Dudak Estetiği

içerik

Dudak Estetiği Nedir? Dudak Estetiği Nasıl Yapılır? – Sağlık Ocağım .NET

Dudak Estetiği

Dudak, yüzün estetik görüntüsünde önemli yeri olan bir yapıdır. Dudaklar birbirinin üstüne binik olabilir veya dudağın biri içeriye girmiş şekilde gözükebilir.

Çene yapısının getirdiği yapısal bozukluklar, diş yapısının getirdiği problemler, yüzün deri kalınlığı, burun yerleşimi gibi yüzün estetik görünümünü sağlayan dudaklar, bazen estetik ameliyata ihtiyaç duyar. Dudaklar, bütün bu yapıların içinde yüzün güzel ve estetik görünümünde önemli rol oynar.

Dudaklar birçok mimikte anlamı, dudakların seksapellik ve parlaklık özelliği, dudakların yüz ifadesinde önemli pozisyonu, dudakların beslenme sırasında ve konuşurken bazı görevleri gibi birçok fonksiyonu vardır. Bunların yanı sıra özellikle kadınlarda dudak, güzelliği dışarı yansıtılmasını sağlayan bir yapıdır. Dudakları genellikle ruj ile dolgunlaştırma çabası gösterilir.

Dudak estetiği neden yapılır?

Dudak estetiği operasyonlarında en sık uygulanan yöntem dudakları büyütme ameliyatıdır. Bu ameliyat sırasında dudak kenarlarında oluşan yaşlılık çizgileri gibi çizgiler de düzeltilir. Dudak estetiğinde sadece dudak değil, dudak çevresindeki bozuklukların da düzeltilmesi işlemi yapılır.

Bazen geçirilen herhangi bir kaza sonrası dudak yaralanmaları ve bu bölgede kalıcı skarlar oluşur ve bu gibi problemlerden sonra dudak estetiği yapılabilir. Bunların yanı sıra yaşın ilerlemesi ile oluşan bozukluklar ve dudak küçülmesi nedeni ile dudak estetiği yapılır.

Dudak estetiği ameliyatında uygulanan yöntemler

Dudak estetiğinde ilk tercih edilen yöntem dolgu yapılmasıdır. Dudak estetiğinde cerrahi tedavi yapılırken keserek veya dudağın bir yerlerini çıkararak ve bazı izler bırakılarak uygulanan ameliyatlar günümüzde tercih edilmemektedir.

Fakat bazen çok nadir olarak travmalar ya da bazı anomalilerde kesilerek uygulanan cerrahi tedavi uygulanabilir. Bunun dışında dudak estetiği cerrahi tedavisinde doku nakli, yağ enjeksiyonu uygulaması gibi yöntemler de uygulanır.

Cerrahi dışında yapılan dudak estetiğinde dolgu materyalleri gibi yöntemler uygulanır. Dudak estetiğinde sadece yağ enjeksiyonu uygulanarak yapıldığında dudakta bu estetiğin kalma oranı oldukça düşüktür.

Doku nakli ile yapılan dudak estetiğinde derinin üst tabakası ince bir şerit halinde hazırlanır ve dudağın neresi ne kadar kalınlaşacak ise bunun planı yapılarak bir noktadan girilerek nakil yapılacak doku içeriye yerleştirilir ve bu şekilde operasyon yapılır.

Dudak estetiği ameliyatı nasıl yapılır?

Dudağın alacağı şeklin karar verilmesi sırasında hastanın var olan dudağının ortaya konulması gereklidir. Var olan dudak belirlenirken dudak, normal kalınlıkta mı yoksa değil mi, burun ve çene arasındaki yerleşimi doğru yerde mi gibi durumların göz önünde bulundurulması önemlidir.

Dudak estetiği kararı verilmeden önce plastik cerrahi uzmanı bu özellikleri dikkatlice değerlendirir. Dudak estetiği hem hasta hemde doktor için çok zor bir işlem değildir. Dudak dolgusu işlemi hasta ile birlikte yapılır.

Dolgu işlemi sırasında basit lokal anestezik kremler veya buz anestezisi kullanılır. Bazı hastalarda dudak estetiği sırasında bölgesel anesteziye gerek duyulabilir.

Dudak dolgusu yapılırken hasta ayna ile yapılan işlemi takip edebilir ve doktoruna istediği dudak tipine göre yönlendirebilir. Bu sayede hasta işlemden sonra bir sürpriz ile karşılaşmaz.

Dudak dolgusu estetiği, doktor ve hasta işbirliği ile yapılır ise daha güzel sonuçlar elde edilir.

Dudak estetiğinden sonra tekrar estetik gerekir mi?

Dudak estetiği neden yapılır

Dudak estetiği ameliyatı sonrası hasta dudaklarını beğenmez ise konulan doku çıkartılabilir. Fakat bu işlem hem hasta hemde doktor için biraz yorucu olabileceği gibi, dudak estetiği sırasında doku nakli yapılmış ise konulan dokunun bir kısmı çıkartılarak tekrar düzeltme sağlanabilir.

Dudak estetiği sırasında yağ enjeksiyonu yapılmış ise basit bir masaj verilerek fazla yağın erimesi sağlanır. Dudak estetiği dikkatli yapılır ise bu tür komplikasyonlar daha nadir olur.

Dudaklar estetik yaptırmadan kalınlaşır mı?

Dudak yapısından memnun olmayan bayanlar dudaklarını kalınlaştırmak için bazı test edilmiş kremleri kullanır. Uygulama yapıldıktan 5 dakika kadar sonra dudak hacmi % 10 – 15 civarı artış olur. Bu kremlerde bulunan bir madde deride bir reaksiyon oluşturur ve yarattığı reaksiyon sonucu dudaklar hacim kazanır.

Bu reaksiyon kremler zararlı olduğu için değil buna özel bir madde olduğu için sayılabilir. Fakat bu kremi sürekli kullanmak gerekir. Bu kremler ile vücut, doğal olmayan bir tepkiye maruz kalır. Ayrıca bu kremler ile dudağın şekli düzeltilmez. Kremler dudakları kalınlaştırır. Fakat hiç bir zaman dudak estetik ameliyatı kadar etkili olmaz.

Dudak estetiği ameliyatı sonrası

Dudak dolgusu operasyonundan sonra yaklaşık yarım saatlik bir gözetim sonrası hasta evine dönebilir. Dudak dolgusu işleminden sonra dudaklarda ödem oluşabileceğinden 1 saat kadar bir şey yenilip, içilmemeli ve bir gün kadar ruj kullanılmamalı ve makyaj yapılmamalıdır.

Dudak estetiği sonrası iğne ucunun girdiği noktalarda hafif kızarıklık, morluk görülmesi normaldir. Bu durum genellikle 2-3 veya 10-14 gün içinde normale döner. Bazen dudak estetiğinden sonra uçuk çıkabilir ve böyle bir durumda doktorun haberdar edilmesi önemlidir.

