Doğum Sonrası Depresyon

içerik

Doğum sonrası depresyonuna dur deyin

Doğum Sonrası Depresyon

Hamilelik, birçok kadının hayatı boyunca yaşamak istediği, yaşadıktan sonra inanılmaz bir deneyim olarak hayatı boyunca unutamayacağı bir süreç.

Dokuz ay boyunca kadının vücudundaki hem fiziksel hem de hormonal değişikliklerle birlikte duygu durumunda da dalgalanmalar yaşanıyor.

10 Eylül Dünya İntiharı Önleme Günü ile ilgili konuşan Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi Kadın Ruh Sağlığı Merkezi Psikiyatri Uzmanı Dr. Hatice Turan; kadınlardaki intihar düşüncesinin en çok doğum sonrası dönemde ortaya çıktığını söylüyor.

İntihar yani özkıyım kişinin isteyerek kendisine uyguladığı şiddet ve yaşamına son vermek olarak tanımlanıyor ve dünya genelinde ilk 10 ölüm nedeni arasında yerini alıyor.

Dünyada genel olarak intihar erkeklerde fazla iken, Sri Lanka, El Salvador, Küba, Ekvador, Çin ve Doğu Akdeniz Bölgesi’nde ve Türkiye’de 24 yaş ve altındaki grupta kadın özkıyım oranı diğer yaş gruplarına göre daha fazla görülüyor.

Kırsal bölgelerden göç etme, hızlı toplumsal değişiklikler, okuma-yazma oranının düşüklüğü, ataerkil toplum yapısı, erken yaşta yapılan çoğunlukla istenmeyen evliliklerin yanı sıra doğum yapan kadınların yüzde 35 ile 70’inde görülen doğum sonrası hüznü de önemli bir neden olarak kendini gösteriyor.

Doğum sonrası hüznü kadınların yüzde 35 -70’inde görülüyor

Doğum sonrası hüznü sık ortaya çıkmakla birlikte annenin genetik yatkınlığının yanı sıra yakın çevresinden ve eşinden gördüğü ilgi, sevgi ve destek, içinde bulunduğu sosyoekonomik durumun etkisiyle 4 ile 10 gün içerisinde kendiliğinden düzelebiliyor.

Ancak seyrek de olsa annenin ağır tablolara sürüklenmesine de neden olabiliyor. Dr. Hatice Turan, iki haftadan uzun süren doğum sonrası hüznünün ve psikozun doğumu takiben ilk 2 hafta içinde sinsice başladığını ve 1- 2 yıla kadar uzayabildiğini belirtiyor.

LOHUSA DEPRESYONU NEDİR?

Tiroit bozukluğu, folik asit eksikliği depresyona neden olabilir

Ancak eşlerin ve annenin yakın çevresinin çok daha dikkatli olması gereken bir durum daha var.

Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı araştırmalara göre her 100 anneden 10’u ila 15’i çeşitli şiddette depresyon yaşıyor ve bu depresyon intihar düşüncesini de beraberinde getirebiliyor.

Annenin yaşadığı şiddetli hüzün ya da boşluk duygusu, yorgunluk, enerji kaybı, keyif veren etkinliklerden uzak durma, bebeklerini yeterince sevmedikleriyle ya da bakım veremedikleri ile ilgili düşünceler, bebeğe zarar verme endişesi, dikkat ve odaklanma sorunları, bellek sorunları, yerinde duramama, kaygı, sinirlilik, sıkıntı, bunaltı, kendiliğinden ağlamalar gibi duygusal tepkiler, iştahsızlık, kilo kaybı, uykusuzluk, bebekle ilgilenmek istememe, kendisine ve bebeğe zarar verme düşünceleri dikkatli olunması gereken belirtilerden.

İngiltere’de son yapılan çalışmalarda anne ölümlerinin birinci sıradaki sorumlusunun intihara neden olan doğum sonrası depresyon olarak saptandığını söyleyen Psikiyatri Uzmanı Dr. Hatice Turan: “Biyolojik ve psikososyal nedenler olduğu görülmektedir.

Gebelik döneminde yükselen östrojen ve progesteron düzeylerinin doğumla birlikte ani düşmesi depresyondan sorumlu tutulmuştur.

Geç başlangıçlı doğum sonrası depresyonda tiroit bozukluklarının, aneminin ve folik asit eksikliğinin rol oynayabileceği düşünülmektedir” dedi.

DOĞUM SONRASI DEPRESYONUNUN BELİRTİLERİ NELER?

Nasıl olsa geçer” demeyin

Doğum sonrası dönemde annenin davranışlarının yakın çevresi tarafından titizlikle takip edilmesi gerekiyor. Çünkü annedeki davranışsal farklılıkların altında yatan ana neden “bana yardım edin” mesajı olabiliyor. Ancak çoğunlukla bu belirtiler yüksek risklerine ve sık görülmesine rağmen “nasıl olsa geçer” denilerek atlanıyor ya da üzerine düşülmüyor. Dr.

Turan; “ Yakınlarının, annenin ruhsal durumunu gözlemeleri ve doğum sonrası hüznü hakkında anneyle konuşmaları önerilir. Hüznün artması, yukarıda sıralanan ek depresif belirtilerin ortaya çıkması ve iki haftadan fazla sürmesi hem anne hem de yakınları için uyarıcı olmalıdır.

Böyle bir durumun ortaya çıkması durumunda vakit kaybetmeden bir ruh sağlığı ve hastalıkları hekimine danışılmalıdır” dedi.

Tedavisi var

Doğum sonrası hüznü ya da depresyon tedavisinde annenin belirtilerinin şiddetine göre belirlenecek motivasyonel görüşmeler, bilişsel davranışçı çalışmalar, ilaç tedavisi, Transkraniyal Manyetik Uyarı (TMU) ve Elektro Konvülsif (EKT) tedavisi gibi seçenekler kullanılıyor.

