Elektronik Sigaranın Zararları

Elektronik Sigaranın Zararları

Elektronik Sigaranın Zararları

Başta kanser ve kalp hastalıkları olmak üzere birçok sağlık sorununun ortak noktasında yer alan sigara, her ne kadar zararları bilinse de kullanılmaya devam ediyor ve herkesin bildiği üzere insan sağlığını oldukça büyük bir tehye sokuyor.

Türkiye’de her yıl yüz bin, dünyada ise 5 milyondan fazla kişi sigara sebebi ile hayatını kaybediyor. Bu noktada sigarayı bir türlü bırakamayan ve alternatif bir çözüm arayan kişiler son yılların trendleri arasında yer alan elektronik sigarayı tercih ediyor.

Fakat bu konuda birçok ses, elektronik sigaranın sanıldığı kadar masum olmadığı konusunda bizleri uyarıyor. Buna rağmen elektronik sigaraya yönelen kesim ya daha önce sigarayı hiç içmemiş fakat denemek isteyen kişilerden ya da sigarayı bıraktıktan sonra özlemini gidermek isteyen kişilerden oluşuyor.

Bununla birlikte aynı anda hem sigara hem de elektronik sigara tüketen kişiler de yok değil.

Türk Toraks Derneği tarafından oluşturulmuş olan Tütün Kontrolü Çalışma Grubu tarafından öne sürülen iddialara göre her ne kadar birçok kişi tarafından iddia edilse de elektronik sigaranın, sigaradan daha az zararlı olduğunu ortaya koyan hiçbir şey olmadığını söylüyor.

Bununla birlikte elektronik sigaranın, bu cihazları üreten firmalar tarafından sağlıklı olarak lanse edilme sebebi elbette ki bu cihazların satılmak istemesinden geliyor. Bu grupta yer alan Profesör Deniz Cengiz Özge, elektronik sigara ile diğer tütün ürünleri arasında herhangi bir fark olmadığını söylüyor.

Elektronik sigaranın  da filtre takılarak, inde, mentollü ya da light olarak üretilmesi gibi tüketicinin algısına yönelik bir çalışma olduğunu söyleyen Özge, elektronik sigaranın yalnızca bir başka endüstri ürünü olduğunu dile getiriyor.

Sigaranın zararı herkes tarafından bilindiği için elektronik sigara ile birlikte yepyeni bir algı yaratıldığını iddia eden bu gruba göre elektronik sigara da en az sigara kadar sağlığa zararlı. Şimdi sizlerle birlikte Elektronik sigaranın zararlarından bahsedeceğiz.

Elektronik sigara söz konusu olduğu zaman en çok gündemde olan konu bu sigara çeşidinin içerisinde yalnızca nikotin olduğu ve bu sebeple de herhangi bir zararının olmadığı ve bundan dolayı da içilmesinde herhangi bir sorun olmadığı şeklinde. Fakat bu durum bir kandırmacadan ibaret.

Zira elektronik sigaranın içerisinde yer alan ve sıvılaştırılmış nikotinin sağlığı tehdit ettiği biliniyor. Elektronik sigaranın içilmesi ile birlikte damarların düzenli bir şekilde işlemesi de engellenmiş oluyor.

Bu nedenle de elektronik sigara içen kişilerin damar sağlığı da teh altına giriyor.

2. Nikotin Bağımlığını Arttırabilir

Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı olan Profesör Doktor Elif Dağlı, tüm sigara üreticileri tarafından üretilme kararı alınan elektronik sigaranın, kimi durumlarda meyve aromaları ile birlikte çeşitli şekillerde satıldığı ve bu şekilde ürün çeşitliliği yoluna giderek daha çok kişiyi çekmeye çalıştığı ancak buna kanılmaması gerektiğini zira esasında büyük riskler barındırdığını söylüyor. Profesör Doktor Elif Dağlı tarafından yapılan açıklamaya göre sigaranın daha ilgi çekici olmasını sağlamak adına eklenen meyve aromasının içerisinde yer alan şeker, nikotin bağımlılığını daha da fazla arttırma özelliğine sahip.

Elektronik sigaranın içerisinde yer alan alerjen ve irritan maddeler sebebiyle, içildikten sonra çıkartılan duman ile birlikte pasif içici olunması mümkün.

Elektronik sigaranın bulunduğu ortamda, bilindik sigaradan etkilenildiği gibi etkilenilmeyeceği dile getiriliyor olsa da esasında elektronik sigarayı tüketmek yalnızca kişinin kendisine değil aynı zamanda etrafındaki kişilere de zarar veriyor.

4. Kanserojen Madde İçeriyor

Günümüzde meyve, sebze ve hatta oyuncaklarda dahi kanserojen maddeye rastlamak mümkün. Hal böyle olunca elektronik sigaranın da içinde kanserojen madde olup olmadığı merak ediliyor. Zira elektronik sigaranın da kansere yol açtığı ve sağlık kalitesini düşürdüğü söyleniyor.

5. Patlama Riski Bulunuyor

Elektronik sigara alan bazı kişilerin cihazlarının patladığı haberleri gelip durmaya başladı. Son zamanlarda gündemde olan bu durum, ürünün saçtığı tehyi bir başka boyuta taşımaya yetiyor.

6. Yüz Güzelliğini Riske Atıyor

Hem sigara hem de elektronik sigara ürünlerini tüketmek gerek iç organ sağlığını gerek patlama sonucunda yüz güzelliğinizi tehye atıyor. Bu durum da siz fark etmeseniz dahi sizi büyük ölçüde etkiliyor.

7. Elektronik Sigaranın Zararları Çarpıtılıyor

Elektronik sigaranın tehli olmadığı yönünde birtakım bilimsel çalışmaların ortaya çıkması bu durumu daha da tehli kılıyor. Dünya üzerinde sigara üzerinden dönen ekonominin açlığı bitirebileceği biliniyor. İşte bu sebeple de bu ekonomiyi yöneten kişilerin para kazandığı yeri tehye atmak gibi bir niyeti yok.

Fakat sigara üzerine yapılan kamu spotu gibi reklamların ardından sigaranın üzerindeki ilginin kaybolması ile birlikte ortaya yeni bir adımı atılması gerekiyordu. İşte bu da elektronik sigara oldu.

İşte bu ekonomiyi elinde tutan firmalar zaman zaman ellerinde olan nüfuzu kullanarak bu tür algı operasyonları ile birlikte elektronik sigaranın sağlıklı olduğu yönünde araştırmalar ortaya koyuyor.

8. Nikotin Bulunuyor

Elektronik sigara her ne kadar tüp içinde bir sıvı olsa da bu sıvının ana maddesi propilen ya da gliserol, niktotin ve glikol maddelerinden oluşuyor. Bununla birlikte kimi zaman koku verici aromaların kullanıldığı da oluyor. Bu karışımın ısıtılması ile birlikte ortaya duman çıkıyor.

Her ne kadar gerek miktarı gerek ise varlığı üründen ürüne göre değişiklik gösterse de piyasada yer alan elektronik sigaraların büyük bir çoğunluğunda nikotin var.

Üstelik nikotin dumanının solunması ile birlikte vücuttaki serum nikotin düzeyinin yalnızca beş dakika içinde en yüksek değerine ulaştığı tespit edilmiş bulunuyor.

9. Tüketimi Yasaklanmış Maddeleri İçeriyor

Propilen glikol, gliserin ve kokuya sahip olan aromalar, çeşitli yiyeceklerde katkı maddesi olarak kullanılsa da ağız yoluyla tüketildiği zaman bir soruna yol açmıyor. Fakat aynı şey solunum yolu için geçerli değil. Uzun süre boyunca solunarak maruz kalınması halinde birçok zarara yol açabileceğine dair veriler bulunsa da bu bilgiler henüz yeterli değil.

Hayvanlar üzerinde yapılmış olan deneylere göre gliserola uzun süre boyunca maruz kalınması halinde üst solunum yolları hücre yapısı ve mukozasında kansere yol açabilecek ola bozulmaların yaşandığı tespit edildi.

Piyasada satılmakta olan elektronik sigaraların içerisinde de propilen glikol ya da gliserolun yerine etilen glikol isimli tüketimi yasaklanmış olan bir maddeden yüksek oranda bulunuyor.

10. Dumanı da Zararlı

Elektronik sigaraların içine koku vermesi için eklenmiş aromalar aldehid bir yapıya sahip oluyor ve bunların bir bölümü de vücutta birtakım tepkiler oluşmasına sebep oluyor.

Yapılan çeşitli araştırmalara göre sigara dumanı ve elektronik sigara dumanının akciğerlere ve vücutta yer alan küçük hava yollarına zararlı partiküller yayması miktarsal olarak eşit gözüküyor.

Üstelik elektronik sigaraların normal sigaraya göre neredeyse eşit miktarda kanserojen niteliğe sahip olan maddeler içeriyor.

11. Sigarayı Bırakmaya Yardımcı Olmuyor

Elektronik sigaraların nikotin içeren nikotin bantları ve nikotin sakızı gibi ürünlere oranla sigaraya daha yakın bir deneyim verdiği bilinen bir gerçek olsa da sigarayı bırakma konusunda yardımcı olduğu konusu oldukça şüpheli.

Zira bu konuda 700 kişiden oluşan bir grup ile yapılan bir çalışmaya göre elektronik sigaranın diğer ürünlere göre sigarayı bırakma konusunda istatistiksel olarak ayırt edici nitelik taşıyan herhangi bir farka sahip olduğu gözlemlenmemiş bulunuyor.

Источник: https://evdesifa.com/elektronik-sigaranin-zararlari/

FDA (Food and Drug Administration) Tarafından Yapılan Araştırma

Uluslararası sağlık kuruşu olan FDA tarafından 2009 yılında piyasada yer alan iki firmaya ait 18 çeşit elektronik sigaranın likiti incelenmiştir. Bu incelemeler sonucunda elde edilen veriler şu şekildedir:

 • Kanserojen olduğu bilinen ve tütünde de yer alan nitrosamine’leri içerdikleri örneklerin yarısında görülmüştür.
 • İnsanlar için toksik olduğu bilinen dietilen glikol %1 oranında saptanmıştır.
 • Çoğu örnekte tütünde de yer alan ve insan sağlığına zararlı olduğu daha önce ispatlanmış olan anabasine, myosmine ve beta nikotryine tespit edilmiş olup bu maddeler ekshale edilen (soluk havasındaki) buharda gösterilememiştir.
 • Nikotin içermediği belirtilen örneklerin hepsinde düşük seviyede de olsa nikotin tespit edilmiştir.
 • Nikotin içeren ve içerdiği miktarlar üzerindeki etiketlerde aynı olarak yazan örneklerin hepsinde 26.8-4.2 mcg/100mL puff arasında değişen değerlerde nikotin tespit edilmiştir.

Ayrıca FDA dışında yapılan çeşitli çalışmalarda formaldehit, keton, cıva, tetrametilpirazin gibi bir takım sağlığa zararlı olabilecek kimyasalların tütün dumanına kıyasla anlamlı derecede az da olsa bulunduğu gösterilmiş, bu düşük dozların sağlık riski oluşturmayacağı üzerinde durulmuştur.

FDA tarafından bu araştırmalar sonunda bazı esigara likitlerinin gösterildiği gibi masum olmadığı ve bu konuda yapılan sağlık uyarılarının yetersiz olduğu raporlanmıştır (Temmuz 2009).

Elektronik sigaralar birliği ve birtakım sağlık yayın ve araştırmacıları tarafından FDA’in bu bulguları her ne kadar eleştirilere maruz kalmış olsa da bu cihazlar konusundaki sağlık endişelerinin artmasına yol açmıştır.

Karşıt görüşü savunan araştırmacılar tarafından likitlerde yer alan zararlı maddelerin konsantrasyonlarının insan sağlığına zararlı olacak değerlerin 1/1000.000’I kadar düşük olduğu, bu nedenle zararlı olduklarının söylenemeyeceği belirtilmiştir.

Amerika Toplum Sağlığı Hekimleri Birliği (AAPHP) Tarafından Yapılan Araştırma

Nisan 2010 tarihinde AAPHP tarafından e-sigaraların tütün kullanıcısı olan yetişkinlere verilmesinde sakınca olmadığı belirtilerek, bu şekilde 4-8 milyon yetişkinin hayatının sigara kullanımına bağlı oluşabilecek hastalıkların önlenmesiyle kurtarılabileceği söylenmiştir. Ancak bu cihazların FDA tarafından tekrar sınıflandırma düzenlemesine gidilerek ilaç/cihaz kombinasyonu yerine tütün ürünleri sınıfına dahil edilmesi gerektiği de belirtilmiş ve bu cihazların küçüklere satılmasına da karşı oldukları vurgulanmıştır.

Kanada Sağlık Ajansı Tarafından Yapılan Araştırma

Mart 2009 tarihinde Kanada Sağlık Ajansı tarafından e-sigara likitlerinin geleneksel tütün ürünlerinin daha güvenli bir formu olarak piyasaya sunulmuş olmalarına karşın nikotin zehirlenmesine yol açma veya nikotin bağımlılığını tetikleme gibi olumsuz etkilere yol açabilecekleri raporlanmıştır.

Sonuç

Yukarıda bahsedildiği gibi elektronik sigaranın zararları sağlıksal olarak değerlendirilmediği, cihazın içine konulan likit ile ilgili riskler olduğu belirtilmiştir.

Bu sebepten elektronik sigara likit ürünleri alırken, bitkisel, sertifikalı ve bilinen markaları tercih etmenizi öneriyoruz.

Kullanım amacının keyif değil, bırakmaya yönelik olması, 2 veya 3 ay gibi bir zamanda nikotin seviyesi düşürülerek planlı bir şekilde elektronik sigarayı da bırakmanızı tavsiye ediyoruz.

Источник: https://iyibuhar.org/elektronik-sigaranin-zararlari/

Elektronik Sigara İçmek, Sigaranın Zararları

Elektronik Sigaranın Zararları

elektronik sigara içmek, sigaranın zararları

Sigara içmek kişi ve toplum üzerinde hangi olumsuzluklara sebep olur? Sigaranın zararları nelerdir? Elektronik sigara nedir ve elektronik sigara zararları nelerdir? Sigara mı elektronik sigara mı daha zararlıdır?

Sigara içmek genellikle genç yaşlarda özenti, arkadaş ısrarı, gösteriş, büyüklerle zıtlaşma, ilişki kurabilmek ve güvensizlik gibi nedenlerle edinilen kötü bir alışkanlıktır.

Sigara içmek başladıktan sonra kolay vazgeçilebilen bir bağımlılık değildir.

Genç yaşlarda bu kötü alışkanlığı edinenler, ileriki dönemlerde sigaranın zararları konusunda bilgi sahibi olmalarına ve bu zararları direkt yaşamalarına karşılık sigara bırakma konusunda irade gösterememektedirler.

Yoksul insanlar gelirlerinin %10’unu sigara için harcamaktadır. Ama asıl büyük sıkıntı sigaranın insanlara getirdiği maddi yükten ziyade sigara kullanımına bağlı oluşan ciddi sağlık problemleridir.

Sigara dünyada insan ölümü nedenleri arasında ilk sıralarda yerini alır. Her yıl sigaradan kaynaklanan 5 milyonun üzerinde (her 6 saniyede 1 ölüm) ölüm gerçekleşmektedir ve bu rakam hızla artmaktadır.

Sigaranın içinde 4000’in üzerinde kimyasal vardır ve bu kimyasallarının 81 tanesinin doğrudan kanser sebebi olduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır.

Sigarada bulunan bazı maddeler; kanserojen olduğu kesin olarak bilinen polonyum-210, füze yakıtı olarak da kullanılan metanol, tiner, radyasyon, tüp gazı bütan, böcek öldürücü olarak kullanılan DDT, gaz odaları zehri olarak da kullanılmış olan hidrojen siyanür, fare zehri olarak kullanılan arsenik, egzoz gazı olarak bilinen karbondioksit, tuvalet temizleyici olarak da kullanılan amonyak, bağımlılığa sebep olan nikotin, akü metali kadmiyum ve binlerce toksik madde.

Sigaranın Zararları

İçinde barındırdığı binlerce zehir nedeniyle sigaranın zararları söz konusu olduğunda oldukça uzun bir liste karşımıza çıkmaktadır.

Bu listedeki hastalıkların birçoğu ciddi sonuçlar doğuran ve geri dönüşü mümkün olmayan hastalıklardır.

Üstelik sadece sigara kullananlar değil sigara dumanına maruz kalanlar da ciddi sağlık problemleri ile karşı karşıya kalmaktadır. En çok karşılaşılan sigara zararları:

 • Kanser: Sigaranın zararları söz konusu olduğunda akla ilk gelen kanser oluyor. Sigara içmek akciğer, karaciğer, ağız içi, gırtlak, böbrek, göğüs, pankreas, yemek borusu, burun, boğaz, lösemi ve pankreas kanseri riskini ciddi ölçüde arttırmaktadır.
 • Erken yaşlanma: Düzenli sigara tüketen kişilerde tırnak yapısı bozulur, dişlerde sararma, deri yapısında bozulmalar ve kırışıklıklar oluşur. Yaşlanma belirtileri erken başlar ve olduğundan çok daha yaşlı görünürler.
 • Diş kaybı: Diş kayıplarının en önemli nedenlerinden biri sigaradır.
 • Kalp hastalıkları: Sigara içen insanlarda kalp damar hastalıkları riski içmeyenlere göre çok daha fazladır. Ayrıca kalp krizi riski de 4 kat daha fazladır.
 • Bel ve sırt ağrısı: Sigara içen insanların omurilik disklerine yeterince oksijen gönderilemez ve buna bağlı olarak bel ve sırt ağrıları görülür. Ayrıca sigara içmek var olan bel ve sırt ağrılarının iyileşmesini engeller.
 • Kulak enfeksiyonu: Sigara içenlerin çocuklarında kulak enfeksiyonu görülme oranı içmeyenlerin çocuklarına oranla çok daha fazladır.
 • Çocuklarda solunum hastalıkları: Babası veya annesi sigara kullanan çocuklarda bronşit, kulak iltihabı, bademcik rahatsızlıkları, soğuk algınlığı, astım ve zatürre görülme riski 6 kat daha fazladır.

sigaranın zararları

 • Kısırlık: Eşlerden sadece birinin sigara kullanması çocuk sahibi olamama riskini 3 kat arttırmaktadır.
 • Erken doğum ve sağlıksız bebek doğumları: Çok az bile içse, sigara içen annelerin erken doğum riski ve sağlıksız bebek dünyaya getirme riski kat kat artmaktadır.
 • Menopoz: Erken menopoz sigaranın zararları arasında yer alır. Sigara kullanan kadınlarda menopoz 5-10 yıl erken başlar ve bu da kemik erimesine neden olur.
 • İyileşme güçlüğü: Sigara kullananların vücudundaki yaralar çok daha geç iyileşir. Ameliyat izleri vb. izlerin iyileşmeme ihtimali daha fazladır.
 • Şeker hastalığı: Sigara kullanımı vücudun insülin salgılama kabiliyetini zamanla yok eder ve şeker hastalığına sebep olur.
 • Göz hastalıkları: İlerleyen yaşlarda körlüğe sebep olur ve katarakt riskini arttırır.
 • Beyne zararları: Erken bunamaya sebep olur, beyin felci ve alzheimer riskini arttırır.
 • Burun: Koku alma duyusunda azalmaya sebep olur.
 • Kötü koku: Sigara kullanan insanların kötü kokusundan hemen hemen herkes rahatsız olur.
 • Eller ve parmaklar: tırnaklarda zayıflamaya yol açar, parmaklar ve ellerde sararma olur.
 • Cinsel hayata etkileri: İktidarsızlığa ve kalitesiz sperm üretimine sebep olur. Erkeklerde sertleşme problemi yapar.
 • Ağız ve dil: Ağızda kötü görüntüye sebep olur. Ayrıca tat alma eksikliği meydana getirir.

Elektronik sigara tütün ürünlerinin zararlarından daha az etkilenmek isteyenlerin veya sigarayı bırakmak isteyenlerin başvurduğu elektronik bir cihazdır. Elektronik sigara kullanımında duman yerine elektronik sigaranın oluşturduğu, içinde bazı kimyasallar ve bazen nikotin de bulunan buhar içe çekilir.

Elektronik sigara içerisinde nikotin miktarına göre kartuşlar vardır. Bağımlılık düzeyine uygun kartuşlardan başlanarak belli aralıklarla sıfır nikotinli kartuşlara inilir. Böylece kişi nikotin bağımlılığından kademeli olarak kurtulur. Elektronik sigara normal sigara ile aynı hissi verir.

Ancak ilk kullanılmaya başlandığında sigara markası değiştirmiş hissi verebilir.

elektronik sigara

Elektronik Sigara Zararları

Son dönemlerde oldukça popüler olmaya başlayan bu ürün elektronik sigara zararları konusunda soru işaretlerini de beraberinde getirmiştir.

Sigaranın zararlarından kaçmak isteyenler ya da sigaradan kurtulmak için ara ürün olarak elektronik sigara tercih edenler yeni bir ürün olması nedeniyle elektronik sigara zararları konusunda kuşku tereddüt yaşamaktadır. Elektronik sigara zararları:

 • Yapılan araştırmalarda nefes darlığını ciddi oranda tetiklediği görülmüştür.
 • Elektronik sigarada meydana gelecek mekanik bir arıza veya iyi tasarlanmamış bir elektronik sigara kullanımı vücuda kanserojen maddelerin alınmasına neden olacaktır.

elektronik sigara zararları

 • Elektronik sigara damaklarda bulunan kan damarlarını daraltır. Bunun sonucunda bazı ağız problemleri oluşabilir.
 • Elektronik sigaralarda bazen kullanırken bazen de şarjı esnasında patlama vakaları görülmüştür. Bu patlamalar yaralanmalara yol açmıştır.
 • Bazı kesimler elektronik sigaranın, sigara üzerinde oluşan olumsuz etkiyi kaldıracağını ve sigara kullanımını normalleştireceğini savunmaktadır. Elektronik sigara özendirici yönüyle de çocuklar ve gençler üzerinde olumsuz etki göstermektedir.

Источник: http://saglikloji.com/elektronik-sigara-icmek-sigaranin-zararlari/

Elektronik Sigara Zararı var mıdır?

Elektronik sigara kullanıcıları yaptıkları araştırmalardan sonra bu ürünlerin zararları hakkında pek fazla bilgiye sahip olamazlar.

Son dönemlerde sıklıkla kullanılmaya başlayan ve kullanıcıların %75’inden fazlası sigarayı bıraktığı için sigara markaları ve kartelleri para yolu ile medya,basın ve TV organlarına elektronik sigaranın zararları adı altında programlar yayınlamasını istemektedirler.

Yapılan araştırmalar bu cihazların her hangi bir zararını tespit edememiş üstüne üstlük ABD (FDA) tarafından genellikle sağlıklıdır açıklaması bulunan bu cihazlar sigara satış oranlarını azalttıkları için karalama kampanyalarına maruz kalmaktadır. Elektronik sigaranın bilinen hiç bir zararı yoktur. Duman değil buhar üretirler.

E-sigaralarda kullanılan likit seçimi de kaliteli olduktan sonra nikotin harici herhangi bir zararı gözlenmemiştir. Tüm dünyada yoğun bir ilgi duyulan elektronik sigara yakın tarihte normal sigaraların tamamen satılmasını durduracak kalitede ve güçteler. Bu yoğun ilgiden dolayı dünyanın çeşitli yerlerinde ve araştırma alanlarında AR-GE çalışmaları başlamıştır.

Elektronik sigarayı uzun yıllardan beri kullanan kişilerden yapılan açıklamalar doğrultusunda sağlıklarında hiç bir sorun olmadıklarını ifade etmekteler. Elektronik sigara kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı likit seçimidir.

Avrupa üniversitelerinde yapılan incelemeler sonucunda likitin buhar oluşumu sırasında geçirdiği oksidasyonun hiç bir zararı tespit edilememiştir.

Normal sigaraların yakın tarihe kadar TV programı, Dizi ve filmlerde nasıl bir reklam aracı olduğunu hepimiz hatırlamaktayız. Elektronik sigaranın ancak bir şekerleme kadar zararı olabilir diye düşünmekteyiz. Bu minimal zararlar Nikotin, Kimyasal Gliserin, bitkisel gliserin, gıda aroması ve etil maltol bulunmaktadır.

Nikotin olmadığı takdirde geriye kalan kimyasallar şekerleme ürünlerde kullanılan bileşenlerdir. Kimyasal kelimesinin ürkütücü gelmesinin nedeni ise kimyasal konusunda yeterli bilgi ve birikime sahip olunmamasından dolayıdır. Unutmayalım ki ellerimizi yıkamak için kullandığımız temizleyici sabunlar bile kimyasal içermektedir.

Her gün dişlerimizi fırçalamak için kullandığımız diş macunları kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinden tutunda ayakkabı, giysi ve bir çok gıdada bulunan maddelerin bir çoğu da kimyasal içeriklidir. Elektronik sigara sağlığa faydalıdır demek doğru değildir elbette. E-sigaralarda kullanılan likitlerin bir takım zararları bulunmaktadır.

Likit içeriğinde bulunan nikotinin zararları bilinmektedir.

Nikotinin İnsan Sağlığına Zararları

Nikotin tütünün yanması ile oluşturulmuş sıvı halde bulunan bir maddedir. Uyarıcı ve yüksek oranda bağımlılık yaratıcı etkisi oldukça fazladır. Normal sigaralarda 20 mg bulunan nikotin elektronik sigaralarda oldukça düşük seviyelerde bulunmaktadır.

Bu durumda normal sigara kadar olmasa da elektronik sigaranın da nikotinden dolayı eser miktarlarda zararları vardır diyebiliriz. Nikotin bulunmayan likit içeriklerinin neredeyse hiç bir zararı yoktur diyebiliriz. Nikotin sakinleştirici bir etki yarattığı düşünüldüğü için günün her anında her durumda içilmesi sağlanmaktadır.

Özellikle akciğerlere ve üst solunum yollarına verdiği zararlar azımsanmayacak kadar fazladır. Elektronik sigaralarda nikotin oranını ayarlama bilmemiz açısından büyük bir artıdır diyebiliriz. Özellikle nikotin bağımlılığından kurtulmak için nikotin içerikli likitlerde bile kullanılan miktarlar oldukça azdır.

Zamanla tamamen nikotinsiz likitlere geçiş yapılarak sadece aroma içeren likitler elektronik sigaranın zararlarını neredeyse yok denecek kadar az miktarlara düşmektedir.

Elektronik sigara sigara bırakmada en iyi yardımcı üründür. Elektroniksigara.

org olarak elektronik sigaralar tamamen zararsızdır diye bir iddiamız yok ancak normal sigaralara oranla şekerleme kadar zararı var demek daha doğru bir açıklama olacaktır.

Yapılan açıklamalar sonucunda elektronik sigaralar norma tütün ürünlerine göre daha sağlıklı bir seçenek haline gelerek sigara bırakma konusunda oldukça etkili bir alternatif haline gelmektedir.

Источник: https://elektroniksigara.org/elektronik-sigaranin-zararlari/

Elektronik Sigara Nedir? Zararları Nelerdir?

Elektronik Sigaranın Zararları

Sigaranın zararlı olduğunu bilmeyen kaldı mı? Hayat kalitesini azalttığı, ölümcül hastalıklara yol açtığı sosyal medyada, haber bültenlerinde, internet sitelerinde ve gazetelerde sürekli anlatılıyor.

Zararları göz önünde bulundurulduğunda, insanların bilerek kendilerini zehirlemeleri beklenmez. Haksız mıyız? Ancak sigara söz konusu olduğunda işler biraz değişmektedir. Zararları bilimsel olarak ispatlandıkça, sigara kullanan kişilerin sayısı da artmaktadır.

Sigaranın sebep olduğu bağımlılıktan kurtulmak isteyenler, sayısız denemeden sonra vazgeçmekte ve alternatif yollar aramaktadır.

Sigaradan kurtulmak isteyenlerin kararlı olmaları gerekir; ancak biraz yardımın kime ne zararı olabilir ki?

İşte elektronik sigara ya da e-sigara cihazları bu şekilde hayatımıza girmiştir.

Kimilerinin nikotin bağımlılığı olur, kimilerinin el alışkanlığı, kimilerinin dudak tiryakiliği. Kısacası sigarayı bırakmak söz konusu olduğunda her zaman bahane bulunur.

Elektronik sigaralar ise sigarayı bırakmak isteyen kişilere alternatif sunmaktadır.

Son dönemde yaygınlaşan ancak çoğu kişi tarafından bilinmeyen elektronik sigaralar ile ilgili hazırladığımız bu yazımızda “elektronik sigara nedir?”, “elektronik sigara çeşitleri nelerdir?, “elektronik sigara nasıl çalışır?” gibi soruları yanıtlayacağız.

Sigaradan kurtulmak için bir yöntem mi arıyorsunuz?

O zaman sizi yeni nesil sigara dünyasına davet ediyoruz.

Elektronik Sigara Nedir?

Sigaranın zararlarını azaltmak, kişilerin sigarayı daha rahat bırakmasını sağlamak için üretilen; duman yerine buhar çıkaran ve pille çalışan bir cihazdır.

Elektronik sigaralar; duman çıkarmaz, kötü koku yaymaz ve sigaradaki çoğu zararlı kimyasal maddeyi içermez ancak nikotin barındırabilir.

Nikotin barındırıp barındırmaması; seçilen likitlerle kullanıcının belirleyebileceği bir özelliktir.

Peki, sigaraya benzeyen, yoğun buhar çıkaran ve kişilerin sigarayı bırakmalarına yardımcı olan bu cihazların çalışma prensipleri nelerdir?

Elektronik Sigara Nasıl Çalışır?

Geleneksel sigara içildiği zaman içindeki tütün yanar ve nikotin içeren duman ciğerlere çekilir.

Elektronik sigarada bu yanma süreci gerçekleşmez.

Elektronik sigaraların üç temel parçası bulunur.

1. Pil

2. Tank

3. Atomizer

Şarj edilebilir lityum iyon piller; içerisine e-likit konulabilen tank bölümüne bağlıdır.

Bu tankların içerisinde; likiti ısıtarak buhar çıkmasına sebep olan atomizer  bulunur. Atomizer bölümü ile bataryanın arasında elektronik kontrol sağlayan devreler bulunur.

Kullanıcı elektronik sigarayı kullanmadan önce tank bölümüne tercihine göre nikotin içerebilen aromalı sıvıyı ekler. Tankın üzerine takılan drip tip parçası, e-sigaranın ağızlık kısmı işlevini görür.

Kullanıcılar elektronik sigarayı, normal sigarayı içer gibi içlerine çekerler.

İçlerine çektikleri anda buharlaşma odası içerisindeki atomizer aktive olur ve tankın içerisindeki likidi ısıtır.

Isınan likit buhara dönüşür ve kullanıcı bu buharı ciğerlerine çeker.

Daha sonra sigara dumanına benzeyen, hatta daha yoğun olan buhar açığa çıkarılır.

Elektronik sigaraların çalışma prensibi kısaca bu şekilde özetlenebilir.

Diğer bir deyişle pil, e-likit sıvısını ısıtarak buhara dönüştüren atomizer parçasının aktive olmasını sağlar.

Elektronik sigaranın çalışma prensibini de anlattıktan sonra, sıra elektronik sigara çeşitlerine geldi.

Elektronik Sigara Çeşitleri Nelerdir?

Elektronik sigaraların çalışma prensipleri genel olarak aynı olsa da, farklı çeşitleri vardır.

1. Sigara Modeli

2. Kalem Modeli

3. Tank Modeli

Elektronik Sigara; Sigara Modeli

Görünüş olarak normal sigaraya benzeyen bu model, en ilkel e-sigara olarak kabul edilmektedir.

Sigara modeli  elektronik sigaralar iki kısımdan oluşur.

 • Filtre görünümündeki kısımda tek kullanımlık kartuş ve atomizer bulunur.
 • Sigaranın tütün bulunan ve yanan beyaz kısmında ise şarj edilebilir pil bulunur.

Kullanımı en kolay olan e-sigara çeşidi olarak çok tercih edilmektedir. Ancak tek kullanımlık olması, sigara tiryakileri için çok uğraştırıcı olmasına neden olmaktadır.

Sigara modeli elektronik sigaraların kartuş ve atomizerleri değiştirilebilir. Böylece şarj edilebilir pil olan kısmı kaybedilmediği sürece uzun süre kullanılabilir.

Elektronik Sigara; Kalem Modeli

Kalem modeli e-sigaralar, sigara modellerine göre fazla sigara içen kişiler için daha tatmin edicidir.

Bu model e-sigaralar 3 kısımdan oluşur; pil, tank ve atomizer.

En büyük avantajları; atomizerin istenildiği zaman değiştirilebilmesidir.

Bazı zamanlarda atomizer likitten daha önce yanabilir ve çekilen buharın tadını ağırlaştırabilir. Atomizerin değiştirilebilir olması kullanıcıların konforunu arttırmaktadır.

Elektronik Sigara: Tank Modeli

En gelişmiş elektronik sigara modeli, tank modeli e-sigaralardır.

Bu modellerde tankın içerisinde atomizer bulunur ve likit kısımla aynı haznede yer alır.

Cihazın üzerindeki drip tip başlığı çıkarılarak, istenildiği zaman likit doldurulabilir.

Kullanım ömrü diğer modellere oranla daha yüksek olan tank tipi elektronik sigaralarda hava kanallarının genişliği ayarlanabilir.

Diğer bir deyişle, hava kanallarını daralttığınız zaman az buhar gelir ve sigara içim hissi uyandırır.

Hava kanalları genişletince nargile içimindeki gibi, yoğun buhar ciğerlere çekilebilir.

Bu açıdan yaklaşıldığında, tank modeli e-sigaralar sigara tiryakileri için en doğru tercih olarak gösteriliyor.

Elektronik Sigara Nasıl Kullanılır?

Elektronik sigaranın nasıl kullanılacağı, sahip olunan elektronik sigara modeline göre değişebilmektedir.

Eğer sigara modeli elektronik sigara cihazınız varsa; kartuş bittiği zaman kartuşun ve atomizerin bulunduğu kısımları değiştirerek kullanmaya devam edebilirsiniz. Oldukça zahmetsizdir.

Kalem modeli elektronik sigara cihazınız varsa; kartuşu istediğiniz aromaya sahip nikotinli ya da nikotinsiz likitlerle doldurup, parçalarını birleştirdikten sonra açma düğmesine basarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Tank modeli elektronik sigaranız varsa; tanka likidi doldurup cihazın kullanım talimatındaki gibi açın. 2-3 dakika bekleyerek cihaz hazır hale gelince içmeye başlayabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz kullanım şekilleri elektronik sigara cihazınızın markasına göre değişebilmektedir.

Kullanmaya başlamadan önce cihazın kullanım talimatlarını incelemeniz gerekir.

Ancak kullanım şekilleri farklılaşsa da hepsinin tek bir ortak özelliği vardır; o da kullanımları için likitlere ihtiyaç olmasıdır.

Likit olmadan elektronik sigara kullanılmaya çalışılmamalıdır.

Kısa zamanda maddi olarak kâra geçeceğiniz söylenen, sigaranın zararlarından kurtulup sigara bırakma sürecinizi hızlandırdığı iddia edilen bu cihazların yararları kadar zararları da anlatılmaktadır.

Yazımızın son bölümde “elektronik sigara cihazlarının zararları var mıdır?” sorusuna odaklanacağız.

Elektronik Sigaralar Zararlı mıdır? Zararları Nelerdir?

Elektronik sigaraların tamamen zararsız olduğunu savunanlar kadar zararlı olduğu konusunda görüş bildirenler de vardır.

Elektronik sigaraların sağlığa zararlarını belirleyen en önemli faktör içlerinde kullanılan; atomizer tarafından ısıtıldığında buhara dönüşen e-likitlerdir.

E-likitler farklı aromalarda üretilen, nikotin içeren ya da içermeyen özel sıvılar olarak bilinir.

Normal sigaralarda tütün yanar ve tütünden kaynaklı kimyasallar kullanıcıya zarar verir.

Aynı durum elektronik sigaraların kullanımda da geçerlidir.

Bu cihazlarda tütün yerine likit buharlaşır ve likitlerin içerikleri dikkatli bir şekilde incelenmelidir.

E-likitler farklı oranda nikotin içerebilirler.

 • Hiç nikotin içermeyen e-likitler olduğu gibi;
 • 6 mg nikotin içeren ekstra hafif,
 • 12 mg nikotin içeren hafif,
 • 18 mg nikotin içeren normal,
 • 24 mg nikotin içeren ağır e-likit versiyonları  da bulunmaktadır.

Nikotin haricinde e-likitlerin içerisinde farklı kimyasallar da bulunmaktadır.

Aromalar; birçok farklı aroma içeren bu sıvıların ne kadar güvenli oldukları henüz bilinmemektedir.

Uzmanlar; aromaları veren maddelerin ciğerlere çekildiğinde ne gibi sonuçlar doğuracağı konusunda henüz hem fikir değildirler.

Likitler ve e-sigaraların zararları arasında bu denli yakın bir bağlantı olduğu için;

Kullanıcıların satın alacakları e-likit ürünlerini dikkatle incelemesi ve detaylı araştırma yapmaları gerekmektedir.

Güvenilirliğinden emin olunmayan, sadece ucuz olduğu için e-likit ürünler satın alınmamaktadır.

Satın alınan e-likitlerde “diasetil” kimyasalının bulunmamasına ve aroma oranlarının %10’u geçmemesine dikkat edilmelidir.

E-likit haricinde elektronik sigaraların güvenliğini sorgulanan diğer bir konu da son dönemlerde sıklıkla gündeme gelmektedir.

E-sigaraların patlama sorunu teknolojinin ilerlemesiyle birlikte azalmaktadır.

Ancak eski teknolojiyle üretilen, mekanik mod diye tabir edilen cihazlarda, pilin kalitesiz kullanılması veya kullanıcının hataları bu cihazların bataryalarının kısa devre yaparak patlamasına sebep olabilir.

Pilin cihazdan ayrılamaması ya da kalem modellerinde pilin gövdeye tam oturtulmaması tehyi arttırabilmektedir.

Cihazın niteliklerine uygun pil tercih edilerek, cihazlar kullanım talimatlarına uygun kullanıldığı takdirde patlamaya sebep olan sorunlar en aza indirilebilir.

Sonuç olarak;

Elektronik sigaralar; sigarayı bırakmak isteyen kişilere alternatif sunmaktadır.

Kaliteli likitler kullanıldığında, içerisindeki kimyasallar normal sigaraya nazaran daha az zararlıdır.

Elektronik sigara kullanımı çok zararlıdır denilemeyeceği gibi tamamen zararsızdır gibi bir söylemde bulunulamaz.

Kullanım talimatlarına dikkat ederek, doğru pil tercihi yaparak oluşabilecek zararlar minimum seviyeye indirilebilir.

Источник: https://www.biliminsesi.com/elektronik-sigara-nedir-zararlari-nelerdir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.