Doğum çantası 2 hafta önceden hazır olmalı

Doğum çantası | Hastane çantasında olması gerekenler önceden hazır olmalı

Doğum çantası 2 hafta önceden hazır olmalı

Anne karnındaki bebeğin artık dünyaya gelmesinin yaklaştığı sinyali ile birlikte çoğu anne baba adayının eli ayağı birbirine karışabiliyor. Doğum başladığı zaman çoğu kişi evden hızla çıktığından ihtiyaç duyulacak eşyaları yanına almak için fırsat bulamayabiliyor; bu nedenle doğumdan en azından iki hafta önce bebek ihtiyaç listesinin hazırlanıp, bir valizde toplanması gerekiyor.

Aylardır beklenen bebek gelmeye karar verdiği anda anne ve baba adayları da hazır olmalı.

Hastaneye giderken ‘O neredeydi, bu neredeydi’ diye koşturmak yerine yapılması gereken şey daha önce hazırlıklarını tamamladığınız doğum çantasını alıp çıkmak.

Anne ve baba adaylarının sürpriz doğumlara karşı hazırlıklı olması için doğumdan en azından iki hafta önce doğum anında ve sonrasında gerekecek eşyaların listesinin hazırlayıp bir valizde toplanması çok önemli.

Bebeğin ilk dakikalarını kaydetmek için doğum çantasında fotoğraf makinesi ve kamera olmalı

Bebeğinin ilk dakikalarını sonsuza kadar saklamak isteyen anne baba adaylarının anı defteri, kamera veya fotoğraf makinesini de doğum çantasına koymayı unutmamaları önemli bir detay. Bu arada telefonunuzun ve hafıza kartlarınızı temizlemeyi unutmayın.

Anne adaylarının doğum sonrası günlerini daha konforlu geçirebilmeleri ve bebeklerin çeşitli ihtiyaçları için doğum çantasında olması gerekenleri şöyle sıralayabiliriz:

Anne için doğum çantası

 • Emzirmede kolaylık sağlaması için önden düğmeli gecelik ya da pijama takımı
 • Sabahlık
 • Mevsime göre kalın ya da ince çorap
 • Terlik
 • İç çamaşırı
 • Emzirme sütyeni
 • Göğüs kalkanı
 • Göğüs ucu kremi
 • Göğüs ucu temizlik losyonu
 • Süt sağma makinesi (hastane sağlamıyorsa)
 • Kişisel bakım için gerekli malzemeler (Makyaj malzemeleri dahil)
 • Hastaneden çıkarken giyeceğiniz kıyafet ve ayakkabılar
 • Nüfus cüzdanı ve sağlık sigorta kartı
 • Hijyenik ped

Bebek için doğum çantası

 • Zıbın ya da badi (Mevsime göre seçilmeli, mutlaka yıkanmış, etiketleri kesilmiş ve ütülenmiş olmalı. Yazın kolsuz, kışın uzun kollu iç badi olabilir)
 • Uzun kollu tulum veya alt üst takım,
 • Pamuklu çorap
 • Eldiven
 • Şapka
 • Yelek ya da hırka
 • Soğuk kış ayları için salopet tulum
 • Bebek battaniyesi
 • Puset ya da portbebe
 • Pişik önleyici krem, bebek losyonu, ince pamuklu kumaştan yapılmış ağız silme bezleri, müslin bezler, bebek bezi

Doğum çantasında olması gerekenleri listelediğim tabloma geçmeden önce bence en önemli doğum hazırlığı olan emzirmeye hazırlıktan bahsetmem gerekiyor.

Eğer bebeğini anne sütü ile büyütmek istiyorsan, bence bebek alışverişi içerisinde en önemli hazırlık annelerin göğüs ucu yaraları oluşmaması için hamileliğinin son 2 ayında göğüs ucu kremini düzenli kullanmasıdır. Bebek hazırlıkları listenizdeki ürünleri kısa sürede ya da ihtiyaç duydukça alabilirsiniz.

Fakat hamileliğinde göğüs ucu bakımını ihmal edersen ağrılı göğüs ucu yaraları ile zor zamanlar geçirebilirsin. Önerdiğim kremi kullanarak önlem alabilirsin. Ya da ihmal edip göğüs ucu yaraları ile tanıştıysan krem ve losyon önerimi hemen kullanmaya başlamanı öneririm.

  Ben ilk bebeğimde yaşadığım göğüs ucu yaraları dolayısıyla eş dost akrabadan gelen türlü öneriyle işe yaramaz yaralarımı daha da derinleştiren bir sürü şey denedikten sonra kızlarımın biricik doktoru Gülşah sayesinde Mumsy Natural ürünlerini keşfettim. İkinci hamileliğimde önlemimi bu ürünleri kullanarak baştan aldım.

Bebek alışverişi içerisinde illa işinizi görecek markalar bulabilir ya da memnun kalmadığınız bir ürünü başka bir ürün ile telafi edebilirsiniz ama göğüs ucu yaralarını yaşamış anneler nasıl bir acıdan bahsettiğimi anlayabilir ve size anlatabilir.

Göğüs ucu bakımı ile ilgili yazımı henüz okumadıysan, doğumundan önce mutlaka gözat: Göğüs ucu yarası ve tedavisi ile ilgili yazımı okumak için tıkla!

İlk bebeğimde yaşadığım göğüs ucu yaralarının acısını çok iyi bildiğimden göğüs uçlarını emzirmeye hazırlamak için ben Mumsy Natural göğüs ucu bakım kremini doğumumdan 1 ay önce kullanmaya başladım. Göğüs ucu yaraları ile tanışmamak için her gün düzenli olarak göğüs uçlarınıza göğüs ucu kreminizi sürmelisiniz.

Yeni doğan bebeğinizi günde en az 8 kez emzireceğiniz için, doğuma giderken emzirme sürecinde ihtiyacınız olacak herşey yanınızda olmalı.

Doğuma giderken yanımda göğüs kalkanları ve göğüs ucu koruyucularımda vardı. Ama en önemlisi doğuma giderken yanıma ilk bebeğimde yaşadığım göğüs ucu yaralarımdan kurtaran Mumsy Natural Göğüs ucu bakım kremi ile her emzirmeden sonra kullanmak üzere Mumsy Natural göğüs ucu temizlik losyonunu aldım.

Bebek alışverişiniz için kapsamlı Bebek Alışverişi yazıma göz atmak için aşağıdaki görseli tıklayabilirsin!

Источник: //www.annesininmelegi.com/2018/03/21/listecianne/dogum-cantasi-hastane-cantasinda-olmasi-gerekenler-onceden-hazir-olmali/bebek-anne-bakim-uyku-beslenme-gelisim-anne-baba-gaz-emzirme-gogus-aglama-sut-annesutu-bebektegaz-sut-pompasi-gogus-pedi/bebek-hazirligi-bebekler-icin-esya-secimi-bebegim-alisveris-donence.html

Hastane Çantasında Olması Gerekenler Listesi | Anneysen.com

Doğum çantası 2 hafta önceden hazır olmalı

Bebeğine kavuşmadan önce yapman gereken bir şey var. Doğum çantası hazırlamak! Vaktinde ve özenle hazırlanan bir doğum çantasıyla hastanede çok rahat edecek ve hiçbir telaşa kapılmayacaksın. Doğum çantası hazırlama hakkında tüm bilgileri verdik.

Öncelikle sana bir doğum çantası listesi lazım, merak etme listen burada hazır. Hastane çantasında olması gerekenler neler ve ne zaman hazırlanmalı, senin için her şeyi anlattık. Hadi bakalım şimdi hazırlık vakti.

Uzmanlar, doğum çantası hazırlığı için en ideal zamanın hamileliğin 32. haftasından itibaren olduğunu söylerler, bu da gebeliğin 8. ayına denk düşüyor. Bu zaman aralığında her an doğuma gidebilme ihtimalin olduğu için doğum çantan da hazır bulunmalı. Eğer ki ikiz gebelik ya da erken doğum ihtimalin söz konusuysa bu hazırlığı daha erkenden yapmalısın.

Doğum çantası nasıl hazırlanır?

Doğum çantası hazırlarken dikkat etmen gereken ilk şey, doğum yapacağın hastanenin sana sunduğu imkanlar. Bazı hastaneler anne ve bebeğe gerekli olan birtakım eşyaları karşılıyorlar. Bunların hangileri olduğunu öğrenerek çantanda eşya kalabalığı yaratmamış olursun.

İşini kolaylaştırmak için anne ve yenidoğan bebek için iki ayrı doğum çantası listemiz var. İlk olarak minik bebeğin için gerekli olan malzemelerle başlayalım.

Doğum sonrasında rahat etmek için bunları da atlama: Doğum Öncesi Hazırlıklarını Tamamlaman için 11 Öneri!

Hastane valizini hazırlarken bebeğin için çok fazla giysi koyman gerekmiyor. Genelde hastanede kalış süresi, doğum şekline göre değişir. Normal doğumda 2 gün içinde eve dönmek mümkün. Sezaryen doğumda ise 3 veya 4 gün hastanede kalmak gerekebilir. Tüm bunları göz önünde bulundurarak bir bebek doğum çantası nasıl hazırlanır, birlikte bakalım.

Bebek doğum çantası malzemeleri
3 takım hastane çıkışı kıyafeti Tulum, body, çorap, şapka, eldiven
2 adet battaniye
Bebek bezi
Islak mendil veya pamuk
Banyo havlusu
Islak mendil veya pamuk
Bebek losyonu ve pişik kremi
Araba koltuğu

Hastane çıkış kıyafeti olarak, havaya göre üstüne giydireceğin bir giysi, bebek için yeterli. Doğum yaz ayında ise bebeğe sadece ince bir üst ve şapka, ellerine eldiven ve alt bezi yeterli olacaktır. Soğuk ve karlı bir kış günü içinse bebeğin üzerine bir de battaniye gerek.

Biz senin için minik bir araştırma yaptık: Anneysen Sunar: Fiyat ve Model Karşılaştırmalı Hastane Çıkışı Bebek Kıyafetleri Önerileri

Anne hastane çantasında olması gerekenler neler?

“Anne doğum çantasına neler konur?” sorunu cevaplayalım. Senin eşyaların doğum valizinde daha çok yer tutacak. Hastanede 3 gün kalacağını düşünerek, çantana üç gecelik koymanı öneriyoruz. Pijama yerine gecelik tercih etmeni tavsiye etmemizin sebebi; kanaman olacağı için pijamanın alt kısmı çabucak lekenmesi. Gecelik kullandığında yukarı doğru çekebilirsin.

Doğum sonrası çok terleyeceğin için geceliğini sık sık değiştirmek isteyebilirsin. Önden açık veya askılı, ince veya kolay yıkanabilir, çabuk kuruyan gecelikler emzirirken rahatlık sağlıyor. Bunu da söyledikten sonra şimdi diğer malzemelerimize geçebiliriz.

Anne doğum çantası malzemeleri
Hastane evrakı
Emzirme rahatlığı için önden açılan 3 gecelik
Şal ya da sabahlık
Bir çift soket çorap ve terlik
Birkaç çift iç çamaşırı Lohusa külodu veya bolca büyük külot olmalı.
1-2 paket hijyenik kadın bağı
Kapaklı ve üstten açılan 2 adet emzirme sütyeni, göğüs ucu kremi ve göğüs pedi
Süt sağma pompası ve süt toplama torbaları
Nemlendirici vücut losyonu, kokusuz doğal deodorant ve dudak kremi Lavanta yağıyla karıştırılmış masaj yağı gevşemeye ve rahatlamaya yardımcı olur.
Perineye kesik yapılmışsa oturma zorluğunu engelleyen simit yastık Emzirme yastığı da ekleyebilirsin.
Diş fırçası ve diş macunu
Şampuan, saç kremi ve tarak
Hastane çıkışı için rahat bir giysi

Hastaneye götürülecekler, alışveriş yaptıkça doğum çantasına eklenmeli. Aklına gelen diğer şeyleri, sanki seyahate gidiyormuş gibi düşünerek valizine ekle. Temel malzemeleri sıraladıktan sonra, sana bir de doğum çantasına konulacaklar arasında ekstra malzemeler önerdik.

Doğum çantası ihtiyaç listesinde ekstra malzemeler
Bozuk para Hastanede bozuk paraya çok ihtiyaç olur, bu nedenle çantana mutlaka bozuk para koy.
Kitap ve dergiler, not defteri Bebeğine karşı olan duygularını ve hastane anılarını yazabilirsin.
Fotoğraf makinesi Bebeğinin ilk saatlerini görüntülemek için mutlaka yanına al.
Yanında kalacak kişiler için su ve atıştırmalık bisküvi
Adres ve telefon defteri
Son yapılan kan ve idrar tetkikleri
Doğum odası süsü ve kapı süslemeleri

Doğum çantası hazırlığımız tamam. Son anda koyabileceklerinden bir diğeri de makyaj malzemeleri olabilir. Doğum mutluluğunu kutlamak için gelen sevdiklerine va yakınlarına, seni hastanede ziyaret ederlerken bakımlı ve güzel görünmek istemek en doğal hakkın.

Bu mucizevi anı ölümsüzleştirmek istersen doğum fotoğrafçıları ile şimdiden iletişime geç!

Doğum çantası listesi telefonunda olsun!

Her an elinin altında bulunsun, alışveriş yaparken kafan karışmasın diye bir de doğum çantası infografiği hazırladık. En ihtiyacın olacak şeyleri, bu infografikte bir arada bulabilirsin.

Источник: //www.anneysen.com/dogum/makale/doguma-hazirlik-ne-eksik-ne-fazla-dogum-cantasinda-olmasi-gerekenler-listesi_628

Doğum Çantası için En Detaylı Liste – 39 Parça

Doğum çantası 2 hafta önceden hazır olmalı

Doğumunuza sayılı günler kala yapılması gereken belki de en heyecan verici işler arasında hastane çantası hazırlamak geliyor. Hamileliğin 30. haftasından itibaren rahatlıkla hazırlayabileceğiniz hastane/doğum çantasında siz, bebeğiniz ve eşiniz için nelerin gerekli olduğunu listeledik.

Bebeğinize kavuşmanıza kısa bir süre kaldı. Doktorunuz tarafından söylenen olası doğum tarihini iple çekiyorsunuz. Sıra hastane veya doğum çantası olarak tabir edilen, sizin ve bebeğinizin hastanede kaldığınız süre boyunca ihtiyaç duyacağınız eşyaları hazırlamaya geldi. Şayet ilk doğumunuz değilse bu konuda biraz daha tecrübeli sayılırsınız.

Yine de bir gerekli eşyaları hazırlamakta ve işi son ana bırakmamakta fayda var, çünkü ikinci, üçüncü bebeğini dünyaya getiren anneler iyi bilirler ki birçok konu unutulabiliyor.

Bu hazırlık sırasında doğum çantamı ne zaman hazırlamalıyım?, içine neler koymalıyım gibi birçok sorular geldiğini biliyoruz çünkü bu sorular bizim de aklımıza gelmişti ama ikinci bebekte herşey gibi bu iş de daha kolay oldu.

Hastane çantamı ne zaman hazırlamalıyım?

Aslına bakarsanız istediğiniz zaman hazırlayabilirsiniz hatta tüm ihtiyaçların paket olarak satıldığı setlerden almayı düşünürseniz işiniz daha da kolay olacaktır.Hamileliğinizin ilk haftalarında ve sonrasında hem kendinizle ilgili belirtileri hem de bebeğinizin gelişimini yakından takip edeceğiniz için doğuma hazırlık aklınıza gelmeyecek.

Ayrıca doktorunuzun doğum tarihi dahi vermediği haftalarda hastanede ne giyeceğinizi düşünmek uzak bir olasılık geliyor. Hamileliğinizi tamamlamak üzeresiniz ve doktorunuzla doğum şeklinizi, eğer sezaryense doğum tarihini konuştunuz, işte şimdi hastaneye giderken nelere ihtiyacınız olduğunu düşünebilirsiniz. 32 ve 34.

haftalar itibariyle doğum çantanızın hazır olması makul olacaktır. Biraz heyecanlı bir anne adayı iseniz 30. haftadan da bu hazırlık içine girebilirsiniz. Çoğul gebelik yaşayan bir anne adayıysanız, 30. hafta sizin için çanta hazırlamanın doğru zamanı olabilir.

Burada dikkat edilen nokta şudur; ne bebeğinizin yaşam yolculuğu belirlenmeden olacak kadar erken ne de hareketlerinizin kısıtlandığı, her an doğumun gerçekleşeceği tarihe kadar geç.

Doğum hazırlarken yakınlarınız da sizin kadar heyecanlı olacaktır.

“Bir şey eksik olmasın”, “ya unutursak, çantaya şunları da koydun mu, listeyi kontrol et, eksik bir şey kalmasın telkinleri dikkate almakta fayda var çünkü ne kadar dikkatli olsanız da unuttuğunuz şeyler  olabiliyor ancak bu durumda da hastane yardımınıza yetişiyor.

Örneğin bebek bezi unuttuğunuzu farz sayarsak, hastanede bebek bezi mutlaka vardır. Diyelim ki yok, herhangi bir yakınınızın gidip köşedeki marketten bebek bezini alması sadece beş dakika sürecektir. Rahatlayın. Bu listeyi zaten siz gerekli olan materyalleri unutmayın diye hazırlıyoruz.

Sizin kadar heyecanlı olanlar anneanne ve babaanneler olacaktır. Bebeğiniz için hastanede gerekli olanlar listesini iki ebeveyn arasında yahut, son yıllarda oldukça revaçta olduğu üzere bir babyshower yapıp listenizi yakın arkadaşlarınız arasında da paylaştırabilirsiniz. Böylece hem yakınlarınızı heyecanınıza ortak etmiş hem de her şeyi düşünmekten kendinizi alıkoymuş olursunuz.

Hayır, siz işinize kimseyi karıştırmayan veya yalnız bir anne adayıysanız listenizi önünüze alın ve yerine getirdiğiniz her maddeye bir tik atarak ilerleyin. Burada da dikkat etmeniz gereken konu neyi nereye koyduğunuzu refakatçinizin bilmesi olacaktır. Unutmayın yeni doğum yapmış olacaksınız ve yedek tulumun nerede olduğunu yanınızda kalan kişiye tarif etmek istemeyebilirsiniz.

Kendiniz kalkıp alamayabilirsiniz. O nedenle çantanızı kendiniz hazırlasanız dahi yanınızda olacak refakatçiye mutlaka gösterin ki her ikinizde rahat edin. Doğum çantanızın düzeni de içine koydukarlınız kadar önemli. Kendiniz ve bebeğiniz için iki küçük çanta hazırlayabileceğiniz gibi, ikisini de bir  arada bulundurabileceğiniz orta boy bir valiz tercih edebilirdiniz.

İhtiyaçları tek çantaya koyacaksanız bu çantanın birbirinden ayrı iki gözlü bir valiz olması işinizi kolaylaştıracaktır, bu şekilde sizin bebeğinizin eşyalarına daha rahat ulaşabilirsiniz.Doğum çantanızı hazırlamayı bitirdikten sonra kapatmamanızı ve ulaşılması zor bir yere kaldırmamanızı öneririz.

Sonradan ilave etmek isteyeceğiniz şeyler olabileceği gibi gereksiz bulduğunuz kısımları da rahatlıkla çıkartabilin.

Doğuma giderken aldığınız çantanın boyutu nasıl olmalı?

Hastanede ortalama 2 ila 4gün arasında kalacaksınız.Bu süre doğum türüne ve hastaneye göre değişiyor dördüğüm kadarıyla. Doruk’un doğumunda (5 yıl önce) 2 gece hastanede yatmıştık, İpek’de ise 3 gece kaldık.

Hastaneye sorduğumda sezaryen doğumlarda 3 gece normal doğumlarda 2 gece kalındığını ilettiler.Neyse biz konumuza gelelim. Aklınıza gelebilecek her şeyi hastaneye götürmenize, büyük boy bavullar hazırlamanıza gerek yok zaten.

Bizim önerimiz, pratik olması açısından kendiniz ve bebeğiniz için iki ayrı çanta hazırlamanız yönünde olacaktır. Ayrıca eşiniz(ki bu ben oluyorum) veya yanınızda kalacak olan yakınınız da kendisi için temel ihtiyaçlarını karşılayacak bir çanta hazırlayabilir.

Fakat büyük boyda ve çok sayıda çanta hastane odalarında kalabalık yaratacaktır. Bu hem sizi hem de bebeğinizin bakımı ve sizin genel kontrolünüz için sık sık odanıza girecek olan sağlık personellerini yoracaktır.

Küçük boy, mümkünse hastane odanızda bulunan dolaba sığabilen, hangisinin sizin hangisinin bebeğinizin olduğu belirlenmiş iki adet çanta yeterli olacaktır. Önceden doğum yapacağınız hastanenin, odanızın mevcut koşullarını bilmeniz de işinizi kolaylaştıracaktır. Sizin bebeğinizi, bebeğinizin de sizi ilk kez göreceği o ana birlikte hazırlanalım. Önce sizden başlayalım, siz hazırsanız bebeğiniz de hazırdır.

Annenin çantasında olması gerekenler

Doğumunuz hangi mevsimde gerçekleşirse gerçekleşsin doğum çantanızda mutlaka iki üç çift çorap bulundurun. Ameliyathane/doğumhaneden çıktıktan sonra ayaklarınız üşüyecektir. Kış mevsimindeyseniz kışlık çorap tercih edebilirsiniz.

Çantanıza kendiniz için mümkünse önden düğmeli/fermuarlı, pamuklu, bol ve rahat iki, üç çift gecelik koyun. Doğum sonrası terlemeniz artacaktır. Pijama pedinizi değiştirirken rahat etmenizi engelleyecektir.

Aynı zamanda normal doğum da yapmış olsanız sezaryen de olmuş olsanız doğum sonrası doktorunuzun bir takım müdahaleleri gerekebilir. Bu nedenle hem kendi rahatlığınız hem de sağlık personeli için gecelik en rahatı olacaktır.

Kış mevsiminde mutlaka, yazın ise hastane klimalarına karşı yanınızda ince bir şal, mevsimlik hırka bulundurmanızı tavsiye ederiz. Bunun yerine mevsime uygun bir sabahlık da tercih edebilirsiniz.

Yanınıza alacağınız terliğin rahat ve kolay giyilebilir, suya dayanıklı olmasına özen gösterin. Topuklu, tüylü, taşlı bir terliği asla tercih etmemelisiniz.

Doğumdan sonra hastane içinde – özellikle sezaryenden sonra – yürüyüşler yapmanız gerekebilir. Yataktan kalktığınız gibi rahatlıkla giyeceğiniz, yürürken sizi zorlamayacak bir terlik işinizi görecektir.

Ayrıca lavaboya gideceğinizi, duş alabileceğiniz ihtimalini de unutmayın. Önceliğimiz sizin rahatınız ve sağlığınız.

Bebeğiniz doğduktan hemen sonra emzirmeye başlayacaksınız. Bu nedenle yine iki, üç adet emzirme sutyenini unutmayın. Doğumdan sonra göğüs ölçünüz büyük olacaktır. Bu payı da aklınızda bulundurun. İç çamaşırı tercihiniz kesinlikle pamukludan yana olmalıdır. Çantanıza bol miktarda, beş, altı tane yüksek belli, pamuklu külot koyun.

Doğum çantanızın en önemli materyali ise hijyenik ped. Doğum sonrası olacak kanamanız için en az üç paket büyük boy hijyenik ped koymayı unutmayın.

Göğüs ucunuzu korumak için önceden kullanmaya başlamanızı önerdiğimiz kreminizi de yanınıza alın. Süt miktarına karşın göğüs kalkanlarını da ihmal etmeyin. Süt sağma pompanızı alın.

Unutursanız da birçok hastanede süt sağma pompaları olduğunu bilmenizi isteriz.

Hastaneden çıkarken giymek için rahat bir kıyafet almayı da unutmayın. Bunun yanında diş fırçanızı, diş macununuzu, her ne kadar hastanede bulunsa da bir adet yüz bir adet banyo havlunuzu çantanıza koyun.

Şampuan, duş jeli, nemlendirici kremleriniz ile stresten ve heyecandan kuruyacak dudaklarınız için nemlendirici krem, alkol ve parfüm içermeyen deodorant, koltuk altı rolonu, saç fırçası almayı ihmal etmeyin.

Ayrıca rahatlamak için masaj yağı da alabilirsiniz.

Bunların yanı sıra, yanınızda bol miktarda bozuk para bulundurun. Belli bir miktarda nakit paranız olsun. Hamileliğiniz boyunca geçirdiğiniz testler, kimliğinizi yanınıza aldığınızdan emin olun.

Telefon şarjı çok önemli! Fotoğraf, video çekimi için ve yanınızda olamayan yakınlarınızın tebriklerini telefonla kabul edeceksiniz. Fondoten gibi bebeğinizi rahatsız edecek malzemeler dışında hafif makyaj malzemelerini ihmal etmeyin.

Ek olarak, doğum çantanızda yeri yok ancak, hastaneye giderken şayet süsleme yapmayı tercih ettiyseniz kapı süslerini ve ikramlıkları kontrol etmeyi de unutmayın.

Birçok yerde sevdiğiniz bir kitap alın gibi önerilerde bulunuluyor ancak biz kitap okuyacak vaktinizin olacağını da o heyecanla bebeğinizden başka bir şey düşünebileceğinizi de sanmıyoruz.

Bebeğin çantasında olması gerekenler

Bebeğiniz hamileliğiniz boyunca sizin içinizde güvendeydi ve ek olarak hiçbir şeye ihtiyaç duymuyordu. Ancak doğmasıyla birlikte bebeğinizin dış dünyada yaşayabilmesi için bir takım temel ihtiyaçları olacak. Yeni doğan bir bebeğin hastane çantasında neler bulunmalıdır?

Yeni doğan bebekler için olan bebek bezlerinden yaklaşık 50 adet kadar bebeğinizin çantasına koyun. Bebeğinizin alt temizliği için pişik kremi, pudra ve bebekler için özel olarak üretilmiş alt değiştirme bezi ile bebek ıslak mendillerini hemen bebeğinizin çantasına koyun.

Mağazalarda bebek hastane çıkışı diye tabir edilen takımlardan iki adet alabilirsiniz.

Takım almayacaksanız bebeğiniz için iki adet şapka, iki adet çorap, eldiven ve üç adet tulum almanız yeterli olacaktır.

Doğumunuz kış aylarındaysa uzun kollu alttan çıt çıtlı üç, dört adet body, body yerine önden bağlamalı iç giyimi de tercih edebilirsiniz. Yanınızda küçük bebek mendilleri bulundurmanız da gerekir.

Yanınıza iki adet battaniye muhakkak alın. Yine kış aylarında doğum yapmışsanız, hastane çıkışı için kalın bir battaniyeye ihtiyacınız olacak. Hastaneden çıkarken bebeğinizi rahatlıkla taşıyacağınız bir puset ve özel arabanızla evinize dönecekseniz bu puseti arabanıza yerleştirebileceğiniz aparatınızın olmasına dikkat edin.

Son olarak her duruma karşı hazırlık olmakta fayda var, bu yüzden yanınızda kaşık biberon bulundurmayı unutmayın.

Источник: //www.benimadimneolsun.com/dogum-cantasi

Hastane çantasında olması gerekenler

Doğum çantası 2 hafta önceden hazır olmalı

Hastane çantasında olması gerekenler

Anne olmak kuşkusuz bir kadının yaşayacağı en güzel duygulardan biri. Bu güzel ve eşsiz duyguyu 9 ay boyunca her ay ayrı yaşarsınız. Hamileliğin ilk aylarında bebeğin kalp atışı ve cinsiyeti heyecanlandırırken doğuma doğru bu heyecan yerini biraz telaşa bırakabilir.

Bu nedenle hamileliğin son 1-2 ayında anne adayları doğum için hastane çantası hazırlamaya başlar. Kimi anne adayları hastane çantasını aylar öncesinden hazırlarken kimi anne adayları ise son 15 güne sığdırabiliyor.

Bu tamamen size kalmış ancak hastane çantasının her ihtimale karşı 1-1 buçuk ay öncesinden hazırlamak daha iyi olabilir. Peki ya hastane çantasında olması gerekenler neler?

Çanta hazırlayamadan doğuma alınmak istemiyorsanız ve doğumunuza az bir zaman kala telaş yerine dinlenmek istiyorsanız doğuma hazırlıklı olmanız gerekir.

Hastane çantanızı hazırlarken ilk dikkat etmeniz gereken detay sizin ve bebeğinizin en temel gereksinimlerini belirlemek.

Doğuma hazırlık için hastane çantasında nelerin olması gerektiğini öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Hastane çantanızda nelerin olacağını belirlemek, hastane çantanızı daha etkili ve doğru şekilde hazırlamanıza yardımcı olur. Bebeğiniz için doğum çantası hazırlarken bilmeniz gereken bu detayları gözden geçirmenizde fayda var. Anne adayı kendisi, bebeği ve eşi için 3 ayrı ufak valiz hazırlayabilir.

Özellikle doğum çantasının içinde bulunan malzemeler eşe veya hastanede kalacak refakatçiye mutlaka gösterilmelidir. Bu durum acil bir ihtiyaç anında anneye yardımcı olacak kişiye de kolaylık sağlar. Doğum çantası hazırlanırken annenin ve bebeğin ihtiyaçlarına göre bir liste oluşturulmalıdır. Dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise annenin ve bebeğin giyeceği kıyafetlerdir.

Bu sebeple çantada bulunacak giysilerin mevsim şartlarına uygun olmasına dikkat edilmelidir.

DOĞUM ÇANTASINDA OLMASI GEREKENLER -VİDEO

Hastane çantası hazırlamadan önce;

Bebeğinizin zamansız gelmesi her zaman mümkündür. Bu nedenle hastane çantanızı tercihen üçüncü trimester dönemine geldiğinizde ani gelişecek sezaryen doğum için hazırlayın.

Siz ve bebeğiniz için ayrı bir çanta hazırlamak daha iyi olur. Hazırladığınız hastane çantasının tamamını hastaneye götürmeniz mümkün olmayabilir ya da doğuma giderken alacaklarınızı unutabilirsiniz.

Bu nedenle hazırladıklarınızın bir kısmını aracınızda hazır tutmanız faydalı olabilir.

Hastane çantasında olması gerekenler neler?

1.Hastane çantasında kendiniz için olması gerekenler:

Doğuma giderken kendinizin ihtiyacı olabilecek her şeyi listeledik.

 • Resimli kimliğiniz
 • Sigorta için hastanede ihtiyaç duyabileceğiniz tüm belgeleriniz ve diğer evraklarınız.
 • Tüm tıbbi kayıt kâğıtlarınız ve dosyalarınız.
 • Cüzdanınız, nakit ve kartlarınız.
 • Birkaç rahat pijama takımı.
 • 2 adet gecelik.
 • 1 adet sabahlık, hırka ya da şal.
 • 1 çift terlik (hastanede yürümek ve duş sırasında kullanmak için).
 • Düğmeli kıyafetler. Bebeğinizi daha rahat bir şekilde emzirmenizi sağlar.
 • Doğum sonrası oluşabilecek lekelere karşı koyu kıyafetleri tercih edin.
 • Rahat iç çamaşırları. Sezaryen olduğunuzda kesilen yerlerinizi sıkmaması çok önemlidir.
 • Doğum sonrası kullanılabilen sutyen alın. Hamilelik sonrası sütünüzün sızmasını önlemeye yardımcı olur.
 • Hijyenik pedler bulundurun.
 • Hastanede duş almak için havlu takımı bulundurun.
 • Hastane çantanıza bebeğinizi eve götüreceğiniz zaman giydireceğiniz kıyafeti koyun.
 • Bakım malzemeleri; diş fırçası ve diş macunu, tarak, saç bağları, dudak kremi, vücut losyonu, deodorant, yüzünüz için bir vücut yıkama, şampuanı, nemlendirici, hatta biraz kendinizi hissettirmenize yardımcı olacak bazı temel makyaj malzemeleri.
 • Battaniye – Tüm hastaneler battaniye imlanı sağlar, ancak sizin için bu battaniye yeterli olmayabilir.
 • Yastık ve yastık kılıfı – Herhangi bir yastıkta uyuyamayan biriyseniz, yastığınızı taşımak iyi fikir olabilir.
 • Cep telefonu, şarj cihazı ve kulaklık. Yakınlarınızla ve sevdiklerinizle bağlantıda kalmanıza yardımcı olacaktır.
 • Keyif alacağınız bir kitap – Ameliyattan önce geçirdiğiniz süre boyunca sıkılabilirsiniz ve kitap okumak iyi bir fikir olabilir.
 • Hastanede en özel anları yakalamak için fotoğraf makinesi veya video kamera.
 • Göğüs pompası- İlk etapta hemen sütünüz gelmeyebilir. Bu durumda göğsünüzden süt pompalanması gerekebilir.
 • Meme ucu kremi – Doğumdan ilk birkaç gün içinde memeleriniz kuruyabilir ve çatlamaya maruz kalabilir. Krem uygulamak bu durumdan kurtulmaya yardımcı olacaktır.
 • Eve giderken giymek için kıyafet bulundurun.
 • Tablet bilgisayar veya laptop sıkıldığınız zamanlarda sizi eğlendirmeye yardımcı olabilir.
 • Lif açısından zengin atıştırmalıklar bulundurun. Doğum öncesinde ve doğum sonrasında kabızlık sorununuzun oluşmaması için bu tür besinler tüketin.
 • Göz maskesi – Eşiniz veya ziyaretçileriniz ışıkları kullanmak istediği zaman rahatlamanıza yardımcı olacaktır.
 • Fazla gürültüden rahatsız olduğunuzda kulak tıkacı işinize yarabilir.
 • Eğlenceli dergiler – Kitap okuyamazsınız bir derginin sayfalarında dolaşmak daha keyif verici olabilir.

2.Hastane çantasında eşiniz için olması gerekenler:

Eşiniz de doğuma giderken sürekli sizin yanınızda hastanede olacak. Zamanının büyük bölümünü hastanede geçireceği için eşiniz için de çanta hazırlamalısınız.

 • Eşinizin cüzdanı ve kimlik belgeleri.
 • Eşinizin telefonu, şarj cihazı ve kulaklığı.
 • Diş fırçası ve diş macunu.
 • Rahat bir çift kıyafet.
 • Çorap ve rahat ayakkabılar.
 • Battaniye – Eşiniz bekleme alanında sizi bekliyor olabilir veya kanepede uyuyabilir. Rahat olması için mutlaka ekstra bir battaniyeye ihtiyacı olacaktır.
 • Yastık – Dinlenmeye, size ve bebeğinize iyi bakmaya hazır olması için rahat bir yastığa ihtiyacı olabilir.
 • Anahtarlar – Eşinizin evin ve arabanın anahtarlarını taşıdığından emin olun.
 1. Hastane çantasında bebeğiniz için olması gerekenler:

Bazı hastaneler bebeğinizin ilk doğduğu andan itibaren ihtiyaç duyduğu tüm bebek kıyafetlerini birkaç gün sağlarken pek çok hastanede bu imkân yoktur. Bu nedenle bebeğinizin ihtiyacı olabilecek her türlü kıyafeti ve eşyayı düşünmeli ve hastane çantasına koymalısınız.

 • Bebeğiniz için birkaç çift çorap alın.
 • Bebeğinizi kundaklamak için battaniyeye ihtiyacınız olacak. Hastane bebeğiniz için bunu sağlasa bile, bebeğinizi eve taşımak ve sıcak tutmak için yanınızda battaniye bulundurmanız şarttır.
 • Bebek şapkası – Bebeğinizin sıcak hissetmesine yardımcı olur. Çünkü bebeklerin dış ortama uyum sağlaması zaman alabilir.
 • Bebek eldivenleri.
 • Bebek tırnak makası.
 • Bebek bezi
 • Bebek önlükleri.
 • Bebek pudrası- Hemşire bebeğinizin banyo yapmasına yardımcı olurken, bebeğinize pudra uygulamak iyi bir fikir olabilir.
 • Bebek biberonu-Bebeğinizi yaşayacağı herhangi bir emme sorununa karşı biberon gerekli olabilir.
 • Bebeğinizin eve gideceği gün giyeceği sevimli bir kıyafet.
 • Bebek araba koltuğu – Hastaneye gitmeden önce takılması gerekiyor.

Doğum çantası hazırlarken ne almanız ve ne almamanız gerektiği konusunda detaylı bilgiye ihtiyacınız varsa doğum yapacağınız hastaneden ya da doktorunuzdan bu konuda bilgi alabilirsiniz. Hastaneye giderken yanınızda olması gereksiz olan neler diyorsanız birkaç örneği inceleyebilirsiniz.

Aşağıdakileri hastaneye giderken almak iyi bir fikir olmayabilir;

 • Takı
 • Çok fazla nakit
 • Değerli eşyalar

Doğum çantası için sizin önerileriniz neler yorum kısmından bizimle paylaşın!

Источник: //www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hastane-cantasinda-olmasi-gerekenler.html

Doğum Çantasında Olması Gerekenler

Doğum çantası 2 hafta önceden hazır olmalı

Doğum öncesi yapılması gereken hazırlıklardan biri, doğum çantası hazırlamaktır. Hamileliğin beşinci ayından sonra doğum çantası hazırlığına başlanılması önerilir. Son aylarda anne adayları kendilerini daha yorgun hissederler ve ikinci trimester hamileliğin en aktif zamanları olduğu için bu aralıkta doğum hazırlıklarını tamamlayabilirsiniz.

Doğum çantası hazırlarken, hamile bayanlar kendileri ve bebeklerinin ihtiyacı olabilecek her şeyi bu çanta içerisine yerleştirmeliler. Yazımızın devamında bir doğum çantasında en temel nelerin olması gerektiğini detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

Doğum Çantasında Bebek İçin Olması Gerekenler

Doğum sonrası hastanede bebeğiniz için ihtiyaç duyulacak bazı basit gereksinimleri aşağıda sizler için listeledik.

Tanınmış bir marka bebek bezi satın alıp doğum çantasına yerleştirmenizi öneriyoruz. Bebeğinizin cildi çok hassas olacağından önerilen bir markayı tercih etmenizde fayda vardır.

Bebeğinizin yumuşak cildini korur. Bebeğin altını değiştirirken gereksinim duyulabilir.

Bebek bezi değiştirirken oldukça lazım olacaktır. Bebeğinizin cildini tahriş etmeyecek bir ıslak mendil alarak doğum çantanıza yerleştirmenizi öneriyoruz. Bebek bezi değiştirme ve hassas bölge temizliğini hemşirelerden öğrenebilirsiniz.

Doğum çantası için tulum, zıbın ve takım yeni doğan bebek kıyafetleri alırken, doğumun yapılacağı mevsim koşullarına uygun tercih yapmanızı öneriyoruz.

Bebeğiniz uyurken onu sıcak tutacak yumuşak bir tane battaniye seçtiğinize emin olun.

Temelde büyük, ince, pamuk/muslin kumaştır.  Doğum sonrası hastanede lazım olacak eşyalar arasındadır.

Hava soğuksa ya da klima varsa, bebeğinizi soğuk hava dalgasından korumak için ihtiyaç duyulan eşyalardır. Özellikle eldiven bebeğinizin yüzünü çizmemesi için gereklidir.

Bebek yıkama ürünleri ve bebek losyonu bulundurabilirsiniz. Yine bebek pudrası ve pişik kremi de bulundurmanızda fayda vardır.

Bebeğinizin el ve ayak tırnakları doğum sonrasında uzun olabilir ve bu nedenle doğumdan sonra bebeğiniz için tırnak makasına gereksinim duyulabilir.

Doğum Çantasında Anne İçin Neler Olmalıdır?

Doğum için hazırlanan hastane çantasında annelerin mutlaka bulundurması gereken gereksinimleri aşağıda paylaştık.

Doğum çantasına rahat ve bol giysiler koymanızı öneriyoruz. Doğumdan sonra bebeğinizi 2 saatte bir emzireceğinizden önü düğmeli veya fermuarlı bir gömlek veya pijama üstü avantaj sağlar. Ayrıca rahat pamuklu külot bulundurmanızı ve en az 2 takım pijama ve gecelik koymanızı öneriyoruz.

 1. Emzirme Sütyeni Ve Göğüs Pedleri

Göğüs ölçünüze tam ideal bir emzirme sütyeni ile bebeğinizi çok rahat besleyebilirsiniz.  Doğuma son 3 ay kala göğüs ölçünüze uygun emzirme sütyeni alarak doğum çantasına koymanızda fayda vardır. Göğüs pedi ise, doğum sonrasında sızıntıyı önlemek için kurtarıcı bir seçenektir.

Normal ya da sezaryen doğum olsun (4-6 hafta arasında) bir kaç gün kanama olur. Normal adet gibi değildir. Bunun için de doğum çantasında bir paket hijyenik ped bulundurmanızda fayda vardır.

Dudaklarınız doğum sonrasında son derece kuru olabilir. Muhtemelen doğumda dışa atılan terden dolayı dudaklar kuruma yapabilir. Bu nedenle dudağınızdaki çatlak ve kuruluğu önleyecek bir adet dudak kremi hastane çantanızda bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

Doğum Çantasında Baba İçin Neler Olmalıdır?

 1. Tıbbi Kayıtlar, Sigorta Belgeleri, Kimlik Kartları

Hastanede tüm işlemleri hızlı bir şekilde halletmek için doğum çantasının içerisine ayrı bir bölmede gerekli olacak tüm belgeleri bulundurmanız önemlidir. Eşinizin doğum çantasında bu belgelere kolay ulaşabilmesi için ayrı bir poşet içerisine koymanızı öneriyoruz.

Hastanede ne kadar süre geçireceğinizi bilmediğiniz için eşiniz için de en az bir parça kıyafet bulundurmanızda yarar vardır.

 1. Fotoğraf Makinesi Ve Akıllı Telefon

Bu özel anları yakalamak için doğum çantasında fotoğraf makinenizi hazır bulundurabilirsiniz. Şarj cihazını da koymayı unutmayın. Ayrıca kitap, dergi, ipad, ipod koyarak da sıkıldığınız zaman oyalanabilirsiniz.

Bizlerle kendi hikayenizi ve doğum çantası hazırlığı yapacak bayanlara tavsiyelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Bir önceki; “Hamilelikte Uykusuzluk” başlıklı araştırma yazımızı okuyarak, gebelik sürecinde yaşadığınız uyku problemleri ve çözümleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Hamilelik Belirtileri editörleri tarafından derlenmiş Hamilelikte Uykusuzluk: Nedenleri ve Tedavisi başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Источник: //www.hamilelikbelirtileri.co/dogum-cantasinda-olmasi-gerekenler/

Doğum Çantasında Bulunması Gerekenler

Doğum çantası 2 hafta önceden hazır olmalı

9 aylık heyecanlı bekleyişin mutluluğa dönüşmesine artık sayılı günler kaldı ve doğum çantasında olması gerekenler listesi yapmaya başladın. Emin olmalısın ki minik meleğinin senin içindeyken hiçbir maddi ihtiyacı yok. Acıktığında çeşit çeşit mamalara, poposu içinde marka marka beze gereksinim duymuyor. Tüm ihtiyaçlarını sen karşılıyorsun…

21. yüzyılın bebekleri şanlı mı şanssız mı ben tam çözemezsem de her şeyin eski zamanlara nazaran çok daha kolay elde edilebildiği bir zamanda dünyaya geliyorlar. Onların ihtiyaçları için koca holdingler, şirketler kurulmuş, aklına gelen gelmeyen pek çok ürünün inanılmaz bir pazarı var dünya üzerinde.

Bebeğine ciciler biciler almaya başlayınca anlayacaksın ne demek istediğimi, mesela ben burun aspiratörü diye bir şey bilmiyordum. Böyle bir şey varmış, iyi ki de varmış. Bunu not edelim bu olmazsa olmazlardan ama bebek doğunca

Источник: //yenianneyim.com/dogum-cantasinda-bulunmasi-gerekenler/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Gebelik Tromboembolisi Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi
Gebelik Tromboembolisi Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi
Gebelik Diyabeti (Gestasyonel) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
Gebelik Diyabeti (Gestasyonel) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi