Domuz Gribi Ve Mevsimsel Grip

Domuz Gribi Salgını ve Domuz Gribinden Korunma – Sağlık Ocağım .NET

Domuz Gribi Ve Mevsimsel Grip

Domuz gribi, son günlerde salgın yapabileceği konusunda haberler çıkan domuz gribi tekrar başladı olarak bilinse de; aslında domuz gribi hep var olan influenza olarak tanımlanan normal grip gibi belirtiler ile başlamaktadır.

Domuz gribi belirtileri arasında yüksek ateş ve boğaz ağrısı en yaygın belirtilerdir. Domuz gribi çok hızlı bulaşarak tüm dünyada yaygın bir hastalık olabilme özelliği göstermektedir.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından hastalık geniş çaplı salgın olarak kabul edilmiş ve influenza H1N1 virüsü salgını son yılların önemli salgınlarından biri olarak kabul görmüştür.

Domuz gribi mevsimsel bir hastalıktır ve genellikle sonbahar ve kış mevsimlerinde kendini gösterir. Domuz gribinden korunma amacı ile birçok ülkede domuzlara aşı yapılmaktadır. Domuz gribinin en yaygın olduğu yıl  2009 yılı olmuştur.

Hastalığın sebebi olan virüs domuzlarda görülen grip virüsü ile benzerlik gösterdiği ve virüsün genetik değişim geçirmesinden dolayı bu grip çeşidi ”Domuz gribi” olarak tanımlanmıştır.

Domuz gribi Amerika Birleşik Devletlerinde başlamış ve bölge bölge dünya geneline yayılmıştır.

Domuz gribi belirtileri

Domuz gribinin belirtileri normal grip belirtileri ile benzer belirtilerdir.

Belirtiler genellikle yüksek ateş, öksürük, boğaz ağrısı, yaygın vücut ağrısı, baş ağrısı, üşüme ve yorgunluk hissi gibi belirtiler ve bazı insanlarda kusma ve ishal de görülebilir.

Domuz gribi özellikle çocuklar, hamileler ve yaşlılarda daha ağır belirtiler ile seyreder. Bu nedenle hastalığın belirtileri başladıktan sonra doktor kontrolü altında tedavi görülmesi gereklidir.

Domuz gribi insandan insana ne kadar sürede bulaşır?

Domuz gribi oldukça bulaşıcı bir hastalıktır ve kısa sürede insandan insana bulaşabilir.

Domuz gribi bulaşmış olan kişi, hastalığın belirtileri başlamadan 1 gün önce ve hastalığın belirtileri başladıktan 7 gün sonrasına kadar domuz gribi virüsünü başkalarına bulaştırabilir.

Domuz gribi virüsü bulaşmış bir yere dokunulduğunda ve eller yıkanmadan ağza, buruna götürüldüğünde domuz gribi bulaşabilir. Domuz gribi domuz eti yeme ile bulaşmaz. Domuz gribi, normal grip gibi solunum yolu ile bulaşan bir hastalıktır.

Domuz gribi nerelerden bulaşır?

Domuz gribi virüsü ile enfekte olmuş hastanın öksürmesi, hapşırması gibi yollardan tükürük zerrecikleri havaya yayılır ve sandalye, masa ve benzeri yüzeylere yapışır. Başka birisi bu yüzeylere dokunduğunda ellerini yıkamadan ağzına, burnuna götürür ise hastalık bulaşır.

Domuz gribi virüsünün masa, sandalye ve benzeri yüzeylerde ne kadar süre canlı kalacağı ısı, nem oranı, yüzey niteliği gibi faktörler ile değişiklik gösterir.

Yüzeylerden domuz gribi virüsü bulaşma riskini azaltmak için gripli kişinin dokunduğu yüzeyler dokunulduktan sonra eller mutlaka yıkanmalıdır.

Domuz gribi nerelerden bulaşır

Domuz gribi virüsünün yüzeylerde yaşama süresi nedir?

Domuz gribi virüsü kapı kolu, sandalye, masa, bardak ve benzeri yüzeylerde en az 2-8 saat canlı kalmayı başarmaktadır. Bu tür yüzeylerin sık sık temizlenmesi ve bu yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanması sayesinde domuz gribi bulaşma riski azaltılabilir.

Grip aşısı domuz gribinden korur mu?

Domuz gribi aşısı % 85-90 oranında koruma özelliğine sahiptir; ancak aşı olunduğunda mutlaka koruyacak diye bir durum söz konusu değildir. Normalde de virüslere karşı yapılan bütün aşılarda % 100’e yakın koruma bulunmamaktadır. Yinede grip aşısı ile % 90 korunmak mümkün olabilir.

Özellikle yaşlılara, çocuklara ve hamilelere grip mevsimi girmeden (eylül, ekim aylarında) grip aşısı önerilmektedir. Fakat influenza virüsü o kadar çok değişim gösteren bir virüs ki, her yıl farklı bir biçimde ortaya çıkabilir.

Bu nedenle daha önce geliştirilen domuz gribi aşısı günümüzde ne kadar fayda sağlar kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Domuz gribi aşısı nedir?

Domuz gribi aşısı da mevsimsel grip aşısının özellikleri ile benzer özelliktedir. Domuz gribi aşısı 2009 domuz gribi salgınından sonra geliştirilmiş bir aşıdır. Domuz gribi aşısı içeriğinde virüse ait moleküller vardır ve bu moleküller kuş, domuz ve insandan türemiş olan moleküllerdir.

Domuz gribi virüsünün doğrudan domuzdan, kuştan veya insandan alınmış olduğunun ayırt edilmesi mümkün olmamaktadır.

Çünkü domuz gribi virüsü, yaklaşık 100 yıldan veya 100 yıldan daha uzun bir süredir insanlar, kuşlar ve domuzlar arasında dolaşmakta ve  domuzdan, insandan ve kuştan moleküller içermektedir.

Domuz gribi nasıl tedavi edilir?

Domuz gribi tedavi edilebilen bir hastalıktır. Domuz gribi tedavisinde hastalığın ilk 48 saatinde kullanılan virüse yönelik bir ilaç tedavisi uygulanır. Domuz gribi virüsü ilaçlarının hastalığın belirtileri başladıktan en geç 48-72 saat sonra hastaya verilmesi çok ama çok önemlidir.

Hastalığı gecikmiş vakalarda domuz gribi ilaçları fayda sağlamaz. Domuz gribi tedavisinde kulanılan ilaçların başarı göstermesi için hastalığın erken teşhisi oldukça önemlidir. Her grip hastasına domuz gribi ilaçları verilmez.

Domuz gribi tedavisinde kullanılan ilaçlar yüksek risk taşıyan hastalarda uygulanır.

Hastalık ilerlediğinde domuz gribinin yanı sıra ikincil enfeksiyonlar gelişmiş ise hastaya antibiyotik tedavileri de uygulanır. Çünkü domuz gribi vakalarında ölüm riski genellikle ikincil gelişen enfeksiyonlar nedeni ile oluşmaktadır.

Bu nedenle ikincil gelişen enfeksiyonların tedavisi önem taşır. Domuz gribi tedavisinde hastanın şikayetlerini azaltmak için ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar da tedaviye eklenebilir.

Grip şikayetlerini azaltma amaçlı ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak aspirin kesinlikle kullanılmamalıdr.

Ev temizliğinde domuz gribi için nasıl önlem almalı?

Grip virüsünün evde yayılmasını önlemek için, yüzeylerin (kapı kolları, masa, sandalyeler, oyuncaklar, banyo yüzeyleri, mutfak tezgahı ve benzeri yüzeyleri) temizlemek için günlük yaşamda kullanılan temizlik malzemeleri ile silmek ve temizlemek yeterli olur. Evde domuz gribi yayılımını önleme amaçlı günlük yaşamda kullanılan temizlik maddeleri dışında çamaşır suyu (klor), hidrojen peroksit, iyotlu antiseptikler ve alkol gibi bazı maddeler de kullanılabilir.

Bunların yanı sıra grip virüsünün evde ve ev halkına yayılmasını önlemek için hastanın çarşafı, yastık kılıfı, nevresimi, havlusu, kap kacağının ayrı yıkanmasına gerek olmadığı gibi, kullanımı ayrı olmalıdır. Yani gripli hastanın kullandığı eşyalar yıkanmadan hasta olmayanlar tarafından kullanılmamalıdır.

Gripli hastanın çarşaf ve benzeri eşyaları mümkün olduğunca eldiven ile değiştirilmeli ve yıkanmalıdır. Bu işlemler bittikten sonra bu işlemleri yapan kişi ellerini sabun ile yıkamalıdır.

Gripli hastanın kullandığı bardak, tabak, kaşık, çatal ve benzeri eşyalar deterjanlı suda ya da bulaşık makinesinde yıkanmalıdır.

Domuz gribinden korunma yolları

Bazı önlemler alınarak domuz gribinden korunmak mümkün olabilir. Öksürme hapşırma sırasında ağız ve burun mendil ile kapatılmalı ve mendil çöpe atılmalıdır. Öksürdükten ve hapşırdıktan sonra eller bol su ve sabun ile yıkanmalı ya da o sırada yıkama imkanı yok ise alkol içeren jel veya mendil ile silinmelidir.

Eller yıkanmadan gözler, ağız ve burun dokunulmamalıdır. Gribe yakalandıktan sonra, belirtilerin başlaması itibari ile 7 gün süresince veya belirtiler tamamen geçene kadar evde istirahat etmek ve diğer insanları da gripten korumak gereklidir. Böylece hastalığın başkalarına bulaşması da önlenmiş olur.

Domuz gribini önleme amacı ile evler, ofisler, iş yerleri, okul sınıfları ve benzeri yerler sık sık havalandırılmalıdır.

Solunum yolu hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/domuz-gribi-salgini-ve-domuz-gribinden-korunma/

Mevsimsel grip salgını ve domuz gribi – Elif Dağlı

Domuz Gribi Ve Mevsimsel Grip

Güncelleme tarihi: 25.03.2015

Grip, bulaşıcı bir solunum yolu enfeksiyonudur. Genellikle influenza ismi verilen virüs tarafından oluşur ve burnu, boğazı, akciğerleri etkiler. Hafifden ağıra değişik düzeydeki belirtilerle kendini gösterirken nadir olmakla beraber ölümcül olabilir.

Influenza enfeksiyonunun belirtileri, bazen titremenin eşlik ettiği ateş, öksürük, burun tıkanıklığı ve akıntısı, kas ağrıları, kırıklık hissi, baş ağrısı, aşırı yorgunluk ve bitkinliktir. Bunların yanı sıra kusma ve ishal de birlikte görülebilir.

Domuz gribi

Domuz gribi İfluenza virusunun domuzlarda yaptığı bir solunum yolu enfeksiyonudur. Havlama tarzı öksürük, iştah azalması, burun akıntısı, huzursuzluk, belirtileri vardır ve insanlara bulaşabilir.

İnsanlara bulaştıktan sonra mutasyon yani genlerinde değişiklik meydana getirerek çok bulaşıcı olabilir. Domuz gribinin insanlardaki ilk salgını 2009 yılında Meksika'da ortaya çıkmıştır. Domuz gribinin belirtileri diğer influenza griplerinin belirtilerine benzer.

Domuz gribi yapan influenza virüsü ilk tanımlandığında virüs hücresinin yüzey antijenlerine göre isimlendirilmiştir. H1 (hemaglütinin1) ve N1 (nörominidaz1) adını almıştır. Son zamanlarda salgın yapan Influenza A H3N2v, 2011 yılından beri insanları enfekte etmektedir.

Son v harfi eklemesi varyant kısaltması olup, daha önce sadece domuzları etkilerken şimdi insanları da etkileyen bir tür olduğunu göstermektedir.

Grip nasıl bulaşır?

Grip mikrobu öksürük, hapşırık ve konuşma sırasında ağızdan havaya saçılan taneciklerin bir diğer kişinin ağzına, burnuna değmesi ile bulaşır. Hasta kişilerin solunumundan eşyaların yüzeyine bulaşmış olan mikrop bu yüzeylere temas eden sağlıklı kişilerin elini ağzına, yüzüne ve burnuna sürmesi ile de bulaşabilir.

Gribin bulaşıcılık süresi

Erişkinlerde, mikrop bir gün içerisinde belirtiler ortaya çıkarabilirse de beş ila yedi güne kadar da kuluçka dönemi uzayabilir. Küçük çocuklarda ve bağışıklık sistemi bozuk olanlarda bulaşıcılık süresi yani belirtilerin çıkma süresi daha da uzun olabilir.

Kimler risk altında ?

Hastalığın ağırlık derecesi o mevsimdeki gribin şiddeti ile ilgilidir. Genellikle yaşlılar, küçük çocuklar, hamile kadınlar ve özellikle astım, diyabet, kalp gibi kronik hastalığı olanlar daha yüksek risk altındadırlar ve bu kişilerde grip daha yüksek olasılıkla komplikasyona yol açabilir.

Grip komplikasyonları nelerdir?

Grip kendi belirtileri yanı sıra başka ağır komplikasyonlarla da devam edebilir. Bu komplikasyonlar;

 • Bakteriyel zatürree,
 • Kulak enfeksiyonları,
 • Sinüs enfeksiyonları,
 • Vücutta su kaybı,
 • Var olan astım, diyabet, kalp gibi kronik hastalıkların ağırlaşması, gibi durumlardır.

Tanı nasıl konur ?

Domuz gribi tanısı genellikle hastaların öykülerinde gripli kimse ile temas, yüksek ateş ve bitkinlik olması ile şüphe edilir. Boğazdan alınan sürüntüde Influenza A ve B tayini ile teşhis doğrulanır.

Eğer test sonucu Influenza B çıkarsa domuz gribi değildir ama hala ağır bir grip olabilir. Test sonucu Influenza A’yı işaret ederse kişide domuz gribi veya klasik grip olabilir.

Influenza A saptanan bireyde klinik bulgular destekliyorsa domuz gribi düşünülür.

Grip nasıl önlenebilir?

Yıllık grip aşılarının yapılması grip salgınlarını en iyi şekilde önleyen yöntemlerden biridir. Her yıl özellikle risk altında olan 65 yaşından büyükler, 6 ay ile 5 yaş arası çocuklar, kronik hastalığı olanlar, solunum yolu problemleri ve astımı olan kişilere grip aşısı uygulanması özellikle önerilmektedir.

Ancak aşıya alerjisi olanlarda, yumurta alerjisi olanlarda ve hassasiyet gösterenlerde aşı uygulanmayabilir. Aşının burun spreyi şeklinde geliştirilmesi ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.

Domuz gribi tedavisi

Genellikle hastalığın belirtilerinin ortaya çıktığı ilk iki gün içerisinde grip virüsüne karşı Amantadin veya Oseltamivir grubu ilaçların kullanılması ile hastalık çok hızlı sınırlandırılabilir.

Ancak hastalığın diğer belirtileri olan sıvı ihtiyacının giderilmesi, ateşin düşürülmesi, başka bir komplikasyonun gelişmesinin engellenmesi, varsa kronik hastalığının kontrolünün sağlanması da önemlidir.

Evde, iş yerinde ve okulda grip tanısı almış bir kişi varsa mutlaka ellerin çok sık olarak yıkanması, düz satıhların (masalar, sehpalar gibi yüzeyler) çok sık olarak temizlenmesi, mutlaka uzak mesafeden iletişim kurulması kucaklamak, öpüşmek gibi temaslardan kaçınılması, hasta kişinin derhal izin alması ve hastalık belirtileri tamamen kayboluncaya kadar işe ya da okula dönülmemesi bulaşıcılığı sınırlamak için son derece önemlidir.

Yayın tarihi: 25.03.2015

Источник: http://www.hurriyetaile.com/yazarlar/elif-dagli/mevsimsel-grip-salgini-ve-domuz-gribi_5307.html

Domuz Gribi: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Domuz Gribi Ve Mevsimsel Grip

Domuz gribi, birçok “Grip A” virüsünün neden olduğu son derece bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır.

En yaygın olarak, domuz gribi “H1N1 influenza” alt tipidir. Bununla birlikte, bazen H1N2, H3N1 ve H3N2 gibi diğer türlerden gelebilirler.

2009’da insanlara bulaşan domuz gribi salgını, H1N1 türüdür; diğerleri kadar tehli değildir.

Domuz Gribi Hakkında Hızlı Bilgiler:

Aşağıda domuz gribi ile ilgili önemli noktalar kısaca listelenmiştir. Daha ayrıntılı ve destekleyici bilgi makalenin devamında yer almaktadır.

 • Domuz gribi domuzlar arasında son derece bulaşıcı olan bir hastalıktır.
 • Domuz gribine yakalanan domuzların %4’ü ölür.
 • Domuz gribi normalde H1N1 influenza alt tipidir.
 • Virüsler, genetik bilgilerini karıştırdığında, “yeniden sınıflandırma virüsü” olarak adlandırılır.
 • Bir insanın domuz gribine yakalaması için en yaygın yol, bir domuzla temas etmektir.
 • Şu anda domuz gribi için insanlarda aşısı yoktur.
 • Domuz gribinin belirtileri, mevsimsel gribe benzer öksürük, titreme ve ağrıları içerir.
 • Domuz gribi için etkili bazı tıbbi tedaviler vardır.

Avian influenza (kuş gribi) aynı zamanda domuzlara da bulaşabilir. Kuş gribi ve insan mevsimsel grip virüsü, domuz gribinde olduğu kadar domuzlara da bulaşabilir. H3N2 influenza virüsü alt tipi, virülan (ölümcül) bir suşun, domuzlardan geldiği düşünülür; daha sonra insanlara bulaşmaya devam etmiştir.

Domuzların aynı anda birden fazla grip virüsü alt tipi ile enfekte olması mümkündür. Bu olduğunda, virüslerin genleri birbirine karışma olasılığına sahiptir. Farklı grip alt türleri karıştığında, çeşitli kaynaklardan gelen genleri içeren yeni bir virüs yaratabilirler; yeniden sınıflandırılmış bir virüs ortaya çıkar.

Domuz gribi, domuzları enfekte etme eğiliminde olmasına rağmen, tür bariyerini atlayabilir ve insanlara bulaşabilir.

Domuz Gribinin İnsan Sağlığına Riskleri ve Zararları Nelerdir?

Domuz gribinden gelen bir virüsten kaynaklanan insan enfeksiyonları salgınları bazen olmakta ve rapor edilmektedir. Semptomlar genelde mevsimsel insan gripleri ile benzerlik gösterebilir; hafif veya hiç belirti olmamasından şiddetli ve muhtemelen fatal pnömoniye (zatürre) kadar değişebilir.

Domuz gribi belirtileri, tipik insan mevsimsel gribi belirtilerine ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonlarına benzediğinden, insanlarda domuz gribi saptanması genelde gerçekleşmez ve teşhis genelde mevsimsel influenza gözlemi yoluyla tesadüftür. Belirtiler hafifse, domuz gribine olan herhangi bir bağlantının bulunması son derece düşüktür.

Başka bir deyişle, doktorlar ve uzmanlar özellikle domuz gribi arıyorsa, nadiren tespit edilir. Bu nedenle, gerçekten insanların enfeksiyon oranının ne olduğunu bilinmemektedir.

Domuz Gribi Nasıl Bulaşır?

 • Enfekte olmuş domuzlarla temastan (en yaygın yolu)
 • Enfekte insanlarla temastan (çok daha az yaygın şekilde)

Domuz gribi bulaşıcı mıdır?” Diğer insanlardan bulaşmış insanların vakalarında, enfekte kişiyle yakın temas gereklidir ve neredeyse her zaman kapalı gruplarda meydana gelir.

Pandemik (salgın) Risk Var Mı?

Domuzlarla yakın temasta bulunmayan insanlarda genellikle domuz gribi virüslerine karşı bağışıklık yoktur. Virüs enfeksiyonunu önleme olasılığı daha düşüktür. Virüs belirli bir bölgede yeterli sayıda insana bulaşırsa, grip salgını riski önemli derecede yüksektir.

Uzmanlar, bir domuz gribi virüsünün neden olduğu bir grip salgınının küresel insan nüfusu üzerinde ne gibi etkileri olacağını tahmin etmenin çok zor olduğunu söylüyor. Bu, virüsün ne kadar tehli olduğuna, insanlardaki mevcut bağışıklığın halihazırda var olması, ayrıca birkaç başka faktöre bağlı olacaktır.

Grip Aşıları Domuz Gribinden Korur Mu?

Henüz bilinmemektedir. Grip virüsleri her an adapte olup ve değişmektedir. Eğer bir aşı yapılmış olsaydı, etkili olması için dolaşan mevcut bir suş için özel olarak uyması gerekirdi. Uzmanlar, en uygun aday aşıyı izole edebilmesi için mümkün olduğu kadar çok virüse ihtiyaç duyulduğunu açıkladı.

Domuz Gribi Belirtileri Nelerdir?

İnsanlarda domuz gribinin semptomları ve bulguları normal gribe benzerdir ve şunları içerir:

Domuz Gribi Tedavisi

İnsanlarda domuz gribi enfeksiyonunu etkin biçimde tedavi edebilen bazı ilaçlar vardır ve insanlarda birçok türde grip enfeksiyonu mevcuttur. İki ana tür şunlardır:

 1. Adamantanes (amantadin ve remantadin)
 2. İnfluenza nöraminidaz inhibitörleri (oseltamivir ve zanamivir)

Daha önceki domuz gribi insan vakalarının çoğunun tıbbi yardıma ihtiyaç duymadan iyileştiği gözlemlenmiştir.

Domuz Giribinden Nasıl Korunulur?

Domuz gribinin yayılmasını önlemeye yardımcı olabilecek birtakım önlemler vardır:

 • Ellerinizi sabunla düzenli yıkayın.
 • Sağlıklı kalmaya çalışın.
 • Yeterince uyuyun.
 • Bol miktarda egzersiz yapın.
 • Stresinizi yönetmeye çalışın.
 • Bol sıvı için.
 • Dengeli beslenmeye özen gösterin.
 • Virüslü olabilecek yüzeylere dokunmaktan kaçının.
 • Hasta insanlara yakınlaşmayın.
 • Bölgenizde bir domuz gribi salgını olursa kalabalık bölgeden uzak durun.

Başkalarına Domuz Gribini Bulaştırma Nasıl Önlenir?

 • Başkalarıyla olan ilişkinizi sınırlandırın.
 • İyileşene kadar işe veya okula gitmeyin.
 • Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı kapayın.
 • Kullanılmış peçeteleri çö sepetine atın.
 • Ellerinizi ve yüzünüzü düzenli yıkayın.
 • Dokunduğunuz tüm yüzeyleri temiz tutun.
 • Doktorunuzun talimatlarına uyun.

Web sitemiz, ziyaretçilerimize online reklamlar sunmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bize destek olunuz.

Источник: https://www.hastalopedi.com/domuz-gribi/

Domuz gribi kronik hasta ve çocukları tehdit ediyor

Domuz Gribi Ve Mevsimsel Grip

Grip virüsü kendini değiştirerek daha dayanıklı hale gelen ve yaygın ismiyle domuz gribi olarak bilinen şekliyle ortaya çıkabiliyor. Her grip domuz gribi değil fakat domuz gribini tanımak ve ondan korunmak hayati önem taşıyor. Domuz gribinin belirtileri tıpkı mevsimsel grip gibidir.

Ateş, üşüme-titreme, öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı, kas ağrıları, baş ağrısı, kırgınlık, halsizlik, bulantı, ishal gibi şikayetler olabilir. Ayırım laboratuar olarak PCR testleri ile yapılarak konulabilir. Domuz gribi hafiften-ağır hastalık tablosuna kadar değişen bir klinikle seyredebilir. Ancak gebeler, çocuklar ve kronik hastalığı olan kişiler yüksek risk taşır.

Grip virüsü her yıl değişime uğrar. Bu nedenle grip aşının da her yıl tekrarlanması gerekir.

Domuz gribi nasıl anlaşılır?

Grip belirtileri ile bir sağlık kuruluşuna başvurduğunuzda gribin türünü belirlemek için kan testleri yapılıyor. Testin influenza A pozitif sonuç vermesi ise domuz gribi anlamına gelmiyor.

Hastanın durumu çok ciddiyse ve domuz gribini düşündürüyorsa hekim hastadan isteyeceği özel ve ileri testlerin sonuçlarına göre gribin tanısını koyuyor.

Burada asıl amaç; domuz gribi varsa hastayı izole etmek, tedavi altına almak ve toplum sağlığını korumak.

Domuz gribinde risk gruplarında ölüm riski artar. Özellikle yaşlılar, gebeler, küçük çocuklar, morbid obezler, kronik hastalığı (astım, kalp hastalığı, diyabet, böbrek hastalığı, kanser hastaları…) olanların risk faktörü yüksektir.

Risk grubunda olanların grip şikayetlerinin başlaması durumunda mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurarak destek almaları gerekir. Bu hasta gruplarında antiviral tedavi dediğimiz ilaç tedavisi, şikayetler başladıktan sonraki 48 saat içinde etkindir.

Geç başlanması durumunda etkisiz kalır. Antibiyotikler domuz gribinde etkisizdir.

Domuz gribi nasıl tedavi ediliyor?

Domuz gribi aslında H1N1 (Influenza A) adlı mevsimsel grip virüsünün kendini değiştirerek daha dayanıklı hale gelmiş haliyle oluşturduğu grip demek. Dolayısıyla insanlar daha az sıklıkla domuz gribi virüsü ile karşılaşıyor fakat daha ağır hastalık geçiriyorlar.

Mevsimsel grip ile domuz gribi arasındaki farklara baktığımızda hastalık belirtilerinin daha ağır ve ciddi olduğunu görüyoruz. Domuz gribinde ateş daha yüksek, hapşırık ve burun akıntısı daha az, solunum güçlüğü ve zatürre sık görülüyor. Yine domuz gribinde kas ağrıları ve halsizlik mevsimsel gripten daha fazla.

Hal böyle olunca domuz gribi olan hemen her hasta hastaneye yatarak tedavi olmak durumunda kalıyor.

Domuz gribinden korunmak için bu önerilere kulak verin

Öksürük ve hapşırma yoluyla, hasta kişinin tükürük zerrecikleri havaya yayılarak sandalye, masa gibi yüzeylere bulaşabilir. Kişi virüsün bulaştığı bir yere dokunduktan sonra ellerini ağzına, gözlerine veya burnuna sürerse virüs bulaşabilir.

Bu yüzeylerde virüsün ne kadar süreyle canlı kalabileceğini etkileyen ısı, nem oranı, yüzey niteliği gibi pek çok faktör söz konusudur. Hasta kişinin temasının olduğu bu yüzeylere dokunulmamalı, herhangi bir sebeple dokunulduysa eller yıkanmalıdır.

Domuz gribi ve mevsimsel gripten korunmada genel hijyen kurallarına uyum önemlidir; yani öksürme ve hapşırma sonrası ellerin su ve sabunla iyice yıkanması veya alkol içeren el antiseptikleri kullanılması, hasta kişilerle temas durumunda maske kullanılması ve ellerin yıkanması, hasta kişinin bulunduğu ortamın sık sık havalandırılması gereklidir.

Ne yazık ki mevsimsel grip ve domuz gribinde kesin tedavi yöntemleri bulunmamaktadır. Bol sıvı almak, ateş düşürücü ilaçlar kullanmak ve dinlenmek ana tedavi şekli. Ana bulaşma kaynağı salgılar olduğundan ellerimizi sık sık yıkamak, öpüşüp sarılmamak, salgın şüphesinde koruyucu maskeler takarak kendimizi korumak çok önemli.

Özellikle yaşlılar, çocuklar ve kronik hastalığı olanlar hem mevsimsel gripten hem de domuz gribinden ciddi olarak etkileniyor. Daha fazla risk altında olanlar aşılanma ile grip virüslerinden korunabiliyor. Sonuç olarak her grip domuz gribi değil fakat domuz gribini tanımak ve ondan korunmak hayati önem taşıyor.

“Gripten korunmak için hasta olan kişilerin öksürme ve hapşırma sırasında ağız ve burunlarını bir mendille kapatmaları ve mendili çöpe atmaları, ellerin dezenfektan veya sabunla sık sık yıkanması, kapalı ortamların havalandırılması ve çevredeki eşyaların temizliğine dikkat edilmesi, hasta kişilerin mümkünse kalabalık ortamlara girmeyerek istiraharat etmesi gereklidir. Ayrıca grip aşısını özellikle risk grubunda olanların olması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

Hastalık teşhisi koymak için öncelikle hastanın şikayetlerine göre, influenza tarama testleri yapılıyor. Gribin tipi belirlenmek isteniyorsa ve doktor gerekli görürse PCR testleri yapılıyor.

Bu virüs domuz gribinden daha beter!

Liv Hospital Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Çağla Karakoç

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/domuz-gribi-kronik-hasta-ve-cocuklari-tehdit-ediyor/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть