Düzenli Egzersizle Bunamanın Önüne Geçilebilir

Bunamayı Önlemek İçin Şimdiden Uygulamaya Başlamanız Gereken 5 Yöntem

Düzenli Egzersizle Bunamanın Önüne Geçilebilir

Bunama genel anlamıyla hafıza kaybı, beynin işlevlerini sağlıklı bir biçimde yerine getirememesi anlamlarında kullanılan bir tabir. Bunama genellikle ileri yaşlarda rastlanılan bir rahatsızlıktır. Ancak genç yaşlardan itibaren çeşitli önlemlerle bu rahatsızlığın önüne geçmeniz de mümkün.

Mesela sağlıklı beslenme bunamayı önleyebilir ya da unu, tuzu ve şekeri beslenme düzeninizden çıkarmak ve bunların yerine bol sebze meyve yemek… Bunama ayrıca alzheimer gibi hastalıklarla da beraber anılır, evet bunama ile alzheimer çok benzer belirtiler gösterir.

Bu gibi beyin hastalıklarını tamamen önlemenin henüz bir yolu yok fakat şimdiden alabileceğiniz önlemler ve yaşam tarzı haline getireceğiniz alışkanlıklarınızla bunamayı önlemek mümkün olabilir.

Uzman nörologlara göre bunamayı önlemenin kesin bir yolu yok fakat tüm uzmanların altını çizdiği gibi çeşitli önlemlerle en azından bunamayı önleme şansı her zaman mevcut. Beyin kas gibidir, ne kadar çok çalıştırırsanız o kadar güçlenir ve daha iyi çalışır.

Beyin çalıştıkça kendi içinde sinirsel bağ ve doku oluşumu artar ve ileride yaşanabilecek bunama sorunlarına karşı koruma sağlanır. Genel olarak sigaradan uzak durmak, bağımlılık yapıcı zararlı maddeleri kullanmamak da beyin sağlığınız için olumlu etki gösterecek unsurlardan. Şimdi gelin bunamayı önlemenin ve beynimizin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olacak maddelere göz atalım.

Bu madde eminiz ki karşınıza çok fazla çıkıyor. Anca bu bir gerçek; sağlıklı beslenme hemen her sağlık problemiyle mücadelede ve önlemde oldukça önemli bir unsur olarak öne çıkıyor.

Aşırı tatlı tüketimi, hazır gıdalar, fazla tuz tüketmek, az meyve ve sebze tüketmek genel olarak sağlığa zararlı beslenme alışkanlıkları. Beslenme düzeninizle ilgili yapacağınız temel bir takım değişiklikler bunamayı önleyebilir ve beynin daha iyi çalışmasını sağlayabilir.

Özellikle içeriğinde yüksek miktarda antioksidan içeren besinler beyin sağlığı için oldukça yararlı. Bunun için meyve olarak özellikle portakal, limon, greyfurt, çilek, elma, kırmızı üzüm ve yaban mersini tüketebilirsiniz.

Bu meyvelerin dışında beyaz çay ve yeşil çay içerek de yüksek antioksidan içeriğinden yararlanabilirsiniz. Yeşil yapraklı sebzeler de bu açıdan size oldukça yarar sağlayacak besinlerden.

Her gün düzenli olarak yapacağınız en az yarım saatlik yürüyüş sayesinde zihinsel fonksiyonlarınız daha iyi çalışır.

Fiziksel egzersiz denildiğinde akla illa ki çok yorucu ve fazla efor sarfetmenizi gerektiren egzersizler gelmesin.

Fiziksel egzersiz için illa ki yorulmak zorunda değilsiniz, normal bir efor sarfederek normal tempoda bir yürüyüşü düzenli hale getirdiğiniz zaman zihniniz ve beyniniz için yeterli aktiviteyi sağlamış olacaksınız.

3. Kalp Sağlığıyla Beyin Sağlığı İlişkili

Kalp sağlığı genel olarak tüm vücut sağlığını doğrudan etkiler. Tabii bundan beyin sağlığı da nasibini alır. Kalbi sağlıklı tutmak tüm vücut için yararlı olacağı gibi beyin sağlığınız için de oldukça faydalı olacaktır. Kalp sağlığınızı korumak için kolesterole dikkat etmek oldukça mühim.

Tansiyonla ilgili rahatsızlıklarınız varsa tedavi olmalı ve bununla da mücadele etmelisiniz. Sigara kullanıyorsanız kesinlikle bırakın. Sigara vücudun her organı ve her sistemi için inanılmaz zararları olan bir zehir.

Damar sertliğine sebep olabilecek yiyeceklere beslenme düzeninizde yer vermeyin ve fazla kilolarınızdan arınmanın yollarını arayın. Bütün bu sayılanlara dikkat ettiğinizde kalp sağlığınız olumlu yönde etkilenecek.

Ayrıca eklemeden olmaz, stres ve kaygı durumlarıyla mücadele etmek ve stresi minimum seviyede tutmak da kalp ve beyin sağlığınız için oldukça iyi olacak.

4. Sağlıklı Sosyal İlişkiler

Boş vakitlerinizi evde tıkılıp kalarak harcamayın ve sosyalleşin. Sosyal ilişkiler geliştirmek ve arkadaşlarınızla vakit geçirmek hem kaliteli vakit geçirmenizi sağlayacak hem de bu vesileyle zihninizi diri tutacak etkenlerden.

Eğer bu size zor geliyorsa boş zamanlarınızda atın kendinizi sokağa ve özgürce gezip dolaşın. Hobi edinmeye gayret edin ve mümkünse sosyalleşme imkanı da sağlayabilecek kurslara kayıt olun.

Bütün bunlar zihninizi meşgul edecek meşgaleler bulmanızı sağlayacak ve beyninizi çalıştıracaktır.

5. Kitap Okumak

Her gün düzenli olarak kitap okumak ve yeni bilgiler edinmek hem beyninizi çalıştıracak hem de hafızanızı geliştirecek. Hoşunuza giden bir konuda bir kitapla okuma alışkanlığı kazanmaya başlayabilirsiniz.

Beyin her yeni bilgiyi aldığında kendi içinde yeni sinir bağları oluşturur ve her yeni bilgi alındığında bu süreç tekrar eder. Dolayısıyla kitap okumak, yeni bilgiler öğrenmek, yeni şeyler görmek beyninizi geliştirecek unsurlardan.

Özellikle kitap okuma konusunda çok gelişmiş bir alışkanlığınız yoksa işe sevdiğiniz kitap tarzını belirlemek ile başlayabilirsiniz. Çünkü kitap okuma alışkanlığı kazanmak için öncelikle kişinin okuduklarını sevmesi ve onları merak etmesi gerekir.

İlk başlarda sevdiğiniz konularla ilgili kitap okuyarak kitap okumayı sevmeye başladığınızda, bir bakmışsınız her çeşit kitabı okumak için can atıyorsunuz.

Источник: https://evdesifa.com/bunamayi-onleyen-yontemler/

Boy Uzatma Egzersizleri Nelerdir?

Düzenli Egzersizle Bunamanın Önüne Geçilebilir

Haber güncelleme tarihi 11.04.2019 11:39

Günümüzde çoğu kişi boyunun kısalığından şikayetçi olmaktadır. Elbette bu durum kişiden dişiye göre değişen bir olaydır. Boyumu nasıl uzatırım?Boy uzatmanın aslında çeşitli yolları bulunmaktadır.

Çoğu zaman boyun uzun veya kısa olması genetik bir durum olabilmektedir. Fakat bazı istisna durumlar da genetik yapının bir önemi yoktur. Kişi, beslenme veya egzersizlerle boyunu uzatabilir.

Bu içeriğimizde boy uzatanegzersizleri sizler ile paylaşacağız.

Boy Uzatma Egzersizleri Nelerdir?

Boy oranı birçok kişinin ortak şikayetlerindendir.

Boyunun kısalığını takıntı haline getirenler ve bu durumlar rahatsız olanlar sağlıklı beslenmenin yanı sıra doğru egzersizler ile boylarının uzamasını sağlayabilirler.

Ancak egzersizlerin doğru ve düzenli yapılması durumunda olumlu sonuçlar alınabilir. Sağlıklı beslenme ve düzenli uykunun başlıca koşul olduğunu unutmamalı ve egzersizleri düzenli olarak uygulamalısınız.

Aynı zamanda büyüme, insanın yanlış hareket ve davranışları nedeniyle duraksayabilir. Ancak doğru beslenme ve doğru uygulanan egzersizler ile bu duraksamanın önüne geçilebilir. İşte etkili boy uzatma egzersizleri;

Boy uzatma;

1. Doğru Duruş

Öncelikle en önemli unsurların başında duruş gelmektedir.

Duruş bozukluğu kas ve eklemlerinize zarar verebileceği gibi gelişme çağında boy uzamanızın da duraksamasına neden olmaktadır.

Gün içerisindeki duruş bozukluğunun yanı sıra egzersizlerin uygulanması sırasında da doğru duruş ve hareketler oldukça önemlidir. Aksi halde sakatlanmalara varan olumsuzluklar söz konusu olabilir.

2. İp Atlama

Boy uzatmaegzersizi denilince ilk akla gelen şüphesiz ki ip atlamadır. Özellikle bacak boyunun uzatılması amacıyla yapılan ip atlama profesyonel sporcuların başlıca tercihlerindendir. Bacak boyunun uzatılması ve kasların güçlenmesine yardımcı olan ip atlama, her gün düzenli olarak en az 10 dakika uygulanmalıdır.

3. Zıplama

Boy uzatma egzersizlerinin temel hareketlerinden olan zıplama, kasların uzamasını ve kıkırdakların esnemesini sağlamaktadır. Basketbolcularının uzun boyunun sırrı düzenli olarak günde 2 saat boyunca zıplmaktır.

Her gün düzenli olarak zıplamak kısa sürede sonuç almanızı sağlayacaktır. Boy uzatma egzersizlerinin olmazsa olmazı zıplamadır. Gün içerisinde zıplama süresini ne kadar uzun tutarsanız o kadar çabuk sonuç almanıza yardımcı olacaktır.

Oldukça hızlı ve bacaklarınız gergin olacak şekilde zıplamaya çalışınız. Ancak 3-4 dakika dinlenme süresini ihmal etmeyiniz.

4. Ön Tekme Atma

Kasların esnemesini sağlayan ön tekme haraketi, kemiklerin üzerindeki baskıyı azaltarak kemiğin daha kolayca uzamasını sağlamaktadır.

Ayağınızı düz bir şekilde havaya kaldırın ve ileriye doğru tekme atın. Sağ ve sol ayağınızla tekrarladığınız bu uygulama bacak kaslarınızın esnemesine yardımcı olur.

Böylelikle kasların üzerindeki baskıyı azaltarak bacak boyunuzun uzamasını sağlar.

5. Asılma ve Gerilme

Boy uzatma egzersizlerinin temel hareketlerinden olan asılma ve gerilme birçok farklı yöntem ile uygulanabilir. Bu uygulanan yöntemler ile omurganızdaki baskının azalmasını ve rahatlamanızı sağlayabilirsiniz.

 Asılma ve gerilme hareketini yatay bir çubuğa tutunarak asılabilir ve omurganızdaki baskıyı hafifletebilirsiniz.

 Ters asılma, Aynı haraketi ters bir şekilde uygulayabilir ve yatay düzleme ayaklarınızı sabitleyerek ters bir şekilde başınız aşağıya gelecek şekilde sarkıtabilirsiniz.

6. Kobra Hareketi

Yere yüz üstü yattıktan sonra ellerinizin üzerine kalkın ve çeneniz yukarıbakacak şekilde geriye doğru gerilin. Kısacası geriye doğru ters bir şekilde kamburlaşın. Aynı uygulamayı bacaklarınızı kaldırarak ve ters “V” oluşturacak şekilde uygulayınız. Böylece omurganızın esnemesini ve rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

7. Bacak Germe Hareketi

Temel boy uzatma egzersizlerinden bir diğeri olan bacak germe hareketinde bacaklarınızı yanlara doğru açarak oturun ve başınızı dizinize doğru yaklaştırarak elinizle parmaklarınıza kadar uzanın.

Ancak bu uygulamayı yaparken dizlerinizin olabildiğince düz olmasına ve omurganızın dik durmasına dikkat ediniz. Omurga ve bacakların esneyip çalışmasını sağlayan bu uygulamayı her gün düzenli ve dikkatli bir şekilde uygulayınız.

Uygulamayı yaparken tekrarların arasında dinlenmeyi ihmal etmeyiniz.

8. Yay Hareketi

Sporcuların sıkça uyguladıkları esneme hareketlerinden olan yay hareketinde öncelikle dik durunuz.

 Ellerinizi kalçalarınızın üzerinde konumlandırın ve başınızı öne doğru eğiniz. Bu uygulamada dizlerinizin bükülmemesine dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda çenenizi göğsünüze doğru yaklaştırmalısınız.

Yay hareketi ile kaslarınızın esnemesine yardımcı olursunuz.

Önerilen İçerik; ► Fonksiyonel Antrenman Teknikleri Nelerdir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/boy-uzatma-egzersizleri-7307h.htm

Bunama Tehsini Eksilten 6 Verimli Alışkanlık

Düzenli Egzersizle Bunamanın Önüne Geçilebilir

Bunamayı önlemek ve tesirlerini eksiltmek için sıhhatli ilişkiler kurmanın ne kadar ehemmiyetli olduğunu öğreniyor muydunuz? Dostlarınızla irtibatınızı gözetmek ve iyi sezmek için beraber muhtelif fiziksel etkinlikler yapmayı deneyin.

Bunama, beyin işlevinde ehemmiyetli bir bozulmaya neden olan ve ilerleyen bir hastalıktır.

Ortaya çıktığında, düşünmenizi ve geçmişi andırma yetinizi tesirler. Beyin kimyanızın banal işlevlerinizi dahi değiştirebilir.

Çoğu gidişatta genetik ve ihtiyarlamayla gelen başkalaşımlarla alakası vardır. Bunların yanı sıra bunama, değişik bozuklukların bir neticeyi olarak da ortaya çıkabilir.

Bununla başa çıkmak için geliştirilen bazı tıbbi teknikler olsa da, bunama yaşlı popülasyonda başkalarına bağımlılık yaratan en büyük problemlerden biri olmaya devam ediyor.

Bu sebeple, pek çok uzman beyninizi çalıştıracak ve bunamayı önleyecek etkinlikler yapmanızı öneriyor.

Bugünkü yazımızda, bu hastalığı önlemek için her gün yapabileceğiniz 6 şeyi ayrıntılı bir biçimde anlatacağız.

1. Egzersiz yapın

Egzersiz yapmak bunamayla ve yaşla beraber ortaya çıkan değişik öğrenişsel meselelerle karşı alabileceğiniz en tesirli temkindir.

Egzersiz yapmak çok bereketlidir zira beyin işlevi için oldukça ehemmiyetli olan dolaşımı ve kardiyovasküler sıhhati korur.

Öneriler

  • Günde en az 30 dakika egzersiz yapmaya çalışın.
  • Kardiyovasküler sıhhatinizi gözetmek için yapılan egzersizleri güç idmanlarıyla birleştiren bir spor programı yapın.

2. Sigarayı bırakın

Sigara içen ya da kesintisiz sigara dumanına maruz kalan insanlar Alzheimer hastalığını ve hayat niteliğini ehemmiyetli derecede düşürebilecek değişik bunama tiplerini geliştirme açısından daha yüksek bir teh altındadır.

Sigarayı vazgeçmek ve bütün bir detoks programı uygulamak bu ciddi neticelerden sakınmak için çok ehemmiyetli olabilir.

3. Her gün bir şeyler okuyun

Okuma alışkanlığı, nörodejeneratif hastalıkların başlamasını önlemek için beyninizi eğitmenin ve kuvvetlendirmenin en iyi yollarından biridir.

Bir şeyler okuduğunuzda, yaratıcılığınızı ve değişik öğrenişsel hünerlerinizi geliştiren bazı ehemmiyetli işlevler hafızada etkinleştirilir.

4. Beyninizi zorlayacak etkinlikler yapın

Beyninizi zorlayan faaliyetler, belleğinizi, düşünme yeteneğiniz ve değişik ehemmiyetli işlevleri kuvvetlendirmenin şahane bir yoludur.

Matematik problemleri çözmek, bulmaca çözmek ve başka düşünce egzersizleri yapmak erişkinlik yarıyılında hafıza kaybı tehsini azaltabilir.

5. Sıhhatli beslenin

Beslenme, beyninizin sıhhatinde çok ehemmiyetli bir rol oynar. İster inanın ister inanmayın, harcadığınız gıdalar beyninizin ne kadar iyi çalışacağını tanımlamanıza dayanakçı olabilir.

Antioksidanlar ve lüzumlu gıda öğeleri bakımından zengin sıhhatli besinler yemek, hücresel oksijen seviyelerini gözetmeye dayanakçı olur ve hücreleri kesintisiz olarak yeniler.

Ancak, doymuş yağ, şeker ve değişik endüstriyel katkı maddeleri bakımından zengin besinler öğrenişsel işlevlerinizi kaybetmenizi hızlandırabilir.

6. Aile ve dostluk ilişkilerini önemseyin

Sosyal ilişkiler, beynin kesintisiz çalışmasını teşvik eder ve iyi sezdirir. Her ikisi de yaşlılık yarıyılında bunamanın önüne geçmeye dayanakçı olur.

Düzenli olarak etkileşime girdiğiniz bir grup akrabanızın ve dostlarınızla bağlantıyı kesmemek, belleğinizi geliştirmeye dayanakçı olur ve yalnızlık ve bunalım duygularını önler.

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.