Düşükten Hemen Sonra Hamile Kalınabilir mi?

içerik

Adetten Hemen Sonra Hamile Kalınır mı?

Düşükten Hemen Sonra Hamile Kalınabilir mi?

Adetten hemen sonra ilişkiye girildiğinde hamile kalma olasılığını birçok kadın merak eder.

Bu araştırmamız, kadınların özel dönemleri ve hamilelik oranları ile ilgili asıl bilinmesi gerekenleri ele alıyor. Ayrıca adetten kaç gün sonra hamile kalınır, bununla ilgili bilgilere yer vermektedir.

Böylece hamilelik düşüncesiyle adetten sonra ne zaman ilişkiye girilebileceği hakkında da fikir sahibi olacaksınız.

Adetten Sonra Nezaman Hamile Kalınır?

Regl yani adet döneminden sonra eşinizle gireceğiniz her ilişki, hamilelik için uygun bir dönemdir.

Eğer bir bebek sahibi olmak istemiyor ya da düşünmüyorsanız, bu dönemlerde mutlaka kontrollü ilişki yaşamalı veya eşinizle birlikte korunmalısınız.

İster hamile kalmak ve bir bebek sahibi olmak isteyin, isterseniz gebelikten korunuyor olun; her iki durumda da regl döngünüzü iyi bilmeniz size, ne zaman hamile kalacağınızı ya da kalamayacağınızı belirleme açısından fayda sağlayacaktır.

Adetten sonra hamilelik durumu için, yumurtlamadan sonraki 48 saat içerisindeki ve sonrasındaki herhangi bir dilim, yumurtanın sperm ile buluşması için uygun bir zaman dilimidir. Bu süre hamilelik olasılığı için en önemli zaman dilimidir.

Adetten kaç gün sonra hamile kalınır?

Uzmanların ifadelerine göre, adet sonrası kırk sekiz saatlik süreyi göz önüne alacak olursak, regl bitimindeki iki günlük süre önem taşımaktadır.

Bu iki günün geçilmesi, hamile kalma ihtimalini yine de koruduğu gibi sadece oranını düşürmeye başlamaktadır.

Aslında erkek spermlerinin de canlılığı göz önüne alınacak olursa adetten hemen sonra ilk 5 gün bu süre için uygun bir zaman dilimi olabilir.

Adet bitiminden 1 gün sonra hamile kalınır mı diye merak edenlerin bilmesi gerekir ki, adetten 3 gün sonra da, 5 gün sonrada hamile kalınabilir. Ve bundan sonra da kalınır ancak günler uzaklaşta ihtimal de azalacaktır. Öyle ki bu günler (ilk beş gün) hamilelik açısından daha elverişlidir.

Ancak kişilerin yumurtlama süreçleri, adet hesaplamaları ve kişisel durumları da göz önüne alındığında hiç beklenilmeyen zamanlarda hamile kalma olasılığı da olmaktadır. Bu yüzden herkes için kesin olmayan bu bilgiler “yüksek ihtimal” olarak değerlendirilmelidir.

Hamile kalındığına dair şüphe duyuluyorsa, belirtilere göre bu durum gözlenebilir. Kimilerine göre farklılıklar olsa da hamilelik belirtileri çok zor olmayan yöntemlerle de fark edilebilmektedir.

Adet Kanamasından Hemen Sonra Hamilelik

Hamile kalma olasılığı en çok ne zamandır?

Kadın fizyolojisi yumurtlama dönemi üç bölümde incelenebilir; Yumurtlama öncesi, yumurtlama günü ve yumurtlama sonrası. Hamile kalma olasılıkları ise daha çok yumurtlama günü ve sonrasında artmaktadır. Bu dönem ise, adet bitimini takip eden ilk günleri kapsar.

Erkek spermleri kadın vücudunda 5 güne kadar canlı kalabilmektedir. Döllenmenin oluşabilmesi ise, hangi yumurtlama periyodu içinde olduğunuza bağlıdır. Yumurtlama sonrasında iseniz (yani regl bitiminde), hamile kalma ihtimaliniz çok daha yüksektir.

(Hamile kalmak, yani gebelik için uygun gün hakkında merak ettikleriniz için, ‘hamile kalma günleri hesaplama‘ yazımızı okuyabilir, konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.)

Adetten hemen sonra hamile kalma olasılığı kadar, öncesi içinde bilgi sahibi olunmalıdır. Regl dönemleriyle ilgili yanlış hesaplamalar ve öncesini kestirememe durumlarına karşı da hazırlıklı olmak iyi olacaktır.

Adetten hemen sonra hamile kalınırsa bebeğin cinsiyeti ne olur?

Spermlerin rahimdeki sürecinin süresiyle alakalı bir durumdur bu. Bu süreçle ilgili ki eğilim vardır. Biri, bu süre içinde erkek bebeğin olması, diğeri kız bebeğin olmasıdır.

Spermlerin güçlü olanlarının daha geç (tutunma aşamasına kadar) kaldığı süre kız çocuk için ihtimali artırmaktadır. Hemen adet sonrası yada diğer bir değişle yumurtlama dönemi tazeleğinde tutunan spermlerin önceliğinin erkek çocuk olduğu da kabul görmektedir.

(Adetten sonra hamile kaldım diyenler yazı sonundaki notumuzu okurlarsa seviniriz.)

Adet (regl) öncesi hamile kalır mıyım?

Yumurtlama dönemi geçen bir kadının hamile kalma olasılığı oldukça düşüktür. Ancak bu dönemden birkaç gün önce döllenme gerçekleşmiş ise bu gebelik bir ihtimal sürdürülebilir.

Kadınlar hamile kalmak isteseler de istemeseler de bu gibi durumlarda mutlaka uzman doktorlara danışmalıdır. Kulaktan dolma bir takım yanlış bilgiler yüzünden günümüzde birçok istenmeyen gebelik yaşanmaktadır. Veya tam aksine bebek arzusu yaşayan kadınlar hamile kalamamaktadır.

Regl döneminde yani adetliyken ilişkiye girilir mi?

Ayrıca çiftlerimizin ve özellikle kadınlarımızın bilmesi gereken çokça önemli bir nokta vardır; regl yani adet döneminde cinsel ilişkiye girmek, sağlık açısından uygun değildir.

Bu durum, erkekte ve kadında uygunsuz cinsel ilişki kaynaklı birçok hastalığa sebebiyet verebilir. Özellikle kadın sağlığı açısından da ciddi tehler taşır. Regl sürecinde hamileliğin olmayacağının bilinmesinin gerekir.

Sağlık açısından da dikkat edilmesi gerektiği için regl sonrası hamilelik için çaba harcanmalıdır.

