`Düzensiz Uyku Kilo Aldırıyor`

Düzensiz Uyku Kilo Aldırır Mı?

`Düzensiz Uyku Kilo Aldırıyor`

Sağlıklı ve düzenli bir yaşam sürdürebilmek amacıyla düzenli ve dengeli bir uyku gerekmektedir. Zinde bir beyin ve dinlenmiş bir vücut istiyorsanız, düzene girmiş uykuya girmelisiniz.

Düzenli Uyku Oluşturmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

 • İlk başta uyku düzeninizi gözden geçirmeniz, kendinizi gözlem içerisine sokmanız ve uyku düzeniniz ile ilgili değiştirmek istediklerinizi belirlemeye başlamalısınız.
 • Yatak, saatlerce film seyretmek, bilgisayarda-telefonda zaman geçirmek,  yemek yemek ders çalışmak ya da uzun sohbetlere girmek için değil uyumak içindir. Bu tarz hareketleri yatakta yapmak uykunuzu bozabilir ve kafadaki yatak kavramını yok edebilir. Yatak uyumak için kullanılmalıdır.
 • Ne kadar miktarda uyunursa uyusun düzenli bir uyku için sabah belirlenmiş bir saatte uyanmak. Her sabah aynı saatlerde uyanmak biyolojik saat ayarlarımız için en büyük yardımcıdır. Özellikle uyku düzeni sağlamaya çalışırken her akşam aynı saatte uyumak ilk günlerde sıkıntı olabileceği için en azından benzer saatte uyanmaya çalışmak gerekmektedir.
 • Sabah uyanma saatini ayarlayıp yavaş yavaş uyumak saatini daha erken bir saate kaydırmak. Uyuma saatini en azından ertesi günden 15 dakika öncesine almak gerekir. Ortalama bir yetişkinin günde en fazla 7-8 saat kadar uyuması yeterli bir uyku olarak belirtilmektedir. Buna göre birkaç gün uyuma saatinizi 15’er dakika erkene aldığınızda bu ortalamayı yakaladığınız zaman o günkü uyuma saatinizi  standart uyuma saatiniz olarak belirleyebilirsiniz.

Düzenli Uykunun Göstermiş Olduğu Yararları Nelerdir?

İnsanların, biyolojik zamana göre düzenli bir şekilde gündelik hayatın bir parçasını oluşturmakta olan uyku insan vücudunu yeni baştan restore ediyor. Derin bir uyku, vücutta büyüme hormonu protein sentezinin, hücre mitozunun salgılanmasını artırıp adrenalin ve kortikosteroidleri andıran katabolik hormonların salgısını ise azaltmasını sağlar.

Vücudun performansını ve sağlığını  da düzenli  bir uyku uyuyarak artırabilirsiniz. Kronik olan uykusuzluk iş gücünüzü azaltmakta ve mental kabiliyetlerinizi kısıtlayabilmektedir. Uyku zamanında başta merkezi sinir sistemi sayılarak iskelet, kas solunum ve dolaşım sistemi gibi organizmanın büyük kısmı tamir edilmektedir.

Uykuda düzeninde bir düzensizlik yaşandığı zaman tamir edilemeyen sistemler yetersiz çalışmaya başlar. Uyku, insanlık geçmişi kadar eski, hâlen birçok bilinmeyen tarafı olan bir olaydır. Uykusuzluk problemi, insanların günlük hayatlarını olumsuz bir şekilde etkileyen, psikolojik dengelerini bozabilen, uzun bir süre devam ederse ölüme dahi sebebiyet veren bir durum olabilir.

Vücudunuz Ve Dinlenebilmeniz İçin Kaç Saat Uyumanız Gereklidir?

Yeni bir güne zinde ve mutlu bir şekilde başlayabilmek için ne kadar bir vakit uyunması konusu ise tamamen kişiden kişiye göre değişebilen bir kavramdır. Uyku saatleri ise tamamen görecelik taşıyan bir kavramdır.

Yeni doğmuş olan bir bebek yaklaşık bir şekilde 18-20 saat uyurken, küçük bir çocuğa 14-16 saat gerekmektedir.

Okul çocukları ise 9-10 saat, yetişkinler de ise 7-8 saat, yaşlılarsa 5-7 saat uyumak yeterli olabilmektedir.

Az Ve Düzensiz Uyku Nelere Yol Açabilir?

Bir araştırma sonunda uyku düzen bozukluğunun ve vücudun biyolojik saatinin sekteye uğratılması sonucunun sağlık üzerinde birden çok olumsuz etki yarattığı görüldü.

Deneklerin, bu süreçte metabolizmalarının yavaş bir şekilde çalıştığı, yemek sonrası kan şekerlerinde hızlı bir şekilde yükselme görüldüğü ve pankreaslarının yeteri bir şekilde insülin üretemediği de saptandı.

Bu şekilde çalışmakta olan ve yaşayan bireylerin her sene ekstra 10 kilo almış oldukları ve şeker hastalığı ile obezite risklerinin de artmış olduğu da kaydedildi.

Uzmanlar, özellikle de gece çalışmanın ve gündüz saatlerinde de uykuya dalmanın geniş kitleler üzerindeki etkilerinin görülmesi amacıyla araştırmanın kapsamının arttırılması gerektiğini söylemeye devam ediyor. Ama yine de elde edilmiş sonuçlar, yaşam ve uyku düzenine dikkat etmek için önemli bir uyarı niteliğinde.

Düzenli Uykuyu Nasıl Sağlayabilir Ve Nasıl Rahat Uyuyabilirsiniz?

Kimi insanlar erken yatar ve erken kalkar. Kimi insanlarsa akşam yatmayı ve sabah kalkmayı bilmez. Bilim adamları da bu iki tür insanı “gececiler” ve “sabahçılar” ve diye ikiye sınıfa ayırır.

 • Akşam olduğunda bilgisayar ya da televizyon ekranına yapışıp kalan beynin, gelmekte olan o parlak ışığı güneş ışığı ile özdeşleştirmiş olduğunu ve beyne güneşin batmadığı sinyalinin gitmiş olduğunu dolayısıyla da uykunun geciktiği gözlemlenir. En az olarak 2 – 3 saat uykuya dalmadan önce televizyon, bilgisayar vb. bunlar gibi birçok beyninizi yoracabilecek şeylerden uzak kalmaya özen gösterin. Daha rahat bir şekilde uyku uyursunuz ve uyurken saatlerce uyumaya çalışmış olmakla vaktiniz geçmez.
 • Sabahları nasıl da olsa işim yok deyip geç kalkmayın sakın. Mutlaka erken uyanmak için kendinize bir bahane bulup ve erken kalmaya çalışmaya bakın.
 • Uyumadan önce yemek yememeğe gayret edin. Hem düzenli bir uyku için etkili bir yöntem hem de geceleri yemek, yemek sağlığınıza sağlıklı gelmez ve kilo sorunları ile de karşılaşabilirsiniz.
 • Uyumadan 1 saat önce ılık olan bir su ile duş almış olmak sizi rahatlatmış olacak ve uykunuzun daha rahat bir şekilde olmasını sağlayacaktır.
 • Kitap okuyabilirsiniz mesela. Kurgu tarzı kitaplar okumak uyumak için size daha çok fayda sağlayacaktır. Sizi gevşetmiş olacak ve kitabı bıraktığınız andan itibaren uykuya dalmanızı sağlayacaktır.
 • Gün içerisinde kendinizi yorup yatarak geçirmemeye çalışın. Hem fiziksel hem zihinsel olan işler yapmaya çalışın.

Düzensiz Uyumak İle Kilonuzda Ne Gibi Değişiklikler Oluşabilir

Uyumadan önce yemek yiyorsanız artı uyuyamıyor olmaktan şikâyet etmekte iseniz yemeği derhal bırakmalısınız. Düzensiz bir uyku bünyeye göre aşırı derecede kilo kaybı ve bununla beraber hastalıklara yol açabilir. Bazı kimselere de düzensiz uyku ve sağlıksız beslenme yüzünden kilo alımına yol açabilir.

Vücudunuzu belirli bir forma sokmak ve daha sağlıklı bir yaşam sürmek için düzenli uyku hakikaten çok mühimdir. Düzensiz uyku sizi depresyona bile sokabilir ve bu size kilo almanızı da sağlayabilir. Bunlardan dolayı düzenli uyku sağlıklı yaşam için önemlidir.

Uykuya dalmadan önce egzersiz yapmak size rahat bir şekilde uyku sağlayabilir ve bedeninizin istediğiniz ölçülere girmesini imkân oluşturur.

düzenli uykudüzensiz uykukaç saat uyumalı

Источник: https://yasamloji.net/altin-ogutler-tavsiyeler/duzensiz-uyku-kilo-aldirir-mi.html

Uykunun Kilo Verme Üzerindeki Etkisi

`Düzensiz Uyku Kilo Aldırıyor`

Kilo verme denilince akla ilk olarak düzenli beslenme, sıkı bir diyet ve spor gelir. Düzenli uyku ise genellikle atlanır. Ancak unutulmamalıdır ki bütün bileşenler birbirini etkiler.

Örneğin düzenli uyumadığınızda aldığınız besin miktarı artar veya sporsuz diyet yaptığınızda kas kaybınız daha fazla olarak kilo vermenizi durur.

 Bu nedenle sağlıklı bir yaşam için düzenli beslenme, egzersiz ve uyku aynı özenle ele alınmalıdır.

Düzensiz Uyku

Düzensiz uykunun metabolizma üzerindeki etkileri aşağıdaki iki önerme altında incelebilir;

 1. Gece geç yatıp, sabah geç kalkmak daha fazla besin alımına neden olur.

  Gece geç yatan kişilerde özellikle abur cubur yemeye eğilim vardır. Çünkü vücutta seratonin salgılanması bilindiği gibi mutluluk verir ve geç saatlere doğru değeri düşer.

  Siz de bu durumda seratonin salgılatabilmek için çikolata, cips gibi sizi mutlu edecek yiyeceklere yönelirsiniz. Akşam yemeğinden sonra uzun bir zaman dilimi vardır.

  Belirli bir yatma saati yoksa kişiler ne zaman yatacaklarını planlayamazlar ve yatmalarına yakın yüksek kalorili besinler tüketirler. Bu durum vücutta yağ depolanması ile sonlanır.

   

 2. Kilo verme düzensiz uyku nedeniyle salgılanan bazı hormonları tarafından engellenir.

  Metabolizmanın gün ışığıyla paralel olarak uyumasını ve uyanmasını sağlayan hormon melatonin hormonudur. Melatonin, en yüksek seviyesine 23.00-04.00 da ulaşır ve sabah saatlerinde seviyesi tekrar düşer.

  Bu hormon hava karardığında uykunuzun gelmesini sağlar ve ışıktan etkilenir. Melatonin hormonu güçlü bir antioksidandır yani vücudunuza zararlı olabilecek maddeleri etkisiz hale getirerek vücudun yenilenmesini sağlar.

  Bu nedenle karanlık bir ortamda ve belirtilen saat aralığında uyumanız önemlidir.

   

 3. Düzensiz uykudan etkilenen diğer bir hormon ise kortizol hormonudur.

  Bu hormon vücutta oluşan herhangi bir stres (hastalık, ateş, ameliyat gibi) durumunda salgılanır. Bağışıklık sistemini baskılar kan şekerini yükseltir, yüksek tansiyonu tetikler.

  Kortizol en düşük seviyesine gece, en yüksek seviyesine ise uykudan uyandıktan 1-2 saat sonra ulaşır. Kortizolün aşırı salınımı vücutta yağlanmaya neden olur. Kortizol üretimi bilgisi, beynin aydınlık/karanlık algısına bağlı olarak beyne iletilir.

  Bu nedenle uyku düzeniniz bozulduğunda kortizol hormonunun salınımı artar buna bağlı olarak yağ depolanması artar.

   

 4. Beyne doyulduğu ve yemeyi kesmesi gerektiği sinyalini gönderen leptin hormonudur. Leptin, gece daha az salgılanan bir hormondur. Buna karşılık olarak beyne acıkıldığı sinyalini gönderen ve leptine zıt etki gösteren hormon ise ghrelin hormonudur. Gece uyumadığınızda ghrelin hormonu daha fazla salgılanırken, leptin hormonu daha az salgılanır.
 5. Görüldüğü üzere düzensiz uyku hormonlarla gereksiz besin tüketimini ve sonuçta kilo alımını tetikler.

  Bunun için her gün aynı saatte yatıp, aynı saatte kalkarak daha az açlık hissedersiniz.  Eğer uyku düzenin çoktan bozulduysa ve gece uykun gelmiyorsa aşağıda belirtilen tavsiyeler uygulanabilir.

Uyumadan Önce Yenmesini Önerdiğimiz Besinler

Uykunuzun gelmemesinden şikayetçiyseniz bazı besinler size yardımcı olabilir. Triptofan proteinini içeren besinler uykunuzun gelmesini sağlar.

Çünkü triptofan proteini uyku döngüsünü düzenleyen melatonin hormonunun yapısına katılır. Bu besinler; ılık süt, yoğurt, kefir, muz, elma, kayısı, bal, keten tohumu ve bademdir.

Akşam yemeğinden sonraki ara öğününüzde keten tohumlu yoğurt veya ılık süt tercih edebilirsiniz.

Uyku kaçıran şeylerden uzak durun

Kafein içeriği yüksek içecek ve yiyecekleri yatma saatine yakın tüketmeyin. Kahve, çay, çikolata, enerji içecekleri kafein içeriği yüksek besinler arasındadır. Alkol ve sigara da uyku kalitenizi etkiler. Alkol başta uykunuzu getiriyor olabilir ancak uyku kalitesini düşüren bir içecektir.

Gece uyanmaları, kâbusları, baş ağrısı, mide bulantısı, diüretik (idrara çıkışı artırma) özelliği ile uykunuzu bölebilir. Sigara ise nikotin içeriği ile kafein benzeri etki gösterir ve uykunuzu kaçırabilir.  Ayrıca uyku saatine yakın kızartma, yağlı ve protein içeriği yüksek besinler(yağlı etler, soslu besinler gibi) tüketmekten kaçının.

Sindirimi zor olduğundan bu besinler hazımsızlık yaratarak uyumanızı zorlaştırabilir.

Kaliteli uyku için ne yapılmalı?

 • Gece yatmadan 2-3 saat öncesinde yemek yemeyi bırakın. Akşam yemeğinde yağlı besinlerden ve kızartmalardan uzak durun.
 • Yatmanıza yakın koyu çay, kahve gibi kafein içeriği yüksek içecekler tercih etmeyin.
 • Uykunuzu daha iyi alabilmek için karanlıkta yatın.
 • Sırt üstü veya anne karnındaki (cenin pozisyonu) pozisyonda uyumak uykunuzu iyi almanızı sağladığı gibi ve bel-omurga sağlığınız açısından önemlidir.
 • Gün içinde yaptığınız spor ve egzersizler gece daha kaliteli bir uyku uyumanıza sebep olur. Ancak yatmadan hemen önce yapmayın. Egzersiz amacınız kilo verme ise metabolizma hızınızı artırmak amacıyla sporunuzu sabahları yapabilirsiniz.

Источник: https://www.diyetkolik.com/uykunun-kilo-verme-uzerindeki-etkisi/

Diyet Yaparken Uyku Saatleri Nasıl Olmalı?

`Düzensiz Uyku Kilo Aldırıyor`

Diyet yaparken uyku saatleri nasıl olmalı, uykunun diyet üzerinde etkisi var mı konuları sıkça tartışılan konulardır. Kilo vermek isteyen ancak hayatında birtakım düzensizlikler olan kişiler, fazla kilolarının yanı sıra hayat düzenlerini de kontrol altında tutmalıdır.

Uykunun kilo kontrolünde önemli bir etken olduğu akıldan çıkarılmamalıdır. Çok fazla uyuyan kişi kadar hiç uyumayan kişi de kilo konusunda zorlanabilmektedir.

Sabah geç kalkmak kilo yapar mı sorusunun cevabı nasıl evet olabilirse hiç uyumamak kilo yapar mı sorusunun cevabı da evet olabilmektedir. Hayatını dengesiz şekilde idame ettiren kişi ne yazık ki metabolizmasının çalışmasını yavaşlatır. Dolayısıyla kilo vermek için kaç saat uyku uyunmalı bilinmelidir.

İlginizi Çekebilir: Uykunun Kilo Üzerindeki Etkisi

Uyku kilo aldırır mı Kadınlar Kulübü gibi sosyal platformlarda çok sık tartışılmaktadır. Fazla uykunun kilo aldırmasının yanı sıra kiloya bağlı kalp ve damar hastalığına, dolaşım yolu sorunlarına neden olduğu da görülmektedir.

Uyku kalitesi ve uyku saati doğru olan kişi, diyetten çok kısa sürede sonuç alabilmektedir. Diyet yaparken uyku saatleri yetişkinler için 7-8 saat civarında düzenlenmelidir.

Birçok yetişkin, 8 saat uykunun çocuklar ve gençler için olduğunu düşünür. Hâlbuki yetişkinlerin de en az diğer yaş grupları kadar uykuya ihtiyacı vardır. Gece uykusuz kalmak, vücudun yağ yakma sürecini olumsuz yönde etkilemektedir.

Diyet Yaparken Uyku Saatleri Nasıl Düzenlenmeli?

Gündüz uykusu kilo aldırır mı sorusu kişiye göre farklı cevap almaktadır. Bunun yanında gece uykusuz kalmak kilo aldırır mı derseniz bunun cevabı evettir. Dolayısıyla kilo vermeyi aklına koymuş olan kişiler, uyku saatlerini gece üzerinden düzenlemelidir.

Günün hiç olmadık saatinde uyumak, baş ağrısından metabolizma sıkıntılarına kadar birçok problemi beraberinde getirmektedir. Kilo almak da bu sıkıntılardan biri olduğu için gece uykularına özen gösterilmesi gerekmektedir.

Gece olduğunda en geç saat 1 civarında uyumuş olmanız gerekmektedir. Gece 1’den sabah 8’e kadar uyuyan birinin kilo vermeme gibi bir ihtimali yoktur. Vücut dinç ve enerjik olmakta, bunun yanında uyku saatlerinde vücut kalori harcamaya devam etmektedir.

Diyet Yaparken Uyku Kalitesi Nasıl Düzenlenmeli?

Diyette uyku kalitesi en az saatler kadar önemlidir. Uykusuz kaldığınız zaman, vücudunuzda hissettiğiniz yorgunluk, bitkinlik, baş ağrısı, baş dönmesi size küçük mesajlar vermektedir.

Her şeyin yolunda olmadığı bu durumlarda diyetin işe yaraması da mümkün olmamaktadır. Dolayısıyla hem uykunuzu saatine uygun almalı hem de kaliteli şekilde uyumalısınız.

Diyet yaparken uykusuz kalmak sadece saatlere bağlı değildir. Gürültüde, ışıklı bir ortamda ya da rahatsız bir yatakta yatmak da uyku kalitesini düşürmektedir. Bu sebeple kendi konforunuzu dengede tutarak diyeti destekleyecek bir uyku uyumalısınız.

Diyet Yaparken Uyku Saatlerine Nasıl Hazırlanılmalı?

 • Kilo vermek için kaç saat uyku uyunmalı sorusundan önce uykuya nasıl hazırlanılmalı sorusu sorulmalıdır. Uykuya hazırlık aşmasında ilk olarak vücudunuzun temiz olduğundan emin olmalısınız. Terli, yapış yapış bir vücutla kaliteli uyku uyumanız mümkün değildir.
 • Düzensiz uyku kilo yapar mı kaygısı gütmemek için her gün aynı saatte yatağa girmeye alışılmalıdır.
 • Uykuya hazırlanırken ortamın çok karanlık olmasına dikkat edilmelidir.
 • En az ışık kadar ses de uyku kalitesini düşürmektedir. Uyku saatlerinde sessiz bir ortamla hazırlanılması önemlidir.
 • Diyet yaparken uyku kalitesi için uyku saatinden en az 4 saat önce hiçbir şey yenmemesine dikkat edilmelidir.

Diyet Yaparken Uyku Saatlerine Dikkat Etmenin Faydaları

Düzenli uykunun faydaları yalnızca normal dönemde değil diyet döneminde de etkili olmaktadır. Kaliteli bir uyku aldığınızda besin ihtiyacınız daha az olmaktadır çünkü uyku yetersizliği enerji kaybı oluşturur.

Uyku yetersizliğine bağlı enerji kaybı sizi şekere, abur cubura iter. Dolayısıyla yeterince uyku almamanız halinde diyetiniz bozulabilir.

Uykunun ideal saatler ölçüsünde alınması,  dinlenmeye yardımcı olmaktadır. Dinlenen vücutta, yağ yakımı çok daha sağlıklı ve hızlı gelişmektedir.

Источник: https://zayiflamaiksiri.com/diyet-yaparken-uyku-saatleri/

uyku kilo aldırır mı | az uyku kilo aldırır mı | az uyku kilo verdirir mi

`Düzensiz Uyku Kilo Aldırıyor`

Kategori: Güncel Hayat – 376Yorum Yazın

Uyku kilo aldırır mı sorusunun cevabı en az hangi besinler kilo aldırır ve hangi egzersizler kilo verdirir kadar önemlidir. Uykunun kilo verme üzerindeki etkisi çok fazladır.

Tıpkı spor gibi, beslenme düzeni gibi uyku da kilo alma veya verme ile ilgili etkiler içerir.

Bu yazıda uyku kilo aldırır mı, 1 gün uykusuz kalmak kiloyu nasıl etkiler, az uyku kilo verdirir mi, uykusuz kalmak veya düzensiz uyku kilo aldırır mı gibi konuların yanıtlarını okuyabilirsiniz.

Uyku kilo aldırır mı?

Doğru beslenme ve egzersiz ile birlikte, kaliteli uyku almak kilo vermenin önemli bir parçasıdır. Zayıf uyku, vücudun yiyeceklere verdiği tepkiyi önemli ölçüde değiştirir.

Uyku kilo verme konusunda çok aktif bir role sahiptir. Eğer diyet ve egzersiz yaptığınız halde kilo vermekte zorlanıyorsanız bu durumun iki olası nedeni vardır: Birincisi düzensiz uyku, ikincisi uyku apnesi!

Annals of Internal Medicine’de yayınlanan araştırmaya göre, yeterince uyumayan – gece başına yedi saatten az uyku – diyetin faydalarını azaltabilir ve etkisizleştirebilir.

Çalışmada, diyet yapanlar farklı uyku programlarına alındı. Vücudunun yeterli dinlenmesi durumunda, kaybettikleri ağırlığın yarısı yağdan kaynaklanıyordu. Ancak uykusuz kaldıklarında, aynı diyette olsalar bile, kaybolan yağ miktarı yarıya indirildi. Dahası, önemli ölçüde açlık hissettiler, öğünlerden sonra daha az memnunlar ve enerjiyi egzersiz yapmaktan mahrum ettiler.

Genel olarak, uykudan yoksun beslenenler, iyi dinlenmiş meslektaşlarına kıyasla yağ kaybında yüzde 55’lik bir azalma yaşadılar. Kısacası az uyku kilo aldırır mı sorusunun cevabını araştırma veriyor; evet, aldırır.

Yeterli ve kaliteli uyku kilo aldırır mı sorusuna gönül rahatlığıyla aldırmaz.

Düzensiz uyku kilo yapar mı? (duzensiz uyku kilo aldırır mı?)

Kilo vermek metabolizmanın dengeli çalışmasıyla mümkündür. Gece geç yatmak daha fazla besin yani kalori almanıza neden olur. Bununla birlikte vücudun sindirim sistemi için gerekli hormonlar en geç saat 22:00 gibi salgılanmamaya başlar. Çünkü vücut artık sindirimi bitirip uyku hormonu, melatonin salgılama hazırlığına geçer.

Siz vücudun biyolojik saatini bozup gece geç yatmak gibi bir alışkanlık edinirseniz vücudunuz sizin bu durumunuza uygun hormon salgılamaz. Gece geç yemek yemek veya akşam yatmadan önce yemek yemek sindirim hormonları salgılanmadığı için vücuda büyük bir yük oluşturur.

Bu yük iki olumsuz duruma sebep olur. Birincisi organları fazla yorar, ikincisi alınan kalorinin enerjiye dönüşmesi mümkün olmadığı için vücutta şeker ve sonra da yağ olarak depolanır. Yani göbek çevreniz ve tüm vücudunuz kilo alır.

Düzensiz uykunun düzensiz hormonları kilo vermeyi engeller. Gece geç yatmak kilo aldırırmı sorusunun evet olana cevabının bir nedeni de şudur. Geç yatınca daha çok abur cubur yemek mümkün oluyor. Daha çok seratonin isteği sizi abur cubura yöneltir.

Düzensiz uykunun kilo aldırıcı etkilerinden biri de kortizol hormonudur. Çünkü kortizol gece düşük seviyelerde salgılanır. Eğer siz vücudun dengesini bozar ve gece de kortizol salgılanmasını tetiklerseniz kilo alma durumuyla karşılaşırsınız. Çünkü kortizolün aşırı salgılanması yağ depolamayı artırıyor.

Uykusuz kalmak veya düzensiz uyku beyne doyduğu sinyalini gönderen leptin hormonu yerine açlık sinyali gönderen ghrelin hormonu salgılanmasını tetikler. Bu durum da doğal olarak kilo almayı teşvik eder.

uykusuz kalmak kilo verdirir mi

Uykusuz kalmak kilo verdirir mi?

Uykusuz kalmak vücudun dengesinin bozulmasına neden olur. Yukarıda belirttiğimiz gibi vücudun dengesinin bozulması kilo vermek yerine kilo almayı tetikleyebilir.

Uykusuz kalmak halsizliği artırır ancak kilo vermeyi sağlamaz. Bununla birlikte başka uykusuz kalmanın zararları metabolizma hızını yavaşlatabilir.

Az uyku kilo verdirir mi?

Az uykunun kilo verdirdiğine dair bir inanç bulunuyor. Buna karşın yapılan araştırmalar az uyku kilo verdirir mi sorusunun aksine kilo aldırdığını ortaya koyuyor. İşte az uyku kilo aldırır önermesinin gerekçeleri!

Az uyumak iştahı artıyor. Bu, uykunun iki önemli açlık hormonu, grelin ve leptin üzerindeki etkisinden kaynaklanmaktadır. Yeterli uyumadığınız zaman, vücut daha fazla ghrelin ve daha az leptin yapar, sizi aç ve iştahınızı artırır.

Bazı modern eğilimler az uyuma teknikleri ile daha dinç kalınacağını savunuyor. Biz az uyuma teknikleri ile dinç kalınıp kalınamayacağını bu yazıda ele almıyoruz ama kilo alınabileceğini iddia edebiliriz.

Az uyuma yolları veya az uyumaya alışmak kilo almaya neden olabilir. Yeterli uyku almayanlarda, kortizol hormonu daha yüksektir. Kortizol, iştahı artırabilen bir stres hormonudur. Kortizol hormonu az uyuma yolları uygulayanlarda yükselir, beraberinde de yağ depolanmasını tetikler. Az uyuyarak Allah korusun, Kortizol göbeği yaparsınız!

az uyumak kilo aldırır mı

Az uyumak kilo aldırır mı?

Az uyumak ile kilo alma arasındaki doğrudan ilişkinin bir boyutu da uyku eksikliği aslında beyninizin çalışma şeklini değiştirmesidir.

Uyku yoksunluğu aslında beynin frontal lobundaki faaliyeti azaltacaktır. Frontal lob karar verme ve kendini kontrol etmekten sorumludur. Az uyku uyumak beyninizin sağlıklı yiyecek tercihleri yapmasını zorlaştırır ve kötü, kilo aldıran yiyeceklere yönelmesine yol açabilir.

Burada bir kısır döngü vardır. Kötü beslenmek az uyku anlamına gelir. Kötü beslenmek az uyumanın yolları veya nedenleri arasındadır. Az uyumak da kötü beslenmenin sebepleri arasında!

Az uyumak daha fazla kalori almaya neden olur. Yapılan araştırmalar deneklere az uyumak için kısıtlama getirildiğinde örneğin yalnızca dört saat uyuduklarında ertesi gün daha fazla kalori aldıklarını gösteriyor. Sıkı durun üç saat az uyumak ertesi gün 599 kalori fazla almaya yol açıyor.

Az uyumak zararlı mı diye soran ziyaretçilerimize en azından kilo almaya etkisi nedeniyle zararlıdır cevabını verebiliriz. Az uyuyarak dinç kalmanın yolları üzerinde çalışanlar veya az uyuma yöntemleri deneyenler için de bu risk önemlidir.

Az uyuyarak dinç kalmanın yolları üzerinde çalışanlar veya az uyuma yöntemleri deneyenler az uyumanın sırlarını keşfederken kilo almanın sırrını da bulmuş olabilirler! Evreka!

Uyku kilo verdirir mi?

Kaliteli ve düzenli uyku kilo verdirir mi biçiminde sormak daha doğrudur. Kilo vermek için uyumak mı gerekir? Uyku uzmanı Dr. Michael Breus, iyi bir gece uykusunun aslında kilo vermenize olanak tanıdığını gösteriyor diyor. Bu konuda yazdığı kitabı Sleep Doctor’s Diet Plan: Lose Weight through Better Sleep dünyada bir hayli ses getiriyor.

Doktor Breus uyku kilo verdirir mi sorusuna şu cevabı veriyor: “Araştırmalar, uyku düzeninin metabolizmanızı nasıl artırdığını, yağ yakmayı tetiklediğini, istekleri ve genel iştahı azalttığını açıklıyor.

En iyi uykunuzu ve en iyi bedeninizi elde etmenize yardımcı olur.

Uykusuz bir akşam alışkanlığı, stres yönetimi teknikleri, hatta sağlıklı yemek ve atıştırmalıklar için tarifler ile kişisel uyku engellerinizi nasıl aşabileceğinizi, daha kolay uyumanıza yardımcı olduğunu gösterir.”

Fazla uyku kilo aldırır mı?

Fazla uyku kilo aldırır mı veya başka bir ifadeyle çok uyku kilo yapar mı? Tahmin edilenin aksine çok uyku kilo aldırır mı sorusunun karşılığı aldırmaz biçimindedir.

Çünkü çok uyku demek vücudun daha az kalori alması demektir. Metabolizmanın daha iyi çalışması, özellikle sindirim sisteminin performansı çok uyku kilo aldırır m sorusunun yanıtını veriyor.

Uyku kilo aldırır mı kadınlar kulübü gibi kadınların konuştukları platformlarda da dile getiriliyor. Aslında çok uyku değil hareketsiz yaşam kilo aldırıyor. Çok uyumak yerine çok yatmak yani! Çünkü her fırsatta yatmak iyi ve kaliteli bir uyku demek değildir. Yatmak başka uyumak çok başka bir davranıştır.

Kilo verdiren durum çok yatmak değil çok uyumaktır. O nedenle fazla uyumak kilo aldırır mı merak eden ziyaretçilerimiz rahat olsunlar. Çok uyuyarak kilo almazlar! Uyku kilo aldırır mı uzmanlar açıklıyor ki aldırmaz!

Aç uyumak kilo verdirir mi?

Aç uyumak midenizde yemek olmaması uyku düzenini etkileyebilir. Düzensiz bir uykuya neden olabilir. Aç karnına uyumak kilo verdirir mi diyorsanız tam aksi sonuç doğurabilir.

Aç uyumak daha fazla insülin salgılanmasına neden olabilir. Uyku düzenini bozabilir. Horon salgılanmasında düzensizliklere neden olabilir. Sabah uyandığında aç uyumak daha çok kalori alımına neden olabilir.

Bu nedenle aç uyumak kilo verdirir mi sorusuna maalesef verdirmez cevabını veriyoruz. Doğru olan ne aç karnına uyumak ne de çok tok uyumaktır. Yedikten en az iki saat sonra uyumak en iyi tercihtir. Mideyi doldurmadan yemek yarı aç, yarı tok olmak da keza öyle!

Uyku hapı kilo aldırır mı? Uyku ilaçları kilo aldırır mı?

Modern yaşamın çok etkileşimli dünyası uyku düzensizliklerini ve uyuyamama sorununu beraberinde getiriyor. Bu duruma stres de eşlik ediyor. 1 gün uykusuz kalmak, 2 gün uykusuz kalmak plaza çalışanları arasında sıkça karşılaşılan bir durumdur. Çare ise uyku ilaçlarında aranıyor. Peki uyku ilaçları kilo aldırır mı? (uyku ilacı kilo aldırırmı)

Uyku hapı kilo aldırır mı? (uyku hapı kilo aldırırmı) Öncelikle uyku hapı nedir inceleyelim. Uyku haplarının çoğu “yatıştırıcı hipnotikler” olarak sınıflandırılır. Bu, uykuyu indüklemek ve / veya korumak için kullanılan belirli bir ilaç sınıfıdır. Sedatif hipnotikler arasında benzodiazepinler, barbitüratlar ve çeşitli hipnotikler bulunur.

Uyku ilaçları genellikle kilo aldırmazlar. Bununla birlikte etken maddelerine karşı duyarlılık gösteren bazı bireylerde kilo almayı tetikleyebilir.

Etiketler: uyku kilo aldırır mıBu Yazıyı Paylaş!Paylaş!Tweetle!!Pinterest!

Источник: http://www.diyetforever.com/uyku-kilo-aldirir-mi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.