Dudak Kenarında Kızarıklık ve Kaşıntı Besin Alerjisi Belirtisi Olabilir

Besin Alerjisi Nedir, Çeşitleri, Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dudak Kenarında Kızarıklık ve Kaşıntı Besin Alerjisi Belirtisi Olabilir

Besin Alerjisi; Küçükken hemen herkes, çikolatayı, meyveyi, şekerlemeyi ya da çerezi fazla kaçırdığında vücudundaki değişiklikleri sezinlemiştir. Aslında bir şeyin fazla tüketilmesi o an için aklımıza gelse de durum sanıldığından biraz daha farklı.

Söz konusu bağışıklık sistemimizin bazı besinlerde olan vitamin ve mineralleri oksitlemiyor oluşu. Yani bazı besinlere karşı bağışıklık sistemimizin verdiği aşırı duyarlılık hareketidir. Aslında tam olarak besin alerjisi nedir? Sorusunun yanıtı temelde budur. Bu alerji her yaşta ortaya çıkabilir.

Hangi Besinler Alerjiye Sebep Olur?

Bazen vücutta oluşan kaşıntı ve kızarıklıklar, bazen ise yanma, şişkinlik ya da kusmalar hepimizin başına gelmiştir. Ancak hangi besinden kaynaklı böyle bir durumda olduğumuzu anlamak tek başımıza mümkün olmaz.

Genel anlamda alerjiye en sık neden olan besinlerin varlığından söz edebiliyor olsak da tam olarak neyin tetiklediğini bilmek için uzmana başvurmalıyız. Ancak alerjik reaksiyonlara en sık sebep olan besinleri sayacak olursa, bunların başında yumurta ve süt gelmektedir. Sonrasında fındık, ceviz, mercimek, fıstık ve buğdayı da saymak mümkündür.

Besin Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Özellikle küçük çocuklarda görülen bazı belirtilen akla ilk olarak besin alerjisini getirir. Aslında üzerinde hassasiyetle durmamız gereken konulardan bir tanesi de çocuklarımız ve bebeklerimiz üzerinde meydana gelen değişikliklerdir. Besin alerjisi nasıl anlaşılır? Sorusu da aslında bu noktada aklımıza gelmelidir.

Aslında besin alerjisi vücutta pek çok sistemi doğrudan etkiler. Buna bağlı olarak da ilk olarak yanma, kaşıntı ve kızarıklıklar ortaya çıkar. Bu kızarıklık ve kaşınma hissi çocuklarda ve yetişkinlerde ilk olarak boyun bölgesi ve avuç içlerinde meydana gelir.

Bebeklerde ise kaşınma güdüsü gelişmediği için daha çok kızarıklık göze çarpar. Unutmamalıyız ki, halk arasında kurdeşen dediğimiz hafif kuru yaralar da besin alerjisinin en büyük belirtilerindendir. Daha ileri ki besin alerjilerinde dudak ve göz kapaklarında şişlik meydana gelecektir.

Tavsiye İçerik:  Gluten Alerjisi Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Bu tarz durumlarda öncelikle heyecana kapılmamalıyız ve sakin olmalıyız. Çünkü soluk alıp vermede hırıltı ve boğazda şişkinlik, hastada ani heyecan uyandırırsak devreye girecek olan tepkilerdendir.

Bu nedenle sakin olup en yakın sağlık kuruluşuna ulaşmalıyız. Bebek ve çocuklarda ise, ilerleyen besin alerjileri kanlı ve mukuslu ishale sebep olmaktadır.

Aslında çocuklarımızın besini reddetmesi ile bir besin alerjisinden şüphelenmek yersiz olmaz.

Bu durum birkaç gün boyunca devam ederse hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmalıyız. Bunun yanında diğer bir önemli konu ise astım hastalığıdır.

Çünkü astımı olan bir kişi besin alerjisi yaşarsa çok daha tehli sonuçlar ortaya çıkar. Astım hastaları solunum yetersizliği gibi durumlarda hemen bir doktora başvurmalıdır.

Bu hastaların Anafilaksi geçirme olasılıklarını asla aklımızdan çıkarmamalı ve derhal gerekli önlemleri almalıyız.

Tanı Koymak Mümkün Müdür?

Tek başımıza tanı koymak belki çok hafif alerjilerde mümkün olabilir. Ancak bebek ve çocuklarımızın, hiç bilmediğimiz bir besine alerjileri olabilir.

Bu tarz durumlarda hazırlıklı olmak adına verilen tepkileri gözlemlememiz oldukça önemlidir. Örneğin çocuğun yumurta yediğinde verdiği tepkiler değişiklik gösteriyor ise, bir alerji testi yaptırmakta fayda vardır. Bu tanı, alerji durumu devam ederken yapılacak bir kan testi ile ortaya çıkacaktır.

Ancak alerji yokken de test yaptırabiliriz. Doktor alerjik reaksiyona sebep olduğu düşünülen besin proteinlerini vücuda yavaş yavaş enjekte ederek verilen tepkilere göre tanı koyacaktır.Besin alerjisi belirtileri verilen bu dozlar sayesinde kendini gösterecektir. Böylelikle hangi besine alerjik reaksiyon gösterildiği kontrol edilmiş olacaktır.

Besin Alerjisinin Tedavisi Var Mıdır?

Aslında besin alerjisi zaman içinde kendiliğinden düzelme olasılığı büyük olan bir hastalıktır. Hepimiz küçükken yediğimizde kaşındığımız besinleri büyüdüğümüzde rahatlıkla tüketebiliriz.

Bu besinler arasında özellikle inek sütü, soya ve yumurta akını sayabilirim. Ancak bazı besin alerjileri bu kadar kolay atlatabileceğimiz tarzda olmayabilir.

Örneğin kuruyemiş alerjileri çoğunlukla her yaşta devam etmektedir.

Tavsiye İçerik:  Kurdeşen Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Bunun yanında yapılan alerji testlerinde alerji duyarlılığı ne kadar yüksekse geçme olasılığı da o kadar azdır. Aynı şekilde birden fazla besine alerjisi olan kişilerde, bu reaksiyon döneminin geçişi çok daha uzun sürer.

Besin alerjisi tedavisi uygulamak isteyen annelerimiz, öncelikle alerjik reaksiyona sebep veren besinleri çocuklarından kesinlikle uzak tutmalıdır.

Örneğin çocuğumuzun yumurtaya karşı bir alerjisi var ise, yumurta ve yumurta içeren her şey ortadan belli bir süreliğine kaldırmalıyız.

Özellikle kek ve bisküvi gibi yumurta içeren atıştırmalıkları kesinlikle uzak bir yerde tutmalıyız. Çok sık karşılaşılan durumlardan olan bebeklerin inek sütüne alerjisinde en önemli noktalardan biri de, bebeğe verilen mamada inek sütünün olup olmadığıdır. Bu konuda kesinlikle çok dikkatli olmakta fayda vardır.

Aynı şekilde yetişkinlerde de sıkı diyet uygulanmalıdır. Örneğin restorana gittiğimizde alerjimiz olan besini mutlaka yetkililere söylemeli ve yemeklerde kullanılmamasını istemeliyiz. Çünkü özellikle yetişkinlerde görülen Anafilaksi hastalığı hayati teh oluşturmaktadır.

Bu tarz durumlarda vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gitmeliyiz. Anafilaksi hastalarına genellikle epinefrin yani adrenalin enjekte edilerek önlem alınır.

Aslında bu ilacın kullanımı bazı eğitimler ila aileye ya da hastaya da öğretilmektedir. Eğer ailemizde ya da kendimizde besin alerjisi var ise mutlaka bu tarz eğitimlere katılmalı ve reçete ile bu ilaçları alıp, evde bulundurmalıyız.

Bu ilaç genellikle uyluk bölgesine, anafilaksi geçirildiği düşünülen hastaya enjekte edilir.

Bazı durumlarda bu ilacı iki kez enjekte etmemiz mümkün olsa da ilk enjekteden sonra hastamız rahatlayacak ve bir sağlık kuruluşuna götürmemize olanak sağlayacaktır. Genel itibari ile söylemek gerekir ise besin alerjisini engelleyecek bir ilaç ya da tedavi şuan için mümkün değildir.

Tavsiye İçerik:  Obezite Nedir ve Nasıl Mücadele Edilir?

Farkı Tıbbi Yöntemler

Özellikle bebeklerde besin alerjisi durumu daha atlatılabilir hastalıklardandır. Çünkü bazı uzmanlara göre bebeklerimizdeki besin alerjileri, besini tüketerek geçirilmelidir. Yani bu besini bebeğe çok az miktarlarda başlanarak, belirli aralıklar ile artırarak vermeliyiz.

Böylelikle bu besine karşı olan alerji bağışıklık sisteminin etkisinden çıkıp vücuda zarar eremeyecek. Ancak bu yöntem, kesinlikle tek başımıza uygulamamalıyız. Bu tarz yöntemler genellikle uzman hekimler tarafından kliniklerde verilmektedir.

Kaç Farkı Besin Alerjisi Vardır

Besin alerjileri birbirinden çok farklı yiyecek ya da içeceklerden meydana gelebilir. Ancak şuana kadar tedavi edilen besin alerji çeşitleri et, inek sütü, yumurta, meyve, çikolata ve fındık – fıstık – cevizdir.

İnek sütü alerjisi her yüz çocuğumuzun üçünde görülmektedir ve 0 – 3 yaşlar arası ortaya çıkmaktadır. İnek sütünde 20’den fazla protein bulunmaktadır ve bunlar alerjiye sebep olmaktadır.

Yumurta alerjisi de aynı şekilde çocuk yaşlara görülür ve genellikle 3 yaşından sonra ortadan kalkar. Yumurtanın beyazı sarısına göre daha çok alerjiye neden olur. Astım ve dudaklarda kabarma belirtileri gösteren fındık, fıstık, ceviz ve yağlı tohumlar her yaştan insanı tehdit etmektedir.

Eğer böyle bir alerjimiz var ise geçmesini beklememeli ve çok az miktarlarda tüketmeliyiz. Dudaklarda ve ağırda kaşıntıya sebep olan meyve – sebze alerjileri ise genellikle sağlığımızı aşırı ölçüde tehdit etmez ve kısa sürede geçer.

Et alerjisi ise tüm alerjiler içinde yüzde 8 – 9‘luk bir payı içine alır. Genellikle sığır etinin sebep olduğu bu alerjiler deride kendini gösterir. Çikolata alerjisi de genellikle çocuklarımızda görülür ve ciddi tehdit oluşturmaz. Baş ağrısı ve mukuslu akıntılar en sık alerjik reaksiyonlarındandır.

Источник: https://faydalarizararlari.net/besin-alerjisi/

Besin Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Dudak Kenarında Kızarıklık ve Kaşıntı Besin Alerjisi Belirtisi Olabilir

Haber güncelleme tarihi 19.02.2019 09:55

Hemen hemen her insanda görülen bir tür hastalık olan alerji, kişilerin neredeyse baş belası haline geldiği bilinmektedir.

İnsanın hayatında karşısına çıkabilecek en kötü hastalıklardan bir tanesi olan besin alerjisi günümüzde sıkça rastlanan hastalıklar arasında yer alır.

Bu durumun ardından insanların aklına gelen sorular ise şöyle, besin alerjisi tedavisi nedir? Besin alerjisi nedir? Besin alerjisine neden olan faktörler nelerdir? Besin alerjisi belirtileri nelerdir? gibi soruların yanıtını bu içeriğimizde bulabilir, bilgi sahibi olabilirsiniz.

Besin Alerjisi Nedir?

Vücut tüketilen besini kabul etmeyerek, bağışıklık sisteminde reaksiyon oluşmasına neden olur. Bağışıklık sisteminde görülen reaksiyon kişiye göre değişmektedir. Besin alerjisi her kişide farklı besinlerde görülmektedir.

 Besin alerjisi her yaşta olabilir. Çocukluk döneminde ve yetişkin döneminde başlayabilir. Kişiler de çeşitli besin tüketimi sonrasında bağışıklık sisteminin verdiği tepki besin alerjisi olarak adlandırılmaktadır. Çocukluk döneminde en sık görülen besin alerjisi inek sütü olarak görülür.

Genellikle yumurta, glüten, mayalı gıdalar, kabuklu besinler ve kabuklu deniz ürünlerine karşı besin alerjisi yaşanır.

Çocukluk dönemi ve yetişkinlik döneminde ortaya çıkan besin alerjisi daha sonradan yok olabilir.

Besin alerjisi olmayan kişilerde daha sonraki dönemlerde bu durum gelişebilir. Bu durum kişiden kişiye değişmektedir. Yaşanan besin alerjisi de her kişide farklı nedenlerden dolayı oluşmaktadır.

Aynı zamanda kişilerde farklı şekilde belirti vermektedir. Bazı kişilerde hafif durumlarda meydana gelirken bazı kişilerde ise şok ve krizlere neden olmaktadır. Bu nedenle besin alerjisi dikkate alınması gereken bir durumdur.

Kötü sonuçlara neden olabilir

Besin Alerjisine Neden Olan Besinler Nelerdir?

 • İnek sütü
 • Yumurta
 • Glüten
 • Çilek
 • Mayalı gıdalar
 • Kabuklu besinler
 • Kabuklu deniz ürünleri

Besin Alerjisi Tedavisi

Besin alerjisi tedavisinde önemli olan kişinin hangi besine alerjisi olduğudur. Bu nedenle ilk olarak alerji testi yapılmaktadır. Alerji testi yapıldıktan sonra sonuçlara göre tedavi uygulanmaktadır. Bu testler kan testi olarak yapılmaktadır.

 Kan testinin yanı sıra prick testide yapılmaktadır. Prick tetsi küçük iğnelerle kol üzerine yapılan bir test yöntemidir. Genel olarak ilaç tedavisi uygulanmaktadır.

İlaç tedavisi doktorun önerdiği zaman içinde ve doktorun önerdiği dozda kullanılmalıdır. 

Önerilen İçerik;

NeOldu.com / Sosyal Fayda

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

Источник: https://www.neoldu.com/besin-alerjisi-belirtileri-ve-tedavisi-10228h.htm

Alerji Çeşitleri Nedir, Alerji Belirtileri

Dudak Kenarında Kızarıklık ve Kaşıntı Besin Alerjisi Belirtisi Olabilir

alerji çeşitleri nedir, belirtileri nelerdir

Alerji zaman zaman farklı sebeplerden de olsa başımıza gelebilecek bir durumdur. Alerjinin farklı çeşitleri bulunmakla birlikte alerjiye neden olan birçok faktör de bulunmaktadır.

Vücudumuzda gelişen bir alerji için genetik yapımız, yaşımız ve bünyemiz  çok büyük etkendir. Hassas bünyedeki kişilerin alerjik reaksiyon göstermeleri daha olasıdır. Alerji özellikle mevsim geçişlerinde, polenlerden, tüy ya da güneşten kaynaklanabilir.

Alerji çeşitlerini aşağıdaki başlıklarda daha ayrıntılı aktaracağız ama öncelikle alerjinin tanımını vermekle başlayalım.

Alerji Nedir

Alerji; Vücudumuza nefes, temas ya da gıda yoluyla giren zararlı alerjenlerin bağışıklık sistemini etkileyerek vücudun reaksiyon göstermesidir.  Yaşadığımız alanlarda birçok alerjen vardır ve bedenimiz çoğu zaman bu alerjenlerle mücadele eder. Vücut sistemimiz bu şekilde yaratılmıştır.

Örneğin burun içindeki kılların soluduğumuz havayı temizleme görevi vardır, böylece alerjik maddelerin solunum yoluyla bedenimize girmesini engeller. Ancak bazen alerjenler bir şekilde vücuda girer ve vücudun bağışıklık sistemine zarar verir.

Alerji vücutta kendini hemen belli eder, kızarıklık, hapşırma, gözlerin kanlanması, kusma gibi belirtiler alerjinin çeşidine göre değişmektedir.

Alerji Çeşitleri

Deri Alerjisi; Deri alerjisi derinin bir kimyasala temas etmesiyle oluşur. Kimyasal bir ürün ya da metal bir parçaya temas edilmesiyle oluşan alerji deride kızarıklık, kaşıntı ve kabarıklığa neden olur. Deri alerjisine neden olan bir diğer etmen ise antibiyotik ilaç kullanımıdır. Özellikle ağır antibiyotik ilaçlar hassas bünyelerde deri alerjisine neden olabilir.

Alerjik Astım; Alerjiye müsait bünyelerde ortaya çıkan alerjik astım öksürük ve nefes darlığı şeklinde kendini belli eder. Alerjik astıma, köpek veya kedi tüyü, polen, toz bulutları, küf mantarı ya da talaş tozu neden olur. Alerjik astım özellikle marangoz işlerinde tahta ve ağaçların kesimi sırasında çıkan talaş tozuna maruz kalan kişilerde de görülür.

Arı Sokması Alerjisi; Arının iğneyle kişiyi sokması alerjiye neden olabilir. Arının soktuğu bölgede kızarıklık, kabarma ve şişme görülür, bu alerjik belirti bir süre sonra kendiliğinden geçer.

Besin Alerjisi; Besinlerde bulunan kimyasal maddeden dolayı ortaya çıkan alerji türüdür.

Alerjiye sebep olan besin tüketildiğinde bağışıklık sistemi buna karşı antikor üretir ve besin tekrar yenildiğinde vücudun yabancı madde olarak gördüğü proteini atmak için kimyasal üretmesiyle alerji oluşur.

Besin alerjisi kendisini mide bulantısı, ishal, kusma şeklinde belli eder. Ayrıca kızarıklık, öksürük de görülebilir.

Bahar Alerjisi; Bahar alerjisi birçok kişinin ilkbahar mevsiminde yakalandığı bir alerji çeşididir. Bahar alerjisi aynı zamanda yaz gribi ve saman nezlesi olarak da bilinir.

Bahar mevsiminde mevsimlerin değişmesi ile birlikte havada bulunan polen tozları bu alerjinin en büyük nedenidir. Ayrıca küf mantarı, çeşitli gıdalar ve evcil hayvan tüyleri bahar alerjisini tetikler.

Bahar alerjisiyle ilgili daha ayrıntılı bilgi için bahar alerjisi belirtileri yazımızı da okuyabilirsiniz.

Kurdeşen; Kurdeşen deri üzerinde meydana gelen kızarıklık ve kabarmalardır.Bir çeşit kaşıntı olan kurdeşen dökülerek tekrar oluşabilir. Kurdeşen ilaç kullanımı, bazı deniz ürünlerinin tüketimi, yumurta, toz gibi nedenlerden dolayı olabilir. Kurdeşenin diğer nedenleri arasında kozmetik ürünler, inek sütü, aşı ve böcek sokmaları da vardır.

Etopik Dermatit; Etopik dermatit genetik faktörlere bağlı bir alerji çeşididir. Çocuk egzaması olarak da bilinir. Çocuk egzaması denmesinin nedeni genel olarak 6 ay-2 yaş arasında arasında görülmesidir. Alerjinin belirtileri deride kızarıklık, kuruluk, ve kaşıntıdır.

Anaflaksi; Alerji çeşitleri arasında en ciddi olan alerjidir. Kullanılan çeşitli ilaçlar, gıdalar, alerjik aşılar anaflaksi alerjiye neden olabilir. Alerji belirtileri arasında bilinç kaybı ve nefes darlığı görülür.

Alerji Belirtileri

alerji belirtileri nelerdir

Alerji belirtileri alerjinin çeşidine göre değişmektedir.

Alerji belirtisi nelerdir diye sorarsak öncelikle vücudun neye alerji gösterdiği ve alerjiye neden olan faktörü belirlemek gerekir.

Alerji belirtilerinde bilmemiz gereken önemli bir nokta ise alerji belirtilerinin bünyeden bünyeye farklılık göstermesidir ve alerjinin şiddeti de değişiklik gösterir.

En sık görülen  alerji belirtileri; 

 • Kaşıntı
 • Kızarıklık ve kabarma
 • Nefes darlığı ve hırıltılı nefes alıp vermedir.

Alerji belirtileri mevsimsel alerji, gıda alerjisi, evcil hayvan alerjisinde farklı reaksiyonlar gösterir.

Mevsimsel Alerji Belirtileri; Bahar mevsiminde görülen bu alerji bitkilerden yayılan polenlerden oluşur. Polen alerjisi olan kişiler bahar mevsimlerinde alerjiye yakalanabilir. Bahar alerjisi belirtisi; gözlerde kaşıntı, sulanma, hapşırık, öksürük, gözlerde yanma ve burun akıntısı şeklindedir. Aynı belirtiler sonbahar mevsiminde de görülebilir.

Hayvan Alerjisi Belirtisi; Evcil hayvanların tüylerine olan bu alerji belirtisi; hırıltılı nefes, gözlerde kaşıntı, burun akıntısı şeklindedir. Köpek alerjisi olan kişilerde temas sonucu ciltte kaşıntı kızarıklık ve kurdeşen görülebilir.

Gıda Alerjisi Belirtileri; Gıdalara olan hassasiyet pek çok kişide görülebilir. Belirtiler genelde hafif şekilde olduğu için çoğu kişi hangi gıdaya karşı alerjisi olduğunu bilemeyebilir. Alerjiye neden olabilecek gıdalar ve belirtileri;

Yumurta Alerjisi; Belirtisi mide bulantısı, kaşıntı, yüz ve dudaklarda şişme, karın ağrısı şeklinde gelişebilir.

Süt Alerjisi Belirtisi; Kusma, kaşıntı, hırıltılı nefes ve karın ağrısıdır.

Balık Alerjisi Belirtisi; Bazı kişilerin balık ve deniz ürünlerine karşı alerjisi vardır. Bazı balık çeşitleri tüketildiğinde vücut alerjik belirtiler gösterebilir. Bu belirtiler; kusma, mide bulantısı, ishal, şişkinlik ve karın ağrısıdır.

Güneş Alerjisi Belirtisi; Özellikle beyaz tenli kişilerde güneşe karşı vücut alerji gösterebilir. Yaz aylarında güneşe çok az maruz kalınsa bile, kızarıklık ciltte kabarma gözlerde kızarıklık gibi belirtiler görülebilir.

Alerji Tedavisi

Alerji tedavisi için öncelikle hangi alerji çeşidinin olduğu neye karşı alerjik reaksiyonlar belirdiğinin bilinmesi gerekir.

Alerji uzmanına başvurarak neye karşı alerji olduğu tespit edilmesi gerekir ve ardından alerji tedavisine başlanır.  Alerji uzmanı doktorunun gerekli muayene ve tetkikleri sonucunda alerji için kan, cilt ve idrar testleri yapılır.

Alerji nedenleri ve alerji belirlendikten sonra tedaviye geçilir. İlaç tedavisi ile birlikte alerjiden korunma da çok önemlidir. Alerjiden korunmak için alerjiye neden olan durumdan korunmak gerekir.

Örneğin; kedi tüyü alerjisi var ise kedilere yaklaşmamak gibi. Ayrıca alerjik belirtiler baş gösterdikten sonra belirtilerin azalması için de ilaçlar kullanılabilir.

Alerji Testi

Alerji testi, alerji tedavisine başlamadan önce vücudun neye alerjisi olduğunu belirlemek için yapılan testlerdir.

Gıda alerjisini belirlemek için; Epidermal alerji testi yapılır.

Metal ve kimyasal alerjisini belirlemek için; Yama testi yapılır.

Deri, ilaç, solunum alerjisini belirlemek için; Alerjik testler uygulanır.

Источник: https://www.faydaloji.com/alerji-cesitleri-nedir-alerji-belirtileri/

Ellerde Kaşıntı ve Kızarıklıklar Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Dudak Kenarında Kızarıklık ve Kaşıntı Besin Alerjisi Belirtisi Olabilir

Ellerde ve parmak uçlarında meydana gelen kızarma ve kaşıntı sorunlarının tedavi edilmesi için öncelikli olarak neden kaynaklandığının tespit edilmesi gerekmektedir.

Ellerde Kızarıklık ve Kaşıntı

Kızarıklık ve kaşınma ellerde kuru cilde bağlı olabilir, hava değişikliklerine, çok fazla ovma veya altta yatan bir cilt veya sağlık durumundan kaynaklı oluşabilmektedir. Bunlar dışında kızarıklık ve kaşıntı nedenlerine bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Sürekli olarak kaşıntılı ellere sahip olmak, özellikle günlük aktiviteleri yaparken konsantrasyon seviyeni düşürdüğü için can sıkıcıdır. Sürekli çizilme cilde daha fazla zarar verebilir ve uykuda rahatsızlığa sebep olabilir. Kaşıntı ve kızarıklık olan eller bir cilt bozukluğunun veya tedaviye ihtiyaç duyabilecek başka bir tıbbi durumun belirtisi olabilir.

 Kaşınan elleri tedavi etmek için, ona neyin neden olduğunu bilmek gerekir.

Kuru Cilt

Ciltte doğal olarak kuruluk meydana gelebilir veya hava koşullarına, güneş ışığına, klimaya veya yaşlanmaya bağlı değişiklikler sebebiyle kuruluk yaşanabilir. Tüm bu faktörler doğal yağların kaybına neden olur ve bu da dış tabakada nem ile su kaybı oluşturur.  Kuru cilt iltihaplanmaya eğilimlidir ve ciltte aşırı kaşıntının meydana çıkmasına neden olur. 

Tedavisi; ciltte kuruluk sorunu varsa nemlendirmek için nemlendirici yumuşatıcılar ve losyonlar kullanmak gerekir.

Sedef Hastalığı

Sedef hastalığı birçok kişiyi etkileyen, bulaşıcı olmayan, yaşam boyu var olan  bir hastalıktır. Ciltte kalın, kırmızı ve pullu lekeler ana özellikleri arasında bulunur. Duygusal stres, cilt yaralanması, enfeksiyon ve bazı ilaçlar tarafından tetiklenebilir. Sedef hastalığı etkilenen cilt bölgelerine kaşınma ve kızarıklık meydana gelir.

Tedavisi; steroidler, A vitamini ile D vitamini, oral ilaçlar ve diğer topikal immünosupresanlar içeren topikal cilt bakım ürünleri kullanılması gerekir.

Alerjik Kontak Dermatiti

Nikel, kauçuk kimyasalları, merhemler, kremler, kokular, lanolin formaldehit ve diğer birçok çevre kimyasalları gibi alerjenlere maruz kalan kişilerde meydana gelebilmektedir.

Maruziyet yaşandıktan yaklaşık 48 ile 72 saat sonra meydana gelen aşırı duyarlılık reaksiyonudur.

 Bu reaksiyonun semptomları arasında pembe ile kırmızı pullu alanlar, kabarcıklar, kesecikler, şişme, kızarıklık ve şiddetli kaşıntı bulunur.

Tedavisi; bilinen alerjenlerden korunma, ciddi vakalarda antihistaminikler, topikal steroidler ve oral steroidler  kullanımı ile birlikte alerjik kontakt dermatit kontrol altına alınabilir.

Tahriş Edici Kontak Dermatit

Bir kimyasalın cilde doğrudan zarar vermesinden kaynaklanan inflamatuar şekilde meydana gelen döküntüdür. Maruz kalma birkaç saat içinde cilt reaksiyonu ile kendini gösterir. Kaşıntı irritan kontakt dermatitin baskın bir belirtisidir.

Tedavisi; kaşıntı ve kızarıklıklardan kurtulmak için banyodan sonra cilde direkt olarak uzman doktorun verdiği jel ya da yoğun nemlendirici kremleri sürmek gerekir.

Dishidrotik Egzama

Çoğu zaman avuç içlerinde, parmak ve uç kısımlarında, ayaklarda bulunan kaşıntılı bir döküntüdür. Küçük, kaşıntılı, sıvı dolu kabarcıklar ile kendini gösterir. Yanma, kızarıklık ve kaşıntı ortaya çıkar. Egzama geçmeyen bir hastalıktır. İlaç tedavisi dışında bitkisel ve kürler ile de semptomların hafifletilmesi sağlanabilir.

Tedavisi; dishidrotik egzamayı tedavi etmek için uzman doktorlar, semptomları kontrol etmek adına ve şiddetli vakalar için kurutma maddeleri, topikal steroidler ve oral steroidler ile ıslatma uygulaması yaparlar.

İlaçlar

Tıbbi durumları tedavi altına almak adına bazı ilaçlar da kaşınan eller ve ayaklara sebep olabilir. Bu kaşıntı çoğu zaman belli bir ilacın bir yan etkisi olarak meydana gelir. İlacın kullanımın kesilmesi ile sorunda rahatlama gözlemlenir.

Bir kişinin ayriyeten herhangi bir ilaca alerjisi olabilir. Bundan dolayı da döküntüler, kaşıntı, şişme ve kızarma meydana gelebilir. Bir ilacın kaşınan el ve ayaklara neden olduğundan şüphelenen kişilerin mutlaka uzman doktora başvurması gerekir.

Tıbbi Durumlar

Crohn hastalığı, kronik böbrek hastalığı veya karaciğer yetmezliği tarzında sağlık durumlarının yaşanması da hastanın el ve ayaklarında kalıcı kaşıntıların oluşmasına neden olabilir. Yağlı bir hastalık, karaciğerin skar ve inflame neden olur.

Bundan dolayı insan vücudunda özelliklede ellerde kaşıntılar ortaya çıkar. Sorun parmak ve avuç içinde başlar. Kaşıntılı sorunlar ayrıca tiroid bozukluklarının işareti olabilmektedir.

Kan kanseri ve lenfatik dokular gibi ciddi hastalıklar da bu belirtileri belirgin hale getirebilmektedir. Ayrıca B1, B6 ve B12 vitaminleri eksikliği ile beslenme eksiklikleri sonucunda da bu sorun ile insanların karşılaşması olasıdır.

Tıbbi durumların tedavisi tamamen sorunun ne olduğuna göre değişkenlik göstermektedir. Bu süreçte her daim uzman doktor yardımı alınması gerekir.

Stres

Son zamanlarda yapılan araştırmalar sonucunda kronik stres ve anksiyetenin ellerde ve diğer vücut bölgelerinde kaşınmalara eden olabileceğini bulmuştur. Yüksek stres seviyeleri de mevcut kaşıntılı cilt problemlerinin kötüleşmesine yol açabilir. Bunun için olabildiğinde kişilerin stresini kontrol altına alması gerekir. Bunun için meditasyon en doğru seçenek olacaktır.

Kaynaklar

Источник: https://ciltte.com/ellerde-kasinti-ve-kizariklik.html

Bebeklerde Besin Alerjisi Belirtileri ve Alerji Yapan Besinler – Sağlık Ocağım .NET

Dudak Kenarında Kızarıklık ve Kaşıntı Besin Alerjisi Belirtisi Olabilir

Bebeklerde besin alerjisi, özellikle yenidoğan ve erken çocukluk dönemlerinde oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Bebeklerin diyetinde olan bazı besinler alerjendir ve bu alerjenler çocuğun bütün yaşamını etkileyebilecek astım, bronşit, rinit, dermatit ve diğer alerjik hastalıkların gelişmesinin altta yatan sebebi olabilmektedir.

Bebeklerde besin alerjisi nedenleri

Son yıllarda özellikle gelişmekte olan ülkelerde besin alerjisinin 2 katına çıktığı bilinmektedir. Genetik yatkınlığın yanı sıra çevresel faktörler ve beslenme alışkanlıkları gibi nedenler rol oynamaktadır. Besin proteinlerine karşı aşırı duyarlılık bebek anne karnındayken veya yenidoğan ve bebeklik döneminde gelişebilir.

Bebek anne karnındayken besinlerdeki alerjenler plasentadan geçerek fetusta immünolojik cevap oluşturabilir. Alerjik hastalıkların erken yaşlarda görülmesinden immün sistemin ve sindirim sistemi bariyerlerinin tam gelişmemiş olması sorumlu tutulmaktadır.

Atopi riski taşıyan bebekler, anne-baba veya kardeşlerinden en az birinde astım, rinit, atopik dermatit gibi hastalık öyküsü olan bebeklerdir.

Özellikle annede alerjik hastalık öyküsü varsa, bebeğin kord kanında IgE düzeyi %50 olasılıkla yüksektir.

Yapılan bir çalışmada genetik yatkınlığı olan bebeklerin %11’inde, genetik yatkınlığı olmayan bebeklerin ise %9’unda kord kanında inek sütü proteinlerine karşı spesifik IgE saptandığı bildirilmiştir.

Bebeklerde alerji yapan besinler

İnsanlar, doğduktan sonra yaşamları süresince binlerce farklı besinle tanışabilirler. Bu besinlerin içerisinde besin öğesi denilen daha küçük yapıtaşları bulunmaktadır.

Bu besin öğeleri; protein, yağ, karbonhidrat, su, vitamin ve minerallerdir. Hazır besinlerde ise tüm bu besin öğelerinin yanı sıra gıda katkı maddeleri de vardır.

Besin öğeleri arasında alerjiye sebep olan maddeler genellikle protein yapısındadır.

Her insan herhangi bir besine karşı alerjik reaksiyon gösterebilse de, en sık alerji yaban besinler şu şekilde sıralanabilir:

 • İnek sütü: Diğer hayvan sütleri ve süt ürünleri de (tereyağı, peynir, sütlü tatlılar, vs) alerji yapabilir.
 • Yumurta: Yumurta alerjisi yumurtanın kendisi ya da içeriğinde yumurta bulunan yiyecekler ile gelişebilir.
 • Balık ve kabuklu deniz ürünleri: Alerjik reaksiyona neden olan deniz ürünleri arasında vatoz, morina balığı, sardalye, uskumru, ton balığı, ıstakoz, yengeç, karides, midye, deniz tarağı, istiridye, kalamar sayılabilir.
 • Kabuklu ve yağlı kuruyemişler: Kuruyemişler arasında yer fıstığı, badem, Hindistan cevizi, Brezilya kestanesi, kestane, ceviz, fındık, Şam fıstığı sayılabilir.
 • Tahıllar: Buğday ve buğday unundan elde edilen besinler, mısır, çavdar gibi.
 • Etler: Sütün ve yumurtanın çapraz antijenik özelliğinden dolayı tavuk ve sığır etine karşı alerji gelişimi genellikle bebeklik döneminde görülür.
 • Meyveler: Özellikle çocuklarda elma, armut, çilek, kavun-karpuz, kiraz, vişne, kayısı, şeftali, incir, hurma gibi meyveler alerjiye neden olabilir.
 • Sebzeler: Domates, kabak, genellikle kabuklarına karşı alerji gelişen patates ve havuç, özellikle dokunma ya da yıkama ile alerji yapan kereviz ve kuşkonmaz gibi sebzeleri sayabiliriz.
 • Kurubaklagiller: Özellikle bezelye, fasulye alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Baklagillerden olan soya fasulyesi özellikle çocuklarda olmak üzere alerji geliştirebilmektedir.
 • Baharatlar: Tarçın, karanfil, zencefil, hardal, karabiber, kırmızıbiber, Hindistan cevizi, nane, haşhaş tohumu, ada çayı, kekik, vanilya gibi baharatları alerjik reaksiyona neden olabilen baharatlar olarak sayabiliriz.
 • Çikolata: Özellikle çocuklarda sık tüketildiği için bu önemlidir. Kaynağı aynı olan çikolata ya da kakaonun tüketilmesiyle semptomlar ortaya çıkar.
 • Bal: Bal daha nadir alerjiye neden olur. Bala alerjisi olan insanlar genellikle karabuğday, yonca veya polene karşı duyarlıdırlar. Özellikle balı yapan arılar bu kaynaklardan yararlanmışsa alerjik belirtiler gözlemlenebilir.
 • Gıda katkı maddeleri: Besinlerin işlenmesi sırasında farklı sebeplerden dolayı teknolojik olarak katkı maddeleri kullanılmaktadır. Alerjik reaksiyona neden olan bazı gıda katkı maddeleri arasında aspartam, tartrazin, MSG, nitrat ve nitritler, parabenler, sülfitler, tatlandırıcılar, antioksidan, renklendirici, lezzet arttırıcı, koruyucu gibi maddeleri sayabiliriz.

Bu besinlerden bazıları (örn. süt, yumurta, fıstık, çikolata gibi) diğerlerine göre daha sık alerjiye neden olurlar. Yine bu besinlerden bazıları da (örn.

yer fıstığı, ağaç fındıkları gibi) diğerlerine göre daha ciddi alerjik reaksiyonlara yol açarlar.

Bazı besinler (inek sütü gibi) özellikle çocukluk döneminde (12-24 aylar arası) alerjik reaksiyonlara neden olurken, bazıları ise bireyin yaşamı boyunca (fıstık alerjisi gibi) devam eder.

Alerjiye Neden Olan Besinler

Bebeklerde besin alerjisi belirtileri

Besin alerjisi belirtileri alerjik besinin alınmasından sonra 2 saat içinde ortaya çıkabileceği gibi, 2-3 gün sonra veya 1 hafta veya 1 ay sonra da görülebilir. Genellikle ilk iki saatte belirti veren besin alerjisi daha ciddidir. 

 • Besin alerjisi besinin sindirim sistemine girmesinden sonra, halk arasında kurdeşen denilen dudakta şişme veya dudak etrafında kızarıklık, vücutta kaşıntı veya kızarıklık veya yanaklarda, boyunda, kulak arkasında eklem yerlerinde kızarıklık gibi belirtilerle kendini gösterebilmektedir.
 • Tedaviye ve alınan önlemlere yanıt vermeyen bez bölgesinde pişik şeklinde de belirtiler görülebilir.
 • Bebeklik döneminin ilk 6 ayında genellikle bebeğin kakasında sümüklü görünüm, kaka da kan olması, makat çevresinde kızarıklık şeklinde de belirtiler görülebilmektedir. Bunların dışında ishal, kabızlık, kusma, karın ağrısı gibi belirtiler de olabilir.
 • Nedeni bulunamayan reflüsü, kabızlığı ve üç saatten uzun süren ve üç haftadan uzun süren gaz ağrısı olan bebeklerde süt alerjisi ve diğer besin alerjileri, akılda tutulması gereken belirtilerdir.
 • Bazı bebeklerde besinin alınmasından sonra nezle, hırıltı, öksürük nefes darlığı gibi belirtiler besin alerjisi belirtileri olabilir.
 • Kilo alımının durması, kilo alamama ve besin reddi durumlarında da besin alerjisi düşünülmelidir.
 • Bazen ciddi besin alerjisi durumunda yaygın kurdeşen, nefes sıkışması, nabızda artış ve tansiyon düşüklüğü gibi belirtiler ve bulgular ile kendini gösteren alerjik şok (anafilaksi) gelişebilir. Bu durum alerjiye sebep olan besinin az miktarda alınmasıyla bile gelişebilir.

Bebeklerde besin alerjisi testi nasıl yapılır?

Alerji testleri her ne kadar 5 yaşından önce yapılmaz diye bilinse de, besin alerjileri için alerji testi 2 aylıktan itibaren yapılabilmektedir. Çocuğun neye alerjisinin olduğunu tespit etmek için çocuk alerji uzmanları ciltten alerji testi yaparlar.

Astım ve alerjik nezle için ciltten yapılan alerji testleri her yaşta yapılabilmekle birlikte genelde 2 yaşından sonra yapılması önerilir. Fakat astım ve nezle çocukta ciddi şikayetlere neden oluyorsa 1 yaşından sonra da alerji testi yapılabilir.

Besin alerjisi, astım ve alerjik nezle için kan testleriyle de alerji testi yapılabilir. Kandan alerji testi her yaşta yapılabilir. Ancak ciltten yapılan testler kadar güvenli değildir ve maliyeti daha yüksektir. Kandan yapılan alerji testlerinde alerjene özgü IgE antikorları (spesifik IgE) ve alerjene özgün olmayan IgE (total IgE) düzeyi araştırılır.

Bebeklerde besin alerjisinin sebep olduğu hastalıklar

Bebeklerin beslenmesinde yer alan ve alerjiye neden olan besinler astım, bronşit, rinit, atopik dermatit gibi diğer hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir.

IgE’ye bağlı olmayan besin alerjilerinden genellikle yaşamın ilk 2. ayında eozinofilik kolit başlar. Eozinofilik koliti olan bebekte sıklıkla mukusla karışık çizgi şeklinde kanlı dışkılama görülür.

Bebeğin büyümesi ve gelişimi genellikle normal ve sağlıklıdır. Bu bebeklerin çoğunda ishal, kusma, büyüme ve gelişme geriliği gibi sistemik bulgular görülmez.

Dışkıyla kan kaybı ve buna bağlı anemi nadir görülür.

Bebeklerde besin alerjisi tedavisi

Besin alerjisinde temel prensip alerjen besinden kaçınılmasıdır. Ancak bebeklerin beslenmesinde bu kaçınmayı uygularken kaçınılan besinin yerine uygun besin konularak normal büyüme ve gelişimin sağlanması çok ama çok önemlidir.

Bebeğin anne sütüyle beslenmesi atopik hastalık gelişimini önlemede oldukça etkilidir. Genetik yatkınlık olsa bile bu önleyici özellik yine yerini korumaktadır. Anne sütü; bebeğin diğer besin maddelerine maruz kalmasını azaltarak, bağırsak florasının olgunlaşmasını kolaylaştırır.

Bu nedenle besin alerjisi olan veya ailesinde alerji sorunu olan bebeklerin mümkün olduğunca uzun süre anne sütüyle beslenmesi tedavi ve korunmada son derece önemlidir.

Amerikan Pediatri Akademisi de yüksek riskli bebeklerin en az 4 ay anne sütüyle beslenmesini önermekte ve ek besinlere bebek 4-6 aylık olana kadar başlanmamasının alerji gelişimini önleyici özelliğinin olduğunu bildirmektedir.

Ayrıca bebeğini emziren annelerin diyetinde de alerjen etkisi yüksek olan fındık, fıstık, çikolata, inek sütü, yumurta, soya, balık gibi besinlerin bulundurulmaması gerekebilir. Fakat alerji belirtileri bebek ek gıdaya geçtikten sonra başlamışsa annenin diyetinde kısıtlama yapmasına gerek kalmaz.

Bebek anne sütüyle beslenmiyorsa ve inek sütü alerjisi varsa, bu bebeklerin tam hidrolize veya aminoasit bazlı mamalar ile beslenmesi önerilir.

Süt ve yumurta alerjisi olan çocukların yaklaşık %60’ından fazlası fırınlanmış ürünleri tolere edebilir. Bu durumun alerji immünoloji uzmanı tarafından yapılan incelemelerle değerlendirilmesi gerekir.

Fakat çocuk tolerans geliştirmesi gereken yaşa ulaşmasına rağmen çocuğun alerjisi düzelmediyse ve çocuk 5 yaşından büyükse, her çocukta değişmekle birlikte aşı tedavisi (oral immünoterapi) uygulanabilir.

Besin alerjisinde tedavi, ortaya çıkan belirtilere göre de değişebilir. Besin alerjisinin hafif reaksiyonlarında alerji uzmanının önereceği antihistaminik ilaçlarla belirtiler azaltılabilir.

Bebeklerde görülen şiddetli alerjik reaksiyonlarda acil servise başvurulması gerekmektedir. Acil tedaviyle yaşamsal önemi olan anafilaksi gelişimi önlenebilir.

Bebeklerde besin alerjisi ne zaman geçer?

Çocuklardaki besin alerjilerinin büyük kısmı çocuk büyüdükçe düzelmektedir. Süt, yumurta ve buğday alerjileri 5 yaşlarına doğru %85-90 gibi oranlarda düzelebilmektedir.

Fakat yer fıstığı, ağaç fındıkları denilen fındık, ceviz, badem gibi kuruyemişler, balık ve kabuklu deniz ürünleri alerjileri daha geç düzelmekte veya genellikle devam etmektedir.

Eğer Ige değerleri daha düşükse, alerji bulguları sadece kurdeşen ve/veya sadece bağırsak tutulumu ile sınırlı ise daha çabuk düzelebilmektedir. Fakat atopik dermatit veya anafilaksi gibi bulgular varsa düzelme daha geç olmaktadır.

Bebeklerde besin alerjisi ve alerji sonrası komplikasyonlar nasıl önlenir?

Besin alerjisi olan bebeğe alerjen besinin verilmemesi çok önemlidir, sadece dilini dokundurması bile, özellikle ciddi besin alerjisi olan bebeklerde hayati teh yaratabilir.

Bebeğin anne ve babasının, varsa büyük kardeşi veya kardeşlerinin, varsa bakıcısının, anneannesinin, babaannesinin, dedelerinin de bu konuda eğitilmesi gereklidir.

Çocuk kreşe veya okula gitmeye başladığında alerjisi devam ediyorsa kreş çalışanlarının ve okul sorumlularının bilgilendirilmesi de gerekmektedir.

Gereken durumlarda acil iğnesi olan adrenalin otoenjektör kullanılabilir. 

Aile büyükleri çocuğa aldığı yiyeceklerde alerjik bir maddenin olup olmadığına dikkat etmelidir.

Kazayla alerjik besin verilmesi durumunda adrenalin otoenjektör iğnesinin nasıl kullanılacağı konusunda aile bilgi almalıdır.

 Kazayla alerjik bir besin verildikten sonra ani ortaya çıkan kurdeşen, nefes darlığı ve nabızda artış gibi alerjik şok belirtileri olursa bebek hemen düz bir yere yatırılır, bebeğin bacaklarının altına minder konularak bacaklar yükseltilir, adrenalin otoenjektör iğnesi hazırlanır, doz yüklemesi yapılır, daha sonra bebeğin bacağının yan kısmına kas içine enjekte edilmelir. Sonrasında da ambulans çağrılır ya da çocuk acil servise yetiştirilir ve tedavinin devamının hastane ortamında yapılması sağlanır.

Benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/bebeklerde-besin-alerjisi-belirtileri-ve-alerji-yapan-besinler/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.