Egzama ve akne tedavisinde yeni yöntemler

Egzama Tedavisi

Egzama ve akne tedavisinde yeni yöntemler

Egzama genel olarak stres ve gerginlik sonucu vücutta oluşan bir hastalıktır. Egzama hastalığının iyileşmesi için sizlere bazı bitkisel tedavi ve yöntemlerden bahsedeceğiz.

Bu yazımızda sizlere egzamaya iyi gelecek ve az da olsa tedavisinde kullanılan bitkisel çözümlerden bahsetmek istiyoruz. İşte sizlere egzama tedavisi için bitkisel çözümler;

Egzama bitkisel tedavi ile çözülebilir

Egzama Tedavisi için Doğal Yöntemler

Egzama Tedavi Kürü

 • 1 çay bardağı dut kurusu
 • 2 su bardağı su

Egzama Tedavi Kürünün Hazırlanışı: Öncelikle bir tencereye 1 çay bardağı dut kurusunu koyarak kaynatıyoruz.

Su kaynayana kadar ocakta tuttuğumuz dut kurularını bir kenara alıp dinlendiriyoruz.

Dinlendirdiğimiz dut kurusu suyu ılık olduktan sonra egzamalı bölgenize bir pamuk ile sürüyoruz ve mümkünse bu şekilde yatıyoruz. Yaklaşık 10 saat cüvudunuzda egzama olan bölgede kalması çok iyi olacaktır.

Egzama tedavi kürüne yaklaşık olarak 15 gün boyunca devam etmeye çalışın. Günde 2 kere uygulayacağınız tedavi kürü sonucunda ciddi ve gözle görülen etkiler göreceksiniz. Mümkünse tedavi kürünü egzama geçene kadar uygulayın.

Egzama Tedavisi için Karışım

 • 1 çay kaşığı sirke
 • 1 çay kaşığı limon

Egzama Tedavisi için karışım hazırlanışı: Sirke ve limonu güzelce bir kabın veya bardağın içinde karıştırın. Ardından pamuğa dökerek egzamanızın olduğu yere sürün.

Limon ve sirke egzamada hafif tatlı bir kaşıntı yapabilir. Ancak siz o bölgeyi yani egzamalı olan bölgeyi kesinlikle kaşımamalısınız. Eğer kaşır ve egzama bölgesini kanatırsanız, egzama daha fazla yayılma riski vardır.

Günde 2 kere egzama tedavisi için bu karışımı kullanabilirsiniz.

Dut ile Bitkisel Egzama Tedavisi

 • 1 çay kaşığı beyaz dut kurusu
 • 2 bardak su

Dut ile bitkisel egzama tedavisi hazırlanışı: 1 çay kaşığı beyaz dutu 2 bardak su ile kaynatın. Yaklaşık olarak 5 dakika kaynattıktan sonra ocaktan karışımı alın ve yine bir pamuk ile egzamalı bölgenize pansuman yapar gibi sürün. Yaklaşık 1 saat bekletin ve ardından sürdüğünüz bölgeyi yıkamalısınız.

Ada Çayı ile Bitkisel Egzama Tedavisi

 • 1 bardak su
 • 1 çay kaşığı ufalanmış kuru adaçayı

Aday Çayı ile Bitkisel Egzama Tedavisi hazırlanışı : Su ve adaçayı ufak bir cezvede kaynatın. Kaynadıktan sonra ocaktan alın ve kürü egzamalı bölgenize biz bez yardımı ile yavaş ve dikkatli hareketle sürün. Yaklaşık 1 saat bekledikten sonra egzamalı bölgeyi yıkayın.

Kekik ile Bitkisel Egzama Tedavisi

 • 1 yemek kaşığı kekik
 • 1 adet limon

Kekik ile Bitkisel Egzama Tedavisi Hazırlanışı : Önce kekiği iyicene eziyoruz. Ezdikten sonra kekiğin üzerine limonun suyunu ilave ediyoruz. Karışım krem haline gelince elde ettiğimiz kürü egzamalı olan yerimize sürüyoruz.

Yeşil Erik ile Bitkisel Egzama Tedavisi

 • 2 adet yeşil erik
 • Yarım çay bardağı sirke

Yeşil erik ile bitkisel egzama tedavisi hazırlanışı: Önce eriklerimizi ortadan ikiye bölerek çekirdeklerini ayırırız. Erikleri sirke içerisinde 15-20 dakika boyunca bekletmemiz gerekiyor. Ardından  erikleri egzamalı olan bölgelere süreriz. Günde 3 kere uygulandığı taktirde etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Kına ile Egzama Tedavisi

 • 1 tatlı kaşığı şap tozu
 • 2 tatlı kaşığı kına
 • 2 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • 2 tatlı kaşığı su

Kına ile Egzama Tedavisi Kürünün Hazırlanışı : Önce 2 tatlı kaşığı kınayı, 1 tatlı kaşığı şap tozu , 2 tatlı kaşığı zeytinyağı ve 2 tatlı kaşığı suyu iyicene karıştırın. Elde ettiğiniz kürü egzamalı bölgenize sürün. Kına kürünü mümkünse yatmadan önce kullanın ve sabaha kadar kalsın. Ardından sabah bölgeyi temiz su ile iyicene yıkayın. Günde 1 kere yapabilirsiniz.

Doğal Egzama Tedavisi için Öneriler

 1. Sabun türleri olarak, defne sabunuardıç katranı sabunu ve ısırgan otu sabunu egzamaya en iyi gelen sabunlardandır. Eğer egzama ellerinizde ise bu sabun türleri cildinizi daha da nemlendirecek ve egzamanıza iyi gelecektir.

 2. Krem türleri olarak, egzamaya iyi gelmesi bakımından kortizonlu kremler önerebiliriz. Kortizonlu kremler 1 aydan daha fazla kullanılmamalıdır. Eğer 1 ay kullandığınız halde egzama geçmezse kortizonlu kremi kesmelisiniz.

 3. Kırmızı gıdalardan uzak durun! Egzama hastalarının korkulu rüyası kırmızı besinlerdir. Özellikle domates egzama hastalığını tetikler. Kırmızı renkli neredeyse tüm besinler egzamayı daha da azdırır.

  Nemlendirici kremlerden kullanarak ve yukarıda verdiğimiz kür tarifleri sayesinde egzamadan kurtulacağınızı umuyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Источник: //www.1ciltbakimi.com/egzama-tedavisi/

Yüzde Egzama Nedenleri ve Tedavisi – Estecenter Cerrahi Tıp Merkezi

Egzama ve akne tedavisinde yeni yöntemler

Yüzde egzama birçok kişinin muzdarip olduğu ve yüzde estetik açıdan kötü bir görüntüye yol açan bir sağlık problemidir. Estetik görünümü bozmakla birlikte kişinin sosyal hayatını ve psikolojisini etkileyebilmektedir. Yüzde egzama oluşumu kadın-erkek, genç-yaşlı hemen hemen herkeste görülebilmektedir.

Egzama ciltte oluşan iltihap sonucu meydana gelen kronik bir problemdir. Asıl nedeni tam olarak bilinmese de stres, alerji, mikrop, hava değişikliği ve hormonal değişimler egzama oluşumunu tetiklemektedir.

Egzama vücudun hangi bölgesinde olursa olsun çok tehli bir hastalık değildir. Bu hastalığın en büyük problemi olumsuz bir görüntü ortaya çıkarmasıdır. Egzamanın kesin tedavisi bulunmamakla birlikte, sorunun büyümesini engelleyecek bazı küçük önlemler alınabilir.

Egzama nedir? Nasıl oluşur?

Egzama pek çok farklı nedenlerle ortaya çıkabilen deride kızarıklık, şişme, kaşıntı gibi belirtilerle ortaya çıkan oldukça yaygın bir deri hastalığıdır. Birçok alt türü bulunan egzamanın en yaygın türü ‘atopik dermatit’ olarak bilinen alerjik egzamadır. Egzama hastalığı tıpta dermatit olarak biliniyor.

Ancak egzamanın nedenleri ve tedavi yöntemiyle ilgili tıp dünyasında kesin bir uzlaşı yok. Bunun yanında egzamanın daha çok kalıtsal olduğu düşünülmektedir ve hastaların çoğunda ortak belirtiler gözlenir.

Kesin tedvaiis bulunmasa da erken teşhis hastalığın ilerlememesi ve daha ciddi boyutlara varmaması için oldukça önemlidir.

Egzama hastalarında genel olarak enfeksiyon görülür. Çünkü kolayca kuruyan, pullanan ve çatlayan deri mikroorganizmaların girişine olanak tanır. Egzama vücudun eller, bacaklar yüz gibi hemen hemen her bölgesinde bulunabilir.

Atopik dermatit nedir?

Alerjik egzama olarak da adlandırılan atopik (genetik yatkınlığın sebep olduğu) dermatit, diğer atopik hastalıklara sahip ailelerde sıklıkla görülen, kaşıntılar ve kızarıklıklarla kendini gösteren alerjik bir deri hastalığıdır. Genellikle erken çocukluk döneminde başlar ve ülkemizde en çok görülen deri hastalıklarından biridir. Çocukluk döneminde en çok yüzde, saçlı deride, diz ve dirsek bölgelerinde ve kulak arkasında görülür.

Yüzde egzama belirtileri nelerdir?

Yüzde egzama belirtileri; egzamanın türüne, nerede ortaya çıktığına ve cildin karakteristik özelliklerine göre de değişiklik göstermektedir. En sık karşılaşılan belirtiler şunlardır:

 • Kızarıklık
 • Şiddetli kaşıntı
 • Yanma hissi
 • Pullanma soyulma
 • Cilt hassasiyetinin artması
 • Sarı-beyaz renkte leke ve kabuklanma
 • Deride çatlama

Yüzde egzama neden olur?

Egzamaya neden olan etkenler çeşitlidir ve egzama tipine göre değişiklik gösterir. Bunlar dış ve iç etkenler olarak ayrılabilir.

Deterjanlar, sabunlar, boyalar, giysiler, parfümler, kolonya, kremler gibi günlük hayatta karşılaştığımız birçok madde deriye  temas ederek egzamaya neden olmaktadır. Bu maddeler irritan ya da alerjik mekanizmalar ile egzamaya neden olurlar.

İrritan etki ile egzamaya sebep olan maddeler temastan hemen sonra egzamaya neden olabilirken, alerjik mekanizma ile egzama yapan maddelerin egzama oluşturması için belli bir duyarlanma dönemi gereklidir.

Bazı bitkilerin (incir gibi) cilde teması sonrası güneşe maruz kalınması durumunda egzama meydana gelebilir. Bunun dışında cilt kuruluğu da kış aylarında egzamaya neden olabilmektedir. Dıştan sürülen kremler ve losyonlar deride egzamaya neden olabildiği gibi ağızdan kullanılan ilaçlar da yaygın egzama belirtisi olabilir.

Egzamalar alerjik bünyesi olan kişilerde daha çok gözlenir. Bu hastalarda vücutta tekrarlayan egzama atakları gelişebilir.

Cilt tahrişi

Egzama cildi tahriş eden herhangi bir şeyden dolayı meydana gelebilir.

Temas egzaması olduğunda, cilt, sabun, şampuan, parfüm gibi cildin süreli maruz kaldığı tahriş edici maddelere karşı zamanla hassas hale gelir.

Bazen de cilt, bir maddeye sürekli maruz kalmasa da, cildi kurutan ve cildin doğal yağını alan bu maddeye karşı ani tepki verir. Bu temas egzamasıdır. Ciltte kızarıklığa, kaşıntıya ve kurumaya yol açar.

Hava koşulları

Egzama hava koşullarına bağlı olarak ortaya çıkabilen bir sağlık sorunudur. Havanın soğuk ve nem oranının düşük olduğu kış aylarında egzama şikayetlerinde artış görülür. Sonuç olarak mevsim geçişleri, nem oranı ve soğuk hava egzamayı arttırır.

Alerjenler

Alerjenlerden kaynaklanan egzama genellikle çocuklarda görülür ve bazen yetişkinlik döneminde de devam eder. Alerjik temas egzamaları en çok nikel takılar, kozmetik ya da saç boyasında bulunan maddeler dolayısıyla görülür.

Genetik faktörler

Kişi anne ve babasından aldığı kalıtım materyallerinin etkisiyle yüzde egzamaya daha yatkın olabilir. Bu durumda başka hiçbir etken olmadan yüz egzaması görülebilir.

Bağışıklık sistemi

Bağışıklık sistemimiz egzamanın ortaya çıkmasında ve sonra tekrarlamasına büyük rol oynar. Egzamanın en yaygın biçimi olan alerjik egzamadan muzdarip kişilerde alerjiye tepki veren vücuttaki ‘sitokin’ seviyeleri yüksektir. Sitokinler de bağışıklık sistemi hücreleri tarafından salgılanan proteinlerdir.

Yüzde egzamayı tetikleyen diğer etmenler

 • Sürekli stres
 • Ciltte maya ve mantar yoğunluğunun artması
 • Kronik uyku bozuklukları
 • Endokrin sorunları
 • Yağlı cilt
 • Pankreatik diyabet
 • Vitamin yetmezlikleri
 • Yanlış kozmetik ürün kullanımı
 • Hava kirliliği
 • Doğum kontrol hapları

Yüzde egzama nasıl geçer?

Egzama tehli olarak görülen ve ağır sonuçları olan bir hastalık değildir. Ancak görüntü itibariyle insanlara rahatsızlık verir. Egzama olmamak için düzenli uyumalı, ellerinizi sık sık yıkamalı ve stresten uzak durmalısınız.

Her hastalıkta olduğu gibi egzamada da erken teşhis önemlidir. Bu hastalığın teşhisi uzman bir doktor tarafından fiziki muayene ile olur. Ancak bazı durumlarda deriden alınacak sürüntü örneği ile mikroskobik incelemeler gerekebilir.

Hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlar ve kremler

Emoliyan kremler

Emoliyan kremler nemlendirici özelliktedir ve özellikle kuru egzamalar için tavsiye edilir. Omega  yağ asidi ve licochalcone A içeren emoliyanlar daha hızlı ve etkili bir çözüm sunacaktır.

Steroid kremler

Bu kremler kaşıntı ve kızarıklığı alarak iltihabı giderir. Ancak doktor kontrolüyle alınmalıdır, aksi takdirde belirtileri şiddetlendirebilir.

Çinko içeren losyon, krem veya solüsyonlar

Çinko içeren bu ürünler yağlı ciltler için önerilir. Cildin kurumasını sağlar, iltihabı giderir.

Salisilik asit

% 1 veya %2 oranında salisilik içeren kremler yüz egzamasının tedavisinde kullanılmaktadır.

Antimiyotikler

Yüzde egzama mantar ve mayalardan kaynaklanıyorsa antimiyotik haplar önerilebilir.

Vitaminler

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için vitaminler çok önemlidir. ÖZellikle A, E ve B12 vitaminleri cilt sağlığının korumasında etkilidir.

Yüzde egzamaya bitkisel çözümler

Yüzdeki egzamanın tedavisi için kullanılan tıbbi yöntemlerin yanı sıra evde uygulayacağınız bitkisel yöntemlerle de egzamayı tedavi edebilirsiniz. İşte yüzde egzama tedavisi için bitkisel yöntemler:

Sarımsak maskesi

Malzemeler

 • 3 diş sarımsak
 • 1 tatlı kaşığı bal

Sarımsak maskesini egzamalarınıza uygulamak için, sarımsakları iyice ezdikten sonra balla karıştırın. Ardından yüzünüzdeki egzamalı deriye sürün. Bu maske düzenli olarak her gün uygulandığı takdirde egzama semptomları azalmaya başlar.

Yumurta maskesi

Malzemeler

 • 1 yumurta
 • Yarım su bardağı su
 • Yarım su bardağı sirke

Yukarıdaki malzemeleri merhem kıvamına gelinceye dek karıştırın. Ardından yüzünüzdeki egzamalı yere sürün ve bir gece bekleyin. Ertesi sabah yüzünüzü ılık suyla yıkayabilirsiniz.

Yazar: Estecenter

Источник: //estecenter.com/yuzde-egzama-nedenleri-ve-tedavisi

Egzama İçin Tedavi Yöntemleri ve İyileşme Süreci

Egzama ve akne tedavisinde yeni yöntemler

Halk arasında egzama olarak bilinen dermatit hastalığı döküntüler şeklinde ortaya çıkan bir deri hastalığıdır. Dermotologların çalışmaları sonucunda bir çok tedavi yöntemi geliştirilmiştir.

Egzama Tıbbi Tedavisi

Egzama yani bir diğer adıyla dermatit toplumda oldukça geniş bir kesimin mücadele etmek zorunda kaldığı bir cilt problemidir. Hastalar çeşitli nedenler ile hayatlarının tümü boyunca veya belli bir döneminde bu hastalığa maruz kalabilir.

Ancak günümüzde geliştirilen yöntemler ile bir çok tedavisi mevcuttur. Hastalığın tedavisinin doğru yapılabilmesi için lezyonlara neden olan etkenlerin doğru analiz edilebilmesi önemlidir.

Her tedavi yöntemi her çeşit egzamada aynı derecede olumlu sonuç vermeyebilir. 

Toplumda egzama ile ilgili doğru bilinen en büyük yanlış ise bulaşıcı olduğuyla ilgili kanıdır. Halbuki yapılan dermotolojik klinik araştırmalar neticesinde egzamanın bulaşıcı olmadığı kanıtlanmıştır. Ancak hastalık tetikleyici faktörlere bağlı olarak cildin farklı yerlerinde yayılım gösterebilir. 

Hastaların tedavi sürecinden istedikleri sonucu alabilmeleri için verilen ilaçları düzenli kullanımın yanı sıra doktorların diğer tavsiyelerine de uymalıdırlar.

Egzamayı tetikleyen en önemli faktörler arasında yanlış kimyasallara maruz kalınması ve hava kirliliğinin olumsuz etkileri gösterilmektedir.

Hastaların tedavi sürecinde mümkün olduğunca kimyasal içerikli kozmetik ürünlerden kaçınmaları ve hava kirliliğinin az olduğu yaşama alanlarını tercih etmeleri gerekmektedir. 

İlaç Tedavisi

Egzama ile mücadele eden hastalara genellikle ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Çok ilerlemiş evrelerde olmayan türevleri için doğru ve düzenli ilaç kullanımı oldukça iyi sonuçlar verecektir.

Hastalara verilen ilaçların büyük bir çoğunluğunu kremler oluşturmaktadır. Genellikle kortizon ve çinko içerikli kremler cildiye uzmanları veya dermatologların tavsiyeleri ile kullanılmalıdır.

Düzenli kullanımda ilaç tedavisi ile 10 ile 15 gün arasında gözle görülür iyileşme sağlanabilmektedir. 

Lazer Işın Tedavisi

Birçok cilt hastalığının tedavisinde kullanılan ışın tedavileri uzmanların belirlediği dozajlarda uygulandığında egzama için en iyi sonuç veren tedavi yöntemlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Dermatologların yıllar süren araştırmaları sonucunda güneş ışınlarında da bulunan Ultraviyole ışınlarının doğru kullanımda dermatit tedavisinde kullanılabileceği saptanmıştır. Fototerapi adı verilen bu yöntemde uzmanın belirlediği dalga boylarına sahip ışınlar lezyonlu bölgelere belli bir süre uygulanmaktadır.

Bu işlem için UVA ve UVB ışınları tercih edilmektedir. Bu tedavi yöntemi son yıllarda oldukça sıklıkla tercih edilmeye başlanmış ve 5 – 8 seans aralığında gözle görülür iyileşme sağlamıştır. 

Ozon Tedavisi

Son yıllarda klinik araştırmalarda bir çok faydası tespit edilen ozon egzama tedavisinde de oldukça iyi sonuçlar vermektedir.

Bu yöntem genellikle tam teçhizatlı hastane ve kliniklerde uygulanmaktadır. Uygulama egzamalı bölgelere enjeksiyon aracılığı ile ozon enjekte edilerek uygulanmaktadır.

Hastalığın yayılım hızına ve şiddetine bağlı olarak 3 – 5 seans aralığında gözle görülür iyileşme sağlanabilmektedir. 

Egzama Bitkisel Tedavisi

Egzama tedavisinde klinik olarak geliştirilmiş yöntemlerin yanı sıra bitkisel kürlerin ve besin takviyelerininde büyük rol oynadığı bilinmektedir. Uzman hekim tarafından belirlenen tedavi yöntemlerinin yanı sıra bitkisel kürler ile de tedavisi mümkündür ve hastaların özellikle lezyonları ortadan kaldırmak için sıklıkla tercih ettiği yöntemler arasındadır. 

Dermatitin alerjik türlerinde %99 ‘a kadar iyileşme sağlanabilmektedir. Ancak vakıaların büyük bir kısmını oluşturan genetik yatkınlık sonucu ortaya çıkan durumlarda egzama kesin tedavisi olmayabilir. 

Egzama en yaygın saç derisinde, yüz ve ellerde ortaya çıkmaktadır. Alternatif tıp uzmanları tarafından geliştirilen formüller lezyonların görüldüğü alanlara göre farklılık göstermektedir.

Ancak hastaların dut, keçiboynuzu ve bakliyat gibi gıdaları daha sık tüketmeleri iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Bunun yanı sıra domates, turşu ve baharatlı gıdalardan da mümkün olduğunca kaçınmaları gerekmektedir. 

 Yüz İçin Egzama Kürü

 • 1 çay kaşığı karbonat
 • 1 tatlı kaşığı sirke
 • Yarım tatlı kaşığı aleovera jeli
 • 1 çay kaşığı hindistancevizi yağı

Karbonat cam bir kap içerisine alınır.

Üzerine sirke eklenir ve köpürmesi beklenir. Kalan malzemelerde sırasıyla eklenip karıştırılarak bir losyon elde edilir. Hazırlanan karışım cilde haftada 2 kez uygulanır.

1 aylık kullanım sonucunda büyük oranda iyileşme sağlanır. 

Saç Derisi İçin Doğal Krem

 • 5 adet aspirin
 • 40 gr katkısız vazelin
 • 10 damla yılan yağı

Aspirinler pirinç veya tahta havanda toz haline getirilir. Ardından vazelinin içerisine eklenir ve yılan yağıyla birlikte homojen bir krem elde edilir.

Hazırlanan karışım egzamalı saç derisine masaj yaparak uygulanmalıdır. Bu uygulama haftada 3 kez tekrarlanır. Bu karışım uygulanmadan önce egzama için geliştirilmiş bir şampuanla saçın yıkanması daha etkili olacaktır. 20 gün sonunda büyük ölçüde iyileşme sağlanır.

 

Источник: //ciltte.com/egzama-tedavisi.html

Akne nedenleri ve akne tedavisi

Egzama ve akne tedavisinde yeni yöntemler

Birçoğumuz cilt bakımı, cilt sorunları ile mücadele ediyoruz. Bu selülit, sedef, egzama, kuru cilt, yağlı cilt, ve akne tedavisi, çoğu insan ideal cilde sahip olmak hakkında bilgiler ve çözümler arar.

Ancak bazen, çok geç  kalırız görünüşte kusursuz bir cilt için arayışa girer ama farkında olmadan çok sert ya da sadece olumsuz etkilere sahip olabilecek yöntemler ile ilk sorunu daha çok alevlendiren bir yola girebiliriz.

Bazı ciltler diğerlerine göre daha ciddi sorunları olmasına rağmen, bu makalenin odak noktası  erkek ve kadınlar için en yaygın cilt sorunu olan akne ( sivilce) üzerinde olacak.

Aşağıda akne tipleri , akne oluşum nedenleri, yanı sıra etkili akne tedavisi yöntemleri hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Eğer herhangi bir ve akne izi olmadan kusursuz bir cilt elde etmek istiyorsanız bu bilgiler size yardımcı olacaktır.

Akne ergenlikten sonra geçmekte olana erkeklerde daha sık iken, hala önemli ölçüde veya başlangıçta ergenlik aşamalarından kadınları da etkileyebilir. Akne çeşitleri akne vulgaris, akne konglobata ve akne rosacea dahil üç farklı türdedir ve onlar arasında akne vulgaris,  en az ağır formu olarak kabul edilir.

Akneler yüzeysel etiket ve kistik görünüme göre kategorize edilir, ve  akne ikinci kategoride conglobata ve kabul edilen en ciddi versiyonu dır. Şiddeti aralarında birçok farklılıklar olsa da, yüz bölgesinde çoğunlukla meydana gelen lezyonlar olması ortak özelliği dir, dağılması mümkün olma eğilimindedir, ama aynı zamanda sırt, göğüs ve / veya omuzlar olabilir.

Buna  kızarıklık ve inflamasyon eşlik edebilir.

Evde Yüz Aknesini Temizleme

Birçok erkek ve kadın ya da genç kızlar için, akne sıkarak, içini temizleyerek geçecek gibi görünse de, orada genellikle arkasında bir kök neden vardır.  Örneğin, bir kadın sivilce ile karşılaştığında, o tabii güçlü bir dürtü ile ondan kurtulmak zorunda hissedecektir, ya da en azından, bunu örtbas etmek isteyecek.

 Doktora gidip sivilce( akne ) için reçete ile ilaç alabilir, doktor yağlı görünümünü azaltmak için ona cildin kuruması için pahalı deri ürünleri önerebilir, ve kalıcı olarak akneden kurtulması mümkün olana kadar da bunu örtbas etmek için pahalı bir kapatıcılar alabilir. Ancak, bu sadece daha büyük bir soruna neden oluşturur.

Cilt kapatıcılar dan dolayı uzun süre nefes alamıycak oksijensiz cilt daha çok akne oluşumlarını tetikleyip azdıracaktır. . Bunun yerine, diyet, yaşam tarzı değişiklikleri, hormonal dengesizlikler, toksinler, eksiklikler gibi bir çok şey değerlendirilip ana akne oluşumunun asıl sebebi bulunmalı.

 Akne oluşumunun kök nedenlerini öğrenmek hedeflemelidir kapalı akne belirledik ve bu “x” faktörü keşfedilene kadar , başarılı veya kalıcı olarak  sivilcelerden kurtulmak mümkün değildir.

Çok yaygın akne (sivilce) tedavileri ve akne için ‘çözüm’ önerileri şunlardır:

 • 1. Geniş spektrumlu antibiyotikler reçete ettirmek akne üzerinde ironik bir şekilde, akneyi daha kötü yapabilir, aşırı büyümesi de dahil olmak üzere bir bütün olarak, geniş spektrumlu antibiyotikler vücut üzerinde olumsuz etkileri de olabilir .
 • 2. Akne belirli ilaçlar benzoil peroksit maddesi içerir. Bu “tedaviler”  Ancak, ciddi inflamasyon noktasının yanı sıra cildin kurumasına ve soyulmasına neden olur.Bu ilaçlar karaciğerler üzerinde çok sert ve çok tehli yan etkileri taşıyabilir.
 • 3. Topikal tedaviler halen kullanımda olan akne tedavilerindendir. Esas kimyasal cildinizi yakarak ‘doğru’ sivilceyi hedef alan bazı seçenekleri yer alıyor. Başlangıçtaki sorunun görünümünü azaltabilirken, cildinizin genel sağlığı için ödediğiniz maliyeti düşünün.
 • 4. Son olarak, sivilce için yaşamlarının bir noktasında çoğu insan tarafından denenmiş bir başka yaygın seçenek, siyah nokta, beyaz başlı sivilceler veya meşru akne, “içini açma” temel fikirdir. İki (ideal temiz) bir sivilce sıkmak .Parmak ucu ile’dışarı boşaltmak’ tam anlamıyla. Siyah nokta gibi konularda yumuşatılmış deri (nem, sıcak su, buhar, vb) evde doğal yöntemler kullanılır.  insanlar genellikle, özellikle akne durumunda, bunların cilt üzerinde çok sert ve kalıcı izler oluşturacağını bilse de akneleri sıkarak bir şekilde sonunda temizlerler.

En geleneksel akne tedavilerinin de çeşitli yan etkileri varsa peki, neden aslında sivilceyi  oluşturan nedenleri keşfetmek ve sabit hale gelene kadar, zarar vermeden, kızarıklık, inflamasyon ve sivilce azaltmak amacı ile topikal tedaviler( cilt üzerine sürülerek tedavi edici ilaçlar) kullanmayı tercih etmesinler.

Bizim cilt üzerinde akne oluşumana neden olabilecek birçok ortak beslenme eksikliğinden biri çinko olduğunu söyleyebiliriz. Çinko, sağlıklı bir cilt açısından önemli bir mineraldir ve akneyi hafifletmek için gereklidir.

 Sivilce tedavilerinde Çinko oranının vücutta düzenli seviyelere ulaşması genel amaç haline gelmelidir. Çinko testosteron ile metabolize olur, bu yüzden sivilce hormonal bazlı ise, yine de bu konuda yardımcı olabilir.

Aynı zamanda A vitamini ile birlikte iyi çalışır ve enflamasyonu kontrol etmesinin yanı sıra yara iyileşmesi süreçlerini hızlandırır.

Ayrıca cilt sağlığı özellikleri için olumlu etkileri bilinen E vitamini, yukarıda belirtilen amaçlar için, A vitamininin düzgün işlemesi için gerekli bir diğer önemli besin öğesidir.

E vitamini aynı zamanda akne iltihabı önleyebilir ve mineral selenyum ile birlikte akne görünümünü azaltabilir. E vitamini aynı zamanda  akneyi skıtığımızda oluşan bazı izleri yok etmek için iyi bir seçenektir.

Bu topikal deri üzerine sürülerek kullanılabilir ve kendi yara izi, yanık, yanı sıra çatlakların görünümünü azaltmak için tedavide kullanılır.

Bir önceki yazımız olan Selülit Görünümü Nasıl Azaltılır ? başlıklı makalemizde selülit azaltma, selülit görünümü azaltma ve selülit nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Источник: //www.kadinvetrend.com/akne-nedenleri-ve-akne-tedavisi/

Egzamanın belirtileri nelerdir? Egzama tedavisi için doğal yöntemler!

Egzama ve akne tedavisinde yeni yöntemler

Egzama, ciltte kuruma ve kaşıntıyla kendini gösteren bir cilt iltihabıdır. Egzamadan kurtulmak için dermatoloğun yazdığı reçete dışında doğal tedavi yöntemlerini de uygulayabilirsiniz. Yüksek Topuklar ekibi olarak sizlere, egzama tedavisi için doğal yöntemler sunuyoruz.

Egzama neden olur?

Egzama cildin üst katmanında meydana gelen iltihaplanma sonucu oluşur. Ciltte yaşayan bakteriler güçsüz bağışıklık sistemiyle birleşir ve iltihaplanmaya neden olur.

Ayrıca alerji, kuruluk ve hassasiyet gibi problemler cildin bağışıklığını olumsuz etkiler. Genelde de hassas, kuru cilde sahip ve bağışıklık sistemi zayıf kişilerde görülür.

Egzamanın geçme süresi kişinin bağışıklık sistemine ve metabolizmasına bağlıdır

Egzamanın belirtileri nelerdir?

 • Kaşıntıyla kendini göstermeye başlar.
 • Ciltte kızarıklıklar ve şişlikler meydana gelir.
 • Ellerde daha çok görülen egzama cildin çatlamasına ve pul pul dökülmesine neden olur.
 • Kafa derisinde meydana geldiğinde ise kepeğe ve saç dökülmelerine yol açar.
 • Cildin rengi koyulaşır ve cilt pürüzlü bir hale gelir.

 • Kullandığınız cilt ürünlerine karşı hassasiyet ve yanma olur.
 • Alerjiden kaynaklanıyorsa yorgunluğa, yüksek ateşe ve solunum problemlerine neden olur.
 • Önceden var olan cilt problemlerinin iyileşmesine engel olur.
 • Son olarak tüm bu belirtiler yüzünden egzama rahatsızlığı olan kişinin stresi artar.

  Uyku düzeni bozulur ve konsantrasyon güçlüğü yaşar.

Egzama nasıl geçer?

Egzamanın belirtilerine rastladığınız zaman öncelikle bir dermatoloğa gitmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca, dermatoloğun verdiği kremler ve ilaçlar dışında evde doğal tedavi yöntemlerini de uygulayabilirsiniz.

Bitkisel yağlar, son derece faydalıdır. Egzama rahatsızlığı yaşadığınız dönem beslenmenize dikkat etmelisiniz. Alerjen besinlerden uzak durmak ve bağışıklığı güçlendiren besinler tüketmek size iyi gelecektir.

Cildiniz için de doğal bakım ürünlerini tercih etmelisiniz.

Cildinizi kaşımayın!

Egzamayla birlikte cilt kurur, soyulur ve kaşıntı yapar. Ancak, cildi kaşımak yaralara sebep olabilir. Bağışıklık sistemi zayıf olduğu için de bu yaraların enfeksiyon kapması kolay olacaktır. En doğru tedaviniz bitene kadar ve egzamadan kurtulana kadar cildinize dokunmamaktır. Bu süreçte cildinizi güneşten koruyun ve sıcak-soğuk değişikliği yapmayın.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirin!

Egzama, bağışıklık sisteminiz zayıfladığında kendini daha şiddetli gösterir. Bu nedenle bağışıklığınızı güçlendirmenin yollarını deneyerek egzamadan kurtulabilirsiniz. Yoğurt, kefir gibi probiyotikler, Omega-3 içeren besinler, antioksidanlar ve D vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmenize yardımcı olacaktır.

Elma sirkesiyle tedavi uygulayın!

Elma sirkesi, antiseptik, antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Kızarıklıklara ve kaşıntılara iyi gelir. Rahatlamanızı sağlar. Özellikle saç derisinde meydana gelen egzama için elma sirkesi son derece etkili bir yöntemdir. Banyo suyuna karıştıracağınız elma sirkesi ile hem saçlarınızı hem de vücudunuzu tedavi edebilirsiniz.

Çevresel faktörlere dikkat edin!

Günlük rutininizi gerçekleştirirken birçok faktör egzamayı tetikleyebilir.

 • Ev işlerini yaparken ellerinizi aşırı sıcak veya aşırı soğuk suyla temas ettirmeyin.
 • Ellerinizi anti bakteriyel bir sabunla ve ılık suyla yıkayın.
 • Cilt ve saç bakım ürünlerinize özen gösterin. Alerji yapabilecek içeriklere sahip ürünlerden uzak durun. Bitkisel ürünler tercih edin.
 • Evinizde bulunan toz, polen, küf ve evcil hayvanınızın tüyleri alerjinizi artırabilir. Bunlara dikkat etmelisiniz.
 • En önemlisi beslenmenize dikkat edin. İçinde katkı maddesi ve alerjen maddeler bulunan, paketlenmiş yiyeceklerden uzak durun.

Bitkisel yağlardan faydalanın!

Lavanta yağı, Hindistan cevizi yağı gibi bitkisel yağlar anti bakteriyel ve yatıştırıcı özelliklere sahiptirler. Ciltteki tahrişi ve yanmayı önlemeye yardımcı olurlar. Bitkisel yağlarla kendinize doğal bir cilt bakım ürünü hazırlayabilirsiniz.

Sizlere egzama hakkında bilgiler sunduk. Egzama belirtileriyle karşı karşıyaysanız ancak emin olamadıysanız veya egzamanın belirtileri dayanılmaz bir hale geldiyse mutlaka bir dermatoloğa görünmenizi tavsiye ederiz.

Источник: //www.yuksektopuklar.com/egzama-tedavisi-icin-dogal-yontemler-48268

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.