Hem sıklığının yüksek olması hem ölümcül sonuçlarının olabilmesi açısından kadın ruh sağlığında dikkat edilmesi gereken durumların ilk sırasında gelmekte olan doğum sonrası depresyonu koruyucu ruh sağlığının önemini de açıkça gösteriyor. Bu nedenle kadının gebe kalmadan önce ruhsal olarak iyi durumda olması, gebelik süreci ve sonrasında kendisini nelerin beklediği ile ilgili bilgilendirilmesi, süreçle baş etme becerilerinin güçlendirilmesi önem taşıyor.

DOĞUM SONRASI DEPRESYON ÖLÇEĞİ

Источник: https://hthayat.haberturk.com/hamilelik/haber/1037955-dogum-sonrasi-depresyon

Doğum Sonrası Depresyon Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Doğum Sonrası Depresyon

Araştırmalara göre doğum sonrası depresyon (postpartum depresyon) her 7 anneden 1'inde görülmektedir.

Yeni anne olmuş biri olarak, yeni doğan bebekle yaşamaya alışırken birçok zorlukla karşılaşabilirsiniz. Bu zorluklar arasında uykusuzluk, yeni sorumluluklar ve hatta emzirmeye bağlı göğüs ağrıları yer alabilir.

Peki ya doğumdan sonra ortaya çıkan duygusal zorluklar? Doğumdan sonraki 2-3 hafta içerisinde kaybolan annelik hüznü adı verilen durumdan söz etmiyoruz.

Kast ettiğimiz tam olarak doğum sonrası depresyon olarak bilinen postpartum depresyon. Bu hamilelik ve doğumla ilgili şiddetli bir klinik depresyon türüdür.

Doğum sonrası depresyon (postpartum depresyon) düşündüğünüzden daha yaygındır. 10.000 anne ile yapılan bir araştırmada her 7 anneden 1’inin Doğum sonrası depresyon (postpartum depresyon) geçirdiği tespit edilmiştir. Neyse ki bu kadınların büyük bir çoğunluğu yapılan tedavi sonrasında iyileşmiştir.

Doğum Sonrası Depresyon (Postpartum Depresyon) Nedir?

Doğum sonrası depresyon (postpartum depresyon) doğum yaptıktan sonra ortaya çıkan bir depresyon türüdür. Bebeğin ilk yılı boyunca herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir. Ancak en yaygın biçimde doğumdan sonraki 3 hafta içerisinde ortaya çıkmaktadır.

Doğum sonrası depresyon (postpartum depresyon) üzgün olmak, umutsuzluk, bebeğe annelik yapamayacakmış gibi hissetmek şeklinde kendini gösterir.

Doğum sonrası depresyon (postpartum depresyon) yalnızca ilk kez anne olan kadınlarda görülmez. Daha önceki yaptığı doğum veya doğumlarda Doğum sonrası depresyon (postpartum depresyon) ile karşılaşmayan bir kadın bir sonraki doğumunda bunu yaşayabilir.

Doğum Sonrası Depresyon (postpartum depresyon) Neden Olur?

Doğum sonrası depresyonun birçok sebebi olabilir. Bu sebepleri şöyle sıralayabiliriz:

Hormonlar

Hamilelikte hormon düzeyleriniz artar. Bebeğiniz doğduktan sonra ise aniden düşer. Bu hızlı değişim bazı kadınlarda depresyonu tetikleyebilir. Kadınlar bu durumun daha hafif bir örneğini adet dönemi öncesinde de yaşarlar.

Depresyon Geçmişi

Hamile kalmak istemediyseniz veya eşiniz ya da aileniz bebek bakımında size yardımcı olmuyorsa, yeni bir anne olarak depresyon riskiniz artabilir. Ayrıca parasal sorunları olan kadınlarda, alkol veya uyuşturucu bağımlılığı geçmişi olan veya büyük stres altında bulunan kadınlarda Doğum sonrası depresyon (postpartum depresyon) daha yaygın görülmektedir.

Anneliğe henüz hazır olmayan genç yaştaki kadınlar da Doğum sonrası depresyon (postpartum depresyon) riski altındadır.

Doğum Sonrası Depresyon (Postpartum Depresyon) Belirtileri

Her kadında doğum sonrası depresyon belirtileri birbirinden farklı olabilir. Ancak bazı ortak belirtiler bulunmaktadır:

 • Üzüntü, umutsuzluk, hayal kırıklığı,
 • Bebeğin temel bakım işlerini yapamayacakmış hissine kapılma
 • Belirgin bir sebep olmaksızın ağlama
 • Bebeğe yakınlık gösterememe veya bebekle bağ kuramama
 • Yemek, cinsel ilişki, kişisel bakım ve keyif alınan diğer faaliyetlere karşı isteksizlik
 • Sürekli uyuma isteği
 • Odaklanma, öğrenme veya hafıza zorlukları
 • Gerginlik ve sürekli sinirlilik. Sabırsızlık. Her şeyden rahatsız olma.
 • Bebeğe, eşinize veya bebek sahibi olmayan başka kişilere karşı duyulan uzaklaşma hissi.
 • Boşlukta hissetme.

Doğum Sonrası Depresyon Teşhisi ve Tedavisi

Doğum sonrası depresyon yalnızca bir doktor tarafından teşhis edilebilir. Doğum sonrası depresyon yaşadığınızdan şüpheleniyorsanız, doktorunuzdan hemen randevu alınız. Eski halinize dönmenizi sağlayacak çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Doğum Sonrası Depresyon İlaçları

Doktorunuz antidepresan kullanmanızın yararlı olacağına karar verebilir. Bu ilaçlar depresyonla ilgili belirli beyin kimyasallarını dengelemektedir. Bu ilaçların çoğunun emzirme döneminde alınmasında sakınca yoktur. Ancak doktorunuza emzirdiğinizi söylemeniz gerekiyor.

