Doğal Yollarla Diş Beyazlatmak Mümkün Mü?

içerik

Diş Beyazlatmak İçin 14 Doğal Yöntem

Doğal Yollarla Diş Beyazlatmak Mümkün Mü?

Haber güncelleme tarihi 16.04.2019 09:38

Düzenli olarak dişlerimizi fırçalasak da, kendimizce gerekli özeni göstersek de kimi zaman dişlerimizin sarardığına tanık oluruz. Diş beyazlatmak için farklı yöntemler ve ekstra işlemler uygulamamız gerekebilir.

Mükemmel bir şekilde gülümseyeceğinizi vaat eden ürünleri market raflarında ve diş hekimi ofislerinde kolayca bulabilirsiniz.

Ancak! Market raflarına uzanmadan veya diş hekiminizin koltuğuna oturmadan önce bu doğal bitkisel çözümleri denemenizde fayda var. İşte doğal yollarla diş beyazlatma yöntemleri!

1. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı ağzın içinde bekletilerek veya gargara yaparak kullanılabilir. Bu yağ dişlerinizi pisliklerden arındıracaktır. Hindistan cevizi yağı ayrıca dişlerinizdeki tartarları temizler. Haftada bir kere gargara yaparak bile bembeyaz dişlere sahip olabilirsiniz.

2. Çilek 

Çilek vücudumuzdaki PH dengesini düzenler ki bu da dişler için çok faydalı bir şeydir. Çileği yerken diş yüzeyinizin daha pürüzsüz olduğunu hissedersiniz. Bunun sebebi de çileğin çekirdeklerinin bir nevi diş peelingi görevini üstlenmesidir.

3. Elma

Elmada, diş beyazlatıcı ürünlerde bulunan malik asit bulunmaktadır. Ama! Elmanın fazla asidik bir meyve olmasından dolayı fazla tüketildiğinde, diş minesinin incelmesine neden olduğu bilinmektedir. Bu yüzden elma tüketirken yanında bir dilim de peynir tarzında ürünler tüketmelisiniz.

4. Kereviz

Şimdi diş lekelerine veda etmek ister misiniz? O zaman hemen bir parça kereviz yemenizi öneriyoruz. Neden mi? Kereviz doğal bir diş fırçası görevi görmektedir. Yüksek su içeriğiyle tükürük üretimi yapar ve doğal ağız temizleyicilerini devreye sokar.

5. Havuç

Havuçdaki A vitamininin göze iyi geldiğini biliyoruz. Peki ya diş minesine iyi geldiğini?.. Havuç veya havuç suyu ağızdaki tükürük miktarını arttırır ve bir nevi ağız temizliği görevi yapar.

6. Brokoli

Evet sırada çoğumuzun yemekten hoşlanmadığı brokoli var 🙂 Ama maalesef ki bu sağlıklı besini bolca tüketmelisiniz. Çiğ yendiğinde diş yüzeyini hafif aşındırır ve gözle görülür lekeleri yok eder. Brokolinin içinde bulunan demir, diş minesine ve oyuğa neden olan asitleri uzak tutan görünmez bir duvar işlevini gerçekleştirir.

7. Peynir

Peynir sadece kemiklerimizi güçlendiren kalsiyum içermiyor. Kalsiyumun yanı sıra diş çürümesini ve asitli yiyeceklerin dişte yarattığı hasarı önleyen, laktik asitleri içerisinde bolca bulundurmaktadır. Bol bol tüketmenizi öneriyoruz.

8. Su

Su cildinizin kurumasını ve dişlerinizdeki lekelerin oluşmasını önler. Terkos su, diş yüzeyini aşındırdığı için içme suyu kullanmanızı öneririz. Gülümsemenizin beyaz ve parlak olmasını sağlayan, pigment açısından zengin olan yiyecek ve içecekleri tükettikten sonra mutlaka su için. Ayrıca su içmek, ağız içindeki asit oranını da azaltmaktadır. 

9. Somon

Somonda bulunan D vitamini, vücudunuza giren kalsiyum ve fosforu iyice emmesini sağlar. Bu da dişlerinizin daha çabuk beyazlamasına ve temizlenmesine destek olur.

10. Ananas

Ananasta bulunan bir enzim olan Bromelain, dişlerin temizlenmesiyle ağızda oluşan plakların yok olmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca ananasta bulunan sitrik asit de iyi bir antibakteriyeldir. Günde bir bardak ananas suyu içmek, ağız ve diş sağlığı açısından oldukça faydalı bir yöntemdir.

11. Fesleğen

Doğal bir antibiyotik olarak bilinen bu bitki, diş boşlukları ve bakteri oluşumunu engelleyici özellikleri de içinde barındırıyor. Her gün olmasa da arada bir fesleğen çayı içmeniz sizin için yararlı olacaktır. Fesleğenin sindirime büyük katkısı olduğunu da es geçmeyelim.

12. Soğan ve Sarımsak

Kokularından dolayı yemeyen ve nefret edenler bir kez daha düşünsün! Soğan ve sarımsakta tiyosülfinatlar ve tiyosülfonatlar olarak adlandırılan bakteriyi ve plak üretimini azaltan özellikler bulunur. Ayrıca bu bitkilerin renksiz olması da dişlerinizde leke bırakmayacağı anlamına da gelmektedir. Bu yüzden gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

13. Tuz

Diş macununuza tuz eklemeyi deneyin. Tuz iyi bir antibakteriyeldir. Tuzun aşındırıcı özelliğinden dolayı dişlerinizdeki kalıntıları gidererek temizliğini sağlar.

14. Karbonat

Karbonat dişleri beyazlatmak için kullanılan en bilindik yöntemdir. Bu yüzden onu sona sakladık. Biraz su ve karbonatı karıştırıp dişlerinizi bu karışımla fırçaladığınızda, dişlerinizin temizlendiğini göreceksiniz. Yapılan araştırmalara göre karbonat, en güçlü ve güvenilir diş beyazlatıcı olarak gösterilir.

NeOldu.com / Sosyal Fayda

Источник: https://www.neoldu.com/evde-dis-beyazlatmak-icin-kullanilabilecek-dogal-yontemler-33602h.htm

Evde Diş Beyazlatmanın 7 Doğal Yolu

Doğal Yollarla Diş Beyazlatmak Mümkün Mü?

Evde diş beyazlatmanın 7 doğal yolu ile siz de arzu ettiğiniz mükemmel dişlere kavuşacaksınız.

Hepimizin hayali bembeyaz inci gibi dişlere sahip olmaktır.Güzel dişler gülümsemenizi güzelleştirmekle kalmaz, sizi çekici biri yapar.

Beyaz ve düzgün sıralanmış dişler güzelliğinize güzellik katar.

Evde diş beyazlatmanın 7 doğal yolu ile siz de arzu ettiğiniz mükemmel dişlere kavuşacaksınız.

Karbonat, adaçayı ve Tarçın 1 çay kaşığı karbonat, 1 çay kaşığı adaçayı ve 1 çay kaşığı tarçını birbirine ekliyoruz. Islak ve temiz bir diş fırçası ile dişlerimizi fırçalıyoruz. Her akşam yatmadan önce bunu tatbik edin sonucu 1 haftada göreceksiniz

Evde Diş Beyazlatmanın 7 Doğal Yolu
Çilek
Çilek dişlerde tartar oluşumunu yumuşatır ve onlara beyaz ve temiz bir görünüm verir.

Çilek, diş macunlarında beyazlatıcı olarak kullanılan, önemli bir enzim olan malik asit içerir,

ikinci olarak bu mükemmel meyve, ağzınızdaki ve dişlerinizdeki bakterileri izale eden liflerle kaplıdır.

Çileği alın ve ezin, macun kıvamına geldiğinde dişlerinizi bunla fırçalayın.

Bu uygulama dişlerinizi beyazlattığı gibi dişteki kalıntılarıda temizleyecektir.

Fakat bu uygulamayı sık tekrarlamamalısınız, çilek asidiktir, çok fazla kullanıldığında

diş minesine zarar verebilir.

Tuz
Tuz antibakteriyeldir ve bir temizlik maddesidir.

Macununuza tuz ekleyip kullanmak, tuzun aşındırıcı özelliğinden dolayı, dişlerinizdeki kalıntıları giderir, temiz ve beyaz dişlere kavuşursunuz.
Dişlerinizi beyazlatmak istediğinizde bu uygulamayı yapabilirsiniz.

Defne Yaprağı Ve Portakal Kabuğu
Defne yaprağını alın ve ezin.Portakal kabuğunu rendeleyip, ezdiğiniz defne yaprağına ekleyip macun kıvamına getirin.Diş fırçanıza bu macunu sürün.

5 dakika boyunca dişinizle bunla fırçalayın.

Dişleri beyazlatmakta kesinlikle etkili bir yöntemdir.

Her gün uygulanması dişlerin üst tabakasını aşındırabileceğinden tavsiye edilmez.

HavuçÇiğ şekilde havucu rendeleyin, ezin macun kıvamına getirin ve fırçanıza koyup, dişlerinizi bunla fırçalayınHavuç içerisinde dişleri beyazlatmak için özel bir madde içermez fakathavucun sert yapısı, dişlerinizi temizleyerek, onları beyaz ve çekici bir görüntüye kavuşturur.

Havucun dişlere uygulanmasında herhangi bir mahsur olmadığından dişlerinizi beyazlatmak için, hergün uygulamnızı tavsiye ederiz.

Dişlerinizi önce limon veya çilekle beyazlattıktan sonra, bu beyazlığı korumak
için size önerimiz hergün dişlerinizi, fırçanıza koyduğunuz havuç parçalarıyla ovun.

MuzMuzda vücudunuz için gerekli çok değerli besinler vardır.Fakat muz kabuklarının bir işe yaramadığını düşünüp onları çöpe atarız.Dişlerinizi doğal yönden beyazlatmak için size önerimiz, muzun kabuğunu çöpe atmayın!

Muzun kabuk kısmını ezip macun yapın, bunla dişlerinizi 2-3 dakika boyunca fırçalayın.

15-20 dakika sonra normal diş macununuzla fırçalayın.

Bunu haftada 3 kez uygulayıp, beyaz dişlere kavuşabilirsiniz.

C vitamini içeren gıdalarC vitamini açısından zengin meyveler dişlerinizi beyazlatmak yardımcı olabilir.

Limon, portakal, çilek domates gibi gıdaları dişlerinize uygulayabilirsiniz. Bunları ezip macun yapın, fırçanıza sürüp, birkaç dakika boyunca bunla dişlerinizi fırçalayın.

Biraz dişinizde dursun bu macun, ardından dişinizi yıkayıp durulayın.

Dişleriniz beyazlayacak ve temizlenecektir.

KarbonatKarbonat dişleri beyazlatma amaçlı yüzyıllardır kullanılan bir maddedir.

Bu gıdadan macun hazılaması çok kolay, yapmanız gereken biraz suyla, karbonatı karıştırıp macun kıvamına getirmek, bu macunu fırçaya sürüp, dişlerinizi fırçalamak hepsi bu.

Yapılan son çalışmalar, karbonatın en güçlü ve en güvenilir diş beyazlatıcı olduğunu gösteriyor.

Yalnız sık sık uygulamamalı, dişlerde aşınmaya neden olup, diş çürüklerine yol açabilir.

İlgili Konular

Bitkisel Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Diş Hekimi & Diş Hastanesi

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Kadınlar Kulübü’ne aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Kadınlar Kulübü tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

Источник: https://www.kadinlarkulubu.com/portal/saglik/dis-sagligi-saglik/evde-dis-beyazlatmanin-7-dogal-yolu-63015.html

Evde Doğal Yollardan Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Doğal Yollarla Diş Beyazlatmak Mümkün Mü?

Dişlerinizin sarımsı görünümünden şikayetçi misiniz? Biz de zaman zaman aynı problemi yaşıyoruz. Mükemmel bir gülümseme için, bembeyaz dişlere sahip olmak isterdik.

Ancak çay ve kahve başta olmak üzere birçok faktör bir araya gelince dişler sararıyor.

Ancak bugün sizle paylaşacağımız evde diş beyazlatma yöntemleri ile kısa zamanda hızlı bir şekilde dişlerinizi beyazlatabilirsiniz!

Gülümsemek gerçekten birçok kapıyı size açıyor ve çevrenizi harika insanlar ile kaplamanıza yardımcı oluyor.

Gün içerisinde güzel bir gülümseme ile yaklaştığınız kişilerin morallerini yükseltebiliyorsunuz, insanlar ile iletişiminiz kuvvetleniyor, kişilerin size bakış açısı olumlu bir hava kaplıyor.

Dişlerinizin görünümü de işte tam bu noktada oldukça önemlileşiyor. Sararmış dişler, bakımsız ve kötü bir görünüm yaratıyor.

Evde Diş Nasıl Beyazlatılır?

Aslında doğal diş beyazlatma yöntemleri mevcut. Ve bu yöntemleri evde kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Bugün gülüşünüzü güzelleştirecek bembeyaz dişlere sahip olmanıza yardımcı olacak yöntemleri paylaşacağız. Bu durum ayrıca özgüveninizi de arttıracak ve dişlerinizin görünümünden çekinmeden özgürce gülümseyebilmenize yardımcı olacak.

Evde diş beyazlatmak için aşağıda sıraladığımız yöntemleri uygulayabilirsiniz. Ancak öncelikle bu yöntemleri çok sık tekrarlamanın diş minesine zarar verebileceğini söyleyelim.

Bu sebeple sizi kurtarmasını istediğiniz anlarda (mesela önemli bir iş görüşmesi ya da toplantı öncesi) bu yöntemleri uygulamanızı aksi durumlarda daha sağlıklı bir bakım için diş hekimlerine başvurmanızı öneririz.

Diş sağlığınızı korumaya yardımcı destek takviyeler için buraya göz atabilirsiniz.

Hazırsanız diş beyazlatma nasıl yapılır, listelemeye başlıyoruz:

1. Karbonat ile Diş Beyazlatma

Karbonat gerçekten mucizevi bir şey, “temizlemek” kelimesi için yaratılmış harika bir madde. Bu madde sadece diş yüzeylerinin kirli görünümünü almak için yardımcı olmakla kalmıyor, karbonat kötü kokuları da emmeye yardımcı oluyor. Karbonatın bu özelliğini de ek olarak denemenizi tavsiye ederiz ama şimdilik lekeli dişler konusunda size nasıl yardım edebilir ona bakalım…

Diş fırçanızı ıslatarak karbonata bastırıp dişlerinize sert bastırmadan, hafif dairesel hareketler ile dişlerinizi fırçalayın. Haftada 1-2 kere bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

2. Limon Karbonat İkilisi

Bu yöntem de oldukça bilinen ve etkili olmasına rağmen daha asidik bir madde oluşacağı için diş mineniz için biraz daha tehlidir, bunu baştan belirtelim.

Bir çay kaşığı karbonat üzerine birkaç damla limon damlatarak köpürene kadar karıştırın. Daha sonra diş fırçanıza aldığınız karışımı yine bastırmamaya dikkat ederek dişlerinize uygulayın.

3. Diş Beyazlatma Etkili Diş Macunu Kullanın

Her diş hekimi ağız bakımınız için günde en az iki kere diş fırçalamanızı önerecektir. Diş macunları içerisinde diş etlerinizin bakımını sağlayan, dişleri beyazlatan ve dişlerin güçlenmesine yardımcı olan seçenekler mevcuttur. Bu macunlardan diş beyazlatma özelliği olanları günde en az iki kere kullanın. Düzenli kullanım ile 1 hafta sonunda renk farkını görebilirsiniz.

Ek olarak eğer gün içerisinde çok fazla çay ve kahve gibi diş yüzeylerinde leke bırakan içecekler tüketiyorsanız, dişlerinizi aynı macun ile içecek tüketiminden sonra tekrar fırçalamanızı tavsiye ederiz. Eğer diş macununuz yanınızda değilse kahve ve çay tükettikten sonra dişlerinizi duru su ile çalkalamanız da leke oluşumunun engellenmesine katkı sağlar.

4. Beyazlatıcı Etkiye Sahip Nefis Lezzet: Çilek

Evet doğru okuyorsunuz. Çilekle diş beyazlatma işe yarayabilen bir yöntemdir. Çilek içerisinde bulunan malik asit, diş temizliği konusunda size yardımcı olur. Malik asit, plak oluşumunu engeller ve ağızdaki bakterilere karşı savaşır.

1-2 adet çileği çatal ile ezerek püre haline getirin ve dişlerinize uygulayın. Bu yöntemi de haftada 2 kere yapabilirsiniz.

5. İkinci Şanslı Meyvemiz Geliyor: Muz!

Esasında diş temizleme konusunda size muzun kendisi değil kabuğu fayda sağlayacak. Muz kabuğunu dişlerinize uygulamadan önce dişlerinizi fırçalamanız öneriliyor.

Muz kabuğu muzun kendisi gibi potasyum, manganez ve magnezyum açısından zengindir. Kabuğun iç kısmı ile dişlerinizi 1-2 dakika ovmanız yeterli. Diş yüzeyinizdeki muzu ise macunsuz bir fırça ile alabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz doğal yöntemleri evde uygulamak gerçekten pratik ve kolaydır. Her seferinde karbonat almaya mutfağa gitmeye üşeniyorsanız küçük bir makyaj malzemesi kutusu ya da ilaç kutusu içerisine bir miktar karbonat koyarak banyoda diş fırçalarınızın yanına koyabilirsiniz.

Belirttiğimiz gibi daha kapsamlı bir diş temizliği ve leke çıkarımı için ise diş hekimine gitmenizi tavsiye ederiz. Ek olarak unutmamanız gereken nokta kimsenin bembeyaz dişlerinin olmadığıdır. Krem ve sarıya yakın doğal diş renkleri de vardır. Yani siz ne kadar denerseniz deneyin beyazlamayan durumlarda dişleriniz genetiğinizin el verdiği renkte demektir.

Источник: https://www.eniyivitamin.com/evde-dogal-dis-beyazlatma-yollari/

Dişlerinizi Doğal Yollarla Beyazlatmanın 10 Yolu

Doğal Yollarla Diş Beyazlatmak Mümkün Mü?

Kim bembeyaz, inci gibi dişlere sahip olmak istemez ki? Dişlerin rengi sigara, kahve, çay gibi etkenlerden dolayı koyulaşabilir, ortaya kötü bir görüntü çıkabilir.

Özellikle gülerken, biriyle konuşurken dişlerdeki renk farklılıklarından dolayı rahatsızlık duyulabilir.

Kalıcı diş beyazlatma için diş hekimlerine başvurmak mümkün olduğu gibi evde uygulanabilecek basit adımlarla da dişlerin daha sağlıklı görünmesi sağlanabilir.

Çilekle diş beyazlatma, evde diş beyazlatma yöntemleri arasında belki de en az duyulan olmasına rağmen en etkili olanlardan biridir. Çileğin içerisinde bulunan asitler, dişlerin üzerinde oluşan lekeleri ve sarılıkları yok eder.

Bunun için birkaç tane çileği püre haline getirin. Diş fırçasına bir miktar çilek püresi alarak dişlerinizi fırçalayın. Bu yöntem haftada en fazla iki kere uygulanabilir.

Aksi halde çileğin içerisinde bulunan asitler diş minesine zarar verir.

2. Defne ve portakal kabuğu ikilisi

Defne yaprağı ve portakal kabuğu ikilisinden faydalanmak için her iki malzemeyi de öğüterek toz haline getirin.

Bütün C vitamini içeren meyveler gibi portakal da dişlerin beyazlamasını sağlarken, defne yaprağı mikropları yok etmede görev yapar. Önce dişlerinizi güzelce fırçalayın.

Ardından hazırladığınız toz karışımı dişlerinize sürün. Beş dakika kadar bekledikten sonra dişlerinizi durulayın.

3. En bilineni karbonat

Bilinen en eski diş beyazlatma yöntemlerinden biri karbonattır. Karbonat, haftada iki ya da üç sefer uygulandığında dişlerde oluşan renk değişimlerinin giderilmesini sağlar. Karbonatla dişleri fırçalamak yeterlidir.

Fazla kullanıldığında dişleri aşındıracağı için aşırıya kaçmamak gerekir. Karbonatın tadından ve ağızda bıraktığı tattan hoşlanmayanlar diş macunlarına karbonat ekleyebilirler.

Karbonat limon suyu veya elma sirkesi ile karıştırıldığında da aynı etkiyi gösterir, hatta etkisi artar.

4. Tuz ve limon suyu karışımı

Bir başka diş beyazlatma yöntemi ise tuz ve limon suyunu birlikte kullanmaktır. Bir tatlı kaşığı tuza macun kıvamına gelene kadar limon suyu ekleyin. Limon suyunun asidik yapısı ve içeriğinde bulunan C vitamini dişlerin beyazlamasını sağlar. Birkaç damla yeterli gelecektir. Diş fırçası yardımıyla dişlerinizi fırçalayın. Dişlerde tam temizlik sağlanana kadar uygulamaya devam edin.

5. Karbonat, tarçın ve adaçayı

Hem dişleri beyazlatan hem de bakteri oluşumunu önleyen bir karışım olan karbonat, tarçın ve adaçayı üçlüsü evde uygulanabilecek yöntemlerden biridir.

Toz haline getirilmiş tarçın, yine toz haline getirilmiş adaçayı yaprakları ve karbonatı eşit miktarlarda karıştırın. Dişlerinizi düzenli olarak bu karışım ile fırçalayın.

Tarçın ve adaçayı ağız içinde bulunan bakterilerle mikropların giderilmesinde fayda gösterirken, karbonat beyazlatma işlevini üstlenir.

6. Hoş kokusuyla fesleğen

Ağız içinde oluşan bakterileri yok ederek plak oluşumunu engelleyen fesleğen aynı zamanda hoş kokusuyla da ferahlık sağlar. Kurutulmuş fesleğen yapraklarını ufalayarak toz haline getirin. Bu tozla doğrudan dişleri fırçalamak mümkün olduğu gibi diş macununun içine karıştırarak da fırçalama yapılabilir.

7. Muz kabuğu

Zengin potastum, magnezyum ve manganez kaynağı olan muz kabuğu dişleri beyazlatır. Bunun için fırçalanarak temizlediğiniz dişlerinizi muz kabuğunun iç tarafı ile güzelce ovun. Bir süre sonra dişlerinizde belirgin renk farkını görebilirsiniz. Diş minesinin aşınmaması için muz kabuğunun sert hareketlerle dişlere sürülmesinden kaçınılması gerekir.

8. Gliserin yumuşaklığı

Hem dişleri beyazlatan hem de çürümelerini engelleyen maddelerden biri de gliserindir. Gliserin uygulaması çok basittir. Diş fırçasının üzerine damlatılacak birkaç damla gliserin ile dişleri fırçalamak yeterli gelecektir.

9. Hem lezzetli hem sağlıklı havuç

Havuç da dişlerin beyazlamasını sağlar. Bir parça havuç ile dişleri hafifçe ovalamak dişlerin beyazlamasına katkı sağlar. Tabii havucun pişmemiş olması gerekir. Bunun dışında elma, salatalık gibi sert yiyecekler de dişlerin temizlenmesine yardımcı olur.

10. Düzenli diş bakımı

Dişlerin sağlıklı görünmesinin en temel yöntemi düzenli olarak dişlerin bakımını yapmaktır. Günde iki kere dişleri uygun bir diş fırçası ve macun ile fırçalamak, diş aralarına giren gıda artıklarını diş ipi ile temizlemek gerekir.

Böylece dişlerin üzerinde yemek artıklarının birikip diş üzerinde leke yapmasının önüne geçilir. Ağız ve diş sağlığını korumak sadece diş çürüklerini önlemek için değil, aynı zamanda vücut sağlığı için de önemlidir.

Bu nedenle küçük yaşlardan itibaren çocuklara diş bakımı alışkanlığının kazandırılması önemlidir.

Источник: https://sebboy.com/dislerinizi-dogal-yollarla-beyazlatmanin-10-yolu/

Evde diş beyazlatılır mı?

Doğal Yollarla Diş Beyazlatmak Mümkün Mü?

Günümüzde birçok kişi internette ve sosyal medyada aşırı beyaz dişlere sahip insanları görüp buna özenmektedir. Bunlardan bazıları diş hekimine başvururken, bazıları da dişlerini kulaktan dolma bilgilerle evde kendileri beyazlatmaya çalışmaktadır.

Dişi çilekle, karbonatla fırçalamak; dişe muz kabuğu sürmek ve daha birçok yöntem bu amaçla uygulanmaktadır. Evde diş beyazlatma yöntemlerini Diş Hekimi ve Ortodonti Uzmanı Dr. Dt. Hakan Dönmez ve DentGroup Estetik Diş Hekimi Mert Kalak'a sorduk.

İşte aldığımız yanıtlar…

Bir hekim gözünden bakıldığında “evde diş beyazlatma” nasıl yorumlanır? Mümkün müdür? Evde diş beyazlatılır mı?

Diş Hekimi Mert Kalak: Diş minesi her ne kadar vücuttaki en sert ve sağlam dokulardan olsa da yanlış uygulamalarla kolaylıkla zarar görebilir. Bunun en güncel örneği evde uygulanan kulaktan dolma diş beyazlatma yöntemleridir.

Özellikle bu konuyla ilgili internette büyük bir bilgi kirliliği mevcut. Bu yöntemlerin kısa vadede etkisi varmış gibi görünse de aslında dişte kalıcı zararlara sebebiyet vermekteler. Ayrıca elde edilen kısa süreli beyazlık bir süre sonra yerini daha da sararmış dişlere bırakmaktadır.

'Diş beyazlatma' ya da 'Diş ağartma' dediğimiz işlem, hekim kontrolünde evde de yapılabilir. Ancak bunun için özel sistemler mevcuttur. 'Ev tipi beyazlatma' adını verdiğimiz yöntemle evde de dişleri beyazlatmak mümkündür.

Bu yöntemde diş hekimi hastadan bir ölçü alır ve kişiye özel şeffaf bir plak hazırlar. Daha sonra bu plak, evde özel bir jel ile birlikte uygulanmak üzere hastaya verilir.

Uygulaması oldukça basittir; hekimin uygun gördüğü miktarda jel plağın içine sıkılır ve birkaç gün boyunca günde 4-5 saat bu plağın takılması istenir. Hekimin uygun gördüğü süreyle uygulanan ev tipi beyazlatma ile bir miktar beyazlama sağlanacaktır.

Dr. Dt. Hakan Dönmez: Dişlerin sağlıklı ve istenen düzeyde beyazlatılabilmesi için iki temel yöntem öne çıkmaktadır. Bunlardan birincisi bizzat diş hekimleri tarafından muayenehane koşulları altında profesyonel yöntemlerle yapılan yöntemdir.

İkincisi ise diş hekiminin yönlendirmesi ile muayenehane koşullarında hazırlanarak hastaya kullanılması için verilen beyazlatma yöntemidir. Günümüz diş hekimliğinde bunlar haricindeki beyazlatma yöntemleri kabul görmemektedir. Diş hekimlerinden aldıkları beyazlatma ücretlerini yüksek bulan hastalar daha ekonomik yöntemlere başvurmaktadır.

Bunlar için ilk başvurulan yöntemler arasında evde kolayca temin edebildikleri ürünler ile beyazlatmayı denemek bulunur. Diş hekimi kontrolü altında olmadan yapılan bu beyazlatma denemeleri genellikle hem istenen düzeyde beyazlatma sağlamamakta hem de dişin mine dokusuna zarar verebilmektedir.

Çünkü her insanın diş yapısı, diş rengi ve mine kalınlığı farklıdır. Bu yüzden diş beyazlatma tedavisi ciddiye alınması gereken ve ancak diş hekimlerinin uygulaması gereken bir yöntemdir.

Evde diş beyazlatma yöntemleri arasında bulunan ve en yaygın olanlardan biri elma sirkesi ile gargara yapmak… Sirkenin diş beyazlatma üzerinde etkisi var mıdır?

Diş Hekimi Mert Kalak: Sirke bir asittir. Asitli tüm sıvılar diş üzerinde aşındırıcı etkiye sahiptir.

Bu aşındırma etkisi başlangıçta dişte daha beyaz bir görüntü oluşturur ancak aslında yaptığı şey dişi kalıcı olarak aşındırmaktır ve bunun geri dönüşü yoktur. Özellikle uygulamaya devam edildiğinde ciddi aşınmalar meydana gelir.

Bu süreçte diş daha da sararır ve hassasiyet oluşur. Limon, karbonat, sirke vb. hiçbir maddenin diş yüzeyinde beyazlatıcı bir etkisi yoktur.

Toz tarçın da yine diş beyazlatma amacı ile evde kullanılan yöntemlerden biridir. Toz tarçın ile dişleri beyazlatmanın diş minesine veya diş sağlığına zararı var mıdır?

Dr. Dt. Hakan Dönmez: Toz tarçının beyazlatmada etkili olduğu gibi bir bilgi diş hekimliğinde kesinlik kazanmış değildir. Toz tarçının aşındırıcı etkisi sebebiyle dişlerin üzerindeki bakteri plağıyla beraber dişin minesini de aşındırıcı zararı vardır.

“Diş beyazlatıcı” diş macunları dişleri beyazlatır mı? İçindeki maddeler sağlığa zarar verir mi?

Diş Hekimi Mert Kalak: Günümüzde farklı markalarının beyazlatıcı sınıfında macunları mevcuttur.

İçeriğinde gözle görülür veya parmakla hissedilir boyutta parçacıklar bulunan diş macunları, fırçalama esnasında diş yüzeyinde çizikler oluşturabileceği için pek önerilmez.

Beyazlatıcı diş macunları genel olarak dişleri bir miktar beyazlatabilir ancak çok sarı dişleri sadece macun ile bembeyaz dişlere dönüştürmek ne yazık ki mümkün değildir. Bunun için diş hekimi kontrolünde profesyonel beyazlatma uygulamasına ihtiyaç duyulur.

Dr. Dt. Hakan Dönmez: Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Diş hekimleri Birliği tarafından da onaylanmış olan diş macunu içerikleri ve buna bağlı olarak beyazlatıcı ajanların kullanılmasında bir sakınca yoktur. Ancak yine de diş hekimlerine danışmaları faydalı olacaktır.

Evde diş beyazlatmak isteyen kişilere önerileriniz nelerdir?

Dr. Dt. Hakan Dönmez: Evde diş beyazlatmak istiyorsanız mutlaka diş hekimlerine müracaat etmelisiniz. Ancak bu şekilde gerekli bilgileri alabilir, sağlıklı yöntemleri seçebilirsiniz.

En sık başvurulan yöntemler arasında olan sirke ve limon gibi yüksek asiditesi olan gıda ürünlerini mermere bile uygulandığında zarar verebildiğini unutmamak gerekir. Bu yöntemleri diş minesine uyguladığımızda ileride oluşabilecek zararlar, maddi ve manevi olarak kayıplara yol açabilir.

Sonuç olarak diş beyazlatma tedavisi için diş hekimlerine başvurmaktan çekinmeyin.

Röportaj: Dilay Argün

Daha beyaz dişler için 9 öneri…

+10Sarı dişler, gülüşünüzün en büyük düşmanıdır. Diş beyazlatma ürünleri arasında en iyisini bulmak da zor olabilir.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Источник: https://hthayat.haberturk.com/yasam/roportajlar/haber/1055202-evde-dis-beyazlatilir-mi

diş beyazlatma yöntemleri,doğal yolla diş nasıl beyazlar

Doğal Yollarla Diş Beyazlatmak Mümkün Mü?

Doğal yollu diş beyazlatmada diğer önerdiğimiz yöntemde çilek macunu kullanmak. Çilek, malik asit içermektedir.

 Bu asit, kahve, şarap ve çaylekelerine karşı muhteşem bir etkiye sahiptir. 2 çileği ezin ve karbonat ile karıştırıp 5-7 dakika dişlerinizi fırçalayın. Her gün kullanmamanız tavsiye ediliyor.

Bunun sürekli kullanımınında zararlı olduğu belirtiliyor. Haftada birkaç kez yapmak size yetecektir.

4. YÖNTEM ELMA SİRKESİ İLE DİŞLERİ BEYAZLATMA

Elma sirkesini zayıflamak için de birçok tarifte kullanırlar. Şimdi ise karşımıza diş beyazlatmada çıkıyor. Seyreltilmiş elma sirkesinin dişlerde inanılmaz bir etkisi olduğu belirtilmekte. 3 ölçek su ve 1 ölçek sirkeyi karıştırıp gargara olarak kullanabilirsiniz. Bu yöntemde dişlerinizi beyazlatmanıza yardımcı olacaktır.

5.YÖNTEM OKSİJENLİ SU VE KARBONAT İLE DİŞ BEYAZLATMA YÖNTEMLERİ

Oksijenli su ve karbonat evde diş beyazlatma yöntemlerinin başında gelmektedir.  Macun kıvamına gelene kadar her iki maddeden de karıştırın ve diş fırçanız ile her zamanki gibi dişlerinizi fırçalayın. Ancak bu karışımı 3-5 gün kullandıktan sonra tekrar kullanmak için 6 ay kadar beklemelisiniz. Aşındırıcı madde olan bu iki malzeme dişlerinize zarar verebilir.

Yukarıdaki ev yapımı diş beyazlatma yöntemlerini kesinlikle doktorunuza başvurmadan kullanmamanızı tavsiye ediyoruz. Önce diş hekiminize başvurmanızı öneriyoruz.

DİŞLERİ SAĞLIKLI TUTAN VE BESLEYEN BESİNLER NELERDİR?

Peki bunları yaptık diyelim ama dişlerimizi daha sağlıklı hale getiren meyveler nelerdir?şimdide bunlara göz atalım isterseniz?

Süt: Çene kemiklerini güçlendirip, diş eti hastalığından korur. Kalsiyum açısından çok önemlidir.
• Somon balığı: Çocuklarda diş gelişimine çok yardımcı olan bu besin, D vitamini ve kalsiyum açısından zengindir.

• Portakal ve turunçgiller: C vitamini içeriği yüksek olan bu besinler; dişin sert tabakasını güçlendirir, dişleri asitlere karşı korur, diş eti iltihabını önler, bağ dokusunu güçlendirir, diş etlerinin sağlıklı kalmasını sağlar.

• Çilek: Doğal diş beyazlatan bu ürün, C vitamini açısından zengin olup diş eti sağlığını korur.
• Su: Ağız içindeki yıkayıcı etkisi tartışılmazdır ve tükürük seviyesini yüksek tutar.
• Brokoli: Antioksidan özelliği ile değil, dişleri asitten koruyucu özelliğiyle bilinir.

Diş minesi üzerinde koruma kalkanı oluşturur.
• Portakal ve ananas: Diş minesini korumanın yanı sıra, tükürük salgısı üzerinde olumlu yönde etkiye sahiptir.
• Susam tohumu: Dişlerdeki bakteri plak oluşumunu azaltır ve buna bağlı olarak diş eti sağlığı için çok önemlidir taşır.

• Badem ve kuru meyveler: Ağızda temizleyici etkiye sahip olup, diş üzerindeki plak oluşumunu azaltır. Diş eti sağlığı açısından çok önemlidir.
• Adaçayı: Bu doğal ürün ile diş fırçalamak ve gargara yapmak, ağız sağlığı açısından çok önemlidir.

 alıntıdır:milliyet.com.tr

Sosyal Medyada Paylaş
Etiketler: beyazlatma, bitkiler, diş, doğal, yolla
Eklenme Tarihi: 11 Şubat 2015

Источник: http://www.bilgilerburada.com/dis-beyazlatma-yontemleridogal-yolla-dis-nasil-beyazlar/

Doğal Yollarla Diş Beyazlatma Yöntemleri Evde

Doğal Yollarla Diş Beyazlatmak Mümkün Mü?

doğal yollarla diş beyazlatma yöntemleri evde

İnci gibi bembeyaz dişleriniz ve harika gülüşleriniz olsun ister misiniz? ‘Evet, tabi ki’ dediğinizi duyar gibiyiz… Peki, sadece doğal malzemeler kullanarak kendi evinizde oldukça pratik ve kolay diş beyazlatma yöntemleri olduğunu biliyor musunuz?

Bu günkü yazımızda size iki iyi haberimiz var… 1- Bembeyaz dişler artık hayal değil. 2- Sarı dişler ise kaderiniz değil.

Nasıl mı? Aslında cevabı çok basit… Yazımızın detayında sizler için hazırladığımız doğal yollardan diş beyazlatma için harika kür tarifleri ve diş bakımında dikkat etmeniz gereken ipuçları sizi bekliyor… Hazırsanız başlıyoruz !!!

Doğal Yollardan Diş Beyazlatma İçin 9 Kür Tarifi

doğal yollarla diş beyazlatma için 9 kür tarifi

Diş beyazlatma denilince akla hep kozmetik ürünleri ya da pahalı uygulamalar gelmektedir. Ancak herkesin evinde kolaylıkla bulunabilen malzemeler ile son derece pratik, kolay ve ekonomik diş beyazlatma kürleri hazırlanabilmektedir.

Tek dikkat edilmesi gereken dişlerin genel temizliğine dikkat etmek ve diş bakım uygulamalarını düzenli olarak devam ettirmek.

Sonuç mu? Tabi ki inci gibi parlayan sağlıklı dişler ve tabi ki kendinden emin gülüşler… İşte karşınızda doğal yollardan diş beyazlatma için 9 kür tarifi;

 • Diş beyazlatma için macununuza dikkat edin; Ağız ve diş sağlığının temel kuralı günde en az iki kez dişlerin fırçalanmasıdır. Diş macununuzun diş beyazlatma etkili olmasına dikkat ederek dişlerinizin inci gibi olmasına en büyük desteği sağlamış olacaksınız.
 • Diş beyazlatma için karbonatı deneyin; Bir miktar karbonata, biraz saf zeytinyağı ve birkaç damla limon suyu ilave edin. Macun kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Bu karışım ile dişlerinizi haftada 2 – 3 kez fırçalayın. Düzenli kullanımın ardından kısa sürede dişlerinizin renginin açıldığını ve parladığını fark edeceksiniz.

doğal yollarla diş beyazlatma için kür tarifleri

 • Diş beyazlatma için adaçayı; Ağız ve diş bakımında önemli etkiler gösteren adaçayı diş beyazlatıcı etkisi ile de bilinmektedir. Demlediğiniz adaçayından fincan içine birkaç damla alın. Ve üzerine 1 çay kaşığı tarçın ile limon suyu ilave edin. Hazırladığınız karışım ile haftada en az 3 kez dişlerinizi fırçalayın. Beyazlatma etkisini artırmak için dilerseniz bu karışıma karbonatı da ilave edebilirsiniz.
 • Diş beyazlatma için gliserin; Diş beyazlatıcı etkisi olan gliserin ayrıca diş yüzeyindeki bakterileri yok etmede de oldukça etkili bir maddedir. Diş fırçanıza birkaç damla gliserin damlatarak dişlerinizi düzenli olarak fırçaladığınızda hem dişlerinizin renginin açılmasına hem de bakterilerden arınmasına yardımcı olacaksınız.
 • Diş beyazlatma için çilek; İçeriğinde malik asit olan çilek, diş plağının oluşumuna engel olduğu gibi diş beyazlatmada da çok önemli bir besindir. Diş beyazlatmada çileği kullanmak için orta boy bir adet çileği ezin. Ve ezerek hazırladığınız bu çilek püresi ile dişlerinizi haftada iki gece yatmadan önce fırçalayın. Düzenli kullanımdan sonra dişlerinizin inci gibi parladığını hemen fark edeceksiniz.
 • Diş beyazlatma için sirke; Her derde deva olan sirke, diş ve ağız bakımında da çok önemli bir unsurdur. Diş beyazlatma için yapılması gereken 1 çay kalığı elma sirkesi, 1 çay kaşığı karbonat, 1 çay kaşığı tuz bir kapta iyice karıştırın. Ardından dişlerinizi bu karışım ile fırçalayın. Düzenli kullanım sonrasında dişlerdeki sarı lekelerin yok olduğunu ve dişlerinizin pırıl pırıl olduğunu anında fark edeceksiniz.
 • Diş beyazlatma için muz kabuğu; Muz; potasyum, manganez ve magnezyum açısından oldukça zengin bir meyvedir. Diş sağlığı açısından önemli mineral ve vitaminleri barındıran muz kabuğu diş beyazlatmada kullanılan belki de en pratik yöntemlerdendir. Bunun için öncelikle dişlerinizi normal bir şekilde fırçalayın. Ardından muz kabuğunun iç yüzeyi ile dişlerinizi 2 – 3 dakika boyunca ovun. Sonrasında temiz bir fırça kullanarak dişlerinizi muz kalıntılarından güzelce temizleyin.
 • Diş beyazlatma için defneyaprağı ve portakal; Defneyaprağı, anti – mikrobiyal ve anti – bakteriyel özelliğe sahip bir bitkidir. Portakal ise tüm C vitamini meyveler gibi diş temizliği ve sağlığı için çok önemli bir destektir. Dişlerin bakterilerden arınarak bembeyaz olması için rondodan geçirilmiş portakal kabukları ve defneyaprakları ile dişlerinizi fırçalayın. Sonuçları görünce inanın hiç pişman olmayacaksınız.
 • Diş beyazlatma için neem yaprağı; Antiseptik özellikleri olan neem yaprağı doğal yollardan diş beyazlatma için uzmanlar tarafında da tavsiye edilen bir bitkidir. Neem yağını diş fırçanıza sürerek dişlerinizi fırçalayabileceğiniz gibi neem yapraklarını çiğneyerek de faydalarından en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

Doğal Yollardan Diş Beyazlatma İçin Yapılması Gerekenler

doğal yollardan diş beyazlatma için yapılması gerekenler

 • Asitli içecek ve şekerli gıdalardan uzak durun.
 • Çay ve kahve gibi dişlerinizi sarartacak içecekleri mümkün olduğunca az tüketin. Ve hemen ardından dişlerinizi mutlaka fırçalayın.

 • Her gün düzenli olarak süt, elma, papaya, brokoli, salatalık gibi besinler tüketin.
 • Diş hekimi kontrolünde diş plaklarının düzenli olarak temizlenmesini ihmal etmeyin.
 • Bol bol su için.
 • Mümkünse içecekleri içerken pipet kullanın.
 • Dişlerinizi çok sert fırça ile ya da baskı uygulayarak fırçalamayın.

  Günlük genel diş temizliğinde ise diş ipi kullanın.

 • Dişlerinizi en iyi şekilde fırçalaması için elektrikli diş fırçası tercih edebilirsiniz.
 • Portakal kabuğu ile dişlerinizi düzenli olarak ovun.
 • Diş fırçanızı tuza batırın ve dişlerinizi fırçalayın.
 • Karbonat ve limon suyunu karıştırın.

  Dişlerinizi bu karışım ile düzenli olarak fırçalayın.

Önemli Hatırlatma: Diş beyazlatma için önerilen kür tariflerinde yer alan maddelerin içeriklerinde bulunan asitlerin diş minesine zarar vermemesi adına tavsiye edilen uygulamaların haftada en çok 2 ya da 3 kez yapılması gerekmektedir.

Alerjik yapınızdan ya da başka herhangi bir nedenden dolayı hassasiyet oluşması durumunda uygulamaya devam etmeyiniz. Hemen diş doktorunuza danışınız.

Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Yapılmalıdır

Источник: https://www.faydaloji.com/dogal-yollarla-dis-beyazlatma-yontemleri-evde/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.