Dudak Üstü ve Yüz Tüylerinizi Alırken Cildinize Zarar Verebilirsiniz!

Lazer epilasyon hakkında herşey

Dudak Üstü ve Yüz Tüylerinizi Alırken Cildinize Zarar Verebilirsiniz!

Lazer Ve Işık Sistemlerinin Etki Mekanizması Nedir?
Lazer ve ışık sistemleri kıl kökünü tahrip etmektedirler. Burada amaç, kıl kökünde kalıcı hasar yaparken çevredeki deriye hasar vermemektir.

Lazer enerjisi derinin altındaki kıl köküne ulaşır. Kıl kökündeki renk hücreleri (pigment) lazer enerjisini emer. Burada yoğunlaşan lazer enerjisi çevre deri ve dokuda hasar yapmadan kıl kökünü yakar.

Zarara uğrayan kıl büyük olasılıkla tekrar çıkmamaktadır.

Yanan tüylerin bir kısmı hemen dökülür, bazıları ise 2-3 hafta içinde deriden atılır. Kıllara tek tek uygulanan elektrikli epilasyondan farklı olarak, her enerji atışında düzinelerce kıl yanar. Böylece sırt, omuz, kollar, bacaklar ve yüz gibi geniş alanlar kısa sürede tedavi edilebilir. Meme ucu, üst dudak ve bikini bölgesi gibi hassas bölgeler tedavi edilebilir

Lazer Sistemleri Nelerdir?
Lazerler ve yoğun atımlı ışık (IPL) sistemleri şunlardır:
IPL – bu sistem lazerden farklıdır. Değişik dalga boylarını kapsayan bir ışık sistemidir.
Ruby 694 nanometer
Alexandrite 755 nanometer
Diode 800-810 nanometer

Alexandrite Lazer Nedir?
Alexandrite lazer üzerinde güçlü bir soğutma sistemi bulunmaktadır. Bu sistemde basınçlı soğuk bir gaz lazer atışı yapılan cilt bölgesini soğutur. Soğutma işlem esnasında acı duymamanızı sağladığı için yüksek enerjiyle kıl kökleriniz yakarak en etkili sonucun alınmasını sağlar. Bu başarının önemli parçasıdır.

Vücudun Hangi Bölgeleri Tedavi Edilebilir?
Tüm vücut bölgeleri lazer ile tedavi edilebilir. Kadınlarda en çok üst dudak, çene, bikini bölgesi kol, bacak ve koltukaltı bölgeleri tedavi edilir. Erkeklerde ise sırt, omuz, göğüs bölgesi ve sakal bölgesine uygulanır. Alın ve kaş üstleri de tedavi edilebilir.

Lazer Epilasyonun Diğer Alternatif Yöntemlere Üstünlüğü Nedir?
Lazer epilasyon hızlı ve uzun süreli sonuç sağlar.
Lazer epilasyon vücutta istenilen her yere uygulanabilir.

Tıraş, ağda ve tüy dökücü kremler kılı ortadan kaldırır.
Ancak kıl kökü yok olmadığı için bir ile dört hafta içinde tüyler geri döner.

Lazer epilasyon da ise kıl kökü etkilendiği için tüyler daha geç ve incelmiş olarak geri gelir.

Lazer Epilasyonun Riskleri Nelerdir?
Kısa süreli yan etkisi deride kızarıklık ve kıl köklerinde ödemdir. Bu yan etki 1 saat içinde kaybolur. Çok hassas ciltlerde birkaç gün sürebilir. Bazı lazer türlerinde esmer ve bronz tende uygulamalarda renk değişiklikleri, su toplama ve kabuklanma oluşabilir. Bu tür problemler nadirdir ve birkaç gün içinde geriler.

Lazer Epilasyon Kalıcımıdır?
Lazer epilasyon büyük oranda kalıcıdır. Dört-altı seans sonrasında tüylerde %70-90 oranında azalma olur. Tüyler daha ince ve açık renkli hale gelir. Bu azalma yıllarca sürecektir.

Tedavi Sonrası Lazer Uygulanan Alanda Tüyler Tamamen Yok Olur Mu?
Lazer uygulanan alanda pek çok hastada kıl miktarında % 70-90 azalma olur, kalan tüylerin renkleri ve kalınlıkları azalır. Ancak tamamen tüysüz kalma durumu beklenmemelidir. Tedavi etkinliği tedavi esansları tamamlandıktan sonra 6 ay içinde değerlendirilmelidir. Tekrar çıkacak kıllar 6 ay içinde belli olur.

Ne Oranda Tüyler Tekrar Çıkar Ve Ne Kadar Sürede Tüyler Geri Döner?
Lazer epilasyon sonrası doğru uygulama yapılırsa tüylerin bir kısmı hemen dökülür. Geri kalanlar 1-3 hafta sonra deriden atılır
Lazer epilasyon ilk iki seansta belirgin azalma gözlemlenmeyebilir.

Üçüncü ve dördüncü seanslardan sonra tüylerde belirgin azalma başlar. 4- 6 seans sonrasında tüyler yıllarca çıkmayacak şekilde azalır. Bazı hastalarda seyrek idame seansları yapılabilir. Lazer tedavisinden sonra az miktarda çıkan tüyler ince ve çok açık renklidir. Kozmetik problem teşkil etmez..

Niye en az 4 tedavi seansı gerekmektedir?
Bütün lazerler tüylerin aktif dönemine etkilidir. Dinlenme fazındaki tüy kökleri lazerden etkilenmez.

Vücuttaki tüyler değişik dönemlerde aktif faz ve dinlenme fazına girerler. Lazer uygulama esnasında aktif kılları etkiler. Bir süre sonra dinlenme fazındaki tüyler aktif hale gelir.

Bir sonraki uygulamada da bu tüyler yok edilir.

Seans Sayısı Hangi Faktörlere Bağlıdır?
Kıl rengi (açık renkli tüyler fazla sayıda seans gerektirir)
Etnik ve genetik yapı (koyu tenli kişiler fazla sayıda seans gerektirir)
Hormon durumu,
Tedavi edilen alan,
Tüy yoğunluğu,
Yaş,
Kilo (fazla kilo tüy gelişimini arttırır),
İlaçlar (örneğin Dilantin and cyclosporine tüy gelişimini arttırabilir)

Lazer Epilasyon İçin Kimlere Uygulanabilir?
Koyu renkli ve bronzlaşmış hastalar için IPL , Ruby 694 nm, Alexandrite 755 nm lazerlere nazaran Diode 800-810 nm ve 1064 nm Nd YAG lazer uygundur.

Çocuklarda 12 yaş üzerinde özel problem varsa uygulanabilir.
Lazer epilasyon sadece kozmetik nedenlerle uygulamaz.

Tüylenme yapan ilaç kullananlarda ( örneğin organ transplantasyon sonrası kullanılan cyclosporine), batık tüy tedavisinde, kıl dönme probleminde de kullanılabilir.

Hangi Tüy Renkleri Tedaviye En İyi Yanıt Verir?
Kıl köklerindeki pigment lazer tedavisi için önemlidir. Bu yüzden siyah veya kahverengi tüyler tedaviye en iyi yanıt veren guruptur. Beyaz ve gri tüyler tedaviye yanıt vermez.

Lazer Seansları Esnasında Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar:
Ağda, sir ağda, cımbız, iğneli epilasyon ve epilasyon cihazlarını kullanmayın!
Lazer enerjisi aktif tüylere etkili olduğundan ağda, sir ağda, cımbız, iğneli epilasyon ve epilasyon cihazları 2-4 hafta öncesinden kullanılmamalıdır.

Bu yöntemler lazerin etkili olacağı kıl kökünü ortadan kaldırır.
Bronzlaşmaktan kaçınılmalıdır!
Bazı lazer türleri koyu tenlere uygulanabilir ancak tedavi öncesinde güneşlenilmemeli, solaryuma girilmemeli ve bronzlaştırıcı kremler uygulanmamalıdır. İstenmeyen yanıklar ve renk değişiklikleri olabilir. Ayrıca lazerin etkinliği azalır.

Jilet ve tüy dökücü krem kullanabilirsiniz!

Jilet ve tüy dökücü krem kullanımı olabilir. Lazer uygulamasından bir gün önce tüylerin alınması en uygunudur. Tedavi günü veya lazerden hemen önce tüylerin alınması cildi hassaslaştırabilir.
Lazer tedavisinden önce tüyler alınmalıdır.

Tüyler alınmazsa deri üstünde kalan tüyler yanarak acı verir ve lazer enerjisini emerek kıl köküne yeterli enerji gitmesini engelleyerek lazerin etkinliği azaltır.
Yaygın inancın tersine jilet tüyleri kalınlaştırmaz, çoğaltmaz, koyulaştırmaz.

Bu yüzden tedavi öncesi ve seans aralıklarında jilet veya tüy dökücü kullanabilirsiniz.

Lazer epilasyon ne sıklıkta yapılır, seanslar ne kadar sürer?
Lazer uygulamaları 6-12 haftada bir yapılmalıdır. Kıl köklerinin pigmentinin yeterli derecede olması için bu süre gereklidir. 6 haftadan erken 12 haftadan geç olmamalıdır.
Seans süresi dudak üstü gibi bölgelerde 1-2 dakika iken, tüm bacak ve sırt gibi geniş alanlarda yarım ile bir saat sürebilir.

Lazer Tedavi Öncesi Öneriler:
Tedaviden önceki hafta içinde ağda, sir ağda ve cımbız gibi yöntemler kullanmayın. Çünkü lazerin etkileyip yok edeceği kıl kökünü koparmış olursunuz. Bu da lazerin etkisini azaltır.
Tedaviden bir veya iki hafta önce güneşlenmeyi azaltın. Bronz ten lazerin etkinliğini azaltır.

Uygulama yapılacak bölgeye makyaj yapmayın. Makyaj lazer enerjisini emerek, daha az enerjinin kıl köküne ulaşmasına ve etkinliğinin azalmasına neden olur. Makyaj lazer ısısını artırarak deride tahriş veya yanık yapabilir. Lazer işleminden sonra makyaj yapılabilir.
Lütfen tedaviden bir gün önce veya tedavi sabahı tıraş olun veya tüyleri kesin.

Bu yol deriyi daha az hassas kılar. Deri üzerindeki uzun kıllar lazer enerjisini emer ve enerjiyi israf ederek kıl köküne gitmesi gereken enerjiyi azaltır. Ayrıca bu kıllar yanık ve deri tahrişi olasılığını arttırır.
Ağrı eşiğiniz düşükse işlemden 2 saat önce ağrı kesici almanız uygun olabilir.

Ayrıca bazı kadınlar regl döneminde acıya daha hassas oldukları için regl öncesi ve sırasında uygulama yapılmayabilir

Lazer Tedavi Sonrası Öneriler:
Lazer sonrası kızarıklık eve ulaştığınızda gerilemiş olacaktır. Bazı ciltler hassastır ve işlem sonrası kuruluk hissedilebilir. Bu durumda nemlendirici kullanılabilir.

Tedaviden sonra bir veya iki hafta içerisinde güneşlenmeyin. Lekelenmeler olabilir. En az 30 faktör içeren güneşten koruyucu kullanın.
Lazer sonrası kıl köklerindeki tüyler tedaviden 1 veya 2 hafta içerisinde uzayabilir. Eğer rahatsız oluyorsanız kesebilirsiniz.

Tıraş ve tüy dökücü kremi seans aralarında kullanabilirsiniz. Seans aralarında ağda, sir ağda ve cımbız, iple alma gibi yöntemler kullanılmamalıdır. Çünkü bir sonraki lazer seansının etkisini azaltırlar.

Lazer sonrası su toplama ve kabuklanma sonra nadirdir ve birkaç gün ile bir hafta arasında geriler. Antibiyotikli bir krem sık olarak sürülebilir.

İstanbul Dermatolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!

Lazerler belirli dalga boylarında ışın üreten cihazlardır. Laserlerin ciltte etki etmeleri cilt içinde kromofor denilen yapılar üzerinden olur.

Lazer epilasyon için kullanılan cihazlar ya kıl kökündeki melanin pigmentini görüp yakarak kıl kökünün de yanmasını sağlar ya da kıl kökündeki damarları hedef alarak kılın beslenmesini bozar ve dolaylı olarak lazer ışığının ısısı ile kılları yakarak etki ederler.

Dalga boylarına göre lazerlerin cilt içinde ilerleyebildikleri derinlik farklılık gösterir.

Epilasyon için kullanılan lazerler, Alexandrite lazer, Diod lazer, Nd-YAG lazer ve aslında laser sınıfına girmeyen ama lazer benzeri fototermoliz yapan IPL sistemleri kullanılır.

Lazer epilasyon için kullanılan cihazlar en iyi beyaz tenli, koyu ve kalın kıllara etki eder, ince kıllarda başarı oranı daha düşüktür, beyaz kıllara ise etki etmezler.

Kılların yapısı gereği bulunduğu yerlere göre de lazer epilasyonun başarısı değişebilir.

koltuk altı, genital bölge ve koyu renkli alt bacak kıllarında başarı oranı artarken, yüz bıyık bölgesi ve ince üst bacak ve kollardaki kıllarda başarı daha düşüktür.

Lazer epilasyon ile beklenen başarı oranı %80 civarındadır. Bazı kıllarda zayıflama yapsa da tam olarak yok edememektedir. Böyle durumlarda iğneli epilasyon ile kalanları toparlamak memnuniyeti artırır.

Dudak Üstü Tüyleri Nasıl Alınır?

Dudak Üstü ve Yüz Tüylerinizi Alırken Cildinize Zarar Verebilirsiniz!

Bütün toplumlarda kadın olsun erkek olsun yüz güzelliğine önem verilir. Aslında yüz bakımı bütün insanlık için önemli bir yer kaplar. Yüz bakımına erkeklerden çok kadınların değer verdiği bilinmektedir. Çünkü kadınlar bu konu da açık ara öndedir. Yüz bakımında kadınların moralini hevesini kıran birçok sorun vardır. Bunların başında tüy sorunu gelmektedir.

Kadınların genelde çenelerinde, yanak kısımları, faullerin de ya da dudak üst kısımlarında tüylenmeler meydana gelir. Bu tüylenmeler kadınlarda moral bozuklukları meydana getirir. Bununla birlikte yüzdeki tüy sorunu yüz güzelliğimizin ortaya çıkmasını da engeller.

Bıyıkları erkeklerde görmeye alıştığımız ve yakıştırdığımız için hiç bir kadına dudaklarının üst kısmında tüylenmeleri yakıştıramıyoruz ve hiçbir kadında kendine yakıştıramıyor.

Bu itibarla dudakların üst kısmında oluşan tüylerden kurtulma yöntemleri araştırıp uygulamak düşüyor tüy konusunda sorunlu kişilere.

Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon ise bu konuya kökten çözüm sağladığı için kadınların gözdesi. Dudak üstü tüylerinden ömür boyu kurtulmak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey epilasyon.

Tabii ki diğer yöntemlere göre maliyeti daha yüksek ama ömür boyu kurtulacağımızı düşünürsek maliyete değiyor diyebiliriz.

Seansları 2-3 dakika süren lazer epilasyon dudak üstü tüylerinizden tamamen kurtulmanız için size 6-10 seans veriyor bunu aya vurursak 1,5-2 ay ediyor. “Acı çekmeden güzel olamazsın” diye boşuna dememiş atalarımız.

Jilet

Öncelikle cildinize uygun jileti belirlemeliyiz. Kayganlaştırıcısı olan ve en az çift bıçaklar size daha hızlı güvenli ve temiz bir bitiş sağlayacaktır. Dikkat ederek uygulamalıyız.

Bunların yanında jiletle kullanabileceğiniz tahrişi azaltan köpükler, jel ve ya sabunlar kullanabilir, tüylerinizi kuru ve ya sadece suyla da alabilirsiniz.

Bu sizin cilt tipinize ve jilet seçiminize göre değişim gösterecektir unutmayınız.

En önemli adım kesinlikle işlemden sonra nemlendirerek cilde denge sağlamaktır. Aşırı sıcak ve ya soğuk sudan uzak durmanızdır.

Ağda ve ya iple almak gibi uzun süre beklemeniz gerekmeyecektir, sürekli tekrar ister ancak bekleme süresinden kurtarır sizi. Yine lazer işlemi düşünülüyorsa kesin sonuç vermesini sağlayarak büyük kolaylık sunar.

Yine de jiletle dudak üstü tüylerinizi almanızın en büyük avantajı olarak en temiz yol olmasının, hızlı ve acısız bitiş sağlayacak olduğunu söyleyebiliriz.

Sıcak ve Soğuk Ağda Bantları

Bu ağda bantlarını kullanırken, dudak üstü tüylerinizi kökünden alacaksınız. Kökünden aldığınız tüyleriniz daha geç çıkacaktır. Burada ağda bandıyla tüylerinizi almada önemli olan tüylerinizin çıkış yönünün tersine doğru yapıştırdığınız ağda bandını hızlı çekmektir.

İple Alma Yöntemi

Kadınların tercihinde yaygın olan ağda yöntemi, kıl köklerini beslerken ve tüylerin daha sık çıkmasına ve aynı zamanda dudak üstü sarkmalarına sebebiyet verir.

Öte yandan epilasyon aletleri, yay, cımbız, tüy dökücü krem gibi yöntemler hem tüylerin kırılmasına hem de daha güçlü çıkarak kalınlaşmasına neden olur.

Sık tercih edilen bir diğer yöntem olan ip ise çoğu cilt uzmanının ve güzellik uzmanının ortak tavsiyesidir. İp ile alma yöntemi oldukça zararsız, kolay, ucuz, etkili ve tüyleri incelten bir yöntemdir.

Bunun için annelerinizin dikiş ipi olarak kullandığı bir ipi dahi kullanabilirsiniz. İpten yaklaşık 4 karış uzunluğunda koparın. Ardından ipi ikiye katlayıp, ortadan döndürün ve işaret parmaklarınız ile baş parmaklarınıza geçirin.

Üst iç dudak kısmını diliniz ile şişirerek, tüylerinizin, ipi kıvırdığınız yere sıkışarak kopmasını sağlayın. Aynı işlemi tüm dudak üstünüzde uygulayın. İlk denemelerde ipe tüy kıstırmak sizin için zor ve karmaşık gözükebilir fakat eliniz zamanla alışacaktır.

Yalnız dudak üstünüzü alırken ipe dudağınızı kıstırmamaya ve iz yapmamaya dikkat edin. Dudak üstünüzü almaya diğer yöntemlerden ziyade iple devam ettiğiniz takdirde tüylerinizin büyük oranda inceleceğine tanık olacaksınız.

Ayrıca, eğer dudak üstünüzü kuaförde aldırıyorsanız, tercihiniz sorulduğunda ipi söylemeyi lütfen ihmal etmeyin. Unutmayın ki ip ile tüylerin incelebilmesi için süreklilik şarttır.

Cımbız

Öncelikle kendinize, güneşin iyice aydınlattığı ya da ışığı bol bir oda seçmelisiniz ki dudak üstü tüyleriniz çok iyi gözüksün.

Eğer bu durumu iyi ayarlayamaz iseniz cımbızla tüylerinizi aldıktan sonra bir tarafı alınmış bir tarafı alınmamış ya da birazı kökünden alınmış birazı da üstünden alınmış tüylerle karşılaşabilirsiniz.

Cımbızla tüy almak, göründüğünün aksine aslında zor bir durumdur. Çünkü tek tek o tüyleri görüp kökünden çekmek zorundasınız. Bu durumda da iyi gözlere sahip olmanızda cabası.

Herkesin bildiği üzere derilerin üstündü çıkan kıllar altında iyi yağ bezeleri barındırmaktadır. Bu yüzden de tüylerimizi aldıktan sonra yağ bezeleri yüzümüzün yüzeyine çıkar ve maalesef sivilcelenmeye sebep olur. Bunun sebebi cımbızla tüylerinizi almanızda olabilir. Diyelim ki böyle bir durumla karşılaştınız.

Tüylerinizi aldığınızda dudağınızın üstünde normalde olmayan şekilde sivilcelenme meydana geliyor, bu durumda tüylerinizi alır almaz o bölgeyi yıkadıktan sonra yanınızda getirdiğiniz limonu sürün bu işlem dudak üstlerinin yanmasına sebep olacaktır.

Bu duruma bir 5 dakika filan sabretmeniz hem tüylerinizin bir dahakine daha az ve seyrek çıkmasını sağlayacak hem de sivilcelenmeyi önleyecektir.

Ağda

Genellikle bir sağ, bir sol bir de orta kısma olmak üzere üç küçük parça ağda yapılması tavsiye edilir. Böylece ağdanın çekilmesi daha kolay olacaktır. Ayrıca dudak üstünde çok fazla da bekletilmemelidir.

Ortalama on saniye ile bir dakika sonra, ağdanın yapıştığına emin olduktan sonra ağda hemen çekilmelidir. Ağdayı çekerken tek hamlede, hızla hareket edilmelidir.

Ya el ile direk çekilmeli ya da üzerine çekme kağıdı yapıştırılarak alınmalıdır.

Çekilme yönü tüylerin uzama yönünün tersi istikamette ve çabucak olmalıdır. Eğer tüylerin bir kısmı dudak üstünde kaldıysa bir kere daha ağda uygulanabilir. Yine nemli bir bezle dudak üstü silindikten sonra ikinci kez ağda uygulanabilir. Daha fazla kere ağda uygulanmaması tavsiye edilir.

Ağda işlemi bittikten sonra ağda paketinde yer alan özel yağ ile dudak üstü iyice silinmelidir. Bu yağ su ile ya da sabunla yıkanmamalıdır. Yağ sürdükten sonra bir süre dudak üstünde beklemelidir. Genellikle kızarıklığın geçmesine dek beklemek yeterli olacaktır.

Eğer daha da hassas bir cildiniz varsa tek sefer ağda uygulayıp kalan tüyleri başka bir yöntemle almak daha iyi olacaktır.

Tüy Alma Aparatları

Pratik tüy alma aparatları hem düşük acı seviyesi hem de evde kadınların kendilerinin de yapabilmesi nedeniyle daha çok tercih edilir.

Kozmetik mağazalarında çok ucuza bulabileceğiniz, evde kendi kendinize yalnızca beş dakikada işinizi halledebileceğiniz pratik tüy aparatları bu aralar çok moda.

En fazla 1 ay kullanıp atmanız gereken bu tüy aparatları düşük maliyetten kolayı bütçeye zarar vermiyor ancak aldıktan sonra yarım gün dudak üstleriniz kızarık ve kabarık olabiliyor, göz ardı etmemek lazım.

Dudak Üstü Tüylerini Azaltmanın Doğal Yolları

Süt ve Zerdeçal Kürü

Malzemelerimizin ölçüsü ise 1 tatlı kaşığı zerdeçala 1 yemek kaşığı süt oranında yani bire iki olarak düşünebiliriz. Hazırlanmasında ise zerdeçalı ve sütü birbiriyle karıştırmak yeterli olacaktır. Kürü dudak üzeri tüylerinizi aldıktan sonra uygulamanız gerekecektir. (Ağda veya iple alabilirsiniz.

) Geri küre dönecek olursak, tüylerinizi aldıktan sonra karışımı dudağınızın üzerine sürüyorsunuz. Yaklaşık yarım saat ile 35 dakika arası bekliyorsunuz. Bu süreçte karışımın cildinizde kuruması gerekli. Karışımın kuruduğundan emin olduktan sonra artık ılık suyla dudak üzerinizi temizleyebilirsiniz. Aman sakın canınızı yakmayın.

Peki bu kürü ne kadar süre mi uygulayacağız?

Dudak üzeri karışım kürünü 4 hafta ile (en az 4 hafta) 8 hafta arası uygulayabilirsiniz. Bu süreçte cildinizi tahriş etmemeye özen göstermelisiniz. Ayrıca karışımı haftada en az 2 kez uygulamanız size daha iyi bir sonuç çıkaracaktır. Dudak üstü tüylerinizi aldığınız her seferde uygulamakta fayda olduğunu düşünüyorum. Söylediğimiz gibi cildinizi tahriş etmemeye özen göstermelisiniz.

Süt ve zerdeçal mucizesine inanamayacaksınız… Çok kolay uygulayabileceğiniz ve zararı olmayan bir kür ile tüylerin kalıcı olarak azalması ve hatta sonsuza kadar yok olması bu mümkün. İşte o mucizevi kürün malzemeleri, hazırlanışı ve uygulanış yöntemi:

 • 1 yemek kaşığı süt
 • 1 tatlı kaşığı zerdeçal

Yukarıda verilen malzemeleri bir kabın içinde iyice karıştırın ve dudak üstünüze çok kalın bir tabaka olmaksızın uygulayın ve yaklaşık 20 dakika, yani bu karışım uyguladığınız bölgede kuruyuncaya bekletin. Kür kuruyunca ılık su ile hafifçe ovalayarak yıkayınız.

Ve çok kullanılan yöntemlerden olan ve tüy köklerini uyararak tüylenmeyi azaltan; limon suyunu kürden sonra uygulayınız. Ve bu yöntemi haftada 2 kez uygulayın ve 4 hafta boyunca hiç aksatmayın. Ve kalıcı olarak dudak üstü tüylerinden kurtulmanın keyfini çıkarın.

Yumuta Akı – Mısır Unu- Toz Şeker Kürü

 • 1 adet yumurtanın akı
 • Biraz mısır unu
 • Biraz toz şeker

Yukarıda yazılmış olan malzemeleri bir kabın içinde iyice karıştırın ve ince bir tabaka halinde uygulamak istediğiniz bölgeye uygulayınız. Ve bu karışımı kuruyana kadar bekletiniz. Ve bu karışımı haftada 3-4 kez uygulayınız. Ve istediğiniz sonuca ulaşana kadar bu karışımı uygulamaya devam ediniz. Kalıcı olarak tüylerinizin azalmasını ve geç uzamasını sağlar.

Aslanpençesi Kürü

Bir diğer öneri aslanpençesi kürüdür. Bu kür, kaynamış su içerisine koyularak yapılmaktadır. 5 dakika kaynatılan aslanpençesi sabah ve akşam aç karnına içilmelidir. Bu kürler de hormonları dengeleyip tüy oluşumunu azaltmaktadır.

Limon ve Tuz

Doğal ve bitkisel yöntemler her konuda olduğu gibi bu konuda da imdadımıza yetişiyor. Hem de acısız ve ucuz bir şekilde. Şimdi sizlere tüy inceltmede mucizevi etkisi olan limondan bahsedeceğim. Limonun, tüy köklerini yakarak zaman içerisinde incelttiğini hatta yok ettiğini söyleyebiliriz. Üstelik uygulaması oldukça basit.

Öncelikle dudak üstü bölgesine tercih ettiğiniz tüy alma şeklini uyguladıktan sonra, limon ve ilave olarak tuz karışımını bölgeye sürün. Yaklaşık 10 dakika bekledikten sonra bölgeyi tahriş etmeden yıkayın.

Bu uygulamayı her dudak üstünüzü aldığınızda mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Tabii ki sabır bitkisel çözümlerden sonuç almanın olmazsa olmazı.

Düzenli bir şekilde uyguladığınız takdirde dudak üstü bölgenizdeki tüylerde azalma olacağını ve hatta zamanla yok olacağını garanti edebiliriz.

Dudak Üstünü Pürüzsüz Yapmanın Yolları

Öncelikle hormon seviyenizi dengelemek için her sabah aç karna birkaç yaprak nane çiğneyin. Bir iki dal naneyi ince ince kıyıp çiğneyip yutmalı ve üstüne 2 – 3 yudum su içmelisiniz. Bu kürü ise yaklaşık iki hafta ya da 15 gün uygulamalısınız.

Nane, içinde bulundurdukları sayesinde hormon değişimlerini en aza indirger. Bir diğer öneri için de şunu söyleyebilirim. Eğer lazere gitmiyor iseniz ip, ağda, epilatör kullanıyorsanız, kesinlikle uygulamadan sonra limonla temizlenmiş bölgeyi silin ve 10 dakika bekletin.

Bu uygulama ile tüyleriniz geç çıkacak ve daha uzun süreli pürüzsüzlük yaşayacaksınız. Birden çok öneri vardır mutlaka ama tüylerinizin azalmasını ve hatta çıkmamasını sağlayacak son önerim de şudur. Öncelikle kullandığınız epilasyon şekli ile tüylerinizi alın.

Daha sonra o bölgeyi karınca yağı ile ovup 20 dk bekletin. Daha sonra durulayın. Her tüy alma işleminde bunu yapın. Yaklaşık 4-8 ay arasında tüyleriniz %80 azalacaktır.

 • Tüy dökücü krem ve jilet bıçaklarından kesinlikle uzak durmalısınız.
 • Ağda kullanmayı tercih edin fakat aşırı derecede ısıtılmış ağdadan uzak durun çünkü çok sıcak olan ağda ciltte kızarıklığa sebep olur.
 • Dudak üstü kıllarını aldıktan sonra haftada bir kaç defa karınca yağı kullanın bu şekilde kıllar seyrekleşir.
 • Dudak üstüne haftada 1-2 defa küçük buz parçaları ile masaj yapın daha sık bir görünüm kazandırır.
 • Haftada 2-3 defa 1 tatlı kaşığı bal kullanarak masaj yapmalısınız.
 • Bir miktar toz şekerin içine yarım limon sıkın ve iyice karıştırın daha sonra bunu dudak üstünüze masaj şeklinde uygulayın cildiniz parlak bir görünüm alacaktır.
 • Haftada 1 defa bir kaç damla doğal zeytinyağı kullanarak masaj yapın buda cildi besler ve parlatır.
 • Limon kabuğu ile haftada 1-2 defa masaj uygulaması yapın.
 • Dudak üstüne patates veya salatalık bırakarak vitamin verebiliriz aynı zamanda nemlendirici etkileri vardır.

Источник: https://www.modanium.com/dudak-ustu-tuyleri-nasil-alinir/

Yüzdeki Tüyler için Doğal ve Bitkisel Öneriler | Cilt Bakımı

Dudak Üstü ve Yüz Tüylerinizi Alırken Cildinize Zarar Verebilirsiniz!

Yüzdeki tüyler nasıl yok edilir; Vücudumuzda, derimizi dışarıdan gelecek çeşitli hasarlardan korumak için belirli bölgeler tüylerle kaplıdır. Erkeklerde bu sorun olmazken, kadınlar için bu tüyler kendini belli etmeye başladığı ergenlik çağından itibaren sorun haline gelir. Çeşitli yollarla bu tüyler yok edilmek ive sonsuza kadar kurtulmak istenir.

Özellikle yaz aylarında sıcak, ter, sürekli suyla temas sayesinde ise tüyler beslenir ve uzar. Kış aylarında bu tüyleri gizlemek kolay hale gelir. Fakat yüzdeki tüyler yaz ya da kış olsun hiçte güzel olmayan bir görüntüye neden olur. Fondöten sürülse bile ben buradayım diye kendini daha çok gösterir hale gelir.

Bayanların yüzdeki tüyü sarartmak için denedikleri pek çok yöntem bulunmaktadır, sizlere yüzdeki tüyleri yok eden yada azaltan en etki yüzdeki tüyü azaltan maske tarifleri vermek istiyorum.

Yüzdeki tüyü almak için tüyleri yok eden maske ve yüzdeki tüyleri yok eden bitkisel yöntemler ile etkili sonuç almanız mümkün.

Yüzdeki tüylerin oluşma nedenleri

Esmer olan kişilerde yüzde tüyler daha belirgin ve daha çok olur. Genetik faktörler ise yüzde tüylenme de göz ardı edilmemesi gerekir.

Adetler kesilip, üreme döneminin sonlanmasının habercisi olan menopoz döneminde ise fazlasıyla salgılanan erkeklik hormonu ise; tüylenmenin artmasına neden olur. Stres, çeşitli hormonal değişiklikler, çeşitli kozmetik ürünleri, hiçbir zaman yüzünde tüy bulunmayan kadınlarda bile, tüylenme oluşturur.

Böbrek üstü bezlerinden salgılan kortizon veya ağrı kesmek için kullanılan kortizon hapları ise saçlar dâhil tüm vücutta tüyler artmasını ve uzamasını sağlar.

Yüzdeki tüylerden nasıl yok edilir?

Yüzdeki tüyler için maske

Yüzdeki tüylerden kurtulmak isteyen ya da az olduğunu düşünenler; cımbız, ip, yüz epilatörleri veya ağda ile almak yöntemine gitmektedirler.

Bu çözümler her daim tekrarlanma gereksiminin yanında, özellikle dudak kenarlarındaki bölgelerdeki tüylerde artışa neden olabilirler.

Kıl köklerini kalınlaştırıp, ilk başta belki de dikkatli bakıldığında gözüken tüyleri daha kalın hatta kıl haline gelebilirler.

Eğer yüzünüzdeki bu tüylerden gözünüze batıyor geçici olmayan, gerçekten kalıcı çözümler arıyorsanız yüze yapılan lazer epilasyonları önerilmektedir. Pahalı bir yöntemle olmakla beraber, bazı ciltlerde hasar ve izler bıraktığı söylenmektedir. Hatta bazı lazer epilasyon türlerinde azalma yerine tüylerde artma bile gözlenmiştir.

Hormonal sebeplerden dolayı olan yüzde tüylenmede, biyolojik olarak var olan sebepler kesilmedikçe tüylenme ne yaparsanız yapın devam eder. Yani ergenlik çağındakiler veya menapoza girmiş kadınlarda işe yaramamaktadır. Bu dönemlerde östrojen yani kadınlık hormonu içeren besinlerden faydalanarak, fazla tüylenmenin önüne geçebilirsiniz.

Östrojen içeren besinler arasında yer alan en önemlisi soyadır. Ayrıca soya sütünden yapılan peynir, yoğurt veya soya sütü de tüketilebilinir. Keten tohumu, rezene, tüm baklagiller, susam, bezelye, kurutulmuş meyveler, meyan kökü, maydanoz, brokoli, gotu kola, sarımsak, ahududu, adaçayı, çilek, şeftali ise doğal östrojen kaynaklarıdır.

İlaç, stres veya genetik faktörlerine bağlı olarak gelişenlerde bu istenmeyen durumu ortadan kaldırmak için doğada ve elimizin altında bulunan ürünlerden faydalanabiliriz. Düzenli kullanımlar sayesinde gözle görülür farkı birkaç defa tekrardan sonra hissedeceksiniz. Tamamen kurtulduğunuzu görmek için ise biraz sabır gerekmektedir.

En az 1 ay tekrarlamak gereklidir.

Yüzdeki tüylerden kurtulmanın bitkisel yolları

Yüzdeki tüylere kesin çözüm önerileri

Yüzdeki istenmeyen tüylerden kurtulmak için etkili bir doğal çözüm zerdeçaldır.

Renk verici özelliği olmasından dolayı ilk başta kullanırken çekinceler olsa da, uyguladığınız bölgenin üzerini karbonatlı su veya süte batırılmış pamuk ile temizlemeniz yeterli olacaktır.

 Yapacağınız karışım için gerekli olan malzemeler ise 2 yemek kaşığı zerdeçal ve macun kıvamına gelene kadar eklenecek süttür. Tüm yüze güvenle uygulanabilir. 20 dakika beklettikten sonra önce ılık su ile daha sonra karbonatlı su ile temizlenmelidir. Haftada 2 defa uygulanmalıdır.

Zerdeçal ile yapılan diğer bir tarif ise leblebi tozu veya nohut unundan oluşur. Bunların içerikleri aynı olduğu için elinizin altındakinden bir tanesini seçip uygulayabilirsiniz. 2 çorba kaşığı leblebi tozu veya nohut ununa, 1 çorba kaşığı krema, 1 tatlı kaşığı süt ve 1 tatlı kaşığı zerdeçal eklenir.

İyice karıştırdıktan sonra homojen hale gelen karışımı tüylerin olduğu bölgelere uygulayın. 30 dakika boyunca kurumasını bekledikten sonra, ılık su yardımıyla aynı zamanda tüylerin çıkış yönüne ters olarak yüzünüzü temizleyin. 1 ay boyunca haftada 3 kere uygulayın. Krema bulamazsanız, karışıma konulan nohut unu veya leblebi tozu kadar süt ekleyerek de yapabilirsiniz.

Yoğurt da krema yerini tutmaktadır. Zerdeçal miktarı ise 2 tatlı kaşığı olarak arttırılmalıdır.

Zerdeçal ve süt karışımına, gülsuyu ekleyerek bir macun elde edilir. Önemli püf noktası ise  yüz temizliğine uygun olan bir fırça ile tüylerin çıkış yönünün tersine hareketlerle maskeyi ciltten uzaklaştırmaktır.

Bu sayede kıl köklerine kadar inen karışımın etkisi uzun sürer. Karışımı hazırlamak için birer çorba kaşığı süt ve gül suyu karıştırılır. Üzerine 2 çorba kaşığı zerdeçal eklenerek koyu bir kıvam alması sağlanır.

Yüze masaj yaparak yedirilir. 20 dakika bekletilir

Yüzdeki Tüyler İçin Kalıcı Çözüm

Yüzdeki tüyleri yok eden bitkiler

Son aylarda sıklıkla adından bahsedilen limon kabuğu yağı ise kıl köklerinde bulunan hücreleri pasif ettiği söylenmektedir. Sadece sürüp bekletmek yeterlidir.

Eğer ben yüzümdeki tüyleri almadan duramam ama bir yandan da azalsınlar diyenlerdenseniz.

bu formül tam size göre… Hangi yüzdeki tüyü alma yöntemini kullanmış olursanız olun (ağda,ip,cımbız,epilatör) 1 tane portakalın kabuğunu rondodan geçirip un ufak hale getirin. 1 çorba kaşığı saf zeytinyağı ekleyin.

Alınmış tüylerin olduğu bölgeye sürün. Bu formülde kıl köklerindeki hücreleri öldürmeye yöneliktir. 1 saat kadar bekletip, ılık su ile durulanmalıdır.

Hormon seviyenizi dengeleyebilmek için taze nane yapraklarından demlenen çay içebilirsiniz. Bu sayede erkeklik hormonu bir nebze azalabilir.

Kaynayan bir cezve suyun içine elinizle kopardığınız 7-8 tane nane yaprağını atın. 10 dakika demlendikten sonra içime hazır hale gelir. Çay olarak tüketmek kana karışma süresini azaltacağından tercih edilir.

Günde 2-3 kez taze nane yiyerek de aynı etkiyi yakalayabilirsiniz.

Hormon düzenlemek için kullanılan diğer bir çay ise testere dişli aslanpençesi çayıdır. Bir bardak kaynayan suya 1 tatlı kaşığı koyulup 6-7 dakika demlendirilmelidir. Yemeklerden sonra tüketilmesi gerekmektedir.

Yüzdeki tüylerden kurtulmak için eczaneden alabileceğiniz kara merhemin içine 2 adet haşlanmış soğanı ve 2 diş sarımsağı ekleyin. Rondodan geçirerek lapa haline getirin. Cam bir kavanozda saklayabilirsiniz. Yüzünüzdeki tüylere sürerek 20 dakika bekletin. Temizlemek için soğuk su kullanın.

Tüyleri iyice inceltip yok olmasını sağlayan maske için gerekli olan malzemeler ise mısır nişastası ve yumurta akıdır.1 çorba kaşığı mısır nişastası ile 1 yumurtanın akı iyice çırpılmalıdır. Yüze sürülüp 15 dakika bekletilmelidir. Ilık su ile durulanmalıdır. Gün aşırı yapılmalıdır. Maskenin içine 1 çorba kaşığı şeker koyup daha ince bir hal almasını sağlayabilirsiniz.

Cevizleri kırarken, kabukların içinde zarımsı parçalar kalır. Yaklaşık 40 tane cevizi kırdıktan sonra bu zarları bir araya toplayın. Eczaneden alacağınız 1 su bardağı kadar etil alkolün içine atın.

15 gün kadar karanlık bir yerde ağzı kapalı bir kapta bekletin. Eğer alkol bulamazsanız elma sirkesi de kullanılabilir. Yüzünüzdeki tüyleri alındıktan sonra yüze sürüp 1 saat kadar bekletin.

Soğuk su ile cildinizi temizleyin.

Yüzdeki Tüylerden Kesin Kurtulma

Yüzdeki tüyleri yok eden maske

Son olarak verilen bu tarif ise tüm saydığımız maskelerin içeren malzemelerden bir araya gelmesiyle meydana gelmiştir. Yüzdeki tüylerden kurtulma yolları arasında en çok denenen ve yüzdeki tüylere kesin sonuç veren bir öneridir. Haftada 2 kez yapılmadır.

Bunun için 2 yemek kaşığı pirinç unu veya mısır unu, 2 yemek kaşığı nohut unu ( havanda nohutlar ezilerek oluşturulabilir) yarım çay kaşığı zerdeçal, 2 yemek kaşığı süt karıştırılıp tüylenme olan yerlere sürülür. Kuruyana kadar bekleyip, parmak uçlarıyla masaj yaparak, fakat basınç uygulamayarak, kılların çıkış yönünün tersine doğru çıkarılır.

Yüz kesinlikle durulanmamadır. Sivilceleri ciltlerde uygulanmaz. Akşam uygulanması gerekmektedir.

Hemen arkasından yumurta akı, 3-4 damla limon suyu karıştırılarak yeni bir karışım yapılıp iyice kıl köklerinin kurutulması hedeflenir. Yüze sürüp kuruduktan hemen sonra yeni katman sürülür. 20 dakika 4-5 katman oluncaya kadar işlem devam ettirilir. Cildi ovalayarak bu maskede çıkarıldıktan sonra yüz ılık su ile durulanır. Nemlendirici tüm aşamalar bittikten sonra mutlaka sürülmelidir.

Ayva Tüyleri Etkili Çözüm Önerileri

Ayva tüyleri şiirlere konu olmuş mehr-i geyah (sevgi oyu) tüyleridir. Ayva tüyleri aslında esmerler hariç diğer ten rengine sahip olanlarda görünmezler.

Esmer kişilerin ten renginden dolayı ayva tüyleri daaha belirgin olur. Özellikle sarışınlar bu konuda çok şanslıdırlar.

Peki ayva tüyleri nasıl alınır işte avya tüylerini yok eden maske tarifi

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı yulaf lapası
 • 1 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu

Hazırlanışı ve uygulanışı

Yukarıda saydığımız malzemeleri karıştırın. Hazırladığınız karışımı yüzününe sürerek 15 ile 20 dakika kadar beklemelisiniz. İşlemi bitirmek için ılık su ile yıkayınız. Düzenli yapılması önemlidir. Hastada 3 defa yaparak 1 ay sonunda tüylerden kurtulabilirsiniz.

Ayva tüylerine çözüm arayanlar yada ayva tüyleri nasıl yok edilir merak edenler için bu maske tarifimiz çok etkilidir.

Genelde ayva tüyleri ne zaman dökülür yada ayva tüyleri kendiliğinden dökülür mü sorusunu sıklıkla merak edilen bir konudur bilinen aksine ayva tüyleri asla kendiliğinden dökülmezler.

Sizlerde ayva tüylerinden kurtulmak istiyorsanız ve yüzdeki ayva tüyleri sizi rahatsız ediyorsa bu maskeyi rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Sizlere doğal tüy azaltıcı maskeler ile yüzdeki tüylerden kurtulma yöntemlerinden bahsetmeye çalıştım. Yüzdeki tüyler nasıl yok edilir merak ediyorsanız yüzdeki tüyleri yok etmek için pahalı yöntemler yerine yüzdeki tüyleri sarartan ve yok eden bu yöntemleri rahatlıkla uygulayarak etkili sonuç alabilirsiniz.

Источник: https://www.ciltguzellik.com/yuzdeki-tuylerden-kurtulma-yollari/

Tüy alma yöntemleri

Dudak Üstü ve Yüz Tüylerinizi Alırken Cildinize Zarar Verebilirsiniz!

0 Submission Failed Cancel failed

0 Dis Submission Failed Cancel Dis failed

Teşekkürler! Bu makaleyi neden beğendiğinizi bizimle paylaşın.

Beğenmediyseniz sebebini öğrenmek isteriz. Yorum bırakarak düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.Tüy alma yöntemleri yüzeysel ve kökten olarak sınıflandırılabilir. Acaba hangi yöntem daha hızlıdır ve hangisinin etkileri daha uzun sürer?

Uzman dermatolog Dr. Jennifer Jones bize modern kadının tüy alma tercihleri hakkında temel bilgiler veriyor.

Epilatörler

Nasıl çalışır:
Dönen cımbızlara sahip bir başı olan, elde tutulan bir cihaz cildin yüzeyinde gezdirilip bu sırada tüyler alınır.

Hangi bölgelerde iyi çalışır:
Vücuttaki tüm bölgeler – bacaklar, koltuk altları, kollar, bikini bölgesi ve yüz

Avantajları:
Çok pürüzsüz sonuçlar, dört haftaya kadar sürer. Ortalığı kirletmez ve yeni modeller yüz gibi spesifik bölgelerden istenmeyen tüyleri gidermek için ekstra bir ekle gelir.

Dezavantajları:
Daha duyarlı alanlarda rahatsızlık verebilir.

Güzellik değerlendirmesi:
Epilatörler 0,5 mm'ye kadar kısa tüyleri giderebilirken ağda ise optimum sonuçlar için 2 mm tüy uzunluğu gerektirir – bu nedenle göze hoş görünmeyen büyümeyi beklemeye gerek yoktur.

Dermatolog notu:
“Epilatörlerle tüy kökünden alındığından tekrar çıktığında ucu daha ince bir görünüm verecek şekilde konik olma eğilimindedir. Ayrıca epilatörlerin düzenli kullanımında batık sayısı azaltılabilir.”

Ağda

Nasıl çalışır:
Sıcak veya soğuk ağda cilde tüylerin büyüme yönünde uygulanır. Sertleştikten sonra üzerine kumaş şeritler yerleştirilip büyümenin yönünün tersine hızla çekilir ve beraberinde tüyler de gelir. Alternatif bir seçenek önceden hazırlanmış ağda stripleridir.

Hangi bölgelerde iyi çalışır:
Bacaklar, bikini, kaşlar, koltuk altları ve üst dudak.

Avantajları:
Ağda cildi haftalarca pürüzsüz tutabilir ve bu nedenle bir süre tüy almayı düşünmeniz gerekmez.

Dezavantajları:
Acılı olabilir.

Ayrıca tekrar ağda yapabilmeniz için tüylerin yeterince uzamasını beklemeniz gerekir ve eğer bacaklarınızı göstermek istiyorsanız veya tekrar büyüyen tüylerin yarattığı hissi hiç sevmiyorsanız problem yaratabilir. Kendiniz yaparsanız ortalığı temiz tutmak zor olabilir veya bir salona giderseniz pahalı olabilir. Son olarak ağda çok kısa tüyleri almayabilir.

Güzellik değerlendirmesi:
Günlük tüy almayı sıkıntılı buluyorsanız ve profesyonel işlemin ücretini ödeyebilecekseniz harika.

Dermatolog notu:
“Ağda yaptığınız zaman aslında yüzey cilt hücrelerini alıyorsunuz ve bu nedenle cilt sonra kuru kalabilir. İdeal olarak aloe vera içeren, rahatlatıcı bir losyon sürün.”

İplikle çekme

Nasıl çalışır:
Her tüyün etrafına ince pamuk ipliği parçaları sarılır ve sonra hızla çekilir ve beraberinde tüyleri çeker.

Hangi bölgelerde iyi çalışır:
Kaşlar ve üst dudak gibi küçük, narin bölgeler.

Avantajları:
Tüyler kökünden giderilir ve bu nedenle tekrar büyüme yavaştır ve tüyler dik duracak şekilde tekrar büyümez.

Dezavantajları:
Nispeten yavaş bir işlemdir çünkü tüylerin tek tek çekilmesi gerekir. Ayrıca uzmanlık gerektiren bir işlemdir ve bu nedenle iyi eğitimli bir profesyonele gitmeniz gerekir.

Güzellik değerlendirmesi:
Kaşlar için harikadır – bir kez denedikten sonra çoğu bunu tercih eder.

Dermatolog notu:
“İplikle çekme cilt için çok rahatsız edici değildir ve bu nedenle üst dudak ve kaş gibi özellikle duyarlı bölgelerde kullanılması faydalıdır.”

Lazer / IPL gibi ışık tabanlı tüy giderme

Nasıl çalışır:
Dar ve konsantre bir ışın cildin küçük alanlarına odaklanır. Işık cilt yüzeyi altındaki tüy folikülündeki pigment tarafından emilir ve böylece tüy folikülünü ısıtıp büyüme döngüsüne bağlı olarak (sadece anajen) tüy büyümesini engeller. Cildiniz ne kadar açık renk ev tüyleriniz ne kadar koyu renkse tedavi o kadar fazla işe yarar.

Hangi bölgelerde iyi çalışır:
Bikini, koltuk altı, üst dudak.

Avantajları:
Eskisinden çok daha hızlı ve daha az ağrılıdır, çünkü artık bir defada büyük cilt bölgeleri tedavi edilebilir. Ayrıca tekrar tüy büyümesi biraz engellenir ve tekrar büyürse de tüyler çok ince ve açık renkli olma eğilimindedir.

Dezavantajları:
Her tedaviden önce cildin traş edilmesini gerektirir. Sonuçlar kalıcı değildir. Bu nedenle oldukça pahalı olabilecek çok sayıda tedavi gerekir.

Ayrıca tedaviden önce ve sonra altı haftaya kadar güneşe çıkma konusunda dikkatli olmanız gerekir çünkü cildinizdeki pigmentteki değişiklikler yanık riskini arttırabilir.

Hamilelik veya menapoz gibi hormonal değişiklikler tüylerin tekrar geri büyümesine neden olabilir.

Güzellik değerlendirmesi:
Üst dudak gibi sizde sıkıntı yaratan bölgeler için harika ama normal tüy alma seçeneği olarak abartılı.

Dermatolog notu:
“Lazer tüylerdeki pigmente 'odaklanarak' çalışır – bu nedenle tüy renginiz cilt renginize ne kadar yakınsa yanma ve nedbe dokusu oluşması riski o kadar yüksektir. Bu nedenle ideal kombinasyon soluk cilt üzerinde koyu renk tüylerdir. Koyu renk cildiniz varsa bu tekniğe kalkışmadan önce iyice düşünmelisiniz.”

0 Submission Failed Cancel failed

0 Dis Submission Failed Cancel Dis failed

Teşekkürler! Bu makaleyi neden beğendiğinizi bizimle paylaşın.

Beğenmediyseniz sebebini öğrenmek isteriz. Yorum bırakarak düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.Источник: https://www.kadinlarbilir.com/guzellik/cilt-ve-vucut/tuy-alma-yontemleri

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.