Doğum Fotoğrafçılığının Ayrıntıları

Doğum Fotoğrafçısı olmak iyi fikir

Doğum Fotoğrafçılığının Ayrıntıları

Bu içeriğimiz de sizlere son zamanlarda revaçta olan, doğum fotoğrafçılığı iş fikri ve Doğum Fotoğrafçısı Nasıl Olunur gibi konular işlenmiştir.

insan hayatında istinasız bir sefer gerçekleşen doğum olayı herkes için şüphesiz çok özeldir. Hepimiz doğduğumuz anı hayal ederek anne babamızın sevincini ve ameliyathanedeki atmosferi merak etmiş ve zihnimizde canlandırmaya çalışmışızdır çoğu zaman.

Her sene kutlamaya değer bulduğumuz böyle değerli bir günün en özel anları olan o ilk dakikaları ölümsüzleştirmek ve o heyecanı objektife yansıtmak hiç aklınızdan geçmiş miydi?

Günümüzde doğum fotoğrafçılığı yeni yeni tanınmaya başlamışken ilgi gösteren anne baba adayları da günden güne artmaktadır.

Toplumun önemli bir kısmında hala bulunan doğumun sadece anneye ait özel bir an olması gerektiği ve topluluk önünde konusunun dahi açılmasının ayıp sayılması gerektiği anlayışının yıkılmaya yüz tuttuğu şu günlerde kadının doğurganlığının doğanın ona sunduğu en güzel hediye olduğu fikrinin yerleşmeye başlaması yeni nesil ebeveynlerin doğum sürecinin sevincini tam anlamıyla yaşamaları konusunda etkili olmaktadır.

Aileye yeni bir fert katılacağı haberini aldıktan sonra ki her an adeta ona odaklı bir yaşam sürmeye başlar anne baba adayları.

O muhteşem günü büyük bir sabırsızlıkla beklerken bir taraftan da hummalı bir çalışma başlar doğum sonrası için. Bu tatlı telaş içinde bebeğin ilk fotoğraflarını kimin, nasıl çekeceği konusu da önemli bir ayrıntı olarak planlanmalıdır.

Zira o anları geri getirip telafi etme imkanı yoktur ve organizasyonu bu hassasiyetle yapmak şarttır.

Doğum fotoğrafçılığı bu noktada ailelere önemli kolaylıklar sağlamaktadır.

Daha doğum başlamadan profesyonelce yapılmış bir plan doğrultusunda hiçbir anı kaçırmadan istenilen görüntülere ulaşma imkanı sunarak anne baba adayına en özel dakikalarını doyasıya yaşama fırsatı vermektedir.

Kapıda bekleyen baba adayı ile ona eşlik eden aile büyüklerinin dışarıdaki heyecan ve telaşı anne adayının ise ameliyathanedeki görüntüleri ile adeta bir doğum hikayesi oluşturulur. 

Doğum sonrası doğum hikayesini kare kare karşısında gören ailelerin aynı duyguları yıllar geçtikten sonra bile tekrar tekrar yaşama şansı elde etmiş olmaları doğum fotoğrafçılığının ailelere sunduğu en unutulmaz hediye ve çok önemli bir hizmettir.

Doğum Fotoğrafçısı Nasıl Olunur?

Doğum fotoğrafçısı olmak için öncelikle objektifi doğru ve yerinde kullanmanız gerekmektedir. Görüntülemek istediğiniz anı kaçırmamaya dikkat etmeli ve ışık, kamera gibi ayarları yapabiliyor olmalısınız. Temel fotoğrafçılık konusunda tecrübe sahibi herkesin yapabileceği doğum fotoğrafçılığı işi bazı noktalarda daha büyük hassasiyet gerektirmektedir.

Öncelikle doğum konusunda tecrübeniz yoksa doğumhane ortamını bilmiyorsanız ve öyle bir ortamda nasıl çalışacağınız konusunda tereddütleriniz varsa bir arkadaşınızın doğumuna girerek veya bu konuda videolar izleyerek fikir sahibi olabilirsiniz.

Daha sonra bu konuda çevrenizdeki insanları bilgilendirebilir ve yapacağınız işten haberdar olmalarını sağlayabilirsiniz.

Daha sonra İnternet üzerinden bu işi yaptığınızı ilan edebilir ve belki daha önce yaptığınız güzel işlerden birkaç fotoğraf paylaşarak ilgi odağı olabilirsiniz.

Enteresan olduğu kadar kazançlı da sayılabilecek bu işi yaparken bazı hususları göz ardı etmez ve prensiplerinizi belirlemeyi başarırsanız sizinle çalışmak isteyen aileler ile sonradan problem yaşama ihtimalinin önüne geçmiş olursunuz.

Doğum fotoğrafçılığı güven ister

Hala ülkemizde bu hizmeti almak konusunda tereddütler yaşayan insanlar bulunduğu gerçeğinden hareketle bu hizmetten faydalanmak isteyen kişileri rahatlatarak tam olarak ne istediklerini anlamaya çalışmalısınız. Onlara mahremiyetlerine saygı göstereceğiniz ve istedikleri ölçüde görüntü alacağınız konusunda güven vermeniz gerekebilir.

Bu güveni sağladıktan sonra daha sonradan yaşanabilecek olumsuzlukları bertaraf etmek için sözleşme yapmanız menfaatinize olacaktır.

Doğum sürprizlerle dolu ve kimi zaman ne şekilde gelişeceği öngörülemeyen bir süreçtir.

Doğuma yetişememe veya hastane prensipleri gereği doğumhaneye alınmama gibi durumlar için önceden yapılmış bir yazılı anlaşma ile kendinizi güvence altına almanız mümkün olabilir.

Her şey yolunda gitti ve siz ameliyathanede bu iş için hazır bekliyorsanız artık yeteneğinizi gösterme ve işi layıkıyla yapma vakti de gelmiştir. Bu süreç beklediğinizden uzun veya çok kısa olabilir. O yüzden kısa zamanda pek çok kare yakalamanız gerekecektir.

Doğum fotoğrafçılığı kar marjı

Bu iş bir çok kişi için çok iyi sayılabilecek 3000 – 5000 TL gibi bir gelir sağlamakla birlikte bazı fedakarlıklar da gerektirmektedir. Her an her saat gerçekleşebilecek bir doğum söz konusu olabilir ve siz ev ortamını, iş randevularınızı ve çocuklarınızı bu düzene göre organize etmek durumunda kalabilirsiniz.

Son yılların gelecek vadeden işlerinden sayılabilecek doğum fotoğrafçılığı titizlikle yapıldığı taktirde size ciddi kazanç sağlayabilir ve sizi şehrinizin aranan fotoğrafçısı haline getirebilir.

Bir önceki içeriğimiz olanSanal ofis açmak iyi bir iş fikri olabilir başlıklı güncel makalemizde sanal ofis, sanal ofis açmak ve sanal ofis yasal mı? hakkında genel bilgiler verilmektedir.

Teşekkürler

Источник: https://www.iyifikir.gen.tr/tag/dogum-fotografciligi/

Doğum Fotoğrafçısı ve Doğum Hikayesi, Paket Fiyatları

Doğum Fotoğrafçılığının Ayrıntıları

Kategori Seçin Tümü Tüp Bebek Tedavisi Merkezi Tümü Baby Shower Partisi Mekanı Baby Shower Butik Pasta Baby Shower ve Hastane Odası Süsleme Hamilelikte Sağlıklı Beslenme Uzmanı / Diyetisyen Hamile Pilatesi ve Hamile Yogası Merkezi Doula ve Doğuma Hazırlık Merkezi Doğum Fotoğrafçısı Tümü 1 Yaş Doğum Günü Butik Pasta Bebek Bakıcısı Hizmeti Diş Buğdayı ve 1 Yaş Doğum Günü Mekanı Emzirme Döneminde Beslenme Uzmanı / Diyetisyen Yenidoğan ve Bebek Fotoğrafçısı 1 Yaş Doğum Günü Organizasyonu ve Süslemeleri Spor Salonu Tümü Çocuk Eğlence Merkezleri Çocuk Atölyesi ve Oyun Grubu Çocuk Bakıcısı Hizmeti Çocuk Doğum Günü Parti Mekanı Çocuk Doğum Günü Butik Pasta Çocuk Eğlence Merkezi Çocuk Hareket ve Spor Merkezi Çocuk Müzik ve Sanat Merkezi Psikolojik Danışmanlık ve Özel Eğitim Merkezi

Şehir Seçin İstanbul Ankara İzmir Adana

1999 yılı sonlarında fotoğrafçılığa başlayan Özlem Gülbay, ilk eğitimlerini Fotoğrafevi, Fotoğraf Va…

1979 İstanbul doğumlu Başak Başol'un asıl ismi Ayşe Başak Şenoğlu'dur. “Başol” babadan kalma soyadıd…

Neşe Kübra Yüksel, fotoğrafçılığa 2005 yılında, üyesi olduğu "İstanbul Fotoğraf & Sinema Amatör…

Şebnem Eldes, "asla doğum fotoğrafı çekemem" diyerek usta bir doğum fotoğrafçısı olmuş, &q…

Hayatınız belki ilk,belki daha fazla ama bir ömürde asla unutulmayacak en önemli duyguyu yaşamak üze…

Gizem Güçlü Bayram, İstanbul'da freelance olarak doğum fotoğrafçılığı hizmetini iki yıla yakın süred…

Bir nesil onlarla büyüdü…İlkokula başladığınız gün yanınızdaydılar, sünnet olduğuz günde, lise ve…

Foto Life, Türkiye’nin en çok tercih edilen fotoğraf merkezi olarak her alanda verdiği profesyonel f…

Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı’ndan mezun olduktan sonra farklı firmalarda reklam y…

Şengül Pallı 1976'da Almanya'da dünyaya gelmiştir. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi E…

Hayata olan farklı bakış açısını, edindiği deneyimlerle harmanlayarak çektiği karelere yansıtan Burc…

Oya Araç, fotoğrafa küçük yaşlardan beri ilgi duyarak büyüdü. Fotoğraf aşkıyla, baktığı her şeyi fot…

Burcu Çakmak, Horus Photography'i kurarken, her şeyi gordugune inanılan Antik Mısır Tanrı’sı Horus’t…

On yılı aşkın süredir konsept fotoğraflar çeken Seden Uz, İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü …

Basın ve medya sektöründe çalışırken kendini hobi olarak yaptığı işin içinde bulan Müge Ayangil, bu …

İstanbul’daki En İyi Doğum Fotoğrafçıları ile Tanış!

Doğumun yaklaştı! Heyecanlı ve bir o kadar da sevinçlisin. Bu keyifli duygulara biraz kaygı ve korku da eklenmiyor değil. Her şey yolunda gidecek mi, canın çok acıyacak mı gibi sorular aklında dönüp duruyor.

Peki ya bebeğini kucağına alacağın zamana dair hissettiklerin? Tarif edilmesi zor olan bu zamanları kayıt altına almaya ve doğum hikayeni profesyonel fotoğraflarla gelecek yıllara taşımaya ne dersin? Cevabın “evet” ise İstanbul’daki doğum fotoğrafçılarını listelediğimiz sayfaya hoş geldin!

Pek çok doğum fotoğrafçısı, özellikle İstanbul’da Anadolu ve Avrupa yakalarında stüdyolarını açalı çok olmadı ama doğum fotoğrafları o kadar çok sevildi ki adeta doğumun olmazsa olmazı haline geldi. Bugün artık bebek fotoğraf albümü denen şey, doğum anlarını da kapsıyor.

Sen de doğum fotoğrafçını seçmekte kararsızsan doğum fotoğrafçılarının paket içeriklerini, çekim türlerini, fotoğrafların teslim sürelerini ve doğum fotoğrafçılarıyla ne kadar zaman öncesinde iletişime geçmen gerektiği ile ilgili bilgileri bu sayfalarda bulabilirsin.

Adres bilgileri de yer alan sayfalarda iletişim formunu doldurabilir ya da doğum fotoğrafçıları ile telefonda konuşabilirsin. Hem belki seçeceğin doğum fotoğrafçısıyla fiyatları da konuşmak istersin.

Kusursuz Bebek Fotoları İçin Senin Yapabileceklerin

Diyelim formu doldurdun, telefonla da görüştün. Peki, sonrası?

Doğum fotoğrafçısı ile görüştüğünde sağlıklı bir iletişim kurup kuramadığınıza dikkat etmeni öneririz. Fotoğrafçının yanında kendini olabildiğince rahat hissetmen çok önemli, unutma!

Doğum fotoğraflarını incele ve ne tür fotoğraflar istediğini belirt. Özellikle kaçırılmamasını istediğin bir an varsa, bunu fotoğrafçıya açıkça söyle veya çok güzel olduğunu düşündüğün bir fotoğraf karesi varsa bu örneği ona göster.

Doğum fotoğraf çekiminin nasıl gerçekleştiği ile ilgili her aşamayı öğren! Aklında “Çekimler nasıl olacak?” sorusu kalmasın.

Doğum fotoğrafı fiyatlarını karşılaştırırken alacağın hizmetin detaylarını iyice konuşmayı unutma.

Ayrıca doğum fotoğraflarını orijinal kopya, kanvas tablo, albüm ya da poster formatlarında isteyebilirsin. Sayfamızdaki doğum fotoğrafçılarının hangilerinin fotoğrafları bu formatlarda teslim ettiklerinin bilgisi de yer alıyor.

Bebeğinle kavuşacağın anı güzel fotoğraf kareleri olarak görmek istiyorsan, İstanbul’daki doğum fotoğrafçılarına göz atmaya başla!

Bu arada yenidoğan ve bebek fotoğrafçıları ile şimdiden tanışmak ister misin?

Источник: https://www.anneysen.com/carsi/dogum-fotografcisi

Doğum Fotoğrafçılığı Nedir ve Nelere Dikkat Edilmelidir?

Doğum Fotoğrafçılığının Ayrıntıları

Gelişen teknoloji ve sosyal ağlar sayesinde yaygınlaşıp kısa sürede hayatımıza yerleşen yeni dönem modalarından biri de “doğum fotoğrafçılığı“. Dünyada uzun süredir kabul edilen bir meslek olmasına rağmen ülkemizde ilgiyi yeni yeni üzerine çekmeye başladı.

Aileler bilinçlendikçe doğum fotoğrafçılarına talep de arttı. Her mesleğin olduğu gibi, doğum fotoğrafçılığının da bir takım incelikleri, zorlukları ve bilinmeyenleri var.

Peki nedir doğum fotoğrafçılığı? Ne zaman ortaya çıktı? Kimler doğum fotoğrafçısı olabilir? Doğum fotoğrafçısı olmak için nelere ihtiyaç var? Tüm bu soruların cevaplarını aradığımız yolculuğumuz başlıyor.

DOĞUM FOTOĞRAFÇILIĞI NEDİR?

Doğum fotoğrafçılığı bebeğin anne karnındaki son anlarından itibaren başlayan doğum anını ve doğumdan sonra ilk karşılama anına kadarki sürecin kurgulanmadan fotoğraflanmasıdır. Devamında ise ilk yaş gününe dek her ay farklı tasarlanmış fonlar ile bebeğin büyüyüşü ölümsüzleştirilir.

O büyülü anda annenin acı dolu sevinci, ailenin heyecanlı bekleyişi ne kadar fazla olsa da, bu süreci bir o kadar kısıtlı zaman aralığında gerçekleştirilen bir hikaye olarak adlandırabiliriz.

KİMLER DOĞUM FOTOĞRAFÇISI OLABİLİR?

Doğum fotoğrafçısı adayının ilk olarak doğum süreci hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Hamilelik ve doğum aşamalarını da detaylı bilmeli. Bu konuyla ilgili detaylı bir araştırma yapıp, tüm bu zorlu ve bir o kadar da heyecanlı zaman dilimine hakim olduktan sonra sıra aileyle tanışmaya geliyor.

Aile önceden tanımak çekim aşamasında yarar sağlayacaktır. Aileyle önceden iletişim kurmak, beklentilerini ve isteklerini öğrenmek açısında faydalı olacaktır. Bu süreçte ailenin tedirgin ve endişeli olması çok doğaldır. Fotoğrafçıya ailenin endişelerini ve doğum öncesi annenin stresini azaltmak da düşüyor.

Doğumdan önce anne ve babayla mahremiyet konusu görüşülüp onayları alınmalıdır.

Doğum yapılacak hastane belliyse, ameliyathane ya da doğumhaneyi önceden görmek de deneme yapma fırsatı sunacaktır. Doğum zamanı geldiğinde fotoğrafçının sakin ve bir o kadar görünmez olması gerekir. Doğum anında fotoğrafçının en ufak bir paniğe kapılması kaçırılan en özel anlara mal olabilir.

TÜRKİYE’DE DOĞUM FOTOĞRAFÇILIĞI

Ülkemizde ilk çekimi 2002 yılında gerçekleştirilen doğum fotoğrafçılığı hızla yaygınlaşmaya başladı. Çok kısa bir sürede akıl almaz bir hızla büyüyen ve gelişen bir meslek haline geldi.

Öyle ki, ünlü fotoğrafçılar bile bu alan yönelmeye başladı. İlk zamanlar yaşanan çekinceler bugün yerini güvene bıraktı.

Akıllara gelen soruların cevapları verildikçe, gereken önemi kazandı doğum fotoğrafçılığı.

Doğum fotoğrafçılığı için sadece temel fotoğraf bilgisi yeterli değil, bu nedenle iyi fotoğrafçılar yetiştirilmek üzre bu alan yönelik kurslar açıldı. Günümüze baktığımızda şu an neredeyse tüm özel hastanelerin anlaşmalı bir doğum fotoğrafçısı mevcut.

Hiç kuşkusuz ki, kısa zamanda bu derece yaygınlaşan doğrum fotoğrafçılığında hızla gelişen teknolojinin de yeri ve önemi büyük.

Annenin ve babanın telaş ve heyecanda dolayı tanık olamadığı bebeğin dünyaya geliş öyküsünü en ince ayrıntılarıyla gözler önüne seren bu meslek artık ülkemizde de benimsenmiş görünüyor.

NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Öncelikle temel fotoğraf ve ışık bilgisine sahip olmak gerekiyor. Bebeğin sağlığı ve hikayenin doğallığı gibi nedenlerden dolayı flaş kullanmayacağımız için ışığın önemi büyük. Bu nedenle ameliyathanede değişen ışık göz önünde tutulmalı. Fotoğrafçının varlığını hissettirmemesi, aydınlık ve net fotoğraflar çıkması gerekir.

Makineyi önceden tanımak ve manuel ayarları yapıyor olmak da mühim. Aksi takdirde otomatik ayarda çekilen fotoğraflarla tamamen tesadüflere bırakılan bir çekim olur. Ekipmanın profesyonel olması önemlidir.

Profesyonelden kasıt, gerekli diyafram ve enstantane ayarını yaptıktan sonra kullanılan iso ya da asa ayarından dolayı grain (kumlanma) oluşumunu engellemektir.

Stabilizasyon özelliği bulunan fotoğraf makinelerinde titremeyi de önlemiş oluruz.

HANGİ LENS TERCİH EDiLMELİ?

Doğum fotoğrafı çekimlerinde belki de en önemlisi lens seçimidir. Işık faktörü bizi ne kadar zorlarsa zorlasın, seçilen lensin bunu aynı ölçüde telafi etmesi gerekir.

Doğum fotoğrafı çekimlerinde çoğunlukla 50 mm 1/8 ya da Canon’un yeni gözde 40 mm 2/8 kullanılır. Bu lensler portre fotoğrafı için en uygun olanlardır. Alan derinliğinin çok sınırlı olması arka fonu tamamen yok ederken, tek odak noktamız kendi belirlediğimiz alan olur. Bu lensler, doğum sonrası anne ve bebek portre fotoğraf çekimi için de uygun ekipman sayılabilir.

Источник: https://www.sosyolife.net/dogum-fotografciligi-nedir-ve-nelere-dikkat-edilmelidir

Doğum Fotoğrafçılığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Doğum Fotoğrafçılığının Ayrıntıları

Bu yazıda son yıllarda gözde hale gelen doğum fotoğrafçılığı ile ilgili bilmeniz gerekenlere yer vereceğiz. Ama öncesinde bu mesleğin bir handikapıyla başlayalım. Gece saat 3.

Sıcak yatağınızda mışıl mışıl uyuyorsunuz ve belki de şahane bir rüya görüyorsunuz ancak birden bire telefonunuz acı acı çalmaya başlıyor. Haftalardır beklediğiniz telefon gecenin köründe geliyor! Alelacele üstünüze bir şeyler giyip fotoğraf makinenizi alıyor ve hastanenin yolunu tutuyorsunuz.

Gecenin bir yarısı tüm bunları kim yapar ki? Cevap veriyoruz: Düğün fotoğrafçısı yapar tüm bunları.

Doğum fotoğrafçılığı her şeyden önce duygu dolu bir iştir. Bir insanın dünyadaki ilk dakikalarına şahit olmak mucize gibi bir şeydir. Bununla birlikte her doğum farklıdır. Annelerin, babaların ve bebeklerin tepkileri farklıdır. Ama her şeye rağmen şahane bir meslektir doğum fotoğrafçılığı.

Önce ekipmanlardan bahsedelim. Kişiye göre değişiklik gösterebilir, ancak doğumhane iç mekan olduğu için geniş açılı lensler işinizi kolaylaştıracaktır. Full frame bir kamera, örneğin Canon 5D Mark III’te 24-105mm ve 50mm lensler işinizi görecektir. Ancak illa 10.000 liralık fotoğraf makineleri kullanmak zorunda değilsiniz.

Ortalama bir DSLR işinizi görür, ancak makinenizin düşük ışıktaki performansı iyi olmalı. Ayrıca doğumhanelerin ışık ortamını önceden kestiremeyeceğiniz için diyaframı yüksek bir lens seçmeniz faydanıza olur. Minimum 2.8 diyaframa sahip bir lens işinizi görecektir. Bu arada karanlığı aydınlatmak için ISO’nuza abanmamanız gerektiğini de vurgulayalım.

Fotoğraf makinenize takacağınız flaşın önüne beyaz bir kağıt koyarak flaşın şiddetini azaltabilirsiniz, böylece insanları ve bebekleri rahatsız etmezsiniz. Daha sonra da Adobe Lightroom’da çektiğiniz fotoğraflara renk ayarı vererek aileye teslim edebilirsiniz.

Düğün fotoğrafçılığı kadar uzun ve karmaşık bir süreç değildir doğum fotoğrafçılığı nihayetinde. Tek bir mekanladır işiniz.

Bu nedenle doğum zamanı yaklaştığı zaman makineniz 7-24 hazır olmalıdır evde. Hemen alıp evden hastaneye gidebilmelisiniz yani. Makineniz, lensleriniz, hafıza kartlarınız, flaşlarınız hazır olmalı ve o acele içinde kolaylıkla ulaşabilmelisiniz. Zira aynı anı tekrarlamanın imkanı yoktur doğumda.

Hemen evden çıkmak için yanınızda bazı şeyler bulunmalıdır. Örneğin ceket, şarj aleti, atıştırmalık bir şeyler su ve bir miktar para olmalı yanınızda. Bu arada annenin doğum yapacağı hastaneyi önceden öğrenir ve buraya ulaşım yollarını öğrenirseniz daha az vakit kaybedersiniz.

Ancak tüm bu saydıklarımızı önceden ayarlarsanız hastaneye ulaşmanız o kadar çabuk ve kolay olur.

Doğum Fotoğrafçılığı Hakkında Bazı Pratik Bilgiler

Tüm lenslerinizi taşımak zorunda değilsiniz. Dediğimiz gibi 50mm ve 24-105 aracılığı yeter de artar bile.

Gözlemci olun ve fazla konuşmayın. Daha ziyade işinize odaklanın. Orada fotoğraf çekmek için bulunuyorsunuz. Bu nedenle insanlarla “çene çalmak” yerine işinize konsantre olun.

Ara ara anneye her şeyin yolunda gittiğini, fotoğrafların çok güzel olduğunu hatırlatın. Ayrıca hastane ortamında olduğunuzu unutmayın. Fotoğraf karesinin içine pek çok kişi girecektir.

Bu insanlara müdahale edemezsiniz, ancak bazı durumlarda sıcak bir üslupla insanlardan hafifçe kenara çekilmelerini rica edebilirsiniz.

Detayların fotoğrafını çekin. Doğum odasına bebeğin ayakkabıları, giysileri, oyuncakları muhtemelen getirilmiş olacaktır. Ayrıca anne ve bebeğin odası da süslenmiş olabilir. Mümkün olduğunca çok detay çekin.

Ayrıca çektiğiniz fotoğrafların renkli olmasına özen gösterin. Doğum anında kan ve diğer sıvılar fotoğrafta güzel durmayabilir. Ancak siz gene de renkli çekin ve edit aşamasında bu fotoğrafları siyah beyaz hale getirebilirsiniz.

Yanınızda fazla hafıza kartı ve laptop bulunsun. Her türlü ihtimale karşı çektiğiniz fotoğrafları laptopa yedekleyin. Hafıza kartınız arızalırsa bu hiç iyi olmaz.

Yanınızda yiyecek bir şeyler bulundurun. Bazen gece yarısı telefon gelir, ancak siz hastaneye vardığınızda henüz doğum gerçekleşmemiştir. Belki birkaç saat de gerçekleşmeyebilir. Bu nedenle sizi oyalayacak şeyler olsun yanınızda. Hastane bekleme odasında kitap okuyup okumamak sizin tercihinize kalmıştır tabii.

Çektiğiniz fotoğrafları hızlı bir şekilde editleyin. İnstagram ve çağında yaşadığımız için anne ve baba bebeklerinin fotoğrafını sevdikleriyle paylaşmak isteyeceklerdir. Bu nedenle çektiğiniz fotoğrafları hemen hastanede editlemeye başlayabilirsiniz.

Hele de yeni çıkan aynasız fotoğraf makinelerinde görüntüleri telefona aktarmanın bir saniyelik bir iş olduğunu düşünürsek bu iyi bir fikir olabilir. Belki de sırf bu nedenle Sony, Panasonic ya da Fujifilm’in aynasız fotoğraf makinelerini kullanmayı düşünebilirsiniz.

Yaşadığınız tecrübeler size neyin gerektiğini söyleyecektir.

Mecbur kalmadıkça flaş kullanmamaya özen gösterin. Hastane ışığı fotoğraf için ideal olmasa bile flaş kullanmamaya çalışın. Sürekli patlayan flaş insanların sinirini bozabilir. Şöyle de diyebiliriz mecbur kalmadıkça flaş kullanmayın. İçinde insan olmayan karelerde flaş kullanabilirsiniz.

Fotoğraflarınızla bir hikaye kurmaya çalışın. Balonlar, çiçekler, bebeğin anneannesi, halası, teyzesi… Fotoğraflarınızla bu unutulmaz anı hikayeleştirin. Bebeğin adının ve doğum saatinin yazıldığı resmi evrağı çekmek için hemşireden izin isteyin.

Babayı unutmayın.

Doğum anne ve çocuk arasında gelişen bir süreç olsa da babalar da çok heyecanlanır doğumlarda. Onların bakışlarını ve duygularını yakalamaya çalışın. Diğer bir deyişle babayı kovalayın.

Источник: https://emoji.com.tr/dogum-fotografciligi/

İlginç Bir Meslek: Doğum Fotoğrafçılığı

Doğum Fotoğrafçılığının Ayrıntıları
(Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

İnsanlara doğum fotoğrafçılığından bahsettiğinizde bazı insanlar sizin deli olduğunuzu bile düşünebilir. Doğum fotoğrafçılığı herkese hitap etmez. Ancak doğumlarını fotoğraflarla belgelemek isteyen ve doğum güzelliğine ve hikayesine değer veren insanlar tarafından bu görseller el üstünde tutulur.

Aileler için doğum sürecinin başından sonuna kadar fotoğraflanması muhteşem bir olaydır. Bu güzel fotoğraflar sayesinde hayatlarımızın en özel anlarını belgelemiş oluruz.

Peki, neden insanlar aile üyelerinden birine bu fotoğrafları çektirmek yerine doğum fotoğrafçısı kiralar? Basit. Doğum fotoğrafçısı diğerlerinin gözden kaçırabileceği küçük ayrıntıların hepsini yakalar.

Kasılmalardan sonra annenin yüzündeki rahatlama… Koridorda sabırla bekleyen büyükanne… Annenin omzunda destek için duran bir el… Doğum haberini vermek için ilk telefon konuşmasını yapan babanın yüz ifadesi… Bütün bu küçük anlar hızlıca akıp gider ve gözden kaçırılmamalıdır.

Bu fotoğraflar bir araya gelerek doğum gününün hikayesini bizlere anlatır.

Doğum fotoğrafçısı etraftaki insanları anneye destek olmaları için rahat bırakmalıdır. Bebek doğduktan sonra baba bütün dikkatini anneye ve bebeğe vermelidir. Ve bu muhteşem anların fotoğraflandığını bilerek keyfini çıkarmalıdır.

Eğer siz de doğum fotoğrafçısı olmak istiyorsanız işte sizlere birkaç ipucu:

Doğum fotoğrafçısı nasıl olunur?

1- İçerideki ve dışarıdaki süreci bilin

Doğum yapmadıysanız doğum yapanlarla konuşun. Doğum hikayelerini okuyun ve dinleyin. Doğum esnasında bir sürprizle karşılaşmamak için sürece aşina olun.

2- Ateş etmeye başlayın

Tanıdığınız herkesle konuşun ve onlara doğum fotoğrafları çekmek istediğinizden bahsedin. Hamile olan bir arkadaşınızı bulun ve doğumunu çekip çekemeyeceğinizi sorun.

Çevrenizdeki doğum hemşireleri veya doğum koçları ile konuşarak doğumlarının fotoğraflanmasını isteyen insanlar olup olmadığını öğrenin. Bloğunuza çağrı modeli koyun. İnsanlarla konuşun.

Gittiğiniz her yerde doğumları fotoğrafladığınızdan bahsedin. Birileri bu maceraya katılmak isteyecektir.

3- Ailelerle konuşun

Aileleri tanımıyorsanız doğumdan önce tanışın. Sizi az da olsa tanımaları için onlara fırsat verin. Kimse doğum esnasında tamamen yabancı oldukları birisiyle çalışmak istemez. Aileleri tanıyor olsanız bile beklentilerinin ne olduğunu bilmeyebilirsiniz. Doğum esnasında casus gibi her anı fotoğraflayacağınızdan bahsedin. Hayatlarındaki en muhteşem anları nasıl fotoğraflayacağınızı anlatın.

Ne tür fotoğraflar istediklerini sorun. Bebeğin başının çıkış anının çekilmesini istiyorlarsa bunu doğumdan önce konuşmalısınız. Ikınmalar esnasında anneden izin almak istemezsiniz. Güvenin bize.

Fotoğrafladığınız diğer doğumların fotoğraflarını ailelere gösterin veya daha iyisi müzikli bir slayt gösterisi hazırlayın. Fotoğrafların ne kadar güzel olduğunu onlara gösterin. Grafik değil. İzinsiz değil. Olağanüstü.

4 – Sözleşme yapın

Doğum fotoğrafçılığı diğer fotoğraf işlerine benzemez. Doğum anını bir daha geri getiremezsiniz. Bebek erken gelebilir. Komplikasyonlar olabilir ve anne sezaryene alınabilir. Hızlı bir doğum olabilir.

Kendi çocuklarınızı bırakacak birini bulamayabilirsiniz. Hastane odasına girmenize izin verilmeyebilir. Doğumu kaçırma ihtimalinize karşı yasal olarak korunmalısınız.

Sağlam bir sözleşme hazırlayın ve müşterinizin doğumdan önce bu sözleşmeyi imzalamasını sağlayın. Kasılmalar arasında değil. Öncesinde.

5 – Hazırlıklı olun

Öncelikle fotoğraf makinenizi tanıyın. Işık olması gerekenden az olmamalıdır. Teknik konularla nasıl başa çıkabileceğinizi bilmelisiniz. Bebek geldikten sonra her şey çok hızlı olmaya başlayacaktır ve sizde bu esnada beceriksizce ortalıkta dolaşmak istemezsiniz.

İkinci olarak, doğumlar için arandığınızda hazır olmak için hayatınızı yeniden planlamalısınız. Çocuklarınızın bakımlarının ayarlanması, fotoğraf çekimlerinin ertelenmesi veya randevu zamanlarının değiştirilmesi gibi. 7/24 aranabilirsiniz. Her şeye hazırlıklı olun.

Doğum fotoğrafçılığı karlı mı?

Son derece ilginç bir iş olan doğum fotoğrafçılığı ile gelecek vaadeden mesleklerden biri. Türkiye’de henüz yeni oluşan bir sektör olması sebebiyle de çok karlı. Çevremizde bu işi yapanların aylık ortalama gelirleri 5 bin- 10 bin TL arasında değişmekte.

En ilginç iş fikirlerini ve en çok kazandıran meslekleri sizler için araştırmaya devam edeceğiz.

Источник: http://www.yeniisfikirleri.net/ilginc-meslek-dogum-fotografciligi/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.