Ebeveyni Sigara İçen Çocuk Sigara Bağımlısı Olmaya Daha Yatkın

Çocuğumun Sigara İçtiğini Nasıl Anlarım

Ebeveyni Sigara İçen Çocuk Sigara Bağımlısı Olmaya Daha Yatkın
Çocuğumun Sigara İçtiğini Nasıl Anlarım

Ergenlik yıllarında, gençler nikotine bağımlılık göstermeye, diğer yaş gruplarına göre daha yatkındır. Sigara içenlerin %90’ı, sigaraya 19 yaşından önce başlıyor.

Bu nedenle sigara içmekten kaynaklanan kanser, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, ve diğer kalp hastalıkları gibi zararları etkileri önlemek için, çocuğunuzun verdiği sinyallere karşı temkinli olmak çok önemli.

İşte çocuğunuzun sigara içip içmediğini anlamanız için bir kaç yöntem.

Bölüm1 : Fiziksel Semptomları Tanımak

1Sigaranın neden olduğu öksürüklerine dikkat edin. Sigaranın en yaygın ve en hızlı tespit edilebilen işareti sürekli tekrarlanan sigara öksürüğüdür.

Sigara içmeye başladıktan bir kaç gün sonra ve hatta arada sırada içilse bile hemen ortaya çıkabilir. Öksürükler genellikle sabahları en yoğundur ve gün içerisinde azalır.

Genellikle açık, sarı ve hatta yeşil renkli balgam meydana getirir.

2Sarı dişlere dikkat edin. Sigara içmek zaman içerisinde dişleri sarıya döndürebilir. Bu nedenle çocuğunuz dişlerinin son zamanlarda daha sarı görünüp görünmediğine dikkat edin.

 • Ayrıca, çocuğunuzun bir anda özel diş macunları ya da diş beyazlatıcı bantlar gibi dişleri beyazlatan ürünlerle ilgilenmeye başlayıp başlamadığını gözlemleyin.

3Çocuğunuzun parmaklarındaki sarı lekeleri inceleyin. Dişlerdeki sarılığın meydana çıkması biraz zaman alabilirken, sigara içmek neredeyse hemen parmaklarda ve tırnaklarda sarı lekelere neden olabilir.

4Çocuğunuzun çıkardığı hırıltılı seslere dikkat edin. Hırıltılı sesler çocuğunuzda bir çok fiziksel sıkıntıya işaret edebilir, ama bu sıkıntılardan bir tanesi sigaradan zarar görmüş solunum yolu ve akciğerdir.

5Nefes darlığına dikkat edin. Nefes darlığı bir sigara içicisinin en bariz sinyallerinden biridir. Eğer çocuğunuz aniden uzun süre boyunca aktif hareketlerin içinde bulunamıyorsa ya da fiziksel bir aktiviteden sonra nefesini toparlamakta daha uzun süre harcıyorsa, çocuğunuzun sigara içme olasılığını değerlendirmelisiniz.

6Ne kadar sık solunum yolu hastalığı geçirdiğini gözlemleyin. Sigara içenler, soğuk algınlığı, bronşit ve zatürre gibi solunum hastalıkları geçirmeye daha yatkındırlar. Eğer çocuğunuz birden bu tarz hastalıkları geçirmeye başlamışsa, bu hastalıkların nedeninin sigara içmenin bir yan etkisi olduğunu göz önüne alabilirsiniz.

Bölüm2: Diğer İşaretlere Bakmak

1Kıyafetlerinin ya da saçının sigara kokup kokmadığına dikkat edin. Sigara kokusu üste sinen ve kurtulması kolay olmayan bir kokudur. Eğer çocuğunuz sigara içiyorsa, büyük bir ihtimalle özellikle uzun saçlıysa, saçlarındaki ve kıyafetlerindeki kokuyu fark edeceksiniz.

 • Not: Bazen sigara içen gençler sigara kokusunu aşırı miktarda kolonya ve vücut spreyleri kullanarak bastırmaya çalışabilirler. Sigara kokusu bir miktar bastırılmış olsa da, kokuyu yine de fark edebilirsiniz.

2Odalarının penceresini açık bırakıp bırakmadıklarını gözlemleyin. Çocuklar genellikle sigara içtikten sonra odalarını havalandırmaya çalışırlar. Pencereyi açık tutmak istemek normal bir davranış olabilir, ancak özellikle çok soğuk, yağmurlu, kötü havalarda açık bırakmak isteyip istemediklerine dikkat edin.

3Halının, arabanın ve kıyafetlerinin üzerindeki sigara yanıklarını inceleyin. Ergenler sigara içme konusunda daha az tecrübelidirler ve el-göz koordinasyonları bir yetişkinin ki kadar gelişmemiştir.

Bu nedenle, sigara içmeye başladıklarında, yanlışlıkla etraflarındaki eşyaları yakabilirler. Odalarındaki halının ve kıyafetlerinin üzerindeki yanık izlerine dikkat edin.

Ayrıca bir çok genç arabadaki kokuyu odalarına göre daha kolay maskeleyebileceğini düşündüğünden, arabalarındaki sigara yanıklarına da dikkat edin.

4Odalarında ya da çantalarında kibrit veya çakmak olup olmadığına bakın.

Çakmak ya da kibrit gibi küçük objeleri fark etmek zor olabilir, ancak çocuğunuz çakmak, kibrit satın almaya ve yanında taşımaya başladıysa, bu sigara içtiğinin bir işareti olabilir.

Sadece mum yakmak için taşıdıklarını iddia etseler de eğer sigara içtiğinden şüpheleniyorsanız çocuğunuzun ne kadar sık çakmak ya da kibrit taşıdığını gözlemleyin.

5Sigara içen arkadaşları olup olmadığına dikkat edin. Ergenler oldukça ikna edici olabilirler, bu durumda çocuğunuz arkadaşlarının sigara içmek için yaptığı baskıya yenik düşebilir. Arkadaşları sigara içen gençler, içmeyenlere göre sigara içmeye daha yatkın olurlar.

6Ağız çalkalama suyu ve sakız kullanım sıklıklarını gözlemleyin. Sigara içenler, sigara içmenin ağız kokularının keskin bir sigara kokusuna sahip olduklarının farkındadırlar.

Bu yüzden, içiciler sigara içtikten sonra genellikle bu kokuyu ağız çalkalama suyu ve sakızla bastırmaya çalışırlar.

Eğer çocuğunuz nefesinin nasıl koktuğu konusunda endişeli görünüyorsa, sigara içtiğini sizden saklamaya çalışıyor olabilir.

7Ne kadar para harcadıklarına dikkat edin. Sigara içmek pahalı bir bağımlılıktır. Eğer ulaşım imkanınız varsa, banka hesaplarının hareketlerini ve ne kadar sıklıkla bakkallardan, marketlerden ve sigara satan yerlerden alışveriş yaptıklarını gözlemleyin. Eğer düzenli olarak sigara satın alıyorsa, harcamalarını izleyerek anlayabilirsiniz.

Kaynak:

 • https://www.dosomething.org/facts/11-facts-about-teen-smoking
 • http://www.parentfurther.com/high-risk-behaviors/tobacco/does-your-child-smoke
 • http://www.wikihow.com/Know-if-a-Teen-Is-Smoking

Источник: https://www.pekinasil.com/cocugumun-sigara-ictigini-nasil-anlarim/

Sigara ve Tütün Bağımlılığı

Ebeveyni Sigara İçen Çocuk Sigara Bağımlısı Olmaya Daha Yatkın

Tütün bağımlılığı nedir?

Sigara dünyada ve ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunudur ve yüksek oranda nikotin içerdiği için bağımlılık yapma potansiyeline sahiptir.

Sigara, nargile, pipo içme veya dumanının solunması zamanla kişide psikolojik ve fiziksel bağımlılık oluşturur. Tütün ürünlerinde 4000’den fazla kimyasal madde bulunmaktadır. Esas bağımlılık yapan madde nikotindir. Koklanarak burundan çekilen ya da çiğnenen dumansız tütünler de nikotin kadar yüksek düzeyde zehir içermektedir.
 

Yol açtığı sağlık sorunları

 • Kalp ve damar hastalıkları
 • Bronşların daralması sonucu akciğer rahatsızlıkları ve KOAH
 • Damarlarda tıkanma ve buna bağlı felç
 • Midede gastrit, ülser ve mide kanseri
 • Ciltte sararma, kırışıklık, cilt kanseri
 • Ağız kokusu ve dişlerde sararma
 • Gebelikte sigara içilmesi erken doğuma ve buna bağlı olarak çeşitli gelişim bozukluklarına, doğum sonrası ise sütün kesilmesine yol açar.

Sigarayı bıraktıktan sonra …

 • Sigarayı bıraktıktan 2 saat sonra nikotin vücudunuzu terk etmeye başlar.
 • 6 saat sonra kalp atış hızı ve kan basıncı düşmeye başlar.
 • 12 saat sonra sigara dumanından kaynaklanan zehirli karbonmonoksit kan dolaşımınızdan temizlenir ve ciğerlerinizin daha iyi çalışmasını sağlar.
 • 2 gün sonra tat ve koku duyularınız keskinleşir.
 • 2-12 hafta içinde kan dolaşımı iyileşir, bu da yürüme, koşma gibi fiziksel aktiviteleri kolaylaştırır.
 • 3-9 hafta sonra öksürme, nefes darlığı, hırıltı gibi problemler azalır ve akciğerleriniz güçlenir.
 • 5 yıl içinde kalp krizi riski yarı yarıya azalır.
 • 10 yıl sonra akciğer kanseri riski yarıya inerken kalp krizi riski hiç sigara içmemiş bir kişinin riskiyle aynı orana düşer.

Biliyor musunuz?

 • Dünyada her yıl 6 milyon kişi sigara sebebiyle hayatını kaybetmektedir. Bu sayı her 10 saniyede bir kişinin sigaradan ölmesi demektir.
 • Günde yaklaşık yarım paket sigara içen bir insan her gün beynine 300 nikotin vuruşu gönderiyor.

Bırakmak mümkün!

Sigara bırakma tedavisinde davranış danışmanlığı ve ilaç tedavisi büyük önem taşımaktadır. Ülkemizde pek çok hastanede Sigara Bırakma Poliklinikleri bulunmaktadır. Ayrıca özel sağlık kurumları da sigarayı bırakmaya yönelik ilaç ve psikolojik tedavi hizmeti vermektedir.

İlaç tedavisinin amacı, sigaranın bırakılmasını izleyen dönemde ortaya çıkan nikotin yoksunluğunu gidermektir. Bu ilaçlar doktor tarafından reçeteli olarak verilmektedir. Bunun dışında bir sağlık uzmanına başvurmadan satılan sigara bırakma ürünlerine itibar etmeyiniz.

Sigara içmenin ruhsal ve davranışsal yönleri olduğu da gözden kaçırılmamalıdır. Bu faktörler yeterince incelenmezse, nikotin yoksunluğu geçtikten sonra kişi tekrar sigaraya başlayabilir. Hastanın bağımlılık kriterlerine göre planlanan psikolojik tedavide baş etme becerileri, öfke kontrolü, aile görüşmesi, motivasyona yönelik çalışmalar ve değişik terapi yöntemleri uygulanmaktadır.

 • Bırakma tarihi belirleyin.
 • Çevrenizdeki kişilere sigarayı bırakmayı planladığınızı söyleyin.
 • Karşılaşabileceğiniz zorlukları kestirmeye çalışın ve plan yapın.
 • Çevrenizdeki bütün sigara, çakmak, kibrit ve kül tablalarını uzaklaştırın.
 • Bırakmanın yararlarını düşünün.
 • Yapacak, ilgilenecek yeni şeyler bulun.

Çocuğunuz sigara kullanıyorsa

 • Çocuğunuzu sigara içerken yakaladığınızda zarar vermeden sadece elindeki paketi alın ve sigara içilmemesi ile ilgili ev ya da okul kurallarını hatırlatın.
 • Sigara ile her yakaladığınızda aynı tepkiyi verin. Önemli olan tutarlı tepkiler vermektir. Sınırlarınız net olsun.
 • Kurallara siz de uyun, çocuklar sizi sigara içerken görmemeli.
 • Nasihat dilini kullanmadan sigaranın etkileri hakkında konuşun. Doğru bilgileri öğrenmesini sağlayın.

Risk faktörleri

 • Nikotin yüksek oranda bağımlılık yapıcıdır. 
 • Bırakmaya çalışan içicilerin en az yarısında önemli oranda yoksunluk semptomları ortaya çıkar. 
 • Kullanıcılar sigarasız bir hayatı hayal etmekte zorlanırlar. Bazı kullanıcılar tek başlarına yardımsız bırakabileceklerini düşünürler. 
 • Bazı kullanıcılar olumsuz duygularla baş etme stratejileriyle ilgili sınırlı birikime sahiptir ya da sigarayı bırakmanın çok kolay olduğunu, dolayısıyla bununla uğraşmaya gerek olmadığını düşünürler.

Sigara içenlerde

Pasif İçicilik

Pasif içici, sigara kullanmayan ama sigara dumanına maruz kalan kişidir. Pasif içici olmanın etkileri sigara dumanına maruz kalmanın zamanı, yoğunluğu ve sıklığına göre değişmekle beraber her yıl milyonlarca insan sigaranın neden olduğu hastalıklar nedeni ile ölmektedir.

 • Tütün dumanına maruz kalmak kanser, kalp hastalıkları ve KOAH gibi birçok hastalığa neden olmaktadır.
 • Çocuklar tütün dumanının zararlı etkilerine karşı çok daha hassastırlar.
 • Tütün dumanına sadece 30 dakika bile maruz kalmak, uzun süreli sigara kullanıcılarında beliren fiziksel etkileri ortaya çıkarmaktadır.

 Ayrıntılı bilgi için tbm.org.tr ve birakabilirsin.org adresini tıklayınız.

SIKÇA SORULAN SORULAR

 • SİGARA VE TÜTÜN BAĞIMLILIĞI HAKKINDA MERAK EDİLEN SORULAR VE CEVAPLARI

Tütün bağımlılığı nedir?

Sigara dünyada ve ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunudur ve yüksek oranda nikotin içerdiği için bağımlılık yapma potansiyeline sahiptir.

Sigara, nargile, pipo içme veya dumanının solunması zamanla kişide psikolojik ve fiziksel bağımlılık oluşturur. Tütün ürünlerinde 4000’den fazla kimyasal madde bulunmaktadır. Esas bağımlılık yapan madde nikotindir. Koklanarak burundan çekilen ya da çiğnenen dumansız tütünler de nikotin kadar yüksek düzeyde zehir içermektedir.
 

Yol açtığı sağlık sorunları

 • Kalp ve damar hastalıkları
 • Bronşların daralması sonucu akciğer rahatsızlıkları ve KOAH
 • Damarlarda tıkanma ve buna bağlı felç
 • Midede gastrit, ülser ve mide kanseri
 • Ciltte sararma, kırışıklık, cilt kanseri
 • Ağız kokusu ve dişlerde sararma
 • Gebelikte sigara içilmesi erken doğuma ve buna bağlı olarak çeşitli gelişim bozukluklarına, doğum sonrası ise sütün kesilmesine yol açar.

Sigarayı bıraktıktan sonra …

 • Sigarayı bıraktıktan 2 saat sonra nikotin vücudunuzu terk etmeye başlar.
 • 6 saat sonra kalp atış hızı ve kan basıncı düşmeye başlar.
 • 12 saat sonra sigara dumanından kaynaklanan zehirli karbonmonoksit kan dolaşımınızdan temizlenir ve ciğerlerinizin daha iyi çalışmasını sağlar.
 • 2 gün sonra tat ve koku duyularınız keskinleşir.
 • 2-12 hafta içinde kan dolaşımı iyileşir, bu da yürüme, koşma gibi fiziksel aktiviteleri kolaylaştırır.
 • 3-9 hafta sonra öksürme, nefes darlığı, hırıltı gibi problemler azalır ve akciğerleriniz güçlenir.
 • 5 yıl içinde kalp krizi riski yarı yarıya azalır.
 • 10 yıl sonra akciğer kanseri riski yarıya inerken kalp krizi riski hiç sigara içmemiş bir kişinin riskiyle aynı orana düşer.

Biliyor musunuz?

 • Dünyada her yıl 6 milyon kişi sigara sebebiyle hayatını kaybetmektedir. Bu sayı her 10 saniyede bir kişinin sigaradan ölmesi demektir.
 • Günde yaklaşık yarım paket sigara içen bir insan her gün beynine 300 nikotin vuruşu gönderiyor.

Bırakmak mümkün!

Sigara bırakma tedavisinde davranış danışmanlığı ve ilaç tedavisi büyük önem taşımaktadır. Ülkemizde pek çok hastanede Sigara Bırakma Poliklinikleri bulunmaktadır. Ayrıca özel sağlık kurumları da sigarayı bırakmaya yönelik ilaç ve psikolojik tedavi hizmeti vermektedir.

İlaç tedavisinin amacı, sigaranın bırakılmasını izleyen dönemde ortaya çıkan nikotin yoksunluğunu gidermektir. Bu ilaçlar doktor tarafından reçeteli olarak verilmektedir. Bunun dışında bir sağlık uzmanına başvurmadan satılan sigara bırakma ürünlerine itibar etmeyiniz.

Источник: https://www.yesilay.org.tr/tr/bagimlilik/sigara-ve-tutun-bagimliligi

Sigara içenlerin çocuğunun bağımlı olma riski yüzde 50 artıyor

Ebeveyni Sigara İçen Çocuk Sigara Bağımlısı Olmaya Daha Yatkın

İster yanında, ister balkonda, ister bahçede olsun, içtiğiniz her sigara çocuğunuzu da adım adım bağımlılığa götürebilir. İşin uzmanlarına göre, anne-babasını rol model alan çocuğun bilinçaltına kazınan mesajla sigara bağımlısı olma riski %50 artıyor.

Tülay Karabağ’ın ntvmsnbc’deki haberine göre, tek ebeveynin sigara içmesinin, çocuğun ileride sigara bağımlısı olma riskini 1,3 kat, 2 ebeveynin tiryakiliğinin ise bu riski 2,16 kat artırdığının araştırmalarla kanıtlandığına vurgu yapan Dr.

Anıl Yeşildal, aslında çocuk hekimi ayrıca sigara bağımlılığı üzerine bilimsel çalışmalar yapan bir isim. Özellikle ebeveynlerin içtiği sigaranın çocuk sağlığı üzerindeki etkilerine yoğunlaşan Dr.

Yeşildal'a göre içilen her sigara, aslında çocuğa sıkılan kurşun anlamına geliyor, hatta çocuğun yanında değil uzağında içilse bile.

Çocuk için anne-babanın vazgeçilmez rol modeller olduğunu belirten Acıbadem Etiler Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Anıl Yeşildal, ailesini rol model alarak ve “annem, babam sigara içiyor” düşüncesiyle büyüyen çocuğun sigara içme ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.  

Sigara tiryakisi anne-babaların düştüğü en büyük yanılgının “Ben sigaramı çocuğumun yanında içmiyorum. Balkonda ya da bahçede ondan uzakta içiyorum ve onu koruyorum” düşüncesi olduğunu dile getiren Dr.

Yeşildal, “Tam da bu düşünce nedeniyle, anne-babasını taklit ederek büyüyen, her davranışında onlar gibi olmaya çalışan çocukların küçük yaşlardan itibaren sigara algısı beyinlerine iyice kazınıyor ve ileride çok büyük oranda potansiyel birer sigara içicisi olabiliyorlar” dedi.

'Annem-babam içiyor, ben de içeceğim' algısı gelişiyor

Uzağında da olsa içilen sigaranın çocuğun algısını etkilediğine parmak basan Dr. Yeşildal'a göre, balkonda veya bahçede sigara içerek çocuklarının sağlığını koruduğunu düşünen aileler büyük bir yanılgı içinde.

Uzak bir noktada içerek fiziksel anlamda çocukları sigarının zararlarından korumak belki mümkün olabilir ancak Dr. Yeşildal, zihinsel algıya ve sigara içmenin bulaşıcı psikolojik bir hastalık olduğuna parmak basıyor. Anne-babaların, çocuklarının yanında sigara içmemek konusunda geçmişe göre daha bilinçli olduğunu belirten Dr.

Yeşildal’ın bu konudaki yorumu şöyle: “Hatta çocuklarının görmesini bile istemiyorlar, mümkün olduğunca uzağa kaçarak içiyorlar. 21. yüzyılın anne-babalarına çok teşekkür ediyorum; artık çocuklarının yanında sigara içmedikleri, mümkün olduğunca onları korumaya çalıştıkları için.

Ama çocuktan uzak bir yerde sigara içmek onun zihnini korumaya yetmiyor. Onun zihnine 'annem-babam sigara içiyor ben de büyüyünce içeceğim' düşüncesini aşılıyor.”

Bilinçaltında 80 bin kayıt birikiyor!

Aslında her bireyin sigara bağımlısı adayı olarak dünyaya geldiğini aktaran Dr. Yeşildal, kişiyi sigara bağımlılığına götüren süreci ise şöyle anlatıyor: “13-15 yaşında ilk sigarayı deneyene kadar sigaranın olumlu bir şey olduğu hissini veren yaklaşık 80 bin görsel-duysal kayıt bilinçaltımızda birikiyor.

Yani gencecik bir insan tam 80 bin beklenti ve inançla ilk sigarayı deniyor, ilk deneme kötü tadı ve boğulma hissiyle genellikle tam bir kâbus, yani beklentileri karşılamayabiliyor. Neden keyif alamadım merakıyla tekrar tekrar deneniyor.

Nikotin bağımlısı olduktan sonra da bilinçaltındaki hatalı virüs programı aktive oluyor.”

İllüzyon etkisi sahte gerçekliğe dönüşüyor

Nikotin alımının yarattığı 7-8 saniyelik illüzyonla beklentilerin gerçek olduğu hissinin oluşmaya başladığını kaydeden Yeşildal, bu illüzyonun hayatın her anına yerleştirildikçe, insanın 'sahte gerçeği' haline geldiğini ve kişiyi yıllarca peşinden koşturan korkunç bir kısır döngüye dönüştüğünü söylüyor:

“İşte sigara bağımlılığının oluşum mekanizması bu. Artık siz de bir sigara bağımlısı oldunuz. Hiç görmediğini zannetseniz de sigara içen anne-baba olarak çocuğunuzun da bu hazin kaderi sizinle paylaşma olasılığını yüzde 50 artırıyorsunuz.”

Sigara içmemek özgürleştirir

Kimi çocuk, anne ve babasının içtiği sigara ile hedef haline gelirken kimi de ailesinin tüm koruma çabalarına rağmen çevresinde gördüğü içiciler nedeniyle olumsuz imajı hafızasına yerleştiriyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr.

Anıl Yeşildal, bu imaja karşı aileleri uyarıyor ve onlara; “Sigaranın zararlarını fark etmek, sizi özgür ve mutlu bir 'sigara içmeyen'e dönüştürebilir. Ve inanın bunu başarmak zor değil. Her şey beyinde başlıyor ve beyinde bitiyor.

Beynimiz vücudumuzun eczanesidir” diye sesleniyor.

Источник: https://t24.com.tr/haber/sigara-icenlerin-cocugunun-bagimli-olma-riski-yuzde-50-artiyor,264417

Çocuğunuz sigaraya başladıysa nasıl davranmalısınız?

Ebeveyni Sigara İçen Çocuk Sigara Bağımlısı Olmaya Daha Yatkın

Dünyada en yaygın bağımlılık sigarada gözleniyor. Birçok madde gibi sigara da ilk olarak ergenlik döneminde deneniyor.

Tartışmasız tam bir sağlık düşmanı olan, son yıllarda tüketimini önlemeye yönelik ciddi tedbirler alınan sigarayı ne yazık ki yok etmek mümkün değil.

Peki çocuğunun sigara içtiğini öğrenen aileler çocuklarına nasıl yaklaşmalı? En doğru strateji ne? Acıbadem Fulya Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Meral Akbıyık, ebeveynlerin çocuklarına en doğru yaklaşımının nasıl olması gerektiğini anlattı.

Örnek olun
Her şeyden önce çocuğunuzun bir davranış geliştirmesini istiyorsanız, ona doğru mesajlar vermeniz gereklidir. Kendiniz sigara içerken onun içmesinin doğru olmadığını söylemek o kadar da ikna edici olmayacaktır. Çocuğunuzun gözündeki öneminizi bilin ve ona doğru bildiklerinizi once uygulayarak gösterin, ona örnek olun.

Sigaraya neyin sebep olduğunu anlamaya çalışın

Duygularınızı kontrol edin
Bu tür durumlarda kızmak, cezalandırmak, çatışmaya girmek, kavga etmek pek işe yarar yöntemler değildir. Çocuğunuzun zararını bildiğiniz bir maddeyi kullanması size birçok şey hissettirebilir.

Ancak duygularınızı çocuğunuza aktarırken dikkatli ve yapıcı olmalısınız. İletişiminizi koparmamak en önemli hedef olmalıdır.

Duygularınızı olduğu gibi aktarmak, çocuğunuzla konuyu konuşabilmenizi engeller, daha da kötüsü çocuğunuzun sizden kendine ait birçok bilgiyi saklamasıyla sonuçlanabilir.

Konuşun
Çocuğunuzun neye ihtiyacı olduğunu öğrenmek ana-baba olarak ona nasıl yardımcı olacağınızı bulmanın tek yoludur. Çocuğunuzla konuşun. Sigara kullanmasına neyin sebep olduğunu anlamaya çalışın.

Bazen sorun arkadaşlarıyla çözemediği bir çatışma okul veya öğretmenlerle yaşadığı aşılabilecek bir sorun olabilir. Bazen de sigara kullanmaktaki tek amaç, büyümüş olduğunu ispat etmektir.

Sorunu bilirseniz çözüme de destek olabilirsiniz, çocuğunuzla konuşun.

Nasihat değil bilgi verin!

Sigara hakkında konuşmasını sağlayın
Olumsuzlukları sizin söylemenizden daha etkilisi onun sigaradan yakınmasına izin vermektir. Sigaranın nasıl bir şey olduğunu sorun ve bırakın. Konu sigaradan şikayet ettiği taraflara geldiğinde destekleyebilirsiniz.

Ergenler görünümlerine sağlıklarından daha çok önem veriyor olabilir. Solunum hastalıkları veya diğer sağlık sorunlarını kendilerine uzak görebilirler. O yüzden sigaranın kokusu, dişlere, cilde veya gelişime etkisi onları daha çok etkileyebilir.

Bu konularda, nasihat vermekten kaçınarak bilgi verebilirsiniz.

Her zaman yanında olduğunuzu hissettirin
Çocuğunuzu sigarayı bırakmaya teşvik edin ve her zaman bu konuda yanında olacağınızı hissettirin. Ancak zorlayıp tehdit etmeyin. Çatışmadan kaçınıp onun ulaşabileceği bir destek olmak her zaman işe yarar.

Sosyalleşmesini sağlayın

Uğraşıları destekleyin
Gençlerin uğraşılarının olması, spor veya sanat faaliyetelerine katılmaları, sosyalleşme imkanları onları kendilerini gerçekleştirebilecekleri olumlu deneyler içerisinde tutar ve doyum sağlar. İlgi alanları için destekleyin, önerilerde bulunun.

Sigarayı bırakması için tarih belirleyin

Sigarayı bırakmak istediğinde;
Öncelikle sigara kullanımıyla ilgili problemlerin doğasını bilmelisiniz. Sigara kullanan kişinin sigarayı bırakmaya dair duygularının değişken olabileceğini, dönem dönem tekrar kullanmayı düşünebileceğini önceden bilmeli ve hazırlıklı olmalısınız. Birkaç teknik işe yarayabiliyor;

Yazmak: Çocuğunuzun sigarayı neden bırakmak istediğini yazması için destekleyin. Sigara içme isteği çok yoğun olduğu zamanlarda okumak ona iyi gelecektir.

Tarih belirlemek: Sigarayı bırakmak için bir güne karar vermesini sağlayın. Bu şekilde bırakma işi başlamış olacaktır.

Hayır diyebilmek: Yanında sigara içilmesi kendisi için de kullanma isteğini arttıracaktır. Bunu bilmek ve önlem almak işe yarayabilir. Her zaman uzak durmak işe yaramayacaktır. Hayır diyebilmekle ilgili çalışmak en önemli adımlardan biridir.

Profesyonel yardım almak: Hem yoksunluk döneminde hem de hazırlayıcı faktörlerin belirlenmesinde bir hekim ile görüşmek faydalı olabilir. Unutmayın sigara kullanımının şiddetine göre tedavisi de değişecektir.

İlginizi çekebilir:

Sigarayı bıraktıktan sonra vücutta görülen 11 değişim
Kilo almadan sigarayı bırakabilirsiniz
Sigarayı bırakmada en etkili 4 strateji
 

VİDEO: Sosyal sigara bağımlılığı nedir?

Paylaş

Источник: https://www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/cocugunuz-sigaraya-basladiysa-nasil-davranmalisiniz

Çocuğunuzun sigara kullandığını öğrenince ne yapmalısınız?

Ebeveyni Sigara İçen Çocuk Sigara Bağımlısı Olmaya Daha Yatkın

9 Şubat, 1987 yılından beri Dünya Sağlık Örgütü tarafından Dünya Sigarayı Bırakma Günü olarak kabul ediliyor. Her yıl ülkemizde 100 bin, dünya genelinde ise 6 milyon kişi sigaradan dolayı hayatını kaybediyor. Bu özel günde sigara kullanımının zararlarına dikkat çekilerek farkındalık oluşturulması amaçlanıyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nden Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Onur Noyan, 9 Şubat Dünya Sigara Günü’ne ilişkin yaptığı açıklamada sigara kullanımının ağırlıklı olarak ergenlik döneminde başladığına dikkat çekti.

Elektronik sigara, sigara bırakma aracı değildir !

Sigara bir geçiş maddesidir

Gençler için sigaranın öneminin çok fazla olduğunu belirten Doç. Dr. Onur Noyan, “Ergenler sigara ile genellikle lise döneminde tanışmakta ve kullanımı devam ettirmektedirler. Nikotin bağımlılığı olan yetişkinlerin %90’ı sigaraya ergenlikte başlamaktadır.

Hatta sigara bir geçiş maddesi olarak değerlendirilmektedir. Sigara ila başlayan yol alkol ve madde kullanımına doğru ilerlemektedir.

Bu dönemde ergenlerin sigara ile tanışması önlenirse bir daha sigara ve diğer maddeleri kullanmama olasılıkları çok yüksek olacaktır” uyarısında bulundu.

Büyüdüğünü kanıtlama çabası

Ergenlik sürecinde sigara kullanmaya başlamayı kolaylaştıran birkaç faktör bulunduğunu ifade eden Doç. Dr. Onur Noyan, “Bunların başında çocukluktan yetişkinliğe giderken ailesine büyüdüğünü ve bireyselleştiğini kanıtlama çabası, merak etme, arkadaş ortamına girmek amacıyla kullanım, aile büyüklerini ya da ünlü taklit etmek gelmektedir” dedi.

Ergenlerin sigara kullanım sürecinin yetişkinlerle çok benzer özellikler gösterdiğini ifade eden Doç. Dr. Onur Noyan, “İlk başlarda tek tek olarak kullanılan sigara miktarı giderek artmakta, 3-4 paket sonra yoksunluk belirtileri ve aşerme dediğimiz sigara kullanma isteği başlamaktadır. Bu süreç bağımlılığın geliştiğini gösterir” diye konuştu.

Her üç tiryakiden ikisinin katili sigara

E-sigara en büyük risk

Sigaranın içerisinde bulunan yüzlerce farklı ve zararlı maddenin yanında bağımlılık yapan esas maddenin nikotin olduğunu vurgulayan Doç. Dr.

Onur Noyan, “Son zamanlarda giderek popüler olan ve yazılı ve görsel basında sık sık karşılaşılan elektronik sigaralar aslında çok büyük bir risk oluşturmaktadır.

Ergenler özellikle sigaradan daha güvenli olduğunu düşünerek e-sigara kullanmaya başlamaktalar ve bu kullanım aslında sigara bağımlılığına giden yolun önünü açmaktadır” uyarısında bulundu.

Çocukları sigara kullanımından korumak için alınması gereken önlemler olduğunu ifade eden Doç. Dr. Onur Noyan, şu tavsiyelerde bulundu:

“Öncelikle ergenlik öncesinde çocukluk döneminde bu konuların iletişim halinde konuşulmuş olması gerekmektedir. Çocuklara ders verir nitelikte olmadan sohbet içerisinde sigaranın olumsuz etkileri hakkında bilgi vermek gerekli.

5-11 yaşları arasında çocuklarla sohbet edilirken sigaranın dişlerde sararmaya sebep olduğu, kötü bir nefes kokusuna sebep olduğu, kalp krizi ve astım gibi birçok hastalığa sebep olduğundan bahsetmek çok önemlidir. Sigara içen birisine rastlanıldığı zaman çocuklarla sigaranın olumsuz etkileri ile ilgili sohbet etmeye başlamak çok önemlidir.

  12 yaşından sonra ise ergenlerin ikili ilişkilerde sigaradan görecekleri zararlarla ilgili, çok çabuk bağımlı yaptığı hakkında bilgilendirmek ve hayır diyebilmenin çok önemli olduğu hakkında iletişime geçilmesi fayda sağlayacaktır.

Bunun yanında çocuklara örnek olmak amacıyla yanlarında ve bulundukları ortamda hiç sigara içmemek, sigara içiliyorsa bu duruma engel olmak gerekmektedir. Rol model olarak sigara içmeyen bir ebeveyn büyük önem taşır.

Bir odadan diğer bir odaya bile olsa çocuklardan sigara ya da kibrit, çakmak, e-sigara gibi sigara ürünleri getirmesini ya da satın almasını istememek gerekmektedir. Tüm aile bireylerinin spor, fiziksel aktivite, sağlıklı beslenme alışkanlıkları ve kültürel faaliyetler gibi ‘sağlıklı yaşam’ felsefesini benimsemesi çocuk ve ergenleri her türlü zararlı alışkanlıktan koruyacaktır.”

Sigara, e-sigara, nargile farketmez! Nikotin tek başına da kanserojendir

Doç. Dr. Onur Noyan, çocuğunun sigara kullandığını öğrenen ebeveynlerin mutlaka çocuklarıyla konuşması gerektiğini belirterek “Eğer sigara içtiğinden şüpheleniyorsanız bu konu hakkında mutlaka konuşmak gerekli. Öncelikle şüphelerinizi açık ve net bir şekilde aktarmalı ve sigara içip içmediğini sormalısınız.

Ama bu konuşma sakin bir tonda öfke ve tehditten uzak durarak karşınızda bir yetişkin olduğunu düşünerek yapılmalı. Öncelikle hedefe ne zamandan beri kullandığındansa sigaraya neden ihtiyaç duyduğu, sigaranın etkisinin ne olduğu konusunda bilgi sahibi olmak olmalı. Eğer bir akran baskısı varsa bu konu üzerinde hassasiyetle durulmalı.

Sigara kullanmasını tasvip etmediğinizi sakin bir tonda aktarmak çok önemlidir” uyarısında bulundu.

Bu konu ile ilgili ceza vermek ya da arkadaşları ile konuşmasını engellemenin çok uygun davranışlar olmadığını vurgulayan Doç. Dr.

Onur Noyan, “Sadece arkadaşlarının davranışlarının ne olduğunun önemi olmadığı ve kendisini bireysel olarak kararlar alması konusunda cesaretlendirmek gerekmektedir.

Eğer bağımlılık geliştiğini düşünüyorsanız mutlaka bir uzman desteği alma konusunda işbirliği yapmalı ve bu durumun tedavisi olduğu konusunda bilgi vermelisiniz” diye konuştu.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/cocugunuzun-sigara-kullandigini-ogrenince-ne-yapmalisiniz/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.