Düşük Yapan Kadınlarda Anne Olma Şansı

Düşük sonrasında neler yapılmalı?

Düşük Yapan Kadınlarda Anne Olma Şansı

Gebelikte 20 haftadan önce ya da fetusun 500 gram altında olduğu dönemde kendiliğinden sonlanması düşük olarak tanımlanır.

Bu dönemlerde bebeğin kaybı yani gebeliğin kendiliğinden sonlanması durumunda, rahimde olan kasılmalarla birlikte, embriyo ile onu saran zarlar plasentayla beraber rahimden atılmaktadır. Bu olayda rahim fizyolojik olarak içeriğini boşaltır.

Bu tamamlanmış düşük olarak tanımlanır. Bazen de boşaltma işlemi tamamen gerçekleşmez ya da uzun bir sürece yayılır ve içerde gebelik materyali parçalar kalabilir.

Bu da tamamlanmamış düşük olarak tanımlanır. Tamamlanmış olan düşükte herhangi bir müdahaleye gerek kalmazken, tamamlanmamış olanda rahim içinde kalan parçaların alınması yani boşaltılması gerekebilir. Bu daha sonra enfeksiyon oluşmaması için, önemsenmesi gereken bir durumdur.

Bu yüzden düşük yaptığını düşünen bir kadın, mutlaka doktor muayenesinden geçmelidir. Gerekiyorsa kürtaj yöntemi uygulanarak, rahim içi boşaltılmalıdır. Düşükten sonra kadınların bazı konulara dikkat etmesi gerekir.

Toplumda meydana gelen gebeliklerin yaklaşık olarak % 20 oranında düşükle sonuçlandığı söylenebilir.

 • Düşük yapan kadının moralini bozmaması gerekir. İlk 3 ay içinde düşükle sonuçlanan gebeliklerdeki fetusların % 50 ile % 80 i anormal fetüstür. Bunlar genellikle kromozom anomalileri nedeniyle gerçekleşir.
 • Kadının düşükten sonra daha fazla miktarda sıvı alması gerekir.
 • Çalışanlar birkaç gün izin alarak, istirahat etmelidir. Özellikle ağır işlerde çalışanlar, sürekli ayakta çalışanlar daha dikkatli olmalıdır.
 • Sağlıklı beslenmeye dikkat edilmeli, vitaminler yeterince alınmalı ve uyku düzenine dikkat edilmelidir.
 • Düşükten sonra belli oranda kanamanın bir süre gelmesi normaldir. Ancak fazla miktarda ve uzun gelen kanamalarda doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.
 • Doktorun verdiği ilaçlar düzenli şekilde kullanılmalı. Özellikle enfeksiyon oluşumunu önlemek amacıyla verilen antibiyotikler ihmal edilmemelidir.
 • En az 2 hafta süreyle egzersiz yapılmamalı, istenirse kısa yürüyüşler tercih edilebilir.
 • Yine 2 hafta süreyle havuza girilmemeli, banyoda ayakta duş alınmalıdır
 • 2 hafta süreyle 3 kilodan daha fazla ağırlık kaldırılmamalı
 • 2-4 hafta süreyle cinsel ilişkiye girilmemeli, kanama için tampon kullanılmamalı ve vajina içi suyla yıkanmamalıdır. Bunlar düşük sonrası enfeksiyon oluşumunu tetikleyebilir.
 • Kan grubu Rh (-) negatif olan hastaların eşleri Rh (+) pozitifse, 72 saat içinde kan uyuşmazlığı iğnesi yaptırılmalıdır.
 • Özellikle ilk kez düşük yapanlar, 40 gün sonra düşüğün sebeplerinin araştırılması için doktora gitmelidir. Bu daha sonraki gebeliklerinde yeniden düşükle karşılaşmamaları için faydalı olacaktır.
 • İstemli olarak düşük yapanlar yani istemli küretaj olanlar, bunu yaptıkları için kısırlık tehdidiyle karşılaşmaz. Diledikleri zaman gebe kalabilme şansları bulunmaktadır.

Düşükten sonra özellikle rahim içinde gebelik materyali kalması nedeniyle küretaj işlemi uygulanırsa, yaklaşık 2 hafta içinde ovulasyon yani yumurtlama olabileceğinden, kadının gebe kalma olasılığı bulunmaktadır.

Bu yüzden kadının fiziksel ve duygusal olarak hazır olmadan ilişkiye girmemesi gerekir. Bunun için öncelikle kadının eşiyle birlikte gebelik planlamasını yapması gerekir.

Bu planlara uygun şekilde, doktorunuza danışarak kendinize uygun olan doğum kontrol yöntemini kullanmanız gerekir.

Düşükten sonra memelerden süt gelmesi halinde

Bu durum özellikle 9 hafta üzerindeki gebeliklerin düşükle sonuçlanması durumunda yaşanabilir. Bu durumda kadının göğüslerinden süt gelebilir. Bu sorun tamamen gebelik hormonlarından kaynaklanmaktadır. Gebeliğin sonlanmasından sonra, memeler gergin hale gelebilir, şiş olabilir ve uçlarından süt gibi bir sıvı akıntı gelebilir.

Bunun gelmesinin engellenmesi için, dar sütyen ya da sıkı bir göğüs bandajı kullanılabilir. Bu sayede ilaca gerek kalmadan 1-4 hafta içinde memelerde süt gelmesine engel olunabilir. Bu dönemde memelerde hassasiyet oluşması, ateş yükselmesi gibi etkilerin oluşması halinde mastit yani meme enfeksiyonu olduğu düşünülebilir. Bu durumda mutlaka doktora gidilmelidir.

Doktor tarafından önerilen süt gelmesini engelleyici ilaçlarda kullanılabilir.

Düşükten sonra doktor kontrolü

Düşük yapan hasta 1-2 hafta içinde doktor tarafından kontrole çağırılır. Yapılan kontrolde rahimde olabilecek enfeksiyon ve vücudun genel sağlık durumu değerlendirilir. Bu süre içinde iyileşmenin durumu incelenir.

Serviksin yani rahim ağzının kapanıp kapanmadığı hakkında değerlendirme yapılır. Normalde rahim ağzının 2 hafta sonra kapanmış olması gerekir. Ancak rahim ağzı kapandıktan banyo yapma, havuza girme ve cinsel ilişki daha güvenli şekilde yapılır.

Rahim ağzının henüz kapanmadığı tespit edilirse, bakterilerin rahme ve üst genital bölgeye yayılımı nedeniyle enfeksiyon tespiti yapılabilir. Enfeksiyon nedeniyle ağrı, kanama olduğu gibi, dokularda hasar meydana gelmiş olabilir.

Yapılan kontrolde rahmin içinde gebelik materyali olup olmadığı kontrol edilir. Gerekirse hastaya küretaj işlemi uygulanmasına karar verilebilir.

Düşük sonrasında dikkat edilmesi gereken fiziksel bulgular nelerdir?

 • Düşükten sonra ilaç kullanılmasına rağmen, 48 saattir devam eden 38 dereceden yüksek ateş durumunda mutlaka doktora gidilmelidir.
 • Düşük yapan bir kadındaki vajinal kanama 3 günle 5 hafta arasında sürebilir. Ancak kanamanın miktarı yoğun olmamalıdır. Yaklaşık üzüm tanesi şeklinde pıhtılar olabilir. Ancak bundan daha büyük pıhtıların olması halinde, mutlaka ihmal edilmeden doktora gidilmesi gerekir.
 • Düşük sonrasındaki kanamanın şekli önem taşımaktadır. Gelen kanama giderek daha koyu bir renk almalıdır. Açık tondaki kırmızı kanamalar aktif olan yeni bir kanamanın göstergesi olarak kabul edilmeli ve doktorun bu konuda bilgilendirilmesi gerekir. Özellikle çalışan hastalar mutlaka istirahat etmeli, yatarken ayaklarını yukarıya kaldırarak yatmalıdır. Bu konuda yakınlarında bilgilendirilmesi faydalı olacaktır.
 • Düşük sonrasında yoğun adet sancılarından daha şiddetli olan kramplar ya da ağrıların olması halinde, bunların ilaçlarla giderilememesi durumunda bunu doktorunuza iletmelisiniz.
 • Kötü kokulu vajinal akıntıda, karında şişlik ve hassasiyet olması halinde, bunlar anormal kabul edilerek doktora gereken bilgilendirilme yapılmalıdır.
 • Düşük olmasına rağmen, kadında hala gebelik belirtilerinin devam etmesi halinde bu doktorla mutlaka paylaşılmalıdır.
 • Bağırsak ve idrar alışkanlığındaki değişikliklerde, bağırsak hareketlerinin hissedilmemesinde, dışkıda ya da idrarda kan olması halinde, bulantı ve kusma etkilerinin olmasında mutlaka doktora gidilmelidir.
 • Vajinadan yoğun kanama olması durumunda, hem yakınlarınızı bilgilendirmeli, doktorunuza haber vererek, gerekirse ambulans çağırarak yardım istemelisiniz.

Düşük sonrası sendrom (Postabortal sendrom)

Bu sorun düşük sonrasında doku ve pıhtıların serviksi yani rahim ağzını tıkamasıyla, rahmin içinde kan birikiminden dolayı rahmin eski haline dönmesi engellenirse, hastanın kramp tarzında şiddetli ağrı duymasıyla karakterize olur. Bu rahim içinde birikmiş kanama sebebiyle Postabortal hematometra olarak tanımlanır.

Bu düşüğün hemen ardından gelişebileceği gibi, birkaç gün içinde de gelişebilir. Bu yüzden kramp tarzında şiddetli ağrılarda, giderek şiddetlenen adet sancıları benzeri ağrılarda, kusma ve bulantı olması durumunda, mutlaka doktorun bilgilendirilmesi gerekir.

Bu durumdaki hastalarda rahim içinin ultrasonla tetkik edilmesinin ardından, aspirasyon yapılarak hastanın tedavi edilmesi sağlanabilir.

Düşükten sonra küretaj uygulanmış olan hastalarda açılan damar yolundan kanama olursa, acilen doktora gidilmelidir. Bu durum damar içi pıhtılaşma bozukluğunun bir işareti olabilir. Düşükler genellikle güvenli ve komplikasyonu olmadan atlatılabilir. Fakat anormal bir durumda mutlaka doktorun bilgilendirilmesi ve hastaneye gidilmesi gerekir.

Düşükten sonra ne zaman gebe kalınabilir?

Düşükten sonra kadının en az 3 defa adet dönemi yani 3 siklus geçirmesi gerekir. Bu aşamadan sonra yeniden gebelik planlaması yapılabilir.

Bu şekilde gebe kalan kadınlar bunu öğrendiğinde, hemen doktoruna giderek bu gebeliğinde düşükle sonlanmaması için, gereken önlemleri alması ve doktorun tavsiyelerine uymalıdır.

Ayrıca düşükten sonraki gebelikte cinsel ilişkiye girme konusunda doktorun önerilerine uyulması gerekir. Büyük olasılıkla kadınlara düşük sonrasındaki gebelikte cinsel ilişki yasaklanabilir.

Düşükten sonra yapılması gereken testler

Özellikle üçten daha fazla sayıda düşük yapanların genetik araştırma ve trombofili yani kanın aşırı pıhtılaşması testlerini yaptırmalıdır. 14 haftadan daha büyük olan düşüklerden sonra, hastalarda ilaçlı rahim filmi çekilmeli ve rahim ağzı gevşekliği araştırılmalıdır.

Düşük yaptıktan sonra ne zaman adet görülmektedir?

Düşük yaptıktan sonra hastada yirminci gün civarında yumurtlama yani ovulasyon oluşabilir. Düşükten sonra yaklaşık 35 gün sonra adet kanaması meydana gelir. Büyük gebelik haftalarında olan düşüklerde adet görme süresi 2 aya kadar uzayabilir. Bu nedenle kadınların düşükten sonraki 20. günden sonra uygun korunma yöntemlerini kullanması tavsiye edilir.

Düşük kanaması ve düşükten sonra kanama

Düşük tehdidinde düşük kanaması genellikle azdır. Bu durumda rahim ağzı kapalıdır. Kanamada parça ve pıhtı bulunmamaktadır. Tam olarak gerçekleşmeyen düşük durumunda ise, ağrı olan parçalı ve pıhtılı bir kanama meydana gelir. Tam olan bir düşükte ise, kanama ve ağrı olmaz. Sadece düşükten sonra yapılan kürtajdan sonra 7 gün kadar lekelenme tarzında kanama meydana gelir.

tüp bebek

Источник: https://www.bulenttiras.com/dusuklerden-sonra-ne-yapilmali

Düşük Belirtileri, Nedenleri

Düşük Yapan Kadınlarda Anne Olma Şansı

   Gebeliğin ilk 20 haftası içerisinde hamileliğin kendiliğinden son bulmasına düşük denir.Hamilelik tanısı konulan gebeliklerin aşağı yukarı %10’u düşüklerle sonlanır.

Gebeliklerin % 20-40 arasında bir bölümü ise henüz gebelik tanısı konmadan son bulur.Bunlar dikkat çekmeyen düşüktür. Düşüklerin çoğu gebeliğin ilk 13 haftasında meydana gelir.Bu düşüklere erken düşük adı da verilir.

Erken düşüğe yol açmadığı halde düşük nedeni sayılan bir çok etmen vardır.Bunlar

► Spiral kullanırken yaşanmış güçlükler olması;Rahim iç yüzünde spiralden kaynaklanan enfeksiyon ve yara izi ,döllenmiş yumurtanın rahme yuvalanmasını önler ama bir kez iyi bir yuvalanma olursa , düşüğe yol açmaz.Önceden spiral kullanmış olmanızda gebeliği etkilemez.

►Çok sayıda kürtaj yaptırmış olmak;Çok sayıda geçirmenin yol açtığı yuvalanmayı önler ama yuvalanma oluştuktan sonra düşüğe yol açmaz.

►İş yerindeki stres ya da aile sorunları da düşüğe neden olabilecek faktörler arasında yer alır.

►Annenin düşmesi ya da yaralanmaya yol açan kazalar.Ciddi kazalar düşüğe neden olur.Bu yüzden ev kazalarına karşı dikkat etmek ( merdivene çıkmamak, açılabilir sandalyeye oturtmamak)    

Düşüğün Belirtileri

Doktorunuza hemen başvurmanız gereken durumlar:

►Karnınızın orta alt kısmında, kramp ve ağrı ile birlikte olan kanamalarda ( Gebeliğin erken dönemlerinde karnın yalnız bir tarafındaki ağrı dış gebelikten kaynaklanabilir.Bu durumda hekiminizi acilen aramalısınız)

►Kanama olmasa da ağrının bir günden uzun sürmesi ya da şiddetlenmesi durumlarında.

►Kanama adet kanaması kadar şiddetli olursa ya da açık renkli akıntı üç günden çok sürerse

Acil Servise Başvurmanız Gereken Durumlar

►Daha önce düşük yaptıysanız ve şu anda da kanama , kramp, ya da her ikisi varsa

►Kanama 1 saat içinde çok sayıda ped kullanmanızı gerektirecek kadar yoğunsa ya da ağrı dayanabileceğinizden çok daha şiddetliyse

►Çamaşırınızda gri beyaz ya da pembemsi parçalar fark ederseniz ( ki bu düşüğün henüz başladığının belirtisi olabilir) hemen yakınınızdaki bir acil servisi başvurmalısınız.

Doktor sizden o parçayı korunaklı bir kap içerisinde saklamanızı isteyebilir.

Böylece sizi değerlendirecek kişi düşük tehtidi mi ya da tamamlanmış ya da tamamlanmamış bir düşük mü olduğunu anlayabilir ( tamamlanmamış bir düşükte genişletme ve kürtaj gereklidir)

GEÇ DÜŞÜK

       İlk üç aylık dönemin sonundan başlayarak yirminci haftaya kadarki süre içinde bebeğin kendiliğinden rahimden atılması geç düşük olarak adlandırılır.( 20.

Haftadan sonra , her ne kadar bu ancak yenidoğan bakım ekibi ve donanımının büyük yardımlarıyla gerçekleşebilirse de bebek rahmin dışında yaşamını sürdürebildiği zaman olay erken doğum olarak adlandırılır.

Bu düşüklerin nedenleri genellikle annenin sağlığı ile rahminin veya rahim ağzının durumu, bazı ilaçlara ya da zehirli maddelere maruz kalması veya plasenta sorunlarıyla ilgilidir.

DÜŞÜK BELİRTİLERİ – VİDEO

Geç düşüğün İşaretleri ve Belirtileri

Günlerce süren pembe bir akıntı veya haftalarca süren az miktarda kahverengi bir akıntı düşük tehdidi habercisidir.Şiddetli kanama, genellikle de kramplarla birlikteyse, düşüğün kaçınılmaz olduğu anlamına gelir.

Geç Düşük Tehtidi Tedavisi

       Geç bir düşük tehdidi için, çoğunlukla yatak istirahati önerilir.Eğer damlama olursa düşük ile ilgili yeterli belirti olmadığı düşünülür ve genellikle normal hareketliliğe başlamaya izin verilir.

Eğer rahim ağzı genişlemeye başlamışsa , rahim ağzı yetersizliği tanısı konulabilir ve rahim ağzına dikiş atılarak düşük önlenebilir.Düşüğe işaret eden şiddetli kanama ve kramplar başlarsa tedavi annenin sağlığını korumayı hedefler.Kanamayı önlemek için hastaneye yatırmak gerekebilir.

Düşük sonrası kramplar ve kanama hala devam ediyorsa gebelik kalıntılarını temizlemek için genişletme ve kürtaj gerekebilir.

Düşük nedenleri

►Hormonel sorunlar ya da annenin sağlık sorunları

►Yaşam tarzı ( Sigara, alkol ,ilaç kullanımı, kötü beslenme ,aşırı kafein tüketimi radyasyon veya toksit maddeler maruz kalma

►Annenin travma geçirmesi

►Doğumsal uterin anomalleri

Annenin yaşı :Düşük yapma olasılığı annenin yaşı ile doğru orantılı olarak artar.Anne yaşı ne kadar artarsa düşük yapma olasılığı o kadar artar.

►Doğurganlık çağındaki kadınlarda düşük yapma olasılığı %15-20

►35 yaş ve altındaki kadınlarda %15

►35-45 yaş arasındaki kadınlarda %20-35

►45 yaşın üzerindeki kadınlarda düşük yapma oranı %50 ye kadar olabilir.

Düşük yapma olasılığını en aza indirmek için gebelikte yapmanız gerekenler

►Düzenli olarak egzersiz yapın

►Sağlıklı beslenin

►Stres ve ailevi sorunlardan mümkün olduğunca uzak durun

►Kilo alımınızı kontrol edin

►Günlük folik asit alın

►Sigara içmeyin (Sigara içilen ortamlarda bulunmayın )

►Kafein tüketimini sınırlandırın veya tamamen bırakın

►Radyasyon, enfeksiyon hastalıkları ve x-ışınları gibi çevresel tehlerden kaçının

►Tehli sporlardan uzak durun

Источник: https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/dusuk-belirtileri-nedenleri.html

Hamilelik Döneminde Kanama ve Düşük Belirtileri

Düşük Yapan Kadınlarda Anne Olma Şansı

Gebeliğin 20. haftasından önce ya da fetal ağırlığın 500 gramın altında olduğu dönemde gebeliğin sonlanmasına düşük adı verilir.  Düşükler klinik olarak fark edilen gebeliklerin yaklaşık yüzde 20-25’inde görülür.

Yani bir başka deyişle her 4-5 gebelikten biri düşükle sonuçlanır. Düşüklerin %80’i ilk 12 hafta içerisinde olur.

Kromozomal Bozukluklar

En sık rastlanan nedendir, düşüklerin %50-70’i kromozom anomali kaynaklıdır. Bu kromozomal bozukluklardan en sık rastlananı trizomilerdir.

Rahme Ait Anormallikler

Uterusseptus yani rahimde bir bölme veya zarın olması, rahim ağzı yetersizliği, uterusdidelfis veya çift rahim, uterus tümörleri, geçirilmiş rahim ameliyatları, rahim ağzı yetersizliği.

Hormonal Nedene Bağlı Düşükler

En sık tiroid hastalıklar ve özellikle hipotiroidi düşüklere neden olabiliyor. Şeker hastalığı da düşük sebepleri arasındadır.

Enfeksiyonlar

Özellikle mycoplazma,toxoplazma,rubella, cmv enfeksiyonları düşüğe neden olabilir.

Düşük Tehdidi

Vajinal kanama ve kasıklarda kramplar vardır ama rahmin ağzı açılmamıştır, belirli bir tedavisi yoktur, yatak istirahati önerilir ve sonra kramplar ortadan kalkıp kanama durursa gebelik devam edebilir veya kanama ve kramplar artar ve düşükle sonuçlanır.

Önlenemez Düşük

Kanama ve kasık ağrıları vardır fakat burada rahim ağzı açılmıştır ve tek tedavisi acilen kürtaj yapılmasıdır.

Tekrarlayan Düşük

Hastanın peş peşe 3 gebeliğinin düşükle sonuçlanmış olmasıdır, bu hastalarda düşük sebebinin araştırılması şarttır.

Vaginal Kanama Düşük Belirtisi Midir?

Tüm gebeliklerin % 25 inde ilk 3 ayda kanama meydana gelir. Her kanama düşük belirtisi değildir fakat bu kanamalar düşük tehdidi olarak değerlendirilir.

Kanamanın adet kanamasından fazla olması, şiddetli ağrı ile döl yolundan parçaların düşmesi veya kanamayla birlikte ateş ve karın ağrısının olması derhal tıbbi müdahale gerektiren durumlardır.

Gebeliğin ilk 3 ayında meydan gelen kanamalarda ilk akla gelen olasılık düşük tehdididir. Ancak her kanama düşükle sonuçlanmaz. Ağrı ile seyreden yoğun kanamalarda düşük olasılığı artar.

Bu dönemde ultrasonografik olarak gelişmekte olan embriyonun kalp atışlarının görülmesi, gebeliğin sağlıklı olarak devam edeceği ihtimalini arttırır.. Anne yaşının ileri olması, embriyonun kalp hızının dakikada 90’dan az olması düşük olasılığını arttırır.

Bu dönemde sağlıklı embriyonun kalp hızı dakikada 150 – 160 civarındadır. Kesin tedavisi olmamakla birlikte bu durumda yatak istirahati önerilir. Düşüğü önleyici amaçla progesteron içeren ilaçlar kullanılabilir.

Hamilelikte cinsel ilişki kaçıncı aya kadar devam etmeli? Hamilelikte cinsel ilişki hakkında her şey! Konulu makalelerimizi aşağıdaki bağlantıya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

https://www.bebek.com/hamilelikte-cinsel-iliski-ile-ilgili-tum-detaylar/

Özellikle 35 yaşından sonra gebeliklerde kromozomalanomali ile doğan bebek riski ve düşük yapma riski artar. Örneğin 40 yaşlarında bu durumlarla karşılaşma riski 20 li yaşlara göre 2 kat daha fazladır.

Gebelikte düşük yapma riski ayrıca anne adayının çoğul gebeliğiyle daha da artar.

Daha Önce Düşük Yapma

Daha önce gebelikte düşük vakasının yaşanması sonraki gebeliklerde bu riski artırmaktadır.
Kronik bir hastalık veya bozukluk: Kontrol edilemeyen diyabet, kalıtsal kan pıhtılaşma sorunu, otoimmün bozukluk, hormonal bozukluklar gebelikte düşük yapma riskini artırır.

Rahim ve Servikal Sorunlar

Doğuştan gelen rahim anormallikleri, şiddetli rahim yapışması, serviksin kısa olması gebelikte düşük riskini artırabilmektedir.

Genetik Problemler

Eğer anne adayında veya aile geçmişinde genetik bir problem varsa ve bundan dolayı bir önceki gebelikte doğum kusuru yaşanmışsa bu gebeliklerde düşük yapma riski daha yüksektir.

İlaçlar

Gebelikte kullanılan kimi ilaçlar düşüğe sebebiyet verebilir. Gebelikte ilaç kullanımı tamamen güven içinde olmalıdır. Hekimin tavsiye ettiği ilaçlar dışında asla ilaç kullanılmamalıdır.

Çevresel Toksinler

Çevresel faktörler gebelikte düşük riskini artırabilir. Bu çevresel faktörler arasında arsenik, formaldehit, benzen, etilen oksit ve yüksek düzeyde radyasyon gibi maddeler sayılabilir.

Babadan Kaynaklanan Nedenler

Yapılan kimi araştırmalarda düşüklerde baba adayının yaşının da etkili olabileceğine dair bulgular elde edilmiştir. Babanın yaşı ilerledikçe spermlerinde çevresel etkenlerden kaynaklanan bozulmalar meydana gelmekte ve bu da düşük riskini artırabilmektedir.

Obezite

Yapılan araştırmalarda obeziteyle düşük yapma arasında bağlantı tespit edilmiştir.

Gebelik Döneminde Beslenme

Düşükten Sonra Kürtaj Yapılması Şart Mıdır?

Düşük sonrası kürtaj eğer gebelik haftası 3 ila 5 hafta civarında ise kanama ve ağrı yoksa gereksizdir. Ancak daha büyük haftalarda hem rahmin iyileşmesini hızlandırmak hem kanamayı durdurmak hem de enfeksiyonu engellemek için hafif bir kürtajla ölü rahim içi desidua hücreleri temizlenir.

Eğer bütün gebelik materyali tamamen düşmemişse ve parça kalmışsa, kanama varsa kürtaj  kesin gereklidir. Gebelik materyali tamamen düşmüşse ve kanama yoksa kürtaj yapılmayabilir.

Düşük Sonrası Ne Zaman Yeniden Hamile Kalınabilir?

Düşük (abortus) sonrası 2-3 ay çiftlerin korunması ve hamile kalınmaması önerilir ancak daha erken hamile kalınmasının ekstra bir risk getirdiği araştırmalarda görülmemiştir.

Düşük bazen aşırı kanamalara neden olabileceğinden düşük sonrası mutlaka kan sayımı, kan tablosu, folik asit depolarının ne durumda olduğunu değerlendirmek gerekir.

Annenin eksiklerin tamamlanıp kadının yeni bir gebeliğe hazır hale gelmesi yaklaşık 6 ay sürer. O nedenle de düşükten sonra yeni bir hamilelik için 6 ay beklenmesinde yarar var.

Bununla birlikte düşük sonrası adet görmeden hemen hamile kalanların da endişelenmesine gerek yoktur. Sağlıklı bir bebeğin doğumuyla sonuçlanan pek çok hamilelik bu şekilde başlar. Kadın, ruhsal olarak hazır hissettiği anda eşiyle birlikte olabilir. Enfeksiyon riski nedeniyle kanamanın devam ettiği süre içinde cinsel ilişki önerilmez.

Hemen yeni bir hamileliği düşünmeyenler jinekologla uygun korunma yöntemleri hakkında konuşmalıdır.

Источник: https://www.bebek.com/hamilelik-doneminde-kanama-ve-dusuk-belirtileri/

Düşük Belirtileri Nelerdir?

Düşük Yapan Kadınlarda Anne Olma Şansı

Düşük ve düşük belirtileri pek çok kadının merak ettiği bir konudur. Çoğu kadında, yaşadığı adet gecikmesi ile başlayan gebelik heyecanına ilerleyen haftalarda kanama, ağrı ya da vajinadan gelen doku parçalarıyla gölge düşürüp, endişe ve tedirginlik meydana getiren düşük; her 6 kadından 1’inde görülür.

Planlı ya da plansız gebeliklerin %15 ile %20’si düşükle sonuçlanır. Ancak bu değerin bilinenden daha fazla olduğu düşünülmektedir, çünkü pek çok kadın henüz gebe olduğunu anlamadan düşük yapar ve bunu adet kanaması ile karıştırır.

Düşük Nedir?

Düşük, gebeliğin 24. haftasından önce embriyo ya da fetusun anne rahminden dışarı atılması ile sonuçlanan olaydır. Özellikle ilk 12-14. haftalar arasında yaşanan düşükler erken düşük olarak isimlendirilir ve meydana gelmesindeki en önemli sebepler genetik faktörler ya da kromozom yapısındaki anormalliklerdir.

24. haftadan önce gerçekleşen düşükler ise geç düşük olarak isimlendirilir, geç düşüklerin en önemli nedeni de rahimden kaynaklanan sorunlardır.

 24. hafta ile 37. hafta arasında meydana gelen doğumlar artık erken doğum olarak adlandırılır.

 • Düşük belirtileri arasında en yaygın olanı vajinal akıntı ya da kanamadır. Adet kanamasından farklı olarak kahverengimsi ya da parlak kırmızı renkte şiddetli bir kanama mevcutsa ve bunun yanından karın ağrıları da söz konusu ise büyük olasılıkla düşük yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda vakit kaybetmeden doktora gitmelisiniz. Çünkü doktorlar, zamanında müdahale ile düşük önleyici iğne, serum ve haplarla düşüğü önleyebiliyorlar.
 • Gebeliğiniz sağlıklı bir şekilde ilerlerken hiç beklemediğiniz bir anda hafif lekelenme ya da pembemsi kanama ile karşılaşırsanız,
 • Ağrı ya da kanama olmadan vajinanızdan su fışkırması yaşıyorsanız,
 • Vajinadan gelen pembemsi-kırmızı mukus / katı akıntılar geliyorsa (hamilelikte vajinal akıntılar artar, ancak akıntınız şiddetli ve pembemsi ise) hemen doktora gitmelisiniz.

Düşük belirtileri- 6 haftalık düşükler

 • Bel ve sırt ağrıları da düşük belirtisi olabilir. Pek çok sağlıklı gebelikte sırt ve özellikle bel ağrısı yaşanabilir ancak bu ağrılar belin alt kısmında ve hafiften şiddetliye doğru gidiyor, her 15-20 dakikada bir düzenli bir şekilde geliyor ve hayatınızı sekteye uğratacak kadar acı veriyorsa acilen doktorunuzla görüşmeniz gerekir.
 • Vücuttaki hamileliğe işaret eden değişiklikler de düşük belirtileri olabilir. Yukarıda yazılanların yanı sıra hamile kaldıktan sonra değişen hormon seviyesiyle birlikte vücutta meydana gelen değişiklikler (mide bulantısı, kusma, kokuya karşı hassasiyet vb.) artık görülmüyorsa düşük yaşanmış olabilir. Net bir şekilde bilinmeyen böyle durumlarda doktor tarafından muayene edilmek en sağlıklı olanıdır, zira eğer bir düşük meydana gelmiş ve anne adayı bunu fark etmemişse rahim içinde kalan kalıntılar annede uzun vadede ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.
  Düşük Belirtileri – Düşükte gelen parçalar nasıl olur? Görselde gebeliğin 4-20. haftaları arası yaşanan düşükler gösterilmiştir.

Düşük belirtileri arasında bulunan vajinal doku parçaları sizden de geliyor ve düşükten şüpheleniyorsanız onları bir poşete koyarak doktorunuza gösterebilirsiniz.

Düşükten Sonra Hamilelik Durumu Nasıl Olur?

Düşük Yapan Kadınlarda Anne Olma Şansı

Bebek kaybedildikten sonra anne hem duygusal hemde fiziksel olarak büyük bir çöküntü içine girer. Düşüğün yarattığı etki anne-babayı olumsuz etkiler.

Eğer tekrar bir bebek sahibi olmak isteyen ebeveynler varsa duygusal dalgalanmaların azalmasını beklemelidir. İyileşmek için kendinize zaman tanıyın, bu bebeğinizin daha sağlıklı bir ortamda doğmasını sağlayacaktır.

Şimdi bu yazıda sizlere düşüğün sebeplerini, tekrar hamile kalmak için neler yapılabileceğini anlatacağız.

Düşüğün pek çok sebebi vardır. Bunlar:

 • Annenin yaşı,
 • Beslenme,
 • Bağışıklık sisteminin zayıf olması,
 • Genetik faktörler,
 • B12 vitamin eksiliği düşüğe neden olabilir. Düşüğün en önemli belirtileri kasık ağrısı ve kan gelmesidir. Bunun için annenin dikkatli olması ve sağlıklı beslenmesi gerekir.

Düşükte bilinmesi gereken önemli şeylerden biri hamile kalmak için son şansınız olmadığıdır. Birçok nedene bağlı olarak yapılan düşük sonrası ileride tekrar hamile kalabilir ve sağlıklı bir gebelik dönemi geçirebilirsiniz.

Yeniden anne adayı olabilmek için kendinizi psikolojik olarak hazır hissedeceğiniz anı bekleyin ve bir doktora başvurarak tavsiye alın.

Doktorunuz size alınması gereken önlemleri ve yapılması gereken şeyleri en doğru şekilde belirleyecektir.

Çoğu kadın birden fazla düşük yapma durumu ile karşılaşmaz. Fakat bazı kadınlarda bu birkaç kere oluşabilir. Bazen düşük hamile kaldığını öğrenmeden önce bile gerçekleşebilir. Düşükler genel olarak gebeliğin 20.

haftasından önce meydana gelir. Bunları doktor ile paylaştıktan sonra yeniden gebe kalmaya çalışmak çok daha sağlıklı bir gebelik geçirmenizi sağlayacaktır. Gebelik öncesi doktor sizden birtakım testler isteyecektir.

Bunlar:

Kan Testi: Hormonlar ve bağışıklık sisteminin altında yatan sorunları bulmak için gerekli olan bir testtir.

Kromozom Testleri: Düşüğün altında yatan nedenlerden biri olan kromozomlar için yapılan testlerdir.

Ultrason: Rahim ve serviks sağlığını incelemek için yapılır.

Histeroskopi: Küçük bir teleskop olan bu alet rahim ağzından rahim içine yerleştirilir. Burada rahim duvarlarını, fallop tüplerini ve rahmin sağlıklı olup olmadığını inceler.

Histerosalpingografi: X ışınlarının kullanıldığı bir röntgen biçimidir. Rahim bölgesi incelenir.

Sonohistogram: Vajina ve rahim ağzından rahim içine bir sıvı enjekte edilmesidir. Daha sonra ultrason ile incelenerek astar sağlığına bakılır.

Düşükten Ne Kadar Zaman Sonra Hamile Kalınır?

Düşük yaşandıktan sonra vücut ve rahim eski haline döner. Tekrar gebe kalmak hemen mümkündür. Fakat anne adayı psikolojik olarak kendini buna hazır hissetmeyebilir.

Düşükten sonra psikolojik baskı daha yüksektir. Bunun için en doğru anı beklemek aile için daha iyi olacaktır. Düşükten sonra kesin bu zaman hamile kalırsınız diye bir bilgi netliği yoktur.

Ancak doktorlar annenin en az 6 ay beklemesini daha uygun görür.

Düşük sonrası kadınlar:

 • Bol bol sıvı tüketmeli,
 • Ağır yük kaldırmamalı,
 • Düzenli uyku ve sağlıklı beslenmeye özen göstermeli,
 • Enfeksiyon riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz, bu yüzden doktorun verdiği ilaçları ihmal etmemeli,
 • 2 hafta spor yapmamalı,
 • İyileşene kadar cinsel ilişkiye girmemelidir.

Düşük Sonrası Hamile Kalan Annelerin Dikkate Alması Gerekenler

Düşüğün ardından hamile kalmaya çalışan veya hamile kalan kadınların sağlıklı beslenmeyi bir yaşam tarzı haline getirmesi gerekir. Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek istiyorsanız ilk önce kendinize dikkat etmelisiniz. Dikkat edilmesi gereken önlemler:

 • Folik Asit Takviyeleri: Eğer hamile kalmadan önce folik asit kullanmaya başlarsanız hamile kalma şansınız daha da artar. Folik asitin faydaları, üreme şansını arttırması ve fetüsü korumasıdır. Hamile kaldıktan sonrada folik asit alımına devam etmek bebek için iyidir. Çünkü folik asit, bebeklerin omurilik ve sinir sisteminin sağlıklı olarak gelişmesinde büyük rol oynar.
 • Kilonuzu İdeal Seviyede Tutmak: Olmanız gereken kilodan daha zayıf ya da daha kilolu olmak gebe kalma şansınızı olumsuz etkiler. Sağlıklı beslenerek ve düzenli spor yaparak dengenizi koruyabilirsiniz.
 • Zararlı Maddelerden Uzak Durmak: Alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklarınız varsa hem hamile kalmak için hem de hamile kaldığınızda bu alışkanlıklardan bir an önce vazgeçmelisiniz.
 • Yoga ve Meditasyon: Zihinsel olarak kendinizi rahatlatmak ve vücudun kendi içinde dengesini bulmak için bu sporları yapabilirsiniz.
 • Destek Grupları: Daha önce bu kötü deneyimi yaşamış insanlarla bir araya gelerek ruhsal sağlığınızı paylaşabilirsiniz.

Источник: https://evdesifa.com/dusukten-sonra-hamilelik-durumu-nasil-olur/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.