Dudak estetiği ameliyatının yan etkileri

Dudak dolgusu operasyonu ile vücuda enjekte edilen hyaluronik asit normalde de vücutta bulunan bir madde olduğu için herhangi bir risk içermez. Fakat iğnenin girdiği alanda kısa süreli şişlik ve morluk oluşabilir. Bu tür küçük yan etkiler genellikle normaldir.

Estetik ameliyatları ile ilgili benzer sağlık konuları

Источник: https://www.saglikocagim.net/dudak-estetigi-nedir-dudak-estetigi/

Dudak Estetiği

Dudak Estetiği

Dudak estetiği uygulamalarında amaç, dudaklarda doğallığın korunması ile kalınlaştırılması, kıvrımlarının daha belirgin hale getirilmesi, dolgunlaştırılması ve kırışıklıkların azaltılmasıdır.

Dudak estetiği uygulaması farklı yöntemler ile yapılabilir. Cerrahi olan ve cerrahi olmayan operasyon yöntemleri vardır. Bunlar kişinin durumuna, tercihine ve dudağın mevcut durumuna göre uygulanır.

Dudak estetiği kişinin yüzündeki estetik görünümün oluşmasını sağlar.

Cerrahi olmayan yöntemler: Cerrahi olmayan bu yöntemler dolgu maddelerini kullanılarak uygulanır. Dudak estetiği için kullanılan dolgu maddeleri içinde genelde hyalüronik asit bulunur.

Dudaklarda cerrahi olmayan yöntemin tercihi cerrahi müdahaleye gerek olmadığındandır. Bu sebepten dolayı en sık uygulanan yöntemin bu olduğu söylenir.

Dolgu maddesi olarak hastaların kendi yağ dokuları da kullanılabilir.

Cerrahi yöntemler: Bu yöntem ile dudak kalınlaştırmada vücudun bir yerinden alınmış doku parçası dudak içerisinden insizyon ile yerleştirilir.

Cerrahi yöntemler ile yapılan kalınlaştırma estetiği dolgu maddeleri ile yapılan işleme göre daha doğal ve kalıcı görünüm verir. Bu işlem lokal anestezi yardımı ile yapılır. Bazı kişilere dudak küçültme işlemi de yapılabilir.

Bu işlemde iri olan dudaklardan, ağız mukozası içerisinden yapılan bir kesi yardımı ile eliptik bir parça çıkarılır ve dudaklarda küçülme sağlanır.

Bu işlem çeşitli dolgu maddeleri ile yapılır. Dolgu maddeleri kesi yapılmadan, dudak yapısı içerisine enjekte edilir. Bu dolgu maddeleri, hyalüronik asit adı verilen madde ile, vücuttan alınan yağ dokusundan olabilir.

Dudak kalınlaştırma işlemi dudak yapısı ince olan ya da zamanla incelen, dolgun ve kalın dudaklar ile yüzündeki güzellik ve gençlik ifadesini güçlendirmek isteyen ya da daha dolgun ve diri dudağa sahip olmak isteyen kişiler tarafından tercih edilir.

Dudak kalınlaştırmada amaç dudak kıvrımlarını daha belirgin hale getirmek, kırışıklıkları azaltmak ve dolgun hale getirmek. Ancak bu işlem ile doğal bir görünümün de korunması başlıca hedeftir. Dudakları kalınlaştırmak, kırışıkları düzeltip dolgunlaştırmak için pek çok yöntem bulunur.

Bu yöntemleri 3 ana grupta inceleriz. Yabancı dolgu malzemeleri, sıvı silikon ve silikon yağı, yüz dokularına enjekte edilerek kullanımı ise 1960-70’ lerde popüler olmuştur.

Dudak kalınlaştırmak için yıllardır kullanılan sıvı silikon ve silikon yağı içermiş olduğu olumsuzluklar dolayısıyla ve uygulanan hastalarda da çeşitli komplikasyonlara neden olmuştur.

Bu yüzden artık günümüzde kullanılması, estetik dolgu maddesi olarak satılması ve direk doku içine enjeksiyonu Amerikan gıda ve ilaç kurumu olan FDA tarafından yasaklanmıştır. Ülkemizde hiçbir plastik cerrah yüze sıvı silikon veya silikon yağı enjeksiyonu uygulamaz.

Dudak İnceltme

Aşırı kalın olan dudağın küçültülme işlemine denir.

 Kalın olan dudağın mukozasından (kırmızı renkli kısım) elips şeklinde bir parçanın, altındaki yağ dokuları ile beraber çıkartılarak uygun bir teknik ile dikilmesi işlemidir. Dudak inceltme işlemi lokal anestezi ile yapılır.

 Oluşmuş olan şişlik ve morluklar birkaç gün içerisinde kaybolur. Mukozada yapılan dikişlerin izleri görünür olmadığı için ameliyat sonrasında herhangi bir iz problemi oluşmaz.

Dudak Kaldırma

Dudak kaldırma işleminde dudak kenarı yukarı doğru kaldırılıp, dıştan görünen dudağın kırmızı alanları genişletilir. Bu yöntem genelde üst dudaklar için uygulanır. Bu şekle ulaşmak amacıyla farklı yöntemler bulunur.

Yapılan işlemlerden birinde,üst dudağın kenarının üstünden martı kanadı şeklinde bir cilt çıkarılarak dikilir. Bunun haricinde burnun alt tarafından boğa boynuzuna benzer bir cilt çıkarılıp dikilebilir. Yapılan yöntem üst dudağı geniş olan kişilerde tercih edilir. İşlem sonrasında izler belirsiz hale gelir.

Uygulanan diğer bir yöntem ise dudağın iç kısmından V biçiminde kesiler yapılıp, Y biçiminde dikilmesi ve dudağın kırmızı olan alanı dışarı doğru genişleterek daha büyük ve dolgun bir şekilde görünmesinin sağlanmasıdır. Diğer bir yöntem de dudak asma tekniğidir.

Dudak asma tekniğinde burnun deliğinin içerisinden yapılacak küçük kesi ile, dikişler dudağın kenarından geri döndürülerek bağlanır. Böylece dudağın kırmızı alanları daha çok belirginleşir.

Dudakta Sarkmaları Giderme

Dudak kenarında oluşan sarkmalar, yaş ile beraber olan dudakların yaşlanmasının önemli belirtilerinden biridir.

Böyle bir durumda dudağın köşeleri aşağı doğru sarkıp, köşelerden aşağı ve yana inen oblik kıvrım ortaya çıkabilir. Bu sorunlar dudağın köşelerine yapılabilecek cerrahi işlemler ile düzeltilebilir.

Botox veya geçici dolguların uygulanması ile başarılı bir biçimde düzeltilebilir.

Gülme Deformasyonunun Düzeltilmesi

Kişi gülerken veya konuşurken burnunun uçları aşağı doğru çekilir. Üstteki dudak ile burnun arasında olan açı çok daralır, dudağın üstü aşırı ölçüde kısalır, dışarı doğru kıvrılıp veya diş eti olması gerektiğinden daha çok görünür olur. Bu şekil sorunları düzeltmek amacıyla çeşitli cerrahi olan işlemler yapılır.

Cerrahi işlemler yalnız başına uygulanıp, bu sorunlar düzeltilebilir. Bu işlemlerin yanı sıra burun ameliyatı estetiği gibi girişimler ile de beraber uygulanabilir. Kişilerin gülmeleri esnasında diş etlerinin çok göründüğü durumda, kişilerde çenenin deformasyonu da oluşabilir.

Böyle durumlarda ortodontik tedaviler veya maksillofasyal olan cerrahi işlemler gerekli olabilir.

Dudak Estetiği Riskleri

 • Vücudumuzun kabul edemeyeceği türden olan bazı malzemeler dudaklarımızda alerjik reaksiyonlara sebep olacağı gibi zaman içinde şeklini bozabilir. Bu sebeple kalıcı dolgu yaptırarak böyle bir risk almaktansa geçici ama sağlıklı ve güvenilir marka dolgu yaptırmalı, vücudumuzun kabul edebileceği malzemeler kullanmayı tercih etmeliyiz.
 • Doktorumuzu iyi araştırmalıyız. Çünkü vücudumuza yapılan her müdahale büyük olsun küçük olsun maksimum özeni hak eder. Ciddiye alınması gereken estetik operasyonlardır. Bu yüzden sırf kampanyalar var diye bilmediğimiz ve çok araştırmadığımız doktorlara kendimizi emanet etmemeliyiz. Dudağımızın kötü görünme ihtimalinin yanı sıra ciddi sağlık sorunları ile karşılaşabiliriz.
 • Sadece üst dudağa bol miktarda dolgu yaptırırsak dudaklarımız kötü bir görünüm alır. Orantılı dolgu yaptırmalıyız. Fazla dolgu istenmeyen görüntülere yol açabilir. En dolgun dudaklara değil size en çok yakışan dudaklara sahip olmak ilk hedefiniz olmalıdır.

Источник: https://evdesifa.com/dudak-estetigi/

Dudak estetiği ameliyatı

Dudak Estetiği

Dudak şekillerinizden herhangi bir sebeple memnun değilseniz, dudak estetiği bu sorununuza çözüm sağlıyor. Estetik dudak ameliyatı yaptırarak dudaklarınızdaki şekil bozluluklarını, ince dudakları dolgunlaştırmayı sağlayabilirsiniz.

Dudaklardaki orantısız görünüm yani bir dudağın diğerinden daha büyük olması, çene yapısının getirdiği problemler, dişlerin yapısından kaynaklanan dudak şekilsizliği problemleri, burun bölgesinin yerleşimi gibi birçok etken dudak yapısında estetik ameliyatlarla daha güzel bir dudak yapısına sahip olmak için ihtiyaç haline gelebilir.

Bunun yanında özellikle kadınlarda dudak, kadınlığı, çekiciliği simgeleyen en önemli öğelerden biri. Makyaj yaparken de en çok özen gösterilen öğelerden biri dudaklar, kadının daha seksi, daha güzel, daha çekici olmasını sağlayan, yüz bölgesinde ilk göze çarpan öğelerden biri.

Bu sebeple biçimli, bakımlı dudaklara sahip olmak her kadının istediği bir olgudur.

Sponsorlu Bağlantılar

Dudak estetiği ile hangi uygulamalar yapılmaktadır?

Dudak estetiği operasyonu ile dudaklar üzerinde birçok işlem yapılabilmektedir. Ancak en çok tercih edilen dudak estetiği operasyonu dudak büyütme, dudak kalınlaştırma, dudak dolgunlaştırma diye tabir edilen estetik dudak operasyonlarıdır.

Dudak estetiği ile dudaklarınızı daha dolgun daha kalın bir görünüme kavuştururken, aynı zamanda dudak kenarlarınızdaki yaşlılık belirtisi olan çizgileri de destekleyerek kamufle ettirebilirsiniz.

Bunun yanında herhangi bir darbe ya da herhangi bir kaza sonucu dudaklarınızda hasar oluşmuş ise, estetik dudak ameliyatı ile bu dudak kusurlarını tamamen ortadan kaldırtabilir ve son derece çekici dudaklara sahip olabilirsiniz.

Bunun yanında yaşınız ilerledikçe dudaklarınızda incelme ve dikine giden derin çizgiler oluşmaktadır. Dudak estetiği ile bu kusurları da yok ederek dolgun dudaklara sahip olabilirsiniz.

Dudak estetiğinde dudak şekline nasıl karar verilir?

Dudak estetiği yaptıracağınız zaman sizin yüzünüze gidebilecek en güzel dudak şekli belirlenir. Dudağın şekli belirlenirken dudak kalınlığınız, dudağınızı çene ve burun ile olan orantısı göz önüne alınır.

Bazen dudak dolgunlaştırıcı operasyonlar size sadece yüzünüzde 4 noktaya anestezi uygulanarak, sizinde yapılan işlemleri görerek ve sizinde telkinlerinize dudak dolgunlaştırma işlemleri karşılıklı diyalog aracılığı ile de yapılmaktadır.

Bunun en büyük faydası siz dudak estetiği sonucunda herhangi bir sürprizle karşılaşmazsınız çünkü operasyonu birebir takip edebilme ve müdahale edebilme şansına sahipsinizdir.

Dudak estetiğinde hangi yöntemler kullanılır?

Estetik dudak operasyonlarında en çok tercih edilen yöntem dudak dolgunlaştırma yöntemidir. Cerrahi müdahale ile dudak estetiği yapılabilmektedir ancak kişiler ilk tercihini dudak dolgunlaştırma operasyonundan yana kullanılır.

Dudak dolgunlaştırma nasıl yapılır?

Dudak dolgunlaştırma işlemine başlamadan önce dudaklarınız doktorunuz tarafından dezenfekte edilir. Dudak dolgunlaştırma operasyonu yapmanda önce dudaklarınızda veya dudak çevrenizde herhangi bir ya da veya uçuk olmaması gerekir.

Dudağın ihtiyacı olan kalınlık hangi bölgede ise, o bölgeye küçük iğneler aracılığıyla dolgu maddesi enjekte edilir. Yani dudak çizgilerinizin olduğu dudak çevrenize dolgunluk istiyorsanız bu bölgeye dudak dolgunlaştırıcı enjekte edilir.

Dudaklarınızın orta bölümünde etli bölgenin kalınlaşmasını istiyorsanız dudak dolgunlaştırıcı madde bu bölgeye enjekte edilir. Dolgu maddesini dudağa enjekte edildikten sonra iğne çekilir çekilmez, kanama olmaması için minik bir pamuk yardımıyla birkaç saniye bastırılır.

Dudak dolgunlaştırma operasyonu ardından, kısa bir süre dudaklarınızda kızarıklık, karıncalanma, çok hafif de olsa ağrı hissi duyulabilir. Ancak bu normal bir süreçtir. İstenilen dudak dolgunluğu ortalama 1 hafta içersinde tam şeklini alır.

Estetik dudak operasyonu yaptırmadan dudakları kalınlaştırmak mümkün müdür?

Dudakları kalınlaştırmak için, estetik dudak operasyonları dışında kişiler bazen kozmetik sanayinin ürettiği bir takım dudak kalınlaştırıcı kremleri tercih edebilmektedir.

Dudak kalınlaştırıcı krem, dudak dolgunlaştırıcı krem adı altında satılan bu ürünleri, dudağınızı sürdüğünüz andan ortalama 5 dakika sonra yüzde 10 oranlarında bir dudak dolgunluğu, dudak kalınlığı gözlemlenebiliyor. Ancak bir süre sonra etkisini yitirerek, dudaklarınız tekrar eski haline dönüyor.

Böylelikle gün içinde sürekli o dudak dolgunluğunu sabitlemek için, sürekli o dudak dolgunlaştırıcı kremleri sürmek durumunda kalıyorsunuz. Doğal olarak gün içinde sürekli tekrarlamanız gereken dudak dolgunlaştırıcı kremin tıbbi açıdan sakıncası olup olmadığı tartışılır bir hal alıyor.

Dudak estetiği yapıldığı anlaşılır mı?

Dudaklarınıza yaptırdığınız dudak estetiği, dudak dolgunlaştırma uygulamalarının anlaşılması, tamamen yaptırdığınız uygulamanın ne kadar doğal yapıldığı ne kadar abartıldığı ile alakalıdır.

Dudaklara uygulanan hazır dolgu maddeleri veya vücudunuzun başka bölgesinden alınan yağ hücrelerinin dudaklara transfer edilmesinde oranın, miktarın abartılması ve dudaklarınızın burnunuzla, elmacık kemiklerinizle, çenenizle uyumsuz bir görünüme kavuşması halinde tabii ki dudak estetiği yaptırdığınız belli olacaktır.

Burada hem güzel, hem dolgun, hamda doğal görünen bir dudak estetiği kesinlikle işinde tecrübeli uzman bir doktor tarafından yapılmasına bağlıdır.

Источник: https://www.kadincasayfa.com/dudak-estetigi-ameliyati/

Dudak Estetiği Nedir? – estetiCare Özel Tıp Merkezi

Dudak Estetiği

Dudaklar, yüz estetiğinin en önemli öğelerinden biridir. Hatları belirgin, dolgun ve gergin kırmızı renkli dudaklar, kadın çekiciliğinin adeta timsalidir.

Dudakların sadece dolgunluğu, kontürleri ve rengi değil şekli ve yüz mimikleriyle birlikte verdiği ifade ve imaj yüz güzelliğinde farkında olmadan ilgi çeken unsurlardır. İşte bu hususlar dudakların sıradanlığını, çirkinliğini ya da çekiciliğini belirleyen ayrıntılardır.

Dudakların inceliği ya da normalden çok kalın oluşu, kısalığı ya da uzunluğu, hatlarının silikliği, renginin solukluğu, kenarlarındaki sarkmalar ve dudakların etrafındaki kırışıklıklar dudak estetiğini bozan, dolayısıyla yüz estetiğini de olumsuz etkileyen başlıca faktörlerdir.

İşte bu olumsuzluklar cerrahi ve cerrahi dışı çeşitli estetik uygulamalarla giderilerek, dudaklar daha güzel ve çekici hale getirilebilmektedir.

Dudak Dolgunlaştırma

Dudakları kalınlaştırma amacıyla yapılan işlemlerdir. Dudağa yapılan çeşitli dolgu yöntemleriyle bu sağlanır.

Yapay maddelerle dolgu
Bu amaçla üretilmiş ve piyasaya sunulmuş çeşitli ürünler mevcuttur. Bunlar genellikle herhangi bir kesi yapmaksızın enjeksiyon şeklinde uygulanırlar. Birçoğu çeşitli dezavantajları nedeniyle kullanımdan kalkmış ya da çok nadiren tercih edilmektedirler.

Günümüzde bu amaçla tercih edilenler hyaluronic asit içerikli ürünlerdir. Hyaluronic asit insan vücudunda normalde de bulunan bir molekül olduğu için herhangi bir yabancı cisim tepkisi ya da alerjik reaksiyona neden olmaz. Dolayısıyla istenmeyen sonuçlara da neden olmadığı için güvenle kullanılabilmektedir.

Hyaluronic asit içerikli bu ürünlerin değişik alt kategori ürünleri de mevcuttur. İhtiyaca göre bunlardan birisi tercih edilir. Hyaluronic asit içerikli dolgu maddeleri dudak estetiğinde başlıca iki amaçla kullanılır. 1-Dudak hatlarının belirginleştirilerek dudakların daha dolgun görünmesini sağlamak.

Bu amaçla enjeksiyon, dudak hatları boyunca ve üst dudakta burunun altında kalan, filtrum dediğimiz oluksu çukurluğun yan kenarları boyunca yapılır. 2- Dudak çevresindeki kırışıklıkların ve çizgilerin yok edilmesini sağlamak. Bu amaçla bu ürünler deri yüzeyinin ve çizgilerin hemen altına(dermis tabakası içine) zerk edilerek işlem gerçekleştirilir.

Bu uygulamalarda elde edilen sonuçlar ortalama 6 ay kadar sürer. Etkisi geçince tekrarlamak gerekir.

Dolgu maddesi enjeksiyonu yapılırken ürünün mutlaka orijinal, yasal ve güvenilir olduğundan emin olmak gerekir. Uygulamayı yapan hekimin bu konuda yeterli bilgisi ve deneyimi bulunmalıdır. En önemlisi uygulayıcı uzman hekim steril şartlarda çalışmaya azami özeni göstermelidir.

Vücuttan alınan materyal ile dolgu
Bu amaçla kullanılan materyaller yağ dokusu, faysa dokusu ya da doku kokteylidir. Bunlardan da tercih edilen yağ dokusu enjeksiyonu(lipofilling) dur. Yağ dokusu genellikle karın ya da bacak iç kısımlarından alınır.

Kişinin kendi vücudundan alındığı için herhangi bir yabancı doku reaksiyonuna sebep olmaz ve alınan bölgede iz kalmaz. Enjeksiyon yöntemiyle dudak içine özellikle kas dokusu arasına uygulanarak dudaklarda istenilen dolgunluk sağlanır.

Günümüzde microlipoinjection yöntemiyle çok ince çizgilerin giderilmesi bile sağlanabilmektedir. En önemli dezavantajı enjekte edilen yağın bir kısmının vücut tarafından emilerek yok edilmesidir. Bunun için ikinci, üçüncü seans uygulamalara ihtiyaç olabilmektedir.

Sonuçta elde edilen dolgunluk kalıcıdır.

Dudak Sarkmalarının Giderilmesi

Dudak kenarlarındaki sarkmalar dudak yaşlanmasının en önemli belirtilerinden birisidir. Dudakköşeleri aşağıya doğru sarkar ve köşelerden yana-aşağı doğru oblik bir kıvrım ortaya çıkar.

Bu görüntü kişiye karamsar, yaşlı ve mutsuz bir yüz ifadesi verir.

Bu durum dudak köşelerine yapılan minik cerrahi işlemlerle düzeltilebileceği gibi geçici dolgu ya da botoks uygulaması ile de tatminkâr sonuçlar alınabilir.

Gülme Deformitesinin Düzeltilmesi

Gülme deformitesi kişinin gülerken ya da konuşurken ortaya çıkan olumsuz görünümleri kapsar. Örneğin; kişi konuşurken veya gülerken burun ucu aşağı doğru çekilebilir, üst dudakla burun arasındaki açı fazlaca daralır, üst dudak aşırı derecede kısalır ve dışa doğru aşırı kıvrılır ya da diş etleri normalden daha fazla görünür hale gelebilir.

Bu problemlerin giderilmesi amacıyla yapılabilen çeşitli cerrahi girişimler vardır. Bu girişimlerden bazıları tek başına yapılabileceği gibi örneğin, estetik burun ameliyatı ile birlikte yapılabilirler. Gülerken diş etinin fazlaca görülmesi hali bazen bir çene deformitesi ile birlikte de olabilir.

O takdirde ortodontik yaklaşım ya da maksillofasyal cerrahi yaklaşımlar gerekli olabilir.

Yayınlanma: 14/09/2015

Bu sayfadaki bilgiler size yeteri kadar yararlı oldu mu?

Источник: https://www.esteticare.com/kurumsal/makaleler/dudak-estetigi-nedir

Dudak Estetiği – Estecenter Cerrahi Tıp Merkezi

Dudak Estetiği

Dudak yapısı bazı kişilerde genetik olarak ince ve belirsiz bir görünüme sahip olabilir. Aynı zamanda yaşın ilerlemesiyle birlikte dudaklarda dokuların incelmesi ve kırışması yüzünden, diriliğini ve dolgunluğunu kaybetmiş olabilir.

Dudak estetiği uygulamasında amaç, dudaklarda doğallığın korunmasıyla kalınlaştırılması, konturlarının daha belirgin hale getirilmesi, kırışıklıkların azaltılması ve dolgunlaştırılmasıdır.

Dudak estetiği uygulaması farklı yöntemlerle yapılabilir. Cerrahi olan ve cerrahi olmayan operasyon yöntemleri bulunmaktadır. Bunlar kişilerin durumuna, tercihlerine ve dudakların mevcut haline göre uygulanır. Dudak estetiğinin yapılması kişinin yüzündeki estetik görünümün oluşmasını da sağlar.

Cerrahi olmayan yöntemler:

Bu yöntemler dolgu maddeleri kullanılarak uygulanır. Dudak estetiğinde kullanılan dolgu maddelerinin içeriğinde genellikle hyalüronik asit bulunmaktadır. Dudaklarda bu yöntemin tercih edilmesi cerrahi müdahaleye gerek olmadığı içindir. Bu yüzden en sık uygulanan yöntem olduğu söylenebilir. Dolgu maddesi olarak hastanın kendi yağ dokusu da kullanılabilir.

Cerrahi yöntemler:

Bu yöntemle dudak kalınlaştırma işleminde vücudun bir bölgesinden alınmış doku parçası dudak içinden insizyonla yerleştirilmektedir.

Cerrahi yöntemlerle yapılan dudak kalınlaştırma estetiği dolgu maddeleriyle yapılan işleme göre daha kalıcı ve doğal görünümde olur. Bu yöntem lokal anestezi uygulanarak yapılır. Bazı durumlarda dudak küçültme işlemi de yapılır.

Bu işlemde iri olan dudaklarda, ağız mukozası içinden yapılan bir kesiyle eliptik bir parça çıkarılmakta ve dudaklarda küçülme sağlanmaktadır.

Dudak Estetiğinde Kullanılan Dolgu Maddeleri

Dudaklarda dolgu için kullanılan yapay maddelerde çeşitli ürünler kullanılmaktadır. Bu işlemler genellikle kesi yapılmadan enjeksiyon şeklinde uygulanır. Kullanılan maddelerin çoğu günümüzde dezavantajları olduğundan, aktif olarak kullanılmamaktadır.

Günümüzde en fazla kullanılan hyalüronik asit içeriğine sahip olan dolgulardır. Bu madde insan vücudunda doğal olarak bulunduğundan, dolgu sonrası vücudun alerjik reaksiyona neden olmaz.

Bu nedenle vücutta yapılan dolgu işlemlerinde güvenle kullanılan maddelerden birisidir.

Hyalüronik asit içeren doldu maddeleri dudak estetiği yapılırken iki amaçla kullanılmaktadır. Bunlardan biri dudak hatlarının belirginleştirilmesi ve dudakların bu sayede daha dolgun görünmesini sağlamaktır.

Bunun için yapılan enjeksiyonda dudak hatları boyunca, üst dudakta burun altında kalan filtrum denilen oluksu çukurun yan kenarlarına uygulanır. Bunun dışında dudakların çevresinde oluşan kırışıklık ve çizgilerin giderilmesi için dolgu işlemi yapılabilir.

Bu sorunda enjeksiyon cilt yüzeyinin ve çizgilerin altına enjekte edilmektedir. Bu dolgu uygulamalarının olumlu sonuçları 6 ay kadar devam eder. Bu sürelerde yeniden tekrar edilmesi gerekir. Dudaklara dolgu maddesi enjekte edilirken orijinal ve güvenilir dolgu maddesi olması gerekir.

Bu uygulamayı yapan doktorun deneyimi ve bilgisi yeterli olmalıdır. Yapılan işlem steril bir ortam altında yapılmalıdır.

Hastanın kendi vücudundan alınan yağ enjeksiyonuyla yapılan dolgu uygulamasında genellikle yağ dokusu, doku kokteyli ya da fasya dokusu kullanılmaktadır. Bunların içinde en fazla tercih edilen yağ dokusu enjeksiyonudur.

Yağ dokusu vücuttan karın bölgesinden ya da bacakların iç kısımlarından alınmaktadır. Hastanın kendi dokusu kullanıldığından, enjeksiyon sonrası yabancı doku reaksiyonu meydana gelmediği gibi, yağ dokusunun alındığı bölgede herhangi bir iz kalmaz.

Dudak içinde özellikle kas dokusunun arasına uygulanan enjeksiyonla dudaklarda istendiği gibi dolgunluk sağlanır. Bu şekilde dudaklarda ve çevresinde oluşan ince çizgilerin yok edilmesi sağlanmaktadır.

Ancak bunun en önemli dezavantajı, enjekte edilen yağ dokusunun vücut tarafından emilmesi ve yok edilmesidir. Bu yüzden 2-3 seans uygulama yapmak gerekebilir. Bununla elde edilen sonuç kalıcı dolgunluk sağlamaktadır.

Dudak Estetiğinde Yapılan İşlemler

Yüz estetiğinin sağlanması için dudakların durumu son derece önemlidir. Belirgin hatlara sahip olan, dolgun görünümlü ve gergin kırmızı renkteki dudaklar kadındaki çekiciliği daha fazla arttırır. Yüz güzelliğinde dudakların durumu kişiye farklı bir imaj vermektedir.

Dudakların ince olması, normalden daha fazla kalın olması, kısa ya da uzun olması, hatlarının silik olması, renginin soluk olması, kenarlarında sarkma olması, çevresinde kırışıkların olması dudak estetiğini bozduğu gibi, yüz estetiği içinde olumsuz bir faktördür.

Bu olumsuzluklar cerrahi dışı ve cerrahi yöntemlerle uygulanan estetik uygulamalar sayesinde giderilmektedir.

Dudak dolgunlaştırma işlemi:

Bu işlem çeşitli dolgu maddeleriyle yapılmaktadır. Bunlar kesi yapılmadan, dudak yapısı içine enjekte edilir. Bu dolgu maddeleri hyalüronik asit adlı maddeyle, vücuttan alınan yağ dokusu olabilir.

Dudak kaldırma işlemi:

Bu işlemde dudak kenarı yukarıya doğru kaldırılarak, dışarıdan görünen dudakların kırmızı alanları genişletilmektedir. Özellikle üst dudak için uygulanan bir yöntemdir. Bunu sağlamak için çeşitli yöntemler bulunmaktadır.

Yapılan işlemler arasında birinde üst dudak kenarının hemen üzerinden martı kanadı biçiminde bir cilt çıkarılıp dikilir. Bunun dışında burnun hemen alt tarafından boğa boynuzu gibi bir cilt çıkarılarak dikilir. Bu yöntem üst dudak cildi geniş olanlarda tercih edilmektedir.

İşlem sonrasında kalan izler belirsiz şekilde olur. Uygulanan bir diğer yöntemde dudakların iç kısımlarında V şeklinde kesiler yapılarak, Y şeklinde dikilir ve dudak kırmızı alanı dışa doğru genişletilip daha dolgun şekilde görünmeleri sağlanır. Başka bir yöntemde dudak asma tekniğidir.

Bu yöntemde burun deliği içinden yapılan küçük bir kesiyle, dikişler dudak kenarlarından geriye döndürülüp bağlanır. Bu sayede dudak kırmızı alanı daha belirgin hale gelir.

Dudaklarda sarkmayı giderme işlemi:

Dudak kenarlarında meydana gelen sarkmalar, yaşla birlikte oluşan dudak yaşlanmasının en önemli belirtileri arasındadır.

Bu durumda dudak köşeleri aşağıya doğru sarkar, köşelerden yana ve aşağıya doğru inen oblik bir kıvrım meydana gelir. Bu görünüm kişiye daha karamsar, mutsuz ve yaşlı bir ifade kazandırır.

Kişilerde olan bu sorunlar dudak köşelerine yapılacak küçük cerrahi işlemlerle düzeltilebileceği gibi,  geçici dolgu uygulamasıyla başarılı bir şekilde düzeltilebilir.

Kişilerde gülme deformitesinin düzeltilmesi:

Bu sorunlar kişinin gülmesi sırasında, konuşma esnasında ortaya olumsuz görüntüler çıkarır. Kişi gülerken ya da konuşurken burun ucu aşağıya doğru çekilebilir. Üst dudak ve burun arasındaki açı fazla miktarda daralır, üst dudak aşırı miktarda kısalır, dışarıya doğru kıvrılır ya da diş etleri olması gerekenden daha fazla görünür duruma gelebilir.

Bu tür sorunları gidermek için farklı cerrahi işlemler vardır. Bu cerrahi girişimler tek başına uygulanarak, sorunları düzeltebilir. Bunun yanında estetik burun ameliyatı gibi girişimlerle de bir arada uygulanabilir. Kişinin gülme sırasında diş etinin fazla görünmesi durumunda, kişide çene deformitesi de olabilir.

Bu durumda ortodontik tedavi ya da maksillofasyal cerrahi girişimler gerekli hale gelebilir.

Dudak Estetiği fiyatları hakkında bilgi almak için Estecenter İletişim sayfasındaki bilgileri kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

Yazar: Estecenter

Источник: https://estecenter.com/dudak-estetigi

Dudak Estetiği, Kayseri

Dudak Estetiği

Kullanıcı Oyu: 4 / 5

Dudak, yüzün estetik görüntüsünde önemli derecede yeri olan bir organdır. Tarih boyunca ressamlara, heykeltraşlara ve şairlere konu olmuştur. Fotomodeller burun, gözler ve yüz konturlarının yanında dudaklarındaki kıvrımlar ile seksualitelerinin yansımasına olanak bulmuşlardır. Özellikle üst dudağın bu güzellikte önemli bir rolü vardır. Güzel bir dudak, zarif kıvrımları ve çıkıntıları ile kişiye küçümsenmeyecek bir güzellik katar. Üst dudaktaki kıvrımlar “eros yayı=aşk yayı” olarak adlandırılır Dudağın şekli, bir seksüalite yansıması olarak estetik ve seks bilimciler dalında birçok kez konu edilmiştir. Normal ve güzel bir yüz yapısında, alt ve üst dudaklar arasında ve yüzün geri kalan kısmında bir harmoni vardir.Yerleşimi çene ve burun arasında olan bu organ, dişlerle çene yapısı ve yüzün oranlarıyla bütünlük yapıp yüzün güzelliğine önemli etkileşim sağlayan bir yer işgal eder. Dudağın inceliği, kalınlığı, genişliği ve yüz ya da ağız üzerindeki konumu bu güzellikte önemli rol oynar.Yaşlanmayla dudağın kırmızı kısmı solar, dudak uzar ve sarkar, dudak kıvrımları yüksekliğini kaybeder, yassılaşır, eros yayı veya cupid’s bow denilen kısım kıvrımlarını yitirir ve dudak çekiciliğini kaybeder. Yaşlanmayla oluşan veya yapısal olarak genç yaştaki dudak şekil bozukluklarını düzeltmek ve yüzün güzelliğini yeniden kazandırmak estetik plastik cerrahinin özel ilgi alanlarından biri olmuştur.

Dudak estetiğinde uygulanan teknikler nelerdir?

 1. Dolgu maddeleri ile yapılan estetikler
 2. Dudak asma
 3. Ağız içinden yapılan kesiler vasıtası ile yapılan estetikler
 4. Dudak dışından yapılan kesilerle gerçekleştirilen estetikler
 1. Dermis şeritleri Vücudun başka bir yerinden alınan deri parçasının alt tarafındaki dermis denen doku kısmı şeritler şeklinde çıkarılıp dudak içine yerleştirilir. Özellikle dudak kenarlarına yerleştirilen bu doku dudağın kıvrımlarını arttırarak daha seksi bir görünüm verdirir. Şişler indikten sonra naturel fakat daha çekici bir dudak elde edilir. Yabancı maddelerin enjeksiyonu ile elde edilen itici ve suni görüntü hiçbir zaman oluşmaz.
 2. Yağ dokularının yağ hücreleri ile birlikte konsantre bir şekilde iğne ile dudağa verilerek kontur ve kalınlık sağlanır. Bu yöntemin avantajı hiçbir kesi yapımadan iğne ile alınan yağ dokularının yine iğne ile dudağa verilmesidir. Bu yöntem de yine insanın kendisinden alınan dokunun kendisine aşılanması prensibidir. Dudaktaki aşk yayı denilen kıvrımların bu yöntemle elde edilmesi de son derece doğal bir dudağa sahip olmayı sağlar. Çok ince dudaklarda üçer ay aralıklarla yağ enjeksiyonunun 2-3 kez tekrarlanması uzun süre kalıcı ve doğal bir görünüm getirir.
 3. Doku kokteyli ile bu bölgeye iğnelerle kontur verilmesi (dermis şeritleri ile yapılan işlemin bir modifikasyonu olup, en etkin kontur sağlanması tekniğidir). Derinin alt tabakasından çıkarılan dermis ve zarlar özel bir teknikle ince ince kıyılır ve kollajenden çok zengin olan bu doku iğne ile dudağın gerek görülen bölgelerine enjekte edilir. Bu yaklaşım dudağa istediğimiz şekli vermemize yardımcı olur. Bu bir otokolajendir.
 1. Hyaluronik Asit: Vücutta bulunan bir madde olup, şu ana kadar komplikasyonu pek sayılmayan bir maddedir. Yabancı maddeler içinde en selim olanı gibi gözükmektedir. Bunun da tesiri 3 ile 6 ay arasında değişmektedir. Bu maddelerden ince olan şekli (restylane), dudak kenarlarına, ince kırışıklara daha koyu kıvamlı olanı (perlane) ise dudağın içine ve oluklara verilebilmektedir. Yabancı maddeler içinde en kabul edilebilen budur. FDA onaylı olması ve doğal görüntüyü bozmaması, dokularımıza zarar vermemesi nedeniyle bizim kliniklerimizde dokudan sonra en kabul edilebilen madde olmaktadır.
 2. Kolajen: Piyasada kolajen olarak bilinen bu madde, sığırdan üretilen maddedir. Otokolajen ile karıştırılmamalıdır. Otokolajen; sizin dokunuz alınıp, laboratuvara gönderilerek elde edilen bir kolajendir. Bu hetore kolajen immün reaksiyonlar yapabilmekte, vücut tarafından reddedildiği için de vücutta tesirleri çok geçici olabilmektedir. Alerjik reaksiyonları da sıklıkla görülebilmektedir. Son zamanlarda deli dana hastalığı taşıma gibi bir riskinden söz edilmektedir.
 3. Silikon: Sıvı silikon şeklinde verilen bu dolgu maddesi dudağı kalınlaştırmakta, ancak bütün dokuların içine sızıp, buradaki normal anatomiyi bozup kas, guddeler ve deri altı dokuların şeklini deforme etmektedir. Tehleri nedeniyle Amerika’da tamamen yasaklanmış bir yöntem olup, bunu yanlışlıkla kullandırmış olanların tedavisi de çok zordur. Lastik gibi bir kıvam verip, kadınları mutsuz kılmakta ve bu lastik kıvam öpüşmede adeta taş gibi bir dokunuş meydana getirdiğinden son derece rahatsız edici olabilmektedir. Birçok hasta dudaklarında his kaybından şikayetçidir. Ayrıca alerjik reaksiyonlarla dudakta yaralanmalara da yol açabilmektedir.
 4. Diğer dolgu maddeleri: Yüze ve vücudun diğer yerlerine enjekte edilen 150 kadar yabancı madde vardır. Bu maddeler mucize yaratıyormuş gibi insanlara takdim edilmekte ve birçok insan çok acı çekmekte ve düzeltilemez kötü sonuçlarla perişan olmaktadırlar. Bu çeşitli maddelerin komplikasyonları plastik cerrahi bilimsel toplantılarında örneklerle dile getirilmektedir. Çok belirgin olmayan komplikasyonlarda ise bu yabancı maddelerin dokularımıza ne kadar zarar verdiği bilinmemektedir.

Yaşlanmayla dudak içinde bulunan hareket ve mimik kasları zayıflar, gevşer, sarkar, ayrıca deri altı dokuları da azalıp zayıflar. Gençken dolgun olan dudaklar incelir ve uzar. Bazı gençlerde ise; yapısal olarak üst dudak uzundur .
Dudak asma, dudağa yağ veya doku kokteyli enjeksiyonu ile beraber yapılırsa hem dudak kalınlığı elde edilir, hem de dudağın burunla olan mesafesi kısaltılmış olur. Bu yöntem, ileri derecede dudak kırışıklığı olan hastalarda lazerle birlikte yapıldığında daha da etkin sonuçlar verir.

Dudak Kesilerek Yapılan Estetik Müdahaleler

Dudak içinden yapılan kesilerle dudak örtüsü, mukoza dediğimiz ağız içi örtüsü kaydırılarak dudağın iç boyutu uzatılır ve dudak terse doğru çevrilmiş olur, ancak bu sırada kaslarda da bazı toparlamalar yapılıp dudağın hem kalınlığı arttırılır hem de eğer büyük bir dudaksa genişliği azaltılmış olur. Tamamen dudağın iç kısmında, yani ağız içinden yapılan bu müdahalede iz hiç görünmez.

b) Dudak dışından yapılan müdahaleler:

Tam dudak kenarından, dudak anatomisinde beyaz çizgi dediğimiz ince bir kabarıklığın dışından yapılan bir kesi ile dudağın konturu arttırılarak kırmızı kısmı (vermillion) dışa doğru çevrilir. Bu arada dudağın şeklinde de bazı değişiklikler yapılmış olabilir. Örneğin eros yayı dediğimiz yay ile bu kişiye kıvrımlı bir dudak şekli verilebilir.

Dudak kenarlarında yapılan gizli dikişlerde genellikle iz olma ihtimali azdır. Ancak dıştan her keside hastaya burada iz olabilir uyarısı yapılması gerekir. Gerçekten burada bir iz oluştuğunda bazı hastalar mutsuz olabilir. Hastanın bu riski göze alarak ameliyata girmesinde fayda vardır. Burada iz oluşursa kadınlarda bunu gizlemek kolaydır.

Zira makyajla bunu örtmek her zaman için mümkün olabilmektedir. Bu tekniğin avantajı dudağın şeklini daha kolay tayin edebilmenizdir. Bu şekil verme esnasında, kaslara da müdahale edilip, dudağın daraltılması da mümkündür. Bu müdahale esnasında dudak, içerden burun tabanına doğru asılarak da bir dudak kısaltması yapılabilir.

Dudak kısaltması, burunla dudağın arasındaki mesafenin uzun olduğu durumlarda, dişlerin kapalı olup görünmez hale geldiğinde yapılan bir işlemdir.

c) Dudak inceltme:

Çok kalın dudaklarda dudak içi kısmından yapılan eliptik olarak mukoza çıkarmaları ile gerçekleştirilir. Eğer içerde yabancı cisimler varsa, bunlar da temizlenerek dudağın daha normal bir duruma getirilmesi sağlanmış olabilir.

d) Dudağın genişliğinin daraltılması:

Bu dudak ameliyatlarının en zor işlemlerinden biridir. Doğuştan olan dudak yarıklarında, örneğin makrocelia dediğimiz ve ağız kenarının açık olduğu hastalarda, bu bölge kapatılarak dudak normal şekline getirilir.

İşte bu teknik estetik cerrahide de kullanılıp ağzı çok geniş kişilerde kenarlardan daraltma yapılarak dikilmesi ile, ağız her bir yandan üç ile yedi milim olmak üzere toplam 1 cm ile 1,5 cm e kadar daraltma imkanı olabilir.

Ancak, bu teknikte yara izlerinin daha fazla olacağını hastanın bilmesi gerekir ve buradaki iyileşmenin sağlıklı olabilmesi için de ameliyattan sonra en az üç hafta dudak kenarlarının hareketine kısıtlama getirmesi gerektiği hasta tarafından iyi anlaşılmalıdır.
 

Dudak Kırışıklıklarının Düzeltilmesi

Birçok kombine yöntemle beraber yapılabilir:

 1. Lazer dermabrazyonla ya da TCA peeling ile kırışıklıkların azaltılması.
 2. Dolgu maddeleri ile kırışıklıkların azaltılması
 3. Hem dolgu, hem de lazerin birleştirilerek yapılmasıyla sonuçlar çok daha iyi olacaktır. Dudaktaki kırışıklıklar, deri altındaki dokuların erimesi sonucu meydana gelmektedir. Buradaki devamlı mimik hareketlerinin yarattığı travmalar, deri altı ve yağ dokusunu çizgiler şeklinde eritmekte ve burada derin oluklar meydana getirebilmektedir. Bu nedenle erimiş olan bu dokuların yerlerine konması, üstten ise derinin lazer peeling ile alınması sonucu çok daha iyi bir şekle getirebilir.

Dudak Estetiğinde Kombine Yaklaşımlar

 1. Dişlerin düzeltilmesi, konturun diş konturlarıyla uyum içinde yükseltilmesi ile mümkün olabilmektedir.

 2. Maksilla ve mandibuladaki çöküntü şeklindeki görünümün, ya kendi kıkırdakları veya kemikleri ile veya kendi yağ dokusu ile doldurulup, konturun sağlanarak dudağın estetiğine yardımcı olunması.

 3. Burun ve çenenin ortasında olan bu dudağın görüntüsünde burnun öneminin unutulmaması, eğer gerekiyorsa bir burun ameliyatıyla bu görüntünün daha iyi bir şekle sokulması.

 4. Çene cerrahisi yapılarak, örneğin üst çenenin yüksekliğinin arttırılması ya da azaltılması, üst çenenin geriye alınması, veya öne alınması, dar çenenin arkaya ya da öne alınması gibi yöntemlerle beraber yapılır.

Dudak kalınlaştırmada kalıcı çözüm nasıl elde edilir?Kalıcı çözüm ancak silikon gibi doğal olmayan ve bozukluğu da kalıcı olan çözümdür. Bunun yerine uzun süreli ve doğal çözüm aranmalıdır.

Memedeki silikon zararsiz iken dudağa verilen niye zararlı kabul ediliyor?

Memedeki silikon vücuda silikon bir kese içinde yerleştirilir, ve silikon molekülleri çok büyük olup çevre dokulara girmez. Dudağa verilen silikon iğne ile dokuların içine verilir , çok zaman bu silikon bazı katkı maddeleri ile inceltilir ki enjekte edilebilsin. Bu madde dokulara reaksiyonlar yapmasının yanında etraf dokulara yayılabilir istenmeyen şekiller elde edilebilir.

Kendi dokularımız enjekte edilince silikon gibi istenmeyen bölgelere kaymalar olabilir mi?

Kendi dokularımız canlı yaşayan dokular olup enjekte edilen yerde çevre dokular tarafından damarlandırılıp orada yaşamaya devam eder bu nedenle etrafa kayma olasılığı yoktur.

Kendi dokularımızla yapılan dudak büyütmede bu dokuların 5-6 ay sonra tamamen yok olduğu söyleniyor, bu ne kadar doğru?

Bu çok yanlış bir yorum. Doku enjekte edildiğinde bu bölgelerde önemli derecede şişlik meydana gelir. Bu şişlik yanıltıcıdır , şişlerin tamamen yok olması kişiye sanki dokuların tamamının yok olduğu hissini verir, oysa yağ enjeksiyonunda % 40-60 oranında, doku kokteyli enjeksiyonunda % 90-95 oranında dokunun o bölgede tutup yaşadığı gözlenir. Bunun en objektif kanıtı, öncesi ve sonrası tibbi fotoğraflarla kıyaslamanın yapılmasıdır. Bu objektif kıyaslamayı görünce, hastalar olumlu değişimin ne kadar fazla olduğunu görüp şaşırmaktadırlar.

Doku enjeksiyonun o bölgeye zararlı etkisi yok mudur?

Hayır, bilakis o bölgedeki eksik dokunun kendinden alınan yeni dokular ile aşılanıp daha sağlıklı bir yapıya kavuşması sağlanır.

Dudak asma, kolay bir işlem midir, uygulama süresi ne kadardır?

Çok kolay ve 5-10 dk süren, lokal anestezi ile yapılan bir işlemdir.

Kalıcılığı ne kadardır?

Kişiye göre 1-5 yıldır. Asma için kullanılan dikiş kalıcı bir dikiş olamayıp 1,5 ayda doku içinde erir böylece kişide kalıcı bir dikişin rahatsızlığı olmaz.

Asma yöntemi kaç kez tekrarlanabilir?

Kısıtlama yoktur, kesme olmadığı için ve çok basit bir girişim olduğu için defalarca tekrarlanabilir.

Dışdan keserek dudak kalınlaştırması ne zaman önerilir?

Dudak tümü ile çok incelmiş, çok uzamış, vermilyon dediğimiz kırmızı kısmı çok dar olan kişilerde önerilir.

Bu kişilere aynı zamanda doku enjeksiyonu yapılır mı?

Evet bu sonucumuzu olumlu yönde etkiler.

Diş ve ağız yapısı dudak estetiğinde ne kadar önemlidir?

Bunlar birbirinden ayrılamaz bir bütündür. Diş yapısı bozuk olan bir kişiye yaptığımız dudak estetiği yaptığımız işin güzelliğini tam olarak yansıtamaz.

Diş estetiği ile uğraşan diş hekiminin bazı durumlarda plastik cerrahın görüşünü alması yararlı olur mu?

Dudak estetiği ve diş estetiği birbirini tamamlar. Biz gerektiğinde karşılıklı olarak fikir alışverişinde bulunup hastamıza daha faydalı olabilmekteyiz. 

Источник: https://www.simetriestetik.com.tr/yuz-estetigi-kayseri/dudak-estetigi-kayseri

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть