Dünyada En Sık Görülen Anemi Türü: Demir Eksikliği

içerik

Demir eksikliği anemisi

Dünyada En Sık Görülen Anemi Türü: Demir Eksikliği
RU | UK | KK | BE | EN |
demir eksikliği anemisi, demir eksikliği anemisi belirtileri
Demir Eksikliği Anemisi en sık görülen kansızlık tipidir, sideropenik anemi olarak da adlandırılır.

Küçük alyuvarlarla karakterize Mikrositik Anemilerin en büyük sebebidir.

Demir Eksikliği Anemisi, demirin yiyeceklerle alımının ya da bağırsaklardan emiliminin az olması sonucu Hem yapısına fazla giremeyerek Hemoglobin yapımının azalmasına sebep olmasıyla karakterize bir kansızlık türüdür.

Demir Eksikliği Sebepleri

Eksiklik fizyolojik olarak artan ihtiyacın karşılanamaması ya da kaybın artması ile ortaya çıkabilir. En sık nedenler:

 • Fizyolojik kan kayıpları
 • Patolojik kan kayıpları
 • Yetersiz kan alımı
 • Gıda demirinin yetersiz emilimi

Erişkinlerde ;

Kadınlarda fizyolojik kan kayıpları (menstruasyon) : Kadınlarda menstruasyon sonucunda aylık ortalama 30 ml kan kaybı olur. Kadınların %10-25’i de 60-80 ml’den fazla kan ( buda yaklaşık olarak 30-40 mgr demir eder) kaybederler. Doğum kontrol yöntemleri bunu değiştirir. Örneğin doğum kontrol hapları azaltırken , Rahim içi araçlar artışa neden olur.

Hamilelik : Hamilelik sırasında demir gereksinimi artar ve günlük gereksinim giderek artarak son 3 ayda 3-7 mgr düzeyine çıkar.

Hamilelerde demir gereksinimi artarken alınan demir miktarı sabit kalır ve yeterli depo demiri olsa bile annede zamanla demir eksikliği ortaya çıkar. Hamile kadınlarda yapılan tetkiklerde eğer hemogramda hemoglobin 11 gr’ ın altında ise demir eksikliği anemisi tanısı konmalıdır.

Bu durumda fetüste etkilenecektir. Özellikle hemoglobin değeri 9 gr’ın altına düşünce gebelik ile ilgili komplikasyon görülme riski artar.

Süt çocuğu ve oyun çocuğu: Sağlıklı ve normal doğum zamanında dünyaya gelmiş bir bebekte anne sütü ile beslendiği 4-6 aylarda demir rezervleri yeterlidir. Ancak sonrasında ek demir ihtıyacı ortaya çıkar.

Prematüre bebeklerin: Doğum anında hemoglobin düzeyleri normal olsa da depo demirleri yetersiz olduğu için demir eksikliği daha erken dönemde ortaya çıkar.

Gıda demirinin yetersiz emilimi: Emilim bozukluğuna yol açan hastalıkların başında çöliak hastalığı görülür.

Bağırsak mukozasında , özellikle de incebarsakta oluşan patolojik değişiklikler ve demir ile yüklü enterositlerin hızla artılımı ile kendini gösteren bir hastalıkdır.

Bağırsak mukozal fonksiyonunda bozulma meydana gelir ve demir transportu bozulur. Mukozanın yenilenmesini temin için gliadin içermeyen gıdalar ile beslenme ve demir desteği gerekir.

Patolojik kan kayıpları: Demir tedavisi uygulanması için anlamlı olanlar kronik ve genelikle gizli olan kanamalardır. Bu tıp kanamalar genelde kadınlarda genital sistemden olsa da karşımıza en sık gastrointestinal kanamalar çıkar.

Kan verme: Kan veren kişilerde de yine aynı şekilde demir eksikliği ve sonuçta demir eksikliği anemisi ortaya çıkabilir.% de 15 gr hemoglobin değerlerine sahip biri bir ünite kan verirse (yaklaşık 500 ml) 250 mgr kadar demir kaybı olur.

Adet gören kadınlarda bu bir defalık bağış dahii demir depolarının boşalmasına yol açabilecek iken yetişkin sağlıklı bir erkekte 3-4 kez kısa aralıklı kan verdikten sonra aynı durum ortaya çıkabilir.

Serum ferritin düzeyi bakmak sureti ile gereğinde bu kişilerde tedavi almalıdır.

Yanlış ve yetersiz beslenme: Özellikle et yemeyen vejeteryan kişilerin gıdalar ile yeterli demir alamamaları ve bazı malabsorbsiyon hastalıklarında görülen yetersiz demir emilimi demir dengeleri eksiye götürür. Birçok zayıflama diyeti de demir açısından zayıftır.

Kronik böbrek yetmezliği: Kronik böbrek yetmezliği durumlarında ve bu yüzden sık sık dializ makinelerine bağlanan hastalarda demir bilançosu bozulur. Bu kişilerde diette et ve et ürünleri kısıtlanmıştır. Eritropoietin üretimi etkilenmiştir ve sonuçta ciddi anemiler görülür.

Demir Eksikliği Safhaları

PRELATENT :Prelatent ( depo-) demir eksikliği. Tanı koymak için detaylı tetkik gerektirir. Daha çok akademik açıdan önemlidir. Klasik olarak bakılan kan tetkikleri ile tanı koymak mümkün değildir. Bu dönemde organizma demir açığını depolardan ve emilimi artırarak kapatmaya çalışır.

Kemik iliği incelendiğinde makrofajlarda demir depolarının hiç olmadığı ya da çok az kaldığı gözlenir. Demir emiliminde meydana gelen artış ise radyoaktif olarak işaretlenmiş Fe ‘in tüm vücutta tutulumunu ölçen test ile mümkündür.

Bu dönemde serum ferritin düzeyi ancak bu testler ile birlikte değerlendirildiğinde anlamlıdır.

LATENT DEMİR EKSİKLİĞİ:Demir deposunun tamamen boşalması ile karakterizedir. Organizma transport halindeki demiri tüketmeye başlamıştır. Total demir bağlama kapasitesinde ve serbest ve total transferrin miktarında artış olur. Serum demir miktarı düşer. Nadiren bu evrede serum demir miktarı sabit kalabilir.

ANEMİ İLE BİRLİKTE AÇIK DEMİR EKSİKLİĞİ:Bütün kan değerleri ( hematolojik parametreler) normalin dışına çıkarlar

Tedavi

Açık bir demir eksikliği ya da latent bir eksikliği saptandığı anda demir tedavisine başlamak önemlidir. Ana amaç öncelikle demir eksikliğini gidermek ve gelişmiş bir anemi varsa buna bağlı hematolojik değerler değişmiş ise bunları düzeltmektir.

Sonuç olarak amaç hemoglobin miktarını ve eritrosit sayısını normal sınırlara çıkarmak,demir depolarının tümüyle ya da bir ölçüye kadar doldurulmasıdır. Uzun süreli bir tedavidir. Anemiye bağlı klinik belirtiler ve hematoloik değerler normale geldikten sonra da depoları doldurmak için belli bir süre daha tedaviye devam etmek gerekir.

Tedavide önemli olan nokta elbette ki kişide anemiye neden olan esas nedeni bulup düzeltmektir. Anemi sindirim sisteminde oluşmuş bir tümör ya da başka bir nedene bağlı olan bir kanama sonucunda ortaya çıkabilir.

Kronik enfeksiyonlarda aynı şeklide neden olabilir bu durumda anemiyi tedavi ederken esas neden de tedavi edilmeli yoksa anemi belli bir süre sonra tekrar ortaya çıkar ya da tedavide başarı düşük olabilir.

Tedavide ağız yoluyla alınan ya da enjekte edilen demir preparatları kullanılır.

TEDAVİYE CEVAPSIZLIĞIN NEDENLERİ

 1. Tanı yanlıştır
 2. Kanama kaynağı vardır ve tespit edilememiştir.
 3. Emilim ve sindirim bozukluğu dolayısıyla verilen demir emilememiştir. Ya da yetersiz oranda emilmiştir.
 4. Gıdalar ile ya da bazı özel ilaçlar ile birlikte alınmıştır ve demir bağlanmıştır.
 5. Hasta ilacı ya kullanmamış ya da uygun şekilde almamıştır.

TEDAVİ SÜRESİ Tedavi süresi öncelikle demir açığının büyüklüğüne bağlıdır. Hastanın demir depolarının durumu , hemoglobin düzeyi ve altta yatan hastalık tedavi süresinde önemlidir. Optimal bir demir tedavisinde beklenen günlük hemoglobin artışı 0.1-0.2 gr civarındadır.

Ancak hamile kadınlarda bu artış daha geç ve yavaş olur. Demir eksikliği anemisi görülen hastalarda depoların dolması için tedavi hastanın kan değerleri normale döndükten sonrada devam ettirilmelidir. Yine demir tedavisi başlandıktan sonraki 10.

günde yapılacak periferik yaymada retikülosit sayısının artması ile tedavinin ve teşhisin doğruluğu saptanabilir.

demir eksikliği anemisi, demir eksikliği anemisi, demir eksikliği anemisi, demir eksikliği anemisi, demir eksikliği anemisi, demir eksikliği anemisi, demir eksikliği anemisi, demir eksikliği anemisi, demir eksikliği anemisi, demir eksikliği anemisi, demir eksikliği anemisi, demir eksikliği anemisi belirtileri, demir eksikliği anemisi belirtileri, demir eksikliği anemisi belirtileri, demir eksikliği anemisi belirtileri, demir eksikliği anemisi belirtileri, demir eksikliği anemisi belirtileri, demir eksikliği anemisi belirtileri, demir eksikliği anemisi belirtileri, demir eksikliği anemisi belirtileri, demir eksikliği anemisi belirtileri, demir eksikliği anemisi belirtileri, demir eksikliği anemisi nedenleri, demir eksikliği anemisi nedenleri, demir eksikliği anemisi nedenleri, demir eksikliği anemisi nedenleri, demir eksikliği anemisi nedenleri, demir eksikliği anemisi nedenleri, demir eksikliği anemisi nedenleri, demir eksikliği anemisi nedenleri, demir eksikliği anemisi nedenleri, demir eksikliği anemisi nedenleri, demir eksikliği anemisi nedenleri, demir eksikliği anemisi tedavi, demir eksikliği anemisi tedavi, demir eksikliği anemisi tedavi, demir eksikliği anemisi tedavi, demir eksikliği anemisi tedavi, demir eksikliği anemisi tedavi, demir eksikliği anemisi tedavi, demir eksikliği anemisi tedavi, demir eksikliği anemisi tedavi, demir eksikliği anemisi tedavi, demir eksikliği anemisi tedavi, demir eksikliği anemisi venofer, demir eksikliği anemisi venofer, demir eksikliği anemisi venofer, demir eksikliği anemisi venofer, demir eksikliği anemisi venofer, demir eksikliği anemisi venofer, demir eksikliği anemisi venofer, demir eksikliği anemisi venofer, demir eksikliği anemisi venofer, demir eksikliği anemisi venofer, demir eksikliği anemisi venofer

Demir eksikliği anemisi Hakkında Bilgi

Demir eksikliği anemisi

Demir eksikliği anemisi
Demir eksikliği anemisi konusunu görüntülemektesiniz.
Demir eksikliği anemisi nedir, Demir eksikliği anemisi kimdir, Demir eksikliği anemisi açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Источник: https://www.turkaramamotoru.com/demir-eksikligi-anemisi-101300.html

Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir? Demir Eksikliğine Ne İyi Gelir?

Dünyada En Sık Görülen Anemi Türü: Demir Eksikliği

Demik eksikliği dünyada en çok görülen anemi yani kansızlık türüdür. Özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde demir eksikliğine bağlı anemi oranı yüksektir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre; hemoglobin değerlerinin hamile olmayan kadınlarda 12 gr/dl, erkeklerde 14 gr/dl’nin altına düşmesi durumu “anemi” olarak adlandırılmaktadır. Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerine rengini veren oksijenin kanda taşınmasını sağlayan bir proteindir.

Demir de hemoglobinin temel yapısına giren bir elementtir ve akciğerden alınan oksijenin hemoglabine bağlanarak dokulara aktarılmasında büyük önem taşır.  Demirin eksik olduğu durumlarda anemi oluşur ve buna bağlı olarak da ‘’demir eksikliği anemisi’’ tanısı konur.

  İstatistiklere göre dünyada kadınların % 35'inde, erkeklerin % 20'sinde ve hamilelerin %50’sinde demir eksikliği anemisi (kansızlık) görülür. Memorial Sağlık Grubu İç Hastalıkları Bölümü Uzmanları demir eksikliği ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Demir eksikliği nedir?

Toplumda kansızlık olarak bilinen demir eksikliği anemisi, kandaki kırmızı kan hücrelerinin yapısında oksijenin taşınması ve bu hücrelerin kırmızı olmasını sağlayan hemoglobin miktarının azalmasıdır. Demir eksikliği, öncelikle mide ve bağırsak kanseri olmak üzere pek çok önemli hastalığın da belirtisi olabilir.

Demir eksikliği belirtileri nelerdir?

Demir eksikliğine bağlı kansızlık bazı durumlarda belirti göstermez. Demir eksikliği rutin sağlık kontrollerinde yapılan kan tahlillerinde teşhis edilebilir.Demir eksikliğinin belirtileri arasında;

 • Cilt solgunluğu,
 • Vücutta güçsüzlük, yorgunluk,
 • Konsantrasyon bozukluğu,
 • Baş ağrısı,
 • Ellerde ve ayaklarda uyuşma,
 • Sinirlilik hali,
 • Kulakların uğuldaması,
 • Dudaklarda çatlaklar ve ağız kenarında yaralar,
 • Tırnakların çabuk kırılması,
 • Saçlarda dökülme sayılabilir.

Demir eksikliğinin ileri derece belirtileri arasında; çarpıntı, toprak veya buz yeme, yavaşlayan tiroit fonksiyonları ve huzursuz bacak sendromu gibi durumlar da görülür. Çocuklarda demir eksikliği belirtilerinde ise karşımıza çocuklarda yürüme-oturma-konuşmasında gecikme, öğrenmede güçlük  ortaya çıkabilir.

Demir eksikliği neden olur?

Demir eksikliğinin birçok nedeni vardır. Kansızlık, demir, folik asit ve B12 vitamıni eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkar ve tedavi edilmediğinde büyük sorunlara neden olabilir. Demir eksikliğinin nedenlerinden biri  olan demirin yetersiz alımı, yanlış diyet programları nedeniyle yetersiz kalabilir.

Ayrıca  gebelik, emzirme, büyüme çağındaki çocuklar, düşük doğum tartılı ve erken doğan bebeklerde de demire olan ihtiyaç fazladır.  Çocukların anne sütü yerine demir desteği olmayan mamalarla beslenmesi, inek sütünde 1 yaşından önce geçilmesi, hazır gıdalarla beslenme ve hayvansal gıdaların yeterli alınmaması demir eksikliğine neden olabilir.

Yetişkinlerde demir eksikliğinin en belirgin sebepleri ise; çay, kahve tüketiminin fazla olması, etin kavrularak ya da fırında fazla pişirilmesi ile sosis, salam gibi işlenmiş besinlerin sık tüketilmesidir. Bazı kişilerde demir bağırsak tarafından yeterince emilemez. Bu da demir eksikliğine neden olan bir başka etkendir.

  Kadınlardaki aşırı adet kanaması, sık ve fazla sayıda doğum, düşükler, kürtaj yaptırmış olmak, mide-bağırsak sistemindeki iyi ya da kötü huylu tümörler de demir eksikliğinin sebeplerindendir.

Demir eksikliğine ne iyi gelir? Demir eksikliği nasıl tedavi edilir?

Demir eksikliği tedavisinde doğru tanı çok önemlidir. Doğru tanı için hastanın şikayetleri ve demir eksikliği belirtilerinin nasıl ilerlediği konusu iyi bilinmelidir.

Değerlendirme sırasında özellikle hastanın daha önce yaşadığı önemli sağlık sorunları, aile öyküsü, kullanmış olduğu ilaçlar ve  mevcut hastalıkları da ele alınır. Gerekli tetkikler ile demir eksikliğine bağlı aneminin neden oluştuğu belirlenir.

Demir eksikliği tedavisinde  aneminin türüne göre kemik iliği naklinden, kan veremeye kadar pek çok yöntem bulunmaktadır. Tedavinin en etkili kısmında demir eksikliğine neden olan etkenin tedavi edilmesi yer alır.

Eğer hastanın ülseri var ise, bunun tedavi edilmesi  kanamayı durduracağı için aneminin tekrar etmesini engeller. Adet sürecinin kontrol altına alınması da demir eksikliği tedavisinde çok önemlidir. Adet kanaması yoğun olan kadınların hormonal destek alıp, adet dönemlerin düzenlemeleri önerilir.

Aynı zamanda kanda eksik olan maddeler ve mineraller de takviye edilmelidir. Demir eksikliğinde demir, vitamin B12 eksikliğinde vitamin B12, folik asit eksikliğinde folik asit, kronik börek yetmezliğinde eritropoietin verilir.

Eğer demir eksikliğine bağlı anemi yaşam kalitenizi düşürecek kadar ciddi bir boyutta ise kan nakli de tedavinin diğer seçeneklerinden biridir.  Demir eksikliği tedavisinde bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar da kullanılır. Özellikle bağışıklık sisteminin alyuvarlar yapımı nı durduruğu ya da parçaladığı durumlarda bu ilaçlara başvurulur. Ayrıca kemik iliğinin hastalıklarına bağlı kansızlıklarda kemik iliği nakli de seçenekler arasındadır.

Demir eksikliği ilaçları nelerdir?

Demir eksikliği tedavisinde dengeli ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra düzenli ilaç kullanımı başarı şansını arttırmaktadır. Demir eksikliği ilaçları aç karnına kullanılmalı ve kesinlikle süt ve süt ürünleri ile birlikte tüketilmemelidir.

Vücutta yeterli demir depolanabilmesi için en az 6 ay boyunca ilaç kullanımına devam edilmelidir. Demir ilaçları doktor önderliğinde kullanılmalı ve yine doktora danışılmadan bırakılmamalıdır.

Demir eksikliğinden korunmak için alınacak ilaçlarınyanı sıra sakatat, kırmızı et, pekmez gibi gıdalar ve C vitamini içeren besinler tüketmek de faydalıdır.

Demir eksikliğinde ne yemeli, ne yememeli?

“Demir eksikliği için ne yemeliyiz?” sorusu toplumda en çok merak edilen konulardan biridir. Demir eksikliğinden korunmak için kayısı, kuru baklagiller, taze sebze ve meyve bolca tüketilmelidir. Demir eksikliğinde ne yenmeli konusunda yapılabilecek en doğru davranışlardan biri de C vitaminini sık tüketmektir.

Çünkü  C vitamini demirin bağırsaklardan emilimini artırır. Demir eksikliğinde ne yenmemeli sorusu da oldukça önemlidir. Kafeinli içecekler, süt ve kepek demir emilimini azalttığı için sık tüketilmemelidir. Ayrıca B 12 vitamini alımı da demir eksikliğinde oldukça önemlidir.

Çünkü B12 kırmızı kan hücrelerinin kemik iliğinde üretilmesini sağlar ve kansızlığa yol açabilir.

Demir eksikliğine ne iyi gelir;

 • C vitamini demirin emilimini artırır. Bu nedenle yumurtayı portakal suyu veya domatesle, köftenin yeşil salata ile tüketilmesi demirim emilimin artırmak açısından önemlidir.
 • Mayalı ekmekteki demir mayasız ekmeğe göre daha çok emilir.
 • İyi pişmemiş kuru baklagiller ya da kepek ekmeği demirin emilimin azaltır.
 • Posalı gıdalarla beslenme demirin emilimini azaltır.
 • Gıdaları saklamakta kullandığımız alüminyum, paslanmaz çelik ve teneke de demirin emilimin azaltır.

Yemeklerle çay ve kahve Tüketmeyin!

Demir eksikliğini önelemenin bir yolu da çay ve kahveyi yemek sırasında ya da  hemen sonrasından tüketmemekten geçiyor. Çay ve kahveyi mümkün olduğunca ara öğünlerde tüketmeye özen gösterin. Ayrıca çayı açık ve limonla birlikte tüketmekte fayda vardır.

Demir eksikliğine iyi gelen besinler!

 • Kuru kayısı, kuru üzüm, kuru dut gibi kuru meyveler
 • Yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, pazı)
 • Fındık, fıstık ve susam
 • Karaciğer, kırmızı et, tavuk ve balık eti
 • Yumurta
 • Pekmez ve üzüm
 • Kuru baklagiller
 • Yumurtayı portakal suyu ile tüketin
 • Baklagilleri etle pişirin
 • Her öğünde mutlaka bol yeşillik tüketin.
 • Demir emilimini artırmanın önemli bir yolu bu besinleri C vitamini ile birlikte tüketmektir!
 • Yumurta haşlama yerine kimi zaman menemen gibi pişirilip; yeşil, kırmızıbiber, domates ve soğanla C vitamini kazandırıldığında, demirin alımını artırılmış olur.
 • Ispanak yanına yoğurt ile tüketildiğinde demir emilimi azalmaktadır. Ispanağın yumurta ile pişirilmesi ise biyoyararlılığını artırır.
 • Kurubaklagil ve tahıllı yemekler; yanında mutlaka bol maydanozlu, marullu, domates ve limonlu salata ile tüketildiğinde, tahıl ve baklagillerin içindeki demir daha fazla emilir. Ayrıca bu besinler kıyma, parça et ya da tavukla pişirildiğinde demir alımı artmaktadır.
 • Demir eksikliği ileri boyutta olan kişiler; süt, yoğurt ve ayran gibi kalsiyum içeren gıdaları yemeklerin yanına değil, ara öğünlerde tüketmelidir. Çünkü kalsiyumun demirin emilimini yavaşlatma özelliği vardır.
 • Kahvaltılarda 1- 2 tatlı kaşığı kadar pekmez günlük demir ihtiyacının çoğunu karşılamaktadır. Özellikle keçiboynuzu pekmezi demir yüksek demir içerir.
 • Ara öğünlerde; kuru meyvelerden kayısı, dut ve kuru üzüm, günlük demir alımına katkıda bulunur.

Gözleriniz şişiyor, tırnaklarınız sararıyor veya istemsiz kilo kayıpları yaşıyorsanız, bu belirtileri göz ardı etmemeniz gerekiyor. Vücudunuz ile ilgili bu sinyaller, böbrek hastalığından kalp yetmezliğine kadar pek…

Kadınlarda demir eksikliği

Demir eksikliği erkeklere oranla kadınlarda daha çok görülür. Özellikle doğurganlık çağında olanlar, demir ihtiyacı artmış olan hamile ve emziren anneler ilk sırayı alır. Demir eksikliği kadınlardan sonra en çok çocukları ve uzun dönem asprin ve ağrı kesici kullanan kişilerde de görülür.

Kansızlığın %90 oranında en sık nedeni demir eksikliği olsa da kadınları ve çocukları daha fazla etkilediği görülmektedir. Dünyada demir eksiklği kadınlarda %30-40, erkeklerde ise yaklaşık %20 gibi bir oranda rastlanmaktadır. Kansızlık bazı durumlarda kadınlarda rahim kanserinin de belirtisi olarak kabul edilir.

Bu nedenle kansızlık önemsenmeli ve mutlaka altındaki nedenler araştırılmalıdır. Erişkin erkeklerde 13gr/dl, kadınlarda 12gr/dl, 6ay-6yaş arası çocuklarda 11gr/dl ve 6-14 yaş arası çocuklarda 12gr/dl’nin altındaki hemoglobin değerleri anemiye işaret etmektedir. Kadınların kullandığı spiral de de demir eksikliğine neden olan bir başka etkendir.

  Doğum kontrol hapları ise adet kanamalarında kaybedilen kan ve demiri %50-60 oranında azaltır. Bu nedenle demir eksikliğine karşı uzman bir jinekolog önderliğinde kullanılabilir.

Hamilelikte demir eksikliği

Demir eksikliği hamilelerin yüzde 50’sinde görülür. Demir eksikliği gebelerde halsizliki çarpıntı, nefes darlığı, uykuya meyillilik gibi şikayetler yaratabilir. Hamile kalmadan önce demir eksikliği tedavisi olunması gebelik sürecinin çok daha sorunsuz geçmesini sağlar.

Aynı zamanda demir eksikliğine karşı “kan yapıcı’’ ve demirden zengin  gıdalar tüketmeleri de tavsiye edilmektedir. 4. aydan itibaren folik asit kullanımı da olukça önemlidir. Çünkü bu aydan itibaren demir eksikliğine bağlı kansızlığa rastlanabilir.

Eğer demir eksikliği ileri seviyelerdeyse hamileliğin erken dönemlerinde demir ilaçlarına başlanabilir. Demir ilaçlarının kesinlikle sütle veya çayla birlikte içilmemelidir. Çünkü bu ürünler  demirin emilimini azaltarak etkisizleştirmektedir. C vitamini ile alınması emilimini artıracaktır.

Hamilelikte demir ilacı kullanımı mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır.

Demir eksikliğiniz olup olmadığını öğrenmek için hemen online hastane ranevusu oluşturun. 

Güncellenme Tarihi: 08 Temmuz 2019Yayınlanma Tarihi: 01 Kasım 2016

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/demir-eksikligi/

Demir Eksikliği Nasıl Giderilir? – Demir Eksikliği Nedenleri

Dünyada En Sık Görülen Anemi Türü: Demir Eksikliği

Kansızlık Demir Eksikliği ve Demir Eksikliği Nasıl Giderilir? Dünyada en çok rastlanan besinsel eksikliktir. En çok görülen anemi türü olan demir eksikliği anemisi, bilhassa hamile, emzikli ve doğurganlık çağındaki kadınlarda oldukça yüksektir, her iki kadından birinde demir eksikliği anemisi görülmektedir.

Demir eksikliği, ihtiyacın arttığı büyüme çağında ve hamilelikte daha fazla  görülür. Demir mineralinin en önemli fonksiyonu kanda oksijenin taşınmasına yardım etmesidir. Bunun dışında bağışıklık sistemi ve bilişsel performans için de gereklidir.

Aşırı yorgunluk, baş ağrısı, huysuzluk, sinirlilik, iştahsızlık, çarpıntı, yorgunluk demir eksikliğinin belirtileridir.

Demir Eksikliği Nedenleri

Demir eksikliği anemisi, yeterli miktarda demirin alınmaması yada alınan demirden fazlasının anormal şekilde kaybedilmesiyle oluşur. Demir kaybının en önemli nedeni kanamadır.

Demir eksikliğinin kadınlarda fazla  olmasının sebebi adet dönemindeki kanamalara bağlı kayıplardır.

Bunun dışında sık doğum, düşük ve kürtaj sırasındaki kayıplar da demir eksikliğinin kadınlarda daha çok görülmesine sebebiyet verir.

Belirgin bir beslenme bozukluğu yoksa ve demirin mide bağırsak kanalından emilimini bozacak bir rahatsızlık tespit edilmediyse, demir eksikliği anemisinin tek sebebi kanama ile kayıptır.

Ülkemizdeki hamile kadınların yüzde 74’ünde, emziren kadınların yüzde 65’inde demir eksikliği anemisi blunmaktadır. Hamile olmayan kadınlarında  yarısına yakını demir eksikliği sorunuyla karşılaşmaktadır.

Hamilelik ve emzirme nedeniyle  demir ihtiyacının artması, üreme çağındaki kadınlarda aşırı ya da sık adet kanamalarından ötürü demir kaybı kadınlarda demir eksiliğinin başlıca nedenleridir.

Vejeteryan beslenme, zayıflamak amacıyla yapılan diyetler demir eksikliğini arttırıcı sebeblerdir

Kansızlık çeken kadınların dokuları gerektiğince beslenemez ve erken yaşlanma riski taşırlar.

Bebeklerde Demir Eksikliği: Kansızlık çeken hamile kadınların bebeği düşük doğum ağırlıklı doğma, gelişimleriyle ilgili sorunlar yaşama gibi risklerle karşı karşıyadır. Kansızlık kadınlarda düşük ve erken doğum olasılığını artırır.

Bebeğin anne sütüyle yeteri oranda beslenememesi ve de ek gıdaya geçildikten sonra demir içeren gıdalarla yeteri kadar beslememesi sonucunda bebekte demir eksikliği görülür. Ayrıca 1 yaşından önce inek sütüne başlanması da demir eksikliğine sebep olur.

Anemi çocuklarda büyümeyi olumsuz  biçimde etkiler, zihinsel yetenekleri zayıflatır ve enfeksiyonlara karşı direnci azaltıcı etki gösterir.

Demir eksikliği tedavi edilmediği takdirde çocuklarda halsizlik gibi belirtiler dışında akıl ve beden gelişiminde gerilik, öğrenme güçlükleri, dikkat ve hafıza bozuklukları gibi bulgulara yol açabilir.

Demir Eksikliği Belirtileri

Yorgunluk, halsizlik, çabuk yorulma, çarpıntı,huzursuzluk, ellerde soğukluk, üşüme hissi, baş ağrısı, baş dönmesi, adalelerde güçsüzlük hissi, iştahsızlık, göz kararması, saç dökülmesi, kulaklarda uğultu ve çınlama, uyuklama hali, sürekli uyuma isteği, ciltte solukluk, dudak kenarında çatlamalar, konsantrasyon yetersizliği, tırnaklarda beyazlık, cilt renginin kara sarı durması, nefes almada sıkıntı olması.

Anemisi olan her insanda bu belirtilerin tümü görülmeyebilir. Aneminin şiddeti, oluşma hızı, süresi ve altta yatan aneminin nedenine göre belirtilerde farklılık olabilir.

Demir eksikliği anemisi tedavisi 2 aşamada olur;

1-Demir eksikliğine yol açan nedenin tedavisi: Demir eksikliğinin nedeni tespit edilip bu nedenin düzeltilmesi gereklidir.

2-Demir eksikliğinin giderilmesi: Demir eksikliğinin giderilmesi için, beslenmede  düzenlemeler yapılmalıdır ve demir ilaçlarıyla  tedavi edilmelidir.

Demir eksikliği anemisinin tedavisi için  eksik olan demir ilaçla yerine konulur. Ağız yoluyla alınır ve tedavi yaklaşık 6 ay sürer. Demir depoları dolmadan demir tedavisine son verilmemesi gerekir. Demir ilacı gereksinime göre damardan, kas içine veya ağızdan solüsyon ya da hap biçiminde verilebilir.

Demir mineralinin, emilimi zordur.  Yanlış beslenme alışkanlığıyla bu olumsuzluk daha da artar. Kafeinli içeceklerin yemeklerle veya yemekten  hemen sonra alınması, demir kaybını arttırır.

Kırmızı et yapısındaki vücut tarafından emilebilme özelliği yüksek olan demir sayesinde anemiye karşı koruyucu etki gösteren önemli bir gıdadır. Kırmızı et, karaciğer, balık gibi hayvansal kaynaklı gıdalarda faydalı demir daha çoktur. Bitkisel kaynaklı yiyeceklerle demir gereksinimi karşılanmaz.

Demir İçeren Gıdalar Nelerdir?

• Kırmızı et ve et ürünleri, balık, karaciger, dalak, roka, maydanoz,yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller, fındık, fıstık, susam gibi kuruyemişler, kuru meyveler, üzüm, kayısı çilek, ayva gibi yaş meyveler, pekmez, tahin, üzüm, üzüm pekmezi demir içeren gıdalar arasındadır.

• Pekmez, süte ve süt ürünlerine karıştırılarak alınırsa, demir emilimi azalır. Bu sebeple pekmezi sade veya meyve suları ile birlikte almak gerekir.

• Çay ve kahve demir emilimini azaltır. Çay ve kahvenin, yemeklerden hemen sonra içilmemesi gerekir. Aksi takdirde demirin emilimini engellenir ve yiyeceklerdeki demir etkisiz hale gelir.

• C vitamini demir emilimini arttırmaktadır. Demir ilacınının C vitamini  ya da  portakal suyuyla beraber alınması demir emilimini artırır.

• Kalsiyum, demir emilimini azaltır. Bu yüzden süt, yoğurt, peynir, gibi yiyecekler demir ilacıyla birlikte alınmamalıdır.

• Üzüm, keçiboynuzu veya dut pekmezinden, sabahları uyandıktan bir kahve fincanı  içilebilir. Pekmezin içine limon sıkılması demirin emilimini artırır. Anemisi olan kişi aynı zamanda kalsiyum takviyesi de alıyorsa ikisini aynı anda alınmamalıdır.

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Источник: https://www.beslenmedestegi.com/hastaliklar/demir-eksikligi-nasil-giderilir

Demir Eksikliği Anemisi Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Nedenleri Nelerdir?

Dünyada En Sık Görülen Anemi Türü: Demir Eksikliği

Demir eksikliği anemisi, kırmızı kan hücrelerinde (RBC’ler) azalmış hemoglobin seviyeleri olduğu anlamına gelir. Hemoglobin, RBC’lerdeki dokulara oksijen taşımaktan sorumlu olan proteindir.

Demir eksikliği anemisi en sık görülen anemi türüdür ve vücutta yeterli miktarda demir minerali bulunmadığında ortaya çıkar. Vücudun hemoglobin üretmek için demire ihtiyacı vardır. Kan akışında yeterli demir olmadığında, vücudun geri kalanı ihtiyaç duyduğu oksijen miktarını alamaz.

Yaygın bir durum olsa da, günümüzde birçok kişi demir eksikliği anemisi olduğunu bilmiyor. Nedenini bilmeden belirtileri yıllarca yaşamak mümkündür.

Kadınlarda, demir eksikliği anemisinin en yaygın nedeni, ağır adet kanaması veya hamilelik nedeniyle kandaki demir kaybıdır. Kötü bir beslenme veya vücudun demir emilimini etkileyen belirli bağırsak hastalıkları da demir eksikliği anemisine neden olabilir.

Doktorlar bu durumu demir takviyeleri veya beslenme değişiklikleri ile tedavi ederler.

Demir Eksikliği Anemisi Belirtileri

Demir eksikliği anemisinin belirtileri ilk başta hafif olabilir ve fark edilmeyebilir. Amerikan Hematoloji Derneği’ne (ASH) göre, çoğu insan rutin kan testi yapılana kadar demir eksikliği anemisi yaşadıklarını fark etmiyor.

Orta ile şiddetli demir eksikliği anemisinin belirtileri:

 • Genel yorgunluk
 • Zayıflık
 • Soluk ten
 • Nefes darlığı
 • Baş dönmesi
 • Kir, buz veya kil gibi yiyecek olmayan maddeleri yemek için garip istek
 • Bacaklarda karıncalanma veya uyuşma hissi
 • Dil şişmesi veya ağrı
 • Soğuk el ve ayaklar
 • Hızlı veya düzensiz kalp atışı
 • Kırılgan tırnaklar
 • Baş ağrısı

Demir Eksikliği Anemisinin Nedenleri

Amerikan Hematoloji Derneği’ne (ASH) göre demir eksikliği en sık görülen anemi nedenidir. Bir insanın demir eksikliğinin olmasının birçok nedeni vardır.

 • Yetersiz demir alımı
 • Adet veya hamilelik nedeniyle kan kaybı
 • İç kanama

Yetersiz Demir Alımı

Uzun süre çok az demir içeren gıda tüketmek, vücudunuzda eksikliğe neden olabilir. Et, yumurta ve bazı yeşil yapraklı sebzeler demir bakımından zengindir. Büyüme ve gelişme dönemlerinde demir gerekli olduğu için, hamile kadınlar ve küçük çocuklar beslenmelerinde demir açısından zengin daha fazla gıdaya ihtiyaç duyarlar.

Adet veya Hamilelik Nedeniyle Kan Kaybı

Doğum sırasında ağır kanama veya adet kanamasında yaşanan kan kaybı, doğurganlık çağındaki kadınlarda demir eksikliği anemisinin en yaygın nedenleridir.

İç kanama

Bazı tıbbi durumlar iç kanamaya neden olabilir ve bu da demir eksikliği anemisine neden olur. Örneğin; mide ülseri, kolon polipleri veya bağırsak ve kolon kanseri. Aspirin gibi ağrı kesicilerin düzenli kullanımı da midede kanamaya da neden olabilir.

Risk Faktörleri

Anemi yaygın bir durumdur, her yaştan hem erkek hem de kadınlarda ortaya çıkabilir. Bazı insanlar, aşağıdakiler de dahil olmak üzere, diğerlerinden daha fazla demir eksikliği anemisi riski altında olabilir:

 • Çocuk doğurma çağındaki kadınlar
 • Hamile kadın
 • Zayıf beslenen insanlar
 • Sık sık kan bağışı yapanlar
 • Bebekler ve çocuklar, özellikle erken doğanlar veya hızlı büyüyenler
 • Et tüketmeyen vejetaryen/veganlar

Demir eksikliği anemisi risk grubundaysanız, demir seviyenizi öğrenmek için doktora başvurun.

Demir Eksikliği Anemisi Nasıl Teşhis Edilir?

Bir doktor anemi tanısını kan testleri ile teşhis edebilir:

Tam kan hücresi (CBC) testi

Tam bir kan sayımı (CBC) genellikle bir doktorun kullanacağı ilk testtir. CBC, aşağıdakiler dahil olmak üzere kandaki tüm bileşenlerin miktarını ölçer:

 • Kırmızı kan hücreleri (RBC’ler)
 • Beyaz kan hücreleri (WBC’ler)
 • Hemoglobin
 • Hematokrit
 • Trombositler

CBC, kanınızdaki demir eksikliği anemisinin teşhisinde yardımcı olan kanınız hakkında bilgi sağlar. Bu bilgi şunları içerir:

 • HBC’lerden oluşan kan hacminin yüzdesi olan hematokrit seviyesi
 • Hemoglobin seviyesi
 • RBC’lerinizin boyut

Normal hematokrit aralığı yetişkin kadınlarda yüzde 34.9 ile 44.5 ve yetişkin erkeklerde yüzde 38.8 ile 50’dir. Normal hemoglobin aralığı yetişkin bir kadın için desilitre başına 12.0 ile 15.5 gram ve yetişkin bir erkek için desilitre başına 13.5 ile 17.5 gramdır.

Demir eksikliği anemisinde hematokrit ve hemoglobin seviyeleri düşüktür. Ayrıca, RBC’ler genellikle normalden daha küçüktür.

CBC testi sıklıkla rutin fizik muayenenin bir parçası olarak yapılır. Ameliyattan önce rutin olarak da yapılabilir. Bu test, anemiyi teşhis etmek için faydalıdır, çünkü demir eksikliği olan çoğu kişi bu eksikliği fark etmemektedir.

Diğer Testler

Anemi genellikle bir CBC testi ile doğrulanabilir. Doktorunuz, aneminin ne kadar şiddetli olduğunu belirlemek ve tedavilerin belirlenmesine yardımcı olmak için ek kan testleri isteyebilir. Kanınızı mikroskopla da inceleyebilirler. Bu kan testleri aşağıdakileri içeren bilgiler sağlayacaktır:

 • Kanınızdaki demir seviyesi
 • RBC boyutunuz ve renginiz (demir eksikliği varsa, RBC’ler soluktur)
 • Ferritin seviyeleri
 • Toplam demir bağlama kapasitesi (TIBC)

Ferritin, vücudunuzda demir depolanmasına yardımcı olan bir proteindir. Düşük ferritin seviyeleri, düşük demir depolanmasını gösterir. Demir taşıyan transferrin miktarını belirlemek için TIBC testi kullanılır. Transferrin demiri taşıyan bir proteindir.

İç Kanama Testleri

Doktorunuz iç kanamanın kansızlığa neden olduğundan endişe duyuyorsa, ek testler gerekebilir. Yapabileceğiniz testlerden biri dışkı gizli testidir. Dışkıdaki kan, bağırsaklardaki kanamaya işaret edebilir.

Doktorunuz ayrıca, gastrointestinal sisteminizin astarlarını görüntülemek için esnek bir tüp üzerinde küçük bir kamera kullanarak endoskopi yapabilir. EGD testi veya üst endoskopi, doktorun yemek borusu, mide ve ince bağırsağın üst kısmını astar olarak incelemesini sağlar.

Kolonoskopi veya alt endoskopi, doktorun kalın bağırsağın alt kısmı olan kolonun astarını incelemesini sağlar. Bu testler gastrointestinal kanama kaynaklarını belirlemeye yardımcı olabilir.

Kadınlarda Demir Eksikliği Anemisi

Gebelik, ağır adet kanaması ve uterus fibroidleri, kadınların demir eksikliği anemisi yaşama ihtimalinin daha yüksek olmasının nedenleridir.

Ağır adet kanaması, kanamanın aşırı ve uzun süreli olmasıdır. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, tipik adet kanaması 4 ile 5 gün sürer ve kaybedilen kan miktarı 1 ile 6 yemek kaşığı arasında değişir. Adet kanaması fazlalığı olan kadınlar tipik olarak yedi günden uzun süre kanar ve normalin iki katı kan kaybederler.

Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü’ne göre, çocuk doğurma çağındaki kadınların yaklaşık yüzde 20’sinde demir eksikliği anemisi var. Gebe kadınların demir eksikliği anemisi olma olasılığı daha yüksektir, çünkü büyüyen bebeklerini desteklemek için daha fazla kana ihtiyaç vardır.

Pelvik ultrason, doktorun fibroid gibi aşırı kanamanın kaynağını bulmasına yardımcı olabilir. Demir eksikliği anemisi gibi, rahim fibroidleri de sıklıkla semptomlara neden olmaz. Muterusta kas tümörleri büyüdüğünde ortaya çıkarlar. Genellikle kanserli olmasalar da, demir eksikliği anemisine yol açabilecek ağır adet kanamasına neden olabilirler.

Demir Eksikliği Anemisinin Sağlık Komplikasyonları

Çoğu demir eksikliği anemisi vakası hafiftir ve komplikasyonlara neden olmaz. Durum genellikle kolayca düzeltilebilir. Bununla birlikte, anemi veya demir eksikliği tedavi edilmezse, diğer sağlık sorunlarına yol açabilir.

Hızlı veya düzensiz kalp atışı

Anemik olduğunuzda, kalbiniz düşük oksijen miktarını telafi etmek için daha fazla kan pompalar. Bu düzensiz kalp atışına yol açabilir. Ağır vakalarda kalp yetmezliğine veya genişlemiş bir kalbe yol açabilir.

Hamilelik Komplikasyonları

Ciddi demir eksikliği vakalarında, çocuk prematüre veya düşük doğum ağırlığı ile doğabilir. Hamile kadınların çoğu, bunun olmasını önlemek için doğum öncesi bakımlarının bir parçası olarak demir takviyesi alırlar.

Bebeklerde ve Çocuklarda Geç Gelişim

Aşırı derecede demir eksikliği olan bebekler ve çocuklar gecikmeli büyüme ve gelişme yaşayabilirler. Ayrıca enfeksiyonlara daha yatkın olabilirler.

Demir Takviyeleri

Demir takviyeleri, vücudunuzdaki demir seviyelerinin yenilenmesine yardımcı olabilir. Mümkünse, boş bir mideyle demir takviyesini kullanmalısınız, bu vücudun daha iyi emmesine yardımcı olur.

Mideniz ile ilgili problem yaşarsanız, yemeklerle birlikte alabilirsiniz. Takviyeleri birkaç ay boyunca almanız gerekebilir. Demir takviyeleri kabızlığa veya siyah dışkıya neden olabilir.

Beslenme

Aşağıdaki yiyecekleri içeren içeren bir beslenme demir eksikliği tedavisine veya önlenmesine yardımcı olabilir:

 • Kırmızı et
 • Koyu yeşil yapraklı sebzeler
 • Kurutulmuş meyveler
 • Kuru yemişler
 • Demir takviyeli tahıllar

Ek olarak, C vitamini vücudunuzun demiri emmesine yardımcı olur. Eğer demir tableti kullanıyorsanız, doktor tabletleri bir bardak portakal suyu gibi C vitamini kaynağıyla birlikte almanızı önerebilir.

Altta Yatan Kanama Nedenini Tedavi Etmek

Aşırı kanama eksikliğe neden oluyorsa, demir takviyeleri yardımcı olmayabilir. Doktor, ağır kanamaları olan kadınlara doğum kontrol hapları verebilir. Bu, her ay adet kanaması miktarını azaltabilir.

En ağır vakalarda kan transfüzyonu, demir ve kan kaybını hızla değiştirebilir.

Demir Eksikliği Anemisini Önleme

Eksiklik yetersiz demir alımından kaynaklandığında, demir eksikliği anemisi, demir bakımından zengin gıdalarda ve C vitamini bakımından yüksek bir diyetle beslenerek önlenebilir. Anneler, bebeklerini anne sütüyle veya demir takviyeli bebek mamasıyla beslediğinden emin olmalıdır.

Demir içeriği yüksek yiyecekler:

 • Kuzu eti, domuz eti, tavuk ve sığır eti gibi etler
 • Baklagiller
 • Kabak ve kabak çekirdeği
 • Ispanak gibi yeşil yapraklı sebzeler
 • Kuru üzüm ve diğer kuru meyveler
 • Yumurta
 • İstiridye, sardalye, karides gibi deniz ürünleri
 • Demir takviyeli kuru ve hazır tahıllar

C vitamini içeriği yüksek gıdalar:

 • Portakal, greyfurt, çilek, kivi, guava, papaya, ananas, kavun ve mango gibi meyveler
 • Brokoli
 • Kırmızı ve yeşil biber
 • Brüksel lahanası
 • Karnabahar
 • Domates
 • Yapraklı yeşillikler

Demir eksikliği anemisi olduğunuzu düşünüyorsanız, herhangi bir takviyeye başlamadan önce doktora danışmalısınız. Vücutta ki fazla demir başka komplikasyonlara sebep olabilir.

Источник: https://www.mutluvesaglikli.com/demir-eksikligi-anemisi-tedavi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.