Not: Adet ve hamilelik belirtileri hakkında bu bilgilere destek olması açısından adetten sonra hamile kalanlar; tek ilişki ile belirlediyseniz burada yazacağınız yorumlar ile erkek ve kız bebek için bir ortalama yapmış olabiliriz. Adet sonrası hemen hamilelik yaşayanlar yada hamile olduğunu öğrenenler erkek mi, kız mı olduğuyla ilgili bilgi verirse bu durumda tecrübeleriniz bu konuya ışık tutacaktır.

Источник: http://www.kadinlahersey.com/adetten-hemen-sonra-hamile-kalinir-mi.html

Düşük Sonrası Hamile Kalmak

Düşükten Hemen Sonra Hamile Kalınabilir mi?

Düşük yapıldıktan sonra, hem fiziksel hem de duygusal olarak kendinizi kötü hissedebilirsiniz. Bebeğinizi kaybetmenin verdiği üzüntü duygusal sıçrayışlara neden olabilir. Ancak, iyileşmek için zamana ihtiyacınız vardır.

Bilmeniz ve hatırlamanız gereken en önemli şey, düşük yaptıktan sonra bunun çocuk sahibi olmak için son şans olmamasıdır.

Çeşitli nedenlere bağlı olarak kürtaj olan ya da düşük yapan kadınlar, sonrasında hamile kalabilirler ve sağlıklı bir gebelik dönemi geçirebilirler.

Eğer düşük sonrası yeniden hamile kalmayı planlıyorsanız, düşük sonrası gebelik ile ilgili bilmeniz gerekenler yazımızın devamında detaylı olarak yer almaktadır.

Tekrar gebe kalmak için kendinizi hazır hissettiğinizde, öncelikle doktorunuza danışmanızı ve doktorunuzun tavsiyelerini almanızı öneriyoruz. Yapılması gereken testler ve alınması gereken sağlık önlemleri hakkında doktorunuzla mutlaka konuşunuz.

Zihinsel ve fiziksel olarak yeniden gebe kalmaya hazır hissettiğinizde, bazı önlemler almanız tavsiye edilir. Gebelik sürecine fiziksel olarak hazır olup olmadığınızı anlamak için doktor muayenesinden geçmenizi öneriyoruz.

Düşüklerin Sıklığının İncelenmesi:

Az sayıda kadın bir defa düşük tecrübesi yaşarken, bazı kadınlar birden fazla kez düşük yapabilirler. Bazı durumlarda, düşük, hamile olduğunuzu henüz bilmeden önce bile ortaya çıkabilir. Genellikle düşük, gebeliğin 20.haftasından önce olur. Sağlık durumunuz hakkında doktorunuza danıştıktan sonra, düşük yapmayı önlemek için bazı tedbirler almalısınız.

Gebelik Planlaması Öncesi Yapılan Testler:

Düşük sonrası, zihinsel olarak kendinizi gebeliğe hazır hissediyorsanız, doktorunuz gebelik planı hakkında sağlık durumunuzu kontrol edecektir. Gebelik şansı için vücudunuzun yeterince uygun olup olmadığını kontrol etmek için bazı testlerin yapılmasını önerebilir. Doktorunuz, aşağıdaki testlerden birini isteyebilir:

Kan tahlili, genellikle hormonlar ya da bağışıklık sistemi altında yatan herhangi bir sorunu tespit etmek amacıyla tavsiye edilir.

Düşük yapma altında yatan faktörlerden biri de kromozomlardır. Gebeliği etkileyen herhangi bir kromozomal faktör olup olmadığını analiz etmek için bu test istenebilir.

Ultrason taraması, genellikle rahim ve serviks sağlığını kontrol etmek için yapılır. Tarama koşullara bağlı olarak dahili veya harici yapılır.

Histeroskop denilen küçük bir teleskop, rahim ağzı yolu aracılığıyla rahim içine yerleştirilir. Ardından doktor tarafından rahim duvarları, fallop tüpleri ve rahim sisteminin sağlığı incelenir.

X-ışınları kullanılarak, yapılan bir röntgen incelemesidir. Rahim ve fallop tüplerinin sağlığı incelenir.

Vajina ve rahim ağzından rahim içine bir sıvı enjekte edilir. Ardından, ultrason aracılığı ile astar sağlığı kontrol edilir.

Düşükten sonra ne zaman hamile kalınır?

Düşük sonrası rahim normal fonksiyonlarına geri döner. Bu nedenle, düşükten hemen sonra hamile kalmak mümkündür. Ancak, zihinsel ve fiziksel olarak kendinizi hazır hissettikten sonra gebelik planlamak önemlidir.

Düşük sonrası gebelik için ideal zaman diye bir şey yoktur. Ancak, uzmanlar düşükten sonra hemen acele edilmemesini ve en az 6 ay beklenmesini öneriyor.

Plasenta, fetüs yerine anormal bir kist kitlesi içine gelişirse, mol gebelik durumu ortaya çıkar ve düşük kaçınılmazdır. Mol gebeliği sonrası tekrar hamile kalmak isteyen bayanların en az 6 ay beklemesi önerilir.

Düşük Sonrası Hamile Kalan Bayanların Alması Gereken Sağlık Önlemleri:

Düşük sonrası gebelik planlayan kadınlar için sağlıklı beslenme ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek daha önemli hale gelmelidir. Tüm bunlar, aynı zamanda sorunsuz bir gebelik geçirmeniz ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmeniz için de önemlidir. Düşük yaptıktan sonra yeniden gebe kalmak isteyen bayanlara doktorların tavsiyeleri şöyledir:

Gebe kalmadan birkaç ay önce folik asit takviyesi almanız gerekebilir. Folik asit; fetüsü korur ve üreme şansını artırır. Folat ya da folik asit; aynı zamanda “gebelikte süper kahraman” olarak adlandırılır. Folik asit, bebeklerde omurilik ve merkezi sinir sisteminin sağlıklı gelişimi için önemlidir. Doğum öncesi dönemlerde fetüste nöral tüp defekti olasılığını azaltır.

 1. Sağlıklı kilonuzu koruyun:

Düşük sonrası yeniden gebe kalmayı planlayan bayanların ideal kilolarını korumaları önemlidir. İdeal kilonuzdan daha zayıf ya da kilolu olmak, gebeliği olumsuz etkileyebilir. Besin değerleri açısından zengin, dengeli bir beslenme programını takip edin. Doğru beslenmek, ideal kilonuzu korumanız için çok önemlidir.

Düşük yapan kadınlar, bu nedenle fiziksel olarak aktif olmaktan korkabilirler. Ancak, formda kalmak için düzenli egzersiz yapmak çok önemlidir. Spor ve egzersiz yapmaya başlamadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz.

 1. Alkolden ve sigaradan uzak durun:

Alkol veya sigara alışkanlığınız varsa, tüm bu kötü alışkanlıklardan vazgeçmelisiniz. Alkol kullanımı, fetüsün büyümesi için tehli bir faktördür. Gebe kalmayı planlayan bayanların alkol gibi tüm kötü alışkanlarından kurtulmalarını tavsiye ediyoruz.

Yoga ve meditasyon gibi alternatif tedaviler, zihninizi rahatlatır ve vücudunuzu dengede tutmaya yardımcı olur. Gebe kalmaya hazırlanırken, basit yoga egzersizleri veya meditasyon yapmayı deneyebilirsiniz. Bu sayede aklınızdaki olumsuz düşüncelerden de uzaklaşmış olursunuz.

 1. Yeterli fiziksel dinlenme:

Aktif ve formda kalmak için spor yaparken, aynı zamanda gün boyunca kısa molalarla dinlemeniz de önemlidir. Eğer düşük sonrası tekrar hamile kalmayı planlıyorsanız, kendinizi fazla zorlayacak işlerden kaçının.

Benzer bir geçmişi paylaşan ve düşük deneyimi olan bayanlar ile toplanarak, konuşabilir ve duygularınızı paylaşabilirsiniz. Ortak sorunlarınızın olduğu insanlarla konuşmak, ikinci kez hamile kalmak istediğiniz dönemde duygusal olarak size destek olacaktır.

Düşük sonrası yeniden hamile kalmayı düşünüyorsanız, öncelikle kendinizi duygusal olarak buna hazır hissetmeniz oldukça önemlidir. Doktorunuza danıştıktan ve yeniden gebe kalmak için onay aldıktan sonra, gebelik planlaması yapabilirsiniz. Aşağıda yer alan yorum bölümünden görüş ve önerilerinizi bekliyoruz.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Hamilelik Belirtileri editörleri tarafından derlenmiş Gebelikte Anestezi Yapılır Mı? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Источник: https://www.hamilelikbelirtileri.co/dusuk-sonrasi-hamile-kalmak/

Kürtajdan Sonra Nezaman Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır Nezaman İlişkiye Girilir

Düşükten Hemen Sonra Hamile Kalınabilir mi?

Kürtaj işlemi genel veya lokal anestezi altında rahimden; gebelik dokularının, döllenme çıktılarının veya fetüs ve plasentanın (bebeğin eşi) alınmasıdır. Kürtaj olmayı düşünen kadınların en çok merak ettiği şey gelecekteki gebeliklerin etkilenip etkilenmeyeceğidir.

 Çoğu vakada, kürtajdan sonra gebe kalmakta bir sorun yoktur. Şu bir gerçektir ki, eğer kürtajdan kısa sürede hemen sonra cinsel ilişkiye girecekseniz, güvenilir doğum kontrol yöntemlerini kullanmalısınız çünkü her an tekrar gebe kalabilirsiniz .

Kürtajdan sonra hamile kaldım diyen pek çok kadın vardır.

Kürtajdan Ne Kadar Sonra Gebe Kalabilirim?

Kürtajdan sonra ne zaman gebe kalacağınız hakkında endişeli misiniz? Kürtajdan sonra ne zaman gebe kalacağınız birçok sebebe bağlı olarak değişmektedir. Yumurtlama doğal bir hadisedir. Kürtajdan sonra yumurtlamanız düzene girdiğinde, yeniden gebe olma şansınız vardır.

 Eğer herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanmıyorsanız, kürtajdan hemen sonra yani 7 ila 10 gün içinde gebe kalabilirsiniz. Hemen gebe kalmak mümkünse de vücudun kendi kendine iyileşmesi için hemen gebe kalmak önerilmez.

 Bundan dolayı kürtajdan sonraki haftalarda cinsel ilişkiye girilirse, güvenilir bir doğum kontrol yöntemi kullanılmalıdır.

Kürtajdan sonra yeniden bebek sahibi olmaya karar vermeden önce en az 3 ay beklemeniz önerilir. Bu hem annenin hem bebeğin güvenliğini sağlamak içindir. Aynı zamanda kürtajdan sonra vücudunuz iyileşmek için zamana ihtiyaç duyacaktır. Doktorunuz birkaç test yapmayı ve düşük yapma riskinin tekrar oluşmaması için doğum öncesi tedavi uygulamayı önerecektir.

Kürtajdan Sonra Gebelik

Kürtaj travmatik ve ağrılı bir deneyimdir. Ancak kürtajdan sonra 7-10 gün içinde gebe kalmak mümkündür. Bu durum âdet kanaması yaşanıyor olsa bile mümkündür. Bu durumda, gebeliği sürdürmek için kaygı duyulacak hiçbir şey yoktur.

Kürtajdan Sonra Ne Zaman Tekrar İlişkiye Girebilirim?

Enfeksiyonlara karşı önlem olarak, kürtajdan sonra yaklaşık 1 hafta kadar kadınların vajinalarının içine bir şey girmemelidir.

Kürtajdan Sonra Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Mide bulantısı, göğüslerde şişme, sık idrara gitme, vajinadan hafif kan gelmesi ve halsizlik

Kürtaj Olmak Gebe Kalmayı Zorlaştırır Mı? 

Kürtaj yapmanın veya kürtaj işlemini tekrarlamanın gelecek gebelikleri etkileyen bir durum olduğuna dair bulgu yoktur. Eğer gebe kalmayı planlıyorsanız ve rahminiz döllenmeye hazırsa, bunun için endişe duyacağınız hiçbir şey yoktur.

Kürtajın kadınların sağlığında veya doğurganlığında uzun süreli hiçbir etkisi yoktur. Çoğu kadın, kürtajdan 1-2 hafta sonra yumurta üretecek ve kürtajdan sonra 4 ila 5 hafta içine adet olmaya devam edecektir. Bu yüzden, kürtaj olduktan birkaç hafta içinde yeniden gebe kalınabilir ve hemen aile planlaması yapılması önerilir.

Önceden Kürtaj Yaptırdıysam Sonra Tekrar Gebe Olup Olmadığımı Nasıl Anlarım?

Basit bir gebelik testiyle gebe olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Eğer kürtaj üzerinden çok zaman geçmediyse gebe kalınmadan bile pozitif sonuç çıkabilir. Eğer gebe olduğunuzu düşünüyorsanız, doğum kontrol testi alıp emin olmak için bir hafta arayla tekrar yapmalısınız.

Kürtajdan Sonra Gebe Kalmak Kolay Mıdır? 

Vücutta yumurta üretimi devam edeceğinden kürtaj doğurganlığı etkilemez. Bu da demektir ki önceden kürtaj olmuş bir kadın yeniden gebe kalabilir.

 Ancak illegal yapılan kürtaj işlemleri idrar torbasında ve bağırsaklarda yaralanma gibi sorunlara sebep olacağından üreme sistemine uzun süreli zarar verilebilir.

 Bu gibi olaylar, acemi doktorlar nedeniyle veya işlemi gerçekleştirirken gerekli malzemelerin eksikliği durumunda meydana gelir.

Kürtajdan Sonra İyileşmeyi Nasıl Hızlandırılır, Nasıl Tekrar Hamile Kalınır?

 • Çok fazla su tüketin. Günde 8-10 bardak.
 • Birkaç gün boyunca mümkün oldukça ağır iş yapmayın.
 • Günde 8 saat uyuyun erken yatıp erken kalkın.
 • Sağlıklı besinler ve vitaminler tüketin.
 • Enfeksiyon riskini arttırmamak için doktorun yazdığı antibiyotikleri aksatmadan kullanın.
 • 2 hafta spor yapmayın
 • 2 hafta küvette banyo yapmayın ve yüzmeyin
 • 2 haftadan fazla 7 kilodan fazla ağırlık taşımayın
 • Tampon, douches gibi vajinal yolu kapatma veya cinsel ilişkiye girmekten 2 ila 4 hafta kadar uzak durun.

Kadınlar kürtajdan sonra 2 hafta içinde adet görmeye başlar o yüzden tamamen iyileşene kadar cinsel ilişkiden uzak durmalısınız. Aynı zamanda eşinizle planlanmamış gebelik olması hakkında konuşunuz.

Kadınlar çeşitli mecburiyetler nedeniyle kürtaj yaptırmak durumunda kalabilirler. Bu gibi vakalarda, gelecekteki gebelikler ve gebelik kontrolü için doktora başvurmalısınız.

Eğer kürtajdan önce gebelik süresi 9 hafta veya daha fazla sürmüşse, kadında göğüsten süt akması yaşanabilir. Gebeliğin uzun süre yaşanması süt akıntıları yaşama riskini arttırır. Bu durumlar üzücü olabilir ancak çok uzun sürmeyecektir. Rahat sutyenler takmalı ve göğsün veya göğüs uçlarını sıkmaktan kaçınmalısınız. Süt kuruyana kadar günde 24 saat sutyen takmalısınız.

Malzemeler

 • 2 adet büyük havuç
 • 20 adet kuru incir
 • Yarım litre klorsuz su (klorsuz su yerine marketlerde satılan 500 ml’lik pet şişe suları da olur)

Yapılışı

Yarım litre yani 2 su bardağı klorsuz suyu tencerede kaynatın. Havuçları 4-5 cm uzunluğunda doğrayıp kaynayan suya ilave edin. Tencerenin kapağını örtüp, 20 dk boyuyunca kısık ateşte kaynatın.

Farklı bir tencerede kaynamakta olan yarım litre klorsuz suyun içine 20 adet kuru inciri bıçakla 1 kez kesip içine katın. Kapağını kapatıp, kısık ateşte 15 dk kaynatın. İki ayrı tencereyide ocaktan alıp, incir ve havuç haşlama suları çok ılınmadan karıştırın.

20 gün boyunca aç karına her sabah kahvaltıdan 15 dk önce 1 bardak için. Havuç-incir kürünü gün yaptıktan sonra 1 hafta ara verip, tekrar 20 gün boyunca kürü uygulayın.

Sual: Kürtaj yaptırmak istiyorum, dinimizde kürtaj olmak caiz mi?

CEVAP

Türkiye Gazetesi yazarlarından İlahiyatçı Osman Ünlü hoca’nın cevabı: (Yüz yirmi günden önce, dînini öğretememek, terbiye edememek niyyeti ile müdâhale câizdir.) Siz de bu niyette olmalısınız, başka sebepleri karıştırmamalısınız.

Kürtajdan Ne Kadar Kaç Gün Sonra Adet Olunur Kürtajdan Sonra İlk Adet 

İstenmeyen Gebelikte Bitkisel Çözüm Gebelik Nasıl Sonlandırılır? Tıklayınız

Kesin Bebek Düşürme Yöntemleri Düşük Yapmak İçin Bitkisel Ne Yapılır? Tıklayınız

Источник: https://selmasultan.com/kurtajdan-sonra-kurtaj-sonrasi-hamilelik-mumkun-mu-hamilelik-belirtileri

Düşük sonrasında neler yapılmalı?

Düşükten Hemen Sonra Hamile Kalınabilir mi?

Gebelikte 20 haftadan önce ya da fetusun 500 gram altında olduğu dönemde kendiliğinden sonlanması düşük olarak tanımlanır.

Bu dönemlerde bebeğin kaybı yani gebeliğin kendiliğinden sonlanması durumunda, rahimde olan kasılmalarla birlikte, embriyo ile onu saran zarlar plasentayla beraber rahimden atılmaktadır. Bu olayda rahim fizyolojik olarak içeriğini boşaltır.

Bu tamamlanmış düşük olarak tanımlanır. Bazen de boşaltma işlemi tamamen gerçekleşmez ya da uzun bir sürece yayılır ve içerde gebelik materyali parçalar kalabilir.

Bu da tamamlanmamış düşük olarak tanımlanır. Tamamlanmış olan düşükte herhangi bir müdahaleye gerek kalmazken, tamamlanmamış olanda rahim içinde kalan parçaların alınması yani boşaltılması gerekebilir. Bu daha sonra enfeksiyon oluşmaması için, önemsenmesi gereken bir durumdur.

Bu yüzden düşük yaptığını düşünen bir kadın, mutlaka doktor muayenesinden geçmelidir. Gerekiyorsa kürtaj yöntemi uygulanarak, rahim içi boşaltılmalıdır. Düşükten sonra kadınların bazı konulara dikkat etmesi gerekir.

Toplumda meydana gelen gebeliklerin yaklaşık olarak % 20 oranında düşükle sonuçlandığı söylenebilir.

 • Düşük yapan kadının moralini bozmaması gerekir. İlk 3 ay içinde düşükle sonuçlanan gebeliklerdeki fetusların % 50 ile % 80 i anormal fetüstür. Bunlar genellikle kromozom anomalileri nedeniyle gerçekleşir.
 • Kadının düşükten sonra daha fazla miktarda sıvı alması gerekir.
 • Çalışanlar birkaç gün izin alarak, istirahat etmelidir. Özellikle ağır işlerde çalışanlar, sürekli ayakta çalışanlar daha dikkatli olmalıdır.
 • Sağlıklı beslenmeye dikkat edilmeli, vitaminler yeterince alınmalı ve uyku düzenine dikkat edilmelidir.
 • Düşükten sonra belli oranda kanamanın bir süre gelmesi normaldir. Ancak fazla miktarda ve uzun gelen kanamalarda doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.
 • Doktorun verdiği ilaçlar düzenli şekilde kullanılmalı. Özellikle enfeksiyon oluşumunu önlemek amacıyla verilen antibiyotikler ihmal edilmemelidir.
 • En az 2 hafta süreyle egzersiz yapılmamalı, istenirse kısa yürüyüşler tercih edilebilir.
 • Yine 2 hafta süreyle havuza girilmemeli, banyoda ayakta duş alınmalıdır
 • 2 hafta süreyle 3 kilodan daha fazla ağırlık kaldırılmamalı
 • 2-4 hafta süreyle cinsel ilişkiye girilmemeli, kanama için tampon kullanılmamalı ve vajina içi suyla yıkanmamalıdır. Bunlar düşük sonrası enfeksiyon oluşumunu tetikleyebilir.
 • Kan grubu Rh (-) negatif olan hastaların eşleri Rh (+) pozitifse, 72 saat içinde kan uyuşmazlığı iğnesi yaptırılmalıdır.
 • Özellikle ilk kez düşük yapanlar, 40 gün sonra düşüğün sebeplerinin araştırılması için doktora gitmelidir. Bu daha sonraki gebeliklerinde yeniden düşükle karşılaşmamaları için faydalı olacaktır.
 • İstemli olarak düşük yapanlar yani istemli küretaj olanlar, bunu yaptıkları için kısırlık tehdidiyle karşılaşmaz. Diledikleri zaman gebe kalabilme şansları bulunmaktadır.

Düşükten sonra özellikle rahim içinde gebelik materyali kalması nedeniyle küretaj işlemi uygulanırsa, yaklaşık 2 hafta içinde ovulasyon yani yumurtlama olabileceğinden, kadının gebe kalma olasılığı bulunmaktadır.

Bu yüzden kadının fiziksel ve duygusal olarak hazır olmadan ilişkiye girmemesi gerekir. Bunun için öncelikle kadının eşiyle birlikte gebelik planlamasını yapması gerekir.

Bu planlara uygun şekilde, doktorunuza danışarak kendinize uygun olan doğum kontrol yöntemini kullanmanız gerekir.

Düşükten sonra memelerden süt gelmesi halinde

Bu durum özellikle 9 hafta üzerindeki gebeliklerin düşükle sonuçlanması durumunda yaşanabilir. Bu durumda kadının göğüslerinden süt gelebilir. Bu sorun tamamen gebelik hormonlarından kaynaklanmaktadır. Gebeliğin sonlanmasından sonra, memeler gergin hale gelebilir, şiş olabilir ve uçlarından süt gibi bir sıvı akıntı gelebilir.

Bunun gelmesinin engellenmesi için, dar sütyen ya da sıkı bir göğüs bandajı kullanılabilir. Bu sayede ilaca gerek kalmadan 1-4 hafta içinde memelerde süt gelmesine engel olunabilir. Bu dönemde memelerde hassasiyet oluşması, ateş yükselmesi gibi etkilerin oluşması halinde mastit yani meme enfeksiyonu olduğu düşünülebilir. Bu durumda mutlaka doktora gidilmelidir.

Doktor tarafından önerilen süt gelmesini engelleyici ilaçlarda kullanılabilir.

Düşükten sonra doktor kontrolü

Düşük yapan hasta 1-2 hafta içinde doktor tarafından kontrole çağırılır. Yapılan kontrolde rahimde olabilecek enfeksiyon ve vücudun genel sağlık durumu değerlendirilir. Bu süre içinde iyileşmenin durumu incelenir.

Serviksin yani rahim ağzının kapanıp kapanmadığı hakkında değerlendirme yapılır. Normalde rahim ağzının 2 hafta sonra kapanmış olması gerekir. Ancak rahim ağzı kapandıktan banyo yapma, havuza girme ve cinsel ilişki daha güvenli şekilde yapılır.

Rahim ağzının henüz kapanmadığı tespit edilirse, bakterilerin rahme ve üst genital bölgeye yayılımı nedeniyle enfeksiyon tespiti yapılabilir. Enfeksiyon nedeniyle ağrı, kanama olduğu gibi, dokularda hasar meydana gelmiş olabilir.

Yapılan kontrolde rahmin içinde gebelik materyali olup olmadığı kontrol edilir. Gerekirse hastaya küretaj işlemi uygulanmasına karar verilebilir.

Düşük sonrasında dikkat edilmesi gereken fiziksel bulgular nelerdir?

 • Düşükten sonra ilaç kullanılmasına rağmen, 48 saattir devam eden 38 dereceden yüksek ateş durumunda mutlaka doktora gidilmelidir.
 • Düşük yapan bir kadındaki vajinal kanama 3 günle 5 hafta arasında sürebilir. Ancak kanamanın miktarı yoğun olmamalıdır. Yaklaşık üzüm tanesi şeklinde pıhtılar olabilir. Ancak bundan daha büyük pıhtıların olması halinde, mutlaka ihmal edilmeden doktora gidilmesi gerekir.
 • Düşük sonrasındaki kanamanın şekli önem taşımaktadır. Gelen kanama giderek daha koyu bir renk almalıdır. Açık tondaki kırmızı kanamalar aktif olan yeni bir kanamanın göstergesi olarak kabul edilmeli ve doktorun bu konuda bilgilendirilmesi gerekir. Özellikle çalışan hastalar mutlaka istirahat etmeli, yatarken ayaklarını yukarıya kaldırarak yatmalıdır. Bu konuda yakınlarında bilgilendirilmesi faydalı olacaktır.
 • Düşük sonrasında yoğun adet sancılarından daha şiddetli olan kramplar ya da ağrıların olması halinde, bunların ilaçlarla giderilememesi durumunda bunu doktorunuza iletmelisiniz.
 • Kötü kokulu vajinal akıntıda, karında şişlik ve hassasiyet olması halinde, bunlar anormal kabul edilerek doktora gereken bilgilendirilme yapılmalıdır.
 • Düşük olmasına rağmen, kadında hala gebelik belirtilerinin devam etmesi halinde bu doktorla mutlaka paylaşılmalıdır.
 • Bağırsak ve idrar alışkanlığındaki değişikliklerde, bağırsak hareketlerinin hissedilmemesinde, dışkıda ya da idrarda kan olması halinde, bulantı ve kusma etkilerinin olmasında mutlaka doktora gidilmelidir.
 • Vajinadan yoğun kanama olması durumunda, hem yakınlarınızı bilgilendirmeli, doktorunuza haber vererek, gerekirse ambulans çağırarak yardım istemelisiniz.

Düşük sonrası sendrom (Postabortal sendrom)

Bu sorun düşük sonrasında doku ve pıhtıların serviksi yani rahim ağzını tıkamasıyla, rahmin içinde kan birikiminden dolayı rahmin eski haline dönmesi engellenirse, hastanın kramp tarzında şiddetli ağrı duymasıyla karakterize olur. Bu rahim içinde birikmiş kanama sebebiyle Postabortal hematometra olarak tanımlanır.

Bu düşüğün hemen ardından gelişebileceği gibi, birkaç gün içinde de gelişebilir. Bu yüzden kramp tarzında şiddetli ağrılarda, giderek şiddetlenen adet sancıları benzeri ağrılarda, kusma ve bulantı olması durumunda, mutlaka doktorun bilgilendirilmesi gerekir.

Bu durumdaki hastalarda rahim içinin ultrasonla tetkik edilmesinin ardından, aspirasyon yapılarak hastanın tedavi edilmesi sağlanabilir.

Düşükten sonra küretaj uygulanmış olan hastalarda açılan damar yolundan kanama olursa, acilen doktora gidilmelidir. Bu durum damar içi pıhtılaşma bozukluğunun bir işareti olabilir. Düşükler genellikle güvenli ve komplikasyonu olmadan atlatılabilir. Fakat anormal bir durumda mutlaka doktorun bilgilendirilmesi ve hastaneye gidilmesi gerekir.

Düşükten sonra ne zaman gebe kalınabilir?

Düşükten sonra kadının en az 3 defa adet dönemi yani 3 siklus geçirmesi gerekir. Bu aşamadan sonra yeniden gebelik planlaması yapılabilir.

Bu şekilde gebe kalan kadınlar bunu öğrendiğinde, hemen doktoruna giderek bu gebeliğinde düşükle sonlanmaması için, gereken önlemleri alması ve doktorun tavsiyelerine uymalıdır.

Ayrıca düşükten sonraki gebelikte cinsel ilişkiye girme konusunda doktorun önerilerine uyulması gerekir. Büyük olasılıkla kadınlara düşük sonrasındaki gebelikte cinsel ilişki yasaklanabilir.

Düşükten sonra yapılması gereken testler

Özellikle üçten daha fazla sayıda düşük yapanların genetik araştırma ve trombofili yani kanın aşırı pıhtılaşması testlerini yaptırmalıdır. 14 haftadan daha büyük olan düşüklerden sonra, hastalarda ilaçlı rahim filmi çekilmeli ve rahim ağzı gevşekliği araştırılmalıdır.

Düşük yaptıktan sonra ne zaman adet görülmektedir?

Düşük yaptıktan sonra hastada yirminci gün civarında yumurtlama yani ovulasyon oluşabilir. Düşükten sonra yaklaşık 35 gün sonra adet kanaması meydana gelir. Büyük gebelik haftalarında olan düşüklerde adet görme süresi 2 aya kadar uzayabilir. Bu nedenle kadınların düşükten sonraki 20. günden sonra uygun korunma yöntemlerini kullanması tavsiye edilir.

Düşük kanaması ve düşükten sonra kanama

Düşük tehdidinde düşük kanaması genellikle azdır. Bu durumda rahim ağzı kapalıdır. Kanamada parça ve pıhtı bulunmamaktadır. Tam olarak gerçekleşmeyen düşük durumunda ise, ağrı olan parçalı ve pıhtılı bir kanama meydana gelir. Tam olan bir düşükte ise, kanama ve ağrı olmaz. Sadece düşükten sonra yapılan kürtajdan sonra 7 gün kadar lekelenme tarzında kanama meydana gelir.

tüp bebek

Источник: https://www.bulenttiras.com/dusuklerden-sonra-ne-yapilmali

Düşükten Sonra Hamilelik Durumu Nasıl Olur?

Düşükten Hemen Sonra Hamile Kalınabilir mi?

Bebek kaybedildikten sonra anne hem duygusal hemde fiziksel olarak büyük bir çöküntü içine girer. Düşüğün yarattığı etki anne-babayı olumsuz etkiler.

Eğer tekrar bir bebek sahibi olmak isteyen ebeveynler varsa duygusal dalgalanmaların azalmasını beklemelidir. İyileşmek için kendinize zaman tanıyın, bu bebeğinizin daha sağlıklı bir ortamda doğmasını sağlayacaktır.

Şimdi bu yazıda sizlere düşüğün sebeplerini, tekrar hamile kalmak için neler yapılabileceğini anlatacağız.

Düşüğün pek çok sebebi vardır. Bunlar:

 • Annenin yaşı,
 • Beslenme,
 • Bağışıklık sisteminin zayıf olması,
 • Genetik faktörler,
 • B12 vitamin eksiliği düşüğe neden olabilir. Düşüğün en önemli belirtileri kasık ağrısı ve kan gelmesidir. Bunun için annenin dikkatli olması ve sağlıklı beslenmesi gerekir.

Düşükte bilinmesi gereken önemli şeylerden biri hamile kalmak için son şansınız olmadığıdır. Birçok nedene bağlı olarak yapılan düşük sonrası ileride tekrar hamile kalabilir ve sağlıklı bir gebelik dönemi geçirebilirsiniz.

Yeniden anne adayı olabilmek için kendinizi psikolojik olarak hazır hissedeceğiniz anı bekleyin ve bir doktora başvurarak tavsiye alın.

Doktorunuz size alınması gereken önlemleri ve yapılması gereken şeyleri en doğru şekilde belirleyecektir.

Çoğu kadın birden fazla düşük yapma durumu ile karşılaşmaz. Fakat bazı kadınlarda bu birkaç kere oluşabilir. Bazen düşük hamile kaldığını öğrenmeden önce bile gerçekleşebilir. Düşükler genel olarak gebeliğin 20.

haftasından önce meydana gelir. Bunları doktor ile paylaştıktan sonra yeniden gebe kalmaya çalışmak çok daha sağlıklı bir gebelik geçirmenizi sağlayacaktır. Gebelik öncesi doktor sizden birtakım testler isteyecektir.

Bunlar:

Kan Testi: Hormonlar ve bağışıklık sisteminin altında yatan sorunları bulmak için gerekli olan bir testtir.

Kromozom Testleri: Düşüğün altında yatan nedenlerden biri olan kromozomlar için yapılan testlerdir.

Ultrason: Rahim ve serviks sağlığını incelemek için yapılır.

Histeroskopi: Küçük bir teleskop olan bu alet rahim ağzından rahim içine yerleştirilir. Burada rahim duvarlarını, fallop tüplerini ve rahmin sağlıklı olup olmadığını inceler.

Histerosalpingografi: X ışınlarının kullanıldığı bir röntgen biçimidir. Rahim bölgesi incelenir.

Sonohistogram: Vajina ve rahim ağzından rahim içine bir sıvı enjekte edilmesidir. Daha sonra ultrason ile incelenerek astar sağlığına bakılır.

Düşükten Ne Kadar Zaman Sonra Hamile Kalınır?

Düşük yaşandıktan sonra vücut ve rahim eski haline döner. Tekrar gebe kalmak hemen mümkündür. Fakat anne adayı psikolojik olarak kendini buna hazır hissetmeyebilir.

Düşükten sonra psikolojik baskı daha yüksektir. Bunun için en doğru anı beklemek aile için daha iyi olacaktır. Düşükten sonra kesin bu zaman hamile kalırsınız diye bir bilgi netliği yoktur.

Ancak doktorlar annenin en az 6 ay beklemesini daha uygun görür.

Düşük sonrası kadınlar:

 • Bol bol sıvı tüketmeli,
 • Ağır yük kaldırmamalı,
 • Düzenli uyku ve sağlıklı beslenmeye özen göstermeli,
 • Enfeksiyon riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz, bu yüzden doktorun verdiği ilaçları ihmal etmemeli,
 • 2 hafta spor yapmamalı,
 • İyileşene kadar cinsel ilişkiye girmemelidir.

Düşük Sonrası Hamile Kalan Annelerin Dikkate Alması Gerekenler

Düşüğün ardından hamile kalmaya çalışan veya hamile kalan kadınların sağlıklı beslenmeyi bir yaşam tarzı haline getirmesi gerekir. Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek istiyorsanız ilk önce kendinize dikkat etmelisiniz. Dikkat edilmesi gereken önlemler:

 • Folik Asit Takviyeleri: Eğer hamile kalmadan önce folik asit kullanmaya başlarsanız hamile kalma şansınız daha da artar. Folik asitin faydaları, üreme şansını arttırması ve fetüsü korumasıdır. Hamile kaldıktan sonrada folik asit alımına devam etmek bebek için iyidir. Çünkü folik asit, bebeklerin omurilik ve sinir sisteminin sağlıklı olarak gelişmesinde büyük rol oynar.
 • Kilonuzu İdeal Seviyede Tutmak: Olmanız gereken kilodan daha zayıf ya da daha kilolu olmak gebe kalma şansınızı olumsuz etkiler. Sağlıklı beslenerek ve düzenli spor yaparak dengenizi koruyabilirsiniz.
 • Zararlı Maddelerden Uzak Durmak: Alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklarınız varsa hem hamile kalmak için hem de hamile kaldığınızda bu alışkanlıklardan bir an önce vazgeçmelisiniz.
 • Yoga ve Meditasyon: Zihinsel olarak kendinizi rahatlatmak ve vücudun kendi içinde dengesini bulmak için bu sporları yapabilirsiniz.
 • Destek Grupları: Daha önce bu kötü deneyimi yaşamış insanlarla bir araya gelerek ruhsal sağlığınızı paylaşabilirsiniz.

Источник: https://evdesifa.com/dusukten-sonra-hamilelik-durumu-nasil-olur/

Emzirirken Hamile Kalınabilir Mi?

Düşükten Hemen Sonra Hamile Kalınabilir mi?

Bebek sahibi olduktan sonra, onunla ilgilenmek istediğinizi ve ona zaman ayırmak istediğinizi biliyoruz. Bu dönemde yeni bir bebek fikri, çoğu anne ve babayı korkutmaktadır.

Doğum sonrasında ideal yeni hamilelik zamanının çok net olmamakla birlikte iki yıl olduğu söylenir. Yapılan bir araştırma doğumdan sonra ilk 6 ay içinde hamile kalan kadınların yeni gebeliklerinde erken doğum yapma ve küçük bebek doğurma risklerinin anlamlı olarak arttığını saptanmıştır.

Yine aynı çalışmada doğumdan sonra bir sonraki gebelik için 60 ay ya da daha uzun süre bekleyenlerde de erken doğum riskinin yükseldiği belirtilmekte ve bu çalışmada bir sonraki gebelik için ideal olarak en az 11 ay beklemek gerektiği ileri sürülmektedir.

 • Hamile kalmayacağını düşünüyorsunuz, peki ya emin misiniz?

Kadınların önemli bir kısmı doğum sonrasındaki ilk dönemlerde gebe kalmayacaklarını düşünürler. Burada hem emzirmenin gebelikten koruduğuna olan inanca, hem de doğum sonrasında en azından bir süreliğine düzenli bir cinsel hayat olmamasına güvenirler.

Oysa bu tür hastaların çok büyük bir kısmı daha sonraki dönemlerde kendiliklerinden gebe kalabilmektedirler.

 • Peki emzirme gerçekten zannedildiği gibi gebelikten korumakta mıdır?

Bu sorunun cevabı hem evet hem de hayır olarak verilebilir. Antik çağlardan beri emzirmenin gebe kalma potansiyelini azalttığı bilinmektedir ve bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılagelmektedir. Ancak emzirmenin modern bir doğum kontrol yöntemi olmadığı aşikârdır.

 • Doğumdan sonra düzenli adet kanamalarının başlaması

Genelde 5-6 ay içinde gerçekleşiyor, adet görülmeyen dönem 2-3 ay gibi kısa bir süre olabileceği gibi 13-14 aya kadar da uzayabiliyor. İşte emzirmenin gebelikten koruması ile ilgili kilit noktası da aslında adetlerin başlaması…

Emzirme Döneminde Doğum Kontrol İçin Gereken Şartlar

1. Annenin adet kanamaları başlamamış olmalı (Lohusalık dönemindeki kanamalar adet kanaması olarak kabul edilmemektedir.)2. Bebek tam ya da tama yakın anne sütü ile beslenmeli

3. Bebek 6 aylıktan küçük olmalı

Bu üç koşulun hepsinin de karşılanması durumunda emzirmenin gebelikten koruyuculuğu neredeyse modern tıbbi korunma yöntemleri kadar yüksek. Ancak açıkça görüldüğü üzere bebek 6 ayı geçtikten sonra koruyuculuk giderek azalıyor.

Bu üç kriter içerisinde en önemlisi ise adet kanamalarının başlaması. Bu durumda sütün koruyuculuğu neredeyse sona eriyor.

Dolayısı ile bebeğini sadece anne sütü ile beslese bile bir kadın eğer adet görmeye başlamış ise mutlaka etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanması gerekiyor. Doğumu takip eden 8.

haftadan sonra gerçekleşen herhangi bir vajinal kanamada kadının gebe kalma potansiyelinin geri döndüğünün kabul edilmesi gerekir.

Emzirme ile uygulanan doğum kontrolüne Laktasyonel Amenore Medotu (LAM) adı veriliyor. Kurallar uyulduğu takdirde LAM son derece etkili, maliyetsiz ve doğal bir yöntem.

Emzirme rehberimizi incelemek ister misiniz? Aşağıdaki bağlantıyı tıklayın.

Anneler İçin Emzirme Rehberi (Tüm Detaylar)

Laktasyonel Amenore Metodunun Avantajları

 • Düzgün uygulandığında yüksek etkinlik oranına sahip olması
 • Basit ve kolay olması
 • Ucuz ve yan etkiye sahip olmayan bir yöntem olması
 • Cinsel yaşantıyı kısıtlamayan bir yöntem olması
 • Hemen hemen tüm kültürlerde kabul gören bir yöntem olması
 • En önemlisi hem bebek hem de anne sağlığı açısından sayısız yararlarının olmasıdır

Dezavantajları ise 6 aydan sonra etkinliğinin çok azalması ve özellikle çalışan anneler için düzenli emzirme programına uyum sağlamada güçlük olmasıdır.

Kısa Aralıklar ile Gebe Kalmak

Bir gebeliğin sonlanması ile takip eden gebeliğin başlangıcındaki süre gebelik aralığı olarak adlandırılır.

Son doğum ile bunu takip eden doğum arasındaki süre ise doğum aralığı olarak tanımlanır.

Doğum aralığının kısa olması durumunda gebelik sırasında ve doğumdan sonraki ilk birkaç ay içinde bebek kayıplarının oranında önemli oranda artış olduğu bilinmektedir.

Yine benzer şekilde iki gebelik arasındaki sürenin kısa olması durumunda düşük doğum ağırlıklı bebek ya da rahim içi gelişme kısıtlılığı olan bebek doğurma riski de artmaktadır.

İki doğum arasındaki sürenin 12 aydan kısa olması anne açısından bazı sorunları da beraberinde getirir. Bunlardan en önemlisi annedeki anemi yani kansızlık riskidir. Öte yandan birden fazla küçük çocuğun bakımının getirdiği fizyolojik ve psikolojik yorgunluk dışında ciddi bir sağlık sorunu yaşanmaz.

Tükenmiş Anne Sendromu Nedir?

Anne olmak bir armağan ya da ödül olabilir ama bunun bir de bedeli vardır. Enerjinin ve zamanın büyük bölümünün bebeğe gitmesi, özellikle çalışan anneler için hem işte hem de işte daha fazla iş yükü binmesi, doğum sonrası eş ile yaşanan gerginlikler, çocuğun geleceği ile ilgili endişeler gibi pek çok faktör bu bedel olarak ödenir.

Kendine zaman ayıramamanın bir sorunu olarak da beslenme bozuklukları ortaya çıkabilir. İki bebek arasında kısa bir süre olmasının en önemli dezavantajı bu tükenmiş anne sendromu olarak adlandırılan durumdur.

 • Kısa aralıklarla gebe kaldım, ne yapmalıyım?

Bir bebeği olduktan kısa bir süre sonra yeniden hamile kalan annelerin kendileri ve her iki bebekleri için yapabilecekleri en iyi şey mümkün olan her anda kendilerini dinlenmeye bırakmaları, vitamin desteklerini ihmal etmemeleri ve mutlaka beslenmelerine çok dikkat etmeleridir.

 • Düşükten ne kadar sonra hamile kalınmalıdır?

Gebelik aralığı açısından bakıldığında ise bir düşük yaşandıktan sonra takip eden gebelik için 3-4 ay beklenmesi gerektiğini savunan hekimler olmakla birlikte bilimsel araştırmalar bu savı desteklememektedir.

Düşük ya da erken doğum sonrasında bunların tekrarlamasını önleme açısından uzun gebelik aralığının koruyucu bir etkisinin olduğunu kanıtlayan bilimsel yayın yoktur. Hollanda’da yapılan bir çalışmada düşük yaşandıktan sonraki ilk 3 ay içinde gebe kalınmasının gebeliğin seyri açısından hiçbir olumsuz risk artışına neden olmadığı gösterilmiştir.

Bu nedenle düşükten sonra gebe kalmayı planlayan çiftlere öneride bulunurken gebeliği olumsuz etkileyebilecek ek risk faktörleri yoksa gebe kalma süresini kısıtlayacak önerilerde bulunmaktan kaçınmak gerekir.

Emzirirken hamile kalmak sanıldığı kadar nadir görülen bir durum değildir.

Halk arasında yaygın olan ve bazı hekimlerce de desteklenen görüş emziren bir kadın gebe kaldığında emzirmeye devam ettiğinde bunun düşük ya da erken doğuma neden olabileceği, hatta anne karnında gelişmekte olan bebeğin gelişiminin olumsuz etkilenebileceği, sütün kalitesinin bozulması nedeni ile emen bebeğin de beslenmesinin yetersiz olacağı bu nedenle emzirmeye son verilemesi gerektiğiydi.

Oysa son zamanlarda yapılan araştırmalar bu inanışın doğru olmadığını göstermektedir. Memeyi sütten dışarı atan hormon olan oksitosin aynı zamanda rahim kasılmalarını sağlayan hormondur.

Ancak emzirmenin rahimde hafif kasılmaya neden olmak dışında düşüğü ya da erken doğumu tetiklediğine dair herhangi bir bilimsel veri mevcut değildir.

Gebelik sırasında emzirmenin anne karnındaki bebeğin gelişimini olumsuz etkileyeceği hatta “zehirleyeceği” yönünde bir inanış olmakla birlikte bu tamamen bir şehir efsanesidir ve gerçekle hiçbir ilişkisi yoktur. Sütün kalitesinde ve bağışıklık sistemini etkileyen içeriğinde bir miktar azalma saptanmış olsa da bu azalma hemen bebeğin gereksinimlerini karşılamak için oldukça yeterli bulunmaktadır.

Gebelik sırasında emzirmenin en önemli olumsuzluğu anneye getireceği ek yorgunluk ve halsizliktir. Annenin çok daha fazla dinlenmeye ihtiyacı vardır.

Bununla birlikte hem kendi, hem emzirdiği bebek hem de karnında gelişimine devam eden bebeğin beslenme gereksinimlerini karşılamak durumundadır. Bu nedenle beslenmesine çok dikkat etmeli tercihen bir beslenme uzmanının kontrolü altında gebeliğine devam etmelidir.

Günlük kalori gereksinimlerinin altına düşmemeli, öte yandan kontrolsüz bir şekilde de kilo almamaya özen göstermelidir.

Bugün için kabul edilen genel bilimsel görüş, düşük tehdidi, erken doğum riski, plasenta previa gibi ek bir risk faktörü bulunmaması ve anne adayının emzirmeyi sürdürmeyi istemesi durumunda, uygun beslenmenin sağlanması koşulu ile emzirmeye gebeliğin sonuna kadar izin verilebileceği şeklindedir.

Doğum sonrasında her iki bebek de emzirilmeye devam edilebilir.

Farklı yaşlardaki iki bebeğin emzirilmesi işlemine “Tandem Nursing” adı verilmektedir ve bunun beslenme gereksinimindeki artış dışında hiçbir sakınca yoktur.

Источник: https://www.bebek.com/emzirirken-hamile-kalinabilir-mi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.