Doğum Sonrası Depresyon Terapisi

Bir psikolog veya terapist ile konuşmanın büyük yardımı dokunabilir. Olumsuz düşüncelerle nasıl baş edileceği bu şekilde öğrenilebilir. Hatta geçmişteki ilişkileriniz veya gerginlikleriniz hakkında konuşabilir, bunların hayatınızı etkilemesine nasıl engel olacağınızı öğrenebilirsiniz.

Diğer Yöntemler

Postpartum depresyon teşhisi konulduysa, tedavi süresince kendinize yardımcı olabileceğiniz birçok yol bulunmaktadır:

 • Günlük olarak egzersiz yapın.
 • Gününüzü keyifli kılacak şeyler bulun.
 • Basit hedefler belirleyin
 • Rahatlayın.
 • Size yardımcı olacak kişilerle bir arada bulunun.
 • Doğum sonrası depresyon ile tek başınıza mücadele etmeye çalışmayın.

Doğum Sonrası Psikoz (Postpartum Psikoz)

Nadir görülen bu ciddi mental hastalık doğum sonrası depresyonla birlikte ortaya çıkabilir. Belirtileri doğumdan sonraki 2 hafta içerisinde ortaya çıkar ve doğum sonrası depresyondan daha şiddetlidir:

 • Uyuyamama
 • Zihin bulanıklığı. Net düşünememe.
 • Halüsinasyonlar ve delüzyonlar. Gerçek olmayan şeylere inanma.
 • Bebekle ilgili obsesif düzeyde korku
 • Paranoid düşünce. Diğer insanlardan kuşkulanma.
 • Yemek yemeyi reddetme.
 • Kendine veya bebeğine zarar verme düşüncesi.

Doğum sonrası psikoz tıbbi bir acil durumdur. Bu durumda olan kişilerin acilen tıbbi yardım alması gerekmektedir.

Doğum Sonrası Depresyon (Postpartum Depresyon) Önlenebilir mi?

Hamilelikle ilgili hormon iniş çıkışlarını önlemeniz mümkün değildir. Ancak buna bağlı olarak gerçekleşebilecek doğum sonrası depresyon olasılığını düşürebilirsiniz.

Kendinizi Hazırlayın

Hamilelik süresince yaşadığınız herhangi bir stres varsa bunu doktorunuzla paylaşın. Doğum sonrası depresyonu engellemenin en iyi yollarından biri de gerçekçi beklentilere sahip olmaktır.

Elbette annelik günlük hayatınızda ekstra sorumluluklar ve yeni bir düzen demektir. Ancak bazı kadınlar bunu oldukça ağır bulabilir ve bu da anksiyete ve depresyona neden olur.

Bazı iniş çıkışlar kaçınılmazdır, ancak anne olduktan sonraki yeni düzeninize kendinizi önceden hazırlarsanız doğum sonrası depresyon riskini azaltabilirsiniz.

Rahatlama Teknikleri

Yapılan birçok araştırmada yeni doğan bebeklerin sakin annelerle daha iyi bağ kurduğu tespit edilmiştir. Günde en az 15 dakikasını derin nefes, meditasyon gibi rahatlama tekniklerine ayıran anneler, bunu yapmayan annelere göre stresle daha iyi başa çıkmaktadır.

Bebeğinizle Birlikte Uyuyun

Bebeği uyuduğunda kendisi de uykuya dalan anneleri hepimiz duymuşuzdur. Yapılan araştırmalar yeterli uykunun depresyon riskini azalttığını göstermektedir. Yeni doğan bebek bakımının yoğun zaman alıcı bir faaliyet olması nedeniyle ailenizden, eşinizden bu konuda yardım isteyerek yeterli uyumayı garanti edebilirsiniz.

Egzersiz Yapın

1.000 anne ile yapılan bir araştırmada doğum öncesinde ve doğumdan sonra egzersiz yapan annelerin duygusal olarak kendilerini daha iyi hissettiği tespit edilmiştir.

Bebeğinizle birlikte kısa bir yürüyüş yapmak, temiz hava almak duygusal durumunuza iyi gelecektir. Bunu bir rutin haline getirmeye çalışın.

“Egzersiz programı nasıl hazırlanır?” başlıklı yazımızı okumak için buraya tıklayınız.

Egzersiz, stresi azaltarak doğum sonrası depresyon riskini azaltabilir.

Anneliği Bir Kariyer Değişikliği Olarak Düşünün

Annelik de bir nevi iştir, ancak 9-5 mesaisi olmayan, 24 saatlik bir iştir.

Çoğu anne bu yeni işi ilk zamanlar stresli bulur, ancak yeni doğan bir bebeğe annelik etmenin getirdiği gerilimleri pek hesaba katmaz.

Bu yüzden annelerin “Benim işim bebeğim” düşüncesini geliştirmeleri ve diğer günlük faaliyetlerini bebeği için ertelemenin normal olduğu düşüncesini yerleştirmeleri yararlı olacaktır.

Mükemmel Bir Anne Olmaya Çalışmayın

Her annenin bebek bakımıyla ilgili anlattıkları küçük hataları vardır. Her şeyi mükemmel şekilde yapamadığınız, başkalarının sizden çok daha iyi anne olduğu düşüncelerinden uzaklaşın.

Bu şekilde düşünmeniz kendinizde gerçekçi olmayan beklentiler yaratmanıza ve anneliğin sizin için daha zor bir iş haline gelmesine neden olacaktır.

Amacınız ideal, mükemmel anne olmak değil, mutlu bir bebeğe sahip, mutlu bir anne olmaktır.

