Duygusal Yeme Nedir?

Duygusal yeme nedir?

Duygusal Yeme Nedir?

Pek çok diyetin başarısız olmasının sebebi bu: Her zaman sadece açlığı bastırmak için yemiyoruz. Çoğumuz yemekleri stresi azaltma ve üzüntü, yalnızlık veya sıkılganlık gibi kötü duygularla başa çıkmak için kullanıyoruz. Fakat yedikten sonra daha da kötü hissediyoruz.

Esas duygusal problem devam ettiği gibi, bir de fazla yemenin suçluluğuna sahip oluyoruz. Yeme isteği karşısında ne kadar güçsüz olursanız olun bunun bir cevabı var.

Mindful beslenme uygulaması ile geçmişte diyetinizi sabote etmiş olan duygusal alışkanlıkları değiştirebilir, yemeniz ve duygularınız üzerinde tekrar kontrol elde edebilirsiniz.

Duygusal Yeme Nedir?

Duygusal yeme (veya stres yeme davranışı), fiziksel açlık yerine gıdaları daha iyi hissetmek için tüketmek, duygusal ihtiyaçlar için yemek olarak tanımlanıyor. Kötü hissettiğiniz zaman biraz dondurma yiyebilir veya canınız sıkılıp yalnız kaldığınızda bir pizza sipariş edebilir, iş yerinde stresli bir günden sonra fast food dükkanlarına gidebilirsiniz.

Arada bir morali düzeltecek, ödül olacak ve kutlama amaçlı yemek o kadar da kötü değil. Ancak yemek birincil duygularla başa çıkma mekanizmanız haline geldiğinde, gerçek duygu ve problemle bağlantılı olmayan sağlıksız bir döngü içerisinde kısılı kalacaksınız.

Bu durumda stresli, kızgın, yalnız, bitkin ve sıkılmış hissettiğinizde ilk dürtünüz dolabın kapağını açmak olur. Duygusal açlık gıdalarla doyurulamaz. Yemek o anda iyi hissettirebilir ancak yemeyi tetikleyen hisler hala oradalar.

Hatta yemeden öncekine göre daha kötü hissedersiniz çünkü çok sayıda gereksiz kalori tüketmişsinizdir.

Yemekler ve hisleriniz üzerinde ne kadar az gücünüz varmış gibi olsa da, pozitif değişimler yapmak mümkün. Duygularınızla başa çıkmak için daha sağlıklı yollar bulabilir, mindful yeme uygulamasını öğrenebilir, kilo kontrolünüzü elinize alabilir ve duygusal yemeye bir son verebilirsiniz.

Duygusal Açlık ve Fiziksel Açlık Arasındaki Farklar

Duygusal açlık güçlü olabilir ve bu nedenle fiziksel açlık ile karıştırmak çok mümkün. Ancak fiziksel ve duygusal açlığı ayırabilmek için yardım alabileceğiniz ipuçları var.

Duygusal açlık aniden gelir: Size aniden vurur ve acil, baskıcı bir his yaratır. Fiziksel açlık ise aşama aşama gelir. Yeme isteği acil veya hemen olması gereken bir tatmin işi değildir (çok uzun süredir aç değilseniz).

Duygusal yeme belli gıdaları istetir: Fiziksel olarak aç olduğunuzda, sebzeler gibi sağlıklı şeyleri bile yemek isteyebilirsiniz. Ancak duygusal yemede şekerli atıştırmalıklar ve abur cuburlar için ani bir istek gelir. Pizza veya bir kek istersiniz ve başka bir şey yemek istemeyebilirsiniz.

Duygusal yeme genelde bilinçsiz yemeye yol açar: Siz daha farkına varmadan, bir paket cips veya bir kutu dondurma yemiş olabilirsiniz ve bu sırada buna dikkat etmemiş, keyif bile almamış olabilirsiniz. Fiziksel açlığa bir tepki olarak yediğinizde ise ne yaptığınızın daha farkında olursunuz.

Duygusal yeme doyduğunuzda tatmin olmaz: Daha fazlasını istersiniz ve rahatsız edici şekilde şişene kadar durmazsınız. Fiziksel açlıkta ise şişmeniz gerekmez. Mideniz dolu olduğunda tatmin olursunuz.

Duygusal yeme midede değildir: Midede gurultular ve boşluk hissinin aksine, duygusal yemede sadece yeme isteğini kafadan çıkartamamak vardır. Belli tatlar, kokular ve dokular istersiniz.

Duygusal yeme pişmanlığa, suçluluğa ve utanca sebep olur: Fiziksel açlığınızı tatmin etmek için yediğiniz zaman, utanmaz ve pişmanlık duymazsınız çünkü vücudunuza ihtiyaç duyduğu şeyi veriyorsunuzdur. Eğer yedikten sonra suçlu hissederseniz, bunun sebebi derinlerde bir yerlerde beslenme amaçlı yemediğinizi bilmenizdir.

Duygusal Yeme Tetikleyicilerinizi Tanımlayın

Hangi durumların, yerlerin ve hislerin rahatlatıcı gıdalara uzanmanıza sebep olduğunu biliyor musunuz? Çoğu duygusal yeme davranışı kötü hislerle bağlantılı ancak bir hedefe ulaşmaktan dolayı kendini ödüllendirme, tatil ve mutlu bir olayı kutlama gibi pozitif duygularla da tetiklenebilir. Duygusal yemenin yaygın sebepleri şöyle:

Duyguları bastırma: Yemek rahatsız edici duyguların sesini kesebilir ve bunlar arasında sinir, korku, üzüntü, anksiyete, yalnızlık, dargınlık ve utanç bulunuyor. Bir şeyler yiyip dururken hissetmek istemediğiniz zor duygulardan kaçınabilirsiniz.

Sıkılganlık ve boşluk hissi: Bir şeyler yapmış olmak, sıkılganlıktan kurtulmak ve yaşamınızdaki boşluğu doldurmak için hiç yediniz mi? Boş ve tatmin olmamış hissettiğinizde, gıdalar ağzınızı ve zamanınızı doldururlar. O anda sizin dikkatinizi yaşamdaki amaçsızlık ve tatminsizlik hislerinden kaçırmayı başarır.

Çocukluk alışkanlıkları: Gıdalara dair çocukluk anılarınızı düşünün.

Ebeveynleriniz iyi davranışlarınızı dondurma, pizza ile mi karşıladılar, yoksa üzgün olduğunuzda şekerleme mi verdiler? Bu alışkanlıkların yetişkinliğe taşınma ihtimalleri yüksek.

Yemeniz nostaljiden de kaynaklanabilir. Babanızla bahçede yaptığınız mangal veya annenizle kurabiye pişirme ve yemenizi hatırlıyor olabilirsiniz.

Sosyal etkiler: Yemek için başka insanlarla bir araya gelmek stresi atmanın iyi bir yolu ancak aşırı yemeye de sebep olabilir. Herkes yediği ve yemek de mevcut olduğu için aşırı tüketim mümkün. Ayrıca gerginlikten dolayı sosyal durumlarda fazla yiyebilirsiniz. Aile ve arkadaş çevreniz de aşırı yemenize sebep olabilir çünkü gruba uymak kolaydır.

Stres: Stresin nasıl aç hissettirdiğini fark ettiniz mi? O sadece zihninizde değil. Stres kronik hale geldiğinde ki kaotik, hızlı işleyen dünyamızda sık olur, bedeniniz kortizol adlı stres hormonunu yüksek miktarda üretir.

Kortizon tuzlu, tatlı ve kızarmış gıda isteğini arttırır çünkü bu gıdalar ani tatmin ve enerji verirler. Hayatınızda ne kadar çok kontrolsüz stres olursa, duygusal rahatlama için gıdalara dönme ihtimaliniz o kadar artar.

Duygularınızı Beslemenin Başka Yollarını Bulun

Eğer yemekleri kullanmadan duygularınızı nasıl yöneteceğinizi bilmiyorsanız, yeme alışkanlıklarınızı uzun süre kontrol edemezsiniz. Diyetler sık sık başarısız olurlar çünkü sadece yeme alışkanlıkları üzerinde bilinçli kontrolünüz varsa işe yarayacak mantıklı beslenme önerileri sunarlar. Duygular süreci bozdukları zaman işe yaramazlar çünkü duygular gıdalardan hemen etki almak isterler.

Duygusal yemeyi sonlandırmak için kendinizi duygusal olarak tatmin etmenin başka yollarını bulmalısınız. Duygusal yeme döngüsünü anlamak veya tetikleyicilerinizi farketmek yeterli değil ancak iyi bir ilk adım. Duygusal yemeyi tatmin etmek için kullanılan gıdalara alternatifler bulmalısınız.

Mindful Yeme Nedir?

Mindful (bilinçli) yeme, yeme alışkanlıklarınıza dair farkındalık kazanmanızı sağlayan ve tetikleyicileriniz ile davranışlarınız arasına dur sinyali koymanızı sağlayan bir uygulamadır. Çoğu duygusal yiyici yeme isteğine karşı güçsüz hisseder.

Yeme isteği geldiği zaman, neredeyse kırılması imkansız bir beslenme isteği hissedersiniz. Çünkü geçmişte direnmeye çalışmış ancak yenilmişsinizdir ve iradenizin o kadar güçlü olmadığını düşünürsünüz.

Ancak aslında istek üzerinde sandığınızdan daha fazla gücünüz var.

İsteği Karşılamadan Önce 5 Sayısının Önemi

Duygusal yeme genelde otomatik ve bilinçsiz şekilde yapılır. Ancak ne yaptığınızın farkına vardığınız zaman, çoktan dondurmanın yarısına gelmişsinizdir bile. Ancak bir dakika durup neyi yeme isteği ile karşı karşıya olduğunuzu düşündüğünüzde, farklı bir karar verme fırsatı yakalarsınız.

Yemeyi beş dakika bırakabilir misiniz? Sadece bir dakikayla da başlayabilirsiniz. Kendinize yeme isteğine teslim olamayacağınızı söylemeyin çünkü yasak olan şeyi yapmak çok cezbedicidir. Kendinize sadece beklemeniz gerektiğini söyleyin.

Beklerken kendinizi kontrol edin. Nasıl hissediyorsunuz? Duygusal olarak ne oluyor? Yemekle sonuçlansa bile bunu neden yaptığınızı daha iyi anlarsınız. Bu da gelecek sefer farklı bir tepki vermeniz konusunda size yardımcı olabilir.

Mindful Yeme Nasıl Uygulanır?

Tv izleme, araba kullanma veya telefon kurcalarken yeme gibi davranışlar yemeğinizden tamamen keyif almanıza engel olurlar. Zihniniz başka yerde olduğu için, tatmin olmamış hissedebilirsiniz ve aç olmasanız bile yemeye devam edersiniz. Daha bilinçli bir şekilde yemek zihninizi yemeğe odaklar ve bu da tatmin sağlayarak aşırı yemeyi azaltır.

 • Yemeklerinizi dikkat dağıtacak şeyler olmadan sakin bir yerde yiyin.
 • Yemeye başlamadan önce bu yemeğin üretiminin nelere mal olduğunu düşünün, çiftçisinden satıcısına kadar.
 • Kullanmadığınız elinizle veya çatal bıçak yerine çubuklarla yiyin. Bu şekilde alışkın olunmayan yoldan yemek yeme hızınızı düşürür ve zihninizin yemeğe odaklanmasını garanti hale getirir.
 • Yemeği acele etmeden yiyecek zaman bulun. 20 dakikalık bir sayaç kurun ve en azından bu kadar vakitte bitirin.
 • Küçük lokmalar alın ve iyi çiğneyin, farklı aroma ve dokuları hissetmeye vakit ayırın.
 • Lokmalar arasında araç gereci masaya bırakın. Onları yeniden tutana kadar aç mı tok mu hissettiğinizi anlayabilirsiniz.
 • Doymadan yemeyi durdurmaya çalışın. Tokluk sinyalinin beyne ulaşması zaman alır ve daima tabağınızı bitirmenize gerek yok.
 • Yemeğiniz bittiğinde hala gerçekten aç olup olmadığınızı değerlendirmek için bir kaç dakika ayırın ve ona göre fazladan yemek veya tatlı alın.

Kötü Olsalar Bile Duygularınızı Kabullenmeyi Öğrenin

Temel problem gıdalar üzerinde gücünüz olmaması gibi görünse de, duygusal yeme aslında duygularınız üzerinde gücünüz olmamasından kaynaklanır. Duygularınızla başa çıkma kabiliyetiniz yoktur ve bunlardan yemekle kaçınırsınız.

Kendinize rahatsız edici duyguları hissetme izni vermek korkutucu olabilir. Bundan korkabilirsiniz çünkü Pandora’nın kutusu gibi bir kere açılınca bir daha kapatmak mümkün olmaz. Ancak aslında duygularımıza takmaz ve onları baskılamazsak, en güçlü duygular bile görece kolay bir şekilde hafiflerler ve yaklaşımımızı kontrol eden gücü kaybederler.

Bunu yapabilmek için bilinçli hale gelmeli ve anlık duygusal deneyimlerinizle bağ kurmalısınız. Bu sayede stresi aşabilir, yeme isteğine sebep olan duygusal problemleri onarabilirsiniz.

Источник: https://www.aysetolga.com/duygusal-yeme-nedir

DUYGUSAL YEMEK NEDIR? BENIM HIKAYEM

Duygusal Yeme Nedir?
Diana Potter tarafından

Kontrolden çıkmış duygusal yemeğinizin ne zaman başladığını hatırlıyor musunuz? Beş yıldan daha önce olmasına rağmen yapabilirim.

9 yaşındaydım, sıska, aktif bir çocuktum – ve aniden öğle yemeğinde bütün spagetti kutularını, akşam yemeğinde iki ya da daha fazla tatlıyla ve gün boyunca bütün soda, şeker, kek ve patates cipsi ile dolduruyordum. satın alabilir veya bulabilirim.

13 yaşındayken 180 kilo ağırlığım vardı; 15 yaşındayken kendimi aç bıraktım ve 50 kilo verdim; 18 yaşındayken 180 ya da daha fazlasına geri döndüm. Sahne bir ömür boyu yo-yo kilo alımı ve diyet için kuruldu.

Tanıdık geliyor mu? Öyleyse, kontrol dışı duygusal yemek yemeyi de biliyorsunuz. hissediyor. İçeride, şişman ya da zayıf olsam da çaresiz kaldım.

“Benimle ilgili yanlış olan” her neyse, asla ortadan kalkmaz diye düşündüm. Ne olduğunu bilmediğimde nasıl olabilirdi? Yıllarca bunu neden kendime yaptığımı anlamaya çalıştım. Ve yapmayı da bırakmak.

Ama çoğunlukla kendimi daha mutsuz etmekle bitirdim. Ve şişman.

Sonunda bir gün sorunla ilgili pratik ipuçları aramaya başladım.

Duygusal yemeğimin nedenlerini açıklığa sokmaya başlamak için atabileceğim küçük adımlar var mıydı? Kendi kendine yardım kitaplarını okuyarak başladım, özellikle içinde bulundukları sorulara ve zorluklara kişisel cevaplarımı yazabileceğim yerleri olan kitapları okuyarak. Duygusal yiyicilerin kontrolü ele almaya başlaması için bugün sık sık tavsiye edilen “günlük tutma” gibiydi. Ve gerçekten yardımcı oldu.

Geriye dönüp baktığımda, yazdıklarıma hayran kaldım. Birçoğu çok kızdı, çok kırdı, çok çaresiz, çok korktum. Ama böyle hissetmiştim. Her şey ortaya çıktığında, yazmak o zamanlar farkında olmasam da, duygusal yemeğimi anlama konusunda ilerleme kaydettiğimin önemli bir işaretiydi. ben … idim söz yıllarca içeride tuttuğum şeylerdi çünkü duygu onları – sonunda.

Ayrıca, zaman zaman çok depresyona girdiğim çok acı verici dönemlerde, danışmanlara ve terapistlere zaman zaman buldum ve umutsuz yiyecek istekleri, kanama ve kilo alma, kontrolden çıkacaktı, bilmiyor muydum? devam edebilirdi.

Devam etti

Danışmanlar ve terapistler genellikle bana yardımcı oldu, en azından şimdilik. Ve bir şekilde devam ettim. Fakat neden hala kanama yemeyi durduramadığımı ve neden sürekli kendimi şişmanlattığımı bilmiyordum.

Sonra birkaç yıl önce bir gün, 200 kilonun üzerinde bir ağırlığa sahipken yine bir terapistle çalışmaya başladım. Ve bu sefer bir şey tıklandı. Yavaş ama emin adımlarla ve ardından artan heyecanla “anlamaya” başladım. Ve nihayet duygusal yeme ihtiyacımı ortadan kaldırmak için ilk adımları atmaya başladım.

Tabii ki, kendime dair tanıdık düşünme yöntemimin dışına çıkma konusunda korktuğum zamanlar oldu. Ve yaşamımdaki yiyecek ve yağın ne demek olduğu hakkında öğrendiklerimi kabul etmem biraz zaman aldı.

Ama devam ettim. Sürprizime göre, duygusal yemeğimin ve şişmanlığımın aslında kendim için yaptığım seçimler olduğunu keşfettim. Evet, ben gerekli hayatımın çoğunu yemeğe odaklamak. Ve ben gerekli beni koruyacak bir şeyle (şişmanla) çevrelemek, böylece hayatımı daha az riskle atlayabilmek – uzun zamandır gördüğüm gibi – başkaları tarafından incinmek.

Az önce söylediğimde, bunu ilk anlamaya başladığımda bana garip geldi.

Sonuçta, neden biri olsun? seçmek fazla yemek ve şişman olmak için? Fakat duygusal yeme ve şişmanlığımın, uzun hayatımın iniş ve çıkışlarını atlatmama yardımcı olmak için ne yaptığını daha çok öğrendim, bu şeyleri kendim için daha çok gördüm. Sonunda. Yavaş yavaş, daha önce sahip olduğum kadar yiyeceğe ve yağıma ihtiyacım olmadığını gördüm.

Bu yeni anlayışla silahlı olarak bazı gerçekleri ortaya çıkarmaya başladım. faydaları Kanatlı yeme ve şişmanlıktan alıyorum. Bu açıdan duygusal yeme hayatım boyunca ne kadar çok çalıştım, daha fazla yemek ve yağ olmanın bazı önemli yaşam alanlarının, diğer yollarla başa çıkamadığım alanların yerini aldığını fark ettim.

Duygusal Yemek Yemek Yaşamınızı Nasıl Etkiler?

Daha fazla bilgi edinmek için kendinize sorun:

 • Duygusal Yemeğim ne yapmamı istediğimi veya ihtiyacım olduğunu yapmama yardımcı oluyor?
 • Duygusal Yemeğim ne yapmamı veya yapmak istediğimi yapmaktan kaçınmama yardımcı oluyor?
 • Duygusal Yemeğim yapmak istemediğim bir şeyi yapmaktan kaçınmama ne yardımcı olur?
 • Şimdi ne yapıyorum, Duygusal Yemeğim olmadan yapamadım?

Источник: https://tr.medicineh.com/13-what-is-emotional-eating-my-story-52303

Duygusallığınızın neden olduğu açlık ile savaşın

Duygusal Yeme Nedir?

Moraliniz bozulduğunda, sinirlendiğinizde ya da bunaldığınızda iştahı katlanarak artanlardan mısınız? 'Duygusal açlık' olarak nitelendirilen bu rutin, birçok kadının kilo almasının da başlıca nedeni.

Ancak tek bir fark var; o da yine kadınların duygusal açlığı, biyolojik açlıkla karıştırması.

Hayat zorlaştığında birçok kadın çareyi yemek yemekte buluyor. 30 yaşındaki Ece: Yaz başı salonumdaki koltukları yenilemeye karar verdim ve bütçemi zorlayarak metrelerce çok özel keten bir kumaş satın aldım.

Hevesle kaplatmak üzere mobilyacıya gönderdim ve tam olarak neler istediğimi de ayrıntıları ile anlattım. Ancak on gün sonra eve getirdiklerinde görmek dahi istemediğim bir işçilik ile karşı karşıya kaldım.

Kızamazdım, çünkü istediklerimi yapmaya çalışmışlardı fakat kesinlikle işlerinde usta değillerdi. Evimi, dolayısıyla da ruhumu yenileme çabam boşa gitmiş, param da heba olmuştu. Salona girmek dahi istemiyordum. Bu benim hatamdı. Daha iyi bir araştırma yapabilirdim. Çok kötü bir dönemdi.

Erkek arkadaşımdan da ayrılmıştım. Kendimi yemeğe vurdum. Bu benim için tek mutluluk kaynağıydı” diye anlatan Yılmaz, hızla kilo almaya başlayınca bu kez kendine; ‘Bu ne anlama geliyor?

İyi niyetle tam 6000 lira harcadım ve koltuklarım mahvoldu. Düzeltmek için bir yol bulacağıma da oturmuş deli gibi yemek yiyorum’ demiş. Genç kadın şimdi terapistlerin özel olarak düzenlendiği duygusal açlığı giderme tekniklerini deniyor.

Uzun yıllar kilo sorunları olan kadınlarla çalışan Hertfordshire Üniversitesi’den emekli ünlü profesör ve duygusal açlık konusunda uzman olan Julia Buckroyd; açlıkla baş etmenin en kolay yolu yemek yemeden önce kendinize anahtar kelimeyi hatırlatmak olduğunu söylüyor; “Müşterilerim sinirli anlarında yemek yeme ihtiyacı hissettiklerinde kendilerine; ‘Neden?’ diye sormalarını istiyorum. Bu bir nevi sakinleşmek için içinizden ona kadar saymaya benziyor.”

Bu ne anlama geliyor?

Açlığın her nedense duygusallıktan çok biyolojik olduğu düşünülür… Oysa UCLA Üniversitesi’nde Klinik Psikiyatri alanında başarılı araştırmalara imza atan ve aynı zamanda shrinkyourself.com sitesinin kurucusu olan Dr. Roger Gould, açlığın temelinde duygusal boşluklar olduğunu savunuyor.

“Biyolojik açlık kendini yavaş yavaş gösterir ve bir tabak sebze dahi doymanız için yeterlidir.

Duygusal açlık ise günün farklı saatlerinde kendini aşerme olarak belli eder” diyerek duruma açıklık getiriyor ve ekliyor; “Üstelik ihtiyacınız olan besinleri değil de, sizi duygusal sorunlarınızdan uzaklaştıracak olanları tercih edersiniz.

Bazı kişiler bu hassas noktayı fark ederken, bazıları da tuzağa düşerek kendilerini yemek yiyerek mutlu etmeye çalışıyor. Amacım kilo sorunları yaşayanlara duygusal açlıkla biyolojik açlık arasındaki farkı öğretmek ve sorunlar karşısında yemek yemek yerine farklı yönlere kaymalarını sağlamak.”

Peki duygusal açlıkla nasıl mücadele edilebilir? Bunu ancak mantığınızla çözebilirsiniz. Yapılan bir araştırmaya göre Kavramsal Davranışlar Terapisi’nin duygusal acıkmaya karşı oldukça etkili olduğu kanıtlanmış.

İnsanlara psikolojik sorunları olduğu zaman çözümü kendileriyle konuşarak, bir nevi kişisel terapi uygulayarak bulmalarına yardımcı olunan bu terapide Profesötr Buckroyd; duygusal acıkmaya neden olan psikolojik sorunlar karşısında kendinize; ‘Bu ne anlama geliyor?’ sorusunu sormanızı tavsiye ediyor. Diyetisyen yardımıyla zar zor verilen kilolar bir yılda geri alınırken, Kavramsal Davranışlar Terapisi’nde gerçekleşen konferanslar sayesinde hem sorunlarınız yüzünden aşırı yemek yemekten uzaklaşıyorsunuz hem de diyet ile verdiğiniz kiloları kendinizi telkin ederek geri almıyorsunuz. 

Bu güne kadar uzmanlar kriz anında rahatlamak ve yemekten uzak durmak için sıcak bir köpük banyosu yapmamızı ya da dişlerimizi fırçalamamızı öneriyorlardı. Ancak sık sık açlık krizi yaşayanlar gayet iyi bilir ki; köpük banyosu abur cuburdan uzak durmak için ne yazık ki uzun süreli bir etki sağlamaz.

Bu nedenle rahatlama aşamasında kendinizi sorgulamaya çalışmanız, sorunların köküne inmeniz açısından da hayli başarılı sonuçlar verebilir.

Neden bu kadar stresliyim?, Yemek yemek kalıcı bir çözüm mü?, Neden yemek yiyerek kendime zarar veriyorum? gibi sorulara vereceğiniz cevaplar, size yeni bir yol açabilir.

Moraliniz bozulduğunda hep aynı besini tüketmek mi istiyorsunuz? 

Öyleyse bunun ne anlama geldiğini keşfetme zamanız geldi demektir. 2005 yılında Amerikalı Psikoterapist Cynthia Power; 500 hastasına yemek yedikleri zaman kendilerini nasıl hissettiklerini sorarak özel bir günlük tuttu. Araştırmasının sonunda da belli gıdaların belli durumlar neticesinde tüketildiğini keşfetti. İşte Power’ın keşfettiği gerçekler ve nedenleri… 

“Canım peynir ve tuzlu kraker çekiyor.” Bu ne anlama geliyor? “Kafam karışık ve hayal kırıklığına uğradım.”

“Canım et ürünleri tüketmek istiyor.” Bu ne anlama geliyor? “Sinirliyim.”

“Canım dondurma yemek istiyor.” Bu ne anlama geliyor? “Huzura ihtiyacım var.” “Canım kahve ve çikolata çekiyor.” Bu ne anlama geliyor? “Çok mutsuzum ve ilgiye ihtiyacım var.”

“Bol miktarda mısır gevreği tüketmek istiyorum.” Bu ne anlama geliyor? “Çok stresliyim.”

“Canım pasta yemek istiyor.” Bu ne anlama geliyor? “Kendimi yalnız hissediyorum.”

Açlığınız duygusal mı yoksa biyolojik mi?

Gerçek açlık hissi tamamen biyolojik ve etkisini yavaş yavaş gösteriyor. Duygusal açlık ise tamamen psikolojik sorunlar üzerinden şekilleniyor. Şayet ikisi arasındaki farkı anlamakta zorluk çekiyorsanız, aşağıdaki yorumları dikkatle incelemeniz yeterli…

Biyolojik açlık 

 • Yavaş yavaş ortaya çıkıyor. 
 • Sebzeden meyveye her türlü besinle yok etmeniz mümkün. 
 • Boyun altından başlayan bölgede etkisini gösteriyor (Karın guruldaması gibi…) 
 • Öğünlerden birkaç saat sonra başlıyor. 
 • Yemek yedikten sonra tamamen kayboluyor. 
 • Tatminkârlık sağlıyor.

Duygusal açlık 

 • Bir anda ortaya çıkıyor. 
 • Genellikle belli yiyeceklere yöneliniyor.
 • Boyun üstündeki bölgelede etkisini gösteriyor. (Çikolata yemeyi hayal etmek gibi…) 
 • Son yediğiniz öğün ile hiçbir bağlantısı bulunmuyor. 
 • Tok olmanıza rağmen yemeğe devam etmek istiyorsunuz. 
 • Pişmanlığa neden oluyor.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/diyet/haber/652845-duygusal-aclik-nedir

Duygusal beslenme nedir?

Duygusal Yeme Nedir?

Doç. Dr. Halil Coşkun, gerginlik, üzüntü, kırgınlık gibi durumlarda çoğu kişinin bol kalorili yiyeceklere saldırdığını belirterek “Bu tip yemenin adı duygusal beslenmedir ve açlık giderilmeye değil duygular doyurulmaya çalışılır. Aşırı kilo almamak için nasıl yediğimizin farkında olmalıyız. Aksi halde aşırı kiloya ve obeziteye dönüşür” diyor

Genelde üzgünken, sinirliyken, stres altındayken ilk yapılan iş bir şeyleri tıka basa yemek olur. Uzmanlar buna duygusal beslenme adını veriyor. Obezite cerrahisinde Türkiye’nin deneyimli isimlerinden biri olan Doç. Dr. Halil Coşkun, pek çok obez hastanın duygusal beslenmenin farkında olmadan yıllar içinde kilo aldığını vurguluyor.

Duygusal açlık: Ruh halimiz kötüyken yenenler genellikle abur cuburlar, şekerlemeler oluyor. O ruh halinde yenenlere ‘rahatlatıcı yiyecekler’ diyebiliriz

Bu bakımdan yiyecekleri ruh halini iyileştiren bir çeşit ilaç, antidepresan olarak nitelememiz mümkündür. Fakat bu örnekler, daha çok kilo almaya sebep olabilecek alışkanlıklara dönüşebilir” diyerek özetliyor ve bu durumu yaşayan kişilere şu önerilerde bulunuyor:

Mutluluk ile kıyaslanan yiyeceklerin, yaşam boyu değişecek kalıplarının anahtarı; önce farkında olmaktır. Hayatında yiyeceklerin nasıl kullanıldığı ve senin için duygusal durumla bağlantısını ifade etmek biraz zaman alabilir. Sonra kendi duygusal durumlarını yansıtmak biraz zaman alabilir.

Bir duygu günlüğü tutunuz ve her gün nasıl hissettiğinizi yazınız. Yansıması, şimdiki duygularınızla geçmişteki duygularınız ve bunların yiyecekle bağlantısı daha bilinçli olacaktır. Sonra iş başlıyor. Gıdaya bağlı her duyguyu atınız ve duygu eğilimi yapan diğer şeylerin listesini oluşturunuz.

Örneğin yemeye bağlı tek duygu “üzüntü” olabilir. Üzgün olduğunuz zaman teselli için alternatif yollar: Bir arkadaşla konuşmak, ağlamak, duygularınızın günlüğü, müzik dinlemek, bir şarkı ve ya şiir yazmak. Oluşturduğunuz alternatiflerin rahatlatıcı yeme dürtüsünün nasıl azalttığını göreceksiniz.

Yazılan bu alternatif listesini düzenli olarak yapmak mümkündür. Listenize gerektiğinde ekleme yapın ya da deneyip işe yaramayanları işaretleyin. Sonuç olarak; rahatlatıcı gıdalar kullanarak bir ömür geçirdiniz. Bunu hızlı bir şekilde değiştirmek olası değildir. Kendinize bu değişikleri yapmak için zaman verin.

Yiyeceklerle ilgili değişim mümkün olduğu zaman daha tatmin edici ve daha sağlıklı ilişkiler kurabilirsiniz.

Sağlıklı beslenmenin ipuçları

 • Öncelik her zaman öncelik proteinlerde olmalı. Günde en az 60 gr protein almalısınız. Protein kaynaklarını bilmeli, tercihlerinizi proteinlerden yana kullanmalı ve yediklerinizin protein miktarını hesaplayabilmelisiniz.

  Uygun miktarda ve dengeli protein almak, diyetinizde kas kaybı yaşamanızı engelleyecek ve diyet esnasında ihtiyaç duyduğunuz enerjinin büyük kısmını karşılayacaktır.

 • Öğün Atlamayınız. Kendinizi uzun süre aç bırakmayınız. Günde en az 3 ana öğün ve en az 1–2 protein ağırlıklı ara öğün yapmalısınız.

  4 saatten daha fazla aç kalmamak hem hızlı ve çok yemek yemenizi önlediği gibi hem de metabolizmanızın çalışır olarak kalmasına yardımcı olacaktır.

 • Yemek masada yenir. Günümüzde gerek iş saatlerinin yoğunluğu, gerekse bilgisayar yaygın kullanımı nedeniyle televizyon-bilgisayar karşısında beslenmek zaman tasarrufu olarak görülse de yemek saatinde, masada olunuz.

  En az 30 dakikanızı yemek yemeğe ayırmalısınız. Televizyon karşısında, buzdolabının önünde, ayakta durup konuşarak, başka bir işle ilgilenerek yemeğinizi yememelisiniz. Başka bir işle meşgul olup aynı anda yemek yemek aldığınız porsiyonu fark etmemenize ve kontrolsüzce çok yemenize sebep olabilir.

 • Porsiyon Kontrolüne Dikkat.

  Küçük ama içerik olarak protein/kalsiyum/vitamin ile dolu porsiyon tercih etmelisiniz. Küçük ve renkli tabaklar tercih edebilir, yiyeceklerinizi minik parçalara ayırarak yiyebilirisiniz. Tokluk hissinizi hissettiğiniz anda yemek yemeği sonlandırınız. Tabağınıza tüketmeniz gerekenden fazla gıda almayınız.

 • Sıvılar Unutulmamalı! Günde En az 6-8 bardak su tüketmelisiniz. Su dışında hiçbir sıcak ya da soğuk içecek su ihtiyacınız yerine geçmeyecektir. Halk arasında oldukça yanlış bilinen “bitki çayları su ihtiyacını karşılar” inanışına itibar etmeyiniz.

  Günlük su tüketiminiz sadece sağlıklı beslenmeniz için değil, böbrek fonksiyonlarınız, cildiniz ve sinirleriniz için de hayati ihtiyaçtır.

 • Yeni Hayata Başlangıç: Lütfen “sürekli beslenmeme dikkat mi etmeliyim?” düşüncesini aklınızdan çıkarın. Sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinip, bunları yaşam tarzı haline getirmek uzun ömürlü kontrolünüzün bir parçası ve yeni hayatınızın en büyük adımı olmalı.

Beslenme alışkanlıklarında doğru bilinen 11 yanlış

Источник: https://indigodergisi.com/2016/04/duygusal-beslenme-nedir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть