Elektronik Sigaranın Zararları

E-sigaralar, tütünden daha mı az zararlı?

Elektronik Sigaranın Zararları

Jane Dreaper BBC Sağlık Muhabiri

Telif hakkı pa

50'yi aşkın kamu sağlığı uzmanı Dünya Sağlık Örgütü'nü (WHO) “E-sigara kullanımının sınırlandırılması ya da engellenmesi uyarılarına kapılmamaya” çağırdı.

Mektupta, duman yoluyla nikotin veren elektronik sigaranın “sağlık alanında çok önemli bir keşif” olabileceği vurgulanıyor.

Fakat İngiltere'deki Kamu Sağlığı Fakültesi, elektronik sigaranın faydalarının, potansiyel tehlerinden daha fazla olduğuna karar vermek için henüz erken olduğu görüşünde.

Dünya Sağlık Örgütü ise hükümetlere bu konuda ne tavsiye edeceği konusunda çalışmalarını hala sürdürdüğünü, henüz bir karara varmadığını açıkladı.

Kamu sağlığı uzmanlarının açık mektubu sigara konusundaki politikalarla ilgili olarak bu yıl yapılacak kritik uluslararası pazarlıkların öncesinde yayımlandı.

E-sigaranın sigara tiryakiliğine düşük riskli bir alternatif olduğunu savunan çevreler, hükümetlerin bu ürünün kullanımının sınırlanması ya da reklamlarının yasaklanması yoluna gitmesinden kaygılanıyorlar.

Bu ürünlerin 'tütün' ile aynı kategoride sınıflandırılmasının faydadan çok zarar getireceğinden kaygı duyuyoruz. Karşı olanlar ise elektronik sigaraların insan sağlığını uzun vadede nasıl etkilediğinin henüz bilinmediğini söylüyorlar.

E-sigara piyasası hızla büyüyor ama İngiltere Sağlık Bakanlığı bu sigaraların “zararsız” sayılamayacağı görüşünde.

Yakınlarda İngiltere Kamu Sağlığı Kurumu için hazırlanan bir rapor, elektronik sigaraların faydasının azami düzeye çıkarılması için “kullanımının kulara bağlanması, gözlemlenmesi ve risklerinin gözönüne alınmasını” tavsiye etmişti.

53 önde gelen kamu sağlığı uzmanı tarafından imzalanan açık mektupta ise e-sigaraların insanların sigarayı bırakmasında bazı geleneksel yöntemlerden çok daha etkili olabileceği savunuluyor.

Ters etki yapabilir

Mektupta, “Bu, 21. yüzyılın en önemli sağlık buluşlarından biri olabilir ve yüzlerce milyon hayat kurtarabilir.

Eğer yetkililer düşük riskli nikotin ürünlerini geleneksel tütün ürünleriyle aynı sınıfa koyar ise, onları haksız yere sorunun parçası olarak tanımlamış olacak.

Yetkililer sigara tüketimini daha da uzatma yönünde ters etkide bulunabilecek bu tür önlemler almaktan kaçınmalıdır” deniliyor.

Açık mektubun yazarları elektronik sigaranın tütün ile aynı sınıflamaya konulmasının faydadan çok zarar getireceği konusunda derin endişe taşıdıklarını söylüyorlar.

Yakınlarda kamuoyuna sızdırılan ve e-sigaradan “yeni bir tütün bağımlılığı dalgası yaratabilecek bir tehdit” diye bahsedilen bir Dünya Sağlık Örgütü belgesine de atıfta bulunuyorlar.

Dünya Sağlık Örgütü'nün hazırladığı tütün kullanımını düzenleyen uluslararası sözleşme şu anda dünya nüfusunun yüzde 90'ını kapsayan 178 ülkede geçerli.

E-sigara nedir?

Elektronik sigaralar, sigara içme hissi veren pilli cihazlar. Kullanıcılar ısıtılan bir sıvıdan çıkan nikotinli dumanı sigara dumanı gibi içine çekiyor.

Londra'daki University College'dan Profesör West, BBC'ye yaptığı açıklamada “elektronik sigaraların tütün tüketimine uygun düzenlemelere tabi tutulması” gerektiğini söylüyor ve boyut olarak da “tütün sigaralarından daha güvenli” olduğunu ifade ediyor.

Profesör West, 18 yaş altındakilere satışın yasaklanması ve yalnızca sigara kullananlara uygun pazarlama yöntemleri benimsenmesi gibi “usulüne uygun düzenlemeler” yapılması çağrısında bulundu.

WHO sözcüsü, “WHO, elektronik sigara ve benzeri cihazların düzenlenmesi ve pazarlanmasıyla ilgili hükümete yönelik tavsiyeler üzerinde çalışıyor” dedi.

Sözcü, yıl sonuna doğru konuyla ilgili bir sözleşme sunacaklarını belirtip, e-sigara ve benzeri cihazların sağlığa olası etkilerinin anlaşılması ve düzenlemeler getirilmesi için toksikoloji uzmanları ve ulusal kurumlarla çalıştıklarını söyledi.

İngiltere Tıp Derneği, cihazların İngiltere'de kullanımıyla ilgili daha sıkı düzenlemeler getirilmesi çağrısında bulundu.

Derneğin faaliyetlerinden sorumlu müdür Dr. Vivienne Nathanson, BBC Breakfast programına yaptığı açıklamada daha önce hiç sigara içmeyen çocukların bile pazarlama kampanyalarından etkilenip e-sigara kullanmaya başladığını söyledi.

Nathanson, çocukları etkileyecek şekilde yapılan e-sigara reklamlarının yasaklanması çağrısında bulundu.

Londra Hijyen ve Tropik Tıp Fakültesi'nden Prof. Martin McKee de kamu sağlığı uzmanlarının e-sigaraların, tütün sigaralarından 'daha güvenli olup olmadığı' konusunda farklı görüşlere sahip olduğuna dikkat çekiyor.

McKee, araştırmada imzası olanların savlarını destekleyecek verilere sahip olduklarını ve WHO'nun da kararını haklı olarak ellerindeki en geçerli kanıtlara dayandırdığını söylüyor fakat e-sigaraların güvenliği konusunda yerleşik verilere sahip olmadan 'kullanımını teşvik etmenin erken' olduğunu belirtiyor.

Источник: https://www.bbc.com/turkce/haberler/2014/05/140529_esigara_saglik

Elektronik Sigaranın Zararları

Elektronik Sigaranın Zararları

Başta kanser ve kalp hastalıkları olmak üzere birçok sağlık sorununun ortak noktasında yer alan sigara, her ne kadar zararları bilinse de kullanılmaya devam ediyor ve herkesin bildiği üzere insan sağlığını oldukça büyük bir tehye sokuyor.

Türkiye’de her yıl yüz bin, dünyada ise 5 milyondan fazla kişi sigara sebebi ile hayatını kaybediyor. Bu noktada sigarayı bir türlü bırakamayan ve alternatif bir çözüm arayan kişiler son yılların trendleri arasında yer alan elektronik sigarayı tercih ediyor.

Fakat bu konuda birçok ses, elektronik sigaranın sanıldığı kadar masum olmadığı konusunda bizleri uyarıyor. Buna rağmen elektronik sigaraya yönelen kesim ya daha önce sigarayı hiç içmemiş fakat denemek isteyen kişilerden ya da sigarayı bıraktıktan sonra özlemini gidermek isteyen kişilerden oluşuyor.

Bununla birlikte aynı anda hem sigara hem de elektronik sigara tüketen kişiler de yok değil.

Türk Toraks Derneği tarafından oluşturulmuş olan Tütün Kontrolü Çalışma Grubu tarafından öne sürülen iddialara göre her ne kadar birçok kişi tarafından iddia edilse de elektronik sigaranın, sigaradan daha az zararlı olduğunu ortaya koyan hiçbir şey olmadığını söylüyor.

Bununla birlikte elektronik sigaranın, bu cihazları üreten firmalar tarafından sağlıklı olarak lanse edilme sebebi elbette ki bu cihazların satılmak istemesinden geliyor. Bu grupta yer alan Profesör Deniz Cengiz Özge, elektronik sigara ile diğer tütün ürünleri arasında herhangi bir fark olmadığını söylüyor.

Elektronik sigaranın  da filtre takılarak, inde, mentollü ya da light olarak üretilmesi gibi tüketicinin algısına yönelik bir çalışma olduğunu söyleyen Özge, elektronik sigaranın yalnızca bir başka endüstri ürünü olduğunu dile getiriyor.

Sigaranın zararı herkes tarafından bilindiği için elektronik sigara ile birlikte yepyeni bir algı yaratıldığını iddia eden bu gruba göre elektronik sigara da en az sigara kadar sağlığa zararlı. Şimdi sizlerle birlikte Elektronik sigaranın zararlarından bahsedeceğiz.

Elektronik sigara söz konusu olduğu zaman en çok gündemde olan konu bu sigara çeşidinin içerisinde yalnızca nikotin olduğu ve bu sebeple de herhangi bir zararının olmadığı ve bundan dolayı da içilmesinde herhangi bir sorun olmadığı şeklinde. Fakat bu durum bir kandırmacadan ibaret.

Zira elektronik sigaranın içerisinde yer alan ve sıvılaştırılmış nikotinin sağlığı tehdit ettiği biliniyor. Elektronik sigaranın içilmesi ile birlikte damarların düzenli bir şekilde işlemesi de engellenmiş oluyor.

Bu nedenle de elektronik sigara içen kişilerin damar sağlığı da teh altına giriyor.

2. Nikotin Bağımlığını Arttırabilir

Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı olan Profesör Doktor Elif Dağlı, tüm sigara üreticileri tarafından üretilme kararı alınan elektronik sigaranın, kimi durumlarda meyve aromaları ile birlikte çeşitli şekillerde satıldığı ve bu şekilde ürün çeşitliliği yoluna giderek daha çok kişiyi çekmeye çalıştığı ancak buna kanılmaması gerektiğini zira esasında büyük riskler barındırdığını söylüyor. Profesör Doktor Elif Dağlı tarafından yapılan açıklamaya göre sigaranın daha ilgi çekici olmasını sağlamak adına eklenen meyve aromasının içerisinde yer alan şeker, nikotin bağımlılığını daha da fazla arttırma özelliğine sahip.

Elektronik sigaranın içerisinde yer alan alerjen ve irritan maddeler sebebiyle, içildikten sonra çıkartılan duman ile birlikte pasif içici olunması mümkün.

Elektronik sigaranın bulunduğu ortamda, bilindik sigaradan etkilenildiği gibi etkilenilmeyeceği dile getiriliyor olsa da esasında elektronik sigarayı tüketmek yalnızca kişinin kendisine değil aynı zamanda etrafındaki kişilere de zarar veriyor.

4. Kanserojen Madde İçeriyor

Günümüzde meyve, sebze ve hatta oyuncaklarda dahi kanserojen maddeye rastlamak mümkün. Hal böyle olunca elektronik sigaranın da içinde kanserojen madde olup olmadığı merak ediliyor. Zira elektronik sigaranın da kansere yol açtığı ve sağlık kalitesini düşürdüğü söyleniyor.

5. Patlama Riski Bulunuyor

Elektronik sigara alan bazı kişilerin cihazlarının patladığı haberleri gelip durmaya başladı. Son zamanlarda gündemde olan bu durum, ürünün saçtığı tehyi bir başka boyuta taşımaya yetiyor.

6. Yüz Güzelliğini Riske Atıyor

Hem sigara hem de elektronik sigara ürünlerini tüketmek gerek iç organ sağlığını gerek patlama sonucunda yüz güzelliğinizi tehye atıyor. Bu durum da siz fark etmeseniz dahi sizi büyük ölçüde etkiliyor.

7. Elektronik Sigaranın Zararları Çarpıtılıyor

Elektronik sigaranın tehli olmadığı yönünde birtakım bilimsel çalışmaların ortaya çıkması bu durumu daha da tehli kılıyor. Dünya üzerinde sigara üzerinden dönen ekonominin açlığı bitirebileceği biliniyor. İşte bu sebeple de bu ekonomiyi yöneten kişilerin para kazandığı yeri tehye atmak gibi bir niyeti yok.

Fakat sigara üzerine yapılan kamu spotu gibi reklamların ardından sigaranın üzerindeki ilginin kaybolması ile birlikte ortaya yeni bir adımı atılması gerekiyordu. İşte bu da elektronik sigara oldu.

İşte bu ekonomiyi elinde tutan firmalar zaman zaman ellerinde olan nüfuzu kullanarak bu tür algı operasyonları ile birlikte elektronik sigaranın sağlıklı olduğu yönünde araştırmalar ortaya koyuyor.

8. Nikotin Bulunuyor

Elektronik sigara her ne kadar tüp içinde bir sıvı olsa da bu sıvının ana maddesi propilen ya da gliserol, niktotin ve glikol maddelerinden oluşuyor. Bununla birlikte kimi zaman koku verici aromaların kullanıldığı da oluyor. Bu karışımın ısıtılması ile birlikte ortaya duman çıkıyor.

Her ne kadar gerek miktarı gerek ise varlığı üründen ürüne göre değişiklik gösterse de piyasada yer alan elektronik sigaraların büyük bir çoğunluğunda nikotin var.

Üstelik nikotin dumanının solunması ile birlikte vücuttaki serum nikotin düzeyinin yalnızca beş dakika içinde en yüksek değerine ulaştığı tespit edilmiş bulunuyor.

9. Tüketimi Yasaklanmış Maddeleri İçeriyor

Propilen glikol, gliserin ve kokuya sahip olan aromalar, çeşitli yiyeceklerde katkı maddesi olarak kullanılsa da ağız yoluyla tüketildiği zaman bir soruna yol açmıyor. Fakat aynı şey solunum yolu için geçerli değil. Uzun süre boyunca solunarak maruz kalınması halinde birçok zarara yol açabileceğine dair veriler bulunsa da bu bilgiler henüz yeterli değil.

Hayvanlar üzerinde yapılmış olan deneylere göre gliserola uzun süre boyunca maruz kalınması halinde üst solunum yolları hücre yapısı ve mukozasında kansere yol açabilecek ola bozulmaların yaşandığı tespit edildi.

Piyasada satılmakta olan elektronik sigaraların içerisinde de propilen glikol ya da gliserolun yerine etilen glikol isimli tüketimi yasaklanmış olan bir maddeden yüksek oranda bulunuyor.

10. Dumanı da Zararlı

Elektronik sigaraların içine koku vermesi için eklenmiş aromalar aldehid bir yapıya sahip oluyor ve bunların bir bölümü de vücutta birtakım tepkiler oluşmasına sebep oluyor.

Yapılan çeşitli araştırmalara göre sigara dumanı ve elektronik sigara dumanının akciğerlere ve vücutta yer alan küçük hava yollarına zararlı partiküller yayması miktarsal olarak eşit gözüküyor.

Üstelik elektronik sigaraların normal sigaraya göre neredeyse eşit miktarda kanserojen niteliğe sahip olan maddeler içeriyor.

11. Sigarayı Bırakmaya Yardımcı Olmuyor

Elektronik sigaraların nikotin içeren nikotin bantları ve nikotin sakızı gibi ürünlere oranla sigaraya daha yakın bir deneyim verdiği bilinen bir gerçek olsa da sigarayı bırakma konusunda yardımcı olduğu konusu oldukça şüpheli.

Zira bu konuda 700 kişiden oluşan bir grup ile yapılan bir çalışmaya göre elektronik sigaranın diğer ürünlere göre sigarayı bırakma konusunda istatistiksel olarak ayırt edici nitelik taşıyan herhangi bir farka sahip olduğu gözlemlenmemiş bulunuyor.

Источник: https://evdesifa.com/elektronik-sigaranin-zararlari/

Elektronik Sigara İçmek, Sigaranın Zararları

Elektronik Sigaranın Zararları

elektronik sigara içmek, sigaranın zararları

Sigara içmek kişi ve toplum üzerinde hangi olumsuzluklara sebep olur? Sigaranın zararları nelerdir? Elektronik sigara nedir ve elektronik sigara zararları nelerdir? Sigara mı elektronik sigara mı daha zararlıdır?

Sigara içmek genellikle genç yaşlarda özenti, arkadaş ısrarı, gösteriş, büyüklerle zıtlaşma, ilişki kurabilmek ve güvensizlik gibi nedenlerle edinilen kötü bir alışkanlıktır.

Sigara içmek başladıktan sonra kolay vazgeçilebilen bir bağımlılık değildir.

Genç yaşlarda bu kötü alışkanlığı edinenler, ileriki dönemlerde sigaranın zararları konusunda bilgi sahibi olmalarına ve bu zararları direkt yaşamalarına karşılık sigara bırakma konusunda irade gösterememektedirler.

Yoksul insanlar gelirlerinin %10’unu sigara için harcamaktadır. Ama asıl büyük sıkıntı sigaranın insanlara getirdiği maddi yükten ziyade sigara kullanımına bağlı oluşan ciddi sağlık problemleridir.

Sigara dünyada insan ölümü nedenleri arasında ilk sıralarda yerini alır. Her yıl sigaradan kaynaklanan 5 milyonun üzerinde (her 6 saniyede 1 ölüm) ölüm gerçekleşmektedir ve bu rakam hızla artmaktadır.

Sigaranın içinde 4000’in üzerinde kimyasal vardır ve bu kimyasallarının 81 tanesinin doğrudan kanser sebebi olduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır.

Sigarada bulunan bazı maddeler; kanserojen olduğu kesin olarak bilinen polonyum-210, füze yakıtı olarak da kullanılan metanol, tiner, radyasyon, tüp gazı bütan, böcek öldürücü olarak kullanılan DDT, gaz odaları zehri olarak da kullanılmış olan hidrojen siyanür, fare zehri olarak kullanılan arsenik, egzoz gazı olarak bilinen karbondioksit, tuvalet temizleyici olarak da kullanılan amonyak, bağımlılığa sebep olan nikotin, akü metali kadmiyum ve binlerce toksik madde.

Sigaranın Zararları

İçinde barındırdığı binlerce zehir nedeniyle sigaranın zararları söz konusu olduğunda oldukça uzun bir liste karşımıza çıkmaktadır.

Bu listedeki hastalıkların birçoğu ciddi sonuçlar doğuran ve geri dönüşü mümkün olmayan hastalıklardır.

Üstelik sadece sigara kullananlar değil sigara dumanına maruz kalanlar da ciddi sağlık problemleri ile karşı karşıya kalmaktadır. En çok karşılaşılan sigara zararları:

 • Kanser: Sigaranın zararları söz konusu olduğunda akla ilk gelen kanser oluyor. Sigara içmek akciğer, karaciğer, ağız içi, gırtlak, böbrek, göğüs, pankreas, yemek borusu, burun, boğaz, lösemi ve pankreas kanseri riskini ciddi ölçüde arttırmaktadır.
 • Erken yaşlanma: Düzenli sigara tüketen kişilerde tırnak yapısı bozulur, dişlerde sararma, deri yapısında bozulmalar ve kırışıklıklar oluşur. Yaşlanma belirtileri erken başlar ve olduğundan çok daha yaşlı görünürler.
 • Diş kaybı: Diş kayıplarının en önemli nedenlerinden biri sigaradır.
 • Kalp hastalıkları: Sigara içen insanlarda kalp damar hastalıkları riski içmeyenlere göre çok daha fazladır. Ayrıca kalp krizi riski de 4 kat daha fazladır.
 • Bel ve sırt ağrısı: Sigara içen insanların omurilik disklerine yeterince oksijen gönderilemez ve buna bağlı olarak bel ve sırt ağrıları görülür. Ayrıca sigara içmek var olan bel ve sırt ağrılarının iyileşmesini engeller.
 • Kulak enfeksiyonu: Sigara içenlerin çocuklarında kulak enfeksiyonu görülme oranı içmeyenlerin çocuklarına oranla çok daha fazladır.
 • Çocuklarda solunum hastalıkları: Babası veya annesi sigara kullanan çocuklarda bronşit, kulak iltihabı, bademcik rahatsızlıkları, soğuk algınlığı, astım ve zatürre görülme riski 6 kat daha fazladır.

sigaranın zararları

 • Kısırlık: Eşlerden sadece birinin sigara kullanması çocuk sahibi olamama riskini 3 kat arttırmaktadır.
 • Erken doğum ve sağlıksız bebek doğumları: Çok az bile içse, sigara içen annelerin erken doğum riski ve sağlıksız bebek dünyaya getirme riski kat kat artmaktadır.
 • Menopoz: Erken menopoz sigaranın zararları arasında yer alır. Sigara kullanan kadınlarda menopoz 5-10 yıl erken başlar ve bu da kemik erimesine neden olur.
 • İyileşme güçlüğü: Sigara kullananların vücudundaki yaralar çok daha geç iyileşir. Ameliyat izleri vb. izlerin iyileşmeme ihtimali daha fazladır.
 • Şeker hastalığı: Sigara kullanımı vücudun insülin salgılama kabiliyetini zamanla yok eder ve şeker hastalığına sebep olur.
 • Göz hastalıkları: İlerleyen yaşlarda körlüğe sebep olur ve katarakt riskini arttırır.
 • Beyne zararları: Erken bunamaya sebep olur, beyin felci ve alzheimer riskini arttırır.
 • Burun: Koku alma duyusunda azalmaya sebep olur.
 • Kötü koku: Sigara kullanan insanların kötü kokusundan hemen hemen herkes rahatsız olur.
 • Eller ve parmaklar: tırnaklarda zayıflamaya yol açar, parmaklar ve ellerde sararma olur.
 • Cinsel hayata etkileri: İktidarsızlığa ve kalitesiz sperm üretimine sebep olur. Erkeklerde sertleşme problemi yapar.
 • Ağız ve dil: Ağızda kötü görüntüye sebep olur. Ayrıca tat alma eksikliği meydana getirir.

Elektronik sigara tütün ürünlerinin zararlarından daha az etkilenmek isteyenlerin veya sigarayı bırakmak isteyenlerin başvurduğu elektronik bir cihazdır. Elektronik sigara kullanımında duman yerine elektronik sigaranın oluşturduğu, içinde bazı kimyasallar ve bazen nikotin de bulunan buhar içe çekilir.

Elektronik sigara içerisinde nikotin miktarına göre kartuşlar vardır. Bağımlılık düzeyine uygun kartuşlardan başlanarak belli aralıklarla sıfır nikotinli kartuşlara inilir. Böylece kişi nikotin bağımlılığından kademeli olarak kurtulur. Elektronik sigara normal sigara ile aynı hissi verir.

Ancak ilk kullanılmaya başlandığında sigara markası değiştirmiş hissi verebilir.

elektronik sigara

Elektronik Sigara Zararları

Son dönemlerde oldukça popüler olmaya başlayan bu ürün elektronik sigara zararları konusunda soru işaretlerini de beraberinde getirmiştir.

Sigaranın zararlarından kaçmak isteyenler ya da sigaradan kurtulmak için ara ürün olarak elektronik sigara tercih edenler yeni bir ürün olması nedeniyle elektronik sigara zararları konusunda kuşku tereddüt yaşamaktadır. Elektronik sigara zararları:

 • Yapılan araştırmalarda nefes darlığını ciddi oranda tetiklediği görülmüştür.
 • Elektronik sigarada meydana gelecek mekanik bir arıza veya iyi tasarlanmamış bir elektronik sigara kullanımı vücuda kanserojen maddelerin alınmasına neden olacaktır.

elektronik sigara zararları

 • Elektronik sigara damaklarda bulunan kan damarlarını daraltır. Bunun sonucunda bazı ağız problemleri oluşabilir.
 • Elektronik sigaralarda bazen kullanırken bazen de şarjı esnasında patlama vakaları görülmüştür. Bu patlamalar yaralanmalara yol açmıştır.
 • Bazı kesimler elektronik sigaranın, sigara üzerinde oluşan olumsuz etkiyi kaldıracağını ve sigara kullanımını normalleştireceğini savunmaktadır. Elektronik sigara özendirici yönüyle de çocuklar ve gençler üzerinde olumsuz etki göstermektedir.

Источник: http://saglikloji.com/elektronik-sigara-icmek-sigaranin-zararlari/

FDA (Food and Drug Administration) Tarafından Yapılan Araştırma

Uluslararası sağlık kuruşu olan FDA tarafından 2009 yılında piyasada yer alan iki firmaya ait 18 çeşit elektronik sigaranın likiti incelenmiştir. Bu incelemeler sonucunda elde edilen veriler şu şekildedir:

 • Kanserojen olduğu bilinen ve tütünde de yer alan nitrosamine’leri içerdikleri örneklerin yarısında görülmüştür.
 • İnsanlar için toksik olduğu bilinen dietilen glikol %1 oranında saptanmıştır.
 • Çoğu örnekte tütünde de yer alan ve insan sağlığına zararlı olduğu daha önce ispatlanmış olan anabasine, myosmine ve beta nikotryine tespit edilmiş olup bu maddeler ekshale edilen (soluk havasındaki) buharda gösterilememiştir.
 • Nikotin içermediği belirtilen örneklerin hepsinde düşük seviyede de olsa nikotin tespit edilmiştir.
 • Nikotin içeren ve içerdiği miktarlar üzerindeki etiketlerde aynı olarak yazan örneklerin hepsinde 26.8-4.2 mcg/100mL puff arasında değişen değerlerde nikotin tespit edilmiştir.

Ayrıca FDA dışında yapılan çeşitli çalışmalarda formaldehit, keton, cıva, tetrametilpirazin gibi bir takım sağlığa zararlı olabilecek kimyasalların tütün dumanına kıyasla anlamlı derecede az da olsa bulunduğu gösterilmiş, bu düşük dozların sağlık riski oluşturmayacağı üzerinde durulmuştur.

FDA tarafından bu araştırmalar sonunda bazı esigara likitlerinin gösterildiği gibi masum olmadığı ve bu konuda yapılan sağlık uyarılarının yetersiz olduğu raporlanmıştır (Temmuz 2009).

Elektronik sigaralar birliği ve birtakım sağlık yayın ve araştırmacıları tarafından FDA’in bu bulguları her ne kadar eleştirilere maruz kalmış olsa da bu cihazlar konusundaki sağlık endişelerinin artmasına yol açmıştır.

Karşıt görüşü savunan araştırmacılar tarafından likitlerde yer alan zararlı maddelerin konsantrasyonlarının insan sağlığına zararlı olacak değerlerin 1/1000.000’I kadar düşük olduğu, bu nedenle zararlı olduklarının söylenemeyeceği belirtilmiştir.

Amerika Toplum Sağlığı Hekimleri Birliği (AAPHP) Tarafından Yapılan Araştırma

Nisan 2010 tarihinde AAPHP tarafından e-sigaraların tütün kullanıcısı olan yetişkinlere verilmesinde sakınca olmadığı belirtilerek, bu şekilde 4-8 milyon yetişkinin hayatının sigara kullanımına bağlı oluşabilecek hastalıkların önlenmesiyle kurtarılabileceği söylenmiştir. Ancak bu cihazların FDA tarafından tekrar sınıflandırma düzenlemesine gidilerek ilaç/cihaz kombinasyonu yerine tütün ürünleri sınıfına dahil edilmesi gerektiği de belirtilmiş ve bu cihazların küçüklere satılmasına da karşı oldukları vurgulanmıştır.

Kanada Sağlık Ajansı Tarafından Yapılan Araştırma

Mart 2009 tarihinde Kanada Sağlık Ajansı tarafından e-sigara likitlerinin geleneksel tütün ürünlerinin daha güvenli bir formu olarak piyasaya sunulmuş olmalarına karşın nikotin zehirlenmesine yol açma veya nikotin bağımlılığını tetikleme gibi olumsuz etkilere yol açabilecekleri raporlanmıştır.

Sonuç

Yukarıda bahsedildiği gibi elektronik sigaranın zararları sağlıksal olarak değerlendirilmediği, cihazın içine konulan likit ile ilgili riskler olduğu belirtilmiştir.

Bu sebepten elektronik sigara likit ürünleri alırken, bitkisel, sertifikalı ve bilinen markaları tercih etmenizi öneriyoruz.

Kullanım amacının keyif değil, bırakmaya yönelik olması, 2 veya 3 ay gibi bir zamanda nikotin seviyesi düşürülerek planlı bir şekilde elektronik sigarayı da bırakmanızı tavsiye ediyoruz.

Источник: https://iyibuhar.org/elektronik-sigaranin-zararlari/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.