Kaynaklar:

 • Stewart ve diğerleri (2008)

Источник: https://www.iyibakkendine.com/dogum-sonrasi-depresyon/

Doğum sonrası depresyon nedir? – Ayşe Tolga İyi Yaşam

Doğum Sonrası Depresyon

Doğum sonrası kilo vermek gibi mevzulardan zaten konuşmuştuk. Bu sefer aileniz ve siz için daha önemli olabilecek bir konudan bahsetmek istiyorum: Doğum sonrası depresyon. Çoğumuz bu konuda bilgi sahibi olmasak da araştırmalara göre ülkemizde doğum yapmış kadınlardan her dört kadından birinde görülebiliyor. Bu yazımda sizlere bununla ilgili bilgi vereceğim.

Doğumdan sonra bazılarımızda dışarıdan anlam verilemeyen hareketler gözlemlenebiliyor. Sinirlilik, değişik derecelerde depresyon, eşten uzaklaşma… “Ben kendimi anne olmaya hazır hissetmiyorum.”, “Benden iyi anne olur mu ki?” diye düşünen kadınların pek çoğu doğum sonrası bebeklerine yetememe korkusuyla onlardan uzaklaşabiliyor.

‘Aile’ fikrine önem veren kadınların küçük tedirginliklerle başlayan bir süreçte sağlıklı aile hayallerini yitirmesi ihtimali çok korkutucu gelebilir; fakat doğum sonrası depresyona karşı erken tanı ile önlem alınabilir ve bu kolayca aşılabilir. Esas sıkıntımız ise doğum sonrası yaşanabilecek olumsuzluklar hakkında yeterli farkındalığın bulunmaması.

Gelecek endişesi bulunan anne adaylarımız, lütfen yardım alabileceğiniz uzman kişilere ve gruplara başvurmaktan çekinmeyin. En önemlisi de çevrenizdeki hamile ve yeni çocuklu annelerden moral desteğinizi esirgemeyin. Bir anneyle yapılan beş dakikalık bir konuşma bir ömür boyu devam edecek sağlıklı bir aile ortamına temel olabilir.

Doğum sonrası duygu durumunu ve zihine etkilerini araştıran araştırmalar ülkemizde de devam etmekte. Sabancı Üniversitesi’de araştırmacılar tarafından yürütülen bir anket çalışması ile doğum ve doğum sonrası sürecin hafıza üzerindeki etkisi inceleniyor.

Araştırmaya hamile kadınlar ve 0-6 ay aralığında bebeği olan tüm anneler katılabiliyor ve böylece bilime büyük bir katkıda bulunmuş oluyorlar. Deneyimlerinizi esirgemeyin ki birlikte güçlenelim, sizin için hazırlanan ankete aşağıdaki linke tıklayarak katılabilirsiniz:

http://bit.ly/2qo4TYP

Yeni annelerin biraz üzgün hissetmesi, endişelenmesi veya yorulması oldukça yaygındır. Annelerin %80’i doğumdan sonraki bir iki hafta boyunca bu hisleri yaşarlar. Tamamen normaldir ve genellikle birkaç hafta içinde kendiliğinden kaybolur.

Ancak postpartum depresyon çok daha güçlüdür ve daha uzun sürer. İlk kez anne olan kadınlarda veya daha önce doğum yapanlarda doğumların yaklaşık %15’inde görülür.

Şiddetli ruh hali dalgalanmalarına, yorgunluğa ve umutsuzluk hissine neden olabilir. Bu duyguların yoğunluğu, bebeğiniz veya kendiniz için bakım yapmayı zorlaştırabilir. Doğum sonu depresyon hafife alınmamalıdır.

Bu ciddi bir bozukluktur, ancak tedavi yoluyla aşılabilir.

Doğum Sonrası Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Bir bebeğe sahip olduktan sonra huysuz hissetmek veya yorulmak normal olsa da, doğum sonrası depresyon bunun ötesine geçer. Belirtileri şiddetlidir ve işlev kabiliyetinizi etkileyebilir. Doğum sonrası depresyon belirtileri insandan insana ve günden güne değişiklik gösterir. Doğum sonrası depresyonunuz varsa, bu göstergelerden birkaçına sahipsiniz demektir:

• Nedensiz üzülüyorsunuz ya da çok ağlıyorsunuz.• Uykusuzluktan ölüyorsunuz ama uyuyamıyorsunuz.• Çok fazla uyuyorsun.• Yemeyi bırakamıyorsunuz ya da hiç yemek yemiyorsunuz.• Açıklanamayan çeşitli ağrı, sancı ya da hastalıklarınız var.• Neden sinirli, endişeli veya öfkeli olduğunuzu bilmiyorsunuz.

• Ruh haliniz aniden ve uyarılmaksızın değişiyor.• Kendinizi kontrol dışı hissediyorsunuz.• Her şeyi hatırlamakta güçlük çekiyorsun.• Konsantre olamıyorsunuz veya basit kararları alamıyorsunuz.• Beğendiğiniz şeylere artık ilgi duymuyorsunuz.

• Bebeğinizden ayrılmış hissediyor ve neden sevmediğinizi düşünüp, sevinçle dolmadığınızı merak ediyorsunuz.• Her şey çok zor ve umutsuz geliyor.• Duygularınız hakkında değersiz ve suçlu hissediyorsunuz.• Kimseye açılamayacakmış gibi hissediyorsunuz çünkü kötü bir anne olduğunuzu düşünecekler, bu yüzden geri çekiliyorsunuz.

• Herkesten ve her şeyden kaçmak istiyorsunuz.• Kendinize veya bebeğinize zarar verme hakkında düşünceleriniz var.

• Arkadaşlarınız ve aileniz onlardan ve sosyal faaliyetlerden uzaklaştığınızı söylüyorlar veya artık kendinizmiş gibi değilsiniz.

Semptomların doğumdan sonraki birkaç hafta içinde başlaması muhtemeldir. Postpartum depresyon aylar sonra ortaya çıkmaz. Belirtiler bir iki güne kadar sürebilir ve sonra geri dönebilir. Tedavi olmazsanız semptomlar kötüleşmeye devam edebilir.

Doğum Sonrası Psikoz Nasıl Tedavi Edilir?

Psikoz tedavisinde çeşitli ilaçlar kullanılır. Tek başlarına veya kombinasyon halinde kullanılabilirler ve aşağıdakileri içerir:

• Duygudurum düzenleyiciler• Antidepresanlar

• Antipsikotikler

Bu ilaçlar belirtileri kontrol etmenize ve stabilize olmanıza yardımcı olabilir. Aksi halde elektrokonvülsif terapi (ECT) yapılabilir. ECT beyindeki kimyasal değişiklikleri tetiklemek için elektrik akımı kullanır. Genellikle iyi tolere edilir ve doğum sonrası psikoz tedavisinde etkili olabilir.

Dengelendikten sonra, doktorlarınız size duygularınızı atmanıza yardımcı olabilecek bir terapistle görüşmenizi önerebilir. Hastaneden taburcu edildikten sonra bile tedavi devam etmelidir. İyileştikçe, ilaçlarınızın biraz ayarlanması gerekebilir. Aynı zamanda iki kutuplu veya başka bir zihinsel sağlık bozukluğunuz varsa, o sağlık sorunu için de tedavi planınızı takip etmeniz gerekecek.

Doğum Sonrası Depresyon İçin Doğal Yollar Var mı?

Doğum sonu depresyon ciddi ve doktor olmadan tedavi etmeye teşebbüs etmemeniz gereken bir hastalıktır.

Tıbbi tedavinin yanı sıra, egzersiz ve doğru miktarda uyku almak gibi doğal yollar semptomları iyileştirmeye yardımcı olabilir. Masaj ve meditasyon gibi uygulamalar daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

Diyetinizde ihtiyacınız olan besin maddelerini almıyorsanız, doktorunuzdan doğru besin takviyeleri önermelerini isteyin.

Doğum Sonrası Depresyonun Sebebi Nedir?

Kesin nedeni net değildir, ancak doğum sonrası depresyona katkıda bulunabilecek bazı faktörler var. Postpartum depresyon, fiziksel değişiklikler ve duygusal stres faktörlerinin bir kombinasyonu tarafından tetiklenebilir.

Fiziksel faktörler

Doğum sonrası en büyük fiziksel değişikliklerden biri de hormonları içerir. Hamileyken östrojen ve progesteron seviyeleri her zamankinden daha yüksektir. Doğumdan sonraki saatler içinde hormon seviyeleri önceki durumuna geri döner. Bu ani değişim depresyona neden olabilir. Bazı diğer fiziksel faktörler şunları içerebilir:

• Düşük tiroid hormonu seviyeleri• Uyku eksikliği

• Yetersiz beslenme

• Uyuşturucu ve alkol kullanımı

Duygusal faktörler

Geçmişte bir duygudurum bozukluğu yaşadıysanız veya ailenizde duygudurum bozuklukları yaşayanlar varsa doğum sonrası depresyon geliştirme olasılığınız daha yüksek olabilir. Duygusal stres faktörleri aşağıdakileri içerebilir:• Boşanma ya da sevilen birinin ölümü• Siz veya çocuğunuz ciddi sağlık sorunları yaşıyor• Asosyallik• Maddi yükler

• Destek eksikliği

Doğum Sonrası Depresyon İçin Nereden Destek Bulabilirim?

İlk olarak, fiziksel semptomlarınızı gidermek için doğum uzmanınıza danışın. Gerekliyse, doktorunuz bir terapiste başvurmanızı önerebilir. Yerel hastane tavsiye almak için iyi bir yerdir.

Aynı yollardan geçmiş başka insanlarla iletişim kurarak daha rahat hissedebilirsiniz. Neyi hissettiğinizi anlarlar ve sizi yargılamadan bir destek sunabilirler. Yeni anneler için bir gruba katılmayı düşünün.

Bazıları depresyon, endişe ya da doğum sonrası depresyon yaşıyor olabilir.

Şiddetli Doğum Sonrası depresyon Nedir?

Tedavi edilmediğinde, doğum sonrası depresyon giderek daha da kötüleşebilir. Kendinize veya başkalarına zarar verme düşüncelerine yöneldiğinde en tehli haline gelmiş olur. Bu düşünceler oluşmaya başladığında tıbbi müdahale gereklidir.

Şiddetli doğum sonrası depresyon belirtileri şunları içerir:• Halüsinasyonlar veya gerçekten orada bulunmayan şeyleri görme, işitme, koklama veya hissetme• Sanrısal inançlara sahip olmak, önemsiz şeylere fazla önem vermek• Karışıklık ve saçma konuşma• Garip veya düzensiz davranış• Öfke veya şiddet eylemleri• İntihar düşünceleri veya intihar girişimi• Bebeğinize zarar verme düşünceleri

Bunların hepsi acil tıbbi tedaviye ihtiyacınız olduğunun işaretidir. Hastaneye kaldırma gerekli olabilir. Şiddetli doğum sonrası depresyon hayati teh oluşturabilir, ancak başarıyla tedavi edilebilir.

Doğum Sonrası Depresyonun Önlenmesi

Mutlak önleme gerçekten mümkün değildir. Yine de, bazı faktörler doğum sonrası depresyona daha yatkın olmanızı sağlayabilir, bu nedenle riski azaltmak için birkaç şey yapabilirsiniz.

Öncelikle, proaktif olun. Hamilelik sırasında şu durumlarda doktorunuza bildirin:• Daha önce doğum sonrası depresyon yaşadıysanız.

• Şimdiye kadar majör depresyon veya başka bir duygudurum bozukluğu yaşadıysanız

• Şu anda depresyon belirtileri yaşıyorsanız

Doktorunuz uygun terapiyi reçete edebilir ve tavsiyelerde bulunabilir. Ayrıca şu ipuçlarını takip ederek doğum sonrası depresyon geliştirme şansınızı azaltabilirsiniz:

• Bebeğiniz doğmadan önce destek sisteminizi güçlendirin.• Bir eylem planı yapın ve yazın. Doktorunuzun iletişim bilgilerini, yerel destek servislerini ve güvenebileceğiniz bir aile üyesini veya arkadaşınızı bu plana ekleyin.• Çocuk bakımı için bir düzenleme yapın, böylece mola verebilirsiniz. Belirtiler ortaya çıkarsa, tam olarak ne yapmanız gerektiğini bilirsiniz.

• Sağlıklı bir diyet yapın ve her gün biraz egzersiz yapmaya çalışın.

• Hoşunuza giden etkinliklerden çekilmeyin ve bol miktarda uyku almaya çalışmayın.

• Sevdiklerinizle iletişimi koparmayın.

Evde yeni bir bebek, aile dinamiklerini değiştirir ve uyku düzenini değiştirir. Mükemmel olmak zorunda değilsiniz, bu yüzden kendinize güvenin. Belirtileri hemen doktorunuza bildirin. Erken tedavi hızlı iyileşmenize yardımcı olabilir.

Источник: https://www.aysetolga.com/dogum-sonrasi-depresyon

Doğum Sonrası Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Doğum Sonrası Depresyon

Gerçek hayatta anne olmak, sosyal medyadakinden oldukça zordur. Bir çocuğunuzun olması hayatınızı büyük ölçüde değiştirir. Bir bebeğin ebeveyni olmanın verdiği heyecan ve mutluluğun yanısıra ciddi bir sorumluluk yükünün altına gitmiş olmak, yorgunluk ve uykusuzluğun da doruk noktalara ulaştığı anları yaşamak tartışmasız hayatta tadılabilecek en değişik deneyimlerin başını çeker.

Annelik hüznü diye adlandırılan ve doğumu izleyen bir-iki hafta içinde annenin birden bire değişen hormonlarının etkisiyle ağlama nöbetleri geçirmesi, depresif bir ruh hali içinde olması, kaygı ve korku yaşaması oldukça yaygındır ve olağan karşılanır. Bu ruh hali çoğu zaman ilk iki hafta içinde kendiliğinden geçer.

Ancak çoğunlukla bebeğin kırkı çıktıktan sonra da benzer durumları yaşamaya devam etmek, hatta daha da kötü hissetmek doğum sonrası depresyon (postpartum depresyon) yaşandığının sinyalleri olabilir.

Doğum sonrası depresyon belirtileri ilk 4 hafta içinde ya da daha sonra da çıkabilir. Belirtilerden yola çıkarak çözüm amaçlı destek almak önemlidir. Çünkü bu durum bir yıla kadar devam edebilir.

Doğum Sonrası Depresyon Belirtileri:

 • Aile ve arkadaşlardan uzaklaşmayı istemek,
 • Annenin hem kendi hemde bebeğinin sağlığı ve özbakımı ile ilgilenmemesi,
 • Bebeği sahiplenememe, ona bağlanmada problem yaşama,
 • Annenin iyi bir anne olamadığına dair korkular ve kaygılar yaşaması,
 • Şiddetli ruhsal dalgalanmalar, kaygı ve panik atak,
 • Sürekli uyumak isteme ya da uykusuzluk,
 • Günlük işlerle ilgilenmeme,
 • Aşırı yorgunluk ya da enerji kaybı,
 • Önceden keyifle yapılan işlerden eskisi kadar ya da hiç ze alamama,
 • Yoğun öfke ve sinirlilik,
 • Umutsuzluk,
 • Değersizlik, utanç, yetersizlik ve suçluluk duyguları ile yaşama,
 • Bebeğe zarar verecek eylemleri düşünme,
 • İntihar eğilimleri ya da teşebbüsleri

Eğer yukarıdaki belirtileri siz de yaşıyor ve doğum sonrası depresyon (postpartum depresyon) geçirdiğinizi düşünüyorsanız mutlaka bir uzman desteği almalısınız. Çünkü tedavi edilmeyen doğum sonrası depresyon aylarca hatta daha uzun sürebilir.

Doğum Sonrası Depresyon Neden Olur?

Doğum sonrası depresyon pek çok nedenden kaynaklanabilir. Fakat duygusal sorunlar ve fiziksel nedenler doğum sonrası depresyon yaşama riskini arttırır.

 • Duygusal sorunlar: Aniden değişen hormonlarınız nedeniyle duygu dünyanız sarsılmış olabilir. Bunun yanında güvenebileceğiniz insanların yokluğu, yalnızlık çekmeniz, kendinize eskisi kadar özen gösteremediğiniz için aynaya baktığınızda hissettikleriniz de doğum sonrası depresyon yaşamanıza neden olabilir.
 • Fiziksel Nedenler: Uykusuzluk, stres, madde bağımlılığı ve alkol tüketimi vb.

Kimler Risk Altında?

 • Geçmiş hamileliklerinizde ya da önceki hayatınızda bir depresyon geçimişiniz varsa,
 • Bir önceki doğumunuzdan sonra doğum sonrası depresyon yaşadıysanız,
 • Yakın aile üyelerinizde benzer duygu durum bozuklukları yaşayan birileri varsa,
 • Yakın geçmiş dönemde eş ya da iş kaybı, ciddi gebelik komplikasyonları ya da sağlık sorunları yaşadıysanız,
 • Bebeğinizin sağlık problemleri ya da özel ilgiye ihtiyacı varsa,
 • Aynı anda ikiz, üçüz ya da daha fazla bebek sahibi olmuşsanız,
 • Bebeğinizi beslemekte zorlanıyorsanız,
 • Eşiniz ya da sizi yakından ilgilendiren birileriyle sorunlar yaşıyorsanız,
 • Size destek olan birileri yoksa,
 • Maddi sıkıntılarınız varsa ve
 • İstenmeyen/plansız bir gebelik yaşamış ve istemediğiniz bir doğum yapmışsanız doğum sonrası depresyon yaşama ihtimaliniz diğer kişilere göre daha fazla olabilir.

Doğum Sonrası Depresyon Nasıl Tedavi Edilir?

Doğum sonrası depresyon tedavisinde üç yol izlenir: birincisi psikoterapi; bir psikoterapist, psikolog ya da bir ruh sağlığı uzmanı ile sorunlarınızı konuşmanız(konuşma terapisi), ikincisi ilaç tedavisi (antidepresanlar), üçüncüsü ise hem psikoterapi hemde ilaç tedavisinin eş zamanlı uygulanması.

Doğum Sonrası Ruhsal Denge Bozukluğu

Çok nadir de olsa bazı kadınlar doğum sonrası ciddi anlamda ruhsal denge bozukluğu yaşarlar. Bu çok ciddi bir durumdur ve acil önlem ile birlikte tedavi de gerektirir. Aşağıdaki belirtiler ruhsal denge bozukluğuna işaret edebilir:

 • Uyku problemleri yaşıyor ve uyuyamıyorsanız,
 • Sağlıklı düşünemiyorsanız,
 • Halisünasyon görmeye başladıysanız ya da olmayan bir şeylerin varlığı sizi korkutuyorsa,
 • Bebeğiniz hakkında takıntılarınız varsa,
 • Paronayaksanız, herkesten şüpheleniyorsanız,
 • Yemek yiyemiyor haldeyseniz,
 • Kendinize ya da bebeğinize zarar verme düşünceleri sizi bırakmıyorsa mutlaka doktora gitmeniz gerekir.

Yaşadığınız doğum sonrası depresyon ve ruhsal denge bozuklukları tıbbi durumlardır. Dolayısıyla bu durumları kendi kişilik ya da karakteriniz ile ilişkilendirmeden durumunuzu çözüme kavuşturacak bir uzmana başvurmak, yaşam kalitenizin artmasına ve eski sağlıklı halinize geri dönmenizi sağlayacak en kısa yoldur.

Kaynaklar:

www.webmd.com

www.mayoclinic.org

Источник: https://yenianneyim.com/dogum-sonrasi-depresyon/

9 Soruda Hamilelik Depresyonu ve Doğum Sonrası Depresyon Hak | Anneysen.com

Doğum Sonrası Depresyon

Lohusalık dönemi illa doğum sonrası depresyonla mı sonuçlanır? Postpartum depresyonun belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir? Hamilelik depresyonu yaşayanların doğum sonrası depresyon yaşama ihtimalleri artar mı? Lohusa dönemi psikolojisine dair merak ettiğin her şeyi Uzman Klinik Psikolog İpek Gökozan'a sorduk! Videolu anlatımları kaçırma!

Majör depresyonla aynı belirtileri gösteren hamilelik depresyonu belirtileri şunlardır:

 • Bir süredir devam eden üzgün, depresif ve ağlamalıklı duygu hali
 • Karamsarlık ve hiçbir şey düzelmeyecekmiş hissi
 • Suçluluk, değersizlik ve beceriksizlik düşünceleri
 • Bir zamanlar keyif alınan aktivitelerden artık ze almamak
 • Enerji düşüklüğü, kronik yorgunluk hissi, sabah yataktan kalkmak istememe
 • Az veya çok uyuma, uykuya dalmada güçlük veya gece sıkça uyanıp uykuya devam edememe
 • Konsantre olmada güçlük, hafızda zayıflama, çalışma veriminin düşmesi
 • Huzursuzluk
 • İntihar düşünceleri veya girişim planları

2- Hamilelikte depresyon ya da panik atak yaşamış anne adaylarının doğum sonrası depresyon yaşama riski artar mı?

Gebelik depresyonu yaşayan anne adaylarının doğum sonrasında da depresyon yaşama olasılıkları yüksektir. Ancak hamilelikte panik atak yaşayan anne adaylarının doğum sonrasında depresyon değil, panik atakları yaşama riski daha yüksektir.

Öncesinde panik atak yaşayan bir bireyin, hamilelik sonrasında panik atak sayısı artacak diye bir kesin durum söz konusu değildir.

Ancak panik atağı tetikleyici durumların başında stres faktörü geldiğini düşünürsek; eğer anne adayı gebeliğini çok stresli geçirirse, panik atak geçirdiği durumlarda bebeğe zarar verip vermediğine takılı kalırsa, doğum süreci hakkında endişesini tetikleyici senaryolar yazarsa panik ataklar artabilir.

Bütün duygu durum bozukluklarında olduğu gibi, hamilelik depresyonunun geçebilmesi için psikoterapi süreci olmazsa olmazlardandır. Hamilelikte ilaç kullanımı çoğu kez söz konusu olmadığı için, terapi süreci ile ilerlemek en iyi çözümdür… Anne adayının psikolojik olarak iyi olmadığını hisseden eşinin veya aile büyüklerinin onu ilk fırsatta bir uzamana gitmesi için ikna etmelidir.

4- Lohusa depresyonu, doğum sonrası depresyon, postpartum depresyon bu ifadelerin hepsi aynı durumu mu tanımlar? Kısaca ne olduklarına değinebilir miyiz?

Bu ifadelerin hepsi birbirinin aynısıdır. Doğum sonrasında lohusalık dönemi içerisinde her annede ilk 15 gün hafif bir hüzün olması normaldir. Buna doğum sonrası hüznü deriz.

Bu süreç çok uzun sürmez ve belirtileri depresyon kadar ağır değildir. Duygusal iniş çıkışların olması, kolayca öfkelenme veya hüzünlenme, ağlama, uyku hijyeninde bozulma, endişe, yorgunluk gibi belirtiler beklendiktir.

Ancak; bu belirtilerin şiddeti ve süresi artmaya başlarsa, doğum sonrası depresyon durumundan söz ediyor olabiliriz.

5- Doğum sonrası depresyon belirtileri nelerdir?

Doğum sonrası depresyonun belirtileri şöyledir:

 • Depresif ruh hali veya ciddi duygusal iniş çıkışlar
 • Ciddi ağlama krizleri
 • Bebekle bağ kurmada güçlük
 • Aile ve arkadaşlardan kendini geri çekme
 • İştah kaybı veya her zamankinden çok yeme hali
 • Uykusuzluk veya çok uyuma isteği
 • Eskiden ze alınan aktivitelerden ze alamama
 • Yoğun sinir ve öfke hali
 • İyi bir anne olamama korkusu yaşama
 • Değersizlik, yetersizlik düşünceleri
 • Konsantrasyon güçlükleri
 • Ciddi kaygı durumu veya panik atak geçirme
 • Bebeğe veya kendine zarar verme isteği
 • Sıklıkla ölümü düşünme veya planlama

6- Doğum sonrası depresyon nasıl geçer? Doğum sonrası depresyon yaşayanlar bu durumu nasıl atlatabilir? Yakınlarından ya da uzmanlardan nasıl destek alabilir?

Doğum sonrası hüzün kendiliğinden geçer. Ancak doğal annelik hüznü artık depresyon derecesine ulaştıysa; yani annenin gündelik hayat fonksiyonelliği bozulmaya başladıysa mutlaka bir uzman desteği almalı. Kendine ve bebeğine bakım veremeyen, yatağından çıkmak istemeyen, devamlı uyuyan, ölümü düşünen bir annenin kendiliğinden bu süreci atlatması zordur ve durum ciddidir.

Bu tip bir durumda sosyal destek çok önemlidir. Eşinin çok anlayışlı davranması, bebeğe iyi bakamadığı için anneyi suçlamaması, bunun bir hastalık süreci olduğunu kabullenmesi gerekir.

Aile büyüklerinin de anneyi yalnız bırakmaması ve bebek bakımında ona yardımcı olması önemlidir.

Ancak dozu kaçırmamak da önemli… Anne, baba ve çocuğun yeni bir aile olduğunu ve özel alanlara ihtiyaçlarının olabileceğini unutmamak gerekir.

Hamilelik sonrası depresyonda bir psikiyatri uzmanına veya uzman psikoloğa başvurmak ve tedavi için belirlenen basamaklara uymak önemlidir. Tedaviler annenin emzirme sürecini göz önünde bulundurarak düzenlenir.

7- Doğum sonrası depresyon ne kadar sürer? Bunun makul bir zaman aralığı var mıdır? Belli bir süreyi geçen durumlarda nasıl önlemler almak gerekir?

Doğum sonrası depresyonun ne kadar süreceği kişiden kişiye göre değişebilir. Belirli bir zaman aralığı vermek çok zor; 6 ay da sürebilir, 1 yıl da. Sürenin uzaması depresyonun şiddetinin arttığına dair bir işarettir. Postpartum depresyonu tetikleyici faktörlerin sayısı ve annenin yatkınlığı ne kadar fazlaysa uzama olasılığı o kadar yüksektir.

Yeri gelmişken, doğum sonrası depresyonunu tetikleyen faktörlerden bahsedelim. Hamilelik sürecinde anne adayında pek çok hormonal değişim olur. Bu değişimler hamilelik sonrasında da devam eder ve depresyonu tetikleyebilir. Biyolojik faktörlere ek olarak sosyal çevrenin anneye yaklaşımı ve eş desteği depresif sürecin oluşmasında önemli bir rol oynuyor.

Lohusa dönemindeki bir anneye eşinin vereceği destek, anlayış ve bebeğin bakımında üsteleneceği rol çok önemlidir. Anne kendini tek başına kalmış hissederse mutsuzluk ve endişe duyguları tetiklenebilir.

Zaman zaman da yeni annenin kendi annesi veya kayınvalidesi bebek bakımında fazlaca söz sahibi olabiliyor. Bu tip bir durumda anne kendini bebek bakımında yetersiz hissedebiliyor ve endişe, öfke gibi duyguların oluşumu kaçınılmaz oluyor.

Bütün bunlara ek olarak, çiçeği burnunda annenin kendi annesiyle olan ilişkisi de hamilelik depresyonuna vesile olabiliyor.

Eğer yeni annenin kendi annesiyle küçükken iyi bir ilişkisi yoksa veya aralarında sevgi dolu bir bağ olmadıysa; yeni anne kendi bebeğiyle kuracağı ilişkisinde benzer olumsuz bağların kurulmasından endişe edebilir. Bunlara “hayalet duygular” diyoruz.

Yani; anne-çocuk arasında 0-3 yaş aralığında kurulamayan sıcak ilişki, nesilden nesile aktarılarak yeni annenin kendi bebeğiyle kuracağı ilişkiyi de olumsuz etkileyebilir.

8- Doğum sonrası depresyon testi nedir? Nasıl uygulanır?

İnternette bu tip testlere denk gelebiliyoruz. Ancak bu testler geçerli ve güvenilir testler değildir. Uzman olmayan bir kişi bu tip testlerle tanı veya teşhis koymamalıdır. En doğru hamle bir uzmana gitmektir.

9- Lohusalık dönemi her kadın için doğum sonrası depresyonla mı sonuçlanır? Yoksa bu dönemi lohusa sendromu yaşamadan atlatan kadınlar da olabilir mi?

Elbette her kadın lohusa sendromu yaşamaz. Doğal annelik hüznü görülebilir, ama depresyona dönmeyebilir. Annenin hamilelik sürecini stressiz geçirmesi, sosyal desteğinin iyi olması, eşi ile aralarında sevgi dolu bir bağın olması koruyucu faktörler arasında sayılabilir.

Источник: https://www.anneysen.com/ilk-yil/makale/dogum-sonrasi-anne-9-soruda-hamilelik-depresyonu-ve-dogum-sonrasi-depresyon-hakkinda-merak-ettigin-her-sey_10158

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть