Egzersiz Yapmadan Önce Aç Mı, Tok Mu Olmak Gerekir?

Aç Egzersiz vs Tok Egzersiz: Hangisi Doğru?

Egzersiz Yapmadan Önce Aç Mı, Tok Mu Olmak Gerekir?

Aç veya tok spor yapmanın kilo vermeye etkisinden tok egzersiz yapmanın performansa katkısına kadar birçok konuyu araştırmalar ile ele aldık.

Bu gün forumda ve günlük hayatta sık karşılaştığım, “uzmanların” çoğu zaman arada cevap verdiği bir soruya araştırmalar eşliğinde cevap vermek istiyorum.

Bu soru ise aç karnına spor yapılır mı?

Bu yazıda aç ve tok kardiyo yapmanın birbirine üstünlüklerinden, aç kardiyo yapmanın kilo vermeye katkısına, aç ve tok karnına yapılan egzersizin performansa katkısından, vücut geliştirmede açlık ve tokluk durumuna kadar birçok konuya değinecek ve bu konular ile ilgili araştırmaları inceleyeceğim.

Hazırsanız başlıyoruz!

Ama konuyla ilgili bilgi almaya bir video ile başlamak isterseniz işte aç ve tok egzersizin birbirini üzerine etkilerini incelediğim videom hemen aşağıda.

Aç egzersiz vs tok egzersiz: Performans

İlk olarak aç ve tok yapılan egzersizin performans hususunda nasıl etkili olduğunu incelemek istiyorum.

Araştırma 1

Aç ve tok yapılan egzersizin performansa etkisini inceleyen bu araştırmada 12 denek kullanılmış. İkiye bölünen deneklerin bir grubuna sekiz saatlik gece açlığı sonrası kahvaltı yaptırılmamış, diğer gruba ise kahvaltı yaptırılmış.

Araştırma devamında 60 dakika süren koşu bandı seansında iki denek grubu arasında VO2 max değerlendirildiğinde performans konusunda herhangi bir farklılık görülmemiş.

Yapılan 60 dakikalık egzersizin orta-düşük tempo olarak uygulandığını eklemek istiyorum.

Araştırma 2

Araştırma antrenman öncesi karbonhidrat alımının performansa etkisini incelemek için yapılmış. Sekiz kadın ve altı erkek rastgele iki gruba ayrılmış ve dört hafta, haftada beş gün yapılan egzersizler ile denenmiş.

Bir gruba egzersiz öncesi karbonhidrat verilirken diğer grup aç olarak egzersiz yapmış.

Araştırma sonunda tok yani egzersiz öncesi karbonhidrattan zengin beslenen grupta VO2 max değerinin daha yüksek bulunduğu görülmüş.

Sonuç olarak

Yukarıda iki zıt sonuç veren çalışmadan gördüğünüz üzere aç ve tok egzersiz konusunda kesin bir kanı bulunmamakta. Bu ve diğer araştırmaları incelediğimde gördüğüm yegane nokta ise maksimal ve orta/düşük yoğunlukta aç ve tok egzersizin bir şeyler değiştirdiği.

Yukarıdaki iki araştırmada da göreceğiniz üzere ilk araştırmada orta düşük tempo üzerinde çalışırken ikinci araştırmada maksimal egzersizler denenmiş ve beslenen grupta VO2 max değerinin daha yüksek olduğu görülmüş.

Toplayacak olursak eğer aşırı zorlu egzersiz tempoları içerisinde iseniz egzersiz öncesi karbonhidrat alımı performans artışına yardım edebilir. Ama orta/düşük tempoda egzersiz yapıyorsanız egzersiz öncesi beslenmenize performans için gerek yok.

Aç egzersiz vs tok egzersiz: Kilo verme

Aç ve tok egzersiz yapma hususunda en çok spekülasyon olan ve kararsızlığın en yoğun olduğu konu kilo verme. Bu konu hakkında yapılmış araştırmalarla başlamak istiyorum.

Araştırma 1

Dokuz elit erkek atlet aç karnına ve tok karnına yapılan egzersizin yağ yakımına etkisini incelemek amacı ile üç gruba ayrılarak incelenmiş.

İlk grup gece açlığı sonrası kahvaltıdan önce 100 dakika yüksek tempolu kardiyo egzersizi yaparken, ikinci grup kahvaltı yaptıktan sonra 100 dakika yüksek tempolu egzersiz yapmış. Son grup ise kahvaltı öncesi 50 dakika ve kahvaltı sonrası 50 dakika olmak üzere toplamda 100 dakika yüksek yoğunluklu egzersiz yapmış.

Araştırma sonunda atletlerin 24 saat boyunca yağ ve karbonhidrattan harcadıkları kaloriler hesaplandığında:

 • İlk grubun 1142 kcal yağ, 2062 kcal karbonhidrat,
 • İkinci grubun 809 kcal yağ, 2374 kcal karbonhidrat,
 • Üçüncü grubun ise 608 kcal yağ, 2558 kcal karbonhidrat harcadığı görülmüş.

Sonuç olarak toplamda yaklaşık aynı miktarda kalori yakan gruplarda sabah kahvaltı öncesi aç karnına kardiyo yapan grubun kahvaltı sonrası tok karnına kardiyo yapan gruptan yaklaşık %50 daha fazla yağ yaktığı görülmüş.

Araştırma 2

Yaşları 18-25 arasında değişen 27 sağlıklı erkek üç gruba ayrılarak aç ve tok kardiyonun kilo verme üzerine etkisini araştırmak için kullanılıyor. İlk grup (10 katılımcı) aç egzersiz yaparken, ikinci grup (10 katılımcı) tok egzersiz yapıyor ve son grup (7 katılımcı) egzersiz yapmadan araştırmayı tamamlıyor.

Altı hafta süren araştırmada haftada dört gün egzersiz yapan katılımcıların glukoz toleransı, yağ yakımı sağlayan enzim düzeyleri takip ediliyor. Araştırma devam ederken ve araştırma sonunda yapılan testlerde:

 • Tok egzersiz yapan katılımcıların kas içine glukoz taşıyan GLUT4 taşıyıcılarının %2-3 arttığı görülürken aç egzersiz yapan katılımcılarda bu miktar %28 olarak saptanmış.
 • Translokaz/CD36 ve karnitin palmitoiltransferaz (yağ yakımı sağlayan enzimler) enzimlerinde aç egzersiz yapanlarda %30’luk artış saptanırken tok egzersiz yapanlarda değişim saptanmamış.

Sonuç olarak aç egzersiz yapan kişilerde insülin hassasiyetinin arttığı ve hücre içine daha fazla glikoz alarak fazla glikozun yağ olarak depolanmasını önlediği, yağ yakımını sağlayan enzimlerin artışı ile beraber daha fazla yağ yakımı sağladığı araştırma ile saptanmış.

Toparlayacak olursak aç egzersiz yapmanın tok egzersiz yapmaya göre daha fazla yağ yaktırdığı ve daha hızlı kilo vermeyi sağladığı araştırmalar ile kanıtlanmış.

Tabi kilo vermek için diğer ayrıntılara vakıf olmak isterseniz kilo vermek istiyorum sayfasına, günlük kalori ihtiyacınızı merak ediyorsanız kalori ihtiyacı hesaplama sayfasına, ideal kilonuzu öğrenmek istiyorsanız ideal kilo hesaplama sayfasına linkler aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Aç ve tok egzersiz: Vücut geliştirme

Bu başlık altında ise yukarıda bahsettiğim çalışmalar, bu yazıdan önce çıkan taradığım tüm araştırmalar ve deneyimlerim ile edindiğim genel görüşü paylaşacağım. Zira yukarıda verdiğim çalışmalarda bahsetmediğim veriler bize fazlası ile yetecektir.

Yapılan ağırlık egzersizlerinde enerji üretimi için sık kullanılan karbonhidrat patlayıcı egzersizlerde hızlı güç üretme konusunda oldukça önemli. Bu sebeple performans konusunda bahsedildiği gibi ağırlık ve sürdürülebilirliğe etkisi oldukça fazla.

Özellikle yüksek ve orta tekrar sayısına sahip antrenmanlara sahipseniz yada yüksek ağırlıklar ile çalışıyorsanız egzersize mutlaka tok gitmenizi tavsiye ediyorum.

Ayrıca, araştırmalarda bahsetmediğim aç karnına yapılan egzersizin yoğun kas kaybına yol açabileceği bir gerçek. Kardiyo gibi daha düşük ölçekli aerobik egzersizlerde kas kaybı yoğun olmasa da aç karnına yapılan ağırlık antrenmanlarında yoğun kas kaybı yaşanabilir.

Bu sebeple özellikle başlangıç seviyesinde, vücudunu tanımayan, uzun antrenmanlara maruz kalan ve kas kütlesine önem veren sporcuların aç karnına egzersiz yapmasını önermiyorum.

Özet olarak:

 • Düşük/orta tempolu egzersizlerde açlık/tokluğun performansa belirgin bir katkısı yok. Ama yüksek tempolu egzersizler uyguluyor ve performansa önem veriyorsanız egzersiz öncesi mutlaka beslenmelisiniz.
 • Egzersiz yaparken yağ yakımını hedefliyorsanız aç karnına olmanız daha hızlı kilo vermenizi sağlar.
 • Uzun süren (60 dakika ve daha fazla) egzersiz tempolarında aç olmamaya çalışın. Bu sizi kas yıkımından koruyacak ve sakatlanmanızı önleyecektir.
 • Vücut geliştirme ile ilgileniyor ve ağırlık egzersizleri uyguluyorsanız genel olarak tok olarak egzersiz yapmanız sizin için daha faydalı olacaktır.

Artık aç mı yoksa tok mu spor yapılmalı? sorusunun cevabını biliyorsunuz. Peki değişime hazır mısınız?

Dr. Can Çiftçi Hakkında

Eğitimini Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde tamamlayan Dr. Can kar amacı gütmeyen ve tarafsız bir girişim olan Fitekran.com sitesini 2013 yılında kurdu. Obezite, onkoloji beslenmesi, fitoterapi, sporcu sağlığı, nadir hastalıklar, fonksiyonel tıp ve patofizyoloji ile ilgilenen Dr. Can kendi kliniğinde fitoterapi uzmanı ve konsültan hekim olarak çalışmaktadır.

Источник: https://www.fitekran.com/ac-egzersiz-vs-tok-egzersiz-hangisi-dogru/

Hormon Testi aç karnına mı yapılır, tok karnına mı?

Egzersiz Yapmadan Önce Aç Mı, Tok Mu Olmak Gerekir?

Hormon testleri kan tetkikleriyle yapılır ve oldukça başarılı sonuçlar verebilir. Ayrıca birbirinden farklı hormon testi çeşitleri de bulunur. Her hastalığın teşhisi için farklı hormon testleri doktorlar tarafından tercih edilmektedir.

İçindekiler

 1. Hormon Testi
 2. Hormon Testi Nasıl Yapılır?
 3. Hormon Testi Çeşitleri

Hormon Testi

Vücudu ciddi anlamda etkileyebilen ve birçok özelliği olan hormonlar için yapılan testler, gerçekçi sonuçlar ortaya çıkarır. Hormonal testler, günümüz tıp teknolojileriyle uygulanan ve birbirinden farklı hastalığın ortaya çıkarılmasında etkili olan uygulamalardır.

Hormon testleri diğer testlere göre çok daha zordur ve maddi anlamda da yüksek meblağlar ile yapılır. Bazı tahlil merkezlerinde rutin bir şekilde yapılabilen testler de bulunur.

Tercih edilecek hormon testleri eğer adet sorunlarıyla ilgiliyse, en uygun zaman dilimi seçilecek ve daha iyi sonuçlar alınabilecektir.

Bir bayanın adet görmesi yaklaşık 1 aylık dönemde gerçekleştiği için hormonlar da bu sürede farklı değerlerle ortaya çıkabilir.

Bu yüzden kadınların adet gününden 2 gün sonra ya da 5 gün önce hormon testi yaptırması önemlidir.

Hormon Testi Nasıl Yapılır?

Kan tahliliyle beraber yapılan bu testler aç karnına daha net sonuçlar vermektedir. Hormonlar, vücudun işleyişinde çok önemli bir yere sahip olduğu için sinyal molekülleri olarak da adlandırılmaktadır.

Vücuttaki pek çok sistemi etkileyen hormonlar, kan testleriyle belirli aşamalardan geçer ve sonuçları birçok hastalığın teşhisinde kullanılır. Sadece tek bir test ile gerçekleşmeyen hormon testlerinde farklı zamanlamalar da tercih edilebilir.

Bu durum tamamen uzman doktorun, hastaları tedavi etme sürecinden sonra gerçekleşmektedir.

Hormon testlerinin uygun zaman aralıklarında yapılmaları önemlidir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi kadınların adet dönemlerinin belirli zamanlarında tercih edilmelidir.

Günümüz uzmanları hormon testleri için tok karnına değil, aç karnına yapılması gerektiğini savunur. Bu durum testleri doğrudan etkiler ve kan değerlerinin ölçülmesinde de önemli rol oynar.

Hormon ilaçları kullanan hastaların da testi yaptırmadan önce doktoruna danışması gerekir.

Hormon Testi Çeşitleri

Hormon testlerinde hastalara birçok teşhis konulabilmektedir. Bunlar AMH, FSH, LH, Testosteron, DHEAS ve Prolaktin testleridir. Şimdi bu kavramlar ile ilgili bilgileri de sizlerle paylaşıyor olacağız.

FSH

Kadınlarda doğum süreciyle beraber yeni hücreler üretilmez ve doğumdan sonra her ay yumurta rezervinde azalmalar yaşanır. FSH hormonu da bu yumurta hücrelerinin gelişimini sağlamaktadır. Genel olarak adet zamanın ilk günlerinde FSH hormon ölçümü yapılabilir ve yumurtalıkta ortaya çıkacak hastalıklar teşhis edilebilir.

AMH

AMH hormon testleri, adet gününün herhangi bir zamanında yapılabilmektedir. Bu testlerin amacı ise yumurtalıkların kapasitesinin net bir şekilde belirlenmesidir.

LH

Yumurtlamayı gerçekleştirdiğin bilinen LH hormonu, temel hormon olarak bilinmektedir. Başlangıç değeri 1’den büyük olan bu hormonun 2,5’ten büyük olması durumunda polikistik over sendromu yaşanabilir.

Testosteron

Erkeklik hormonu olan testosteron, polikistik over sendromu olan kadınlarda ve adet düzensizliği olanlarda yüksek oranda çıkabilir. Testosteron hormonu testiyle hastalığın teşhisi konulabilmektedir.

Prolaktin

Kadınlardaki süt salınımlarında prolaktin hormonunun yüksekliği kontrol edilir ve hamileliği engelleyen bir durum olarak bilinir. Ayrıca tiriod bezlerinin az çalışması durumunda prolaktin hormon seviyesinde artış gözlenebilir.

DHEAS

Bir erkeklik hormonu olan DHEAS, böbrek üstü bezlerden salgılanır. Kadınların aşırı tüylenme sorunlarında bu hormonun değerleri de yüksek çıkar.

Bu testlerin yanında tiroid ve kortizon hormon testleri de bulunmaktadır. Tiroid hormon testi için herhangi bir zaman aralığı bulunmaz ve gün içerisinde yapılabilir.

Ancak uzmanlar bu test için en iyi zamanın sabah aç karnına olabileceğini belirtmektedir. Günümüzde en iyi test sonuçları da aç karnına yapılan test sonuçlarıdır. Kortizon testleri ise genelde sabah 8 buçuk ile 9 arasında yapılır.

Uzman doktorlar bu konuyla ilgili de hastalarını bilinçlendirmeye devam eder.

Источник: https://hormonlarim.com/testler/hormon-testinde-ac-veya-tok-olmak-gerekir

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.