Ekşi Mayalı Tam Fırın Ekmeği

İstanbul’un Leziz Ekşi Mayalı Ekmek Yapan Fırın ve Atölyeleri

Ekşi Mayalı Tam Fırın Ekmeği

Yapım süreci uzun saatlere yayılan bir mayalanma süreciyle başlayan ve ekmek ustasının maharetli elleriyle yoğrulup şekillenen bu leziz ve kıtır ekmekler tam buğday unu ve çavdar unu gibi bileşenlerle hazırlandığı için beyaz ekmekten de çok daha sağlıklı.

Bu sebeple pek çok restoranın da ekmek seçimi ekşi mayalı ekmek yönünde olmaya başladı. Hal böyle olunca biz de İstanbul’un en iyi ekşi mayalı ekmeklerini yapan fırınlarının peşine düştük ve size denemen lazım dediğimiz bir liste hazırladık.

Mitte Brot

Maslak’taki atölyelerinde üretim yapan Mitte Brot aslında şehrin önde gelen mekanlarına ekşi mayalı ekmek sağlıyor. Petra Coffee ve Gram, nefis ekmeklerini tadabileceğiniz mekanlardan bazıları.

Ama internet üzerinden ulaşarak bireysel siparişler de verebiliyorsunuz.

Kullandıkları organik unlar ile çeşit çeşit ekşi mayalı ekmeğin yanı sıra biscotti, granola, kurabiye, fıstık ezmesi gibi taze ürünler de bulabilirsiniz.

İstanbul’un En İyi Ekşi Mayalı Ekmek Yapan Fırın ve Atölyeleri | Mitte Brot

 • Adres: Maslak, 100.yıl sanayi sitesi 52.Sk. 3/1, Maslak
 • IG: @mittebrot

Urban Bread

Profesyonel iş yaşamlarını iyi ve sağlıklı ekmeğin peşinden giderek ekmekçi olarak devam ettiren iki ortak, geçtiğimiz Ocak ayında Gayrettepe’de açtıkları dükkanlarında harika işler çıkarıyorlar.

Siyez, tam buğday, kavılca ve karabuğday gibi katkısız doğal unları köklü bir ekşi mayayla işleyerek farklı çeşitlerde ekmekler üretiyorlar.

Uzak semtlerden bile müdavimleri olan Urban Bread’in çeşitli ekşi maya ekmeklerinin yanında kendi yaptıkları kombu çayı, kurabiyeleri, kekleri ve benzer lezzetleri de bulunuyor.

İstanbul’un En İyi Ekşi Mayalı Ekmek Yapan Fırın ve Atölyeleri | Urban Bread

 • Adres: Gayrettepe Mahallesi, Fuat Sarp Sokak No:4 D:no 4 H, Beşiktaş
 • IG: @urban_bread

Bröd

Nişantaşı’nın nefis ekmekçisi Bröd aynı zamanda ürettikleri ekşi mayalı ekmeklerle leziz kahvaltılar ve öğle yemekleri tadabileceğiniz bir mekan. Ekmeklerin günlük olarak fırından çıktığı ve siparişlerin anlık olarak taze bir şekilde hazırlandığı Bröd’ün bagetlerini özellikle denemenizi tavsiye ederiz.

İstanbul’un En İyi Ekşi Mayalı Ekmek Yapan Fırın ve Atölyeleri | Bröd

 • Adres: Teşvikiye Mh. Hacı Emin Efendi Sk. No:75 Nişantaşı
 • IG: @brod_nisantasi

Grandma Bakery & Cafe

Teşvikiye’de açıldığı günden beri hem semt sakinlerinin hem de mahalleyi ziyarete gelenlerin en sevdiği noktalardan bir olan Grandma, klasik ekşi mayalı ekmekleri ile kendine müdavim bir kitle edindi.

Günlük olarak ekmek alabileceğiniz mekanın aynı artizan bakış açısıyla ürettiği kruvasanları, tatlıları, sandviçleri ve hafif salataları da bulunuyor.

Mekanın Akmerkez’de bir şubesi ve Bebek’te de Grandpa Coffee & Eatery adında kardeş bir işletmesi de bulunuyor.

İstanbul’un En İyi Ekşi Mayalı Ekmek Yapan Fırın ve Atölyeleri

Breadtaking

Balat’ta ekşi mayalı ekmek ve artizan fırın ürünleri üreten bir atölye olarak yola çıkan ve lezzetlerini pek çok mekanla buluşturan Breadtaking artık Emirgan’daki yeni yerinde hizmet veriyor.

Hem de nefis bir menüyle! Ekşi mayalı ekmekler ile nefis kahvaltılar ve mini öğlen menülerinin mevcut olduğu mekandan günlük taze ekmekler de alabilirsiniz.

Her gün taze hazırlanan tatlılara da göz atmayı unutmayın.

İstanbul’un En İyi Ekşi Maya Ekmek Yapan Fırın ve Atölyeleri | Breadtaking İstanbul’un En İyi Ekşi Maya Ekmek Yapan Fırın ve Atölyeleri | Breadtaking

 • Adres: Balat Mahallesi, Ayan Cd. No:8, 34087 Fatih
 • IG: @breadtaking

Eppek

Atalık buğdaylardan ekşi mayalı ekmek yapmak üzere yola çıkan Eppek, ekmeklerini hiçbir rafine ürün kullanmadan yapıyor.

Cevizli tam buğday, kara çavdar, karakılçık tam buğday ve kuru domatesli-biberiyeli gibi ekmekleri bulunan Kızıltoprak’taki mekanın Avrupa yakasından bile müdavimleri var.

Doğal yaşamın ve beslenmenin de savunucularından olan mekanda Sinek Sekiz Yayınevi’ne ait kitaplar, doğal sabunlar ve mevsimsel olarak fermente ürünler de bulabilirsiniz.

İstanbul’un Ekmek Yapan Fırın ve Atölyeleri | Eppek İstanbul’un Ekmek Yapan Fırın ve Atölyeleri | Eppek

 • Adres: Fenerbahçe Mahallesi, Itri Dede Sokağı No:22, 34726 Kadıköy
 • IG: @eppek

Naan Bakeshop

Yıllar önce Reşitpaşa’da başlayan Naan’ın hikayesi Moda’da devam ediyor.

Mahalleliyi ekşi mayalı ekmeğin müthiş lezzeti ve kokusu ile tanıştıran Naan’ın en iyi yanlarından biri de mekanda ekmek almanın dışında oturup menüsündeki tatları da deneyebilecek olmanız.

Nefis ekmekler ile yapılan kahvaltı, günlük hazırlanan sandviçler ve her biri ayrı lezzetteki tatlılar ile Naan, Moda’ya yolunuz düştüğünde mutlaka uğrayacağınız noktalardan olacak.

İstanbul’un En İyi Ekşi Mayalı Ekmek Yapan Fırın ve Atölyeleri | Naan Bakeshop

 • Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Cd. No:113, 34710 Kadıköy
 • IG: @naanbakeshop

Sour & Sweet Artisan Bakery

Bir artizan fırından beklenecek her şey var bu mekanda: Nefis tatlılar, çıtır kruvasanlar, Fransız usulü tartlar ve tabii ki asıl konumuz olan ekşi mayalı ekmekler.

Yabanmersinli ve cevizli, zeytinli, %100 siyez gibi ekşi mayalı ekmek seçenekleri bulunan fırının baget ekmeklerine sandviçleri de çok seviliyor.

Caddebostan civarında yaşıyorsanız en kısa zamanda keşif listenize eklemelisiniz.

İstanbul’un En İyi Ekşi Maya Ekmek Yapan Fırın ve Atölyeleri | Sour & Sweet Artisan Bakery

 • Adres: Caddebostan Mahallesi, Plaj Yolu Sk., No:8/A, Kadıköy
 • IG: @ss_sourandsweet

Jüli Bakery

Küçük bir aile işletmesi olan Jüli Bakery, nefis ekşi mayalı ekmeklerinin yanı sıra ekşi mayayı poğaça, pizza, kruvasan gibi ürünlerin hamurunda da kullanarak farkını ortaya koyuyor. Anne eli değmiş kahvaltılar, tatlılar ve ekşi mayalı ekmek alışverişi için bu tatlı mekanı denemeniz lazım diyoruz.

İstanbul’un En İyi Ekşi Maya Ekmek Yapan Fırın ve Atölyeleri | Jüli Bakery

 • Adres: Kozyatağı Mahallesi, Cemil Akdoğan Sokak, No 16/B, Kadıköy
 • IG: @julibakerys

Mahallemin Ekmeği

Göztepe’deki minik fırın ve atölye Mahallemin Ekmeği, ismindeki gibi tam bir mahalle mekanı.

Mahalleliyi her gün taze ve çıtır ekşi mayalı ekmekler ile buluşturan dükkanda zaman zaman ekşi mayalı ekmek yapımı atölyeleri de düzenleniyor.

Ücretsiz olan bu workshopların amacı ekşi maya lezzetini daha fazla insana anlatmak ve tabii ki tattırmak. Ekmeklerini artık farklı mekanlarda da bulmak ve tatmak mümkün.

İstanbul’un En İyi Ekşi Mayalı Ekmek Yapan Fırın ve Atölyeleri | Mahallemin Ekmeği

240 Derece

Ekşi mayalı ekmek konusuna farklı bir boyut kazandıran 240 Derece, klasik ekmeklerin yanı sıra domatesli-biberiyeli, zeytinli, üzümlü-cevizli, yabanmersinli-fındıklı ekmekleriyle lezzetlerine hayran bırakıyor.

Bununla beraber kavılca, siyez, karabuğday gibi farklı unlardan yapılmış özel ekmekleri de bulabilirsiniz. Kendi yapımları pesto sos, fıstık ezmesi veya muhammara gibi ürünleri de ekleyerek nefis öğünler hazırlayabilirsiniz.

İnternetten sipariş üzerine ekmeklerinizi adresine gönderen 240 Derece’nin Yeşilköy’de bir dükkanı da bulunuyor.

İstanbul’un En İyi Ekşi Mayalı Ekmek Yapan Fırın ve Atölyeleri | 240 Derece

 • Adres: https://www.240derece.com/
 • IG: @240derece

Pekmek

“Babadan kızına ekmek” diyerek yola çıkan Pekmek’in hikayesi tam da sloganındaki gibi gelişiyor.

Küçük kızına sağlıklı, katkısız, işlenmemiş ürünlerle yapılmış ekmeğin peşine düşen bir baba uzun araştırmalar sonucunda Anadolu’da yüzlerce yıllık geçmişe sahip bir ekşi mayaya ulaşıyor.

Ardından üretime başlıyor ve kısa zamanda müdavimleri oluşuyor. Siyez unundan yapılan Pekmek ekmeklerini sipariş üzerine alabilirsiniz.

İstanbul’un En İyi Ekşi Mayalı Ekmek Yapan Fırın ve Atölyeleri | Pekmek

 • Adres: [email protected]
 • IG: @pekmekbakery

Ali’nin Ada Ekmeği

Listemizin İstanbul’da ikamet etmeyen ama şehirde rahatlıkla bulunabilen bir ismi var sırada.

Sosyal medyada Alishiro ismiyle tanına Ali Erol’un Bozcaada’da uzun yıllar süren ekşi mayalı ekmek üretimi artık Nazilli’de İpek Hanım Çiftliği’ndeki atölyesinde devam ediyor.

Çiftliğin İstanbul’daki dükkanlarında satılan ekmekleri e-mail yoluyla da sipariş edebiliyorsunuz. Doğal bir ortamda en taze ve katkısız malzemelerle üretilen bu ekmekleri bir an önce deneyin deriz.

İstanbul’un Ekmek Yapan Fırın ve Atölyeleri | Ali’nin Ada Ekmeği

 • Adres: https://alininadaekmegi.com/ 
 • IG: @alishiro

Pelin’in Ekmeği

Etiler ve Arnavutköy arasında gözden uzak bir sokakta bulunan Pelin’in Ekmeği kısa sürede kulaktan kulağa yayılan bir üne sahip.

Öncelikle yakınlarına pişirdiği ekşi mayalı ekmekler ile hobi olarak ekmek dünyasına adım atan Pelin Akün, aldığı olumlu yorumlar ve artan siparişler ile bir mahalle fırını açmaya karar vermiş.

Siyez, kavılca, tam buğday, çavdar ve daha pek çok farklı undan ekmeklerin olduğu fırından ekşi mayalı poğaça, granola, mahlepli çörek gibi ürünler de çıkıyor. Uzaktan sipariş edebileceğiniz gibi yolunuz fırına düştüğünde bir kahve de içebilirsiniz.

İstanbul’un Ekmek Yapan Fırın ve Atölyeleri | Pelin’in Ekmeği Pelin’in Ekmeği

 • Adres: Kültür Mah. Suna Sok. No:56 Arnavutköy
 • IG: @pelininekmegi

Источник: https://denemenlazim.net/eksi-maya-ekmek-firin-ve-atolyeleri/

Ekşi Mayalı Beyaz Ekmek Tarifi

Ekşi Mayalı Tam Fırın Ekmeği

Anasayfa / Tarifler / Hamur İşi Tarifleri / Ekşi Mayalı Beyaz Ekmek Tarifi

Fransız baget ekmek tarifinden sonra yeni bir Ekşi mayalı Ekmek tarifim daha var bugün. Tarifle ilgili püf noktalarına geçmeden önce Ekşi mayalı Ekmek tariflerimle ilgili genel bir şeyler söylemek isterim. Bu tarifleri mutlak tarifler olarak düşünmeyin.

Yani Ekşi mayalı BeyazEkmek yapmak için her seferinde bu tarifteki adımları takip etmeniz gerekiyor veya bu adımları kullanarak başka ekmekler yapamazsınız gibi bir şey yok.

Farklı ekmek tariflerimde ekşi mayalı ekmek yapmak için kullanılan farklı yöntemleri anlatmaya çalışıyorum, çalışacağım.

Güzel bir ekmek yapmanın tek bir yolu, tek bir yöntemi yoktur. Eğer birkaç şartı yerine getirirseniz ne yaparsanız yapın lezzetli bir ekmeğiniz olacaktır.

Öncelikle aktif ekşi Maya kullanmalısınız.

Aktif Ekşi Maya Ne Demektir?

Ekşi mayayı buzdolabında saklıyoruz bildiğiniz gibi. Buzdolabında, soğuk bir ortamda beklediği için aktivitesi azalır. Aktif hale gelmesi için beslenip oda sıcaklığında beklemesi gerekir.

Bu nedenle ekmek yapımına başlamadan önce, buzdolabında bekleyen mayanızdan ekmekte kullanmanız gereken aktif ekşi Maya miktarının üçte biri kadarını ayrı bir kaba alıp kendi ağırlığı kadar su ve un koyup karıştırmalı ve oda sıcaklığında 6-8 saat kadar bekletmelisiniz.

Daha net anlamanız için örneklendirerek anlatayım. Bu tarif için 150 g aktif ekşi mayaya ihtiyacımız var örneğin.

Bunu elde etmek için buzdolabındaki mayadan 50 g mayayı küçük bir kavanoza alıp içine 50 g un ve 50 g su koyup karıştırdıktan sonra üzerini örtüp oda sıcaklığında 6-8 saat, iyice köpürüp seviyesi yükselene kadar bekletmelisiniz. Bu süre sonunda elde ettiğiniz maya aktif ekşi mayadır.

İkinci olarak maya ve diğer malzemeleri homojen biçimde karıştırmalı ve hamuru yeterli miktarda yoğurup gluten yapısını güçlendirmelisiniz. 3-4 dakikalık bir katlamalı yoğurma ve sonrasında iki üç kez kısa katlama yapmak yeterli olacaktır.

Çok daha uzun süre yoğurup katlayarak ya da su miktarı fazla ama başa çıkması zor bir hamur ile size sanatsal fotoğraflar sunacak, kocaman gözenekli ekmekler yapabilirsiniz.

Ama sadece sevdiklerinizle birlikte oturup keyifle yiyeceğiniz lezzetli ve yumuşacık ekmekler yapmak için buna ihtiyacınız yok.

Son olarak ekmeği yeterli ve sadece yeterli miktarda bekletmelisiniz. Yani ne gereğinden az ne de gereğinden fazla. Az bekletirseniz gerekli gluten yapısı oluşmaz ve ekmeğiniz kabarmaz.

Bu da ekmeğinizin sert olmasına neden olur. Gereğinden fazla bekletirseniz de ekşi maya bakterileri tüm gluteni yer ve ekmeğiniz yine güçlü kolonlarını kaybederek söner.

Yine sert bir ekmek yapmanıza neden olur.

Ekmeğiniz pişerken fırına su koymak kabuğunu nemli tutar ve ince ve çıtır kabuklu bir ekmeğe sahip olmanızı sağlar.

Afiyetle kalın…

 • 150 g aktif ekşi maya,
 • 400 g standart Beyaz un,
 • 300 g soğuk su,
 • 1 tatlı kaşığı tuz.

Benzer Tarifler

 1. Maya, su ve unu derin bir kapta homojen bir şekilde karıştırın,
 2. Üzerini streç filmle örtüp 30 dk kadar dinlendirin,
 3. Hamuru unladığınız tezgaha alıp tuzu üzerine serpin ve 3-4 dk.

  kadar katlayarak ve gerektiğinde unlayarak yoğurun,

 4. Hamuru kaba geri koyup streç filmle örtün ve 1 saat dinlendirin,
 5. Üzerini açıp kaptan çıkarmadan alttan alıp üste koyarak 10-15 kez katlayın,
 6. Aynı katlama işlemini birer saat arayla iki kez daha yapıp yine üzerini örtün ve buzdolabına kaldırın,
 7. 12 saat dinlendirip buzdolabından çıkarın katlayarak yoğurun,
 8. Yuvarlak ve derin bir kabın içine temiz bir mutfak bezi yerleştirip üzerine ince bir tabaka halinde un serpin,
 9. Hamuru dikdörtgen şeklinde yayın,
 10. Uzun kenarlarından ortaya katlayın,
 11. Kısa kenarından rulo şeklinde sarın,
 12. İki avucunuzun arasına alıp alta doğru toplayıp çevirerek üstü pürüzsüz bir yuvarlak haline getirin,
 13. Pürüzsüz kısmı altta kalacak şekilde unladığınız kabın içine yerleştirin,
 14. Üzerini örtüp buzdolabında 12 saat daha dinlendirin,
 15. Fırını içinde fırın taşı veya tepsisiyle birlikte 220 dereceye ısıtın,
 16. Ekmeği ters çevirerek kızgın tepsiye veya taşa yerleştirin,
 17. Dilerseniz üzerini bir jiletle boydan boya çizin veya minik çizikler atarak şekil yapın,
 18. Fırının dibine fırına girmeye uygun bir kabın içinde birkaç bardak kaynar su koyup fırının kapağını kapatın,
 19. Üzeri kızardıktan sonra ısıyı 160 dereceye düşürüp 30-35 dk. daha pişirin.

Afiyet olsun…

Click here to see the recipe in English

Источник: https://www.kevserinmutfagi.com/eksi-mayali-beyaz-ekmek-tarifi.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.