Egzama (Dernatit)

Egzama (Seboreik Dermatit) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Egzama (Dernatit)

Görülme sıklığı yaygın hastalıklardan biri olan egzama (seboreik dermatit) vücuttaki saçlı derilerde meydana gelen bir rahatsızlıktır ve tedavisi mümkündür.

Saçlı deri kısımlarında aşırı meydana gelmesi bu rahatsızlığın en önemli tetikleyici unsurlarından biridir. Kaşlarda, göz kapaklarında ve kulak arkasında kırmızı döküntüler başlıca belirtileri arasında sayılmaktadır.

Çoğu zaman saçlarda görülen kepeklenme ile karıştırılan bir durum olsa da seboreik dermatit rahatsızlığında saçlı derideki döküntüler kızarıklıklarla birlikte görülmektedir.

Egzama sözcüğü, en yaygın egzama türü olan atopik dermatiti belirtmek için kullanılabilir. Egzama teriminin temelde iki farklı anlamı bulunmaktadır.

Döküntü benzeri cilt koşullarını ifade etmek için veya genelde bebeklik döneminde başlayan ve çocukluğa kadar devam eden kronik bir cilt rahatsızlığı olan atopik dermatiti tanımlamak için kullanılabilir.

Bazı insanlarda egzama büyüdükçe azalmaya başlarken bazı insanlarda tam aksine ergenlik ile kendini göstermeye başlayabilir.

Zona Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?

Egzamanın kendi içinde ayrılan 11 farklı türü bulunmaktadır. Bu türler içinde en yaygın olanı atopik dermatittir. Bu sağlık durumunun genetik temeli vardır ve ortak bir egzama türü oluşturur.

Atopik dermatit, uçucu alerjilere yatkınlık gösteren kişilerde ortaya çıkabilir ancak genellikle alerjik bir dayanağı yoktur. Özellikle, yanaklarda, ellerde, boyunda, dirsek ve dizlerde oluşmaktadır.

Hayat düzeniniz, beslenmeniz ve çevresel faktörler hastalığı tetikleyebilir.

Egzama (Seboreik Dermatit) Nedir?

Egzama cilt derisinin; iltihaplı, kaşıntılı, kırmızı, çatlak ve kuru hale dönüştüğü bir durumdur. Hastalık sırasında kabarcıklar da oluşabilir.

Dünya nüfusunun büyük bir bölümünü farklı şiddetlerde etkilemektedir. Döküntüler genellikle kafa derisinde ve yanaklarda görülür. Kızarıklıklar aşırı kaşıntıya neden olabilir, bu da uyku sorununa neden olabilir.

Sürekli sürtünme ve cildin zedelenmesi de beraberinde cilt enfeksiyonlarını getirir.

Ciltte kızarıklık ve döküntülerin başlıca sebeplerinden biri olan egzamanın en hafif seyri bebeklerin kafa derisinde görülen konak şeklidir. Tedavisi son derece kolay olan bu hastalık düzenli bakım sonucunda tamamen geçebilmektedir. Sivilce ve sedef gibi cilt hastalıkları bulunan kişiler bu hastalığa yatkın özelliktedirler.

Birçok cilt hastalığı ile benzer belirtiler göstermesinden dolayı diğer hastalıklar ile sıkça karıştırılmaktadır. Bu sebeple hastaların kendilerinde gördükleri şikayetleri doktorlarına detaylı bir şekilde ifade ederek teşhisi konusunda yardımcı olmaları önerilmektedir.

Bebeklerde ve yaşlılarda daha çok görülebilen bu hastalık bir kişide görüldüğü takdirde tekrarlama olasılığı bulunmaktadır. 3 yaşın altındaki bebeklerde yalnızca bez bağlanan kısımlarda görülmesi olasıdır.

Yağlı cilt yapısına sahip kişilerde daha sık görülürken, hastalığın başlıca sebepleri arasında mantar türündeki bazı organizmaların olduğu düşünülmektedir.

Ayrıca bağışıklık sistemi düşük olan ve parkinson hastalığı mevcut olan kişiler de risk grubu içinde yer almaktadırlar.

Egzamanın Nedenleri Nelerdir?

Halk arasında egzama olarak bilinen, kaşıntı ve döküntüler ile seyreden, oldukça rahatsız edici bir hastalık olan seboreik dermatitin en önemli nedenleri arasında yağ bezelerinin normalin üzerinde çalışması gelir. Hastalığın şiddeti salgılanan yağ bezelerinin düzeyine göre farklılık gösterebilmektedir.

Yapılan araştırmalar sonucunda ise HIV virüsü taşıyıcısı olan kişilerde bu hastalığın görülme oranı %85’lere dayanmaktadır.

Sebum bezeleri olarak adlandırılan ve en çok yüz, kulak ve göğüs bölgesinde bulunan bezelerdeki salgının yüksek miktarda olması seboreik dermatit için en önemli sebeptir.

Bunun dışında epilepsi, parkinson ve yüz felci gibi hastalıklar da bu rahatsızlığı tetikleyen unsurlardır.

Egzamanın spesifik nedeni bilinmemekle birlikte kalıtsal (genetik) ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonu nedeniyle geliştiği düşünülmektedir.

Ebeveynlerde egzama ya da farklı bir atopik hastalık varsa, çocuklar egzama geliştirebilirler. Her iki ebeveyn de atopik bir hastalığa sahip olursa, ihtimal artar.

Çevresel faktörlerin egzamanın semptomlarını ortaya çıkardığı da bilinmektedir. Bunlar arasında şunlar bulunur:

 • Tahriş edici maddeler: Sabunlar, deterjanlar, şampuanlar, dezenfektanlar, taze meyveler, etler veya sebzeler.
 • Allerjenler: Toz akarları, evcil hayvanlar, polenler, küf ve kepek.
 • Mikroplar: Staphylococcus aureus, virüsler, bazı mantarlar gibi bakteriler.
 • Hava koşulları: Sıcak hava, yüksek ve düşük nem, egzersiz esnasında oluşan ter.
 • Gıdalar: Süt ürünleri, yumurta, fındık ve tohumlar, soya ürünleri, buğday.
 • Stres: Egzamanın birincil nedeni değildir, ancak belirtileri daha da kötüleştirebilir.
 • Hormonlar: Kadınlar egzama semptomlarının kötüleşmesini hormon seviyeleri değiştiğinde (örneğin gebelik sırasında ve menstürasyon döngüsündeki belirli noktalarda) yaşayabilirler.

Egzamanın Belirtileri Nelerdir?

Egzama, ciltte kuru ve pullu lekeler bulunan bebeklerde kendini gösterir. Bu yaralar genellikle yoğun şekilde kaşındırır. Egzama semptomları, kişinin yaşına bağlı olarak değişebilir. Kendini ilk olarak; kızarıklık, şişme ve yoğun kaşınma hissiyle gösterir.

Döküntüler genellikle dirseklerde veya diz kapaklarında görülür. Boyun ve ense bölgesinde de görülebilir. Döküntüler cildinizin kurumasına, kaşınmasına ve cilt enfeksiyonlarına neden olabilir.

Kuruluk nedeniyle pullu görüntü olabilir veya kanamalı yaralar açılabilir. El egzaması parmaklarınızı etkilerken, ileri seviye egzamalar göz problemlerine neden olabilir.

Bazı vakalarda ise deride su toplama, aşırı kurumadan kalınlaşma ve renk değiştirme durumları da görülmektedir.

Egzama rahatsızlığının belirtileri arasında yüz ve göğüs kısımlarında pembemsi ve kepeklenmiş özellikte olan deri dikkat çekmektedir.

Genellikle saç bölgesinde baş gösterdiği için sıradan kepeklenme ile çokça karıştırılmaktadır.

Pek çok kişinin saç derisinde görülen kepeklenme daha ince ve beyaz renkte kabuklanmalar iken, seboreik dermatitteki kabuklanmalar daha geniş alanı kaplamakta ve kabukları oldukça kalın olmaktadır.

Egzamadan Korunma Yolları Nelerdir?

Düzenli sıcak banyolar, egzama semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Pamuklu ve yumuşak kumaşlar giymek iyi gelecektir. Sert kumaşlardan ve tahriş edici giysilerden kaçınmanız gerekir. Çamaşırları yıkarken hafif sabun veya sabunsuz bir temizleyici kullanın. Sizi çok terletecek aktivitelerden mümkün olduğunca uzak durun ve yoğun nemden kaçının.

Kuru ve soğuk havalarda cildinizi elinizden geldiğince nemli tutun. Kimyasal maddelerden ve tozlardan uzak durun, parfüm, deodorant gibi ürünler kullanmamaya çalışın. Kış aylarında cildinizi korumak için bilmeniz gerekenler bu yazımızda anlatılmıştır.

Yağlı bir cilde sahip olmak seboreik dermatit için başlı başına bir risk faktörü olduğundan, bu tür riskleri ortadan kaldırmak en iyi önleme yolu olacaktır.

Bu doğrultuda dengeli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir.

Sağlıklı beslenerek vücut direncini çeşitli hastalıklara karşı korurken kişisel hijyene ve çevre temizliğine de dikkat ederek bu hastalıktan korunma ihtimali yükseltilebilir.

Egzamanın Tedavisi Nedir?

Egzama hayati tehsi olan bir hastalık değildir. Ancak tedavi edilmediği taktirde, kişinin günlük yaşantısını etkiler ve huzur bozucu bir hal alır. Önerilen tedavi, etkilenen cildi iyileştirmeyi ve belirtilerin alevlenmesini önlemeyi amaçlamaktadır. Doktorlar; hastanın yaşı, semptomları ve sağlık durumuna dayalı bir tedavi planı önerebilirler.

Seboreik dermatit tedavisi hastanın yaşı ve fiziksel özellikleri gibi etkenlere göre farklılık göstermektedir. Yetişkinlerde görülen bu cilt hastalığı için ilk etapta çinko ve selenyum içeriği yüksek olan şampuanlar önerilmektedir. Hastalığı daha şiddetli boyutta geçiren kişiler için ise kortizonlu ilaç ve kremler verilmektedir.

Bebeklerde cildi kurutmayacak ürünlerin kullanılması tavsiye edilmektedir. Saç derisinin kabuklanmış görüntüden kurtulması için banyo öncesinde zeytinyağı ile hafifçe masaj yağmak ve tarak ile nazikçe bebeğin saçlarını taramak söz konusu belirtileri yok edecektir.

Stres egzamayı tetikleyen en önemli şeylerden biridir, bu nedenle öfke kontrolü terapisi almak veya huzur verici aktivitelerde bulunmak iyi gelebilir. Daha önce egzama geçirmiş birinin cildi son derece hassastır.

Hastalığın yenileme ihtimali olduğundan, çok daha dikkatli davranmaları gerekmektedir.

Burada kastettiğimiz ise, egzamayı önleme yollarında bahsettiğimiz; kimyasal tahriş ediciler, kuru hava, stresli yaşam gibi faktörlerden uzak durmaktır.

Beriberi Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Egzamanın artması halinde hemen bir sağlık kuruluşuna giderek reçeteli tedavileri deneyin ve ilaç tedavisine başlayın. Topik kortikosteroid kremler, anti-inflamatuar ilaçlardır ve cilt inflamasyonu, kaşıntısı gibi egzamanın ana semptomlarını hafifletmektedir. Mikroba bağlı sorun yaşayanlar antibiyotik etkili merhemler kullanabilirler.

Cilt hastalıklarında bitkisel tedavi yollarının gözle görülür şekilde olumlu etki etmesi egzama sorunu yaşayan pek çok kişinin de tedavi konusunda bitkisel yollara başvurmalarına neden olmaktadır. Doğal yoldan egzama hastalığından kurtulmak için düzenli olarak havuç suyu tüketmek, havuçta bulunan vitaminler aracılığı ile ilaç ya da krem kullanmadan iyileşmeyi sağlayacaktır.

Источник: https://bilgihanem.com/egzama-nedir/

Bebeklerde Egzama (Atopik Dermatit) Hakkında Bilmen Gereken | Anneysen.com

Egzama (Dernatit)

Halk arasında genellikle stresin yol açtığı düşünülen egzama, bebeklerde neden olur? Minnacık bebeğinin ne derdi var da egzama oldu?

Kulaktan dolma bilgilerle değil; bilimsel verilerle bebeklerde egzama neden olur, nasıl geçer, anlattık. Bu arada bebeklerde en sık görülen egzama türü atopik dermatittir, başlık kafanı karıştırmasın.

Bak daha neler var:Tüm Çeşitleri, Nedenleri ve Tedavisiyle Bebeklerde ve Çocuklarda Alerji

 • Her yaş grubunda görülebilen bir cilt rahatsızlığıdır. Bebeklik çağında en sık görülen türü atopik dermatit, yani alerjik egzamadır.
 • Daha çok 2-3 aylık bebeklerde ve katı gıdalarla beslenmeye başlayan 4-5 aylık bebeklerde görülür.
 • Yenidoğan bebeklerde de egzama görülebilir. Genellikle 5 yaşına gelindiğinde egzama geçer.
 • Bebeklerde ve çocuklarda egzamayıi saman nezlesi ve penisilin duyarlılığı gibi şikayetler izleyebilir. Egzamadan kurtulan çocukların alerjik rahatsızlıkları devam edebilir.
 • Egzaması olan ya da bebekken egzama geçiren çocuklarda astım görülme ihtimali yüksektir.

Bebek egzaması kendini;

 • Kaşıntılı, kuru ve pullu deri ile gösterir. Daha çok yanaklarda, dirsek ve dizlerin etrafındaki deride bu belirtiler oluşur, tüm vücuda yayılabilir.
 • Cildin altında şeffaf kabarcıklar olur.
 • Bebeğinin cildinde kabuklanmaya, döküntüye ve kızarıklığa yol açan egzama nedeniyle oluşan sivilceler kanayabilir.
 • Anne sütü yerine inek sütü ile beslenen bebeklerde egzama daha fazla görülüyor.
 • Bu arada senin tükettiğin süt ürünleri, yumurta, buğday, kuruyemiş gibi bazı alerjik besinlerin anne sütüne geçip bebeklerde alerji yapma ihtimali de var. Bu durum yanlış bir tabir olan “anne sütü alerjisi” diye adlandırılıyor ancak bir bebeğin ana besin maddesine alerji geliştirmesinin imkanı yok! Bu noktada senin doğru beslenmen de büyük önem taşıyor. Bebeğin neye alerjisi olduğunu tespit ettikten sonra ona göre beslenmen gerek.
 • Çoğu zaman bebek büyüyünce egzama da kaybolur.

İsilikle egzamayı karıştıranlar varmış, öyle duyduk: Bebeklerde İsilik Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Sebaseöz bezlerinin bulunduğu bölgelerde, yani bebeklerin kafa derilerinde (konak), kirpik ve göz kapaklarında, dış kulak yolunda, burun deliklerinde, kasık ve kulak çevresindeki yağlı bölgelerde oluşur.

Seboerik egzama, bebeklerde atopik dermatit (alerjik egzama) kadar kaşıntılı değildir.

Bu problem aslında halk arasında “konak” olarak biliniyor. Gel bakalım neymiş bu: Davetsiz Misafir Dediğin Böyle Olur: Bebeklerde Konak

Bebeklerde egzama neden olur?

 • Yumurta ve buğday gibi bazı besinler egzamaya neden olan yiyecekler arasında gösterilir.
 • Hayvan tüyleri, yün, deterjan gibi cildi tahriş eden materyaller/maddeler de bebeklerde egzamaya yol açar.
 • Alerjik bünyeli bebekler için evcil hayvanlar ve ev tozları egzamayı alevlendirir.
 • Nadir de olsa genetik faktörlerin de bebekte egzama görülmesine neden olduğu düşünülüyor.
 • Egzama, stres ve duygusal olaylarla da tetiklenebilir.

Prof. Dr.

Yonca Tabak cevapladı: Çocuklarda Alerji Hakkında Annelerin Kafasına Takılan 8 Soru

Bebeklerde egzamaya ne iyi gelir?

 • Bebeğin kaşınıyorsa boynunu, kafa derisini, yüzünü, ellerini, kasık bölgesini, diz ve dirsek gibi derisinin kat yerlerini kontrol et. Herhangi bir döküntü, kızarıklık var mı diye iyice bak.
 • Kaşıyarak derisini tahriş ihtimaline karşı tırnaklarını kısa kes. Kaşınan deri, enfeksiyon kapabilir. Bebek eldivenleri de bu dönemde büyük yardımcı olur, aklında bulunsun.

Korkma yapabilirsin: Bebek Tırnağı Kesmenin Püf Noktaları

 • Eğer bebeğini sütten yeni kestiysen doktora gidene kadar bebeğini tekrar emzir.
 • Sık banyo yaptır (yazın her gün, kışın iki günde bir) ama fazla sabun kullanma. Bebeğini yıkarken parfümsüz sabunları (nötr PH'a sahip olanlar) tercih et. Bebeğinin cildini rahatlatmak için banyo suyuna badem yağı ekleyebilirsin. Banyoda kullandığın tüm ürünler hipoalejenik olmalı. Bu ürünler, bebeğinin cildini nemlendirirken deri enfeksiyonlarını da önler.

Sorularını cevapladık: 13 Soruda Bebek Banyosu Hakkında Merak Ettiğin Her Şey

 • Bebeğinin cildini silerek değil; yumuşak havluyla tamponlayarak kurula.

Şöyle araya girelim:

 • Bebeğinin kıyafetlerini parfümsüz, deodorantsız, kimyasal boya içermeyen bebek deterjanları ile yıka. Deterjanların içeriğinden emin olamazsan çamaşırlarını sabun tozuyla yıkayabilirsin. Yumuşatıcı kullanmak yerine çamaşırlarını ütüleyerek yumuşat.

Ayrıntısı burada: İdeal Bebek Deterjanı Nasıl Olmalı? Bebek Çamaşırları Nasıl Yıkanır?

 • Cildine temas eden kıyafetlerin iyi durulandığından emin ol.
 • Bebeğine yumuşak pamukludan yapılan kıyafetler giydir. Sentetik kumaşlar ve yün, bebek egzamasının baş düşmanları.
 • Bebeğini sıcak ve düşük nem gibi egzamayı tetikleyen ortamlardan uzak tut. Ortamın ısısı 19-24°C, nemi ise %40-50 arasında olmalı.
 • Cinsel bölge temizliğini su ve/veya su içeren mendillerle yap. Özel temizleyici mendil kullanma.
 • Bebeğinin uyuduğu yerde toz, içinde akar barındıran perde ve halı gibi döşeme malzemelerinin olmadığından emin ol. Peluş oyuncaklar ve kuştüyü yastık gibi toz tutan eşyaları bebeğinin odasında bulundurma.
 • Eğer egzama evindeki hayvan nedeniyle olduysa –çok zor olduğunu biliyoruz ama- hayvanı evden uzaklaştırman gerekebilir.
 • Anne sütü vermeye devam ediyorsan en az 2 yaşına kadar emzirmeye devam et. Böylece alerjik reaksiyon tablosunun ağırlaşmasını önleyebilirsin.

Bebeklerde alerjik egzama tedavisi nasıl yapılır?

Öncelikle gıda alerjisi testi yapılır. Bu test 2-3 aylıkken dahi yapılabiliyor. Böylece bebeğinde egzamaya neden olan yiyeceklerin neler olduğu, yani bebeğinin hangi gıdalara alerjisi olduğu tespit ediliyor.

Bebeklerde egzama tedavisi için ilk yapılması gereken alerji yapan yiyeceklerin tespit edilmesi ve yeni bir beslenme programı oluşturulması. Daha sonra bebeğinin bakımı için yukarıda yapman gerekenleri uygulaman egzama mücadelende etkili olacak.

Daha fazla bilgi sahibi ol: 6 Soruda Bebeklerde Gıda Alerjileri Hakkında Merak Ettiğin Her Şey!

Bebeklerde egzama için krem kullanımı nasıl olmalı?

Egzama kremini doktor öneriyorsa sürmelisin. Atopik dermatit bebek ürünleri sadece egzama kremleriyle sınırlı değil. Losyonlar, şampuanlar, nemlendiriciler de mevcut. Hangi egzama kremini ya da ürünün alman gerektiğini, içeriğinde olması gerekenlerle birlikte doktoruna sorman en iyisi.

Bebeklerde atopik dermatit durumunda lezyonlu bölgelere cildi nemlendiren kremlerin sürülmesi, egzamayı yatıştırsa da kesin çözüm sağlamaz. Fakat yine de özellikle her banyodan sonra bebeğinin cildine nemlendirici sürmen, alerjik egzama tedavisinin olmazsa olmazlarından.

Bebeklerde egzamanın bitkisel tedavisi var mı?

Atopik dermatit için elma sirkesi, beyaz dut kurusu kürü uygulanması gibi öneriler mevcut. Fakat bu uygulamaların bebeğinin cildine zarar vermeyeceğine dair kesin bilgiyi doktorundan öğrenmelisin. Mesela kullanacağın elma sirkesinin tamamen doğal olması, yani marketten aldığını kullanmaman gerekebilir.

Bu da ilgini çekebilir: Döküntülü Bir Virüs Hastalığı: El Ayak Ağız Hastalığı

Источник: https://www.anneysen.com/ilk-yil/makale/bebek-sagligi-ve-hastaliklari-bebeklerde-egzama-atopik-dermatit-hakkinda-bilmen-gereken-her-sey_2406

Egzama (Dermatit) Nedir?

Egzama (Dernatit)

Egzama, dermatit olarak da bilinmektedir ve aslında bir hastalık değil, çeşitli tıbbi durumların sebep olduğu bir cilt iltihabıdır. Binlerce insanı etkileyen egzamanın en yaygın olarak tipi atopik dermatittir.

Egzama kişiyi etkilemeye başladığında, ilk dikkat çeken belirti kaşıntıdır. Sonrasında yavaş yavaş, döküntüyle beraber, egzamanın etkisiyle daha koyu hale gelen yüz, eller, sırt ve ayaklar da dâhil olmak üzere vücudun bazı yerlerinde ortaya çıkmaktadır. (1)

Egzamanın nedenleri hala tam olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte, astım hastalarının ve alerjilere sahip olan kişilerin daha fazla bir risk altında olduğu düşünülmektedir. Buna ek olarak, yaşanılan ortamın yanı sıra stres ve depresyon da egzama geliştirme ihtimaline katkıda bulunmaktadır.

Günümüzde egzamanın hızlı bir şekilde tedavi edilmesine yardımcı olabilecek çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Bununla birlikte, hassas bir cilde sahip olan kişilerde, cilde doğrudan uygulanacak tıbbi ürünlerin kullanılması güvenli olmaz, bu nedenle egzamanın tedavisi her zamankinden daha zor bir hale gelir.

İlaçla tedavinin yanı sıra, doğal tedavi yöntemlerinin de yardımıyla egzama belirtilerini hafifletmek mümkün olabilmektedir. (2)

Egzama (Dermatit) Belirtileri

Egzama nasıl anlaşılır? Egzama başlangıcı ve sonrası belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir ve genellikle aşağıdakilerden herhangi birini içerebilmektedir:

 • Genellikle geceleri veya aşırı sıcaklıklar sırasında kötüleşen kaşıntı
 • Özellikle eller, bilekler, ayaklar, ayak bilekleri, boyun, üst göğüs, diz ve dirseklerin bükülme bölgesinde ve bebeklerde kafa derisi ve yüz bölgesinde kırmızı-koyu kahverengi lekeler
 • Küçükten orta seviyeye kadar yükselen şişlikler (çizildiğinde içinden sıvı akabilir ve kabukları dökülebilir)
 • Kuru, kalınlaşmış, çatlamış, pullu bir cilt
 • Çizildiğinde şişen ve tahriş olan hassas bir cilt (3)

Egzama belirtileri detayı için bakınız

Egzama (Dermatit) Nedenleri

Sağlıklı cilt nemi korumak ve vücudunuzu çevresel zorluklardan korumak için bir bariyer görevi görmektedir. Cildin etkili bir bariyer olma özelliğini bozan herhangi bir faktör, nem kaybına sebebiyet verebilir; bu da, kuruluğa, alerjenlere, tahriş edici maddelere ve bakterilere neden olabilmektedir. Neticesinde de iltihaplanma ve enfeksiyon ortaya çıkabilmektedir.

Egzama neden olur? Egzamanın potansiyel nedenleri şunlardır:

 • Cildin kurumasına neden olan faktörler
 • Cildin bariyer işlevini etkileyen genetik mutasyonlar
 • Bağışıklık sistemi bozuklukları

Tetikleyici faktörler olarak adlandırılan bazı maddeler veya koşullar, egzamanın parlamasına neden olabilir. Bu tetikleyici faktörler şunlar olabilir:

 • Sabunlar ve deterjanlar, yün, cilt enfeksiyonları, kuru cilt, düşük nem, ısı, terleme veya duygusal stres gibi tahriş edici maddeler.
 • Toz akarları, polen, küf veya gıdalar gibi alerjenler (4)

Daha fazla egzama nedenleri için

Egzama (Dermatit) Tedavisi

Egzama nasıl geçer? Egzama tedavisinin amacı, ciltte tahriş ve enfeksiyona neden olacak kaşıntıyı gidermek ve önlemektir. Kuru cildi nemli tutmak için losyonlar ve kremler (yumuşatıcılar) önerilmektedir.

Bu ürünleri cildi henüz nemliyken (örneğin banyo sonrası) uygulayın ve cildin nemini korumasını sağlayın. Kaşıntıyı hafifletmek için soğuk kompresler de kullanılabilir.

Reçetesiz satılan Hidrokortizon % 1 kremi veya daha güçlü kortikosteroidler içeren reçeteli kremler ve merhemler genellikle iltihaplanmayı azaltmak için kullanılmaktadır. Ağır vakalarda, doktorunuz oral kortikosteroidleri reçete edebilir.

Diğer tedaviler arasında şiddetli kaşıntıyı azaltmak için antihistaminler, fototerapi (cilde ultraviyole ışık uygulanan terapi) ve bazen diğer tedavilere yanıt vermeyen durumlar için ilaçlar bulunmaktadır. (5)

Egzama İçin Hangi Doktora Gidilir?

Egzama teşhisi ve tedavisi için bir dermatolog yani cilt hastalıkları uzmanından yardım alabilirsiniz. (6)

Egzama tedavisi detaylı bilgi için bakınız

Egzamaya (Dermatite) Ne İyi Gelir?

Egzama (Dermatit) Bitkisel Tedavisi

Zerdeçal: Oldukça değerli bir bitki olan zerdeçal, birçok deri koşulunda iltihaplanmayı azaltmada yardımcı olabilmektedir. Zerdeçalda bulunan kurkumin, güçlü bir antioksidandır ve hem cildi korumakta hem de yaraların iyileştirme süresini hızlandırmaktadır.

Aloe vera: Saf aloe vera jeli, kaşıntılı cilt üzerinde etkili bir soğutma etkisi yaratmaktadır. Egzama veya sedef hastalığı çekiyorsanız, kendiniz aloe vera bitkisi jelini hazırlayabilirsiniz, böylece kimyasalların önüne geçmiş olursunuz.

Keten tohumu: Keten tohumu, omega-3 yağ asitleri açısından oldukça zengindir ve vücudunuzdaki iltihaplanmaya neden olan araşidonik asit isimli bir kimyasal maddenin engellenmesine yardımcı olmaktadır. (7)

Limon: Limon suyunun asidik özelliği eski egzama izlerini hafifleten doğal bir antiseptik gibi davranmaktadır. Limon suyunda bulunan C vitamini aynı zamanda vücudunuzun yeni cilt hücreleri oluşturmasına yardımcı olur ve cilt tonunu aydınlatır. (8)

Kırkkilit otu: Kırkkilit otu, kaşıntı ve döküntüyü hafifletebilen, antiinflamatuar özellikler sunan ve egzama söz konusu olduğunda inanılmaz etkileri yaratabilen bir bitkidir. Ayrıca, silikondan açısından da zengindir. Silikon, cilt yapısının temel taşlarından biri olan kolajenin yapıldığı maddedir. (9)

Papatya: Çay, özellikle egzama gibi cilt koşullarında, cildiniz için çok sağlıklıdır. Bu durumda, papatya çayı seçmeniz gerekir. Papatya çayı lekeleri iyileştirebilir, kaşıntıyı hafifletir ve iltihapları oldukça azaltır. Papatya çayında bulunan bisabolol maddesi rahatsızlığı antimikrobiyal etkilere sahiptir, bu nedenle iltihabı azaltmaya yardımcı olur. (10)

Egzama (Dermatit) Evde Tedavi Yöntemleri

Bal: Bal, egzama gibi çeşitli cilt problemlerini tedavi etmek için kullanılmaktadır. Balın sahip olduğu yatıştırıcı, antiseptik ve antibakteriyel özellikler egzamayı hafifletebilmekte ve yara izlerini büyük ölçüde iyileştirebilmektedir.

 • İyice yıkandıktan sonra balı etkilenen cilt alanına doğrudan uygulayınız.
 • Bal ve kristalize şekeri kullanarak da bir peeling yapabilirsiniz. Etkilenen bölgeyi hafifçe birkaç dakika boyunca ovun ve sonra suyla durulayın. Yara tamamen gidene kadar bunu haftada birkaç kez yapın. (11)

Elma sirkesi: Elma sirkesi egzama belirtilerini ve egzama izlerini azaltabilen sıkılaştırıcı, antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.

 • Elma sirkesi ve balı suyla karıştırıp içebilirsiniz. Cilt inflamasyonunu ve lekelenmeyi yavaş yavaş azaltacak bağışıklık sistemini artıracaktır.
 • Elma sirkesini suyla karıştırarak doğrudan etkilenen cilde uygulayabilirsiniz. Böylece kaşıntı ve kuruluğu azaltmaya yardımcı olacaktır. (12)

Yulaf ezmesi: Düzenli olarak yulaf ezmesi banyosu yapmak, cildi yatıştırmaya ve kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olacaktır. Yulaf ezmesi aynı zamanda yara izlerini azaltan doğal temizleme maddeleri içermektedir.

 • Bir iki fincan yulaf ezmesini bir blender veya kahve değirmeninde öğütün ve sıcak banyoda bulunan suya ekleyin.
 • Vücudunuzu yulaf ezmesindeki banyoda 20-30 dakika bekletin. Çok yumuşak bir havlu kullanarak cildinizi kuru tutun.
 • Durumunuzun ciddiyetine bağlı olarak günde üç defa yapın. (13)

Karbonat: Karbonat, kaşınmaya yol açmadan ölü cilt hücrelerini çıkarmak için bir eksfoliyan (peeling) olarak kullanılabilir. Böylece egzama durumunda yaşanan kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olur.

 • Bir çorba kaşığı su ile iki yemek kaşığı karbonatı karıştırıp bir macunu yapın.
 • Etkilenen bölgeye uygulayın ve birkaç dakika sonra ılık su ile durulayın. (14)

Zeytinyağı: Zeytinyağı egzama belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilecek güçlü antiinflamatuar etkilere sahiptir. Ayrıca, cildi yumuşatmaya, kızarıklığı azaltmaya ve yara izlerini yok etmeye destek olur.

 • Etkilenen bölgeye, sızma zeytinyağıyla hafifçe masaj yapın.
 • Etkilenen bölgenin üzerine sıcak bir bez yerleştirin. Ardından fazla yağı emmesini sağlayın.
 • Bunu günde bir veya iki kez yapın.
 • Zeytinyağı yoksa aynı şekilde hindistancevizi yağı da kullanabilirsiniz. (15)

Balık yağı: Egzama için evde tedavi yöntemleri arasında, omega-3 ve omega-6 yağ asitleri açısından zengin olan balık yağı bulunmaktadır.

Normal ciltler için uygundur ve cildinizdeki kaşıntıyı azaltmak harika bir iş çıkarabilmektedir. Balık yağı ve portakal suyunu (isteğe bağlı) karıştırıp ve doğrudan etkilenen bölgeye uygulayabilirsiniz.

Ayrıca, kapsülleri de kullanabilirsiniz. (16)

Источник: https://www.acil.net/egzama-dermatit-nedir/

Atopik Egzama Belirtileri, Nedenleri ve Tedavileri

Egzama (Dernatit)

Atopik egzaman sorunu çoğu zaman 2 yaşın altında gözlemlenir. Bu sorunun meydana getirdiği belirtiler ortaya çıktığı zaman vakit kaybetmeden uzman doktora başvurulması gerekmektedir.

Atopik Dermatit Egzama

Atopik egzama nedir, egzamanın en yaygın biçimi olup cildin kaşıntılı, kırmızı, kuru ve kırılmış olmasına sebep olmaktadır.

Atopik egzama, çocuklarda daha sık görülür ve genelde bir yaşından daha önce gelişmeye başlar. Bunun yanı sıra  yetişkinlerde ilk kez gelişebilir.

Bazı çocuklarda yaş ilerledikçe  uzun süre (kronik) bir durumdur ama nemli ölçüde iyileşebilir veya tamamen temizlenebilir.

Belirtileri

Atopik dermatit kroniktir, yani genelde birkaç gün boyunca veya haftalarca uzaklaşmaz. Daha iyi veya kötü olabilir ama meydana gelen belirtiler tipik olarak geri döner.

Bu sorun oldukça kaşıntılıdır, yetişkin ya da çocuk cildinde çizilmelerden ya da sürtünmelerden kaynaklı olarak zarar oluşabilir.

Atopik dermatit yani egzama normalde yanak, kollar ve bacaklarda görülür ama vücudun herhangi bir yerinde olabilir. Belirtileri arasında;

 • Kuru, pullu cilt
 • Kırmızılık
 • Kaşıntı
 • Kulak arkasında çatlak oluşumları
 • Yanaklar, kollar veya bacak bölgesinde döküntüler
 • Açık, kabuklu veya ağlayan yaralar

Ciltte enfekte bir durum meydana gelirse sarı bir kabuk veya küçük su dolu yaralar oluşabilir. Cilt, çizilmeden ve sürtünmeden kaynaklı olarak daha kalın hale gelebilmektedir. 

Atopik Egzama Nedenleri

Atopik egzama neden olur, sorunun kesin nedeni bilinmemekle birlikte, tek bir şeye olmadığı da oldukça açıktır. Egzama genelde alerji sorunu insanlarda daha sık gözlemlenir. Yani bu hastalık alerjenlere karşı oldukça duyarlıdır.

Aile geçmişinde bu tarz öyküsü olan kişilerde, astım sorunu yaşayanlarda ve saman nezlesi olan kişilerde kolaylıkla gelişebilir. Sorunun alevlenmesi ve meydana çıkmasında çoğu zaman sabun, deterjan, stres ve hava gibi bazı tetikleyiciler oldukça etkilidir.

Bazen de gıda alerjileri, özellikle ağır egzama olan küçük bebeklerde önemli düzeyde rol oynayabilir. Soruna gıdanın etki edip etmediğini belirlemek için gıdalar ile alakalı olarak bir günlük tutmak gerekir.

Sorunun nedenleri hakkında yapılan araştırmalar atopik dermatite sahip bazı insanların filagrin yaratmaktan sorumlu bir mutasyona sahip olduğunu göstermiştir.

  Filagrin cildin en üst katmanında sağlıklı, koruyucu bir bariyer oluşturmasına yardımcı olan bir proteindir. Güçlü bir cilt bariyeri oluşturmak için yeterli filagrin olmadan, nem kaçar. Bakteriler, virüsler ve daha fazlası cilde girebilir.

Bundan dolayı atopik kullanan birçok kişi çok kuru ve enfeksiyona yatkın bir cilde sahiptir.

Tıbbi Yardım Çağırma

Egzamanın belirtileri meydana geldiyse uzman doktora başvurmak için beklemek gerekir. Tıbbi yardım almak için insanlar kendilerinde gelişen semptomlara ve belirtilere dikkat etmelidir. Aşağıda bulunan sorular sorulara çoğu zaman egzamanın teşhisi konulur.

 • Döküntü, kaşıntı olup olmadığı ve nerede göründüğü
 • Semptomlar ilk başladığı zaman
 • Ailede egzaman öyküsü olup olmadığı
 • Alerjiler veya  astım gibi başka herhangi bir rahatsızlığın olup olmadığı
 • Beslenmei veya yaşam tarzınızdaki herhangi bir şey belirtilere katkı sağlayıp sağlamadığı

Tipik olarak teşhisin konulması için 12 ayda ve aşağıdaki üç veya daha fazla kaşıntılı bir cilt rahatsızlığının olması gerekir. Bunun dışında görsel anlamda aşağıdaki detaylara dikkat edilir.

 • Muayene esnasında dirseğin iç kısımları, dizler, yanaklar, dirseklerin dış kısımlarında veya 18 aydan küçük çocuklarda dizlerin ön kısımlarında kırışıklıklar gözle görülür derecede olmalıdır.
 • Yukarıda bahsedilen aynı alanlarda cilt tahriş durumları ve öyküsü
 • Son 12 ayda genelde kuru cilt
 • Astım ya da saman nezlesi öyküler, genelde dört yaşın altındaki çocuklar da meydana gelir. Bu sorunların aile geçmişinde yaşanması

Kontrol Etme

Atopik dermatit egzama tedavisi kapsamında semptomları gidermek en önemli adımdır. Bu sorunlar çoğu kişide normal sürece döner. Bunun yanı sıra günümüzde fiziksel ve zihinsel olarak başa çıkılması zor olabilecek bir tedavi süreci ya da şiddetli egzama sık şekilde günlük yaşamda önemli bir etkiye sahiptir. Cilt enfeksiyonları da riskin artmasına neden olur.

Atopik dermatiti yönetmek aşağıda bulunan temellere dayanır:

 • Tetikleyicileri tanımak
 • Düzenli bir banyo ve nemlendirme rutini uygulamasının dışına çıkmamak
 • OTC ve / veya reçeteli ilaçları iyi gelmesi adına düzenli olarak ve öngörülen şekilde kullanmak
 • Enfeksiyon bulguları detaylı şekilde izlemek, pus dolu yaralar, ağrı, kızarma gibi detaylara dikkat etmek

Atopik dermatiti yönetirken, OTC’yi ve reçeteli ilaçları uzman doktorun söylediği şekilde kullanmak önemlidir. Ayrıca uzmanların reçete ettiği kremleri ve losyonların cilt bakımı ile tutarlı şekilde kullanılması da önemlidir. Atopik dermatiti kontrol altına almaya yardımcı olmak için yapabilecekler arasında;

 • Mümkün olduğu kadar, etkilenen cildi çizmemeye, vurmamaya ve ovmamaya çalışmak gerekir.
 • Yumuşak, nefes alabilen ve pamuklu giysiler giyilmelidir. Yün ve sentetik tarzında kaşıntı meydana getiren kumaşlardan kaçınılır.
 • Evdeki alerjenleri çıkarın.
 • Atopik dermatite karşı yakın kişilerden yardım istenmelidir.
 • Atopik egzama bitkisel tedavi kapsamında bitkiler düzenli şekilde kullanılır. Bu karışımlar konusunda uzman hekimlerin kesinlikle bilgisi olmalıdır.
 • Zaman içinde düzelme göstermesi için iyi gelen tedavi süreçlerine devam edilmelidir.

Tıbbi Tedaviler

Tıbbi tedaviler arasında kullanılan ilaçlar, kremler ve merhemler bulunur. Bunlar;

 • Crisabarole merhem
 • Antibiyotikler
 • Antihistaminikler
 • Fototerapi
 • Oral kortikosteroidler

Uzun süreli ve ciddi egzamalar bir immünosupresif ajan ile tedavi altına alınabilir.

 • Metotreksat
 • Siklosporin
 • Azatioprin

Kaynaklar

Источник: https://ciltte.com/atopik-egzama.html

Atopik Dermatit (Egzama) | Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği

Egzama (Dernatit)

Atopik dermatit (Egzama) (AD), bir çok faktöre (genetik, çevresel) bağlı olarak kronik bir cilt hastalığıdır. Çoğunlukla erken çocukluk döneminde başlar. Atopik yürüyüş olarak adlandırdığımız sürecin ilk basamağında yer alır.

Bu özelliği ile ileriki yaşlarda astım ve alerjik rinit gibi diğer alerjik hastalıkların gelişiminin habercisi olma özelliğini taşımaktadır.

Atopik dermatit (Egzama), hastaların ve ailelerinin yaşam kalitelerini olumsuz yönde etkilemektedir.

Cildimiz vücudumuzu dış etkenlerden koruyan en önemli organımızdır.Atopik dermatit (Egzama) hastalarında cildin bariyer özellikleri bozulmuştur. Bu bozulmanın hangi nedenden kaynaklandığını tam olarak bilemiyoruz.

Bariyer fonksiyonlarının bozulması yanında yoğun bir immünolojik reaksiyonda Atopik dermatit (Egzama) hastalarında görülmektedir. Cildin bariyer fonksiyonlarının bozulması ile su tutma özelliği azalır. Ve ciltte kuruluk başlar. Kuruluk atopik dermatitin en önemli özelliğidir.

Kuruluğa yoğun bir kaşıntı eşlik eder.

Bariyer fonksiyonları bozulmasının diğer olumsuz yanı ise alerjenler kolayca cildi geçerek bağışıklık sistemimizi uyarırlar ve alerjik reaksiyon gelişmesine neden olurlar. Bu da atopik dermatitin şiddetini artırır yani cildin daha da kötüleşmesine neden olur.

Atopik dermatitli hastaların ciltlerinin mikroplara karşı savunma özellikleri de azalmıştır. Normalde cildimizde bulunan mikroplar bu hastalarda enfeksiyonlara neden olabilirler. Enfeksiyonlar hem atopik dermatit’in şiddetini artırır hem de tedaviye yanıtı olumsuz etkileyebilir.

Atopik dermatiti olan çocukların yarısına yakınında besin alerjileri görülebilir. Bu hastaların mutlaka besin alerjisi yönünden alerji ve immünoloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Besin alerjisi ne neden olan besinler sıklıkla;

 • İnek sütü,
 • Yumurta,
 • Buğday,
 • Kuruyemişler (fındık, fıstık vb),
 • Yer fıstığı,
 • Balık,
 • Kabuklu deniz ürünleridir.

Ev tozu akarları, evcil hayvan alerjenleri ve polenler de atopik dermatit hastalarında alerjiye neden olabilir.

Bebeklerde ilk aylarda yanaklarda kızarıklık, kaşıntı ile seyredebilir. Beraberinde besin alerjisi olabileceği unutulmamalıdır.

Atopik Dermatit (Egzama) Belirti ve Bulgular

Atopik deramtitin en önemli bulgusu cilt kuruluğudur. Kuruluğa bağlı olarak ciltte kaşıntılar meydana gelir. Kaşıntı atopik dermatite özgü cilt yaralarının çıkmasına neden olur. Kaşıntıyı terleme, sıcak, tahriş edici maddeler ve alerjenler artırır. Kaşınma ile cilt bütünlüğü daha da bozulur ve egzama olarak tanımladığımız yaralar meydana gelir.

Egzema kızarık, üzeri pütürlü ve sızıntı bulunan lezyonlardır ve hastanın yaşına göre vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkar.

Egzamalar

 • süt çocukluğu döneminde en sık yüzde (sıklıkla yanaklarda), saçlı deride, diz ve dirsek bölgelerinde ve kulak arkasında görülür. Bez bölgesi genellikle etkilenmemiştir.
 • İki yaşından büyük çocuklarda daha çok dirsek önü, diz arkası, boyun, el ve ayak bileği bölgesini tutar. Yüz ve göz kapaklarında bu dönemde lezyon görülmemeye başlar.

  Tutulan bölgelerde deride kalınlaşma, kabalaşma ve deri çizgilerinin belirginleşmesi gözlenir.

 • Ergenlik döneminde kaşıntı ve deride kalınlaşma ön plandadır. Lezyonlar daha çok el ve ayak bilekleri, kol ve bacakların iç yüzlerinde, göz çevresi, yüz, boyun ve gövdenin üst kısmındadır. Bu dönemde egzama sadece ellerde görülebilir.

  Genellikle ciltte çizgilenme, kalınlaşma ve rengin kahverengileşmesine neden olur.

Atopik Dermatit (Egzama) Tedavi

Atopik dermatit kronik bir hastalıktır ve kür sağlayacak bir tedavi yöntemi yoktur. Hafif vakaların önemli bir bölümü kendiliğinden geçer.

Tedavinin hedefleri:

 • İlaç tedavisi
 • Cildin nemlendirilmesi
 • Koruyucu önlemler

İlaçlar ile tedavideki amacımız, ciltte meydana gelen alerjik reaksiyonların baskılanmasıdır. Atopik dermatiti olan hastalarda ciltte bağışıklık sistemimize ait hücrelerin birikimine bağlı iltihabi bir süreç vardır. Bu iltihabi sürecin baskılanması tedavinin en önemli basamağını oluşturmaktadır.

Atopik dermatitli hastalarda bu tedavi için daha çok lokal uygulanan ilaçlar kullanılır. Ama tedaviye dirençli hastalarda sistemik olarak kullandığımız ilaçlarda bulunmaktadır.

Tedavide kullanılan en etkin ilaçlar kortizon (kortikosteroid) içermektedir. Sadece egzamanın olduğu yerlere sürülür. Bu ilaçları kullanırken mutlaka hekim tavsiyesine uyulmalıdır. Tüm vücuda yayılacak şekilde kullanılmadıkları sürece ciddi yan etkilere yol açmazlar.

Olası yan etkileri arasında deri incelmesi, renklenmede azalma, çizgilerin oluşması, deri altı kanamalar, deri altı damar genişlemeleri sayılabilir. Çok güçlü etkiye sahip kortizonlu ilaçların uzun süre deriye uygulanması ile nadiren ciddi sistemik etkiler de ortaya çıkabilir. Bu nedenle hastalar doktoruna danışmadan bu ilacı kullanmamalıdır.

Tedavide uyulması gereken ilkeler ise hastalığın kontrolünü sağlayacak en zayıf etkiye sahip kortizonlu ürünü seçmek ve kontrol sağlanır sağlanmaz da daha zayıf etkili bir ürüne geçmektir.

Özellikle yüz gibi hassas bölgelerde mümkün olan en zayıf kortizonlu kremi kullanmaya özen gösterilmelidir. Kortizonlu kremler banyodan hemen sonra ve nemlendiricilerden önce kullanılmalı ve yalnızca egzamanın olduğu bölgeye uygulanmalıdır.

Saçlı deride losyonlar ve kremler yaşa bağlı olarak seçilebilir

Kortizon içermeyen kremler pimekrolimus ve takrolimus atopik dermatit tedavisinde kullanılan diğer ilaçlardır. Kortizonlu ilaçlarda görülen yan etkilere yol açmazlar.

Yüz gibi hassas deri bölgelerinde kullanılabilirler. İki yaşından büyük bebeklerde hafif ve orta şiddette atopik dermatit tedavisinde kullanılması tavsiye edilmektedir.

 Bağışıklık sisteminde sorunu olan çocuklarda kullanılmamalıdır.

Antihistaminiklerin tedavide yeri yoktur. Kaşıntının giderilmesindeki etkileri çok zayıftır. Gece kaşıntısının engellenmesinde yararlı olabilirler. Atopik dermatit hastalarının egzamalarında enfeksiyon geliştiğinde ki bu durum sıklıkla görülebilir. Antibiyotik tedavisi kullanılmalıdır.

Fototerapi ve bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar (siklosporin vb) yeterli yanıt
alınamayan ağır olgularda nadir olarak gerekli olabilir.

Cildin Nemlendirilmesi

Atopik dermatiti (egzama) olan hastaların cilt kuruluğunun giderilmesi çok önemlidir. Bu nedenle ılık suyla banyo yapmaları gerekmektedir.

Hastalığının derecesine göre sıklığına ve yöntemine (küvet içerisinde ya da duş) doktorunuzla karar verebilirsiniz. Cildi tahriş edebilecek uygulamalardan kaçınmak gerekir. Banyodan sonra cildin suyunu korumak amacıyla nemlendiricilerin kullanılması çok önemlidir.

Su bazlı ya da yağ bazlı nemlendiriciler kullanılabilir. Bu seçimi doktorunuzla birlikte yapabilirsiniz.

Nemlendiricilerin alerjen ya da kimyasal madde içermemesine dikkat edilmelidir.

Atopik dermatit hastalarının alacağı önlemler nelerdir?

1.    Kaşıntı ve Döküntüyü Kötüleştiren Şeylerden Kaçının

Kaşıntı, döküntü veya diğer semptomları neyin daha da kötüleştirdiğini çözmek önemlidir.  Kaşınma ve ovalama cildi tahriş eder ve durumu daha da kötüleştirir. Kaşıntıyı önlemek için alınacak tedbirler

 • Tırnaklarınızı kısa, düz ve temiz tutun.
 • Kaşıntı hissettiğinizde nemlendirici uygulayın.

Aşırı sıcak veya nem, alerji, aşırı duygusal durumlar ve stres kaşıntı ve döküntüyü artırabilir.

2. Kimyasal Tahriş Edicilerden Uzak Durun

Tahriş edici maddelerden (kimyasallar, çözücüler, sabun, deterjan, güzel kokular, cilt bakım ürünleri, bazı kumaşlar ve sigara) kaçınmanız gerekiyor.

 • Yeni satın aldığınız tüm elbiseleri giymeden önce yıkayınız. Formaldehid ve diğer tahriş edici kimyasallar yeni yapılmış elbiselerde bulunabilir.
 • Diğer kumaşlara nazaran daha az tahriş edici olan pamuk veya pamuk karışımlı elbiseler giyinin. Rahatsız ediyorsa giysilerin etiketleri çıkarın. Dikiş yerleri kaşıntı yapıyorsa, evdeyken giysileri tersyüz giyinin. Yün veya tahriş edici kumaşlardan sakının.
 • Çamaşır deterjanınız tahriş edici geliyorsa, kokusuz ve boyasız deterjanlar kullanın. İkinci bir durulama çamaşır deterjanındaki deterjan kalıntılarının giderilmesine yardımcı olabilir.
 • Güneş yanmalarından kaçının. Yüksek faktörlü koruyucu güneş kremi kullanın. Güneş kreminiz tahriş edici ise, yüz için geliştirilmiş diğer ürünleri veya güneş kremlerini deneyin.
 • Yüzdükten sonra duş yapın ve nemlendirici uygulayın.

3. Evinizin Sıcaklığını ve Nemini Uygun Hale Getirin. 

Aşırı sıcaklık ve rutubet atopik dermatitli kişiler için problem olabilir. Aşırı sıcak ve aşırı nemden kaynaklanan terleme cildi tahriş edebilir. Düşük nem ciltten su kaybına yol açar. Bu durum kuruluğa ve cilt tahrişine yol açar.

 • Yaşadığınız ortamı rahat bir sıcaklık ve nem düzeyinde tutun.
 • Egzersiz yaparken ve sıcak havalarda gevşek, geniş ve seyrek dokumalı kıyafetler giyinin.

4. Alerjenlerden Kendinizi Koruyun 

Alerjiler atopik dermatit semptomlarınızı başlatabilir veya kötüleştirebilir. Alerjik reaksiyon gösterdiğiniz şeylere karşı alabileceğiniz birçok önlem vardır.

5. Besin Alerjileri Egzamayı Kötüleştirir
Besin alerjileri atopic dermatitli hastaların yarısına yakınında bulunabilir. Çocuklarda süt, yumurta, yer fıstığı, buğday, fındık, soya, balık ve kabuklu deniz ürünleri egzamayı tetikleyebilir. Mutlaka bir alerji ve immünoloji uzmanı tarafından değerlendirilmeniz gereklidir.

6. Duygu durumunuz ve Stres, Egzamanızın Şiddetini Etkileyebilir
Duygu ve stres atopik dermatite yol açmaz, ancak kaşıntı ve kaşınmaya neden olabilir. Kızgınlık, düş kırıklığı ve utanma kızarma veya kaşıntıya yol açabilir. Stresler kaşıntı-kaşınma döngüsüne yol açabilir ve durumu daha da kötüleştirebilir.

 • Hastalığınızla daha iyi mücadele etmek için hastalığınızla ilgili olabildiğince fazla bilgi öğrenin.­
 • Aile bireyleriniz ve arkadaşlarınızın destekleyici olmasını sağlayın.
 • Olumsuz durumları nasıl tedavi edeceğinizi öğrenin.
 • Duygu ve stresle mücadelenizde yardım alın.

7. Enfeksiyonlara karşı dikkatli olun
Cilt enfeksiyonları atopik dermatitli kişiler için sık sık problem oluştururlar. Bulaşıcı organizmalar (bakteriler, virüsler, mantarlar) çoğu kez cilt üzerinde sayıca normalin üzerinde seyreder. Kaşınan veya tahriş olan cilt daha kolay bir şekilde iltihaplanır.

Cilt enfeksiyonlarının belirtileri:

 • Artan kızarıklık
 • İltihap dolu şişlikler veya sızıntı
 • Uçuklar ve ateş

Neler Yapılabilir;

 • Herhangi bir enfeksiyon belirtiniz varsa hemen doktorunuzu arayın.
 • Enfeksiyonu muayene etmek amacıyla doktorunuzun önerdiği eylem planını takip edin.

Источник: https://www.aid.org.tr/hastaliklar/alerji-ve-bagisiklik-sistemi-hastaliklari/atopik-dermatit/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть