Doğum Sonrası Depresyon Kimlerde Görülür? Belirtileri Nelerdir?

içerik

Doğum sonrası depresyonuna dur deyin

Doğum Sonrası Depresyon Kimlerde Görülür? Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik, birçok kadının hayatı boyunca yaşamak istediği, yaşadıktan sonra inanılmaz bir deneyim olarak hayatı boyunca unutamayacağı bir süreç.

Dokuz ay boyunca kadının vücudundaki hem fiziksel hem de hormonal değişikliklerle birlikte duygu durumunda da dalgalanmalar yaşanıyor.

10 Eylül Dünya İntiharı Önleme Günü ile ilgili konuşan Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi Kadın Ruh Sağlığı Merkezi Psikiyatri Uzmanı Dr. Hatice Turan; kadınlardaki intihar düşüncesinin en çok doğum sonrası dönemde ortaya çıktığını söylüyor.

İntihar yani özkıyım kişinin isteyerek kendisine uyguladığı şiddet ve yaşamına son vermek olarak tanımlanıyor ve dünya genelinde ilk 10 ölüm nedeni arasında yerini alıyor.

Dünyada genel olarak intihar erkeklerde fazla iken, Sri Lanka, El Salvador, Küba, Ekvador, Çin ve Doğu Akdeniz Bölgesi’nde ve Türkiye’de 24 yaş ve altındaki grupta kadın özkıyım oranı diğer yaş gruplarına göre daha fazla görülüyor.

Kırsal bölgelerden göç etme, hızlı toplumsal değişiklikler, okuma-yazma oranının düşüklüğü, ataerkil toplum yapısı, erken yaşta yapılan çoğunlukla istenmeyen evliliklerin yanı sıra doğum yapan kadınların yüzde 35 ile 70’inde görülen doğum sonrası hüznü de önemli bir neden olarak kendini gösteriyor.

Doğum sonrası hüznü kadınların yüzde 35 -70’inde görülüyor

Doğum sonrası hüznü sık ortaya çıkmakla birlikte annenin genetik yatkınlığının yanı sıra yakın çevresinden ve eşinden gördüğü ilgi, sevgi ve destek, içinde bulunduğu sosyoekonomik durumun etkisiyle 4 ile 10 gün içerisinde kendiliğinden düzelebiliyor.

Ancak seyrek de olsa annenin ağır tablolara sürüklenmesine de neden olabiliyor. Dr. Hatice Turan, iki haftadan uzun süren doğum sonrası hüznünün ve psikozun doğumu takiben ilk 2 hafta içinde sinsice başladığını ve 1- 2 yıla kadar uzayabildiğini belirtiyor.

LOHUSA DEPRESYONU NEDİR?

Tiroit bozukluğu, folik asit eksikliği depresyona neden olabilir

Ancak eşlerin ve annenin yakın çevresinin çok daha dikkatli olması gereken bir durum daha var.

Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı araştırmalara göre her 100 anneden 10’u ila 15’i çeşitli şiddette depresyon yaşıyor ve bu depresyon intihar düşüncesini de beraberinde getirebiliyor.

Annenin yaşadığı şiddetli hüzün ya da boşluk duygusu, yorgunluk, enerji kaybı, keyif veren etkinliklerden uzak durma, bebeklerini yeterince sevmedikleriyle ya da bakım veremedikleri ile ilgili düşünceler, bebeğe zarar verme endişesi, dikkat ve odaklanma sorunları, bellek sorunları, yerinde duramama, kaygı, sinirlilik, sıkıntı, bunaltı, kendiliğinden ağlamalar gibi duygusal tepkiler, iştahsızlık, kilo kaybı, uykusuzluk, bebekle ilgilenmek istememe, kendisine ve bebeğe zarar verme düşünceleri dikkatli olunması gereken belirtilerden.

İngiltere’de son yapılan çalışmalarda anne ölümlerinin birinci sıradaki sorumlusunun intihara neden olan doğum sonrası depresyon olarak saptandığını söyleyen Psikiyatri Uzmanı Dr. Hatice Turan: “Biyolojik ve psikososyal nedenler olduğu görülmektedir.

Gebelik döneminde yükselen östrojen ve progesteron düzeylerinin doğumla birlikte ani düşmesi depresyondan sorumlu tutulmuştur.

Geç başlangıçlı doğum sonrası depresyonda tiroit bozukluklarının, aneminin ve folik asit eksikliğinin rol oynayabileceği düşünülmektedir” dedi.

DOĞUM SONRASI DEPRESYONUNUN BELİRTİLERİ NELER?

Nasıl olsa geçer” demeyin

Doğum sonrası dönemde annenin davranışlarının yakın çevresi tarafından titizlikle takip edilmesi gerekiyor. Çünkü annedeki davranışsal farklılıkların altında yatan ana neden “bana yardım edin” mesajı olabiliyor. Ancak çoğunlukla bu belirtiler yüksek risklerine ve sık görülmesine rağmen “nasıl olsa geçer” denilerek atlanıyor ya da üzerine düşülmüyor. Dr.

Turan; “ Yakınlarının, annenin ruhsal durumunu gözlemeleri ve doğum sonrası hüznü hakkında anneyle konuşmaları önerilir. Hüznün artması, yukarıda sıralanan ek depresif belirtilerin ortaya çıkması ve iki haftadan fazla sürmesi hem anne hem de yakınları için uyarıcı olmalıdır.

Böyle bir durumun ortaya çıkması durumunda vakit kaybetmeden bir ruh sağlığı ve hastalıkları hekimine danışılmalıdır” dedi.

Tedavisi var

Doğum sonrası hüznü ya da depresyon tedavisinde annenin belirtilerinin şiddetine göre belirlenecek motivasyonel görüşmeler, bilişsel davranışçı çalışmalar, ilaç tedavisi, Transkraniyal Manyetik Uyarı (TMU) ve Elektro Konvülsif (EKT) tedavisi gibi seçenekler kullanılıyor.

Hem sıklığının yüksek olması hem ölümcül sonuçlarının olabilmesi açısından kadın ruh sağlığında dikkat edilmesi gereken durumların ilk sırasında gelmekte olan doğum sonrası depresyonu koruyucu ruh sağlığının önemini de açıkça gösteriyor. Bu nedenle kadının gebe kalmadan önce ruhsal olarak iyi durumda olması, gebelik süreci ve sonrasında kendisini nelerin beklediği ile ilgili bilgilendirilmesi, süreçle baş etme becerilerinin güçlendirilmesi önem taşıyor.

DOĞUM SONRASI DEPRESYON ÖLÇEĞİ

Источник: https://hthayat.haberturk.com/hamilelik/haber/1037955-dogum-sonrasi-depresyon

Doğum Sonrası Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Doğum Sonrası Depresyon Kimlerde Görülür? Belirtileri Nelerdir?

Gerçek hayatta anne olmak, sosyal medyadakinden oldukça zordur. Bir çocuğunuzun olması hayatınızı büyük ölçüde değiştirir. Bir bebeğin ebeveyni olmanın verdiği heyecan ve mutluluğun yanısıra ciddi bir sorumluluk yükünün altına gitmiş olmak, yorgunluk ve uykusuzluğun da doruk noktalara ulaştığı anları yaşamak tartışmasız hayatta tadılabilecek en değişik deneyimlerin başını çeker.

Annelik hüznü diye adlandırılan ve doğumu izleyen bir-iki hafta içinde annenin birden bire değişen hormonlarının etkisiyle ağlama nöbetleri geçirmesi, depresif bir ruh hali içinde olması, kaygı ve korku yaşaması oldukça yaygındır ve olağan karşılanır. Bu ruh hali çoğu zaman ilk iki hafta içinde kendiliğinden geçer.

Ancak çoğunlukla bebeğin kırkı çıktıktan sonra da benzer durumları yaşamaya devam etmek, hatta daha da kötü hissetmek doğum sonrası depresyon (postpartum depresyon) yaşandığının sinyalleri olabilir.

Doğum sonrası depresyon belirtileri ilk 4 hafta içinde ya da daha sonra da çıkabilir. Belirtilerden yola çıkarak çözüm amaçlı destek almak önemlidir. Çünkü bu durum bir yıla kadar devam edebilir.

Doğum Sonrası Depresyon Belirtileri:

 • Aile ve arkadaşlardan uzaklaşmayı istemek,
 • Annenin hem kendi hemde bebeğinin sağlığı ve özbakımı ile ilgilenmemesi,
 • Bebeği sahiplenememe, ona bağlanmada problem yaşama,
 • Annenin iyi bir anne olamadığına dair korkular ve kaygılar yaşaması,
 • Şiddetli ruhsal dalgalanmalar, kaygı ve panik atak,
 • Sürekli uyumak isteme ya da uykusuzluk,
 • Günlük işlerle ilgilenmeme,
 • Aşırı yorgunluk ya da enerji kaybı,
 • Önceden keyifle yapılan işlerden eskisi kadar ya da hiç ze alamama,
 • Yoğun öfke ve sinirlilik,
 • Umutsuzluk,
 • Değersizlik, utanç, yetersizlik ve suçluluk duyguları ile yaşama,
 • Bebeğe zarar verecek eylemleri düşünme,
 • İntihar eğilimleri ya da teşebbüsleri

Eğer yukarıdaki belirtileri siz de yaşıyor ve doğum sonrası depresyon (postpartum depresyon) geçirdiğinizi düşünüyorsanız mutlaka bir uzman desteği almalısınız. Çünkü tedavi edilmeyen doğum sonrası depresyon aylarca hatta daha uzun sürebilir.

Doğum Sonrası Depresyon Neden Olur?

Doğum sonrası depresyon pek çok nedenden kaynaklanabilir. Fakat duygusal sorunlar ve fiziksel nedenler doğum sonrası depresyon yaşama riskini arttırır.

 • Duygusal sorunlar: Aniden değişen hormonlarınız nedeniyle duygu dünyanız sarsılmış olabilir. Bunun yanında güvenebileceğiniz insanların yokluğu, yalnızlık çekmeniz, kendinize eskisi kadar özen gösteremediğiniz için aynaya baktığınızda hissettikleriniz de doğum sonrası depresyon yaşamanıza neden olabilir.
 • Fiziksel Nedenler: Uykusuzluk, stres, madde bağımlılığı ve alkol tüketimi vb.

Kimler Risk Altında?

 • Geçmiş hamileliklerinizde ya da önceki hayatınızda bir depresyon geçimişiniz varsa,
 • Bir önceki doğumunuzdan sonra doğum sonrası depresyon yaşadıysanız,
 • Yakın aile üyelerinizde benzer duygu durum bozuklukları yaşayan birileri varsa,
 • Yakın geçmiş dönemde eş ya da iş kaybı, ciddi gebelik komplikasyonları ya da sağlık sorunları yaşadıysanız,
 • Bebeğinizin sağlık problemleri ya da özel ilgiye ihtiyacı varsa,
 • Aynı anda ikiz, üçüz ya da daha fazla bebek sahibi olmuşsanız,
 • Bebeğinizi beslemekte zorlanıyorsanız,
 • Eşiniz ya da sizi yakından ilgilendiren birileriyle sorunlar yaşıyorsanız,
 • Size destek olan birileri yoksa,
 • Maddi sıkıntılarınız varsa ve
 • İstenmeyen/plansız bir gebelik yaşamış ve istemediğiniz bir doğum yapmışsanız doğum sonrası depresyon yaşama ihtimaliniz diğer kişilere göre daha fazla olabilir.

Doğum Sonrası Depresyon Nasıl Tedavi Edilir?

Doğum sonrası depresyon tedavisinde üç yol izlenir: birincisi psikoterapi; bir psikoterapist, psikolog ya da bir ruh sağlığı uzmanı ile sorunlarınızı konuşmanız(konuşma terapisi), ikincisi ilaç tedavisi (antidepresanlar), üçüncüsü ise hem psikoterapi hemde ilaç tedavisinin eş zamanlı uygulanması.

Doğum Sonrası Ruhsal Denge Bozukluğu

Çok nadir de olsa bazı kadınlar doğum sonrası ciddi anlamda ruhsal denge bozukluğu yaşarlar. Bu çok ciddi bir durumdur ve acil önlem ile birlikte tedavi de gerektirir. Aşağıdaki belirtiler ruhsal denge bozukluğuna işaret edebilir:

 • Uyku problemleri yaşıyor ve uyuyamıyorsanız,
 • Sağlıklı düşünemiyorsanız,
 • Halisünasyon görmeye başladıysanız ya da olmayan bir şeylerin varlığı sizi korkutuyorsa,
 • Bebeğiniz hakkında takıntılarınız varsa,
 • Paronayaksanız, herkesten şüpheleniyorsanız,
 • Yemek yiyemiyor haldeyseniz,
 • Kendinize ya da bebeğinize zarar verme düşünceleri sizi bırakmıyorsa mutlaka doktora gitmeniz gerekir.

Yaşadığınız doğum sonrası depresyon ve ruhsal denge bozuklukları tıbbi durumlardır. Dolayısıyla bu durumları kendi kişilik ya da karakteriniz ile ilişkilendirmeden durumunuzu çözüme kavuşturacak bir uzmana başvurmak, yaşam kalitenizin artmasına ve eski sağlıklı halinize geri dönmenizi sağlayacak en kısa yoldur.

Kaynaklar:

www.webmd.com

www.mayoclinic.org

Источник: https://yenianneyim.com/dogum-sonrasi-depresyon/

9 Soruda Hamilelik Depresyonu ve Doğum Sonrası Depresyon Hak | Anneysen.com

Doğum Sonrası Depresyon Kimlerde Görülür? Belirtileri Nelerdir?

Lohusalık dönemi illa doğum sonrası depresyonla mı sonuçlanır? Postpartum depresyonun belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir? Hamilelik depresyonu yaşayanların doğum sonrası depresyon yaşama ihtimalleri artar mı? Lohusa dönemi psikolojisine dair merak ettiğin her şeyi Uzman Klinik Psikolog İpek Gökozan'a sorduk! Videolu anlatımları kaçırma!

Majör depresyonla aynı belirtileri gösteren hamilelik depresyonu belirtileri şunlardır:

 • Bir süredir devam eden üzgün, depresif ve ağlamalıklı duygu hali
 • Karamsarlık ve hiçbir şey düzelmeyecekmiş hissi
 • Suçluluk, değersizlik ve beceriksizlik düşünceleri
 • Bir zamanlar keyif alınan aktivitelerden artık ze almamak
 • Enerji düşüklüğü, kronik yorgunluk hissi, sabah yataktan kalkmak istememe
 • Az veya çok uyuma, uykuya dalmada güçlük veya gece sıkça uyanıp uykuya devam edememe
 • Konsantre olmada güçlük, hafızda zayıflama, çalışma veriminin düşmesi
 • Huzursuzluk
 • İntihar düşünceleri veya girişim planları

2- Hamilelikte depresyon ya da panik atak yaşamış anne adaylarının doğum sonrası depresyon yaşama riski artar mı?

Gebelik depresyonu yaşayan anne adaylarının doğum sonrasında da depresyon yaşama olasılıkları yüksektir. Ancak hamilelikte panik atak yaşayan anne adaylarının doğum sonrasında depresyon değil, panik atakları yaşama riski daha yüksektir.

Öncesinde panik atak yaşayan bir bireyin, hamilelik sonrasında panik atak sayısı artacak diye bir kesin durum söz konusu değildir.

Ancak panik atağı tetikleyici durumların başında stres faktörü geldiğini düşünürsek; eğer anne adayı gebeliğini çok stresli geçirirse, panik atak geçirdiği durumlarda bebeğe zarar verip vermediğine takılı kalırsa, doğum süreci hakkında endişesini tetikleyici senaryolar yazarsa panik ataklar artabilir.

Bütün duygu durum bozukluklarında olduğu gibi, hamilelik depresyonunun geçebilmesi için psikoterapi süreci olmazsa olmazlardandır. Hamilelikte ilaç kullanımı çoğu kez söz konusu olmadığı için, terapi süreci ile ilerlemek en iyi çözümdür… Anne adayının psikolojik olarak iyi olmadığını hisseden eşinin veya aile büyüklerinin onu ilk fırsatta bir uzamana gitmesi için ikna etmelidir.

4- Lohusa depresyonu, doğum sonrası depresyon, postpartum depresyon bu ifadelerin hepsi aynı durumu mu tanımlar? Kısaca ne olduklarına değinebilir miyiz?

Bu ifadelerin hepsi birbirinin aynısıdır. Doğum sonrasında lohusalık dönemi içerisinde her annede ilk 15 gün hafif bir hüzün olması normaldir. Buna doğum sonrası hüznü deriz.

Bu süreç çok uzun sürmez ve belirtileri depresyon kadar ağır değildir. Duygusal iniş çıkışların olması, kolayca öfkelenme veya hüzünlenme, ağlama, uyku hijyeninde bozulma, endişe, yorgunluk gibi belirtiler beklendiktir.

Ancak; bu belirtilerin şiddeti ve süresi artmaya başlarsa, doğum sonrası depresyon durumundan söz ediyor olabiliriz.

5- Doğum sonrası depresyon belirtileri nelerdir?

Doğum sonrası depresyonun belirtileri şöyledir:

 • Depresif ruh hali veya ciddi duygusal iniş çıkışlar
 • Ciddi ağlama krizleri
 • Bebekle bağ kurmada güçlük
 • Aile ve arkadaşlardan kendini geri çekme
 • İştah kaybı veya her zamankinden çok yeme hali
 • Uykusuzluk veya çok uyuma isteği
 • Eskiden ze alınan aktivitelerden ze alamama
 • Yoğun sinir ve öfke hali
 • İyi bir anne olamama korkusu yaşama
 • Değersizlik, yetersizlik düşünceleri
 • Konsantrasyon güçlükleri
 • Ciddi kaygı durumu veya panik atak geçirme
 • Bebeğe veya kendine zarar verme isteği
 • Sıklıkla ölümü düşünme veya planlama

6- Doğum sonrası depresyon nasıl geçer? Doğum sonrası depresyon yaşayanlar bu durumu nasıl atlatabilir? Yakınlarından ya da uzmanlardan nasıl destek alabilir?

Doğum sonrası hüzün kendiliğinden geçer. Ancak doğal annelik hüznü artık depresyon derecesine ulaştıysa; yani annenin gündelik hayat fonksiyonelliği bozulmaya başladıysa mutlaka bir uzman desteği almalı. Kendine ve bebeğine bakım veremeyen, yatağından çıkmak istemeyen, devamlı uyuyan, ölümü düşünen bir annenin kendiliğinden bu süreci atlatması zordur ve durum ciddidir.

Bu tip bir durumda sosyal destek çok önemlidir. Eşinin çok anlayışlı davranması, bebeğe iyi bakamadığı için anneyi suçlamaması, bunun bir hastalık süreci olduğunu kabullenmesi gerekir.

Aile büyüklerinin de anneyi yalnız bırakmaması ve bebek bakımında ona yardımcı olması önemlidir.

Ancak dozu kaçırmamak da önemli… Anne, baba ve çocuğun yeni bir aile olduğunu ve özel alanlara ihtiyaçlarının olabileceğini unutmamak gerekir.

Hamilelik sonrası depresyonda bir psikiyatri uzmanına veya uzman psikoloğa başvurmak ve tedavi için belirlenen basamaklara uymak önemlidir. Tedaviler annenin emzirme sürecini göz önünde bulundurarak düzenlenir.

7- Doğum sonrası depresyon ne kadar sürer? Bunun makul bir zaman aralığı var mıdır? Belli bir süreyi geçen durumlarda nasıl önlemler almak gerekir?

Doğum sonrası depresyonun ne kadar süreceği kişiden kişiye göre değişebilir. Belirli bir zaman aralığı vermek çok zor; 6 ay da sürebilir, 1 yıl da. Sürenin uzaması depresyonun şiddetinin arttığına dair bir işarettir. Postpartum depresyonu tetikleyici faktörlerin sayısı ve annenin yatkınlığı ne kadar fazlaysa uzama olasılığı o kadar yüksektir.

Yeri gelmişken, doğum sonrası depresyonunu tetikleyen faktörlerden bahsedelim. Hamilelik sürecinde anne adayında pek çok hormonal değişim olur. Bu değişimler hamilelik sonrasında da devam eder ve depresyonu tetikleyebilir. Biyolojik faktörlere ek olarak sosyal çevrenin anneye yaklaşımı ve eş desteği depresif sürecin oluşmasında önemli bir rol oynuyor.

Lohusa dönemindeki bir anneye eşinin vereceği destek, anlayış ve bebeğin bakımında üsteleneceği rol çok önemlidir. Anne kendini tek başına kalmış hissederse mutsuzluk ve endişe duyguları tetiklenebilir.

Zaman zaman da yeni annenin kendi annesi veya kayınvalidesi bebek bakımında fazlaca söz sahibi olabiliyor. Bu tip bir durumda anne kendini bebek bakımında yetersiz hissedebiliyor ve endişe, öfke gibi duyguların oluşumu kaçınılmaz oluyor.

Bütün bunlara ek olarak, çiçeği burnunda annenin kendi annesiyle olan ilişkisi de hamilelik depresyonuna vesile olabiliyor.

Eğer yeni annenin kendi annesiyle küçükken iyi bir ilişkisi yoksa veya aralarında sevgi dolu bir bağ olmadıysa; yeni anne kendi bebeğiyle kuracağı ilişkisinde benzer olumsuz bağların kurulmasından endişe edebilir. Bunlara “hayalet duygular” diyoruz.

Yani; anne-çocuk arasında 0-3 yaş aralığında kurulamayan sıcak ilişki, nesilden nesile aktarılarak yeni annenin kendi bebeğiyle kuracağı ilişkiyi de olumsuz etkileyebilir.

8- Doğum sonrası depresyon testi nedir? Nasıl uygulanır?

İnternette bu tip testlere denk gelebiliyoruz. Ancak bu testler geçerli ve güvenilir testler değildir. Uzman olmayan bir kişi bu tip testlerle tanı veya teşhis koymamalıdır. En doğru hamle bir uzmana gitmektir.

9- Lohusalık dönemi her kadın için doğum sonrası depresyonla mı sonuçlanır? Yoksa bu dönemi lohusa sendromu yaşamadan atlatan kadınlar da olabilir mi?

Elbette her kadın lohusa sendromu yaşamaz. Doğal annelik hüznü görülebilir, ama depresyona dönmeyebilir. Annenin hamilelik sürecini stressiz geçirmesi, sosyal desteğinin iyi olması, eşi ile aralarında sevgi dolu bir bağın olması koruyucu faktörler arasında sayılabilir.

Источник: https://www.anneysen.com/ilk-yil/makale/dogum-sonrasi-anne-9-soruda-hamilelik-depresyonu-ve-dogum-sonrasi-depresyon-hakkinda-merak-ettigin-her-sey_10158

Doğum sonrası depresyonu

Doğum Sonrası Depresyon Kimlerde Görülür? Belirtileri Nelerdir?

Doğum sonrası depresyon diğer adıyla Postpartum depresyon (PPD) doğumdan sonra bir kadında gerçekleşen fiziksel, duygusal ve davranışsal değişimlerin karmaşık bir karışımıdır.

PPD başlangıcı, doğumdan sonraki dört hafta içinde gerçekleşen bir majör depresyon formudur.

Postpartum depresyonun teşhisi konurken sadece doğum ve başlangıcı arasındaki zamanın uzunluğuna değil, aynı zamanda depresyonun şiddetine de bakılır.

POSTPARTUM DEPRESYON NEDİR?

Postpartum depresyon, bebek sahibi olmakla ilişkili kimyasal, sosyal ve psikolojik değişikliklerle bağlantılıdır. Birçok yeni annenin deneyimlediği fiziksel ve duygusal değişikliklerin tanımıdır. Postpartum depresyon ilaçla ve danışmanlıkla tedavi edilebilir.

DOĞUM SONRASI DEPRESYONU

Doğumdan sonra hormonlardaki hızlı düşüş kimyasal değişikliklere neden olur. Bu düşüş ve depresyon arasındaki gerçek bağ henüz net değildir.

Fakat bilinen şudur ki, östrojen ve progesteron dişi üreme hormonları seviyeleri hamilelik esnasında on misli artar ve doğumdan hemen sonra düşer. Doğumdan sonraki üç gün içinde bu hormonların seviyeleri hamilelik öncesi hale gelir.

Bu kimyasal değişikliklere ek olarak, bebek sahibi olmakla ilişkili olan sosyal ve psikolojik değişiklikler depresyon riskini arttırır.

POSTPARTUM DEPRESYONUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Postpartum depresyonun belirtileri doğumdan sonra tüm annelerin yaşadığı uyku eksikliği, iştah değişmesi, aşırı yorgunluk, azalan libido ve sürekli değişen ruh hali gibi deneyimlere benzer, doğum sonrası depresyonda tüm bu belirtilere majör depresyon belirtileri eşlik eder. Majör depresyon belirtileri ise şunlardır: depresif ruh hali, haz kaybı, değersizlik hissi, umutsuzluk ve acizlik, ölüm veya intihar düşünceleri.

POSTPARTUM DEPRESYONUN RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?

Birçok faktör postpartum depresyon riskini arttırabilir: -Hamilelik esnasında depresyon -Hamilelik yaşı ne kadar gençseniz risk o kadar yüksektir -Hamilelik hakkında ikilem yaşamak -Çocuklar ne kadar çok çocuğunuz varsa o kadar çok depresif olma ihtimaliniz vardır -Depresyon geçmişi olması veya premenstrüel disforik bozukluk (PMDB) -Sınırlı sosyal destek -Yalnız yaşamak -Evlilikte çatışma

KİMLER POSTPARTUM DEPRESYON RİSKİ TAŞIR?

Yeni annelerin çoğu doğumdan sonra ''bebek melankolisi'' çeker. Bu kadınların her 10 tanesinde biri doğumdan sonra daha şiddetli ve uzun süreli depresyon geliştirecektir. Her bin kadından biri postpartum psikozu denen daha ciddi bir durum geliştirir.

POSTPARTUM DEPRESYON NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Postpartum depresyon kadının semptomlarının şiddetine ve tipine göre farklılık gösterir. Tedavi seçenekleri şunlardır: anti-anksiyete veya antidepresan ilaçlar ve duygusal destek ve eğitim için bir destek grubuna katılmak.

Portpartum psikoz durumunda psikoz için kullanılan ilaçlar tedaviye ilave edilir. Hastaneye yatmak da çoğunlukla gerekebilir. Eğer emziriyorsanız, depresyon, anksiyete veya psikoz ilaçlarını kullanamayacağınızı düşünmeyin. Doktor gözetiminde birçok kadın emzirirken antidepresan kullanır.

Bu sizle doktorunuz arasında verilmesi gereken bir karardır.

YENİ ANNE NE ZAMAN PROFESYONEL TEDAVİ İÇİN BAŞVURMALIDIR?

Tedavi edilmemiş postpartum depresyon yeni anneler ve çocukları için tehli olabilir. Yeni bir anne şu durumlarda profesyonel yardım almalıdır: -Belirtiler iki haftadan fazla sürerse -Normal hareket edemediği zaman -Günlük durumlarla başa çıkamadığında -Kendisine veya bebeğe zarar vermeyi düşünüyorsa -Günün çoğunu aşırı endişeli, korkmuş veya panik halinde geçiriyorsa

FARKLI POSTPARTUM DEPRESYON TÜRLERİ VAR MIDIR?

Doğumdan sonra bir kadının sahip olabileceği üç tür ruh hali değişikliği vardır: Bebek melankolisi, doğumdan sonraki günlerde çoğu kadında vardır ve normal olarak görülür. Yeni annenin, çok mutlu ve sonra çok üzgün hissetmek gibi ani ruh hali değişiklikleri vardır.

Sebepsiz yere ağlayabilir ve sabırsız, rahatsız, tedirgin, endişeli, yalnız ve üzgün hissedebilir. Bunun için genellikle tedavi gerekmez. Çoğunlukla yeni annelerin destek grubuna katılmak veya başka bir anneyle konuşmak yardımcı olur. Postpartum Depresyon (PPD) doğumdan birkaç gün sonra ve bazen aylar sonra bile gerçekleşebilir.

Kadın, bebek melankolisine benzer duygulara sahip olabilir üzüntü, çaresizlik, anksiyete, aşırı hassaslık fakat bunları bebek melankolisinden çok daha şiddetli hisseder. PPD çoğunlukla kadının günlük işlerini yapmasını engeller. Kadının yükümlülüklerini yerine getirme becerisi etkilendiğinde, doktoruna gitmesi gerekir.

Eğer PPD tedavi edilmezse, belirtiler kötüleşebilir ve bu kötüleşme bir sene boyunca devam eder. PPD ciddi bir durum olsa da ilaç ve danışmayla tedavi edilebilir. Postpartum Psikoz, yeni anneleri etkileyebilen çok ciddi ruhsal bir hastalıktır. Bu hastalık çok çabuk başlayabilir, çoğunlukla doğumdan sonraki üç ay içinde gerçekleşebilir.

Kadınlar gerçeklikle ilişkilerini yitirebilir, işitsel halüsinasyon (birinin konuşması gibi gerçekte olmayan şeyleri duyabilirler) ve sanrılar yaşayabilirler (rasyonel olmayan şeylere inanırlar). Görsel halüsinasyonlar (olmayan şeyleri görmek) daha nadirdir. Diğer belirtiler uykusuzluk asabiyet ve öfkeli hissetmek, garip duygular ve davranışlardır.

Postpartum psikozu olan kadınların hemen tedavi edilmesi gerekir ve çoğunlukla ilaç tedavisi gerekir. Kendilerine ve diğerlerine zarar verme riskleri olduğundan, bazen hastaneye yatırılmaları gerekir.

POSTPARTUM DEPRESYON  ANKSİYETE RAHATSIZLIKLARINI ARTTIRIR MI?

Obsesif kompulsif bozukluk belirtileri ortaya çıkabilir veya bu belirtiler postpartum depresyon esnasında kötüleşebilir. Obsesyonlar çoğunlukla bebekle ilgili endişeler veya bebeğe zarar vermekle ilgilidir. Panik bozukluk da görülebilir. Her iki durum da depresyonla bir arada oluşur.

POSTPARTUM DEPRESYON ÖNLENEBİLİR Mİ?

Aşağıda postpartum depresyonu önlemenize veya bununla başa çıkmanıza yardımcı olacak ipuçları bulunmaktadır: -Yardım isteyin diğerlerine size nasıl yardımcı olabileceklerini söyleyin.-Kendiniz ve bebeğiniz için beklentilerinizde gerçekçi olun.

-Egzersiz yapın, yürüyüş yapın ve bir süreliğine evden çıkın.-Bazı günlerin iyi, bazılarının kötü olacağının farkında olun.-Akla yakın bir diyet uygulayın; alkol ve kafeinden uzak durun.

-Eşinizle ilişkinizi geliştirin birbirinize zaman ayırın.-Aile ve arkadaşlarınızla iletişim içinde olun kendinizi izole etmeyin.–  Eve ilk çıktığınızda ziyaretçilere sınır koyun.– Telefon konuşmalarınızı eleyin.

– Bebeğiniz uyuduğunda uyuyun veya dinlenin.

WEBMD

Источник: https://www.e-psikiyatri.com/dogum-sonrasi-depresyonu-26055

Doğum Sonrası Depresyon Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? | Bilgicik.Com

Doğum Sonrası Depresyon Kimlerde Görülür? Belirtileri Nelerdir?

Doğum yapan birçok kadının en sık yaşadığı sorunlarından biri de doğum sonrası ruh halinin bozulması yani depresyona girmesidir. Annelik kadın psikolojisinin temel duygularından biridir. Yeni doğum yapmış bir kadın farklı nedenlerden dolayı çeşitli duygular yaşamaktadır.

Her ne kadar çocuk sahibi çok güzel bir duygu olsa da kadınlar annelikle beraber gelen değişikliklere ayak uydurmada biraz zorlanabilmektedir. Sevinç ve ruhsal bunalım duygularını bir arada yaşayan kadınlar bu dönemde çok hassas olmaktadır.

Doğum sonrası yaşanan depresyon eğer uzun sürer ise annenin psikolojik durumunda ciddi anlamda tahribatlara yol açabilir. Bu gibi durumlarda çok az yaşanan bir sonuç olsa da kadın yaşadığı ruhsal bunalım ile baş edemez ve intihar eyleminde bulunabilir.

Uzman doktorlar tarafından ciddiye alınması gereken bir sağlık problemi olduğunun  altı önemle çizilmektedir. Mutlaka tedavisi yapılması gereken psikolojik bir sağlık sorunudur. Birçok kadının yaşadığı bu konu ile alakalı topluma açık alanlarda seminerler düzenlenmektedir.

Seminerlerin amacı ailelere özellikle kadınlara yaşadıkları depresyon le ilgili detaylı bilgi vermektedir. Genellikle kadınların özellikle genç yaşta olan annelerin yaşadığı doğum sonrası depresyonun tedavisi oldukça basit yöntemlerle gerçekleştirilmektedir.

Doğumdan sonra hormonlarda hızlı düşüş yaşanır ve bu da kimyasal değişikliklere neden olmaktadır. Yani, östrojen ve progesteron dişi üreme hormonları gebelik döneminde 10 misli artarken doğum sonrasından hemen düşer. Doğumdan sonraki 3 gün içerisinde hormon seviyeleri gebelik öncesindeki seviyeye denk olur. Bu kimyasal değişiklikler ve üzerine bir de bebek sahibi olma sorumluluğu depresyon riskini artırmaktadır.

Doğum Sonrası Yaşanılan Depresyonun  Belirtileri Nelerdir?

 1. Şiddetli derece de duyarsızlık ve hüzün
 2. Keyif veren ortamlardan aileden, arkadaşlardan uzak durma
 3. Devamlı yorgunluk ve uykuda düzensizlik
 4. İştah kaybı yada aksine fazla yeme
 5. Yetersizlik veya başaramama duygusu
 6. Bebeği ile alakalı kaygılar yaşama
 7. Bebeğe ilgisiz kalma endişesi
 8. İntihar etme düşüncesi
 9. Bebeğe zarar verme kaygısı
 10. Değersizlik duygusu
 11. Karamsarlık

Doğum Sonrası Yaşanılan Depresyon En Çok Kimlerde Görünür?

 1. En çok genç anne adayları
 2. Çocuk sahibi olmak istemeyen kişilerin hamile olduğu durumlar
 3. Aile içi sorunlar yaşayan anne adayları
 4. Doğumdan önce depresyon tedavisi görmüş anne adayları(riskli bir durumdur)
 5. Psikolojik sorunlar yaşayan anne adayları
 6. Çeşitli sinirsel hastalıklar yaşayan anne adayları
 7. Bebeğin cinsiyetinde belirsizlik yaşayan anne adayları
 8. Ekonomik sorunlar yaşayan anne adayları(riskli bir durumdur)
 9. Eşinden ayrı yaşayan anne adayları(riskli bir durumdur)
 10. Gebelik ve doğum sürecinin zor geçmesi(riskli bir durumdur)

Doğum Sonrası Yaşanılan Depresyonun Tedavisi Nasıl Yapılır?

Doğum sonrası yaşanılan depresyonda genel olarak psikoterapi ve ilaçlar ile tedavi edilir. Bu iki tedavi uygulandığında başarılı bir sonuç elde edilmektedir. Bu sayede en kısa sürede anne adayları tedavinin etkisini görür psikolojik açıdan ruh sağlığına kavuşmuş olurlar. Bu tip sağlık sorunlarda hastaneye yatış durumu yapılmaz.

Ancak yaşanılan depresyon ileri boyutta yaşanıyorsa o zaman tedavi uygulanırken hastanın hastane de bir süreliğine gözetim altında tutulmasında fayda vardır. Doğum sonrası depresyon yaşandığında tedavinin kısa sürede etkili olması başarı göstermesi için annenin de tedai sürecine olumdu yaklaşması çok önemlidir.

Bunun sebebi ise olumlu düşünceye sahip olan anneler tedavi sürecini daha kısa sürede başarılı bir sonuç ile atlatmaktadır.

Doğum Sonrası Yaşanılan Depresyon Hangi Durumdayken Doktora Gidilmelidir?

Anne olan kadınların merak ettiği bir durumdur doğum sonrası yaşanılan depresyonun hangi boyutta iken doktora başvurulması gerektiği. Uzman doktorlara göre birazdan bahsedeceğimiz belirtiler görüldüğünde hemen doktora başvurulmalıdır.

 1. Yaşanılan depresyon 2-3 günden fazla devam ederse
 2. Doğum sonrasında annede normal olmayan davranışlar olduğunda
 3. Yaşanılan kaygı ve üzüntünün sık sık tekrar etmesi durumunda
 4. Anne de sıklıkla intihar etme düşüncesinin olması
 5. Anne bebeğine ve kendisine zarar vermeyi düşündüğünde
 6. Annenin doğumdan sonra tamamen içine kapanması durumunda

Источник: https://www.bilgicik.com/yazi/dogum-sonrasi-depresyon-neden-olur-belirtileri-nelerdir/

Doğum Sonrası Depresyon Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Doğum Sonrası Depresyon Kimlerde Görülür? Belirtileri Nelerdir?

Araştırmalara göre doğum sonrası depresyon (postpartum depresyon) her 7 anneden 1'inde görülmektedir.

Yeni anne olmuş biri olarak, yeni doğan bebekle yaşamaya alışırken birçok zorlukla karşılaşabilirsiniz. Bu zorluklar arasında uykusuzluk, yeni sorumluluklar ve hatta emzirmeye bağlı göğüs ağrıları yer alabilir.

Peki ya doğumdan sonra ortaya çıkan duygusal zorluklar? Doğumdan sonraki 2-3 hafta içerisinde kaybolan annelik hüznü adı verilen durumdan söz etmiyoruz.

Kast ettiğimiz tam olarak doğum sonrası depresyon olarak bilinen postpartum depresyon. Bu hamilelik ve doğumla ilgili şiddetli bir klinik depresyon türüdür.

Doğum sonrası depresyon (postpartum depresyon) düşündüğünüzden daha yaygındır. 10.000 anne ile yapılan bir araştırmada her 7 anneden 1’inin Doğum sonrası depresyon (postpartum depresyon) geçirdiği tespit edilmiştir. Neyse ki bu kadınların büyük bir çoğunluğu yapılan tedavi sonrasında iyileşmiştir.

Doğum Sonrası Depresyon (Postpartum Depresyon) Nedir?

Doğum sonrası depresyon (postpartum depresyon) doğum yaptıktan sonra ortaya çıkan bir depresyon türüdür. Bebeğin ilk yılı boyunca herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir. Ancak en yaygın biçimde doğumdan sonraki 3 hafta içerisinde ortaya çıkmaktadır.

Doğum sonrası depresyon (postpartum depresyon) üzgün olmak, umutsuzluk, bebeğe annelik yapamayacakmış gibi hissetmek şeklinde kendini gösterir.

Doğum sonrası depresyon (postpartum depresyon) yalnızca ilk kez anne olan kadınlarda görülmez. Daha önceki yaptığı doğum veya doğumlarda Doğum sonrası depresyon (postpartum depresyon) ile karşılaşmayan bir kadın bir sonraki doğumunda bunu yaşayabilir.

Doğum Sonrası Depresyon (postpartum depresyon) Neden Olur?

Doğum sonrası depresyonun birçok sebebi olabilir. Bu sebepleri şöyle sıralayabiliriz:

Hormonlar

Hamilelikte hormon düzeyleriniz artar. Bebeğiniz doğduktan sonra ise aniden düşer. Bu hızlı değişim bazı kadınlarda depresyonu tetikleyebilir. Kadınlar bu durumun daha hafif bir örneğini adet dönemi öncesinde de yaşarlar.

Depresyon Geçmişi

Hamile kalmak istemediyseniz veya eşiniz ya da aileniz bebek bakımında size yardımcı olmuyorsa, yeni bir anne olarak depresyon riskiniz artabilir. Ayrıca parasal sorunları olan kadınlarda, alkol veya uyuşturucu bağımlılığı geçmişi olan veya büyük stres altında bulunan kadınlarda Doğum sonrası depresyon (postpartum depresyon) daha yaygın görülmektedir.

Anneliğe henüz hazır olmayan genç yaştaki kadınlar da Doğum sonrası depresyon (postpartum depresyon) riski altındadır.

Doğum Sonrası Depresyon (Postpartum Depresyon) Belirtileri

Her kadında doğum sonrası depresyon belirtileri birbirinden farklı olabilir. Ancak bazı ortak belirtiler bulunmaktadır:

 • Üzüntü, umutsuzluk, hayal kırıklığı,
 • Bebeğin temel bakım işlerini yapamayacakmış hissine kapılma
 • Belirgin bir sebep olmaksızın ağlama
 • Bebeğe yakınlık gösterememe veya bebekle bağ kuramama
 • Yemek, cinsel ilişki, kişisel bakım ve keyif alınan diğer faaliyetlere karşı isteksizlik
 • Sürekli uyuma isteği
 • Odaklanma, öğrenme veya hafıza zorlukları
 • Gerginlik ve sürekli sinirlilik. Sabırsızlık. Her şeyden rahatsız olma.
 • Bebeğe, eşinize veya bebek sahibi olmayan başka kişilere karşı duyulan uzaklaşma hissi.
 • Boşlukta hissetme.

Doğum Sonrası Depresyon Teşhisi ve Tedavisi

Doğum sonrası depresyon yalnızca bir doktor tarafından teşhis edilebilir. Doğum sonrası depresyon yaşadığınızdan şüpheleniyorsanız, doktorunuzdan hemen randevu alınız. Eski halinize dönmenizi sağlayacak çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Doğum Sonrası Depresyon İlaçları

Doktorunuz antidepresan kullanmanızın yararlı olacağına karar verebilir. Bu ilaçlar depresyonla ilgili belirli beyin kimyasallarını dengelemektedir. Bu ilaçların çoğunun emzirme döneminde alınmasında sakınca yoktur. Ancak doktorunuza emzirdiğinizi söylemeniz gerekiyor.

Doğum Sonrası Depresyon Terapisi

Bir psikolog veya terapist ile konuşmanın büyük yardımı dokunabilir. Olumsuz düşüncelerle nasıl baş edileceği bu şekilde öğrenilebilir. Hatta geçmişteki ilişkileriniz veya gerginlikleriniz hakkında konuşabilir, bunların hayatınızı etkilemesine nasıl engel olacağınızı öğrenebilirsiniz.

Diğer Yöntemler

Postpartum depresyon teşhisi konulduysa, tedavi süresince kendinize yardımcı olabileceğiniz birçok yol bulunmaktadır:

 • Günlük olarak egzersiz yapın.
 • Gününüzü keyifli kılacak şeyler bulun.
 • Basit hedefler belirleyin
 • Rahatlayın.
 • Size yardımcı olacak kişilerle bir arada bulunun.
 • Doğum sonrası depresyon ile tek başınıza mücadele etmeye çalışmayın.

Doğum Sonrası Psikoz (Postpartum Psikoz)

Nadir görülen bu ciddi mental hastalık doğum sonrası depresyonla birlikte ortaya çıkabilir. Belirtileri doğumdan sonraki 2 hafta içerisinde ortaya çıkar ve doğum sonrası depresyondan daha şiddetlidir:

 • Uyuyamama
 • Zihin bulanıklığı. Net düşünememe.
 • Halüsinasyonlar ve delüzyonlar. Gerçek olmayan şeylere inanma.
 • Bebekle ilgili obsesif düzeyde korku
 • Paranoid düşünce. Diğer insanlardan kuşkulanma.
 • Yemek yemeyi reddetme.
 • Kendine veya bebeğine zarar verme düşüncesi.

Doğum sonrası psikoz tıbbi bir acil durumdur. Bu durumda olan kişilerin acilen tıbbi yardım alması gerekmektedir.

Doğum Sonrası Depresyon (Postpartum Depresyon) Önlenebilir mi?

Hamilelikle ilgili hormon iniş çıkışlarını önlemeniz mümkün değildir. Ancak buna bağlı olarak gerçekleşebilecek doğum sonrası depresyon olasılığını düşürebilirsiniz.

Kendinizi Hazırlayın

Hamilelik süresince yaşadığınız herhangi bir stres varsa bunu doktorunuzla paylaşın. Doğum sonrası depresyonu engellemenin en iyi yollarından biri de gerçekçi beklentilere sahip olmaktır.

Elbette annelik günlük hayatınızda ekstra sorumluluklar ve yeni bir düzen demektir. Ancak bazı kadınlar bunu oldukça ağır bulabilir ve bu da anksiyete ve depresyona neden olur.

Bazı iniş çıkışlar kaçınılmazdır, ancak anne olduktan sonraki yeni düzeninize kendinizi önceden hazırlarsanız doğum sonrası depresyon riskini azaltabilirsiniz.

Rahatlama Teknikleri

Yapılan birçok araştırmada yeni doğan bebeklerin sakin annelerle daha iyi bağ kurduğu tespit edilmiştir. Günde en az 15 dakikasını derin nefes, meditasyon gibi rahatlama tekniklerine ayıran anneler, bunu yapmayan annelere göre stresle daha iyi başa çıkmaktadır.

Bebeğinizle Birlikte Uyuyun

Bebeği uyuduğunda kendisi de uykuya dalan anneleri hepimiz duymuşuzdur. Yapılan araştırmalar yeterli uykunun depresyon riskini azalttığını göstermektedir. Yeni doğan bebek bakımının yoğun zaman alıcı bir faaliyet olması nedeniyle ailenizden, eşinizden bu konuda yardım isteyerek yeterli uyumayı garanti edebilirsiniz.

Egzersiz Yapın

1.000 anne ile yapılan bir araştırmada doğum öncesinde ve doğumdan sonra egzersiz yapan annelerin duygusal olarak kendilerini daha iyi hissettiği tespit edilmiştir.

Bebeğinizle birlikte kısa bir yürüyüş yapmak, temiz hava almak duygusal durumunuza iyi gelecektir. Bunu bir rutin haline getirmeye çalışın.

“Egzersiz programı nasıl hazırlanır?” başlıklı yazımızı okumak için buraya tıklayınız.

Egzersiz, stresi azaltarak doğum sonrası depresyon riskini azaltabilir.

Anneliği Bir Kariyer Değişikliği Olarak Düşünün

Annelik de bir nevi iştir, ancak 9-5 mesaisi olmayan, 24 saatlik bir iştir.

Çoğu anne bu yeni işi ilk zamanlar stresli bulur, ancak yeni doğan bir bebeğe annelik etmenin getirdiği gerilimleri pek hesaba katmaz.

Bu yüzden annelerin “Benim işim bebeğim” düşüncesini geliştirmeleri ve diğer günlük faaliyetlerini bebeği için ertelemenin normal olduğu düşüncesini yerleştirmeleri yararlı olacaktır.

Mükemmel Bir Anne Olmaya Çalışmayın

Her annenin bebek bakımıyla ilgili anlattıkları küçük hataları vardır. Her şeyi mükemmel şekilde yapamadığınız, başkalarının sizden çok daha iyi anne olduğu düşüncelerinden uzaklaşın.

Bu şekilde düşünmeniz kendinizde gerçekçi olmayan beklentiler yaratmanıza ve anneliğin sizin için daha zor bir iş haline gelmesine neden olacaktır.

Amacınız ideal, mükemmel anne olmak değil, mutlu bir bebeğe sahip, mutlu bir anne olmaktır.

Kaynaklar:

 • Stewart ve diğerleri (2008)

Источник: https://www.iyibakkendine.com/dogum-sonrasi-depresyon/

Doğum Sonrası Depresyon Nedenleri Ve Tedavisi (Postpartum Depresyon) – Sağlık Ocağım .NET

Doğum Sonrası Depresyon Kimlerde Görülür? Belirtileri Nelerdir?

Doğum sonrası depresyon, depresyon hastalıkları içinde en fazla ihmal edilen depresyonun alt tiplerinden biridir. Doğum sonrası depresyon annelerin % 15-16’sında görülmektedir ve bu oldukça önemli bir orandır.

Fakat bu durum doğuma bağlı stres ve doğumun bir uzantısı şeklinde görüldüğü için çok fazla psikiyatriste baş vurulmaz ve genellikle tedavi geciktirilir. Doğum sonrası depresyon genellikle ilk 48-72 saat içinde ya da ilk iki hafta içinde görülür. Bazı kadınlarda bu durum yavaş seyirli olup 2 yıla kadar bile uzayabilir.

Doğum sonrası depresyon nedenleri

Doğum sonrası depresyonun nedenlerine bakıldığında, kadının depresyona yatkın olması en önemli nedenlerden biridir.

Bunun yanı sıra hormonal değişimler (gebelik sırasında östrojen ve progesteron hormonlarının doğum sonrası düşmesi gibi) nedenlerdir.

Yine hormonal nedenlerden biri olan böbrek üstü bezlerinin salgıladığı steroidlerin doğum sonrası çok hızlı düşmesi gibi nedenler de hormonsal nedenlerdir.

Bunun yanında doğumun getirdiği stres ve doğum korkusu olması gibi nedenler, doğacak olan bebeğin oluşturduğu sorumluluk duygusu ve korkusu annede depresyona sebep olabilmektedir.

Anne adayının daha öncesinden psikiyatrik bir rahatsızlık geçirmiş olması, anne adayına stres veren olayların devam ediyor olması, annenin yaşının çok genç olması, ilk doğum yapmış olması, yolunda gitmeyen evliliğinin olması, sosyal desteğin olmaması, aile desteğinin olmaması gibi birçok faktör doğum sonrası depresyona zemin hazırlayabilir.

Doğum sonrası depresyon belirtileri

Doğum sonrası depresyonun belirtileri diğer depresyonun belirtilerinden farklı değildir.

Anne adayında mutsuzluk, neşesizlik, korkaklık, kırılganlık, alınganlık, kötü bir şey olacak beklentisi, uykusuzluk, yalnızlık, çaresizlik, yetersizlik, yaşamı anlamsız bulma, içe kapanma, cinsel isteksizlik, bebeğe karşı aşırı ilgisizlik, bebeğe zarar verme ile ilgili düşünceler, düşmanlık hissi, enerji ve motivasyon kaybı, öfke hissi, unutkan olma, duygusal dengesizlik, intihar düşünceleri ve hormonal dengesizlikler gibi genel belirtiler görülür.

Annelik depresyonu diğer depresyonlarda olduğu gibi depresyonun bütün belirtilerini gösterir. Doğum sonrası depresyonunu, diğer depresyonlardan ayıran birkaç fark söz konusudur ve bu depresyon tedaviye biraz daha dirençlidir.

Çünkü annenin, bebeği bakamamaktan, bebeği ihmal etmekten korkması, uykusuz kalması gibi nedenler annenin gerginliğini arttırır.

Gerginlik ve depresyon bebek ile ilgilenmeyi daha zor hale getirir ve bu nedenle bir kısır döngü oluşur.

Doğum sonrası depresyonu olan anneler üzüntülü, sıkıntılı, her an ağlamaya hazır gibidir ve bu durum 2 haftadan fazla sürer ise mutlaka bir psikiyatri uzmanına baş vurmak gerekir.

Doğum sonrası depresyon tedavi edilir mi?

Doğum sonrası depresyonu tedavisi

Doğum sonrası depresyonun tedavisinde, depresyonun muhtemel başlama süresi bilindiği için doktora ve annenin ailesine kolaylık sağlar.

Bu nedenle kadını takip eden jinekoloğu ve ailesi uyanık olmalı ve annenin bu durumunu fark etmeli ve bir an önce bir psikiyatri uzmanına yönlendirmelidirler. Doğum sonrası depresyon tedavi edilmediği taktirde anne ve bebek ilişkisini bozar.

Doğum sonrası depresyon üç yöntem ile tedavi edilir. Birincisi ilaç tedavisi ve bunun mutlaka yapılması gereklidir. İkincisi psikoterapi tedavisi ve psikoterapi tedavisi ilaç tedavisine eklendiğinde tedavinin süresi kısalır ve başarı oranı artar. Üçüncüsü ise aile, eş ve çevre desteğidir. İlaç tedavisi mutlaka uzman bir psikiyatrist tarafından yapılmalı ve takip edilmelidir.

Doğum sonrası depresyonlu anneye eşi nasıl davranmalı?

Doğum sonrası depresyon geçiren kadına eşinin davranışı çok önemlidir. Doğum sonrası depresyonda olan anne birçok işi yapmakta zorlandığı gibi, doktora gitmek, tedavi olmakta istemeyecektir. Bu durumda anneyi motive etmek ve tedavisini sürdürmede eşin yardımı gereklidir.

Bunların yanı sıra annenin uykusuzluğunu telafi etmek için eşi anneye yardımcı olmalıdır. Babanın bebeğin bakımında yardımcı ve destek olması çok önemlidir. Doğum sonrası depresyonu yaşayan anne yalnız kalmamalı ve yanında destekçi, yardımcı ve duygudaş olarak eşini bulmalıdır. Ayrıca doğum sonrası depresyonda olan annenin yanında, baba da psikoterapi tedavilerine katılmalıdır.

Annelik hüznü (lohusalık sendromu) nedir?

Doğum sonrası depresyonunun en çok karıştığı psikiyatrik durumlardan biri de lohusalık sendromudur. Bütün doğum yapmış kadınların yaklaşık yarısının lohusalık sendromu yaşadığı bilinmektedir. Lohusalık sendromu, doğumdan sonra annenin kendisini biraz mutsuz, isteksiz, şaşkın, tedirgin hissettiği bir sendromdur.

Bu durum genellikle doğum sonrası 3-4’üncü günlerde başlar ve çoğunlukla bir hafta içerisinde geçer. Lohusalık sendromu (annelik hüznü) tedavi gerektirmez ve normal bir durumdur. Fakat bu durum artarak 2 hafta veya daha fazla sürer ve bu belirtiler şiddetlenir ise bu durum doğum sonrası depresyonuna dönüşmüş olabilir. Bu durumda, mutlaka tedavi olmak gerekir.

Annelik hüznü (lohusalık sendromu) yaşayan kadınların büyük bir kısmında gebeliklerinin son üç ayında tedirginlik, sıkıntı ve gerginlik başlar.

Aybaşı halleri denilen (premenstruel sendrom) gibi bir durum daha fazla olur. Bu gebelerde doğum korkusu daha belirgin ve bu kadınların sosyal koşulları kötü olabilir.

Annelik hüznü tedavi gerektirmez ve birkaç gün içinde kendiliğinden geçer. Lohusalık sendromu en sık ilk gebelikte görülür.

Doğum ile ilgili benzer sağlık konuları

Источник: https://www.saglikocagim.net/dogum-sonras-depresyonu-nedenleri-ve/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.