Elektronik Sigaranın Etkisi Tartışmalı

Elektronik Sigara İçmek, Sigaranın Zararları

Elektronik Sigaranın Etkisi Tartışmalı

elektronik sigara içmek, sigaranın zararları

Sigara içmek kişi ve toplum üzerinde hangi olumsuzluklara sebep olur? Sigaranın zararları nelerdir? Elektronik sigara nedir ve elektronik sigara zararları nelerdir? Sigara mı elektronik sigara mı daha zararlıdır?

Sigara içmek genellikle genç yaşlarda özenti, arkadaş ısrarı, gösteriş, büyüklerle zıtlaşma, ilişki kurabilmek ve güvensizlik gibi nedenlerle edinilen kötü bir alışkanlıktır.

Sigara içmek başladıktan sonra kolay vazgeçilebilen bir bağımlılık değildir.

Genç yaşlarda bu kötü alışkanlığı edinenler, ileriki dönemlerde sigaranın zararları konusunda bilgi sahibi olmalarına ve bu zararları direkt yaşamalarına karşılık sigara bırakma konusunda irade gösterememektedirler.

Yoksul insanlar gelirlerinin %10’unu sigara için harcamaktadır. Ama asıl büyük sıkıntı sigaranın insanlara getirdiği maddi yükten ziyade sigara kullanımına bağlı oluşan ciddi sağlık problemleridir.

Sigara dünyada insan ölümü nedenleri arasında ilk sıralarda yerini alır. Her yıl sigaradan kaynaklanan 5 milyonun üzerinde (her 6 saniyede 1 ölüm) ölüm gerçekleşmektedir ve bu rakam hızla artmaktadır.

Sigaranın içinde 4000’in üzerinde kimyasal vardır ve bu kimyasallarının 81 tanesinin doğrudan kanser sebebi olduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır.

Sigarada bulunan bazı maddeler; kanserojen olduğu kesin olarak bilinen polonyum-210, füze yakıtı olarak da kullanılan metanol, tiner, radyasyon, tüp gazı bütan, böcek öldürücü olarak kullanılan DDT, gaz odaları zehri olarak da kullanılmış olan hidrojen siyanür, fare zehri olarak kullanılan arsenik, egzoz gazı olarak bilinen karbondioksit, tuvalet temizleyici olarak da kullanılan amonyak, bağımlılığa sebep olan nikotin, akü metali kadmiyum ve binlerce toksik madde.

Sigaranın Zararları

İçinde barındırdığı binlerce zehir nedeniyle sigaranın zararları söz konusu olduğunda oldukça uzun bir liste karşımıza çıkmaktadır.

Bu listedeki hastalıkların birçoğu ciddi sonuçlar doğuran ve geri dönüşü mümkün olmayan hastalıklardır.

Üstelik sadece sigara kullananlar değil sigara dumanına maruz kalanlar da ciddi sağlık problemleri ile karşı karşıya kalmaktadır. En çok karşılaşılan sigara zararları:

 • Kanser: Sigaranın zararları söz konusu olduğunda akla ilk gelen kanser oluyor. Sigara içmek akciğer, karaciğer, ağız içi, gırtlak, böbrek, göğüs, pankreas, yemek borusu, burun, boğaz, lösemi ve pankreas kanseri riskini ciddi ölçüde arttırmaktadır.
 • Erken yaşlanma: Düzenli sigara tüketen kişilerde tırnak yapısı bozulur, dişlerde sararma, deri yapısında bozulmalar ve kırışıklıklar oluşur. Yaşlanma belirtileri erken başlar ve olduğundan çok daha yaşlı görünürler.
 • Diş kaybı: Diş kayıplarının en önemli nedenlerinden biri sigaradır.
 • Kalp hastalıkları: Sigara içen insanlarda kalp damar hastalıkları riski içmeyenlere göre çok daha fazladır. Ayrıca kalp krizi riski de 4 kat daha fazladır.
 • Bel ve sırt ağrısı: Sigara içen insanların omurilik disklerine yeterince oksijen gönderilemez ve buna bağlı olarak bel ve sırt ağrıları görülür. Ayrıca sigara içmek var olan bel ve sırt ağrılarının iyileşmesini engeller.
 • Kulak enfeksiyonu: Sigara içenlerin çocuklarında kulak enfeksiyonu görülme oranı içmeyenlerin çocuklarına oranla çok daha fazladır.
 • Çocuklarda solunum hastalıkları: Babası veya annesi sigara kullanan çocuklarda bronşit, kulak iltihabı, bademcik rahatsızlıkları, soğuk algınlığı, astım ve zatürre görülme riski 6 kat daha fazladır.

sigaranın zararları

 • Kısırlık: Eşlerden sadece birinin sigara kullanması çocuk sahibi olamama riskini 3 kat arttırmaktadır.
 • Erken doğum ve sağlıksız bebek doğumları: Çok az bile içse, sigara içen annelerin erken doğum riski ve sağlıksız bebek dünyaya getirme riski kat kat artmaktadır.
 • Menopoz: Erken menopoz sigaranın zararları arasında yer alır. Sigara kullanan kadınlarda menopoz 5-10 yıl erken başlar ve bu da kemik erimesine neden olur.
 • İyileşme güçlüğü: Sigara kullananların vücudundaki yaralar çok daha geç iyileşir. Ameliyat izleri vb. izlerin iyileşmeme ihtimali daha fazladır.
 • Şeker hastalığı: Sigara kullanımı vücudun insülin salgılama kabiliyetini zamanla yok eder ve şeker hastalığına sebep olur.
 • Göz hastalıkları: İlerleyen yaşlarda körlüğe sebep olur ve katarakt riskini arttırır.
 • Beyne zararları: Erken bunamaya sebep olur, beyin felci ve alzheimer riskini arttırır.
 • Burun: Koku alma duyusunda azalmaya sebep olur.
 • Kötü koku: Sigara kullanan insanların kötü kokusundan hemen hemen herkes rahatsız olur.
 • Eller ve parmaklar: tırnaklarda zayıflamaya yol açar, parmaklar ve ellerde sararma olur.
 • Cinsel hayata etkileri: İktidarsızlığa ve kalitesiz sperm üretimine sebep olur. Erkeklerde sertleşme problemi yapar.
 • Ağız ve dil: Ağızda kötü görüntüye sebep olur. Ayrıca tat alma eksikliği meydana getirir.

Elektronik sigara tütün ürünlerinin zararlarından daha az etkilenmek isteyenlerin veya sigarayı bırakmak isteyenlerin başvurduğu elektronik bir cihazdır. Elektronik sigara kullanımında duman yerine elektronik sigaranın oluşturduğu, içinde bazı kimyasallar ve bazen nikotin de bulunan buhar içe çekilir.

Elektronik sigara içerisinde nikotin miktarına göre kartuşlar vardır. Bağımlılık düzeyine uygun kartuşlardan başlanarak belli aralıklarla sıfır nikotinli kartuşlara inilir. Böylece kişi nikotin bağımlılığından kademeli olarak kurtulur. Elektronik sigara normal sigara ile aynı hissi verir.

Ancak ilk kullanılmaya başlandığında sigara markası değiştirmiş hissi verebilir.

elektronik sigara

Elektronik Sigara Zararları

Son dönemlerde oldukça popüler olmaya başlayan bu ürün elektronik sigara zararları konusunda soru işaretlerini de beraberinde getirmiştir.

Sigaranın zararlarından kaçmak isteyenler ya da sigaradan kurtulmak için ara ürün olarak elektronik sigara tercih edenler yeni bir ürün olması nedeniyle elektronik sigara zararları konusunda kuşku tereddüt yaşamaktadır. Elektronik sigara zararları:

 • Yapılan araştırmalarda nefes darlığını ciddi oranda tetiklediği görülmüştür.
 • Elektronik sigarada meydana gelecek mekanik bir arıza veya iyi tasarlanmamış bir elektronik sigara kullanımı vücuda kanserojen maddelerin alınmasına neden olacaktır.

elektronik sigara zararları

 • Elektronik sigara damaklarda bulunan kan damarlarını daraltır. Bunun sonucunda bazı ağız problemleri oluşabilir.
 • Elektronik sigaralarda bazen kullanırken bazen de şarjı esnasında patlama vakaları görülmüştür. Bu patlamalar yaralanmalara yol açmıştır.
 • Bazı kesimler elektronik sigaranın, sigara üzerinde oluşan olumsuz etkiyi kaldıracağını ve sigara kullanımını normalleştireceğini savunmaktadır. Elektronik sigara özendirici yönüyle de çocuklar ve gençler üzerinde olumsuz etki göstermektedir.

Источник: http://saglikloji.com/elektronik-sigara-icmek-sigaranin-zararlari/

Elektronik sigara zararsız mı?

Elektronik Sigaranın Etkisi Tartışmalı

Ten tene temas, kanıtlanmış birantidepresan: Partnerinizin sadece elini tutmak bile serotonin* salınımı sağlarve kalp atışınızı düzenler.

Daha yüksek oktanlı bir hormon akışı için iseBrazilian jiu-jitsu gibi yakın temaslı bir spora başlayın. Rakibinizlebirbirinizi yakalamanız vücudunuza stresi azaltan kimyasalları dolduracaktır.

Gırtlağa yapışmak sarılmaktan çok da farklı değil, değil mi?

02- Geçmişte Yaşayın

Farkındalık meditasyonunun zapt edilemeyenpopülerliği, sizi “anı yaşamanın” aydınlanmanın anahtarı olduğuna ikna etmişolabilir.

Ancak bu eski bir haber: San Francisco State Üniversitesi, nostaljiile hayat memnuniyeti arasında güçlü bir korelasyon olduğunu ve sevdiklerinizinfotoğraflarına bakmanın ruh halinizi iyileştiren hormonların üretiminitetiklediğini gördü. ’un Hatıralar kısmının bir amacı var gibigörünüyor.

03- Yeni Bir Evcil Hayvan Projesine Başlayın

İnsanların en iyi dostu sadece Instagram akışınızıbeslemekle kalmıyor, aynı zamanda Missouri Üniversitesinin bir çalışmasınagöre, #köpüşler depresyonu sıkı bir tasma altında tutabiliyor.

Köpeğiniziseverek geçireceğiniz sadece birkaç dakika serotonin ve iyi hissettiren “bağkurma hormonu” oksitosin salınımı sağlıyor.

Evcil hayvanınız yok mu? Köpekgezdirici olarak gönüllü olun, ek olarak yardımseverliğin de size sunduğusağlıklı beyin kimyasalları artışının keyfini çıkarın.

04- Manzarayı İçinize Çekin

Konu zihinsel sağlığınızıgüçlendirmekse, en iyi spor salonları dahi dış mekânlarla yarışamaz. Yeşilalanlarda antrenman yapmak gününüzü aydınlatacaktır ancak beyninize gerçek birdestek vermek istiyorsanız mavi rengi arayın. Essex Üniversitesinin birçalışmasında, su kenarında antrenman yapmanın zihinsel sağlığı geliştirmenin eniyi yolu olduğu görüldü.

05- Suya Atlayın

Açık suda yüzmeye gidin. Soğuk suyadalmak endorfin üretiminizi ateşler ve bu da sizi ısıtan bir serotonin salınımısağlar. Sıcak havlunun ne kadar iyi hissettireceğini de düşünün deriz.

06- Yükselişi Bekleyin

Çok sevilen bir şarkınıngiderek yükselen kreşendo noktasında tüylerinizi diken diken eden o his,beyninizin serotoninle yakından ilişkilendirilen “ödül” nörotransmiteri olandopamin salgıladığının bir işaretidir.

Gerçekten de Nature Neuroscience’dakibir çalışmada, heyecan veren şarkılar dinleyenlerin kimyasal seviyelerinin yüzdedokuz arttığı görüldü; bu olguya bilimsel olarak “estetik titreme” deniyor.

Sessisteminizi geliştirmek için geçerli bir sebep.

07- Konser Biletleri Alın

Alternatifolarak, canlı bir gösteriye gidebilirsiniz. Goldsmith Üniversitesinin biraraştırmasına göre, müziğin keyfini bir kalabalığın parçası olarakçıkardığınızda, özsaygı ve diğerlerine yakınlık hisleriniz yüzde 25 artar.Muhtemelen son tren için oluşan izdihama kadar…

08- Kamp Kurun

Ortalama bir masa başı çalışaniçin, kentsel bölge gün ışığında geçirdiğiniz süreyi ideal seviyelerin çokaltına inecek kadar keserek uyku hormonu melatoninin üretimini bozar. Dengesizuyku döngüsü ise ruh halinizi düşürür.

Ancak basit bir çözüm var. CurrentBiology’deki bir çalışmada, kamp yaparak geçirilen bir hafta sonunun vücutsaatinizi 100 dakika kadar ileri götürebildiği görüldü. Bu, uykusuz birhaftadan sonra sizi ormandan çıkarmaya yeter.

09- Ateş Yakın

Çıtırdayanalevlerin sesi, kokusu ve görünümü rahatlama tepkinizi tetikleyecektir, diyebildiriyor Evolutionary Psychology. Marsh-mellow’lar da fena gitmezdi.

10-12- Mutlu Öğünler

Hislerinizi her ısırığınızlaoptimize edin.

Kahvaltı

Yulafınızda trend olan bitkibazlı sütleri kefirle değiştirin. Beneficial Microbes’daki birçalışmada, fermente içeceklerdeki probiyotiklerin, aşırı çalışan tıpöğrencilerinin serotonin seviyelerini yükselttiği görüldü. Tam anlamıyla doktortavsiyesi.

Öğle Yemeği

Öğle yemeği sandviçiniz içinyumurtadan yapılan mayonezi tercih edin. İçerdiği triptofan beynin serotoninoluşturmasına yardımcı olur. Etkisi o kadar güçlü ki, Leiden Üniversitesi,erkeklerin bunu yedikten sonra bağış yapmaya iki kat daha meyilli olduğunugördü. Yumurtanın faydası…

Akşam Yemeği

İsterinanın ister inanmayın, yağsız proteinler ve yeşillikler pek de iyi hissetmekiçin yenen gıda türleri olarak geçmiyor. Neuropharmacology’dekiaraştırmada, yağlı balıklardaki omega yağlarının serotonin sentezini artırdığı,karbonhidratların da uykuyu desteklediği görüldü. Balığa gömülün.

13- Yeni İplikler Satın Alın

En pahalı baharatlardan biriolan safran belki de buna değiyordur çünkü masrafını karşılıyor gibi görünüyor.

Murdoch Üniversitesinin sekiz haftalık bir çalışmasında, safran özütü içerentakviye gıdaların beynin serotonin reseptörlerinde etkili olan ilaçlarla aynıetkiyi gösterdiği görüldü.

Yemeğinize biraz dökün veya bu ilacı tüketmek içindaha tatlı bir yol arıyorsanız ezilmiş 20 safran ipliğini 450 gram çileklekarıştırarak zihinsel sağlığınızı koruyacak bir reçel yapın.

14- Biraz Huzur ve Sessizlik Açın

Şık bir şekilde adlandırılmışotonom duyusal meridyen tepki (ASMR), fısıldayan insan ya da mırlayan kedi gibibelirli rahatlatıcı seslerle tetiklenen hoş bir “karıncalanma” olaraktanımlanıyor.

’da bu tepkiyi etkinleştirdiğine inanılan birçok klipbulacaksınız.

Kulağa sahte bilim gibi mi geliyor? Sheffield Üniversitesinin birçalışmasında, deneklerin ASMR klipleri dinledikten sonra kalp atışlarının 3bpmdüşerek sağlıklarının iyileştiği görüldü. Şimdi fısıldayın: Kulağa çok hoşgelmiyor mu?

15- Dalgaları Dinleyin

Bir kadının mikrofonda ikidakika boyunca taranması size gereksiz geliyorsa, okyanus dalgası sesleriuygulamasını deneyin. Çalışmalar** bunun uykunuzu ve ertesi günkü ruh haliniziiyileştirebileceğini gösteriyor.

16- TaklitEdin

Dünyamaraton rekorunun sahibi Eliud Kipchoge, acıengelini kırıpgeçmek için “periyodik gülümseme” adlıbir protokol (evet, böyle bir şeyvar) kullanıyor.

Aynıtekniği işyerinde uygulayabilirsiniz: Rastgelearalıklarlakendinizi gülmeye zorlamanız, stresli görevler sırasındakalp atışınızı düşük tutar ve endorfin ile serotonin salınımı sağlar.

Kilometrelerce koşanbirinin acısınıazaltmayabilir ancak az önce sizin de denediğinizeeminiz.

17- İnce Ayar Çekin

Cardiff Üniversitesi’nin bir çalışmasında,botokstan sonra somurtmakta sorun yaşayanların somurtabilenlerden daha mutluolduğu görüldü. İşten sonraki bar ziyaretlerinizde kimliğinizin sorulmasının dagününüzü aydınlatacağı kesin.

18- Krem Rengi Gıdalar Tüketin

Öğleyemeğisonrasıdurgunluğunuzdaetkili olan birçok faktör var: Düşükkan şekeri,yorgunluk, çoklu Google dosyalarıyla boğuşarak geçirilecek birkaç saatiniz dahaolduğugerçeği…Bazıaraştırmacılar,serotonin seviyelerimizin günün bu saatinde de dibe vuracağınainanıyor.Düşüşte misiniz? Nişastalıkarbonhidratlar bunu tersine çevirmenize yardımcıoluyor. Öğlesaatlerindeki orman meyveli atıştırmalığınızıkalınbir dilim fıstıkezmeli ekmek ile değiştirin. Yer fıstıkları,serotonin üretiminde çok önemli bir rol oynayan triptofan içerir.

19- Yere İnip Kirlenin

Matlarıdezenfekte eden ve alkalin su şişeleri dağıtançalışanlarıylaşık bir fitness stüdyosu sağlıklıbir ütopya gibi görülebilir. Ancak antrenmanınızdanen iyi faydayı sağlamakiçin ellerinizi kirletmeniz gerekir. Gerçekten kirletmeniz.

BristolÜniversitesindeki araştırmacılar,toprak bakterilerine maruz kalmanınbeyinde antidepresan ilaçlarla aynıetkiyi gösterebildiğini buldu.

Bu nedenle, daha iyi zihinselsağlığıgün yüzüne çıkarmak için, burpee’lerinizi parkta yapınveya bir öğleden sonranızıbahçenizle ilgilenerek geçirin.

20- Ağırlığınızı Koyun

Hepimiz“sarılmayısevenler” değiliz ancak doğru şartlar altında,bir arkadaşınıztarafındaniyice kıstırılmak,içinizi iyi hissettiren hormonlarla dolduracaktır.

Ağırlıklı“terapi” battaniyeleri gibi sarılmayıtaklit eden cihazlar, sizi gerçekten deşarj eden bir uykuya uğurlayarakserotonin ve melatoninin salınımını teşvik eder. En derin uykularınıziçin hipnoz.

io üzerinden ağırlıklıbattaniyelere göz atabilirsiniz.

21-Yaratın ve Yama Yapın

Yaratıcı uğraşlar, CV’nizi doldurmaktan dahaiyi amaçlar sunuyor.

Art Therapy dergisinde yayımlananbir çalışmaya göre, 45 dakikalık el işinin serotonini düşüren stres hormonu seviyeleriniyüzde 75 azaltabildiği, aynı zamanda örgü örmenin de kalp atış hızını 11bpmkadar düşürdüğü görüldü. Bizim önerimiz ne mi? Ahşap işçiliğini deneyin: Biliminsanları, ahşaba dokunmanın vücudunuzun rahatlama tepkisini uyardığınıkeşfetti.

22-Davul Çalın

Sopalarla bir şeylerevurarak yüksek sesler çıkarabilirsiniz.Haftalıkbateri kursları,Royal College of Music’in çalışmasına göre depresyon hissini yüzde 38 azaltabiliyor.

23- Banyo Keyfi Yapın

Gerçekten düşük çaba sarf edeceğiniz biryöntem için mutsuzluğunuzu yıkayıp akıtın. Freiburg Üniversitesinin birçalışmasına göre, haftada iki banyonun ruh halinizi aerobik egzersizden dahaçok iyileştireceği görüldü. Çalışmada, banyo sonrası sıcak havluya sarılıprahatlayarak geçirilen sürenin, depresyon belirtilerini interval antrenmandersinden daha etkili biçimde azalttığı görüldü.

Источник: https://www.menshealth.com.tr/elektronik-sigara-zararsiz-mi/

Elektronik Sigaranın Zararları

Elektronik Sigaranın Etkisi Tartışmalı

Elektronik sigara kullanmaya teşebbüs eden her kişi, mutlaka zararı olup olmadığını bilmek ister. Elbette bunu düşünürken sigaradan daha az zararlı olacağını unutabiliriz. Ne kadar araştırısanız araştırın elektronik sigaranın zararları hakkında çok bilgi yoktur.

Bunun nedeni zararı verecek olan cihaz değil içindeki likit ile alakalıdır. Detaylara aşağıda anlattık.  Herkses esigara kullanmayı düşünürken, sigaradan daha sağlıklı bir yöntem bulmaya çalışır. Çünkü insanlar sigarayı hayatlarından kolayca çıkaramadıkları için bir çok arayışa girerler.

Dünya da sigarayı bıraktırma ürünleri satışı yapılan bir sektörün doğuşu da buna paralel devam eder.

Elektronik sigara teknik olarak zarar vermez. Zararı veren içindeki likittir. Her likit zarar verir mi? Vermeyeni ya da çok az vereni var.

Peki likitin zararını nasıl anlayabilirsiniz? Her şeyden önce markası ve içeriği belli olan likit kullanın. Seçim yaparken de nikotin oranını yüksekten düşüğe doğru kullanacak biçimde ayarlayın.

Alıştıktan sonra da sıfır nikotinli kullanarak en az zararla kullanmış olursunuz.

FDA (Food and Drug Administration) Tarafından Yapılan Araştırma

Uluslararası sağlık kuruşu olan FDA tarafından 2009 yılında piyasada yer alan iki firmaya ait 18 çeşit elektronik sigaranın likiti incelenmiştir. Bu incelemeler sonucunda elde edilen veriler şu şekildedir:

 • Kanserojen olduğu bilinen ve tütünde de yer alan nitrosamine’leri içerdikleri örneklerin yarısında görülmüştür.
 • İnsanlar için toksik olduğu bilinen dietilen glikol %1 oranında saptanmıştır.
 • Çoğu örnekte tütünde de yer alan ve insan sağlığına zararlı olduğu daha önce ispatlanmış olan anabasine, myosmine ve beta nikotryine tespit edilmiş olup bu maddeler ekshale edilen (soluk havasındaki) buharda gösterilememiştir.
 • Nikotin içermediği belirtilen örneklerin hepsinde düşük seviyede de olsa nikotin tespit edilmiştir.
 • Nikotin içeren ve içerdiği miktarlar üzerindeki etiketlerde aynı olarak yazan örneklerin hepsinde 26.8-4.2 mcg/100mL puff arasında değişen değerlerde nikotin tespit edilmiştir.

Ayrıca FDA dışında yapılan çeşitli çalışmalarda formaldehit, keton, cıva, tetrametilpirazin gibi bir takım sağlığa zararlı olabilecek kimyasalların tütün dumanına kıyasla anlamlı derecede az da olsa bulunduğu gösterilmiş, bu düşük dozların sağlık riski oluşturmayacağı üzerinde durulmuştur.

FDA tarafından bu araştırmalar sonunda bazı esigara likitlerinin gösterildiği gibi masum olmadığı ve bu konuda yapılan sağlık uyarılarının yetersiz olduğu raporlanmıştır (Temmuz 2009).

Elektronik sigaralar birliği ve birtakım sağlık yayın ve araştırmacıları tarafından FDA’in bu bulguları her ne kadar eleştirilere maruz kalmış olsa da bu cihazlar konusundaki sağlık endişelerinin artmasına yol açmıştır.

Karşıt görüşü savunan araştırmacılar tarafından likitlerde yer alan zararlı maddelerin konsantrasyonlarının insan sağlığına zararlı olacak değerlerin 1/1000.000’I kadar düşük olduğu, bu nedenle zararlı olduklarının söylenemeyeceği belirtilmiştir.

Amerika Toplum Sağlığı Hekimleri Birliği (AAPHP) Tarafından Yapılan Araştırma

Nisan 2010 tarihinde AAPHP tarafından e-sigaraların tütün kullanıcısı olan yetişkinlere verilmesinde sakınca olmadığı belirtilerek, bu şekilde 4-8 milyon yetişkinin hayatının sigara kullanımına bağlı oluşabilecek hastalıkların önlenmesiyle kurtarılabileceği söylenmiştir. Ancak bu cihazların FDA tarafından tekrar sınıflandırma düzenlemesine gidilerek ilaç/cihaz kombinasyonu yerine tütün ürünleri sınıfına dahil edilmesi gerektiği de belirtilmiş ve bu cihazların küçüklere satılmasına da karşı oldukları vurgulanmıştır.

Kanada Sağlık Ajansı Tarafından Yapılan Araştırma

Mart 2009 tarihinde Kanada Sağlık Ajansı tarafından e-sigara likitlerinin geleneksel tütün ürünlerinin daha güvenli bir formu olarak piyasaya sunulmuş olmalarına karşın nikotin zehirlenmesine yol açma veya nikotin bağımlılığını tetikleme gibi olumsuz etkilere yol açabilecekleri raporlanmıştır.

Sonuç

Yukarıda bahsedildiği gibi elektronik sigaranın zararları sağlıksal olarak değerlendirilmediği, cihazın içine konulan likit ile ilgili riskler olduğu belirtilmiştir.

Bu sebepten elektronik sigara likit ürünleri alırken, bitkisel, sertifikalı ve bilinen markaları tercih etmenizi öneriyoruz.

Kullanım amacının keyif değil, bırakmaya yönelik olması, 2 veya 3 ay gibi bir zamanda nikotin seviyesi düşürülerek planlı bir şekilde elektronik sigarayı da bırakmanızı tavsiye ediyoruz.

Источник: https://iyibuhar.org/elektronik-sigaranin-zararlari/

2. Nikotin Bağımlığını Arttırabilir

Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı olan Profesör Doktor Elif Dağlı, tüm sigara üreticileri tarafından üretilme kararı alınan elektronik sigaranın, kimi durumlarda meyve aromaları ile birlikte çeşitli şekillerde satıldığı ve bu şekilde ürün çeşitliliği yoluna giderek daha çok kişiyi çekmeye çalıştığı ancak buna kanılmaması gerektiğini zira esasında büyük riskler barındırdığını söylüyor. Profesör Doktor Elif Dağlı tarafından yapılan açıklamaya göre sigaranın daha ilgi çekici olmasını sağlamak adına eklenen meyve aromasının içerisinde yer alan şeker, nikotin bağımlılığını daha da fazla arttırma özelliğine sahip.

Elektronik sigaranın içerisinde yer alan alerjen ve irritan maddeler sebebiyle, içildikten sonra çıkartılan duman ile birlikte pasif içici olunması mümkün.

Elektronik sigaranın bulunduğu ortamda, bilindik sigaradan etkilenildiği gibi etkilenilmeyeceği dile getiriliyor olsa da esasında elektronik sigarayı tüketmek yalnızca kişinin kendisine değil aynı zamanda etrafındaki kişilere de zarar veriyor.

4. Kanserojen Madde İçeriyor

Günümüzde meyve, sebze ve hatta oyuncaklarda dahi kanserojen maddeye rastlamak mümkün. Hal böyle olunca elektronik sigaranın da içinde kanserojen madde olup olmadığı merak ediliyor. Zira elektronik sigaranın da kansere yol açtığı ve sağlık kalitesini düşürdüğü söyleniyor.

5. Patlama Riski Bulunuyor

Elektronik sigara alan bazı kişilerin cihazlarının patladığı haberleri gelip durmaya başladı. Son zamanlarda gündemde olan bu durum, ürünün saçtığı tehyi bir başka boyuta taşımaya yetiyor.

6. Yüz Güzelliğini Riske Atıyor

Hem sigara hem de elektronik sigara ürünlerini tüketmek gerek iç organ sağlığını gerek patlama sonucunda yüz güzelliğinizi tehye atıyor. Bu durum da siz fark etmeseniz dahi sizi büyük ölçüde etkiliyor.

7. Elektronik Sigaranın Zararları Çarpıtılıyor

Elektronik sigaranın tehli olmadığı yönünde birtakım bilimsel çalışmaların ortaya çıkması bu durumu daha da tehli kılıyor. Dünya üzerinde sigara üzerinden dönen ekonominin açlığı bitirebileceği biliniyor. İşte bu sebeple de bu ekonomiyi yöneten kişilerin para kazandığı yeri tehye atmak gibi bir niyeti yok.

Fakat sigara üzerine yapılan kamu spotu gibi reklamların ardından sigaranın üzerindeki ilginin kaybolması ile birlikte ortaya yeni bir adımı atılması gerekiyordu. İşte bu da elektronik sigara oldu.

İşte bu ekonomiyi elinde tutan firmalar zaman zaman ellerinde olan nüfuzu kullanarak bu tür algı operasyonları ile birlikte elektronik sigaranın sağlıklı olduğu yönünde araştırmalar ortaya koyuyor.

8. Nikotin Bulunuyor

Elektronik sigara her ne kadar tüp içinde bir sıvı olsa da bu sıvının ana maddesi propilen ya da gliserol, niktotin ve glikol maddelerinden oluşuyor. Bununla birlikte kimi zaman koku verici aromaların kullanıldığı da oluyor. Bu karışımın ısıtılması ile birlikte ortaya duman çıkıyor.

Her ne kadar gerek miktarı gerek ise varlığı üründen ürüne göre değişiklik gösterse de piyasada yer alan elektronik sigaraların büyük bir çoğunluğunda nikotin var.

Üstelik nikotin dumanının solunması ile birlikte vücuttaki serum nikotin düzeyinin yalnızca beş dakika içinde en yüksek değerine ulaştığı tespit edilmiş bulunuyor.

9. Tüketimi Yasaklanmış Maddeleri İçeriyor

Propilen glikol, gliserin ve kokuya sahip olan aromalar, çeşitli yiyeceklerde katkı maddesi olarak kullanılsa da ağız yoluyla tüketildiği zaman bir soruna yol açmıyor. Fakat aynı şey solunum yolu için geçerli değil. Uzun süre boyunca solunarak maruz kalınması halinde birçok zarara yol açabileceğine dair veriler bulunsa da bu bilgiler henüz yeterli değil.

Hayvanlar üzerinde yapılmış olan deneylere göre gliserola uzun süre boyunca maruz kalınması halinde üst solunum yolları hücre yapısı ve mukozasında kansere yol açabilecek ola bozulmaların yaşandığı tespit edildi.

Piyasada satılmakta olan elektronik sigaraların içerisinde de propilen glikol ya da gliserolun yerine etilen glikol isimli tüketimi yasaklanmış olan bir maddeden yüksek oranda bulunuyor.

10. Dumanı da Zararlı

Elektronik sigaraların içine koku vermesi için eklenmiş aromalar aldehid bir yapıya sahip oluyor ve bunların bir bölümü de vücutta birtakım tepkiler oluşmasına sebep oluyor.

Yapılan çeşitli araştırmalara göre sigara dumanı ve elektronik sigara dumanının akciğerlere ve vücutta yer alan küçük hava yollarına zararlı partiküller yayması miktarsal olarak eşit gözüküyor.

Üstelik elektronik sigaraların normal sigaraya göre neredeyse eşit miktarda kanserojen niteliğe sahip olan maddeler içeriyor.

11. Sigarayı Bırakmaya Yardımcı Olmuyor

Elektronik sigaraların nikotin içeren nikotin bantları ve nikotin sakızı gibi ürünlere oranla sigaraya daha yakın bir deneyim verdiği bilinen bir gerçek olsa da sigarayı bırakma konusunda yardımcı olduğu konusu oldukça şüpheli.

Zira bu konuda 700 kişiden oluşan bir grup ile yapılan bir çalışmaya göre elektronik sigaranın diğer ürünlere göre sigarayı bırakma konusunda istatistiksel olarak ayırt edici nitelik taşıyan herhangi bir farka sahip olduğu gözlemlenmemiş bulunuyor.

Источник: https://evdesifa.com/elektronik-sigaranin-zararlari/

Elektronik Sigara Yan Etkileri

Elektronik Sigaranın Etkisi Tartışmalı

Eğer sigara içen, elektronik sigara yan etkileri konusunda endişe olabilir. Eminim zaten tütün tehleri farkında ve gerekir ya daha az duman veya, tercihen, tamamen sigara verin. Ancak, Sigara, piyasadaki tüm yeni eklemeler vardır alternatifleri hakkında ihtiyatlı olabilir.

Bu elektronik sigara hakkında biraz emin olmak içerebilir. Bu gerçekten inanılmaz bir ürün olduğunu iddia ettiği gibi gibi? Ne sağlık üzerinde etkileri olabilir? Yapmak istediğin son şey ise kendilerini güvende olduğundan emin değildir diğer alternatifler tütün sigara geçiş yapmaktır yeterince ya.

REDCIG elektronik sigara satın almak için tıklayınız

E-sigara kullanmaya ilk başladığınızda çeşitli alışılmamış yan etkileri karşılaşabilirsiniz. Ancak, bu yan etkiler genellikle sigara bırakma nedeniyle çekilme belirtileri vardır-vücudunuzun bağımlısı, yani normal sigara cravings deneyimleri.

Bu makalede, tüm olası nedenleri ve E-Sigara kullanımından kaynaklanan en yaygın sorunların arkasındaki nedenleri açıklamak için elimden geleni yapacağım. İlk rağmen bana tıbbi hiçbir arka plan var ve tüm makaleleri kendi araştırma ve kişisel deneyim tabanlı işaret edelim.

Ancak, çoğu insan bu sorunların hiçbirini yaşamadan E-sigara için geçiş bulabilirsiniz. O zaman bu belirtiler var ve onlar kalıcı, git ve doktorunuza başvurmanız gerekir.

REDCIG elektronik sigara satın almak için tıklayınız

Elektronik sigara yan etkileri

Baş ağrısı

En yaygın sorun başlamak için kendinize bir baş ağrısı ile bulabilirsiniz. Acı verici bir baş ağrısı olsun, çok fazla nikotin almış bir olasılık tek. Bu durumda, sadece rahatla, E-Sigara koymak ve bol miktarda su içilmelidir. Daha sonra vape için hazır duruma geçtiğinizde alt nikotin e-sıvı güç kullanmayı deneyin veya aksi halde, oldukça çok vape yok.

Sigara durdurmak çalışırken, sadece, ama aynı zamanda sizin vücut için zor değil.

Bu baş ağrısı karşılaşabilirsiniz bir başka nedendir. Sigarayı ne zaman beyin oksijen ve kimyasal düzeylerini değiştirin. Bazı olası etkileri geçici uyku kesintiye uğraması, artan kafein düzeyleri ve diyet değişiklikleri vardır. Tüm bunlar neden baş ağrısı, ancak çoğu durumda, birkaç gün sonra daha iyi hissedeceksin.

Boğaz / kuru boğaz veya burun

Bu sorun için propilen glikol (PG) ilgili olabilir. PG Nemi emer ve bu nedenle boğazın kuru ya da ağrıyan bırakabilirsiniz bir nemlendirici olduğunu. Genellikle, çünkü esas olarak boğazını senin her zamanki duman buharı için ayarlama bu yan etki birkaç hafta içinde azalır. Bu sorunu varsa, o zaman bol su içmek ve çok acı verici hale gelirse lütfen hemen doktorunuza ziyaret deneyin.

Kas ağrıları

PG kas ağrıları neden olabilir vücudunuzun laktik asit dönüştürülür. Her zaman çok fazla laktik asit kurtulmak için su içerim.

REDCIG elektronik sigara satın almak için tıklayınız

Lekeler veya akne

Bu sigarayı verilmesi sonucu-kendisi, yani çok sıkışık dışarı toksinler Detoks vücudunuzun başlar ve yüzünüzü gözenekler için onları çok iyi kaçış yolu vardır. Sivilce ve lekeler neden gerçekten kapana kısılmış toksinlerin serbest bırakılması demek.

Tar öksürük

Geleneksel tütün sigara bırakma zaman başka bir ortak sorunu bu. Bunun için açıklama son derece basittir-akciğerlerin sonunda kendilerini temizlemeye başlar mümkün!

Hıçkırık

Hıçkırık almaya devam edersen, çünkü çok fazla nikotin vücudunuza giren olabilir. Ayrıca, sizin kartuşu herhangi bir damla sıvı e-sigara yutma değil emin olmalısınız. E-sıvı sık ağzını giriyorsanız, öyleyse bunu kullanmayı durdurmak ve hemen yeni bir elektronik sigara satın!

Diş etlerinde kanama

Sigarayı bırakmak çalışırken bu bir ortak bir sorundur; Öyle görünüyor ki birçok kişi rapor onların diş fırçalama Diş etlerinde kanama ve çekilme ortak bir semptomdur.

Bir ihtimal, Sigara dumanı karşı korumak için daha kalın diş etleri geliştirmek olabilir. O kadar hafta sonra iyileşir bu yana bu konuda endişelenmenize gerek yok.

Her ne kadar Eğer daha uzun süre devam sonra lütfen doktorunuza.

REDCIG elektronik sigara satın almak için tıklayınız

Elektronik sigara yararları

Geleneksel tütün sigara elektronik sigara için hareketli sağlık yararları sübjektiftir. Yararları tütün tamamen sigarayı bireyler için çok benzer. I-si olmak kurmak ve Internet üzerinde e-sigara Forum ve Web sitelerinde yayınlanan bazı genel sağlık yararları vardır.Bu E-Sigara kullanımının yaygın yarar küçük bir liste.

 • Tırnak / ipuçları sarımsı temizlemek için dönüm.
 • Dişlerinizi beyaz olur.
 • Diş etlerini, onların doğal koyu pembe renk yerine gri geri dönün.
 • Ruh daha dengeli olur.
 • Nefes almak kolaydır ve dayanıklılık egzersiz sırasında yüksek.
 • Gıda tadı ve daha güzel kokuyor.
 • Cinsel potens arttırır.

REDCIG elektronik sigara satın almak için tıklayınız

Источник: https://www.ntilabs.com/elektronik-sigara-yan-etkileri/

E-sigaralar, tütünden daha mı az zararlı?

Elektronik Sigaranın Etkisi Tartışmalı

Jane Dreaper BBC Sağlık Muhabiri

Telif hakkı pa

50'yi aşkın kamu sağlığı uzmanı Dünya Sağlık Örgütü'nü (WHO) “E-sigara kullanımının sınırlandırılması ya da engellenmesi uyarılarına kapılmamaya” çağırdı.

Mektupta, duman yoluyla nikotin veren elektronik sigaranın “sağlık alanında çok önemli bir keşif” olabileceği vurgulanıyor.

Fakat İngiltere'deki Kamu Sağlığı Fakültesi, elektronik sigaranın faydalarının, potansiyel tehlerinden daha fazla olduğuna karar vermek için henüz erken olduğu görüşünde.

Dünya Sağlık Örgütü ise hükümetlere bu konuda ne tavsiye edeceği konusunda çalışmalarını hala sürdürdüğünü, henüz bir karara varmadığını açıkladı.

Kamu sağlığı uzmanlarının açık mektubu sigara konusundaki politikalarla ilgili olarak bu yıl yapılacak kritik uluslararası pazarlıkların öncesinde yayımlandı.

E-sigaranın sigara tiryakiliğine düşük riskli bir alternatif olduğunu savunan çevreler, hükümetlerin bu ürünün kullanımının sınırlanması ya da reklamlarının yasaklanması yoluna gitmesinden kaygılanıyorlar.

Bu ürünlerin 'tütün' ile aynı kategoride sınıflandırılmasının faydadan çok zarar getireceğinden kaygı duyuyoruz.

Karşı olanlar ise elektronik sigaraların insan sağlığını uzun vadede nasıl etkilediğinin henüz bilinmediğini söylüyorlar.

E-sigara piyasası hızla büyüyor ama İngiltere Sağlık Bakanlığı bu sigaraların “zararsız” sayılamayacağı görüşünde.

Yakınlarda İngiltere Kamu Sağlığı Kurumu için hazırlanan bir rapor, elektronik sigaraların faydasının azami düzeye çıkarılması için “kullanımının kulara bağlanması, gözlemlenmesi ve risklerinin gözönüne alınmasını” tavsiye etmişti.

53 önde gelen kamu sağlığı uzmanı tarafından imzalanan açık mektupta ise e-sigaraların insanların sigarayı bırakmasında bazı geleneksel yöntemlerden çok daha etkili olabileceği savunuluyor.

Ters etki yapabilir

Mektupta, “Bu, 21. yüzyılın en önemli sağlık buluşlarından biri olabilir ve yüzlerce milyon hayat kurtarabilir.

Eğer yetkililer düşük riskli nikotin ürünlerini geleneksel tütün ürünleriyle aynı sınıfa koyar ise, onları haksız yere sorunun parçası olarak tanımlamış olacak.

Yetkililer sigara tüketimini daha da uzatma yönünde ters etkide bulunabilecek bu tür önlemler almaktan kaçınmalıdır” deniliyor.

Açık mektubun yazarları elektronik sigaranın tütün ile aynı sınıflamaya konulmasının faydadan çok zarar getireceği konusunda derin endişe taşıdıklarını söylüyorlar.

Yakınlarda kamuoyuna sızdırılan ve e-sigaradan “yeni bir tütün bağımlılığı dalgası yaratabilecek bir tehdit” diye bahsedilen bir Dünya Sağlık Örgütü belgesine de atıfta bulunuyorlar.

Dünya Sağlık Örgütü'nün hazırladığı tütün kullanımını düzenleyen uluslararası sözleşme şu anda dünya nüfusunun yüzde 90'ını kapsayan 178 ülkede geçerli.

E-sigara nedir?

Elektronik sigaralar, sigara içme hissi veren pilli cihazlar. Kullanıcılar ısıtılan bir sıvıdan çıkan nikotinli dumanı sigara dumanı gibi içine çekiyor.

Londra'daki University College'dan Profesör West, BBC'ye yaptığı açıklamada “elektronik sigaraların tütün tüketimine uygun düzenlemelere tabi tutulması” gerektiğini söylüyor ve boyut olarak da “tütün sigaralarından daha güvenli” olduğunu ifade ediyor.

Profesör West, 18 yaş altındakilere satışın yasaklanması ve yalnızca sigara kullananlara uygun pazarlama yöntemleri benimsenmesi gibi “usulüne uygun düzenlemeler” yapılması çağrısında bulundu.

WHO sözcüsü, “WHO, elektronik sigara ve benzeri cihazların düzenlenmesi ve pazarlanmasıyla ilgili hükümete yönelik tavsiyeler üzerinde çalışıyor” dedi.

Sözcü, yıl sonuna doğru konuyla ilgili bir sözleşme sunacaklarını belirtip, e-sigara ve benzeri cihazların sağlığa olası etkilerinin anlaşılması ve düzenlemeler getirilmesi için toksikoloji uzmanları ve ulusal kurumlarla çalıştıklarını söyledi.

İngiltere Tıp Derneği, cihazların İngiltere'de kullanımıyla ilgili daha sıkı düzenlemeler getirilmesi çağrısında bulundu.

Derneğin faaliyetlerinden sorumlu müdür Dr. Vivienne Nathanson, BBC Breakfast programına yaptığı açıklamada daha önce hiç sigara içmeyen çocukların bile pazarlama kampanyalarından etkilenip e-sigara kullanmaya başladığını söyledi.

Nathanson, çocukları etkileyecek şekilde yapılan e-sigara reklamlarının yasaklanması çağrısında bulundu.

Londra Hijyen ve Tropik Tıp Fakültesi'nden Prof. Martin McKee de kamu sağlığı uzmanlarının e-sigaraların, tütün sigaralarından 'daha güvenli olup olmadığı' konusunda farklı görüşlere sahip olduğuna dikkat çekiyor.

McKee, araştırmada imzası olanların savlarını destekleyecek verilere sahip olduklarını ve WHO'nun da kararını haklı olarak ellerindeki en geçerli kanıtlara dayandırdığını söylüyor fakat e-sigaraların güvenliği konusunda yerleşik verilere sahip olmadan 'kullanımını teşvik etmenin erken' olduğunu belirtiyor.

Источник: https://www.bbc.com/turkce/haberler/2014/05/140529_esigara_saglik

Elektronik Sigara Zararı var mıdır?

Elektronik sigara kullanıcıları yaptıkları araştırmalardan sonra bu ürünlerin zararları hakkında pek fazla bilgiye sahip olamazlar.

Son dönemlerde sıklıkla kullanılmaya başlayan ve kullanıcıların %75’inden fazlası sigarayı bıraktığı için sigara markaları ve kartelleri para yolu ile medya,basın ve TV organlarına elektronik sigaranın zararları adı altında programlar yayınlamasını istemektedirler.

Yapılan araştırmalar bu cihazların her hangi bir zararını tespit edememiş üstüne üstlük ABD (FDA) tarafından genellikle sağlıklıdır açıklaması bulunan bu cihazlar sigara satış oranlarını azalttıkları için karalama kampanyalarına maruz kalmaktadır. Elektronik sigaranın bilinen hiç bir zararı yoktur. Duman değil buhar üretirler.

E-sigaralarda kullanılan likit seçimi de kaliteli olduktan sonra nikotin harici herhangi bir zararı gözlenmemiştir. Tüm dünyada yoğun bir ilgi duyulan elektronik sigara yakın tarihte normal sigaraların tamamen satılmasını durduracak kalitede ve güçteler. Bu yoğun ilgiden dolayı dünyanın çeşitli yerlerinde ve araştırma alanlarında AR-GE çalışmaları başlamıştır.

Elektronik sigarayı uzun yıllardan beri kullanan kişilerden yapılan açıklamalar doğrultusunda sağlıklarında hiç bir sorun olmadıklarını ifade etmekteler. Elektronik sigara kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı likit seçimidir.

Avrupa üniversitelerinde yapılan incelemeler sonucunda likitin buhar oluşumu sırasında geçirdiği oksidasyonun hiç bir zararı tespit edilememiştir.

Normal sigaraların yakın tarihe kadar TV programı, Dizi ve filmlerde nasıl bir reklam aracı olduğunu hepimiz hatırlamaktayız. Elektronik sigaranın ancak bir şekerleme kadar zararı olabilir diye düşünmekteyiz. Bu minimal zararlar Nikotin, Kimyasal Gliserin, bitkisel gliserin, gıda aroması ve etil maltol bulunmaktadır.

Nikotin olmadığı takdirde geriye kalan kimyasallar şekerleme ürünlerde kullanılan bileşenlerdir. Kimyasal kelimesinin ürkütücü gelmesinin nedeni ise kimyasal konusunda yeterli bilgi ve birikime sahip olunmamasından dolayıdır. Unutmayalım ki ellerimizi yıkamak için kullandığımız temizleyici sabunlar bile kimyasal içermektedir.

Her gün dişlerimizi fırçalamak için kullandığımız diş macunları kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinden tutunda ayakkabı, giysi ve bir çok gıdada bulunan maddelerin bir çoğu da kimyasal içeriklidir. Elektronik sigara sağlığa faydalıdır demek doğru değildir elbette. E-sigaralarda kullanılan likitlerin bir takım zararları bulunmaktadır.

Likit içeriğinde bulunan nikotinin zararları bilinmektedir.

Nikotinin İnsan Sağlığına Zararları

Nikotin tütünün yanması ile oluşturulmuş sıvı halde bulunan bir maddedir. Uyarıcı ve yüksek oranda bağımlılık yaratıcı etkisi oldukça fazladır. Normal sigaralarda 20 mg bulunan nikotin elektronik sigaralarda oldukça düşük seviyelerde bulunmaktadır.

Bu durumda normal sigara kadar olmasa da elektronik sigaranın da nikotinden dolayı eser miktarlarda zararları vardır diyebiliriz. Nikotin bulunmayan likit içeriklerinin neredeyse hiç bir zararı yoktur diyebiliriz. Nikotin sakinleştirici bir etki yarattığı düşünüldüğü için günün her anında her durumda içilmesi sağlanmaktadır.

Özellikle akciğerlere ve üst solunum yollarına verdiği zararlar azımsanmayacak kadar fazladır. Elektronik sigaralarda nikotin oranını ayarlama bilmemiz açısından büyük bir artıdır diyebiliriz. Özellikle nikotin bağımlılığından kurtulmak için nikotin içerikli likitlerde bile kullanılan miktarlar oldukça azdır.

Zamanla tamamen nikotinsiz likitlere geçiş yapılarak sadece aroma içeren likitler elektronik sigaranın zararlarını neredeyse yok denecek kadar az miktarlara düşmektedir.

Elektronik sigara sigara bırakmada en iyi yardımcı üründür. Elektroniksigara.

org olarak elektronik sigaralar tamamen zararsızdır diye bir iddiamız yok ancak normal sigaralara oranla şekerleme kadar zararı var demek daha doğru bir açıklama olacaktır.

Yapılan açıklamalar sonucunda elektronik sigaralar norma tütün ürünlerine göre daha sağlıklı bir seçenek haline gelerek sigara bırakma konusunda oldukça etkili bir alternatif haline gelmektedir.

Источник: https://elektroniksigara.org/elektronik-sigaranin-zararlari/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть