Domuz gribinden korunmanın püf noktaları

Domuz Giribinden Korunma Yolları

Domuz gribinden korunmanın püf noktaları

domuz gribinden korunma yolları

Kış günlerinin iyice bastırdığı şu günlerde, nereye baksak herkes grip, üst solunum yolu enfeksiyonu, domuz gribi, ağır grip belirtileri ile yaşamaya çalışıyor. Domuz gribinin belirtileri nelerdir, domuz gribiyle başa çıkma yolları, domuz gribinden korunma yollları nelerdir konulu bir rehber hazırladık.

Domuz gribi nedir önce buna bir göz atalım ve aşama aşama tüm detaylarından bahsedelim.

Domuz Gribi Nedir

Domuz gribi bulaşıcı viral bir hastalıktır. Domuz gribi, influenza A H1N1 , öksürük, hapşırık, havadan bulaşan, etraftaki eşyalara sürülen ellerden, ağıza, buruna göze sürüldüğünde bulaşır.

Yakın temasta, kolaylıkla bulaşabilen bir hastalıktır. Kuluçka süresi bir ile dört gün arasında en fazla yedi gün sürer.

Genel belirtileri olarak yüksek ateş, titreme, halsizlik, kas ağrısı, baş ve boğaz ağrısı, bazende ishal bulantı, kusma şeklinde de gözlenebilir.

Domuz Gribinin Belirtileri Nelerdir?

Domuz gribinin belirtileri (İnfluenza A H1N1 ) aslında normal giripten farklı değildir. Seyreden yüksek ateş, burun akıntısı, öksürük gibi bulgularla kendini gösterir. Ayrıca boğaz ağrısı, vücut ağrısı, baş ağrısı, halsizlik ve yorgunluk şeklinde belirtilerle seyreder.

Çalışma hayatını aksatan en önemli hastalıklardan biridir. Hemen her yetişkin yılda bir yada birkaç kez olmak üzere grip le uğraşmak zorunda kalır.

Çocuklarda Domuz Gribi

Yetişkinlerde olduğu belirtilerin aynısı çocuklarda da görülmektedir. Çocuklarda öne çıkan grip belirtileri genelde huzursuzluk, uyku hali ve iştahsızlık olarak sayılabilir.

Eğer çocuk olsun yetişkinler olsun belirtiler ağırlaşırsa acil müdahale gerektirmektedir.

Yetişkinlerde  acil müdahele gerektiren grip belirtileri ise şu şekilde sayabiliriz:

 • Zor nefes almak veya nefes darlığı çekilmesi
 • Bilinç bulanıklığı
 • Sık ve uzun süreli kusma belirtileri

Çocuklarda acil müdahale edilmesi gereken grip belirtileri nelerdir:

 • Hızlı veya zor nefes alma belirtileri
 • Vücutta solgunluk ve morarmalar
 • Beslenememe
 • Uyaranlara cevap verememe
 • Uyku hali, uykuya meyillenme
 • Huzursuz olma
 • Ateşle birlikte gözlenen döküntüler

Domuz Gribi Nasıl Anlaşılır

Domuz gribi hastalığının tanısı, hastanın burun veya boğazından alınan örnekten elde edilen testlerle konulur.

Grip hastalığı ağır seyredenlerin, hastaneye yatacak derecede kötü olanların, domuz gribi testi yapmasında fayda bulunmaktadır.

Domuz gribi risk grubunda, gebeler, bebekler, özellikle iki yaşın altındaki bebekler, 65 yaş üstü yaşlılar ve koronik akciğer hastalığı bulunan, kronik böbrek yetmezliği olanlar, diyabet, kalp hastalığına sahip olanlar ve bağışıklık sistemi zayıf olanlar risk grubunda sayılmaktadırlar.

Domuz Gribinden Korunma Yolları Nelerdir

Domuz gribi de diğer grip türleri gibi yayılan bir hastalıktır. Domuz gribinden korunma yolları için kişisel olarak yapabileceklerimiz, alabileceğimiz önlemler aslında grip ve soğuk algınlığından korunmak için yapabileceklerimizin benzeridir.

 • Hasta görünen, ateşi olan, öksüren kişilerden uzak durmaya çalışılmalı, gerekirse toplu alanlarda maske takılmalı, yakın temaslarda.
 • Sık sık ellerinizi, burnunuzu, su ve sabun ile yıkayın. Özellikle öksürüp, hapşırdığınızda  elinizi ve yüzünüzü yıkayın.
 • Öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda, ağzınızı mendille kapatmaya çalışın, mendilleri mutlaka çöp kutusuna atın, ortaya veya ev ortamında açıkta bırakmamaya çalışın.
 • Ellerinizi gereksiz yere sürekli burnunuza, ağzınıza, gözlerinize sürmemeye çalışın.
 • Hasta bir halde toplu yerlere, gitmeyin.
 • Tokalaşıp öpüşmeye bir süre ara verin.
 • Bol sıvı tüketin, beslenmenize dikkat edin.
 • Kesinlikle istirahat edilmesi gerekmektedir.
 • Özellikle bağışıklık sistemini güçlendiren, bağışıklık sistemini destekleyen gıdalar alınmalı.
 • Bitki çayları, ekinizya, goji berry, zencefil vb. bitki çayları, tüketilmesi, c vitamini alınması yararlı olacaktır.

Grip aşısı olmak domuz gribinden korur mu

Hayır mevsimsel grip aşısı olmak domuz gribinden korumaz, ancak kronik hastalar, yaşlıların risk grubundaki kişilerin grip aşısı olması tavsiye edilir.

Domuz gribinde antibiyotik işe yarar mı

Hayır tüm grip türlerinde olduğu gibi domuz gribinde de antibiyotik tedavisinin bir yararı bulunmamaktadır.

Domuz gribinin aşısı var mı

Domuz gribinin tüm grip türleri gibi belirli kesin bir aşısı yoktur. Çünkü sürekli her yıl kendinideğiştiren bir virüs olduğundan, aşı üretmek güçtür. Mevcut grup türlerinin bir kısmında işe yarayan grip aşıları domuz gribinde bir fayda sağlamamaktadır.

Domuz gribinin ilacı var mı

Domuz gribinin aşısı olmadığı gibi, kesin tedavi eden bir ilacı da bulunmamaktadır. Ancak bazı antiviral ilaçların tedavi sürecinde faydalı olabileceği belirtilmektedir. (Tamiflu ve benzeri)

Sitemizde grip ve soğuk algınlığı ile başa çıkma yollarını anlattığımız; doğal tedaviler, korunma yolları ile ilgili diğer yazılarımıza da buradan ulaşabilirsiniz. Soğuk algınlığı nasıl geçer   ve grip nasıl geçer yazılarımızın size faydalı olacağını umuyoruz.

Источник: http://saglikloji.com/domuz-giribinden-korunma-yollari/

Domuz Gribinden Korunmanın Yolları

Domuz gribinden korunmanın püf noktaları

Ülkemizde hızla artan “Domuz Gribi” vakaları halk arasında paniğe yol açıyor.

Salgından korunmak için alınan birçok önlemin yanı sıra beslenmenin de önemini unutmamak gerekir.

Herhangi bir hastalık sırasında savunma yani bağışıklık sisteminin vücudu enfeksiyonlara karşı korumaya çalıştığını, enfeksiyonlarla savaş halindeki vücudun bağışıklık sistemini güçlü tutmanın elimizde olduğunu, bunun da yeterli ve dengeli beslenme ile sağlanabildiğini biliyoruz.

Koruyucu Beslenme Önerileri
Temel besin gruplarında dengeli dağılım temel kural, süt ve süt ürünleri, et, balık ve kümes hayvanları, sebze ve meyveler, tahıllar dört temel besin grubunu oluşturur. Dört temel besin grubunu oluşturan çeşitli besinler, günde 1-2 ara 3 ara öğünde yeterli miktarda tüketilmeli.

En Yararlı Mikroorganizmalar: Probiyotikler
Bağışıklık sistemini güçlendiren yararlı mikroorganizmaları (probiyotikleri) içeren süt, yoğurt veya kefir günde en az 2-3 porsiyon/bardak tüketilmeli.
A ve C Vitaminin yanı sıra antioksidanların önemi büyük.

Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi olan A ve C vitamini ve antioksidanları içeren havuç, brokoli, kabak, lahana, karnabahar, maydanoz gibi sebzelerin yanı sıra portakal, mandalina, greyfurt, elma gibi mevsim meyveleri ve antioksidan etkisinden dolayı nar bol tüketilmeli.

Şeker hastaları dikkatli olsunlar.

Suyun yanı sıra taze sebze suları
Vücut ısısını dengede tutabilmek amacıyla bol sıvı alımı yapılmalı. Her gün en az 2-2,5 litre su içilmeli.

Gerek C vitamini ihtiyacının karşılanmasında gerekse de sıvı alımına katkı sağlaması açısından taze sıkılmış sebze sularının tüketimi sıkça yapılmalı.

E VİTAMİNİN ÖNEMİ DE KAYNAĞI DA ÇOK ÖNEMLİ

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde önemli etkiye sahip E vitaminini sağlamak için yeşil yapraklı sebzeler, fındık, ceviz gibi yağlı tohumlar  yeteri miktarda tüketilmeli.

 Güneş yok, D vitamini ihtiyacı çok

Kış mevsiminde güneşten alınan D vitamininden de yoksun kalınıyor. Özellikle kemik ve diş gelişimi ve bağışıklık sistemi hücrelerinin sentezi için önemli olan D vitaminin diğer bir kaynağı olan balık, artan D vitamini gereksinimini karşılamak için kışın daha fazla tüketilmeli. D vitamini ölçülmeli ve eksiklik durumunda damla veya ampul destek tedavisi uygulanmalı.

Yağ tüketiminde tercih zeytinyağ
Yağ tüketimine özellikle dikkat edilmeli, katı yağlar yerine sıvı yağlardan zeytinyağ tüketimine özen gösterilmeli. Soğuklarla birlikte vücut ısısını yükseltmek için enerji açığı ortaya çıkar.

Ancak bu enerji açığının yağlı yiyeceklerle (fastfood, kızartma, kavurma), tatlı ihtiyacının da aşırı şekerli tatlılarla (hamur işi, şerbetli) karşılanmaması gerekiyor.

Dört temel besin grubunu oluşturan besinlerden eksik ve yetersiz tüketmek vücudumuzun bağışıklık sistemi zayıflatıyor ve vücudu hastalıklara karşı savunmasız hale getiriyor.

Tazesi yok diye,
beslenme, az çeşit sebzeyle sınırlanmamalı

Mevsimsel nedenlerden ötürü tazesi bulunamadığı için daha az tüketilen sebzeler, kışın da aynı sıklıkla tüketilmeli. Bu amaçla dondurulmuş sebzeleri kullanılarak yiyecekler çeşitlendirilebilir.

YUMURTA Protein vazgeçilmezimiz
Anne sütünden sonra en kaliteli protein olan yumurta günde 2 tane tüketilmeli.

Protein ihtiyacı için haftanın 2-3 günü kırmızı et, diğer günler de beyaz et veya balık öğünlerimizin vazgeçilmez yiyeceği olmalı.

SAĞLIKLI KAHVALTI ŞART

Mutlaka kahvaltı yapılmalı. Kahvaltıda, ayaküstü atıştırılan poğaça, börek gibi yağlı besinler yerine peynir, yumurta ,zeytin veya ceviz, mevsim yeşillikleri, açık çay, ıhlamur, bitkisel çaylar olmalı.

Öğlen ve akşam, besinlerde dengeli dağlım
Öğlen ve akşam öğünleri de sağlıklı besinlerden seçmeli. Sıvı alımını destekleyen çorba, ızgara, haşlama veya buğulama yapılmış kırmızı et, tavuk, hindi veya balık, mutlaka sebze yemeği, mevsim yeşillikleri ile yapılmış salata, yoğurt ve bol tahıl içeren ekmek çeşitleri seçilmeli.

Sağlıklı kaynaklardan sıvı tüketimi
Grip ile daha da artan sıvı ihtiyacının (2,5-3 litre) önemli bir kısmını su olarak karşılanmalı.
Su dışında bitkisel çaylar (ıhlamur, kuşburnu, adaçayı, ekinezya, yeşil çay, vb.) ve taze sıkılmış meyve suları içilmeli.

5 porsiyon sebze-meyve
Günlük toplam 5 porsiyon taze sebze ve meyve tüketmeye özen gösterilmeli. 

Sebze ve meyveler
çok iyi yıkanmalı

Haşlanan sebzelerin suları dökülmemeli, kendi suyu içinde pişirilmeli ve vitamin kaybının önlenmesi gerekir.

Probiyotikler çok yararlı
Probiyotik(yararlı mikroorganizmalar) içeren  yoğurt veya kefir günde en az 2-3 porsiyon/bardak tüketilmeli. Probiyotik kapsüller de takviye olarak alınmalı.

Yağ alımı yine az miktarda
Yağlı kızarmış yiyeceklerden uzak durularak, günlük yağ alım miktarı azaltılmalı.

Domuz gribine yakalanmamak için
ne yemeli?

Domuz gribine yakalanacağım korkusu
vatandaşı canından bezdirdi.

Hastalığa karşı önlem olarak yapılacak aşı ise tartışılmaya devam ediyor. Peki vatandaş domuz gribine karşı ne yapmalı.
İşte en az masraflı ve en kolay reçete…..

Kırmızı biber
Portakalda bulunan C vitamininin 2 katını içerir. C vitamini gribin etkisini yüzde 80 oranında azaltabilecek kadar güçlü bir silahtır.

Yoğurt ve Kefir
İçinde bağırsaklarda mikroplarla savaşan yararlı bakteriler olan probiyotik bulunur. Böylece grip virüsü vücutta barınamaz.

Yeşil çay
Bağışıklığı güçlendiren “epigallocatechin gallate” isimli kimyasalı içerir. Günde 3 fincan tavsiye ediliyor.

Badem
Hastalıklarla savaşan antioksidan E vitamini bakımından zengindir. Yağlı tohumlar arasında, Omega 3 en fazla oran bademde bulunur. Alkali oranı en yüksek meyvedir. Gripten korunmak için her gün bir ara öğün olarak 24 tane badem yemeye çalışın.

Tavuk suyuna çorba
Vücutta mukus üretimini artırarak gribin boğaz ağrısı ve öksürük gibi etkilerini yatıştırmaya yardımcı olur. Organik tavuklardan hala lezzetli tavuk çorbaları yapmak mümkün. Yerken bol limon zerdeçal, pulbiber,karabiber eşliğinde yiyin.

Sarımsak
Sülfür maddesi grip sezonunda bu hastalığa yakalanma riskini 2.5 kat azaltıyor ve virüsü öldürme özelliği de bulunuyor. Taze sarımsak daha etkili. Sarımsak turşusu ise her kış sofranızda olmalı.

Zerdeçal
Son zamanların en  yükselen besini.Doğadaki en güçlü ve en hızlı yanıt veren antienflamatuar. Vücudunuzda yükselen enfeksiyon göstergesi olan CRP düşürücüdür.

Zencefil
İçeriğinde doğal olarak bulunan “gingerol” maddesi, her türlü enfeksiyonu uzakta tutmaya yardımcı. Zencefil çayını tercih edebilirsiniz.

Ceviz
Antioksidan selenyum soğuk algınlığı, grip ve kansere karşı koruma sağlar. İçindeki selenyum oranı diğer tüm gıdalardan 10 kat oranında daha fazladır.

Turunçgiller
Önemli bir C vitamini kaynağıdır. Suyunu sıkarak değil taze tüketin.

Bal
Doğal olarak anti bakteriyel özelliklere sahiptir. Çaya ya da yoğurda katarak tüketirseniz etkisi daha da güçlü olur.

Lahana
Ispanak ve lahana gibi koyu yeşil renkli yaprağa sahip sebzeler, bağışıklık sistemini gribe karşı güçlendiren D vitamini bakımından zengindir.

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

Источник: https://fitsharp.com/domuz-gribinden-korunmanin-yollari/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.