Elma sirkesi sandığınız kadar da mucizevi değil

içerik

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Elma sirkesi sandığınız kadar da mucizevi değil

Elma sirkesi salatalara lezzet katmanın yanı sıra bakteri üremesini önler, cilt ve vücut bakımında asit dengesini düzenler ve zayıflamaya yardımcı olur. Doğal bir temizlik ürünü olarak da kullanılan elma sirkesinde var olan bazı maddeler pek az besinde bir arada bulunur.

Ev yapımı elma sirkesi hazırlamak isterseniz, tariflere tıklayabilirsiniz! Keyifli okumalar…

Organik Elma Sirkesi Kaç Günde Olur ve Nasıl Elde Edilir?

Organik elma sirkesi elde etmenin yolu ya katkısız %100 doğal etiketli ürünleri almak ya da evde üretmekten geçmektedir. Doğal elma sirkesi nerede satılır?  diye araştırıldığında ise internet üzerinden kolayca sipariş verilebildiği görülür. Elma sirkesinin fiyatı epey ucuz olsa da organik elma sirkesinin fiyatı biraz daha yüksek olur.

Bu şifalı organik ürünü ev imkanlarınızla da kolayca hazırlayabilir, bir ila bir buçuk ay içinde 4 – 5 litre civarında doğal elma sirkesi yapabilirsiniz.

 • Bunun için 5-6 litrelik bir cam kavanoz, 2 kilogram elma, bir çay kaşığı şeker, bir çay kaşığı tuz ve birkaç tane nohut ya da bir parça ekmek yeterli olur.
 • Elmalar dörde bölünür, büyükse biraz daha küçük kesilir. Çekirdekli kısımlar çıkarılır. Kavanozun yarısını kaplayana kadar yerleştirilir ve nohut eklenir. Üzerine içme suyu doldurulur. Çıkacak gaz için bir parça boşluk bırakmak gerekir. 1 çay kaşığı şeker ve tuz ekleyip karıştırılır. Kavanozun üzeri tülbentle kapatıp bağlanarak sabitlenir. Mayalanma için karışımın hava alması gerekir. 30 – 45 gün beklemeye bırakılır. Arada bir tahta kaşıkla karıştırmak faydalı olur. Sirke sinekleri oluşmaya başladığı zaman, elma posası süzülüp atılır. Posayı ayırdıktan sonra sirkeye 1 çay kaşığı şeker ve 1 çay kaşığı tuz daha eklenip karıştırılır.
 • Kavanoz kapağı kapatılıp serin ve ışık almayan bir yerde saklanır. Bir süre sonra sirkenin üzerinde sirke anası denen maya oluşur. Beyaz, şeffaf halka biçimli maya ve keskin koku sirkenin hazır olduğunu bildirir.

Elma Sirkesi Yapımı

Organik Elma Sirkesi Yapmanın Püf Noktaları

Sirke yapımında elmayı fermantasyon işlemine tabi tutmak gerekir. Doktor İbrahim Saraçoğlu’nun onayladığı sirke yapım tekniği başarılı sonuçlar vermektedir. Doktor Feridun Kunak da hemen hemen aynı formülü kullansa da elmayı yiyip kabuğunu kullanmayı tavsiye eder.

 • Elma sirkesi mantar ya da istenmeyen bakteri oluşumunda bozulduğu için kavanozun çok temiz olmasına özen göstermek gerekir.
 • Elma kabuğu üzerindeki bakteriler mayalanmanın başlamasını sağladığı için elmaları yıkamadan kullanmak da iyi sonuç verir.
 • Sirke hazır olduktan sonra üzerinde oluşan sirke mayasını kaşıkla alıp tekrar ve daha çabuk sirke üretebilirsiniz.

Ev Yapımı Elma Sirkesi

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

 • Bakterileri yok etme özelliğiyle ateş düşürücü olarak kullanılır.
 • C vitamini içerdiği için vücut direncini arttırır, hastalığa yakalanma riskini azaltır.
 • Sinir sistemini onarıcı ve yapısını güçlendirici özellikleri bulunur.
 • Vücuttaki alkalin derecesini arttırarak PH dengesini düzenler, böylece bazı toksinlerin atılmasını kolaylaştırır, cilde parlaklık verir.
 • Sindirim sistemi üzerinde olumlu etki yapar. Suda çözünebilen elma lifleri içerir, bu lifler bağırsak spazmlarını yatıştırır.
 • Elma sirkesi cilt bakımı ve vücut temizliğinde kullanılabilir. Teni yakmadan derideki fazla yağı alır ve cildi temizler.
 • Elma sirkesi sivilce lekeleri üzerinde kısmi iyileşme sağlar.
 • Bazı bakterileri ortadan kaldırma özelliği sayesinde ishal için faydalı olabilir.
 • Elma sirkesi suyla karıştırılıp içildiğinde hıçkırığı önler.
 • Kalsiyum deposu olması sayesinde elma sirkesi diş ve kemik yapısını güçlendirir, fosfor ve magnezyum da içerdiği için eklem sertliklerine ve ağrılarına karşı faydalıdır.
 • İçerdiği elma asidi ve enzimler sayesinde yorgunluğa, halsizliğe çözüm olur. Vücutta laktik asit birikmesini engeller, özellikle sebze suyuyla karıştırılarak içildiğinde genel hayat kalitesini yükseltir.
 • B12 vitamininin vücutta emilimini destekler.
 • Koltuk altı terlemesi ve ayak kokusuna sebep olan bakterileri yok eder.
 • Sivrisinek ısırıklarında ya da hafif güneş yanığında seyreltilmiş haliyle rahatlama sağlar.

Elma Sirkesi Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

 • Elma sirkesi reflü ve gastrit ağrılarına iyi gelir. Gastrit mideyi kaplayan mukoza tabakasının iltihaplanmasından kaynaklanır ve ülsere dönüşebilir. Reflü probleminde ise mide asidi yemek borusuna geri döner.
 • Elma sirkesi sulandırılarak tüketildiğinde sinüslerin boşalmasına yardımcı olarak solunum kanallarının temizlenmesini sağlar. Solunum yolları problemlerinde gargara olarak da kullanılabilir.
 • Ilık suya zencefil, elma sirkesi ve bal eklenerek gargara yapıldığında boğaz ağrıları, öksürük ve göğüs tıkanıklığına iyi gelir.
 • C vitamini de içermesi nedeniyle soğuk algınlığında faydalı olur.
 • Elma sirkesi şeker hastalığını ve kan şekerini kontrol altına almaya yardımcı olur.
 • Anti-glisemik özelliği olan elma sirkesi bazı nişastaların vücutta emilimini ve sindirimini zorlaştırır. Böylece kan şekeri düzeyini sağlıklı seviyede tutmaya yardımcı olur. Su katılarak günde birkaç kez düzenli tüketilmesi daha etkili sonuç alınmasını sağlar.
 • Elma sirkesi tansiyon ve kalp rahatsızlıklarında kanı inceltir ve kolesterolü düzenler. Bu özelliği ile kalp sağlığını korumaya yardımcı olur.
 • Elma sirkesi varis problemlerinde sadece serinlik hissi vererek rahatlama yaratır, tedavi edici bir etkisi bulunmaz.
 • Bir dilim soyulmuş patates üzerine uygulanan elma sirkesi siğil tedavisinde bir halk ilacı olarak kullanılır. Kullanım konusunda doktora danışılması gerekir.
 • Kesinlikle önerilmeyen bir başka geleneksel yöntem ise elma sirkesi et beni tedavisidir. Et beni yapısı bilinmeden bu tür uygulamalar yapmak son derece zararlı sonuçlar verebilir.

Elma Sirkesi Zayıflatır Mı?

Elma sirkesinin günlük kullanımı metabolizmayı hızlandırır. Kan şekerini dengelemesi sayesinde açlık hissini azaltır. Vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olduğu için böbreklerin düzenli işleyişine de katkısı olur.

Ayrıca sindirim sistemini düzenler. Bu özellikleri ile diyetlere açık bir destek sağlar. Ancak elma sirkesi, diyet programını takip etmeden ve egzersiz yapmadan kullanılırsa mucize beklenmesi gerçekçi bir yaklaşım olarak görülmez.

Detaylı bilgi için: Elma Sirkesi Zayıflatır Mı? Kilo Verdiren, Hiç Duymadığınız 5 Etkisi

Peki, Elma Sirkesi İçilir Mi?

Elma sirkesini genelde doğrudan içmemek gerekir. Seyreltilmesi, sebze veya meyve sularıyla karıştırılması ‘Elma sirkesi nasıl içilir?’ sorusunun cevabı olur. Aksi takdirde keskin tadı ve kokusu ile yüksek asiditesi arzu edilmeyen sonuçlarla karşılaşılmasına neden olabilir.

Doktor Mehmet Öz de elma sirkesini tavsiye etmektedir. Elma sirkesi içmenin faydaları incelendiğinde zayıflamaya katkısının aslında bir yan etki olduğunu belirtir.

 • Elma sirkesi içmek isteyenler için Doktor Öz 1 su bardağı greyfurt suyu, 2 çay kaşığı elma sirkesi, 1 çay kaşığı bal karışımını önerir. Günde iki kez yemeklerden 15 dakika önce içilmesinin faydalı olabildiğini söyleyerek, egzersiz ve diyet yapılması gerektiğini de ekler. Bu formül elma sirkesi kürü olmaktan çok takviye niteliği taşır.

Elma Sirkesi Nasıl Kullanılır?

 • Elma sirkesi gargara olarak kullanınca bakteri kaynaklı ağız kokusu sorunlarını da ortadan kaldırır.
 • Kükürtlü sabunla birlikte kullanıldığında elma sirkesi egzama tedavisinde de etkili olur.
 • Elma sirkesi temizlik için de kullanılır. Kireç izi kalmış cam bardakları sirkeli suda birkaç saat bekletince fark kolayca görülür. Tencerelerdeki kireç tabakaları da aynı yöntemle temizlenebilir. Elma sirkesiyle gümüşler parlatılır, kararmış kaşıklar ışıltıya kavuşur.
 • Leke çıkarıcı özelliğiyle beyazları yıkarken bir çay bardağı elma sirkesi katarak daha etkili sonuçlar elde edilir. Tüller, güneşlikler daha aydınlık, lekesiz olur.
 • El örgüsü halıları temizlemede elma sirkesi ve bebek şampuanı kullanarak pırıltılı temizlik ve hoş bir koku elde edebilirsiniz.

Elma Sirkesi ile Hazırlanan Kür Tarifi

Elma sirkesi yüze nasıl uygulanır? Elma sirkesi tonik olarak kullanılabilir. Dörtte bir sirke ve dörtte üç su karıştırılarak elde edilen elma sirkesi toniği makyaj temizlemede kullanılır.

Hassas cildi olanlar kullanımda batma hissi yaşarsa toniği biraz daha fazla seyreltmek sorunu çözür. Doktor İbrahim Saraçoğlu’nun hazırladığı bir kürde elma sirkesi ve soda kullanılarak sivilcelerden kurtulmak mümkün olur.

Yarım fincan doğal sirke ve yarım fincan soda karıştırılır. Günde 2 kez pamukla cilde uygulanıp 30 dakika beklenir.

Elma Sirkesi Saça Nasıl Uygulanır?

Elma sirkesi saça faydaları açısından da harikalar yaratır. Saçı yıkamak için kullanıldığında, saça gürlük ve doğal bir parlaklık kazandırır. Zararlı bakterileri ve olası mantarları yok ederek saç köklerini güçlendirir. Kafa derisinin ihtiyaç duyduğu vitaminleri de sağladığı için saç dökülmesine karşı da kısmen faydalı olabilir:

 • Yeterli miktarda suya çok az elma sirkesi ekleyerek saçları yıkayıp, 15 dakika kadar beklemek ve durulamak gerekir. Birkaç gün içinde enfeksiyonlardan kaynaklanan kaşıntı sorunları ortadan kalkar, saçlar sağlığa kavuşur. Şampuana elma sirkesi koymak da pratik bir yaklaşım olarak denemeye değer görülür.
 • Peki, elma sirkesi saç rengini açar mı? Saç açmak için kullanıldığında papatya suyu ile karıştırılarak denenmesi gerekir. Sirke genel olarak renklerin sabitlenmesinde kullanılır. Dolayısıyla açılan renk daha parlak, daha uzun süreli olur.
 • Elma sirkesi biti öldürür mü? diye araştırıldığında sirkenin bit ve pire temizliği için hayvanlarda eskilerden beri kullanıldığı görülür. Sirkenin asidik yapısı düzenli kullanımda bu zararlı canlıları temizler.

Elma sirkesi ile hazırlanan tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Elma Kaç Kalori?

Источник: //www.nefisyemektarifleri.com/blog/elma-sirkesi-nasil-yapilir-faydalari-nelerdir/

Elma Sirkesinin Mucizevi Faydaları

Elma sirkesi sandığınız kadar da mucizevi değil

Haber güncelleme tarihi 30.05.2019 16:13

Elma Sirkesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çok eski yıllardan beri pek çok sağlık sorununun tedavisinde kullanılan “elma sirkesi“, şifa kaynağı olarak nitelendirilmektedir. Birçok araştırmaya konu olan sirkenin sağlık açısından benzersiz faydaları olduğu belirtilmektedir.

Kullanım alanı bakımından oldukça geniş bir yelpazaye sahip olan elma sirkesi, mutfakların olmazsa olmazlarındandır. Birçok insan elma sirkesinin faydaları hakkında bilgi sahibi değil.

Peki, “elma sirkesinin faydaları” nelerdir? “Elma sirkesi zayıflatır mı?” “Elma sirkesi cilde faydası var mı?” Bu sorunların yanı sıra “elma sirkesi yapımı” hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. “Elma sirkesi nasıl yapılır?” sorusuna da aynı zamanda cevap bulabilirsiniz.

Birçok kişi elma sirkesini dışarıdan almaktadır. Sizler bu içerik sayesinde “elma sirkesi tarifini” en basit şekilde öğrenip, evde uygulayabilirsiniz. Yemeklerden salatalara ve cilt bakımına kadar pek çok alanda kullanılan elma sirkesi, zengin içeriği sayesinde bakteri ve mikroplarla mücadelede etkili bir rol oynamaktadır.

İçerisinde barındırdığı vitamin ve mineraller vücut sağlığına önemli katkılarda bulunmaktadır. Güçlü bir antioksidan özelliğine sahip olan elma sirkesi, yüksek tansiyondankolesterole ve obeziteye kadar pek çok alanda fayda sağlar.

Çok eski çağlardan bu yana kullanılmaya devam edilen elma sirkesi, Antik Yunan’da hekim Hipokrat tarafın birçok sağlık sorununun tedavisinde bitkisel reçete olarak kullanılmıştır.

Doğal antiseptik, antifungal ve antibakteriyel özelliklerine sahip olan elma sirkesi, içeriğinde bol miktarda magnezyum, fosfor, potasyum, demir, bakır ve florin barındırmaktadır.

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Elma sirkesinin faydaları saymakla bitmez. Bizler sizler için “elma sirkesinin faydaları ” arasında en değerli olanlarını bir araya getirdik.

Elma Sirkesi Zayıflatır mı?

En çok sorulan sorulardan biri olan “elma sirkesi zayıflatır mı?” sorusunun cevabını vermek gerekirse; tek başına elma sirkesi zayıflatmaz.

Herhangi bir diyet uygulamıyorsanız veya spor yapmıyorsanız; elma sirkesinin zayıflamanıza yardımcı olmasını beklemek yanlış olur. Ancak spor veya diyet programıyla birlikte tüketilen elma sirkesinin yağ yakıcı özelliğinden yararlanabilirsiniz.

 Elma sirkesi ve obezite konusunun en önemli noktası, elma sirkesinin tok tutma özelliğidir. Yapılan araştırmalar sonucunda yemek öncesi veya sırasında elma sirkesi tüketen kişilerin bir sonraki öğünde yemek yeme isteklerinin azaldığı tespit edilmiştir.

Kısacası elma sirkesi tek başına zayıflatmasa da gün boyunca tokluk hissinizin artmasına yardımcı olarak diyetinizi kolaylıkla uygulamanızı sağlar.

Elma sirkesi daha uzun süre tok kalmanızı sağladığı gibi kan şekerinizi dengeleyerek yemeklerden sonra ortaya çıkan tatlı krizlerinin de önüne geçer.

Kan şekeri, yemek yedikten sonra hızla düşmeye başlar ve bu durum tatlı krizlerinin ortaya çıkmasına neden olur.

Kan şekerinin ani yükselip düşmesini engelleyen elma sirkesi, bu sayede tatlı yeme isteklerinizin azalmasına yardımcı olur.

Elma Sirkesi Cilde Faydaları

Elma sirkesi denilince akla ilk gelen kullanım alanlarından biri de cilt bakımıdır. Cilt sağlığına önemli katkılarda bulunan elma sirkesi, cildin pH dengesini sağlar ve cildin daha sağlıklı görünmesini sağlar.

Güneş yanığından selülit tedavisine kadar pek çok alanda fayda sağlayan elma sirkesi, yaşlılık lekeleri, siğil ve böcek ısırığı gibi sorunlar karşısında da etkili sonuçlar verir. Antibakteriyel ve antiseptik özelliğe sahip olan elma sirkesi, akne tedavisinde oldukça etkilidir.

Cildin pH dengesini koruduğu gibi bakteri ve patojenlerden uzak tutan elma sirkesi, 1 ay kullanılması durumunda akne ve sivilce lekelerinin ortadan kalkmasını sağlar.

Cildin pH dengesini sağlayan elma sirkesi, sulandırılarak kullanıldığında cildin yağ dengesini düzenler. Normal cilt yapısına sahip kişiler, 2 ölçü suya 1 ölçü elma sirkesi karıştırarak bu karışımı tonik olarak kullanabilirler. Hassas cilt yapısına sahip olan kişiler ise 1 ölçü sirkeye 3 ölçü su ekleyerek doğal tonik hazırlayabilirler.

 Elma sirkesinin cilt sağlığına katkılardan bir diğeri ise yaşlılık lekelerini azaltmasıdır. Soğan suyu ve elma sirkesini eşit ölçülerde karıştırarak kırışıklık olan bölgeye uygulayınız. Uygulamanın ardından yarım saat beklettikten sonra durulayabilirsiniz. Bu sayede yaşlılık lekelerinin azalmasını sağlayabilirsiniz.

Güneş yanığı tedavisinde oldukça etkili olan elma sirkesi, diğer cilt yanıklarının tedavisinde de kullanılabilir. Elma sirkesini eşit miktardaki soğuk su ile seyreltin. Temiz bir bezi seyreltilmiş sirkeyle ıslatın ve yanık olan bölgenin üzerine koyun.

 Birkaç dakika beklettikten sonra bezi kaldırın. Cildiniz kuruduktan sonra birkaç damla hindistan cevizi yağını bölgeye uygulayınız. Bu sayede elma sirkesinin etkisini hindistan cevizi yağı ile arttırabilirsiniz.

Ayrıca hindistan cevizi yağı yerine aloe vera da tercih edebilirsiniz. Elma sirkesinin etkili olduğu alanlardan bir diğeri ise selülit sorunudur.

31 ölçü masaj yağına 3 ölçü elma sirkesi ekleyin ve elde ettiğiniz karışım ile cildinize masaj yapınız. Bu uygulamayı günde iki kere tekrarlayınız.

Elma Sirkesi Diğer Faydaları

 • Vücudumuzdaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
 • Böbrekleri düzenler.
 • Kolesterolü dengeler.
 • Tansiyona iyi gelir.
 • Dezenfektan özelliği sayesinde meyve ve sebze temizliğinde oldukça etkilidir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Boşaltım sistemine yardımcı olur.
 • Sindirimi kolaylaştırır.
 • İltihaplanmayı önler ve iltihabın azalmasını sağlar.
 • Karaciğeri temizler.
 • Vücuttaki ve ağızdaki kötü kokuları ortadan kaldırır.
 • Cildin doğal pH’ını dengeler.
 • Yaşlılık lekelerine iyi gelir.
 • Cildi temizler ve yağlanmasını önler.
 • Kahvaltıdan önce tüketilmesi durumunda bedeni güçlendirir ve strese karşı dayanıklılık sağlar.
 • Bal ile birlikte tüketilen elma sirkesi öksürüğe iyi gelir.
 • Ses kısıklığının tedavisinde fayda sağlar.
 • Boğaz ağrısına iyi gelir.
 • Hemoroide karşı etkilidir.
 • İdrar yolu enfeksiyonuna iyi gelir.
 • Kemikleri güçlendirir.
 • Gaz ve şişkinlik problemine iyi gelir.

Elma Sirkesi Yapımı & Elma Sirkesi Tarifi

Elma sirkesi yapımında kullanılan besinleri insan sağlığı açısından etkilerini yukarıda belirttik. Binlerde derde deva olan elma sirkesi uzmanlar tarafından da oldukça sağlıklı bulunmaktadır.

Bağışıklığı güçlendiren bir yapıya sahip olan elma sirkesi, insanları kanserden, üst solunum yolu hastalıklarından, kabızlıktan ve sivilce gibi büyük küçük birçok hastalıktan korur.

 Bu kadar faydası olan bir besini sizlere verdiğimiz elma sirkesi tarifi ile evde kolaylıkla yapabilirsiniz. İşte, evde elma sirkesi yapımı…

Elma Sirkesi Yapımı ve Kullanılan Malzemeler

 • 10 adet elma
 • 4 yemek kaşığı bal
 • 2 çay kaşığı tuz
 • 2 litre su

Elma Sirkesi Yapımı

Elma sirkesinin nasıl yapılır?” sorusu birçok kişinin merak konusudur. Oysa, elma sirkesi yapımı oldukça basittir ve birkaç aşamada sirkenizi hazırlamış olacaksınız. Elmaların çekirdeklerini çıkartmanız önemli bir ayrıntıdır. Sonraki işlemleri, hazırlanışı bölümümüzden okuyabilirsiniz.

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? (Hazırlanışı)

 • Elma sirkesinin yapımında başladığınızda ilk olarak elmaları iyice yıkayın ve çekirdeklerini ayıklayın.
 • Daha sonra elmaların dilimlenmesini sağlayın.
 • Elmaları geniş ve derin birkaç kaba bölüştürün.
 • Ardından, elmalarınızın üzerine su, tuz ve bal da ilave edip cam kavanozun kapağını kapatın.
 • Kapak kısmının bir tülbent sayesinde kapatılmasını sağlayın ve cam kavanozu 1-2 ay boyunca serin bir yerde bekletin.
 • Bu aşamadan sonra, yemeklerinizin üzerine dökebilirsiniz.

Önerilen İçerik;

► Elma Sirkesi İle Zayıflayabilirsiniz!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: //www.neoldu.com/elma-sirkesinin-faydalari-15230h.htm

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır Elma Sirkesinin Mucize Faydaları

Elma sirkesi sandığınız kadar da mucizevi değil

Evde organik elma sirkesi yapmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Sizlerde elma sirkesi konusunda kimseye güvenmem diyorsanız, evde basit yöntemlerle kendi elma sirkenizi yapabilirsiniz. Elma sirkesi yaparken dikkat edilecek püf noktaları makalemizde bulabilirsiniz. Hazırsanız başlayalım;

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Elma sirkesi yaparken kullanılacak elmanın nasıl olduğu önemli değildir. İster kabuğunu kullanın, isterseniz koçanını. Biz bu tarifte bütün elmayı dilimleyerek yapıyoruz.

Malzemeler:

 • 1-1.5 kg. elma (rengi önemli değil)
 • 1 tatlı kaşığı toz şeker
 • Cam kavanoz (5 lt.)

Not: Ben ilk başta plasik kullandım, ikinci aşamada 5 lt. cam kavanoza süzdüm. (siz kesinlikle cam kavanoz kullanın)

Dilimlenen elmaları cam kavanozun içerisine atıp üzerine 3/2 oranında damacana su veya kaynatılıp soğutulmuş su ekleyin.

Burada dikkat edilecek oran cam kavanozun 3/1 oranında elma olması, kalan kısmında 3/2 oranında su ile dolmasıdır. Yani, elma suyun üzerine çıktığı zaman kapağa yakın olmalıdır. Karıştırma payını unutmayın.

Suyu ekledikten sonra bir tatlı kaşığı şeker atıp karıştırıyoruz. İlk gün bu şekilde geçildikten sonra, bundan sonra her sabah tahta kaşık ile elma sirkesini karıştırıyoruz.

(Kapak kapatmıyoruz, sadece tülbent veya peçete ile örtüyoruz, bunun nedeni hava alırken içerisine haşerelerin düşmemesi)

Karıştırma işlemi 20 gün boyunca devam etmelidir. Tabii illa 20 gün olacak diye bir şey yok. Bazı durumlarda 30 gün bile sürebiliyor. Burada dikkat etmeniz gereken nokta sirke anasının oluşması. Sirke anası oluştuğu zaman ilk aşama tamamlanmış demektir. Ayrıca elmalar dibe çökecektir. Elma sirkesi yaparken 12. günden bir görüntü;
Elmalar yavaş yavaş dibe çöküyor.Not: 20-30 derece sıcaklıkta bir yerde muhafaza edilmelidir. Yani ne sıcak ne de soğuk bir ortam olmalıdır.

Elma sirkesinde şeker neden kullanıyoruz?

Şeker zararlı bu doğru ama elma sirkesinde şeker kullanmamızın nedeni “saccharomyces” isimli fungusları beslemek için. Elma sirkesi oluştuktan sonra şekerin esamesi bile okunmaz!

Malzemeler:

 • 10-15 adet nohut
 • Ekşi maya ekmeği
 • Organik sirke

20-30 gün boyunca her gün karıştırarak yapmaya çalıştığımız elma sirkesinin ikinci aşamasına geçiyoruz. Öncelikle elma sirkesini tülbent yardımıyla süzüyoruz. Yeni bir kavanoza alıyoruz. Posasını iyice sıkmayı ihmal etmeyin. Daha sonra posasını ağaç diplerine atabilirsiniz.

Yeni kavanozun içerisindeki elma sirkesine 10 ila 15 adet arası nohut atıyoruz. Üzerine de 1 tatlı kaşığı tuz ilave edip karıştırıyoruz. (Tuz şarap olmasını engellemektedir. Eğer fazla atılırsa elma sirkesini bozabilir) Eğer evinizde ekşi mayadan yapılan ekmek varsa bir tutam ekmek de katabilirsiniz. Bu şekilde yapılan elma sirkesi daha kaliteli olmaktadır.

Keza aynı şekilde daha önce yaptığınız elma sirkesi varsa bir miktar ekleyebilirsiniz. Bu elma sirkesinin daha çabuk olmasını sağlayacaktır.

Ekmek ve sirke şart değildir. Sadece daha kaliteli ve hızlı olmasını sağlar.

İkinci aşamayı tamamladıktan sonra kapağını kapatıp 1-2 ay boyunca bekliyoruz. Elma sirkesi ne kadar çok beklerse o kadar kalitesi artar.

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır Video

Dr. Gökşin Balım hocamızın anlatımıyla evde doğal elma sirkesi nasıl yapılır izleyelim;

Doğal Elma Sirkesi Markaları

Benim bu kadar bekleyecek vaktim yok diyorsanız sizlere birkaç tane güvendiğim markayı önereyim;

Nahita elma sirkesi gerçekten kaliteli, sirke anası oluşan ve dibinde tortuları bulunan bir sirke. Ben elma sirkesi yapmadan önce Nahita elma sirkesini kullanıyordum.

Nahita elma sirkesinin resmini sizlere göstereyim;

Bendeki nahita marka elma sirkesinden bir görüntü

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

 • Doğal elma sirkesi zayıflatmaya yardımcı olur.
 • Seboreik dermatit rahatsızlığına iyi gelir.
 • Candida albians ismindeki patojen mantarı yok eder.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Egzamaya iyi gelir.
 • Sedef rahatsızlığına iyi gelir.
 • Saçın parlamasını sağlar.
 • Saçtaki kepek sorununu ortadan kaldırır.
 • Mantara iyi gelir.
 • Her türlü zararlı bakteriyi öldürür.

Elma Sirkesi Nasıl İçilir?

Mide boşken pH seviyesi 1.5 olup yemek yedikten 2 saat sonra 6-7 pH seviyesine yükselir. Mide boşken pH seviyesinden düşük asidik içeceklerin tüketimi mide duvarına zarar verir.

Peki sirkeyi ne zaman tüketmeliyiz?

Sirkeyi yemekle beraber salatalarda, çorbalarda tüketebilirsiniz. Bu sayede sindirime katkıda bulunurken bağırsaklara da antimikrobiyal faydanız olmuş olur.

Bağırsakları toksik maddelerden arındırma:Organik elma sirkesi, limon suyu ve toz zencefili karıştırıp yemeklerde tüketirseniz bağırsaklarınızı toksik maddelerden daha hızlı arındırabilirsiniz.

Daha önce seboreik dermatit ve candida albians bağırsak mantarı isimli konularda elma sirkesine değinmiştim. Eğer candida albians mantarı varsa en güçlü savaşcınız probiyotik ve elma sirkesi olmalıdır.

Tabii organik elma sirkesi olması gerektiğini söylememe gerek yok diyor, konuyu sonlandırıyorum. Eğer bu konuda veya farklı bir konuda sorunuz varsa aşağıdaki yorum bölümünden sorularınızı sorabilirsiniz.

Источник: //www.bakimsizkadin.com/elma-sirkesi-nasil-yapilir-elma-sirkesinin-mucize-faydalari.html

Evimizde Sakladığımız Sirke Mucizevi Faydaları

Elma sirkesi sandığınız kadar da mucizevi değil

Kimyasal antibiyotik kullanımının ne kadar zararlı olduğunu artık hemen hemen hepimiz biliyoruz. O zaman doğal antibiyotiğe yönelmenin tam zamanı.

İçinde bolca C vitamini, potasyum, kalsiyum ve sodyum barındıran elma sirkesi, doğal bir antibiyotik olarak kabul edilmektedir.

Vücudun direncini arttırır, hastalığa yakalanma riskini azaltır. Hazmı kolaylaştırır, kan şekerini dengeler.

Soğuk algınlığına karşı elma sirkesi

Malum artık sonbahar ayındayız. Soğuk hava henüz kendini belli etmese de, önümüzdeki aylarda yüzünü gösterecek. Soğuk algınlığı da kapımızı çalacak. İşte tam o anda, soğuk algınlığını tedavi etmek için elma sirkesini kullanacağız. Ilık suya, bir yemek kaşığı elma sirkesi ilave ediyoruz ve karışımı içiyoruz. Öksürüğe ve boğaz ağrısına ne kadar iyi geldiğini göreceksiniz.

Kilo vermek için birebir

Elma sirkesinin içinde bulunan asetik asit kilo vermeye yardımcı. Yemeklerden hemen önce 1 bardak suya iki tatlı kaşığı sirke koyup, için. Günde 3 kez bunu tekrarlayabilirsiniz. Fazla kilolardan kurtulmak için çok etkili bir yöntem.

Elma sirkesi ayrıca kolesterol seviyesini düzenler ve kalp sağlığını korur. Sağlığınızı korumak içinde her sabah aç karna günde 1 kez içilmelidir. Elma sirkesi, kansere karşı önemli bir koruma kalkanıdır.

Hıçkırığı giderir, bacak kramplarını azaltır.

Hıçkırık başlayınca durdurulması zor olan bir illet oluyor çoğu zaman. İşte tam o anda su ve elma sirkesini karıştırıp içersek, hıçkırıktan kurtuluyoruz. Kramptan müudaripsek de suyla karıştırdığımız elma sirkesi yine imdadımıza koşuyor ve kramp ağrılarını geçiriyor. Aynı zamanda yorgunluğu geçirici ve ağrıları hafifletme özelliğine sahip. Ne şahane bir şey değil mi?

Cilde inanılmaz derece de faydalı

Sadece vücut sağlığımızı değil, aynı zamanda cilt sağlığımızı da koruyan, iyileştiren bir etkiye sahip elma sirkesi. Akne sorunumuz varsa doğrudan o bölgeye sirkeyi sürebiliriz. İltihap ve sedef hastalıklarına da iyi geldiği için yine sirkeyi kullanabiliriz. Sorunlu bölgeye pamuk yardımıyla sirkeyi sürün ve biraz bekleyin.

Saç ve diş bakımında da yararlı

Saçınızın uzamasını, gür olmasını, saç derisinin temiz ve sağlıklı olmasını mı istiyorsunuz? O zaman size bir önerimiz var. Elma sirkesini saçınıza uygulayın. 4 yemek kaşığı elma sirkesi ve 4 yemek kaşığı suyu karıştırın.

Banyoda saçlarınızı yıkadıktan sonra bu karışımı tüm saça dağıtın. 5- 10 dakika böyle bekleyin. Soğuk suyla saçınızı durulayın. Sirke kokusu saçımda kalır diye bir endişeniz varsa endişeye gerek yok koku saçta kalmayacaktır. Bu işlemi haftada 1 veya 2 kere yapabilirsiniz.

Saçlarınız kısa bir süre sonra ipeksi ve sağlıklı bir görüntüye kavuşacak.

Dişlerin beyazlaması, dişlerdeki sarı lekelerin giderilmesinde de elma sirkesini kullanıyoruz. 1 su bardağının içine bir 1 çay kaşığı elma sirkesi ekleyerek iyice karıştırıyoruz. Bu karışımdan bir miktar alıp 10 saniye boyunca gargara yapıyoruz. Bu işlemi 5 kere tekrar etmemiz gerekmekte. Günde 1 kez yatmadan önce yapmamız yeterli olacaktır. Doğal bir ağız bakım suyu.

Gelelim elma sirkesinin tarifine

Her şeyin en doğal olanı ve evde yapılanı makbul. Elma sirkesinin de öyle. Ev yapımı, doğal elma sirkesi için işte malzemeler:

8,9 elma (ham ve ekşi olmamasına özen gösterin, en uygun elma kış elmalarıdır.)

2 litre su

2 litrelik kavanoz

1 tatlı kaşığı tuz

 • TülbentÖnce elmaların sap ve çekirdeklerini alıyoruz, minik minik parçalara bölüyoruz. Suyla dolu olan kavanozun içine diğer malzemelerle birlikte atıyoruz. 1 avuç kadar varsa nohut ekleyebilirsiniz. Nohut, sirkenin mayalanma yani fermantasyon sürecini hızlandıracaktır. Kavanozun ağız kısmını tülbentle bağlıyoruz ki hava alsın. Hava almaları sirkeleşme sürecinin oluşması için çok önemli. Sirke oluşana kadar kavanozun kapağını kapatmayın.Kavanozun çevresinde küçük sirke sinekleri oluşabilir, zamanla onlar kaybolacaklardır. İlk günler her gün, ilerleyen haftalar da haftada 1 kere karıştırılması gerek.Sirke tamamen olmadan da kapakla kapatmayın. Kavanozu güneş almayan loş ılık bir yerde tutmak lazım. Sirkenin oluşması için en az iki aylık bir süre gereklidir. Ne kadar çok beklerse, o kadar güzel olacağını unutmayın. Biraz sabırlı olmamız lazım.Sirkenin olmasına doğru kavanozun içinde beyaz bir tabaka oluştuğunu göreceğiz. Bu tabakanın adı sirke anası. Sirkeyi oluşturan bakterilerin atıklarına verilen bir isim. Sirke olduktan sonra sirke anasını alıp, buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Sirke anası da fermantasyon sürecini hızlandırıyor. Bu yüzden bir sonraki sirke yapımında kullanabilirsiniz. Küçük küçük parçalar halinde diğer hazırlayacağınız sirkelerin içine eklemeyi unutmayın.İlk zamanlar elmalar kavanozun ilk kısmında olur, sirkeden şarap kokusuna benzer bir koku gelir. Ancak 2 ayın sonuna doğru elmalar kavanozun dibine çökmüştür ve keskin sirke kokusu her yanı sarmıştır. Bu artık sirkemizin olduğuna delalettir. Sirkeyi, tülbentten geçirerek süzelim. Sirkeyi başka bir şişeye alarak serin ve loş bir yerde muhafaza edin. Afiyet olsun!

Aman dikkat!

Elma sirkesini kullanırken dikkat etmemiz gereken bazı hususlarda var tabi. Öncelikle elma sirkesinin doğal ve gerçek bir elma sirkesi olduğundan emin olun. Piyasada elma sirkesi olarak satılan fakat elma sirkesi olmayan birçok ürün var. Bunu anlamanın da bazı yolları var.

Öncelikle şişenin dibine bakın. Eğer tortu varsa gerçek elma sirkesiyle baş başasınız demektir. Ucuz olan ve içinde tortusu bulunmayan ürünler gerçek bir elma sirkesi değildir. Ayrıca elma sirkesi bozulmayan bir üründür. Son kullanma tarihi olan ürünlerinde gerçek elma sirkesi olması imkansızdır.

Elma sirkesi çok yararlı, fakat kullanımında çok dikkatli olunmalıdır. Yoğun asidik bir yapıya sahip olduğu için mutlaka suyla seyreltilmesi gerekli.

Kaynak:Mynet

Источник: //www.elazigsonhaber.com/yasam/evimizde-sakladigimiz-sirke-mucizevi-faydalari-h10985.html

Elma Sirkesinin 15 Mucizevi Etkisi…

Elma sirkesi sandığınız kadar da mucizevi değil

Elma sirkesinin evde harikalar yarattığı biliniyor. Sirke, rahatsızlıkları önler, hastalıklarla mücadele eder ve vücut sağlığınızı denge tutar.

Bazen elma sirkesini suyla karıştırıp içiyorum. Tadı güzel olmasa da, işe yarıyor. Elma sirkesinin vücudumuza sağladığı yararları okuduktan sonra da, sirkeye daha çok yöneldim. Ancak, elma sirkesinin yararları sadece bunlardan ibaret değil.

Elma sirkesi besin değeri yüksek 30 maddeden oluşuyor. İçerisinde yüksek oranda A ve B vitamini, yararlı yağ asitleri ve mineraller bulunduruyor.

Yıllar boyunca yapılan araştırmalar ve çalışmalar elma sirkesinin metabolizmayı düzenlemede, cildinizi  yenilemede, alerjilere karşı vücudunuzu korumada ve solunum yolu hastalıklarıyla baş etmenizde yardımcı olduğu saptandı.

Yıllardan beri sirkenin faydalarını “Kocakarı ilacı” gibi görsem de artık bunlara daha çok inanmaya başladım.

1.  Boğaz ağrısına iyi gelir

Elma sirkesi, bakterilerle mücadele etmede oldukça iyidir. Bir dahaki sefere ballı ılık su yerine elma sirkesi içmeyi deneyin. 2 su bardağı suya yarım su bardağı sirke ilave edin ve saatte bir gargara yapın.

2. Mide ekşimesine iyi gelir

Mide asidinin yemek borusuna temas etmesi halinde mide ekşimesi rahatsızlığı ortaya çıkar. Sirke, midenize yediğiniz besinleri parçalamada yardım eder ve daha az mide asidi salgılanır. Birkaç çay kaşığı sirkeyi bir bardak suya ilave edin ve için.

3. Tıkalı burunları açmaya yardımcı olur

Elma sirkesi, kalsiyum ve magnezyumun yanı sıra, B ve E vitamini açısından da zengindir. Bunların hepsi de alerjiye ve burun tıkanıklığına birebirdir.  Daha önce de söylenildiği üzere elma sirkesi bakterilerle mücadelede çok iyidir. Eğer burnunuz tıkanırsa, bir bardak suya birkaç çay kaşığı sirke ekleyin ve sonucuna kendiniz şahit olun.

4. Kepeği önler

Elma sirkesinin bir diğer faydası da saçtaki kepeği önlemesi. Sirkede bulunan asit saç kepeklerini yok ediyor ve oluşmasını engelliyor. Konsantresi yüksek bir sirkeyi sprey şişesine suyla beraber koyun ve saçınınıza püskürtün. Saçın tamamına püskürttükten sonra saçınıza havlu sarıp 15 dakika bekletin.

5. Kramp girmesini engeller

Geceleri bacağınıza sık sık kramp giriyorsa, vücudunuzda yeterince potasyum yok demektir. Elma sirkesinde ise bolca potasyum vardır. 2 çay kaşığı elma sirkesini 1 çay kaşığı bal ile beraber bir bardak ılık suya ilave edin ve için.

6. Cildi sağlığa kavuşturur

Antiseptik etkisi olan sirke enfeksiyonlara karşı savaşır. Kaşınan ve yanık cildi yumuşatır. Pamuğa birkaç damla sirke damlatın ve rahatsız olan bölgeye uygulayın. Ayrıca sirke akneye de iyi gelmektedir.

7. Siğilleri yok eder

Vücudunuzda siğil mi çıktı? Su ve sirkeyi karıştırıp pamuğa damlatın ve çıkan yere uygulayın. Siğil elinizde veya ayağınızda çıktıysa su ve sirke dolu bir leğende elinizi ya da ayağınızı 20 dakika bekleterek siğilden kurtulabilirsiniz. Günde bir kez uygulamanız önerilir.

8. Ayak kokusunu yok eder

Elma sirkesi bakterilerle savaştığından, ayaktaki kötü kokuyu yok etmede de etkilidir. Mendile sirke damlatın ve buzdolabında bir gece bekletin. Daha sonra mendili ayağınıza sürün. Ayrıca yine su ve sirke ile doldurulmuş leğende ayağınızı bekleterek ayakta oluşan kötü kokulardan kurtulabilirsiniz.

9. Mide şişmesine ve gaza iyi gelir

Sindirim sorununuz varsa elma sirkesi bir numaralı yardımcınız olacaktır. Yemek yemeden hemen önce sirke ilave edilmiş suyu için. Böylelikle mide şişmesinden ve aşırı gazdan kurtulacaksınız. Sirke, sindirime yardımcı olarak midedeki besinlerin daha etkili ve hızlı parçalanmasına yardımcı olur.

10. Odalardaki kötü kokuyu yok eder

Elma sirkesi sadece ayakta oluşan kötü kokulara değil aynı zamanda odada oluşan kötü kokulara da yardımcı olur. Oda spreyi almak yerine, iki sur bardağı sirkeyi iki bardak suyla karıştırıp sprey şişesine boşaltın. Kötü koku olan odaya sprey sıkarak kokudan kurtulun.

Fotoğraf Kaynağı: Mostphotos

11. Ev temizliğinde kullanılabilir

Sabun veya elma sirkesi gibi doğal maddeler varken evinizi kimyasallarla temizlemeyin. Su ve sirkeyi karıştırdıktan sonra suya bezinizi bandırarak istenmeyen lekelerden kurtulabilirsiniz.

12. Tıkanan boruları açar

Lavabo gideri ya da mutfak borunuz tıkandığında yapacağınız şey elma sirkesi kullanmak olmalıdır. Bir su bardağı karbonatı iki su bardağı elmalı sirke ile karıştırın ve lavaboya dökün. Lavabonuzda bir yanardağ etkisi göreceksiniz.

13. Küfü önler

Küflü yüzeyleri yok etmekte de elma sirkesi kullanılıyor. İki su bardağı elma sirkesini bir su bardağı karbonat ile karıştırın. Daha sonra çamaşır makinenizin deterjan kısmına ilave edin. Ayrıca, çabuk küf tutan duş perdesi gibi eşyalarınıza yine bu karışımı dökerek hemen sonuç alabilirsiniz.

14. Kırışık kıyafetleri düzleştirmeye yardımcı olur

Elma sirkesi, kırışık kıyafetleri önlemedi ipuçlarından en önemlisi. Sirke ile suyu karıştırarak sprey şişesine koyun ve kırışık bölgelere uygulayın. Açık havada kıyafetinizi biraz bekletin ve sonuca siz bile inanamayacaksınız.

15. Mobilya lekelerini yok eder

Evet, elma sirkesi iksir gibi. Elma sirkesi, mobilyalarınızda ve halınızda oluşan su veya diğer lekeleri yok etmede yardımcıdır. Biraz tuz ve elma sirkesini karıştırın. Suya bezi bandırın ve o bölgeyi sürtün. Daha sonra ise elektrikli süpürgeyi bölgeye uygulayın.

Источник: //anetteinselberg.com/2016/04/19/elma-sirkesinin-15-mucizevi-etkisi/

Elma Sirkesi Pratik Bilgiler

Elma sirkesi sandığınız kadar da mucizevi değil

Pratik bilgiler köşemizde daha önce sirkenin temizlikte en büyük yardımcınız olacağını kanıtlamıştık. Bu kez elma sirkesinin güzellik ve sağlık konusunda yardımcı değil tam bir uzman olduğundan bahsedeceğiz.

Sinüslerden bağışıklık sistemine, kolayca kırılan tırnaklardan sivilcelere kadar vücudumuzla ilgili yaşadığımız birçok soruna çare olacak elma sirkesi, evinizin demirbaşlarından biri olmaya kararlı.

Son olarak, evde kendi sirkesini kendi yapmak isteyenler için elma sirkesi tarifimiz olduğunu da hatırlatıyor ve evimizin sağlık uzmanı olmaya aday elma sirkesinin mucizevi faydalarına geçiyoruz.

Elma sirkesi, sinüsleri temizleme konusunda yardımcı olur

rollingout

Elma sirkesi, antibakteriyel özelliklere sahip olduğundan bakteri gelişimini engeller. Sinüsleriniz sık sık tıkanıyorsa 1 çay kaşığı elma sirkesini bir bardak suyun içine koyarak için. Burnunuzun rahatladığını fark edeceksiniz.

Yaptığınız detoksun daha etkili olmasını sağlar

huffingtonpost

Elma sirkesi vücudun pH dengesini sağlar, bu da detoks yaparken vücudu toksinlerden arındırma konusunda yardımcı olur. 1 yemek kaşığı sirkeyi bir bardak su ile karıştırıp içerek elma sirkesinin vücudunuzu temizlemesini sağlayabilirsiniz.

Bir türlü bitmeyen sivilcelerden kurtulmanıza ön ayak olur

alasayvan

Elma sirkesinin pH dengesini sağlaması cildinizdeki yağlardan da kolayca kurtulmanızı sağlar. Sivilce oluşumuna neden olan ölü hücrelerden ve bakterilerden cildinizi temizlemek için sirkeyi tonik olarak kullanabilirsiniz.

Elma sirkesi, bağışıklık sisteminizi güçlendirir

healthcareatoz

İçinde yer alan malik asit sayesinde antiviral ve antibakteriyel özellikler gösteren, yani virüs ve bakterilere karşı vücudu koruyan elma sirkesi, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için kullanabileceğiniz doğal bir ilaç niteliğinde. Bu yüzden bol bol tüketmenizde yarar var.

Kolayca kırılan tırnakların daha dayanıklı olmasını sağlar

vanilyaclub

Vücudun bağışıklığını güçlendirirken tırnakları da unutmayan elma sirkesi, kolayca kırılan tırnakların dayanıklılığını arttırır. 1'e 1 oranında su ve elma sirkesini karıştırıp tırnaklarınızı bu karışımda bekleterek daha sağlam tırnaklara sahip olabilirsiniz. Bu uygulamayı birkaç gün boyunca devam ettirmeniz hızlı sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Boğaz ağrılarının azalmasına yardımcı olur

Mikroplarla savaşmada üstüne tanımadığımız elma sirkesi, boğaz ağrılarını dindirme konusunda da oldukça başarılı. Çeyrek su bardağı elma sirkesine çeyrek su bardağı ılık su karıştırıp gün içinde birkaç kez gargara yaptığınızda sonuçlarının ne kadar etkili olduğunu görebilirsiniz.

Geçmek bilmeyen hıçkırıkların bir anda kesilmesini sağlar

snobka.pl

Elma sirkesi içmek, diyaframdaki spazmları sakinleştirerek mide asit seviyesini dengelediği için hıçkırıklara birebirdir. Eğer durmak bilmeyen bir hıçkırık krizine kapıldıysanız bir yudum elma sirkesi içerek hıçkırığınızı kesebilirsiniz.

Elma sirkesi, saçlarda oluşan kepeklerin oluşumunu önler

drprem

Elma sirkesi, iltahap geçirici ve antibakteriyel özelliklleriyle başımızın belası kepekleri yok eder. 1'e 1 oranında kullanacağınız sirke ve suyu karıştırıp saçlarınızı bu suyla yıkayabilir ya da karışımı başınıza masaj yaparak yedirip 1 saat kadar saçınızda bekletebilirsiniz.

İştahınızı kapatarak kilo almanızı engeller

elma sirkesi

Elma sirkesi, içeriğinde bulunan asetik asit sayesinde yediğimiz yemeklerin glisemik indeksini azaltır ve bu da daha az aç hissetmemizi sağlar. İştahımızın kapanması da bize muhteşem bir zayıflama imkanının kapılarını aralar.

Yaz belamız sivrisinek ve böcek ısırıklarına iyi gelir

Elma sirkesi, böcek ve sivrisinek ısırıklarının verdiği acı ve kaşıntıları dindirme konusunda da son derece usta. 1'e 1 oranında karıştıracağınız elma sirkesi ve suyu bir sprey şişenin içine koyarak ya da pamukla alarak ısırıldığınız bölgeye uygulamanız yeterli.

Siğillerin yok olmasına yardımcı olur

sabah

Elma sirkesi, tıpkı sivilceler gibi siğiller konusunda da iddialı. Önceden elma sirkesi içinde beklettiğiniz bir pamukla siğil olan bölgeyi kaplayıp bir gece boyunca pamuğun o bölgede kalmasını sağlayarak siz de sonuçlarını almaya başlayabilirsiniz. Bu uygulamayı geçene kadar tekrar etmeyi de unutmayın.

Güneş yanıklarını iyileştirir ve cildinizi yeniler

Vücudun pH dengesini sağlaması ve asidite etkisiyle elma sirkesi, güneş yanıklarını iyileştirmenize yardımcı olur. Duş aldığınız suya ekleyeceğiniz bir bardak sirke, cildinizi yenileyerek pürüzsüz bir tene sahip olmanızı sağlar.

Yaşlanma karşıtı gücüyle cildinizin gençleşmesini sağlar

pi.web

İçindeki antioksidanlara ek olarak, B1, B2, B6 ve C vitaminleri de içeren elma sirkesi, tüm bu özellikleri sayesinde daha genç bir cilde sahip olmanıza yardım eder. Tek yapmanız gereken, iki üç yemek kaşığı elma sirkesini
bir bardak suyun içine ekleyip tüketmeniz.

Источник: //yemek.com/elma-sirkesi-pratik-bilgiler/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..