize edilmemiş ve organik yüksek kaliteli bir elma sirkesidir. Elma sirkesinin içindeki mineraller ve vitaminler korunmuş olmalıdır. Bu tonik sadece ucuz olmakla kalmaz, aynı zamanda cildiniz için inanılmaz besleyicidir.

Sirke asidik bir maddedir ve yüzünüz de hafif miktarda asidik pH değerine sahiptir (4.2 ve 5.6 arasında). Eğer kuru ve cansız bir cilde sahip olmak istemiyorsanız, bu asidite değerini korumalısınız.

Hazırlanışı

 • Bir ölçek elma sirkesi ile dört ölçek suyu karıştırın.
 • Sirke kokusu birkaç dakika içerisinde ortadan kalkacaktır.

Gül suyu

Gül suyu, gül yapraklarının özünden elde edilmiş damıtık bir sıvıdır. Aroması sarhoş edici, çok romantik ve kadınsıdır. Ayrıca cildinizi sıkılaştırır ve ona canlılık katar!

Gül suyunun büzücü etkisi gözeneklerinizi daraltır, fazla yağı uzaklaştırır ve her türlü kızarıklığı azaltır. Bu tonik aynı zamanda cildinizi tazeler, dengeler ve yumuşatır.

Gül suyunu hemen her markette kolayca bulabilirsiniz.

Bunu da okuyun:

Saç, Cilt ve Tırnak Güçlendirici Smoothieler

Biberiye

Biberiye bitkisinden yapılan tonik antik bir güzellik ürünüdür. Bu şifalı bitki dolaşımı artırır ve cildin görüntüsünü güzelleştirir.

Bu toniği iki farklı şekilde hazırlayabilirsiniz:

 • Taze biberiyeyi doğrayın ve eşit miktarda elma sirkesi ve suyla karıştırın.
 • İki çay kaşığı (10 ml) suyu 15 damla biberiye özü yağı ile karıştırın.

Uygulamadan önce karışımı iyice karıştırın. Unutmayın, sprey şişesi kullanmak size her zaman kolaylık sağlayacaktır.

Источник: https://sagligabiradim.com/yuzunuze-canlilik-katacak-5-ev-yapimi-yuz-tonigi/

Gül Suyu Toniği Nasıl Yapılır?

Doğal Güzellik Toniği Gül Suyu

Gül suyu toniği , cildinizi temizler , sıkılaştırır , parlatır  ve sivilceleri yok eder. Aynı zamanda evinizde kolayca hazırlayabilirsiniz. Bu gibi sorunlara karşı sizlere evde gül suyu toniği tarifleri vermek istiyoruz.

Bütün dünya artık doğal ve bitkisel cilt bakım ürünlerine yönleniyor. Hem maddi hemde ekonomik olarak evinizde yapabileceğiniz gül suyu toniği sayesinde hem alkolsüz , hem kimyasal maddeler barındırmayan tamamen doğal cilt toniği hazırlayabilirsiniz.

Özellikle hassas veya alerjik bir cilt yapısına sahipseniz evinizde tamamen doğal gül suyu toniği yaparak kullanabilirsiniz.

Cilt Parlatan Gül Suyu Toniği

Malzemeler

 • Maden suyu ( 1/4 çay bardağı )
 • Gül suyu ( 1/4 çay bardağı )
 • Limon veya limon suyu ( 1 tatlı kaşığı )

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Kapağı olan bir şişenin içerisinde yukarıda yazılı tüm malzemeleri ölçülerine göre doldurun. Daha sonra şişenin kapağını kapatın ve hafifçe çalkalayın. Dilerseniz kavanozda kullanabilirsiniz. Hazırladığınız cilt toniğini her sabah ve her akşam cildinizi temizledikten sonra kullanabilirsiniz.

