Egzama ve akne tedavisinde yeni yöntemler

Akne Nedenleri ve Tedavisinde Uygulanan Yöntemler

Egzama ve akne tedavisinde yeni yöntemler

Terleme, hormon değişikliği gibi sebeplerden cilt altındaki yağ bezlerinin tıkanması ile birlikte oluşan aknelerin rahatsız eden görüntüsünden kurtulmak için uygulanan tedavi yöntemleri.

İçindekiler

 • Akne Nedenleri
 • Akne Tedavisi

Akne Nedenleri

Akne İzi

Ergenlik dönemi içerisinde hormonun fazla salgılanması sonucunda ortaya çıkan bir cilt problemleri arasında görülmektedir. Hormonlarda oluşan değişikliklerin meydana gelmesi ile birlikte yağ bezleri harekete geçecektir.

Bu nedenle de fazla sebum salgılanması ile birlikte cilt üzerinde akneler meydana gelecektir. Aknelerin ortaya çıkması daha çok yüz ve sırt bölgesinde oluşur. Bu durum insanlarda psikolojik olarak rahatsızlığın oluşmasına neden olur.

Akneler aynı zamanda gebelik döneminde ya da çok yoğun olarak stresli olduğunuz zamanlarda da çıkmaktadır.

Çoğunlukla ergenlik dönemi içerisinde meydana gelen yağ bezlerinin fazla yağ salgılaması ile birlikte cilt üzerinde ortaya çıkan sivilcelerin siyah ya da beyaz noktalar oluşturmaktadır. Gözeneklerin tıkanması ile birlikte akneye yol açan ve aynı yerde birden çok aknenin çıkması, akneden rahatsız olan kişilerin aknelerini sıkarak patlatması, oynaması sonucunda akne izi kalacaktır.

Akne izi bölgede çukur olmasına neden olur. Daha çok akneler kızarıklık ve ağrı ile başlayacak, sonrasında içi iltihap dolu olan şişlik ortaya çıkacaktır.

Akne Tedavisi

Akne oluşumu ile birlikte psikolojik olarak kişilerde ruhsal sorunların olmasına neden olur. Bu durumun üstesinden gelebilmek için doktor tarafından uygun olan ilaçlar başlanması gerekmektedir.

Kişilerin özellikle de yağlı ciltlere sahip olmaları durumunda, cilt temizliğini her zaman düzenli olarak yağmaları gerekmektedir. Bayanların yaptığı makyaj sonrasında makyaj temizliğini de özel olarak yatmadan önce yapmalıdır.

Kesin olarak akne tedavisinde en çok kullanılan isotretinoin tedavisi olmaktadır. A vitamini olmaktadır. Daha çok çok fazla olan aknelerde ve kistik ane tedavisinde etkili olmaktadır.

Kullanılan ilaçlar ile birlikte kesin sonucun alınabilmesi için en az 6 ay geçmesi gerekmektedir. Akne tedavisinde günümüzde şu yöntemlere sıklıkla baş vurulmaktadır:

 • Lazer uygulaması;
 • Kimyasal peeling;
 • Deri içine ilaç verilmesi;
 • Antibiyotik;
 • A vitamini ilaçlar.

Akne tedavisinde uygulanacak olan ilaçları evde kullanacağınız zaman mutlaka doktorun önerdiği ilaçlar olmalıdır. Hafif semptomları olan aknelerde doktorlar tarafından daha çok akne yıkama ilaçları ve kremler reçete edilmektedir.

Orta ya da daha ağır olan akneler büyük olması nedeniyle tedavisi biraz daha zor olmaktadır. Bu nedenle de kişilerin hormonlarında dengesizlik sebebi ile olup olmadığını anlamak için kan tahlili yapılmalıdır. Sonrasında ise hormon sorunu olan kişilere uygun hormon ilaçları verilecektir.

Aknelerin iltihaplanması halinde ise doktorun önerdiği antibiyotik uygulaması yapılmalıdır.

Rozasea akne oluşması ile birlikte dokularda kabarma meydana gelmeden erken müdahale ile tedavisi yapılmalşıdır. Tedavisi sırasında topikal ve sitemik antibiyotikler 12 hafta boyunca kullanılmalıdır. İlaca yanıt vermemesi durumunda yüzün aşırı kızarması halinde lazer yöntemi ile tedavisinin kesin olarak yapılması gerekmektedir.

Lazer ışıkları ve ısısı sayesinde damarların daralması ve azalması ile birlikte ortaya çıkan iltihaplı aknelerin azalması görülecektir. Fakat rozasea tekrar eden bir hastalık olduğu da unutulmamalıdır.

Lazer Tedavisi: Aknelerin yoğun olması durumunda lazer ile kesin tedavisi mümkün olmaktadır. Yağ bezlerinde oluşan tıkanıklık sonucunda şişkinliğin üzerine verilecek olan ısı ve ışık sayesinde bu durum ortadan kalkacaktır. Deriye zarar vermeden sadece yağ bezlerinin ısıtılarak küçülmesini sağlayacaktır. Akne tedavisinde kullanılan lazer cihazları şunlardır:

 • Pulsed-dye lazer;
 • KTP lazer;
 • YAG lazer;
 • IPL lazer.

Seanslar arasında en az 3 hafta geçmesi gerekmektedir. Kesin olarak yanıt alabilmesi için 4 ile 6 hafta arasında lazer tedavisine girmesi gerekmektedir.

Topikal Tedavi: Kimyasal ilaçların deriye farklı şekillerde doğrudan uygulanması ile yapılan bir tedavi yöntemi olmaktadır. Ergenlik dönemi içerisinde oluşan sivilcelerin tedavisinde olumlu yanıt vermektedir.

Cilt Mezoterapisi: Enjeksiyon yöntemiyle derinin altına özel ilaçların verilmesi ile birlikte uygulanan ve deri altında bulunan hücrelerin canlılığını kazanmasında etkili olacaktır. Akne tedavisinde son yıllarda oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Cildiye uzmanları tarafından ve steril bir ortam içerisinde yapılması gerekmektedir.

Kimyasal Peeling: Özellikle de akne sonrasında deride çukurlaşma ve iz kalması sonucunda bunun tedavisinde oldukça etkili bir yöntem olmaktadır.

Deri soyulması olarak da isimlendirilmektedir. Fakat evde kendi başınıza uygulayacak olduğunuz bir yöntem asla değildir. 4 ya da 6 seans içerisinde akne izlerinden kurtulmanız mümkün olacaktır.

Her seans arası 1 ay geçmesi gerekmektedir.

Источник: https://ciltte.com/akne-nasil-gecer.html

EGZAMA TEDAVİSİ, NASIL GEÇER?

Egzama ve akne tedavisinde yeni yöntemler

Egzama terim olarak Yunanca’dan türetilmiş ve anlamı “kaynama” dır. Egzama hakkında öğreneceğiniz şeyler belirtileri algılamanız için oldukça yardımcı olacaktır. Hatırlatmakta fayda vardır ki pek çok insanda egzama vardır.

Egzama genel olarak ciltte meydana gelen iltihaplanma veya tahriş olma ile oluşan medikal bir durumdur. En yaygın türü ise atopik egzama veya atopik deri iltihabıdır. Atopik kelimesi ise gelişebilen astım ve ateş gibi diğer alerjik durumların bir araya gelmesi ile oluşan hastalık grubu olarak ifade edilebilir.

Egzama bebeklerin % 10-20 arasını, yetişkinlerin % 3’ünü ve çocukları etkilemektedir. İnsanlarda meydana gelen egzama belirtileri ortaya çıktığında, ömür boyu sürebilen bir durum oluşabilir. Ancak doğru bir tedavi yöntemi ile kontrol altına alınabilen bir durumdur.

Egzamanın sebebi tam olarak bilinmemektedir. Ancak tahriş edici bir maddeye karşı vücudun aşırı tepki vermesi ile bağlantılı bir durumdur. Ek olarak egzama yaygın olarak alerji veya astım geçmişi bulunan ailelerde ortaya çıkmaktadır. Ayrıca cilt bariyerinde bulunan kusurlar nemin dışarı çıkmasına, mikropların ise içeri girmesine izin verebilir.

Egzama yayılan bir hastalık değildir. Ancak çevresel faktörlerden kolayca etkilenebilen bir cilt kusurudur. Atopik deri iltihabının işaretlerinden biri de aşırı cilt kuruluğu olup, filagrin adı verilen bazı cilt proteinlerinin eksikliğinden kaynaklanarak meydana gelir.

Bazı insanlar bu hastalığı bazı maddelere veya şartlara göre kaşıntılı bir cilt oluşumu ile gösterir. Bu durumun nedeni genellikle kabarık ve dalgalı yüzeylere temas edilmesinden kaynaklanmaktadır.

Diğerleri için ise çok fazla sıcak veya soğuk hissi şeklinde meydana gelebilmekte olup, sabun veya deterjan gibi evlerde sürekli bulunan malzemelere maruz kalındığında da ortaya çıkabilir.

Ayrıca bir diğer etken ise strestir.

Egzamanın oluşmasını engellemek için ise genelde ilaç tedavisi kullanılmakta ve egzamaya sebep olabilecek materyallerden uzak durulmalıdır.

Egzamayı tetikleyebilecek etmenler ise; sert sabunlar ve deterjanlar, incelticiler, düşük nem, losyonlar, kaba yünlü giysiler, terleme, plastik eldivenler, sürtme, staphylococcus bakterisi, ciltte sürekli terleme ve kuruma durumları egzamanın oluşmasına sebep olabilir.

Egzama Belirtileri Nelerdir?

Uzmanlar tarafından egzamanın belirtileri bir liste ile tanımlanmıştır.

 • Genellikle ilk belirti yoğun bir kaşıntı durumu ile başlar.
 • Ardından girintili çıkıntılı ve kırmızı renkli kızarıklıklar oluşur.
 • Oluşan kızarıklıklar kaşıntıya ve yanmalara sebep olur.
 • Eğer bir çizik varsa rahatsız etmeye başlar.
 • Yetişkinlerde, kronik sürtme cilt üzerinde kalınlaşmış plaklar üretir.
 • Zaman içerisinde deride ağrılı çatlaklar oluşabilir.
 • Bu durum içerisine nadiren kafa derisi ve kulak arkasındaki deri de dahil olmaktadır.
 • Göz kapakları genellikle kabarık, kırmızı ve kaşıntılı bir hal almaya başlar.
 • Oluşan kaşıntılar uyku sırasında daha yoğun bir şekilde meydana gelebilir.

Egzama Teşhisi Nasıl Yapılır?

Bir çocuk doktoru, dermatolog ya da birinci sınıf bir sağlık kuruluşu vasıtası ile egzama tanısı yaptırabilirsiniz. Egzama teşhisi için herhangi bir test bulunmamakta, genellikle doktorunuz tarafından bir cilt muayenesi ve sorulan birtakım sorular ile egzama teşhisi yapılmaktadır.

Egzama olan insanların pek çoğunda alerji de bulunmaktadır. Bu yüzden doktorunuz ayrıca sizlere birtakım alerji testleri yaparak, rahatsız edici durumu belirlemektedir. Özellikle egzama olan çocuklarda alerji testleri yapılmaktadır.

Egzama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Egzama tedavisindeki amaç enfeksiyona neden olan kaşıntıyı önlemek ve rahatlamaktır. Cilt sürekli kuruduğundan ve kaşıntı oluştuğundan dolayı losyon ve kremler, cildi nemli tutmak için tavsiye edilmektedir. Tüm bu ürünler duştan çıktıktan sonra cilt nemli olduğunda uygulanır.

Bunun sebebi ise cildin kaybettiği nemi geri kazandırmaktadır. Kaybedilen nemi geri kazanan ciltte ise herhangi bir kaşıntı ve kızarıklık oluşma durumu da ortadan kalmış olur. Ayrıca tırnaklarınızı kısa tutarak cilt üzerinde herhangi bir çizik oluşma ihtimalini de minimuma indirmiş olursunuz.

Tedavi işlemleri için yapılacak bir akım değişiklikleri maddeler halinde yazının devamında bulabilirsiniz.

1.Şampuan

Cildiniz üzerinde egzamaya sebep olabilecek etmenlerin başında şampuan gelmektedir. Bunun dışında duş jelleri, el sabunları ve diğer cilt bakım ürünleri egzamaya sebep olabileceği için bu ürünleri değiştirme yoluna gitmeniz gerekmektedir.

2.Nemlendirme

Egzamanın asıl belirtilerinden biri cilt kuruluğudur. Bu yüzden cildinizi nemlendirmeniz gerekir. Nemlendirme işlemi için ise aloe vera, kakao yağı ve badem yağı gibi doğal nemlendiricilerden faydalanın. Bunun amacı ise doğal nemlendiricilerin cilt üzerinde herhangi bir tahrişe sebep olmamasıdır.

3.Diyet Ürünleri

Dengeli bir yeme alışkanlığına sahip olarak tüm vitamin ve minerallerden almanız gerekir. Bazı durumlarda egzama sebebi yağ asitlerinin eksikliğinden kaynaklanabilir. Yağ asidi takviyesi iltihap oluşumunu engeller ve cilde nem kazandırarak egzamayı iyileştirir. İhtiyacınız olan temel besinler ise Omega 3, 6, 9 ve C, E ve D vitaminleridir.

4.İnek Sütü

İnek sütü, egzama için tetikleyici etki yapan besinlerin başında yer almaktadır. Birkaç hafta boyunca inek sütü tüketimini bırakmanız, egzama için olumlu etkiler yapacaktır. Ancak bu besini kestiğinizde yapmanız gereken en önemli şey, yerine alternatif bir gıda takviyesi yapmaktır. İnek sütüne alternatif olarak keçi ve koyun sütü tüketebilirsiniz.

5.Deterjan

Cilde temas eden herhangi bir şey egzamaya sebep oluyor olabilir. Bu yüzden kullandığınız deterjan cildinizde tahrişe sebep olabileceğinden deterjanınızı değiştirmek de farklı bir alternatif olacaktır. Ayrıca doğal elyaflardan elde edilen iplikleri kullanmalısınız.

6.Diğer Yöntemler

Diğer tedavi yöntemleri arasında kaşıntıları azaltmak için kimyasal ilaç tedavisi, fototerapi (cilde ultraviyole ışık uygulanarak yapılan tedavi) ve ilaç tedavisi, egzama hastalarında uygulanan tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır.

Egzama Nasıl Önlenir?

Egzama oluşumunu önlemek için yapabileceğiniz birtakım işlemler ve adımlar bulunmaktadır. Bunlar;

 • Her gün cildinizi nemlendirin.
 • Pamuk veya yumuşak kumaşlardan yapılan kıyafetler giyin. Kaba, kaşındırıcı elyaflı ve dar giysilerden kaçının.
 • Ilık su ile duş alın ve yumuşak sabunlar kullanın.
 • Cildinizi ovalamadan, yumuşak bir havlu ile kurulayın.
 • Duştan çıktıktan sonra 3 dakika içerisinde cildinize bir nemlendirici uygulayın.
 • Eğer mümkünse ani ortam sıcaklık değişimlerinden ve terletici aktivitelerden kaçının.
 • Egzemanızı tetikleyen unsurları keşfedin ve onlardan uzak durun.
 • Kuru veya soğuk havalarda bir nemlendirici kullanın.
 • Cildinizde herhangi bir çizik oluşumunu önlemek için tırnaklarınızı sürekli kısa tutun.
 • Bazı insanlarda egzamanın yanı sıra alerjide olabileceğinden dolayı bu kişilerin evlerinde tüy dökücü hayvanların ve halıların bulunmaması gerekir.

Tüm bu saymış olduğumuz önlemleri alarak egzama oluşumuna karşı tedbir alabilir ve hastalığın oluşmasını bir nebze de olsa önlemiş olursunuz.

Источник: https://evdesifa.com/egzama-tedavisi/

Egzama ve Tedavisi

Egzama ve akne tedavisinde yeni yöntemler
Deri ve Zührevi Hastalıkları (Dermatoloji)
Memorial Bahçelievler Hastanesi

Halk arasında yaygın bir hastalık olan ve değişik tipleri bulunan egzama dermatoloji polikliniklerine başvuran hastalar arasında önemli bir yer tutmaktadır. Çok sık karşılaşılan bir hastalık olmasına rağmen ne yazık ki egzamanın kesin tedavisi bulunmamaktadır.

Egzama kalıtsal olabileceği gibi, harici nedenlere bağlı olarak da gelişebilir. Egzama her hastada aynı belirtileri göstermez. Burada esas tedavi, korunmadır. Hekimin önerdiği uyarı ve önlemlerle egzamadan kaynaklanan atak ve şikayetler azalmaktadır. Memorial Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Doç. Dr.

Gökhan Okan, egzama ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Kış aylarında soğuk hava ve nem oranının düşük olması egzama hastalığının da artmasının nedenleri arasındadır.

Bunun yanı sıra su, sabun, deterjan, tozlu ortamlar ya da mesleklere özgü kullanılan kimyasal maddeler de egzama oluşmasında sorumlu diğer nedenlerdir. Egzama ilk etapta içi su dolu kabarcıklar olarak kendini gösterir.

Daha sonra bu kabarcıkların yerini kepeklenmeler, kabuklar alır ve son aşamada ciltte kalınlaşma gözlenir.

Günlük yaşamda kullanılan deterjanlar ya da mesleki nedenlerle kullanılan yapıştırıcılar ve kimyasal çözeltiler egzamaya zemin hazırlar. Bu nedenle egzamanın en sık görüldüğü grupta ev kadınları, temizlik sektöründe çalışanlar ve kuaförler yer alır.

Değişik tipleri bulunan egzamanın en çok etkilediği organlarımızdan biri ellerdir. Ellerdeki egzama çoğunlukla derinin biyolojik savunma kapasitesinin azalması veya yok olması sonucunda ortaya çıkar.

Su, sabun, deterjan ve tozlu ortam gibi faktörler deriyi yıpratır. Çok sık el yıkamakla ve temizlik işlerinde kullanılan çamaşır suyu maddeler de egzamanın gelişmesine zemin oluşturur. Egzama en fazla el sırtı ve ön kolda görülür.

Kuru tipte olan lezyonlar tek elden asimetrik olarak başlar, diğer ele yayılma gösterir.

Egzama, alerjik nedenlere bağlı olarak da gelişebilir. Alerjik kökenli olan egzama temas devam ettiği sürece düzelme göstermez. Sadece alerjenle daha önce duyarlanmış kişilerde meydana gelir. Bir maddeye karşı alerjik reaksiyonun oluşması kalıcı bir sorundur. Duyarlılık bir kez oluştuktan sonra alerjen maddenin çok az miktarı bile egzamaya neden olur.

Alerjik kökenli egzamalarda alerjeni tespit etmek amacıyla patch test(yama testi) uygulanır. Hastanın sırtına alerjen maddelerin düşük konsantrasyonları yapıştırılır. Yapıştırılan maddeler 48 ve 72.

saatte açılarak değerlendirilir. Hangi maddeye karşı alerji varsa o maddenin olduğu bölgede kızarıklık, kabarıklık ve sulantı görülür.

Test süresince hastanın duş almaması, spor yapmaması ve test sonucunu etkileyebilecek ilaç kullanmaması gerekir.

Egzama tanısı hastanın öyküsü, fiziki muayene ve yama testi ile konulur. Yama testinde saptanan alerjenin klinik ve mesleksel anlamlılığı dermatologlar tarafından iyice araştırılmalıdır.

Egzama tedavisinde başlangıçta ıslak pansumanlar, lokal kortikosteroidli pomadlar ve kortizon dışı bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar kullanılır. Atak sıklığını azaltmak, deriyi güçlendirmek amacıyla nötral sabunlar, bariyer kremler, nemlendiriciler ve eldivenler önerilir.

EGZAMADAN KORUNMAK İÇİN ALINACAK ÖNLEMLER

Bulunduğunuz ortamlarda ısının dengeli ve yeterli nem oranına sahip olmasını sağlayın.

* Kışın yünlü giysilerden mümkün olduğunca kaçının ya da giyecekseniz penye ya da pamuklu içlik üzerine giyinin.

* Nötr sabunları kullanın

* Banyo sıklığını mevsime göre ayarlayın, gün aşırı banyo yapmaya özen gösterin.

* Çok sıcak suyla banyo yapmayın, kese ve sert lifler kullanmayın. Banyodan sonra tüm vücudunuza nemlendirici sürün.

* Evinizi sık sık havalandırın.

* Evde yünlü ya da polar battaniye, yorgan, tüylü halı ve oyuncak gibi toz çeken eşyaları özellikle yatak odasından uzak tutun.

* Elinizi sık sık nemlendirin.

* Temizlik yaparken eldiven kullanın

* Deterjan, çamaşır suyu gibi temizlik maddelerinin elinize temas etmemesini sağlayın.

* Çiğ sebze, meyve, soğan, et ve balık gibi yiyeceklere çıplak elle temas etmeyin.

* El temizliğini ılık suyla yapın.

* Ellerinizi kağıt havluyla kurulayın

* Stresten uzak kalmaya çalışın.

EGZAMA SAÇLARI DA ETKİLİYOR

Saçlı deri egzamanın görüldüğü diğer bölgedir. Saçlı deride pul pul dökülme ve kabuklanma ile kendini belli eden ve seboreik egzama olarak isimlendirilen egzama kronik seyir gösteren bir hastalıktır. Yaz aylarında daha hafifleme göstermekle birlikte kışın artıcı özelliktedir. Sedef hastalığı ile karıştırılmaktadır.

Saçlı deri dışında kaşlar, burun yanları, kulak arkası, kulak içi ve göğüs ön yüzü seboreik egzamanın görüldüğü diğer bölgelerdir. Hastalığın atak yapmasında stresin etkisi büyüktür. Genetik faktörler hastalığın gelişmesinde etkiye sahiptir.

Hastalığın tedavisinde medikal şampuanlar, steroid içeren losyonlar, kaşıntı giderici tabletler verilir.

Güncellenme Tarihi: 05 Haziran 2018Yayınlanma Tarihi: 05 Haziran 2018

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/egzama-ve-tedavisi/

Egzama ve tedavisi hakkında bilmeniz gerekenler

Egzama ve akne tedavisinde yeni yöntemler

Kaşıntı, ciltte pullanma, kızarıklık… Cildiniz dört mevsim hava değişimine maruz kalıyor. Özellikle yazın ve kışın havanın cilt üzerindeki etkisi daha çok olabiliyor. Ancak bazı rahatsızlıklar mevsim tanımıyor.

Toplumun yüzde 10’undan fazlasında görülen egzama (dermatit) da mevsime bağlı değişkenlik gösterse de başka nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Çocukluk çağında görülen atopik egzama en bilinen tipini oluşturuyor.

Bunun yanı sıra erişkinlerde seboreik egzema, ev hanımlarında ya da mesleki olarak görülen kontakt dermatit, stresle tetiklenen nörodermatit, hassas kişilerde görülen numuler egzama gibi çeşitleri bulunuyor. Egzama bir yatkınlık, dolayısıyla her zaman için tekrarlama eğiliminde oluyor.

Bu nedenle düşmanı bilip onunla savaşmak çok önemli. Acıbadem Bakırköy Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Belma Bayraktar, egzamayla ilgili bilmeniz gerekenleri anlattı.

Egzama neden olur?

Havaların soğuması genelde egzamayı tetikleyen bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Bu hastalıkta cildin nemli kalması çok önemli, kuruluk hastalığı tetikliyor. Kış aylarında ise cilt kuruyor, nemini kaybediyor. Bu da egzamanın tetiklenmesine neden oluyor. Ayrıca kış aylarında daha fazla yaşanan stres de egzamayı arttırıcı etkenler arasında yer alıyor.

Kimler risk altında?
Kuaförlerin yanı sıra inşaat, temizlik, sağlık ve gıda sektöründe çalışanlar özellikle risk altındalar. Aynı zamanda ev hanımları ve stres altında olan kişiler de riskli gruba giriyor.

Atopik egzama belirtileri nelerdir?

Atopik egzama kızarıklık, kaşıntı, içi sıvı dolu kabarcıklar ve pullanma ile seyrediyor.

Seboreik dermatit kaş dipleri, burun kenarı, çene, dış kulak yolu, göğüs, sırt ve saçlı deri gibi yağlı cilt bölgelerinde oluşuyor.

Kontakt dermatit daha çok ellerde, bazen de irritan ya da alerjenin temas ettiği bölgelere ortaya çıkıyor. Egzama başlangıcında sulu olabiliyor; ama zaman geçtikçe kuruma ve pullanma eğilimi gösteriyor.

Kaşıntı uyutmuyor
Atopik dermatitte kaşıntı en önemli sorun. Kaşıntı nedeniyle geceleri uyku kalitesi bozuluyor. Bu da strese yol açıyor. Stres de egzamayı alevlendiriyor, yani kişiler bir kısır döngü yaşıyor. Ayrıca bakteriyel ve viral hastalıklar, iltihaplı cilt yaraları kişiyi mutsuz ediyor. Bazı gıdalara karşı uygulanan kısıtlamalar da rahatsızlık verici oluyor.

Seboreik egzama sosyal hayatı bile etkiliyor
Seboreik dermatitte bazı hastalarda oluşan saçtaki kepeklenme giysilere dökülüyor, bazılarında da yüzde kızarıklık oluşuyor.

Bunlar da kişinin toplum içindeki ruh halini etkiliyor, kendine olan güvenini kötü yönde etkiliyor. El egzamaları da bazen ağrılı çatlaklar nedeniyle kişiyi rahatsız ediyor. Lezyonlar nedeniyle kişiler tokalaşmaktan kaçınıyor.

Şiddetli olduğu durumlarda görüntü de bozuluyor, hasta ellerini saklama gereği duyuyor.

Egzamayı tetikleyen faktörler neler?
Bazı kişiler egzamaya genetik yatkınlık taşıyor. Egzama yatkınlığı olan kişide gelişiyor, birtakım tetikleyici faktörlerle açığa çıkıyor. Egzamayı tetikleyen faktörler şunlardır:

 • Mevsimler,
 • Ev tozu, polenler, gıdalar ve hayvan tüyleri gibi çeşitli alerjenler,
 • Stres,
 • Cilt kuruluğu,
 • Kimyasal maddelerle temas,
 • Uzun sıcak banyo,
 • Uygun olmayan kozmetiklerin kullanımı,
 • Yünlü kıyafetler,
 • Sigara,
 • Terleme,
 • Ani hava değişimleri,
 • Bazı gıdalar (atopik egzamada yumurta, inek sütü, fındık, yer fıstığı, buğday, soya, balık ve kabuklu deniz ürünleri alevlendirebiliyor.)

Egzamadan korunmak için…
Egzamada tedaviden önce hastalığı önlemeye yönelik yaklaşımlar ilk planda olmalıdır. Egzamadan korunmak için yapmanız gerekenler şunlardır:

 • Aşırı su ve sabunla temastan kaçının. Banyo süresini kısa tutun ve suyun ılık olmasına dikkat edin.
 • Banyo sonrasındaki ilk 3 dakikada uygun nemlendirici kullanın.
 • Gıda alerjiniz tespit edildiyse bunlardan kaçının.
 • Mesleki egzamanız varsa; içi bez, astarlı, lastik eldiven giyin ve uygun yıkama ürünü kullanın.
 • Riskli meslek grubunda yer alıyorsanız; çok titiz ve dikkatli davranın. Günde 3-4 kez bariyer kremi kullanın.
 • Ellerinizi yıkadıktan sonra cildinizi nemlendirin. Kış aylarında ekstra nemlendirici uygulayın.
 • Cildinizle kimyasal teması kısıtlayın.
 • Giysi seçimi de önemli. Yünlü ve sentetik kıyafetler yerine, pamuklu ve bol kıyafetler giyin.
 • Sigara içilen ortamlarda bulunmayın.
 • Stresi kontrol altına alın.
 • Ellerinizde egzama varsa kış aylarında soğuktan korunmak için eldiven takmaya özen gösterin.
 • Kozmetik seçimlerini bir dermatoloji uzmanının önerisiyle gerçekleştirin.
 • Metal, özellikle de nikel ve titanyumdan yapılmış olan aksesuarları dikkatli kullanın.

Egzama tedavisi

Egzama; kronik bir rahatsızlık olarak kabul edilse de tetikleyici faktörlerden kaçınıldığı takdirde hayat boyu rahat edilebiliyor. Egzama, akut dönemde genelde sulu kabarcıklarla görülüyor. Bu dönemde yaş pansumanlar, kortizonlu kremler, ağızdan alerji hapları, şiddetliyse kortizon tablet ya da iğnelerle tedavi ediliyor.

Egzama kremleri ne kadar kullanılmalı?
Kronikleştikçe kurumalar başlıyor, bu durumda yağlı kortizonlu merhemler, nemlendiriciler kullanılıyor. Bazı kişilerde ışık tedavileri faydalı sonuçlar veriyor.

Kortizonlu kremlerle egzama, kontrol altına alındıktan sonra kortizonsuz kremlerle tedaviye daha uzun süre devam edilebiliyor. Tedavi sonrası iz kalabiliyor. Özellikle enfekte olan kişilerde ya da çok kaşıyan kişilerde ciltte kararma, kalınlaşma olabiliyor.

Bu durumda iz tedavilerine başlamak gerekiyor.

Video: Egzama nasıl tedavi edilir?

İlginizi çekebilir

Genetik yatkınlık egzama nedeni mi?

Egzama hakkında her şey

En sık görülen cilt kanseri tipleri

Sedef hastalığı nedir?

Yaz sonrası cilt bakım önerileri

Paylaş

Источник: https://www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/egzama-ve-tedavisi-hakkinda-bilmeniz-gerekenler

Doğal Yöntemlerle Egzama Tedavisi!

Egzama ve akne tedavisinde yeni yöntemler

Çok acı veren uyuz gibi kaşındıran bir hastalıktır.

Bir kaç yıl önce başımdan geçmişti, ilk olarak kolumda başladı yuvarlak bir kızarık ve içi boş yaralar, daha sonra yayılmaya başlamıştı hastalığı yenene kadar toplam 10 tane halka görüşünde yaralar oluştu ve bilirim nasıl zor olduğunu neyse ki benim geçici egzama idi. Doktor tedavisine bile fazla gerek duymadan kendi kendimi doğal yöntemler ile tedavi ettim. Bu hastalığı da sevimli bir kediciği severken kapmıştım. 🙂

Yakın çevremde tanıdığım bir dostumun şiddetli bir egzama hastalığı vardı, önerilerim ile ona bile iyi gelmişti. Umarım bu konu üzerine araştırma yapan arkadaşlarıma denk gelir ve faydam olur şimdiden çok geçmiş olsun…

Bazı kişileri bu hastalık doktor doktor koşturuyor, gitmediği doktor kalmıyor ve psikolojik takıntı yaptığında sıkıntıdan daha çok oluyor her şeyden önce moralinizi yüksek tutmalısınız konu her ne olursa olsun.

Çünkü oldukça can sıkıcı bir durum bilirim, daha sonra hastalık tekrarlayabilir.

Özellikle bahar aylarında geri gelme riski vardır bilginiz olsun endişelenmeyin “EVELALLAH” derdinize derman olacak bilgilerimi sizinde paylaşacağım..

Egzama Nedir?

Egzama cilt ve deri hastalığıdır. Ama sandığınız gibi görünüşe göre çokta tehli bir hastalık değildir. Egzama uzmanlar tarafından söylediğine göre derinin iltihabı olarak adlandırılıyor. Bazı mikroplar sonucu cilde temiz bakılmadığı üzerede bu rahatsızlığı geçirebilme riskiniz fazladır.

Egzama vücudun nelerin de görülmekte?

Aşağıdaki gördüğünüz resimdeki yara tipinde oluşmaya başlamıştı ilk kez kolumda görmüştüm. Ama dikkate almamıştım geçer diye. (Egzama genel olarak kollarda, bileklerde,ağız bölgesinde, göz bölgesinde,boyun ve göğüs çevresinde, bacaklarda ve karın bölgesinde görülmektedir)

Egzama kimlerde olur?

Egzama her yaşta görülebilmektedir bebeklerde dahi görülmektedir. En sık oluşmakta olan yaş oranı 30'lu yaşlar arasında imiş. Egzama hastalığı çoğunluk olarak cildi alerjiye yatkın kişilerde görülebilir.

Egzama belirtisi nedir?

Egzama kaşıntı ile başlar daha sonra kaşıdıkça kızararak bütün vücutta meydana gelir ve o bölgedeki deriler pul pul olur daha sonra soyula bilir kabuk tutar yaralar, kimisinde kanar fazlasıyla can yakar, tedavi edilmediği taktirde bütün vücudu kaplayabilir.

Egzama'dan nasıl kurtulurum?

– Cildinizi temiz tutarak ve temiz kıyafetler ve cildinizi rahatsız etmeyecek kumaşlar tercih etmelisiniz.

– Cildinizi kuruttuğu için sabun veya deterjan gibi ürünler kullanmayın bir süre mümkünse.

– Sıcak ortamda üzerinizi çıkarın sıcak egzamaları rahatsız eder. ( Mümkünse serin yerde uyuyun )

– Sık sık yatağınızın yastığını yorganını çarşafını değiştirin ve bütün kullandığınız nevresim takımlarını yıkayın.

– Kıyafetlerinizin de temiz olmasına dikkat edin kullandığınız bütün elbiseleri yıkayın.

– Sıcak su ile mümkünse duş almayın ılık ya da soğuk su tercih edin kesinlikle bu iyi gelecektir.

– Nemlendirici krem veya bebek pudrası uygulayın egzamaların üzerinize duştan çıktıktan sonra.

– Her gece uyumadan önce ılık su ile duş alıp temiz pijama giyip nemlendiricinizi uygulayıp uyuyun.

– Vazelin de egzamalara iyi gelir hemde çok iyi gelir ben çok sürmüştüm çok canınızı yakarsa sürebilirsiniz.

Dut kurusu!

Orta boy bir tencereyi içine biraz dut kurusu koyup üzerine yeteri miktar su koyup 10 dakika kaynatın. Daha sonra ılık olmamasına dikkat edin biraz yakıcı bir sıcaklık olmalıdır, egzamalı bölgeleri suyun içerisine sokup içerisinde en 15 dakika bekletin faydasını kesinlikle göreceksiniz en azından kaşıntıyı alacaktır.

Aspirin!

Bir çay bardağı suyun içinde 9 10 tane aspirini eritin pamuk yardımı ile yaraların üzerine sürün.

Sirke!

Sirke yaralara iyi gelir biraz canınızı yakabilir ama sürmekte fayda var.

Zeytin yaprağı!

Zeytin yapraklarını toplayın ve bir tencerenin içerisinde kaynatın egzamalı bölgeye pamuk yardımı ile pansuman yapar gibi uygulayın.

Ada çayı!

Tencerenin içerisinde ada çayını kaynatın ve aynı şekilde yaraların üzerine pamuk yardımı ile uygulayın.

Kekik!

Aynı şekilde kekik kaynatılıp pansuman yapar gibi egzamaların üzerine uygulayın.

Kuzu kulağı yaprağı!

Kuzu kulağı otunu bilen var mı? bilmiyorum çoğu kişi bilmez bizim bu taraflarda çok toplarlar annemler çok iyi bilir bu hastalığı geçirdiğimde sırf ormana gidip toplamıştık.

Kuzu kulağı otunu 1 gün boyunca sirke içerisinde bekletip, egzamalı bölgeye sürün.

Not: Yukarıdaki gördüğünüz bütün bitkisel çözümleri uyguladım deliye dönmüştüm ama 1ay bile sürmedi iyileştim. 🙂

Allah sağlığımızı eksik etmesin..

Sevgiyle kalın, mutlu olun, ks de kalın Allah'a emanet olun görüşmek üzere..

Источник: https://www.kizlarsoruyor.com/saglik/a62671-dogal-yontemlerle-egzama-tedavisi

Egzama neden olur, nasıl tedavi edilir?

Egzama ve akne tedavisinde yeni yöntemler

Vücudun çeşitli bölgelerinde kaşıntılı kızarıklıklar olarak ortaya çıkan egzama sanıldığının aksine tek tip bir hastalık değildir.

Tetikleyici maddeye ve bağışıklık sistemine bağlı olarak farklılık gösteren egzamanın oluşumunda yaşam biçimi de önemli bir faktördür. Egzema neden olur bilmek, zamanında müdahele için egzema hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir.

Gelin önce egzema hastalığı nedirden başlyalım ve neden olur, tedavi adımları ile de devam edelim.

Egzama Nedir?

Egzama, kaşıntı ve yangılı kızarıklıklar şeklinde gözlemlenen bir cilt hastalığıdır. Atopik dermatit olarak da bilinir. Çocuklarda ve bebeklerde egzama, yetişkinlere oranla daha yaygın görülür.

Genellikle yüzde egzama oluşumu yaygın olsa da, ellerde, diz ve dirsek içlerinde de bu probleme rastlanabilir. Egzama nadiren ergenlikte ve yetişkinlikte de görülebilir.

Kadınlarda da erkeklerde de aynı oranda görülen egzamanın farklı türleri bulunur.

Egzama Türleri Nelerdir?

Egzama denildiğinde yaygın olarak tanımlanan hastalık atopik dermatittir. Bu tür en yaygın görülen ve kronikleşen hastalık tipidir. Egzamanın diğer türleri,

l Kontakt dermatit: Tahriş edici maddelere temas edilmesiyle meydana gelir. Elde egzamaya neden olan bu temas yangı, kaşıntı ve kızarıklıklara neden olur. Tahriş edici madde ortadan kaldırıldığında iltihaplanma da geçer.

l Dishidrotik dermatit: Parmaklarda, avuç içlerinde ve ayak tabanlarında görülür. Kaşıntılı, pullu deri tabakaları oluşmasına neden olur. Cildin bu hastalıklı bölümlerinde deri kızarır, çatlar ve ağrı görülür. Bu egzama türü kadınlarda daha yaygındır.

l Numuler dermatit: Deride kuru daire biçimli şekillerde ortaya çıkar. Yaygın olarak kış aylarında görülen numuler egzama daha çok bacakları etkiler ve erkeklerde daha yaygındır.

l Seboreik dermatit: Halk arasında saçta egzama olarak bilinir.

Saç derisinin yanı sıra kaşlarda, kirpiklerde, burnun kenarlarında ve kulak arkalarında kaşıntılı kızarıklıklar ya da deride pullanma şeklinde belirtiler gösterir.

Egzama Neden Olur?

Egzama oluşumunun temel nedeni bilinmemekle birlikte aşırı hassas bağışıklık sisteminin tahriş edici özelliği bulunan maddelere (toz, deterjan vb.) tepki vermesi sonucu meydana geldiği düşünülür.

Bazı durumlarda egzama, vücudun bir parçası olan proteinlere verilen anormal tepkiden de kaynaklanabilir. Normalde, bağışıklık sistemi vücudun içinde yer alan proteinleri görmezden gelerek yalnızca bakteri ve virüs gibi işgalcilerdeki proteinlere saldırır. Egzama hastalığında, bağışıklık sistemi bu yetisini yitirerek iki protein türü arasında ayrım yapamaz hale gelir.

Egzama, bir ya da birden fazla semptomun deride görülmesinin ardından yayılır. Bu yayılmanın bilinen başlıca tetikleyicileri;

l Temizlik malzemeleri ve deterjanlarda bulunan, derinin kurumasına neden olan kimyasallar,l Yün gibi sert ve aşındırıcı maddeler,l Sentetik kumaşlar,l Yüksek vücut ısısı,l Terleme,l Ortamdaki ısı değişiklikleril Nem düşüklüğü,l Stres,l Gıda alerjisi,l Hayvan kepeği,l Üst solunum yolu enfeksiyonları olarak sıralanabilir.
Astım ve bahar nezlesi olan çocuklarda ya da bu hastalıkların sebep olduğu semptomları ileri yaşlarda gösteren yetişkinlerde egzama görülme ihtimali daha yüksektir. Aile fertlerinde egzama varsa, kan bağı olan kişilerde de egzama hastalığı oluşması riski hayli yüksektir.

Egzama teşhisi koyabilmek için tam bir fiziksel muayene yapılması gerekir.

Egzamayı teşhis edebilmek için uygulanan spesifik bir test yoktur ancak alerji testi yapılarak alerjik reaksiyona bağlı oluşan egzamanın ardındaki alerjenler tespit edilebilir.

Alerji testi, kola açılan küçük kesilere alerji oluşumuna sebep olduğu bilinen madde özleri damlatılarak yapılır. Eğer bu kesilerde kabarma ya da kaşıntı oluşursa kişinin o maddeye alerjisi olduğuna kanaat getirilir.

Egzama Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt üzerinde gözlenen egzama semptomlarının bilinçsizce tedavi edilmeye çalışılması durumu daha kötü bir hale getirebilir ve hastalığın yayılmasına sebep olabilir. Bunun yerine bir dermatolog ya da alerji uzmanının yapacağı kapsamlı muayeneyle uygun tedavi planının belirlenmesi gerekir. Doktorunuz egzema tedavisi sizi şu tedavi adımlarına yönlendirebilir.

1. İlaç tedavisi
Antihistaminik ilaçlar kaşınmayı rahatlatabilir. Bu ilaçların etken maddeleri;

l Setirizin,l Difenhidramin,l Feksofenadin,l Loratadin olarak sayılabilir.

Bazı antihistaminik ilaçlar baş dönmesine sebep olduğundan gece alınması tavsiye edilir. Kortizon içeren kremler ve merhemler kaşıntıyı ve deride pullanmayı önler. Ancak kortizon içeren bu tür ilaçların uzun süreli kullanımı;

l Deride incelme,l Tahriş,l Deride renk bozukluğu gibi yan etkilere sebep olabilir.

Düşük etkili topikal (sürülen) kortizon içeren ilaçlar etki etmezse daha yüksek oranda kortizon içeren ilaçların kullanılması gerekebilir.

Egzamanın dirençli olduğu nadir vakalarda oral yolla alınan kortikosteroidler reçete edilse de bu ilaçların kemik erimesi gibi güçlü yan etkileri bulunduğundan egzama kremlerle tedavi edilmeye çalışılır.

Egzamanın sebebine bağlı olarak, bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar da yazılabilir. Bağışıklık sisteminin aşırı tepki verdiği vakalarda oluşan egzamanın tedavisinde bu ilaçlar son derece yararlı olsa da bağışık sistemini zayıf düşürmelerinden dolayı, kanser ve böbrek hastalıkları gibi çok ciddi yan etkiler oluşturabilirler.

2. Terapi
Işın tedavisi ya da fototerapi yönteminde, ultraviyole ışınları kullanılarak bağışıklık sisteminin tepkimesinin tetiklediği egzama rahatsızlıkları engellenir. Tedavinin etki edebilmesi için birkaç seans gerekir ve sonuçlandığında egzama tamamen geçer ya da büyük oranda azalır. Terapiler diğer bakteriyel deri enfeksiyonlarını da ortadan kaldırır.

Bazı ilaçların yan etkilerinin hastalığın kendisinden bile tehli olması sebebiyle bitkisel tedavi yöntemleri hala daha hayli revaçta. Egzama bitkisel tedaviyle tamamen yok edilebilen ya da etkileri azaltılabilen bir hastalıktır.

1. Elma sirkesi
Egzama nasıl geçer sorusuna verilebilecek yanıtlardan biri elma sirkesidir. İçerdiği asit sebebiyle bakterileri öldüren elma sirkesi uzun zamandır egzama tedavisinde kullanılmaktadır.

Üç yemek kaşığı elma sirkesini eşit oranda suyla iyice homojen bir hale gelene kadar karıştırın. Karışımı bir pamuk vasıtasıyla egzama oluşan bölgeye sürün. Bu yöntemi iki günde bir, egzama tamamen geçene kadar uygulayabilirsiniz.

Ancak, sirke kürünü uygulayacağınız yerde yara oluşmuşsa bu tedaviden kaçınmanız gerekir.

2. Beyaz dut
Üç su bardağı suyu ve bir avuç beyaz dutu 5-6 dakika kadar kaynatın. Soğuduktan sonra ellerinizi bu karışımın içerisine sokup 8-10 dakika kadar bekletin. Ellerinizi çıkarttıktan sonra bir saat boyunca yıkamayın ve ardından temiz suyla sabun kullanmadan durulayın. Haftada dört kere bu yöntemi uygulayarak ellerinizdeki egzamadan tamamen kurtulabilirsiniz.

3. Kına
Geçmiş dönemlerden beri kınanın egzamaya ve elde oluşan diğer cilt hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Egzama oluşan bölgeye kına yakarak, hastalığın yarattığı semptomları azaltmak mümkündür. Eğer bir kez kına yakılması yeterli gelmezse süreç tekrar edilebilir.

4. Isırgan otu
Saçta egzama tedavisi için kaynamakta olan bir bardak klorsuz suya 1 tatlı kaşığı ısırgan otunu ekleyip dört dakika kadar kısık ateşte kaynatın. Isırgan otunu süzdükten sonra elde ettiğiniz demi, akşam yemeklerinden iki saat sonra hafif ısıtıp içebilirsiniz.

5. Karabaş otuSaç egzaması tedavisinde kullanılan bir diğer bitki de karabaş otudur. Kaynayan bir su bardağı suya bir tatlı kaşığı karabaş otu ekleyip ağzı kapalı halde 7 dakika demleyin. Demlenmenin ardından süzerek soğutun ve saç derinizde egzama oluşan bölgelere bir pamuk yardımıyla sürün.

PARTNERHem kaliteli fotoğraf çekiyor, hem fiyatı mest ediyorAnksiyete Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?Mide Bulantısı Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Источник: https://www.mynet.com/egzama-neden-olur-nasil-tedavi-edilir-1221683-mykadin

Egzama Nedir, Egzama Nasıl Geçer, Bitkisel Tedavi | Cilt Bakımı

Egzama ve akne tedavisinde yeni yöntemler

Egzama çok sık görülen bir cilt sorunu olarak bilinmektedir. Tıp biliminde halen egzamanın neden olduğunu dair tam olarak kesin bir bilgi olmamasına karşın genetik etkenler ve çevresel sorunların neden olduğu düşünülmektedir.

Egzama sağlığı riske atan bir hastalık olmamasına karşın ciltte oluşan görüntü bozukluğu ciddi derecede rahatsızlık verir. Mutlaka egzama oluşmaya başlandığın dikkatli olunma hemen tedaviye başlanmalıdır. Egzama tedavisi uzun sürmektedir.

Sizlere bu yazımızda egzama nedir, egzama nasıl oluşur, egzama hastalığı nasıl geçer, egzama başlangıcı sürecinde yapılması gerekenleri ayrıntılı olarak anlatacağım dilerseniz ilk olarak egzama nedir sorusuna cevap vererek konumuza başlayalım.

Egzama çeşitli etkenlerle oluşan deride kızarıklık, kaşıntı, şişme, deride kabarıklık ile kendini gösteren bir deri hastalığıdır. En belirgin özeliği ise deri üzerinde oluşan kabarcıklardır.Egzamanın çeşitler vardır bunlar Akut, Kronik, Kuru ve Yaş olarak dört kısma ayrılır.

Deride kızarıklık, kuru kaşıntı, içi su dolu kabarcıklar ile kendini gösteren egzama bir anda oluşmamaktadır. Belli evrelerden geçer oluşan egzamanın kesin bir tedavisi yoktur.

Çocuklarda oluşan egzama ise zamanla kendiliğinden kaybolur. Çok fazla egzama türü bulunmasın karşın en sık görülen egzama türü atopik dermatit olarak bilinmektedir.

Egzamanın görülme sıklığı 10/1 olarak bildirilmiştir.

Egzama vücudun her yerinde görünmesine karşın en çok kafa, ense, kol ve bacaklarda daha sık görülür. Astım ve saman nezlesi olan kişilerde egzama görülme olasılığı çok fazladır. Egzama sonra oluşan kuruluk ciddi kaşıntıya ve cilt kuruluğun neden olur bunun sonucunda uyku bozukluğu görülür. Ayrıca sürekli kaşınma ciltte tahrişe ve bazı cilt sorunlarına neden olur.

Egzama belirtileri

Tıp dünyasının çok ileri seviyelere gelmesine rağmen halen egzamaya sebep olan etkenler tam olarak bilinmemektedir ama bu alanda yapılan çalışmalar ile hastalığı tetikleyen faktörler az çok bilinmeye başlanmıştır.

Kullandığımız ilaçlar, aileden gelen kalıtsal etkenler, cilde temas eden kozmetik ürünler bu hastalığın meydana çıkmasında etkili oldukları yapılan araştırmalar ile bilinmiştir.

Hastalığı tetikleyen etkenler belirlenerek mutlaka gerekli önlemler alınmalıdır.

Egzama neden olur sorusuna halen net bir cevap bulamayan bilim adamları sadece egzamayı tetikleyen etkenleri bularak bunlardan uzak durmanız sağlayarak egzamayı yok etmektedirler. Genetik faktörlerin yanında çevresel etkenlerde egzama neden olur, egzama nedenler ise

 • Cildi tahriş eden kimyasal ürünler
 • Alerjik tepkiler
 • Kozmetik ürüler
 • Mikroplar
 • Bazı gıdalar ve bitkisel yağlar
 • Stres ve sinirlilik hali
 • Hormonal değişiklikler

Egzama hastalığı el veya ayaklarda içi su olan kabarcıkların oluştuğu alerjik bir hastalıktır. Hastalık artık ileri evredeyse kabarcıklar yerini kepeklenmeler ve kabuklara bırakabilir.

Genelde 20-50 yaş aralığında ve yaz aylarında görülür. Egzama bulaşan hasta ciddi rahatsız olur, egzama hastalığının belirtileri ve tedavisi alt kısımdadır, ilerleyen evrelerde mutlaka doktorunuza danışın.

Egzama uzun yıllar sürebilir.

Egzama Belirtileri Nelerdir

Egzamanın belirtileri arasında deride kızarıklık, şiddetli kaşıntı, deride acı hissi, deride pullanma, kabarma ve deri çatlakları en belirgin özellikleridir. Egzamanın ilerleyişi genel olarak evre evre olarak devam etse de bazı hastalarda bütün hastalık belirtileri aynı anda görülebilir.

Akut egzama genel olarak kaşıntı ve akıntı görülmektedir. Kronik egzama da ise durum biraz daha ciddi olup cilt hastalığı ileri seviyeye gelmiştir kronik egzamada şiddetli kaşıntı, pullanma ve kabarcıklar oluşmaya başlar bu belirtiler vücudun herhangi bölgesinde olabilir.

Genellikle el, parmak araları, avuç içi, elin arka kısmında görülür. Nadir olarak ayak tabanında da egzama görülebilir. Kaşıntı ve acıya sebep veren egzama hastalığı, hastanın eliyle yapacak birçok işi zorlaştırabilir.

Egzama nadir olarak saçta da görülebilir. Egzama saçta pul pul olarak gözlemlenir. Sakın kaşımayın. O pul pul olan şey kepek değil deridir. Kaşıdıkça egzama artabilir. Bu yüzden asla kaşınmaması gerekir.

İlerde kanamaya kadar bile gidebilir. Bu husus dikkate alınmalıdır.

Egzama Nasıl Geçer

Etkin ve hızlı tedavi yöntemleri için doktora başvurulması en iyi yöntemdir. Melisa otu suyu da özellikle saç egzamasına iyi gelen bir bitki suyudur.

Akut egzama harici kullanacağınız kremler ile geçmektedir. Akut egzamalar genel olarak ağızdan alınan ilaçlar yada kremler ile kısa süre iyleşmektedir.

Kronik egzama ise uzun süreli bir tedavi süreci vardır mümkün oldukça tetikleyici etkenler ortandan kaldırılmaya çalışılır. Mümkün oldukça stresli ortamlardan kaçmak ve uyku düzenine dikkat edilmelidir. Kimyasal ürünlere mümkün oldukça temas edilmemelidir.

Asit özelliği fazla olan yiyeceklerden uzak durulma (limon, domates) en kısa sürede bir doktora başvurulmalıdır.

Herhangi bir sağlık sorunun neden olmamasına karşın cildi kurutan ve kaşındıran egzama ilerleyen evrelerde su dolu kabarcıkların oluşmasına neden olur.

Kesinlikle bunlar kaşınmamalıdır, kaşımak ciltte enfeksiyon riskine neden olur. Eğer rahatsız edecek derecede kaşıntı varsa kaşıntıyı geçiren kremler kullanmak gereklidir.

Eğer daha önce egzama sorunu yaşadıysanız bu konuda daha hassas ve dikkatli olmalısınız egzamanın tekrarlama durumu çok yüksektir.

Egzama nasıl geçer

Çocuklarda ve bebeklerde görülen egzamada ise bebeklerin kendini kaşımasını önlemek için eldiven takılmalıdır, ayrıca yünlü kıyafetlerin giydirilmemesi gerekmektedir. Çocuklarda  egzama varsa sık sık yıkanmaktan kaçınmak egzamayı oluşumunu azaltacaktır. Genelde çocuklarda görülen egzama zaman yok olmaktadır. Ayrıca erken egzama tedavisi ile kısa sürede sorun ortadan kalkabilir.

Egzama oluşumu durdurmak ve kaşıntıyı azaltmak için ;

 • Banyo suyu daima sıcak olmalıdır, ılık su ile banyo yapmayın
 • Pamuklu ve yumuşak kıyafetler tercih edilmeli
 • Asla çamaşırları sabun ile yıkamayın
 • Mümkün oldukça terlememeye çalışın
 • Yoğun nemden uzak durun
 • Kışın cildinizi daima nemli kutun kuruyan cilt egzamayı tetikler
 • Tozdan kirden uzak durun
 • Kozmetik ürünleri kullanmayın
 • Stresten uzak durun, kendini üzmeyin
 • Cildi kurutan şampuan ve kremlerden uzak durulmalı
 • Vücudun Ph dengesi korunmalıdır.

Egzama Bulaşıcı mı

Aslıda toplumda oluşan en büyük hatalardan biride egzama bulaşıcı bir hastalık olduğu kanısı hakimdir. Asla kişiden kişiye bulaşmaz ve öpme ile yada tokalaşma ile bulaştığı görülmemiştir. Egzamalı birini görürseniz uzaak durmak yerine yakın durmanız özgüvelerinin yerine gelmesine destek sağlar.

Egzama bitkisel tedavisi için pek çok yöntem denenmesine karşın olumlu sonuç almadıysanız sizlere egzamaya iyi gelen bitki olarak dut’u tavsiye edebiliriz.

İster beyaz dut olsun isterse kara dut olsun egzamaya iyi gelmektedir. Doğal egzama tedavisi için dut’u kaynatarak bitkisel tedavi uygulamanız mümkün.

Egzama olan kişilerin dut’u nasıl uygulayacakları hakkın bir video paylaşmak istiyorum.

İbrahim Saraçoğlu’dan egzamaya bitkisel çözüm

Egzamaya kesin çözüm arayanlar için egzama bitkisel tedavi ibrahim saraçoğlu verdiği dut kürünü uygulayarak sonuç almaları mümkün.

Sirke ile Egzama Tedavisi

Çok eski dönemlerden beri kullanılan bir yöntemdir. Sirke egzamaya sürüldüğü zaman mikrop ve bakterileri ödürür. Düzenli olarak uygulandığında egzamada azalma ve zamanla kaybolma görülür. Eğer egzama olan bölgede yara varsa sirke sürdüğünüzde canınızı yakabilir bu yüzden kesinlikle yara olmaması gerekmektedir. Sirke ayrıca kaşınmayı durdurarak yara oluşumunu önlemektedir.

 • 3 yemek kaşığı elma sirkesi
 • 3 yemek kaşığı su
 • Pamuk

Elma sirkesi ile suyu karıştırın ve pamuk yardımı ile sorunlu bölgeye sürün. Eğer elma sirkesi canınızı yakarsa az miktarda su ekleyebilirsiniz. Tabi sirkenin fazla olması daha etkili olmasını sağlayacaktır. 2 günde 1 uygulayabilirsiniz.

Egzama olan birinde en büyük sorun kaşıntı durumudur eğer kaşıntınız varsa egzamaya iyi gelen bitkisel yağlar ile kaşıntıyı durdurabilirsiniz. Egzama olan yere az miktarda doğal zeytin yağı dökün ve ovalayın bu sayede kaşıntı azalacaktır.

Ayrıca Hindistan cevizi yağı egzama kaşıntısına iyi geldiği bilinmektedir. Genelde egzama tedavisi için bazı siteler limon ve sirkeyi beraber kullanmak gerektiğini söylese de limon cildi kuruttuğundan dolayı asla kullanmayın.

Anadolu’nun pek çok bölgesinde egzama tedavisinde kına kullanıldığı bilinmektedir. Genelde kına yakmak egzamaya iyi gelir mi sorusu sıklıkla egzama olan kişiler tarafından merak edilmektedir.

Kına ile egzama tedavisi oldukça etkilidir ve halen çoğu yerde egzama olan ellere kına kürü uygulanır. Saçtaki egzamaya kına sürmekte etkili bir yöntemdir.

Kınanın egzamaya faydası vardır kaşıntı azaltır eğer saçta egzama varsa saç derisini besler.

Egzama Kremleri

Egzama tedavisinde kullanılan başka bir yöntem ise egzama kremleri olarak bilinmektedir. Sizler için en etkili ve en iyi egzama kremleri nelerdir derlemeye çalıştım.

Kesinlikle bu kremleri doktorunuzun bilgisi dahilinde kullanmaya özen gösterin. Bazı egzma kremleri kortizonlu olduğundan dikkatli kullanmak gereklidir. Egzmaya kesin çözüm arayanlar mutlaka kremleri reçete ile almalıdırlar.

Sizlere bu yazımızda egzama tedavisi hakkında bilgi vermeye çalıştım. Egzama nedir, egzama belirtileri nelerdir sorularına cevap verirken egzama nedenler, egzama nasıl geçer, egzamaya ne iyi gelir hakkında bilgi vererek agzama bitkisel tedavi ve egzama kremlerini yazmaya çalıştım. Egzamadan kurtulmak için mutlaka tedavi yrıda bırakılmamalı ve doktorunuz dediklerini uygulamalısınız…

Источник: https://www.ciltguzellik.com/egzama-nedir-belirtileri-nelerdir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.