Domuz Gribi Belirtileri ve Tedavisi

içerik

Domuz Gribi Tedavisi

Domuz Gribi Belirtileri ve Tedavisi

Domuz gribi nasıl geçer? Domuz gribi mevsimsel grip virüsünün bir tipidir. Bu nedenle de alışık olduğumuz grip durumunda olduğu gibi belirtilerin hafifletilmesi amaçlanmaktadır.

Bununla birlikte, domuz gribine yakalanan bazı hastalarda ilaç tedavisine ihtiyaç duyulabilmektedir.

Böylece virüsün vücudu daha fazla istila etmesi engellenebilmekte ve belirtilerin şiddeti azaltılabilmektedir.

Domuz gribi tedavisi genel anlamda evde dinlemeyi, evde tedavi yöntemlerini ve antiviral ilaçları içermektedir. (1)

Domuz Gribi Evde Tedavi Yöntemleri

Domuz gribinde öncelikli tedavi yöntemi belirli bir süre evde dinlenmektir. Bu sırada evde tedavi yöntemlerinde de yardım alınabilmektedir.

Çocuklar, yaşlılar, hamile kadınlar ve kronik hastalığı bulunan kişiler çok daha hassas oldukları için bir süre diğer insanlardan izole bir hayat yaşamaları önerilebilmektedir.

Domuz gribine yakalanmış olan hasta evde dinlenmeli, başta temiz su olmak üzere bol sıvı almalıdır, ayrıca nefes açıcı merhemler ve inhalasyon teknikleri gibi evde tedavi yöntemlerinden faydalanabilmektedir.

Ateş ve vücut ağrılarını kontrol altına almak için parasetamol veya ibuprofen içeren ilaçlar alınabilmektedir.

Domuz gribi viral bir enfeksiyon olduğu için kesinlikle çocuklara aspirin verilmemelidir. Bu, karaciğer yetmezliği ve Rye Sendromu gibi diğer komplikasyonlara yol açarak hayati teh oluşturabilmektedir. (2)

Antiviral İlaçlar

Kuş gibi ve domuz gribine karşı antiviral ilaçlar kullanılabilmektedir. Özellikle kullanılan ilaçlar nöraminidaz inhibitörleri adı verilen bir ilaç sınıfına aittir.

Bunlar nöraminidaz adı verilen bir proteinin etkisini etkisiz hale getirmektedir. Böylece virüsün vücutta çoğalması engellenebilmektedir.

Bu proteinin eksikliği söz konusu olduğunda viral enfeksiyon ilerlemeye devam edememektedir.

Enfeksiyon etkilenmeye başlar başlamaz antiviral ilaçlar alınmalıdır. Birçok durumda hastalığın seyri ilaçla birlikte veya ilaçsız aynı şekilde seyretmektedir.

Domuz gribine karşı hassas olan ya da komplikasyon geliştirme riski daha fazla olan kişilerin antiviral ilaçlar alması gerekmektedir. Böylece komplikasyon ve ölüm riski azaltılmaktadır. (3)

Hastanede Tedavisi

Nefes almada zorluk çekme, şiddetli sıvı kaybı yaşama ve cilt renginin mavimsi bir hal alması ciddi belirtiler arasında sayılmaktadır. Bu nedenle, sıralanan bu belirtiler söz konusu olduğunda acil tıbbi yardım alınmalıdır.

Hastanenin acil bölümlerinde, domuz gribi nedeniyle nefes alma güçlüğü çeken hastaya destekleyici bakım sağlanabilmektedir. Aynı şekilde sıvı kaybı gelişen hastalara da sıvı takviyesi yapılabilmektedir. (4)

Domuz Gribinin Önlenmesi

Diğer viral enfeksiyonlarda olduğu gibi domuz gribini de önlemenin en başta gelen yöntemi kişisel hijyene dikkat etmektir. Bazı tavsiyeler arasında şunlar yer almaktadır:

 • Düzenli el yıkama
 • Öksürme ve hapşırma sırasında ağzı ve burnu örtme
 • Standart bir temizleme sıvısı ile sert yüzeylerin yeterli temizliği
 • Viral enfeksiyonları olan kişilerle yakın temastan kaçınma

Bazı durumlarda bir yüz maskesi takabilirsiniz. Böylece, domuz gribi taşıyorsanız virüsü diğer insanlara yayma riskiniz azalabilmektedir. Ayrıca, domuz gribi olan kişiyle aynı ortamda bulunan kişiler de yüz maskesinden yardım alabilmektedir. (5)

Domuz Gribi Aşısı

Domuz gribinin önlenmesi için tüm dünyada aşılama yöntemi kullanılmaktadır. Grip aşısı özellikle yüksek risk altında olan insanlara önerilmektedir.

Domuz gribi aşısı artık mevsimsel grip aşısının bir parçasıdır. Uzmanlar tarafından uygun görüldüğü takdirde, hamilelere, yaşlılara ve yüksek risk taşıyan kişilere grip aşısı yapılmaktadır. (6)

Domuz Gribi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Domuz gribi tanısı ve tedavisi için KBB (kulak burun boğaz) ya da enfeksiyon hastalıkları bölümlerine başvurulabilmektedir. (7)

Domuz Gribi Nedir?

Domuz gribi (H1N1), domuzlarda düzenli olarak influenza salgınlarına neden olan A tipi influenza virüsünün insanlara da geçerek enfeksiyonlara neden olduğu bir solunum yolu hastalığıdır. (8)
Domuz gribi nedir detayı için bakınız

Domuz Gribi Belirtileri

Domuz gribi nasıl anlaşılır? Domuz gribi başlangıcında, belirtiler tıpkı alışılan grip belirtilerine benzemektedir. Bunlar ateş, öksürük, vücut ağrıları, yorgunluk, titreme, baş ağrısı, burun akması, boğaz ağrısı ve solunum sıkıntısıdır. Domuz gribine yakalanan bazı hastalar ishal ve kusma da yaşamaktadır. (9)
Domuz gribi belirtileri detaylarını inceleyiniz

Domuz Gribi Nedenleri

Domuz gribi neden olur? Domuz gribi mevsimsel gribe yol açan influenza virüsünün bir tipi sonucunda gelişmektedir. 2009 İnfluenza A (H1N1) olarak adlandırılan bu virüs, insandan insana yayılan yeni tip bir grip virüsüdür. (10)
Domuz gribi nedenleri hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Источник: https://www.acil.net/domuz-gribi-tedavisi/

Domuz Gribi Nedir? Domuz Gribi Belirtileri – Sağlık Ocağım .NET

Domuz Gribi Belirtileri ve Tedavisi

Domuz gribi A (H1N1) tipi bir virüsten kaynaklanan, insanlarda hastalığa neden olan viral bulaşıcı bir hastalıktır. Domuz gribi, domuzlar arasında görülen grip virüslerine çok benzediği için domuz gribi olarak adlandırılmaktadır. Bu virüs insan, domuz ve kuş virüslerinin bir karışımıdır.

Domuz gribi nasıl bulaşır?

Domuz gribi virüsü geçirdiği değişim nedeni ile günümüzde domuzdan insana ve insandan insana solunum yolu ile bulaşmaktadır.

Domuz gribi insandan insana genellikle öksürme, aksırma sırasında ortama yayılan ve içinde virüs olan damlacıklar ile bulaşmaktadır.

Bu bulaşım, direkt solunum yolu ile alınabileceği gibi ortamdaki kapı kolu, masa, sandalye benzeri cansız yüzeyleri ellerin değmesi sonucu da alınabilir.

Domuz gribi virüsü el sıkışma ve yakın temas selamlaşma ile de bulaşabilir.

Virüs bulaşmış kişiler, hastalığın belirtileri başlamadan birkaç gün önce ve hastalığın belirtileri başladıktan sonra 7 gün süresince hastalığı başkalarına bulaştırabilirler. Domuz gribi domuz eti yemek ile genellikle bulaşmaz.

Çünkü domuz gribi virüsü 70 derece sıcaklıkta ölür ve domuz etleri de bu derecelerde pişirilir. Uygun koşullarda yetişen ve uygun koşullarda pişen domuz etlerinden domuz gribi bulaşmaz.

Domuz gribi belirtileri

Domuz gribi belirtileri mevsimsel grip belirtilerine çok benzer. Belirtiler, yüksek ateş (koltuk altından ölçülen 38 derece ve üzeri), boğaz ağrısı, burun akıntısı, vücut ağrıları, baş ağrısı, titreme, halsizlik, bazen de kusma ve ishal şeklinde belirtiler görülür.

Domuz gribi teşhisi

Domuz gribi tanısı domuz gribi belirtilerinin görüldüğü hastalardan ilk 4-5 gün içinde alınan solunum salgılarının laboratuvar incelemelerinde virüsün görülmesi ile konulur. Fakat hastalığın kesin tanısı dünya genelinde belirlenmiş olan referans laboratuvarlar tarafından konulur.

Domuz gribi tedavisi

Domuz gribi tedavisinde, normal gribal enfeksiyonlarda kullanılan antiviral ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar hastalığın belirtileri başladıktan ilk 48 saat içerinde başlanır ise hastalığın şiddeti azalır ve iyileşme süresi daha kısa sürer.

Domuz gribi tedavisinin destek tedavisinde şikayetlerin azaltılması için doktorun reçete ettiği bazı ilaçlar tedaviye eklenir. Antibiyotik kullanmak virüsün tedavisinde çok etkili değildir. Antibiyotik tedavisi domuz gribine ikincil olarak gelişen enfeksiyonlar için uygulanır.

Hastanın şikayetleri için ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar da kullanılır.

Domuz gribi diğer griplerden ayırt edilir mi?

Domuz gribi belirtileri sadece domuz gribine özgü olmadığı için tanı konulurken hastanın öyküsü iyi sorgulanmalı ve iyi değerlendirilmelidir.

Hastanın son 7 gün içerisinde A (H1N1) virüsü enfeksiyonu olan bir kişi ile yakın temasta bulunmuş olması, son 7 gün içerisinde insandan insana geçtiği saptanan domuz gribi A (H1N1) vakasının olduğu bir ülkede veya bölgede bulunmuş olması domuz gribi açısından riskin yüksek olduğunu belirtir. Bu şartlarda mutlaka bir sağlık kuruluşuna baş vurmak gereklidir.

Domuz gribinden nasıl korunmalı?

Domuz gribinden korunmak için sık sık elleri yıkamak, vücut direncini yüksek tutmak, düzenli uyumak, düzenli beslenmek, bol sıvı tüketmek, ellerin yıkanmadığı durumlarda ellerin, buruna, gözlere, ağız kısmına çok fazla temas ettirilmemesi, grip şikayeti olan kişiler ile yakın temastan kaçınmak, toplum içinde öksürürken, hapşırırken temiz mendil ile ağız yolunu kapatmak ve bu mendillerin tek kullanımlık olmasına dikkat etmek, kapalı, kalabalık ve havasız ortamlarda çok uzun durmamaya dikkat etmek ve hastalığın bulunduğu bölgelere veya ülkelere mümkün olduğunca seyahat etmemek gibi önlemler ile domuz gribinden korunma önemlidir.

Türkiye’de 2016 domuz gribi salgını

Son günlerde Türkiye’nin bazı bölgelerinden gelen, domuz gribi şüphesi taşıyan vakalar devam etmektedir. Domuz gribi şühesi ile Adıyaman ve Mardin’de tedavi altına alınan 2 hastanın yaşamını yitirdiği bildirilmiş, 2 kişiye daha domuz gribi tanısı konulmuştur. Bunların dışında 8 kişiden alınan örnekler tahlil için Ankara’ya gönderilmiştir.

İstanbul’da da 3 kişi domuz gribi şüphesi ile hastaneye yatırılmıştır.

İstanbul Kartal’da Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi altına alınan 1 kişinin domuz gribi şüphesi ile hayatını kaybettiği belirtilmiş, 3 kişide de domuz gribi belirtilerinin tespit edildiği bildirilmiştir.

 2016 yılının ilk 10’uncu gününde Türkiye genelinde yaklaşık 35 kişi yüksek ateş ve kusma şikayetleri ile hastanelere baş vurmuş ve bu hastalardan 5 kişi hayatını kaybetmiş 30 kişi karantinaya alınmıştır; şeklinde bilgiler vardır.

Solunum yolu hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/domuz-gribi-nedir-domuz-gribi-nasl/

Domuz gribi hakkında herşey

Domuz Gribi Belirtileri ve Tedavisi

İlk kez 2009 yılında Amerika kıtasında görülen virüs, aslında normal grip virüslerinin bir türevi.

Ancak domuz, kuş ve insan virüslerinin karışımı olduğu ve ilk ortaya çıktığında domuzdan insana bulaştığı için hastalık ‘Domuz gribi’ adını almış durumda. Mutasyona uğramış bir virüs olduğundan dünyada çok az insanın H1N1’e karşı bağışıklığı bulunuyor.

 2009’da binlerce kişinin ölümüne yol açan H1N1 virüsü ilk olarak Kuzey Amerika’da domuzdan insana geçmiş ve bu yüzden hastalık domuz gribi adını almıştı.

Domuz giribi insandan insana nasıl bulaşır?

Domuz Gribi, mevsimsel gribin bulaşma özellikleriyle benzerlik gösterir. Kişiden kişiye genellikle öksürme, hapşırma gibi solunum yoluyla bulaşır. Bazen hasta insanların ağız ve burunlarına dokunup cep telefonu vb eşyalara temas etmesi yoluyla da bulaştığı bildirilmiştir.

Hasta bir kişinin öksürüğü ya da hapşırığından çıkan damlacıkların masa gibi bir yüzeye temas etmesinin ardından başka bir kişinin bu masaya elle dokunması, ardından ellerini yıkamadan gözlerine, ağzına veya burnuna dokunması sonucu hastalık kişiden kişiye geçebilir. Hasta kişi, hastalık belirtileri görülmeden 1 gün önceden başlayarak; hastalandıktan sonraki 7 gün boyunca bulaştırıcıdır.

Bu da kişinin domuz gribi hastalığına yakalandığını daha henüz öğrenmemişken bulaştırıcı olduğunu gösterir.

Belirtiler normal insan gribi belirtilerine benzer ve;

 • Ateş
 • Öksürük
 • Boğaz ağrısı
 • Burun akıntısı
 • Vücut ağrıları
 • Baş ağrısı
 • Titreme, halsizlik
 • Bazı vakalarda kusma ve ishal bildirilmiştir.

Çocuklarda acil tıbbi yardım gerektiren durumlar şunlardır:

 • Hızlı nefes alma ya da solunum güçlüğü
 • Mavimsi cilt rengi
 • Yeterince sıvı alamama
 • Uyanamama ya da uyaranlara cevap verememe
 • Huzursuzluk
 • Grip benzeri semptomlara ek olarak ateş ve şiddetli öksürük

Yetişkinlerde acil tıbbi yardım gerektiren durumlar şunlardır:

 • Solunum güçlüğü veya nefes darlığı
 • Göğüs ya da karın içinde ağrı veya basınç
 • Ani baş dönmesi
 • Şiddetli bulantı ve kusma

Geçmişte zatürre ve solunum yetmezliği gibi ciddi hastalık ve ölümlere neden olduğu bildirilmiştir. Hastalığın domuz gribi mi yoksa daha yaygın olan herhangi bir grip virüsü mü olduğu ise ancak laboratuvar testleri ile anlaşılıyor.

Domuz gribi hastalığı nasıl teşhis edilir?

Hastalığın teşhisi, burun akıntısı ve boğaz sürüntüsü gibi örneklerde virüsün genetik olarak saptanması veya kanda hastalığa karşı gelişen antikorların gösterilmesi ile konabilir. Ancak bu yöntemler zaman alıcıdır. Bir salgın sırasında genellikle klinik bulgular ile tanı koymak kolaydır. Ancak son yıllarda hızlı tanı testleri de geliştirilmiştir.

Bu testler ile klinik örneklerden saatler içinde virüsün antijenleri saptanabilmektedir. Çocuklar, özellikle küçük çocuklar, potansiyel olarak daha uzun süre bulaşıcı olabilir. Okul çağındaki çocuklar gibi kalabalık ortamlarda bulunanlarda hastalığa yakalanma oranı yüksek iken; yaşlılarda ve altta yatan kronik hastalığı olanlarda gribe bağlı ölüm oranı yüksektir.

Her yaş grubunda tehli olabilmekle birlikte özellikle küçük çocuklar, yaşlılar, kalp-akciğer-böbrek hastalığı, şeker hastalığı gibi hastalığı olan her yaştaki kişiler, AIDS, kanser gibi bir hastalık veya kemoterapi nedeniyle bağışıklık sistemi yetmezliği olan kişilerde hayati teh oluşturur. Akciğer komplikasyonları en sık görülen komplikasyonlarıdır.

Grip sonrası gelişen zatürre, ölümlerin başta gelen nedenidir.

Dünya Sağlık Örgütü, 2009’da yaşanan küresel domuz gribi salgınında toplam 18 bin 500 kişinin hayatını kaybettiğini belirtiyor. Ancak 2013’te yapılan bazı araştırmalar Dünya Sağlık Örgütü’nün sadece teyit edilmiş domuz gribi vakalarını dikkate aldığını vurguluyor ve gerçek ölüm sayısının resmi verilerin 11 katı olabileceğini ifade ediyor.

Mutasyona uğramış bir virüs olduğu için bazı kişilerin bağışıklık sisteminin virüsle başetmekte zorlandığı ve gribin ağırlaştığı düşünülüyor. Özellikle hamile kadınlar ile iki yaş altındaki bebeklerin virüse karşı daha savunmasız olduğu biliniyor.

 Ayrıca astım, kalp, böbrek ve şeker hastalarının da domuz gribinden daha olumsuz etkilendikleri belirtiliyor. 60 yaş üzeri kişilerin ise virüse yakalanmasının çok zor olduğu ifade ediliyor.

Dünya Sağlık Örgütü vaka sayılarının ölümlere oranının düşük seviyelerde kaldığını ifade ediyor.

Domuz gribinin tedavisi var mı?

Hastalığın seyrini hafifletmede ve daha hızlı iyileşmeyi sağlamada Amerika Hastalık Kontrol Merkezi (CDC)’nin önerdiği ilaçlar kullanılır.

Bu ilaçlarla gribin yanı sıra ciddi komplikasyonların da gelişmesi engellenmiş olur. Antiviral ilaçlara, semptomların görülmeye başlamasından itibaren ilk 2 gün içinde başlanması gerekir.

Ancak bu ilaçlar, mutlaka doktor kontrolü ile kullanılmalıdır.

Domuz gribinin tedavisi

Domuz gribine yakalanılması halinde ise ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) Tamiflu ve Relenza gibi antiviral ilaçları tavsiye ediyor. Bu ilaçların en iyi etkiyi, virüse yakalandıktan sonraki 48 saat içerisinde alınmaları halinde gösterdikleri ifade ediliyor. Domuz gribine yakalanan birçok kişi de herhangi bir özel tedavi olmaksızın iyileşiyor.

ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin sıraladığı bazı tavsiyeler şöyle:

 • Yüzünüze olabildiğince az dokunun
 • Ellerinizi sık sık yıkayın
 • Kalabalık ortamlarda daha az vakit geçirmeye çalışın
 • Dengeli beslenin, uykusuz kalmayın

Mevsimsel influenza aşısını olmak yeterlidir, çünkü domuz gribi etkeni H1N1 de bu aşı içeriğinde bulunmaktadır.

Grip aşısı; herkese tavsiye edilmekle birlikte özellikle hastalığın daha ağır seyretme riski olanlara ve işgücü kaybı nedeni ile hizmette aksamalara neden olacak gruplara yapılır.

İnfluenza aşısı gereken riskli gruplar; 6 aydan 24 yaşa kadar olanlar, küçük bebeklere bakanlar, gebeler (gebeliğin her döneminde), 24-65 yaş arasında kronik hastalığı olanlar, 65 yaş üstü ve sağlık çalışanları olarak belirlenmiştir.

Aşıların yan etkileri var mı?

Grip aşısı dünyada 50 yıldan daha uzun süredir üretilen bir aşı. Dolayısıyla dünyada bu konuda ciddi bir deneyim ve birikim var. Ancak aşı yerinde hafif kızarıklık, aşı yerinin hafif ağrıması gibi lokal yan etkiler olabiliyor. Dünya Sağlık Örgütü bunları takip ediyor. Aşının kanser yaptığına dair söylenceler kesinlikle doğru değil.

Kimler aşı olmalı?

Grip; gebeler, çocuklar, yaşlılar ve diyabet, KOAH gibi kronik hastalıklara veya kanser gibi bağışıklık sistemini baskılayan hastalıklara sahip kişilerde daha ağır ve ölümcül seyredebiliyor.

Grip aşısı yapılması gereken erişkinler şunlardır:

Kronik akciğer hastalıkları (KOAH, bronşektazi, bronş astımı, kalp ve damar hastalığı)

Şeker hastalığı, böbrek fonksiyon bozukluğu, çeşitli hemoglobinopatileri olan ve bağışık sistemi baskılanmış kişiler

 • Yüksek riskli hastalarla karşılaşma olasılığı olan hekim, hemşire ve yardımcı sağlık personeli
 • Grip yönünden riskli şahıslar ile birlikte yaşayanlar (Altı aydan küçük bebekle yakın ve sürekli teması olanlar)
 • Güvenlik görevlileri, itfaiyeciler gibi toplum hizmeti veren kişiler
 • Grip sezonunda gebelik

Çocuklarda ise 6 aydan itibaren grip aşısı yapılabilir

 • Öksürdüğünüzde ya da hapşırdığınızda ağzınızı ve burnunuzu bir kâğıt mendille kapatın. Kullandığınız mendili hemen çöpe atın.
 • Öksürdükten veya hapşırdıktan sonra ellerinizi bol su ve sabunla yıkayın. En az 15 ila 20 saniye yıkama önerilir. Alkolle temizleme de tercih edilebilir.
 • Ağzınıza, burnunuza ve gözlerinize dokunmaktan kaçının. Çünkü virüs ellerinizle başka kişilerle tokalaşma yoluyla da bulaşabilir.
 • Hasta kişilerle yakın temastan kaçının.
 • Genel sağlığınıza dikkat ediniz.
 • İyi uyuyun, fiziksel aktivitelerde bulunun, stresten kaçının, bol sıvı alın ve iyi beslenin
 • Bu hastalıkla kontamine olmuş olabilecek yüzeylere temas etmekten kaçının.

Her zaman olduğu gibi hasta olan kişilerin uluslararası yapacakları seyahatleri ertelemeleri ve uluslararası seyahat dönüşü hastalık belirtileri görülen kişilerin ise sağlık kurumlarına başvurmaları konularına dikkat etmeleri gerekir.

Seyahat eden kişilere enfekte olma tehsine karşın kalabalık ve kapalı mekânlardan uzak durmaları ve akut solunum yolları enfeksiyonları olan insanlarla yakın temastan kaçınmaları tavsiye edilir.

Hasta olan kişilerle temastan sonra ve bu kişilerin bulundukları ortamlarla temastan sonra ellerin yıkanması hastalık riskini azaltacaktır.

Bu kış görülen grip virüsü “domuz gribi” virüsü mü?

2009/2010 sezonunda ortaya çıkan H1N1 virüsü yeni bir yapıya sahipti. İnsanların daha önce karşılaşmadığı, bu nedenle de bağışık olmadıkları virüs süratle yayıldı. Genetik yapı olarak domuzlarda görülen influenza virüsünebenzerliği nedeniyle “domuz gribi virüsü” olarak tanımlandı.

Ancak 2009’dan bu yana geçen sürede virüs çok sayıda insanı hasta ettiği için toplumsal bir bağışıklık oldu. Sonuç olarak H1N1 virüsü sıradan mevsimsel grip etkenlerinden biri haline dönüştü. Hatta bu nedenle grip aşısının içinde bulunmaktadır.

Bu kış görülen grip diğer yıllardan farklı mı?

Grip İnfluenza A ve B tipi virüslerle oluşur.

Ülkemizde referans laboratuvarında 2014/2015 sezonunda gönderilen ve incelenen toplam 1365 hasta örneğinde, % 3 Influenza A/H3N2, % 10 Influenza A/H1N1(domuz gribi) ve % 10 Influenza B virüsü saptandığı belirtilmiştir. Sağlık Bakanlığı da grip nedeniyle ölen hastalarda en fazla H1N1 virüsüne rastlandığını açıklamıştır. Elbette bu bilgiler sürekli değişme göstermektedir.

Gripte son 5 sezonda gözlenen önemli bir farklılık ülkemizde grip sezonunun daha geç başladığıdır. Önceden Kasım-Aralık ayında salgınlar başlarken, artık Ocak-Şubat aylarına kaydı. Bu nedenle grip sezonu Nisan ayı sonuna dek sürmeye başladı.

Grip aşısı gripten korur mu?

Sağlıklı kişilerde %80, yaşlı ve kronik hastalığı olan kişilerde %60 oarnında koruyucu olduğu rapor edilmiştir.

Bu yılın grip aşısı domuz gribinden korur mu?

Grip aşıları her yıl en çok gribe neden olan virüslerde oluşturulur. Bu nedenle her yıl yeni aşı hazırlanır. Bu yılki aşı domuz gribi olarak adlandırılan H1N1 virüsünü içeriyordu.

Ancak grip virüsleri de sürekli mutasyon geçirmektedir. Bu yılın aşısında domuz gribi için değil ama H3N2 virüsü için korumada sorunlar olabileceği belirtilmiştir.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/h1n1-domuz-gribi-belirtileri-tedavisi-nasil-bulasir/

Domuz Gribi Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Domuz Gribi Belirtileri ve Tedavisi

Yaklaşık 7-8 yıldır devamlı gündemde olan domuz gribi, birçok kişinin hayatını riske atan hastalıklardan biri oldu. Dikkat edilmediğinde ya da ciddiye alınmadığında olumsuz sonuçlara neden olan hastalık, dünya gündemini devamlı meşgul eden rahatsızlıklar arasında yer alıyor.

En sık görülen ve korkulan virüs haline gelen H1N1 virüsü, domuz gribine neden olan virüsün adıdır. Temel olarak bağışıklık sistemi zayıf olan kişileri yakalayan hastalık, güçlü ve sağlıklı bünyeye sahip olmayı gerektiriyor.

Tifo Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Basit bir solunum yolu hastalığı olarak görülse de kısa süre sonra ne kadar ciddi boyutlarda olduğu ispatlanan domuz gribi, 2009 yılından itibaren yüzlerce kişinin ölümüne sebep oldu.

Sıradan bir hapşırık ya da öksürük yoluyla bulaşan bu grip, birçok belirti göstererek yaklaşık 3 gün içinde aktif hale gelmekte.

Her zaman yakalanılan, mevsimsel gripten ayırt edemediği için zaman kaybeden pek çok kişi, domuz gribi olduğunu geç öğreniyor.

Domuz Gribinin Nedenleri Nelerdir?

Domuzlarda görüldüğü iddia edilen H1N1 virüsü, insan vücudunun bağışıklık zincirini rahatlıkla ortadan kaldırabilmektedir. Kolay bir grip gibi algılanan hastalık aslında ateşle beraber kişinin tüm sistemlerini yavaş yavaş zayıflatmaktadır.

Domuz gribinin nedeni tam olarak bulunamamış olsa da sürekli kendini yenileyerek ortaya çıkmasının sebebi bağışıklık koduna alışmasıdır. İnsan bünyesinin bağışıklığına alışıp kolayca yapı değiştiren bu virüs, kısa süre sonra daha güçlü bir şekilde geri dönmektedir.

Domuz Gribinin Belirtileri Nelerdir?

Domuz gribi belirtileri arasında; ateş, burun akıntısı, ishal, kusma, halsizlik dikkat çekmektedir. Virüs, vücuda yerleştiğinde eklem ağrıları da ortaya çıkacaktır.

Mevsimsel griplerde olduğu gibi domuz gribinde de baş ağrısı, yorgunluk, boğaz kuruluğu, şişlik gözlemlenmektedir. Bu belirtiler sıradan bir grip olarak algılandığı için hastanın anlaması biraz zaman almaktadır.

Bu belirtiler dışında acil müdahale gerektiren belirtiler de söz konusudur. Hastalık için tanı PCR yöntemi denilen özel bir test ile yapılmaktadır.

Domuz Gribinde Acil Müdahale Gerektiren Belirtiler Nelerdir?

Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde mevsimsel grip gibi başlayan daha sonra tehli boyutlara ulaşan domuz gribi, birkaç belirti sonrasında acil müdahale gerektirmektedir.

Sık ve kesik alınan nefesler, solunumda sıkıntı, bilinçte meydana gelen bulanıklık, sık ve devamlı kusma, vücutta yer yer morarma, iştahsızlığa bağlı yiyememe, dışarıdan verilen uyarılara cevap verememe, devamlı uyuma isteği, şiddetli ateş, huzursuzluk ve terleme acil olarak müdahale edilmesi gereken belirtilerdir.

Domuz Gribi Belirtileri Olduğunu Öğrenen Kişi Ne Yapmalıdır?

Domuz gribine yakalandığınızı öğrendiğiniz an hemen bir maske edinmelisiniz. Yaklaşık 3 günlük kuluçka süresi olan hastalığın belirtilerini takip etmelisiniz. Teşhis konulduktan sonra ilk 48 saatin önemli olduğunu unutmamalısınız.

48 saatlik süre içinde yatırılmadan tedavi edilmeniz mümkün. Ancak doktorların söylediklerine kesinlikle eksiksiz uymanız gerekir. Hastalık sürecinde olabildiğince evde kalmaya özen göstermelisiniz.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek besinler tüketmeli, aynı zamanda uykunuzu gerektiği kadar almalısınız.

Domuz Gribinden Korunma Yolları Nelerdir?

Domuz gribine yakalanmadan önce muhakkak mevsimsel aşınızı yaptırmaya özen göstermelisiniz. Domuz gribi olduğunu bildiğiniz kişilerin asla yakınına yaklaşmamalısınız. Eğer yaklaşmak zorundaysanız muhakkak maske kullanmalısınız. Bunun yanında hastaya her temasınızda ellerinizi sabunla yıkamaya özen göstermelisiniz.

Öksürülen veya hapşırılan ortamda muhakkak yüzünüzü korumalısınız. Eğer öksüren kişi sizseniz ağzınızı ellerinizle kapatmalısınız.

Hem öksürük hem de hapşırık sonrası ellerinizi sabunla yıkamalısınız. Elleriniz, yüzeylere temas ettikten sonra kesinlikle gözlerinize ve burnunuza yaklaştırmamalısınız.

Hastalığa yakalandığınızı öğrendiğiniz an evden dışarıya mecbur kalmadıkça çıkmamalısınız.

Domuz Gribinin Tedavisi Nedir?

Domuz gribi teşhisi konulduktan sonra yayılmasına izin vermeden kendinize bir maske edinmelisiniz. Hastalığın teşhisinin ardından kendinizi motive etmeye özen göstermelisiniz. Domuz gribine yakalanan pek çok kişi daha teşhis konmadan hastalığı atlatabilmektedir.

Ebola Virüsü Nedir? Hastalığın Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nelerdir?

Tedavi sürecinde hastalığın aşamasına göre doktorlar tarafından müdahale edilecektir. Henüz ilk aşamadaysanız ilaç tedavisi ile evinize gönderilebilirsiniz. İleri düzeyde, tehli bir durumdaysanız o zaman hastanede yatarak tedavi görebilirsiniz. Doktorlar tarafından bağışıklık sisteminiz güçlendirilecek, gerekli tedavi yöntemleri uygulanacaktır.

Kimlerin Domuz Gribi Aşısı Olması Gerekir?

Domuz gribi aşısı olması gereken ilk grup 65 yaşın üstündekilerdir. Bu yaş grubu ile beraber hasta ve yaşlı bakım evlerinde çalışanların da aşıyı olmaları gerekmektedir.

Kronik kardiopulmoner hastalığı olan kişiler, astım hastası olan çocuklar, diyabet sorunu yaşayanlar, uzun dönem aspirin tedavisi alan kişiler, domuz gribi olan kişilerle temas halinde bulunanlar muhakkak aşı olmalıdır.

Источник: https://bilgihanem.com/domuz-gribi-nedir/

Domuz Gribi: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Domuz Gribi Belirtileri ve Tedavisi

Domuz gribi, birçok “Grip A” virüsünün neden olduğu son derece bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır.

En yaygın olarak, domuz gribi “H1N1 influenza” alt tipidir. Bununla birlikte, bazen H1N2, H3N1 ve H3N2 gibi diğer türlerden gelebilirler.

2009’da insanlara bulaşan domuz gribi salgını, H1N1 türüdür; diğerleri kadar tehli değildir.

Domuz Gribi Hakkında Hızlı Bilgiler:

Aşağıda domuz gribi ile ilgili önemli noktalar kısaca listelenmiştir. Daha ayrıntılı ve destekleyici bilgi makalenin devamında yer almaktadır.

 • Domuz gribi domuzlar arasında son derece bulaşıcı olan bir hastalıktır.
 • Domuz gribine yakalanan domuzların %4’ü ölür.
 • Domuz gribi normalde H1N1 influenza alt tipidir.
 • Virüsler, genetik bilgilerini karıştırdığında, “yeniden sınıflandırma virüsü” olarak adlandırılır.
 • Bir insanın domuz gribine yakalaması için en yaygın yol, bir domuzla temas etmektir.
 • Şu anda domuz gribi için insanlarda aşısı yoktur.
 • Domuz gribinin belirtileri, mevsimsel gribe benzer öksürük, titreme ve ağrıları içerir.
 • Domuz gribi için etkili bazı tıbbi tedaviler vardır.

Avian influenza (kuş gribi) aynı zamanda domuzlara da bulaşabilir. Kuş gribi ve insan mevsimsel grip virüsü, domuz gribinde olduğu kadar domuzlara da bulaşabilir. H3N2 influenza virüsü alt tipi, virülan (ölümcül) bir suşun, domuzlardan geldiği düşünülür; daha sonra insanlara bulaşmaya devam etmiştir.

Domuzların aynı anda birden fazla grip virüsü alt tipi ile enfekte olması mümkündür. Bu olduğunda, virüslerin genleri birbirine karışma olasılığına sahiptir. Farklı grip alt türleri karıştığında, çeşitli kaynaklardan gelen genleri içeren yeni bir virüs yaratabilirler; yeniden sınıflandırılmış bir virüs ortaya çıkar.

Domuz gribi, domuzları enfekte etme eğiliminde olmasına rağmen, tür bariyerini atlayabilir ve insanlara bulaşabilir.

Domuz Gribinin İnsan Sağlığına Riskleri ve Zararları Nelerdir?

Domuz gribinden gelen bir virüsten kaynaklanan insan enfeksiyonları salgınları bazen olmakta ve rapor edilmektedir. Semptomlar genelde mevsimsel insan gripleri ile benzerlik gösterebilir; hafif veya hiç belirti olmamasından şiddetli ve muhtemelen fatal pnömoniye (zatürre) kadar değişebilir.

Domuz gribi belirtileri, tipik insan mevsimsel gribi belirtilerine ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonlarına benzediğinden, insanlarda domuz gribi saptanması genelde gerçekleşmez ve teşhis genelde mevsimsel influenza gözlemi yoluyla tesadüftür. Belirtiler hafifse, domuz gribine olan herhangi bir bağlantının bulunması son derece düşüktür.

Başka bir deyişle, doktorlar ve uzmanlar özellikle domuz gribi arıyorsa, nadiren tespit edilir. Bu nedenle, gerçekten insanların enfeksiyon oranının ne olduğunu bilinmemektedir.

Domuz Gribi Nasıl Bulaşır?

 • Enfekte olmuş domuzlarla temastan (en yaygın yolu)
 • Enfekte insanlarla temastan (çok daha az yaygın şekilde)

Domuz gribi bulaşıcı mıdır?” Diğer insanlardan bulaşmış insanların vakalarında, enfekte kişiyle yakın temas gereklidir ve neredeyse her zaman kapalı gruplarda meydana gelir.

Pandemik (salgın) Risk Var Mı?

Domuzlarla yakın temasta bulunmayan insanlarda genellikle domuz gribi virüslerine karşı bağışıklık yoktur. Virüs enfeksiyonunu önleme olasılığı daha düşüktür. Virüs belirli bir bölgede yeterli sayıda insana bulaşırsa, grip salgını riski önemli derecede yüksektir.

Uzmanlar, bir domuz gribi virüsünün neden olduğu bir grip salgınının küresel insan nüfusu üzerinde ne gibi etkileri olacağını tahmin etmenin çok zor olduğunu söylüyor. Bu, virüsün ne kadar tehli olduğuna, insanlardaki mevcut bağışıklığın halihazırda var olması, ayrıca birkaç başka faktöre bağlı olacaktır.

Grip Aşıları Domuz Gribinden Korur Mu?

Henüz bilinmemektedir. Grip virüsleri her an adapte olup ve değişmektedir. Eğer bir aşı yapılmış olsaydı, etkili olması için dolaşan mevcut bir suş için özel olarak uyması gerekirdi. Uzmanlar, en uygun aday aşıyı izole edebilmesi için mümkün olduğu kadar çok virüse ihtiyaç duyulduğunu açıkladı.

Domuz Gribi Belirtileri Nelerdir?

İnsanlarda domuz gribinin semptomları ve bulguları normal gribe benzerdir ve şunları içerir:

Domuz Gribi Tedavisi

İnsanlarda domuz gribi enfeksiyonunu etkin biçimde tedavi edebilen bazı ilaçlar vardır ve insanlarda birçok türde grip enfeksiyonu mevcuttur. İki ana tür şunlardır:

 1. Adamantanes (amantadin ve remantadin)
 2. İnfluenza nöraminidaz inhibitörleri (oseltamivir ve zanamivir)

Daha önceki domuz gribi insan vakalarının çoğunun tıbbi yardıma ihtiyaç duymadan iyileştiği gözlemlenmiştir.

Domuz Giribinden Nasıl Korunulur?

Domuz gribinin yayılmasını önlemeye yardımcı olabilecek birtakım önlemler vardır:

 • Ellerinizi sabunla düzenli yıkayın.
 • Sağlıklı kalmaya çalışın.
 • Yeterince uyuyun.
 • Bol miktarda egzersiz yapın.
 • Stresinizi yönetmeye çalışın.
 • Bol sıvı için.
 • Dengeli beslenmeye özen gösterin.
 • Virüslü olabilecek yüzeylere dokunmaktan kaçının.
 • Hasta insanlara yakınlaşmayın.
 • Bölgenizde bir domuz gribi salgını olursa kalabalık bölgeden uzak durun.

Başkalarına Domuz Gribini Bulaştırma Nasıl Önlenir?

 • Başkalarıyla olan ilişkinizi sınırlandırın.
 • İyileşene kadar işe veya okula gitmeyin.
 • Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı kapayın.
 • Kullanılmış peçeteleri çö sepetine atın.
 • Ellerinizi ve yüzünüzü düzenli yıkayın.
 • Dokunduğunuz tüm yüzeyleri temiz tutun.
 • Doktorunuzun talimatlarına uyun.

Web sitemiz, ziyaretçilerimize online reklamlar sunmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bize destek olunuz.

Источник: https://www.hastalopedi.com/domuz-gribi/

Domuz gribi belirtileri neler? Tedavisi var mı?

Domuz Gribi Belirtileri ve Tedavisi

Son günlerde meydana gelen Domuz gribi'ne bağlı ölümler endişeye neden oldu.

 Kocaeli'de tedavi altına alınan,  ’Domuz gribi’ olarak bilinen H1N1 virüsü kaptığı belirtilen Güler Akbaş isimli kadın öldü. Düzce'de, domuz gribi şüphesiyle 3 kişi hastanede tedavi altına alındı.

 Peki Domuz Gribi belirtileri tanısı, Domuz Gribi nedir? H1N1 virüsü Domuz gribi tedavi yöntemleri nelerdir?

Domuz gribi nedir?

Domuz gribi, A(H1N1) tipi virüsten kaynaklanan, insanlarda hastalığa yol açan viral bir hastalıktır. Hastalık ilk kez Meksika ve ABD'de görülmüş ve daha sonra birçok ülkeye yayılmıştır. Bu virüse ” domuz gribi” denmesinin sebebi, domuzlar arasında görülen grip virüslerine çok benzediğinin gösterilmiş olmasıdır. Bu yeni virüs insan, domuz ve kuş virüslerinin bir karışımıdır.

Domuz gribi (A/H1N1) virüsü bulaşıcı mıdır?

Domuz gribi A(H1N1) virüsü bulaşıcıdır ve insandan insana geçmektedir.

Domuz gribi (A/H1N1) nasıl bulaşmaktadır?

Domuz gribinin de yine mevsimsel griple aynı şekilde yayıldığı düşünülmektedir. Grip virüsleri insandan insana öksürük ve hapşırma yoluyla bulaşmaktadır. Grip virüsü bulaşan bir yere dokunulduktan sonra, eller ağız ya da buruna götürüldüğünde de hastalık bulaşabilir. İçme, kullanma ve havuz sularıyla bulaşma gösterilmemiştir.

Domuz gribinin belirtileri, insanlarda görülen grip belirtilerine benzerdir. Bunlar:

Ateş,Öksürük,Boğaz ağrısı,Yaygın vücut ağrısı,Baş ağrısı,Üşüme ve

Yorgunluk

gibi belirtileri içermektedir. Bazı vakalarda kusma ve ishal de görülebilmektedir.

Hastalığa yakalanan kişiler ne kadar süreyle bulaştırıcıdır?

Kişiler, belirtilerin başlamasından bir gün öncesi ve 7 gün sonrasına kadar bulaştırıcıdırlar.

Daha çok hangi yüzeyler bulaşma kaynağıdır?

Öksürük ve hapşırma yoluyla, hasta kişinin tükürük zerrecikleri havaya yayılarak sandalye, masa gibi yüzeylere bulaşabilir. Kişi virüsün bulaştığı bir yere dokunduktan sonra ellerini ağzına, gözlerine veya burnuna sürerse virüs bulaşabilir.

Bu yüzeylerde virüsün ne kadar süreyle canlı kalabileceğini etkileyen ısı, nem oranı, yüzey niteliği gibi pek çok faktör söz konusudur. Hasta kişinin temasının olduğu bu yüzeylere dokunulmamalı, herhangi bir sebeple dokunulduysa eller yıkanmalıdır.

Domuz gribi virüsü cansız yüzeylerde ne kadar yaşar?

Kapı kolu, masa, bardak vb yüzeylerde virüs 2-8 saat canlı kalmaktadır. Bu yüzeylerin sık sık temizlenmesi ve ellerin sık sık yıkanması, bulaşma riskini de en aza indirecektir.

Ev eşyalarının temizliğinde nelere dikkat etmek gerekir?

Grip virüsünün yayılmasını önlemek için, yüzeylerin (masalar, kapı kolları, banyo yüzeyleri, mutfak tezgahı, oyuncaklar vb) günlük temizlikte kullanılan deterjanlarla temizlenmesi yeterlidir. Günlük kullandığımız temizlik maddeleri dışında klor, hidrojen peroksit, iyotlu antiseptikler ve alkol gibi bazı kimyasal maddeler de etkilidir.

Hastalara ait çarşaf, çamaşır, havlu ve kap kacağın ayrı olarak yıkanmasına gerek yoktur. Ancak, bu eşyalar yıkanmadan başkası tarafından kullanılmamalıdır. Bu çarşaflar mümkün olduğunca elle temas edilmeden taşınmalı ve yıkanmalıdır. Hastanın çarşafları, çamaşırları değiştirildikten sonra eller mutlaka sabunlu suyla yıkanmalıdır.

Hastaya ait kap kacak ya bulaşık makinesinde ya da elde deterjan kullanılarak yıkanmalıdır.

Domuz Gribi Tanısı

Tanı PCR yöntemi ile konulmaktadır. Test bu konuda özelleşmiş laboratuvarlarda yapılmaktadır.

Domuz gribini tedavi eden ilaçlar var mıdır?

Evet. Domuz gribinin tedavisi veya bu hastalıktan korunmak için doktor kontrolünde kullanılabilecek ilaçlar mevcuttur. Bu ilaçlar doktor tarafından önerilmedikçe, reçetesiz olarak kesinlikle kullanılmamalıdır.

Domuz gribinden kendimi nasıl koruyabilirim?

Aşağıdaki önlemleri alarak sadece gripten değil; grip gibi solunum yoluyla bulaşan tüm hastalıklardan kendinizi koruyabilirsiniz:Öksürme ve hapşırma sırasında ağzınızı ve burnunuzu bir mendil ile kapatınız. Mendilinizi kullandıktan sonra çöp sepetine atınız.

Öksürdükten ve hapşırdıktan sonra ellerinizi bol sabun ve suyla yıkayınız. Alkol içeren el yıkama antiseptikleri de etkilidir.

Kirli ellerinizle gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmayınız.Domuz gribine yakalanırsanız, belirtilerin başlamasından 7 gün sonrasına ya da belirtilerinizin tamamen geçmesinden bir gün sonrasına kadar evde istirahat ediniz.Hastalığın bulaşmaması için çevrenizdeki kişilerden uzak durunuz.

Bulunduğunuz mekanı sık sık havalandırınız.

6 ilde domuz gribi timi kuruldu

2014’ten bu yana 16 kişinin grip nedeniyle hayatını kaybettiği Türkiye’de kritik şehirlere gönderilmek üzere grip timi oluşturuldu. 

4 kişilik timlerin virüsten korunma yollarını anlatacağını aktaran Grip Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Akın, vaka sayısını 25 Mart’tan itibaren azalacağını söyledi.

Sağlık bakanlığı, 2014 yılından bu yana 16 kişinin grip nedeniyle yaşamını yitirdiğini, bu ölümlerin 11’ine Domuz gribi virüsünün neden olduğunu açıklamış ve domuz gribinde (H1N1 virüsü)  toplam vaka sayısının ise 170 olduğu bilgisini vermişti.

Haber Türk’ten Lütfi Erdoğan’ın haberine göre,  bu açıklamaların ardından bakanlık, grip ve ölümlerin çoğunlukta olduğu illerde görevlendirilmek amacıyla grip timi oluşturuldu ve Kocaeli, Sivas, Çanakkale, Samsun, Mersin ile Antalya’ya gönderildi. Grip timlerinin görevi ise halkı gribe karşı bilgilendirmek ve grip virüsünden numune alarak Ankara’daki merkez laboratuvara iletmek.

25 MART’TAN SONRA AZALACAK

Grip bilim Kurulu üyesi Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Levent Akın, dolaşımda olan virüslerin A ve B grubundan oluştuğuna dikkat çekerek, şu bilgileri verdi: A grubuna H1N1 ve H3N2 virüsleri var. Türkiye’de bizim rahatlığımız hala H1N1’in etkin olması.

Çünkü H1N1 aşısının koruyuculuk düzeyi istediğimiz etkinlikte. Akın’ın aktardığına göre, Türkiye’de bu yılın ekim ve kasım aylarından sonra H3N2’nin aktive olmaya başlayacağı tahmin ediliyor. Akın, “Zaten 2015-2016 yılan ait aşıda bu virüse karşı koruyucu madde olacak.

Vakalar Türkiye’de ayın 25’inden sonra azalmaya başlayacak.

GRİP BU HAFTA TAVAN YAPACAK

Grip Bilim Kurulu üyesi Hacettepe Üniversitesi Çocuk Hastalıkları Anabilim Dalı Enfeksiyon Ünitesi’nden Prof. Dr. Ateş Kara da şu uyarılarda bulundu: Güneş çıktı ve hava ısınmaya başladı, o zaman virüs bulaşmaz.

Grip Türkiye’de nisan ayından sonra azalıyor. Bu sene gripten etkilenme oranı hava şartlarına bağlı olarak yüzde 45-60 aralığında seyrediyor, geçen yıl bu oran yüzde 35’ti. Türkiye’de gribin en hızlı yayıldığı döneminde içinde bulunuyoruz.

Gelecek haftalardan önce azalmaya başlayacak.

NİSAN VE MAYISTA YENİ VİRÜS ÇIKAR

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın ise H1N1 ve H3N2 virüslerinin gelişme aşamasında olduğunu belirterek, “Mayıs ayına kadar vakalar azalarak devam eder. Ancak nisan-mayıs aylarında yeni virüsler ortaya çıkar. Yeni virüse karşı eylül-ekim gibi aşı yaptırılmalı.

Источник: http://www.haber7.com/saglik/haber/1322184-domuz-gribi-belirtileri-neler-tedavisi-var-mi

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.