Eklem ağrılarınızın nedeni iltihaplı romatizma olabilir.

Eklemleri ağrıtan 8 neden!

Eklem ağrılarınızın nedeni iltihaplı romatizma olabilir.

Aile Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Uslu, eklem ağrısı hakkında bilgiler verdi.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Uslu “Eklem şikayetleri her yaş grubunda görülebilmekle beraber kadınlarda erkeklere nazaran daha yüksek bir oranda görülüyor. Bunda fazla kilolar, hareketsiz bir yaşam sürdürmek ve hormon kaynaklı nedenler etkili oluyor” diyor ve eklem ağrısının altında yatan nedenleri sıralıyor:

 • Soğuk hava
 • Proteinden zengin beslenme
 • Bilinçsiz egzersiz yapma
 • Eklemleri zorlayıcı hareketler yapma ve ağır kaldırma
 • Düşme ve çarpma
 • Kontrolsüz ve bilinçsiz ilaç seçimi
 • Düzensiz beslenme ve uyku düzeni bozukluğu
 • Depresyon

Birbirine karışan iki hastalık

Halk arasında eklemlerde ağrıya neden olan her ağrı romatizma, iltihaplı ve iltihapsız romatizma, yumuşak doku romatizması, omurga romatizması gibi isimlerle anılıyor. Oysa ‘Artroz’ ve ‘Artrit’ birbirinden farklı iki hastalık.

Artroz

Eklem kıkırdaklarındaki harabiyete bağlı olarak çoğu zaman yaşlılık, travma, zorlama gibi nedenlerle oluşuyor.

Artrit

Yani iltihaplı romatizma ise metabolizma bozuklukları, bağışıklık sisteminden kaynaklanan nedenler gelişiyor.

Eklem ağrıları kışın daha çok görülüyor

Sebebi çok net olmamakla beraber soğuğa bağlı damarlarda oluşan spazm dokulara daha az kan ve dolayısı ile oksijen gitmesine neden oluyor. Soğuk günlerdeki hava basıncı değişiklikleri de eklemlerde ağrılara neden olabilir

Genetik yatkınlıklar var

Örneğin en sık görülen romatizmal hastalıklardan olan romatoid artrit hastası bir bireyin, akrabalarında bu hastalığın görülme sıklığı yüzde 1-2 oranında iken, aynı yumurta ikizlerinde, ikizlerden birinde romatizma varsa diğerinde romatizma gelişme ihtimalinin yüzde 15-20 düzeyinde oluyor.

Romatizmal kaynaklı ağrılarda tutulan eklemin yeri, sayısı, ağrının süresi gibi bulguların romatizmal hastalıkla ilgili ipuçları vererek, tanı açısından yol gösterici olduğunu belirtiyor. Örneğin Gut atağına bağlı eklem ağrısı çoğunlukla sadece ayak başparmağını tutabilirken romatoid artrit hastalığında, ağrılar el, el bileği ve el parmak eklemlerini de etkiliyor.

Ya da bel ağrısı ve sabah tutukluğu tarif ediyorsa ankliozan spondilit hastası olabiliyor.

Eklem ağrısı tedavisi nasıldır?

 • Travmaya bağlı bir ağrıysa akut dönemde soğuk uygulama lokal ya da sistemik ağrı kesiciler faydalı olabiliyor.
 • Hastada yumuşak doku romatizması varsa sıcak kompres ve kas gevşeticiler işe yarayabiliyor.
 • Romatizmal ağrılar ve eklem kireçlenmesi için fizik tedavi uygulamaları, sıcak su ve kaplıcalar faydalı olabiliyor.
 • Her romatizmal hastalık için kullanılacak ilaç ve ilaç grupları farklılık gösterebiliyor. Kimi zaman bunda hasta tercihi ya da hasta uyumu gibi faktörler rol oynadığı gibi, diğer sistemik hastalıkları ile ilişkili olarak ilaç tercihleri farklılaşılabiliyor.
 • Romatizmal hastalıklarda kalıcı eklem harabiyeti olmaması için mutlaka tıbbi destek almak gerekiyor.
 • Eklem fonksiyonlarının korunabilmesi için düzenli egzersiz yapmak çok önemli.
 • Beslenmeye ve dinlenmeye önem vererek kilo kontrolü sağlamak gerekiyor.
 • Eğer kişide gut hastalığı varsa aşırı protein tüketiminden, fibromiyalji  varsa uykusuzluktan uzak kalınması hastalığın yarattığı şikayetleri büyük ölçüde azaltıyor.
 • Kireçlenmeye bağlı eklem ağrıları varsa kıkırdak yapımını uyaran kondroitin sülfat takviyesi kısmi bir çözüm yaratsa da kilo verilmediği sürece eklemlerin kişiyi uzun süre ağrısız şekilde taşıması mümkün olamıyor.

KEMİK AĞRISI NEDEN OLUR? Dinlendiğiniz halde geçmeyen kem… OMUZ AĞRISI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN ŞEYLER VAR! Omuz ağrısı neden olur? Omuz ağr…

Eklem ağrılarının ilacı kemikli et suyu

Dr. Sinan Akkurt eklem ağrısına iyi gelecek önerileri sıraladı.

Günümüzün en sık şikayet edilen sağlık sorunlarından biri olan bel, omuz, bilek ve diz ağrılarına yol açan nedenlerin başında aşırı kilo, hareketsiz yaşam şekli ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmenin geldiğine dikkat çeken Dr. Sinan Akkurt, bu üç etkenin de birbirini tetiklediğini savundu.

“Yanlış beslendikçe kilo alıyoruz, kilo aldıkça hareketsizleşiyoruz. Kemik suyu, sakatatlar gibi kemik, kıkırdak, kas ve tendonlarımızın ana ihtiyaç maddelerini unuttuk” diyen Dr.

Akkurt, özellikle eklem ağrıları olanlara kolajen, kalsiyum ve hiyalüronik asit kazanmaları için kemikli et ve sakatat tüketmelerini önerdi.

Eklem ağrılarının aşırı ağırlık kaldırmaya, bilgisayar / televizyon başında saatlerce hareketsiz oturmaya, genel olarak hareketsiz bir yaşam şekli benimsemeye ya da yaşa bağlı olarak da artabileceğini dile getiren Dr.

Sinan Akkurt, uzun süre geçmeyen ve belli bir bölgede yoğunlaşan ağrılarda doktora başvurulması gerektiğini söyledi. “Eklemlerimiz bir yandan iyi beslenmeme yüzünden zayıflarken, diğer yandan alınan fazla kilolar nedeniyle aşırı yüke maruz kalıyorlar.

Bir anda aklımıza spor yapmak gelip de ilk iş koşuya başladığımızda onları daha fazla yaralıyoruz.” diyen Dr. Akkurt, sözlerini şöyle sürdürdü: “En faydalısı genç ineğin kaval kemiğinde bulunan kemik iliğidir.

Kemik iliği kemiğin içinde bulanan, yağa benzer, beyaz, atalarımızın sofralarından eksik etmediği ama bizim unuttuğumuz bir maddedir. Kaynatılarak suyu tüketildiğinde vücudumuza müthiş bir destek sağlar. 500-1000 kiloluk hayvanı ayakta tutan bu madde bizi de ayakta tutacaktır.”

Kemik iliğinin faydalarının saymakla bitmeyeceğini öne süren Dr. Akkurt, yaşlanmaya bağlı diz kapaklarındaki sıvı eksikliği, kemik erimeleri, eklem ağrıları, kış hastalıkları, saç dökülmeleri, ameliyat yaraları, kırık, çıkıklarla mücadelede çok büyük destek olduğunu vurguladı.

Isınmadan spora başlamayın

Eklem ağrıları ile mücadelede inek sütü yerine keçi sütünden mamül yoğurt, peynir, kefir, yeşil yapraklı taze sebzeler, yeşil çay, badem, balık, yumurta gibi besinlerin de şifalı olacağına değinen Dr. Akkurt, inek sütü, buğday ve şekerden uzak durulması gerektiğinin altını çizdi.

Hareketli bir yaşam için illa akla ilk olarak koşu ya da ağırlık kaldırmanın gelmesinin de yanlış olduğunu kaydeden Dr.

Akkurt, günlük yarım saatlik açık hava yürüyüşlerinin, asansör yerine merdiven tercih etmenin, gideceğimiz yerden bir durak önce inip bunu yürüyüş fırsatına çevirmenin başlangıç için yeterli olacağını söyledi.

Eklem ağrılarının tedavisinde ilaç ve cerrahi uygulamaların yanı sıra doktor gözetiminde kaplıca suyunun kullanılabileceğini, PRP ve biorezonans metodundan yararlanılabileceğini ifade etti.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZİ GÜÇLENDİREN ÖNERİLER

Sırt ağrısı

+7 Bilgisayar kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte görülme sıklığı gün geçtikçe artan sırt ağrısı kimi zaman kas incinmesi gibi basit bir nedenle oluşurken, kimi zaman ise fibromiyaljiden osteoporoza kadar çeşitli ciddi hastalıkların habercisi olabiliyor!

Источник: //hthayat.haberturk.com/saglik/haber/1012073-eklem-agrisi-nedenleri-nelerdir

İltihaplı Eklem Romatizması Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Eklem ağrılarınızın nedeni iltihaplı romatizma olabilir.

Ciddi bir hastalık olarak bilinen İltihaplı Eklem Romatizması, erken süreçte tanısının konularak tedavi sürecine başlanması gereken bir eklem rahatsızlığıdır.

İltihaplı Eklem Romatizması Hastalığı

Genel olarak tek bir hastalık gibi düşünülmeyen romatizma, pek çok rahatsızlığın kaynağı olarak bilinmektedir. Kronik iltihaplı bir hastalık olarak bilinen İltihaplı Eklem Romatizması, ufak eklem kemikleriyle beraber ayak ve elleri etkiler.

Yıpranma ve aşınma olarak değil, eklem astarlarını direk etkilediğinden dolayı son derece dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Bunun yanı sıra bağışıklık sistemiyle alakalı olduğu bilinen bu hastalığın vücudun pek çok bölgesine etki ettiğini de söyleyebiliriz.

Gözler, akciğer ve damarlara son derece olumsuz etkiler yapan bu rahatsızlığın daha çok 40 yaş ve üzerinde meydana geldiği bilinmektedir. Son olarak kadınlarda daha sıkça görülen bu hastalığın önemli belirtileri, nedenleri ve tedavi süreçleri bulunmaktadır.

İltihaplı Eklem Romatizması Nedenleri

İltihaplı Eklem Romatizması nedenleri ile ilgili olarak kesin bir kanıya varmak, günümüzde mümkün değildir. Bu anlamda daha çok genetik faktörlerin hastalığa sebep olduğu düşünülmektedir.

Ayrıca genetik yatkınlığın sadece bu hastalığı beraberinde getirdiği de düşünülmemelidir.

Elbette çevresel durumlar, kullanılan bir takım ilaçlar, yoğun stres ve zararlı güneş ışınları da bu hastalığın nedenleri arasında sıralanabilir.

İltihaplı Eklem Romatizması Belirtileri

İltihaplı Eklem Romatizması belirtileri çok sayıda karşınıza çıkabilir. İlk belirtiler kilo kaybı, iştahsızlık ve halsizlik olarak sıralanabilir. Daha sonraki süreçte baldırlarda sızlanma ve sabah uyuşuklukları da yaşanmaya başlanabilir. Kronik bir yorgunluk da ortaya çıkacağından bu durum çok uzun yıllar hastayı etkisi altına alabilmektedir.

Erken evrede ayak ve el parmaklarıyla beraber ayak ve eller etkilenmektedir. Süreç ilerledikçe belirtiler daha çok omuz, kalça, ayak bileği, diz ve el bileğinde etkiler görülmeye başlar. Şimdi daha detaylı olarak bu hastalığın belirtilerini inceleyelim.

Şişmiş ve Hassas Eklemler

Hastalığın daha çok eklem noktalarında iltihaba neden olmasıyla beraber eklemlerde yanma hissinin yanı sıra eklem şişmeleri de görülebilmektedir. Hassaslık durumu ve aşırı duyarlılık ilk belirtiler arasındadır.

Sabah Tutulmaları

Daha çok yeni uyanıldığında gerçekleşene tutulmalar, sabah saatlerinde bir süreklilik haline gelir. Ayrıca bu durumda İltihaplı Eklem Romatizmasından şüphe duyulabilir. Uyandığınız zaman kol, ayak ve el tutulmaları yaşanıyorsa, bu hastalığın belirtileri ortaya çıkmış olabilir.

Eklemlerde Ağrılar

En fazla küçük eklemleri etkileyen bu hastalık, el parmağı eklemlerini etkisi altına alır ve daha sonra ciddi ağrılara neden olabilir. Aynı şekilde bu ağrılara şiddetli sızılar da eşlik edebilir.

Derinin Altında Yumruların Oluşması

Derinin alt kısmında bazı şişlikler yaşanabilmektedir. Dikenimsi yapıda olan bu yumrularda iltihap oluşmasına bağlı olarak ağrılar da yaşanabilmektedir.

Halsizlik ve Bitkinlik Durumu

Neredeyse her hastalıkta bitkinlik ve halsizlik durumu gözlemlenebilir. İltihaplı Eklem Romatizmasında da kişi kendini son derece yorgun ve bitkin hissetmektedir.

Ateş ve Kilo Kaybı

İltihaplı Eklem Romatizmasında ateş durumu söz konusu olabilir. Bu durum her kişide farklı bir şekilde ortaya çıkabilir. Aynı şekilde kilo kaybı da yaşanabilmektedir. Hastalıkla beraber kişideki stres hâli, kilo kayıplarını da beraberinde getirebilir.

İltihaplı Eklem Romatizmasının risk faktörleri de detaylı olarak bilinmelidir. Öncelikle bu hastalık her yaş aralığında görülebilir fakat kadınlarda 40 ve 60 yaş arasında görünme riski daha fazladır.

İltihaplı Eklem Romatizması Komplikasyonları

Bu hastalıkta bir takım komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla tedavi edilebilen eklem romatizması, osteoporoz hastalığı riskini de beraberinde getirebilir. Kemiklerin çatlama ve güçsüzleşme durumuyla beraber bu hastalığın en ciddi komplikasyonlarından biri olarak bilinir.

Aynı şekilde kalp sorunları da İltihaplı Eklem Romatizmasının komplikasyonları arasındadır. Arterlerde tıkanma ve zorlanmaya neden olan bu hastalık, kalbi tetikleyebilmektedir. Son olarak akciğer hastalıkları da bu hastalıkla beraber ortaya çıkabilir. Nefes darlığıyla başlayan süreç, akciğer dokularındaki iltihaplanma ile devam edebilir.

İltihaplı Eklem Romatizması Tedavisi

Günümüzde kanıtlanmış bir tedavisi bulunmayan İltihaplı Eklem Romatizması hastalığı, ilaçlarla kontrol altına alınmaya çalışılabilir. Fakat kullanılan ilaçlar sadece eklemlerde ortaya çıkan iltihaplanmaların oran olarak azalmasını sağlar. Ayrıca ağrıların da azalması sağlanabilir.

İlaç tedavisinde ayrıca eklemlerin zarar görmesi önlenebilmektedir. İlaç tedavisinin dışında bir takım fizik tedavileri, eklemleri korumaya yöneliktir. Hastalığın son sürecinde ise eğer eklemler çokça zarar görmüş ise, ameliyat yapılabilir.

İltihaplı Eklem Romatizmasında alternatif bir takım tedavi yöntemleri de kullanılabilir. Hekimlerin önereceği egzersizlerle beraber hastalığın semptomlarını hafifletmek mümkün olacaktır. Evinizde rahatlıkla uygulayabileceğiniz egzersizleri tercih ederek günlük ve düzenli bir şekilde uygulayabilir ve en önemlisi de stresten uzak durabilirsiniz.

İltihaplı Eklem Romatizması hastalığı tedavisinde bazı bitkisel ilaçlar da kullanılabilir. Zerdeçal, yeşil çay ve zencefil çayı, bu hastalığın tedavisinde etkin bir şekilde ol oynayabilmektedir. Alınacak önlemler ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Düzenli hekim kontrolü
 • Vücudu yormamak
 • Yeteri kadar dinlenmek
 • Uyku düzenine geçmek
 • Kısa yürüyüşler gerçekleştirmek
 • Stresi azaltmak

Kaynaklar

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: //eklemhastasi.com/iltihapli-eklem-romatizmasi.html

İLTİHAPLI ROMATİZMANIN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Eklem ağrılarınızın nedeni iltihaplı romatizma olabilir.

Romatizma, aslında tek bir hastalık değildir. Romatizmanın birçok çeşidi bulunmaktadır ve eklemler ile bağ dokusunu etkileyen bir sağlık sorunudur. İltihaplı romatizma ya da diğer terminolojik adı ile romatoid artrit de bir tür romatizma hastalığıdır.

İltihaplı romatizma, kronik iltihaplı bir hastalıktır. İltihaplı romatizma, tipik olarak, küçük eklem kemiklerini, elleri ve ayakları etkilemektedir. Osteoartrit hastalığının aksine, iltihaplı romatizma aşınma-yıpranma hasarı şeklinde değil de, eklemlerin astarlarını etkilemektedir.

Bundan dolayı iltihaplı romatizma, ağrı ve şişme yaparak, kemik erimesi ve eklem deformasyonu ile sonuçlanabilmektedir. Aslında bir bağışıklık ile ilgili bir sorun olan iltihaplı romatizma, bağışıklık sisteminin yanlışlıkla kendi vücut dokularına saldırması sonucu oluşmaktadır.

Bunlara ek olarak, iltihaplı romatizma, deri, gözler, akciğer ve damarlar gibi diğer bazı organlara ve dokulara da zarar verebilmektedir. İltihaplı romatizma herhangi bir yaşta oluşabilmesine rağmen genellikle, 40 yaşından sonra meydana gelmektedir. Ayrıca, iltihaplı romatizma kadınlarda çok daha yaygın şekilde gözlenmektedir.

İltihaplı romatizmanın tedavisi yapılırken semptomlar dikkatli şekilde kontrol edilmelidir ve eklem hasarı önlenecek şekilde hareket edilmelidir.

İltihaplı romatizmanın belirtileri genellikle şöyledir; hassas, duyarlı, hararetli ve şişmiş eklemler, eklemlerde ağrı, saatlerce sürebilen sabah tutulması, kollarda deri altında oluşan dikenimsi şişlikler (romatoid nodülleri), bitkinlik, ateş ve kilo kaybı.

İltihaplı romatizmanın erken evresinde, küçük eklemler, özellikle el ve ayak parmakları ile el ve ayaklar, daha çok etki altında olmaya yatkındır. Hastalık süreci ilerledikçe belirtiler çoğunlukla, el bileği, diz, ayak bileği, dirsek, kalça ve omuzlarda etkilerini göstermeye başlamaktadır. Çoğu durumda belirtiler vücudun her iki bölümündeki eklemlerde aynı şekilde gerçekleşmektedir.

1.Hassas, Hararetli ve Şişmiş Eklemler

İltihaplı romatizma, vücutta ve özellikle eklem noktalarında iltihap oluşmasına sebep olduğu için, bu bölgelerde yanma hissinin yaşanmasına ve eklemlerin şişmesine sebep olabilmektedir. Eklemlerde yaşanan hassaslık ve aşırı duyarlılık da iltihaplı romatizmanın belirtilerinden bazılarıdır.

İltihaplı romatizma özellikle küçük eklemleri, örneğin el parmaklarındaki eklemleri etkisi altına alan bir sağlık sorunudur. İltihaplı romatizma, etkisi altına aldığı bölgelerde bazen çok fazla şiddetlenebilen ağrı ve sızıların yaşanmasına sebep olabilmektedir.

3.Sabah Tutulması

Özellikle sabahları yeni uyanıldığı zamanlarda, normalden çok daha yoğun bir şekilde yaşanan tutulma durumları, sürekli olarak tekrarlanması halinde, iltihaplı romatizma belirtisi olabilme ihtimali yüksektir. Sabahları yeni uyanıldığında, özellikle el, kol, ayak ve bacaklarda gelişen tutulmalar, iltihaplı romatizma semptomlarından biri olabilmektedir.

4.Deri Altında Yumru Oluşumu

Deri altında bilhassa eklem bölgelerindeki derinin alt kısmında, birtakım şişkinlikler meydana gelebilmektedir. Bu şişkinlikler romatoid nodülü adı verilen, dikenimsi yapıdaki yumrulardır. Deri altında oluşan bu nodüllerin oluşum sebebi ise, vücutta iltihap meydana gelmesidir.

5.Bitkinlik ve Halsizlik

Birçok rahatsızlıkta olduğu gibi, iltihaplı romatizmada da halsizlik ve bitkinlik yaşanabilmektedir. Eklemleri doğrudan etkileyen bir hastalık olan iltihaplı romatizma, kişinin oldukça yorgun ve bitkin hissetmesine neden olabilmektedir.

6.Ateş

İltihaplı romatizmada bazen ateş durumu da yaşanabilmektedir. Fakat bazı kişilerde ateşlenme hali gözlenmeyebilir.

7.Kilo Kaybı

İltihaplı romatizma sürekli olarak ağrı ve sızı yaşanmasına neden olduğu kişinin keyfini kaçırıp, iştah kapanmasına sebep olabilmektedir. Bu durum ise, kişinin kilo vermesine yol açmaktadır.

Oluşum Nedenleri

İltihaplı romatizma, bağışıklık sisteminin, eklemleri çevreleyen doku ve zarlara yanlışlıkla saldırması sonucu meydana gelmektedir. Bunun sonucunda, sinovyum adı verilen bu doku ve zarları kalın bir iltihap sarar.

Bu durum ise, eklem içindeki kıkırdak ve kemiklerin zarar görmesine sebep olmaktadır.

Eklemleri tutan tendonlar ve bağ dokuların zayıflaması ve gerilmesi, kademeli olarak eklem şeklinin ve hizalamasının bozulmasına sebep olmaktadır.

Doktorlar, bu sürecin nasıl başladığını tam olarak bilememektedir. Genellikle genetik faktörlerde bu hastalığın oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Bazen de, çevresel faktörler, enfeksiyonlar, bazı bakteri ve virüsler, iltihaplı romatizma oluşumuna yol açabilmektedir.

Risk Faktörleri

Bazı durumlar ve şartlar, iltihaplı romatizma oluşumunu etkileyebilmekte ya da hastalığın seyrini hızlandırabilmektedir. Bu faktörler; seks, yaş ve aile hastalık geçmişi gibi faktörlerdir.

Seks: Cinsel hayat, özellikle kadınlarda iltihaplı romatizma oluşması riskini artırmaktadır.

Yaş: İltihaplı romatizmanın oluşumu herhangi bir yaş aralığında olabileceği gibi, aslında en yaygın olarak 40 ile 60 yaş arasında gözlenmektedir. Bundan dolayı 40 ile 60 yaş arası kişiler özellikle kadınlar, iltihaplı romatizma riski altında bulunmaktadır.

Aile hastalık geçmişi: Ailede herhangi bir bireyde yaşanmış olan iltihaplı romatizma, ailenin diğer üyelerinde de bu hastalığın görülmesi riskini artırmaktadır.

Komplikasyonlar

İltihaplı romatizma bazı hastalıkların oluşmasına zemin hazırlayabilmektedir. Bu hastalıklar; osteoporoz, karpal tünel sendromu, kalp problemleri ve akciğer hastalıkları gibi sağlık sorunları olabilmektedir.

Osteoporoz: İltihaplı romatizma bazı ilaçlar yardımı ile tedavi edilirken, osteoporoz hastalığı riskini artırabilmektedir. Bu hastalık ise, kemiklerin güçsüzleşmesine ve çatlamaya ya da kırılmaya karşı yatkın hale gelmesine sebep olabilmektedir.

Karpal tünel sendromu: Karpal yani bilek kemikleri ile ilgili bazı sorunların yaşanmasına sebep olabilen iltihaplı romatizma, karpal tünel sendromuna zemin hazırlayarak, sinirlerin sıkışmasına neden olabilmekte, el ve parmakların etkilenmesine sebep olabilmektedir.

Kalp problemleri: İltihaplı romatizma, arterlerin zorlanmasına ve tıkanmasına sebep olarak bazı kalp problemlerin oluşmasına yol açabilmektedir. İltihaplı romatizma, kalbin etrafının kesecikler halinde iltihap ile çevrelenmesine neden olabilmektedir.

Akciğer hastalıkları: Akciğer dokularının iltihaplanmasına ve zarar görmesine sebep olabilen iltihaplı romatizma bundan dolayı kişide, nefes darlığı gelişmesi riskini artırabilmektedir.

Tanı ve Analizler

İltihaplı romatizmanın tanısı zor olabilmektedir. Özellikle hastalığın erken evresi, diğer birçok hastalığın belirtileri ile oldukça benzer olabilmektedir. Kan testi ya da fiziksel bulgular olmadan tanı koymak çok kolay olmamaktadır.

Doktor, fiziksel muayene sırasında eklemlerde şişkinlik, kızarıklık ya da hararet olup olmadığını kontrol ederek, tanı koymaya çalışır. Yine doktor, refleksleri ve kasların sağlamlığını ya da esnekliğini kontrol etmek amacı ile birtakım fiziksel muayeneler de yapmaktadır.

Bir de bunlara ek olarak doktor, saptamış olduğu semptomlara göre; kan analizi ve röntgen filmi isteyebilmektedir.

Tedavi ve İlaçlar

İltihaplı romatizmanın belli bir tedavisi bulunmamaktadır. İlaçlar sadece, eklemlerdeki iltihap oranlarının azalmasını sağlamaktadır.

Diğer yandan mevcut tedavi, ağrıların azalmasına yardımcı olmakta, eklemlerin hasar görmesini önlemekte ya da hafifletmektedir. Bunların dışında, fizik tedavi eklemleri sakinleştirmeye ve korumaya yardımcı olmaktadır.

Son olarak da, eğer eklemler çok fazla hasara uğramış ise, ameliyat durumu söz konusu olabilmektedir.

İlaç tedavisi: İltihaplı romatizma tedavisinde kullanılan birçok ilacın, ciddi yan etkileri olabilmektedir. Bundan dolayı doktorlar reçeteye yazarken ilk olarak yan etkileri en hafif olan ilaçları tercih etmektedirler. Hastalığın seyrine göre, kullanılacak olan ilaçlar da değişebilmektedir.

İltihaplı romatizmada en yaygın şekilde kullanılan ilaçlar; NSAIDs ilaçlar (nonsteroidal anti iltihap ilaçlar), hem iltihap miktarını azaltır hem de ağrı kesici etkisi bulunmaktadır. Bu ilaçlar, ibuprofen (Advil, Motrin IB) ve naproxen sodyum (Aleve) gibi reçeteli ilaçlardır.

Fakat bu ilaçların yan etkileri, kulak çınlaması, mide yanması, kalp problemleri, karaciğer problemleri ve böbreklerin hasar görmesi gibi yan etkilerdir.

 • Steroidler: Prednisone gibi kortikosteroid ilaçlar, iltihap oranını ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Bu ilaçların yan etkileri ise, kilo alma, diyabet ve kemik incelmesi gibi etkilerdir.
 • Hastalık modifiye edici anti romatizmal ilaçlar (DMARDs): Bu ilaçlar, iltihaplı romatizmanın seyrini yavaşlatmaya yardımcı olmaktadır. Fakat diğer organlar geçici olarak zarar görebilmektedir. En yaygın şekilde doktorların reçeteledikleri anti romatizmal ilaçlar; methotrexate (Trexall), leflunomide (Arava), hydroxychloroquine (Plaquenil) ve sulfasalazine (Azulfidine) gibi ilaçlardır. Bu ilaçların yan etkileri ise, karaciğer hasarı, kemik iliği baskınlanması ve şiddetli akciğer enfeksiyonu gibi etkilerdir.
 • Biyolojik ajanlar: Bu ilaçlar, abatacept (Orencia), adalimumab (Humira), anakinra (Kineret), certolizumab (Cimzia), etanercept (Enbrel), golimumab (Simponi), infliximab (Remicade), rituximab (Rituxan) ve tocilizumab (Actemra) gibi ilaçlardır. Bu ilaçların bağışıklık sistemi ve eklemler üzerinde ciddi yan etkileri bulunabilmektedir.

Fizik tedavi: Doktor, bir fizik tedavi uzmanına başvurmanızı önerebilmektedir. Günlük düzenli olarak yapılan bazı egzersizler eklemlerin esnekliği korumaya yardımcı olmaktadır.

Ameliyat: Eğer ilaçlar ve fizik tedavi, eklemlerdeki hasarları gidermeye ya da önlemeye yardımcı olmamış ise ve eklemlerdeki hasarlar ciddi boyutlara ulaşmış ise, doktor ameliyat kararı alabilmektedir.

Ameliyat, eklemlerde meydana gelen hasarları yeniden onarabilmekte ve ağrıların giderilmesine yardımcı olabilmektedir.

Cerrahi işlemler sonucunda; eklemler onarılır, tendonlar yeniden onarılır ve eklemlerin kaynaması gerçekleşmiş olur.

Alternatif Tedavi Yöntemleri

Bazı yöntemleri kullanılarak iltihaplı romatizma semptomlarını hafifletmek mümkündür. Bu yöntemler evde yapılabilecek bazı egzersiz ve aktivitelerden oluşmaktadır.

İltihaplı romatizma semptomlarının rahatlamasını sağlayan yöntemlerden bazıları şöyledir; düzenli olarak her gün doktorun önerdiği şekilde egzersiz yapmak, ağrılı bölgeye sıcak ya da soğuk uygulamalar yapmak ve stresten olabildiğince uzak durmak.

Tai Chi: Doğu kökenli bir egzersiz türü olan Tai Chi, nefes kontrolü ve fiziksel rahatlama sağladığı için, iltihaplı romatizmanın sebep olduğu ağrıların hafiflemesini sağlayabilmektedir.

Alternatif takviyeler: Bazı gıdalar ve bitkiler iltihaplı romatizma tedavisine yardımcı olabilmektedir. Bitkisel yağlar (çuha çiçeği yağı, Frenk üzümü yağı ve hodan yağı gibi) ve balık yağı gibi gıdalar iltihaplı romatizma tedavisinde etkilidir.

Bitkisel gıdalar: Özellikle zencefil çayı, yeşil çay ve zerdeçal çayı gibi bitkisel çaylar, iltihaplı romatizma tedavisinde etkili olabilmektedir.

Alınacak Önlemler

İltihaplı romatizma için alınacak olan önlemler; düzenli olarak doktor kontrolü yaptırmak, uyku düzenine dikkat etmek, vücudu fazla yormamak ve yeterli miktarda dinlenmek, herhangi bir şikayet ya da rahatsızlık hissedildiğinde aile bireylerine ve doktorlara anlatmak, kısa yürüyüşler yapmak ve müzik dinlemek gibi aktivitelerden oluşmaktadır.

Источник: //evdesifa.com/iltihapli-romatizmanin-belirtileri-nelerdir/

Romatizma nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Eklem ağrılarınızın nedeni iltihaplı romatizma olabilir.

Romatizma, kas, eklem, kemik ve bağlarda ağrı, şişkinlik ve hareket kısıtlığı ile belirgin olan, vücudumuzun savunma mekanizmasını yavaşlatan bir hastalıktır.

Romatizma genelde kadınlarda, 50 yaş üzerindeki kişilerde görülse de genç ya da çocuk yaşta bu hastalığa yakalananlara da rastlamaktadır. Eklemleri, kasları, deriyi, bağ gibi yumuşak dokuları, kalbi, damarları, sinir sistemini, akciğerleri, karaciğeri, gözleri hatta solunum sistemini bile tutabilir.

Bu yüzden hastalığın erken dönemde teşhis edilmesi, ciddi sağlık sorunlarına yol açmaması adına son derece önemlidir.

Romatizmanın birden çok nedeni olabilir. Romatizmanın sınıflandırılmasında bu nedenler belirleyicidir. İltihabi romatizma çeşitlerinde genelde bir mikrop etkilediği eklemde iltihaplanmaya yol açar.

Bağışıklık sisteminin zayıflaması da iltihabi romatizma oluşumunu tetikleyebilir. Ürik asit vb.

birtakım kristallerin eklemlere ya da dokulara yerleşmesi, iltihabi romatizmanın bir diğer önemli nedenidir.

İltihabi bir romatizma çeşidi olan romatoid artrit, eklemlerdeki zarın ve eklemin iltihaplanmasıdır. Tedavi edilmediğinde iç organları tutabilir hatta tüm vücudu etkileyebilir. Otoimmün bir rahatsızlıktır, bağışıklık sistemi yanlışlıkla eklem hücrelerine saldırır ve eklemlerde iltihaplanma gerçekleşir.

İltihabi olmayan romatizmalar; kaza, darbe sonucunda eklem ve kasların hasar görmesine bağlı olarak gelişebilir.

Bazen de metabolik ya da psikolojik sorunlar iltihabi olmayan romatizmayı beraberinde getirebilir.

Genetik faktörler, çevresel etmenler, cinsiyet ve yaş da romatizmayı tetikleyebilir. Ailesinde romatizma olanlar hastalığa daha yatkındır.

 • Eklemlerde ağrı, şişlik ve hareket kısıklığı (iltihaplı romatizma)
 • Şişme ve sertlik
 • Sıcaklık
 • Kas zayıflığı
 • Merdiven inip çıkarken, oturup kalkarken kaslarda ağrı hissetme
 • Sabahları eklemlerde sertlik ve tutukluk olması
 • Soğuk havalarda el parmaklarında sararma
 • His kaybı (iltihaplı romatizma)
 • Uykuda düzensizlik (iltihaplı romatizma)
 • İştah kaybı (iltihaplı romatizma)
 • Böbrek fonksiyonlarında azalma
 • Damarda pıhtı oluşumu
 • Felç vb. nörolojik belirtiler

Belirtiler hastadan hastaya ve romatizmanın çeşidine göre değişiklik gösterebilir. Romatizmanın ilerlemesi kişide kas zayıflığına bağlı olarak hareket kısıklığına neden olabilir. Örneğin eli ve bilekleri romatizmadan etkilenen kişiler, ilerleyen süreçte nesneleri tutmakta hatta saçlarını taramakta bile zorlanabilir.

İltihaplı eklem romatizmasının ellerdeki etkisi

Doktorunuz, hastalığı teşhis etmek amacıyla size sağlık geçmişinize ve şikayetlerinize yönelik olarak birkaç soru sorabilir.

Bu yüzde tüm şikayetlerinizi doğru bir şekilde doktorunuza aktarmanız gerekir.

 Eklem sıvısı ve doku örneklerinin alınması, fiziksel muayene, radyografi, laboratuvar ve kan testleri, MRG ve x-ray ışınları hastalığın teşhisini kolaylaştırmaya yardımcı olur.

Romatizma tedavisi

Romatizmanın kesin bir tedavisi olmamakla birlikte tedavi ile genelde semptomları bastırmak ve hastalığın ilerleyerek diğer organlara zarar vermesini engellemek hedeflenir.

Kortizon nedir? Neden kullanılır? Faydaları ve zararları

Romatizmal hastalıkları tedavi etmek için çeşitli ilaç tipleri reçete edilir. Bazı ilaçlar sadece ağrı ve inflamasyon gibi semptomları tedavi ederken diğerleri hastalığın seyrini değiştirebilir. Romatizma tedavisinde kullanılan ilaç grupları:

 • Reçetesiz asetaminofen gibi oral analjezikler (ağrı kesiciler) ve hastalığın altta yatan nedenini etkilemeyen oksikodon ve hidrokodon gibi reçeteli narkotikler (opioidler)
 • Topikal analjezikler
 • İbuprofen ve naproksen sodyum ve COX-2 inhibitörleri olarak adlandırılan nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar (NSAID’ler), ağrı ve inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir
 • Güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahip olan ancak uzun süre kullanıldıklarında önemli yan etkileri olan kortikosteroidler
 • Vücudun bağışıklık tepkilerini ve inflamatuar süreçlerini etkileyerek romatizmal hastalıkların ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olan anti-romatizmal ilaçlar (DMARD)
 • Biyolojik ilaçlar, vücudun inflamatuar süreçlerinde spesifik adımları hedefleyerek DMARD’ların bir alt sınıfıdır.
 • Janus kinaz inhibitörleri, vücudun bağışıklık sistemi yanıtında yer alan Janus kinaz (JAK) yollarını hedef alan yeni bir DMARD alt sınıfıdır.

Tedavi, genellikle bir ömür boyu sürer. Bazı dönemlerde semptomlar ortadan kalkabilir ancak alevlenme döneminde şiddetli bir şekilde geri gelebilirler. Bu yüzden de ilaçlarınızı bir ömür boyu düzenli bir şekilde kullanmayı ihmal etmemelisiniz!

İlaçla tedaviden yanıt alınamayan hastalarda doktor, enjeksiyonla ilaç uygulanmasına da karar verebilir. İğne ile tedavi, bir diğer alternatiftir.

Kortizon zararlı mıdır?

Uzun süreli kortizon kullanımı, kas zayıflığı, tansiyon yükselmesi, birtakım hormonal bozukluklar ve kemik erimesi gibi istenmeyen birtakım yan etkilere neden olabilir. Bu yüzden kortizon kullanan hastaların düzenli doktor kontrolüne gitmeleri ve ölçümlerini yaptırmaları önemlidir.

İlaçla tedavinin yeterli olmadığı durumlarda fizik tedavi zorunlu olabilir. Bu durumda doktorunuz, size birtakım egzersizler önerir. Bel ve boyun, bilek ve el hareketlerini içeren egzersizleri her gün düzenli bir şekilde tekrar etmeniz gerekir.

Romatizma, el ve bileklerde median sinir sıkışmasına yani karpal tünel sendromuna neden olabilir. Bu durum elinizi ve bileklerinizi kullanırken zorlanmanıza yol açabilir. İlaçla tedavinin sonuçsuz olması durumunda ameliyat olmanız gerekebilir.

Ameliyat

Söz konusu iltihaplı romatizma olduğunda tek çare ameliyat olabilir. Tendon tamiri, eklem zarının çıkarılması ya da eklem replasman tedavisi tercih edilebilir. Eklem replasman tedavisi ile hasar gören iltihaplı eklem çıkarılır ve yerine metal veya plastik parçalar yerleştirilir.

Romatizma türleri ve iltihaplı romatizma

Temelde iltihabi ve iltihabi olmayan romatizma şeklinde iki farklı romatizma tipi bulunur. Romatizma; eklem romatizması ve yumuşak doku romatizması olarak da sınıflandırılabilir.

Boyun ağrısı, bel ağrısı, kemik erimesi yumuşak doku romatizması kapsamındadır. Romatoid artrit ve osteoartrit ise en sık görülen eklem romatizmalarıdır. Tıp dünyasında tanımlanmış 200’ü aşkın romatizma çeşidi vardır.

Halk arasında en yaygın görülen romatizma türlerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

Osteoartrit

Osteoartrit, eklem ağrısı ve sertliğiyle belirgindir. Nedeni yaşlandıkça eklemlerin hasar görmesidir. Daha çok obez kişilerde görülür. Eklemlerde iltihap bulunmaz. Eklemlerde şişkinlik, eklemlerde aşırı kullanım ya da uzun süren bir dinlenme sonrası beliren ağrı, tipik belirtileridir. Ağrısız da olabilir.

Çoğunlukla kronik bir rahatsızlık olan romatoid artrit belirtileri simetrik bir şekilde gelişir. Yani sol işaret parmağı şiştiğinde genelde sol elin başparmağı da şişer.

Romatoid artrit nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri

Lupus

Lupus, tıpkı romatoid artrit gibi otoimmün bir rahatsızlıktır. Tipik belirtileri; eklem ağrısı, yorgunluk, şişlik ve lupusdöküntüleridir.

Lupus hastalığı nedir? Kimlerde görülür? Belirtileri ve tedavisi

Gut,kandaki aşırı ürik asitin eklemlerde kristalleşmeye neden olmasıdır. Ayak, el, diz, ayak bilekleri, ayak parmak uçlarını tutabilir. 40 yaş üstündeki erkekler risk altındadır.

Gut hastalığı nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Skleoderma

Bağışıklık sisteminin vücudun daha fazla miktarda protein kolejeni üretmesine neden olmasıdır. Bu durumda cilt ve kan damarları kalınlaşabilir. Kan damarlarının kalınlaşması ise yüksek tansiyona yol açar.

Enfeksiyöz artrit

Enfeksiyon kaynaklı bir iltihaplı artrit çeşididir. Diz ve kalça gibi büyük bir eklemi tutar.

Stres, gerginlik ve yorgunluk gibi etkenlere bağlı olarak kişide görülen kas tutukluğudur. Ancak bu tutukluk eklem tutukluğu ile karıştırılmamalıdır. Fibromiyaljide eklemlerde iltihap bulunmaz. 20 ile 50 yaş aralığındaki kadınlarda sıklıkla görülür.

Fibromiyalji (ağrı hastalığı) nedir? Belirtileri, nedenleri ve tedavisi

Osteoporoz

Kemik yoğunluğunun azalması anlamına gelen Osteoporoz hastalığı, halk arasında kemik erimesi olarak da bilinir. İltihaplanma olmaz. İleri dönemde kemik kırılmasına neden olabilen ve yaşlılarda sık görülen yaygın bir hastalıktır.

Osteoporoz (kemik erimesi) nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Romatizmaya ne iyi gelir?

İlaçların düzenli kullanımı, romatizma şikayetlerini hafifletebilir. Ancak ilaç kullanımı, çoğu zaman tek başına yeterli değildir. Hasta, ağrılarını şiddetlendirebilecek aktivitelerden kaçınmalı ve bol bol dinlenmelidir.

Bunun dışında kaslarını güçlendirmek adına bol bol egzersiz ve yürüyüş yapmalıdır. Ağrının giderilmesinde sağlıklı ve düzenli bir beslenme programından yararlanılabilir. Özellikle Akdeniz mutfağı, romatoid artriti doğal bir şekilde tedavi eder.

Hastaların bol bol Omega 3 içeren besinler tüketmeleri gerekir.

Fibromiyalji yani yumuşak doku romatizması, strese ve endişeye bağlı olarak geliştiğinden bu hastalar, mümkün olduğunca stresten uzak durmalıdır. Ayrıca hastalar, kaldıramayacakları kadar fazla iş yükünün altına girmemelidirler. Ek önlem olarak doktorunuz birtakım ortopedik ürünler kullanmanızı tavsiye edebilir.

Romatizma ağrılarına ne iyi gelir?

Kış aylarında havaların oldukça soğuk olması, eklem içindeki sıvıların akışını da etkiler. Doğal olarak romatizma ağrı ve sızıları da şiddetlenebilir. Soğuk havalarda mutlaka kendinizi sıcak tutmaya özen göstermeli, rüzgara maruz kalmamalısınız.

Yaz aylarında ise özellikle havanın nemli olduğu günlerde semptomlar belirginleşebilir. Böyle günlerde bol miktarda su tüketmelisinizEnginar, fasülye ve kereviz gibi Akdeniz mutfağına ait besinler tüketerek, ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

İltihaplı romatizma ağrılarına sıcak iyi gelmez. Yalnızca kısa süreliğine ağrıyı alır. Soğuk kompres, iltihaplı romatizmanın tedavisinde daha etkilidir.

Romatizma ağrıları ve hava durumu

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre yüksek basınçlı ve kuru havalarda romatizma semptomları hafiflerken, düşük basınçlı, yağmurlu ve nemli havalarda semptomlar artar.

Soğuk havalarda da belirtileri şiddetlendirir. Ancak, sağlıklı kişilerde bile hava ve basınç değişiklikleri yüzünden romatizmal ağrıların görülmesi son derece doğaldır.

Çünkü herkes, hava değişikliklerine farklı tepkiler gösterebilir.

Hamilelikte romatizma

Bazı romatizmal hastalıkların semptomları hamilelikte iyileşebilir, bazılarınınki ise alevlenebilir. Ancak, genellikle bu durum, bebeğin sağlığını tehdit etmez. Bebek doğduktan sonraki ilk birkaç günde birtakım sorunlar görülebilse de bu durum geçicidir.

Romatizmaya iyi gelen şifalı bitkiler

Özellikle Akdeniz mutfağına ait bitkilerin romatizmaya iyi geldiğine dair pek çok çalışma mevcuttur. Romatizmaya iyi gelen şifalı bitkileri ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Enginar: Bol miktarda folik asit ve kalsiyum deposu olan enginar; kemikleri güçlendirir. Başta gut hastalığı olmak üzere pek çok romatizma çeşidine iyi gelir.
 • Pancar: Karadeniz mutfağına ait pancar, romatizma ağrı ve belirtilerini gideren bir diğer şifalı bitkidir.
 • Kereviz: Ağrı ve hassasiyeti gidererek, hastanın rahatlamasını sağlar.
 • Zencefil: Kan damarlarını genişleterek dolaşımı ve kan akışını hızlandıran zencefil ve zencefil çayından romatizmanın tedavisinde yararlanılabilir.
 • Kekik yağı: Bölgesel olarak romatizmadan etkilenen bölgeye sürüldüğünde ağrıları kısa bir sürede hafifletir.

Kuşkonmaz, karanfil, papatya çayı ve domates romatizmayı doğal bir şekilde tedavi eden diğer besinlerdir.

Romatizmal hastalıkla yaşamak

Özellikle gut atakları gibi bazı romatizma çeşitleri, kişinin yaşam sevincini kırabilir. Kişi, sabahları yataktan kalkmak, hatta hareket etmek bile istemeyebilir.

Kişi, sağlıklı bir beslenme ve egzersiz programı ile hastalığından tam anlamıyla kurtulamasa da belirtileri hafifletebilir.

Bu noktada hiçbir zaman yalnız olmadığınızı unutmamalı, moralinizi yüksek tutmaya özen göstermelisiniz.

Aksi halde moral bozukluğu yüzünden özellikle yumuşak doku romatizma çeşitlerinin şiddetinin artmasına yol açabilirsiniz.

Romatizma hastalarına öneriler

 • Akdeniz mutfağı ağırlıklı beslenin.
 • Haftada en az 2 kez balık tüketin.
 • Gün içerisinde 30 dakikalık yürüyüşlere çıkın.
 • İş hayatınızda kendinizi fazla yormayın. Dinlenme ve çalışma saatlerinizi dengeleyin.
 • Fitness gibi hafif egzersizlere odaklanın. Ağır egzersizlerden kaçının.
 • Periyodik olarak doktor kontrolüne gitmeyi unutmayın.
 • Stresi hayatınızdan çıkarın. Stresle mücadele edebilmek adına yoga ya da meditasyona başlayabilirsiniz.
 • Sigara kullanma alışkanlığınızı bir an önce bırakın.
 • Soğuk havalarda mümkün olduğunca sıkı giyinin.
 • Papatya çayı ve zencefil çayı gibi sizi rahatlatan çayları gün içerisinde 2-3 bardak olacak şekilde tüketin.
 • Bol bol yüzün!

Kaynaklar 1- Rheumatology and Rheumatic Diseases 2- Rheumatism 3- What Is Inflammatory Rheumatism?

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/romatizma-nedir-neden-olur-belirtileri-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..