El bileğinden (radial) anjiyo nedir? Nasıl uygulanır?

Anjiyo Nedir ve Nasıl Yapılır?

El bileğinden (radial) anjiyo nedir? Nasıl uygulanır?

Ateroskleroz arterlerin yani atar damarların sertleşmesi veya tıkanması olarak tanımlanır. Kalp damarlarındaki ateroskleroz kalbe giden kan akışını sınırlayabilir. Kalp damarlarındaki bu daralma veya tıkanmalardan sorumlu olan damar iç çeperinde oluşan yağ ve kireç içerikli plaklardır. Ateroskleroz kalp, bacaklar, beyin, böbrek ve diğer organların damarlarını etkileyebilir.

Aterosklerotik kalp hastalığı (koroner arter hastalığı) koroner yani kalbi besleyen arterlerin daralması veya tıkanmasıdır. Koroner arterler kanın serbestçe akabildiği boş tüpler gibidir. Normalde, koroner arterlerin duvarları pürüzsüz ve elastiktir.

Arterlerin iç çeperinin yapısal özellikleri bozulduğunda ateroskleroz oluşur, damar kalınlaşır, yağ birikir, plak oluşur ve bu plaklar kan akışını kısıtladığı için kalp kasının oksijenlenmesi engellenir. Oksijenden zengin kan kalp dokusunu besleyemediği zaman anjina denilen göğüs ağrısı meydana gelir.

Koroner arterlerin aniden tıkanması durumunda kalp krizi (kalp kası hasarı) ortaya çıkabilir.

Soldaki resimde kalbi besleyen koroner damarda yağlanma sonucu gelişmiş daralma (koroner arter hastalığı) görülmektedir. Orta ve sağdaki resimde ise koroner girişim (balon ve stent) sonrası daralma açılmış ve kan akımı tekrar normale dönmüştür. 

Anjiyo nedir?

Koroner anjiyografi (ayrıca kardiyak kateterizasyon veya anjiyo da denir) kalp damarlarınızı ve fonksiyonunu değerlendirmek için yapılan girişimsel bir görüntüleme yöntemidir. Kardiyak kateterizasyon yapılmasının amaçları:

 1. Koroner arter hastalığının, kalp kapak hastalığının veya aort damarı hastalığının tanısını koymak ve ciddiyetini belirlemek için
 2. Kalp kası fonksiyonunu değerlendirmek için
 3. İleri tedavi (koroner balon anjiyoplasti ve stent, koroner bypass ameliyatı, kalp kapağı için girişimsel veya cerrahi müdahale) yöntemlerini belirlemek için

Koroner anjiyografi sırasında kasık veya koldaki atardamara ince, yumuşak plastik bir sheat (kılıf) yerleştirilir. Bu kılıfın içinden yine yumuşak ve ince plastik içi boş kateterler vasıtasıyla kalp damarlarının çıkış yerine ilerletilir. Kateter özel bir x-ray (röntgen) makinesi yardımı ile koroner arterlere yönlendirilir.

Kontrast materyal (anjiyo boyası) kateter yoluyla enjekte edilir ve hareketli röntgen filmleri dijital ortamda kaydedilir. Prosedürün bu bölümüne koroner anjiografi denir.

Bu görüntülere ek olarak bazı özel durumlarda ileri görüntüleme ve değerlendirme yöntemleri olan intravasküler ultrason (IVUS), optik koherans tomografi (OCT) veya fraksiyonel akım rezervi (FFR) ölçümleri de yapmak gerekebilir.

IVUS koroner damar içinde ultrason ile daha ayrıntılı görüntüler elde edilmesini sağlar. OCT özel bir ışık kaynağı ile damarın iç çeperi hakkında detaylı bilgiler vermektedir.

FFR ise kan akımının özelliğini ölçerek görüntülenen daralmanın ciddiyeti konusunda bilgiler verir. Bu ileri değerlendirme yöntemleri çok özel cihazlarla tecrübeli merkezler ve operatörler tarafından yapılması önerilmektedir.

Üstteki resimde koroner anjiyo filminin ekrandaki görüntüsü izlenmektedir.

Anjiyo bir cerrahi işlem midir?

Hayır. Kardiyak kateterizasyon ve koroner anjiyo göğüs açılarak yapılmadığından ve herhangi bir yara oluşmadığından dolayı cerrahi işlem olarak kabul edilemez. İşlem süresi ameliyata göre çok daha kısadır.

Anjiyo esnasında uyanık olacak mıyım?

Evet. Eğer tedirginliğiniz varsa hafif bir sakinleştirici verilecektir, ancak tüm işlem sırasında uyanık ve bilinciniz açık olacaktır. Girişimsel kardiyolog kateterin gireceği bölgeyi uyuşturmak için bir lokal anestezik kullanır.

Anjiyo nerede gerçekleştirilir?

Koroner anjiyografi Kalp Kateterizasyonu Laboratuvarı’nda yapılmaktadır.

Anjiyo işlemini kim gerçekleştirir?

Koroner anjiyo özel eğitimli girişimsel kardiyolog hekimler, hemşireler ve teknisyenden oluşan bir kardiyovasküler ekip tarafından yapılmaktadır.

Anjiyo işlem süresi nedir, günümü nasıl planlamalıyım?

Koroner anjiyografi prosedürünün kendisi genellikle 10 dakika sürer, ancak hazırlık ve dinlenme zamanı ile birlikte randevu saatinizden itibaren 3 ila 6 saat sürebilir.

El bileğinden (radial) anjiyografi prosedürlerinde işlemden yaklaşık 3 saat sonra eve gitmek mümkün olmaktadır.

Koroner anjiyografi önemli bir işlem olduğu için hastanede 1 tam gün ve gece geçirecekmişsiniz gibi hazırlıklı olmanız tavsiye edilir.

Anjiyo olası riskleri nelerdir?

Koroner anjiyografi veya koroner girişimsel işlem öncesi girişimsel kardiyologunuz size yapılacak işlemin gerekçelerini, yararlarını ve olası risklerini size anlatacaktır.

Koroner anjiyo kalp-damar hastalığını tedavi ediyor mu?

Hayır. Koroner anjiyo bir tetkik yöntemidir. Kalp damarlarınızda daralma veya tıkanıklık olup olmadığı konusunda bilgi verir. Ancak anjiyo ile aynı seansta stent yerleştirilerek damarların açılması ve tedavisi mümkün olabilmektedir.

Anjiyo öncesi hazırlık

Doktorunuz ile önceden tespit edilmiş olan alerjileri görüşün. Kullandığınız ilaçların isimlerini ve dozlarını belirten reçetenizi veya prospektüsleri yanınızda getiriniz.

Kan Çalışması, EKG, akciğer grafisi ve diğer tetkikler:

En son yapılan kan testinizi, EKG, akciğer grafisi veya kalp için yapılan diğer tetkiklerinizi yanınızda getiriniz. Önceden yapılmış koroner anjiyografi veya balon anjiyoplasti/stent işlemine ait CD/DVD ve raporunuzu doktorunuzla paylaşınız.

Neler getirmeli?

 1. Sizinle birlikte bir aile üyesinin yanınızda olması uygundur.
 2. Koroner anjiyografi öncesi hazırlık ve bekleme sürecinde giyebileceğiniz rahat bir kıyafet getiriniz.
 3. Değerli eşyalarınızı aile üyenize teslim ediniz.
 4. Hastaneden çıktıktan sonra sizi eve götürecek bir yakınınız olması gerekmektedir.

Anjiyo sonrası yapılacaklar

Eve dönüş

Yetişkin bir yakınınız sizi eve götürecektir. Eve götürmek için size eşlik edecek bir yakınınız gelene kadar hastaneden çıkışınız uygun görülmeyecektir.

Şehir dışından geliyorsanız ve geceyi hastaneye yakın geçirebileceğiniz bir yakınınız yoksa size kalmanız için bir otel ayarlanmasını danışmamızdan rica edebilirsiniz.

Eve gittikten sonraki sabah uyanık olduğunuz saatlerde 5-10 dakika oda içinde yürümenizi öneririz. Eğer uçakla eve seyahat ediyorsanız, bacaklarınızı uzatacak şekilde ve koridorda en az her saat yürümek için ayağa kalkmanızı tavsiye ederiz.

Otomobil kullanma zamanını doktorunuza danışın.

Kateter giriş yeri bakımı

 1. Eve gittiğinizde, kateter giriş yerinde (ayrıca yara denir) bir bandaj olacaktır. İşlem sonrası sabah bu bandaj çıkarılabilir. Bunu yapmanın en kolay yolu, duş alırken bu bandajı çekip çıkarmaktır.
 2. Bandaj çıkarıldıktan sonra küçük bir yara bandı yapıştırılabilir. Kateter giriş yerinde birkaç gün siyah ve mor renk görülmesi normaldir. Giriş yeri aynı zamanda biraz şişmiş ve pembe olabilir ve giriş yerinde küçük bir yumru (bir fındık büyüklüğünde) olabilir.
 3. Sabun ve su ile günde bir kez kateter giriş yerini yıkayın. Elinizle veya yumuşak bir bez  veya sünge ile yıkamanızı öneririz, sert ovalamayın.
 4. Duştan sonra bu bölgeyi temiz ve kuru tutmaya özen gösterin.
 5. Giriş yerine krem, losyon veya merhem kullanmayın.
 6. Gevşek giysiler ve gevşek iç çamaşırı giyin.
 7. İşlemden sonra bir hafta boyunca havuza, jakuziye, küvete veya denize girmenizi önermiyoruz.

Aktivite Rehberi

Doktorunuz size ne zaman normal aktivitelerinize döneceğinizi söyleyecektir. Genellikle ilk iki günü rahat bırakmakta fayda var. İşlemin ertesi günü biraz halsiz ve isteksiz hissetmeniz normaldir. Gün boyunca ev içinde kısa yürüyüşler yapıp istirahat ediniz.

 1. Kateter giriş yerinden kanamayı önlemek için işlem sonrası ilk 3 ila 4 gün barsak hareketleri için ıkınmayınız.
 2. Ağır kaldırmaktan kaçının (10 kg’dan fazla) ve işlemden sonra ilk 5 ila 7 gün boyunca ağır nesneleri itmeyin veya çekmeyin.
 3. İşlemden sonra 5 gün boyunca yorucu etkinliklere katılmayın (koşu, golf, tenis, bowling)
 4. Merdivenleri kullanacaksanız yavaş hareketlerle inip çıkmanızı öneririz.
 5. İşlemden sonra bir hafta içerisinde aktivite düzeyinizi kademeli olarak arttırın.
 6. Cinsel aktivite konusunda sorunuz varsa doktorunuza danışın.

Araba kullanma

Doktorunuz sizi bu konuda bilgilendirecektir söyleyecektir. Çoğu kişi eve döndükten sonra 24 saat içinde araba kullanmaya başlayabilir.

İşe Dönüş

Koroner anjiyo normal hayatınızı kısıtlamaz. 24-48 saat sonra iş hayatınıza genellikle dönmenize izin verilir. Doktorunuz işe dönüşünüz ile ilgili özel bilgiler sağlayacaktır.

İlaçlar

Eve gitmeden önce doktorunuz ile ilaçları gözden geçirin. İşlem öncesi ilaçlarınızı almaya devam edip etmeyeceğinizi doktorunuza sorun.

İşlem sonrası tedavinize yeni ilaçlar eklenebilir. Nasıl kullanacağınızı anladığınızdan emin olun. Sorunuz varsa taburculuk öncesi doktorunuzla konuşun.

Sıvı alımı

İşlem esnasında kullanılan kontrast maddenin vücudunuzdan atılması için 24 saat içinde 8-10 bardak su içmenizi öneririz.

Sağlıklı kalp yaşam programı

Sağlıklı bir kalp için yaşam tarzının ayarlanması önemlidir. Sağlık ekibimiz sizi hedeflerinize ulaştırmak için yardımcı olabilir. Bu hedeflere ulaşmak için düzenli ilaç almak diyet değişiklikleri yapmak, sigarayı bırakmak, düzenli egzersiz, takip randevuları ve tedavi ekibinin aktif bir üyesi olmak çok değerlidir.

Takip randevuları

Liv Hospital’dan ayrılmadan önce size yapılan işlemi ve sonuçlarını anlatan bir rapor ve görüntüleri içeren bir CD/DVD teslim edilecektir. Eğer teslim almadıysanız raporunuz talebiniz üzerine size fakslanacaktır.

Doktorunuz kullanmanızı istediği ilaçları size reçete üzerinde tarif edecektir. Bu ilaçları hemen temin edip, tarife uygun şekilde kullanmanız gerekmektedir. Takip randevunuzda yapılacak testlerin listesi size teslim edilecektir.

Muayene randevusu verilecektir.

Eğer koroner anjiyo, anjiyoplasti veya stent ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa lütfen doktorunuza danışınız.

Tecrübe önemlidir

Koroner anjiyografi özel uzmanlık gerektirir. Liv Hospital’da, Prof. Dr. Alp Burak Çatakoğlu yönetiminde, koroner anjiyografi ve girişimsel işlemler, kabul görmüş kılavuzlara uygun tedavi protokolleri en modern yöntem ve cihazlarla, tecrübeli bir kalp takımı tarafından gerçekleştirilmektedir.

Источник: //anjiyostent.com/anjiyo-nedir-ve-nasil-yapilir/

Anjiyo nedir? Nasıl ve neden Yapılır?

El bileğinden (radial) anjiyo nedir? Nasıl uygulanır?

Anjiyo, bir tedavi yöntemi değil tanı koymak için kullanılan bir yöntemdir. Bir diğer adıyla Koroner anjiyografi da olarak bilinir. Bu yöntemde el, kol ya da kasıkta bulunan atardamarlara ince tüplerle giriş yapılır ve verilen ilaç sayesinde damarlar görüntülenir.

Görüntülenme sayesinde kalp haricinde göz ve bacaklarda da bir sorun varsa teşhis edilme ihtimali vardır. Doktorlar bir hastalıktan şüphelendiğinde ya da önlem amaçlı olarak bu yönteme ihtiyaç duyabilirler. Eğer bir hastalık varsa nasıl bir tedavi uygulanacağına ise bu şekilde karar verilir.

Dünyada kalp ve damar hastalıkları yüzünden ölen insan sayısının fazla olması tanı ve tedavi yöntemleri üzerinde durulmasına neden olmuştur. Anjiyo yöntemi sağlık için en önemli tanı koyma yöntemlerinden biridir.

Doktorlar bu yöntemle damarları görüntüleyerek kişide kalp ve damar hastalığı ya da başka hastalıklar olup olmadığını anlamış ve bu sayede bir çok insanın hayatı kurtulmuş ya da erken tanı konularak hastalığın ilerlemesi durdurulmuştur.

Anjiyo denildiğinde bir çok kişi bu duruma korkuyla yaklaşır oysa ki anjiyo asla korkulduğu gibi bir hastalık değil sadece doktorlar için teşhis koymaya yardımcı olan bir yöntemdir. Anjiyografi çeşitleri açısından farklılık gösterebilir. Bu farklılık ise sadece yapılma yerleri açısından çeşitlilik gösterir.

Anjiyo çeşitleri yapıldığı yere göre isimlendirilmektedir. Koroner damar denilen kalbe giden damarlara 2 şekilde ulaşılır. Bu sayede doktorlar tarafında kalbe giden damarlarda ya da farklı damarlarda hastalık olup olmadığına bakılır.

El Bileğinden Anjiyografi (Radial Anjiyografi)

Radial anjiyografi anjiyo çeşidinde kişinin el bileğinde bulunan damarlardan giriş yapılır. Bu yöntem son 10 yıldır doktorlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Hem hastanın rahatlığı hem kanama riskinin az olmasından ve işlemin kısa sürüp hastanın 1 saat sonra ayağa kalkmasından dolayı başka yöntemler gerekmedikçe Radial anjiyografi hastaya uygulanır.

Kasık(femoral bölge) anjiyografi anjiyo çeşidinde kasıkta bulunan damarlardan giriş yapılır. Çok eskiden beri kullanılan bir uygulamadır.

Ancak kasık anjiyografisi yerini kolay olduğu için el bileğinden uygulanan Radial anjiyografiye bırakmıştır.

 Kasıktan anjiyoda bacak ve kollarda bulunan damarların, beyin ve kalp damarlarını, akciğer damarlarını, göz damarlarını ve karın içindeki organlarla bağlantılı damarların görüntülenmesi sayesinde sağlık açısından riskli bir durum varsa tespit edilir.

Anjiyo neden yapılır?

Anjiyo nedenleri arasında en önemlisi tanı koymaktır. Kalp ve damar hastalıkları, böbrek, göz ve bacak rahatsızlıklarının anlaşılmasında en önemli tanı yöntemidir. Doktorlar anjiyoyu bir hastalıktan şüphelendiklerinde bu hastalığı kesinleştirmek amacıyla yapabilir. Bu da kesin bir tanı koyma aracı olduğunun göstergesidir. Diğer nedenler ise şu şekildedir.

 1. Hastalık varsa ne durumda olduğunu belirlemek amaçlı,
 2. Hastalığın ve sorunun nerede olduğunu belirlemek amacıyla,
 3. Başka cerrahi operasyonlar için cerrahlara bilgi vermek amaçlı,
 4. Damarlarda tıkanıklık ya da başka bir sorun olup olmadığını belirlemek amacıyla.

Bu gibi nedenlerden dolayı anjiyo tanı koyma yöntemi kullanılmaktadır.

Anjiyo kimlere yapılır?

Anjiyo Yapılmadan Önce Hasta Şikayetleri Göz Önünde Bulundurulur.

Anjiyo yapılması için öncelikle doktorun dikkatli bir inceleme yapması gerekir.

Hastanın dikkatlice dinlenmesi, şikayetlerinin sıklığının bilinmesi, ailesinde genç yaşta kalp krizi ve ani şekilde ölen biri varsa bilinmesi, kişinin kolesterolünü düşürmek için ilaç tedavisine başlanması gerekiyorsa bunun da hasta tarafından söylenmesi gerekir. Bu sayede anjiyonun uygulanmasına karar verilir.

Diğer şekilde sadece göğüs ağrısı şikayetiyle gelen hastalara başka hiçbir belirti olmadan ve başka testler uygulanmadan anjiyo yapılmaz. Anjiyonun kimlere yapıldığını ise şu şekilde sıralayabiliriz.

 1. Efor testi yapılan ve sonuçlar pozitif çıkan hastalar,
 2. EKO yapıldığında kalp kasılması görülenler kişiler,
 3. Talyumtestinde koroner arter hastalığından şüphelenilenler,
 4. Bilgisayarlı tomografisi şüpheli bulunanlar,
 5. Kalp kapağı hastalığı olanlar,
 6. Kalp ameliyatı dışında başka ameliyat olacak şeker hastaları,
 7. 40 yaş üzerinde olan ve ciddi ameliyat olacak olanlar,
 8. Bypass ameliyatı olanlar (5 yıl sonra, kontrol amaçlı),
 9. Stent takılmış olan kişiler (9 ay sonra, kontrol amaçlı) anjiyo yapılır.

Bu kişilere hastalığın kontrolü amacıyla ya da bir hastalıktan şüphelenildiğinde uygulanır. Bu şekilde erken teşhis konulur. Erken tedaviye başlanılarak olası kötü durumlar ortadan kaldırılır.

Anjiyonun riskleri var mıdır?

Anjiyo riskleri binde bir ortaya çıkar. Bu riskler ise uygulamadan sonra anjiyografi yapılan bölgeye yeterince baskı uygulanmaması sonucu ortaya çıkar.

Baskı yapılmayan bölgede kanamanın durmaması, baskının doğru bir şekilde yapılmaması sonucu morarmalar görülebilir. İşlem sırasında işlem yapılan bölgenin, koroner damarın zedelenmesi gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu sorun hastaya cerrahi operasyon yapılarak çözülür.

Bunun dışında hasta kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsa kanamanın durmama ihtimali de vardır. Eğer bu hastada anjiyonun yapılması gerekiyorsa mutlaka yapılması gerekir. Bu durumlar %2-8 arasında ortaya çıkan durumlardır.

Bu yüzden riskleri göz önüne almamakta fayda vardır. Çünkü kalp ve damar hastalıklarının teşhisinde anjiyografi çok önemlidir.

Anjiyo yöntemi aşamalı bir şekilde ilerler. Bu aşamalar ise kısa ve kolaydır. Hastanın dikkat etmesi gereken bir kaç kural vardır.

Bunun dışında uygulanması son derece kolay olan bir yöntemdir. Hasta el bileğinden anjiyografi olduğunda 1-2 saate, kasıktan anjiyografi olduğunda ise 6-7 saate evine gidebilir.

Anjiyodan önce, anjiyo sırasında ve anjiyodan sonra yapılanlar ise sırayla şu şekildedir.

Anjiyo, Anjiyografi Cihazıyla Özel Bir Odada Uygulanır.

 1. Öncelikle hastanın anjiyodan 4 saat öncesinde bir şeyler yememiş olması gerekir.
 2. Eğer kasıktan olacaksa kasık bölgesinin tıraş edilmesi gerekir.
 3. Hastadan gözlük, takma diş, damak, takı kullanıyorsa çıkarılması istenir.
 4. Anjiyodan önce ise kan testleri, EKG ve uyuşturucu iğne yapılır.
 5. Hastaya özel bir önlük ve kep verilir.
 6. İşlem uygulanacak bölge uyuşturulur.
 7. Damara ince tüplerle girilir.
 8. Damarların videosu ve fotoğrafları çekilir.
 9. İşlem  15-20 dk arasında sürebilir.
 10. İşlemden sonra uygulanan bölgeye 10-15 dk baskı yapılarak tüpler çıkarılır.
 11. Kanama durmasıyla sıkı bir şekilde bandajla kapatılır.
 12. Doktor hastayı işlemden sonra sürekli kontrol eder.
 13. EKG, idrar testi yapılır ve yapılan bölge kontrol edilir.
 14. Hastanın taburcu olma durumu hastaya göre değişmektedir.

Hastada farklı bir durum görülürse buna göre hastaya müdahale edilir. Anjiyodan sonra işlem yapılan yere baskı uygulanır. Bu sayede kanama engellenmiş olunur. Anjiyodan sonra morluk işlem yapılan bölgede görülebilir. Bu normaldir. Kasık bölgesinde şişlik, bacakta soğukluk ve ağrı, iğne giriş yerinde akıntı ve kanama gibi  durumlarda sağlığınız için mutlaka doktora başvurmalısınız.

Источник: //www.sagliksever.com/anjiyo-nedir-nasil-ve-neden-yapilir

El bileğinden anjiyo

El bileğinden (radial) anjiyo nedir? Nasıl uygulanır?

Gelişen teknoloji sayesinde artık anjiyo girişimleri küçük çaplı damarlardan yapılabiliyor. Yıllardır kasıktan yapılan anjiyo işlemi artık el bileğinden uygulanıyor. Deneyimli uzmanlarca yapılan işlem sonrasında komplikasyon oranı da düşüyor.

Hasta, kendisine büyük kolaylık sağlayan uygulamanın ardından aynı gün evine dönebiliyor. 3 mm.’lik, çok küçük bir kesiden yapılıyor. Yani bilekte üç toplu iğnenin başı kadar büyüklükte bir iz kalıyor.

El bileği damarından girilerek yapılan el bileğinden anjiyo yöntemi, ilk kez 1980’lerde koroner tanısal işlem için kullanılmaya başlandı. 1992 yılında ise balon ve stent gibi girişimsel tedavi yöntemleri için kullanılan bu müdahale biçimi, kardiyoloji alanında başarı sağladı.

El bileğinden anjiyo yöntemi, 2000 yılından bu yana hem hasta hem de hekim için konforlu olması nedeniyle pek çok ülkede tercih ediliyor. Koroner girişimlerde el bileği damarının kullanılmasının işlem sonrasında istenmeyen, can sıkıcı komplikasyonların azalmasını sağlıyor

Anjiyonun el bileğinden yapılmasının diğer yöntemlere göre sağladığı avantajlar nelerdir?

Bilek damarı, kasık damarının aksine deri yüzeyine çok yakın bir yerde bulunuyor ve kilolu hastalarda bile bu damara kolaylıkla girilebiliyor. Damarın deriye yakınlığı ve damarların arkasındaki kemik doku, işlem sonrasında giriş deliğinin kapanmasına olanak veriyor ve böylece kanama daha kolay kontrol altına alınabiliyor.

Koroner balon ve stent uygulamalarında kullanılan yüksek doz kan sulandırıcı ilaçlara rağmen, işlemin yapıldığı giriş yerinde kan birikmesi ihtimali çok düşük oluyor.

El bileğinden anjiyo ile ilgili özel olarak uygulanması gereken bir beslenme rejimi bulunmasa da hastada eğer koroner damar tıkanıklığı varsa kalp koruma diyeti uygulanıyor.

El bileğinden yapılan anjiyo işlemi nasıl gerçekleştiriliyor?

El bileğinden yapılan anjiyo işlemi, lokal anestezi altında yapılıyor. Damara giriş deliği çok küçük olduğu için, hasta önemli bir ağrı hissetmiyor. Damara girildikten sonra, damarın genişlemesini sağlayan ilaçlar veriliyor.

Daha sonra çok ince kateterlerle bilek damarı yoluyla kalbe kadar ulaşılıyor ve damarlar değişik açılardan görüntüleniyor. Görüntüleme bittikten sonra, eğer hekim stent işlemine gerek görmezse, hastanın bileğinden girişi sağlayan plastik kılıf dahil, her şey çıkartılıyor.

Son olarak giriş deliğinin üzerine kanamayı durdurmak için bir bileklik takılıyor.

Kasıktan yapılan anjiyolarda ne gibi komplikasyonlar ortaya çıkıyor?

Kasık damarı yoluyla uygulanan anjiyo işlemlerinden sonra kateterlerin damara giriş yeriyle ilgili bir takım komplikasyonlar oluşabiliyor. Bu komplikasyonlar %2 – 8 oranında ortaya çıkabiliyor. Ameliyattan sonra oluşan damara giriş yerinin sıkıştırılması ve kateterin damar içine girmesini sağlamak için açılan deliğin kapatılması gerekiyor.

Anjiyo yapılırken damar tıkanıklığı belirlendiğinde veya stent takılması gerektiğinde nasıl hareket ediliyor?

Damar tıkanıklığı çok kritik bir durumdaysa ve bu damar, balon veya stentle açılmaya uygunsa tedavi ediliyor.

Örneğin; kalp krizi geçiren hastalarda veya anjiyo sırasında kritik damar darlığı görülenlerde eğer darlık stent ile açılmaya uygunsa aynı anda stent takılabiliyor. İşlem anjiyo yapılırken uygulanan yöntemle, aynı yoldan, aynı seansta yapılabiliyor.

 

Bir kişiye birkaç defa el bileğinden anjiyo yapılabiliyor mu?

Böyle bir durum söz konusu olduğunda, müdahale bir önceki işlemin gerçekleştirildiği yerin yarım santim üstünden ya da diğer bilekten yapılabiliyor.

Birkaç defa anjiyo yapılan ve daha sonra stent takılan pek çok hasta bulunuyor. Gerektiğinde diğer el bileğinden de girişimler yapılabiliyor. El bileğinden anjiyo 3 mm.’lik, çok küçük bir kesiden yapılıyor.

Yani bilekte üç toplu iğnenin başı kadar büyüklükte bir iz kalıyor.

Kişi anjiyo sonrasında gündelik yaşamına hemen dönebilir mi?    

El bileğinden anjiyodan sonra hastanın yatakta takip edilmesi gerekmiyor. Hasta yürüyerek evine gidip gündelik yaşamında kolunu zorlamayacak her şeyi yapabiliyor. Anjiyo yapılan eliyle yemeğini yiyebiliyor, yardım almadan tuvalete gidebiliyor, hatta masa başı çalışıyorsa aynı gün işe dönebiliyor.

El bileğinden anjiyonun uygulanamayacağı hasta grupları var mı?

Yapmayı istemediğimiz hasta grupları var. Bunlardan bir tanesi diyalize giren hastalar. Bu hastaların kol damarı üzerinde hareket etmek sıkıntılı olabiliyor. Kronik böbrek yetmezliği olan kişilerde de kol damarları önemli olduğundan uygulamamayı tercih ediyoruz. Ayrıca, herhangi bir kaza ya da yaralanma sonrasında kol damarında travma oluşanlara da el bileğinden anjiyo yapılamıyor.

“Bilekten yaptırdığım anjiyo sadece 15 dakika sürdü”

El bileğinden anjiyo yaptırmak için Sinop’tan Anadolu Sağlık Merkezi’ne gelen 56 yaşındaki Döndü Eker’in bu üçüncü anjiyosu. Daha önceki anjiyoları kasıktan yapılan diyabet hastası Eker, diyabetini takip eden hekiminin önerisi üzerine bu kez el bileğinden anjiyo yaptırdı.

El bileğinden yapılan anjiyonun kasıktan yapılana göre çok daha rahat olduğunu söyleyen Eker, deneyimini şu sözlerle anlattı: “Kasıktan yapılan anjiyodan sonra neredeyse ameliyat olmuş gibiydim. Anjiyo yapılan bölgeye işlemden sonra altı kilo ağırlığında kum torbası konuluyordu.

Bir süre ayağa kalkamıyordum. Ancak bilekten yaptırdığım anjiyo sadece 15 dakika sürdü ve hiç acı hissetmedim. İşlemden sonra ayağa kalkabildim. Bir kez daha anjiyo yaptırmam gerekirse kesinlikle yine bu yöntemi seçerim.”    

Anadolu Sağlık Merkezi
Kardiyoloji Uzmanı
Doç. Dr. Ertan Ökmen

Источник: //hthayat.haberturk.com/saglik/haber/646872-el-bileginden-anjiyo

Bilekten Anjiyo Nedir, Ne Kadar Sürer, Fiyat ve Hastane Bilgisi

El bileğinden (radial) anjiyo nedir? Nasıl uygulanır?

Bilekten anjiyo, bildiğimiz anjiyonun damara girildiği yerin farklı olmasından ibarettir. Bu anjiyo tipinde, bilekten yapılan müdahale ile görüntüleme sağlanabilmekte ve daha kolay işlemler ilerleyebilmektedir.

1. Radyal veya Aksiller arter kateterizasyonu2. Femoral arter kanülasyonu

3. Koroner Arter Anjiyografi

Günümüzde artık fazla yaygınlaşan damar hastalıklarının teşhisinde önemli bir yeri de el bileğinden yapılan anjiyo almaktadır. El bileğinden anjiyo hastanın rahatlığı açısından kolaylık sağlamaktadır. Çok kısa bir sürede yapılabilen el bileğinden anjiyo 5-10 dakika içinde gerçekleştirilir.

İşlem sonrası hasta günlük işlerine geri dönebilmektedir.  Bu işlem oluşabilecek risklerinde en aza indirilmesini sağlamaktadır. Hastanın göğüs ağrısı varsa, çekilen efor testi bozuk çıkmış ise bu gibi durumlarda anjiyo kararı alınabilmektedir.

Eğer hastanın kronik böbrek yetmezliği var ise ya da kol damarından hasta diyalize giriyorsa bu gibi durumlarda el bileğinden anjiyo yöntemi kullanılamamaktadır.

Bileğimizde bulunan damarlar kasıktaki damarlara göre daha yüzeye yakın olduğundan kilolu hastalarda bile bilekten anjiyo işlemi daha kolay yapılabilmektedir.

  Bilekten giriş daha kontrol altında tutulabilmektedir.

  Anjiyo işlemi sırasında fazlaca kan sulandırıcı ilaçlar kullanıldığı için kasıktan yapılan uygulamada damara girmek için kullanılan kılıf hemen çekilemez. Bu süre 4-5 saat sürebilen bir zamandır.

Hasta bu zaman diliminde yatakta yatması gerekmekte ve ayrıca işlem bölgesinin üzerine bir kum torbası konularak bir müddet yatması gerekmektedir. Bilekten anjiyo işleminde böyle bir durum söz konusu olmaz. Hasta işlem sonrası günlük rutin işlerine geri dönebilmektedir.

Bilekten Anjiyo Ne Kadar Sürer

Bu işlemin süresi hastaların ne tür hastalıkları olduğuna göre değişiklik gösterir. Ayrıca doktorun bu işlem diliminde hastanın üzerinde ne aradığına ve buna benzer birçok faktöre göre değişiklik gösterebilir.

Her hangi bir özel durum düşünülmeyen hastalarda tahmini 10 dakika süren bir yöntemdir.  İşlem 10 dakikalık bir süre almasına rağmen anjiyo laboratuarlarında geçirilecek süre ve işlem sonrası her hangi bir kanama riskine karşı beklenen süre biraz daha fazla olabilmektedir.

Bu hastanın durumuna göre değişiklik gösteren bir durumdur.

Bilekten Anjiyo Fiyatları

Bu işlemi bünyesinde kalp ve damar cerrahisi bulunan bütün hastaneler yapabilmektedir. Yalnız bu işlemin ücreti kasıktan yapılan anjiyo işlemine göre biraz daha pahalı olmaktadır.  Bilekten anjiyo işlemi damarları çok ince olan hastalarda yapılmamaktadır. Özel hastaneler bu konuda SGK anlaşmasına göre ücret almaktadırlar. Yalnız devlet hastaneleri bu işlemi ücretsiz olarak yapmaktadır.

El bileğinden anjiyo yapımında kasıktan yapılan uygulama sırasında kullanılan kateterlerden bilek damarları daha ince olduğu için daha ince kateter kullanılması gerekmektedir. Bu da diğer yöntemden biraz daha fiyat farkı olmasının sebebidir.

Ankara’da El Bileğinden Anjiyo Yapan Hastaneler

Özel Koru Ankara Hastanesi 

Adres: Kızılırmak, 1450. Sk., 06510 Çankaya/Ankara

Telefon: 444 6 662

Medical Park Ankara Hastanesi  

Adres: Kentkoop Mh., Kent Koop. Park İçi yolu, 06370 Yenimahalle/Ankara

Telefon: (0312) 666 80 00

Kudret International Hospital  

Adres: Maltepe, Gazi Mustafa Kemal Blv. No:81, 06900 Çankaya/Ankara

Telefon: 444 4 410

Medicana International Ankara

Adres: Söğütözü, Söğütözü Cad Eskişehir Yolu Üzeri No:6, 06510 Çankaya/Ankara

Telefon: (0312) 292 92 92

İstanbul’da El Bileğinden Anjiyo Yapan Hastaneler

Medicana International İstanbul 

Adres: Büyükşehir, Beylikdüzü Cd. No:3, 34520 Beylikdüzü/İstanbul

Telefon: (0212) 867 75 00

Medistate Kavacık Hastanesi

Adres: Rüzgarlı Bahçe, Cumhuriyet Cd No:24, 34805 Beykoz/İstanbul

Telefon: (0216) 331 40 40

Hisar Intercontinental Hospital

Adres: Saray, Site Yolu Cad. No:7, 34768 Ümraniye/İstanbul

Telefon: (0216) 524 13 00

Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi

Adres: Merkez, Çukurçeşme Cd. No:59, 34245 Gaziosmanpaşa/İstanbul

Telefon: (0212) 979 30 00

RADYOLOJİ UZMANI
Uzm. Dr. Nahas Hikmet KESKİNEĞE
Mrtomografi.com'da yayınlanan tüm makaleler, Özel Ankara Cerrahi Tıp Merkezi uzmanlarının kontrolünde doğrulanır, düzenlenir ve yayına uygun hale getirilir. MRTomografi.com web sitesinde okuduğunuz makaleler ile ilgili tüm şikayetlerinizi, önerilerinizi ve düşüncelerinizi iletişim sayfamızdaki formu doldurarak gönderebilirsiniz.

Источник: //mrtomografi.com/bilekten-anjiyo

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..