Egzama Tipleri Nelerdir?

içerik

Egzama nedir?

Egzama Tipleri Nelerdir?

Derimiz iç ve dış etkenlere bağlı oluşan olumsuzluklara karşı nasıl tepki verir? Tüm vücudumuzu saran derimiz, bizi korur. Ama bazen o da savaşı kaybedebilir. Özellikle stres, kimyasal maddelerde temas derimizi en çok zorlayan etmenlerdir. Bu noktada egzama (dermatit) gibi cilt rahatsızlıkları görülür.

Egzama, deride, iç veya dış faktörler nedeniyle oluşan enflamatuar (iltihabi) bir rahatsızlıktır. Derinin üst tabakasının fizyolojik bariyer fonksiyonunu hasara uğratan nedenlerle karşılaşması ile ortaya çıkar. Tip ve özelliklerine göre değişik şekillerde kendini gösterebilir.

Sık rastlanan ve tekrarlayan türlere sahip egzama, bulaşıcı değildir.

Kimlerde görülür?
Egzama; genellikle bebeklerde, alerjik, stresli, titiz ve temizliğe aşırı düşkün kişilerde (özellikle ev kadınlarında) veya belli meslek gruplarında (inşaat işçisi, kuaför gibi) daha sık görülür. Türüne göre yağlı cilt tipine sahip kişilerde egzama sık görülür. 

Egzama belirtileri nelerdir?

Egzamanın belirtileri; genellikle deride kızarıklık, pullanma, kaşıntı, yanma hissi, su toplamaları, sızıntı, daha sonra kuruma ve kabuklanmadır. Vücudun her yerinde görülebildiği gibi yüz ve saçlı deride de görülür.

Egzamayı tetikleyici faktörler ise; alerjiye yatkın kişilerde temas edilen temizlik ürünleri, kozmetikler, kişinin alerji gösterdiği bir maddeyle teması (nikel, deterjan, boya maddeleri vs), terleme, havanın soğuması ve derinin kuruması, yenilen içilen gıdalar, vücutta bir enfeksiyon varlığı ve sigara alışkanlığıdır.

Hangi belirti, hangi egzama?

Kontakt egzama: Deriye temas eden iritan veya cildin duyarlı olduğu maddelere karşı oluşan akut veya kronik enflamatuar reaksiyondur.

Cilt, koruyucu yağlarını engelleyen maddelere sürekli maruz kalırsa kontakt egzama oluşur.

Kontakt egzama; temizlik maddeleri, makyaj malzemeleri, parfümler, oje, endüstriyel maddeyle temas, saç boyaları, diş macunu, sakız, ayakkabı ve ayak spreyleri, pantolan fermuarı, metal düğmeler, geçici dövmeler nedeniyle görülür.

Seboreik egzama: Nedeni tam olarak bilinmeyen ve kronik olan seboreik egzama cildin yağlı olduğu bölgelerde (kaşlar, yanaklar, burun kenarları, sakal içleri, göğüs ortası, saçlı deri, kulaklar) kızarıklık, pullanma ve kabuklanmayla oluşur.

Kış ve bahar aylarında şiddetlenme eğiliminde olan seboreik egzamayı, stres, alkol, immün sistemin baskılanması gibi durumlar tetikler. Kulakta çocukluk çağında gelişen seboreik egzama, lenf bezlerinde şişme görülür ve enfeksiyon durumu söz konusu olabilir.

Atopik egzama: İmmunolojik yatkınlık ve çevresel faktörler nedeniyle sıklıkla bebeklik ('konak' olarak bilinir) ve çocuklukta görülen atopik egzama, erişkin dönemde hafifleyip geçebilir; ama tekrarlayıcıdır. Çocukların yüzde 5-20’sini etkiler.

Bebeklerde ilk 3 ayda başlar, yüz öncelikle tutulur, sonra gövde ve kol-bacağa yayılır. Kuruluk ve bazen sızıntılar oluşur. Çocukluk döneminde kol-bacak eklem iç kısımları; erişkinde ise yine eklem içleri, göz kapakları, meme başı ve ellere yerleşir.

Kaşıntı, kuruluk, kızarıklık, pullanma ve deride kalınlaşma görülür.

El egzaması: Zayıf iritan maddenin tekrar tekrar ve uzun süre deriye teması sonrası ortaya çıkanel egzaması özellikle ev kadınları, temizlik işçileri, kuaförler, sağlık personeli, inşaat işçileri, metal ve motor endüstrisi çalışanları, ressamlar ve aşçılar gibi meslek gruplarında görülür. El egzamasında belirtiler el ve parmak sırtlarında, parmak yan yüzleri ve aralarında kuruluk, kızarıklık, deride çatlaklar, sızıntı şeklinde görülür. Şikayetler kronik olarak devam eder ve çoğu zaman kesin bir neden bulunamaz.

Numuler egzama: Daha çok kol ve bacaklarda, ellerde görülen numuler egzama, madeni para büyüklüğünde, çok sayıda olabilen yuvarlak kaşıntılı lezyonlardır.

Kronik seyirli olup, daha çok genç erişkinler ve yaşlılarda rastlanır. Numuler egzamanın lezyonları papül ve vezikül denen ufak kabartıların birleşmesiyle oluşur ve akut dönemde kızarıklık, sızıntı ve kabuklanma gösterir.

Kaşıntısı fazla olur. Numuler egzamayı tetikleyen bir enfeksiyon olabilir.

Asteatotik egzama: Derinin üst tabakasındaki yağ miktarının azalması, sık banyo yapılması veya atopi gibi nedenlerle derinin yağ tabakasının kaybı sonrası asteatotik egzama gelişir.

Yaşlılarda ve kış aylarında deride kuruluk arttığından daha sık rastlanır. En çok bacak ön yüzlerine, kollara ve gövdeye yerleşir. Kuru, porselen çatlağı benzeri bir görünüm, kızarıklık ve kaşıntı oluşur.

Gravitasyonel egzama: Bacak alt kısımlarında varisler oluşması ve kan dolaşımının bozulmasıyla gelişen gravitasyonel egzamada, kan birikmesinden dolayı damarlarda basınç artar. Bu da deride hasara neden olur.

Kadınlarda doğum yapmış olduklarından daha sık gelişir, ayrıca ayakta çalışanlarda ve yaşlılarda rastlanır. Gravitasyonel egzamanın belirtileri; bacaklarda kuruluk, kaşıntı, kızarıklık, su toplamaları, sonrasında sızıntı ve kontakt egzama sonucu kaşıntı.

Kronikleştikçe deride koyu lekeler, derinin kabalaşması ve sertleşmesi, sonunda da ülser şeklinde yaralar görülür.

Video: Egzama nedir, belirtileri nelerdir?

İlginizi çekebilir

Zona nedir?

Sedef hastalığı hakkında her şey

Sizin cilt tipiniz hangisi?

Cildiniz için 'nemli' tavsiyeler

Paylaş

Источник: https://www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/egzama-nedir

Egzama

Egzama Tipleri Nelerdir?
Egzama Egzama nedir?

Atopik dermatit ilk olarak ergenlik döneminde veya yetişkinlikte ortaya çıkabilir ve erkekleri ve kadınları eşit derecede etkiler. >

Resimler Egzama resimleri

Çeşitlilik Egzama tipleri nelerdir?

tahriş edici maddelerle temasından kaynaklanır. Yanma, kaşınma ve kızarıklık oluşur. Tahriş edici madde alındığında iltihap gider.

Dyshidrotik dermatit

 • parmakları, avucuklarını ve ayak tabanlarını etkiler. Kaşıntılı, kızarık, kırık ve acı veren kaşıntılı, cilt pıhtılaşmasına neden olur. Durum kadınlarda daha sık görülür. Nummular dermatit
 • kış aylarında kuru, yuvarlak cilt lekelerine neden olur. Genellikle bacakları etkiler. Erkeklerde daha sık görülür. Seboreik dermatit
 • özellikle kafa derisinde, kaşlarda, göz kapaklarında, burun kenarlarında ve kulak arkasında kaşıntılı, kırmızı köpüklü döküntülere neden olur.
 • Semptomlar Egzamanın belirtileri nelerdir? Egzama kaşıntılı, kuru, kaba, flakey, iltihaplı ve tahriş olmuş cilt ile karakterizedir. Patlayabilir, söker ve tekrar parlarlar. Her yerde olabilir ancak genellikle kolları, iç dirsekleri, dizlerinin sırtlarını veya başını etkiler (özellikle yanaklar ve kafa derisi). Bulaşıcı değildir ve yaşla birlikte daha da şiddetlenir.

Egzama yoğun kaşıntıya neden olabilir. Kaşıntı cildi daha da tahriş eder ve inceltir. Bu, antibiyotiklerle tedavi edilmesi gereken enfeksiyonlara neden olabilir.

Neden Egzamanın nedeni nedir?

Egzamanın nedeni tam olarak anlaşılamamıştır. Ancak irritanların varlığına agresif tepki veren aşırı aktif bir bağışıklık sistemi tarafından tetiklendiği düşünülmektedir.

Egzama bazen vücudun bir parçası olan proteinlere anormal bir yanıt neden olur. Normalde, bağışıklık sistemi insan vücudunun bir parçası olan proteinleri yok sayar ve sadece bakteri veya virüs gibi istilacıların proteinlerine saldırır. Egzama, bağışıklık sistemi, iltihaplanmaya neden olan ikisini ayırt etme özelliğini kaybeder.

Ciltte bir veya daha fazla egzama belirtisi göründüğünde egzama alevlenir.

Cildi kurutan temizleyicilerde ve deterjanlarda bulunan kimyasallar

yün gibi kaba çizilmemiş malzeme

sentetik kumaşlar

 • yükseltilmiş vücut ısısı
 • terleme
 • sıcaklık değişiklikler
 • nem ani düşüş
 • stres
 • gıda alerjileri
 • hayvan tüyü
 • üst solunum yolu enfeksiyonları
 • Risk faktörleri Egzamanın risk faktörleri nelerdir?
 • Çeşitli faktörler egzama geliştirme riskini artırabilir.
 • Egzama, astım veya saman nezleni olan çocuklarda veya genellikle bu yaşta 30 yaşından önce gelişen yetişkinlerde daha sıktır.

Egzama sahip olan aile bireyleri de gelişme riski altındadır. şart.

Teşhis Nasıl egzama teşhisi kondu?

Egzamanın teşhis edilmesi için bir doktor tam bir fizik muayene siparişi verir ve belirtileriniz hakkında size soru sorar.

Egzama teşhis koymak için kullanılabilecek spesifik bir test yok. Ancak, bir yama testi, kontakt dermatit (cilt alerjisi türü) ile ilişkili cilt alerjileri gibi semptomları tetikleyen bazı alerjenleri tespit edebilir.

Bir yama testi sırasında deriye yerleştirilen bir yamaya alerjen uygulanır. Alerjene alerjiniz varsa, cildiniz iltihaplanabilir ve tahriş olur.

Tedavi Egzama nasıl tedavi edilir?

Bir dermatolog, alerji uzmanı veya birincil bakım doktoru egzama için doğru tedaviyi tanımlamanıza yardımcı olabilir. Bazı seçenekler şunlardır:

İlaçlar

feksofenadin (Allegra)

loratadin (Claritin)

 • Çeşitli antihistaminikler uyku durumuna neden olabilir ve geceleri alınmalıdır.
 • Kortizon (steroid) kremleri ve merhemleri kaşıntı ve kireçlenmeyi hafifletir. Ancak yan etkileri nedeniyle uzun vadede kullanılmamalıdır:
 • cildin inceltilmesi
 • tahriş

renk değişikliği

Tezgahın üzerinde hidrokortizon gibi düşük potensli steroidler bulunur. Yüksek potensli steroidler, düşük potensli steroidlere cevap vermeyen kişilere yardımcı olabilir. Ağır durumlarda, bir doktor oral kortikosteroidleri reçete edebilir. Bunlar, kemik kaybı da dahil olmak üzere ciddi yan etkilere neden olabilir.

 • Bir enfeksiyon varsa, doktor topikal veya oral antibiyotik reçete edebilir.
 • İmmünosüpresanlar, bağışıklık sisteminin aşırı tepkimeye girmesini önleyen reçeteli ilaçlardır. Bu egzamanın kızışmasını önler. Yan etkiler arasında kanser, yüksek tansiyon ve böbrek hastalığı riski artar.
 • Terapiler

Işık tedavisi veya fototerapi, egzamayı tetikleyen bağışıklık sistemi yanıtlarını önlemeye yardımcı olmak için mor ötesi ışık veya güneş lambaları kullanır. Bir dizi tedaviyi gerektirir ve egzama azaltmaya veya temizlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca bakteri cilt enfeksiyonlarını önleyebilir.

Yaşam tarzı değişiklikleri

Stres belirtileri tetikleyebilir veya şiddetlendirebilir.Stres azaltma yolları şunları içerir: derin nefes egzersizi yapma

rahatlatıcı müzik dinleme

iyi bir gece uykusuna öncelik verme

 • Soğuk bir sıkıştırıcı kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olabilir; 15-20 dakika ılık veya ılık bir banyoda ıslatın.
 • Alternatif Tedavi
 • Alternatif tedaviler egzamanın semptomlarını gidermekte yardımcı olabilir. Potansiyel yan etkileri nedeniyle, bitki özütü kullanmadan veya egzersiz rutini başlatmadan önce daima doktorunuza danışın. Popüler ev ilaçları arasında şunlar sayılabilir:
 • yeşil, siyah veya oolong çayı
 • hindistancevizi, ayçiçeği, borat ve çimenlik yağları

akupunktur

aromaterapi

meditasyon, yoga, ilerleyici kas gevşetmesi gibi gevşeme teknikleri güdümlü imgelem

 • Önleme Egzama nasıl önlenir?
 • Stres azalması ve gelişmiş uyku gibi yaşam tarzı değişiklikleri, bir egzamanın alevlenmesi ihtimalini azaltabilir. Kaba kumaşlar, sert sabunlar ve deterjanlar gibi tahriş edici maddeleri kullanmaktan kaçının. Soğuk hava cildi kurutabilir ve alevlenmeleri tetikleyebilir.
 • Atopik dermatiti olan insanlar çizilmeyi önlemelidir. Cildin kırılmasını önlemek için, kaşıntılı alanları kazınmaktan ziyade sürtmeye yardımcı olabilir.
 • Kuru cilt, bir egzama alevlenmesini tetikleyebileceğinden, bir dermatolog, cildinizi rahatlatmaya yardımcı olacak bir merhem ya da krem ​​bazlı nemlendirici önermektedir.
 • Görünüm Egzamanın görünümü nedir?

Egzama için bir tedavi yöntemi yoktur. Bazı durumlarda, egzama ek sağlık komplikasyonlarına neden olabilir.

İmpetigo gibi deri enfeksiyonları sürekli kaşıntı ile ortaya çıkar. Çizilme cildi koparsa bakteri ve virüsler girebilir. Semptomlar şunları içerir:

kızarıklık

kalça gerdirme darbeleri

soğuk yaralar

ateş kabarcıkları

Bu belirtiler görülürse bir doktora başvurun.

 • Nörodermatit, sık sık kaşınmaktan kaynaklanır. Cildi kalınlaştırır, kırmızı, çiğ ve renginde koyu renkte bırakır. Bu tehli bir durum değildir, ancak egzema aktif olmadığında bile kalıcı renk değişikliği ve cildin kalınlaşmasına neden olabilir. Kazıma da yara izine neden olabilir.
 • Egzama geçiren bir çok kişi cildinden utanır ve kendine güven duygularını bildirir. Uygun tedaviyi almak ve stres kontrolü altına almak, belirtilerin sakinleşmesine yardımcı olabilir. Destek grupları ayrıca kişilerin baş etmesine yardımcı olabilir.
 • Egzama yaşayan insanlar için şiddetli egzersiz yapmak zor olabilir, çünkü terleme kaşıntı yaratabilir. Egzersiz yaparken serinleyebilmeniz için katmanlarla giyin. Egzama patlaması sırasında yoğun fiziksel aktivitelerden kaçınmak da isteyebilirsiniz.

Источник: https://tr.oldmedic.com/eczema-48082

Egzama Türleri Nelerdir ve Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Egzama Tipleri Nelerdir?

Egzama cilt üzerinde meydana gelen, stres ya da herhangi bir maddeye alerji sonucunda her yaşta görülebilir. Kaşıntılı ve iltihaplı bir cilt hastalığıdır. Tedavisi mutlaka yapılmalıdır.

Egzama Çeşitleri

Cilt üzerinde bazı durumlarda kızarıklık oluşması, kaşıntının ve pul pul döküntünün yanı sıra kuruluğun ve sulanmanın olduğu zamanlarda egzama görülmektedir. Egzama iltihaplı bir deri hastalığı olarak insanların karşısına çıkmaktadır. Derinin üst tabakasında meydana gelmektedir. Fizyolojik bir hastalık olarak tanımlanır. Daha çok 20 ile 50 yaş arasında görülmektedir.

Yenidoğan bebeklerin kafa derisinde meydana geleceği gibi egzama hastalığı kadınlara oranla erkeklerde daha sıklıkla karşılaşılır. Deri hastalığı olarak insanlarda meydana gelen egzamanın daha çok kişilerin stresli olduğu zamanlarda, temizliği abartılı bir şekilde yapanlarda, inşaat işçilerinde, cildi tahriş edecek olan maddeler kullanan ve hava değişikliği sonucunda meydana gelmektedir.

 

Alerjik Egzama (Atopik Dermatit)

Alerjik egzama daha çok çocukluk dönemi içerisinde görülmektedir.

Kaşıntı bu egzama türünde yoğun olacak ve herhangi bir maddeye temas halinde ya da mevsim değişikliğinde ve hastanın yediği herhangi bir gıda sonucunda oluşacaktır.

Bebeklik dönemi içerisinde ilk 3 aylık dönemde yoğun olarak görülmektedir. İlk olarak yüz bölgesinde başlayan egzamanın daha sonradan gövde ve kollarda da görülecektir. Belirtileri şunlardır:

 • Yoğun bir kaşıntı;
 • Ciltte kuruluk;
 • Kızarıklık;
 • Pul pul döküntü;
 • Derinin kalınlaşması.

Yukarıdaki belirtilerin çocuklarda olması durumunda mutlaka tedavisinin yapılması gerekmektedir. Tedavisi için kullanılacak yöntemler arasında steroidli merhemlerin olması ve antibiyotik içeren ilaçlar reçete edilecektir. Bunun dışında çocukluk dönemi içerisinde olan hastalara takrolimus kremlerde reçete edilmektedir.

Seboreik Egzama

Çok sıklıkla görülmekte olan bir egzama çeşidi olmaktadır. Tekrarlayan ve egzamanın oluşmasına neden olan durumlar, uykusuzluğun meydana gelmesi, mevsim değişikliğinin olması, alkol alımının çok yoğun olması gibi durumlarda egzama görülmektedir.

Kişilerin kulaklarında, saç derisinde, yüz bölgesinde, göğüs gibi bölgelerinde olmaktadır. Belirtileri arasında kızarıklığın yoğun olarak meydana gelmesi, pul pul döküntünün görülmesi ve kabuklanma bu egzama türünde meydana gelecektir.

Ayrıca lenf bezlerinde şişme ve enfeksiyon yaşanmasına da neden olur.

Tedavisi için kişilere medikal olarak adlandırılan şampuanların reçete edilmesi, Kortikosteroidli krem ya da losyonların reçete edilmesi gerekmektedir. Ayrıca hekim tarafından uygun görülmesi sonucunda antifungaller ve pimekrolimus ilaçlarda reçete edilir.

Staz (Gravitasyonel) Egzama

İlk olarak staz egzaması olması durumunda bacak bölgesinde kaşıntının oluşması ile meydana gelecektir. Kuruluk başlar ve bunun sonucunda ayak bileklerine kadar yayılacak olan koyu renkli noktacıklar meydana gelecektir. Bacak bölgesinde bulunan derinin sertleşmesi ve noktacıkların büyümesi ile devam eder.

Staz egzaması görülmekte olan çoğu kişilerde varis bulunmaktadır. Herhangi bir nedenden dolayı oluşan kas gücü azalması durumlarda, genetik olarak ya da bazı mesleğe mensup olan kişilerde görülebilir. Tedavisi için kişinin kilo vermesi tavsiye edilmektedir.

Travmalardan korunması ve kortikosteroidli kremler ya da antibiyotik içeren ilaçlar hastaya reçete edilmesi gerekmektedir. 

Asteoatik Egzama

Kuruluk egzaması olarak da isimlendirilmektedir. Bu egzama türünün kişinin suyla temas etmesi durumlarda ve sapun ya da şampuanlarla çok fazla temas eden kişilerde vücut kuruluğunun oluşması sonucunda meydana gelecektir.

Daha çok kış dönemi içerisinde ve şeker ya da tiroid gibi hastalıkları olan kişilerde cildin kuruması sonucunda meydana gelecektir. Vücut üzerinde çatlaklar oluşur. Tedavisi ise hastalığın şiddetine göre yapılması gerekmektedir. Düzenli bir şekilde vazelin tarzında vücudu nemlendirecek ilaçlar kullanılmalıdır.

Kızarıklık ve kaşıntının dinmesi amacıyla kortizonlu kremler ve antihistaminik kremler doktor tarafından reçete edilmelidir.

El Egzaması

Ellerin çok fazla su ile temas etmesi durumunda kişilerde meydana gelecek olan el egzaması çok sıklıkla görülmektedir. Kuruluk oluşması sonucunda meydana gelecektir. Bir takım sabunların ve deterjanların kullanılması sonucunda meydana gelecektir.

El egzamasının görünmesi daha çok el üzerinde ve parmak aralarında görülmektedir. Deri bölgesinde çatlaklar ve sızıntı olarak görülecektir. Kronik şekilde hastalarda devam edilir.

Bunun için koruyucu önlem olmak için pamuklu eldivenler takılması, oluştuğu dönem içerisinde kortikosteroidli kremler ve nemlendirici kullanılması tavsiye edilmektedir.

Numuler Egzama

Egzamanın oluşması daha çok kol ve bacaklarda görülmektedir. Bu egzama türünde kişilerin vücutları üzerinde bozuk para büyüklüğünde yuvarlak olan lezyonlar görülmektedir. Daha çok erişkinlerde meydana gelen ve kronik bir şekilde hastalık devam etmektedir. Akut dönem içerisinde şu belirtiler sıklıkla meydana gelir.

 • Kızarıklık;
 • Cilt kuruluğu;
 • Kaşıntı;
 • Cilt üzerinde sızıntı;
 • Kabuklaşma.

Numuler egzama oluşması sonucunda enfeksiyonun oluşmasına da neden olabilir. Bu durumda doktor tarafından hastaya antibiyotik ilaçlar reçete edilmesi, sulanma dönemi içerisinde pansuman yapılması gerekmektedir. Kortizon içeren kremlerde hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Kontakt Egzama

Kontakt egzamanın oluşmasına neden olan durumlar cildin herhangi bir madde ile temas etmesi durumunda ortaya çıkacaktır.

Bunlar enflamatuar reaksiyon oluşmasına neden olacak deriye temas edecek maddenin iritan ya da alerjen maddelere karşı alerjisi olması durumunda ortaya çıkacaktır. Kozmetik ürünlerin kullanılması, metal ürünlere temas ettiği zaman alerjisi olan kişilerde sıklıkla görülmektedir.

Kortizon içeren kremler ve kabarmanın oluşacağı için bunun için soğuk kompres uygulanması ve antihistaminik kremlerin cilde sürülmesi sonucunda tedavisi gerçekleşecektir.

Источник: https://ciltte.com/egzama-cesitleri.html

Egzama (Dermatit) Nedenleri

Egzama Tipleri Nelerdir?

Egzama neden olur? Egzamanın nedeni tam olarak bilinmemektedir, ancak, özellikle egzamanın sık yaşanan bir tipi olan atopik dermatit egzamanın, alerjik bir reaksiyonun sonucunda ortaya çıkabileceği düşünülmektedir. Egzama yetişkinlere oranla çocuklarda daha sık görülmektedir ve genellikle bunun nedeni alerjik bir reaksiyon değildir.

Genel anlamda, egzamanın bir dizi faktörün bir kombinasyonu sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir. Egzamaya neden olan faktörler şöyle sıralanmaktadır:

 • Genetik
 • Bağışıklık sisteminin anormal fonksiyonu
 • Çevre
 • Cildin daha hassas olmasına neden olan aktiviteler
 • Cilt yapısında nem ve mikroplara izin veren kusurlar (1)

Egzama bulaşıcı değildir: Egzama temas yoluyla geçebilen bir sağlık durumu değildir. Ne herhangi bir kişiden temas yoluyla size geçer, ne de siz başka birine temas yoluyla egzamayı geçirirsiniz.

Egzamada genetik faktörler: Egzamanın gelişiminde genetik faktörün bir rol oynadığı düşündürmektedir. Büyük bir risk faktörü, egzamaya sahip olmanız (çocuklarınıza geçebilir) veya egzama ya da astım veya saman nezlesi gibi mevsimsel alerjiler sahip olan akrabalarınız olmasıdır.

Yapılan araştırmalara göre, ağır egzama geçiren çocukların ileride astım veya başka alerjiler geliştirme riski de bulunmaktadır.

Bunun nedeni tam olarak net değildir, ancak ancak daha yaşlı kadınlardan doğan çocukların genç kadınlardan doğan çocuklara göre egzama geliştirme olasılığı daha yüksektir. (2)

Çevresel faktörler: Özellikle çocuklarda, çevresel faktörler egzama geliştirme riskini artırabilmektedir:

 • Kirlilik seviyesinin yüksek olduğu kentsel alanlarda yaşamak
 • Daha soğuk iklimlerde yaşamak

Egzama alerjik bir reaksiyon değildir: Egzama alerjik bir reaksiyon olmamasına rağmen, egzamaya sahip çok sayıda çocuğun gıda alerjileri de bulunmaktadır.

Ancak, bu durum, özellikle süt, yumurta ve fıstık gibi alerjilere neden olan besinlerin bütün çocuklarda egzamaya neden olduğu anlamına gelmemektedir.

Bu nedenle, belli yiyecekleri çocuğunuzun diyetinden çıkarmadan önce, çocuğunuzun beslenme gereksinimlerinin karşılandığından emin olmak için sağlık uzmanınızla görüşmelisiniz. (3)

Tetikleyicilerin Rolü

Tetikleyici egzamaya neden olmamaktadır fakat egzamanın artmasına veya daha da kötüleşmesine neden olabilmektedir. En yaygın tetikleyiciler cildi tahriş eden maddelerdir. Örneğin, egzama geçiren birçok insanda, cilt ile temas eden yün veya elyaf olan eşyalar egzamanın şiddetini tetiklemektedir. (4)

Sabunlar ve deterjanlar, yün, cilt enfeksiyonları, kuru cilt, düşük nem, ısı, terleme veya duygusal stres gibi tahriş edici maddeler ya da toz akarları, polen, küf veya gıdalar gibi alerjenler egzama şiddetini tetikleyebilmektedir. (5)

Egzama Tipleri ve Nedenleri

Pek çok farklı egzama tipi bulunmaktadır. Akılcı bir tedavi planı geliştirmek için onları ayırmak önemlidir, ancak, bu genellikle kolay değildir.

Bu sağlık durumunun genetik bir temeli bulunmaktadır ve egzamanın yaygın bir tipidir. Atopik dermatit, uçucu alerjilere yatkınlık gösteren kişilerde daha çok yaşanmaktadır, ancak kesin alerjik bir dayanağı yoktur. Özellikle, yanaklarda, boyunda, dirseklerde ve dizlerde ve ayak bileklerinde ortaya çıkmaktadır.

Cildi tekrar tekrar aşırı miktarda yıkama veya zehirli maddelere maruz bırakma sonucu ortaya çıkmaktadır. (6)

Aynı maddeye, alerjene tekrar tekrar maruz kaldıktan sonra, vücudun bağışıklık tanıma sistemi bir sonraki maruz kalma noktasında aktive olur ve egzama oluşturur. Bunun bir örneği zehirli sarmaşık alerjisi olabilmektedir.

 1. Gravitasyonel Egzama ya da Staz Dermatiti

Genellikle bacaklardaki damarlarda dolaşımı zayıf olan insanların şişmiş alt bacaklarında ortaya çıkmaktadır.

Bu, birçok egzama tipine benzer bir sonuç oluşturabilmektedir, ancak mantar, mikroskop altında kazıma ile görüntülenebilir. (7)

Uyuz, kaşıntılı akarın bir istilasından kaynaklanmaktadır ve diğer egzama şekillerine çok benzer bir döküntü oluşturabilmektedir.

 1. Pomfoliks (Dishidrotik Egzama)

El ve ayak parmaklarında, avuç içlerinde ya da ayak tabanlarının kenarlarında küçük kabarcıklar oluşturan kaşıntılı bir döküntülerdir. Yaygın olarak yaşanan bu egzama tipinin nedeni tam olarak bilinmemektedir. (8)

Boyun bölgesinde kalın ve parlak deri plakları üretmektedir. Stres nedeniyle tetiklendiği düşünülmektedir.

Bu egzama tipi, çoğunlukla yaşlı bireylerin alt bacaklarında madalyon şeklindeki plaklar sonucu ortaya çıkan egzama tipidir.

 1. Xeroza (Kuru cilt) Egzama

Cilt aşırı kuruduğunda ortaya çıkmaktadır. Çatlayan cilt kaşıntılı ve acı verici bir hale gelmektedir.

Kafa derisinde, yüzde, kulaklarda ve bazen göğüs ortasında ortaya çıkan döküntüdür. Bebeklerde, kulakların arkasında keskin, sulu bir döküntü oluşturabilir ya da tüm vücudu kapsayan oldukça kapsamlı bir egzama yaratabilir. (9)

Egzama (Dermatit) Nedir?

Egzama, her yaşta ortaya çıkabilmesine rağmen, sıklıkla çocukları ve gençleri etkileyen bir cilt durumudur.

Diğer adıyla dermatit olarak da bilinen egzama, vücuttaki farklı cilt bölgelerini etkileyebilmektedir.

Egzama için ortak alanlar arasında eller, kafa derisi, dirsekler ve dizlerin arkasında bulunmaktadır, ancak genital de dâhil olmak üzere cildin herhangi bir bölgesinde egzamanın ortaya çıkması mümkündür.

Değişik egzama tipleri bulunmaktadır ve başlıca belirtileri kaşıntılı, kuru ve ağrılı ciltlerdir. Egzama bulaşıcı değildir ve başkalarına geçirilemez. Bununla birlikte, sıklıkla egzamayla birlikte cilt çatlamaları olduğu için cilt daha kolaylıkla enfekte olabilmektedir. Kaşıntılı cilt bakteri, virüs veya mantarları ortaya çıkarabilmektedir. (10)

Detaylı bilgi almak için bakınız: Egzama nedir?

Egzama (Dermatit) Belirtileri

Egzama nasıl anlaşılır? Egzama başlangıcı ve sonrası belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir ve genellikle aşağıdakilerden herhangi birini içerebilmektedir:

 • Genellikle geceleri veya aşırı sıcaklıklar sırasında kötüleşen kaşıntı
 • Özellikle eller, bilekler, ayaklar, ayak bilekleri, boyun, üst göğüs, diz ve dirseklerin bükülme bölgesinde ve bebeklerde kafa derisi ve yüz bölgesinde kırmızı-koyu kahverengi lekeler
 • Küçükten orta seviyeye kadar yükselen şişlikler (çizildiğinde içinden sıvı akabilir ve kabukları dökülebilir)
 • Kuru, kalınlaşmış, çatlamış, pullu bir cilt
 • Çizildiğinde şişen ve tahriş olan hassas bir cilt (11)

Egzama belirtileri fazlası için tıklayınız

Egzama (Dermatit) Tedavisi

Egzama nasıl geçer? Egzama tedavisinin amacı, ciltte tahriş ve enfeksiyona neden olacak kaşıntıyı gidermek ve önlemektir. Kuru cildi nemli tutmak için losyonlar ve kremler (yumuşatıcılar) önerilmektedir.

Bu ürünleri cildi henüz nemliyken (örneğin banyo sonrası) uygulayın ve cildin nemini korumasını sağlayın. Kaşıntıyı hafifletmek için soğuk kompresler de kullanılabilir.

Reçetesiz satılan Hidrokortizon % 1 kremi veya daha güçlü kortikosteroidler içeren reçeteli kremler ve merhemler genellikle iltihaplanmayı azaltmak için kullanılmaktadır. Ağır vakalarda, doktorunuz oral kortikosteroidleri reçete edebilir.

Diğer tedaviler arasında şiddetli kaşıntıyı azaltmak için antihistaminler, fototerapi (cilde ultraviyole ışık uygulanan terapi) ve bazen diğer tedavilere yanıt vermeyen durumlar için ilaçlar bulunmaktadır. (12)

Egzama İçin Hangi Doktora Gidilir?

Egzama teşhisi ve tedavisi için bir dermatolog yani cilt hastalıkları uzmanından yardım alabilirsiniz. (13)

Egzama tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Источник: https://www.acil.net/egzama-dermatit-nedenleri/

Egzama Nedir, Türleri Nelerdir? Egzamaya Ne İyi Gelir

Egzama Tipleri Nelerdir?

Egzama (diğer adıyla atopik dermaditit) kaşıntılı ve iltihaplı cilt lekeleriyle tanınan genel bir cilt rahatsızlığıdır.

Genellikle bebeklerde ve çocuklarda görülen egzama, çocukların yüzlerinde ortaya çıkar fakat çeşitli tiplerde oluşabilir. Bu rahatsızlığa neyin neden olduğunu ve egzama belirtilerinin nasıl tedavi edildiğini yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Egzamanın Çeşitleri Nelerdir?

İnsanların “egzama”dan kastı genelde kırmızı döküntü ile ortaya çıkan, kuru kaşıntılı cilt olarak tanımlanan atopik dermatitten bahsederler. Bu, hastalığın en yaygın türüdür.

Egzama çeşitleri şunlardır:

Kontakt Dermatit

Kontakt dermatit tahriş edici maddelerle temastan kaynaklanır. Ciltte yanma, kaşıntı ve kızarıklık oluşur. Tahriş edici madde  giderildiğinde iltihap geçer.

Dishidrotik Egzama

Dishidrotik egzama, parmakları, ellerin avuçlarını ve ayak tabanlarını etkiler. Bu, kızarık, ağrı yapan ve kaşındıran pullu cilt lekelerine neden olur. Bu durum kadınlarda daha yaygındır.

Numüler Dermatit

Numüler dermatit kış aylarında ciltte kuruluğa ve yuvarlak cilt lekelerine neden olur. Genellikle bacakları etkiler. Erkeklerde daha yaygındır.

Seboreik Dermatit

Seboreik dermatit kaşıntıya, kırmızı pullu döküntülere neden olur ve özellikle kafa derisinde, kaşlarda, göz kapaklarında, burnun yanlarında ve kulakların arkasında görülür.

Egzama Belirtileri Nelerdir?

Egzamanın ana belirtisi kaşıntılı, kuru, pürüzlü, lapa lapa, iltihaplı ve tahriş olmuş cilttir. İltihabın etkisi zaman içinde artıp azalabilir.

Egzama vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir, ancak genellikle kollarda, iç dirseklerde, dizlerin arkasını ve başta görülür. Bulaşıcı değildir ve bazı durumlarda yaşın ilerlemesiyle etkisini kaybeder.

Egzama belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • Aşırı kaşıntı
 • Ciltte kırmızı veya kahverengimsi lekeler
 • Ciltte içi sıvı dolu ufak şişlikler
 • İltihabı işaret eden, kuru kabuklu sarımsı lekeler
 • Kalınlaşmış pullu cilt

Egzamalı cildi kaşımak cildi tahriş eder ve iltihaplandırır. Bu, antibiyotiklerle tedavi edilmesi gereken enfeksiyonlara neden olabilir.

Egzama Nedenleri 

Egzamaya neyin sebep olduğu tam olarak anlaşılmamıştır. Ancak tahriş edici maddelere maruz kaldığında agresif tepki veren aşırı aktif bir bağışıklık sistemi tarafından tetiklendiğine inanılmaktadır.

Bazen vücudun bir parçası olan proteinlere anormal bir tepkiden kaynaklanır. Normal olarak, bağışıklık sistemi insan vücudunun bir parçası olan proteinleri görmezden gelir ve sadece bakteri veya virüs gibi istilacıların proteinlerine saldırır.

Bağışıklık sistemi, normal proteinler ve bakteri ile virüs gibi istilacıların proteinleri arasındaki farkı saptayamaz ve bu iltihaplanmaya neden olur.

Yaygın egzama sebepleri şunlardır:

 • Temizlik malzemeleri ve deterjanlarda bulunan cildi kurutan kimyasallar
 • Yün gibi sert kaşındırıcı maddeler
 • Sentetik kumaşlar
 • Vücut ısısının yükselmesi
 • Terleme
 • Ortamdaki ani ısı değişimleri
 • Ani nem düşüşü
 • Stres
 • Alerji yapan yiyecekler
 • Hayvan kepeği
 • Üst solunum yolu enfeksiyonları

Kimlerde Egzama Daha Sık Görülür?

Bazı etmenler egzama oluşum ihtimalini arttırabilir. Astım veya saman nezlesi olan çocuklarda veya bu koşullar daha sonra, genellikle 30 yaşından önce gelişen yetişkinlerde görülür.

Ailesinde bu hastalık olan kişilerde görülme oranı da normalden daha yüksektir.

Egzama Nasıl Teşhis Edilir?

Egzama teşhisinde kullanılabilecek belirli bir test yoktur. Doktorunuz durumu daha önce görmüşse, belirtilerinize bakarak tanıyabilir.

Alerji testi, kontakt dermatit (bir egzama tipi) ile ilişkili cilt alerjileri gibi semptomları tetikleyen bazı alerjenleri kesin olarak belirleyebilir.

Alerji testi sırasında, cilde yerleştirilmiş olan dokuya alerjen uygulanır. Bu alerjene alerjiniz varsa, cildiniz iltihaplanır ve tahriş olur.

Egzama Tedavisi Nedir?

Bir dermatolog, alerji uzmanı veya aile hekimi egzama için doğru tedaviyi belirlemenize yardımcı olabilir. Birden fazla yöntemi birleştirmeyi de yararlı bulabilirsiniz.

Egzama tedavisi seçenekleri şunlardır:

İlaçlar

Reçetesiz satılan (OTC) antihistaminikler kaşıntıyı hafifletebilir. Alerjik reaksiyonları tetikleyen histamini bloke ederek çalışırlar. Örnekler şunları içerir:

 • Setirizin (Allerset)
 • Difenhidramin (Fenotral)
 • Feksofenadin (Alertec)
 • Loratadin (Alarin)

Bazı antihistaminikler uyuşukluğa neden olabilir, bu yüzden gündüz vakitleri alınmaması önerilir.

Kortizon (steroid) kremleri ve merhemleri kaşıntı ve derideki pullanmayı hafifletebilir. Ancak uzun süreli kullanımlarında aşağıdaki sonuçları doğurabilir:

 • Deride incelme
 • Tahriş
 • Derinin renginin solması

Hidrokortizon gibi düşük etkili steroidler reçetesiz elde edilebilir. Vücudunuz düşük etkili steroidlere cevap vermiyorsa, yüksek güçlü steroidler için doktora başvurabilirsiniz.

Ciddi durumlarda, doktor oral kortikosteroid önerebilir. Bu, kemik kaybı da dahil olmak üzere ciddi yan etkilere neden olabilir. Bir enfeksiyonu tedavi etmek için, doktorunuz topikal veya oral bir antibiyotik önerebilir.

İmmünosupresanlar, bağışıklık sisteminin aşırı reaksiyona girmesini önleyen reçeteli ilaçlardır. Bu egzama alevlenmelerini önler.

Yan etkileri arasında kanser oluşum riski, enfeksiyon, yüksek tansiyon ve böbrek hastalığı ihtimali vardır.

Tedaviler

Işık terapisi veya fototerapi, egzamayı tetikleyen bağışıklık sistemi tepkilerini önlemeye yardımcı olmak için ultraviyole ışık veya güneş lambaları kullanır. Bir dizi tedavi gerektirir ve egzamayı azaltmaya veya gidermeye yardımcı olabilir. Ayrıca bakteriyel cilt enfeksiyonlarını da önleyebilir.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Stres semptomları tetikleyebilir veya şiddetlendirebilir. Stresi azaltmanın yolları şunlardır:

Soğuk bir kompres ve 15 20 dakika ılık suda duş alma kaşıntının azalmasında yardımcı olabilir.

Alternatif Tedaviler

Alternatif tedaviler egzama semptomlarını sakinleştirmeye yardımcı olabilir. Potansiyel yan etkilerden dolayı, bitkisel bir ek kullanmadan veya bir egzersiz rutinine başlamadan önce doktorunuza danışın. Popüler ev ilaçları şunlardır:

 • Yeşil çay, siyah çay, oolong çayı
 • Hindistan cevizi, ayçiçeği, hodan ve çuha çiçeği yağları
 • Akupunktur
 • Aromaterapi
 • Yoga, meditasyon, aşamalı kas gevşemesi, güdümlü görüntüleme gibi rahatlama teknikleri

Egzama Nasıl Önlenir?

Stresten kaçınma ve iyileştirilmiş uyku gibi yaşam tarzı değişiklikleri, kriz olasılığını azaltabilir. Sert kumaşlar, sert sabunlar ve deterjanlar gibi tahriş edici maddelerden kaçının. Soğuk hava da cildi kurutabilir ve alevlenmeleri tetikleyebilir.

Atopik dermatitli insanlar kaşınmaktan kaçınmalıdır. Cildin tahriş olmasını önlemek için, kaşıntılı bölgeleri kaşımak yerine ovmak yardımcı olabilir.

Kuru cilt egzama alevlenmesini tetikleyebildiğinden, dermatolog cildinizi yatıştırmaya yardımcı olacak merhem veya krem bazlı bir nemlendirici önerebilir.

Egzama için bir tedavi yoktur, ancak doğru uygulamalarla semptomlar etkili bir şekilde yönetilebilir. Bunlar yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaçların birlikte kullanımını içerebilir. Bazı durumlarda bu hastalık ek sağlık sorunlarına neden olabilir.

Impetigo gibi cilt enfeksiyonları sürekli kaşıntı ile ortaya çıkar. Kaşınmak cildi tahriş ederken, bakteri ve virüsler tahriş olmuş bölgelerden vücuda girebilir.

Nörodermatit ayrıca sıklıkla kaşıntıdan dolayı oluşur. Cildi sertleştirir, kurutur ve rengini koyulaştırır. Bu tehli bir durum değildir, ancak egzama aktif olmasa bile kalıcı renk bozulması ve cildin kalınlaşması ile sonuçlanabilir. Kaşıma aynı zamanda yara izlerine de neden olabilir.

SONUÇ

Egzama hastası pek çok insan kendi ciltlerinden utandıklarını ve dış görünüş olarak bu durumdan rahatsız olduklarını bildiriyor. Uygun tedavileri görmek ve stresi hayattan uzak tutmak belirtilerin seyrekleşmesinde yardımcı olabilir. Ayrıca destek grupları insanların egzama ile başa çıkmasına yardımcı olabiliyor.

Egzama hastası insanlar için yoğun egzersiz yapmak zor olabilir, çünkü terleme kaşıntıya neden olur. Kat kat giyinmek egzersiz yaparken serinlemenize yardımcı olur. Egzamanın etkisinin arttığı dönemlerde yoğun fiziksel aktiviteden kaçınmak mantıklı bir tercih olur.
ortalama puan: 3,13 , 8 oy

Источник: https://getappvice.com/tr/egzama-nedir-turleri-nelerdir-egzamaya-ne-iyi-gelir/

EGZAMANIN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Egzama Tipleri Nelerdir?

Dermatit ya da deri iltihabı isimleri ile de bilinen egzama, ciltte iltihap oluşması ile meydana gelen bir cilt hastalığıdır. Egzama, kaşıntıya sebep olan, eritemli, kabarcıklı, iltihaplı ve kabuklanmış yamalar şeklinde seyir eden bir cilt sorunudur. Terminolojik olarak egzama, genellikle atopik dermatiti tanımlanırken kullanılmaktadır.

Egzamanın nedeni açık bir şekilde belli değildir. Bir ihtimale göre egzama, cilt ile bağışıklık sistemi arasında işlevi olmayan bir etkileşimden dolayı kaynaklanmaktadır. Geniş anlamda egzama, kalıcı bir cilt hastalığıdır.

Ciltte yaşanan kuruluk, sürekli tekrar eden deri döküntüleri, ciltte kızarıklık ve şişkinlik, deride yaşanan kaşıntı ve aşırı kuruluk, kabuklanma, pullanma, kabarma, çatlama ve kanama hali, egzamanın en önemli belirtilerinden birkaçıdır.

Egzama sonucunda, ciltte  oluşan yaraların iyileşmesine bağlı olarak, cildin bazı bölgelerinde geçici olarak renk değişimleri gözlenebilmektedir.

Egzamanın tedavisi tipik olarak, nemlendirici ve steroid kremler kullanılarak yapılmaktadır. Eğer bu gibi kremlerin egzama tedavisinde olumlu bir etkisi gözlenmez ise, kalsinörin inhibitörü tabanlı kremler kullanılabilir.

Tahminlere göre 2010 yılında dünya üzerinde yaklaşık 230 milyon kişi (dünya nüfus popülasyonunun % 3.5’i) egzama ile mücadele etmiştir. Egzama hayati teh oluşturmayan bir hastalıktır fakat diğer bazı hastalıklar ile bağlantısı bulunmaktadır. Egzamanın, osteoporoz, depresyon ve kalp hastalıkları ile bir bağlantısı olabileceği düşünülmektedir.

Egzamanın Sınıflandırılması

Egzama terminolojik olarak, birtakım klinik özelliklerin belirlenmesi ile ifade edilmektedir. Egzama hastalığının altında yatan hastalıkların gelişigüzel ve düzensiz şekilde sınıflandırılması ile birlikte birçok benzer durum ile tanımlanmaktadır.

Bir egzama türü lokal olarak tanımlanabilirken, örneğin el egzaması, bazı belirgin egzama görünümleri ile tanımlanabilmektedir. Bazı egzama türleri ise varisli egzama potansiyeli olarak tanımlanmaktadır.

Fakat, birçok kaynak, egzamayı en yaygın şekilde atopik egzama şekli ile tanımlamaktadır.

Atopik egzama (atopik dermatit) bir alerjik hastalıktır. Atopik egzamanın, kalıtsal bileşenlere sahip olduğuna  ve aile üyelerinde astım bulunan kişilerde sık sık rastlandığına inanılmaktadır.

Atopik egzamada, özellikle baş ve saç derisinde kaşıntılı döküntüler yaşanırken, vücudun, boyun, iç dirsek, diz arkası ve kalçalarda da kaşıntılı döküntüler yaşanabilmektedir.

Şehir insanlarında hızla yaygınlık gösteren atopik egzama, cildi tahriş eden ve bazen tanısı konulamayan bir cilt hastalığıdır.

Kontakt egzamanın iki türü bulunmaktadır. Bunlardan biri alerjik diğeri ise tahriş edici şekilde gelişmektedir.

Alerjik kontakt egzama, balsam ya da nikel gibi bir alerjen ile bağlantılı olarak gelişirken, tahrişe sebep olan egzama ise, sodyum lauril sülfat vb.

gibi bazı deterjanlar ile bağlantılı olarak gelişmektedir. Tedavisi mümkün olan kontakt egzama en yaygın şekilde gözlenen bir cilt hastalığıdır.

Bazı maddeler hem alerjen olarak hem de tahriş edici olarak rol oynayabilir (örneğin ıslak çimento gibi). Diğer bazı maddelerde, güneş ışığına maruz kalmış olan cilt üzerinde fototoksik egzama oluşmasına sebep olabilmektedir.

Tipik egzama, cildin kuruması ile başlar ve daha sonrasında bu kuruluğun ciddi bir hal alması ile devam eder. Özellikle kuru ve soğuk kış günlerinde bu egzama türü daha da kötüye gider ve daha çok bacaklar ile gövdede etkisini göstermektedir. Kaşınan cilt üzerinde çatlaklar ve yarıklar oluşabilmektedir.

Seboreik dermatit adı verilen bir egzama türü ise, saç derisinde oluşan kepekler ile yakından ilişkilidir. Bu egzama türü saç derisinin kuru ya da yağlı olmasına, kaşlar, yüz ve bazen de gövde kısmında kuruluk ya da yağlanmaya sebep olabilmektedir.

Egzamanın esas nedeni tam olarak saptanamamakla birlikte, genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak geliştiği tahmin edilmektedir. Egzamanın tanısı yapılırken fiziksel muayene uygulanmaktadır. Ancak, şüpheli durumlarda, cilt biyopsisi yapmak faydalı olacaktır.

Egzamanın bütünüyle iyileşmesi için bir tedavi yöntemi yoktur. Bu konuda doktorlar, hastanın yaşına ve genel sağlık durumuna bağlı olarak bir tedavi yöntemi geliştirmektedirler. Fakat bazı faaliyetler ile egzama semptomları önlenebilir ya da etkileri azaltılabilir.

Düzenli olarak duş almak, duştan sonra vücudu nemlendirmek, her gün düzenli olarak nemlendirici kullanmak, pamuklu ve yumuşak giysiler giymek, yumuşak sabunlar kullanmak ve çok fazla sabun kullanmaktan kaçınmak, ani hava değişimlerinden kaçınmak, kuru ve soğuk havalarda nemlendirici kullanmak, tırnakları uzatmamak gibi uygulamalar, cildi egzama etkilerinden korumaya yardımcı olmaktadır.

Egzamanın Belirtileri Nelerdir?

Ciltte oluşan kuruma, kaşıntı ve kızarıklıklar egzamanın en belirgin semptomlarından bazılarıdır. Egzamanın belirtileri; ciltte şişkinlik, kaşınma sonucu oluşan yaralar, çatlaklar şeklinde sıralanabilir.

Özellikle, boyun, bilek, önkol, uyluk ya da ayak bileği gibi bölgelerde kaşıntıya sebep olan egzama, nadir olarak da genital bölgede kaşıntı ve tahrişe sebep olabilmektedir. Tahriş oluşumu ile ilişkili olan egzama, kaşıntı ile ilişkili olan egzamaya göre daha ağrılıdır.

Egzama, el, ayak, kol ve bacaklarda kaşıntı ve kızarıklığa neden olmaktadır. Saç derisinde kuruluk ve kepek, ağız içinde kaşıntı da egzama belirtilerinden bazılarıdır.

1.Kaşıntı

Egzamanın en belirgin semptomlarından biri olan kaşıntı, vücudun çeşitli yerlerinde gözlenebilmektedir.

Egzamanın sebep olduğu kaşıntı, diğer cilt hastalıklarının neden olduğu kaşıntılardan biraz daha farklı ve yoğun olabilmektedir.

Özellikle vücudun, diz ile dirsek arkalarında yani arka kol ile arka bacaklarda, kalçalarda, bileklerde ve boyunda yaşanan şiddetli ve tahriş edici kaşıntılar, egzama belirtilerinden bazıları olabilmektedir.

2.Tahriş

Yoğun kaşıntı hali beraberinde ciltte tahriş ve yaraların oluşmasını getirmektedir. Egzamanın sebep olduğu kaşıntı hali, cilt üzerinde tahrişlere yol açmaktadır. Bundan dolayı, özellikle egzama hastalarının tırnaklarını uzatmamaları daha sağlıklı olacaktır.

3.Kızarıklık

Hem şiddetli kaşıntı hem de kaşınmanın sebep olduğu tahrişler, cilt üzerinde, etkisi uzun sürebilecek kızarma ve kızarıklıklara sebep olmaktadır. Bundan dolayı, ciltte meydana gelen kaşıntılar, egzama belirtilerinden biri olabilmektedir.

4.Şişkinlik

Cilt üzerinde kalıcı etkilere sebep olabilen bir hastalık olan egzama, şiddetli kaşıntılara yol açtığı için, cilt yüzeyinde şişkinliklere ve kabarıklıklara yol açabilir. Bu şişkinlikler cildin tahriş olan kısmının renginin kırmızı olmasına yol açabilir.

5.Ciltte Kuruma

Egzamanın en belirgin ve cilde en fazla zarar veren belirtilerinden biri de kurumadır. Özellikle kış aylarında ya da güneş ışığına çok fazla miktarda maruz kalındığında, cilt kuruması şiddetlenmektedir. Egzamanın bir etkisi olan kuruluk sonucu, ciltte kaşınma durumu da tetiklenecektir. Bu da cilt yüzeyinde, tahriş, kızarıklık ve çatlak oluşumuna yol açacaktır.

6.Çatlak Oluşumu

Cildin aşırı derecede kurumasına yol açan egzama, cilt üzerinde ciddi tahribata ve tahriş oluşumlarına sebep olmakla birlikte, cilt yüzeyinde, yarık ve çatlaklar oluşmasına da sebep olmaktadır. Özellikle kış aylarında, soğuk, rüzgarlı ve kuru havalarda daha da kötüye giden çatlaklar, eller başta olmak üzere, kol, bacak, gövde ve saç derisinde gözlenebilmektedir.

7.Kepek Oluşumu

Egzama hastalığını tetikleyen ve daha da kötü hale getiren esas etken aslında cildin kurumasıdır. Kuruyan cilt, pul pul dökülür ve kaşınır.

Kuruma sadece cilt yüzeyini değil, saç derisini de olumsuz etkilemektedir. Aşırı derecede kuruyan saç derisi, kaşıntı ile birlikte saç derisinin soyulmasına ve kepek oluşumuna yol açmaktadır.

Saçlarda yaşanan aşırı ve geçmeyen kepeklenme egzama belirtilerinden biri olabilmektedir.

8.Pul Pul Dökülme

Egzamanın bir diğer belirtisi ise, kuruluğun ve kaşıntının sebep olduğu pul pul dökülmelerdir.

Источник: https://evdesifa.com/egzamanin-belirtileri-nelerdir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.