Egzersiz Sperm Kalitesini Arttırıyor

içerik

Sperm kalitesini artıran şeyler var!

Egzersiz Sperm Kalitesini Arttırıyor

Bazen bebek sahibi olmak sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Bu durumda baba adayının yediğine içtiğine dikkat etmesi sperm kalitesini düşürmemesi gerekir.

Salam – sosis – pastırma

Amerikalı bilim insanlarının, 141 çift üzerinde yaptığı araştırma sonucunda işlenmiş et tüketen erkeklerin sperm kalitesinin daha düşük olduğunu görüldü.

Sigara

Genel sağlık sorunlarına da sebep olabilen sigara spermlere de zarar veriyor. Sigara içen erkeklerin sperm sayıları azalıyor.

Alkol

Alkol de sigara gibi sperm kalitesini, üreme kalitesini azaltan gıdalardan biri. Sağlıklı spermler için alkol içmeyin!

Kullanılan bazı ilaçlar

Çeşitli hastalıklar için kullanılan bazı ilaçlar özellikle ülser ve tansiyon ilaçları sperm kalitesini olumsuz etkiler.

Kafein

Kafeinin, kafein içeren gıdaların günlük alınma miktarının üzerinde tüketilmesi sperm kalitesini düşürür.

SPERM SAYISI NASIL ARTTIRILIR?

Baba olma şansını artıran besinler

Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Saadettin Eskiçorapçı, spermin sayı ve kalitesini artıran besinleri anlattı, önemli önerilerde bulundu.

Balık

Omega 3’ün sperm kalitesini arttırmadaki olumlu etkileri, son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalarla ispatlandı. Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Saadettin Eskiçorapçı bu nedenle somon, sardalya ve hamsi gibi yüksek omega 3 içeren balıkları sofranızda haftada 2 kez mutlaka bulundurmanız gerektiğini belirtiyor.

Deniz mahsulleri

Deniz mahsulleri (midye, istridye vb) yüksek oranda çinko içeriyor. Çinko sperm üretimini ve testosteron düzeyini artırıyor. Deniz mahsülleri aynı zamanda D, C, B12 vitamini ve demir, bakır ile selenyum gibi sperm parametrelerini olumlu etkileyen birçok madde açısından da zengin. Dolayısıyla bu tür gıdaları sofranızda daha sık bulundurmanızda fayda var.

Domates

Mevsiminde tüketilen domates, spermin sayı ve kalite artışında çok önemli bir rol üstleniyor. Öyle ki mevsiminde ve doğal olarak tüketilen domatesin spermin sayı ve kalitesini yüzde 70 oranında artırdığı belirtiliyor. Domatesin bu faydasını, aynı zamanda prostat kanserine karşı koruyucu etkisi de bilinen likopen sayesinde sağladığını belirtiyor.

Yumurta

Günde 1 ya da 2 yumurta yemek, sperm kalitesine olumlu katkılar sağlıyor. Kolin, inositol, A ve E vitamini bakımından zengin olan yumurta amino asit, yani protein değeri açısından da en zengin besinlerden biri. Ayrıca yumurtayı kaynatarak tüketmek, amino asitler gibi besin maddelerinin daha kolay emilmesine yardımcı oluyor.

Kuruyemişler

Fındık, badem ve ceviz gibi yüksek omega 3 içeren kuruyemişlerin makul miktarda tüketilmesi sperm kalitesini artırıyor. Ancak ideal miktar aşıldığında kuruyemişin içeriğindeki yağ nedeniyle zararlı olabileceğini de unutmayın.

Keçiboynuzu

Erkek üreme probleminde en yaygın kullanılan bitkisel kaynaklardan biri, keçiboynuzu. Çinko vb. minerallerden zengin olan keçiboynuzu antioksidan özelliğinin yanı sıra sperm ile yumurta etkileşimini sağlayan enzimlerin aktivitesini artıran vitaminler de içeriyor.

C vitamini içeren meyveler

Çilek, yaban mersini ve böğürtlen gibi meyveler spermin kalite ve hareketini artıran C vitamininden zenginler. C vitaminin aynı zamanda, sperm üretmek için gerekli olan amino asitlerin yapı taşını oluşturduğunu belirterek, “Dolayısıyla bu tür meyveleri alışveriş listenize mutlaka ekleyin. Ayrıca narenciye, brokoli, havuç ve muz da olumlu etkiler sağlıyor” diyor.

Sarımsak

Akdeniz tipi doğal beslenmenin bir parçası olan sarımsak, aynı zamanda alisin ve selenyum içeriğiyle sperm hareketini artırmada faydalı oluyor.

Süt ve süt ürünleri

Az yağlı süt ve süt ürünlerinin sperm kalitesini artırdığı, yağlı süt ve süt ürünlerinin ise ters etki yaptığı bilimsel çalışmalarla ispatlandı.

Çikolata

Özellikle bitter çikolatanın ejakülat hacmini artırdığı ve spermin kalitesi ile sayısına olumlu etkilerde bulunduğu kanıtlandı. Bu etkilerinin sebebi, içeriğinde bulunan yüksek orandaki kakao ve bakır, selenyum, çinko ve potasyum gibi faydalı mineraller.

Kırmızı et

Sperm parametreleri açısından tartışmalı bir konu. Kırmızı ette çokça olan L-karnitin, sperm kalitesi açısından önemli. Bununla beraber ideal miktarda faydalı olan kırmızı et tüketim miktarı arttıkça zararlı etkiler de gösterebiliyor. Haftada 2 kez makul miktarda tüketebilirsiniz.

Su

Sağlıklı yaşamın olmazsa olmazı su aynı zamanda sperm miktarını artırıyor. Aman dikkat! Fiziksel ölçülerinize göre değişmekle birlikte ortalama 1,5-2lt/günlük su tüketimi çok önemli.

Bu önerilere dikkat!

 • Sigara ve alkolden kesinlikle uzak durun.
 • Düzenli egzersiz ve günde 10 bin adım yürüyüş yapmak spermin sayı ile kalitesini artırmada ve hormonları düzenlemede çok önemli.
 • Akdeniz tipi beslenmek gibi sağlıklı beslenme türleri sperm kalitesini artırıyor.
 • İşlenmiş et ve gıdalar, soya, patates, yağlı süt ürünleri, yağlı peynir, kahve, alkol, hazır gıdalar ve içecekler spermin kalitesini ve sayısını azaltıyor. Yüksek miktarda alkol veya kahve tüketen, kırmızı eti çok yiyen erkeklerin eşlerinde hamilelik oranları da düşük olabiliyor. Dolayısıyla kaliteli ve yeterli sperm için bu tür içecek ve besinlerden kaçınmanız çok önemli.

  SPERM SAYISI NASIL ARTTIRILIR?

Baba olmak isteyen ceviz yesin

Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü, Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, sperm kalitesini artıran unsurları sıraladı.

Araştırmalar, yapılan sağlıklı diyetler ile erkek kısırlığının etkilerinin azaldığını kanıtlıyor. Yüksek stres altında ve az hareket edilen bir yaşam tarzında erkeklerin üreme sağlığı olumsuz etkileniyor. Ancak araştırma sonuçları, sperm kalitesi ve döllenme şansının Akdeniz diyetinden olumlu yönde etkilendiğini gösteriyor.

Az yağlı süt ve süt ürünleri tüketilmeli

Yapılan son çalışmada, 18 ülkeden 35 sağlıklı ve kısırlık sorunu yaşayan erkek üzerinde; sperm sayısı, hareketliliği, şekil yapısı ve genetik durumu değerlendirildiğinde son derece olumlu sonuçlar alındı.

Yapılan gözlem çalışmasında; antioksidanlar, E ve C vitaminleri, beta-karoten, selenyum, çinko, omega-3, D vitamini, folik asit, balık, kümes hayvanları, tahıl, meyve ve sebze, az yağlı süt ve yağsız sütün kısırlık sorunu üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu gözlemlendi.

İşlenmiş et, patates, yağlı süt ürünleri, tam yağlı süt, peynir, kahve, gazlı içecekler ve tatlılar açısından zengin bir diyetin ise olumsuz sonuçlara yol açtığı gösterildi.

Sperm kalitesini artırıyor

Op. Dr.

Seval Taşdemir, “Güncel rakamlara göre, bütün kısırlık türleri arasında yüzde 25’i oluşturan erkek kısırlığı git gide daha önemli bir konu haline geliyor ve çözümü konusunda farklı yöntemler geliştirilmeye çalışılıyor” diyor ve ekliyor: “Erkek kısırlığında beslenmenin önemi büyük. Akdeniz diyetiyle beslenmenin yanı sıra düzenli ceviz tüketimi de sperm kalitesini artırarak erkek kısırlığını olumlu etkileyebilir.”

Zararı yok, faydası çok

Amerika’daki Delaware Üniversitesi’nde yapılan araştırma, günlük 75 gram ceviz tüketmenin; sperm hücrelerinin kalitesini, sperm hareketliliğini ve morfolojisini iyileştirebildiğini ortaya koydu. Op. Dr.

Seval Taşdemir, “Yapılan çalışmalarda, ceviz tüketen kısır farelerin sperm morfolojisinde önemli gelişmeler olduğu tespit edilmiştir. Ceviz, çoklu doymamış yağ asitlerinden oluşur. Çoklu doymamış yağ asitleri, vücut hücrelerinin gelişimine ve onarılmasına yardımcı olan temel besin maddeleri olarak kabul edilir.

Cevizin, sperm sağlığı için faydalı olduğunu biliyoruz. Abartmamak koşuluyla her gün tüketildiğinde zararı yoktur, faydası çoktur” diyor.

SPERM SAYINIZI CEP TELEFONUNUZLA ÖLÇEBİLİRSİNİZ

Источник: https://hthayat.haberturk.com/hamilelik/haber/1030798-sperm-kalitesini-artirmak-icin-neler-yapmali

Sperm sayısını arttırma yöntemleri nelerdir?

Egzersiz Sperm Kalitesini Arttırıyor

Erkekteki üreme sistemi sağlığı; sperm ve yumurtalıklara bağlı olacak şekilde araştırılır. Erkek doğurganlığı, sperm kalitesi ve sperm sayısını arttırma konusundaki basit ipuçları hayata geçirildiği takdirde, baba olma hayali kolayca gerçeğe dönüşebilir.

Günümüzde çok fazla görülen kısırlık (infertilite) rahatsızlığı yüzünden, birçok çiftin çocuk sahibi olma isteği maalesef yarım kalabiliyor.

 Bu rahatsızlığın görülmesinde farklı etmenler olduğu gibi, sperm sayısını arttırma konusunda oldukça basit yöntemler de vardır.

Bu konuda sizlere vereceğimiz değerli bilgiler sayesinde sperm sayınızı artırabilir ve kısırlık korkusundan kurtulabilirsiniz.

Sperm sayısını ve kalitesini korumanın yolları nelerdir?

Sperm sayısını arttırma konusunda yapmanız gereken en önemli davranış testislerinizi aşırı sıcaktan korumak olacaktır! Sperm hücreleri aşırı sıcaklıkta çoğalamaz, var olan sperm hücreleri de zarar görür ve azalır.

Sperm sayısını arttırma yöntemlerine göz atmadan önce, var olan sperm sayılarını koruma ve kalitesini yüksek tutma konusunda öncelikli olarak; dar pantolon giymekten kaçınmak, sıcak su altında ve saunalarda fazla zaman geçirmemek, geniş boxerlar giymek, stresli bir hayattan kaçınmak, sigara, alkol ve tütün mamullerinin kullanımını en aza indirgemek, düzenli spor yapmak ve son olarak mastürbasyon sayısını en aza indirmekte fayda vardır.

 • Eşiniz ile ilişkiye girme sayınızı artırın. Bu şekilde vücudunuza bulunan kalitesiz spermlerden kurtulup yeni güçlü spermler üretebilirsiniz.
 • Çinko tüketimi çoğaltın. İstiridye ve benzeri deniz ürünlerinde bolca bulunan çinkoyu doktorunuza danışarak destekleyici hap olarak da tüketebilirsiniz.
 • Stres sizin en büyük düşmanınız. Mümkün mertebe stresi hayatınızdan uzaklaştırıp yoga tarzı rahatlatıcı sporlara yönelin.
 • Fazla kilolarınızdan kurtulmaya çalışın. Obezite tüm dünyada bir hastalık olarak kabul edildiğinden, kaliteli sperm için zayıflayın. Fast-food alışkanlığınız varsa mutlaka değiştirip spora başlayın.
 • Testislerinizi çok sıcak ve soğuktan koruyun. Testislerinizin vücudunuzun dışında olmasının önemli bir sebebi var. Beynimiz için vücut ısısının 37 derecede olması iyi bir sıcaklıkken, sperm sağlığı için testislerin 33 derecede olması gerekiyor.

Bu ürünlerin tüketimini arttırın:

 • C Vitamini: Etkili bir antioksidandır. Kivi ve kırmızıbiberde bolca bulunur.
 • Çinko: Spermlerin yüzmelerini sağlayan kuyruklar için çok önemlidir. Çinko sperm kuyruk oluşumunda ve düzgün yüzmelerini sağlar. İstiridyede bolca çinko bulunmaktadır.
 • Selenyum: Antioksidan özelliği bulunduğu için spermleri oksitlenme ve ısıya ile oluşan hasarlardan korunmasını sağlayacaktır. Toprağın üst kısımlarında daha çok bulunan selenyum maddesi, erozyondan dolağı sebze ve meyvelerde az miktarda bulunmaya başlamıştır. Bu nedenle selenyum takviye haplarından alıp kullanabilirsiniz.
 • Esansiyel Yağ Asitleri: Balık, avokado, yemişler ve çekirdeklerde bulunan esansiyel yağ asitleri hücreleri güçlendirir ve oksitlenme hasarına karşı koruma sağlar.
 • Sebzeler: Brokoli, Brüksel lahanası ve lahana gibi sebzeler karaciğeri temizler. Karaciğer detoksu sayesinde vücuttaki zehirli maddeler azalır bu da sperm sağlığını artırır.

Sperm sayısını ve kalitesini arttıran bitki ve maddeler:

 • Çinko: B vitaminlerinin emilimi ve fonksiyonları için gereklidir. Testosteronu başka bir forma dönüşmesini engelleyerek prostat büyümesini önler. Testosteron ve sperm miktarını arttırır. Çinko eksikliğinde seks dürtüsü azalır.
 • Keçiboynuzu : Bol miktarda A, B, B1, B2, B3, B6, D vitamini ile kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, mangan içerir. Ayrıca fiber ile pektini bol ve sodyumu azdır. Sperm üretimini artırır, kilo vermeye yardım eder.
 • Ginseng: Geleneksel Çin tıbbında cinsel gücü artırmak üzere kullanılan bir bitkidir. Bununla beraber testis bölgesine giden kan akımını artırarak sperm beslenmesini dolaylı yoldan artırır, yararlıdır.
 • Çakşır otu: Yüzyıllardır cinsel gücü artırıcı özelliğinden dolayı kullanılan bu bitkinin son yıllarda tesadüfen bulunan bir etkisi de sperm sayısını artırmasıdır. Türkiye’de güney illerimizde bolca yetişir. Bu bitkinin meyvelerini bölgede bolca yiyen keçi ve koyunlar; bol miktarda ikiz ve üçüz doğurduğu bilinmektedir.
 • Baklagiller, pekmez, et, karaciğer, tavuk yüreği, istiridye, bira mayası, süt ve süt ürünleri, yumurta sarısı, susam, soya fasulyesi, yer fıstığı, ay çekirdeği ve kabak çekirdeği bol çinko içerir bu nedenle en basitinden her gün en az bir avuç kabak çekirdeği tüketin.

Özellikle vitamin C ve E, folik asit, çinko ve selenyum, sperm sayısını ve kalitesini arttırmada çok önemlidir. Vitamin C ve E, spermi dış zararlı etkenlerden yani oksidanlardan koruyan antioksidanlardır.

Önceki Yazı

Anne sütünü arttırma yöntemleri

Sonraki Yazı

Gebelik testi nasıl yapılır?

Источник: https://www.gebelikhesaplama.com/sperm-sayisini-arttirma-yontemleri-nelerdir/

Sperm sayısını arttıran ipuçları ve besinler – Ayşe Tolga İyi Yaşam

Egzersiz Sperm Kalitesini Arttırıyor

Düşük sperm sayımı veya düşük kaliteli sperm erkek kısırlığının ilk sebebidir.Sperm üretimi, birçok çevre faktörüne inanılmaz derecede duyarlıdır ve hiç kimse sperm sayısının neden küresel olarak azaldığını bilmiyor.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, ortalama bir erkeğin bir ml semen sıvısında en az 20 milyon sperm vardır. Bu sayı 1 ml meni başına 15 milyon sperme düştüğünde, durumun oligozoospermi veya düşük sperm sayımı olduğu söylenir.

Toplam menide 40 milyondan az sperm oluşturduğunda üreme ile ilgili problemler başlar. Bununla birlikte, şu anda, sperm sayısını azaltan çeşitli çevresel faktörlere ilişkin çok sayıda araştırma yapılıyor.

Ayrıca sperm sayısını nasıl artıracağınızı bilmek istiyorsanız, deneyebileceğiniz çeşitli doğal yöntemler de mevcut. Diyet ve yaşam tarzında küçük değişiklikler her şeyi değiştirebilir.

Düşük Sperm Sayısına Sebep Olan Durumlar

Oligospermi veya düşük sperm sayısı farklı nedenlerden dolayı olabilir. Bu nedenlerden bazıları aşağıda belirtilmiştir:

• Hasar görmüş sperm kanalı• Prostatta enfeksiyon varlığı• Enfeksiyonlu meni• Sperm üretimindeki anormallikler• Alkolün kötüye kullanımı• Aşırı sigara içmek• Toksik kimyasallar ve radyasyona maruz kalma• Varikosel• Bazı ilaçların düzenli kullanımı• Steroid kullanımı

• Cinsel yolla bulaşan hastalıklar

Ayrıca bazen, vajinal yağlayıcılar bile spermlere zarar verir, toplam sperm sayısını azaltır ve infertiliteye neden olur. Erkeklerde infertilite, bebek sahibi olmak isteyen çiftler için gerçek bir sorundur.

Ancak pahalı prosedürler ve zararlı kimyasallar içeren ilaçlardan önce sperm sayısını artırmak için bazı doğal besinler kullanabilirsiniz. Yaşam tarzında, diyette ve egzersizde yapılan küçük değişiklikler sperm sayısı, hareketliliği ve morfolojisinde büyük farklılıklar oluşturabilir.

Hastanın neredeyse kısır olarak sınıflandırıldığı vakalarda, sperm kalitesinin bu basit ipuçlarıyla hemen hemen normal seviyelere çıktığı görülmüştür.

Yeni spermin üretilmesi on hafta kadar sürüyor, bu nedenle diyet ve yaşam tarzı değişikliklerinin meyve vermeye başlaması için en az iki ay sabretmelisiniz. Eğer herşeye sadık kalırsanız, sonuçlara şaşıracaksınız.

Betakaroten ve likopen bakımından zengin sebzeler tüketmelisiniz
Bu yapabileceğiniz en kolay yaşam tarzı değişikliği olabilir. Diyette küçük bir değişiklik uzun bir yol kat etmenizi sağlayabilir. Havuç, marul ve ıspanak gibi betakaroten bakımından zengin sebzeler, artmış bir sperm motilitesine neden olabilir.

Benzer şekilde, likopen bakımından zengin domatesler, sperm kalitesini ve morfolojisini geliştirirler. Sperm sayısını doğal olarak nasıl artıracağınızı araştırırken, yapabileceğiniz ilk şey; bu sebzeleri günlük beslenmenize eklemektir.

Bununla birlikte, betakaroten ve likopen içeren sebzeler yalnız başına etki etmez, bunu tedavinizin başlangıç noktası olarak düşünülmelisiniz.

Ginseng

Ginseng, vücudun strese uyum sağlamasını kolaylaştıran geleneksel bir Çin tedavisidir. Testosteron seviyelerini artırmak için gerekli doğal yöntemler arasında yer almaktadır. Testosteron seviyeleri arttıkça, sperm sayısı ve motilitesi de artar. Ayrıca, bu bitki erektil performansınızı daha iyi hale getirebilir.

Araştırmalar, Ginseng’in boşalmadan sonra sperm hareketliliğini, sayımını ve morfolojisini geliştirdiği ve sperm ömrünü uzattığını gösteriyor. Dahası, güçlü bir afrodizyak etkisi de vardır. Ginseng kullanmayı düşünüyorsanız farklı türleri hakkında eksiksiz bilgi almayı unutmayın.

Bunun nedeni, piyasada bulunan tüm ginsenglerin aynı olmamaları ve etkilerinin değişebilir olmasıdır.

Testis Sıcaklığı

Testislerin vücut dışında olmasının bir nedeni var ve sıcaklık kontrolüne ihtiyaç duymaları. Testislerde bulunan sperm hücreleri sıcaklık değişimine karşı çok hassastır ve aşırı ısıya maruz kaldığında hemen tahrip olur. Testislerin aşırı ısınması çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir.

Bu nedenler arasında; sıcak banyolar, saunalar, enfeksiyonlar, sıkı iç çamaşırı, sentetik malzeme ve sıcak bir alanda uzun süre oturmak yer alabilir. Taksi veya kamyonla yolculuk gibi bazı meslek sahiplerinde testislerin aşırı ısınması kaçınılmazdır.

Bu aşırı ısınma nedenlerinden kaçınılması, düşük sperm sayısını ve infertiliteyi önlemenize yardımcı olabilir.

Sıcak banyolardan ve saunadan kaçının ve testisleri serin tutmak için pamuktan veya doğal elyaftan yapılmış iç çamaşırı giyin. Bisiklete düzenli olarak binmek veya sıkı kıyafetler giymek geçici olarak testiküler ısıdaki artışa neden olabilir. Özellikle kucakta laptop kullanımı da erkekler için sınırlı olmalıdır.

Alkol Kullanmayın

Alkolün vücudun dokularında enflamatuvar bir etkisi olduğu söylenir. İltihaplanmanın vücuttaki sperm sayısını azalttığı bilinmektedir. Bu nedenle, alkol alımınızın izlenmesi ve azaltılması, daha az iltihap sorunu yaşamanızı sağlayacaktır.

Dolayısıyla sperm sayısını artırmak için en iyi doğal ev ilaçları arasında düşünülmektedir. Ayrıca alkolün testosteron üreten hormonal hücreleri etkilediği gösterildi, vücutta testosteron düzeylerini düşürdü.

Bu da dolaylı olarak sperm sayınızı düşürür.

Nar

Narlar antioksidan bakımından zengindir. Bu antioksidanlar, vücutta meydana gelen farklı metabolik süreçlerin bir yan ürünü olarak üretilen oksijenin reaktif türlerine bağlanmasından sorumludur.

Üstelik bu antioksidanlar, sperm için zararlı olan malondialdehitin azaltılması için etkili bir şekilde çalışırlar. Doğurganlık için doğal yöntemlerin arasında yer almanın yanı sıra, narların bir çok başka sağlık faydası da vardır.

Bunlar arasında kan dolaşımının iyileştirilmesi, enerjinin artırılması ve hastalıkların önlenmesi yer alır. Hiçbir şeker ilavesi olmayan nar suyu tüketmeye özen gösterin.

Mastürbasyonu Bırakın

Birçok kişi mastürbasyonun düşük sperm sayısına neden olup olamayacağını merak ediyor. Mastürbasyon meni içindeki spermin yüzdesini azaltabilir.

Bunun nedeni, önceki boşalmadan sonra, testislerin spermleri yeniden inşa etmek için tekrar tekrar çalışmasının gerekmesidir.

Cinsel birleşme öncesi veya yakın zamandaki boşalmaların, her birinde sperm sayısı ve kalitesi giderek azalacağından, ilk ve en kaliteli mastürbasyon sonucunda boşaltmak sonraki spermlerin kalitesini düşürebilir.

Çinko

Çinko, erkeklerde kısırlık tedavisi için en çok kullanılan doğal takviyeler arasında yer alır.

Çinkonun, erkeklerdeki sperm sayısını yüzde 74 gibi yüksek bir oranda arttırabildiği çok sayıda araştırma sonucu vardır. Çinko, normal sperm üretimi için gereklidir.

Bu nedenle, çinko bakımından zengin gıdaları günlük diyetinize dahil ettiğinizden emin olun. Kuzu eti, sığır eti, nohut ve kaju çinko bakımından zengindir.

Aerobik Egzersiz

Aerobik egzersiz, sperm sayısını artırabilir. Aerobik egzersizlere katılmak vücudun genel sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bu da stresi azaltmaya ve metabolizmayı daha iyi hale getirmeye yardımcı olur. Bu faktörlerin her ikisi de artan sperm sayısına doğrudan katkıda bulunur. Ayrıca, egzersiz aynı zamanda dokularınıza daha iyi oksijen alma şansı sağlayacaktır.

Demirdikeni

Bu ot, sperm sayısını ve kalitesini artırmak için en etkili Ayurvedik ev ilaçları arasında düşünülür. Oligozoosperminin üstesinden gelmeye yardımcı olabilecek belirli afrodizyak özelliklere sahiptir.

Meyvelerinin diüretik ve afrodizyak olduğu düşünülmektedir. Araştırmalar; ürolitiyazis, cinsel işlev bozuklukları ve sperm sayısının artmasına faydalı olduğunu gösterdi. Oral olarak alındığında, bu bitki vücuttaki testosteron seviyesini artırabilir.

Ancak kullanmadan önce doktorunuza danıştığınızdan emin olun.

Genel Olarak;

• Sıkı kıyafetler giymeyin.• Xenoesterogen kullanımını azaltmak için plastik şişeleri ve diğer maddeleri kullanmaktan kaçının.• Endişe seviyenizi azaltın.• Sigara içmeyin, alkol veya uyuşturucu kullanmayın.• Bisikleti azaltın, koşuyu artırın• Sıcak banyolar ve saunalar kaçının.• İdeal kilonuzu koruyun veya fazla kilolardan kurtulun• Organik gıdalar tüketin.

• Düzenli uyuyun.

Источник: https://www.aysetolga.com/sperm-sayisini-arttiran-ipuclari-besinler

Sperm sayısını arttırmanın en iyi yolları nelerdir?

Egzersiz Sperm Kalitesini Arttırıyor

Sperm sayısı veya toplam sperm sayısı, spermanın bir örneğinde bulunan ortalama toplam sperm sayısını ifade eder. Sperm sayısı, rutin semen analizi sırasında değerlendirilen birkaç özellikten biridir ve doğurganlık için önemli bir faktör olarak kabul edilir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün en güncel ilkelerine göre, sağlıklı bir sperm sayısı mililitrede 15 milyon (ml) veya örnek başına en az 39 milyondur. Ml başına 10 milyondan az bir sperm sayımı anormal kabul edilir ve erkek infertilitesi ile sıklıkla ilişkilidir.

Sperm üretimini kontrol eden veya bir antioksidan görevi gören hormonları etkileyen herhangi bir şey spermin sağlıklı gelişmesine yardımcı olabilir ve sperm sayısını artırmaya yardımcı olabilir. Genel olarak, testosteron düzeylerini etkileyen faktörlerin, sperm sayısı ve kalitesi üzerinde en önemli etkiye sahip olduğu düşünülmektedir.

Sperm sayısını artırmak için hızlı gerçekler:

 • Egzersiz ve uyku sperm sayısını arttırdığı gösterilmiştir.
 • Tavsiye edilen ilk tedavi yöntemi, farmakolojik olmayan ilaçları denemektir.
 • Sigara içmenin genel sağlığı, sperm üretimini ve kalitesini düşürdüğü uzun süredir bilinmektedir.
 • Çok düşük sperm sayımı olan erkeklere ilaç reçete edilebilir.

Doğal olarak sperm sayısını artırmanın yolları

Birkaç yıl boyunca araştırmacılar, çoğu Batılı ülkede sperm kalitesi ve doğurganlık oranlarının azaldığını biliyorlardı. 2017 çalışmasına göre, 1973 ile 2011 arasında Kuzey Amerika, Avrupa, Avustralya ve Yeni Zelanda’da ortalama sperm sayısı yüzde 59,3 oranında azaldı.

Sorunu tanımlayan çalışmalara rağmen, bu düşüşün nedenleri ve güvenilir bir şekilde tersine çevirme yöntemleri hala bilinmemektedir.

Birkaç non-farmakolojik ilaçlar eski, bitkisel ve geleneksel ilaçlar tarafından binlerce yıl boyunca sperm sayısını ve genel sperm sağlığını artırmak için kullanılmıştır.

Araştırmacılar bu ilaçların çoğunun bir şekilde sperm sayısını etkilediğini göstermiştir.

Sperm sayısını arttırmanın doğal yolları şunlardır:

1. Egzersiz ve uyku

Birçok çalışma, obez ve aşırı kilolu bireylerde kilo kaybının ve egzersizin artmış veya artmış sperm sayısına yol açabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, sağlıklı bir Vücut Kitle İndeksini (BMI) sağlıklı bir sperm sayımına bağlayan bilim hala zayıftır.

2017 yılında yapılan bir çalışmada, haftada 3 kez en az 50 dakika orta şiddette egzersizle en az 50 dakikalık bir aerobik egzersiz programının 3 kez gerçekleştirildiği, sperm hacminin ve obez erkeklerde 45 sedanterde artış olduğu bulunmuştur.

2. Stresi azaltın

Her türlü stres vücudun savunma eylemleri yapmasına ve enerji tasarrufu yapmasına neden olabilir. Sıkıntı zamanlarında, bedenin üreme ile daha az ilgilenmesi ve daha çok hayatta kalmaya odaklanması için biyolojik anlamda mantıklıdır.

Stresin azaltılması, amaca yöneliktir, ancak egzersiz ve sağlıklı beslenme gibi faktörlerin stresin etkilerini azalttığı düşünülmektedir.

Şiddetli stres yaşayan erkekler için, doktor anti-anksiyete veya anti-depresan ilaçları reçete edebilir.

3. Sigara içmeyi bırakın

Toplamda yaklaşık 6.000 katılımcı ile 20’den fazla farklı çalışmanın sonuçlarını inceleyen bir 2016 çalışması, sigara içmenin tutarlı bir şekilde sperm sayısını azalttığını göstermiştir.

4. Aşırı alkol kullanımı ve ilaçlardan kaçının

Sperm sağlığı ve uyuşturucular arasındaki bağlantıyı araştıran çalışmaların sayısı etik değerler göz önüne alınarak sınırlandırılmıştır. Bununla birlikte, bazı araştırmacılar dünya çapında alkol, esrar ve kokain gibi uyuşturucu kullanımını sperm üretimini azaltmıştır.

5. birkaç reçeteli ilaçlardan kaçının

Bazı reçeteli ilaçlar potansiyel olarak spermin sağlıklı üretimini azaltabilir. Bir kişi ilacı almayı bırakınca sperm sayımı normale dönmeli veya artmalıdır.

Sperm üretimini ve gelişimini geçici olarak azaltan ilaçlar şunlardır:

 • bazı antibiyotikler
 • anti-androjenler
 • anti-enflamatuarlar
 • antipsikotikler
 • kortikosteroidler
 • anabolik steroidler (1 yıla kadar iyileşme süresi)
 • eksojen (dış) testosteron
 • metadon

6. Çemen otu takviyesi

Çemen otu, kötü sperm sağlığı için uzun zamandır doğal bir ilaç olarak kullanılmaktadır ve savunucular sperm sayısını artırabileceğini öne sürmektedir. 2017 yılında yapılan bir çalışmada, çemen otu tohumu tohumlarından elde edilen patent bekleyen Furosap® bileşiğinin, genel semen kalitesi ve sperm sayısı önemli ölçüde iyileştiğini bulmuştur.

Takviye dahil çeşitli çemen ürünleri, çevrimiçi satın alınabilir.

7. Yeterli D vitamini ve kalsiyum alın

Araştırmacılar neden tam olarak emin değiller, fakat D vitamini ve kalsiyum serumu sperm sağlığını etkiliyor gibi görünüyor. Bazı çalışmalar düşük diyet D vitamini alımının azalmış sperm sayısı ile uyumlu olduğunu göstermektedir.

D vitamini ve kalsiyum takviyeleri sağlık gıda mağazalarında ve çevrimiçi olarak satın alınabilir.

8. Ashwagandha

Hint ginseng olarak da bilinen Ashwagandha, uzun zamandır geleneksel ilaçlarda çeşitli cinsel işlev bozukluğu biçimleri için bir çare olarak kullanılmıştır. 2016 yılında yapılan bir araştırmada, günde 675 miligram (53) ashwagandha kullanan 90 spermi olan 46 erkeğin, sperm sayısında yüzde 167’lik bir artış olduğunu bulmuşlardır.

Ashwagandha çevrimiçi veya sağlık gıda mağazalarında satın alınabilir.

9. Antioksidan bakımından zengin gıdaların alımını artırın

Antioksidanlar, serbest radikalleri ve hücrelere zarar veren diğer bileşikleri uzaklaştıran ve deaktive eden moleküllerdir. Çeşitli vitamin ve minerallerin antioksidan olarak etki gösterdiği gösterilmiştir ve çeşitli çalışmalar antioksidan tüketimini artmış sperm sayısı ile ilişkilendirmiştir.

Sağlıklı bir sperm sayısına katkıda bulunabilecek antioksidanlar şunlardır:

 • selenyum
 • C vitamini (askorbik asit)
 • E vitamini
 • glutatyon
 • koenzim Q10
 • I-karnitin

10. Sağlıklı yağ alımını artırın

Çoklu doymamış yağlar veya omega-3 ve omega-6 gibi sağlıklı yağlar, sperm membranının sağlıklı gelişimi için çok önemlidir.

Bazı çalışmalar, bireylerin ideal sperm gelişimi ve antioksidan yararları için bu iki temel omega bileşiğini eşit miktarlarda tüketmeleri gerektiğini göstermiştir.

Omega-3 takviyeleri çeşitli markalardan çevrimiçi olarak satın alınabilir.

11. Sağlıksız yağ alımını azaltın

18-23 yaş arası 209 sağlıklı İspanyol erkeği üzerinde yapılan bir araştırmada, trans yağ asitleri tüketimini artırdıkça sperm sayısının orantısal olarak azaldığı saptanmıştır.

Birçok çalışma, trans yağ asitlerinin, uzun zincirli çoklu doymamış yağların sperm membranları içerisine dahil edilmesini, sperm gelişiminde kritik bir adımı etkileyebileceğini de göstermiştir.

12. Çevresel veya mesleki toksinlere ve kirletici maddelere maruz kalmaktan kaçının veya sınırlandırın

Çevre ve atmosfer gittikçe kirlendiğinden ve sıkışık hale geldikçe, hava kalitesi ve toksik kimyasal maruziyet gibi çevresel faktörler sık ​​sık azaltılmış sperm sağlığı ve toplam sayıyla ilişkilendirilmiştir. Mümkün olan yerlerde çevresel toksinlerden kaçınmak ayrıca genel sağlığa da katkıda bulunur.

Bazı çalışmaların düşük sperm sayısı ile çevresel kirletici maddeler arasında bir bağlantı olduğunu göstermesine rağmen, bunların çoğunun desteklemediğini belirtmek önemlidir.

13. İnsan dışı östrojen ile çok fazla soya veya gıdadan kaçının

Bazı gıdalar, özellikle soya ürünleri, fitoöstrojenleri (bitki östrojen), testosteron bağını ve sperm üretimini azalttığı gösterilen bileşikleri içerir. Pek çok konserve ve plastik ürün, estrojen sentetik formlarında da yüksektir.

14. Yeterince folat ve çinko alın

Sperm konsantrasyonu veya toplam sayım da dahil olmak üzere genel sperm sağlığını arttırmak için sınırlı çalışmalarda, folat ve çinko tüketiminin tüketildiği gösterilmiştir.

Sperm sayısını artırmak için gıdalar

Takviyeler, çoğu vitamin, mineral ve antioksidanların günlük olarak alınmasını sağlamak için güvenli bir yol olarak görülse de, vücut bunları her zaman kolayca ememez.

Çoğu çalışma, spesifik bileşikler ve kimyasallarla zengin gıdaların tüketilmesinin vücudun bunları daha verimli kullanmalarına izin verdiğini ileri sürmektedir. Bu nedenle, doğal olarak sperm sayısını arttırmanın en iyi yolu, sperm dostu besin maddelerindeki yüksek gıda tüketimini arttırmak olabilir.

Sperm sayımı artırıcı besin maddelerinde yüksek gıdalar şunlardır:

 • ceviz
 • turunçgiller
 • tam buğday ve tahıl
 • çoğu balık, özellikle vahşi somon, morina ve mezgit balığı
 • çoğu kabuklu deniz ürünleri, özellikle istiridye
 • D vitamini geliştirilmiş süt ve süt ürünleri
 • bitter çikolata
 • Sarımsak
 • muz
 • Brokoli
 • jinseng
 • Zerdeçal
 • Kuşkonmaz
 • en yapraklı yeşillikler, özellikle ıspanak ve lahana
 • fermente fındık ve tohumlar

Sperm sayısını artırmak için ilaçlar

Bir doktor çok düşük sperm sayımı olan ya da ek sağlık faktörleri veya düşünceleri olan erkekler için ilaç reçete edebilir.

Düşük sperm sayısını tedavi etmek için bazen kullanılan ilaçlar şunlardır:

 • klomifen sitrat oral (Serofen)
 • serofen oral
 • Gonal-f® RFF * Redi-ject® (follitropin alfa veya gonal-F) veya deri altı (cilt altı) enjeksiyonları
 • idrar yolu veya üreme yolu enfeksiyonu nedeniyle antibiyotikler
 • insan koryonik gonadotropin (hCG) (marka isimleri Choragon ve Pregnyl)
 • letrozol veya anastrozol
 • eksojen androjenler

Ürün kalitesini temel alarak bağlantılı öğeleri seçtik ve sizin için en uygun olanı belirleyebilmeniz için her birinin artılarını ve eksilerini listeledik. Bu ürünleri satan bazı şirketlerle iş ortaklığı yapıyoruz. Bu da, Healthline UK anlamına geliyor ve ortaklarımız, yukarıda bir bağlantı (lar) kullanarak bir satın alma işlemi gerçekleştirirseniz, bir kısım gelir elde edebilir.

Источник: https://trmedbook.com/sperm-sayisini-arttirmanin-en-iyi-yollari-nelerdir/

Beyler Size Sesleniyoruz: Sperm Kalitesi Nasıl Arttırılır? | Anneysen.com

Egzersiz Sperm Kalitesini Arttırıyor
Beğen Yorum Yap 4 dakika 26/09/2018

Hayat müşterek. Doğurganlığı arttırmak da öyle. Sadece eşinin kendi bedeniyle ilgili hamile kalmanın yollarını araştırması yetersiz kalır. Çünkü doğurganlık sadece kadının yumurtlama dönemi ile ilgili değil. İşin içinde sperm sayısı, sperm kalitesi de var. Yani rol yarı yarıya senin.

Şimdi tabii merak ettin sperm kalitesi nasıl arttırılır diye. Okumaya devam et, her konu için neler yapman gerek anlatıyoruz.

 • Öncelikle bir üroloji doktoruna git. Gerekli kontrolleri bir yaptır bakalım sağlığın bebek sahibi olman için elverişli mi? Muhtemelen doktorun ilk etapta senin kan sayımını, vitamin ve mineral eksikliğini, cinsel yolla bulaşabilecek AIDS, hepatit B, hepatit C, frengi gibi hastalıklara sahip olup olmadığını kontrol eder.

 • 1 yıldan fazla süredir uğraşmana rağmen çocuğun olmuyorsa ya da yine de doktorun gerek görürse senden spermiogram (sperm) testi de isteyebilir. Bunun için semen yani sperm örneğini hastane ortamında, mastürbasyon yöntemiyle steril bir kaba boşaltman istenir.

  Testle sperminin pH değeri, rengi, lökosit varlığı, fruktoz miktarı incelenir. Net sonuç vermesi için genellikle ayda 2 kez bu test tekrarlanır.

  Belirtelim, teste gitmeden önceki 3-4 günlük süreçte cinsel perhiz uygulamalı, mastürbasyon dahil hiçbir şekilde boşalmamalısın.

 • Eğer kullandığın bir ilaç varsa doktoruna mutlaka söyle. Sperm kalitesi ya da bebek için yan etkisi var mı öğren.

 • Beden kitle endeksini öğren. Erkeklerde ortalama beden kitle endeksi 25’tir. Eğer bunun üzerinde bir değere sahipsen tedavi olmalısın. Çünkü fazla kilo erkeklerde kısırlık ihtimalini güçlendirir.

Hanım, koş: Hamile Kalmadan Önce Hangi Testleri ve Aşıları Yaptırmalısın?

Sperm kalitesini arttıran gıdaları tüket!

 • Muz, seks hormonlarını düzenler ve sperm seviyesini arttırır.
 • Avokado, iyi bir enerji kaynağıdır. Spermlerinin yumurtayla buluşmasını kolaylaştırır.
 • Keçiboynuzu, erkeklerde kısırlık sorununun çözümü ve sperm kalitesini arttırmak için önemli bir besin. Spermle yumurtanın etkileşimini sağlayan enzimler için de faydalı. Onlara vitamin ve çinko sağlar.

 • Zencefil sperm sayısı ve sperm hızı için gerekli, tüketmeyi ihmal etme.
 • Kırmızı et, bol miktarda çinko içerdiği için spermlerin kalitesini arttırır.
 • Ceviz, fındık, fıstık tüketmeden olmaz! Cevizin içindeki arginin maddesi erkek üreme sistemi ve sperm üretimi için önemli. Ayrıca ceviz omega-3 deposu. Yani penise kan akışını hızlandırmayı sağlar.

  Fındık fıstık da spermlerinin genetik materyallerini olgunlaştırır.

 • Turunçgiller de yine sperminin genetiği üzerinde etkili ve vücuduna sayısız vitamin almanı sağlar.
 • Sperm kaliten için kahve, gazlı içecek gibi bol miktarda kafein içeren içeceklerden bir süre uzak durmayı denesen harika olur.

Hamile adayı için gelsin: Hamilelik Öncesi Beslenme Programında Hangi Besinler Olmalı?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Altuğ Semiz anlatıyor:

 • Hayat tarzını gözden geçirmeye ne dersin? Varsa uyuşturucu madde kullanımı ve alkol tüketimi alışkanlığını bırak. Bunlar sperm kalitesini azaltır.

 • Elindeki sigarayı, cebindeki paketini hemen at. Onlar spermlerinin düşmanı. Zaten baba olunca bırakmak zorunda kalacaksın. Bebeğinin pasif içici olmasını istemezsin diye düşünüyoruz.

 • Testisler sıcak sevmez! Onları serin tutmalısın. Sıcak duş, sauna ve dar pantolon tercih etme. Laptop’ını kullanırken dizlerinin üstüne koyma; çünkü yaydığı ısı spermlerine zarar verir.

 • Böcek ilacı, tutkal, boya gibi kimyasallardan uzak dur. Bunlar erkeklerde doğurganlığı azaltır.

 • “Boxer tipi iç çamaşırlar sperm sayısını arttırır.” diye bir şey duyduysan unut gitsin. İç çamaşırının bebek yapma ya da doğurganlık üzerinde bir etkisi yok. İç çamaşırının rahat ve temiz olması yeterli.

 • Kendini koru! Eğer sert sporlarla uğraşıyorsan genital bölgen için koruyucu ekipman kullan.

 • Bisiklete binmeyi çok seviyor olabilirsin. Ama sürekli bisiklete binmek, uzmanlara göre genital bölgeye basıncı arttırır ve doğurganlığı düşürebilir.

Çoğu senin için de geçerli: Hamile Kalmak İsteyenler İçin Uzak Durulması Gereken 10 Şey!

Sperm performansını arttır!

 • “İlişki sırasında kuruluk nasıl giderilir?” diye sorsak hemen kayganlaştırıcı dersin. Ama bebek yapma çalışmalarında kayganlaştırıcı jel kullanımı uygun değil. Çünkü vajinanın pH değerini değiştirir. Bu da spermlerin için olumsuz bir durum.

 • Sabah saatlerinde sperm sayın daha fazla, doğru. Ama seks saatinin doğurganlık üzerinde etkisini kanıtlayan bir araştırma yok.

 • Bebek sahibi olmanız için ilişki zamanınız da önemli. Partnerinin ovulasyon dönemini hesaplayarak doğurganlığın en yüksek olduğu gün ilişkiye girmeniz şansınızı arttırır. Yumurtlama dönemini hesaplamasını kolayca yapabilmeniz için partnerinle Adet Takibini Yapmanı Kolaylaştıracak 5 Mobil Regl Takvimi Uygulaması yazımızı paylaşabilirsin.

 • Hamile kalma pozisyonları spermi etkiler mi diye düşünebilirsin. İlişki pozisyonlarının sperm kalitesi ya da hamile kalma üzerinde çok etkisi yok. Önemli olan spermlerinin partnerinin rahmine ulaşması. Bunun için genelde misyoner pozisyon önerilir. Ancak konuyla ilgili net bir bilimsel kanıt olmadığını da söyleyelim.

 • En önemlisi, rahatla! Çünkü birçok sorunun başı stres. Bebek yapma endişesi taşıma. Eğer stresli olursan bundan spermlerin de etkilenir. Libidon ve performansın düşer. Onun için rahat ol, anın tadını çıkar! Her şey çok güzel olacak.

Bol şans: Hamile Kalma Pozisyonları Arayanlara 7 Öneri!

Kaynak:

Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler- Heidi E. Murkoff ve Sharon Mazel

Önceki makale Hamile Kalmak İsteyenler İçin Uzak Durulması Gereken 10 Şey! Sonraki makale Hamilelik Öncesi Beslenme Programında Hangi Besinler Olmalı?

Источник: https://www.anneysen.com/hamilelik-planlama/makale/hamilelige-hazirlik-beyler-size-sesleniyoruz-sperm-kalitesi-nasil-arttirilir_10431

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.