Emzirme Dönemi

içerik

Emzirme Dönemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Emzirme Dönemi

Bebeğinizi emzirmeniz, onun yaşama çok iyi başlamasını sağlar: Ama bu iş, başlangıçta hemen her zaman sorunlarla karşılaşılan bir şeydir. Emzirme deneyimi hem siz, hem de bebeğiniz için mutluluk dakikaları olabilir.

Anne sütü minik bebek için, yaşamının ilk dört ile altı ayı boyunca, kusursuz ve eksiksiz bir besin ve içecektir.

Bileşiminde, gerekli bütün “hammaddeleri” tam olarak içermesinin yanı sıra, hemen ve doğru ısıda elde edilebilen anne sütünde, bebeğin sağlığını koruyan, enfeksiyonlardan ve hastalıktan korunmasını sağlayan enfeksiyon karşıtı maddeler de bulunur.

Bu yüzden bebeğinizi sütünüz olduğu süre boyunca emzirmeye çalışın; hattâ, katı besinler almaya başlayan daha büyük bebeklerin beslenmesine bile, anne sütü yardımcı olur; ayrıca, meme emme, rahatlamalarını sağlar.

Sağlıklı büyümesini sağlamanızın yanı sıra, bebeğinizi elden geldiğince emzirmeyi denemenizin bir başka nedeni de, bunun son derece keyif verici bir olay olmasıdır: Bebeğin büyümesini seyretmek ve bunu sizin sağladığınızı hissetmek, başka hiçbir şeyden alamayacağınız bir zetir. Emzirmek, ayrıca bebeğe güven ve yakınlık sağlamanın yollarından biridir ve pek çok anne, geçmişlerindeki bu dönemi, en keyif verici anılarından biri olarak nitelendirirler.

DOĞAL OLMAYI ÖĞRENİN

Ama kuşkusuz, bu söylediklerimiz, bebeği emzirme işinin baştan sona kusursuz biçimde yürüyeceği anlamına gelmez.

Emzirmenin, beslemenin en doğal yolu olduğu doğrudur; ama bunun, hem siz, hem de bebeğiniz için, bir öğrenme deneyimi olduğunu bilmeniz yararlı olur.

Günler geçtikçe, her ikiniz de daha deneyimli ve daha rahatlamış duruma gelirsiniz. Ayrıca, emzirmeyle birlikte ortaya çıkan sorunların çözümüne, hemen her zaman, çok kısa sürede ulaşılır.

Kadın bedeni, bir gün gelip, insan türünün sürmesine katkıda bulunmak için bir yavruyu besleyecek biçimde yaratılmıştır. Memeleriniz, daha siz hamile kalır kalmaz, süt verme hazırlığına koyulurlar. Süt üreten ve depo eden doku gelişmeye başlayınca, memelerinizin daha dolgunlaştıklarını hissedersiniz.

Hamileliğiniz sırasında memeleriniz, bebeğinizin doğumundan sonraki ilk birkaç gün emeceği, saman renginde bir sıvı olan kolostrumu (halk arasında “ağız” denir) üretirler. Hattâ, memelerinizden, doğumdan önce de kolostrum sızabilir: Bu son derece normal bir durum olduğundan telaşa kapılmamanız gerekir.

Doğumdan sonraki ikinci, üçüncü ya da dördüncü günde -bazen birkaç gün daha da geçmemeleriniz süt üretmeye başlar. Bebeğinizi emzirmezseniz, bu ilk süt üretimi kesilir ve memeleriniz “kurur”. Ama emzirirseniz, bedeniniz meme sütü gerektiği mesajını alır ve süt üretimi sürer.

Süt üretimi
Sütünüzün gerçekten yetersiz olduğuna ilişkin başka belirtiler yoksa, başlangıçta sütünüz yeterince gelmiyor diye biberona koşmanız gerekmez. Süt üretiminizi artırabilirsiniz.

• Daha sık emzirin: Emzirmeniz gerektiğini düşünüyorsanız, bebeğiniz uyuyorsa bile uyandırın. İlk birkaç gün, her iki-üç saatte bir emzirmeyi deneyin.

• Bebeğinizin memeyi tam olarak ağzına almasına dikkat edin.

•Öbür memeye geçmeden önce, verdiğiniz memeyi istediği kadar emmesine izin verin.

• Mama, meyve suyu, su, vb. hiçbir şey vermeyin: Bunlara ancak son çare olarak başvurun.

• Unutmayın, arada biberon kullanmak, memelerinizin artık uyarılmaması, sizin de daha az süt üretebileceğiniz anlamına gelir!

ÜRETİM MEKANİZMASI

“Memelere süt gerekli” mesajı hormonlar aracılığıyla iletilir. Hormonlar, kanda dolaşım halinde bulunan ve mesajları bedenin bir yerinden bir başka yerine taşıyan kimyasal “haberci”lerdir.

Emzirmeyle ilgili iki yaşamsal hormon, bebeğin memenizi emme hareketiyle uyarılırlar: Bebek emdiği zaman, süt yapıcı hormon olan prolaktini ve sütün süt kanallarına, oradan da meme başlarına akmasına yol açan oksitosin hormonunu uyarır.

Sütün üretilmesi ve meme başlarına iletilmesi mekanizması bu kadar basittir: Bebeğiniz ne kadar çok emerse, bedeniniz o kadar çok süt üretir, ikiz doğuran annelerin, tek bebek dünyaya getiren annelerden iki kat çok süt salgılamalarının ya da bebeğinizin öbür bebeklerden daha iştahlı olması durumunda, onu istediği kadar sık emzirdiğiniz sürece, yeterli miktarda süt üretmenizin nedeni budur. Özet olarak, emzirme işlevinin gerektiği gibi olması için, memelerinizin bol bol uyarılması gerekir; dolayısıyla da, özellikle ilk haftalarda, emzirme işinin içine, yardımcı olarak hazır mama ve biberonu sokmak, hiç de iyi bir fikir değildir: Biberon bebeğinizi tıka basa doyurup, “emme” gereksinmesini tatmin ederek, “memeyi alma” isteğini önler; uyarısı azaldığı için de, bedeniniz buna, daha az süt üreterek yanıt verir.

İlk emzirme, doğumdan hemen sonra olabilir. Birçok bebek, doğumdan sonraki ilk saat içinde, iyice uyanık ve tepki gösterir durumda olurlar; siz de, bebeğiniz de, doğum sırasında hiçbir sorunla karşılaşmadıysanız, bir yakınınızdan yardım isteyerek, bebeğinizi göğsünüze yatırmayı ve emzirmeyi deneyin. Memeyi almazsa üzülmeyin: Birkaç saat sonra yeniden denersiniz.

İYİCE YAKALAMAK

İyi emmesi için, bebeğin memeyi iyice yakalaması gerekir. Buna “bebeğin memeyi alması” da denir. Bebeğinizi yüzü size bakar durumda tutup, başını alttan destekleyin. Emmeye hazırsa, hemen ağzını açar; ama bazen, dudaklarına parmağınızla ya da memenizin başıyla hafif hafif dokunarak yardımcı olmanız gerekebilir.

Meme başını ağzının arka yanına çekebilmesi, bunun yanı sıra da çenelerinin ve dilinin süt gelişini uyaracak biçimde meme üstünde çalışabilmesi için, ağzının iyice açılması gerekir.

Ağzı iyice açılınca, başını memenize doğru hareket ettirin, aynı zamanda memenizin çevresindeki koyu renkli halkanın aşağı bölümünü de ağzına alabilmesini sağlayın (bu bölümü göremeyeceğiniz için, bir yakınınızın yardımı gerekli olabilir).

YAVAŞ AMA GÜVENLİ

Emzirme, özellikle başlangıçta, yavaş ilerleyen bir iş olabilir.

Doğumdan sonra, doğanın sanki sizi dinlemeye ve gücünüzü yeniden kazanmaya zorlamak için bulmuş olduğu özel bir sistem gibidir: Bebeğinizi emzirmeniz gerektiği zaman, başka işler yapmak için koşuşturmazsınız.

Emzirmeye başlamadan önce, oturmanız ya da uzanmanız gerekir; emzirme başlarken kabaran hormon dalgası da, bedeninizin dinlenmesine yardımcı olur.

Bebeğinizin meme başınızın ucunu çiğnemesine izin vermeyin; bunu yaparsa, meme başlarınızı çabucak çok ağrılı duruma getirir ve yeterince süt uyarmayı başaramayabilir. Olay, çok karışık bir şeymiş gibi geliyorsa da, karışık değildir.

Emmek, bebeklerin doğal olarak, içgüdüleriyle yaptıkları bir şeydir ve kısa süre içinde bu teknikte ustalaştığı sırada sizin de, emdiğini mi, yoksa çiğnediğini mi düşünmeniz gerekir. Bebeğinizi ilk emzirişinizde, istediği kadar uzun süre emmeye bırakın.

Sonra doğal olarak ara verdiğinde ve yeniden memeye dönmeyi ister görünmüyorsa, onu dik olarak bir omuzunuza bastırıp, sırtını sıvazlayarak, gazını çıkarmasını sağlayın (bu arada isterseniz altını da değiştirebilirsiniz).

Sonra ikinci memenizi verin: Bunu ya alır ya almaz; almazsa zorlamayın. İkinci emzirme saati geldiğinde, birincisinde emmemiş olduğu memeyi önce verin.

Bu ilk günlerde ve haftalarda, bebeğiniz çok sık acıkacağından, kendinizi ona neredeyse durmadan meme verir halde bulabilirsiniz. Bir bebeğin ilk günlerde yirmi dört saatte on iki kez meme emmesine bile oldukça sık rastlanır.

DİKKAT
Her şey yolunda gittiği zaman, bebeği emzirmek, onu beslemenin en kusursuz yoludur; ama bazen, sorunlarla karşılaşılabilir.

• Meme başlarında ağrı. Emzirirken uygun pozisyonda olup olmadığınızı kontrol edin.

Bebek doyduktan sonra, onu yatırıp, pompayla her iki memenizden de biraz süt sağarak, meme başlarının üstüne ve çevresine parmağınızla yayın: İyileşmelerini hızlandırır.

Ağrı devam ederse ya da mutlu, rahat bir emzirmeden sonra ortaya çıkarsa, pamukçuk enfeksiyonu söz konusu olabilir. Meme başlarınızı ve bebeğinizin ağzını tedavi ettirmek için, doktora başvurun.

•Ayrıca, rahatsız bir pozisyonda emzirmenin, kısa süre sonra ağrıya neden olacağını unutmayın.

• Memelerin tıka basa dolması. Bu durumda memeleriniz şiş, gergin ve serttir. Bebek meme başlarını almakta güçlük çeker. Memelerinizi yumuşatmak için, pompayla yeterince süt sağın ve sütün bol bol bebeğe akmasını sağlamak için sık sık bebeğinizi emzirin.

• Süt kanallarının tıkanması. Meme üstünde dokununca ağrıyan bir kitle ya da kırmızı bir leke, süt kanallarında bir tıkanma anlamına gelir. Bu durumdaki memeyle bebeğinizi elden geldiğince sık emzirmeye çalışın. Yapabiliyorsanız, tıkanıklığı açmak için ağrıyan bölüme masaj yapın. Tıkanma açılmazsa, doktorunuzla durumu görüşün.

EMZİRME DÜZENİ

Yeni doğmuş bir bebek, midesi küçücük olduğundan, özellikle de anne sütü son derece kolay sindirildiği için çok çabuk boşaldığından, çok sık emer.

Aynı zamanda, süt üretiminin iyice yerleşmesi için memelerinizin başlangıçta sık sık uyarılması gerekmesi de, bunun nedenlerinden biridir.

Zaman geçtikçe, bebeğiniz büyük bir olasılıkla bu kadar sık meme istemeyecek ve yavaş yavaş, aşağı yukarı üç ya da dört saatte bir gerçekleşecek bir emme düzenine doğru ilerlediğini farkedeceksiniz.

Bu erken aşamada, her emzirme bir saatten uzun sürebilir: Bu süre içinde bebeğiniz durup durup yeniden emmeye başlamıştır; siz onun gazını çıkarmış, altını değiştirmiş, sırtını sıvazlamış, bir türlü rahatlamış görünmediği için yeniden meme vermişsinizdir. Ayrıca, özellikle geceleri, pek çok bebek memeyi ağızlarında çok uzun süre tutmaktan hoşlanır. Sonunda, küçük bebeğiniz burnunu durmadan memenize sürterken, emzirmekten başka şey yapmadığınız duygusuna kapılabilirsiniz.

Bu evre hızla geçip gider ve üç-dört aylık bebeklerin çoğu, yerleşmiş bir meme emme düzeni oluştururlar; bu arada emme süreleri de kısalır.

Bu dönemden sonra, siz de, bebeğiniz de, emzirme saatlerini birer rahatlama, hafifleme, keyif saati olarak yaşarsınız.

Bu arada, gözle görülürcesine hızlı büyüyen bedeni için ona en iyi “beslenme rejimini” sağladığınızı bilmek de, içinizi ek bir rahatlama ve kıvanç duygusuyla doldurur.

Источник: https://www.nkfu.com/emzirme-donemi-hakkinda-bilinmesi-gerekenler/

Emzirme Döneminde Beslenme Önerileri

Emzirme Dönemi

Sevgili anneler, ilk 6 ay bebeğiniz için en ideal, en değerli, en mucizevi besinin anne sütü olduğunu, bebeğinizin tüm ihtiyaçlarını karşıladığını, değişiklik gösterdiğini, ilk 6 ay bebeğinizi sadece anne sütü ile beslemeniz gerektiğini, siz zaten biliyorsunuz.

Dünya Sağlık Örgütü; bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesini, su dahil herhangi bir ek gıda verilmemesini, altıncı aydan sonra ise uygun ek gıdalara başlanarak, emzirmeye 2 yaşına kadar devam edilmesi önerilmektedir. İsteyen anne ise 2 yaşından sonra da bebeğini emzirebilir diye belirtmektedir.

Dikkat! Yapılan araştırmalarda, anne sütünün bebeğe sağladığı faydalar sadece aktif beslenme süreciyle sınırlı kalmayıp, yetişkinlik dönemindeki sağlığı üzerine de olumlu etkilerinin bulunduğu ortaya çıkmıştır.

Emzirme döneminde annelerin beslenmesine, beslenme düzenine,alışkanlıklarına çok önem veriyoruz. Çünkü,

Annenin tükettiği her besin sütüne geçerek bebeğini doğrudan etkiliyor.

Emziren anne öncelikle yaşam tarzını değiştirmeli, her besin grubundan yeterli ve dengeli şekilde tüketmeli ve emzirme döneminde sorun yaşatan, özellikle gaz problemine neden olan besinlerden kaçınmalı.

Peki ama nasıl? Gelin birlikte inceleyelim 

Emzirme Döneminde Nasıl Beslenmeliyim?

Emzirme döneminde yeterli ve dengeli beslenmeliyiz evet ancak bunu nasıl yapacağız hangi besinlerden uzak durmalıyız?

Sevgili emziren anneler öncelikle kendinize bir beslenme düzeni oluşturmalısınız, gün içerisinde 3 ana öğün 3-4 ara öğün şeklinde beslenmelisiniz.

Sabah besleyici bir kahvaltıyla güne başlayın. Özellikle yeni doğum yapmış anneler uykusuz kalabiliyorlar.

Bu dönemde sizi canlandıracak, bağışıklık sisteminizi güçlendirecek bir kahvaltı tercih edin!

Kahvaltınızda tam buğday/çavdar/kepekli ekmek mutlaka bulunsun. Yumurta bizim anne sütünden sonra en kaliteli proteinimizdir. Haşlama yumurta tüketmiyorsanız veya tüketmek istemiyorsanız 1 tatlı kaşığı yağ ile kendinize besleyici omlet yapabilirsiniz.

Koyu yeşil yapraklı sebzeler çok iyi bir süt artırıcıdır. Lorlu, bol yeşillikli bir omlet tercih edebilirsiniz. Yanında da bol yeşillik tüketmeyi ihmal etmeyin!

 Rezene hem çok iyi bir süt artırıcı hem de çok iyi bir gaz gidericidir  

Emzirme döneminde rezene çayını rahatlıkla tüketebilirsiniz. Kahvaltınızın yanında rezene çayı güzel bir alternatif olabilir  Emzirme döneminde hem vitamin, mineral desteği için hem de anne sütünü artırmak için malt içecekler, emziren anne içecekleri gibi size destek olacak çayları tüketebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta içeriğini bilmediğiniz çayları tüketmemeniz.

Bu içeceklere kolaylıkla ulaşabilmek için tıklayın.

Sabah kahvaltısı ve öğle yemeği arasında mutlaka ara öğününüzü yapın! Ara öğünler özellikle emzirme dönemi için bizim emniyet kemerlerimiz. Çünkü, emzirirken ciddi bir kalori harcanır ve gereken depolar yeterli ve dengeli miktarlarda doldurulmazsa kan şekerinde oynamalar meydana gelir.

Sadece emzirerek gün içerisinde 600-700 kalori yaktığınızı biliyor muydunuz?

Özellikle öğle ve akşam arası çok tehli bir zaman dilimi. Bu zaman diliminde biri 14.30 diğeri 16.30 olmak üzere iki ara öğün yapabilirsiniz. Eğer ara öğünlerinizi atlarsanız kan şekeriniz düşecek ve kendinizi halsiz hissedeceksiniz. Ayrıca çok acıktığınız için akşam yemeğine yükleneceksiniz ki bu istemediğimiz bir durum.

Sizin için anne sütü artırıcı bir beslenme programı hazırladım, hemen inceleyin!

Anne Sütünü Artıran Besinler Nelerdir?

Anne sütünü artırmanın en önemli ve en etkili yolu sıvı desteğidir. Bizim de en değerli sıvımız suyumuzdur 

Gün içerisinde en az 10-12 bardak su tüketmeye gayret edin. Sıvı desteğinizi süt gibi ayran gibi kefir gibi hem kalsiyum açısından hem protein açısından zengin kaynaklar ile destekleyebilirsiniz.

Rezenenin çok iyi bir süt artırıcı olduğunu söylemiştik. Emzirme döneminde rahatlıkla rezene çayı tüketebilirsiniz. Bunların dışında malt içecekler, şekersiz kompostolar tüketebilirsiniz.

Diğer Süt Artırıcı Besinler;

 • Yulaf
 • Dereotu
 • Koyu yeşil yapraklı sebzeler
 • Çemen otu tohumu
 • Siyah susam
 • Arpa
 • Fesleğen
 • Kimyon

Anne sütünün artırılması ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için anne sütünü artırmak için ne yemeliyim? makalemizi inceleyebilirsiniz.

Emzirme Döneminde Tüketilmemesi Gereken Besinler

Emzirme döneminde annenin beslenmesine çok önem verdiğimizi sürekli dile getiriyoruz.

Peki neden önemli 

Emziren annenin tükettiği her besin sütüne geçerek bebeğini doğrudan etkiler.

Bu sebeple, emziren annenin bu dönemde tüketmemesi, sınırlandırması gereken bazı besinler vardır.

Peki bu besinler nelerdir 

 • Yeşil çay (kafein içeriği sebebiyle, bebeğin uyku kalitesini etkilediği için önerilmez)
 • Türk kahvesi (kafein içeriği sebebiyle, bebeğin uyku kalitesini etkilediği için önerilmez)

Emzirme döneminde gaz çok sık karşılaşılan bir problemdir. Emzirme döneminde gaz problemini yaşamamanız için yediğiniz bazı besinlere dikkat etmeniz gerekiyor. Ancak ondan önce dikkat etmeniz gereken bazı noktalarda mevcut.

Mevsim geçişlerinde ve çok soğuklarda da gaz problemi yaşanabiliyor.

Mümkün olduğu kadar kendi vücut ısınızı dengede tutmaya çalışın. Soğuk suyu bile çok soğuk tüketmemeye çalışın. Soğuk olan her şeyin gaz yapıcı etkisi vardır.

Emzirme Döneminde İlk 10 Gün;

 • Çiğ sebzelerin süt artıcı özelliği olduğu kadar gaz yapıcı özelliği de vardır. Bu sebeple özellikle ilk aylarda sebzeleri yemeklerin içerisinde pişmiş olarak tercih edilmelidir.
 • İlk 10 gün sütü muhallebi şeklinde tüketmelisiniz.
 • Emzirme döneminin ilk 10 günü, meyveler gaz yapabileceği için komposto şeklinde tüketilmelidir. Kompostonun şekersiz olmasına dikkat edelim.
 • Kuru baklagiller ilk 10 gün tüketilmemelidir. Özellikle, kuru baklagil çorbaları daha çok gaz yapıcıdır.

Emzirme döneminde soğan, sarımsak, brokoli, kabak, karnabahar ve acı baharatlar gaz yapabiliyor ve kokusu süte geçerek anne sütünün tadını değiştirebiliyor.

Bu dönemde dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta ise kafein tüketimi. Kafein tüketimi bebeğinizi doğrudan etkiliyor ve hem uyku kalitesini hem de ilerleyen zamanlarda bebeğinizde reflüye bağlı diğer hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabiliyor.

Anne sütünü artırmak içinöneriler konulu videomuzu izleyebilirsiniz. • 2 yumurtalı lor peynirli, bol dereotlu omlet 
 • Bir parmak kalınlığında peynir
 • 5-6 zeytin
 • 2 ince dilim tam buğday/çavdar/kepek ekmeği 
 • 2 dilim ananas 
 • Rezene Çayı
 • 10 fındık
 • 1 meyve
 • 4 köfte kadar et/tavuk/balık
 • Fırınlanmış sebze 
 • 1 kase yoğurt
 • 2 ince dilim tam buğday/çavdar/kepek ekmeği
 • 1 meyve 
 • 1 su bardağı süt
 • Tarçın
 • Rezene çayı veya emziren anne içecekleri
 • Beyaz peynirli tost
 • 1 kase çorba
 • 8 yemek kaşığı sebze yemeği
 • 1 kase yoğurt / 1.5 bardak ayran / 1 kase cacık 
 • Bol yeşillikli salata
 • 2 ince dilim tam buğday/çavdar/kepek ekmeği veya 4-5 yemek kaşığı bulgur pilavı
 • 1 porsiyon meyve 
 • 1 kase yoğurt
 • 2 ceviz
 • Tarçın

Not: Bu liste geneldir. Diyet kişiye özeldir, kişisel farklılıklara göre azaltılabilir ya da arttırılabilir. Siz de kendi planınızı oluşturmak için bir beslenme uzmanına danışmalısınız.

Sevgiler 

Источник: https://www.bebek.com/emzirme-doneminde-beslenme-onerileri/

Emziklilik Dönemi ve Emziklilik Döneminde Beslenme Önerileri – Sağlık Ocağım .NET

Emzirme Dönemi

Emzirme, bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişimi için en uygun bebeği besleme yöntemidir. Emzirme, anne ve bebeğin sağlığı üzerinde biyolojik ve psikolojik etkiye sahiptir. Anne sütü insan organizmasının büyümesine, gelişmesine, olgunlaşmasına yarayan her türlü besin öğelerini ve diğer maddeleri içeriğinde barındıran en uygun ve en doğal beslenme yöntemidir.

Emzirme döneminde enerji ve besin öğeleri ihtiyacı hamilelik döneminde olduğundan daha fazladır. Anne hamileliği süresince iyi beslenir ise emzirme dönemindeki ihtiyaçlarını kısmen karşılayabilir. Anne hamileliği döneminde aldığı kiloları doğumun ilk haftasında kaybetmeye başlar.

Doğumdan sonra anne sütü salımında rolü olan iki refleks vardır. Süt oluşumu refleksini prolaktin hormonu sağlar, sütü salgılayan refleksi ise oksitosin hormonu sağlar.

Emzirme dönemi için önemli bilgiler

Emziklilik döneminde süt üretimi için gerekli enerji nasıl sağlanır?

Gebelik süresince vücut yağı olarak depolanan enerji ve besin gruplarından alınan enerji sayesinde süt üretimi sağlanır.

Süt veren kadın hem kendi vücudundaki besin öğeleri depolarını dengede tutabilmek hem de salgıladığı sütün karşılığı olan enerji, protein, vitamin ve mineralleri alabilmek için yeterli ve dengeli beslenmelidir.

Eğer anne bu süreçte yeterli ve dengeli beslenemez ise kendi vücut depolarını tüketmek zorunda kalır. Bu durum, annenin sağlığının bozulmasına ve süt üretimi yetersizliğine neden olur.

Emziklilik döneminde enerji ve besin değeri ihtiyacı nedir?

Sadece anne sütüyle bebeğini besleyen bir anne günde yaklaşık 700-800 mL süt salgılar. Bu sütün salgılanmasında etkili olan enerji ve besin öğeleri ihtiyacı emzirme döneminde de normal gereksinmeye ek yapılarak arttırılır.

Yeterli miktarda anne sütü üretimi için yeterli miktarda sıvı alımı önemlidir. Günde en az 8-12 bardak su ve/veya sıvı tüketilmesi gerekir.

Emziklilik döneminde su tüketiminin yanı sıra besin değeri yüksek olan meyve suyu ve süt, ayran gibi içecekler de tüketilmelidir.

Süt, ayran ve meyve suyu aynı zamanda diğer besin öğelerinin tüketimini de sağlar ve anne sütünün verimini arttırır. Örneğin süt, ayran ile kalsiyum, meyve suları ile C vitamini ihtiyacına destek sağlanır.

Emziklilik döneminde zayıflamak için diyet yapılmamalıdır. Emziklilik döneminde enerji alımı günlük 1800 kalorinin altında olursa vücudun ihtiyacı olan besin değerleri yeteri kadar alınamaz.

Özellikle doğumdan sonraki emziklilik dönemi başladığında düşük kalorili beslenmek süt üretimini azaltır ve sütün besin değerini olumsuz yönde etkiler.

Emziklilik döneminde alkol ve sigara kullanılmamalıdır.

Emziklilik döneminde soğan, sarımsak, brokoli, karnıbahar, lahana, acı baharatlar ve kuru baklagiller, anne sütünün tadını değiştirebilir ve bu durum bazı bebeklerde gaz oluşumuna, huzursuzluğa, emmek istememeye neden olabilir iken, bazı bebeklerde hiç bir değişiklik yaratmaz. Bebekte birtakım huzursuzluklar oluşur ise bu tür besinleri daha az sıklıkta tüketmek gerekebilir.

Emzirme dönemi için gerekli besinler ve besinlerin günlük tüketim miktarları

Besin grupları ve besin miktarları: 

 • Süt ve yoğurt: 2-3 su bardağı (400-600 ml).
 • Peynir: 2 kibrit kutusu kadar (60 gr).
 • Et, tavuk, balık: 3-4 porsiyon.
 • Yumurta, kuru baklagiller: 1 porsiyon.
 • Taze sebze ve meyveler: 5-7 porsiyon.
 • Ekmek: 4-6 dilim tahıllı ekmek.
 • Pirinç, makarna, bulgur: 2-3 porsiyon ya da tüketilmese de olur veya bunlar ekmek yerine tüketilebilir.

Bir porsiyon ekmek yerine geçen yemekler

Anne sütünü artıran yiyecekler veya besinler

Yumurta anne sütünü arttırır mı? Emziren annelerin haftada 3-4 kez yumurta yemesi oldukça önemlidir. Bebeğin büyümesinde ve gelişmesinde önemli yeri olan protein içeriği yumurta da vardır.

Kırmızı et anne sütünü arttırır mı? Demir, bebeğin büyümesinde ve gelişiminde çok değerli bir mineraldir. Bu değerli mineralin en fazla bulunduğu besin ise kırmızı ettir. Demir, bebeği enfeksiyonlara karşı korur ve bağışıklık sitemini kuvvetlendirir. Annelerin haftada 2-3 kez kırmızı et tüketmeleri de tavsiye edilir.

Balık anne sütünü arttırır mı? Kalp damar hastalıklarından beyin gelişimine, bağışıklık siteminin güçlenmesinde ve bebeğin beyin gelişimi ve görme yeteneğini desteklemede oldukça etkili bir besindir. Annelerin mevsimine uygun balıklardan haftada 2-3 kez tüketmeleri önerilmektedir.

Kuru baklagiller anne sütünü arttırır mı? Doğumdan sonra 2 yaşına kadar olan dönem bebeğin büyüme ve gelişme gösterdiği en hızlı dönemdir. Nohut, mercimek, kuru fasulye, börülce gibi besinler kaliteli bitkisel protein içerir.

Yağlı tohumlar anne sütünü arttırır mı? Fındık, ceviz, badem gibi yağlı tohumlar zengin yağ asidi ve vitamin ve mineral bileşimi ile emzirme dönemi için önemli besin kaynaklarıdır.

Et ve benzeri besinlerin porsiyon ölçüsü nedir

Yoğurt anne sütünü arttırır mı? Aannenin bebeği ile paylaştığı mineral depolarını doldurmasının yanında, bebeğin kemik ve diş sağlığı için yoğurt tüketimi çok önemlidir. Anne, enerji ihtiyacına göre günde 1-2 bardak yoğurt tüketmelidir.

Bir porsiyon süt ve süt ürünleri ölçüsü nedir

Koyu yeşil yapraklı sebzeler anne sütünü arttırır mı? Yeşil yapraklı sebzeler annenin emzirme dönemindeki beslenmesi ile doğrudan ilişkilidir. Mevsimine uygun, ıspanak, semiz otu, maydanoz, dere otu, tere, roka, nane, lahana, brokoli gibi yeşilliklerin tüketimi durumunda folik asit gibi birçok besin öğesine katkı sağlanmakta ve ileride bebekte anemi görülme riskini de azaltmaktadır.

Zeytin anne sütünü arttırır mı? Zeytin ve zeytin yağı, yağ asidi bileşimi ile birlikte gün içerisinde yemek, salata ve soslarda kullanmak gibi yöntemler sayesinde bebeğin yağ asidini de dengelemiş olur.

Biber anne sütünü arttırır mı? Renkli biberler; kırmızı, yeşil, sarı biberler içeriğinde bulunan A vitamini sayesinde bebeğin görme duyusu üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Ayrıca biber yüksek antioksidan kapasitesi ile hem annenin hem de bebeğin bağışıklık sitemi üzerinde olumlu etkiye sahiptir.

Kuru meyveler anne sütünü arttırır mı? Kuru meyveler içeriğinde bulunan lif, vitamin, mineral ve fitobesinler sayesinde emzirme döneminde artan ihtiyaçları karşılamada yardımcıdır. Fitobesinler renkli sebze ve meyvelerde bulunur. Antioksidan özelliği ile kansere karşı koruyucu etkiye sahiptir fakat kuru meyveler şeker oranı nedeni ile aşırı tüketilmemelidir.

Anne sütünü azaltan faktörler

Emziklilik döneminde anne sütü miktarını azaltan bazı faktörler vardır. Bu faktörler; bedensel, çevresel, psikolojik, emme refleksi, ilaçlar ve beslenme gibi anne sütünün miktarını olumsuz etkiler.

 • Anne sütünü azaltan bedensel faktörler: Annenin sık doğum yapması, annenin ağır işlerde çalışması, aşırı yorgunluk ve annenin yaşının küçük olması gibi faktörler süt salımını azaltır.
 • Anne sütünü azaltan çevresel faktörler: Annenin yaşam koşulları (sosyoekonomik düzeyi, kültürel faktörler; gelenek, görenek ve adetler gibi) yaşam koşulları anne sütü oluşumunda olumsuz etki gösterir.
 • Anne sütünü azaltan psikolojik faktörler: Annenin psikolojik durumu ( üzüntü, huzursuz ortam, stres, ani coşku, sinir sisteminin yetersiz çalışması ve doğum sonrası hormon dengesizlikleri gibi) psikolojik faktörler anne sütü salımını olumsuz etkilemektedir.
 • Anne sütünü azaltan emzirme yöntemleri: Annenin süt salımını bebeğin uygun pozisyonda emzirilmemesi, bebeğin meme başını tam kavrayamaması ve meme başında oluşan çatlaklar ve yaralar anne sütü üretimine olumsuz etki edebilir.
 • Anne sütünü azaltan diğer faktörler: Reçetesiz ilaç kullanımı ve dengesiz ve yetersiz beslenme gibi faktörlerdir.

Anne sütünü azaltan faktörler

Bebeğin emzirilmemesini gerektiren durumlar

Bazı durumlarda annenin bebeğini emzirmesi annenin sağlığı açısından riskli olabilir.

 • Bu durumlar; annede ağır kalp yetmezliği varlığı, ağır solunum yetmezliği varlığı, ağır böbrek yetmezliği varlığı gibi durumlardır.
 • Çok az görülen bir durum olsa da bazı psikolojik durumlarda (ağır depresyon durumlarında) emzirme annenin yanlış davranışları nedeni ile doğru olmaz.
 • Çalışan annelerin (kurşun, civa arsenik teması olan) annelerin bebeklerini emzirmeleri doğru değildir.
 • Kanser ve epilepsi hastalığı nedeni ile ilaç kullanan anneler bebeklerini emzirmemelidir.
 • Galaktozemi, fenilketonüri gibi özel beslenme tedavisi gerektiren bir hastalık varlığında bebeğin emmesi doğru olmaz.

Emzirmenin anneye faydası nedir?

 • Bebeğini hemen emzirmeye başlayan annelerde doğum sonrası rahimin küçülmesi daha hızlı olur.
 • Gelişmekte olan ülkelerde emzirme, gebeliği önlemede yardımcı olur. Bebek doğduktan sonra 6 aya kadar sadece anne sütü ile besleyen, gece ve gündüz en az 10 defa sürekli emziren ve adet görmeyen kadınlarda hamile kalma riski oldukça düşüktür.
 • Bebeğini en az 2 yaşına kadar emziren annelerin özellikle menopoz döneminde meme kanseri, yumurtalık kanseri ve yumurtalık kistleri, idrar yolu enfeksiyonlarına yakalanma riski daha düşüktür.

Emzirmenin anneye faydası nedir

Anne sütünün bebeğe faydası nedir?

Anne sütünün çocuğa olumlu etkileri sadece bebek emdiği sürece değil, ileri yaşlarda da devam eder.

 • Emzirme süresince sütteki yağ oranının artışı bebeğin iştahını kontrol altında tutar.
 • Anne sütü emen çocuklarda obezite (şişmanlık) ve koroner kalp hastalığı oluşma riski azalır.
 • Anne sütü ile beslenen çocuklarda konuşma bozukluğunun daha az olduğu ve matematik skorlarının daha yüksek olduğu belirtilmiştir.
 • Anne sütü emen çocuklarda ağız gelişim bozuklukları, diş problemleri ve diş çürükleri, orta kulak iltihabı daha az görülür.
 • Anne sütü emen bebeklerde kan kanseri (lösemi hastalığı) görülme sıklığı daha azdır.
 • Uzun süre anne sütü emen çocukların şeker hastası olma olasılığı oldukça düşüktür.
 • Anne sütü ve doğumdan sonra gelen sarı süt bebek için çok önemlidir. Bu süt bebeğin ilk aşısı olarak tanımlanabilir.
 • Anne sütü bebekler için yaşamsal öneme sahiptir ve bebeğin, annesi ile sevgi bağı kurabilmesi için en iyi iletişim yoludur.

Emziren anne için bir günlük örnek menü nedir?

Sabah kahvaltısı: 1 su bardağı süt, 1 haşlanmış yumurta, 1 yemek kaşığı pekmez, 1 adet domates, 1 ince dilim tahıllı ekmek.

Kuşluk: 1 adet meyve.

Öğlen yemeği: 1 porsiyon etli sebze yemeği, 1 porsiyon makarna, 1 kase yoğurt, 1 ince dilim tahıllı ekmek ve salata.

İkindi vakti: Peynirli, domatesli sandviç ve 1 meyve.

Akşam yemeği: 1 kase tarhana çorbası, 3 adet köfte, patates püresi, 1 porsiyon zeytin yağlı sebze yemeği, 2 ince dilim ekmek, 1 adet meyve ve salata.

Gece menüsü: 1 kase yoğurt.

Benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/emziklilik-donemi-ve-beslenme-onerileri/

Emziren Anne Ne Yemeli? | Anneysen.com

Emzirme Dönemi

Emzirme döneminde beslenmene çok dikkat etmelisin bu nedenle hamilelikte aldığın kiloları vermek için acele etme. Emzirme döneminde vücudun, ilk 4 ila 6 ay içinde bebeğinin ihtiyaç duyduğu tüm gıdayı üretmeye hazırdır. “Emziren anne ne yemeli?” biz sana detaylıca bir rehber hazırladık.

Vücuduna yardımcı ol, emzirirken beslenme düzenine dikkat et, anne sütüyle gelen bu mucizevi dönemi en iyi şekilde değerlendir!

 1. Öncelikle şunu söyleyelim: Anne sütü yapan yiyeceklerle beslenmen tabii ki önemli ama hangi yiyeceği ne sıklıkta ve miktarda yediğin de çok etkili.
 2. Emzirme döneminde tüm besin ögelerinden doğru miktarda tüketmelisin. 3 ana ve 3 ara olmak üzere günde toplam 6 öğün yemek yemelisin.
 3. Salam, sosis, sucuk gibi katkı maddesi içeren besinlerden uzak durmalısın.
 4. Hazır meyve suları ve asitli içecekler yerine taze sıkılmış meyve sularını tercih etmelisin.
 • Kara lahana, ıspanak ve özellikle dereotu gibi yeşil yapraklı sebzeler,
 • Nohut, fasulye, barbunya gibi baklagiller,
 • Zengin yağlar içeren ceviz, fındık, badem gibi kuru yemişler,
 • Sarımsak,
 • Kimyon,
 • Yulaf,
 • Eski kaşar.

Emziren anneler ne yemeli neler süt yapar, merak edebilirsin. En çok süt yapan yiyeceklerle ilgili ayrıntılı bilgi için seni şu yazımıza alalım: Binlerce Kez Teşekkürler: Anne Sütü Yapan Besinler

 • Ne kadar su o kadar enerji! Peki, emziren anne günde kaç litre su içmeli? Emzirirken günde en az 2 litre su içmelisin. Bu arada su da anne sütünü arttırır.
 • Emzirme döneminde sıvı alımı sadece su ile sınırlı olmamalı tabii ki. Kayısı ve ayva kompostosu, gaz yapmıyorsa süt de içebilirsin.
 • Sütü arttıran başka bir içecek de rezene ve papatya çayı. Sütü arttırmak için rezene çayı nasıl yapılır, rezenin faydaları neler burada: Emzirme Döneminde ve Bebeklerde Rezene Kullanımı Nasıl Olmalı?
 • Arpa sağ olsun, malt içecekler de sütü arttırmada çok başarılı.
 • Protein: Günde 60-70 gram proteine ihtiyacın var. Haşlanmış yumurta, balık, tavuk, kırmızı et ve baklagillerde bol bol protein var.
 • Kalsiyum: Günde 1300 mlg kalsiyum alman gerek. Yağsız süt, yoğurt, peynir, yeşil yapraklı sebzelerden ihtiyacın olan kalsiyumu alabilirsin.
 • Karbonhidrat: Enerjiye fazlasıyla ihtiyacın olan bu dönemde buğday, kepek veya yulaf ekmeği, makarna, pirinç pilavı ve kuskus yardımına koşacak.
 • Demir: Günde 20 mgr demir, kansızlık ve yorgunlukla savaşmanda yardımcın olacak. Kırmızı eti ve baklagilleri beslenme programına mutlaka daihl et.
 • Sağlıklı yağlar: Omega-3 ve omega 6 yağları, bebeğin zeka gelişimi için çok önemli. Balık, ceviz, keyten tohumu tüketmen gereken gıdalardan.
 • Vitaminler ve mineraller: D vitamini takviyesine devam etmek için doktorunla görüşmende fayda var. Diğer vitamin ve mineralleri hangi besinlerden alabilirsin, tabloya göz at:
Besin ÖgesiGünlük MiktarGıda Kaynakları
Biyotin35 mcgKaraciğer, sebze ve kırmızı et
Kolin550 mcgSüt, karaciğer, yumurta, yer fıstığı
C vitamini120 mgNarenciye, domates, patates, Brüksel lahanası, brokoli, karnabahar, lahana, ıspanak
A vitamini1300 mcgKaraciğer, süt ürünleri, balık, yeşil yapraklı sebzeler
B6 vitamini1,6 mgTahıl ve kahvaltılık gevrekler, sakatat, zenginleştirilmiş soya etleri
B12 vitamini2,8 mcgTahıl ve kahvaltılık gevrekler, et, balık, tavuk
E vitamini19 mgBitkisel yağlar, işlenmemiş tahıllar, kabuklu yemişler, tohumlar, meyve ve etler
Krom45 mcgTavuk, et, balık
Bakır1300 mcgDeniz ürünleri, kabuklu yemişler, tohum, buğday kepeği, tam tahıllar, kakao
İyot290 mcgDeniz ürünleri, iyotlu tuz
Manganez2,6 mgKabuklu yemişler, baklagiller, çay, tam tahıllar
Selenyum60 mcgSakatat, deniz ürünleri
Çinko12 mgTahıl ve kahvaltılık gevrekler, et, deniz ürünleri

Bunlara da bak: Emziren Annenin Dikkat Etmesi Gerekenler

1. Yağlı balık

Uskumru, sardalya ve somon gibi omega-3 deposu yağlı balıklar, hamilelikte olduğu gibi emziren anne beslenmesinde de olmazsa olmazlardan. Bebeğinin beyin gelişimi için gerekli. Ayrıca doğum sonrası depresyonu önlemede de oldukça etkili. Aşırı miktarda cıvaya maruz kalmamak için balık tüketimini haftada 340 gram ile sınırlasan iyi olur.

2. Et

Doğum sonrası kan kaybına bağlı olarak demir eksikliği yaşayabilirsin. Ayrıca tüm etlerde vücut onarıcı proteinler bulunur. Bu da doğumdan sonra vücudunun toparlanıp kuvvetlenmesi için gerekli. Dolayısıyla “Emziren anneler ne yemeli?” soruna cevaben, beslenme menünde mutlaka et bulundurmanı söyleyebiliriz.

1 porsiyon (50-60 gr) dana bonfile ya da 3 kalem pirzola günlük et menünü oluşturabilir.

3. Az yağlı süt ürünleri

Yoğurt, süt ve peynir gibi kalsiyum içeren gıdaları beslen ki kemiklerin güçlü kalsın. İhtiyacın olan kalsiyumu buharda az pişireceğin yeşil yapraklı sebzelerden de alabilirsin.

4. Tam tahıllı kahvaltılık gevrek

Yenidoğan bebeğin bakımı kolay değil. Ağlaması, uyuması derken ciddi oranda enerji kaybediyor, muhtemelen yorgun hissediyorsun. İhtiyacın olan enerji, tam tahıllı kahvaltılık gevreklerde var. Özellikle yulaflı kahvaltılık gevrek, hem sütünü arttırır hem de sana enerji verir.

5. Meyve ve sebzeler

Elbette onlarsız bir beslenme programı düşünülemez. Vitamin deposu meye sebzeler, içlerindeki liflerle sindirim sisteminin çalışmasına da yardımcı olur. Gaz yapmadıkları sürece tüm meyve ve sebzeleri emzirme döneminde tüketmen faydalı.

Sağlıklı beslenip eski formuna dönmen mümkün: Eğrisiyle Doğrusuyla 11 Maddede Emziren Anne Diyeti

Emziren anneler için bir günlük örnek beslenme programı

Ayşe Öner'in Hamilelik, Doğum ve Bebek Bakım kitabında yer alan günlük beslenme programını uygula, çok faydasını göreceksin.

SabahAra ÖğünÖğle YemeğiAra ÖğünAkşam YemeğiYatmadan Önce
Uyanır uyanmaz 2 bardak ılık su5 adet ceviz1 kase çorba1 bardak ısırgan çayı1 kase çorba1 bardak ballı ve tarçınlı süt
2 dilim kızarmış ekmek12 adet mevsim meyvesi veya bir orta boy kasede meyve kompostosu1 tabak etli ıspanak yemeği1 ince dilim havuçlu kek (kepekli un, pekmez ve yarım fincan yağ ile pişmiş)1 porsiyon ızgara balıkGaz sorunu varsa rezene çayı
1 adet yumurta2 dilim ekmekBol yeşil salata (roka, marul, domates, limon ve zeytinyağı ile)
1 domates, salatalık, biber ve maydonozdan oluşan, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı içeren karışım1 kase az yağlı yoğurtİnce bir dilim tahin helvası
30 gr yağsız penir, 30 gr eski kaşar
1 bardak taze sıkılmış meyve suyu

Emzirme döneminde tatlı tüketimi nasıl olmalı?

Emziren annelerde tatlı krizi, sıklıkla görülen bir durum. Neden canın deliler gibi tatlı istiyor ve bu krizi nasıl atlatabilirsin, Diyetisyen Serap Akyol cevaplasın:

Emzirme döneminde diyet yapılabilir mi?

Emzirme diyeti, doğumdan sonra bir an önce zayıflamak isteyen birçok annenin gündeminde. Fakat bu dönemde bebeğinin çok iyi beslenmesi gerek. Üstelik enerji ihtiyacında çok fazla. Zayıflamayı emzirme döneminden sonra gündeminde alsan iyi olur. Diyet yapacaksan da dengeli bir beslenme programı ile ilerlemen lazım.

Emzirme döneminde beslenme uzmanı ve diyetisyenlerle görüş, aklındaki tüm soruları sor ve profesyonel destek almadan bu işe kalkışma!

Источник: https://www.anneysen.com/ilk-yil/makale/emzirme-emzirme-doneminde-beslenme-nasil-olmali_332

Adet Döneminde Emzirme » Bilgiustam

Emzirme Dönemi

Adet dönemi; doğurganlık, hamilelik ve hatta emzirme ile bağlantılıdır. Adette bir dönemi kaçırmak, hamileliğin ilk belirtilerinden biridir ve hamileyken vücuttaki hormonlar adet süresini uzak tutar.

Eğer bir anne bu dönemde emzirmeye karar verirse adet görme aralığı haftalar, aylar veya daha uzun süre olabilir.

Emzirmek için adet döneminin düzene girmesini beklenmeli midir ve menstrüasyon emzirmeyi ve bebeği nasıl etkiler? Annelerin bebek doğduktan sonra ne kadar beklenmesi gerektiği konusunda birçok sorusu olabilir.

Doğum Sonrası Kanama

Bebek doğduktan hemen sonra oluşan kanama bir periyot gibi görünebilir, ancak gerçekte bu bir âdet kanaması değildir. Buna Löşi (lochia) denir ve rahmin aşağısındaki kan, mukus ve doku karışımıdır.

Löşi, parlak kırmızı kanama olarak başlar, çok ağır olabilir ve kan pıhtıları içerebilir. Birkaç gün sonra yavaşlamaya ve pembe veya daha açık renklere dönmeye başlar. Günler geçtikçe kahverengi, sonunda sarı veya beyaz olur.

Löşi ve lekelenme altı hafta kadar sürebilir.

Bebek Doğduktan Sonra İlk Dönem

İlk adet dönemi, bebeğin doğumundan altı hafta sonra olunabilir. Anne emzirmiyorsa, genellikle adetin üç ay içinde geri dönmesini beklenebilir. Bununla birlikte herkeste durum farklıdır, bu yüzden zaman çerçevesi bir kadından diğerine değişiklik gösterir. Emzirme, adet döneminin zamanını daha uzun tutabilir.

Bununla birlikte, emzirse bile, regl dönemi hemen de başlayabilir.

Aşağıdaki durumlarda dönemin daha erken başlama ihtimali daha yüksektir:• Emzirilmediğinde• Günde iki üç saatte bir periyotta emzirmede• Sadece bir kez anne sütü verildiğinde• Bebek gece boyunca uyumaya başladığında• Bebek katı gıdaya geçtiğinde

• Bebek sütten kesildiğinde

Adet Döneminde Emzirilebilir mi?

Adet döngüsünün başlaması, anne bebeğini sütten kesmek zorunda olduğu anlamına gelmez. Emzirme döneminde de emzirmek, tamamen güvenlidir. Kesinle anne ve bebeğine zarar vermez. Anne sütü hala bebeği için en sağlıklı ve besleyici gıdadır. Ancak dönem başlayana kadar geçen günlerde hormon değişiklikleri anne sütünü ve bebeğin emzirme şeklini birkaç gün boyunca etkileyebilir.

Regl Dönemi Emzirmeyi Nasıl Etkiler?

Regl dönemi tekrar başladığında, emzirme konusunda hiçbir fark görülmeyecektir. Bazı değişiklikler olsa bile anne bebeğini her zamanki gibi hiçbir şeyi umursamadan emzirmeye devam edebilir. Ancak dönemin geri dönüşünün aşağıdakilere neden olması da mümkündür:• Meme hassasiyeti• Anne sütündeki kalsiyum oranı azalır.• Anne sütünün tadı değişir.

Araştırmalar, ovülasyon çevresinde süt bileşiminde değişiklikler (orta döngü) olduğunu göstermiştir. Süt içindeki sodyum ve klorür seviyeleri artarken laktoz (süt şekeri) ve potasyum azalır. Böylece anne sütü bu sırada daha tuzlu ve daha az tatlı hale gelir.

Ayrıca yumurtlama döneminde ve dönem başlamadan hemen önce, anne sütünü etkileyebilecek östrojen ve progesteron seviyeleri değişir. Östrojen ve progesteron seviyeleri yükseldiğinde göğüslerde tam bir doluluk ve hassaslık hissedilmesine neden olabilir. Daha yüksek östrojen düzeyleri süt üretimini de etkileyebilir.

Araştırmalar ayrıca kandaki kalsiyum seviyelerinin yumurtlamadan sonra azaldığını gösteriyor. Düşük kalsiyum seviyesi ayrıca ağrılı meme uçlarına ve süt tedarikinde bir düşüşe katkıda bulunabilir.

Meme Hassasiyeti ile Başa Çıkmak

Regl dönemi başladığında meme uçlarındaki hassasiyet görülmez. Bu nedenle süre başlamadan birkaç gün önce, emzirmek biraz rahatsız edici olabilir. Meme ucu hassasiyeti ile başa çıkılmasında yardımcı olacak bazı ipuçları şu şekilde sıralanabilir;• Mümkünse, ağrının emzirmeyi önlemesine izin verilmemeli.

• Emmese bile bebeği göğüsse koymaya devam edilmeli, böylece süt kaynağı korunabilir ve memede doluluk, meme ucu kabarcıkları, tıkalı süt kanalları ve mastitis gibi diğer emzirme sorunlarını önlenebilir.• Acıyı hafifletmek için uyuşturma kremi kullanılmamalıdır. Bu ürünler bebeğin ağzını uyuşturur ve anne sütünün tam boşalmasına engel olabilir.

• Doktora ağrıdığı birkaç gün boyunca reçetesiz bir ağrı kesici kullanımının güvenli olup olmadığını sorulabilir.

• Çok ağrılıysa ve emzirme yapılamıyorsa, anne sütü pompa yardımı ile çekilebilir. Pompalama, hassaslığın geçmesini beklerken süt kaynağının korunmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca bebeğe anne sütü vermeye devam edilmesini sağlar.

Dönem İçinde Düşük Süt Arzının Artırılması

Süt arz süresiyle ilgili düşüş, genellikle geçicidir. Dönem başlamadan birkaç gün önce bu fark edebilir. Dönem bittikten sonra hormonların dengelenmesiyle arz yeniden artmaya başlamalıdır. Adet döneminde düşük anne sütü tedarikiyle mücadele etmek için şunlar yapılabilir.• Doğal olarak anne sütünü tedarik etmeye devam edilmeli.

• Bitkisel emzirme çayı kullanmak veya başka galactagogue (anne sütünü getirici besinler) da süt üretimini artırmak için faydalı olabilir.

• Yulaf ezmesi, badem, rezene gibi iyi dengelenmiş bir diyet yemek veya demir açısından zengin yiyecekler (kırmızı et, yeşil yapraklı sebzeler) tüketilmeli• Bol sıvı tüketilmeli• Adet periyodundan önce ve 500mg magnezyum ile alınan 1000mg kalsiyum gibi bir kalsiyum ve magnezyum takviyesi kombinasyonları denenebilir.

• Daha fazla bilgi ve yardım önerileri için anne, doktoruyla görüşebilir.• Ayrıca bebeğin yeterince anne sütü elde ettiğini işaretleri takip edilmeli. (gözlem ve işitsel)• Bebeğin büyüdüğünden ve kilo aldığından emin olmak için çocuk doktoruna düzenli olarak görünmeye devam edilmeli.

Anne sütü kaynağının çocuğun yeterince alamadığı bir noktaya düşerse, çocuk doktoru bir ek takviye önerebilir.

Dönem ve Bebek

Periyodun tekrar başlaması, bebeğin veya süt tedarikin üzerinde hiçbir etkisi olmayabilir. Bazı bebekler herhangi bir sorun yaşamadan emmeye devam ederler.

Öte yandan, bazı bebekler anne sütünün tadına bakar ve bebeğin davranışlarında bu dönemde meydana gelebilecek anne sütü miktarındaki düşüşe benzemeyen değişiklikler yaşayabilir.

Bebek davranışlarında oluşabilecek olası değişiklikler şunlardır:• Huzursuz olmak• Düşük süt tedariki sayesinde daha fazla emmek• Daha az anne sütü olduğundan emme sürelerinde uzama• Emmeyi reddetmek

Bebek davranışlarındaki bu değişiklikler sadece birkaç gün sürebilir. Dönem bittiğinde bebek düzenli emzirme rutinine tekrar yerleşmelidir. Birkaç gün içinde herhangi bir iyileşme görülmezse doktor ile görüşülmesi tavsiye edilir.

Emzirirken Adet Dönemi Başlamaması İçin Neler Yapılabilir?

Emzirme; adet döngüsünün geri dönüşünü aylarca, bir yıl veya daha uzun süre erteleyebilir. Bu durum vücut yapısına ne sıklıkta ve ne kadar süreyle emzirmeye karar verildiğine bağlıdır.

Aşağıdaki durumlarda, bu süre daha uzun tutulabilir:• Sadece emzirmek• Gece gündüz emzirmek• Anne bebeğe sarılarak ve birlikte yatarak kendisine yakın tuttuğu zaman• Bebeğe bir biberon veya bir emzik vermekten kaçınıldığı durumda• Formül mama veya su ile takviye edilmediğinde• Bebek dört ila altı aylık oluncaya kadar katı yiyecekleri başlatmak için uzak durulduğunda

Bebek, gece boyunca uyuduğu veya sütten kesildiğinde dönemin yeniden başlaması daha olasıdır.

Bununla birlikte, bazı kadınlar emzirme tamamen bıraktıktan birkaç ay süre sonra adet görmeye başlayabilirler.

Anne sütünün elle pompalanması veya sağılması, vücudun üzerinde emzirmenin yaptığı gibi aynı etkiye sahip değildir. Şayet bebek pompayla ve biberonla beslenirse dönemin başlaması kaçınılmazdır.

Dönem ve Doğurganlık

Periyot tekrar başladığında kişi kendini şanslı ve bereketli olarak düşünmelidir. Fakat kişi hemen başka bir bebek sahibi olmaya hazır değilse, doğum kontrol yöntemlerine başvurmalıdır. Ayrıca adet döneminde doğurganlık ile ilgili bilinmesi gereken önemli bir nokta vardır.

Adet döngüsü başlamadan önce yumurtalıktan (yumurtlama) bir yumurta bırakılabilir. Bu nedenle emzirirken, adet görülmese bile hamile kalma ihtimali vardır. Cinsel ilişkiye girilmeye başlandıysa doğum kontrolüne dikkat edilmelidir.Adet dönemi emzirmeyi, emzirme süresini, anneyi, sütü ve bebeği etkileyebilir.

Pek çok kadın, dönemleri geri döndüğünde herhangi bir değişiklik görmese de bazı kadınlar uygunsuz veya ilgili sorunlarla karşılaşmaktadır. Neyse ki dönemin başlamasından kaynaklanan en yaygın emzirme sorunları geçicidir. Göğüs hassasiyeti rahatsız edici olabilir ve süt kaynağındaki düşüş, sık sık huzursuz bir bebek veya emzirme anlamına gelebilir.

Ancak emzirmede ısrarcı olunursa sorunlar en azından bir sonraki döngüye kadar genellikle birkaç gün sürer ve kendi başlarına gider.

Adet süresinde emzirmek hala güvenli ve faydalı olsa da bazı anneler periyodları döndükten sonra emzirmemeyi seçerler. Daha düşük anne sütü temini ve sütün lezzetindeki değişiklik nedeniyle bebeğin daha az emzirilmesi daha kolay olabilir. Ne kadar uzun süre emzirilirse anne ve bebeği için o kadar iyidir.

Kaynakça:•Ellison PT. Emzirme, doğurganlık ve anne durumu. Emzirme: İki Kültürlü Perspektifler. 2017

•Wiessinger D, West DL, Pitman T. Emzirmenin kadınsı sanatı. Random House Digital, Inc.

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Источник: https://www.bilgiustam.com/adet-doneminde-emzirme/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть