Egzama (Dermatit) Nedir?

Atopik Dermatit (Egzama) | Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği

Egzama (Dermatit) Nedir?

Atopik dermatit (Egzama) (AD), bir çok faktöre (genetik, çevresel) bağlı olarak kronik bir cilt hastalığıdır. Çoğunlukla erken çocukluk döneminde başlar. Atopik yürüyüş olarak adlandırdığımız sürecin ilk basamağında yer alır.

Bu özelliği ile ileriki yaşlarda astım ve alerjik rinit gibi diğer alerjik hastalıkların gelişiminin habercisi olma özelliğini taşımaktadır.

Atopik dermatit (Egzama), hastaların ve ailelerinin yaşam kalitelerini olumsuz yönde etkilemektedir.

Cildimiz vücudumuzu dış etkenlerden koruyan en önemli organımızdır.Atopik dermatit (Egzama) hastalarında cildin bariyer özellikleri bozulmuştur. Bu bozulmanın hangi nedenden kaynaklandığını tam olarak bilemiyoruz.

Bariyer fonksiyonlarının bozulması yanında yoğun bir immünolojik reaksiyonda Atopik dermatit (Egzama) hastalarında görülmektedir. Cildin bariyer fonksiyonlarının bozulması ile su tutma özelliği azalır. Ve ciltte kuruluk başlar. Kuruluk atopik dermatitin en önemli özelliğidir.

Kuruluğa yoğun bir kaşıntı eşlik eder.

Bariyer fonksiyonları bozulmasının diğer olumsuz yanı ise alerjenler kolayca cildi geçerek bağışıklık sistemimizi uyarırlar ve alerjik reaksiyon gelişmesine neden olurlar. Bu da atopik dermatitin şiddetini artırır yani cildin daha da kötüleşmesine neden olur.

Atopik dermatitli hastaların ciltlerinin mikroplara karşı savunma özellikleri de azalmıştır. Normalde cildimizde bulunan mikroplar bu hastalarda enfeksiyonlara neden olabilirler. Enfeksiyonlar hem atopik dermatit’in şiddetini artırır hem de tedaviye yanıtı olumsuz etkileyebilir.

Atopik dermatiti olan çocukların yarısına yakınında besin alerjileri görülebilir. Bu hastaların mutlaka besin alerjisi yönünden alerji ve immünoloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Besin alerjisi ne neden olan besinler sıklıkla;

 • İnek sütü,
 • Yumurta,
 • Buğday,
 • Kuruyemişler (fındık, fıstık vb),
 • Yer fıstığı,
 • Balık,
 • Kabuklu deniz ürünleridir.

Ev tozu akarları, evcil hayvan alerjenleri ve polenler de atopik dermatit hastalarında alerjiye neden olabilir.

Bebeklerde ilk aylarda yanaklarda kızarıklık, kaşıntı ile seyredebilir. Beraberinde besin alerjisi olabileceği unutulmamalıdır.

Atopik Dermatit (Egzama) Belirti ve Bulgular

Atopik deramtitin en önemli bulgusu cilt kuruluğudur. Kuruluğa bağlı olarak ciltte kaşıntılar meydana gelir. Kaşıntı atopik dermatite özgü cilt yaralarının çıkmasına neden olur. Kaşıntıyı terleme, sıcak, tahriş edici maddeler ve alerjenler artırır. Kaşınma ile cilt bütünlüğü daha da bozulur ve egzama olarak tanımladığımız yaralar meydana gelir.

Egzema kızarık, üzeri pütürlü ve sızıntı bulunan lezyonlardır ve hastanın yaşına göre vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkar.

Egzamalar

 • süt çocukluğu döneminde en sık yüzde (sıklıkla yanaklarda), saçlı deride, diz ve dirsek bölgelerinde ve kulak arkasında görülür. Bez bölgesi genellikle etkilenmemiştir.
 • İki yaşından büyük çocuklarda daha çok dirsek önü, diz arkası, boyun, el ve ayak bileği bölgesini tutar. Yüz ve göz kapaklarında bu dönemde lezyon görülmemeye başlar. Tutulan bölgelerde deride kalınlaşma, kabalaşma ve deri çizgilerinin belirginleşmesi gözlenir.
 • Ergenlik döneminde kaşıntı ve deride kalınlaşma ön plandadır. Lezyonlar daha çok el ve ayak bilekleri, kol ve bacakların iç yüzlerinde, göz çevresi, yüz, boyun ve gövdenin üst kısmındadır. Bu dönemde egzama sadece ellerde görülebilir. Genellikle ciltte çizgilenme, kalınlaşma ve rengin kahverengileşmesine neden olur.

Atopik Dermatit (Egzama) Tedavi

Atopik dermatit kronik bir hastalıktır ve kür sağlayacak bir tedavi yöntemi yoktur. Hafif vakaların önemli bir bölümü kendiliğinden geçer.

Tedavinin hedefleri:

 • İlaç tedavisi
 • Cildin nemlendirilmesi
 • Koruyucu önlemler

İlaçlar ile tedavideki amacımız, ciltte meydana gelen alerjik reaksiyonların baskılanmasıdır. Atopik dermatiti olan hastalarda ciltte bağışıklık sistemimize ait hücrelerin birikimine bağlı iltihabi bir süreç vardır. Bu iltihabi sürecin baskılanması tedavinin en önemli basamağını oluşturmaktadır.

Atopik dermatitli hastalarda bu tedavi için daha çok lokal uygulanan ilaçlar kullanılır. Ama tedaviye dirençli hastalarda sistemik olarak kullandığımız ilaçlarda bulunmaktadır.

Tedavide kullanılan en etkin ilaçlar kortizon (kortikosteroid) içermektedir. Sadece egzamanın olduğu yerlere sürülür. Bu ilaçları kullanırken mutlaka hekim tavsiyesine uyulmalıdır. Tüm vücuda yayılacak şekilde kullanılmadıkları sürece ciddi yan etkilere yol açmazlar.

Olası yan etkileri arasında deri incelmesi, renklenmede azalma, çizgilerin oluşması, deri altı kanamalar, deri altı damar genişlemeleri sayılabilir. Çok güçlü etkiye sahip kortizonlu ilaçların uzun süre deriye uygulanması ile nadiren ciddi sistemik etkiler de ortaya çıkabilir. Bu nedenle hastalar doktoruna danışmadan bu ilacı kullanmamalıdır.

Tedavide uyulması gereken ilkeler ise hastalığın kontrolünü sağlayacak en zayıf etkiye sahip kortizonlu ürünü seçmek ve kontrol sağlanır sağlanmaz da daha zayıf etkili bir ürüne geçmektir.

Özellikle yüz gibi hassas bölgelerde mümkün olan en zayıf kortizonlu kremi kullanmaya özen gösterilmelidir. Kortizonlu kremler banyodan hemen sonra ve nemlendiricilerden önce kullanılmalı ve yalnızca egzamanın olduğu bölgeye uygulanmalıdır.

Saçlı deride losyonlar ve kremler yaşa bağlı olarak seçilebilir

Kortizon içermeyen kremler pimekrolimus ve takrolimus atopik dermatit tedavisinde kullanılan diğer ilaçlardır. Kortizonlu ilaçlarda görülen yan etkilere yol açmazlar.

Yüz gibi hassas deri bölgelerinde kullanılabilirler. İki yaşından büyük bebeklerde hafif ve orta şiddette atopik dermatit tedavisinde kullanılması tavsiye edilmektedir.

 Bağışıklık sisteminde sorunu olan çocuklarda kullanılmamalıdır.

Antihistaminiklerin tedavide yeri yoktur. Kaşıntının giderilmesindeki etkileri çok zayıftır. Gece kaşıntısının engellenmesinde yararlı olabilirler. Atopik dermatit hastalarının egzamalarında enfeksiyon geliştiğinde ki bu durum sıklıkla görülebilir. Antibiyotik tedavisi kullanılmalıdır.

Fototerapi ve bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar (siklosporin vb) yeterli yanıt
alınamayan ağır olgularda nadir olarak gerekli olabilir.

Cildin Nemlendirilmesi

Atopik dermatiti (egzama) olan hastaların cilt kuruluğunun giderilmesi çok önemlidir. Bu nedenle ılık suyla banyo yapmaları gerekmektedir.

Hastalığının derecesine göre sıklığına ve yöntemine (küvet içerisinde ya da duş) doktorunuzla karar verebilirsiniz. Cildi tahriş edebilecek uygulamalardan kaçınmak gerekir. Banyodan sonra cildin suyunu korumak amacıyla nemlendiricilerin kullanılması çok önemlidir.

Su bazlı ya da yağ bazlı nemlendiriciler kullanılabilir. Bu seçimi doktorunuzla birlikte yapabilirsiniz.

Nemlendiricilerin alerjen ya da kimyasal madde içermemesine dikkat edilmelidir.

Atopik dermatit hastalarının alacağı önlemler nelerdir?

1.    Kaşıntı ve Döküntüyü Kötüleştiren Şeylerden Kaçının

Kaşıntı, döküntü veya diğer semptomları neyin daha da kötüleştirdiğini çözmek önemlidir.  Kaşınma ve ovalama cildi tahriş eder ve durumu daha da kötüleştirir. Kaşıntıyı önlemek için alınacak tedbirler

 • Tırnaklarınızı kısa, düz ve temiz tutun.
 • Kaşıntı hissettiğinizde nemlendirici uygulayın.

Aşırı sıcak veya nem, alerji, aşırı duygusal durumlar ve stres kaşıntı ve döküntüyü artırabilir.

2. Kimyasal Tahriş Edicilerden Uzak Durun

Tahriş edici maddelerden (kimyasallar, çözücüler, sabun, deterjan, güzel kokular, cilt bakım ürünleri, bazı kumaşlar ve sigara) kaçınmanız gerekiyor.

 • Yeni satın aldığınız tüm elbiseleri giymeden önce yıkayınız. Formaldehid ve diğer tahriş edici kimyasallar yeni yapılmış elbiselerde bulunabilir.
 • Diğer kumaşlara nazaran daha az tahriş edici olan pamuk veya pamuk karışımlı elbiseler giyinin. Rahatsız ediyorsa giysilerin etiketleri çıkarın. Dikiş yerleri kaşıntı yapıyorsa, evdeyken giysileri tersyüz giyinin. Yün veya tahriş edici kumaşlardan sakının.
 • Çamaşır deterjanınız tahriş edici geliyorsa, kokusuz ve boyasız deterjanlar kullanın. İkinci bir durulama çamaşır deterjanındaki deterjan kalıntılarının giderilmesine yardımcı olabilir.
 • Güneş yanmalarından kaçının. Yüksek faktörlü koruyucu güneş kremi kullanın. Güneş kreminiz tahriş edici ise, yüz için geliştirilmiş diğer ürünleri veya güneş kremlerini deneyin.
 • Yüzdükten sonra duş yapın ve nemlendirici uygulayın.

3. Evinizin Sıcaklığını ve Nemini Uygun Hale Getirin. 

Aşırı sıcaklık ve rutubet atopik dermatitli kişiler için problem olabilir. Aşırı sıcak ve aşırı nemden kaynaklanan terleme cildi tahriş edebilir. Düşük nem ciltten su kaybına yol açar. Bu durum kuruluğa ve cilt tahrişine yol açar.

 • Yaşadığınız ortamı rahat bir sıcaklık ve nem düzeyinde tutun.
 • Egzersiz yaparken ve sıcak havalarda gevşek, geniş ve seyrek dokumalı kıyafetler giyinin.

4. Alerjenlerden Kendinizi Koruyun 

Alerjiler atopik dermatit semptomlarınızı başlatabilir veya kötüleştirebilir. Alerjik reaksiyon gösterdiğiniz şeylere karşı alabileceğiniz birçok önlem vardır.

5. Besin Alerjileri Egzamayı Kötüleştirir
Besin alerjileri atopic dermatitli hastaların yarısına yakınında bulunabilir. Çocuklarda süt, yumurta, yer fıstığı, buğday, fındık, soya, balık ve kabuklu deniz ürünleri egzamayı tetikleyebilir. Mutlaka bir alerji ve immünoloji uzmanı tarafından değerlendirilmeniz gereklidir.

6. Duygu durumunuz ve Stres, Egzamanızın Şiddetini Etkileyebilir
Duygu ve stres atopik dermatite yol açmaz, ancak kaşıntı ve kaşınmaya neden olabilir. Kızgınlık, düş kırıklığı ve utanma kızarma veya kaşıntıya yol açabilir. Stresler kaşıntı-kaşınma döngüsüne yol açabilir ve durumu daha da kötüleştirebilir.

 • Hastalığınızla daha iyi mücadele etmek için hastalığınızla ilgili olabildiğince fazla bilgi öğrenin.­
 • Aile bireyleriniz ve arkadaşlarınızın destekleyici olmasını sağlayın.
 • Olumsuz durumları nasıl tedavi edeceğinizi öğrenin.
 • Duygu ve stresle mücadelenizde yardım alın.

7. Enfeksiyonlara karşı dikkatli olun
Cilt enfeksiyonları atopik dermatitli kişiler için sık sık problem oluştururlar. Bulaşıcı organizmalar (bakteriler, virüsler, mantarlar) çoğu kez cilt üzerinde sayıca normalin üzerinde seyreder. Kaşınan veya tahriş olan cilt daha kolay bir şekilde iltihaplanır.

Cilt enfeksiyonlarının belirtileri:

 • Artan kızarıklık
 • İltihap dolu şişlikler veya sızıntı
 • Uçuklar ve ateş

Neler Yapılabilir;

 • Herhangi bir enfeksiyon belirtiniz varsa hemen doktorunuzu arayın.
 • Enfeksiyonu muayene etmek amacıyla doktorunuzun önerdiği eylem planını takip edin.

Источник: //www.aid.org.tr/hastaliklar/alerji-ve-bagisiklik-sistemi-hastaliklari/atopik-dermatit/

Dermatit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Egzama (Dermatit) Nedir?

Egzama olarak da bilinen dermatit, belirtileri arasında kaşıntı, deri döküntüsü görülmektedir. Vücudun her tarafında oluşabilir. Tedavisi gerçekleşse bile bir süre sonra tekrarlama riski vardır.

Dermatit

Her beş kişiden birinde sıklıkla görülen bir cilt hastalığı olmaktadır. Birçok farklı türü ve birçok farklı nedenden kaynaklanabilir. Egzamalar ani başlayacağı akut ya da kronik olarak varlığını sürdürebilir.

Dermatit oluşan bir hastanın, temas yoluyla başka bir insana bulaşması söz konusu olmayacaktır. Fakat hastalık bir mantardan kaynaklanması durumunda bunun sonucunda dermatit olmayacak, mantar hastalığı olacak ve bu da bulaşıcı olur.

Sıklıkla hastalarda dermatit ne demek sorusu akıllara gelmektedir. Halk arasında “egzama” olarak bilinmektedir.

Dermatit her yaşta görülmesi söz konusu olabilir. Daha çok çocuklarda görülmektedir. Çocuklarda meydana gelen egzama türünün Atopik dermatit olması nedeniyle kronik olsa da büyümeleri sonucunda görülmeyebilir.

Dermatit Belirtileri

Dermatit kişinin vücudunun herhangi bir bölgesinde çıkması sonucunda şu belirtiler ortaya çıkar:

 • Pul pul deri döküntüsü;
 • Kurdeşen;
 • İçerisi sıvı dolu kabarcıklar;
 • Cilt üzerinde kızarıklık;
 • Cilt kuruluğu;
 • Cildin sertleşmesi;
 • Açık yaralar;
 • Derinin koyu renk alması;
 • Cildin yanması;
 • Çok fazla kaşıntı;
 • Hassasiyet;
 • Oluşan bölgede şişme.

Egzamanın oluşması sonucunda kişinin vücuduna yayılması söz konusu olacaktır. Dernin enfekte oluşması daha çok görülecektir. Bazı kişilerin kafa derisinde seboreik dermatit oluşabilir. Bu bölge içerisinde kişinin kafa derisi, yüzünde ya da boynunda deri döküntüsü, sivilce ortaya çıkabilir.

Egzaman tedaviye olumlu yanıt verecek olan bir rahatsızlıktır. Belirtileri ortaya çıkması durumunda dermatolog hekimi tarafından yapılan inceleme sonucunda uygun tedaviye başlanacaktır. Belirtiler tedavi sonucunda yok olacaktır. Bu belirtiler zaman içerisinde tekrardan görünme durumu olabilir. Bunun sonucunda hastalığın kronik olduğu anlaşılacaktır.

Kronik dermatit zaman zaman geçen ve tekrar eden durumlara neden olur. Hastalığın kronik olması sonucunda, tedaviden bir süre sonra belirtiler yeniden oluşur.

Dermatit Nedenleri

Kontakt dermatit var olan duruma göre şiddeti değişmektedir. Hastalığın neden kaynaklandığına göre değişiklik gösterecektir.

Allerjik kontakt dermatit, cildin alerjisi olan bir maddeye temas etmesi durumunda ortaya çıkacak olan egzama türü olmaktadır. Cilt bu maddelere temas etmesi durumunda alerjik reaksiyonlar oluşacak ve iltihaplanması, tahriş olması söz konusu olacaktır. Sıklıkla nedenleri şunlardır:

 • Takılar;
 • Lateks ya da naylon eldivenler;
 • Kozmetik ürünleri.

Tahriş edici temas dermatiti, en yaygın olarak görülen egzama türü olmaktadır. Cildin toksik bir maddeyle temas etmesi durumunda ortaya çıkacaktır:

 • Asit; Çamaşır suyu;
 • Temizleyiciler;
 • Gaz yağı;
 • Deterjanlar;
 • Spreyler.

Tahriş edici dermatit sonucunda cildin sıvı sabunlara ya da başka maddelere sık sık maruz kalması sonucunda meydana gelecektir. Sıklıkla ellerde gelişmektedir.

Atopik Dermatit

Daha çok çocuklarda görülmekte olan kronik bir şekilde gelişecek, kaşıntılı bir durumdur. Çocuklarda oluşması durumunda bir takım astım gibi ilaçların alerjik durumlarının oluşmasına neden olur. Bazı maddelere karşı aşırı hassasiyeti olacaktır. Kedi tüyü, polenler ya da toza maruz kalması durumunda gelişebilir.

Çok küçük bebeklerin daha çok yüz bölgesinde başlar. Çocuklarda ise vücudunun her tarafında görülecek olsa da dirseklerin ön kısımlarında ya da diz kapaklarında görülebilir. Ateşlenmesi durumunda kaşıntı, kızarıklık ve derinin pul pul dökülmesi söz konusu olacaktır.

Kronik evre içerisinde olması durumunda derinin kuru bir hal alacağı ve pul pul çatlaması söz konusu olacaktır.

Tedavisi için doktor tarafından reçete edilecek topikal kortizonlu merhemler ve ayrıca tedavisinde losyonlarda kullanılacaktır. Kaşıntının yok olması için bir takım kimyasal haplar ya da şuruplarda reçete edilebilir.

Seboreik Dermatit

Daha çok kişilerin yüzünde ve kafasında görülmekte olan pul şeklinde cildin dökülmesine neden olacak, daha çok derinin yağlı olduğu bölgelerde görülür. Kafa derisinde olması durumunda kaşıntı meydana gelecek ve bunun sonucunda da deride dökülme olur. Sıklıkla kepeklenme ile karıştırılır. Burun çevresi, ağız kenarları, göz kapaklarında, koltuk altları ve kasıklarda meydana gelebilir. 

Tedavisi için özel kremler ve çinko pirition kullanılmalı ayrıca hastalığa neden olan malassezia mantarının teşhisi için deri biyopsisi alınabilir. Hava değişimi, soğuk sıklıkla alevlenmesine neden olacaktır.

İritan Kontakt Dermatit

Kimyasallar sonucunda meydana gelecektir. Kişinin deterjan, solventler ya da bazı boyalara maruz kalınması sonucunda meydana gelir. İritanlar derinin kuru kalmasına neden olacak ve yağ oranını düşürecek olduğundan daha şiddetli olmasına neden olur.

Kişilerin cildinin alerjiye neden olması durumunda ortaya çıkabilir. Bu nedenle de alerjik durumlardan uzak durması tavsiye edilecektir. Tedavisi için doktor tarafından verilen karışımın olduğu merhemler uygulanır.

Akut Dermatit: Çok hızlı bir şekilde gelişerek vücudun kırmızı renkte olması ve beyaz beyaz pulların dökülmesi, su toplaması gibi belirtilerin yanı sıra şişlik meydana gelebilir.

Kronik Dermatit: Bir anda gelişen akut egzamanın uzun bir süre devam etmesi sonucunda derinin kabarması, sıvı dolu kabarcıkların oluşması ya da kaşıntının olması sonucunda yayılması durumuna denmektedir.

Fotokontakt Dermatitler: Derinin maruz kaldığı ultraviyole ışınları sonucunda reaksiyon oluşacağından gelişebilirler. Işığın cilde temasından sonra ki 24 saat içerisinde oluşacak ve vücudun ödem tutmasına, yanmanın oluşacağına ve cilt renginde değişiklik olmasına neden olur. 

Asteatotik Egzema: Cilt tabakasının çok incelmesi durumunda, yaşlanma sonucunda ya da yanlış beslenme neticesinde meydana gelecek olan erkeklerde daha çok görülen ve genel olarak bacak, kol ya da kalçalarda görülmektedir. Kaşıntı ya da yanma sıklıkla görülür.

Püstüler Dermatit: Kronik olarak görülen ve daha çok koltuk altı ya da kasıklarda meydana gelen kabuklu ya da pullu deri döküntülerinin oluştuğu, kısa süre içerisinde kendiliğinden geçen ama tekrar etme ihtimali olan bir deri hastalığıdır.

noid Dermatit: Bazı kişilerin metaryallere karşı oluşan alerjik reaksiyonları karşısında oluşan bir egzama türüdür. Genital bölge, tırnak, kafa derisinde görülebilir. Kaşıntı, deri kuruluğu, içi su dolu kabarcıklar ve yanma meydana gelebilir.

Dishidrotik Dermatit: El egzamaları arasında görülmektedir. El parmaklarında, avuç içerisinde, ayak parmakları ya da ayak tabanında görülmekte olan daha çok sıcaklarda şiddetlenen bir egzama türü olmaktadır.

El ya da ayaklarda şiddetli kaşıntının yanı sıra küçük su kabarcıkları da olabilir. Daha çok madeni yuvarlak olurlar ve erkeklerde daha çok görülmektedirler.

Kaşıntının şiddetli olduğu gibi yanmanın da meydana geleceği, deride kuruluk olması sonucunda şiddetlenecektir. 

Enfektif Dermatit: İmpetigo adı verilen bir bakterinin insan vücuduna bulaşması sonucunda meydana gelecek ve görüntüsü egzamayı andıran bir durumdur.

Dermatit Tedavisi

Dermatit hastalığı tedavi edilmemesi durumunda ilerleyen bir hastalık olmaktadır. Bu nedenle de mutlaka bir uzman Dermatolog tarafından muayene edilmesi ve doktorun ön görmesi durumunda deri biyopsisi alınması gerekmektedir.

Etkilenmiş bölgeye soğuk kompres uygulaması kaşıntının hafiflemesini sağlayacaktır. Bölgenin her zaman için temiz tutulması gerekmektedir. Doktor tarafından anti inflamatuar özelliğine sahip olan merhemler reçete edilebilir. Bu merhemler kaşıntıyı hafifletebileceği gibi merhemin iltihabı da kontrol etme özelliği olacaktır.

Alerjinin durumuna uygun olarak kişilere oral yolla kullanacak oldukları antihistaminik ilaçlar reçete edilebilir. Hastanın çok sıcakta kalmaması, buhar banyolarından kaçınması gerekmektedir. Egzama çok kaşındıracak bir rahatsızlıktır. Bu nedenle de kaşınmak oluşan durumun daha da ciddileşmesine ve yayılmasına neden olacağı için kaşımamalıdır.

Cildin her zaman için nemli kalması kaşıntıyı hafifletecek olduğu için pH değeri uygun olan merhemler ve nemlendiriciler uygulaması gerekmektedir.

Cilt merhemleri olarak doktor tarafından kortikosteroid etkili kremler reçete edilebilir. Ayrıca iltihaplanmayı azaltacaktır. Bu kremler doktor kontrolünde kullanılmalı ve aynı zamanda da en az iki hafta süre ile egzamanın olduğu bölgeye sürülmelidir. Kaşıntının çok fazla olması durumunda losyon kullanılması ve döküntünün çok olması durumunda da antibiyotik kullanımı gerekebilir. 

Kaynaklar

Источник: //ciltte.com/dermatit-nedir.html

Egzama (Seboreik Dermatit) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Egzama (Dermatit) Nedir?

Görülme sıklığı yaygın hastalıklardan biri olan egzama (seboreik dermatit) vücuttaki saçlı derilerde meydana gelen bir rahatsızlıktır ve tedavisi mümkündür.

Saçlı deri kısımlarında aşırı meydana gelmesi bu rahatsızlığın en önemli tetikleyici unsurlarından biridir. Kaşlarda, göz kapaklarında ve kulak arkasında kırmızı döküntüler başlıca belirtileri arasında sayılmaktadır.

Çoğu zaman saçlarda görülen kepeklenme ile karıştırılan bir durum olsa da seboreik dermatit rahatsızlığında saçlı derideki döküntüler kızarıklıklarla birlikte görülmektedir.

Egzama sözcüğü, en yaygın egzama türü olan atopik dermatiti belirtmek için kullanılabilir. Egzama teriminin temelde iki farklı anlamı bulunmaktadır.

Döküntü benzeri cilt koşullarını ifade etmek için veya genelde bebeklik döneminde başlayan ve çocukluğa kadar devam eden kronik bir cilt rahatsızlığı olan atopik dermatiti tanımlamak için kullanılabilir.

Bazı insanlarda egzama büyüdükçe azalmaya başlarken bazı insanlarda tam aksine ergenlik ile kendini göstermeye başlayabilir.

Zona Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?

Egzamanın kendi içinde ayrılan 11 farklı türü bulunmaktadır. Bu türler içinde en yaygın olanı atopik dermatittir. Bu sağlık durumunun genetik temeli vardır ve ortak bir egzama türü oluşturur.

Atopik dermatit, uçucu alerjilere yatkınlık gösteren kişilerde ortaya çıkabilir ancak genellikle alerjik bir dayanağı yoktur. Özellikle, yanaklarda, ellerde, boyunda, dirsek ve dizlerde oluşmaktadır.

Hayat düzeniniz, beslenmeniz ve çevresel faktörler hastalığı tetikleyebilir.

Egzama (Seboreik Dermatit) Nedir?

Egzama cilt derisinin; iltihaplı, kaşıntılı, kırmızı, çatlak ve kuru hale dönüştüğü bir durumdur. Hastalık sırasında kabarcıklar da oluşabilir.

Dünya nüfusunun büyük bir bölümünü farklı şiddetlerde etkilemektedir. Döküntüler genellikle kafa derisinde ve yanaklarda görülür. Kızarıklıklar aşırı kaşıntıya neden olabilir, bu da uyku sorununa neden olabilir.

Sürekli sürtünme ve cildin zedelenmesi de beraberinde cilt enfeksiyonlarını getirir.

Ciltte kızarıklık ve döküntülerin başlıca sebeplerinden biri olan egzamanın en hafif seyri bebeklerin kafa derisinde görülen konak şeklidir. Tedavisi son derece kolay olan bu hastalık düzenli bakım sonucunda tamamen geçebilmektedir. Sivilce ve sedef gibi cilt hastalıkları bulunan kişiler bu hastalığa yatkın özelliktedirler.

Birçok cilt hastalığı ile benzer belirtiler göstermesinden dolayı diğer hastalıklar ile sıkça karıştırılmaktadır. Bu sebeple hastaların kendilerinde gördükleri şikayetleri doktorlarına detaylı bir şekilde ifade ederek teşhisi konusunda yardımcı olmaları önerilmektedir.

Bebeklerde ve yaşlılarda daha çok görülebilen bu hastalık bir kişide görüldüğü takdirde tekrarlama olasılığı bulunmaktadır. 3 yaşın altındaki bebeklerde yalnızca bez bağlanan kısımlarda görülmesi olasıdır.

Yağlı cilt yapısına sahip kişilerde daha sık görülürken, hastalığın başlıca sebepleri arasında mantar türündeki bazı organizmaların olduğu düşünülmektedir.

Ayrıca bağışıklık sistemi düşük olan ve parkinson hastalığı mevcut olan kişiler de risk grubu içinde yer almaktadırlar.

Egzamanın Nedenleri Nelerdir?

Halk arasında egzama olarak bilinen, kaşıntı ve döküntüler ile seyreden, oldukça rahatsız edici bir hastalık olan seboreik dermatitin en önemli nedenleri arasında yağ bezelerinin normalin üzerinde çalışması gelir. Hastalığın şiddeti salgılanan yağ bezelerinin düzeyine göre farklılık gösterebilmektedir.

Yapılan araştırmalar sonucunda ise HIV virüsü taşıyıcısı olan kişilerde bu hastalığın görülme oranı %85’lere dayanmaktadır.

Sebum bezeleri olarak adlandırılan ve en çok yüz, kulak ve göğüs bölgesinde bulunan bezelerdeki salgının yüksek miktarda olması seboreik dermatit için en önemli sebeptir.

Bunun dışında epilepsi, parkinson ve yüz felci gibi hastalıklar da bu rahatsızlığı tetikleyen unsurlardır.

Egzamanın spesifik nedeni bilinmemekle birlikte kalıtsal (genetik) ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonu nedeniyle geliştiği düşünülmektedir.

Ebeveynlerde egzama ya da farklı bir atopik hastalık varsa, çocuklar egzama geliştirebilirler. Her iki ebeveyn de atopik bir hastalığa sahip olursa, ihtimal artar.

Çevresel faktörlerin egzamanın semptomlarını ortaya çıkardığı da bilinmektedir. Bunlar arasında şunlar bulunur:

 • Tahriş edici maddeler: Sabunlar, deterjanlar, şampuanlar, dezenfektanlar, taze meyveler, etler veya sebzeler.
 • Allerjenler: Toz akarları, evcil hayvanlar, polenler, küf ve kepek.
 • Mikroplar: Staphylococcus aureus, virüsler, bazı mantarlar gibi bakteriler.
 • Hava koşulları: Sıcak hava, yüksek ve düşük nem, egzersiz esnasında oluşan ter.
 • Gıdalar: Süt ürünleri, yumurta, fındık ve tohumlar, soya ürünleri, buğday.
 • Stres: Egzamanın birincil nedeni değildir, ancak belirtileri daha da kötüleştirebilir.
 • Hormonlar: Kadınlar egzama semptomlarının kötüleşmesini hormon seviyeleri değiştiğinde (örneğin gebelik sırasında ve menstürasyon döngüsündeki belirli noktalarda) yaşayabilirler.

Egzamanın Belirtileri Nelerdir?

Egzama, ciltte kuru ve pullu lekeler bulunan bebeklerde kendini gösterir. Bu yaralar genellikle yoğun şekilde kaşındırır. Egzama semptomları, kişinin yaşına bağlı olarak değişebilir. Kendini ilk olarak; kızarıklık, şişme ve yoğun kaşınma hissiyle gösterir.

Döküntüler genellikle dirseklerde veya diz kapaklarında görülür. Boyun ve ense bölgesinde de görülebilir. Döküntüler cildinizin kurumasına, kaşınmasına ve cilt enfeksiyonlarına neden olabilir.

Kuruluk nedeniyle pullu görüntü olabilir veya kanamalı yaralar açılabilir. El egzaması parmaklarınızı etkilerken, ileri seviye egzamalar göz problemlerine neden olabilir.

Bazı vakalarda ise deride su toplama, aşırı kurumadan kalınlaşma ve renk değiştirme durumları da görülmektedir.

Egzama rahatsızlığının belirtileri arasında yüz ve göğüs kısımlarında pembemsi ve kepeklenmiş özellikte olan deri dikkat çekmektedir.

Genellikle saç bölgesinde baş gösterdiği için sıradan kepeklenme ile çokça karıştırılmaktadır.

Pek çok kişinin saç derisinde görülen kepeklenme daha ince ve beyaz renkte kabuklanmalar iken, seboreik dermatitteki kabuklanmalar daha geniş alanı kaplamakta ve kabukları oldukça kalın olmaktadır.

Egzamadan Korunma Yolları Nelerdir?

Düzenli sıcak banyolar, egzama semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Pamuklu ve yumuşak kumaşlar giymek iyi gelecektir. Sert kumaşlardan ve tahriş edici giysilerden kaçınmanız gerekir. Çamaşırları yıkarken hafif sabun veya sabunsuz bir temizleyici kullanın. Sizi çok terletecek aktivitelerden mümkün olduğunca uzak durun ve yoğun nemden kaçının.

Kuru ve soğuk havalarda cildinizi elinizden geldiğince nemli tutun. Kimyasal maddelerden ve tozlardan uzak durun, parfüm, deodorant gibi ürünler kullanmamaya çalışın. Kış aylarında cildinizi korumak için bilmeniz gerekenler bu yazımızda anlatılmıştır.

Yağlı bir cilde sahip olmak seboreik dermatit için başlı başına bir risk faktörü olduğundan, bu tür riskleri ortadan kaldırmak en iyi önleme yolu olacaktır.

Bu doğrultuda dengeli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir.

Sağlıklı beslenerek vücut direncini çeşitli hastalıklara karşı korurken kişisel hijyene ve çevre temizliğine de dikkat ederek bu hastalıktan korunma ihtimali yükseltilebilir.

Egzamanın Tedavisi Nedir?

Egzama hayati tehsi olan bir hastalık değildir. Ancak tedavi edilmediği taktirde, kişinin günlük yaşantısını etkiler ve huzur bozucu bir hal alır. Önerilen tedavi, etkilenen cildi iyileştirmeyi ve belirtilerin alevlenmesini önlemeyi amaçlamaktadır. Doktorlar; hastanın yaşı, semptomları ve sağlık durumuna dayalı bir tedavi planı önerebilirler.

Seboreik dermatit tedavisi hastanın yaşı ve fiziksel özellikleri gibi etkenlere göre farklılık göstermektedir. Yetişkinlerde görülen bu cilt hastalığı için ilk etapta çinko ve selenyum içeriği yüksek olan şampuanlar önerilmektedir. Hastalığı daha şiddetli boyutta geçiren kişiler için ise kortizonlu ilaç ve kremler verilmektedir.

Bebeklerde cildi kurutmayacak ürünlerin kullanılması tavsiye edilmektedir. Saç derisinin kabuklanmış görüntüden kurtulması için banyo öncesinde zeytinyağı ile hafifçe masaj yağmak ve tarak ile nazikçe bebeğin saçlarını taramak söz konusu belirtileri yok edecektir.

Stres egzamayı tetikleyen en önemli şeylerden biridir, bu nedenle öfke kontrolü terapisi almak veya huzur verici aktivitelerde bulunmak iyi gelebilir. Daha önce egzama geçirmiş birinin cildi son derece hassastır.

Hastalığın yenileme ihtimali olduğundan, çok daha dikkatli davranmaları gerekmektedir.

Burada kastettiğimiz ise, egzamayı önleme yollarında bahsettiğimiz; kimyasal tahriş ediciler, kuru hava, stresli yaşam gibi faktörlerden uzak durmaktır.

Beriberi Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Egzamanın artması halinde hemen bir sağlık kuruluşuna giderek reçeteli tedavileri deneyin ve ilaç tedavisine başlayın. Topik kortikosteroid kremler, anti-inflamatuar ilaçlardır ve cilt inflamasyonu, kaşıntısı gibi egzamanın ana semptomlarını hafifletmektedir. Mikroba bağlı sorun yaşayanlar antibiyotik etkili merhemler kullanabilirler.

Cilt hastalıklarında bitkisel tedavi yollarının gözle görülür şekilde olumlu etki etmesi egzama sorunu yaşayan pek çok kişinin de tedavi konusunda bitkisel yollara başvurmalarına neden olmaktadır. Doğal yoldan egzama hastalığından kurtulmak için düzenli olarak havuç suyu tüketmek, havuçta bulunan vitaminler aracılığı ile ilaç ya da krem kullanmadan iyileşmeyi sağlayacaktır.

Источник: //bilgihanem.com/egzama-nedir/

Egzama-Atopik Dermatit nedir?

Egzama (Dermatit) Nedir?

Alerjik egzama olarak da adlandırılan atopik (genetik yatkınlığın sebep olduğu) dermatit; diğer atopik hastalıklara (burun ve gözün eş zamanlı iltihaplanmasıyla ortaya çıkan alerjik rinokonjonktivit ve/veya bronşiyal astım) sahip ailelerde sıklıkla görülen, kaşıntılar ve kızarıklıklarla kendini gösteren alerjik bir deri hastalığıdır. Genellikle erken çocukluk döneminde başladığı görülür ve ilerleyen zamanlarda halk dilinde saman nezlesi olarak da bilinen alerjik rinit ya da astım gibi bir hastalığın habercisi olabilir. Olguların %50 kadarında hastalık ilk yaş içinde, %80 kadarında ise ilk beş yaş içinde başlamaktadır.

Atopik dermatit, en sık görülen deri hastalıklarından biridir. Türkiye’de hastalığın görülme sıklığı çocuklarda %2–10 arasındayken, erişkinlerde Atopik dermatitin görülme sıklığı %1-3 olarak belirlenmiştir.

 

Süt çocukluğu döneminde en sık yüzde (sıklıkla yanaklarda), saçlı deride, diz ve dirsek bölgelerinde ve kulak arkasında görülür. Bez bölgesi genellikle etkilenmemiştir.

İki yaşından büyük çocuklarda daha çok dirsek önü, diz arkası, boyun, el ve ayak bileği bölgesini tutar. Tutulan bölgelerde deride kalınlaşma, kabalaşma ve deri çizgilerinin belirginleşmesi gözlenir.

Ergenlik döneminde kaşıntı ve deride kalınlaşma ön plandadır. Lezyonlar daha çok el ve ayak bilekleri, kol ve bacakların iç yüzlerinde, göz çevresi, yüz, boyun ve gövdenin üst kısmındadır. Bu dönemde egzama sadece ellerde görülebilir. Genellikle ciltte çizgilenme, kalınlaşma ve renkte koyulaşmaya neden olur.

Atopik Dermatit Neden Olur?

Araştırmacılar hala atopik dermatitin sebepleri üzerine çalışmalarını sürdürmektedirler. Yapılan çalışmalar sonucu atopik dermatitin bulaşıcı olmadığı bilinmektedir. Başka birinden bu hastalığı kapmak ya da başkasına bulaştırmak söz konusu değildir.

Atopik dermatitte genlerin rol oynadığı düşünülmektedir. Atopik dermatit hastalığına sahip olan kişilerin ailesinde genellikle atopik dermatit, astım veya alerjik rinit rahatsızlıkları bulunmaktadır.

Atopik dermatit hastalığı olan çocukların bir kısmında gıda alerjisi vardır. Bu duyarlılık çocuktan çocuğa değişebilir. İnek sütü, yumurta, yer fıstığı, buğday ve deniz ürünleri başta olmak üzere birçok gıda bu egzamayı tetikleyebilir.

Doktor, hastanın cildi üzerinde yaptığı inceleme ve aldığı hasta öyküsü neticesinde tanıyı koyar. Burada doktor, hastanın yakınlarında atopik dermatit, astım veya alerji olup olmadığı konusunda da bilgi alır.

Atopik dermatit teşhisinin konulmasında alerji testleri de büyük önem taşımaktadır. Bu testler, hastanın derisine az miktarda alerjenin (bazı insanlarda alerjiye sebep olan maddeler) uygulanması ve ardından belirli bir zaman dilimi içinde cildin reaksiyon gösterip göstermediğinin kontrol edilmesi şeklinde gerçekleştirilir.

Eğer belirli bir yiyeceğe karşı çocuğunuzun alerjisi olduğunu düşünüyorsanız, bunu doktorunuza bildirmeli ve uygun testlerin yapılmasını talep etmelisiniz.

Atopik Dermatit Nasıl Tedavi Edilir?

Atopik dermatit hastalığı dirençli olabilmektedir, bu nedenle aylarca hatta yıllarca kontrol altına alınabilmesi için değişik tedavi yöntemleri denenmesi gerekebilir. Bazı hastalarda tedavi başarıya ulaşsa bile bazen belirtiler geri gelebilmektedir.

Hastalığı alevlendiren faktörlerden uzak durmak tedavinin ilk basamağıdır. Örneğin yapılan çalışmalarda, atopik dermatite sebep olan gıdanın diyetten çıkarılması ile önemli oranda klinik düzelme sağlandığı bildirilmiştir.

Tedavide 4 önemli faktör vardır:

 1. Kaşıntı
 2. Derinin kuruluğu
 3. İltihaplanma
 4. Enfeksiyon

1. Kaşıntıyı kontrol altına almak için, hekim kontrolünde buna yönelik ilaçlar kullanılabilir. Ayrıca terleme kaşıntıyı uyaran en önemli faktörlerden biridir. Bu nedenle sıcak mevsimlerde çocuk hastalara ince pamuklu giysiler giydirilmelidir.
2.

Deriyi nemli tutmak için, her gün banyo yapılması önerilir. Atopik dermatit tedavisinde nemlendirici kullanımı çok önemlidir. Günlük 20 dakika kadar süren banyoların hemen ardından ince bir tabaka nemlendirici uygulamak, deri kuruluğu problemi için oldukça uygun bir tedavi olmaktadır.
3.

İltihaplanmayı önlemek için, etkilenmiş deri yüzeyinde topikal (bölgesel ve yüzeysel olarak uygulanan) steroid adı verilen ilaçlar kullanılır. Topikal (bölgesel ve yüzeysel olarak uygulanan) steroidler, atopik dermatit tedavisinde kullanılan en temel ilaçtır.
4.

Enfeksiyon söz konusuysa, mutlaka enfeksiyonun tedavi edilmesi gerekir. Uygun görüldüğü takdirde antibiyotik kullanılmalıdır.

Genel Önlemler:

 • Renksiz, pamuklu ve dar olmayan giysileri tercih ediniz. Terleme atopik dermatitin alevlenmesine neden olabileceğinden sıkı ve aşırı kalın kıyafetlerden uzak durmalısınız. Yünlü ve kaba dokulu giysiler, örtüler (yastık, battaniye, yorgan) ve oyuncaklar kullanmayınız. Yeni giysileri kullanmadan önce yıkayıp etiketlerini kesiniz. 
 • Çamaşırları yıkamak için hipoalerjenik (daha az alerjen maddeyi barındıran) özellikteki deterjanları tercih ediniz. Az miktarda deterjan veya sabun tozu kullanınız ve çamaşırların iyi durulanmasına özen gösteriniz mümkünse çift durulama yapınız ve yumuşatıcı kullanmayınız.
 • Tırnaklarınızın kısa ve düz olmasına dikkat edin. Tırnakla kaşıma sonucu derinin tahriş olması enfeksiyonların gelişimine yol açabilir. Bebek ve küçük çocuklara gece pamuk eldiven giydirilmesi tavsiye edilir.
 • Ilık su ile yıkanınız ve cildi kurutmayanız, sabun özelliği göstermeyen temizleyici ürünleri tercih ediniz. Banyo süresini mümkün olduğu kadar kısa tutunuz ve banyo sırasında kese gibi cildi tahriş edici malzemeler kullanmayın. Banyodan çıktıktan sonra 3 dakika içinde deriye yağlı nemlendirici losyonlar veya yağlı kremler uygulayınız ve yumuşak bir havluyla cildi tahriş etmeden kurulanınız.
 • Günde en az 2 kez nemlendirici sürünüz. Nemlendirici seçiminde parfümsüz ve boyasız olan ürünleri tercih ediniz.
 • Kimyasal maddeler; parfüm, kozmetik ürünler, alkol içeren cilt ürünleri, boyalar (parmak ve hamur boyaları) şikâyetleri arttırabilir.
 • Aşırı terleme kaşıntıyı ve hastalığı alevlendirebilir. Bu nedenle terlemeyi artıracak etkenlerden (aşırı güneşe maruz kalmak, kalın giysiler giymek, çok sıcak ortamda bulunmak, ağır egzersiz) uzak durmalısınız.
 • Alevlenmeye sebep olan faktörler biliniyorsa (toz, ağaç ve çiçek tozları, hayvan tüyü, belirli gıdalar gibi) bu faktörlerle temastan kaçınılmasına özen gösteriniz.
 • Bebeklerin özellikle anne sütü ile beslenmesine özen gösterilmelidir. 
 • Bulunduğunuz ortam aşırı kuru ya da nemli olmamalıdır.
 • Eğer toza veya ev tozu akarlarına karşı alerjiniz varsa, yastıklarda ve yorganlarda koruyucu örtü kullanınız ve yatak takımlarınızı sık sık sıcak suyla yıkayınız. Ev tozu akarlarını azaltmak için emiş gücü yüksek elektrik süpürgeleri ile temizlik önerilir.
 • Mümkünse evde hayvan ve çiçek bulundurmayınız. 
 • Gıdalarınızı iyi pişiriniz, pişmemiş gıdalar alerjik belirtileri ortaya çıkarabilir.

Referanslar

 1. Sterry W, Ring J, et al. European Dermatology Forum. Guideline on the Treatment of Atopic Eczema (Atopic Dermatitis). Temmuz 2012; DOI: 10.1111/j.1468-3083.2012.04635.x.

Источник: //gskpro.com/tr-tr/tedavi-alanlari/tr/dermatoloji/egzama-atopik-dermatit-nedir/

Egzama (Dermatit) Nedir?

Egzama (Dermatit) Nedir?

Egzama, dermatit olarak da bilinmektedir ve aslında bir hastalık değil, çeşitli tıbbi durumların sebep olduğu bir cilt iltihabıdır. Binlerce insanı etkileyen egzamanın en yaygın olarak tipi atopik dermatittir.

Egzama kişiyi etkilemeye başladığında, ilk dikkat çeken belirti kaşıntıdır. Sonrasında yavaş yavaş, döküntüyle beraber, egzamanın etkisiyle daha koyu hale gelen yüz, eller, sırt ve ayaklar da dâhil olmak üzere vücudun bazı yerlerinde ortaya çıkmaktadır. (1)

Egzamanın nedenleri hala tam olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte, astım hastalarının ve alerjilere sahip olan kişilerin daha fazla bir risk altında olduğu düşünülmektedir. Buna ek olarak, yaşanılan ortamın yanı sıra stres ve depresyon da egzama geliştirme ihtimaline katkıda bulunmaktadır.

Günümüzde egzamanın hızlı bir şekilde tedavi edilmesine yardımcı olabilecek çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Bununla birlikte, hassas bir cilde sahip olan kişilerde, cilde doğrudan uygulanacak tıbbi ürünlerin kullanılması güvenli olmaz, bu nedenle egzamanın tedavisi her zamankinden daha zor bir hale gelir.

İlaçla tedavinin yanı sıra, doğal tedavi yöntemlerinin de yardımıyla egzama belirtilerini hafifletmek mümkün olabilmektedir. (2)

Egzama (Dermatit) Belirtileri

Egzama nasıl anlaşılır? Egzama başlangıcı ve sonrası belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir ve genellikle aşağıdakilerden herhangi birini içerebilmektedir:

 • Genellikle geceleri veya aşırı sıcaklıklar sırasında kötüleşen kaşıntı
 • Özellikle eller, bilekler, ayaklar, ayak bilekleri, boyun, üst göğüs, diz ve dirseklerin bükülme bölgesinde ve bebeklerde kafa derisi ve yüz bölgesinde kırmızı-koyu kahverengi lekeler
 • Küçükten orta seviyeye kadar yükselen şişlikler (çizildiğinde içinden sıvı akabilir ve kabukları dökülebilir)
 • Kuru, kalınlaşmış, çatlamış, pullu bir cilt
 • Çizildiğinde şişen ve tahriş olan hassas bir cilt (3)

Egzama belirtileri detayı için bakınız

Egzama (Dermatit) Nedenleri

Sağlıklı cilt nemi korumak ve vücudunuzu çevresel zorluklardan korumak için bir bariyer görevi görmektedir. Cildin etkili bir bariyer olma özelliğini bozan herhangi bir faktör, nem kaybına sebebiyet verebilir; bu da, kuruluğa, alerjenlere, tahriş edici maddelere ve bakterilere neden olabilmektedir. Neticesinde de iltihaplanma ve enfeksiyon ortaya çıkabilmektedir.

Egzama neden olur? Egzamanın potansiyel nedenleri şunlardır:

 • Cildin kurumasına neden olan faktörler
 • Cildin bariyer işlevini etkileyen genetik mutasyonlar
 • Bağışıklık sistemi bozuklukları

Tetikleyici faktörler olarak adlandırılan bazı maddeler veya koşullar, egzamanın parlamasına neden olabilir. Bu tetikleyici faktörler şunlar olabilir:

 • Sabunlar ve deterjanlar, yün, cilt enfeksiyonları, kuru cilt, düşük nem, ısı, terleme veya duygusal stres gibi tahriş edici maddeler.
 • Toz akarları, polen, küf veya gıdalar gibi alerjenler (4)

Daha fazla egzama nedenleri için

Egzama (Dermatit) Tedavisi

Egzama nasıl geçer? Egzama tedavisinin amacı, ciltte tahriş ve enfeksiyona neden olacak kaşıntıyı gidermek ve önlemektir. Kuru cildi nemli tutmak için losyonlar ve kremler (yumuşatıcılar) önerilmektedir.

Bu ürünleri cildi henüz nemliyken (örneğin banyo sonrası) uygulayın ve cildin nemini korumasını sağlayın. Kaşıntıyı hafifletmek için soğuk kompresler de kullanılabilir.

Reçetesiz satılan Hidrokortizon % 1 kremi veya daha güçlü kortikosteroidler içeren reçeteli kremler ve merhemler genellikle iltihaplanmayı azaltmak için kullanılmaktadır. Ağır vakalarda, doktorunuz oral kortikosteroidleri reçete edebilir.

Diğer tedaviler arasında şiddetli kaşıntıyı azaltmak için antihistaminler, fototerapi (cilde ultraviyole ışık uygulanan terapi) ve bazen diğer tedavilere yanıt vermeyen durumlar için ilaçlar bulunmaktadır. (5)

Egzama İçin Hangi Doktora Gidilir?

Egzama teşhisi ve tedavisi için bir dermatolog yani cilt hastalıkları uzmanından yardım alabilirsiniz. (6)

Egzama tedavisi detaylı bilgi için bakınız

Egzamaya (Dermatite) Ne İyi Gelir?

Egzama (Dermatit) Bitkisel Tedavisi

Zerdeçal: Oldukça değerli bir bitki olan zerdeçal, birçok deri koşulunda iltihaplanmayı azaltmada yardımcı olabilmektedir. Zerdeçalda bulunan kurkumin, güçlü bir antioksidandır ve hem cildi korumakta hem de yaraların iyileştirme süresini hızlandırmaktadır.

Aloe vera: Saf aloe vera jeli, kaşıntılı cilt üzerinde etkili bir soğutma etkisi yaratmaktadır. Egzama veya sedef hastalığı çekiyorsanız, kendiniz aloe vera bitkisi jelini hazırlayabilirsiniz, böylece kimyasalların önüne geçmiş olursunuz.

Keten tohumu: Keten tohumu, omega-3 yağ asitleri açısından oldukça zengindir ve vücudunuzdaki iltihaplanmaya neden olan araşidonik asit isimli bir kimyasal maddenin engellenmesine yardımcı olmaktadır. (7)

Limon: Limon suyunun asidik özelliği eski egzama izlerini hafifleten doğal bir antiseptik gibi davranmaktadır. Limon suyunda bulunan C vitamini aynı zamanda vücudunuzun yeni cilt hücreleri oluşturmasına yardımcı olur ve cilt tonunu aydınlatır. (8)

Kırkkilit otu: Kırkkilit otu, kaşıntı ve döküntüyü hafifletebilen, antiinflamatuar özellikler sunan ve egzama söz konusu olduğunda inanılmaz etkileri yaratabilen bir bitkidir. Ayrıca, silikondan açısından da zengindir. Silikon, cilt yapısının temel taşlarından biri olan kolajenin yapıldığı maddedir. (9)

Papatya: Çay, özellikle egzama gibi cilt koşullarında, cildiniz için çok sağlıklıdır. Bu durumda, papatya çayı seçmeniz gerekir. Papatya çayı lekeleri iyileştirebilir, kaşıntıyı hafifletir ve iltihapları oldukça azaltır. Papatya çayında bulunan bisabolol maddesi rahatsızlığı antimikrobiyal etkilere sahiptir, bu nedenle iltihabı azaltmaya yardımcı olur. (10)

Egzama (Dermatit) Evde Tedavi Yöntemleri

Bal: Bal, egzama gibi çeşitli cilt problemlerini tedavi etmek için kullanılmaktadır. Balın sahip olduğu yatıştırıcı, antiseptik ve antibakteriyel özellikler egzamayı hafifletebilmekte ve yara izlerini büyük ölçüde iyileştirebilmektedir.

 • İyice yıkandıktan sonra balı etkilenen cilt alanına doğrudan uygulayınız.
 • Bal ve kristalize şekeri kullanarak da bir peeling yapabilirsiniz. Etkilenen bölgeyi hafifçe birkaç dakika boyunca ovun ve sonra suyla durulayın. Yara tamamen gidene kadar bunu haftada birkaç kez yapın. (11)

Elma sirkesi: Elma sirkesi egzama belirtilerini ve egzama izlerini azaltabilen sıkılaştırıcı, antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.

 • Elma sirkesi ve balı suyla karıştırıp içebilirsiniz. Cilt inflamasyonunu ve lekelenmeyi yavaş yavaş azaltacak bağışıklık sistemini artıracaktır.
 • Elma sirkesini suyla karıştırarak doğrudan etkilenen cilde uygulayabilirsiniz. Böylece kaşıntı ve kuruluğu azaltmaya yardımcı olacaktır. (12)

Yulaf ezmesi: Düzenli olarak yulaf ezmesi banyosu yapmak, cildi yatıştırmaya ve kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olacaktır. Yulaf ezmesi aynı zamanda yara izlerini azaltan doğal temizleme maddeleri içermektedir.

 • Bir iki fincan yulaf ezmesini bir blender veya kahve değirmeninde öğütün ve sıcak banyoda bulunan suya ekleyin.
 • Vücudunuzu yulaf ezmesindeki banyoda 20-30 dakika bekletin. Çok yumuşak bir havlu kullanarak cildinizi kuru tutun.
 • Durumunuzun ciddiyetine bağlı olarak günde üç defa yapın. (13)

Karbonat: Karbonat, kaşınmaya yol açmadan ölü cilt hücrelerini çıkarmak için bir eksfoliyan (peeling) olarak kullanılabilir. Böylece egzama durumunda yaşanan kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olur.

 • Bir çorba kaşığı su ile iki yemek kaşığı karbonatı karıştırıp bir macunu yapın.
 • Etkilenen bölgeye uygulayın ve birkaç dakika sonra ılık su ile durulayın. (14)

Zeytinyağı: Zeytinyağı egzama belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilecek güçlü antiinflamatuar etkilere sahiptir. Ayrıca, cildi yumuşatmaya, kızarıklığı azaltmaya ve yara izlerini yok etmeye destek olur.

 • Etkilenen bölgeye, sızma zeytinyağıyla hafifçe masaj yapın.
 • Etkilenen bölgenin üzerine sıcak bir bez yerleştirin. Ardından fazla yağı emmesini sağlayın.
 • Bunu günde bir veya iki kez yapın.
 • Zeytinyağı yoksa aynı şekilde hindistancevizi yağı da kullanabilirsiniz. (15)

Balık yağı: Egzama için evde tedavi yöntemleri arasında, omega-3 ve omega-6 yağ asitleri açısından zengin olan balık yağı bulunmaktadır.

Normal ciltler için uygundur ve cildinizdeki kaşıntıyı azaltmak harika bir iş çıkarabilmektedir. Balık yağı ve portakal suyunu (isteğe bağlı) karıştırıp ve doğrudan etkilenen bölgeye uygulayabilirsiniz.

Ayrıca, kapsülleri de kullanabilirsiniz. (16)

Источник: //www.acil.net/egzama-dermatit-nedir/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi