Doğru diş fırçalama nasıl yapılır?

içerik

Dişler Nasıl Fırçalanmalı?

Doğru diş fırçalama nasıl yapılır?

Diş fırçalamak  da vücudumuza yaptığımız her bakım gibi eğitim gerektirir. İlkokul çağlarında üstünkörü bahsedilen diş fırçalama kuralları daha fazla önemi hak ediyor.

Diş eti kanamaları, diş çürükleri ve diş çürükleriyle beraber gelişen ağız kokusunun önlenmesinde dişleri doğru fırçalamanın önemi çok büyüktür.

Süt dişleri dökülmeye başlamış çocukların mutlaka yeni dişleri çıkmadan bu eğitime tâbi tutulmaları gerekir.

Fırça Islatılmamalı

En sık yapılan hatalardan biri fırçalamaya başlamadan önce diş fırçasının ıslatılmasıdır. Diş fırçası ıslatılmamalı, hatta bir fırçalamadan diğerine kadar fırça kurumuyorsa 2 diş fırçası bulundurup dönüşümlü olarak kullanmak gerekir.

Islatılan diş fırçası gerekli sertliği sağlayamaz. Fırçalamaya başlarken kuru diş fırçasına leblebinin yarısı kadar diş macunu sıkılır ve azı dişlerin çiğneyici yüzeylerine diş macunu yayılarak fırçalamaya başlanır.

Sıkılan macunun miktarı bir leblebi boyutundan fazla olmamalıdır.

Önemli Olan Mekanik Temizlik

Diş fırçalamadaki maksat dişin yüzeyinde oluşan bakteri plağını parçalayarak dişleri temizlemektir. Sadece gargara ya da diş macunu kullanarak bu temizliği yapmak mümkün değildir. Önemli olan doğru bir teknikle fırça darbelerini dişe vurmaktır.

Çok mu bastırıyorum?

Diş fırçalamada yapılan yanlışların en çabuk ortaya çıkan belirtisi diş fırçasının yıpranmasıdır. Eğer kaliteli bir diş fırçasının telleri 1 ayda paralelliğini yitirerek yamuluyorsa bu fazla bastırdığınız anlamına gelir. Normal bir diş fırçası 3 ayda kullanılmaz hale gelir. Fırçalarken çok bastırmak zamanla dişlerin aşınmasına neden olabilir.

Ne Zaman ve Ne Kadar Fırçalamak Gerekiyor?

Dişler esasen her yemekten sonra fırçalanmalıdır. Ancak gün içinde genelde dışarıda bulunulduğu için öğlen yemeklerinden sonraki fırçalama atlanmaktadır.

 Sabahları kahvaltıdan sonra ve gece artık bir şey yememeye karar verildiğinde olmak üzere en az iki kez fırçalama yapılmalıdır. Özellikle gece fırçalamanın önemi çok büyüktür. Çünkü uyuduğumuz esnada dişlerimizi bakterilerden koruyan tükürük salgısı üretilmemektedir.

Gece de fırçalama yapılmadıysa dişler zararlı bakterilerle baş başa kalırlar. Diş fırçalama işlemi iki dakika sürmelidir.

Diş Fırçası Yoksa…

Diş fırçasının olmadığı durumlarda da besin artıklarının ağızda kalmasına göz yummamak gerekiyor. En azından suyla gargara yaparak besin artıklarını ağızdan uzaklaştırmak gerekiyor. Ancak en doğrusu bu düşüncelere hiç girmeden çakmak büyüklüğünde bir portatif diş fırçası bulundurmaktır.

Sigara tiryakilerinin taşıdığı paket, çakmak ve herkesin elinden düşürmediği kocaman telefonları düşündüğümüzde en azından cepte olmasa bile okul çantasının ya da iş yerindeki çekmecenin bir köşesinde küçük bir diş fırçası için yer açılabilir.

Üstelik macun kullanmak da şart değildir öğlen fırçalamasında.

Adım Adım Diş Fırçalama

-> Yarım leblebi büyüklüğünde diş macunu kurumuş haldeki fırçaya sürülür.

-> Önce azı dişlerin çiğneyici yüzeylerine fırça dik tutularak ileri geri hareketlerle diş macunu yayılır.

-> Daha sonra ön dişlerden başlanarak arkaya doğru ön yüzeyler fırçalanır. Fırça diş dibinden ağız boşluğuna bakacak şekilde 45 derece açıyla tutulur.

Diş etlerinin bitiminden başlanarak diş tepesine doğru dairesel hareketlerle fırçalama yapılır. Diş dipleri ile diş etlerinin arası özellikle temizlenmelidir.

Ancak fırça kesinlikle diş etlerine zarar verecek kadar bastırılmamalıdır. Dişlerin arası da özenle fırçalanmalıdır.

-> Diş fırçalama esnasında diş eti kanıyorsa ya diş eti sağlığınız bozulmuştur ya da yanlış fırçalıyorsunuz demektir. Fırçalama sırasında diş etine zarar verilmesi diş eti çekilmesi gibi ciddi problemlere neden olabilir.

-> Ardından aynı teknikle iç yüzeyler fırçalanır.

-> Son olarak da fırça dik tutularak çiğneyici yüzeyler fırçalanmalıdır. 

-> Fırçanın arkasındaki dil temizleyici kısım ile dil de temizlenmelidir.

-> Fırçalamadan sonra iyice gargara yapılmalı ve diş macunu yutulmamalıdır.

Diş Fırçası Nasıl Muhafaza Edilmeli

Dişler fırçalandıktan sonra macun artıkları temizlenene kadar diş fırçasını yıkamak gerekiyor. Birkaç haftada bir diş fırçasının kıllarının dipleri de kontrol edilmelidir.

Bazen kıl diplerinde kir tabakası oluşabilir. Diş fırçaları kesinlikle hava almayan bir kılıfa koyulmamalıdır. Bu kılıflar nemi fırçada tutarak bakteri ve mantar oluşumuna neden olabilir.

Fırça temiz bir ortamda diğer fırçalamaya kadar kurutulmalıdır.

Çocuklara Uygun Macun Ve Fırça Olmalı

3 yaşına kadar çocuklarda diş macunu kullanılmamalıdır. 3 yaşından 12 yaşına kadar ise çocuklara özel diş macunları ve fırçalar kullanılmalıdır. Çünkü bu dönemde çocuk süt dişlerini kullanmaktadır. Süt dişlerinin yapısına uygun kimyadaki diş macunları yıpranmayı önleyecektir. Çocuklar için üretilen diş fırçaları da elbette daha yumuşak kıllara sahip olacaktır.

1 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 1,00 / 5
Loading…

Источник: https://www.uzmantedavi.net/disler-nasil-fircalanmali/

Doğru Diş Fırçalama Teknikleri

Doğru diş fırçalama nasıl yapılır?

 • Diş hekiminiz tarafından önerilen bir diş macunu ile dişler fırçalanmalıdır.
 • Dişlerinizin ara yüzleri için diş ipi veya diğer ara yüz araçlarından faydalanınız.
 • Dengeli beslenmeye dikkat edilmeli ve abur cubur yiyeceklere bir sınır konulmalıdır.
 • Dişlerinizi çürüğe karşı daha dayanıklı hale getiren uygulamalar hakkında diş hekiminize danışınız.
 • Profesyonel diş temizliği ve ağız muayeneniz için düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret etmelisiniz.

Ağız Bakım Ürünlerini Nasıl Seçmeliyim?

Piyasada çok çeşitli ve cazip kılınan pek çok ürün olması sizi şaşırtabilir. Seçim yaparken onaylanmış ve diş hekiminizin tavsiye ettiği ürünleri satın almaya dikkat etmelisiniz. En iyi diş macunu ve en iyi fırça hangisidir sorularının cevabı, kişinin ağız durumuna göre değişebilir. (Bakınız, Diş Fırçası Seçimi ve Bakımı)

Bir Diş Fırçasını Ne Kadar Kullanabilirim?

Genelde 3-4 ay kullanılabilir. Diş fırçasının bozulduğunu kıl demetlerinin birbirinden ayrılmasından, dağılmasından ve eğilmesinden anlayabilirsiniz. Sert kıllı fırçalar dişlerinize zarar verebilir. Çocuklar ise henüz doğru fırçalamayı tam olarak uygulayamadıklarından daha çabuk fırça eskitirler. (Bakınız, 3-4 Yılda, Bir Diş Fırçası Eskitiyoruz!)

En Doğru Diş Fırçalama Tekniği Hangisidir? 

Öncelikle fırça 45 derecelik bir açıyla dişe yaklaştırılmalı ve dişin eni doğrultusunda ileri-geri hareketlerle fırçalanmalıdır. En son diş etinden aşağıya doğru bir süpürme hareketiyle işlem tamamlanır.

Dişlerin iç yüzeyleri , özellikle ön bölgeler dar olduğundan fırça dik olarak sokularak fırçalanmalıdır. Unutulmamalıdır ki,  bakteri plağı ve yiyecek artıklarının yoğun olduğu dişlerin arka yüzleri, arka dişler ve dil de temizlenmelidir.

Genellikle sadece ön dişlerin ön yüzeyleri fırçalandığından çürükler daha çok arka bölgelerde oluşmakta , diş taşları ise çok az fırçalanan alt ön bölgede olmaktadır.

Uygun Bir Teknik Kullanılmazsa Dişler Zarar Görür mü?

Evet. Dişler çok sert bir tabaka olan mine ile kaplı olmasına rağmen sadece yanlış bir teknikle uygulayacağınız bir fırçadan bile büyük zarar görebilir.

Hem dişin üst kısmında, hem de kökü kaplayan tabakada aşınmalara, dişetlerinde de çekilmelere yol açabilir. Bu durumda dişler çürüğe daha yatkın hale gelir.

dişleri aşındıracak kadar büyük bir kuvvetle diş fırçalamaktan kaçınılmalı ve yumuşak hareketlerle fırça oynatılmalıdır. (Bakınız, Diş Fırçalama)

Diş Etlerinin Fırçalanması Neden Gereklidir?

Yapılması gereken başka bir işlem de diş etlerini fırçalamaktır. “Ama doktor, diş etlerim kanıyor…” şikayeti olsa bile fırçalamaya devam edilmelidir, çünkü diş etlerini besleyen damarlar dolaşım bozukluğu sonucunda dolgunlaşmıştır.

Buna tıp dilinde “konjestiyon” denir. Tedavi etmek için kılcal damarları açmak yani fırça yapmak gerekecektir. Böylece diş etinin damarları iyileşir ve kanama da kendiliğinden durur.

Diş etinin fırçalanması, diş eti hastalıklarından korunmanın en etkin çarelerindendir.

Fırçadan Başka Diş Temizlik Araçları Var mıdır?

Bunlar, elektrikli fırça, diş ipliği, kürdan, ara yüz fırçası, su püskürteci (water – pic), stimulatör… gibi araçlardır. Elektrikli. fırça ve su püskürteci ülkemizde giderek yaygınlaşmaktadır.

Diş İpliği (Diş ipi):

Diş aralarını temizlemede sık kullanılan yararlı bir araçtır. Yanlış kullanımı diş etine zararlı olmaktadır. Diş hekiminden doğru kullanımını öğrenildikten sonra uygulanmalıdır. (Bakınız, Diş İpi Kullanma Videosu)

Kürdan:

Yemek yerken diş arasına giren bir et parçasını kürdanla çıkarabilirsiniz; fakat yemek daima aynı yere kaçıyorsa bu, iki diş arasında normal temas olmadığını gösterir. Böyle durumlar kürdan kullanmayı gerektirir. Kürdan uçlarının özel olarak düzlenmiş olması, ayrıca sterilize edilmesi gerekir. Bu nedenle eczanede satılanlar tercih edilmelidir.

Ara Yüz Temizleyicileri Ne İşe Yarar?

Diş fırçasının ulaşamadığı alanlarda dişler arasındaki ve diş etinin altındaki artıkları temizlemek için kullanılır. Bu alışkanlığa sahip değilseniz başlamak için geç kalmış sayılmazsınız.

Diş İpi Kullanırken Şu Noktalara Dikkat Etmelisiniz:

 • İlk kullanımda kolay kullanım amacıyla mumlu diş ipleri tercih edilir. Ayrıca florlu diş ipleri de tercih edilebilir.
 • Diş ipi her iki elimizin işaret parmağına dolanarak ve baş parmağımızın yardımıyla kullanılır.
 • Diş ipini dişlerinizin arasından yavaş hareketlerle ve kontrollü olarak geçirin. Dişetini yaralayacak sert ve ani hareketlerden kaçınmalısınız.
 • Dişin üzerinde ipi, c harfi çizecek şekilde ileri-geri yukarı-aşağı hareket ettirerek ara yüzü temizleyebilirsiniz. (Bakınız, Diş İpi Kullanma Videosu)

Источник: https://www.hekimim.com/merak-ettikleriniz/dogru-dis-fircalama-teknikleri-karbonatla-dis-fircalama.html

Doğru diş fırçalama yöntemi ve ağız bakımı teknikleri

Doğru diş fırçalama nasıl yapılır?

Ağız ve diş sağlığıyla alakalı yaşanan problemler genellikle kötü ağız hijyeninden kaynaklanır. İyi bir ağız bakımı için doğru diş fırçası seçmek ve etkin bir diş fırçalama yöntemi kullanmak gerekir.

Ağız ve diş sağlığı için en önemli faktör bireyin ağız bakımını iyi yapmasıdır. Yapılan araştırmalar, doğru bir teknikle diş fırçalayan kişi sayının ülkemizde %0,9; fırçalamaya ayrılan süreninse 34 saniye olduğunu gösteriyor.

Doğru ürün ve etkin bir yöntem kullanıp, ağız bakımı için yeterli süreyi ayırdığınızda,  ağız ve diş kaynaklı pek çok problemden kurtulabilirsiniz.

Doğru diş fırçası seçimi ağız bakımı için oldukça önemli.

İyi bir ağız bakımı için öncelikli olarak doğru fırça seçimi yapmak gerekir. İdeal fırçanın özellikleri;

 • Fırça kılları sık ve uçları yuvarlatılmış olmalı
 • Fırça orta sertlikte (medium) olmalı
 • Fırça kılları düz kesim olmalı
 • Fırçanın baş kısmı çok büyük olmamalı

Fırça seçimini yaparken bazı özel durumlara da dikkat etmek gerekir. Eğer diş etlerinde problem veya hassasiyet varsa, dişlerde aşınmalar veya diş etlerinde çekilmeler varsa daha yumuşak diş fırçaları tercih edilmelidir.

Eğer ağız içinden cerrahi bir operasyon geçirdiyseniz veya diş teli kullanıyorsanız, diş hekiminin tavsiye edeceği türde diş fırçası kullanmanız gerekir.

Bir diş fırçası ne kadar süre kullanılabilir?

Diş fırçasının kullanım süresinin dolduğunu, kıl demetlerinin birbirinden ayrılıp dağılmasından ve eğilmesinden anlayabilirsiniz. Düzenli kullanıyorsanız, 3-4 ay içerisinde diş fırçası kullanım süresini dolduracaktır.

Kullanım süresi dolan diş fırçası etkin temizlik yapamayacağından mutlaka değiştirilmelidir.

Diş fırçalama yöntemi

Diş fırçası 45’lik açıyla diş etine bakar vaziyette, diş ile diş etinin birleşim noktasına yerleştirilir. Birinci hareket, hem diş hem de diş eti, masaj yapar gibi oval hareketlerle fırçalanır. Bir bölgede oval hareket 10 kez tekrarlanmalıdır. İkinci fırçalama hareketi, diş etinden başlayarak dişin sonuna kadar süren süpürme hareketidir. Bu harekette 5 kez tekrar edilmelidir.

İlginizi çekebilir  Diş beyazlatmada bilinmesi gerekenler

Dişlerin sadece dış yüzeyleri değil iç yüzeyleri de aynı şekilde fırçalanmalıdır. Özellikle alt çene ön dişlerin arka yüzleri, yoğun diş taşı oluşumundan dolayı daha hassas fırçalanmalıdır.

Fırçalama işlemi yaparken çok baskı uygulamamak gerekir. Aşırı baskı zamanla diş etlerinde çekilmelere neden olacaktır.
Fırçalama işlemi sabah ve akşam olmak üzere 2 defa yapılmalı ve en az 2 dakika sürmelidir.

Diş fırçasına ne kadar macun sürülmeli

Diş fırçasına gereğinden fazla macun sürmek yanlış bir kullanımdır.

Diş macunu içeriğindeki partiküllerden dolayı zamanla diş yüzeylerinde çizilmeler yapar. Bu yüzden fırça üzerine fazla macun sürülmemelidir. Nohut büyüklüğündeki macun miktarı fırçalama işlemi için yeterlidir.

Islatılarak kullanılan fırça kılları fonksiyonlarını tam olarak yerine getiremeyecekleri için fırçalama işlemi öncesinde diş fırçası ıslatılmamalıdır.

Ağız bakımını tamamlamak için diş ipi ve ara yüz fırçası

Diş fırçaları, dişlerin dizilim ve birbirleriyle olan kontak noktalarından dolayı dişlerin ara yüzeylerini temizleyemez. Dişlerin ara yüzeylerine biriken gıda artıkları, diş eti hastalıklarına ve diş çürüğü oluşumuna neden olur. Bu bölgeleri temizleyebilmek için diş ipi veya ara yüz fırçası kullanmak gerekir.

Diş ipi kullanımı

Diş ipi, yeterli miktarda koparıldıktan sonra her iki elin orta parmağına sarılır ve her iki elin baş ve işaret parmağı ile tutulur.

Diş etine zarar vermemesi için diş ipi, dişlerin arasına hafif bir kuvvet uygulayarak geçirilmelidir. Araya geçirildikten sonra dişin en dip noktasına kadar getirilmeli dişin yüzeyine sarılarak yukarıya doğru çekilmelidir. Aynı şekilde komşu dişin ara yüzü de temizlendikten sonra, o bölge için işlem tamamlanır.

Ara yüz fırçası kullanımı

Ara yüz diş fırçaları 0,3mm den 1,2mm kadar değişen boyutlarda bulunmaktadır. Dişlerin ara yüz boşluklarının genişliğine göre bir ara yüz fırçası tercih etmek gerekir. Farklı bölgelerde, farklı boyutlar kullanılarak kombinde yapılabilir.

İlginizi çekebilir  Süt dişleri tedavi edilmese olur mu?

Fırçalama işlemi bittikten sonra ara yüz fırçası ıslatılarak dişlerin ara yüzlerindeki boşluklarda ileri-geri hareketi ile kullanılır. Bir ara yüz fırçası 1 ay kadar kullanılabilir.

Ağız bakımında son işlem dilin fırçalanması

Dil üzerindeki tat tomurcuklarından dolayı girinti-çıkıntılı bir yüzeye sahiptir. Bu yapısından dolayı ağız içinde gıda artıklarının en çok bulunduğu yerdir. Ağız kaynaklı kokuların en büyük etkenidir. Bu yüzden dil fırçaları yardımıyla, dilinde fırçalanması, gıda artıklarının uzaklaştırılması gerekir.

Dili fırçalayabilmek için dil sonuna kadar ağız dışına çıkartılarak dil fırçası dilin en arka noktasına yerleştirilir. Fırçaya dilin en uç noktasına kadar kazıma hareketi yaptırılır. Böylelikle dil yüzeyi temizlenmiş olur. 

Источник: http://www.sagliksever.com/dogru-dis-fircalama-yontemi-agiz-bakimi-teknikleri

Dişler Nasıl Fırçalanır

Doğru diş fırçalama nasıl yapılır?

Dişler Nasıl Fırçalanır Diş Fırçalama Nasıl Yapılır – Bu makaledeki notlar: diş nasıl fırçalanır dişler nasıl fırçalanır..

Doğru Diş Fırçalama Nasıl Olur?Doğru diş fırçalama, şu dört şeyi kapsar:* yumuşak bir diş fırçası* floridli diş macunu* doğru fırçalama açısı* belli bir fırçalama yöntemiYumuşak bir diş fırçası kullanarak günde en az iki kez diş fırçalamak önemlidir. Yumuşak bir diş fırçasının esnek kılları diş etleri üzerinde daha etkindir ve diş eti hastalıklarının başladığı diş eti çizgisinin altındaki plakları temizlemeyi kolaylaştırır.

Florid içeren bir diş macunu kullanın. Florid, dişlerin dış mine tabakasını sertleştirir. Florid boşlukların gelişmesini durdurur ve ileride olabilecek boşluklara karşı direnişi de arttırır.

Fırçanın kıllarını diş eti çizgisi boyunca 45 derecelik bir açı ile tutmanız gerekir. Sabit ama yumuşak bir basınç uygulayarak kılların diş eti çizgisinin altına kaymasına izin verin.

Fırçayı iki ya da üç dişin tüm yüzeylerinde aynı zamanda ve dairesel şekilde hareket ettirin. Diş değiştirirken daha önce fırçaladığınız dişi tekrar temizlemekten kaçınmayın. Fırçayı eğik tutun ve ucunu, ön dişlerinizin arkalarını fırçalamak için kullanın.

Fırçalamayı yaparken herhangi bir yolu izleyebilirsiniz ancak dişlerinizin iç tarafları genelde daha az dikkate alındığı için önce üst dişlerin içlerinden başlayıp daha sonra alt dişlerin içlerini fırçalayabilirsiniz.

Daha sonra üst dişlerin dışına ve oradan da alt dişlerin dışına geçebilirsiniz. Dişlerinizin önce üst sonra da alt çiğneme yüzeylerini fırçalayın. Dilinizi ve damağınızı yumuşak bir şekilde fırçalayarak fırçalama işini bitirin.

Bu, mikropları temizleyecek ve nefesinize taze bir koku verecektir.

Diş Nasıl Fırçalanır

diş fırçalama yöntemidoğru diş fırçalama şeklidoğru şekilde diş nasıl fırçalanır

en doğru diş fırçalama şekli

Öncelikle fırça 45 derecelik bir açıyla dişe yaklaştırılmalı ve dişin eni doğrultusunda ileri-geri hareketlerle fırçalanmalıdır. En son dişetinden aşağıya doğru bir süpürme hareketiyle işlem tamamlanır.

Dişlerin iç yüzeyleri , özellikle ön bölgeler dar olduğundan fırça dik olarak sokularak fırçalanmalıdır. Unutulmamalıdır ki, bakteri plağı ve yiyecek artıklarının yoğun olduğu dişlerin arka yüzleri, arka dişler ve dil de temizlenmelidir.

Genellikle sadece ön dişlerin ön yüzeyleri fırçalandığından çürükler daha çok arka bölgelerde oluşmakta , diş taşları ise çok az fırçalanan alt ön bölgede olmaktadır.

Diş Nasıl Fırçalanır Resimli

Resimli Diş Fırçalama Tekniği,
Diş Fırçalama Resimli

En Doğru Şekilde Diş Nasıl Fırçalanır ?

Fırça 45 derecelik bir açıyla dişe yaklaştırılmalı ve dişin eni doğrultusunda ileri-geri hareketlerle fırçalanmalıdır. En son dişetinden aşağıya doğru bir süpürme hareketiyle işlem tamamlanır. Dişlerin iç yüzeyleri , özellikle ön bölgeler dar olduğundan fırça dik olarak sokularak fırçalanmalıdır.

Unutulmamalıdır ki, bakteri plağı ve yiyecek artıklarının yoğun olduğu dişlerin arka yüzleri, arka dişler ve dil de temizlenmelidir. Genellikle sadece ön dişlerin ön yüzeyleri fırçalandığından çürükler daha çok arka bölgelerde oluşmakta , diş taşları ise çok az fırçalanan alt ön bölgede olmaktadır.

Diş Nasıl Fırçalarnır? Diş Fırçalama Yöntemleri

Bu nasıl düzgün bir şekilde diş fırçalama dişeti iltihabı ve diş çürümesi gibi durumların önlenmesi için bilmek önemlidir. Yanlış fırçalama tekniği de diş aşınma, hangi diş yüzeyi aşınmış uzak bir duruma yol açabilir.

Sayı diş aşınma bir neden bir diş fırçası değil. Hassas diş eti dokusu da diş fırçası hasarı riski, maruz kalan kök diş hassasiyeti neden kıllar yüzeyler.

, Bu talimatları izleyin ve nasıl düzgün bir şekilde diş fırçalama öğrenirler.

Bu teknik de bir çocuk veya kendi fırçalama ile yardıma ihtiyacı biri yardımcı önerilir. Zorluk: Kolay Gerekli Zaman: İki Dakika

Burada nasıl’s:

1. Senin premoistened diş fırçasının üzerine diş macunu ince bir şerit uygulayın. 2. Sol üst azı dişleri (arka dişler) dişin ön yüzeyinde yoğunlaşarak başlayın; bir saat yönünde oradan çalışıyor olacaktır. Ortalama diş fırçası baş bir anda 2-3 diş kapsayacaktır. 3.

, Sizin dişe diş fırçası paralel tutun ve doku yönünde, böylece gumline biraz altında olan kıllar dinlenme noktası. Kıllar, bu nedenle hafif bükülmüş olan hafif baskı uygulayın. 4. Hafifçe dairesel bir hareket yaklaşık 20 fırça darbeleri ya da kabaca 10 saniye fırçası taşıyın. 5.

Eğer fırça vuruşları tamamlandığında, uzak bir süpürme hareketi diş eti dokusundan kıllar roll. 6. Tüm ön kadar yukarıdaki adımları Devam alt ve üst dişlerin temizlenmesi olmuştur yüzeyler. 7. Içine Moving on dişlerin, 5 için tekrar adımları 2 yüzeyler ve alt premolars ve üst azı dişleri. 8.

Gumline aşağı Ne zaman ön dişlerin iç yüzeyi, dilli olarak bilinen yüzey temizleme, diş fırçasının ucu almak, hazır ve bir Flicking hareket, doğrudan diş fırçası. Yapmak bu 2-3 kere. 9. Gumline gelen alt ön dişlerin iç için izleyin adım 8, ama fiske kadar yönlendirileceksiniz bu kez yine away. Yapmak bu 2-3 kere. 10.

Fırça ve ısırma yüzeyi ve alt premolars ve üst azı dişleri. 11. Yavaşça ve yanaklarının içinde dilini fırça.

12. Su veya gargara ile durulama işlemi tamamlayın.

Kaynaklar:

American Dental Association – Ağız Sağlığı “konuları Temizleme Kişisel diş ve diş etlerinde”

Ipuçları:

1. Her zaman günde iki kez, sabah ve yeniden sağ gitmeden önce uyku tercihen ilk şey fırça. Yemek için değil ya da bir şey içmek bir kez akşam fırça var deneyin. 2. Zaman fırçalama başkasının diş, arkalarındaki nedenle onların dudaklarından aşağı arıyorsanız durmaya çalışın. Bu ve dişlerini daha iyi görüntülemek ağzına kolay erişim sağlar.

Eğer siz daha uzun onlara bir sandalyede oturmak var. 3. Her üç ay veya diş fırçası yerine ne zaman sen bükmek için başlangıç kıllar ve yıpranmış bakmak fark. Sonra kurtarma daima diş fırçası yerine bir ya da grip soğuk. 4.

Eğer yuvarlak bir fırça başı salınan kullanarak rağmen son rulo elimine olabilir yukarıdaki adımları bir elektrikli diş fırçası ile kullanım için uygundur.

5. Olarak Flick genelde bazı sprey neden olacaktır zaman içinde fırçalama alt ve üst dişlerin (Adım 8 ve 9) de sizin aynaya yakın duran önlemek için çalışırsanız, yüzeyler.

What You Need:

* Bir ekstra yumuşak ya da yumuşak kıllı diş fırçası manuel. * Diş macunu seçiminiz. Bir o tercih edilir flor içerir.

* Su veya ağız yıkayın.

Diş Fırçalama Tekniği

Diş Fırçalama Tekniği

Dişlerimizi korumanın en etkili yolu düzenli olarak fırçalamaktır. Diş fırçalamanın ilk adımı doğru fırça seçimidir. En uygun fırça naylon ve orta sertlikteki fırçalardır.

Ağız içinde kolay hareket ettirilmesi ve arka dişlere rahat ulaşabilme açısından fırçanın kafasının fazla büyük olmaması tercih edilir. Uygun fırça seçildikten sonra dişler en az günde iki kere düzenli olarak fırçalanır.

Diş macunu ağza verdiği hoşa giden koku ve his nedeniyle diş fırçalanmasını kolaylaştırır. Diş parlatma tozları diş hekimi önerisi olmadıkça kullanılmamalıdır. Aşırı kullanımlar diş sağlığı açısından zararlıdır.

Diş fırçalanmasında fırçanın duruşu dışındaki temel hareket aynıdır: Fırça diş eti çizgisine eğimli olarak yerleştirilir. Bu durum bozulmadan küçük dairesel hareketlerle dişler fırçalanır. Daha sonra fırça, bir fırça boyu kadar kaydırılarak fırçalama sürdürülür.

1. Diş fırçası 45 derecelik açı yapacak biçimde tutulur ve diş eti hizasından başlanarak ağız boşluğuna doğru fırçalamaya başlanır. Dış yüzeylerden başlayan fırçalama sert darbeler halinde değil, yumuşak ve daireler çizecek biçimde, ön dişlerden arka dişlere doğru yapılmalıdır.

2. Daha sonra dişlerin iç yüzeyleri aynı şekilde fırçalanır. Bu işlemde fırça eğik tutularak, diş etinden ağız boşluğuna doğru hareket ettirilir.

3. Daha sonra dişlerin çiğneme yüzeyleri fırça düz olarak ileri geri hareket ettirilerek fırçalanır.

Fırçalama işleminin en az iki-üç dakika sürmesi gerekir. Sağlıklı diş etleri fırçalama sırasında kanamaz.

Diş fırçası kişiye ait bir araçtır, başkalarıyla paylaşılmaz. Diş fırçaları birkaç ayda bir, en geç altı ayda değiştirilmelidir. Gerektiğinde ara yüzlerin etkin olarak fırçalanmasını sağlamak üzere ara yüz fırçaları kullanılır. Bunlarla ilgili önerilerini almak üzere diş hekimine başvurmak gereklidir.

Источник: https://www.notusta.com/disler-nasil-fircalanir-8793/

Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır? Doğru Diş Fırçalama Tekniği Nedir?

Doğru diş fırçalama nasıl yapılır?

Vücutta en dezenfekte olması gereken yerlerden biri ağızdır. Çünkü ağız sindirim kanalının girişidir. Ağızdaki herhangi bir olumsuzluk veya hastalık tüm sindirim sisteminin etkilenmesine yol açar.

Ağız içinin temizliğinin temeli ise ağız ve diş bakımından oluşmaktadır.

 Diş bakımı, diş fırçalama tekniklerinin doğru olarak uygulanması sayesinde gerçekleşecektir ama bu uygulamaya besinlerle ve diş bakımı ile de destek verilmesi gerekir.

Uygulamalarda yapılan doğru bilinen yanlışlar, birçok kez diş eti problemlerine neden olabileceği gibi dişlerin de sağlıklı olan konumundan sağlıksız bir hal almasına neden olur. Ağız ve diş sağlığı, kişisel bakım içerisinde yer alan ve sürekli olarak kontrol edilmesi gereken önemli bir sağlık sorunudur.

Ülseratif Kolit Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Ağız ve diş sağlığında en önemli hastalıklar diş eti çekilmeleri, diş çürümeleri ve diş eti iltihaplanmalarıdır. Ağızda veya dişlerde herhangi bir yapısal bozukluk veya hastalığın oluşması, ağız ve dişlerin görevlerini yerine getirememelerine sebep olur. Hem sağlık, hem görsellik, hem de sesi ve konuşmayı etkileyen dişler, ağız sağlığı konusunun ne kadar olduğunu göstermektedir.

Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır?

En önemli kuralın, fırçalama tekniği olduğu genel olarak bilinen ağız ve diş sağlığında beslenme de önemli oranda bir yer tutmaktadır. Besinlerin kabuklu tüketilmesi diş sağlığında önemli bir unsur olurken, şekerli besinlerden sonra dişlerin ve ağzın temizlenmesi de diş çürümelerini büyük ölçüde engellemektedir.

Diş fırçalama teknikleri doğru bilinir ve uygulanırsa hem dişlerin sağlıklı olmaları sağlanır, hem de ağız içi temizliği sağlanmış olur. Bunun için de öncelikle doğru diş fırçası seçilmesi şarttır.

Diş fırçaları arasında en doğru kabul edileni orta sertlik derecesine sahip olan ve küçük başlıklı fırçalar olarak bilinir. Ortalama bir diş bakımında seçilmesi gereken fırça, arka dişlere kolayca ulaşabilme ve diş fırçalama esnasında ortaya çıkan bulantıyı en az seviyeye indirme özelliğinde olmalıdır.

Diş fırçalama için gerekli olan diş macunu ise, florür içerikli olmalı ve her seferinde farklı bir markadan seçilmelidir.

Doğru Diş Fırçalama Tekniği Nedir?

 • Her fırçalama esnasında dişlerin daha sağlıklı olması esas alınacağından fırçalama işleminin düzenli olarak sürdürülmesi gerekmektedir. Dişler gün içerisinde en az 2 kez fırçalanmalıdır.
 • Süre olarak 1 fırçalamanın yaklaşık olarak 2 dakika sürmesi ve bu süre içerisinde her diş üzerinden en az 10 kez geçilmiş olması gerekir.

 • Diş ile diş etinin birleştiği yerlerin çok fazla yemek artığı biriktirmesi ve plak oluşumu yaratmasından dolayı bu kısımlar daha dikkatli fırçalanmalıdır.
 • Diş fırçası diş etine eğimli olarak yerleştirilerek küçük dairesel hareketler ile diş fırçalama işlemi gerçekleştirilmelidir.

  Fırçalama yönü ise diş eti hizası başlangıçlı olarak seçilecek, ağız boşluğuna doğru devam edecek; ön dişlerden arka dişlere doğru ilerleyen bir düzenle fırçalama sağlanacaktır.

 • Diş içerisinin de aynı teknikle fırçalanmasından sonra diş çiğneme kısmı ileri geri hareketler yapılarak temizlenmeli ve fırçalama işlemi sona erdirilmelidir.

 • Diş fırçalamanın yanında, dişlerin arasına giren yiyecek kırıntılarını çıkarmak için diş ipi de kullanılmalıdır.

Diş Fırçalarken Yapılan Hatalar Nelerdir?

 • Dişler, diş eti ile bir bütündür ve bu bütünlük içerisinde fırçalanması gerekir. Çünkü yalnızca dişlerin fırçalandığı bir uygulama ağızda bakteri oluşumunu önlemeyeceği gibi plak oluşumunun da önüne geçemeyecektir.

 • Acele yapılan fırçalamalarda, dişin her yönlü fırçalanmaması sonucu etkin bir fırçalama gerçekleştirilememiş olur. Bu durumda uygulama tekrarlanmadığı sürece ağız ve diş bakımı neredeyse hiç yapılmamış sayılır.

 • Diş etini bastırarak fırçalamak diş eti çekilmesine neden olacağı gibi, diş çıkaran çocuklarda da yapısal sorunlara neden olur.

Diş Eti Kanaması Nedir?

Diş eti kanamaları, sağlıklı diş etinde nadir durumlarda görülür. Aşırı bastırılarak yapılan diş fırçalamaları yüzünden görülen kanamalar doğal olarak karşılanabilirken, normal tekniklerle yapılan fırçalamalarda ortaya çıkan kanamalar bir rahatsızlığın belirtisi olarak algılanacağından doktora başvurulması gerekmektedir.

Источник: https://bilgihanem.com/agiz-ve-dis-bakimi-nasil-olmalidir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.