Emzirme Dönemindeki Sızıntılar Yok Oluyor

içerik

Bebek Nasıl Emzirilir? Emzirme Sorunları ve Yardımcı Yöntemler – Sağlık Ocağım .NET

Emzirme Dönemindeki Sızıntılar Yok Oluyor

Bebeğinizi anne sütü ile beslemenin sayısız yararları vardır; ona doğanın sağlayabileceği en iyi besini anne sütü ile verdiğinizi unutmayın.

Bebeği emzirme konusunda ilk günlerde bazı zorluklar çekseniz bile emzirme konusunda gayretinizi eksiltmeyin. Bu yeni beceriyi bebeğiniz ile birlikte siz de öğrenirsiniz.

Bebek önceleri nasıl emeceğini bilmiyor ya da uzun süre ememiyor ise üzülmeyin, biraz sabırlı olun yeter.

Doğumdan hemen sonra bebeğinizin çok fazla besin almasına gerek yoktur. Bu arada meme uçları sertleşerek emilmeye alışması için yeterli zamanınız vardır.

Bu konuda “hazır reçeteleri” olan deneyimli yakınlarınızın ya da arkadaşlarınızın çok sayıdaki önerileri arasından işinize yarayabilecekleri seçecek ve kısa zamanda bebeği nasıl emzireceğinizi öğreneceksiniz.

Yeter ki emzirme konusunda kararlı olun, hemen pes etmeyin.

Doğumun ilk haftalarını atlattıktan sonra, bebeğinizi aylar boyunca başarılı bir şekilde besleyecek bir yöntemin kendiliğinden geliştiğini görebilirsiniz.

Yeni doğan bebeği emzirirken yaklaşık bir saat boyunca böyle kalabileceğiniz için ikinizin de rahat edeceği bir konumda oturmanız önemlidir. Derin bir soluk alarak gevşeyin. Siz ne denli rahat olursanız, bebeğiniz de o denli rahat emer.

Cildinize yeterince dokunabilmesi için bebeğinize olanak tanımanız gerekir. Bebek emerken mümkün ise üstünüzü bütünüyle çıkarın, böyle daha rahat ettiğinizi fark edebilirsiniz.

Bebeği emzirmek için farklı yöntemler

Yeni doğan bebeği ilk emzirme

 • İlk emzirmeler, önce rahatça dik oturun. Kolsuz alçak bir koyu renkli sandalye bu iş için en uygundur. Sırtınızı yaslayın ve meme başının çevresindeki yuvarlak (areola) yaklaştırmak için bebeğinizi destekleyin. Yataktaysanız sırtınızı yastıklar ile destekleyebilirsiniz. Bebeğin memeye emme sırasında altına yastık koyabilir ya da bir dizinizi yükselterek ona destek olabilirsiniz. Emzirmek için öne doğru eğildiğinizde sırtınızı bükmeyin.
 • Emzirme olayına ikiniz de alıştıktan sonra, rahat ettiğiniz her konumda bebeğinizi emzirebileceğinizi göreceksiniz.
 • Bebeği bağdaş kurarak oturma şekli ile özellikle sırtınızı yaslayabilirseniz, çok uygun bir konumdur.
 • Bebeğinizde, meme başını aramasını ve besin bulmasını sağlayan, doğuştan gelme bir refleks vardır. On günlük oluncaya dek, bu refleksten yararlanarak memeyi bulmasını sağlayabilirsiniz. Meme başını yanağına sürtün. Başnını çevirerek ağzıyla memeyi arayacaktır.
 • Bebeğiniz başını içgüdüsel olarak döndürmüyor ise areolanın hemen gerisini hafifçe sıkarak biraz süt gelmesini sağlayın. Bu birkaç damla sütü bebeğinizin dudağına değdirerek ağzını açmasını sağlayabilirsiniz.

Bebek emzirme yöntemleri

Bebeği emzirmek için kolaylık sağlayan yöntemler

 • Meme başı bir kez ağzına girdikten sonra bebeğiniz yalnızca emmez, areolanın hemen ardındaki süt bezlerini çenesi ile bastırarak süt “sağar.” Bebeğiniz meme başını yalnızca emiyorsa, hiç süt alamayacağı gibi, memede de çatlaklar oluşur. Arada keskin bir sızı duyarsanız derin soluk alarak gevşemeye çalışmalısınız.
 • Annenin açısından bakıldığında, memeye kenetlenmiş olan bebeğin ağzı genişçe açılmış ve meme bu boşluğu doldurmuş görünür. Bebeğin şakak ve kulaklarının, çene kaslarının hareketine bağlı olarak oynamasından, bebeğin süt aldığını anlayabilirsiniz.
 • Bebeğinizin başını yaklaştırarak yanağını meme hizasına, dilini meme ucunun altına getirin. Memeyi ağzına verin.
 • Bebeğin süt emmesi depolanmış sütün salınmasını sağlayan bir reflekse neden olur. Bu refleksi bebeğiniz emmeye başladığı anda, bir sıcaklık akışı gibi içinizde hissedebilirsiniz. Ancak hissetmezseniz dedert etmeyin, bunu herkes fark etmeyebilir. Refleksin etkisi ile diğer memeden de süt akıyorsa, bu sütü bir meme koruyucuda biriktirebilir  ya da sütyeninizin içine temiz bir bez yerleştirebilirsiniz.
 • Bebek emdikten ve biraz gaz çıkardıktan, belki de biraz uyuduktan sonra diğer memeden de emzirmeye çalışın. Doymamış ise süt almaya devam edecek, yeterli sütü almış ise yalnızca emme gereksinimini karşılayacaktır.
 • Yeterince beslendiğinde memeyi ağzından bırakıp kucağınızda uyuyakalabilir. Bebeğinizin yeterli besini alıp alamadığını merak etmeyin. Bu gibi konularda bebeğinize güvenin; neyi ne zaman, ne kadar istediğini o bilir.

Bebek nasıl emzirilir

Emen bebeği memeden alırken nelere dikkat edilmeli?

İlk memede bebeğinize alabildiği kadar süt alması için gerekli zamanı tanıyın. Böylece memeniz boşalır, küçülür ve hafifler. Bebeğiniz, arada sırada süt almayı bırakıp yalnızca emmeye devam edebilir. Dakikalar geçtiği halde süt emmiyorsa bebeği memeden alabilirsiniz. Memeyi birdenbire çekmeyin, canınız yanabilir.

Emmeyi bırakması için bir parmağınızı hafifçe bebeğin ağzına sokarak memeyi bebeğin ağzından çıkarabilirsiniz. Emzirdiğiniz memeye temiz bir gazlı bez ya da kağıt mendil koyun. İkisinin de eşit uyarılması için bir sonraki emzirmeyi öbür memeden başlatın. Bebeğinize gaz çıkarması için yardımcı olun.

Bebeği emzirmek annenin formunu bozar mı?

Bebeği memeden kesmenizden sonra memelerinizin biraz küçüldüğünü fark edebilirsiniz, çünkü emzirme döneminde memedeki yağ dokusunun bir bölümü süt bezlerine dönüşür.

Öte yandan, emziren kadınların eski formlarına daha çabuk kavuştukları da doğrudur, çünkü açığa çıkan hormonlar rahmin normale dönmesini çabuklaştırır. Vücuda depolanan yağlar ise süt yapımında kullanılır.

Emziren anneler belinin kısa zamanda inceldiğini fark ederler.

Emziklilik döneminde ilaç kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Yediğiniz ve içtiğiniz her şey sütünüze geçer. Ne amaçla olursa olsun, size reçete verecek her doktora bebek emzirdiğinizi söylemelisiniz.

 Alkol ve kafein gibi uyarıcılardan da uzak durmanız gerekir. Bebeğiniz iyi uyuyamıyor ise bir iki hafta boyunca hiç kahve ve çay içmeyip gelişmeleri gözleyin.

Bebeğin uykusuzluğunun nedeni içtiğiniz çay ve kahvenin içindeki kafein olabilir.

Annelerde görülen bazı emzirme sorunları

Emzirme ile ilgili bir sorun ile karşılaşırsanız zaman geçmeden bilenlerden yardım isteyebilirsiniz. Emzirme sorunları ile tek başınıza uğraşmak cesaretinizi kırabilir. Tıkalı bir süt kanalı gibi basit bir durum bile, ilgilenilmez ise ciddi sorunlara yol açabilir.

Aşağıda sıralanan sorunlardan biri ile karşılaşırsanız, sakın bebeği süt vermeyi kesmeyin. Göğüsler süt ile dolarak durumu ağırlaştırır. Memelerinize iyi bakın. İlk haftalarda rahat bir lohusa sütyenini gece gündüz takın. Dar sütyenler süt kanallarını tıkayabilir. Memeleri bolca havalandırın, masaj yaparken yumuşak davranın.

Duru suyla yıkayın, sabun göğüs cildinde kuruma yapar. Bu nedenle göğüsleri iyice kurulayın.

Emzirme sırasında memeden süt sızması

 • İlk haftalarda, emzirmelerden sonra biraz süt sızabilir. Bunu önlemek için sütyeninize yerleştireceğiniz tek kullanımlık küçük tamponlar sütü emer. Islak tamponları sık sık değiştirmeniz gerekir. Çok fazla sızıntı var ise plastik koruyucu kullanabilirsiniz.
 • Sütün sızması süt yapımının yeterli olduğunun göstergesidir, memelerin aşırı dolmasını engeller. Süt “arzı”bebeğin “talebi” ile uyum sağlayınca kesilir.
 • Tek kullanımlık hazır meme tamponları sızıntıları emer.

Memelerde sızı ve çatlaklar neden olur?

Memede çatlak ve soyulmaların nedeni, sizin yanlış konumda tutmanızdan dolayı bebeğin memeye tam kenetlenememesidir. Meme derisi kızarır ve sızlar. Memedeki çatlaklar her emzirmede size acı verebilir.

Memelerde sızı ve çatlaklar için neler yapılabilir?

 • Bebeği her emzirmeden sonra memenizi kurulayın. Ilık hava üfleyen saç kurutma makinesini uzaktan tutabilirsiniz.
 • Sutyenin içine sapı kesilmiş bir çay süzgeci ya da tek kullanımlık meme tamponu koyarak memelerin yeterince hava almasını sağlayın.
 • Bebeğin emiş konumunu değiştirerek basıncı areolanın değişik yerlerine dağıtabilirsiniz.
 • Sızlayan memeyi bir gün için elle boşaltmanız faydalı olur.
 • Bebeğin memeyi, sütü boşalttıktan sonra uzun süre emmesine izin vermeyin.
 • Memeniz çok acıyor ise meme kalkanı kullanmak işe yarayabilir. Memenizin acımasını önlemek için bebeğin areola bölgesini ağzının içine almasını sağlayın. Meme başlarını kuru tutun.
 • Doktorun önereceği bir krem ya da antiseptik yararlı olabilir.
 • Plastik koruyucu hem memeleri kuru tutar hem de süt sızmaların da yararlı olur. Buraya toplanan sütü buzdolabında saklayabilirsiniz.
 • Plastik meme koruyucuyu her kullanımda sterilize etmelisiniz.
 • Bebeği memeye tutmadan önce meme ucuna yerleştireceğiniz bu kalkan, bebeğin cildinize değmeden süt emmesini sağlar. Her kullanışta sterilize edin. Kauçuk kokusunu yok etmek için memenin ucuna sütünüzden sürebilirsiniz.

Memeleri koruma yöntemi

Memede süt kanalı tıkanıklığı nedir?

Memede süt kanalı tıkandığında memede sert, kırmızı renkli ve ağrıh bir şişlik, süt kanallarından birinin tıkanmış olduğunu gösterir. Memeyi sıcak su ile yıkayıp hafifçe masaj yapın ve bebeğe bu memeden süt verin.

Bir anlık yoğun bir acı duyabilirsiniz, ama kanal açılacaktır. Tıkalı süt kanalı açılmaz ise aynı gün doktora gitmelisiniz. Süt kanalının tıkanmasını önlemek için sütyeninizin çok sıkı olmamasına özen göstermelisiniz.

Süt kanalı tıkanıklığını bebeği emzirirken ya da sütünüzü sağarken memeye baskı yapmamak gerekir.

Meme iltihabı nedir?

Tıkalı bir süt kanalı iltihaplanarak ateş yükselmesine ve halsizliğe (mastit) yol açabilir. Bu durum tedavi edilmez ise apseye dönüşüp cerrahi girişim gerektiren bir durum haline gelebilir.

Emziren annede meme iltihabı olduğunda doktorunuz size antibiyotik verecektir. Bu ilaçları salık verilen dozda ve süre ile kullanmalısınız. Bebeğinizi her iki memeden de normalde olduğu gibi emzirmeyi sürdürebilirsiniz.

Meme iltihabından korunmak için memede bir şişlik fark ettiğinizde aynı gün doktora gitmelisiniz.

Anne sütü elle nasıl sağılır?

Elle sütünüzü sağmayı öğrenmeniz size bazı yararlar sağlayabilir. Sağdığınız sütü derin dondurucuda uzun süre (bir ay kadar) saklayabilirsiniz. Siz yokken bir başkası, bebeğinize sizin sütünüzü biberon ile verebilir. Sütünüzü elle sağmak kolay ve ağrısızdır.

Sütünüzü sağma işleminden önce kullanacağınız gereçleri sterilize etmeli, ellerinizi iyice yıkamalısınız. Sütün gelmesini kolaylaştırmak için sıcak duş alın ya da göğsünüze sıcak havlu bastırın.

Eliniz ile sütünüzü sağmak için gerekli gereçler ve yöntemler altta sıralanmaktadır.

 • Steril geniş bir kap
 • Biberon şişesi ve memesi
 • Plastik huni
 • Yüksekçe bir yerde rahat oturun.
 • Bir eliniz ile alttan destekleyip memeyi üstünden aşağıya doğru sıvazlayarak masaj yapın.
 • Alttan üstten tüm memeye masaj uygulayın. Sütün kanallardan akmasını kolaylaştırmak için memeyi her tarafından en az on kez sıvazlanmalıdır.
 • Tırnaklarınızla areolaya doğru kesik kesik bastırın. Meme dokusunu ezmemeye özen gösterin.
 • Parmaklarınızla areolanın gerisindeki bölgeye aşağı doğru hafif hafif basınç uygulayın.
 • Avuçlarınızla alt ve yanlardan memeye bastırırken parmaklarınızla uca yakın yerden sıkın. Meme başından sütün fışkırdığını göreceksiniz. Bunu birkaç dakika sürdürün.
 • Diğer memeye de aynı masajı uygulayın.
 • Memeden biraz süt sağın.
 • Yeniden ilk memeye dönerek aynı işlemleri tekrarlayın.
 • Süt salınması uyarılmış olduğundan işiniz daha da kolaylaşır. Memelerinizi, hiç süt çıkmayana dek sırayla sağmalısınız.

Elle anne sütünün sağılması yöntemleri

Elle sağılan anne sütü nasıl saklanır?

Bir huni yardımı ile sütü biberon şişesine boşaltın. İlk haftalarda 60 mililitre kadar süt elde edebilirsiniz. Biberonun, ağzını sıkıca kapatarak buzdolabına koyun. Donmuş süt, oda sıcaklığında 4 saatte çözülür.

Meme pompası ile anne sütü nasıl boşaltılır?

Anne sütünün pompa kullanılarak sağılması, bu işi elle yapmaktan daha kolay ve çabuktur, ancak bazı kadınlarda ağrıya neden olabilir. Pompa memelerinizi ağrıtıyorsa sütü elle sağmayı tercih edebilirsiniz.

Şırınga tipi anne sütü pompaları balonlu tip süt pompalarına göre daha iyidir. Dış silindirine meme takıp biberon olarak yararlanabileceğiniz bir model meme pompası daha kullanışlı olabilir. Çok fazla süt boşaltılacak ise süt pompalarının elektrikli olanları da vardır.

Meme pompası ile anne sütü boşaltılırken de dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır.

 • Her zaman olduğu gibi, pompa ile de sütü boşaltırken önce gereçleri sterilize edip ellerinizi iyice yıkayın. Sıcak su ve masaj uygulayarak memeleri yumuşatın ve pompanın hunisini areolaya yapıştırın. Huni, memenin ucuna vantuz gibi yapışarak süt kanalları üzerinde bebeğin çenesiyle yaptığı etkiyi yapmalıdır.
 • Meme pompasının hunisini memeye iyice yapışık tutarken dış silindiri yavaş yavaş çekin. Hava boşluğu sütün sağılmasını sağlar.
 • Meme pompasının kapağını sıkıca kapatıp kullanana dek buzdolabında saklayın.

Meme pompası ile süt boşaltma yöntemleri

Benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/bebek-nasil-emzirilir-emzirme-sorunlari/

Emzirme döneminde göğüs ucu problemleri

Emzirme Dönemindeki Sızıntılar Yok Oluyor

Süt veren annelerin karşı karşıya kaldığı göğüs ucu problemleri genellikle yanlış emzirme tekniklerinden kaynaklanıyor. Bunun dışında temizlik kurallarına dikkat edilmemesi ve göğüs içinde süt durgunluğunun olması  da rahatsızlıkların nedenleri arasında.

Bir annenin yeni doğmuş bebeğine verebileceği en değerli şey anne sütüdür. Uzmanlar  yeni doğan bebeklerin ilk 4-6 ay sadece anne sütüyle beslenmesi gerektiğini belirtiyorlar. Ancak günümüzde yeni doğum yapmış annelerin %30’u bebeklerini bir dönem emziremiyor.

Çünkü anneler hatalı emzirme tekniklerini kullandıklarından ve temizlik şartlarına yeterince dikkat etmediklerinden göğüs başı çatlakları, göğüs iltihapları gibi birçok problemle karşılaşıyor.

Bu makalemizde göğüs ucu problemlerinin belirtilerini ve neler yapılması gerektiğini araştırdık.

Göğüs başı çatlakları

Bebeğin yanlış pozisyonda anne göğsünü emmesi  durumunda meme başında zedelenme ve çatlaklar oluşur. Güğüs başı çatlakları oluştuğunda anne fazla acı duyduğu için bebeğini emzirmekte zorluk çeker.

Zaten bebeğin göğsü iyi tutamaması  sonucu meme  uçlarında önce hassasiyet, devamında da çatlaklar oluşmaya başlamıştır. Göğüs ucu çatlakları göğüs başının çevresinde , göğüs ucunda enine çizgi halinde  ya da aerolada (Göğsün kahverengi bölümü ) oluşabilir.

Etkin emzirmenin olmaması nedeniyle göğüslerde doluluk başlar, göğüs başındaki çatlaklardan göğüs dokusuna bakteri geçişi sonucu göğüs iltihapları oluşabilir. Göğüs başındaki çatlakların bir nedeni de cilt hastalığına bağlı egzamalar.

Normalde egzama, sebebi bilinmeyen kaşıntı, pullanma ve bunların akabinde dökülmeler ve sıyrıklarla kendini gösterir. Pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkan egzamalar göğüs başında olduğu zaman kaşıntıya neden olur ?

Göğüs başı çatlakları konusunda neler yapılmalı ?

►Göğüs başı çatlakları yanlış pozisyonda emzirmekten kaynaklanır. Bunun için bebeğinizle rahat bir yere oturun, yüzü ve bedenini size dönük tutun. Başını kolunuzun iç kısmına yerleştirin ve aynı elinizle bebeği kalça ve bacaklarından kavrayın. Bebek ağzını açınca göğüs ucunu ve etrafındaki kahverengi halkayı ağzına yerleştirin.

►Emzirmeden önce ellerinizi yıkayın. Göğüs başını ve çevresini suyla silin. Karbonatlı, sabunlu su kullanmayın.

►Sütyeninizin pamuklu bir kumaştan olmasına özen gösterin ve sütyenin içine tek kullanımlık göğüs pedi koyun.

►Her emzirmeden sonra göğsünüzü kurulayın ve göğüs başıyla çevresine sütünüzden 1-2 damla sürün.

►Sızlayan göğsü her gün elle boşaltın, süt birikmesine izin vermeyin. Kuru kalmasına ve havayla temas etmesine özen gösterin.

►Bebeğin, göğsünüzü uzun süre ya da keyif için emzik yerine emmesine izin vermeyin.

►Göğsünüz çok acıyorsa bir meme kalkanı kullanın. Bebeği göğse tutmadan önce göğüs ucuna yerleştireceğiniz bu kalkan, bebeğin cildinize değmeden süt emmesini sağlar. Bunu da her kullandıktan sonra sterilize edin.

►Mutlaka doktorunuza danışın ve vereceği kremi kullanın.

Sağlıklı bir emzirme için 

Her emzirmeden önce ve sonra göğüs ucunuzu kaynatılmış soğutulmuş suyla silin. Sabunlu su ile temizleme göğüs başının tahriş olmasına ve çatlamasına neden olur.

Emziren annenin sırtını dayayacağı arkalığı olan alçak bir koltuk veya sandalyeye oturarak emzirmesi rahat bir pozisyondur. Yatarak emziriyorsa çocuğun başını yastıkla desteklemek yararlı olur.

Emzirirken bebeğin yüzü ve gövdesi anne göğsüne dönük olmalı, bebek, omuzları annenin kolu üzerinde desteklenecek şekilde tutulmalı, alt dudağı dışa dönük, burun ise rahat nefes alabilecek şekilde olmalıdır.

Göğüs ucu, etrafındaki kahverengi halka ile birlikte çocuğun ağzında olmalı ve damağına dokunmalıdır. Bu hem emmenin başarılı olmasını sağlar hem de göğüs başını zedelenmeyi önler. Bebeğinizi emzirdikten sonra onu  omzunuza yatırıp sırtına hafif vurularak gazı çıkarılmalıdır.

Göğüs iltihabı ( Mastit )

Göğüs iltihabı süt kanallarının tıkanmasıyla, göğüs apsesi ise tıkanmış ve enfekte kanalın erken tedavi edilmemesi sonucu oluşur. Anne çok acı çeker, 40 dereceye kadar çıkan ateşi vardır, kendini hasta ve soğuk algınlığı geçiriyor gibi hisseder.

Göğüste ağrı ve kızarıklık, sertlik, sıcaklık, koltuk altında göğse yakın bezlerde kırmızı hassas acı veren yumru veya şişlikler olur. Göğsün bir kısmı kabarıp sertleşmiş, üstündeki deri kızarmıştır. Göğüs iltihabı bazen tıkanmayla karıştırılır.

Tıkanma bazen iki göğüste olabilirken, iltihap genelde sadece bir göğsün bir kısmını etkiler. Bununla birlikte tıkanma önlenemezse  iltihaba yol açabilir. Genellikle süt akımı sağlandıktan bir gün sonra tıkanıklık ya da iltihap düzelmeye başlar. Göğüsler gergin , şiş , ağrılı ve sıcaktır. İltihaplı göğsü emzirmek, çok acı verir.

Ancak, gerek bir an önce iyileşmek, gerekse süt kanallarınızın boşalarak yeni tıkanıklıklar olmaması ve sütünüzün kesilmemesi için emzirmeniz gerekir.

Göğsünüzde iltihap varken bebeğinizin hastalanacağından korkarak emzirmeyi bırakmayın. Ancak iltihap olan göğüsle değil , diğer göğsünüzle emzirmeye devam edin.

İltihap kimlerde görülür ?

İltihap bebeğiniz emziren-emzirmeyen her 20 anneden birinde görülür. Göğüs başlarının hassaslığı nedeniyle ilk doğum yapan annelerde mastit biraz daha sık görülür, ne var ki bu sonraki doğumlardan sonra görülmeyeceği anlamına gelmez. Mastitin en sık görüldüğü dönem, doğumdan sonra 10-28 günler arasıdır.

Göğüs iltihabı (mastit ) için neler yapılmalı ? Meme iltihabına ne iyi gelir ?

►Emzirmeden birkaç dakika önce sıcak kompres yapmak, acı duymanızı bir ölçüde azaltır.

►Emziremezseniz sütünüzü elle veya süt pompasıyla günde birkaç kez boşaltmalısınız. Süt göğüste kalırsa mikroplar yayılır ve süt tamamen kesilebilir.

►Doktora gidin ve verdiği ilaçları düzenli kullanın.

►Ağrıyan göğse ılık suya batırılmış havlu ile kompres yapın.

►Göğsünüzde iltihap varken bebeği emzirmeniz çok ağrılı olabilir, ama sütün bebeğiniz için bir tehsi yoktur. Emzirmeye devam  edin. Emme sonucu bebeğiniz hastalanmaz.

Zaten sizi hasta eden mikroplar, muhtemelen bebeğinizin ağzı yoluyla bulaşmıştır ve kendi mikroplarının ona geri verilmesinin bir zararı yoktur. Ancak iltihap olan göğüsle emzirmeye devam ederseniz, iltihap daha da artabilir.

O yüzden bebeği öbür göğsünüzle beslemeniz gerekir.

►Mümkün olduğunca istirahat edin.

►Arada bir sütyeninizi çıkarın, sürekli sürtünme meme uçlarını tahriş edebilir.

►İlerlemiş iltihapta ise 12-24 saat sonra annenin ateşi düşmezse ilave olarak doktorunuz antibiyotik tedavisine başlayabilir. Göğsün hareket etmemesi, skıya alınması için sıkı sütyen takın.

►Sıvı, sulu gıdaların alımını sınırlandırın ( 1000-1500mililitre/günlük)

Göğüs iltihabı (mastit ) tedavisi

Doktorunuzun önerdiği antibiyotik tedavisini uygulayabilirsiniz. Eğer apse gelişmişse cerrahi olarak boşaltılması gerekebilir. Doktor bir iğneyle apseyi boşaltır veya areolanın ( Göğüs halkası ) yanını hafifçe yararak buradan iltihabın akmasını sağlar. Bu yarık çok küçük bir iz bırakır. Apse boşaldıktan sonra en kısa zamanda bebeğinizi emzirmeye devam edin.

Göğüslerde mantar oluşması

Mantar enfeksiyonu genellikle ilk olarak bebeğinizin ağzınızda ortaya çıkar. Dilin üzerinde dişetlerinde ve yanakların iç kısmında beyaz lekeler şeklindedir. Mantar enfeksiyonu bazı durumlarda alt değiştirme esnasında da görebilirsiniz.

Bebeğinizde bulunan mantar enfeksiyonu genellikle sizin göğsünüze de bulaşır ve kızarıklıkla ağrıya neden olur. Emzirmeden sonra da devam eden yanma ve iğne batması hissi vardır. Bazen ağrı göğsün derinliklerine kadar iner. Göğsün derinliklerine şiş batırılıyormuş gibi hissedilir. Cilt kızarır, parlar ve pul pul olur.

Göğüs ucu ve çevresinin rengi açılabilir, bazen de normal görülebilir.

Göğüslerde mantar enfeksiyonu konusunda ne yapılmalı ?

►Bebeğinizin ağzını verdiğiniz her şeyi en az on dakika kaynatın.

►Tedavide nistatin içerikli losyon ya da pomatlar kullanın. Bu ilaçları hem bebeğinizin ağzına hem de meme uçlarına uygulayın.

►Nistatin tedavisine en az 10 gün devam edin. Göğüslere her emzirmeden önce ince bir tabaka sürün.

►Nistatin’i bebeğinize uygularken tüm ağız içine sürün.

Göğüs ucunun tümünde ağrı

Bebekler anne göğsüne doğru şekilde kavramadan emerlerse göğüs başında ağrılar oluşur. Bebeğin sadece göğüs ucunu kavrayarak emmesi durumunda bu ağrılar ortaya çıkar. Doğru emzirme için bebeğin göğüs ucu etrafındaki aerola bölgesinin tüm olarak ağzına alması gerekir.

Bebek sadece meme ucunu emdiğinde ‘’ Pozizyona bağlı ağrılı göğüs başı’’ diye tanımlanan durum ortaya çıkar. Bebeğiniz bu şekilde emmeye devam ederse yeterli süt çekmediği için süt miktarı azalır. Bebeğiniz tam doymadığı için süt miktarı azalır. Bebeğiniz tam doymadığı için sık sık ağlar ve emmek ister.

Anne de acı duyduğu için emzirmekten kaçınır. Ve bu durum bir kısım döngüye dönüşür.

Göğüs ucunun tümünde ağru durumunda ne yapmalı ?

►Bebeği, göğüs ucu tekniğine uygun tutun.

►Göğüs başını karbonatlı suyla, sabunla yıkamayın. Bu ağrının devamına neden olur.

►Emzirmenin sonunda göğsünüzü bebeğin ağzından zorla çekmeyin.

►Emzirdikten sonra eğer bebeğinizin göğsünüzü bırakmasını beklemeyecekseniz, temiz olan bir parmağınızı bebeğin ağzına sokarak göğsü bırakmasını sağlayabilirsiniz.

DÜZ VE İÇE ÇÖKÜK GÖĞÜS UCU

Bebeğiniz bu durumda göğsünüzü ememez. Göğüs ucu ve çevresindeki halkayı ağzına alıp bir’’ Göğüs ucu başı’’ oluşturur ve bu ‘’ Göğüs başı’’ ancak normal göğüs ucunun  üçte biri kadardır. Hamilelik döneminde ve doğumdan sonra ilk hafta göğüs ucunun uzayabilme kabiliyeti artar.

Yani hamileliğin ilk zamanlarında göğüsler düz görünse de bebeğin emmesinde zorluk çıkarmayabilir. Bebek emdikçe göğsü ve ucunu dışarıya çekecektir. Bazen göğsün elle şekillendirilmesi bebeğin işini kolaylaştırır. Ancak hiçbir şekilde göğüs ucu çıkmıyorsa, bebeğin emmesini kolaylaştıran göğüs ucu adaptörlerini deneyebilirsiniz.

Bu konuda mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

DOLU VE TIKANMIŞ GÖĞÜSLER

Göğüs tıkanıklığı; göğüslerin kısmen süt, kısmen de fazla lan v doku sıvısıyla olduğundan fazla dolup süt akışının engellenmesi demektir. Göğüsler acır ve süt iyi akmaz. Cilt gergin olduğundan göğüs ucu düzleşir.

Göğüs ucunun gergin ve düz olduğu durumlarda emzirme ve sütün boşaltılması zorlaşır. Bazı tıkanmış göğüslerde cilt kızarır ve annenin ateşi çıkar. Bu göğüs iltihabı gibi görünse de ateş 24 saat sonra düşer. Tek tedavi ise daha sık emzirmeyle, fazla sütün boşaltılmasıdır.

Emzirme sonrası ağırlık, sertlik ve kitle oluşması azalır, göğüsler yumuşayıp rahatlar.

KANAL TIKANMASI

Göğsünüzde sert ağrılı, kırmızı bir şişlik; süt kanallarının birinin tıkanmış olduğunu gösterir. Göğsü sıcak su ile yıkayıp, hafifçe masaj yapın ve bebeğe bu göğüsten süt verin. Bir anlık yoğun acı duyabilirsiniz ama kanal açılacaktır. Tıkalı kanal açılmazsa aynı gün doktora gitmelisiniz. Kanal tıkanmasını önlemek için çok sıkı sütyen kullanmayın ve emzirirken göğse baskı yapmayın.

GÖĞÜSTEN SÜT SIZMASI

İlk haftalarda bebeğinizi emzirdikten sonra göğsünüzden biraz süt sızabilir. Sütyeninize yerleştireceğiniz tek kullanımlık küçük pedler sütü emer. Islanan pedleri sık sık değiştirmeniz gerekir. Çok fazla sızıntı varsa plastik koruyucu kullanabilirsiniz. Sütün sızması süt üretimizin iyi olduğunu gösterir ve göğüslerin aşırı dolmasını engeller.

Emzirme döneminde, göğsünüzde iltihaplanma ya da kanal tıkanıklığı olabilir. Böyle bir durumda yapılması gereken en uygun şey sütün bir süt pompasıyla günden birkaç kez boşaltılmasıdır.Emzirmenin 55 faydasını öğrenmek için tıklayın.

EMZİREN ANNELERİN DİKKATETMESİ GEREKENLER

Bebeğinizi nasıl emzirmelisiniz ?

Bebeğinizi 45 derecelik bir açıyla kolunuzun üzerine yatırırsınız, göğüs başı bebeğinizin tam ağzına gelir. Böylece bebeğiniz ağzıyla göğüs başını iyice kavrar. Bu şekilde hem bebeğinizin emmesi kolaylaşır hem de göğüs başı hava almamış olur.

Ne kadar aralıklarla emzirmelisiniz ?

Bir göğsün dolması 4-6 saat arası sürer. Normal şartlarda bir göğüs 30-40 dakika emzirilir. Diğer göğüs ise 15 dakika emzirilir. Bir daha ki uygulamada da tam tersi uygulanır.

Göğsün hijyeni nasıl sağlanır ?

Emzirdikten sonra ve önce kaynatılmış soğutulmuş suyla göğüs başı temizlenir. Gerektiğinde vazelinli kremlerle yumuşatılır. Çocuğun ağız bakımı ise karbonatlı suyla yapılır. Böylece ağız içindeki mantar enfeksiyonu yok edilir.

Göğüs başındaki enfeksiyonlar

Göğüs başında bir hassasiyetin oluşması ve ağrı, orada bir anormallik geliştiğinin belirtisidir. Bu durumda o göğsünüzü 1-2 gün emzirmeyerek dinlendirebilirsiniz. Bebeğinizi diğer göğsünüzle emzirip. Emzirmediğiniz göğsünüzdeki sütü sağıp ( Bunu süt pompasıyla yapabilirsiniz ) biberonla bebeğinize verin. Göğüs başı temizliğine de daha fazla dikkat edin.

Enfeksiyon oluştuğunu nasıl anlarsınız

Hassasiyetle birlikte göğüs başında şişme, ağrı ve kızarıklık varsa bu bir enfeksiyon belirtisidir. Böyle bir durumda hemen doktora gitmelisiniz. Sütün içindeki bir enfeksiyondan kaynaklanan şişmelerde ateş ve kırgınlıkta da olur. Sütün boşaltılmasına rağmen göğüste ağrı olur.

Sütyenin etkisi var mı ?

Hamilelikte ve emzrime döneminde kesinlikle ufak sütyen kullanmayın. Gebelik döneminde göğüsleriniz birkaç beden büyüyebilir buna uygun olarak sütyenler alın. Olması gerekenden ufak sütyen kullanmak göğüs ucunuzu tahriş eder. Tercih etmeniz gereken sütyen bir beden büyük ve alttan destekli olmalıdır. Enfeksiyon döneminde ise askısı sutyen tercih edilir.

Emzirme döneminde göğüs ucu yaraları için önerileriniz nelerdir ?

Emzirme döneminde mastit için önerileriniz nelerdir ?

Источник: https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/emzirme-doneminde-gogus-ucu-problemleri.html

Memeden Kesmek: İlk Büyük Ayrılık | Anneysen.com

Emzirme Dönemindeki Sızıntılar Yok Oluyor

Emzirmek, seni ve bebeğini birbirinize yakınlaştıran en önemli şey. Memeden kesmeyi aşamalı olarak yapar, bebeğine bol bol sevgi ve şefkat gösterirsen, yumuşak bir geçiş yapmasına yardımcı olursun. Doğru zamanı seçip bebeği sütten kesmeyi kolaylaştırmanı sağlayacak tavsiyelerimize kulak ver!

Bebeği sütten kesmek için en uygun zamana dair doğru olan şudur, yanlış olan budur gibi bir yanıt yok. Hisar Intercontinental Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İzlem Göçmen’e göre, bebeğin ilk 6 ay anne sütü ile beslenmesi, 6 aydan sonra da ek gıdaya başlayarak 2 yaşına kadar anne sütü alması gerekiyor. Bu dönemden sonra artık yavaş yavaş emzirmenin sonlandırılması gerek.

Ancak 2 yaşındaki çocuğu sütten kesmek pek kolay olmuyor. Çünkü tam da bu zamanlarda 2 yaş sendromu baş gösteriyor. Miniğinin en zorlu ataklarını geçirerek özgürlüğünü ilan etmeye başladığı bu dönemde, sütten kesme girişiminde bulunman için en doğru zamanı kollaman çok önemli.

“Bebeğinizin İlk Yılı Rehberi” kitabını yazan Mayo Clinic uzmanları ise 1 yaşındaki bebeği sütten kesmek gerektiği görüşünde.

Peki, miniğin 1 yaşına gelinceye kadar onu hangi besinlerden uzak tutmalısın?

Anne sütü bebeğin bağışıklık sistemi için en süper besin ama bir noktadan sonra bu mucizeye elveda demek gerekiyor. Ancak bebeğini ne zaman sütten keseceğin kişisel bir karar.

Anne sütü kadar besleyici önerilerimize göz at: Hilal Mocan'dan Çocuğunun Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek Beslenme Önerileri

Memeden kesme çoğu zaman, bebeklerin genellikle katı gıdaya geçtikleri dönem olan 6. ayda kendiliğinden başlıyor. Bazı çocuklar, anne sütünden zamanla yüz çevirmeye başlıyorlar ve çeşitli yiyeceklerle beslenip bardaktan su içebildikleri dönem olan 1 yaş civarına geldiklerinde başka besinlere yöneliyorlar.

Bazı çocuklar da yürümeye başladıktan sonra memeden uzaklaşıyorlar. Çünkü artık meme emme sırasında kıpırdamadan duramayacak kadar hareketleniyorlar. Zamanlamaya kendin karar vermek yerine, çocuğunun yönlendirmelerini dikkate almak da bir seçenek.

Bebeğini sütten kesmeye karar verdiğinde nelere dikkat etmelisin?

 • Kendi durumunu başka ailelerinkiyle kıyaslamaktan kaçın. Hamileyken ya da bebeğin yeni doğduğu zaman memeden kesmek için aklına koyduğun tarihi yeniden gözden geçir.
 • Çocuğunu memeden kesmeye karar verdikten sonra kararlılığını sürdürmen önemli. Önce memeden kesip sonra yeniden emzirmek son derece yanlış bir tutum. Bunu yaparak çocuğunun güven duygusunun zedelenmesine sebep olabilirsin.
 • Bebeğini sütten aniden kesme. Bu süreci 2-2.5 aya yay, emzirme sıklığını yavaş yavaş azalt. Aniden emzirme kesildiğinde süt kanallarında tıkanıklık ya da mastit denilen iltihabi durum oluşabilir.
 • Memeden ayrılan bebeğin psikolojisinin hasar görmemesi için sütten kesmeyi aşamalı olarak gerçekleştirmen önemli. Çünkü memeden kesilen bebek, sevilmediği ve istemediğine dair olumsuz duygulara kapılabilir.

Mastit hakkında yeterince bilgin var mı: Emzirmeyi Kabusa Çeviren Bir Hastalık: Mastit

 • Bebeğinin sağlığı iyi değilse, diş çıkarıyorsa ya da tuvalet eğitimi alıyorsa memeden kesmeyi ertele. Başarılı bir sonuç almak için bu geçiş sürecini her ikinizin de sağlıklı olduğu bir döneme denk getir.

Buna hazır mısın: 11 Soruda Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi Hakkında Merak Ettiğin Her Şey!

 • Yeni bir eve taşınmak ya da ailenize yeni bir üye katılması gibi ev hayatınızda önemli bir değişiklik söz konusuysa memeden kesmeyi ertelemeyi düşünebilirsin.
 • Bazı araştırmalar, bebeği en az 4 ay sadece anne sütüyle beslemenin, aile geçmişinde besin alerjisi olan çocuklar üzerinde koruyucu etkisi olduğunu gösteriyor. Eğer aileden gelen bir besin alerjisi sorunu söz konusuysa, doktorunla memeden kesmeyi ertelemenin olası yararları üzerine konuş.

Nasıl anlaşılır, riskleri nasıl azaltılır: 6 Soruda Bebeklerde Gıda Alerjileri Hakkında Merak Ettiğin Her Şey!

1. Alıştırma ile memeden kesme

Bebeği birden memeden kesmek onun için hem fiziksel hem de duygusal olarak çok yaralayıcı olabiliyor. Anne için de memelerin şişmesi, sızıntı, tıkanmış süt kanalları, enfeksiyon gibi sorunlara yol açabiliyor.

Bebeği memeden kesmek iki aşamalı bir süreç. İlk aşamada, bebeğin memeden başka bir yerden süt veya mama almasını sağlamak gerekiyor. Emzirilen bir bebeğin biberona ya da bardağa alışması biraz zaman alabiliyor. Bu nedenle bebeği memeden tamamen kesmeden önce alıştırmaya başlamak gerekiyor.

Bunlar ilgini çekebilir: Hangi Biberonu Almalısın? Annelerin En Çok Tercih Ettiği 9 Biberon Markası ve Modeli

2. Sabır taşı ile emzirmeyi bırakma

Sarı sabır taşı, bebekleri memeden ayırma yöntemleri arasında en popüleri. Adı seni yanıltmasın, sarı sabır taşı olsa da aslında rengi siyaha yakın. Aktarlardan temin edebilirsin. Peki, emzirmeyi bırakmada sabır taşı nasıl kullanılır?

Öncelikle sabır taşını hafif ıslatıp göğsüne sürmen gerek. Bu yöntemi deneyen annelere göre sabır taşının tadını alan bebekler bir daha meme emmek istemiyor.

3. Limon, sirke, salça ve kahve ile sütten kesme

Kulağa biraz garip geliyor ancak bunlar tamamen bebeğini memeden soğutmak için kulanılan sütten kesme yöntemleri. Göğsüne bu gıdalardan bir miktar sürerek bebeğini memeden tiksindirme fikrine vicdanın ne der bilemiyoruz. Ancak bunlar da yılların tecrübesiyle günümüze ulaşan birtakım uygulamalar işte.

4. Meme ucunu bantlamak

Emzirmeyi kesmek için denenen yollardan bir diğeri de meme ucunu koli ya da yara bandıyla bantlamak. Bebeğin bu sayede memeyi göremeyeceği için bir süre sonra emme isteğinden vazgeçebilir. Deneyip sonuç alan anneler olmuş.

5. Anne sütünü kesmek için bitkisel çözümlere başvurmak

Enginar, maydanoz, nane, adaçayı ve papatyanın anne sütününü azaltan etkileri var. Bu tarz bitkisel çözümlere de başvurabilirsin, ancak sonuç almak daha uzun süreceği için erken davranmakta fayda var.

6. Memeden sütü kesmek için ilaç kullanmak

Bu ne bizim ne de uzmanların mecbur kalınmadıkça tavsiye ettiği bir yöntem. Ancak bebeği memeden kesmek için başvurulan yollardan biri olması sebebiyle seni bilgilendirmek istedik.

Herhangi bir sağlık problemin olmadığı sürece anne sütünü kesen ilaçları kullanman doğru değil. Yalnızca bebeğini emzirmeni engelleyecek bir sağlık problemin varsa ve emzirmeye devam etmen miniğine de zarar verecekse doktorunun önerisiyle birtakım girişimlerde bulunman gerekebilir. Sağlıklı bir annenin emzirmeyi bırakması için doğal yöntemler yeterli.

Memeden kesmek için ne yapılmalı: Adım adım öğren!

 • Memeden kesme sürecini başlattığında işi ağırdan al. Her 2-3 günde bir, gün içerisindeki bir beslenme seansını atla. Her gün emzirme seanslarının sayısını yavaş yavaş azaltmak süt üretimini gitgide azaltacağı için süt toplanmasının vereceği rahatsızlığı da önler.
 • Çocuklar günün ilk ve son beslenme saatlerine daha düşkünler. Bu nedenle öncelikle gün ortası seanslarından birini bırakmak daha uygun olur.
 • Gündüz seanslarını bırakıp bebeğini sadece geceleri emzirmeyi sürdürmeyi de düşünebilirsin. Bu sana ve çocuğuna bağlı.
 • Hamilelik ve Doğum Koçu Ayşe Öner’in memeden kesme yöntemleri konusundaki önerisi şu şekilde: Vücudunu ve bebeğini planlı olarak sütten kesmeye alıştırmak için en iyi yol, ilk olarak bebeğinin en az sevdiği emzirme zamanını kaldırmak. O öğünde anne sütü yerine mama ya da uygun katı gıdaları koy. Emzirme dönemi hakkında merak ettiklerini öğren: Emzirme Dönemindeki Anneler İçin Ayşe Öner'den Tavsiyeler
 • Bebeğin 6 aydan küçükse atladığın öğün yerine formül süt, 6 aydan büyükse bir öğün ek gıda koy. Aradığın destekçi: 10 Soruda Devam Sütü Hakkında Merak Ettiklerin
 • Bir beslenme seansını atlarken çocuğunla her zamanki emzirme köşelerinde oturmaktan kaçın. Onun yerine, kitap, oyuncak veya eğlenceli aktivitelerle dikkatini dağıtmaya çalış.
 • Bebeğin memeden kesildiğinde rahatlamak için baş parmağını ya da battaniyeyi emebilir. Bu normal ve sağlıklı bir davranış. Daha fazla alaka istediğinde onunla ilgilenmeyi ihmal etme.
 • Bebeği sütten kesmek kaç gün sürer, diye merak edebilirsin. Çocuğu memeden ayırmak, senin yaklaşımına bağlı olarak günler, haftalar veya aylar sürebilir. Memeden kesme sürecini aceleye getirmek çocuğunun dengesini bozabileceği gibi sende de süt toplanmasına neden olabilir, bu nedenle sabırlı ol.
 • Yavaş yavaş memeyi azaltmak, anneliğin üzerindeki duygusal etkisini de azaltabilir. Adetten kesilme, hamilelik, doğum ve doğum sonrası dönemlerde olduğu gibi memeden kesme dönemi de hormonal değişikliklerin çok yoğun olduğu bir dönem. Hafif depresyon, sinirlilik ve ruh halinde değişiklikler yaşaman normal. Bebeğinle arandaki özel ilişkiyi bırakman, kayıp duygusu yaşamana ve üzüntüye kapılmana sebep olabilir. Aman dikkat!

Mayo Clinic-Bebeğinizin İlk Yılı Rehberi, Hamilelikten 3 Yaşa Kadar Bebeğimi Büyütüyorum, Ayşe Öner-Hamilelik, Doğum ve Bebek Bakım Kitabı

Источник: https://www.anneysen.com/ilk-yil/makale/emzirme-ilk-buyuk-ayrilik-bebegi-sutten-kesmek_2213

Emzirmeyi bırakmak

Emzirme Dönemindeki Sızıntılar Yok Oluyor

Bazı bebekler yalnızca birkaç gün anne sütü ile beslenebilirken bazıları ise uzun aylar boyunca memeden vazgeçemez. Hangisi olursa olsun, anne ile bebek arasındaki en önemli bağlardan biri olan emzirmeyi bırakmak, iki taraf için de zor olabilir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve La Leche League de dahil olmak üzere birçok sağlık ve emzirme kuruluşu, bebeklerin en az 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmesinin önemini vurguluyor.

Bu yüzden eğer herhangi bir sağlık sorununuz yoksa, 6 aydan önce bebeğinizi memeden kesmemeniz en doğrusudur.

Yine de emzirme süresi ile ilgili rahat hissetmediğiniz konular varsa, bir uzmana danışmanızda fayda var.

MEMEDEN KESME ZAMANI

Emzirmeyi bırakmak anne için de bir süreç

Emzirmeyi bırakma zamanı geldiğinde, bütün uzmanlar bunun bir anda değil, alıştırarak ve belirli bir süreci kapsayacak şekilde yapılması gerektiği konusunda hemfikir.

Emzirme Danışmanı Pınar Güler, memeden kesme sürecinin çocuğun duygularını dikkate alarak ilerletmek gerektiğini vurgulayarak şunları öneriyor: “Memeden kesme sürecinin anne için de son derece hassas bir süreç olduğu bilinmektedir.

Çünkü emzirmeyi sonlandırmak demek, anne için hem önemli bir davranış alışkanlığının değişmesi hem de çocuğuyla kurduğu ve özel kabul ettiği bu bağın artık kopacağını hissetmesidir. Bu nedenle, annenin de kendini bu sürecin yönetimine hazır hissetmesi son derece önemlidir.

Bu süreçte annenin yaşayacağı en ufak hassasiyeti çocuğuna yansıtması, sürecin tekrar başa dönmesine neden olabilir. Dolayısıyla, eğer annede önemli bir hassasiyet söz konusu ise, memeden kesme süreci elbette ertelenebilir.”

Hisar Intercontinental Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İzlem Göçmen ise şunları ekliyor: “Emzirmenin sonlandırılmasında anne ve bebek açısından uygun zaman seçilmelidir.

Memeyi bırakmaya karar veren bebek olursa, bu süreç daha kısa sürer ve daha kolay atlatılabilir. Karar veren sizseniz memeden kesmeye karar verdiğinizde ideal olanı bebeğinizi memeden aşamalı olarak ayırmanızdır.

Bebekler için emmek açlığı gidermenin yanında huzur bulup, rahatlama yoludur.”

Memeden kesme süreci nasıl olmalı?

Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Vefik Arıca, Dr. İzlem Göçmen ve Pınar Güler’in tavsiyelerinden derlediklerimize göre;

1.Bebeğinizle ilgilenin

Emzirmeyi bırakma döneminde bebeğinizle daha çok ilgilenmelisiniz. Onu istemediğiniz hissine kapılmaması için size ihtiyaç duyduğunda yanında olmalısınız. Ancak gece uyanmalarında bebeğinizle yeni duruma alışana kadar eşiniz ya da bir aile büyüğünün ilgilenmesi daha uygun olacaktır. Emzirmeyi azaltırken onunla konuşun, süreci ona anlatın.

2.Sabırlı olun

Memeniz dışında başka bir kaynaktan süt  almaya alıştırın. Meme emmeye devam eden bebeğinizi bir anda bardaktan ya da biberondan süt içmeye alıştıramazsınız. Dolayısıyla tamamen memeden kesmeyi planladığınızda çalışmalara çok önceden başlamalısınız. Eğer önceden bebeğinizi bardak ya da biberon ile tanıştırmadıysanız sütten kesmek çok daha zor ve yavaş olabilir.

3.Özel zamanlara dikkat edin

Memeden kesme döneminin, çocuğun 2-3 yaş civarı gözlemlenen kişilik gelişimi ataklarının pik noktasına denk getirilmemesine özen gösterilebilir.  Bunun dışında taşınma, bakıcı değiştirme gibi hayatınızda bazı değişiklikler oluyorsa da, emzirmeyi bırakmayı bu sürece denk getirmemek ikiniz için de en sağlıklısı olacaktır.

3.Kademeli ilerleyin

Emzirmeyi bırakmak için en uygun yöntem, her seferinde emzirme sayısını bir adet azaltmaktır. Bebeğiniz yeni beslenme programına alıştıkça birer öğün azaltın. Eğer sütten kesmeyi aniden yaparsanız bu sizin için de problem yaratır.

Örneğin sızıntı, memenizde şişme, süt kanallarında tıkanma ve enfeksiyon karşılaşabileceğiniz sorunlar arasında. Eğer önemli bir hastalık ya da önemli bir olay yaşamadıysanız bebeğinizi aniden sütten kesmeyin.

Belirlediğiniz sütten kesme tarihinden en az birkaç hafta önce çalışmalara başlamalısınız.

MEMEDEN KESME SÜRECİ NASIL OLMALI?

Memeler hala orada mı?

Birçok anne, emzirmeyi tamamen bıraktıktan sonra bile çocuklarının memelerin peşini bırakmıyor oluşuna anlam veremezler. Birçok çocuk emzirmeyi bıraktıktan sonra tekrar süt istemez, emmek istemez; sadece dokunmak, memeyi görmek, hissetmek isteyebilir.

Emzirme Danışmanı Pınar Güler’in de açıkladığına göre, bu tamamen normal bir durumdur: “Meme, onlar için uzunca bir dönem “Anı” kaynağıdır. Bu nedenle, emzirme dönemi sonlandıktan sonra dahi çocuklar annelerinin memelerinin hala huzur verici olduğunu düşünürler.

Dokunmak isterler, görmek isterler; adeta kontrol eder gibi sık sık yoklarlar. O anda emmeyi unutmuş olsalar dahi, memelerin yerinde olduğunu görmek onları rahatlatır. Çünkü annelerinin memelerini görmek ve dokunmak onlara mutlu anılarını anımsatır.

Bu süreç de geçici bir süreç olup, çocuğun memeyle kurduğu ilişkinin bu boyutunu hoş görmek ve ona biraz izin vermek gerekir.”

Источник: https://hthayat.haberturk.com/hamilelik/emzirme/haber/1010877-bebegi-memeden-kesmek-icin-neler-yapilabilir

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть