Doğum sonrası spor tavsiyeleri

içerik

Hatice Hanım anlatıyor: Doğum sonrası nasıl kilo verdim?

Doğum sonrası spor tavsiyeleri

Okuyucumuz Hatice Hanım, doğum sonrası kilo verme tekniklerini siz değerli “Yüksek Topuklar” okuyucularıyla paylaşıyor. Bu gerçek başarı hikayesini anlattığı ve ihtiyacı olan tüm kadınlara yol gösterdiği için Hatice Hanım’a teşekkür ediyor ve sizi, kilo verme yolculuğuyla baş başa bırakıyoruz.

Hatice Hanım’ın doğum sonrası kilosu

Hamilelik boyunca tam 24 kilo aldım. Normal doğum yaptım ve doğumdan sonra tam 17 kilo fazlam vardı. Doğum sonrası kilolarımı nasıl vereceğimi düşünmeye başladım. Bir yanda bebeğimin son derece dikkat gerektiren bakımı, bir yanda fazla kilolarım vardı.

Bu yeni hayata alışırken katı bir diyet yapamayacağımı, bebeğimi bırakıp dışarıda yürüyüşe çıkamayacağımı biliyordum. Ama doğum kilolarımdan kurtulmayı çok istiyordum. Çözüm arayınca bulunur ya, ben de buldum! Nihayet, 5 ay gibi bir sürede doğum kilolarımı verdim; şimdi neler yaptığımı paylaşmak istiyorum.

Eminim, benim gibi kilo vermek isteyen birçok anne vardır, kadın dayanışması yapıp yardımcı olmayı kendime görev biliyorum.

Kendime yeni bir elbise aldım

Doğumdan önce 38 beden kıyafetler giyiyordum ve kesinlikle eski halime dönmek istiyordum! Motivasyonumu canlı tutmak için kendime yeni bir elbise aldım, rengi de kırmızı.

Başlarken elbisenin içine giremiyordum ama kendime ve Allah’a güveniyordum; bu zorlu yolculuğumda bana güzel kapılar açılacak, doğum kilolarımı verecek ve o güzel elbiseyi giyecektim. Her gün, elbiseyi dolabımdan çıkarıp baktım ve incelmiş halimi hayal ettim.

Bu canlandırma tekniği sayesinde canım kötü tatlılar istediğinde ‘hayır, yemeyeceğim’ demeye başladım.

Hibisküs çayı içmeye başladım

Doğum kilolarını veren arkadaşlarım hibisküs çayından çok fayda gördüklerini söylüyordu, ben de denemeye karar verdim. Medine gülü olarak da bilinen hibisküs çayı aktarda satılıyor.

Yalnız dikkatinizi çekeyim: Bu saf ve doğal bir bitkidir, fiyatı gayet uygundur. Örneğin, ben aktardan 5 liralık hibisküs çayı aldım ve onu bir ay boyunca kullandım. Metabolizmamı hızlandırmış, enerjimi artırmıştı.

Bana tavsiye eden arkadaşlarıma çok teşekkür ediyor ve bu mucizeden sizin de yararlanmanızı istiyorum.

Hibisküs çayını yapmak çok kolay: 1 büyük fincan sıcak suyun içine 1 tutam yani yaklaşık 1 tatlı kaşığı ekleyin. Fincanın üstüne bir kapak kapatıp 5 dakika demleyin. Ardından çayınızı afiyetle için.

Günde 3 fincana kadar hibisküs çayı içebilirsiniz. Emziren anneler için hibisküs çayı uygundur.

Ancak, ben yine de uyarayım: Bu çay bana iyi geldi diye herkese gelmeyebilir, bir şekilde sizi rahatsız ederse kullanmayı bırakabilirsiniz.

Bebeğim ve benim için başladım

Zayıflarken anne sütünün azalması en büyük korkularımdan biriydi. Ancak, araştırmalarım sonucu su içmenin anne sütünü artırdığını, ödem ve fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı olduğunu öğrendim.

Sağlıklı bir anne olmak, bebeğimi daha iyi beslemek için su içmeye başladım. Günden güne mucizevi etki kendini gösteriyordu.

El ve ayaklarımdaki şişme azalmış, kendimi daha enerjik hissediyordum ve sütüm artıyordu.

2 saatte bir bardak olmak üzere yudum yudum ve oturarak suyumu içtim. Suyu bu şekilde içtiğimde sık sık idrara çıkma sorunu olmuyordu ve sudan daha fazla fayda görebiliyordum.  Benim gibi doğum kilolarından kurtulmak isteyen herkese tavsiye ederim.

Eğer su içmeyi unutuyorsanız, telefonunuza alarm kurabilirsiniz. Görünür bir yere sürahi ve bardak koyabilirsiniz, böylece sık sık su içmeye başlayacaksınız.

Kulaklığımı takıp dans etmeye başladım

En başında söylemiştim: Bebeğimi bırakıp dışarıda yürüme imkanım yoktu ama biliyordum ki hareket etmenin bir yolu vardı. Bebeğim uyuduğunda (ki bazen bu 10 dakika bile olsa) telefonuma yüklediğim hareketli şarkılarla dans etmeye başladım.

Müzik sesi bebeğimi rahatsız etmesin diye kulaklığımı taktım, bulduğum her fırsatta dans ettim. Çünkü, benim bir amacım vardı: Doğum kilolarımı verip o güzel kırmızı elbisemi giyecek, daha sağlıklı ve ince bir anne olacaktım.

Çabalarımla olmaya başlamıştım bile!

Bir saat dans etmek ortalama 300 kalori yakmaya yardımcı oluyordu. Metabolizmamı canlandırıyor ve kendimi daha enerji dolu hissetmemi sağlıyordu. Gerçekten, dans ederek kilo vermek beni mutlu ediyordu hem de bebeğim hep gözümün önündeydi, güvendeydi. Benim gibi dışarıda yürüyüş imkanı olmayan annelere tavsiyemdir: Her fırsatta dans edin.

Zayıflama tariflerinden faydalandım

Önerdiği tarifler aklıma yattı, bana mantıklı geldi. İçlerinden bir tanesini seçip düzenli olarak uygulamaya başladım. Faydasını görünce diğer tarifleri de kullandım. Zayıflama sürecimde bana gerçekten çok yardımcı oldu, anne sütüm arttı ve fazla kilolarımdan günden güne kurtulmaya başladım.

Bu tariflerin en sevdiğim yanı ekonomik, pratik ve etkili olmasıydı. Örneğin ceviz suyu… Geceden bir bardak oda sıcaklığında suya bir tam dış sert kabuğu soyulmuş ceviz ekliyor, sabaha kadar bekletiyordum. Sabah aç karna ceviz suyumu içiyordum. İştah kontrolü, kilo verme ve tatlı krizlerini kesmede bana çok yardımcı oldu. Her zaman ceviz suyunu kullanacağım.

TIKLA OKU: EMZİREN ANNELERE ZAYIFLAMA TARİFLERİ

Doyana kadar bol bol yedim

Belki hepimizin aklında kilo vermek için aç kalmak gerektiği düşüncesi var. Ancak, tecrübe ederek öğrendim ki eğer doğru besinleri seçersek aç kalmadan kilo vermek gerçekten mümkündü! Ben emziren anne olduğum için karnım sık sık acıkıyordu ve açlığa dayanamıyordum.

Zaten dayanmama gerek yoktu! Hemen bir mevsim sebzesi veya meyvesi yiyor, açlığımı doğru biçimde gideriyordum. Örneğin, bir turp doğruyor ve üzerine limon sıkıp yiyordum. Çok güzel tok tutuyor ve kilo vermeme yardımcı oluyor. Her gün mutlaka bir çorba pişiriyordum, acıktıkça içiyordum, özellikle mercimek çorbası bana çok iyi geliyordu.

Aşağıda doğum kilolarını verirken özellikle yediğim güvenilir besinleri görebilirsiniz:

 • Yumurta
 • Yoğurt
 • Balık
 • Süt
 • Ayran
 • Maden suyu
 • Kefir
 • Portakal
 • Limon
 • Turp
 • Elma
 • Roka
 • Brokoli
 • Sarımsak
 • Soğan
 • Kırmızı mercimek
 • Fasulye
 • Badem
 • Ceviz
 • Avokado
 • Kabak
 • Biber

Bol bol ayran ve maden suyu içtim

Maden suyu içindeki doğal mineral ve vitaminler, kilo vermeye ve açlık gidermeye yardımcı oluyor. Günde 2 şişe maden suyu içmeye başladım. Ancak, sodadan bahsetmiyorum! Soda gazlı bir içecektir ve sağlıklı değildir. Ben doğal maden suyu içtim. Tadını güzelleştirmek için bir yemek kaşığı kadar portakal veya limon suyu ekledim.

Evde yoğurt yapmaya başlamıştım, bu çok iyi oldu. Çünkü acıktıkça ayran içmemi kolaylaştırıyordu. Ayran içmenin, sadece emziren anneler için kilo vermek isteyen herkes için faydalı olduğunu öğrendim. Yoğurt, yağ yakımına yardımcı mükemmel besinlerden biri ve kabızlık gidermede etkili oluyor. Ben düzenli olarak ayran içtiğimden, kabızlık yaşamadım ve kilolarımı vermeye başladım.

TIKLA OKU: MADEN SUYUNUN FAYDALARI

Nadiren yaramazlık yaptım!

Evet, her zaman süper doğru şekilde beslenmedim; arada kaçamaklar, yaramazlıklar yaptım. Örneğin, bazen çikolata yiyordum, bazen börek… Ama bu konuda kendime karşı dürüst davranmaya söz verdim: Haftada sadece bir kez, en sevdiğim şeyle kaçamak yapacaktım; daha fazlası olmayacaktı. Gerçekten sözümü tuttum, çünkü benim bir amacım vardı: Sağlıklı ve ince bir anne olacaktım.

Tatlı yediğimde gündüz saatlerinde olmasına dikkat ettim ki vücudumun bunu yakmak için vakti olsun. Tatlıdan sonra bir bardak süt içtim ki kan şekerimi dengelesin ve aşırı kilo almamı engellesin. O gün kaçamak yaptıysam bir 10 dakika daha fazla dans ettim veya ev temizliği yaptım. 2 bardak fazladan su içtim. Yani sorumluluk aldım! Kaçamak yaptıysam, onun bedelini ödedim.

Bitki çayları içmeye başladım

Kafein oranı düşük beyaz çay ve yeşil çay içmeye başladım. Ancak çok değil, günde 2 bardak. Kahvaltıdan sonra bir tane, akşam yemeğinden sonra bir tane içtim.

Bitki çayları iştah kesme, kilo verme, halsizlikten kurtulmada gerçekten çok yardımcı oluyor. Ben çok faydasını gördüm.

Bazen bitki çaylarımın içine bir çay kaşığı karanfil veya bir dilim limon ekliyordum, bu sayede etkilerini artıyordu.

TIKLA OKU: BEYAZ ÇAYIN FAYDALARI

Mutlu başlangıca kavuştum!

Yaklaşık 5 ay sonra size anlattığım yöntemlerle doğum kilolarımdan kurtulmayı başladım. Mutlu son diyeceğim ama mutlu ‘başlangıç’ daha doğru olur. Çünkü ben, başıma gelen bu fazla kilolardan dolayı hayata yeniden başladım. Doğru beslenmeyi, insanın isterse neler yapabileceğini, çocuğuna çok güzel örnek olabileceğini öğrendim. Hayatta imkansız yok, buna artık eminim!

Sizlerden ricam şudur: Bir anda bütün veya bir hafta bütün kiloları vermeyi kendinizden beklemeyin. Zamana yayın, sabırlı olun, yolun sonunu yani zayıflamış halinizi hayal edin.

“Bir pastadan ne olur ki” demeyin; neler olduğunu kendi vücudunuzda çok iyi görüyorsunuz! Lütfen, bu tuzaklara düşmeyin; arkadaşlarınız ısrar ederse bile beyaz bir yalan söyleyin: “mideme dokunuyor, doktor yasakladı” deyin.

Источник: //www.yuksektopuklar.com/dogum-sonrasi-kilo-verme-teknikleri-43954

Anneler Çok Formda: Doğum Sonrasında Vücut Nasıl Toparlanır? | Anneysen.com

Doğum sonrası spor tavsiyeleri

Doğumdan sonraki dönemde geçirdiğin ilk haftalar çok yorucu olabilir, bir sürü acı ve ağrı hissedebilirsin. 9 ayın üzerinde yarattığı değişikliklerden kurtulmak için biraz zamana ihtiyacın var. Vücuduna iyi davranman önemli, doğum sonrası toparlanmanı sağlayacak tavsiyelerle bu süreci hızlandırabilirsin!

İster normal doğum ister sezaryen doğum yapmış ol, ağrı ve yorgunluk, doğum sonrası dönemin en yaygın şikayetlerinden. Üstelik sezaryen ve spinal anestezi olanlarda daha fazla görülüyor. Peki, doğum sonrası ağrıların için neler yapabilirsin?

 • Sezaryen doğumda yapılan anestezinin yaratabileceği öksürük, hapşırık gibi durumlarda karın bölgeni destekle. Omuz ağrısı ve boğaz ağrısı gibi sorunlar için gerekli durumlarda ağrı kesici alabilirsin.
 • Bağırsak problemleri ve gaz şikayetleri için erken zamanda sıvı alımına başlayabilir ve yürüyüş yapabilirsin.
 • Özellikle spinal anestezi sonrası görülen baş ağrısı problemi için bol sıvı tüketmen önemli.

Başka ne gibi zorlukları var: 9 Soruda Spinal Anestezi

Doğumdan sonra alt bölgenin iyileşmesini hızlandır!

Doğum sırasında epizyotomi yapıldıysa veya vajinanda yırtık oluştuysa, yaran birkaç hafta acıyabilir. Büyük yırtıkların iyileşmesi daha uzun sürebiliyor. Bu zaman zarfında iyileşmeye yardımcı olmak için neler yapabilirsin?

 • Yaranın acısını hafifletmek için buz kompresi yapmak işe yarıyor. Buzu bir banyo bezinin içine de koyabilir ya da eczanelerde satılan soğutulmuş hamamelis pedlerini kullanabilirsin.
 • Yaranı temiz tutmaya özen göster. Tuvalete gittikten sonra vajina ağzıyla makat arasındaki dokuyu taharet musluğu yardımıyla ya da içi ılık su dolu spreyli bir şişeyle temizle. Tüm detaylarıyla anlattık: 9 Maddede Doğum Sonrası Perine Bakımı
 • İdrar sırasında batmayı önlemek için tuvalete gittiğinde oturmak yerine çömelmeyi tercih edebilirsin. İdrar yaparken vajina ağzına ılık su tut.
 • Bağırsaklarını boşaltırken yaranın acımasını ve gerilmesini önle. Temiz bir pedi dikişlerin üzerine koy ve yukarıya doğru sıkıca bastır. Bu, yara üzerindeki baskının hafiflemesini sağlıyor.
 • Kegel egzersizleri yap. Bu egzersizler pelvik taban kaslarına elastikiyet kazandırmaya yarıyor. Yalnızca gebelikte değil; doğumdan sonra da yanında: Kegel Egzersizleriyle Kas Gruplarını Çalıştır!

Bel ağrıları, gebellik sırasında ve doğumdan sonra görülebilen bir durum. Genellikle doğumdan sonraki birkaç hafta içinde geçiyor ama bebeğini kaldırmak, taşımak bel ağrılarını geri getirebilir. Bel ağrılarını önlemek için neler yapabilirsin? Bir de şuraya bak, doğumdan sonra da işe yarıyorlar: Hamilelikte Sırt ve Bel Ağrıları ile Başa Çıkma Rehberi

 • Karın ve sırt kaslarının elastikiyetini yeniden kazanması için doğumdan hemen sonra egzersize başla. Yerde esneme hareketleri yap.
 • İyi bir duruş edin. Bebeğin kucağındayken dik dur ve emzirirken dik bir koltukta otur. Bebeğinin üstüne eğilmek yerine, onu göğsüne yaklaştır. Doğru Emzirme Yöntemini Bulman İçin 4 Emzirme Pozisyonu Önerisi!
 • Yürürken bebeğini kanguruda taşı. Bebeği kalçanın üzerinde taşıyarak sırt kaslarına yük bindirme. Minik kuşu taşıman için bunlar çok kullanışlı: Nasıl Kullanılır, Hangisini Almalısın? 10 Model İncelemesiyle Bebek Kanguru Rehberi
 • Bebeğini yerden alırken dizlerini büküp yere çömel ve bacaklarınla kaldır.
 • Bebeğini kucağına almak için beşiğe eğilirken dikkatli ol. Aşağıya fazla eğilmemek için şilteyi yukarı kaldırabilirsin.

Miniğinle bağını güçlendirecek sağlıklı pozisyonlara göz at: 8 Güvenli ve Sevgi Dolu Bebek Taşıma Pozisyonu

Doğumdan sonra varis laneti!

 • Zor doğumlarda pelvik ve bacak bölgelerinde varis problemi olabiliyor. Yüzeysel varisler için düzenli yürüyüş yapmak ve soğuk uygulamalar yapmak faydalı.
 • Doğum sonrasında, alt bacakta ve ayak bileği bölgelerinde ödem nedeniyle şişlikler oluştuysa, bacaklarını aşağı sarkıtmamalısın. Bol sıvı almalı ve proteinli gıdalar tüketmelisin.

Doğum sonrası kabızlık ve hemoroit problemlerine hazırlıklı ol!

 • Hemoroit problemine karşın taze meyve ve sebzeyle, tam tahıllı ürünler gibi lif bakımından zengin besinler tüket.
 • Bol miktarda su tüket ve mümkün olduğunca fiziksel faaliyette bulun.
 • Dışkın hala çok sertse, doktorundan müshil ilaçları ya da fiber laksatif tavsiye etmesini iste.
 • Hemoroitin verdiği rahatsızlığı hafifletmek için o bölgeyi ılık suyun içinde tutabilirsin.
 • Kabızlık ve hemoroit birbirini tetikleyen şeyler ve kabızlık sorunu genellikle doğumdan sonra da devam ediyor. Beslenmene ve hareketine dikkat ettiğin sürece kabızlık sorununu minimum seviyede yaşarsın.

Çok daha fazla detaylı bilgi için buraya bakabilirsin: Doğum Sonrasında Kabızlık ve Hemoroit Hakkında Bilmen Gerekenler

Doğum sonrası kilolarından kurtularak yeniden forma gir!

 • Doğum sonrası kilo verme hızı ve zamanı, gebelik süresince alınan kilolara bağlı. İlk 4 ay, ayda 1-2 kg zayıflamak normal. Ayda 2 kg’ın üzerinde zayıflamaksa emziren anne için sakıncalı. Kilo vereyim derken, yanlış beslenme alışkanlıkları edinmemek de mühim!
 • Sağlıklı beslenme bir vücut için neredeyse her şey. Sebze, meyve ve tam tahıllı besinleri hayatının merkezine koyduğun bir beslenme alışkanlığı edin. Besin değeri yüksek olan bu gıdalar uzun süre tokluk sağlıyor. Peynir, yoğurt ve az yağlı süt ürünlerini tüketebilirsin.
 • Porsiyonlarını küçült. Günde 3 büyük öğün yemek yerine, az az ve sık sık ye. Öğün atlama. Elinin altında sağlıklı yiyecekler bulundur, evine abur cubur sokma.

Bu bilgiler faydalı olabilir: Eğrisiyle Doğrusuyla 11 Maddede Emziren Anne Diyeti

 • Yürüyüş, forma girmenin en ideal yollarından biri. Kendini biraz daha zinde hissetmeye başladığında yavaştan başlayıp tempoyu yükseltebilirsin. Burada işine yarayacak pek çok şey var: Bir Sürü Yeni Anne Bu Davanın Peşinde: Emzirirken Kilo Vermek
 • Sosyalleş! Diğer yeni anneleri de seninle birlikte yürüyüşe çıkmaya teşvik et ya da semtinde bulunan spor salonunda veya hastanelerde açılan doğum sonrası jimnastik kurslarına katıl.
 • Karın egzersizleri, karın kaslarına elastikiyet kazandırmaya yardımcı olur. Karın kaslarını hedef alan egzersizler yaparak doğum sonrası göbek sorunundan kurtulabilirsin. Gebelik kilolarından kurtulsan bile bedensel aktivitenin, vücut ve ruh sağlığı açısından pek çok yararı olduğunu unutma.

Bunlar sana yardımcı olacak: Her Gün 20 Dakika Yapabileceğin Doğum Sonrası Karın Toparlama Hareketleri

 • Tüm bunların yanında en önemli şeylerden biri, kendini her ne kadar iyi hissedersen hisset, yatarak dinlenmeye özen göstermen. Vücudunun bir an önce toparlanması için istirahat şart.

Miniğini emzirmeye devam ederken bu kiloların ne kadarını verebilirsin? Senin için en doğru diyet zamanı ne? Videomuzu izle!

Doğum sonrası korse kullanmak toparlanmaya yardımcı mı?

Doğumdan sonra göbek bölgesinde sarkma ve yağlanma problemleri anneler için adeta kabus. Korseler bu soruna karşın geçici olarak daha sıkı ve fit görünüm sağlayabiliyorlar. Ancak oldukça küçük ve sıkı bir yapıya sahip olan korseler, vücudun nefes almasına izin vermedikleri için uzun süre kullanımı sakıncalı görülüyor.

Korseler, uzun süreli kullanım sonucunda bel sağlığı açısından zararlı olabiliyor. Belin etrafındaki kaslar uzun süre sıkıştırıldığında gücünü kaybettiği için kas tutulması yaşanma ihtimali de var.

Kimi uzman, doğumdan sonra kalan yağların eritilmesi ve eski karın kası kuvvetinin kazanılması için doğru egzersiz programlarının yanında korse kullanımını da öneriyor.

Konu hakkında çeşitli fikir ayrılıkları olsa da sen doktoruna danışmadan doğumdan sonra korse kullanma.

Bu yazıyla aydınlanacaksın: Doğum Sonrasında Annelerin En Çok Merak Ettiği 13 Şey

Kaynak:Mayo Clinic-Bebeğinizin İlk Yılı Rehberi

Источник: //www.anneysen.com/ilk-yil/makale/dogum-sonrasi-anne-dogum-sonrasinda-vucudunu-toparlamak-icin-yapman-gereken-her-sey_1843

Dogum Sonrası Kilo Vermek İçin Doğru Zaman Nedir?

Doğum sonrası spor tavsiyeleri

Memorial Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Gökçe Günbey, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Remzi Aydın ve Memorial Ataşehir Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Şefika Aydın, “Doğum Sonrası Kilo Verme” hakkındaki sorularımızı yanıtladı.

Hamilelik (Gebelik) Döneminde Kilo Alma Oranı Ne Olmalıdır?

Klasik olarak ” hamilelik dönemi boyunca 8 ila 12 kilo alımı normaldir ” dense de, her kadının hamilelik öncesi kilosu, metabolizması ve risk faktörleri farklı olduğundan standart bir limit koymak doğru değildir.

Her kadın için bireysel olarak hesaplanmalıdır. Örneğin gebelik öncesi 90 kg olan ve şeker hastalığı riski taşıyan bir gebe için bu 6 – 9 kg olabileceği gibi, çok zayıf hamile kalan için 15 – 17 kilo bile sorun olmayabilir.

Gebelik döneminde kaç kilo almanız gerektiğini öğrenmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilir, 1. ay gebelikte beslenme makalemizi inceleyebilirsiniz.

1. ay gebelikte beslenme: //www.bebek.com/1-ay-gebelikte-beslenme/

Doğum Sonrası Kilo Saplantısı Oluyor Mu?

Kadınların tabii ki fiziksel görünümleri ve kiloları ile ilgili kaygıları her zaman vardır ve olmalıdır da! Bu kendi vücudunu beğenme duygusunu beraberinde getirir.

Bununla beraber gebelik döneminin çok özel ve geçici bir dönem olduğu akıldan çıkarılmamalıdır ve bu dönemde klasik güzellik ölçütlerinin geçerli olamayacağı bilinmelidir. Unutulmamalıdır ki bu dönem geçicidir ve bu dönemin sonunda çifti büyük bir ödül beklemektedir!

Doğumun Hemen Sonrasında Zayıflamaya Başlamak Kadını Nasıl Etkiler?

Doğumla beraber 4-6 kg arasında kilo kaybedildikten sonra, eğer doğru bir beslenme rejimi uygulanırsa düzenli bir şekilde ayda 1- 2 kg arasında verilebilir. Unutulmamalıdır ki çok az kalori almak hem loğusa sağlığı için zararlı olabilir, hem de sütün azalmasına yol açabilir.

Özellikle emziren anneler kalori kısıtlı diyetler yapmamalıdırlar. Düşük enerjili diyetler anne sütünü azaltabilir.

Emzirme döneminde beslenme önerileri konulu makalemizi incelemek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

Emzirme döneminde beslenme önerileri; //www.bebek.com/emzirme-doneminde-beslenme-onerileri/

Annenin Doğumun Hemen Sonrası Düşük Kalorili Diyetler Yapması Doğru Mudur?

Yeterli ve dengeli beslenme ile anne hem kendi fizyolojik gereksinimlerini karşılamakta, hem de bebeğinin fizyolojik ve psikolojik açıdan gereksinimi olan anne sütünün yeterli miktarda üretilmesini sağlamaktadır.

Bu dönemde annenin hem kendi sağlığı,hem de bebeğinin sağlığı açısından daha çok enerji, protein, vitamin ve mineral alması gerekmektedir.

Emziren annelerin, emzirme dönemi boyunca günlük enerji gereksinimlerine en az 500 kalori ilave edilmesi gerekmektedir.

Gebelik döneminde normalden fazla kilo alan ve gebelik öncesinde de fazla kilolu olan annelerin emzirme döneminde vitamin ve mineral alımına dikkat ederek ayda 2 kilo kadar zayıflamasında bir sakınca olmadığı ve bunun süt üretimini olumsuz etkilemediği bildirilmektedir.

Ancak emzirmenin herhangi bir döneminde günde 1500 kaloriden daha düşük diyetler asla uygulanmamalıdır.

Bu seviyenin altındaki enerji alımlarının süt üretimini bozmasının yanı sıra diğer besin öğelerinde de yetersizliğe yol açabileceği bilinmektedir.

Annenin Beslenmesi Sütün Kalitesini Etkiler Mi?

Anne sütünün kalitesi annenin yediği gıdalardan direkt olarak etkilenmemekle birlikte,  sütün miktarı annenin aldığı sıvı gıdalarla ilişki gösterebilmektedir.

Anne sütünün % 80’den fazlası sudan oluşmaktadır. Bu nedenle süt miktarının yeterli olabilmesi için annenin günde en az 3 litre sıvı gıda alması gerekmektedir.

Vejetaryen diyet ile beslenen annelerde protein ve bazı vitamin eksiklikleri görülebilmekte, bu eksiklikler takviye edilmediğinde bebekte de eksikliklere yol açabilmektedir. Ayrıca annenin diyetinin kalsiyumdan fakir olması durumunda, kalsiyum anne kemiğinden alınıp süt üretimine katılmaktadır.

Bu durum hem anneyi, hem de bebeğin gelişimini olumsuz olarak etkilemektedir. Emzirme döneminde annenin iyot gereksinimi de normale göre artış göstermektedir.

Özellikle guatr vakalarının fazla görüldüğü bölgelerde, bebekte ve annede eksiklik olmaması için iyot gereksinimi mutlaka karşılanmalıdır. Sonuç olarak diyebiliriz ki;  vitamin, mineral, protein, yağ ve karbonhidratlardan oluşan yeterli ve dengeli beslenme hem anne, hem de bebek sağlığı açısından vazgeçilmezdir.

Doğum Yapan Anneler Fazla Kilolarını Ne Zaman Vermeye Başlayabilir?

Anne sütü alan çocuk ilk 3-4 ayda normal bir gelişim göstermektedir. Dört aydan sonra büyüme hızı yavaşlamaya başlamaktadır. 6. aydan sonra da ek besin verilmeye başlanmaktadır.

Ülkemizde annelerin çoğunlukla çocuklarını 1,5- 2 yaşına kadar emzirdikleri bilinmektedir. Gebeliğinde fazla kilo alan anneler hamileliğin ilk 4 ayını atlattıktan sonra toparlanma dönemi sonrası diyet yapmaya başlayabilirler.

Kiloları Ne Kadar Sürede Vermeliler?

Yapılan çalışmalarda hamilelik sonrasında haftalık 0.5kg kilo kaybı annenin gereksinimlerini azaltmamakta ve süte her hangi bir etkide bulunmamaktadır. Annenin aylık vermesi uygun görülen kilo 2’dir.

Toplam süreç annenin fazla kilosuna bağlıdır. Gebeliğinde 15 kilonun üzerinde alan anne ile gebelik döneminde 9-12 kg alan annenin kalan kilosunu verme süresi kişiden kişiye değişmektedir.

Fakat fazla kilolarda süreci daha uzuna yaymak kiloyu korumanın en önemli adımıdır. Hızlı verilen kilo annede kas kaybına sebep olur.
Yorgunluk, baş ağrısı, kan şekerinin düşmesi, stres, ağız kokusu kemik minerilizasyonunda azalma gibi birçok sağlık problemleri oluşturmaktadır.

“Emzirmek” Forma Girmek İçin Etkili Midir?

Emzirmek eylemi anne için yoğun bir metabolizma artışı demektir. Bu hem bebeğe verilecek sütün içindeki maddelerin kalorisi, hem de emzirme eylemi için harcanan kalori demektir. Bu kalori harcamaları tabii ki annenin forma girişini hızlandırabilir.

Sadece dikkat edilecek nokta anne sütünü çoğaltabilmek için bilinçsizce kalori alışında artışa yol açmamaktır. Yoksa süt verildiği sürece forma girmek bir yana daha da fazla kilo alımına yol açılabilir.

Doğumdan Ne Kadar Sonra Spora Başlanabilir?

Normal doğum sonrası eğer dikiş yoksa 1. hafta sonrası spora başlanabilir.Ama annenin yoğun bir süt üretim ve yeniden yapılanma döneminden geçtiği ve çok yorgun olabileceği düşünüldüğünde ilk haftalar, günde sadece 15 dk.. kadar kısa tutulabilir ve sadece karın ve kaça eklemleri ile ilgili egzersizlerle sınırlı tutulmalıdır.

Çok güncel olan ”Plates” türü egzersizlerin hafif  ve zorlamasız türleri özellikle faydalı olabilir. Buradaki asıl amaç bel ve kalça etrafındaki kasların forma sokulmasıdır.

Sezaryen sonrası ise egzersizlere 3. haftanın sonrası başlanılmalı, 6.haftanın sonrası aerobik, kalori harcamasını hızlandıracak egzersizlerle desteklenmelidir.

Emziren Annelere Beslenme Açısından Önerileriniz Nelerdir?

 • Emziren anneler aşağıdaki önerilerimizi dikkate almalıdırlar.
 • Doğumdan sonra bebek emzirilirken gebelik öncesi döneme göre daha fazla sıvı besin alınmalıdır. Emziklilikte su metabolizmasında artış vardır. Alınan su süt salgılanmasıyla, metabolik su ise artan yiyecek alımıyla artmaktadır. Süt miktarının değişmemesi için annenin sıvı alımını arttırmak gerekir. Günlük alınan toplam sıvı miktarı yaklaşık 3000 ml olmalıdır. Bu miktar pratik ölçüler ile 12 su bardağı su, süt, ayran, hoşaf, komposto, limonata, meyve suları şeklinde önerilmelidir. Çay, kahve gibi içeceklerin süt verimini azalttığı bilinmektedir.
 • Kalsiyum yönünden zengin olan süt, yoğurt ve peynir belirtilen miktarlarda düzenli olarak tüketilmelidir.
 • Her gün 1 adet yumurta ve 1 porsiyon etli sebze yemeği veya kurubaklagil yenilmelidir.
 • Kuru fasulye, nohut, mercimek ve bulgur karışımı yemekleri, portakal, mandalina, domates, maydanoz, yeşil biber, taze soğan gibi C vitamini yönünden zengin sebze ve meyvelerle birlikte tüketilmelidir. Bireysel özelliklere göre gaz yapıcı besinler çıkartılabilir.
 • Vitaminlerden zengin sebze ve meyveler diyette her öğün olmalıdır.
 • Salam, sosis, sucuk gibi katkı maddesi içeren diğer hazır besinler mümkün olduğu kadar tüketilmemelidir.
 • D vitamini besinlerde bulunmaz. Ancak güneş ışınlarının doğrudan cilde yansıması ile sağlanır. Bu nedenle emzikli anne güneşlenmeye özen göstermelidir.
 • Yemeklerde mutlaka iyotlu tuz kullanılmalıdır. Doğal besinlerde yeterince alınmayan iyot, ancak iyotlu tuzun kullanılması ile anne sütünden bebeğe geçer.
 • Kuru meyveler ve kuru yemişler yoğun enerjileri yanında, demir ve kalsiyum gibi minerallerden de zengindir. Ağırlık kontrolü de yapılarak bu besinler tüketilebilir.
 • Kansızlığa neden olduğundan yemeklerle birlikte çay içilmemelidir. Çayı kuşluk, ikindi gibi öğün aralarında, yani yemek yendikten 1-2 saat sonra açık olarak içilmeli, çaylara limon suyu eklenmelidir. İçecek olarak ıhlamur, nane, papatya, kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilmelidir.
 • Hazır meyve suları, gazoz ve kolalı içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları, ayran, limonata tercih edilmelidir.
 • Pekmez kan yapıcıdır, şeker boş enerji kaynağıdır. Şeker yerine tatlı olarak pekmez yenmesi kansızlığa karşı alınacak önlemlerden birisidir.

Doğum sonrası kilo verme konulu makalemizi inceleyebilirsiniz.

Doğum sonrası kilo verme: //www.bebek.com/dogum-sonrasi-kilo-verme/

Источник: //www.bebek.com/dogum-sonrasi-kilo-vermek-icin-dogru-zaman-nedir/

Doğum sonrası kilo verme yolları

Doğum sonrası spor tavsiyeleri

Yeni annelerin en büyük sorunu olan doğum sonrası kilo verme, uzmanların da tavsiyesi olan doğru kilo verme yöntemleriyle oldukça kolaylaşıyor.

Doğum sonrası nasıl kilo verilir?

Doğum sonrası bebek sevinci ile birlikte taze anneleri saran endişe “Acaba hamilelik döneminde aldığım kiloları geri verebilecek miyim?” endişesidir. Oysa uzman tavsiyeleri olan doğum sonrası kilo verme yolları ile bunu başarabilmek çok da zor değil aslında. İşte doğum sonrası çabuk kilo verme yöntemleri…

Dr. Mustafa Karataş, yeni anneler için en güzel sporun vücuttaki ödemi atmayı sağlayacak kısa süreli yürüyüşler yapmak olduğunu ifade ediyor.

Doğum sonrası çabuk kilo vermek

Doğum sonrası kilo vermeyi sağlıklı ve hızlı bir şekilde yapabilmek için izlenmesi gereken strateji ve dikkat edilmesi gereken noktalar var. İşte tüm bu konularda merak edilen soruların cevapları…

Doğum sonrası nasıl sağlıklı zayıflanır?

Aslında hamilelik son derece normal ve fizyolojik bir süreçtir vücudunuzda mevcut olan yağ hücrelerinin iki ya da üç katı büyüklüğüne çıktığı doğal bir süreçtir önemli ayrıntı bu sürecin çok kısa olmasıdır yani dokuz ay gibi bir sürede karın çapı 5 ya da 6 katına çıkmakta bu gerilimi cildin taşıması içinde kişi gerekli önlemleri hamilelik boyunca yapmalıdır sağlıklı zayıflama konusuna gelince internet yoluyla binlerce ulaşılabilir diyet listesine rastlanılabilir ve uygulanmaya çalışılabilir ama sonuçta yanlışları düzeltmek ve doğruyu göstermek hekimin işidir zaten burada doğru söylem ya da yönetim gereklidir.

Hem hızlı hem sağlıklı zayıflanır mı?

Elbette mümkündür vücut matematik gibidir kaloriyi fazla alırsanız kilo alırsınız kaloriyi düşürürseniz zayıflama kaçınılmazdır ama önemli olan düzenli ve dengeli beslenme ile bu sorun çok rahat çözümlenebilir vücut ritmi 6 öğüne programlanmıştır 3 ana 3 ara öğün ve düzenli beslenildiği sürece kalorinizi de kısıtlarsanız sağlıklı bir şekilde zayıflayabilirsiniz hız biraz da kişinin metabolizması yaşı kaçıncı hamileliği ile de yakından ilgilidir.

Neden bazıları doğum sonrası hızlı kilo verir?

Burda vurgulanması gereken en önemli ayrıntı düz mantıkta düşünmeleri ve vücutlarını iyi tanımadan geçer sonuç itibariyle BMI yani vücut kitle oranınızın normalin altı ve normal sınırlarda hamile kalır ve hamilelik boyunca da kendinizi kontrollü bir şekilde kadın doğum uzmanınızın uygun gördüğü şekilde kilo alırsanız doğum sonrası da hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz ama bunların tam tersi durumda yani hamile kalmadan vücudunuzdaki yağ fazla ve hamilelik boyunca çok fazla kilo alırsanız sonrası elbette kilo vücudunuzda kalacaktır.

Doğumdan ne kadar sonra spora başlanabilir?

Normal doğumu takiben 1. ay sezaryeni takiben 3. ay içinde spora başlanabilir.

Yeni annelere spor tavsiyesi

Yeni anneler için en güzel spor vücutlarındaki ödemi de atmalarını sağlayacak kısa süreli yürüyüşlerle başlamaları.

Hangi yiyecekler sütü artırır?

Halk arasında çok yanlış inanışlar vardır çok kalorili ve çok şekerli gıdaların süt yaptığı sanılır oysaki Somali’de açlık sınırında yaşayan annelerde sadece buğday ve bulgur lapasıyla beslenmelerine rağmen sütleri olmaktadır ama popüler bilgiler vermek gerekirse havuç, siyah üzüm ve özellikle rezene çayı sütü arttırır.

Doğru bildiğimiz yanlışlar

En büyük yanlış, annenin emzirmeyi kısa sürdürmesidir vücudunun daha fazla deforme olacağını ve kilo alacağını düşündüğü için emzirmeyi erken keserler oysaki hormonlar tamamen bu süreç için programlanmıştır, bir diğer yanlış da az önce belirttiğim gibi yüksek şeker içeriği olan gıdaların süt yapacağına inanılmasıdır

Doğum sonrası deformasyon nasıl giderilir?

İlk deformasyon elbette kilo fazlalığı ve oluşan çatlaklardır bunları gidermek çok da kolay değildir ama düzenli beslenme ile kilo fazlalığı giderilebilir.

Sarkmalar için öneriler

Hamilelik öncesi selülit ve fazla kilosu olanlar bir an önce bu problemlerinden kurtulmalılar hiçbir vücut deformasyonu kader değildir sadece kişinin kendini iyi tanıması ya da onu tanıtacak bir doktoru bulması gerekliliğidir. Bağ dokunuz ya da vücut profilinizdeki bozukluk ne olursa olsun bunları minimuma indirerek hamile kalmak en önemli koruyucudur.

Çatlaklar, selülitler ve varisler

Çatlakların oluşmaması için özellikle son 3 ayda badem sütü ve yağı ile her gün karın çevresi masaj yapmak ve düzenli nefes egzersizleri başlangıç tedavileridir oluşan selülit için hamilelik boyunca yapılan düzenli yürüyüş sonucu etkiler.

Vücudu diri gösterecek formüller

Mevcut olan fazlalıklardan kurtulduktan sonra vücudu daha fit ve sıkı gösterecek formül ve gıdaları tüketmek gereklidir. Tüketilen taze sebze ve meyveler aynı zamanda kepekli gıdaların bağırsak hareketini arttırmasıyla çok da sıkı bir karın elde edilebilir.

Zayıfladıktan sonra formu korumak

Vücudunuzun istediği zor olan değil kolay olandır, yapılacaklar bellidir yağ fazlanızı hesaplayıp ona göre danışmanlık almanızdır.

Источник: //www.saglikveguzellik.net/dogum-sonrasi-kilo-verme-yollari.html

Doğum Sonrası Egzersiz Hareketleri

Doğum sonrası spor tavsiyeleri

Çoğu kadının en büyük hayali olan bir çocuk sahibi olma durumu, yaş ve şartlar uygun olduktan sonra gerçekleştirilebilen oldukça kutsal bir süreçtir. Hamile kalmak, çiftler arasında bir bebek sahibi olma heyecanını doruklarda yaşatırken anne adayları için 9 ay boyunca geçirilecek bazen zorlu bazense çok mutlu süreçlere kucak açmaktadır.

Bu süreç geçirilip de doğum yapıldıktan sonra, yeni doğan anneleri hem bebeklerine gerekli ilgi ve alakayı sunarken bir yandan da kendi bedenlerini toparlanma sürecinden mahrum bırakmamalıdırlar.

Çünkü hamilelik sürecinde geçirilen mecburi kısıtlı hareket dönemleri, vücudun başka bir canlıya yaşamsal fonksiyonları eksiksiz sunmaya çalışırken dengesinin biraz değişip aldığı fazla kilolar doğum sonrası kontrollü şekilde uğraş verilirse normalde döndürülebilmektedir.

Doğum sonrası evde dahi yapılacak çok  basit egzersizler sayesinde, hem emzirme dönemine olumsuz zarar verebilme ihtimali olan diyet yapma sürecine girmeden direkt olarak vücudu forma sokma süreçlerinden geçilebilmekte hem de tercihe göre en çok kilo problemi olan bölge hangisi ise o bölgeye ait çalışmalara ağırlık verilerek daha kolay şekle girebilme durumuna kavuşulmaktadır.

Doğum sonrası egzersize ne zaman başlanmalı?

Kadınların doğum sonrası süreçte egzersize yoğunlaşmadan önce dikkat etmesi önemli kurallar bulunmaktadır. Buna göre, uzmanlar hareketli bir hamilelik dönemi geçiren ve doğumunu normal doğum şeklinde gerçekleştiren yeni doğan annelerinin; başka bir sağlık problemleri olmadığı sürece doğumdan sonraki 2.

ayda egzersizlere başlayabilecekleri önerilmektedir.

Bunun dışında doğum sürecini biraz sıkıntılı geçiren veya doğum şekli sezeryan şeklinde olan yeni doğan annelerinin egzersize başlama süreleri vücutlarının ne zaman hazır olacağının anlaşılması adına mutlaka özel doktorlarının verdikleri direktiflere göre başlatılmalıdır.

Doğumdan sonra yapılacak basit egzersizler nelerdir?

Birazdan anlatacağımız her egzersiz hareketi için, ilk başlanılan süreçte her birinin sekizer kez yapılması ve vücut alışana kadar bu şekilde devam edilmesi; vücut alıştıktan sonra da daha çabuk vücudun şekle kavuşması için egzersiz tekrarı 12’ye çıkartılması gerekmektedir. Hareketler ise şu şekilde özetlenebilir;

1) Öncelikle sırt üstü yere uzanmanız ve kollarınızı yanlara açmanız gerekmektedir. Sonrasında kollar yukarıda çapraz bir şekilde üst üste konularak nefes alıp verilir. Bu kollar yukarıdan aşağıya indirilirken yavaş davranılır ve derin bir nefes çekilir. Bu hareket 8 kere tekrarlanırken vücutta kan dolaşımının daha hızlı olmasına yardımcı olmaktadır.

2) Yine sırt üstü uzanacağınız bu harekette bacaklar kalçaya doğru çekilerek kalça üzerinde sağa ve sola dönme hareketleri yapılmaktadır. Yorulduğunuz noktada bacaklarınızı uzatarak kısa dinlenme aralıkları vermeniz mümkündür. Bu yapacağınız hareket de belinizi inceltmeye yarayacaktır.

3) Sırt üstü yerde yatarken öncelikle dizlerinizi kırarak ayaklarınızın yere bastığından emin olun. Kollar da iki yana açık olacak şekilde uzanırken omuzlarınızdan güç alarak yerden üst bedeninizi kaldırın. Altı saniyelik süreçlerde havada durarak yatın ve hareketi tekrar sayısını tamamlayana kadar devam ettirin.

4) Yerde yatarken bacaklarınızı 90 derecelik bir açı oluşturacak kadar kaldırmanız gerekmektedir. Bunu bir sağ bacakla bir sol bacakla tekrar sayısı kadar devam ettirerek eğer kendinizde o gücü buluyorsanız bir de aynı anda iki bacağınızı birden kaldırmayı denemeniz önerilir.

5) Sırt üstü uzanarak bacaklarınızdan birini vücudunuzun üst kısmına doğru çekin. Sonrasında çektiğiniz bacağı ellerinizde sıkı sıkı tutarak göğüs bölgenize bastırın. Aynı zamanda karın kaslarınızın ve kalça kaslarınızın da kasıldığından emin olarak sırtınızı mutlaka yere sabit tutun. Tek bacakla tamamladığınız hareketi bu sefer diğer bacağınızla deneyin.

6) Son olarak önerilecek hareketlerden bir tanesi sırtüstü yatarak dizleri kırmak ve ayakları birleştirmekle başlamaktır. Bunu yaptıktan sonra başınızı kaldırarak belinizden yukarınızı öne doğru eğmeniz gerekmektedir. Bunu yaparken bir yandan karnınızı içinize çekmeniz ve ellerinizle dizlerinize dokunmanız yeterli olmaktadır.

Sezeryan doğum sonrası egzersizler

Sezeryan doğum sonrası yapılacak egzersizler, normal doğumdan sonra yapılacak egzersizlere göre biraz daha imtina gösterilmesi gereken durumlardır. Çünkü sezeryan olmuş kadınların vücutlarında özellikle göbek bölgelerindeki dikişler ve ameliyattan sonra sarkık durumlar olabilme ihtimali olduğu içine egzersiz konusunda çok daha dikkatli davranılmalıdır.

Durum böyle olunca, kadının doktorundan alınan onayla birlikte başlangıç olarak en faydalı hareket mekikle başlanmalıdır.

Vücudun toparlanma durumuna göre doktorun vereceği tekrar sayısına göre her gün düzenli mekik çekilmesi, göbek bölgesi için faydalı olsa da işin özünde sadece tek bir hareketi yaparak bütün vücudun forma girmesi beklenemez.

Bu sebepten ötürü de bütün vücudun kaslarını ve enerjisini harekete geçirecek şeyler denenmelidir.

Bunun için mekik çekmenin yanında, haftalık süreçte en az üç ya da dört günü otuz dakikalık yürüyüşlerle geçirmek veya aynı süreçlerde hafif hızlı tempoda koşu yapmak (vücudu zorlamayacak şekilde) hem göbekteki yağların gitmesine hem de vücudun diğer kısımlarının şekle girmesinde büyük yardımcı olmaktadır. Bu tip çabaların yanında eğer imkanı olan anneler olursa kendilerini bir spor salonuna yazdırarak haftalık süreçlerde her fırsat bulduklarında pilatese veya yüzmeye gitmeleri kendileri için oldukça faydalı bir adım olacaktır.

Источник: //www.mailce.com/dogum-sonrasi-egzersiz-hareketleri.html

Doğum Sonrası Kilo Verme Yöntemleri

Doğum sonrası spor tavsiyeleri

Çocukların sağlıklı olarak dünyaya gelmesi için annelerin gebelik ve gebelik sonrası döneminde,  fetal gelişme, süt yapımı, besinlere  olan gereksiniminin artması ve buna bağlı olarak yeterli ve dengeli beslenmeleri konusunda bilinçlenmeye ihtiyacı vardır.

Gebelik sonrası alınan kilolardan şikayetçi olan bireyler doğum sonrası kilo verme yöntemleri konusunda arayış içerisine girmiştir. Gebelik insan yaşamında beslenmenin en önemli olduğu evrelerden biridir. Bu yüzden halk arasında  gebe kadının iki kişilik yemesi gerektiği fikrini ortaya çıkarmıştır.

Oysa gebelikte fazla beslenme de yetersiz beslenme kadar anne ve bebeğin sağlığına zarar verir.

Gebelikte Kilo Alımı

Gebelikte alınan kilo bireysel özelliklere  göre önemli derecede değişiklik gösterebilir. Gebelikte kadının normal metabolizma düzeni üzerine  fetal büyümenin eklendiği değişiklikler vardır. Alacağınız kilo ilk olarak gebelik öncesi ağırlığınız ile alakalı daha sonra ırksal özellikler, bebeğinizin erişeceği ağırlık ve gebelik esnasındaki beslenme  alışkanlıklarınızla alakalıdır.

Gebelikte bazal metabolizma hızı normalin ortalama  %20 si kadar artar. Bu artışın gerektirdiği besin ögelerinin karşılanması hem annenin kendi sağlığı hem de fetusun normal gelişimi için önemlidir.

Gebeliğin ilk aylarında görülen iştahsızlık, bulantı, kusma isteği, aşırı uyku hali besin alımını güçleştirse de  gebeliği izleyen 3-4 aylık süreçte bu yakınmaların azalmasıyla annede ağırlık kazanımı 20. Haftada 3,5 kg , gebeliğin sonuna kadar da haftada 300-500 g lık artışlarla 9-12 kg lık ağırlık artışına ulaşılır.

>Hamileliğin başında zayıf olan anneler biraz daha fazla 15-17 kilo kadar alabilirler. Annelerin gebelik süresince yetersiz kilo alımları düşük doğum ağırlıklı bebek doğurma riskini arttırırken annede de bazı sorunlar ortaya çıkmasına neden olur. Bu yüzden  anneler gebelik esnasında kilo almamak için bilinçsizce kalori kısıtlaması kesinlikle yapmamalıdırlar.

>Hamileliğin başında aşırı kilolu olan annelere ise fazla kilo almaları önerilmez. Bu anneler genellikle 7-8 kilo kadar almaları uygun görülür.

Aşırı kilolu gebeler doğum sonrası kilo verme yöntemlerini doğumdan kısa süre emzirmeye etki etmeyecek şekilde harekete geçirmelidir. Aşırı kilolu kadınlarda gebelik sırasında bazı komplikasyonların görülme sıklığı artar.

Obez anne adaylarında gebelik sırasında yüksek tansiyon ve diyabet (şeker hastalığı) görülme riski fazladır.

Gebelikte düzenli beslenip doğuma kadar normal bir kilo artışı yaşayarak doğumdan sonra da eski formumuza kavuşmak için en önemli şart gebeliğe normal bir kiloda başlamaktır. Bunun için fazla kilolu kişiler gebelik planlıyorsa öncelikle bir diyetisyene başvurarak normal kilolarına inmeleri ve daha sonra gebe kalmalarını öneriyoruz.

Doğum sırasında kaç kilo verilir?

Doğum sırasında kaç kilo verilir sorusu annelerin merak ettiği sorulardan bir tanesidir. Unutulmamalıdır ki gebelikte alınan kiloların hepsi annenin depoladığı yağlar değildir. Bu kiloların yaklaşık 3 kilosu bebek, 1 kg plesenta, yaklaşık 1 kg bebeğin suyu, 1 kg rahmin büyümesine bağlı  artış, 1.

5 kg annenin artan kan miktarı, 500 gram büyüyen göğüsler, 1,5 kg annede su depolanmasından kaynaklanır. Geriye kalan ise annenin aldığı kilodan kaynaklı yağ depolarıdır. Bu alınan kiloların doğumdan hemen sonra büyük kısmı gider.

Yani normal sınırlar içinde kilo almış ve normal ölçülerde bebek doğurmuş bir anne doğum sonrası  eski kilosuna göre ortalama 4,5-5 kg fazlası olur.

Doğumdan sonra anneler eski kilolarına dönmek için hemen acele etmemelidirler. Her insanın yapması gerektiği gibi düzenli ve sağlıklı beslenerek alınan kiloları 6-8 ay gibi kısa bir sürede vermek mümkün.

Çünkü doğum sonrası düzenli emzirme ile anne bebeğe günde en az 500 cc süt vererek yaklaşık 500 kalori enerji harcar. Sağlıklı bir şekilde emziren bir annenin salgıladığı süt dikkate alınarak emziklik döneminde günlük 750 kalorilik ek enerjiye ihtiyaç duyulur.

Bu enerjinin 250 kalorisi gebelikte  kazanılan kilolardan, 500 kalorisi annenin yediklerinden karşılanır.

Lohusalarda zayıflama diyeti kesinlikle uygulanmamalıdır. Ancak unlu, yağlı ve şekerli yiyeceklerin anne sütünün miktarına hiçbir etkisinin olmadığını bilerek gereksiz yere tüketilmemelidir.

Ayrıca lohusalık döneminde yapılacak zayıflama diyetinin annede oluşturacağı stresten ötürü sütünün kesilebileceği, aşırı kilo kaybıyla beraber sütün kalitesinin düşeceği unutulmamalıdır. Bunların yanında gebelik sırasında normalden fazla kilo alınmışsa her ay 2 kilo kaybetmek normaldir.

Ayda 2 kilodan fazla ağırlık kaybı normal değildir. Bu sebeple doğum sonrası kilo verme yöntemleri en dikkatli şekilde uygulanmalıdır.

Doğum sonrası kilo verme Yöntemleri Nelerdir

Öncelikle doğum sonrası ilk 6 aylık dönemde düşük kalorili zayıflama diyetleri uygulanmamalıdır. Çünkü bu dönemde annenin hem kendinin  hem de bebeğin fizyolojik ihtiyaçlarını karşılaması gerekir.

 Doğum sonrası kilo verme yöntemleri uygulanırken yapılan en büyük hatalardan birisi budur. Annenin emzirmeyle kaybettiği enerjiden yukarıda bahsetmiştik.

Bunun yanında bütün besin ögelerinden zengin sağlıklı bir beslenme şekliyle doğum sonrası kilo vermek mümkün.

Doğum sonrası eğer emziriyorsak hem sütün kalitesini  ve miktarını değiştirmeyecek hem de kilo vermemizi sağlayacak bazı öneriler:

> Kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği ve ara öğünlerinizi öğün atlamadan yemeye dikkat edin.

> Sıvı alımınızı arttırın. Günde 2,5-3 litre su tüketmeye özen gösterin.

> Kalsiyum yönünden zengin süt, yoğurt, peynir gibi besinleri belirtilen miktarda ve az yağlı tüketin.

> Hızlı acıkmanızı engellemek amaçlı her  gün 1 adet yumurta ve etli bir sebze yemeği tüketin.

> Öğünlerde doymanızı sağlamak ve tatlı gibi karbonhidrat isteğinizi baskılamak amaçlı bir miktar ekmek tüketin. Ekmeklerinizi tam buğday ekmeği tercih edebilirsiniz.

> Şeker gereksiniminizi meyvelerden sağlayın. Meyve suyu yerine meyveleri bütün tüketmeyi tercih edin. Çünkü meyve suyu kan şekerinizi hızlı yükseltir.

> Şekerli, unlu, yağlı gıdalardan, şerbetli tatlılardan mümkün olduğunca uzak durun.

> Margarin, tereyağı gibi katı yağlar yerine sıvı yağ tercih edin.

> Yiyecekleri kızartmak, kavurmak yerine haşlama, ızgara veya fırında pişirme gibi sağlıklı yöntemleri kullanın.

> Salam, sosis sucuk gibi katkı maddesi içeren hazır gıdalardan uzak durun.

> Posalı besinler (sebze, meyve, kurubaklagil,tam tahıllı ürünler)  tüketin çünkü posalı besinler kan şekerini, tansiyonu ve  kan kolestrolünü istenilen seviyede tutarlar. Barsakları çalıştırarak kilo vermeye yardımcı olur.

> Kuru fasülye, nohut, bulgur, mercimek gibi yemekleri portakal, mandalina, domates, maydonoz, kuru soğan gibi C vitamininden zengin besinlerle birlikte tüketin.

>Demir emilimini engellememesi amaçlı yemeklerinizi çayla birlikte tüketmeyin ve çay, kahve gibi içecekleri kilo artışını engellemek amaçlı şekersiz tercih edin.

> Yemeklerde yeterli miktarda iyotlu tuz kullanın. Fazla tuz kullanımında uzak durun.

> Karın bölgesindeki yağlanmayı minimuma indirmek ve kaliteli yağ tüketmek için günde 2 adet ceviz ya da 5-6 adet badem veya fındık tüketin.

Yukarıda bahsedilen öneriler doğum sonrası kilo verme yöntemleri arasında en sağlıklı ve en kalıcı şekilde kilo vermenizi sağlayacak olan önerilerdir.

Doğum sonrası fiziksel aktivite önerileri:

Doğum sonrası kilo verme yöntemleri nden bir tanesi de düzenli egzersizdir. Gebelik sonrasında egzersiz dengeli beslenmenin yanında hem kilo vermenize yardımcı olacak hem de bozulan vücut şeklinizin düzelmesini sağlayacaktır.

Eğer kendinizi iyi hissediyorsanız ve herhangi bir sağlık probleminiz yoksa normal doğumdan 1 hafta -10 gün sonra egzersize başlayabilirsiniz.

Sezeryanla doğum yaptıysanız egzersizlerinize doğumdan yaklaşık 1 ay sonra doktorunuzunda uygun gördüğü zamanda başlayabilirsiniz. (Bkz: sezaryen sonrası beslenme)

 Egzersiz olarak günde 45 dakika orta tempoda yürüyüş başlangıç için yeterlidir. Doğum sonrası vücudun normal formuna dönmesi için en önemli yerler karın ve bel bölgesidir. Karın kaslarını güçlendirmek ve güzel bir görünüm kazanmak için günde yapabileceğiniz miktarda kendinizi yormadan mekik çekin.

Doğum sonrası tüm kaslarımızı çalıştırmak ve kilo vermek amaçlı en iyi sporlardan biri de kuşkusuz yüzmedir.

Normal doğumdan yaklaşık 1 ay sonra sezeryan doğumdan da doktorunuzun önerdiği zamanda başlayacağınız pilates programı vücudunuzu şekillendirecek önemli bir egzersizdir.

Annenin gebelik ve gebelik sonrası yeterli ve dengeli beslenmesi bebeğin sağlıklı doğması ve anne sütünün veriminin artmasına neden olur. Gebelik esnasında gereksinim kadar kilo almak ve doğum sonrası dengeli beslenerek yavaş yavaş kilo vermek için diyetisyeninize başvurmalısınız.

Riskli bir gebeliğiniz varsa gebelik esnasındaki kilo kontrolünüzü diyetisyeninizle birlikte yürütmelisiniz.

Yanlış  ve bilinçsizce uygulanan doğum sonrası kilo verme yöntemleri sonucunda sütünüzün kalitesi ve miktarı azalabilir, bu durumdan bebeğiniz doğrudan olumsuz etkilenebilir.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Hamilelikte Protein Alımı ve Önemi başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Источник: //www.beslenmerehberim.net/dogum-sonrasi-kilo-verme/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Kan Uyuşmazlığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?
Kan Uyuşmazlığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?
Çocuğunuzun vücudunda şişlikler fark ediyorsanız dikkat!
Çocuğunuzun vücudunda şişlikler fark ediyorsanız dikkat!