El Ağrısı Deyip Geçmeyin

Bilek Ağrısı Neden Olur? Bilek Ağrısı Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

El Ağrısı Deyip Geçmeyin

Bilek ağrısı temel olarak iki nedenden kaynaklanır. Birincisi, travmalar yani yaralanmalardan (düşme, çarpma, vurma, kesilme, kırılma, çıkma ve incinme gibi) olaylardan dolayı bilek ağrısı olur. Travmalar harici daha sık görülen bilek ağrısı nedenleri de farkında olmadan bileğin zorlanması sonucunda ortaya çıkan ağrılardır.

Son yıllarda bilgisayar kullanımının çok fazla artması ve bu durumda uygun pozisyonlarda oturmaya dikkat edilmemesi bilek ağrısının son yıllarda görülen önemli nedenlerinden biridir. El bileği kistleri, en sık bilek ağrısı yapan nedenler içinde yer alır.

Bu kistlerin bazıları dışarıdan bakıldığında görülebilen kistlerdir. Fakat el bileğinde daha fazla ağrıya neden olan kistler tıpta okült ve ganglion kisti denilen yani gizli kist olarak bilinen kistlerdir. Eskiden bu kistleri tanımak daha zordu.

Fakat son yıllarda emar denilen (MRI) görüntüleme yöntemi ile muayenede görülmeyen bu kistler daha kolay görülmektedir.

Ayrıca tendinit denilen, tendon kaslarının zorlanması ve bazı hareketlerin tekrarlanması nedeni ile bilek ağrısına neden olur. El bileğini oluşturan kemiklere bağlı bazı hastalıklarda bilek ağrısına neden olur.

Karpal tünel sendromu diye bilinen bileklerde sinir sıkışmasına bağlı, özellikle kadınlarda daha sık görülen bu durumda el bileği ağrısına neden olur. Daha önce geçirilmiş küçük kırıkların, çıkıkların sonradan ağrıya neden olması şeklinde bilek ağrısı meydana çıkabilir.

Bilek ağrılarının diğer bir nedeni de artritlerdir. Artritler genellikle küçük eklemleri tutabileceği gibi, el bileği hastalıklarının kökeninde artritler araştırılmalıdır. El bileği ağrısına yol açan diğer bir hastalık ise keinböck hastalığıdır.

Keinböck hastalığı el bileğinde lunatum adı verilen kemikte kan eksikliği nedeni ile kemik dokusunun ölmesidir.

Bilek ağrısı için doktora gitmek gerekir mi?

Bilek ağrısının nedeni biliniyor ise (bir yere çarpma, üzerine bir şeyin düşmesi, zorlama ve burkulma gibi) bir nedenden dolayı bilekte ağrı başlamış ise doktora gitmeden5-7 gün beklenebilir.

Bu bekleme sürecinde basit ağrı kesiciler almak, elastik bandaj ile sarmak, ağrıyan bölgeye soğuk kompres veya ağrı kesici merhemler uygulamak ağrıyı azaltabilir ve bu şekilde 5-7 gün içinde ağrının geçmesi beklenir.

Eğer bilekteki ağrı bu süre içinde geçmez ise mutlaka bir ortopedi veya el cerrahisi uzmanına baş vurmak gereklidir.

Bilek ağrısının nedeni belli değil ise zaman kaybetmeden doktora gitmek daha doğru bir seçim olur. Çünkü birçok nedenden dolayı bilek ağrısı ortaya çıkabilir.

Bizzat bileğin kendisinden kaynaklanan ağrı olabileceği gibi, sinirlere bağlı, eklemlere bağlı, kemiklere bağlı, kistlere bağlı bilek ağrısı olabilir.

Bu nedenle bilekte ortaya çıkan ağrının nedeni bilinmez ve uzun süre geçmez ise mutlaka doktora gitmek önemlidir.

Bilek ağrısı nasıl tedavi edilir?

Bilek ağrısı tedavisi

Bilek ağrısının nasıl iyileşeceği, bilek ağrısına neden olan faktöre göre değişiklik gösterir. İnsanların günlük yaşantısında bilek ağrısına etken olan faktörler genellikle travmatik faktörlerdir.

Bilek ağrısının nedeni travmatik nedenler ise, en önemli tedavi el bileğinin dinlendirilmesidir. Bileği dinlendirmek için kullanılan bazı elastik bandajlar ve ateller vardır. Elastik bandaj ile sarılan ya da atel takılan el bileği çok fazla hareket etmeyeceği için dinlenmiş olur.

Bu gibi önlemlerden sonra, bazı antiinflamatuar ilaç tedavileri ve merhemler kullanılır. Özellikle travmatik olgularda soğuk jel paketler cilt ile arasına bir bez ya da havlu koyarak kompres uygulamak oldukça rahatlatıcı olur. Soğuk buz kompresi bölgede en fazla 20 dakika bekletilir ve en az 4 saate bir uygulanır.

Ayrıca travmadan 48 saat sonra soğuk uygulamaya gerek yoktur.

Eğer bilek ağrısının nedeni ganglion kisti ve diğer kistler ise, bu durumda kist takip sürecine alınır ve ilaç tedavisi verilebilir. Kist bazen kendiliğinden kaybolabileceği gibi, bazende çok fazla büyüyebilir. Çok büyümüş ve geçmeyen, çok ağrı yapan kistlerde enjeksiyon ile kistin boşaltılması işlemi ya da cerrahi tedavi uygulanabilir.

Bilek ağrısının nedeni tendinit ise, ılık kompres uygulaması, ağrı kesiciler, ödem oluşur ise enjeksiyon ile sıvıyı çekme ve bu tedavilerin yetmediği durumlarda cerrahi tedavi uygulanır.

Bilek ağrısının nedeni karpal tünel sendromu ise, sinir sıkışmasını önleyici ilaç tedavisi, gece atelleri ve şikayetler geçmez ise cerrahi tedaviye gerek duyulur.

Bilek ağrısının nedeni keinböck hastalığı ise, ilaç tedavisi, fizik tedavi, ağrısı ve şikayetleri geçmeyen hastalarda cerrahi tedavi uygulanır.

Bilek ağrısının nedeni artrit ise, ilaç tedavisi, bileği dinlendirmek, egzersiz, fizik tedavi, stresi azaltma, sağlıklı beslenme ve gereken durumlarda cerrahi tedavi uygulanır.

Ganglion kisti nedir?Karpal tünel sendromu–Keinböck hastalığı

Источник: //www.saglikocagim.net/bilek-agrs-neden-olur-bilek-agrs/

El Bileği ve El Ağrısı Neden Olur?

El Ağrısı Deyip Geçmeyin

Elleriniz ve bileklerinizde şişme, güçsüzlük veya hissizlik olabilir ve bazı durumlarda onları kullanamayabilirsiniz. Bu yazımızda, bu soruna yol açan nedenlerden ve aklınızda tutmanız gereken olası tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Şimdi söyleyeceğimize şaşırabilirsiniz ama eliniz vücudunuzun en komp bölgelerinden biridir: 19 kemik, 17 eklem ve 19 kas içerir. Eğer bunlardan birisi hasar görürse bu durum kesinlikle elinizle ve el bileği yardımıyla yaptığınız tüm hareketleri etkileyecektir. İşte size bu ağrıların nedenleri…

El ve Bilek Ağrısı: Neden Kadınları Daha Sık Etkiler?

Sık görülen sorunlardan bazıları; el ve bilek ağrısı, eklem ağrısı, geceleri tahammül edilemeyen karıncalanma hissidir. Bunların hepsi kadınların daha yatkın olduğu dejeneratif bir hastalığa bağlıdır.

Kadınların kıkırdakları, kemikleri ve eklemleri erkeklerinkinden daha önce aşınmaya başlar, kadınlar kalsiyum eksikliğine yatkındır ve ayrıca menopoz yaklaştıkça hormonal nedenler de bu ağrıya neden olabilir.

Ayrıca kalıtsal faktörlerin de bunun üzerinde etkisi söz konusudur. Elleriniz her zaman hareket halindedir ve aşınmaya başlamadan önce eklemlerdeki karmaşıklık sorun yaratır. Bu da ellerin fonksiyonlarının değişmesiyle sonuçlanır.

Başparmak Artriti

El bileği ekleminde ve başparmağın tabanında artroza bağlı olarak gelişir. Yaklaşık 40 yaş civarında oluşma eğilimindedir. Bu durum; eklemi çok zorlamaktan, çalıştığınız işte, hatta stresten bile meydana gelebilir.

Karpal Tünel Sendromu

Genelde el bileğinde tarif edilemeyen ağrı veya rahatsızlık hissi olarak başlar. Yavaş yavaş tüm ele ve sonra kola yayılır. Geceleri parmaklarda karıncalanma ve hissizliğe neden olur. Cisimleri kavrarken zayıflık hissedilebilir veya ince motor becerilerde (küçük şeyleri tutma veya kavrama) kayıp gözlenebilir.

Karpal tünel sendromu kadınlar arasında yaygın bir problemdir. Bazen klavyede uzun saatler boyunca çalışma, sürekli eli sıkmayı gerektiren durumlar veya parmakları çok fazla hareket ettirme sonucu oluşabilir. Ancak normalde aşınma ve yıpranma ile ilişkili kalıtımsal bir tarafı vardır.

Ganglion Kisti

El bilekleri veya parmak eklemlerinde içi sıvı dolu küçük çıkıntılar belirir. Normalde bunlar tendonların üzerine yerleşir ve pek ağrılı olmasalar da rahatsızlık hissi verirerek zayıflığa yol açarlar.

Ganglion kistlerinin kaynağı bilinmemekle birlikte eklemler veya tendonların örttüğü artrit veya küçük lezyonlarla ilişkilidir. Tedavi hastaya bağlıdır, bazen antiinflamatuar verilir, bazen kendiliğinden iyileşir. Diğer olgularda sıvıyı boşaltmak için ufak bir operasyon gerekebilir ancak bu tekrar oluşmamasını garanti etmez.

Tetik Parmak

Çok sık görülür ve ağrılıdır. Parmak kıvrık bir pozisyonda kalır ve düzleştirilemez. Parmağın tendonunu saran kılıfın sertleşmesi sonucu ortaya çıkar.

Tetik parmak el işi yapanlarda, elin zarar görmesiyle sonuçlanan tekrarlayıcı hareket gerektiren işlere bağlı oluşum gösterir. Kas ve tendonlarda artrit veya iltihaplanmaya yatkınsanız, parmağınızda bu sorun ortaya çıkabilir.

El Bileği Tendiniti

Belirtileri çok sık görülür ve herkesin en azından bir kez başına gelmiştir: Başparmağın tabanının 1 santimetre altında yerleşmiş şişlik, parmaklar sıkma veya başka hareketler şeklinde bir araya getirildiğinde ağrı bazı belirtileridir.

Tendinit ters bir harekete, fazla ağırlık kaldırmaya bağlı olma eğilimindedir. İltihaplanma çok ağrılıdır ve kola yayılabilir.

Bilgiler ve Tedavi Yolları

El ve el bileği ağrısı, eğer artritle ilişkili eklem problemlerine bağlıysa çözmesi çok zordur. Bazen istediğiniz sonuçları sadece cerrahi operasyonla elde edersiniz, ancak daha kaliteli bir yaşam ve hareketlilik de sağlarsınız.

Size tanıyı koyan ve izleyeceğiniz yolu gösteren kişi her zaman doktorunuz olmalıdır. Biz sizlere ancak ağrı ve iltihabınızı azaltmada kullanabileceğiniz basit beslenme önerilerinde bulunabiliriz.

Keten tohumu yağı

İltihabı azaltmaya yardım eden doğal bir tedavidir. Uzmanlara göre bir ay boyunca her sabah 1 çorba kaşığı keten tohumu yağı tüketimi belirgin olarak iltihabı azaltır.

 B6 Vitamini

Eklem, kemik ve tendonlar için temeldir. İltihabı önler, el ve el bileği ağrısının pek çok semptomunu azaltır. Muz, yapraklı sebzeler ve tavuk göğsü yiyebilirsiniz. Eczane ve doğal ürünler satan dükkanlarda B6 vitamininin hap formunu bulabilirsiniz. Günde 2 mg alın.

Omega 3

Omega 3 yağ asitleri balıkta bolca bulunur. Sahip oldukları büyük anti-inflamatuar etki sayesinde osteoartritin doğal tedavisinde temeldir. Eklem ağrısını da azaltırlar.

Ayrıca bakınız: Eklem İltihabını Neler Tetikler?

Kiraz

Pek çok çalışma kiraz yemenin (iki ay boyunca) osteoartrit ağrısını azaltarak hareket kabiliyetini arttırdığınıgöstermektedir. Günde 10 kiraz yemek şiddetle tavsiye edilmektedir.

Eğer kiraz bulamıyorsanız veya çok pahalıysa, eklem ve iltihap rahatsızlığı olanlar için tablet formunu da bulmanız mümkün.

Источник: //sagligabiradim.com/el-ve-el-bilegi-agrisi-neden-olur/

Поделиться:
Нет комментариев

    Leave a Reply

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

    ×
    Рекомендуем посмотреть