Doğal Güzellik Toniği Gül Suyu

Genellikle Çiçek Olarak Bildiğimiz Gülün Üç Farklı Hali- Kadin.com

Doğal Güzellik Toniği Gül Suyu

Kokusu, tadı, faydalı suyu çokça beğenilen gül; oldukça da faydalı bir bitkidir. Genellikle, çiçek olarak daha çok vuku bulan gülün faydaları kadar tadı da güzeldir. Gül reçeli ve gül suyunun eklenebildiği tatlılar enfes lezzetlere sahiptir.

Hazır olarak alınan gül suyu ile kişilerin evde kendilerinin hazırladığı gül suları arasında bazı farklılıklar vardır. Örneğin, hazır alınan gül sularının içerisinde her kapalı üründe olduğu gibi koruyucu katkı maddeleri vardır. Bu koruyucu maddeler çoğu zaman kimyasal bileşenli olduğu için de gül suyunun kullanım alanını daraltır.

Bu yazıda, gül suyunun hazırlanışı ve inanılmaz faydaları ile evde gül suyu nasıl yapılır sorusu hakkında önemli bilgiler bulabilirsiniz

Gül Suyu Yapımı Tarifi

Öncelikle topladığınız güllerin yapraklarını ayıklamakla işe başlayabilirsiniz. Kesinlikle soğuk suyun içerisinde kaynatılmak üzere ateşe verdiğiniz gül yaprakları yaklaşık olarak 2 saat kadar sürede suyunu bırakacaktır.

Gül suyu hazırlarken ilk aşamada kaynar su kullanmak gül yapraklarının direkt olarak solmasına ve rengini ya da suyunu bırakmasına engel olacaktır. Bu nedenle ilk aşamada soğuk su kullanmak daha sağlıklıdır. Bu arada gül suyu hazırlarken kullanılacak suyun saf su olmasına dikkat edilmelidir.

Bu şekilde sağlıklı suların ya da toniklerin hazırlanmasında saf suların kullanılması gerekmektedir.

Kaynayan gül suyunun soğumaya bırakılması önemlidir. Direkt olarak gül yapraklarının süzülmesi ve gül suyunun oluşturulmasındansa, gül yapraklarının soğuyana dek suyun içerisinde kalması ve böylece tüm rengini, kokusunu ve suyunu bırakması doğru olacaktır. Soğuyan gül suyunu, isteğe bağlı olarak şişelere koyarak ya da tek bir şişe içerisinde muhafaza edebilirsiniz.

Gül suyunu süzerek gül yapraklarını da ayırmanız gerekmektedir. Eğer gül yapraklarını ayırmadan koyarsanız, gül yapraklarının bir süre sonra çürüdüğünü dolayısı ile suyun kalitesini de düşürdüğünü hatta kullanılamaz hale getirdiğini görebilirsiniz.

Bu bilgilerle hem evdeki malzemelerle gül suyu nasıl yapılır hem de evde doğal gül suyu nasıl yapılır sorusunun cevabı da bulunacaktır.

Gül Suyunun Faydaları

Gül suyunun faydaları olarak; cilde sürüldüğünde ferahlık kazandırdığı, yine bir mendil yardımı ile kaş üstlerine, boyun bölgesine ve gözaltlarına sürüldüğünde baş ağrısını giderdiği, sabahları gözaltlarına düzenli olarak uygulandığında mor halkaların yok olduğu, siyah noktaları ve kırışıklıkları iyileştirdiği sayılabilir. Doğal gül suyu yapımı, bu faydaları düşünüldüğünde önemlidir ve hazır gül sularının bu denli faydaları yoktur.

Cilt için; siyah noktaları yok etme, kırışıklık ve mor halkaları giderme gibi faydaları sayesinde ev yapımı gül suyu için piyasadaki pek çok tonikten daha işlevsel ve daha ucuz maliyetli olduğunu görebilirsiniz.

Bu nedenle de akıllara direkt olarak gül suyu toniği nasıl yapılır? Sorusu gelecektir. Tamamen aynı tarifle yapımı sağlanabilen gül suyunun cilt için kullanımı isteniyorsa kesinlikle saf su kullanılması doğru olacaktır.

İsteğe bağlı olarak toniğin içerisine gül yağı da ekleyebilirsiniz.

Malzemeler

 • 7-10 Adet gül yaprağı
 • Her Gül yaprağı göre 7-10 bardak su
 • 1 Yemek kaşığı Limon suyu
 • Şeker

Yapılışı

Gül şerbetimizi yapmaya başlamadan önce kullandığımız güllerin yoğun kokulu güller olmasına dikkat edelim. Tencere içerisine önce gül yapraklarını ardından suyu ekliyoruz. Ardından orta ateşte ocağa alıp kaynatıyoruz.

Karışımımız 10 dakika boyunca kaynadıktan sonra yoğun kırmızı bir renk alacaktır. Karışımımız, kaynamaya başladığı sırada limon suyunu ve şekerini ekleyip rengini almasını bekliyoruz.

Şeker miktarını kendi damak tadınıza göre belirlemeniz daha sağlıklı ve sizin için daha lezzetli olacaktır.

Karışımımız istediğimiz rengi aldığında 10 dakika kadar soğumaya bırakıp ardından üzeri bir tülbentle örtülmüş huni yardımı ile süzüp cam kavanoza koyup buzdolabında ya da serin bir noktada muhafaza ediyoruz. Servis ederken içerisine küçük buz küpleri ekleyerek servis edebiliriz. Afiyet ve şifa olsun!

Gül Suyu Toniği Nasıl Yapılır?

Doğal Güzellik Toniği Gül Suyu

Gül suyu toniği , cildinizi temizler , sıkılaştırır , parlatır  ve sivilceleri yok eder. Aynı zamanda evinizde kolayca hazırlayabilirsiniz. Bu gibi sorunlara karşı sizlere evde gül suyu toniği tarifleri vermek istiyoruz.

Bütün dünya artık doğal ve bitkisel cilt bakım ürünlerine yönleniyor. Hem maddi hemde ekonomik olarak evinizde yapabileceğiniz gül suyu toniği sayesinde hem alkolsüz , hem kimyasal maddeler barındırmayan tamamen doğal cilt toniği hazırlayabilirsiniz.

Özellikle hassas veya alerjik bir cilt yapısına sahipseniz evinizde tamamen doğal gül suyu toniği yaparak kullanabilirsiniz.

Cilt Parlatan Gül Suyu Toniği

Malzemeler

 • Maden suyu ( 1/4 çay bardağı )
 • Gül suyu ( 1/4 çay bardağı )
 • Limon veya limon suyu ( 1 tatlı kaşığı )

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Kapağı olan bir şişenin içerisinde yukarıda yazılı tüm malzemeleri ölçülerine göre doldurun. Daha sonra şişenin kapağını kapatın ve hafifçe çalkalayın. Dilerseniz kavanozda kullanabilirsiniz. Hazırladığınız cilt toniğini her sabah ve her akşam cildinizi temizledikten sonra kullanabilirsiniz.

Cilt Temizleyici Gül Suyu Toniği

Malzemeler

 • Filtre ( Kahve filitresi veya çay filitresi )
 • Beyaz Şarap ( 100-150 ml. )
 • Gül yaprakları ( 10 gram kurutulmuş )
 • Gül suyu ( 50 ml. )

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Bir kavanoz içerisine beyaz şarap ve gül yapraklarını koyup , ağzını sıkıca kapatın. Özellikle güneş görmeyeceği bir yerde yaklaşık 2 hafta boyunca muhafaza edin. İkinci haftanın sonunda karışımı filtre ile süzün ve karışıma gül suyunu ilave edin. Cildinizi ter temiz yapacak bu gül suyu toniğini dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

Gözenek Sıkılaştırıcı Gül Suyu Toniği

Malzemeler

 • Soda ( 1/2 çay bardağı )
 • Elma sirkesi ( 3 yemek kaşığı )
 • Gül suyu ( 3 yemek kaşığı )
 • Gliserin ( 2 yemek kaşığı )
 • Alkol ( 1 yemek kaşığı )

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Malzemeleri bir sprey içerisine doldurun ve spreyin kafasını takıp iyicene karıştırın. Karışımı 5 gün boyunca buzdolabında bekletin. Sabah ve akşam olmak üzere her gün cildinizi temizledikten sonra uygulayabilirsiniz.

Cilt Problemi Olanlar için Gül Suyu Toniği

Malzemeler

 • Gül suyu ( 1 şişe )
 • Maden suyu ( 1 şişe )
 • Lavanta yağı ( 10 damla )

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Cam bir kase içerisine tamamen saf ve organik gül suyunu , lavanta yağını ve maden suyunu belirtilen ölçülerde koyalım. Ağzını kapatıp , 24 saat boyunca bekletelim. Kullanmadan önce mutlaka ama mutlaka karıştırmayı unutmayalım. Her sabah kalktığınızda ve her akşam yattığınızda bu toniği kullanabilirsiniz.

Cildinizi Canlandıracak Gül Suyu Toniği

Malzemeler

 • Gül suyu ( 1 tatlı kaşığı )
 • Sirke ( 1 tatlı kaşığı )

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Bir cam bardak içerisine yukarıdaki gül suyu ve sirkeyi döküp çay kaşığı ile karıştırın. Cildinizi temizledikten sonra uygulayın. Kısa süre içerisinde cildinizin nasıl canlanacağını gözlerinizle göreceksiniz. Bu karışımı taze hazırlamak önemlidir. Bu nedenle ne kadar az yapıp taze kullanırsanız o kadar iyi olacaktır.

Sıkılaştıran Gül Suyu Toniği

Malzemeler

 • Beyaz sirke ( 1 su bardağı )
 • Gül Yaprağı ( 7-8 adet gül )

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Gül yapraklarını bir kavanoz içerisine koyun. Üzerine 1 su bardağı beyaz sirkeyi boşaltın ve ağzını sıkıca kapatın. Yaklaşık olarak bir hafta boyunca oda sıcaklığında bekletin.

Bir hafta sonra karışımı süzün ve tekrar başka bir kavanoza suyu alın. Akşamları yatmadan bir kaç saat önce toniği cildinize uygulayın.

Cildinizin sıkılaşmasını bir hafta kadar kısa bir süre içerisinde gözle görebileceksiniz.

Evde Gül Suyu Nasıl Yapılır?

Malzemeler

 • Gül ( 4-5 adet )
 • Su ( 5 su bardağı kaynatılmış su )

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Bir tencere içerisine suyu koyun ve güllerin yapraklarını kopartıp tencereye atın. Yaklaşık olarak 15-20 dakika boyunca suyu kaynatın. Süre bitiminde suyu süzün ve dilediğiniz gibi cildinize uygulayın. Evde gül suyu yapmak bu kadar kolay. Cildiniz parlak, berrak, parıltılı ve ışıltılı olacaktır. Ayrıca mis gibi kokacaktır.

Источник: //www.1ciltbakimi.com/gul-suyu-tonigi-nasil-yapilir/

Cildinizi Pırıl Pırıl Yapacak Ev Yapımı 7 Doğal Cilt Toniği

Doğal Güzellik Toniği Gül Suyu

Cilt toniği, yüz temizliği için vazgeçilmezdir. Cildinizi sabun, jel, köpük vb. ürünlerle temizledikten sonra, kullandığınız ürünün kalıntılarını ve onun çıkaramadığı kirlerin cildinizden atılmasını sağlar. Ayrıca doğru bir tonik kullanırsanız cildinizin beslenmesini, sıkılaşmasını sağlamış olursunuz.

Piyasada rahatlıkla bulabildiğimiz pek çok cilt toniği hem oldukça pahalı, hem de çok sayıda zararlı kimyasal ve alkol içeriyor. Bu kimyasalların kana karışması hayat boyu sorun yaratacak hastalıklara neden olabiliyorken, alkol de cildinizi kurutuyor ve yıpratıyor.

Hesaplı, sağlıklı ve son derece etkili tonikler hazırlamak için kesemizin ağzını açmaya gerek yok. Evdeki malzemeler ve aktarlarda rahatlıkla bulabileceğiniz bitki yağlarla en iyi tonikleri hazırlamak mümkün. İşte bu yüzden, kendi cilt toniğimizi kendimiz yapıyoruz ve piyasada satılan tümüyle kimyasal o karışımlara yüz vermiyoruz.

Ama önce önemli bir not

Bu tonik tariflerinin her birini, cildinize uygulamadan evvel içeriğinin iyice karıştığına emin olmalısınız. Tarifleri bir şişeye eklerseniz her kullanımdan önce mutlaka iyice çalkalayın.

Bir kasede yaparsanız, çatalla iyice çırpıp, hepsinin karıştığına emin olun. Her bir tarifi, tercihen %100 pamuklu bir bez ya da doğrudan pamukla cildinize uygulayabilirsiniz. Bu tariflerin her birini, mümkün olduğu kadar taze kullanın.

Lavantalı tonik ve salatalıklı tonik haricinde, tüm tonikleri bu adımları kullanarak hazırlayabilirsiniz.

Aşağıdaki tarifler, sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa kullanıldığında, 5 gün boyunca yetecek miktarlarda verildi. 5 günü aşmazsanız, faydasını daha erken görmeye başlarsınız.

Tüm ciltlere uyumlu: Elma sirkesi toniği

elma sirkesi

Elma sirkesinin hem dahili, hem harici kullanımının faydaları saymakla bitmez. Zaten en temel yararlarını binlerce kez duymuşsunuzdur, o yüzden hiç övmekle vakit kaybetmeyelim. Fakat tabii sirke olduğundan yüksek oranda asitli. Bu yüzden kesinlikle cildinize doğrudan uygulamamalısınız. İyisi mi şöyle yapın;

Malzemeler: 1 su bardağı içme suyu + 1 yemek kaşığı elma sirkesi + 8-10 damla limon, kuşburnu ya da lavanta yağı

'Aşırı' ciltlerin bitanesi: Aloe veralı canlandırıcı tonik

Aloe Vera, tüm cilt tiplerinin rahatlıkla kullanabileceği bir bitkidir. Fakat cildinizin aşırı kuru, aşırı yağlı, hassas veya sivilceye meyilli olmak gibi sorunları varsa, özellikle bu tarifi uygulamalısınız.

Malzemeler: 1 su bardağı içme suyu + 1 yemek kaşığı Aloe Vera jeli (Evinizde taze olarak yetiştiriyorsanız 1 büyük yaprak Aloe Veranın içerdiği jeli kullanabilirsiniz.)

Diğer malzemeleri, cilt tipinize göre ekleyebilirsiniz:

Cildiniz çok kuru ise: 8-10 damla tatlı badem yağı, Hindistan cevizi yağı ya da saf zeytinyağı,
Cildiniz çok hassas ise: 8-10 damla gül suyu veya gül yağı ya da papatya yağı,

Cildiniz çok yağlı ise: 8-10 damla limon ya da çay ağacı yağı,
Cildiniz sivilceye meyilli ise: 8-10 damla sedirağacı, aynısefa ya da portakal yağı.

Tek başına kahraman:  Gül toniği

Sıcak ve soğuk havalar nedeniyle aniden kızaran, kabaran ve kurumaya meyilli bir cildiniz varsa, gül suyunu tek başına tonik olarak kullanabileceğiniz gibi, şu tarifi de deneyebilirsiniz.

Malzemeler: Yarım su bardağı su + yarım su bardağı gül suyu + 8-10 damla gül yağı + tercihe göre 5 damla lavanta yağı da ekleyebilirsiniz.

Çift etki yaratır: Lavantalı tonik

Lavanta cildimizi ferahlatma aynı zamanda nemlendirme özelliğine sahip. Limon yağının canlandırma özelliği ile birlikte muhteşem bir ikili oluyorlar. Çift etkili bu tonik, makyaj öncesi kullanım için idealdir.

Malzemeler: 1 tatlı kaşığı kuru lavanta, 8-10 damla lavanta yağı, 5 damla limon yağı, 1 su bardağı kaynamış su

Yapılışı: Yapılış aşamaları diğer toniklerden birazcık farklı. 1 tatlı kaşığı kuru lavantayı 1 su bardağı kaynamış suda demleyin. Soğuduğunda 8-10 damla lavanta yağı ve 5 damla limon yağı ekleyin. Toniğiniz hazır.

Akne ve sivilceli ciltler için: Kekik toniği

Kekik, akneye yol açan bakterilerin yok edilmesinde son derece etkili bir bitki. Hem ergen hem yetişkin cildin aknelerini hafifletmek ve yok etmekte çayını içebilirsiniz. Ayrıca harici uygulaması, yani tonik tarifi de çok işe yarayacaktır. Fakat özellikle dağ (yaban) kekiği kullanmalısınız.

Malzemeler: 1 su bardağı kaynamış suda 1 tatlı kaşığı dağ kekiği, 1 tatlı kaşığı güvercinağacı otu, 3 damla kekik yağı, çay ağacı yağı veya portakal yağı.

Cildinize çiçek dokunuşları: Papatya toniği

Papatya, doğal bir bakteri öldürücüdür. Kaynamış suda demlenip soğutulmuş papatya çayını içebileceğiniz gibi, vücudunuzun temizlemek istediğiniz herhangi bir bölgesine de sürebilirsiniz. Soğumasını bekledikten sonra içine yağları damlatın, toniğiniz tamamdır.

Malzemeler: 1 su bardağı kaynamış su, 1 tatlı kaşığı papatya, 5 damla papatya yağı ve isteğe bağlı olarak 5 damla lavanta, çay ağacı ya da kekik yağı

Aydınlatır: Salatalık toniği

Salatalığı hem yemenin hem cilde sürmenin faydalarını zaten biliyoruz. Cilt için çok iyi bir besleyici ve nemlendirici olmanın yanı sıra görünümünü toparlayarak sıkılaşmasına da yardımcı oluyor. Salatalık toniği tüm bunların yanında uzun süreli kullanımda cilt rengini açabiliyor ve gözaltı morluklarına da iyi geliyor.

Malzemeler: 1 orta boy salatalık, 1 su bardağı su, 1 yemek kaşığı aleo vera yağı, limon suyu

Yapılışı: 1 orta boy salatalığı iyice yıkayıp kabuklarını soymadan doğrayın ve mutfak robotuna atın. Ortaya çıkan posayı 1 bardak içme suyuyla karıştırıp doğrudan tonik olarak kullanabilirsiniz.

Fakat ekstra ferahlatıcı ve hücre yenileyici etki için bu posaya 1 yemek kaşığı Aloe Vera jeli ve canlandırıcı etki için birkaç damla limon suyu da ekleyebilirsiniz. Taze sebzeden yapılacağından bu tarifi mutlaka buzdolabında saklamalısınız. Her kullanım öncesinde karışımı iyice çalkalamayı unutmayın.

Источник: //yemek.com/dogal-cilt-tonikleri/

‘Doğal güzellik için gül suyu oldukça önemlidir’

Doğal Güzellik Toniği Gül Suyu

AksuVital Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanı Sevil Gülsoy, gül suyu kullanmanın doğal güzellikte faydalı olacağını belirtti.

Günümüz kozmetik sektöründe her ürüne karşılık olarak doğal özlü ürünler üretildiğinden bahseden Gülsoy günden güne 'doğal kozmetik' ürünlerine olan talebin arttığını söyledi.

Gül suyunun doğal kozmetik ürünleri arasında en fazla kullanılan ürünlerden biri olduğuna dikkat çeken Gülsoy, “Saf ve işlenmemiş olması doğal ürünler içerisinde dahi gül suyunu ayrı bir yere koymaktadır.

Gülün içerdiği sineol, geraniol, nerol etken maddeleri ve diğer bileşimlerin antiseptik olması, gözenek sıkılaştırmaya destek olması ve gözenekleri temizleyebilmesi gül suyunu iyi bir tonik yapmıştır. Saflığı ve hoş kokusu ile bir çok kişi gül suyunu oda spreyi olarak da kullanmaktadır” dedi.

Aksu Vital olarak doğal ürünlerde gül suyuna önem verdiklerini dile getiren Gülsoy, “Ürettiğimiz gül suyu parfüm içermemektedir. Katkısız ve içilebilir olması ayrı bir değer oluşturmaktadır.

Böylece tüketici ister gıda amaçlı isterse de tonik olarak kullanabilmektedir.

Tonikleme işlemiyle cildin beslenmesine, gözeneklerin temizlenmesine ve cildin canlanmasına yardımcı olabilmektedir” şeklinde konuştu.

Gül bitkisinin yeryüzünde 35 milyon yıllık bir geçmişe sahip olduğunu belirten Sevil Gülsoy, “Gül suyu gül yağı elde edilirken yan ürün olarak elde edilir. Yaklaşık 6 bin gülden sadece 1 lt gül suyu elde edilmektedir. Gül kokusunun güzelliği, uçucu yağını değerli kılmıştır. Gül suyu ülkemizde özellikle Osmanlı mutfağında içeceklerde ve tatlılarda kullanılmıştır.

Avrupa'da da gıdanın yanında kozmetik sektöründe kullanılmış, zamanla ülkemizde de kozmetik sektöründe yerini almıştır. Aynı zamanda gül suyu ülkemizde daha çok alternatif tedavi yöntemlerinde kullanılmış, İbni Sina'nın eserlerinde de buna değinilmiştir.

Antiseptik ve içilebilir olması gül suyunu Anadolu Tıbbında kullanılan önemli bir ürün yapmıştır” diyerek açıklamalarını noktaladı. 

İletişim teknolojileri, çağdaş bireyin iletişim kurma biçimlerinin yanı sıra yaşam tarzını, çalışma şartlarını da yeniden şekillendirmektedir. Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri de bu önemli konuyu 4. Uluslararası İletişim Öğrencileri Kongresi'nde (ICSC) masaya yatırdı.

İstanbul Marma Otel'de düzenlenen kongrenin daha önceki yıllarda olduğu gibi, bu yıl da yönetim ve destek komitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinden oluşuyor. Bu yılki kongrenin teması olan “İletişim, Teknoloji” geçen yıllarda gerçekleştirilen kongrelerdeki güncel tartışmalar ve İletişim Fakültesi öğrencilerinin incelemeye istekli olduğu konular dikkate alınarak seçildi.

14 farklı ülkeden gelen 24 öğrenci, kendi kültürel deneyimlerinden yola çıkarak, yeni etkileşim ortamlarının oluşturulmasında ve bireyin kendini ifade etme biçimlerinde farklılık unsurunu değerlendirecek.

Farklı ülkelerdeki iletişim teknolojisi kullanıcılarının olumlu ve olumsuz deneyimlerinin yanı sıra güncel yasal yaptırımlar da kongrenin diğer önemli konu başlıklarını oluşturmakta.

Bu yıl İletişim Fakültesi öğrencileri tarafından dördüncüsü düzenlenen Uluslararası Öğrenci Kongresi'nin amacından bahseden Maltepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Belma Akşit, “Kongremize bu güne kadar 30 ülkeden 120 kişi geldi.

Şu anda salonumuzda 14 ülkeden 24 yabancı öğrenci var. İletişim açısından çok güzel bir şey. Öğrencilerimiz birbirleriyle iletişim kurup, dünyayı tartışıyorlar. Kongremizin adı da iletişim ve teknoloji. İnovasyondan da söz etmemiz gerekiyor.

Aslında asıl odaklanmamız gereken alan inovasyon. Özellikle iletişim, teknoloji, inovasyon, yenilikçilik dediğimiz şeyler birbirlerini besliyorlar ve dünyadaki sosyo-ekonomik, sosyo-demografik gelişmelere neden oluyor. Ülkeler ve ülkelerarası boyutta değişmelere neden oluyor.

Burada bütün bu ilişkiler tartışılacak” ifadelerini kullandı.

BİRÇOK ALANI İLGİLENDİREN KONULAR KONUŞULDU
Kongrede konuşulacak konunun sadece iletişim alanını değil farklı birçok alanı da ilgilendirdiğini belirten Prof. Dr. Belma Akşit, “Burada konuşulan konuların birçok boyutu var. Örneğin hukuk alanını da ilgilendiren şeyler konuşulacak.

Nitekim bu kongreye çok farklı alanlardan öğrenciler bildiri sunarak katılıyorlar. Burada sadece iletişimin alanını değil teknoloji, yenilik alanından da söz edeceğiz. Çok farklı alanlardan öğrenciler tartışacaklar. Kongrenin bir başka ilginç boyutu da Yunanlı bir gazeteci ve blogger olan bir arkadaş 'ta haberleri anlatacak.

Çok farklı disiplinlerden öğrencilerimiz hep birlikte dünyayı tartışacaklar” şeklinde konuştu.

“GENÇLERİN TEKNOLOJİYİ NASIL KULLANDIKLARINI ANLATACAĞIM” Polonya Warmia and Mazury Üniversitesi, Radyo, Televizyon, Film ve Yeni Medya Araştırmaları Grubu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr.

Szymon Zylinski ise, “Genel olarak yeni iletişim teknolojilerinden, Periskop ve Snapchat'ten bahsedeceğim. Kongrenin de başlığı zaten teknoloji ve iletişim. Gençlerin hayatında bütün bu teknolojilerin nasıl yer aldığı hakkında da konuşacağım.

Özellikle mobil telefonların günlük hayatımızın nasıl içine girdiğini ve gençlerin bunu nasıl kullandıkları hakkında konuşacağım. Bu konferansa davet edildiğim için gurur duyuyorum.

Bu tip uluslararası konferansların önemli bir özelliği de dünyanın farklı ülkelerinden gelen öğrencilerin birbirleriyle iletişim kurması. Ve buna olanak verdiği için bu konferansın başarılı olduğunu düşünüyorum” dedi.

SİNEM ERYILMAZ – UĞUR GÜLBOY

Page 3

 • Afyon
 • Aydın
 • Denizli
 • İzmir
 • Kütahya
 • Manisa
 • Muğla
 • Uşak
 • Adıyaman
 • Batman
 • Diyarbakır
 • Gaziantep
 • Kilis
 • Mardin
 • Siirt
 • ŞanlıUrfa
 • Şırnak
 • Adana
 • Antalya
 • Burdur
 • Hatay
 • Isparta
 • K.maraş
 • Mersin
 • Osmaniye

Источник: //www.iha.com.tr/haber-dogal-guzellik-icin-gul-suyu-oldukca-onemlidir-556951/

GÜL SUYUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Doğal Güzellik Toniği Gül Suyu

Gül suyu, gül yapraklarının su içerisinde bekletilip demlenmesi ile elde edilen aromalı bir sudur.

Parfümlerin içerisinde kullanılan ve gül yağı özünden üretilebilen gül suyu, bazı yiyeceklerin içerisine aroma olarak eklenebilmektedir.

Gül suyu, kozmetik, tıbbi malzemelerde ve özellikle Avrupa ile Asya bölgelerinde, dini amaçlar doğrultusunda kullanılmaktadır. Gül şurubu ise, gül suyuna şeker eklenmesi ile elde edilen tatlı bir karışımdır.

Güzel kokulu gül yapraklarından elde edilen gül suyunu parfüm olarak kullanım şekli Persliler zamanına kadar dayanmaktadır. Günümüzde ise, gül suyu İran bölgesinde parfüm esansı olarak kozmetik endüstrisinde yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Eski zamanlarda gül ve gül suyu, tıbbi olarak, besin olarak ve parfüm olarak kullanılmıştır. Eski Yunan, Romalılar ve Fenikeliler döneminde, gül bitkisinin geniş ölçekte tarımda yeri olmuştur.

Gül suyu aynı zamanda yenilebilir bir esanstır. Gül suyu, özellikle Türkiye’de baklava tatlısının ve lokumun içerisine esans olarak eklenmektedir. İran bölgesinde de çeşitli tatlıların içerisine esans ve tat verici olarak eklenen gül suyunu, Arap ülkeleri ve Hindistan bölgesi ise, dondurma, yoğurt, tatlı, süt ve pudinglere eklemektedirler.

Gül suyu, kendine özgü hoş bir kokuya sahiptir. Gül suyu, nadir de olsa, merhem şeklinde yumuşatıcı olarak ve bazen de kozmetik alanında nemlendirici şeklinde kullanılmaktadır.

Hindistan bölgesinde, gül suyu göz damlası şeklinde gözleri temizlemek amacı ile kullanılmaktadır. Gül suyu yine Hindistan bölgesinde, kış aylarında nemlendirici olarak ve geleneksel olarak düğünlerde davetli olarak gelen misafirlere serpilerek kullanılmaktadır.

Dini amaçlar için de kullanılan gül suyu, özellikle Müslüman, Hindu ve Zerdüşlerde, dini ayinlerde kullanılmaktadır. Müsiümanlar genellikle, zemzem suyu ile gül suyunu karıştırarak kullanmaktadırlar. Hristiyanlarda ise daha çok Doğu Ortodoks Kilisesi gül suyunu ayinlerde figür olarak kullanmaktadır.

Gül ve gül suyu, sitrik asit, fruktoz, çinko içermektedir. Ayrıca gül suyu, çok iyi bir vitamin B3, vitamin A, vitamin C, vitamin E ve vitamin D kaynağıdır.

Gül Suyunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Genellikle harici olarak kullanılan gül suyu, başta cilt olmak üzere aslında birçok alanda kullanılabilmektedir. Cilt üzerinde, nemlendirici olarak, göz sağlığı için göze damla şeklinde tatbik edilerek ya da saç sağlığı ve güzelliği için saç maskesi olarak kullanılan gül suyu, tonik ve merhem şeklinde uygulanmaktadır.

Gül suyu cildi yatıştırır, nemlendirir, cilt hastalıklarına karşı korur ve tedavi edeci özelliği vardır. Gül suyu aynı zamanda, saçları besler ve güçlendirir, göz sağlığını korur ve gözleri dinlendirir. Gül suyu, diş ve diş eti sağlığını koruyan iyi bir doğal yöntem aracıdır.

Diş ve diş etinde oluşan iltihapların giderilmesine yardımcı olan gül suyu, hoş kokusu ile stresin olumsuz etkilerinden korur. Gül suyu, makyaj çıkarıcı tonik olarak kullanıldığında cildi tahriş etmediği için tercih edilebilir.

Banyodan sonra kuruyan ciltler için iyi bir nemlendirici olan gül suyu, banyo suyun eklenerek de kullanılabilir.

Bunların dışında gül suyu içildiğinde, ishale karşı koruyucu etki gösterir ve mesane sağlığını korumaya yardımcı olur.

1.Cilt

Yapılan araştırmalara göre, gül suyu yatıştırıcı özelliği ile, ciltte oluşan tahrişlerin iyileştirilmesine yardımcı olmaktadır. Tonik şeklinde cilde uygulanabilen gül suyu, ciltte oluşan kuruluğu sakinleştirir. Gül suyu cilt sağlığını korur, akne oluşumunu önler ve egzama gibi cilt hastalıkları riskini düşürür. Gül suyunun cilt üzerindeki olumlu etkilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

Cildin pH dengesini korur, cildi canlandırır, sakinleştirir. Cilt üzerinde oluşan yara ve kesiklerin tedavisinde yardımcıdır. Akne ve sivilce ile mücadele eden gül suyu, cilt hücrelerini yeniler. Gül suyu, ciltte oluşabilecek iltihaplı durumlar ile mücadele eder ve cildin erken yaşlanmasını engeller.

Birçok alkol ve kimyasal madde içeren toniklerin aksine gül suyu, alkol ve kimyasal madde içermediği için, cildi kurutmaz ve nemlendirir. Bir parça pamuk üzerine damlatılan gül suyu ile cilt üzerine uygulanan gül suyu hoş kokusu ile cildinizi hem temizler hem de rahatlatır. Cilde ipeksi bir yumuşaklık veren gül suyu, cilt için ideal bir toniktir.

2.Güneş Yanıkları

Güneşe maruz kaldıktan  sonra oluşabilecek güneş yanıklarının tedavisinde etkili olan gül suyu, cildi güneşin zararlı etkilerinden korumaktadır.

Özellikle buz dolabında bekletilmiş olan gül suyu, sprey şeklinde cilde uygulandığında, ciltte oluşan yanıkları sakinleştirir.

Güneş yanığı olan cilde sprey şeklinde uygulanan gül suyu, yanıklardan kaynaklanan yaraların iyileşmesine yardımcı olur.

3.Makyaj Temizliği

Günümüzde, makyaj temizleme ürünleri oldukça fazla kimyasal madde içermektedir. Oysa gül suyu, hiçbir katkı maddesi içermediği için doğal bir makyaj temizleme malzemesidir.

Cildi tahriş etmeden yumuşak bir şekilde temizleyen gül suyu, cildi makyajın sebep olduğu zararlı atıklardan arındırır.

Göz altı ve göz etrafını da rahatlıkla temizleyebileceğiniz gül suyu aynı zamanda cildi genç ve güzel tutar.

4.Göz Sağlığı

Taze gül yaprağından elde edilmiş gül suyu, göz damlası olarak kullanılabilmektedir. Gül suyu, göz altında oluşan mor halkalar ile göz altı torbalarını giderir ve oluşmasını engellemeye yardımcı olur.

Göz içerisine damla şeklinde uygulanan gül suyu, yumuşak bir şekilde gözün iç kısmını temizler ve göz yorgunluğunu gidermeye yardımcı olur.

Gözlerin daha ışıltılı olmasına yardımcı olan gül suyu, özellikle saatlerce bilgisayar başında çalışmak zorunda olan kişilerin gözlerinde meydana gelebilecek ağrı ve yanmaları önlemeye de yardımcı olmaktadır.

Gül suyunu bir şişeye doldurup yaklaşık yarım ya da bir saat kadar buz dolabında beklettikten sonra, bir parça pamuğa damlatıp, gözleriniz kapalı şekilde göz kapaklarınızın üzerinde bir müddet bekletmenizin ardından, göz altı ve göz çevrenizin rahatladığını hissedeceksiniz.

5.Diş ve Diş Eti Sağlığı

Gül suyu, birçok dental problemlerin tedavisinde önemli rol oynayabilmektedir. Gül suyu, diş etinde oluşan iltihap oluşumu ve diğer bir takım diş eti rahatsızlıkları ile mücadele eder.

Ayrıca, gül suyu, diş etin de gözlenen ağrıları dindirir.

Hoş olmayan ağız kokusu ve ağır nefes kokusu şikayeti olanların rahatlıkla kullanabileceği gül suyu, ferah bir nefese sahip olmanızı sağlamaktadır.

6.Saç Sağlığı

Gül suyu, kan akışını artırıp hızlandırdığı için, saçın uzamasına yardımcı olur. Gül suyu ile yıkanan saçlar yeniden güçlenir ve canlılık kazanır.

Saç derisini besleyip, yumuşatan ve kuruluğunu gideren gül suyu, kepek oluşumunu önler ve kepeğin giderilmesine yardımcı olur.

Kuru ve parlaklığını yitirmiş olan saçları nemlendiren ve besleyen gül suyu, şampuanın içerisine eklenerek de kullanılabilir.

7.Stres

Hoş kokusu yardımı ile gül suyu, anti stres etki göstermektedir. Gül suyu ve gül yağı ile vücuda yapılan masaj, aromaterapi etkisi gösterdiği için, stres ile mücadele eder ve daha iyi hissedilmesine yardımcı olur.

Gül yapısında bulunan maddeler sayesinde depresyonu engellediği için gül suyu da aynı etkiyi göstermektedir. Aromaterapi etkisi olan gül suyu, stres ile mücadele eder ve daha iyi uyumanıza yardımcı olur.

Yapılan araştırmalara göre, gül suyu çok daha pozitif hissetmenize yardımcı olan doğal bir tonik maddedir.

Fazla Gül Suyu Kullanmanın Bir Zararı Var Mıdır?

Genelde her hangi bir yan etkisi ya da zararlı etkisi bulunmayan gül suyu, bazı çok hassas cilde sahip olan kişilerin cildinde birtakım problemlere yol açabilmektedir.

Çok hassas cilde sahip olan kişilerde gül suyu, cilt üzerinde kaşıntı, kızarıklık, döküntü, yanma, şişkinlik ya da karıncalanma yapabilir.

Bazı kişilerde gül suyunun kokusuna karşı bir alerji durumu gözlenebilir. Bu durumda, gül suyuna maruz kalan kişinin, nefes alıp vermesinde zorlanma gözlenebilir.

Gül Suyunun Besin Değerleri

Kaynak – Besin Değeri – Günlük Tavsiye Edilen Miktar

 • Enerji: 131 Kcal – % 6.5
 • Karbonhidrat: 20.70 g – % 16
 • Protein: 3.31 g – % 6
 • Toplam yağ: 5.86 g – % 20
 • Kolestrol: 0 mg – % 0
 • Lif: 14.10 g – % 37

Vitaminler

 • Folat: 109 µg – % 27
 • Niasin: 0.912 mg – % 6
 • Pantotenik Asit: 0.804 mg – % 16
 • Piridoksin: 0.336 mg – % 26
 • Riboflavin: 0.152 mg – % 12
 • Tiamin: 0.036 mg – % 3
 • Vitamin A: 2924 IU – % 97
 • Vitamin C: 21.8 mg – % 36

Elektrolitler

 • Sodyum: 26 mg – % 2
 • Potasyum: 668 mg – % 14

Mineraller

 • Kalsiyum: 317 mg – % 32
 • Copper: 0.301 mg – 33%
 • Iron: 6.65 mg – 83%
 • Magnesium: 91 mg – 23%
 • Manganese: 0.960 mg – 42%
 • Zinc: 0.93 mg – 8.5%

Источник: //evdesifa.com/gul-suyunun-faydalari-nelerdir/

Gül Suyunun Cilde Faydaları | Cilt Bakımı

Doğal Güzellik Toniği Gül Suyu

Yüzyıllarca kadınların doğal güzellik kaynağı olan gül suyu, kozmetik ürünler kullanmayı tercih etmeyen bayanların da şimdilerde severek kullandığı ve makyaj aynasının önünden eksik etmediği yardımcısıdır.

Gül yapraklarının su ile damıtılması sayesinde ise saf gül suyu elde edilir. Piyasada bazı gül suları sadece esans ile yapıldığından koku vermekten başka bir işe yaramamaktadır. Kullandığınızda cildinize hiçbir fayda sağlamaz.

Bunun için aldığınız gül suyunun saf olmasına dikkat etmelisiniz.

Çok amaçlı ve her evde mutlaka bulunması gereken gülsuyu çok iyi bir yara temizleyici ve bakteri öldürücüdür. Egzema ve deri tahrişleri için güvenle kullanılabilinir. Özellikle akneli ciltlerde bulunan bakteri ve yağ oluşumlarını yok eder.

Anormal şekilde yağ üreten cilt altı dengesini sağlar ki sivilceleri bu sayede azalarak kaybolur..Cildi pürüzsüz hale getirir. Yağlı ciltler içinse vazgeçilmez bir ürün olup, parlamayı ve arındırma işlemini gerçekleştirir.

Yüzün nem dengesini sağlayarak yağlı ciltten normal cilt durumuna geçirir.

Gün boyu havadan gelen kirden tıkanan gözenekleri hem açar hem de dezenfekte eder. Böylece siyah nokta oluşumunun önüne geçer.

Bunu tonik de yapar diyenlerin aksine, kozmetik tonikler sadece gözenekleri sıkıştırır. Yani gözenek içindeki kirleri ve bakterileri dezenfekte etmez.

Bu yüzden gül suyu kullanarak hem gözenek sıkılaştırma hem de cildi derinlemesine temizleme işini bir kerede yaparsınız.

Hayatınızın Her Anında Gül Suyu Kullanabilirsiniz.

Ciltte ister güneş yanığından isterse kaşınmadan meydana gelen kızarıkları alır. Sivilceden dolayı oluşan kızarıkları da cilde uyumlu hale getirir. Yorgun ve matlaşan cilde parlaklık vermenin yanı sıra enerjik bir görünüm kazandırır.

Kokusu ile tazelenmiş hissederken, yatarken yüz temizliğinizi yaparken kullandığınızda ise gece boyu deliksiz uyku çekmenizi sağlar. Ayrıca çamaşır makinenizde son durulama katarak da gece hoş kokular içinde uyuyarak güne zinde başlamanıza sağlar. Hassas cilt yapısına sahip olanların kolayca tahrip olan cilt yapılarının yenilenmesinde yardımcı olur.

Antioksidan özelliği sayesinde ise ciltteki zararlı maddelerin atılmasıyla cildin kendi kendini dış etkenler korunmasını sağlar.

Yıllar boyunca kullanan aksatmadan cilt güzelliği için kullanan bayanlar yaşlılık etkilerini daha az görürler. Kırışıklıklar ve sarkmaların önüne geçer ki bu da cilt elastikiyetini koruduğunun kanıtıdır.

Nem dengesini oluşturmasının yanında cilttin asitlik ve bazlık derecesi olan PH ı olması gereken 5,5 seviyesinde tutarak içten ve dıştan sağlıklı bir görünüm verir. Bu yüzden bebek ciltlerinde bile rahatlıkla kullanılabilen antiseptik solüsyon özelliği ise unutulmamalıdır.

Hatta bebeklerin banyo sularına karıştırılıp rahatlatıcı etki ve cildi için koruyucu bir kalkan oluşturabilirsiniz.

Gül Suyu İle Gelen Sağlık

Buzdolabında soğuttuğunuz gül suyunun kan dolaşımı hızlandırıcı etkisini sabahları yüzünüzü canlandırmak için kullanırken , selülitten şikayetçi olduğunuz bölgelerde birkaç ay düzenli kullanım sayesinde yok olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Doğal nemlendirici özellikte olması sayesinde saçlara son durulama suyunda kullanmanız durumunda ekstra yumuşak olmasını sağlarken , saç kremi kullanmanıza gerek kalmaz. Bunun yanında saçı güçlendirerek dökülmelerin durmasına ve sağlıklı uzamasına yardımcı olur.

Banyo yaptığınız küvetin içine koyacağınız 1-2 bardak gül suyu ise doğal ve kalıcı parfümünüz olabilir.

Makyaj temizleme ürünleri ve toniklerin pabucunu dama attırması bakımından da bütçenize katkı sağlamaktadır.

Nemlendiricinizine koyacağınız birkaç damla gülsuyu ise nem etkisinin arttırmasının yanı sıra ürünün sürekli cildinizde çalışmasını sağlar.

Beyler ise traş sonunda losyon yerine kullandıklarında; kesikleri varsa iyileşmesine ve temizlenmesine, cildin nemlendirmesine, tahrişlerin tedavisine ve hoş kokusunu severek, onların da olmazsa olmazı haline gelecektir.

Etki bir yüz temizleyici olan gül suyu nerelerde kullanılır ve gül suyunun cilde faydaları nelerdir soruna cevap vermek gerekirse;

 • Cilt temizliğinde
 • Makyaj temizliğinde
 • Tıraştan sonra tahrişi ve yanmayı önlemek için.
 • Tonik olarak kullanılması

Gül Suyu İle Cilt Temizliği

Gün suyu ile cilt bakımı yapabilir taze, canlı, pürüzsüz bir cilt yapısına sahip olursunuz. Gül suyu ile cilt bakımı yada gül suyu ile yüz bakımı nasıl yapılır sorusunada cevap vermiş olacağız.

Malzemeler:

 • Yarım çay kaşığı gül suyu
 • 1 çay kaşığı gliserin

Hazırlanışı ve uygulanışı:

Yukarıda saydığımız malzemeleri bir kabın içerisinde iyice karıştırıyoruz. Hazırladığımız gül suyu karışımını boynunuz dahil yüzünüzün her yerine pamuk yardımı ile sürün. Bu yapılan uygulama cilt temizliği için yapıldığında sabah yada akşam yatmadan önce uygulanmalıdır.

Gül Suyu İle Makyaj Temizliği

Gün içerisinde sıklıkla yaptığımız makyaj ister hafif olsun isterse fondötenli, pudralı ağır bir makyaj olsun bunu rahatlıkla gül suyu kullanarak temizlemeniz mümkündür. Ayrı hafif yapılmış göz makyajınıda gül suyu ile temizlemeniz mümkün pamuğa dökeceğiniz az miktarda gül suyu ile göz makyajınızı rahatlıkla temizleyebilirsiniz.

Gül suyu ile makyaj temizliği yaptığınızda tıkanan gözeneklerin açılması sağlanır. Makyaj artıkları bazı durumlarda gözenekleri tıkar ve kozmetik ürünlerde kimyasal olduğundan daima cilde zarar verme durumu vardır.

Yüzünüze uyguladığınız ağır bir makyaj ise ve bunu temizlemek istiyorsanız, bir pamuğa ilk önce az miktarda hindistan cevizi yağı damlatıyoruz ve daha sonra ise gül suyu döküp makyajınızı temizleyebilirsiniz. Ayrıca hindistan cevizi göz çevresinde kullanabilirsiniz. Yoğun şekilde nem verme özelliği bulunan hindistan cevizi yağı gözlerinize çok iyi gelecektir.

Traş Sonrası Gül Suyu 

Tıraştan sonra tahriş olan, yanan, kızaran cildinize gül suyu kullanarak bu sorunları ortadan kaldırabilirsiniz. Her tıraştan sonra rahatlıkla yüzünüze yada bacaklarınıza gül suyu kullanabilirsiniz. Aynı şekilde ağda yaptıktan sonra ağda yapılan bölgeye suyu suyu döküp temizleyebilirsiniz.

Tonikler cilt temizliğinde sıklıkla kullanılan ve neredeyse her makyaj çantasında bulunması gereken ürünlerden biridir. Tıkanan gözenekler tonikle temizlenerek mutlaka açılmalıdır. Gün içerisinde oluşan kirler, tozlu ortam, yağlı cilt yada makyaj artıkları temizliği yapılmadığında cildimizde istemediğimiz zararlara yol açabilir.

Cilt temizliğinde kullanılan pek çok kozmetik ürün vardır. Bunlar cilde bazı durumlarda büyük zararlar verebilir. Doğal ve sağlıklı olan gün suyu ile cilt temizliğini gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz.

Tonik olarak kullanabileceğiniz gül suyu ile cilt temizliği yaparken bir pamuğa az miktarda gül suyu döküp yüzünüze uygulamanız yeterlidir.

Gül suyu cilt temizliği anlamında görevini tam olarak yaparken cildinizde bıraktığı kokusu sizin rahat bir uyku çekmenizi sağlayacaktır.

Kuru Ciltler İçin Gül Suyu İçeren Maskesi Tarifi

Kuru cilt tipleri için etkili bir nemlendirici etkisi olan gül suyu maskesi ile cildiniz nem oranı dengelenirken ayrıca yumuşacık bir cilde sahip olacaksınız.

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı gül suyu
 • 5 adet öğütülmüş badem (Mümkün oldukça ince öğütülmelidir)
 • Yarım çay kaşığı bal

Hazırlanışı ve Uygulanışı:

Yukarıda saydığımız malzemeleri bir kabın içerisinde iyice karıştırın ve mümkün oldukça pürüzsüz bir karışım elde etmeye çalışın. Maskemizi uygulamadan önce cildimizi temizliyoruz ve bu maskeyi uyguluyoruz. Yarım saat bekledikten sonra ılık su ile yıkamanız yeterlidir. Hafta 1 kere uygulamanız yeterlidir daha ilk uygulamada etkisini görmeye başlayacaksınız.

Kuru Ciltler İçin Gül Suyu İçeren Maskesi Tarifi

Dış etken kolaylık etkilen kuru ciltler herhangi bir sorun yaşadığında tepki vererek kızarmaya başlar yada alerjik reaksiyonlar gösterir. Uygulayacağınız bu maske ile cildiniz daha sağlıklı olurken nemli ve pürüzsüz bir görüntüye kavuşacaktır.

Malzemeler:

 • Yarım çay bardağı süt
 • Yarım çay kaşığı bal
 • 3 yemek kaşığı gül suyu
 • 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi tozu

Yukarıda saydığımız bütün malzemeleri bir kabın içerisine döküyoruz ve iyi karıştırdıktan sonra karışımımızı elde ediyoruz. Elde ettiğimiz maskeyi boynumuz dahil yüzümüzün her yerine uyguluyoruz. Bu maskesinin yüzümüzde duruş zamanı kuruma süresidir kuruduktan sonra yüzünüzü ılık su ile yıkamanız yeterlidir.  Haftada 1 kere uygulamanız yeterlidir.

Источник: //www.ciltguzellik.com/gul-suyunun-cilde-faydalari/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Doğal Güzellik Toniği Gül Suyu
Doğal Güzellik Toniği Gül Suyu
Doğal Güzellik Toniği Gül Suyu
Doğal Güzellik Toniği Gül Suyu