Egzama Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi

içerik

Egzamanın Meydana Getirdiği Belirtiler ve Kısaca Tedavisi

Egzama Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi

Egzama sorunu genel anlamda insanlar üzerinde kaşıntı, kızarıklık ve şişlik tarzında belirtiler ortaya çıkartır. Bunlar dışında oluşan belirtiler kişilere göre farklılık gösterebilir.

Egzama Belirtileri

Egzama derinin kırmızı, tahriş olduğu, bazı durumlarda nemli ve sıvılaşan küçük, sıvı dolu yumruların bulunduğu birtakım farklı cilt durumlarını ifade eder. Bu sorun kendini belli başlı belirtiler ile meydana çıkartır.

Egzama belirtileri olan kişiler, kuru, kaşıntılı ve kolay tahriş olmuş cilde sahip olma eğilimindedir. Bu yıllarca devam edebilir ve cilde zarar verebilir. Meydana gelen belirtiler genelde aynı olsa da kişiden kişiye göre farklılıklar meydana gelmektedir.

Seboreik egzamalarda ve diğer egzama türlerinde oluşan genel belirtiler arasında;

Bebekte

Egzama belirtileri nelerdir kapsamında, bebeklerde, döküntüler çoğunlukla yanaklarda, kafa derisinde, diz ve dirseklerin ekstansör (dış) yönlerinde ortaya çıkar.

Çocuklarda

Çocuklarda sorun dizlerin ve dirseklerin kırışıklıkları sıklıkla meydana gelir. Diğer semptom alanları arasında bilek ve ayak bileği ve uylukların üst kısmı boyun ile deri kırışıklıkları bulunur. Buralarda kızarıklık, pullanma ve çatlak sık şekilde oluşur.

Yetişkinlerde

Egzamanın semptomları olan erişkinlerde dermatit döküntüsü genellikle kol ve bacakların buruşukluklarında ile çevresinde görülür. Bazı kişilerde ellerde, memede ve ayaklarda etkilenen bölgeler içinde yer alır.

Bazen nifikasyon adı verilen cildin kalınlaşmasını gelişebilir ama bu daha büyük çocuklarda ve yetişkinlerden çok bebeklerden daha sık görülür. Bazı yetişkinlerde bakteri ve virüslerin deri enfeksiyonları meydana gelebilir.

Egzamanın kaşıntı ve döküntülerini kötüleştiren birçok şey vardır. Bunlar her kişi için farklıdır.

 Kaşıntı, kızarıklık ve diğer semptomları kötüleştiren şeyleri anlamaya çalışmak için uzman doktorun söylediklerine kulak vermek çok önemlidir.

Alerjik Egzama Belirtileri

Alerjik egzama belirtileri kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Belirtiler tipik olarak alerjenle temasın meydana geldiği yerlerde gelişir. Nadir durumlarda, belirtiler vücudun diğer bölgelerine yayılabilir.

Ortak belirtiler şunlardır:

 • Kaşıntı
 • Yanma hissi
 • Ağrı
 • Sızabilecek, tahliye olabilecek veya kabuklanabilecek kırmızı yumrular
 • Sıcak, hassas cilt
 • Pullu, ham veya kalınlaşmış cilt
 • Kuru, kırmızı veya kaba cilt
 • İltihap
 • İsilik

Atopik Egzama Belirtileri

Atopik egzamada cilt bölgelerinin kaşıntılı, kuru, çatlamış, ağrılı ve kırmızı olmasına neden olur. Genellikle semptomların düzeldiği dönemler vardır, bunu daha da kötüye gittikleri dönemler izler (alevlenmeler). Alevlenmeler ayda iki veya üç kez sıklıkta ortaya çıkabilir.

Atopik egzama vücudun her yerinde meydana gelebilir ama  en çok ellerde (özellikle parmaklarda), dizlerin dirseklerinde, sırtta, çocuklarda yüz ve kafa derisinde gözlemlenir. Atopik egzamanın şiddeti insandan insana çok değişebilir. Hafif düzeyde olan kişilerde bazen kaşıntılı olan küçük kuru cilt bölgeleri olabilir.

 Daha şiddetli meydana gelen kişilerde atopik egzama vücudun her yerinde yaygın olan kırmızı, iltihaplı ve sürekli kaşıntıya sebep olarak meydana gelir. Uykunun bozulmasına ve ikincil enfeksiyonlara neden olabilir. Ayriyeten kaşıntı giderek kötüleştirebilir, kaşınma ve düzenli kaşınma döngüsü gelişebilir.

  Egzamadan kaynaklı olarak etki altında kalan cilt bölgeleri, durum düzeldikten sonra geçici olarak daha karanlık ya da daha açık olabilir. Bu daha koyu tenli insanlarda daha belirgindir.

Enfeksiyon Belirtileri

Bazen kişilerde egzamadan kaynaklı olarak etki altında kalan cilt bölgeleri enfekte hale gelebilir. Bir enfeksiyon belirtileri aşağıdaki gibidir.

 • Egzama çok daha kötü hale gelir.
 • Ciltten sıvı sızması oluşur.
 • Cilt yüzeyinde sarı bir kabuk veya egzamada görülen küçük sarımsı beyaz lekeler çıkar.
 • Cilt şişlikler olabilir.
 • Ateş

Nedenleri ve Tedavisi

Egzamanın kesin olarak bir nedeni bulunmaz. Ancak tek bir şeyden kaynaklı olmadığı açıktır. Sorun genelde genetik durumlardan ve alerjik sorunlardan kaynaklı meydana gelir. Genetik olan kişilerde  sıklıkla  astım  ve saman nezlesi gibi diğer durumlarla birlikte gelişir. Egzamanın semptomları çoğu zaman sabun, deterjan, stres ve hava gibi belirli tetikleyicilere sahiptir.

 Bazı kişilerde  yiyecek alerjileri özellikle şiddetli egzamaların var olduğu küçük çocuklarda rol oynayabilir. Beli bir yiyeceğin semptomları daha kötü hale getirip getirmediğinin belirlenmesi için yiyecek günlüğü tutulması gerekebilir. Alerji testleri çoğu zaman gerekli görülmez ama herhangi bir gıda alerjisinin semptomların tetiklenmesine neden olduğunu öğrenmek için yapılmalıdır.

Tedavisi

Sorunun tedavisi, semptomları hafifletmeye yardımcı olacak şekilde gerçekleştirilir. Birçok kişide zaman içinde iyileşmeler meydana gelir. Semptomları kontrol altına almak ve egzamayı yönetmek için birçok farklı tedavi kullanılabilir. Tedavisi için;

 • Çizilmeleri azaltma ve tetikleyicileri önleme gibi kişisel bakım teknikleri sık şekilde uygulanır. Uzman doktorlar bu detaylara dikkat edilmesini özellikle isterler.
 • Yumuşatıcılar (nemlendirici tedaviler ) özellikle kuru ciltler için günlük olarak kullanılır. 
 • Topikal kortikosteroidler, alevlenmeler ve parlamalar esnasında şişlik, kızarıklık ve kaşıntıyı azaltmak için kullanılır.
 • Fototerapi
 • Yaşam tarzı değişiklikleri, tedavisi için yaşamsal anlamda birçok detayın ve beslenme şeklinin değiştirilmesi istenir.

Источник: //ciltte.com/egzama-belirtileri.html

Egzama (Seboreik Dermatit) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Egzama Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi

Görülme sıklığı yaygın hastalıklardan biri olan egzama (seboreik dermatit) vücuttaki saçlı derilerde meydana gelen bir rahatsızlıktır ve tedavisi mümkündür.

Saçlı deri kısımlarında aşırı meydana gelmesi bu rahatsızlığın en önemli tetikleyici unsurlarından biridir. Kaşlarda, göz kapaklarında ve kulak arkasında kırmızı döküntüler başlıca belirtileri arasında sayılmaktadır.

Çoğu zaman saçlarda görülen kepeklenme ile karıştırılan bir durum olsa da seboreik dermatit rahatsızlığında saçlı derideki döküntüler kızarıklıklarla birlikte görülmektedir.

Egzama sözcüğü, en yaygın egzama türü olan atopik dermatiti belirtmek için kullanılabilir. Egzama teriminin temelde iki farklı anlamı bulunmaktadır.

Döküntü benzeri cilt koşullarını ifade etmek için veya genelde bebeklik döneminde başlayan ve çocukluğa kadar devam eden kronik bir cilt rahatsızlığı olan atopik dermatiti tanımlamak için kullanılabilir.

Bazı insanlarda egzama büyüdükçe azalmaya başlarken bazı insanlarda tam aksine ergenlik ile kendini göstermeye başlayabilir.

Zona Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?

Egzamanın kendi içinde ayrılan 11 farklı türü bulunmaktadır. Bu türler içinde en yaygın olanı atopik dermatittir. Bu sağlık durumunun genetik temeli vardır ve ortak bir egzama türü oluşturur.

Atopik dermatit, uçucu alerjilere yatkınlık gösteren kişilerde ortaya çıkabilir ancak genellikle alerjik bir dayanağı yoktur. Özellikle, yanaklarda, ellerde, boyunda, dirsek ve dizlerde oluşmaktadır.

Hayat düzeniniz, beslenmeniz ve çevresel faktörler hastalığı tetikleyebilir.

Egzama (Seboreik Dermatit) Nedir?

Egzama cilt derisinin; iltihaplı, kaşıntılı, kırmızı, çatlak ve kuru hale dönüştüğü bir durumdur. Hastalık sırasında kabarcıklar da oluşabilir.

Dünya nüfusunun büyük bir bölümünü farklı şiddetlerde etkilemektedir. Döküntüler genellikle kafa derisinde ve yanaklarda görülür. Kızarıklıklar aşırı kaşıntıya neden olabilir, bu da uyku sorununa neden olabilir.

Sürekli sürtünme ve cildin zedelenmesi de beraberinde cilt enfeksiyonlarını getirir.

Ciltte kızarıklık ve döküntülerin başlıca sebeplerinden biri olan egzamanın en hafif seyri bebeklerin kafa derisinde görülen konak şeklidir. Tedavisi son derece kolay olan bu hastalık düzenli bakım sonucunda tamamen geçebilmektedir. Sivilce ve sedef gibi cilt hastalıkları bulunan kişiler bu hastalığa yatkın özelliktedirler.

Birçok cilt hastalığı ile benzer belirtiler göstermesinden dolayı diğer hastalıklar ile sıkça karıştırılmaktadır. Bu sebeple hastaların kendilerinde gördükleri şikayetleri doktorlarına detaylı bir şekilde ifade ederek teşhisi konusunda yardımcı olmaları önerilmektedir.

Bebeklerde ve yaşlılarda daha çok görülebilen bu hastalık bir kişide görüldüğü takdirde tekrarlama olasılığı bulunmaktadır. 3 yaşın altındaki bebeklerde yalnızca bez bağlanan kısımlarda görülmesi olasıdır.

Yağlı cilt yapısına sahip kişilerde daha sık görülürken, hastalığın başlıca sebepleri arasında mantar türündeki bazı organizmaların olduğu düşünülmektedir.

Ayrıca bağışıklık sistemi düşük olan ve parkinson hastalığı mevcut olan kişiler de risk grubu içinde yer almaktadırlar.

Egzamanın Nedenleri Nelerdir?

Halk arasında egzama olarak bilinen, kaşıntı ve döküntüler ile seyreden, oldukça rahatsız edici bir hastalık olan seboreik dermatitin en önemli nedenleri arasında yağ bezelerinin normalin üzerinde çalışması gelir. Hastalığın şiddeti salgılanan yağ bezelerinin düzeyine göre farklılık gösterebilmektedir.

Yapılan araştırmalar sonucunda ise HIV virüsü taşıyıcısı olan kişilerde bu hastalığın görülme oranı %85’lere dayanmaktadır.

Sebum bezeleri olarak adlandırılan ve en çok yüz, kulak ve göğüs bölgesinde bulunan bezelerdeki salgının yüksek miktarda olması seboreik dermatit için en önemli sebeptir.

Bunun dışında epilepsi, parkinson ve yüz felci gibi hastalıklar da bu rahatsızlığı tetikleyen unsurlardır.

Egzamanın spesifik nedeni bilinmemekle birlikte kalıtsal (genetik) ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonu nedeniyle geliştiği düşünülmektedir.

Ebeveynlerde egzama ya da farklı bir atopik hastalık varsa, çocuklar egzama geliştirebilirler. Her iki ebeveyn de atopik bir hastalığa sahip olursa, ihtimal artar.

Çevresel faktörlerin egzamanın semptomlarını ortaya çıkardığı da bilinmektedir. Bunlar arasında şunlar bulunur:

 • Tahriş edici maddeler: Sabunlar, deterjanlar, şampuanlar, dezenfektanlar, taze meyveler, etler veya sebzeler.
 • Allerjenler: Toz akarları, evcil hayvanlar, polenler, küf ve kepek.
 • Mikroplar: Staphylococcus aureus, virüsler, bazı mantarlar gibi bakteriler.
 • Hava koşulları: Sıcak hava, yüksek ve düşük nem, egzersiz esnasında oluşan ter.
 • Gıdalar: Süt ürünleri, yumurta, fındık ve tohumlar, soya ürünleri, buğday.
 • Stres: Egzamanın birincil nedeni değildir, ancak belirtileri daha da kötüleştirebilir.
 • Hormonlar: Kadınlar egzama semptomlarının kötüleşmesini hormon seviyeleri değiştiğinde (örneğin gebelik sırasında ve menstürasyon döngüsündeki belirli noktalarda) yaşayabilirler.

Egzamanın Belirtileri Nelerdir?

Egzama, ciltte kuru ve pullu lekeler bulunan bebeklerde kendini gösterir. Bu yaralar genellikle yoğun şekilde kaşındırır. Egzama semptomları, kişinin yaşına bağlı olarak değişebilir. Kendini ilk olarak; kızarıklık, şişme ve yoğun kaşınma hissiyle gösterir.

Döküntüler genellikle dirseklerde veya diz kapaklarında görülür. Boyun ve ense bölgesinde de görülebilir. Döküntüler cildinizin kurumasına, kaşınmasına ve cilt enfeksiyonlarına neden olabilir.

Kuruluk nedeniyle pullu görüntü olabilir veya kanamalı yaralar açılabilir. El egzaması parmaklarınızı etkilerken, ileri seviye egzamalar göz problemlerine neden olabilir.

Bazı vakalarda ise deride su toplama, aşırı kurumadan kalınlaşma ve renk değiştirme durumları da görülmektedir.

Egzama rahatsızlığının belirtileri arasında yüz ve göğüs kısımlarında pembemsi ve kepeklenmiş özellikte olan deri dikkat çekmektedir.

Genellikle saç bölgesinde baş gösterdiği için sıradan kepeklenme ile çokça karıştırılmaktadır.

Pek çok kişinin saç derisinde görülen kepeklenme daha ince ve beyaz renkte kabuklanmalar iken, seboreik dermatitteki kabuklanmalar daha geniş alanı kaplamakta ve kabukları oldukça kalın olmaktadır.

Egzamadan Korunma Yolları Nelerdir?

Düzenli sıcak banyolar, egzama semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Pamuklu ve yumuşak kumaşlar giymek iyi gelecektir. Sert kumaşlardan ve tahriş edici giysilerden kaçınmanız gerekir. Çamaşırları yıkarken hafif sabun veya sabunsuz bir temizleyici kullanın. Sizi çok terletecek aktivitelerden mümkün olduğunca uzak durun ve yoğun nemden kaçının.

Kuru ve soğuk havalarda cildinizi elinizden geldiğince nemli tutun. Kimyasal maddelerden ve tozlardan uzak durun, parfüm, deodorant gibi ürünler kullanmamaya çalışın. Kış aylarında cildinizi korumak için bilmeniz gerekenler bu yazımızda anlatılmıştır.

Yağlı bir cilde sahip olmak seboreik dermatit için başlı başına bir risk faktörü olduğundan, bu tür riskleri ortadan kaldırmak en iyi önleme yolu olacaktır.

Bu doğrultuda dengeli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir.

Sağlıklı beslenerek vücut direncini çeşitli hastalıklara karşı korurken kişisel hijyene ve çevre temizliğine de dikkat ederek bu hastalıktan korunma ihtimali yükseltilebilir.

Egzamanın Tedavisi Nedir?

Egzama hayati tehsi olan bir hastalık değildir. Ancak tedavi edilmediği taktirde, kişinin günlük yaşantısını etkiler ve huzur bozucu bir hal alır. Önerilen tedavi, etkilenen cildi iyileştirmeyi ve belirtilerin alevlenmesini önlemeyi amaçlamaktadır. Doktorlar; hastanın yaşı, semptomları ve sağlık durumuna dayalı bir tedavi planı önerebilirler.

Seboreik dermatit tedavisi hastanın yaşı ve fiziksel özellikleri gibi etkenlere göre farklılık göstermektedir. Yetişkinlerde görülen bu cilt hastalığı için ilk etapta çinko ve selenyum içeriği yüksek olan şampuanlar önerilmektedir. Hastalığı daha şiddetli boyutta geçiren kişiler için ise kortizonlu ilaç ve kremler verilmektedir.

Bebeklerde cildi kurutmayacak ürünlerin kullanılması tavsiye edilmektedir. Saç derisinin kabuklanmış görüntüden kurtulması için banyo öncesinde zeytinyağı ile hafifçe masaj yağmak ve tarak ile nazikçe bebeğin saçlarını taramak söz konusu belirtileri yok edecektir.

Stres egzamayı tetikleyen en önemli şeylerden biridir, bu nedenle öfke kontrolü terapisi almak veya huzur verici aktivitelerde bulunmak iyi gelebilir. Daha önce egzama geçirmiş birinin cildi son derece hassastır.

Hastalığın yenileme ihtimali olduğundan, çok daha dikkatli davranmaları gerekmektedir.

Burada kastettiğimiz ise, egzamayı önleme yollarında bahsettiğimiz; kimyasal tahriş ediciler, kuru hava, stresli yaşam gibi faktörlerden uzak durmaktır.

Beriberi Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Egzamanın artması halinde hemen bir sağlık kuruluşuna giderek reçeteli tedavileri deneyin ve ilaç tedavisine başlayın. Topik kortikosteroid kremler, anti-inflamatuar ilaçlardır ve cilt inflamasyonu, kaşıntısı gibi egzamanın ana semptomlarını hafifletmektedir. Mikroba bağlı sorun yaşayanlar antibiyotik etkili merhemler kullanabilirler.

Cilt hastalıklarında bitkisel tedavi yollarının gözle görülür şekilde olumlu etki etmesi egzama sorunu yaşayan pek çok kişinin de tedavi konusunda bitkisel yollara başvurmalarına neden olmaktadır. Doğal yoldan egzama hastalığından kurtulmak için düzenli olarak havuç suyu tüketmek, havuçta bulunan vitaminler aracılığı ile ilaç ya da krem kullanmadan iyileşmeyi sağlayacaktır.

Источник: //bilgihanem.com/egzama-nedir/

Egzama Belirtileri ve Tedavisi

Egzama Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi

Haber güncelleme tarihi 29.01.2019 09:22

“Egzama”, yaygın olarak görülen ve tıp dilinde “dermatit” olarak adlandırılan bir cilt iltihaplanmasıdır. Kızarıklık, kuruluk ve döküntü şeklinde görülmektedir.

Kötü bir görünüme neden olan egzama dikkatli özenli uygulanan bir tedavi uygulandığı takdirde hastalığın bir tehsi bulunmamaktadır.

 Bu içerikte, “egzama nedir ve belirtileri nelerdir?” konuları başta olmak üzere, “egzama nasıl geçer, egzama ne iyi gelir, egzama belirtileri nelerdir ve egzama bulaşıcı mıdır ” gibi soruları inceleyeceğiz.

Egzama Nedir?

Egzama, hemen hemen her yaş grubundan bireyin hayatının bir bölümünde egzama ile karşılaştığı görülmüştür.

Egzamanın birçok türü içerisinde en çok rastlanılanı ise “atopik dermatit” olarak adlandırılan alerjik egzamadır. Alerjik egzamanın yanı sıra akut, kronik, yaş ve kuru egzama türleri vardır.

Egzama türleri genel olarak kızarıklık, iltihaplı akıntı ve kabarma şeklinde görülmektedir.

Alerjik Egzama (Atopik Dermatit)

En yaygın egzama türüdür. Kızarıklık, iltihaplaşma ve kaşıntı çok fazla görülmektedir. Kafa derisi, surat, vücud kıvrımları, el ve ayaklarda görülmektedir. Alerjik egzamada yapılması gerekenler;

 • Steroid merhem
 • Cildi sürekli nemli ve yağlı tutma
 • Antibiyotik kullanımı

Kontakt Egzama 

Tahriş eden kontakt egzama; derinin cildi tahriş edecek bir cisme dokunmasıdır. Bu durum ciltte alerjik reaksiyon gösterirse alerjik kontakt egzamaya dönüşebilir.

Ter, aşırı sıcak, tükürük, ağaç polenleri ve bazı hayvan türlerinden dolayı oluşabilmektedir.

 Deodorant gibi kozmatik ürünlerin yanı sıra bazı metal küpelerde alerjik kontakt ezgama belirtisi göstermektedir.

Varisli Egzama

Varisli egzama genellikle yaşlılarda görülen sağlıksız kan akışından dolayı ortaya çıkan egzama türüdür. Ayak bilekleri ve etrafından kızarıklık ve kabarma şeklinde görülür. İhmal edilmemesi ve oldukça kısa sürede tedavi edilmelidir. Tedavi edilmezse bölgede ülser oluşacaktır.

Dairemsei Egzama

Genellikle el ve ayaklarda daire şeklinde olan ve akıntının çok olduğu egzama türüdür.

El Egzaması

Yalnızca ellerde oluşan kırmızı yaralar görülür. Çok sık el yıkaması sonucu deterjan ve sabunların deriyi tahriş etmesi sonucunda da oluşmaktadır.

Numuluer Egzama

Mantar nedeniyle kol, bacak ve göğüs kısımlarında görülür. ancak mantarın görüldüğü bölgenin dışında bozuk para şeklinde oluşurlar.

Asteototik Egzama  

Yağ oranının düşük olduğu kuru cilt bölgerinde oluşur. Kabartı ve akıntının dışında deride çatlaklar oluşturur.

Kan Dolaşımını Durduran Egzama

Genellikle ayak bileklerinde ve baldırlarda oluşur. Oluşan bölge şişer, kırmızı çıkıntılar oluşur ve iltihaplanır. Bu egzama türünde ayak bileklerinde ağrılara rastlanılır.

Kronik Simpleks n  

Bir bölgenin sürekli kaşınması durumunda ortaya çıkan egzama türüdür.

Seborik Egzama

Genellikle kafa derisinde görülen ve diğer egzama türlerinin aksine daha yağlı olur.

Egzama Hastalığı Neden Olur?

Birçok etkenden dolayı egzama hastalığı meydana gelebilir. Peki, meydana gelen egzama hastalığına sebep olan şeylerin başında neler gelir? İşte, egzama hastalığının nedenleri

 • Zamansız ve doktor kontrolü olmadan kullanılan ilaçlar egzamaya neden olur. 
 • Mantar ve mikrop kökenli enfeksiyonlar egzamaya neden olur. 
 • Kozmetik ürünleri egzamaya neden olabilir. 
 • Çok sık el yıkanması, deterjan ve çamaşır suyunun sıkça kullanması egzamaya neden olabilir.
 • Bazı kumaşlarda bulunan boyalar egzama nedenlerindendir.
 • Metalik takı ve aksesuarlar. 
 • Alerji yapan gıdaların tüketimi çeşitli bölgelerde egzamaya neden olabilir. 
 • Astım hastaları ve saman nezlesi olanlarda alerjiye bağlı olarak egzamaya rastlanır. 
 • Stres egzamanın başlıca nedenlerindendir. Hiçbir alerjik durum olmadan strese bağlı egzamalar görülmektedir. 
 • Kadınlardaki hormon değişikliği egzamayı arttırmaktadır. 
 • Uzun ve sıcak duş alımı.
 • Ani hava değişimi. 
 • Kışın nemsiz hava egzamaya neden olmaktadır.
 • Genetik etkenler. 
 • Bağışıklık sisteminin güçsüz ve yetersiz olması egzama oluşumuna neden olur. 
 • Toz ve kum.

Egzama Belirtileri Nelerdir?

Birçok hastalıkta olduğu gibi Egzama hastalığında da kendini belli eden bazı belirtiler yer almaktadır. İşte, egzamanın belirtileri;

 • Sürekli kaşınma isteği 
 • Derinin kalınlaşması ve kabarması
 • Derinin pul pul dökülmesi 
 • Kızarıklık 
 • İltihaplanma
 • Derinin kepekleşmesi
 • Derinin nadiren su toplaması 
 • Deride çatlak oluşumu

Egzamayı Tetikleyen Yiyecekler

Hemen hemen her rahatsızlıkta olduğu gibi egzamada da tetikleyen birçok unsur bulunmaktadır. Çevresel faktörler, iklim koşulları ve stres gibi nedenlerin yanı sıra tükettiğimiz gıdalarda alerjik reaksiyon gösterip egzamayı tetiklemektedir. Egzamayı tetikleyen belli başlı gıdalar;

 • Domates
 • Patlıcan
 • Kabak
 • Portakal gibi asitli meyveler
 • Limon
 • Süt
 • Yumurta
 • Koruyucu içeren gıdalar
 • Gluten ve soya

Egzama Tedavisi

Egzama nedeniyle deri oldukça hassaslaşır ve bu durum egzama tedavisi konusunda bazı zorluklar çıkartır. Derinin sürekli olarak kaşınması ve tahriş edecek maddelerden kaçınılmaması tedavi sürecini olumsuz yönde etkileyecektir. Egzama tedavisinde öncelikli olarak hijyen ve özen çok önemlidir.

Uygulanacak tedavinin olumlu sonuçlanması için hastanın özenli davranması gerekmektedir. Egzama tedavisinde birçok ilaç ve merhem kullanılmaktadır. Ancak bu ilaçların doktor tavsiyesi ve kontrolünde olması çok önemlidir. aksi halde birçok olumsuzluğa neden olabilir.

Tedavide kaşıntıyı önleyen merhem ve ilaçlar kullanılmaktadır.

Egzamaya Ne İyi Gelir?

Egzama hastalığına yakalanan birçok hasta “Egzamaya ne iyi gelir” konusu hakkında tam olarak bir bilgiye sahip değil. Peki, egzama hastalığına yakalanan hastalar egzamayı geçirmek için neler yapmalıdır? “ Egzama bitkisel tedavisinde “ hangi ürünler yer alır?

Yulaf Tozu

İnce öğütülmüş yulaf tozları egzama hastalığına iyi gelen bir bitkisel besindir. İltihap ve tahriş önleyici bir etkiye sahiptir. Bir küvet dolusu ılık su içerisine bir iki bardak yulaf tozu ekleyin ve suyun içerisinde 15-20 dakika bekleyin. Sudan çıktığınızda cildinizi hafifçe kurulayın.

Zerdeçal

Birçok hastalığa iyi gelen zerdeçal, egzama hastalığına da iyi gelmektedir. Zerdeçal içerisinde yer alan kürkimin, iltihap ve bakteri önleyici bir özelliğe sahiptir.

Epsom Tuzu

Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan Epsom tuzu, içerisinde magnezyum sülfat bulundurmaktadır. Bu maddeler hem iltihap hem de bakteri giderici bir özelliğe sahiptir.

Salatalık

Salatalığın yük bir su içeriğine sahip olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Bu durumun yanına güçlü iltihap önleyiciliği de eklenince egzama tedavisine iyi gelen önemli besin olarak karşımıza çıkmaktadır.

Salatalığı kullanmak için ilk olarak salatalığı dilimlere ayırın. Sonrasında ise bu dolu bir kap içerisinde bekletin ve en az bir saat bekletin. Sonrasında ise suyunu süzüp egzamalı bölgeye koyun.

Bu işlemi aralıklarla 3-4 defa tekrarların.

Papatya

Papatya da egzamaya iyi gelen bir tedavi yönteminde kullanılmaktadır. İltihap önleyici olma özelliği yer alan papatyayı sıcak su içerisinde 15 dakika haşlayın. Sonrasında ise sıcak su içerisinde temiz bez parçasını ıslatın ve sonrasında süzüp soğumasını bekleyin. Ardından da egzama bölgesine sürün.

Egzama Nasıl Geçer?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere egzama hastalığı oldukça yaygın olan bir hastalıktır. Oldukça yaygın bir cilt hastalığı olmasından dolayı içsel ve dışsal faktörler egzamanın oluşmasında etkilidir.

 Egzama hastalığına yakalanan hastalar ilk olarak “Egzama nasıl geçer” sorusunu sormaya başlar.

Peki, egzama tedavisi nasıl yapılır? Egzama tedavisinde ne kullanılır? Egzama nasıl geçer? İşte, tüm detaylarıyla egzama tedavisi ve yöntemleri…

Şampuan

Vücudunuzda oluşan egzamanın en önemli sebepleri arasında şampuan gelmektedir. Bu riski ortadan kaldırmak için kesinlikle şampuan değişikliğine gidin.

Nemlendirici

Egzamaya sebep olan etkenlerin başında cildin kuru olması gelmektedir. Egzamayı önlemek için vücudunuzu nemlendirin. Nemlendirmek için ise badem yağı, kakao yağı gibi doğal nemlendiriciler kullanabilirsiniz.

Diyet – Zayıflama Besinleri

Dengeli bir yeme alışkanlığı vücudun her bölgesi için olduğu kadar egzama için de etkilidir. Vücuda vitamin ve mineral almanız gerekmektedir. İhtiyacınız olan temel yiyecekler ise Omega 3, 6, 9 ve C, E ve D vitaminidir.

İnek Sütü

İnek sütü egzamayı arttıran besinlerin başında gelmektedir. Eğer egzamı başlatan veya tetikleyen bir süreçteyseniz inek sütü kullanımına bir süre ara vermeniz iyi olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken durum ise, inet sütünü egzama için kestikten sonra, yerine aynı etkiye sahip gıda takviyesi yapılmasıdır. Bunlar keçi sütü ya da koyun sütü olabilir.

Deterjan Kullanımı

Egzama hastalığının başlangıcında cilde temas eden herhangi bir şey olabilir. Bu yüzden kullandığınız deterjanların elinize temas etmesine dikkat edin. Aynı zamanda doğal elyaflardan elde edilen iplikleri kullanmalısınız.

Egzama Bulaşıcı Mı?

Egzama bulaşıcı mıdır yoksa değil midir? Birçok insan egzama hastalarının yanında olmaktan çekinir. Egzamanın bulaşıcı olduğunu düşünür. Bu çok yanlış bir bilgidir. Egzama bulaşıcı değildir.

Bebeklerde Egzama

Bebeklerde sıklıkla rastlanan egzama, anne sütü tüketen bebeklerde oldukça az görülmektedir. Bebeklerde anne sütünün yerine inek sütü tercih edilmesi egzamayı tetikleyen unsurlar arasındadır. Cilt yapıları yetişkinlere kıyasla çok daha hassas olan bebeklerin kullandığı kıyafet, kozmetik ürün, şampuan ve benzeri ürünler bebeklerde ezgamaya neden olmaktadır.

Bebeklerde yanaklarda başlayan kızarıklık daha sonra vücuda yayılan egzama, daha sonralari kabarma ve döküntü ile devam eder.  Kaşıntı nedeniyle sık sık o bölgeyi kaşıyan çocuk zamanla orada tahrişin artmasına neden olur.

Deride çatlamaya varan ileri derece egzama gözlenen bebekler enfeksiyon kapmaması için öncelikle doktora götürülmelilerdir. Tedavisi doktor kontrolünde olmalıdır. Bebeklerde egzama tedavisi bölgeye uygulanan merhem ile olmaktadır. Ekfeksiyon söz konusu ise antibiyotik tedavisine başvurulmaktadır.

Eğer egzama alerjik nedenlere bağlı olarak oluşmuş ise doktor tarafından yapılan testler ile çocuğun alerji saptanarak bir diyet uygulanır.

Ebeveynlere Düşen Görevler

 • Bebeği yıkarken parfümsüz yağ kullanın. 
 • Her iki günde bir banyo yaptırın.
 • Banyo yaptırırken çok sıcak su kullanmayın. 
 • Banyo sonrası havluyu bastırmadan hafifçe kullarak kurulayın.
 • Banyo sonrası nemlendirici sürün.
 • Bebeğinizin temizliği sırasında kullandığınız bezleri düzenli olarak değiştirin ve hijyenini sağlayın.
 • Bebeğinizin egzamalı bölgeli kaşımaması için tırnak bakımına özen gösterin ve kısa kesin. 
 • Bebeğiniz terlediği takdirde fazla bekletmeden hemen üzerini değiştirin. Egzamayı tetikleyen unsurlardan biri de terdir.
 • Ek gıdalara başladıysanız egzamayı tetikleyen gıdaları yedirmeyin.
 • Çocuğunuzu stresten uzak tutun.
 • Rastgele ilaç ve merhem kullanmayın. Mutlaka hekim kontrolünde bir tedavi uygulayın.

Önerilen İçerik;
► n Planus Hastalığı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: //www.neoldu.com/egzamaya-yol-acan-nedenler-5224h.htm

Egzama Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Egzama Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi

Egzama, tıbbi alanda ‘Dermatit’ denmektedir. Pek çok farklı nedenden dolayı ortaya çıkarak aşırı kaşıntı ile beraberinde gelmektedir. İnsanlarda yaygın olarak görülen bir rahatsızlıktır.

Genel olarak yüz, kulak, el ve dirsek gibi alanlarda ortaya çıkmaktadır. Egzamanın birçok alt türü bulunmaktadır.

Atopik dermatit en sık görülen alt türlerinden bir tanesidir. Bu hastalık çocukları ve yetişkinleri son derecede etkileyerek, o bölgenin tahriş olmasına sebep oluyor.

Egzama rahatsızlığı yaşayan kişiler bu durumdan oldukça şikayetçi ve tedavi yöntemi aramaktadır. Her ne kadar yaygın olarak görülüyor olsa da, kesin bir tedavisi ve sebebi bulunmamaktadır.

Egzamanın daha çok kalıtsal olduğu düşünülmektedir.

Belirtileri hemen hemen her insanda ortak olarak çıkmaktadır. Bu sebeple erken teşhis ve tedavi etmek egzamanın ilerlememesi için önemlidir. Ayrıca, dermatit bulaşıcı olmaktadır. O bölgeye daha fazla yayılmaması için tedavi etmeniz oldukça önemlidir.

Egzama Neden Olur?

Egzamanın en sık görülen ve tedavisi zor olan cilt hastalıklarından biridir. Oldukça rahatsız edici ve sürekli kaşıntı halindedir. Egzamanın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak yaygın olarak görülen sebepleri mevcuttur.

En belirgin nedenlerinden biri cilt kuruluğudur. Cildin aşırı kuruması tahrişe neden olmaktadır. Bu da egzama sorununu ortaya çıkarıyor.

Ellerin ıslak kalması, deterjan gibi maddeler ve sıcaktan soğuya geçmek egzamaya sebep olmaktadır. Bununla birlikte genetik faktörler, stres, bağışıklık sistemi, alerjik ve hava koşulları egzamanın genel sebepleridir.

Dermatit rahatsızlığının nedenleri hala araştırılmaktadır.

Bunun yanı sıra, sigara içmek ve toz gibi etkenlerde egzamanın meydana gelmesine neden oluyor. Sık miktarda sabun kullanmak ve terlemekte egzamanın ortaya çıkmasına neden olabilecek faktörlerdir.

Tavsiye İçerik:  Süt Alerjisi Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Egzama Belirtileri

Egzamanın ortaya çıktığı andan itibaren belirtilerini ortaya çıkartır. En sık görülen belirtilerinden biri kızarıklıktır.

O bölgenin pul pul dökülmesi, aşırı kaşıntı halinde olması ve kızarıklıklar insanlarda görülen ortak belirtilerdir.

Oldukça rahatsız edici olması sebebiyle beraberinde tahriş olması, o bölgenin yara gibi durmasına neden oluyor. Egzama dönemine göre farklı belirtiler ortaya çıkartabilir.

 • Minik su toplayan kabarcıklar
 • Şişlik, sulantı
 • Yanma hissi
 • Kabuklanma
 • Kepek kepek dökülme
 • Deride çatlaklık ve renk değişikliği gibi faktörler egzamanın belirtileridir.
 • Egzamanın en tip belirtilerin başında kaşıntı gelmektedir.

İnsanlar kaşıntı nedeniyle o bölgeyi daha fazla tahriş etmekte ve yayılmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle belirtilerinden yola çıkarak erken tedavi etmek oldukça önemlidir.

Egzama Bulaşıcı mı?

Egzama sık görülen ve rahatsız edici bir rahatsızlık olması nedeniyle sıkça merak edilen soruların başında gelmektedir. Egzama bulaşıcı bir rahatsızlık değildir. Bir başkasından bir başkasına bulaşmaz. Ancak kişi kendisine daha fazla yayabilir. Egzama oluşan bölgelerde daha fazla tahriş olursa cilde yayılmasına neden olur.

O bölgeyi sakinleştirmek ve yatıştırmak son derecede önemlidir. Erken tedavi sağlamak egzamanın artmamasına ve daha fazla kuruluk oluşmaması adına önemli olacaktır.

Egzamanın belirtileri ve egzama tedavisi

Egzama Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi

Kronik bir deri hastalığı olan egzamanın nedenleri bilinmese de egzamanın belirtileri tespit edilerek bilimsel egzama tedavisi çalışmaları yapılmaktadır.

Halk arasında ekzama, egzama veya egzama olarak da bilinen atopik dermatitis (AD, atopik egzama), yaygın rastlanan ve kronik seyreden bir deri hastalığıdır. Genelde çocukluk döneminde olmak üzere her on kişiden birisinde bu deri hastalığına rastlanmaktadır.

Egzamanın nedenleri

Egzama hastalığının gerçek nedeni bilinmemektedir.

Egzama sebepleri konusunda yapılan bilimsel araştırmalarda aile üyelerinde anne ve babalarında egzama şikâyeti, yiyecek alerjisi, astım veya saman nezlesi bulunan kişilerin hastalığa yakalanma risklerinin daha yüksek olduğu görülmektedir.

Aslında egzama ile atopik dermatitis birbirinden farklı hastalıklardır. Seboreik egzama adı verilen alt bir türü ise vücudun yapılı bölgelerinde kızarıklık biçiminde kendini göstermektedir.

Egzama nedir?

Egzama değişik yangılı ve kaşıntılı deri hastalıklarına verilen genel bir isimdir. Egzama hastalığının en yaygın türü atopik dermatitis olduğu için buna aynı zamanda atopik egzama da denmektedir.

Yaklaşık olarak dünyadaki insan nüfusunun % 10 ile % 20’sinin çocukluk dönemlerinde kaşıntılı, tekrar eden ve kronik seyir alan egzama deri hastalığından etkilendiği tahmin edilmektedir.

Neyse ki çocukların çoğunda bu hastalık iyileşmekte ve gençlik dönemlerinde egzama kaybolmaktadır.

Egzama nasıl ortaya çıkar?

Genelde atopik dermatitis dışsal etken ve faktörlerle ortaya çıkmaktadır. Her ne kadar egzama hastalığı sebepleri tam olarak bilinmiyorsa da bir dışsal etken veya duruma bağışıklık sistemimizin anormal tepki vermesinden kaynaklandığı sanılmaktadır.

Egzamanın belirtileri

Egzamalı kişilerde özellikle tahriş edici maddelere karşı kaşıntılı bu nedenle deride yara açıcı ve yangılı bir hissiyat oluşmaktadır. Egzama bulaşıcı değildir ve birçok hastalık gibi tam olarak tedavisi de mümkün değildir. Bununla birlikte birçok egzama hastasında iyi bir tedavi ile ve hastalığı uyarıcı etkenlerden kaçınılmasıyla hastalıkla kolayca baş edilebilmektedir.

Egzama hastalığı neye benzer ve nasıl görülür?

Her ne kadar egzama kişiden kişiye farklılık gösterse de en sık olarak kırmızı ve pembe renkte aşırı kaşıntılı deri pütürlenmeleri şeklinde görülmektedir.

Egzama bazen kurdeşen veya pişiğe yol açan kaşınmalar zinciri olarak ta tanımlanmaktadır. Egzama çoğunlukla uyuz, sedef hastalığı veya kaşıntı yaratan deri hastalıklarıyla karıştırılmaktadır.

Egzamanın belirli bir bölgede yayılmadan ve cilt kuruyunca yarattığı şiddetli kaşınma hissi kendisini diğer cilt hastalıklarından ayırmaktadır.

Egzama nerelerde vücudun hangi organlarında görülür?

Boyunda elde ayakta, bacaklarda, peniste vajinada egzama herpetikum şeklinde, anüste, kulakta dudaklarda, yüzde avuç içinde dishidrotik egzama şeklinde, bacak ve apış arasında, testislerde, yanakta, çenede, saçta, alında, karında, dizlerde bilekte, ensede kısacası vücudun birçok bölgesinde egzama görülebilmektedir.

Sürekli olarak egzamalı bölgenin kaşınması deri kalınlaşmasına ve şişkin bir kızarık deri oluşumuna, deride sulanmaya sebep olabilmektedir. Egzamalı derinin kurulaşması sonucu kaşıntı artar. Buna kuru egzama adı verilir. Derinin kurulaşması durumunda kaşınması durumunda deride yara oluşumuna ve egzamanın derinleşim yayılmasına yol açılabilmektedir.

Egzama bulaşıcı mıdır?

Hayır, eczama kesinlikte bulaşıcı değildir. Egzama genelde vücudun yabancı alerjik etkenlere verdiği bir reaksiyondur. Herhangi bakteriyel veya viral bir hastalık değildir.

Egzama kaşıntısı nasıl tedavi edilir ve önlenir?

Günlük hayatta kullandığımız birçok madde ve yiyecek içecek egzamanın azmasına sebep olmaktadır. Tabi bunun etkileri kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Şayet bu etkenleri tespit edebiliyorsanız bunlardan uzak durmak egzama kaşıntısını azaltmak için en akıllı yöntem olacaktır. Aşırı nemi ve sıcak ortamlar.

Havasız bırakan iç çamaşırları ve deriye yapışan giysiler, normal sabunlar, solunum yolları rahatsızlık ve hastalıkları, deterjanlar ve dezenfektanlar, ev akarları, meyve ve et suyu gibi maddeler egzama mayasıl kaşıntısını artırmakta ve şiddetlendirmektedir.

Stres te egzama hastalığını ağırlaştıran bir etkendir.

Bu etkenlerden uzak durmak, banyodayken egzamalı yerlere deterjan ve sabun sürmemek, penis testis, apış arası, vajina gibi cinsel organ kaşıntılarını artıran dar ve havasız giysiler giymemek ve bu bölgeyi özel nemlendirici kremlerle kremlemek gerekmektedir.

Kimler egzama hastalığına yakalanır?

Gerek yetişkinler gerekse çocuklar bu hastalığın pençesine düşebilirler. Alerji geçmişi olan herkes bu hastalığa yakalanmada adaydır. Genetik yatkınlık ve kalıtsal faktörler de hastalığa yakalanmada önemli etkendir.

Egzamadan korunma yöntemleri nelerdir?

Egzama salgınlarından basit tedbirlerle korunulabilir. Öncelikle egzamalı bölgelerde nemlendirici krem kullanımı özendirilmeli, aşırı iklim değişikliklerinden kaçınılmalı, Özellikle çocuklarda vücudun çok terleyen bölgeleri mümkünse havalandırılmalı ve pişik ve isilikler önlenmelidir.

Yünlü ve bazı sentetik ürünler ve giysiler kaşınma yaptığı için bunlardan kaçınılmalıdır. Sert sabun, deterjan ve çözücülerin kullanımından uzak durulmalı, evcil hayvan tüyü, polen, akar pislikleri gibi kaçındırıcı etmenlerle temas kaçınılmalıdır.

Ayrıca kaşındırıcı etkisi olan gıdalardan da uzak durulmalıdır.

Egzama nasıl tedavi edilir?

Atopik Dermatit egzama tedavisinde en önemli şart hastalıklı bölgenin kesinlikle kaşınma hissinin önlenmesidir. Derinin yumuşak kalarak kaşınmaması için nemlendirici krem ve losyonlar kullanılmaktadır. Nemlendiricilerin banyodan 3 dakika sonra uygulanması tavsiye edilmektedir. Ayrıca soğuk kompres baskı uygulanması da kaşıntıyı azaltmaktadır.

Reçetesiz satılan kortikosteroid kremler de yangı ve kaşıntıyı azaltmaktadır. Buna alternatif olarak reçeteli kortikosteroid kremler de tercih edilebilir. Bu kremlerde deri kalınlaşması riskini azaltmak amacıyla krem uygulamasında küçük aralar verilebilir. Ciddi düzeydeki kaşıntılarda oral yani ağız yoluyla alınan kortikosteroid haplar da kullanılabilir.

Egzama esnasında yaranız enfeksiyon da kapabilir. Yaradan bakteri kapmamak için reçeteli antibiyotik kullanımı faydalı olacaktır. Fototerapi ve ultraviyole ışın tedavisi de egzama tedavisinde çok etkili yöntemlerdir. Bazı bitkisel yöntemlerin de olumlu sonuç verdiği bilinmektedir.

Şayet yukardaki yöntemler işe yaramazsa dermatoloğa görünmenizde fayda vardır. Konsültasyonun ardından krem, antibiyotik, antihistaminik uygulanması gibi çeşitli yöntemlerle hastalık zamanla iyileşecektir.

Источник: //www.saglikveguzellik.net/egzamanin-belirtileri-ve-egzama-tedavisi.html

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Kış Aylarında Cilt Ve Saç Bakımı
Kış Aylarında Cilt Ve Saç Bakımı
Cilt Lekeleri, Nedenleri ve Tedavileri
Cilt Lekeleri, Nedenleri ve Tedavileri