Düzenli fiziksel aktivite hem beden hem ruh sağlığını koruyor..

Fiziksel Aktivitenin Sağlığın Geliştirilmesi Üzerindeki Etkileri

Düzenli fiziksel aktivite hem beden hem ruh sağlığını koruyor..

“Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.” (M. Kemal ATATÜRK)

Sağlığın korunması ve geliştirilmesi, kronik hastalıkların önlenmesi, vücut bileşimi ve ağirlığının kontrolü için düzenli fiziksel aktivite yapılmalıdır. Fiziksel aktivite ile sağlık arasında sıkı bir ilişki vardır.

Bireylerin fiziksel aktivite yapabilmeleri için vücudun ihtiyacına göre besin ögeleri uygun miktarlarda alınıp yeterli enerji elde edilmesi gerekmektedir.

Yeterli enerji sağlanmadığı durumda fiziksel aktivite yapılması için vücutta daha önce depo edilen enerji Kullanılmakta ve vücut ağırlığında kayıplar oluşmaktadır.

Bu nedenle vücut dokularının bütünlüğünü korumak ve fiziksel aktivite yaparken sağlığın bozulmasını önlemek için yeterli ve sağlıklı beslenmek gereklidir. Fiziksel aktivitenin sağlık için öneminin yeterince anlaşılamaması ve giderek daha hareketsiz bir yaşam tarzının yaygınlaşması; toplumda obezite, kalp-damar, hipertansiyon, diyabet, osteoporoz gibi kronik hastalıkların görülme sıklığını artırmıştır.

Bu durum fiziksel aktivitenin önemini ortaya koymuştur. Toplumun büyük bir çoğunluğunda fiziksel aktivite “spor” kelimesi ile eş anlamlı olarak algılanmaktadır.

Oysa fiziksel aktivite; günlük yaşam içinde kas ve eklemlerin kullanılarak enerji harcaması ile gerçekleşen, kalp ve solunum hızını artıran ve farklı şiddetlerde yorgunlukla sonuçlanan aktiviteler olarak tanımlanmaktadır.

Bu kapsamda spor aktivitelerinin yanı sıra egzersiz, oyun ve gün içinde yapılan çeşitli aktiviteler; koşmak, sıçramak, yüzmek, bisiklete binmek, kol ve bacak, baş ve gövde hareketleri de fiziksel aktivite olarak kabul edilmektedir. Fiziksel aktivitenin bedensel, zihinsel ve sosyal birçok yararı vardır.

Fiziksel Aktivitenin Bedensel Yararları

 • Kas ve eklemlerin esnekliğini korur ve artırır.
 • Refleks ve reaksiyon zamanını geliştirir.
 • Vücudu düzgünleştirir ve postürü korur.
 • Kemik mineral yoğunluğunu korur ve osteoporozu önler.
 • Bunama ve unutkanlığı azaltır.
 • Damar yapısının elastikiyetini artırır.
 • Kolesterol ve trigliserit düzeyini etkileyerek damar hastalıkları riskini azaltır.
 • Kalbin ritmini düzenler, kalp krizi geçirme riskini azaltır.
 • Şeker hastalığının ve kan şekerinin kontrolüne yardımcı olur.
 • Vücudun su, tuz, mineral kullanımının dengelenmesine yardımcı olur.
 • Metabolizmayı hızlandırır ve kilo alımını önler, akciğerlerin solunum kapasitesini artırır.
 • Düzenli aktivite yapan bireyler sigaradan kurtulmada bireylerden daha başarılı olur.

Fiziksel Aktivitelerin Zihinsel ve Sosyal Yararları

 • Fiziksel aktivite zamanları bireyin kendine ayırdığı zaman dilimleridir ve yaşama sevincini artırır.
 • Sağlıklı kas, kemik ve eklem yapısı üzerine olumlu etkileri nedeniyle vücut düzgünlüğünü geliştirerek bedeni ile barışık, öz güvenli bireyler oluşturur.
 • Bireyler arası iletişim becerilerini geliştirir.
 • Olumlu düşünebilme ve stresle başa çıkabilme yeteneğini geliştirin
 • Her yaştan bireyler için sosyal uyum ve kabul görme oranın’ artırır. Fiziksel aktivitenin, istenen ve beklenen etkilerinin açığa çıkabilmesi bazı etmenlere bağlıdır: Fiziksel aktivitenin düzenli olarak yapılması, devamlılığı, uygun yoğunluk seçimi ve günlük süresidir. Bir bireyin geleceği için yapabileceği en iyi yatırım düzenli fiziksel aktivite alişkanlığıdır. Haftada 3-4 kez yapılan 30-60 dakikalık orta şiddette fiziksel aktivite, sağlık üzerinde olumlu etkiler yaratır.

Her Yaşta Spor

Toplumun farklı kesimlerinde fiziksel aktivite alışkanlığını değerlendirmek üzere yapılan bilimsel araştırma sonuçları, çocuklar, gençler ve yaşlılar arasında fiziksel aktivitenin henüz bir yaşam stili halini almadığını göstermektedir.

Bu nedenle, toplum olarak çocukluk çağından itibaren daha aktif, düzenli egzersiz alışkanlığı edinilmelidir. Spora küçük yaşlarda başlanmalıdır. Küçük yaşlarda yapılacak en güzel aktivite çocuk oyunlarıdır.

Ayrıca her yaşta yürüyüş, bisiklete binme ve yüzme yapılabilecek en güzel spor dallarıdır Her yaşa göre yapılabilecek spor dalı farklıdır. Uygun spor ve egzersizler, uygun yaşta yapılırsa hem zihnen hem de bedenen sağlıklı bir hayat sürdürülebilir.

Küçük bir çocuğa ya da 70’ini aşmış bir kişiye halter sporunu yapmasını önermek son derece yanlıştır. Haftada 2-3 gün ve 1-2 saat yapılacak olan egzersiz çeşitli kalp, damar, dolaşım ve sindirim sistemi hastalıklarını önleyecektir.

Paylaş:Yazdır

Источник: //fullbilgi.net/saglik/fiziksel-aktivitenin-sagligin-gelistirilmesi-uzerindeki-etkileri/

Araştırma: Düzenli Spor, Travma Geçiren Çocukların Ruh Sağlığını Koruyor

Düzenli fiziksel aktivite hem beden hem ruh sağlığını koruyor..

İngiltere’de, Bangor Üniversitesi ve Halk Sağlığı Kurumu tarafından gerçekleştirilen bir çalışmaya göre, düzenli spor yapmak fiziksel-psikolojik şiddete bağlı travmalar yaşamış çocukların ruh sağlığını düzeltecek etkilere sahip olmakla kalmıyor, ileriki yaşamlarında tehdit edebilecek zihinsel sağlık problemlerine karşı da koruyucu bir rol oynuyor. Araştırma, olumsuz çocukluk deneyimleri geçirmiş, ancak düzenli spor yapan çocukların bir yetişkin olarak akıl hastalığına yakalanma olasılıklarının daha düşük olduğunu ortaya koyuyor. Travmatik çocukluk geçiren kişilerin, yetişkinliklerinde spor yapmaya devam etmeleri de zihinsel olarak daha sağlıklı bireyler olma ihtimallerini yükseltiyor.

Bulgular gösteriyor ki, dört veya daha fazla olumsuz çocukluk deneyimi yaşamış kişilerin, yetişkin hayatlarında ruhsal hastalıklarla başa çıkmak zorunda kalma olasılığı dört kat; kendilerine zarar verme ve intihara girişim olasılığı ise on kat daha fazla. Dört kereden fazla olumsuz çocukluk deneyimi yaşamış bu kişilerle yapılan izlemelere göre, düzenli spor yapan gruptaki ruh hastalıkları seviyesi yüzde 19 iken, yapmayanlardaki oran yüzde 25.

Raporun dikkat çektiği en önemli nokta ise şöyle: “Burada saptanan ilişkilere göre, spor ile bu tip rahatsızlıkların kesin olarak engellenebileceği değil; sporla daha fazla ilgilenmenin, ruh sağlığında iyileşme ve ruh sağlığını koruma adına oldukça önemli etkileri mevcut olduğu ortaya kondu.”

Aynı araştırma gösteriyor ki, bir kulübe üye olup takım sporu yapan yetişkinler de ruh sağlıklarını korumaya daha yakınlar. Yapılan sporun fiziksel etkilerinin yanı sıra, takım ruhu ve arkadaşlık olgularının da zihinsel sağlığa oldukça iyi gelen unsurlar olması önemli.

Halk Sağlığı ve Bangor Üniversitesi tarafından yayınlanan daha önceki rapor da, dört veya daha çok olumsuz çocukluk travması geçirmiş kişilerin, ileriki hayatlarında baş gösterebilecek kronik hastalıklara iki kat daha yatkın olduğunun altını çiziyor. Bu kişiler Tip 2 Diyabet hastalığına dört, kalp hastalıklarına ve solunum yolu rahatsızlıklarına ise üç kat daha meyilliler.

Peki yetişkinler için çok mu geç?

Kanada ve ABD’de, yaklaşık beş kişiden biri tüm yaşamı boyunca bir akıl hastalığı geçiriyor, ve bu hastalıkların önlenmesi kalp, diyabet ve kanser gibi diğer kronik rahatsızlıkların önlenmesi kadar önemli. Tüm kronik rahatsızlıklarda olduğu gibi, düzenli fiziksel aktivite, ruh hastalıklarının iyileştirilmesinde de önemli bir rol oynuyor.

Toplam 266.939 katılımcıyla değerlendirilen yeni bir çalışma ise, haftada 150 dakika veya daha fazla aktif spor yapmanın, depresyon riskinde yüzde 20’lik bir azalma ile ilişkili olduğunu bildiriyor.

Kanada’da 7-13 Mayıs 2018 tarihleri arasında, Ruh Sağlığı Haftası kapsamında düzenlenen koşuyla, egzersizin zihin ve beden üzerindeki etkileri hakkında düşünmek adına bir farkındalık yaratılmaya çalışılıyor.

Stres ve endişelerinizi sporla azaltın

Egzersizler hem anında hem de uzun vadede faydalar sağlıyor. Araştırmalar, sadece bir egzersizden sonra bile, insanların o gün boyunca olumlu deneyimler yaşama şansının daha yüksek olduğunu gösteriyor. Tek bir antrenman bile hafıza ve bilişi geliştirebiliyorken, daha fazlasıyla çok daha olumlu sonuçlar elde etmek neredeyse kaçınılmaz.

Daha önce aktif olarak spor yapmayan ve dört haftalık bir yürüyüş programına başlayan kişilerle yapılan çalışmalarda, stres ve anksiyete seviyelerinde azalmalar saptandığı ortaya konuyor.

Depresyon tedavisinde olanlar içinse, egzersizin semptomları azalttığı kanıtlanmış gerçekler arasında.

Bu sebeple, depresyonla başa çıkmada, Amerikan Psikiyatri Birliği tarafından kullanılan tedavi kılavuzunda “egzersiz yapmak” yer alıyor.

Endorfin ve egzersiz

Egzersiz, bizi iyi hissettiren hormonları serbest bırakır. Egzersiz yapıldığında vücut, bazı insanların “mutluluk hormonu” olarak tabir ettiği endorfin hormonunu salgılar. Endorfin, ağrıyı bastırıcı, morfin gibi sedatif özelliklere sahip bir yapıdır. Etkileri düşük aktivite seviyelerinde bile hissedilebilir.

Ek olarak egzersiz, beyin ödüllendirme sistemi ile ilişkili olan ve endokannabinoidler adı verilen nörotransmitterleri de serbest bırakır.

2017’de yapılan bir çalışmada denetimli egzersiz seanslarına tabi tutulan yetişkinlerin endokannabinoid düzeylerinde artış; depresyon, gerilim ve negatif duygu durumlarında ise azalışlar tespit edildi.

Fiziksel olarak aktif olmak, takım oyunları kısmında da belirtildiği gibi, sosyal açıdan zihinsel sağlığa yararlı olan ilişkiler kurmak için sayısız fırsat sağlayabilir.

Beyin fonksiyonlarınızı geliştirin

Beyindeki bazı fizyolojik özellikler, egzersiz sonucunda ortaya çıkar. Egzersizin BDNF (Beyin Kaynaklı Nörotrofik Faktör)’de bir artışa yol açtığı ve daha yüksek seviyelerinin Parkinson ve Alzheimer hastalıkları için riski azaltabileceği de ortaya konanlar arasında.

Yaşlandıkça beyin hacmimiz azalır. Bununla birlikte, kontrollü çalışmaların gözden geçirilmesi, yürüme, koşma veya bisiklete binme gibi aktivitelere katılan kişilerin katılmayanlara kıyasla, hipokampus (beynin duygularla ilgili kısmı) hacminde artışlar olduğu da saptanmış durumda.

Ayrıca, fiziksel olarak daha fit olmak, beyindeki nöronal lif bütünlüğü ile ilişkili ve bu da daha yüksek beyin fonksiyonuna bağlı.

Egzersizin hafıza ve biliş geliştirmek adına faydaları da, hafızasında bozulma olan yetişkinler için altı aylık bir fiziksel aktivite programı ve 18 aylık takip süresi olan bir çalışmayla ortaya kondu.

Источник: //www.egitimpedia.com/arastirma-duzenli-spor-travma-geciren-cocuklarin-ruh-sagligini-koruyor/

Beyne iyi gelen 5 egzersiz ve beyni dinç tutma yöntemleri

Düzenli fiziksel aktivite hem beden hem ruh sağlığını koruyor..

Kas iskelet sistemini geliştirmek, kalbi daha güçlü bir hale getirmek için gün içinde en az 30 dakika tempolu yürüyüşü ve haftada en az üç gün egzersiz yapılmasını öneriyorum çünkü yürüdüğünüzde kalbinizi daha güçlü hale getirir, karın yağlarınızdan kurtulur, ağırlık ile egzersiz yaptığınızda kas ve kemiklerinizi güçlendirir, yoga yaparsanız hem ruhunuzu sakinleştirir, kendinize dönersiniz hem de kaslarınızın boyunu uzatırsınız. Uzun yıllar sağlıkla yaşamak için fiziksel aktivite çok kıymetli bir mücevher gibi hep yaşamınızda olmalı.

Alzheimer’dan korunma ve alınacak yedi basit önlem! Öneriler ve uyarılar…

Aktif bir yaşam, istediğiniz/keyif aldığınız herhangi bir egzersiz veya sporu yaparak, kendinize sağlayabileceğiniz harika bir yatırımdır” diyen Doç. Dr.

Defne Kaya’ya göre, eski çalışmalar özellikle aerobik egzersizin, beyne daha fazla oksijen ve büyüme faktörü taşıdığını böylelikle demans ve depresyonu azalttığını ayrıca hafızayı da güçlendirdiğini belirtmekteydi.

Yeni çalışmalar ise egzersizin beyindeki bazı fonksiyonları çok ciddi oranda geliştirdiğini gösteriyor.

5 farklı tip egzersizle beynimizde neler olur?

Hem kendimize hem de sağlığımıza yaptığımız egzersiz yatırımının beyinde çok önemli etkiler oluşturduğunu belirten Doç. Dr. Defne Kaya, en az 30 dakika boyunca yüksek yoğunlukta interval antrenmanı, aerobik egzersiz, ağırlık antrenmanı, yoga, spor veya spora özgü aktivite yaptığımızda beynimizde olanları şöyle anlattı:

Yüksek yoğunlukta interval antrenmanı: Belirlenen farklı hız ve dinlenme aralığından oluşan ve % 80-95 aerobik kapasitede yapılan egzersiz Hipotalamusumuzu uyarır: İştahımızı kontrol altına alırız. Kilo kontrolü için harika bir şey bu.

Hipotalamusun ayrıca kontrolsüz istek ve bağımlılığa da olumlu etkisi var. Madde kullanım bozukluğu (alkol, uyuşturucu, sigara vb) tedavisinde yüksek yoğunlukta interval antrenmanı güzel bir seçenek olabilir.

Unutmamakta fayda var, hipotalamusunuzu uyaran yüksek yoğunlukta interval antrenmanını bir yaşam felsefesi haline getirerek, beyninizi yaşınızdan daha genç bir beyin gibi çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Göbek yağlarını eritmek için uzman önerileri…

Aerobik egzersiz: Yürüyüş, koşu, yüzme, bisiklet gibi aktiviteler aerobik egzersiz için uygundur ve uygun sürede ve tempoda yaptığımızda Hipokampusumuzu uyarır: Hafıza ve yön bulmada görevli olan hipokampus aynı zamanda hareketlerin davranış biçimine dönüşmesine çalışan limbik sisteminde de rol alır.

Haftada üç gün aerobik egzersiz yapan kişilerde hipokampüslerinin daha geniş, hafıza testlerinin daha iyi olduğu gösterilmiştir. Hipokampusun Alzheimer’da ilk etkilenen bölgeden biri olduğunu da vurgulamak isterim.

Ayrıca aerobik egzersizin, özellikle tempolu yürüyüşün, dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarda çok etkin sonuçlar aldığını gösteren çalışmalar bulunmaktadır.

Denge kaybı ve bulanık görme beyin tümörü habercisi olabilir

Ağırlık kaldırma: Hem kendi vücut ağırlığınızla hem de kum torbası, elastik bantlar, ağırlık ekipmanları, egzersiz istasyonlarında kaslarınızı kuvvetlendirmek için yaptığınız ağırlık antrenmanları beynimizin ön kısmındaki Prefrontal korteksi uyarır: Kompleks düşünme, problem çözme, akıl yürütme, birden fazla işle uğraşmadan sorumlu prefrontal korteks, en üst düzeydeki davranışların bütün bileşenlerinin bağlantılarını yapar ve onları bütünleştirir, duyu ve kas iskelet sistemi arasındaki geri bildirim döngülerini ve bağlantılarını sağlar.

Sınavlara hazırlanan çocuklar için aerobik egzersizin başarı için harika bir yardımcı olacağını düşünüyorum. Ağırlık kaldırma ve aerobik egzersizleri kombine ederseniz insülin benzeri büyüme faktörünün salınmasını uyarırsınız. Bu da beyin hücreleri arasındaki iletişimi geliştirir, yeni nöron ve kan damarlarının gelişmesini sağlar.

Yoga: Yoga yaptığımızda beynimizde üç ayrı bölge etkilenir: 1) Beynin ön tarafında bulunan ve bilinçli düşünme, dikkat, plan yapma, dürtülerin kontrolü gibi bir çok önemli fonksiyondan sorumlu Frontal lob, 2) Arzu ve nefret, gurur ve aşağılama, suçluluk ve özür dileme gibi sosyal duyguların kaynağı olan, ahlaki içgüdü, empati ve müziğe karşı duygusal tepkiyi arttırmada görevi olan, aynı zamanda vücudun taleplerine de cevap veren (çok açken ikinci bir sandviç yemek istememiz, üzgünken sigara ya da kokaine sığınmak gibi) duygu ve düşüncelerin bütünleştiği alan olan İnsula, 3) Korku ve anksiyete başta olmak üzere duygu denetiminden sorumlu olan Amigdala.

Zaten Sanskrit dilinde de yoga, “kontrol etmek”, “boyunduruk altına almak”, “kavuşma”, “bir araya gelme”, “birlik”, “karşılaşma”, “yöntem” veya “birleştirmek” anlamına gelen “yuj” sözcüğünden türemiştir.

Beyindeki bu çoklu merkez bölge uyarılarının etkisi ile o yüzden yoga bizi dengeler, güçlendirir, günlük yaşamın kalitesini artırır ve bedenimizi hem ruhsal olarak hem de fiziksel olarak uyandırır, düzenli uygulayan kişiler bedensel, zihinsel ve ruhsal anlamda bir bütünlük hissi ile yaşama sarılırlar.

Bu stresli ve yoğun iş temposunda harika bir “antidepresan” değil mi? Üstelik hiçbir yan etkisi de yok. 

Beyin kanaması nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Spor ya da spora özgü aktivite: Spor yapmak için sadece kassal kuvvet yeterli değildir. Hem bedenen hem de zihinsel olarak birçok fonksiyona sahip olmak gerekmektedir. Bunun tam tersi, spor yapmak hem bedeni hem de zihnimizi geliştirir. Bunu nasıl yapar: Yoga beyinde dört önemli bölgeyi etkiler:

1) Kompleks düşünme, problem çözme, akıl yürütme, birden fazla işle uğraşmadan sorumlu Prefrontal korteksi,

2) Dikkat, karmaşık hareketlerin uygulanması ve yönetilmesi, aktivite-hareket ve işler arasında geçişlerin kontrolü, hareketin hızının kontrolü, yavaşlama ve baskılama gibi çok önemli fonksiyonlardan sorumlu Bazal ganglionu,

3) Beynimizin yan kısmını oluşturan ve çeşitli duyu organlarından gelen bilgileri birleştirmede önemli rol oynayan, ayrıca nesnelerin kullanılması ve bazı mekansal görüş işlemelerinde görevi olan Parietal lobu,

4) Vücudun denge organı olan ve dikkatin sağlanmasında da etkin olarak çalışan Serebellumu (yani beyinciği).

Geniş hipokampus ve bazal ganglion alanına sahip çocukların daha dikkatli olduğu, davranışlarını daha iyi kontrol ettiği, çoklu iş ve fonksiyonları geliştirmede yaşıtlarına oranla daha başarılı ve üstün olduğu günümüz çalışmalarında vurgulanan önemli bulgulardandır.

Çocuklarımızı, yalnızca fiziksel olarak değil, zihinsel, bilişsel, duyusal ve davranışsal gelişimini artırmak amacıyla uygun spor dalına yönlendirmek, onlara bırakılabilecek en büyük miras olacaktır.”

Egzersiz yaşlanmayla gelen beyin küçülmesini durduruyor

Doğru ve yeterli egzersiz sağlığı koruyor!

Yanlış ve yetersiz egzersizler daha çok yaralanma ve hastalığa davetiye çıkarır. Sağlıklı mutlu bir yaşam için, size doğru, etkin ve sağlıklı egzersiz reçetesini verecek tek kişi olan fizyoterapistinize danışın.

Sağlığın hareketle yaşamınıza girmesine vesile olan tüm fizyoterapistlerin “8 Eylül Dünya Fizyoterapi Günü’nü” kutluyor, Dünyada hak ettiği değer ve önemi ülkemizde de bir an önce kazanmasını diliyorum.

Sağlığınız için hareket edin, bunu yaparken de kendinizi doğru ve yetkin ellere teslim edin.

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/beyne-iyi-gelen-5-egzersiz/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..