Elektronik Sigara İle Sigarayı Bırakmak Mümkün mü?

Sigarayı Bırakmak İçin Etkili Bir Yöntem: Elektronik Sigaralar

Elektronik Sigara İle Sigarayı Bırakmak Mümkün mü?

Genelinin çok genç yaşlarda kullanmaya başladığı ve sonrasında bağımlısı olduğu için bir türlü vazgeçemediği sigarayı bırakmak, ne yazık ki başlamak kadar kolay olmuyor.

Nikotin sakızlarından nikotin bantlarına, envaiçeşit bitki çayından sigarayı bırakma ilaçlarına kadar sayısız yönteme denk gelmiş, hatta denemiş bile olabilirsiniz. Ancak pek çoğunuz, elektronik sigarayı duyup, faydasını görenleri dinlemenize rağmen hala daha cesaret edemiyor olabilirsiniz.

Başlıca sigarayı bırakma yöntemleri ve elektronik sigara nedir, nasıl kullanılır, faydaları ve zararları gibi daha pek çok merak konusu olan bilgiye yazının devamından ulaşabilirsiniz.

Sigara Bırakma Yöntemleri

Kimi için sigarayı bırakmak, herhangi bir şeyden yardım almadan bir anda gerçekleşmeli; kimine göreyse adım adım. Siz hangi tarafta iseniz, kendinize ona göre bir yol çizmelisiniz. İradenizi test etmek istiyorsanız ya da iradenize sonuna kadar güveniyorsanız, bir anda sigarayı bırakmayı deneyebilirsiniz.

Bir diğer seçenek de sigara bırakma yöntemleri arasından kendiniz için en uygun olduğunu düşündüğünüzü seçip, uygulamaya koymak.

Sigarayı bırakma yöntemleri arasında belki de en düşük maliyetli ve en çok tercih edilenlerden biri olan nikotin sakızı ve nikotin bantlarını denemiş ve sonuç alamamış olabilirsiniz, ancak unutmayın; her sigarayı bırakma yöntemi herkeste işe yarayacak diye bir durum yok.

Bu nedenle daha önceden denemiş ve sonuç alamamış yakınlarınız veya arkadaşlarınızın yorumlarına göre hareket etmemenizi öneriyoruz.

Danışmanlık hizmetlerinden faydalanabilir, kendinize yeni hobiler bulabilir ve bunları alışkanlık haline getirebilir, her gün egzersiz yaparak yaşam kalitenizi artırabilir ve daha pek çok şeyi deneyerek sigarayı bırakma sürecinizi daha kolay bir şekilde atlatabilirsiniz. İşte sigarayı bırakma yöntemleri arasında en çok tercih edilenlerden bir diğeri olan elektronik sigara hakkında tüm merak edilenler:

Elektronik Sigara Nedir? Nasıl Kullanılır?

2003 yılında Çin’de üretilen ve 2006 yılında Amerika pazarına girerek bir anda hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen elektronik sigara, ilk başlarda tereddütle yaklaşılan bir alet olmasına rağmen özellikle son yılların en gözde ürünlerinden demek yanlış olmaz.

Peki, elektronik sigara nedir, ne işe yarar veya normal sigaradan nasıl bir farkı var gibi sorular ile boğuşuyorsanız hemen bu soru işaretlerine bir çözüm getirmekte fayda var.

İlk olarak elektronik sigara nedir sorusuyla başlarsak; herhangi bir yanma olmadan sadece ısı yoluyla buhar çıkartan ve içerisindeki belli bir oranda nikotin içeren likit ile içilebilen, sigara içiyor daha doğrusu nargile içiyor hissine benzer bir hissiyat oluşturan ürüne elektronik sigara demek mümkün.

image credits: https://emoji.com.tr/elektronik-sigara-hakkinda-her-sey/

Normal sigaralarda olduğu gibi yine yoğun bir duman ile karşılaşıyorsunuz ancak ne üzerinize sinen kötü bir koku var ne de ağızda kalan kekremsi tat. Özellikle de meyve aromalı likitleri kullanıyorsanız, değmeyin keyfinize. Gelelim elektronik sigara nasıl kullanılır sorusuna; pek çok farklı dizaynı olmasına rağmen hemen hemen hepsinde aynı mantık var.

İçerisine belli bir oranda nikotin içeren özel bir likit karışım koymadan kullanamayacağınız bu özel sigara için tek yapmanız gereken açma tuşuna basmak. Daha sonra ağızlık kısmından içinize doğru çekmek.

Sigara içerken oluşan aynı hissi yaşatan ancak normal sigaradan daha yoğun bir duman çıkartan ve hafif bir ses çıkartan elektronik sigara kullanım sonrasında yine aynı tuş ile kapatılabiliyor. İlk defa elektronik sigara kullanacakların tereddüt ettiği bir sorun da burada başlıyor.

Pilli bir cihaz olduğu için ve içerisinde bir likit sıvı bulunduğu için ya patlarsa korkusu yaşayanlar az değil.

Fakat bir kez daha hatırlatalım; tuşuna bastığınız anda açılıp kapanan ve siz içinize çekmeden asla normal sigara gibi yanmayan elektronik bir aletten bahsediyoruz; elbette ki bu patlama olayları e sigaranızdan değil, içerisine koyulan fake likitten kaynaklı. O nedenle likit alımını barkotlu tekel ürünleri satan mağazalardan temin etmelisiniz. Eğer elektronik sigara nasıl kullanılır konusundaki sorun işaretleriniz ortadan kalktıysa bu konu hakkında merak edilen diğer sorulara değinmeye devam edelim.

Elektronik Sigara Hakkında Araştırmalar ve Sonuçlar

Gün geçtikçe kullanıcısı artan ve normal sigaralar gibi kapalı alan yasağı bulunmayan elektronik sigara hem normal sigara içmek istemeyenler hem de sigarayı tamamen bırakmak isteyenler için farklı bir kurtuluş yolu hazırlıyor demek yanlış olmaz. Keza çoğu zaman ne kadar zararlı olduğu biliniyor olsa da sigaradan uzaklaşmak çok da kolay olmayabiliyor.

Bu durumları sürekli yaşayıp, bambaşka bir kurtuluş yolu olduğunu duyanların hemen “elektronik sigara nasıl içilir, ne anladık o zaman sigara bırakmaktan, bu da başka bir bağımlılık değil mi” soruları ile baş başa kaldığını biliyoruz.

Uzmanların da ilgi alanına giren bu sorular için pek çok araştırma yapılıyor ki bu araştırmaların ilki; “elektronik sigara, normal sigara gibi bağımlılık yapacak mı?” Henüz çok yeni bir dönemde hayatımıza girdiği için hiçbir uzman bu soruya net yanıt veremiyor. Hatta pek çoğu açık konuşabilmek için en az 20 yıllık bir süreci geride bırakmalıyız bile diyor.

Sigara bırakmak için elektronik sigara nasıl içilir sorusuna takılıyorsanız da hemen belirtelim ki; normal koşullarda zararları çok net bir şekilde tespit edilen sigaradan içerek alabileceğiniz zararların çok büyük bir oranına bu mucize alet sayesinde dur diyebiliyorsunuz.

İçerisinde nikotin olduğu için sigara içmekten ne farkı kaldı ikileminde kalıyorsanız; bahsi geçen özel likit eğer nikotin içermezse sigara içme hissine kavuşamazsınız ki bu likit cihaz sayesinde zararı en aza indirgenerek içilmiş oluyor. Nikotinden dolayı elektronik sigara zararlı mı konusuna değinerek devam edelim.

Elektronik Sigara Normal Sigaraya Göre Ne Kadar Zararlı?

Elektronik sigara zararı hakkında duyulan haklı endişelere çözüm arayan bilim adamları pek çok araştırma ile bu konu üzerine eğiliyor.

İlk başlarda normal sigara ile elektronik sigara fiyatları arasındaki farklılık büyük dikkat çekmişti fakat aylık olarak normal sigara tüketim maliyeti göze alındığında elektronik sigara daha ucuza geliyor.

Hatta bu yüksek maliyetten şikayetçi olan pek çok kişinin sadece elektronik sigara fiyatları nedeniyle buna yöneldiğini biliyor muydunuz? Neyse, elektronik sigara zararları konusuna geri dönecek olursak; kanıtlanabilen bir zararı henüz bulunamadı ancak sigara azaltmak veya bırakmak için kullanışlı olduğu düşünülüyor.

Özellikle de normal sigara içip hastalanan kişilerin yaşadığı sorunların, elektronik sigara içenlerde çok az oranda veya hiç olmayacağı düşünülüyor. Aynı zamanda normal sigaraya karşı oluşan bağımlılığın elektronik sigara da olmadığı da bir diğer araştırma konusu. Elbette bu demek değildir ki elektronik sigara zararı olmayan bir ürün.

Tabi ki diğer kötü maddeler kadar zararlı bir içecek fakat “hiç sigara içmem” deyip normal sigaraya başlayanlar ile elektronik sigaraya başlayanlar arasındaki bağımlılık oranı oldukça ciddi bir farka sahip.

Muhtemelen psikolojik açıdan normal sigaraların verdiği hazzı alamadığı düşüncesine kapılan beyin yavaş yavaş o bağımlılıktan kurtuluyor. Elbette ki burada bir hatırlatma yapmakta fayda var; siz istemediğiniz sürece ne sigara bırakılabilir ne de azaltılabilir. Aynı zamanda başkalarında işe yaramadığı için sizde de işe yaramayacak diye bir kaide yok. Sadece filtreli başlığı ve özel likidi ile içinize daha az zehir çekeceğinizi bilmek bile, elektronik sigaranın tercih edilmesine sebep olabilir.

Sigarayı bırakmak için sağlık bakanlığının başlatmış olduğu programa katılabilir, detaylı bilgi alabilirsiniz.

1 point

1

Upvotes: 1

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Источник: https://circlelove.co/sigarayi-birakma-yontemi-elektronik-sigara/

Sigarayı bırakma ve e-sigaranın zararları

Elektronik Sigara İle Sigarayı Bırakmak Mümkün mü?

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Aile Hekimi Doç. Dr. Hülya Akan, e-sigaraya karşı önemli uyarılarda bulunuyor. Sigarayı bırakmak için tercih edilen bu e-sigaraların pek çok tehsi var, üstelik 'el alışkanlığı'nı da bitirmediği için sigaranın unutulmasına izin vermiyor.

Elektronik sigaralar, sigaraya birebir benzer. Kişi nikotin bağımlılığı ile başa çıkmaya çalışırken, sigara içme ile bütünleştirdiği davranışlarını değiştirmek yerine tam tersine daha da pekiştirmektedir ve sonuçta sigaraya tekrar başlama oranları artmaktadır. Yapılan çalışmalardan e-sigara kullananların önemli bir kısmının aynı zamanda sigara içmeye de devam ettiğini biliyoruz.

10 ÖLÜMCÜL HASTALIKTAN 6’SININ SEBEBİ SİGARA Dünya genelinde tütün kullanımın… GEBELİKTE KÖTÜ ALIŞKANLIKLAR

Sigaranın içerdiği nikotin en güçlü bağımlılık yapan maddelerden bir tanesidir. Direkt olarak beynimizin haz merkezini etkiler ve bizim yalancı haz dediğimiz bir durum oluşturur.

Kişi gittikçe daha fazla nikotine bağımlı hale gelir ve zamanla içilen sigara sayısı artar. Diğer yandan sosyal davranışlarımızla bu bağımlılık pekişir. Örneğin; yemek üzerine bir sigara yakmak, kahve içerken bir sigara yakmak.

Zaman için de bu davranışlar perçinleşir ve birbirini bütünler hale gelir.

Elektronik sigara bağımlılığı artırabilir!

Sigara bırakmada nikotin bağımlılığını nikotin yerine koyma, bazı ilaçlarla tedavi ederken bir yandan da sigara içme davranışını pekiştiren davranış kalıplarını değiştirmek gerekir.

Bu değişim sağlanamadığı takdirde çoğu zaman sigaraya tekrar başlanmaktadır.

İşte tam da bu noktada elektronik sigara halk arasındaki tabirle 'el alışkanlığını' değiştirmeye olumsuz etki etmektedir.

Nikotin yerine koyma tedavilerin de bant, sakız gibi nikotin içeren araçlar kullanılır ve doz kontrollü olarak azaltılır. Böylece nikotin yoksunluğu yaşamadan nikotin bağımlılığı ile başa çıkılmaya çalışılır. E-sigaralarda bu şekilde bir kontrol mekanizması yoktur, genellikle alınan nikotin miktarı bilinmez ve kişi tam tersine bağımlılık düzeyinden daha fazla nikotin alabilir.

SİGARA İÇENLERİN FARKINDA OLMADIĞI 9 CAN SIKICI DURUM Sigara içenlerin, sigara içmeyen… AKCİĞER KANSERİ BELİRTİLERİ NELERDİR? Akciğer kanseri hakkında neler b…

Elektronik sigara zararsız değildir!

E-sigara kullanmanın en sık nedeni sigarayı bırakmak veya azaltmak. Diğer yandan algıda önemli. E-sigara zararsız gibi algılanıyor. Kişiler, en azından sigaranın içerdiği diğer kimyasal maddeleri almayarak sigaranın olumsuz etkilerini azaltabileceğini düşünüyorlar. Bir yandan da, sigara ile pekişmiş sosyal davranışlardan vazgeçmek zorunda olmamak konfor sağlıyor.

Farklı ifade edersek yemek üzerine bir sigara yakmak yerine bir e-sigara yakarak hem sigaranın zararından korunduğunu hem de sigara içme keyfinden vazgeçmek zorunda olmamanın keyfini çıkarabileceğini düşünüyor. Kapalı alanlarda e-sigara içilebilmesi de e-sigaraya olan talebi artırıyor.

Maliyetinin daha düşük olması, kıyafetlere sigara kokusunun sinmemesi de e-sigaraya yönelten diğer nedenler arasında.

Elektronik sigaranın içinde sıvı nikotin ve bazı aromatik kimyasallar bulunur. Dünyada toplam 466 farklı marka var. Sigarada sayısız kimyasal madde vardır. E-sigarada bu maddeler olmadığı için görece daha zararsız olduğu öne sürülmektedir. Teorik olarak böyle olsa da uzun vadede sağlık üzerindeki olumsuz etkilerini tam olarak bilmiyoruz.

Kalp-damar sağlığını olumsuz etkiler: Nikotin içeren e-sigaralar da nikotin bağımlılığı yapacak kadar nikotin bulunur. Nikotin aynı zamanda kalp-damar sağlığını da olumsuz etkilemektedir ki e-sigara içenler de içmeyenlere göre kalp-damar sağlığını olumsuz etkilediğini gösteren çalışmalar vardır.

NİKOTİNİ ATAN BESİNLER Sigara tiryakilerinin dikkatine!… SİGARAYI BIRAKMANIN YOLLARI NELERDİR? Kansere, felce ve kalp hastalıkl…

Kansere neden olabilir: Bazı e-sigaralarda, klasik sigaradan daha fazla formaldehid bulunduğu gösterilmiştir. İçinde bulunan propilen glikol, gliserin, aromatik kokular, kanserojen maddeler, ağır metaller ve kimyasallar genellikle güvenli aralıkta olmasına rağmen bazı ürünlerde kansere neden olabilecek miktarlarda bulunduğu gösterilmiştir.

Bunların dumanına maruz kalan yeni doğan ve küçük çocuklardaki etkisi ise bilinmemektedir. Sonuç olarak e-sigaraların tamamen masum olduğunu söyleyemeyiz. 

Uyuşturucu madde kullanımına olanak sağlar: Kartuşları değiştirilebilir olanların uyuşturucu niteliğindeki farklı maddelerin kullanımına olanak sağladığı bilinmektedir.

Patlayabilir, yangın çıkartabilir: Yine üretim hatasından kaynaklanan bazı sorunlar nedeni ile e-sigaralar patlayabilir ve yanıklara neden olabilir; buharlaştırıcı mekanizmasındaki sorunlar nedeni ile yangına neden olabilir.

Gençler arasında sigara kullanımını özendirir: Bir diğer önemli nokta gençler arasındaki yaygın kullanım. Hiç sigara içmemiş olanlar arasında e-sigara içme oranları düşük olsa da gençler arasında bu oranın arttığını görüyoruz.

Gençler arasında e-sigara bağımlılığından bahsedilmeye başlandı.

Sosyal açıdan daha fazla kabul edilebilir olduğu için ergen yaş gruplarında sigara içme oranlarını azalttığı bilinmekle beraber, bu gençlerin ileri hayatlarında sigara bağımlısı olma riskleri hiç içmeyenlere göre daha yüksektir.

Eğer sigarayı gerçekten bırakmak istiyorsanız e-sigara ilk tercihiniz olmamalıdır.

Sigarayı bırakmak isteyenler için sağlıklı ve etkili öneriler;

– Öncelikle karar vermek gerekir. Sigarayı bırakmanın birinci koşulu karalılıktır.

– Denemekten vazgeçmemek gerekir. Sigara bağımlılığı çok güçlüdür. Ama çalışmalar kararlılıkla denemeye devam eden kişilerin eninde sonunda başardığını göstermektedir.

– Kendinize her gün sigara içerek sevdiklerinize özelikle çocuklarınıza zarar verdiğinizi hatırlatın; sevdiklerinizi korumak önemli bir motivasyondur.

– Profesyonel destek almaktan kaçınmayın; sonuçta bu ciddi bir bağımlılık, irade ve karalılık önemli olsa da tek başına yeterli olmayabilir.

ABRAHAMSON METODU NEDİR? Abrahamson metodu hakkında neler… SİGARAYI BIRAKMANIN GÜZELLİĞİNİZ İÇİN 7 FAYDASI Sigarayı bıraktığınızda sadece d…

– Nikotin yerine koyma ve ilaç tedavilerinden korkmayın; doktorunuzla beraber size yardımcı olacak en uygun yöntemi tartışmaktan kaçınmayın.

– Sigarayı hatırlatan şeylerin bir listesini yapın ve listenizdeki şeyleri evinizden, iş yerinizden ve arabanızdan uzaklaştırın.

– Aile ve arkadaşlarınıza sigarayı bırakmaya karar verdiğinizi söyleyin ve desteklerini isteyin.

– Spor yapın, bol bol yürüyün. Spor yapmak sigara içme isteğini azaltır.

– Sağlığınız için önemli bir adım attınız; sigarayı bırakmaya karar verdiniz; bir adım daha atın ve sağlıklı besinler tüketmeye özen gösterin. Vücudunuz sigaranın yıllar boyunca yaptığı tahribatı daha kolay onaracaktır.

– Sigarayı daha fazla içtiğiniz ortamlardan en azından ilk aylarda kaçınmaya çalışın. Sosyal yaşantınız izin vermiyorsa, önce sigarayı bırakmaya çalıştığınızı ve yanınızda içilmemesini ve sigara ikram edilmemesini talep edin.

– Sigara içmek istediğiniz de derin bir nefes alın, sizi oyalayacak bir şeyle meşgul olun veya kısa bir yürüyüşe çıkın. Sigara içme isteğinizin kaybolduğunu göreceksiniz.

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/haber/1046085-sigarayi-birakma-ve-elektronik-sigaranin-zararlari

Elektronik Sigara İle Sigarayı Bırakmak Mümkün Mü?

Elektronik Sigara İle Sigarayı Bırakmak Mümkün mü?

Nikotin, bir sigara, nargile, puro, pipo veya tütünü değerli kılan tek kimyasaldır. Bu madde beyninizde mutluluk veren hormonların kısa bir zaman olsun salgılanmasını sağlar ve bu sayede kendinizi kısa bir süre olsun güvende ve mutlu hissedersiniz. Aynı durum çağımızın vebası olarak bilinen obezitenin baş sorumlusu şeker için de geçerlidir.

Geçmiş zamanlarda nikotin elde etmenin tek yolunun tütün ve tütün ürünleri kullanmaktan geçtiği düşünülüyordu. Ya sigara, pipo, nargile içmeli ya da midenizi doğal olarak nikotin içeren patlıcan sebzesi ile doldurmanız gerekiyordu.

İlerleyen yıllarda nikotin sakızı ve nikotin bandı gibi yardımcı ürünler sigarayı bırakmak isteyenlerin imdadına yetişse de bu ürünler gerçek bir sigaranın verdiği hissi vermekten uzaktı. Daha sonra elektronik sigara ortaya çıktı.

Elektronik sigara veya elektronik nargile olarak anılan bu cihazlar özellikle son yıllarda çok popüler hale geldi. Peki elektronik sigara üstüne düşeni yapıyor mu? Sigarayı bırakmak elektronik sigara ile mümkün mü?

2015’de 18.000 Kullanıcı Sigarayı Bıraktı

BU haber sizlere elektronik sigara satmak için uydurulmuş bir haber değil. İngiltere’nin ünlü gazetesi Telegraph‘ın 14 Eylül 2016 Tarihli yazısında aktarılan verilere göre, bundan iki yıl önce 18.000 insan elektronik sigara kullanarak sigarayı bıraktı. Gazetenin bilim köşesinde yayınlanan haberde sigaranın sadece İngiltere’de her yıl 100.

000 insanın sadece sigaradan dolayı kansere yakalandığından söz ediliyor. Tabii ki elektronik sigara ile ilgili endişeler bitmiş değil. Elektronik sigara, kullanıcıların sigara ve diğer zehirli tütün ürünlerinden kurtulmasını sağlasa da uzun vadedeki etkileri henüz tam olarak ortaya konulmuş değil.

Elektronik sigara ile ilgili bu durum, Amerika ve diğer Avrupa Ülkelerinde de aynı.

Peki gerçekten elektronik sigara sigarayı bıraktırıyor mu? Yapılan araştırma ve veriler elektronik sigara kullanımının sigarayı ve diğer tütün ürünlerini bırakmanızı sağladığını ortaya koysa da kamuoyu henüz bu konuda anlaşmaya varmış değil. Elektronik sigara ile ilgili hala bazı çekinceler söz konusu.

Bunların başında elektronik sigara modellerinin ve likitlerinin 18 yaş altı kullanıcılarda popüler hale gelmesi. Özellikle Amerika, gençler arasında elektronik sigara modellerinin yaygınlaşmasından çekinen ülkelerin başında geliyor. Bir başka çekince de The Telegraph‘ın belirttiği gibi elektronik sigara kullanımınının uzun vadedeki etkilerinin bilinmiyor oluşu.

Elektronik sigara gibi büyük ve iddialı ürünler -örneğin ilaçlar- uzun yıllar boyunca denendikten sonra piyasaya sürülürler. Örneğin obezite ilacının şu anda denendiği sıklıkla dile getirilen bir haber. Ancak bu ilaç denenmeye devam ediyor. Elektronik sigara dosyasında ise tersi bir durum oldu.

Elektronik sigara ve elektronik sigara likiti laboratuvarda denenmeden hızla yaygınlaştı ve uzun vadedeki etkilerinin gözlenmesine vakit kalmadı.

Elektronik Sigara Ve Sigara

Elektronik sigara kullanınmının sigaranın veya diğer tütün ürünlerinin yerini almaması için hiçbir sebep yoktur.

Elektronik sigara ekstra kimyasal maddeler olmadan -ki çoğu ekstra kimyasal maddenin insan sağlığına zararlı olduğunu söyleyebiliriz- nikotin elde etmenizi sağlar bunu da sigara dumanı gibi kötü kokmayan, geride izmarit veya kül bırakmayan bir şekilde yapar.

Bu da elektronik sigara modellerinin giderek sigara ve tütün ürünlerinin yerini almasını sağlıyor. Elektronik sigara sigara ve diğer tütün ürünlerine göre daha sağlıklıdır, daha ekonomiktir, hoş kokar ve geride çöp bırakmaz.

Hatta elektronik sigara forum ve bloglarında elektronik sigaraların tatlı krizlerini önlediği ve bu yolla kilo verdirdiği dahi belirtilmiştir. Elektronik sigara kullanan ve aynı zamanda uzun süreli spor yapan pek çok elektronik sigara (veya elektronik nargile) kullanan pek çok insan vardır. Elektroniksigaravadisi.

com olarak dünyada giderek yaygınlaşan ve elektronik sigara ile ilgili haberleri sizlere blogumuzdan duyurmaya çalışacağız. İlerleyen zamanlarda elektronik sigaranın normal tütün ürünlerinden neden daha ekonomik ve sağlıklı olduğu konularına da birer birer değinecek ve bu konuları da açıklığa kavuşturacağız.

Yapılan Araştırmalar Ümit Vaad Ediyor

Elektronik sigara ve elektronik sigara kullanımı ile ilgili araştırmalar ümit vaad ediyor olsa da bazı yayın organları ve araştırmacılar, elektronik sigara ile tütün ürünleri riskinin sağlık açısından eşit olduğunu savunuyorlar.

The Sun gazetesinin 22 Mayıs’daki makalesinde Teksas Üniversitesi’nin elektronik sigara ile ilgili yorumuna atıfta bulunularak; “elektronik sigaralar: zararlı mı yoksa değil mi?” başlıklı yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu arada Londra Üniversitesi, FDA gibi dünyaca tanınan önemli kurumların elektronik sigarayı genellikle güvenli olarak değerlendirdiğini de ekleyelim. Buna rağmen elektronik sigara kullanımı ve elektronik sigara yan ürünlerinin satışı ile ilgili pek çok yasa bulunuyor.

Bu yasaların daha çok elektronik sigaranın 18 yaş altındakilere satışı ile ilgili olduğunu söyleyebiliriz.

Elektronik sigara yaygınlaştıkça ve elektronik sigara ile sigara ve tütün ürünleri insan sağlığına ve çevreye daha az zarar verdikçe elektronik sigara daha popüler hale gelmeye devam edecek ve daha çok insan elektronik sigara sayesinde sigarayı bırakacaktır. Bazı yorumcular ise elektronik sigaranın gelecekte sigarayı tamamen ortadan kaldıracağını belirtiyorlar.

Источник: https://www.elektroniksigaravadisi.com/blog/elektronik-sigara-ile-sigarayi-birakmak-mumkun-mu

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.