Cilt Temizleyici Gül Suyu Toniği

Malzemeler

 • Filtre ( Kahve filitresi veya çay filitresi )
 • Beyaz Şarap ( 100-150 ml. )
 • Gül yaprakları ( 10 gram kurutulmuş )
 • Gül suyu ( 50 ml. )

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Bir kavanoz içerisine beyaz şarap ve gül yapraklarını koyup , ağzını sıkıca kapatın. Özellikle güneş görmeyeceği bir yerde yaklaşık 2 hafta boyunca muhafaza edin. İkinci haftanın sonunda karışımı filtre ile süzün ve karışıma gül suyunu ilave edin. Cildinizi ter temiz yapacak bu gül suyu toniğini dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

Gözenek Sıkılaştırıcı Gül Suyu Toniği

Malzemeler

 • Soda ( 1/2 çay bardağı )
 • Elma sirkesi ( 3 yemek kaşığı )
 • Gül suyu ( 3 yemek kaşığı )
 • Gliserin ( 2 yemek kaşığı )
 • Alkol ( 1 yemek kaşığı )

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Malzemeleri bir sprey içerisine doldurun ve spreyin kafasını takıp iyicene karıştırın. Karışımı 5 gün boyunca buzdolabında bekletin. Sabah ve akşam olmak üzere her gün cildinizi temizledikten sonra uygulayabilirsiniz.

Cilt Problemi Olanlar için Gül Suyu Toniği

Malzemeler

 • Gül suyu ( 1 şişe )
 • Maden suyu ( 1 şişe )
 • Lavanta yağı ( 10 damla )

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Cam bir kase içerisine tamamen saf ve organik gül suyunu , lavanta yağını ve maden suyunu belirtilen ölçülerde koyalım. Ağzını kapatıp , 24 saat boyunca bekletelim. Kullanmadan önce mutlaka ama mutlaka karıştırmayı unutmayalım. Her sabah kalktığınızda ve her akşam yattığınızda bu toniği kullanabilirsiniz.

Cildinizi Canlandıracak Gül Suyu Toniği

Malzemeler

 • Gül suyu ( 1 tatlı kaşığı )
 • Sirke ( 1 tatlı kaşığı )

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Bir cam bardak içerisine yukarıdaki gül suyu ve sirkeyi döküp çay kaşığı ile karıştırın. Cildinizi temizledikten sonra uygulayın. Kısa süre içerisinde cildinizin nasıl canlanacağını gözlerinizle göreceksiniz. Bu karışımı taze hazırlamak önemlidir. Bu nedenle ne kadar az yapıp taze kullanırsanız o kadar iyi olacaktır.

Sıkılaştıran Gül Suyu Toniği

Malzemeler

 • Beyaz sirke ( 1 su bardağı )
 • Gül Yaprağı ( 7-8 adet gül )

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Gül yapraklarını bir kavanoz içerisine koyun. Üzerine 1 su bardağı beyaz sirkeyi boşaltın ve ağzını sıkıca kapatın. Yaklaşık olarak bir hafta boyunca oda sıcaklığında bekletin.

Bir hafta sonra karışımı süzün ve tekrar başka bir kavanoza suyu alın. Akşamları yatmadan bir kaç saat önce toniği cildinize uygulayın.

Cildinizin sıkılaşmasını bir hafta kadar kısa bir süre içerisinde gözle görebileceksiniz.

Evde Gül Suyu Nasıl Yapılır?

Malzemeler

 • Gül ( 4-5 adet )
 • Su ( 5 su bardağı kaynatılmış su )

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Bir tencere içerisine suyu koyun ve güllerin yapraklarını kopartıp tencereye atın. Yaklaşık olarak 15-20 dakika boyunca suyu kaynatın. Süre bitiminde suyu süzün ve dilediğiniz gibi cildinize uygulayın. Evde gül suyu yapmak bu kadar kolay. Cildiniz parlak, berrak, parıltılı ve ışıltılı olacaktır. Ayrıca mis gibi kokacaktır.

Источник: https://www.1ciltbakimi.com/gul-suyu-tonigi-nasil-yapilir/

‘Doğal güzellik için gül suyu oldukça önemlidir’

Doğal Güzellik Toniği Gül Suyu

AksuVital Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanı Sevil Gülsoy, gül suyu kullanmanın doğal güzellikte faydalı olacağını belirtti.

Günümüz kozmetik sektöründe her ürüne karşılık olarak doğal özlü ürünler üretildiğinden bahseden Gülsoy günden güne 'doğal kozmetik' ürünlerine olan talebin arttığını söyledi.

Gül suyunun doğal kozmetik ürünleri arasında en fazla kullanılan ürünlerden biri olduğuna dikkat çeken Gülsoy, “Saf ve işlenmemiş olması doğal ürünler içerisinde dahi gül suyunu ayrı bir yere koymaktadır.

Gülün içerdiği sineol, geraniol, nerol etken maddeleri ve diğer bileşimlerin antiseptik olması, gözenek sıkılaştırmaya destek olması ve gözenekleri temizleyebilmesi gül suyunu iyi bir tonik yapmıştır. Saflığı ve hoş kokusu ile bir çok kişi gül suyunu oda spreyi olarak da kullanmaktadır” dedi.

Aksu Vital olarak doğal ürünlerde gül suyuna önem verdiklerini dile getiren Gülsoy, “Ürettiğimiz gül suyu parfüm içermemektedir. Katkısız ve içilebilir olması ayrı bir değer oluşturmaktadır.

Böylece tüketici ister gıda amaçlı isterse de tonik olarak kullanabilmektedir.

Tonikleme işlemiyle cildin beslenmesine, gözeneklerin temizlenmesine ve cildin canlanmasına yardımcı olabilmektedir” şeklinde konuştu.

Gül bitkisinin yeryüzünde 35 milyon yıllık bir geçmişe sahip olduğunu belirten Sevil Gülsoy, “Gül suyu gül yağı elde edilirken yan ürün olarak elde edilir. Yaklaşık 6 bin gülden sadece 1 lt gül suyu elde edilmektedir. Gül kokusunun güzelliği, uçucu yağını değerli kılmıştır. Gül suyu ülkemizde özellikle Osmanlı mutfağında içeceklerde ve tatlılarda kullanılmıştır.

Avrupa'da da gıdanın yanında kozmetik sektöründe kullanılmış, zamanla ülkemizde de kozmetik sektöründe yerini almıştır. Aynı zamanda gül suyu ülkemizde daha çok alternatif tedavi yöntemlerinde kullanılmış, İbni Sina'nın eserlerinde de buna değinilmiştir.

Antiseptik ve içilebilir olması gül suyunu Anadolu Tıbbında kullanılan önemli bir ürün yapmıştır” diyerek açıklamalarını noktaladı. 

İletişim teknolojileri, çağdaş bireyin iletişim kurma biçimlerinin yanı sıra yaşam tarzını, çalışma şartlarını da yeniden şekillendirmektedir. Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri de bu önemli konuyu 4. Uluslararası İletişim Öğrencileri Kongresi'nde (ICSC) masaya yatırdı.

İstanbul Marma Otel'de düzenlenen kongrenin daha önceki yıllarda olduğu gibi, bu yıl da yönetim ve destek komitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinden oluşuyor. Bu yılki kongrenin teması olan “İletişim, Teknoloji” geçen yıllarda gerçekleştirilen kongrelerdeki güncel tartışmalar ve İletişim Fakültesi öğrencilerinin incelemeye istekli olduğu konular dikkate alınarak seçildi.

14 farklı ülkeden gelen 24 öğrenci, kendi kültürel deneyimlerinden yola çıkarak, yeni etkileşim ortamlarının oluşturulmasında ve bireyin kendini ifade etme biçimlerinde farklılık unsurunu değerlendirecek.

Farklı ülkelerdeki iletişim teknolojisi kullanıcılarının olumlu ve olumsuz deneyimlerinin yanı sıra güncel yasal yaptırımlar da kongrenin diğer önemli konu başlıklarını oluşturmakta.

Bu yıl İletişim Fakültesi öğrencileri tarafından dördüncüsü düzenlenen Uluslararası Öğrenci Kongresi'nin amacından bahseden Maltepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Belma Akşit, “Kongremize bu güne kadar 30 ülkeden 120 kişi geldi.

Şu anda salonumuzda 14 ülkeden 24 yabancı öğrenci var. İletişim açısından çok güzel bir şey. Öğrencilerimiz birbirleriyle iletişim kurup, dünyayı tartışıyorlar. Kongremizin adı da iletişim ve teknoloji. İnovasyondan da söz etmemiz gerekiyor.

Aslında asıl odaklanmamız gereken alan inovasyon. Özellikle iletişim, teknoloji, inovasyon, yenilikçilik dediğimiz şeyler birbirlerini besliyorlar ve dünyadaki sosyo-ekonomik, sosyo-demografik gelişmelere neden oluyor. Ülkeler ve ülkelerarası boyutta değişmelere neden oluyor.

Burada bütün bu ilişkiler tartışılacak” ifadelerini kullandı.

BİRÇOK ALANI İLGİLENDİREN KONULAR KONUŞULDU
Kongrede konuşulacak konunun sadece iletişim alanını değil farklı birçok alanı da ilgilendirdiğini belirten Prof. Dr. Belma Akşit, “Burada konuşulan konuların birçok boyutu var. Örneğin hukuk alanını da ilgilendiren şeyler konuşulacak.

Nitekim bu kongreye çok farklı alanlardan öğrenciler bildiri sunarak katılıyorlar. Burada sadece iletişimin alanını değil teknoloji, yenilik alanından da söz edeceğiz. Çok farklı alanlardan öğrenciler tartışacaklar. Kongrenin bir başka ilginç boyutu da Yunanlı bir gazeteci ve blogger olan bir arkadaş 'ta haberleri anlatacak.

Çok farklı disiplinlerden öğrencilerimiz hep birlikte dünyayı tartışacaklar” şeklinde konuştu.

“GENÇLERİN TEKNOLOJİYİ NASIL KULLANDIKLARINI ANLATACAĞIM” Polonya Warmia and Mazury Üniversitesi, Radyo, Televizyon, Film ve Yeni Medya Araştırmaları Grubu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr.

Szymon Zylinski ise, “Genel olarak yeni iletişim teknolojilerinden, Periskop ve Snapchat'ten bahsedeceğim. Kongrenin de başlığı zaten teknoloji ve iletişim. Gençlerin hayatında bütün bu teknolojilerin nasıl yer aldığı hakkında da konuşacağım.

Özellikle mobil telefonların günlük hayatımızın nasıl içine girdiğini ve gençlerin bunu nasıl kullandıkları hakkında konuşacağım. Bu konferansa davet edildiğim için gurur duyuyorum.

Bu tip uluslararası konferansların önemli bir özelliği de dünyanın farklı ülkelerinden gelen öğrencilerin birbirleriyle iletişim kurması. Ve buna olanak verdiği için bu konferansın başarılı olduğunu düşünüyorum” dedi.

SİNEM ERYILMAZ – UĞUR GÜLBOY

Page 3

 • Afyon
 • Aydın
 • Denizli
 • İzmir
 • Kütahya
 • Manisa
 • Muğla
 • Uşak
 • Adıyaman
 • Batman
 • Diyarbakır
 • Gaziantep
 • Kilis
 • Mardin
 • Siirt
 • ŞanlıUrfa
 • Şırnak
 • Adana
 • Antalya
 • Burdur
 • Hatay
 • Isparta
 • K.maraş
 • Mersin
 • Osmaniye

Источник: https://www.iha.com.tr/haber-dogal-guzellik-icin-gul-suyu-oldukca-onemlidir-556951/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть