Emziren annelerin beslenmeleri nasıl olmalıdır?

Emziren anneler ne yemeli, emzirirken nasıl beslenmeli, hangi yiyecekleri tüketmeli

Emziren annelerin beslenmeleri nasıl olmalıdır?

Emzirirken ne yemeli, ne yememeli?

Hem bebeğin gelişimi, hem annenin sağlığı için emzirirken beslenmeye dikkat!

Anne sütü, bebeklerin sağlığı ve bağışıklık sistemlerinin güçlenmesi için büyük önem taşıyor. Anne sütü ile beslenen çocuklarda başta enfeksiyon hastalıkları olmak üzere birçok hastalığın ve alerjilerin görülme sıklığı azalmakla birlikte beyin ve zeka gelişimi daha iyi oluyor. Bu nedenle emzirme sürecinde beslenmeye dikkat etmek gerekiyor.Nelere dikkat etmeli?

 • Dengeli beslenmek, günde 6 öğün beslenmek ve bu öğünleri atlamamak
 • Günde yaklaşık 4 litre sıvı almak. Çünkü sıvı tüketimi süt üretimi artırır.
 • Taze meyve suyu, süt gibi besleyici içecekler tüketmek
 • Hamilelik sırasında alınmış olan prenatal vitaminlere emzirme sürecinde de devam etmek
 • Bir emzirme rutini oluşturmaya çalışmamak gerekir. Çünkü bebekler zaten 6 veya 8 haftada kendi rutinlerini oluşturuyorlar.

Nasıl beslenmeli?

 • Bol miktarda meyve ve sebze (Günde en az beş porsiyon hedeflenebilir)
 • Enerji, süt üretimi için çok önemlidir. Bu nedenle enerji vermesi için bol miktarda ekmek, pirinç ve patates gibi nişastalı yiyecekler tüketilmesi gerekir.
 • Bazı kadınlarda bebeğin doğumundan sonra bağırsak ve kabızlık sorunları görülür. Lif bu gibi durumlarda çok gereklidir. Kahverengi ekmek, makarna, pirinç, bakliyat, meyve ve sebzelerde lif bulunduğunu hatırlatalım.
 • Yağsız et ve tavuk, balık (biri yağlı balık olmak üzere haftada en az iki kez balık), yumurta ve fasulye, mercimek türü bakliyat gibi protein kaynaklarını almak gerekir.
 • Süt, peynir ve yoğurt gibi kalsiyum içeren süt ürünleri çok önemlidir. Kalsiyum alımı, hızlı gelişen kemikleri beslediği için hamilelikte olduğu kadar emzirirken de çok önemli olduğunu unutmayın.

Hangi yiyeceklerden uzak durmalı?

 • Haftada iki orta boy teneke kutu ton balığından fazla yemek doğru değildir. Çünkü bu balıklarda bulunan cıvanın bir miktarı sütünüze karışır ve yüksek miktarda cıva bebeklerin sinir sisteminin gelişmesine zarar verebilir.
 • Emzirdiğiniz süre içinde başka her türlü yiyeceği normal miktarda yiyebilirsiniz. Ancak ailenizde alerji gibi sorunlar olmuşsa dikkat etmek gerekir.
 • Katkı maddeli ürünlerden kesinlikle uzak durulmalı.
 • Fazla baharat ve şarküteri bebeklerde gaz yaptığından sakınılması gereken besinlerdir.
 • Brokoli, soğan, lahana, yeşil biber gibi gaz yapan yiyeceklerden de sakınılması bebeğin gaz problemi açısından çok önemli.
 • Genel kuralı unutmayın: sizi etkileyen bir yiyecek, büyük olasılıkla bebeğinizi de etkiler.

Emziren Annenin Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Bebeğini emziren anne ne iki kişilik yemeli, ne de hızla kilo vermeye çalışıp diyet yapmalıdır. Emzirmek, annenin metabolizmasına günlük 500 kalorilik ekstra bir gereksinim yükleyecektir.

Dengeli beslenen; sebze meyveyi, süt ve süt ürünlerini, proteinden zengin gıdaları ve tahıl grubunu yeterince tüketen bir anne hem kendisinin hem de bebeğinin ihtiyacını karşılayacaktır.

Emziren annenin günlük beslenmesinde, en az 3 porsiyon süt veya süt ürünü, 5 porsiyon taze sebze meyve, 3-4 porsiyon et, tavuk, balık, yumurta, baklagiller bulunmalıdır. Eğer, anne yeterli ve dengeli beslenmiyorsa, hem bebeği gereğince besleyemeyecek, hem de kendi sağlığı uzun dönemde olumsuz etkilenecektir.

Bir diğer önemli konu da, sıvı alımıdır. Bu konuda, vücudun susuzluk hissine kulak vermek yeterli olacaktır. Anne ihtiyaç hissettikçe, özellikle emzirme sırasında yeterince su, bitki çayları, meyve suyu, ayran, komposto gibi sıvılar tüketmelidir.

Kafeinin fazla tüketimi ( günde 1-2 fincandan fazla kahve ), bebekte huzursuzluk, uyku problemlerine yol açabileceğinden önerilmez. Zaten uykuya dalamayan, zor uyuyan bir bebek de hiçbir anne için istenecek bir şey değildir ! Kolalı içeceklerden de aynı nedenle mümkün olduğunca kaçınmalı, çay ise açık ve limonlu içilmelidir.

Emziren anne ve sigara birlikte düşünmek istemeyeceğimiz bir kombinasyondur. Bebeğin sigara dumanına veya annenin üstüne sinmiş kokuya maruz kalması bir yana, anne sütündeki kalıntılar da huzursuzluk, kusma ve ishale, bebeğin yeterli kilo alamamasına yol açabilir. Sigara tiryakisi anneler gebelikle birlikte, bu kötü alışkanlıklarından kurtulmalıdırlar.

Emziren Anne İlaç Alabilir Mi?

Emziren anne, ne nedenle olursa olsun ilaç kullanacağı zaman kendi doktoruna veya bebeğin doktoruna danışmalıdır. Tüm ilaçlar anne sütüne geçer, fakat bazıları annenin emzirmeye devam etmesi için engel oluşturmazlar.

Anne Sütünü Arttıran Gıdalar Nelerdir?

Anne sütünü arttıran gıdalar hep merak edilmektedir. Aslında pek de böyle mucizevi bir gıda yoktur.

Anne; sütünün yeteceğine inanır, bebeği istedikçe emzirirse, dengeli beslenir ve yeterli sıvı alırsa anne sütü artacaktır.

Ancak emzirmede psikolojik faktörlerin önemini göz ardı etmemeliyiz, eğer anne belli bir gıdanın sütünü arttırdığına inanıyorsa ( sadece bu inanış bile sütü arttırabilir), aşırıya kaçmadan o gıdayı almasında yarar vardır.

Emziren Annenin Kaçınması Gereken Gıdalar Nelerdir?

Eğer, bebek annenin aldığı bazı gıdalara hassasiyet gösteriyor, sonrasında huzursuz oluyorsa anne bir süre o gıdadan uzak kalmayı deneyebilir. Bebeğin rahatladığını fark ederse, emzirme süreci boyunca o gıdayı beslenmesinden çıkarabilir.

Ailede belli bazı gıda alerjileri varsa, bu gıdalarda da dikkatli olmakta yarar vardır. Kesin kanıtlanmış olmasa da, lahana, karnabahar, kuru baklagiller, soğan sarımsak gibi keskin kokulu gıdalar sıkça suçlanmakta, bebekte gaz sancısını arttırdığı ileri sürülmektedir.

Böyle bir durum gözlenirse, anne bir süre bu gıdalardan uzak kalmayı deneyebilir.

Dr. Nilüfer Toprakçı

EMZIREN ANNELER NE YEMELI NASIL BESLENMELI PRATIK BILGILER?

Emziren anneler için pratik bilgiler!

Annenin gebelikte ve emziklilikte yeterli ve dengeli beslenmesi bebeğin sağlıklı doğması ve anne sütü veriminin artmasında büyük rol oynuyor. Annenin gebelikte yeşil yapraklı sebzeler ile su ürünlerini tüketmesi bebeğin beyin gelişimine katkıda bulunuyor.

Anadolu Sağlık Merkezi çocuk Hastalalıkları Uzmanı Dr. Ela Tahmaz emziren annelerin beslenmesi ile ilgili faydalı bilgiler ve lohusa annelere pratik öneriler verdi.

Anne sütü bebeğin hem sağlıklı olması, tüm besin ögeleri gereksinmesini karşılaması, kolaylıkla sindirilebilir ve enfeksiyonlara karşı koruması açısından yeri doldurulamaz bir besin.

Anne sütü doğumdan sonraki ilk yarım-bir saatlik süre içinde ve başka hiçbir ek besin, su dahil, verilmediğinde bebekler için en ideal besindir. Emziklilik (laktasyon) genellikle meme büyümesi, süt salgılanmasının başlaması ve başlayan süt salgılanmasının devamı olmak üzere üç döneme ayrılır.

Herbir dönem metabolik üreme hormonlarıyla denetlenir. Emzirmenin başarılı olduğunu söyleyebilmek için annenin bebeğini güçlük çekmeden, hemen doğum sonrasında emzirmesi ve bebeğin sağlıklı olarak kilo alması gereklidir.

Emzirme döneminde bedensel, psikolojik, doğum öncesi ve sonrası bir takım etmenler etki eder.

Emzirmede annenin salgıladığı süt, aldığı besinlerin bir ürünüdür. Süt salgısı için gerekli besinler annenin kendi gereksinmesine ek sayılmalıdır.

Yenidoğan bebeğin beslenmesi için annenin salgıladığı sütün enerjisi ve besin ögeleri, annenin yedikleri ile kendi vücudundaki depolardan sağlanmaktadır.

Emziren bir annenin beslenmesindeki amaç, kendi fizyolojik gereksinmelerini karşılayarak, vücudundaki besin yedeğini dengede tutmak ve salgılanan sütün gerektirdiği enerji ve besin ögelerini karşılamaktadır.

Emzikli kadınlar için enerji ve besin ögeleri gereksinmeleri kişisel özelliklere göre farklılık gösterir. Bu özellikler sık doğumlara bağlı olarak depoların azalması, enfeksiyon sıklığı, beslenme yetersizliğinin varlığı ve derecesi, fiziksel uğraşların ağırlığı gibi enerji harcamasını
arttıran etmenlerdir.

Annenin gebelikte ve emziklilikte yeterli ve dengeli beslenmesi bebeğin sağlıklı doğması ve anne sütü veriminin artmasına neden olmaktadır.

Annenin gebelikte koyu yeşil yapraklı sebzeler ile su ürünlerini tüketmesi bebeğin beyin gelişimine katkıda bulunmakta ve ileriye yönelik sağlık sorunları önlenmektedir.

Emziklilikte süt salgılanması, kadının normal gereksinimden daha fazla enerji, protein, vitamin ve mineralleri almasını gerektirir.

ENERJİ:
Emzikli kadının salgıladığı sütteki enerjinin önemli bir kısmı yediklerinden sağlanır. Kadının aldığıenerji tam olarak süt enerjisine dönüşememekte, vücut dokuları da bir miktar harcanmaktadır.

Diyetin sağladığı enerjinin %80 oranında süt enerjisine dönüştüğü kabul edilmektedir.Sağlıklı bir annenin günde ortalama 700-800 ml süt salgıladığı esas alındığında emziklilik döneminde günlük enerji gereksinmesine 750 kalori ek yapılmalıdır.

Bu miktarın 500 kalorisi annenin yediklerinden, 250 kalorisi ise gebelikte kazanılan depolardan karşılanır.

SIVI:Emziklilikte su metabolizmasında artış vardır. Alınan su süt salgılanmasıyla, metabolik su ise artan yiyecek alımıyla artmaktadır. Süt miktarının değişmemesi için annenin sıvı alımını arttırmak gerekir.

Günlük alınan toplam sıvı miktarı yaklaşık 3 litre olmalıdır. Bu miktar pratik ölçülerle 12 su bardağı su, süt, ayran, hoşaf, komposto, limonata, şerbet, meyve suları şeklinde önerilmektedir.

çay, kahve gibi içecekler süt verimini azaltmaktadır.

Dengeli ve yeterli beslenen kadınlarda, gebelikte biriken deri altı yağ dokusu, emziklilikte süt yapımında kullanılır. Bu süre içinde zayıflama diyeti yapılmamalıdır.

Источник: //www.habervaka.com/saglik/emziren-anneler-ne-yemeli-emzirirken-nasil-beslenmeli-hangi-yiyecekleri-tuketmeli.html

Emziren Anneler Ne Yemeli Ve Hangi Yiyeceklerden Uzak Durmalı?

Emziren annelerin beslenmeleri nasıl olmalıdır?
09 EKI

Birçok anne adayı hamile olduğunu öğrendiklerinde yaptıkları ilk şey hamilelik süresince sağlıklı beslenmeye söz vermektir. Her anne karnındaki bebeğinin gelişmesi için gereken besin maddelerini tam olarak aldığından emin olmak ister.

Annelerde hemen hemen her gıdadan alarak kendisinin iyi beslendiği zaman bebeğinin de iyi besleneceği düşüncesi hakimdir. Hâlbuki sağlıklı ve dengeli bir beslenme yapmak çok önemlidir.

Yeme isteğinin hızla arttığı ileri ki dönemlerde ise kontrollü bir diyete ihtiyaç duyulmaktadır.

Anne sütü; bebeklerin sağlıklı olması, hastalıklardan korunması, bağışıklık sistemlerinin güçlü olması açısından son derece önemlidir. Anne sütünün sağlıklı olabilmesi de annenin çok iyi beslenmesinden geçmektedir. Anne sütü içen bebeklerde başta enfeksiyon hastalıkları olmak üzere pek çok hastalığın görülme olasılığı azalmaktadır.

Anne sütü ile beslenen çocukların zeka gelişimi de çok daha iyi olmaktadır. İyi beslenen bir anne sağlıklı ise günde 500 ml’den fazla süt salgılayabilir. Eğer anne sağlıksız besleniyorsa, vitamin ve protein alımına özen göstermiyorsa vücuttaki yağ olarak depolanan besinleri tükettiğinden sağlıksız bir süt oluşur, süt kalitesi düşer.

Bu nedenle emzirme döneminde beslenmeyi önemsemeliyiz.

Emziren Anne Ne Yemeli?

Emzirme dönemindeki anneler bol miktarda protein, enerji, mineral, vitamin almalıdırlar. Emziren anneler günde 5-6 öğün beslenmelidirler. Öğünler kesinlikle atlanmamalıdır.

Emzirme döneminde dengeli beslenmek bebeğin sağlığı açısından çok önemlidir. Bol miktarda sebze ve meyve yemeye özen göstermelidirler. Süt üretimini artırmanın en güzel yolu bol sıvı almaktan geçmektedir.

Emzirmek su kaybına sebep olduğundan bol miktarda su tüketilmelidir. Günde yaklaşık 3-4 litre sıvı almak gereklidir.

 Anne Sütüne Gaz Yapmayan Yiyecekler 

Su, taze meyve suları, süt, bitki çayları gibi besleyici gıdalar gereken en önemli içeceklerdir. Enerji süt üretimi için oldukça önemlidir. Bu nedenle uykusuz kalıp enerjisi giden anneler; bol miktarda ekmek, pirinç, patates gibi nişastalı ürünler tüketmelidirler.

Yağsız et ve tavuk yenmeli, haftada 1 veya 2 olmak üzere omega bakımından zengin balık tüketilmelidir. Balık yenmesinde bir sakınca olmamasıyla birlikte, ton balığı önerilmemektedir. Çünkü ton balığında civa vardır ve civa süte karışarak bebeğe ulaşabilir. Bu da bebeğin sinir sistemine zarar verebilir.

Bağırsak sorunları da hemen hemen doğum sonrası pek çok annede görülmektedir. Bu sorunu en aza indirmek için lifli gıdalarla beslenmek önemli bir husustur. Esmer ekmek, esmer pirinç, kepekli makarna, bakliyat, meyve ve sebzelerde bol miktarda lif bulunduğu unutulmamalıdır. Protein ihtiyacını gidermek için yumurta, fasulye, mercimek tüketilmelidir.

Kalsiyum alımı gerek hamilelikte gerekse doğum sonrasında çok gerekli olduğundan süt, peynir, yoğurt tüketimi arttırılmalıdır.

Emzirme döneminde bol su ve sıvı gıdalar tüketilmelidir. Vücudun ürettiği süt miktarının değişmemesi için annenin beslenmesine dikkat ettiği kadar sıvı alımına da özen göstermesi gerekmektedir.

Suyun yanı sıra sıvı alımını arttırmak için ek olarak gaz yapmasın diye kaynatılmış meyvelerden yapılan komposto ve hoşaflar tercih edilebilir. Ayrıca emzirme sırasında anne susama hissi yaşayabilir.

Bu yüzden her emzirme sonrası kaybedilen sıvının geri alınması için 1 bardak su tüketimi önerilir.

Emziren Anneler Ne Yememeli?

Emzirme döneminde annelerde gaz oluşumu sıklıkla görülmektedir. Yiyecekleri hızlı yemek yerine yavaş yavaş yemeli ve besinler iyi çiğnenmelidir. Emzirilen sürece her türlü yiyecek alerji yok ise normal porsiyonlarda tüketilebilir. Fakat alerji söz konusu is dikkat edilmelidir.

Katkı maddesi içeren hazır gıdaları emzirme döneminde asla kullanılmamalıdır. Konserve, beklemiş veya hazır besinler tüketmemeye özen gösterilmelidir. Brokoli, karnabahar, lahana, soğan, salatalık gibi gaz yapıcı yiyecekler de sakınılması gereken yiyeceklerdendir.

Çünkü sizi etkileyen her yiyecek sütle bebeğe geçtiğinden bebekte de gaz yapabilmektedir.

Soğan, sarımsak, karnabahar, brokoli, kabak, kereviz, acı baharatlar veya kuru baklagiller kimi zaman anne sütünün tadını değiştirebilmektedir.

Bu durum bazı bebeklerde gaz oluşumu yapıp huzursuzluk, emmeyi reddetme gibi sorunlar yaratabilir. Fazla baharat ve şarküteri ürünlerinden uzak durmak faydalıdır.

Baharatlı ürünler aşırı derecede tüketildiğinde bebek bu durumdan rahatsız olabilmektedir. Annelerde ise kusma, karın ağrısı görülebilir.

Emzirirken Gaz Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Gazlı ve karbonatlı içecekler ile kahve gibi kafeinli içecekler de emzirme döneminde uzak durulması gereken içeceklerdendir. Kafein bebekte huzursuzluk yapabilmekte, bebeğin kilo alışını engellemekte ayrıca anne sütünün salgılanmasını da azaltabilmektedir.

Portakal, mandalina, limon gibi yiyecekler kış anneleri için C vitamini deposu olup, oldukça sağlıklı olsalar da fazla tüketilmemelidir. İçlerinde asit bulunduğundan sindirim sistemi ile ilgili sorunlar yaratabilirler. Süt tüketilmesi gereken bir besin olmasına karşın bebeğin süte alerjisinin olmamasına özen gösterilmelidir.

İnek sütüne alerjisi olan bebeklerde döküntü, kaşıntı gibi belirtiler ortaya çıkarsa derhal kesilmelidir. Fazla nane yemek ya da nane çayı içmek sütü azaltacağından tüketmemeye özen gösterilmelidir. Emzirme döneminde dondurulmuş gıdalardan da uzak durulmalıdır. Soğuk besinler annenin hastalanmasına sebep olabilir.

Emzirme döneminde sigaradan ve alkolden de kesinlikle uzak durulmalıdır.

Özellikle doğumdan sonraki ilk bir ayda gaz yapan yiyeceklerden uzak durmak gerek anne gerekse bebeğin huzuru açısından önemlidir. Gaz yapıcı besinlerin başında çiğ sebze ve meyveler gelmektedir. Sebze ve meyveleri pişirmek gaz yapan içeriğin kaybolmasını sağlar.

Sebzeler pişirilerek yemek olarak, meyveler de kaynatılarak komposto olarak tüketilirse daha sağlıklı olur. Brokoli, kereviz gibi besinler pişseler dahi gaz yapıcı özellikleri tamamen kaybolmadığından ilk 1 aylık dönemde tüketilmemelidirler.

Nohut, kuru fasulye, mercimek gibi kuru baklagiller de aynı şekilde özellikle sezeryan doğum yapan annelerde sindirim sistemi üzerinde olumsuz etkiler yarattığından tüketilmemelidirler. Süt ve yoğurt gaz yapıcı bir özelliğe sahiptir.

İlk haftalarda pişmiş yoğurt çorbası ve yayla çorbası tüketmek anneler için iyi olmaktadır.

Bizi takip edin ve beğenin

Источник: //bebekanneleri.com/emziren-anneler-ne-yemeli-ve-hangi-yiyeceklerden-uzak-durmali/

Emziren Anneler Nasıl Beslenmeli?

Emziren annelerin beslenmeleri nasıl olmalıdır?

Emzirme dönemi bilindiği üzere çok özel bir dönemdir. Bunun öncesinde daha önemli olan dönem ise hamilelik dönemidir.

Anneler kendine ne kadar iyi bakarsa hem kendi vücutlarındaki depoları dolu tutmak hem de bebekleri iyi beslemek üzerine çok önemli katkılar görecektir.

Doğum sonrasında hemen emzirmeye başlayacağınız içim hamileliğin başından itibaren depolarınızı dolu tutmanız hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin ilk 6 ay boyunca tek beslenme kaynağı olacak anne sütü için oldukça faydalı olacaktır.

Eğer hamileliğe kilolu başlanırsa o zaman gebelik dönemi boyunca 7-9 arası kilo almanız genellikle yeterli olacaktır. Hamileliğe normal kiloda başlayan anneler ise 9 – 12 kilo arası alması normaldir ve ilk üç ayında hiç kilo almanıza gerek yoktur, kilonuzu korumanız yeterli olacaktır.

Gebelik döneminde alınan kilolar için genellikle endişe edilir ve gebe kadınlar doğumdan sonra bu kiloları veremeyeceklerine dair endişeler taşır fakat yapılan araştırmalarda doğum sonrası kilo vermede en önemli etkilerden birini bebeğinizi emzirmenin gösterdiğini kanıtlayan araştırmalar bulunmaktadır.

Gebeliğinizin ikinci üç ayında ve son üç ayında tabii ki kilo kazanımı olması beklenmektedir. Özellikle son aylarda hızla kilo artışı olmaktadır. Bunun en önemli sebebi emzirme döneminde süt için depolarınızın vücudunuz tarafından doldurulmasıdır.

Anne sütü o kadar kıymetli ve mucizevi özelliklere sahip bir besindir ki doğadaki en kıymetli besin kaynağı olarak değerlendirilir. İlk 4 – 6 ay bebeğinize yalnızca anne sütü vermeniz yeterli olacaktır.

Bu konuyla alakalı annelerin genel endişeleri hamilelikte alınan kilolar ve bebeğe verilecek sütün yeterli kalitede olup olmaması konusudur. Kadınlar emzirme dönemlerinde yediklerine ve aldıkları besinlere dikkat ederek süt miktarlarını rahatlıkla artırabilir.

Emzirme döneminde uygulayacağınız beslenme düzeni hem sizin için doğum sonrası yorgunluğunuzu, halsizliğinizi atma konusunda hem de daha hayata gözlerini yeni açan bebeğiniz için oldukça önemlidir. Bu dönemde beslenmenize dikkat ederek hem kendinizi hem de bebeğinizi daha sağlıklı bir duruma kavuşturabilirsiniz.

Su tüketimi her yaştan insanın hayatının her döneminde kesinlikle ihmal etmemesi gereken bir konu. Bu dönemde de yapmanız gereken bolca sıvı tüketmek. Günde üç litre sıvı tüketmek, başta su olmak üzere, hem sizin günlük ihtiyacınızı karşılayacak hem de bebeğinizin sütü için gereken sıvıyı sağlayacaktır.

Dilerseniz çeşitli meyvelerden komposto da yapabilirsiniz, bu da oldukça faydalı ve sıvı ihtiyacınızı gidermeye yardımcı olacak bir unsurdur. Yeterli sıvı tüketiminde anne sütünün arttığı uzmanlarca yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Ancak sürekli içerisinde su bulunan içecekleri tüketip hiç su içmemek de doğru değil.

O nedenle saf su alımına da dikkat etmek çok önemli.

Nasıl hamilelik döneminde annenin sağlığı bebeğin sağlığını koruması için çok önemli ise aynı şekilde emzirme döneminde de annenin en az hamilelikte olduğu kadar sağlık olması gerekmektedir. Bebeğinizi emzirirken kendi sağlığınızdan feragat etmemeniz gerekmektedir.

Özellikle geceleri de bebeğinizi emzirmek için uykunuzdan uyanıyorsanız yeterli protein tüketmek hem size enerji verecek hem de bebeğinizin sütü için gereken besinleri sağlamış olacaksınız. Yeterli protein tüketmek için en önemli öğün günün ilk öğünü olan kahvaltıdır.

Kahvaltıda yeterli miktarda alacağınız protein hem güne sağlam bir başlangıç yapmanızı sağlayacak hem de süt üretiminize olumlu anlamda katkı sağlayacaktır. Sabah kahvaltınızdan süt, yumurta, peynir eksik etmemek yeterli protein alımı için yeterli olacaktır. Dilerseniz pekmez de tüketebilirsiniz.

Ayrıca kahvaltıda yiyeceğiniz bir avuç ceviz de omega 3 ihtiyacınızı karşılayacağından ötürü oldukça yararlı ve besleyici olacaktır. Yine de tüm bu gıdaları ve takviyeleri alırken bir doktora başvurmanın da önemi bir hayli büyük olmaktadır. Çünkü annenin ve bebeğin genel sağlığını düzenli ve detaylı olarak yalnızca doktorlar kontrol etmektedir.

3- Yulaf

Yulaf, laksatif bir besin maddesi olarak bilinir. Yani sindirim ve boşaltım sistemini çalıştırır, tuvalete daha rahat çıkmanızı sağlar. Doğum sonrası, özellikle emzirme döneminde annelerin en şikayetçi oldukları konuların başında kabızlık problemi gelmektedir.

Eğer siz de doğum sonrası kabızlık problemiyle karşılaşan annelerdenseniz günlük beslenmenize ekleyeceğini yulaf katkısıyla kabızlık problemini aşabilirsiniz. Yulaf ayrıca demir eksikliğinde ve kansızlık gibi durumlarda da uzmanların tavsiye ettiği besin maddelerinden biridir.

Emzirme döneminde kabızlık problemi yaşamamak için yeterli miktarda yulaf alımını hiç ama hiç ihmal etmemek gerekir. Düzenli yulaf tüketimi sindirim sisteminin yanı sıra annenin ve bebeğin genel sağlığına da katkı yapar.

Hatta anne sütünün de çok daha kaliteli bir hale gelmesine yardımcı olur.

4- Ispanak

Bir çok yeşil yapraklı sebze gibi ıspanak da bir çok faydalı mineral ve madde içermektedir. Özellikle ıspanak, emzirme döneminde bebeğinizin hayati beslenme kaynağı olan anne sütü için çok önemli bir sebzedir.

Yani ıspanak anne sütünün kalitesini arttıran önemli besinlerin başında gelir.

Ispanak, içerdiği folik asit özleri ve demir maddesi sayesinde doğumla beraber kaybettiğiniz kaynakları hızla yenilemenize yardımcı olacak ve anne sütü salgılamada rolü bulunan hormonlarınıza ve vücudunuzun depo kaynaklarına katkı sağlayacaktır.

Ayrıca ıspanak içerdiği manganez minerali sayesinde kemik ve kıkırdak doku oluşumu ve gelişiminde de oldukça önemli rol oynamaktadır. Ispanak ayrıca kalsiyum ve C vitamini açısından da oldukça zengin bir sebzedir. O yüzden düzenli ve yeterli miktarda tüketilmesini kesinlikle ihmal etmemek gerekir.

Ağırlıklı olarak gözlere ve cilde iyi gelmesi ile bilinen havuç ve pancar aynı aileden iki bitkidir. Havuç da pancar da beta karoten açısından oldukça zengin besin kaynaklarıdır. Beta karoten, bebeğinizin gelişiminde oldukça önemli bir maddedir dolayısıyla sütünüzün kalitesini artıracak ve içeriğini zenginleştirecektir.

Havuç ve pancar bebeğiniz kadar sizin için de önemlidir. Kaybettiğiniz mineralleri geri kazanmanıza katkı sağlayacak havuç ve pancar sebzeleri sütünüzü de artıracaktır. Havuç ve pancarı dilerseniz meyve sıkacağında sıkıp suyunu içerek dilerseniz de salata olarak tüketebilirsiniz.

Ancak tüketilen havucun ve pancarın mümkün mertebe organik ve taze olmasın dikkat etmenizin faydası büyüktür.

6- Tarçın

Tarçın anne sütünü artıran yiyeceklerin başında gelmektedir. Bazı kişiler tarçını kendine has kokusu ve rahiyası sebebiyle pek sevmemektedir. Eğer siz de tarçından çok hoşlanmıyorsanız tatlılarınızı süslemede az miktarda kullanabilir ya da süt içerken süte ilave edebilirsiniz.

Bununla birlikte az miktarda da olsa tüketilen meyvelerin içerisine de tarçın dökülerek meyveyi hem lezzetli bir hale getirmek hem de faydasını bir kat daha arttırmak mümkün olmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki her gıdanın aşırı tüketimi vücutta bazı rahatsızlıklara neden olabilmektedir.

Bu nedenle dikkat edilmelidir.

7- Çemen

Çemen, içerdiği maddeler sayesinde süt üreten hormonları ve memenizdeki süt bezlerini tetikleyici etkiye sahiptir.

Anne sütünün salgılanmasında en önemli role sahip hormonlardan biri olan östrojen hormonuna çok benzeyen ve bitkisel bir hormon olan fitoöstrojen içeren çemeni çay olarak tüketebilirsiniz. 1 bardak suya 1 yemek kaşığı çemen tohumu ekledikten sonra 3 – 4 dakika kaynatın.

Sonrasında süzgeçten geçirip ılıklaşmaya başladığında içebilirsiniz. Çemen tüketimiyle alakalı uzmanların tek uyarısı eğer şeker hastalığınız veya astım rahatsızlığınız varsa çemen tüketmemeniz yönünde.

Источник: //evdesifa.com/emziren-anneler-nasil-beslenmeli/

Emziren Anne Ne Yemeli

Emziren annelerin beslenmeleri nasıl olmalıdır?

Emziren Anne Ne Yemeli Emziren Anne Ne Yememeli – Bu makaledeki notlar: emziren anneler ne yemeli emziren anne..

Emziren Annelerde Gaz Yapan Yiyecekler

hangi besinler gaz yapar, gaz yapan besinler nelerdir, emziren anneler ne yemeli, emzikli anneler ne yememeli, emziren kadına hangi yiyecekler gaz yapar

* Bakla, fasulye (özellikle kuru fasulye), soya fasulyesi, bezelye gibi baklagiller* Erik, kayısı, elma, muz, kuru üzüm, şeftali, armut* Kabak, turplar, soğanlar, brokoli, lahana türleri, karnabahar, salatalık, kuşkonmaz, enginar, patates, şalgam* Kızartılmış gıdalar, yağlı yiyecekler, kremalı, soslu gıdalar* Şekersiz sakız* Tam tahıllı ekmek* Yumurta

* Soda, süt, dondurma, bira

Emziren anneler ne yemeli

Emzirme dönemi bebeklerin sağlıklı gelişimi için çok önemlidir. Bebeklerin tüm besin ihtiyacı anne sütü ile karşılanıyor ve anne sütü ile beslenen bebeklerin bağışıklık sistemi güçleniyor. Bebeklerin anne sütü ile beslenmesi, yaklaşık 14 ay sürer.

Bu zaman içinde annelerin tükettiği besinler önemlidir. Annenin sıvı ihtiyacını karşılayabilmek için süt ve süt ürünleri tüketip; sebze, meyve ve tahıl grubuna ağırlık vermesi gerekli. Ayrıca emzirme; anne ve bebek arasındaki iletişimi de güçlendirir.

Süt veren anneler nasıl beslenmeli?

Bebeklerin normal gelişimini sağlayan en önemli besin kaynağı olan anne sütünün önemine dikkati çeken bilim adamları, emziren annelerin büyük bir kısmının gerektiği gibi beslenmediğini ortaya koydu.

İtalyan Corriere della Sera gazetesinde çıkan habere göre, İspanya’daki Granada Üniversitesinin araştırmasında, bebeğini emziren kadınların yüzde 94’ünün, yağların ve vitaminlerin süte katkısını göz ardı ederek yanlış beslendiğini gözlemlendi.

Bebeklerini emziren 34 anneden alınan süt örneklerini inceleyen bilim adamları, bu kişilerden, numunelerin alınmasından önceki 3 günde ne yediklerini de belirtmelerini istedi.

Katılımcıların yüzde 94’ünün, özellikle yağ oranının düşük olduğu az kalorili diyet izlediğini ve önerilen günlük miktarın çok üstünde protein tükettiğini belirten bilim adamları, yine yüzde 94’ünde demir eksikliği, yüzde 88’inde A vitamini, yüzde 99’unda da E vitamini eksikliği görüldüğü bildirdi.

Araştırma ekibinin başındaki Jose Luis Gomez Llorente, anne sütünün diğer birçok yapı taşının yanı sıra yağları ve özellikle de omega-3 ve omega-6 gibi yağ asitlerini içerdiğini hatırlatarak, “Emziren anneler uygun bir diyet izleyerek sütlerinin bileşimini çok daha zenginleştirebilir ve bebeklerine her açıdan en iyisini verebilirler” diye konuştu.

Emziren annelere önerilen beslenme diyetinin hamilelerinkine benzer olduğuna işaret eden uzmanlar, bu kişilerin kalsiyum, demir ve vitaminler açısından uygun beslenmesinin önemine dikkati çekti.

Emziren kadınlara taze sebze ve meyve, balık, süt ve süt ürünleri ile zeytin yağı tüketmelerini tavsiye eden uzmanlar, sütün kokusunu ve tadını bozabilecek sarımsak ve soğan gibi besinler ile kırmızıbiber gibi baharatlardan ise kaçınmalarını önerdi.

Yeni annelerin çay, kahve ve kola gibi uyarıcı içeren içeceklere temkinli yaklaşmalarını isteyen uzmanlar, alkol ve sigaradan da uzak durulması gerektiğinin önemini vurguladı.

Emzirme Döneminde Ne Yemeli?

Emzirme döneminde ne yemeli?
Anne sütünün kalitesi ne yediğinizle ilgili. Peki emziren annelerin menüsü nasıl olmalı?

29.02.2008 10:00
Anne sütünü arttıran iki önemli faktör vardır. İlki bol sıvı alımıdır. Günde 3 litreye yakın sıvı alınmalıdır. Bu sıvı ihtiyacı su, taze sıkılmış veya % 100 katkısız meyve suları, süt, çorba, komposto veya ayrandan karşılanabilir. Ne kadar bol sıvı alınırsa anne sütü hacmi de o kadar artar. İkinci faktör ise sık emzirmedir.

Anne ne kadar sık emzirirse o kadar sık uyarılarak süt yapımını arttırır. Yeni doğan bebeğin midesi yaklaşık 1 çay bardağı kadardır. Anne sütü çok kolay sindirilebilen bir besindir. Bu yüzden yenidoğan bebeği annenin 2 saatte bir emzirmesi gerekmektedir.

Ethica İncirli Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı İrem Çelik emzirme döneminde annelerin beslenme konusunda nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlattı:

KAFEİN ANNE SÜTÜNE GEÇER

Bebeğiniz gibi sık beslenin. Uzun süre aç kalmayın. Ana öğünlerden 2- 2,5 saat sonra küçük ara öğünler yapın.

Vitamin ve mineral gereksinmenizi karşılamak için her öğününüzde sebzeler ve/veya meyveler yer alsın.

Omega-3 yağ asidi bebeklerin beyin ve göz gelişiminde oldukça etkilidir. Özellikle yağlı balıkların (somon, levrek vb..) omega-3 yağ asidi miktarı daha fazladır.

Yalnız yüksek miktarda cıva içerebilecek balıklara dikkat edin . Ton balığını günde 180 g ile sınırlayın. Eğer hiç balık sevmiyorsanız günde 2 adet ceviz yiyebilirsiniz.

Tablet şeklinde omega-3 yağ asitlerinin kullanımı hakkında doktorunuza danışın.

Kafein anne sütüne geçebilir ve bebeği rahatsız edebilir, erken yaşta bebeğinizi kafeinle tanıştırmayın. Kahve veya çayda günde 2 fincanı aşmayın.
Emzirme döneminde diyet yapılmamalıdır. Çünkü anne emzirme ile günde 500 kaloriye yakın enerji sarfeder. Gebelik döneminde vücudun depoladığı yağlar, anne sütünün yapımında kullanılır.

Emzirme dönemi için örnek menü

Sabah: Açık çay, 1-2 ince dilim beyaz peynir
4-5 adet zeytin, domates salatalık (söğüş)

Reçel/ Bal / Pekmez, ekmek

Kuşluk: Meyve / Meyve suyu
Öğle: 1 kase çorba

4-5 yemek kaşığı pilav veya makarna veya Ekmek, etli sebze yemeği, 1 kase yoğurt / ayran

İkindi: Meyve / Meyve suyu, beyaz peynirli tost veya iki küçük dilim börek, açık çay

Akşam: 1 kase çorba, 4-5 yemek kaşığı sebze yemeği 2-3 köfte büyüklüğünde et
1 kase yoğurt / ayran

Salata Ekmek

Gece: Meyve
1 su bardağı süt

BAHARAT TERCİHİNİZ OLABİLİR

Kalsiyumdan zengin süt ve süt ürünleri tüketiminizi arttırın n Salam, sosis, sucuk gibi şarküteri ürünlerinin tüketim sıklığını en azından bu dönemde azaltın.n Eğer gün boyu etli yemek yemediyseniz, mutlaka yumurta yiyin. n Baharatları hayatınızdan çıkarmanıza gerek yok. Bebeğiniz çok hassas olduğunu belli etmedikçe baharatlı, asitli ve gaz yapıcı yiyeceklerden kaçınmanıza gerek yok.

Emzirirken Ne Yemeli, Ne Yememeli?

Emzirirken ne yemeli, ne yememeli?

Hem bebeğin gelişimi, hem annenin sağlığı için emzirirken beslenmeye dikkat!

Anne sütü, bebeklerin sağlığı ve bağışıklık sistemlerinin güçlenmesi için büyük önem taşıyor. Anne sütü ile beslenen çocuklarda başta enfeksiyon hastalıkları olmak üzere birçok hastalığın ve alerjilerin görülme sıklığı azalmakla birlikte beyin ve zeka gelişimi daha iyi oluyor. Bu nedenle emzirme sürecinde beslenmeye dikkat etmek gerekiyor.

Nelere dikkat etmeli?

 • Dengeli beslenmek, günde 6 öğün beslenmek ve bu öğünleri atlamamak
 • Günde yaklaşık 4 litre sıvı almak. Çünkü sıvı tüketimi süt üretimi artırır.
 • Taze meyve suyu, süt gibi besleyici içecekler tüketmek
 • Hamilelik sırasında alınmış olan prenatal vitaminlere emzirme sürecinde de devam etmek
 • Bir emzirme rutini oluşturmaya çalışmamak gerekir. Çünkü bebekler zaten 6 veya 8 haftada kendi rutinlerini oluşturuyorlar.

Nasıl beslenmeli?

 • Bol miktarda meyve ve sebze (Günde en az beş porsiyon hedeflenebilir)
 • Enerji, süt üretimi için çok önemlidir. Bu nedenle enerji vermesi için bol miktarda ekmek, pirinç ve patates gibi nişastalı yiyecekler tüketilmesi gerekir.
 • Bazı kadınlarda bebeğin doğumundan sonra bağırsak ve kabızlık sorunları görülür. Lif bu gibi durumlarda çok gereklidir. Kahverengi ekmek, makarna, pirinç, bakliyat, meyve ve sebzelerde lif bulunduğunu hatırlatalım.
 • Yağsız et ve tavuk, balık (biri yağlı balık olmak üzere haftada en az iki kez balık), yumurta ve fasulye, mercimek türü bakliyat gibi protein kaynaklarını almak gerekir.
 • Süt, peynir ve yoğurt gibi kalsiyum içeren süt ürünleri çok önemlidir. Kalsiyum alımı, hızlı gelişen kemikleri beslediği için hamilelikte olduğu kadar emzirirken de çok önemli olduğunu unutmayın.

Hangi yiyeceklerden uzak durmalı?

 • Haftada iki orta boy teneke kutu ton balığından fazla yemek doğru değildir. Çünkü bu balıklarda bulunan cıvanın bir miktarı sütünüze karışır ve yüksek miktarda cıva bebeklerin sinir sisteminin gelişmesine zarar verebilir.
 • Emzirdiğiniz süre içinde başka her türlü yiyeceği normal miktarda yiyebilirsiniz. Ancak ailenizde alerji gibi sorunlar olmuşsa dikkat etmek gerekir.
 • Katkı maddeli ürünlerden kesinlikle uzak durulmalı.
 • Fazla baharat ve şarküteri bebeklerde gaz yaptığından sakınılması gereken besinlerdir.
 • Brokoli, soğan, lahana, yeşil biber gibi gaz yapan yiyeceklerden de sakınılması bebeğin gaz problemi açısından çok önemli.
 • Genel kuralı unutmayın: sizi etkileyen bir yiyecek, büyük olasılıkla bebeğinizi de etkiler.

Emziren Anneler Nasıl Kilo Verir

Emzikli kadın nasıl zayıflar,
Bebek emziren bir kadın nasıl kilo verir

* Doğum sonrası, hemen diyete başlamak doğru mu?
Doğumdan 6 hafta sonra, sağlıklı kilo verebilmek için diyete ve egzersize başlanmalıdır Diyet derken, katı bir rejim listesi uygulanmasını kastetmiyoruz

* Emziren anneler için özel bir diyet öneriyor musunuz?
Emziren annelere diyet yapmalarını kesinlikle önermiyoruz Önerimiz; doğru, dengeli beslenme ve egzersizdir Bunu, evde her anne kendi kendine de başarabilir Anne sütü, bebek için en uygun besindir Emzirme döneminde süt salgılanması; kadının normal gereksinmesinden daha fazla enerji, protein, vitamin ve mineral almasını gerektirir Bu yüzden, katı diyetler sakıncalıdır Başarılı bir emzirme ile anne 6 ayda normal kilosuna dönebilir Emziren anne, kalsiyumdan zengin beslenmelidir Bu dönemde su ihtiyacı da artan anne, günde en az 10 su bardağı sıvı almalıdır Emziren anneler 4-6 aylık emzirme döneminde gaz oluşumunu engellemek için yemeklerini yavaş yemeli, lokmalarını ise iyi çiğnemelidir

* Doğum sonrasında, fazla kilo problemi yaşamamak için ne yapmak lazım?
Düzenli ve dengeli beslenmeyi öğrenmek için bir diyetisyene gitme şansları olmayan anne adayları, hamilelik dönemi başlar başlamaz kendi kendilerine de kilolarını kontrol altında tutabilirler Kendilerini takip eden jinekologlarıyla da, sağlıklı beslenme konusunda fikir alışverişinde bulunabilirler Jinekologlar, onlara doğru yönlendirmeler yapacaktır Gebelik sırasında alınması gereken ideal kilo; 10-12 kilodur Bu miktardan fazlası, hem gebelik boyunca birtakım sıkıntılar yaratabilir, hem de gebelik sonrasında anne ye yük olacaktır

Hamilelik döneminde aldığınız kiloları vermek için bunları yapabilirsiniz:

* Yediklerinizi yazmak için yemek günlüğü tutun* Kendinize zaman ayırın Bebeğinizi pusete koyarak 30 dakika tempolu yürümek, yapacağınız en kolay egzersizdir* Evde, sizi kışkırtan yiyecekler bulundurmayın* Daha ekonomik seçimler yapın Örneğin; bal yerine pekmez, muz yerine elma tüketin* Süt, yoğurt ve peynir düzenli olarak tüketilmesi gereken besinlerdir* Her gün bir adet yumurta ve bir porsiyon etli sebze yemeği veya nohut, mercimek gibi kurubaklagiller yenmelidir* Maydanoz, yeşilbiber ya da taze soğan gibi C vitamininden zengin sebze ve meyveler, birlikte yenmelidir* D vitamini besinlerde bulunmaz Bu yüzden, anne ve bebek, uygun saatlerde güneşlenmelidir* Yemeklerde mutlaka iyotlu tuz kullanılmalıdır

* Kontrollü olarak kurumeyve ve kuruyemişler de tüketilebilir

Источник: //www.notusta.com/emziren-anne-ne-yemeli-15187/

Emziren Anne Ne Yemeli? | Anneysen.com

Emziren annelerin beslenmeleri nasıl olmalıdır?

Emzirme döneminde beslenmene çok dikkat etmelisin bu nedenle hamilelikte aldığın kiloları vermek için acele etme. Emzirme döneminde vücudun, ilk 4 ila 6 ay içinde bebeğinin ihtiyaç duyduğu tüm gıdayı üretmeye hazırdır. “Emziren anne ne yemeli?” biz sana detaylıca bir rehber hazırladık.

Vücuduna yardımcı ol, emzirirken beslenme düzenine dikkat et, anne sütüyle gelen bu mucizevi dönemi en iyi şekilde değerlendir!

 1. Öncelikle şunu söyleyelim: Anne sütü yapan yiyeceklerle beslenmen tabii ki önemli ama hangi yiyeceği ne sıklıkta ve miktarda yediğin de çok etkili.
 2. Emzirme döneminde tüm besin ögelerinden doğru miktarda tüketmelisin. 3 ana ve 3 ara olmak üzere günde toplam 6 öğün yemek yemelisin.
 3. Salam, sosis, sucuk gibi katkı maddesi içeren besinlerden uzak durmalısın.
 4. Hazır meyve suları ve asitli içecekler yerine taze sıkılmış meyve sularını tercih etmelisin.
 • Kara lahana, ıspanak ve özellikle dereotu gibi yeşil yapraklı sebzeler,
 • Nohut, fasulye, barbunya gibi baklagiller,
 • Zengin yağlar içeren ceviz, fındık, badem gibi kuru yemişler,
 • Sarımsak,
 • Kimyon,
 • Yulaf,
 • Eski kaşar.

Emziren anneler ne yemeli neler süt yapar, merak edebilirsin. En çok süt yapan yiyeceklerle ilgili ayrıntılı bilgi için seni şu yazımıza alalım: Binlerce Kez Teşekkürler: Anne Sütü Yapan Besinler

 • Ne kadar su o kadar enerji! Peki, emziren anne günde kaç litre su içmeli? Emzirirken günde en az 2 litre su içmelisin. Bu arada su da anne sütünü arttırır.
 • Emzirme döneminde sıvı alımı sadece su ile sınırlı olmamalı tabii ki. Kayısı ve ayva kompostosu, gaz yapmıyorsa süt de içebilirsin.
 • Sütü arttıran başka bir içecek de rezene ve papatya çayı. Sütü arttırmak için rezene çayı nasıl yapılır, rezenin faydaları neler burada: Emzirme Döneminde ve Bebeklerde Rezene Kullanımı Nasıl Olmalı?
 • Arpa sağ olsun, malt içecekler de sütü arttırmada çok başarılı.
 • Protein: Günde 60-70 gram proteine ihtiyacın var. Haşlanmış yumurta, balık, tavuk, kırmızı et ve baklagillerde bol bol protein var.
 • Kalsiyum: Günde 1300 mlg kalsiyum alman gerek. Yağsız süt, yoğurt, peynir, yeşil yapraklı sebzelerden ihtiyacın olan kalsiyumu alabilirsin.
 • Karbonhidrat: Enerjiye fazlasıyla ihtiyacın olan bu dönemde buğday, kepek veya yulaf ekmeği, makarna, pirinç pilavı ve kuskus yardımına koşacak.
 • Demir: Günde 20 mgr demir, kansızlık ve yorgunlukla savaşmanda yardımcın olacak. Kırmızı eti ve baklagilleri beslenme programına mutlaka daihl et.
 • Sağlıklı yağlar: Omega-3 ve omega 6 yağları, bebeğin zeka gelişimi için çok önemli. Balık, ceviz, keyten tohumu tüketmen gereken gıdalardan.
 • Vitaminler ve mineraller: D vitamini takviyesine devam etmek için doktorunla görüşmende fayda var. Diğer vitamin ve mineralleri hangi besinlerden alabilirsin, tabloya göz at:
Besin ÖgesiGünlük MiktarGıda Kaynakları
Biyotin 35 mcg Karaciğer, sebze ve kırmızı et
Kolin 550 mcg Süt, karaciğer, yumurta, yer fıstığı
C vitamini 120 mg Narenciye, domates, patates, Brüksel lahanası, brokoli, karnabahar, lahana, ıspanak
A vitamini 1300 mcg Karaciğer, süt ürünleri, balık, yeşil yapraklı sebzeler
B6 vitamini 1,6 mg Tahıl ve kahvaltılık gevrekler, sakatat, zenginleştirilmiş soya etleri
B12 vitamini 2,8 mcg Tahıl ve kahvaltılık gevrekler, et, balık, tavuk
E vitamini 19 mg Bitkisel yağlar, işlenmemiş tahıllar, kabuklu yemişler, tohumlar, meyve ve etler
Krom 45 mcg Tavuk, et, balık
Bakır 1300 mcg Deniz ürünleri, kabuklu yemişler, tohum, buğday kepeği, tam tahıllar, kakao
İyot 290 mcg Deniz ürünleri, iyotlu tuz
Manganez 2,6 mg Kabuklu yemişler, baklagiller, çay, tam tahıllar
Selenyum 60 mcg Sakatat, deniz ürünleri
Çinko 12 mg Tahıl ve kahvaltılık gevrekler, et, deniz ürünleri

Bunlara da bak: Emziren Annenin Dikkat Etmesi Gerekenler

1. Yağlı balık

Uskumru, sardalya ve somon gibi omega-3 deposu yağlı balıklar, hamilelikte olduğu gibi emziren anne beslenmesinde de olmazsa olmazlardan. Bebeğinin beyin gelişimi için gerekli. Ayrıca doğum sonrası depresyonu önlemede de oldukça etkili. Aşırı miktarda cıvaya maruz kalmamak için balık tüketimini haftada 340 gram ile sınırlasan iyi olur.

2. Et

Doğum sonrası kan kaybına bağlı olarak demir eksikliği yaşayabilirsin. Ayrıca tüm etlerde vücut onarıcı proteinler bulunur. Bu da doğumdan sonra vücudunun toparlanıp kuvvetlenmesi için gerekli. Dolayısıyla “Emziren anneler ne yemeli?” soruna cevaben, beslenme menünde mutlaka et bulundurmanı söyleyebiliriz.

1 porsiyon (50-60 gr) dana bonfile ya da 3 kalem pirzola günlük et menünü oluşturabilir.

3. Az yağlı süt ürünleri

Yoğurt, süt ve peynir gibi kalsiyum içeren gıdaları beslen ki kemiklerin güçlü kalsın. İhtiyacın olan kalsiyumu buharda az pişireceğin yeşil yapraklı sebzelerden de alabilirsin.

4. Tam tahıllı kahvaltılık gevrek

Yenidoğan bebeğin bakımı kolay değil. Ağlaması, uyuması derken ciddi oranda enerji kaybediyor, muhtemelen yorgun hissediyorsun. İhtiyacın olan enerji, tam tahıllı kahvaltılık gevreklerde var. Özellikle yulaflı kahvaltılık gevrek, hem sütünü arttırır hem de sana enerji verir.

5. Meyve ve sebzeler

Elbette onlarsız bir beslenme programı düşünülemez. Vitamin deposu meye sebzeler, içlerindeki liflerle sindirim sisteminin çalışmasına da yardımcı olur. Gaz yapmadıkları sürece tüm meyve ve sebzeleri emzirme döneminde tüketmen faydalı.

Sağlıklı beslenip eski formuna dönmen mümkün: Eğrisiyle Doğrusuyla 11 Maddede Emziren Anne Diyeti

Emziren anneler için bir günlük örnek beslenme programı

Ayşe Öner'in Hamilelik, Doğum ve Bebek Bakım kitabında yer alan günlük beslenme programını uygula, çok faydasını göreceksin.

SabahAra ÖğünÖğle YemeğiAra ÖğünAkşam YemeğiYatmadan Önce
Uyanır uyanmaz 2 bardak ılık su 5 adet ceviz 1 kase çorba 1 bardak ısırgan çayı 1 kase çorba 1 bardak ballı ve tarçınlı süt
2 dilim kızarmış ekmek 12 adet mevsim meyvesi veya bir orta boy kasede meyve kompostosu 1 tabak etli ıspanak yemeği 1 ince dilim havuçlu kek (kepekli un, pekmez ve yarım fincan yağ ile pişmiş) 1 porsiyon ızgara balık Gaz sorunu varsa rezene çayı
1 adet yumurta 2 dilim ekmek Bol yeşil salata (roka, marul, domates, limon ve zeytinyağı ile)
1 domates, salatalık, biber ve maydonozdan oluşan, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı içeren karışım 1 kase az yağlı yoğurt İnce bir dilim tahin helvası
30 gr yağsız penir, 30 gr eski kaşar
1 bardak taze sıkılmış meyve suyu

Emzirme döneminde tatlı tüketimi nasıl olmalı?

Emziren annelerde tatlı krizi, sıklıkla görülen bir durum. Neden canın deliler gibi tatlı istiyor ve bu krizi nasıl atlatabilirsin, Diyetisyen Serap Akyol cevaplasın:

Emzirme döneminde diyet yapılabilir mi?

Emzirme diyeti, doğumdan sonra bir an önce zayıflamak isteyen birçok annenin gündeminde. Fakat bu dönemde bebeğinin çok iyi beslenmesi gerek. Üstelik enerji ihtiyacında çok fazla. Zayıflamayı emzirme döneminden sonra gündeminde alsan iyi olur. Diyet yapacaksan da dengeli bir beslenme programı ile ilerlemen lazım.

Emzirme döneminde beslenme uzmanı ve diyetisyenlerle görüş, aklındaki tüm soruları sor ve profesyonel destek almadan bu işe kalkışma!

Источник: //www.anneysen.com/ilk-yil/makale/emzirme-emzirme-doneminde-beslenme-nasil-olmali_332

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Kan Uyuşmazlığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?
Kan Uyuşmazlığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?
Çocuğunuzun vücudunda şişlikler fark ediyorsanız dikkat!
Çocuğunuzun vücudunda şişlikler fark ediyorsanız dikkat!