En leziz kekler İçin Kek Kalıpları

Kek Kabartmanın Püf Noktaları Nedir? Kalıpta Kek Tarifi

En leziz kekler İçin Kek Kalıpları
11KAS Arkadaşlarınız ile Paylaşın

Kek, çayın yanında yenebilecek en güzel yiyecektir. Yapımı kolay gibi gözükmesine rağmen keki güzelce kabartmak çok zordur.

Kek kabartmanın püf noktalarını bilmeden kek yapılmak istenirse muhtemelen kek sönük kalacaktır. Kekin kabarması kadınların güzel kek yapımındaki övünç kaynağıdır. Herkes kek yapabilir fakat güzel kabaran kek yapamaz.

Bu yüzden kek kabartmanın püf noktaları çok önemlidir.

Bu yazıda kek kabartmanın püf noktaları hakkında güzel bilgiler öğreneceksiniz. Kek kabartmanın püf noktaları hakkında bilgilerden önce kalıpta kek tarifi verelim. Kek tarifi sırasında bazı püf noktalar da değinebiliriz.

Kek Malzemeleri

 • 4 adet yumurta,
 • 1,5 su bardağı toz şeker,
 • 1 su bardağı sıvı yağ,
 • 1 su bardağı süt,
 • 1 paket kabartma tozu,
 • 1 paket vanilya,
 • 3 su bardağı un
 • Kek kalıbını yağlamak için tereyağ ( margarin, sıvı yağ), un.
 • İsteğe bağlı kakao

Kek Kalıbında Kek Tarifi

Geniş bir kaba; yumurta, şeker koyulup mikser yardımıyla iyice köpürene kadar çırpılır. Mikser yoksa el karıştırıcısı ile karıştırılabilir. Köpüren bu karışıma sıvı yağ, süt ve vanilya eklenir. Sonra karıştırılır. Aynı kabın içine un elekten geçirilerek eklenir. Biraz daha karıştırılır. Sonra kabartma tozu da elekten geçirilerek eklenir.

Bu arada kek iki renkli yani kakaolu yapılmak isteniyorsa, bu yapılan karışımın bir kısmı başka kaba alınır ve üzerine kakao eklenir. Kalıba  eklenirken zee göre  kakaolu karışımdan ve sade karışımdan sırayla eklenir. Eğer kekin tamamı kakaolu yapılmak istenirse karışım başka bir kaba ayrılmadan kakao eklenir.

Kek kalıbı yağlanır ve unlanır. Yapılan karışım kaba dökülür. Peki, kek sıcak fırına mı konur? Evet. Kalıptaki kek önceden 180 derecede ısıtılmış fırına koyulur. 30-35 dakika kontrollü olarak pişirilmeye bırakılır.

30-35 dakika sonra kekin piştiğini anlamak için kürdan testi yapılır. Kürdan pişen keke birkaç noktadan batırılır. Eğer kürdana kek parçaları yapışmıyorsa kek pişmiş demektir.

Bu kek kalıbında kek tarifini anlattıktan sonra şimdi de kek kabartmanın püf noktaları hakkında bilgi verelim.

Kek Kabartmanın Püf Noktaları

 • Kekin tüm malzemeleri oda sıcaklığında olmalıdır. Bu kek kabartmanın püf noktaları arasında en önemlisidir. Eğer kek  malzemeleri buzdolabında ise kek yapmaya başlamadan iki saat önce dolaptan çıkarılmalı, oda sıcaklığında bekletilmelidir.
 • Yumurta ve şeker iyice köpürene kadar çırpılmalıdır. Bu çırpılma kek yapımını en başında yer alır ve önemsiz gibi gözükür. Fakat kekin kabarması için önemli püf noktalarındandır. Yumurta ve şekerini iyi köpürmesi, hem pişmiş kekten yumurta kokusu gelmesini engeller hem de kekin güzel kabarmasını sağlar.
 • Kekin içerisine eklediğimiz katı maddeler olan un ve kabartma tozunu mutlaka elekten geçirilerek eklenmelidir. Un yavaş yavaş ilave edilmelidir. Kabartma tozu eklendikten sonra karışım çok fazla karıştırılmamalıdır. Kabartma tozunu ekledikten sonra çok fazla karıştırmak, kekin sönmesine sebep olur.
 • Kek kalıbı yağlanır ve unlanır. Bu güzel kabaran kekin, kalıptan çıkarken güzel görünümü bozulmadan çıkması içindir. Eğer kek istenilen gibi kabarır fakat kek kalıptan dağılmadan çıkarılamazsa, kekin kabarmasının hiçbir anlamı olmaz.
 • Fırının önceden ısıtılması da kek kabartmanın püf noktalarındandır. Fırın önceden ısınmamış ise kek iyi pişmez ve yeterince kabarmaz. Fırın alt üst ayar 180 dereceye ayarlanmalıdır.
 • Kek pişmeye başladıktan sona İlk 20 dakika fırının kapağı kesinlikle açılmaz. Çünkü ilk 20 dakika kekin kabarması için en önemli dakikalardır. Bu dakikalarda fırında oluşacak ısı kaybı kekin kabarmasını engelleyecektir.
 • Kek piştikten sonra fırında, fırının ağzı açık bir şekilde 10 dakika bekletilir. Bu oda sıcaklığı ile fırın içi sıcaklığın dengelenmesini sağlar. Eğer böyle yapılmaz, kek direkt fırından çıkarılırsa ani sıcaklık değişiminden dolayı kek söner ve kalıba yapışır.
 • Pişen kek fırından çıkartıldıktan sonra bir müddet oda sıcaklığında bekletildikten sonra kalıptan çıkarılır. Bu kekin kalıba yapışmamasını sağlar.

Sıkça Sorulan Sorular?

 • Kek kalıbına yapışmaması için ne yapmalı? Öncelikle, kek kalıbının kalitesi iyi olmalıdır. Daha sonra kek kalıbı yapılan karışım kalıba boşaltılmadan önce iyice yağlanıp unlanmalıdır. Kek sıcakken çıkarılmaya çalışılmamalıdır. Oda sıcaklığında bir müddet bekletilmelidir. Kalıp ters çevrilirken nazik davranılmalıdır. Pişen kek oda sıcaklığında bekletilirken altına ıslak bir bez serilmelidir.
 • Kek pişince hemen fırından çıkarılır mı? Hemen çıkarılmaz. Kek piştikten sonra fırında, fırının ağzı açık bir şekilde 10 dakika bekletilir.
 • Kekin içi neden pişmez? Kek,fırının alt ve üst ayarı yapılmadan pişirilirse ya da fırın önceden ısıtılmadan pişirilirse kekin içi pişmez. Yukarıda kek tarifi içerisinde yazılan kürdan testi, kekin içinin pişip pişmediğini anlamak için ideal bir testtir.
 • Keke süt yerine yoğurt konur mu?  Süt koyulması daha lezzetli olmasını sağlarken, evde süt bulunmadığı durumlarda yoğurt da kullanılabilir. Yoğurdun ekşi olmaması önemli bir püf noktadır.
 • Kek kalıptan sıcakken mi çıkarılır? Hayır. Kek kalıptan çıkarılmadan önce oda sıcaklığında bir müddet bekletilir.
 • Kek neden dağılır? Kek malzemeleri iyice karıştırılmamışsa ve kek iyice pişmemiş ise dağılması muhtemeldir. Kekin kalıba yapışması da kekin dağılmasına sebep olur.
 • Kek sıcak fırına mı konur? Evet. Fırının önceden ısıtılması da kek kabartmanın püf noktaları arasındadır.
 • Kek neden çatlar? Kekin fazla pişmesi kekin üstünün çatlamasına sebep olur. Kek 30-35 dakika da kontrol edilerek pişirilmelidir.
 • Kek ne kadar sürede pişer? 30 – 35 dakikda pişer.
 • Kek kaç derecede pişer (pişirilir)? 180 derecede pişirilir.

Источник: http://kolaybilgim.com/kek-kabartmanin-puf-noktalari/

Tam 40 tane, Kek Pişirirken işinize yarayacak ipucu

En leziz kekler İçin Kek Kalıpları

“Kek Pişirirken ipucuna gerek mi var? Kek yapmak en kolay şey” demeyin… Canımız istediğinde, yada acelemiz olduğunda hemen çırpıp yapıveriyoruz ama güzel kek pişirmek için bazı noktalara çok dikkat etmek gerekiyor.

Düzgün şekilde kekin kabarması için ne yapmalı, kekin her tarafının eşit pişmesi, kekin hamur olmaması için ne yapmalı, kekin içi neden hamur kalır, kekin yoğunluğunun kıvamında olması gibi şeyler, hep bu ipuçlarına bağlı aslında.

Genelde tariflerde bu ipuçları yazabiliyor, yine de bazı önemli noktalarına dikkat etmezseniz hiç istemediğiniz sonuçlar çıkabiliyor. En basitinden fırını değiştirince bile aynı keki tutturamadığınız olmuştur.

İşte bu yüzden, İyi Bir Kek Pişirmek için ipuçlarını bir arada toparlamak istedim;

Bu ipuçlarını alışkanlık haline getirdiğinizde artık yaptığınız keklerde sürprizle karşılaşma ihtimaliniz kalmayacak. İpuçları genel tariflere yönelik. Yapacağınız tariflere uymanız da çok önemli. O yüzden yapacağınız kek tarifini iyi seçmenizi öneriyorum. Tarifleri yazılırken bu ipuçlarına dikkat edildiyse, zaten alttakilerin çoğunu size yaptırmış olacaktır.

İpuçlarını 4’e ayırarak yazmaya çalıştım. Kek pişirme öncesindeki hazırlıklar ve malzemeler hakkında. Sonrasında kekin hazırlanması. Fırın-kalıp hakkında . En son ve kekin pişirilme aşaması…

Kek pişirmeye hazırlık ve malzemeler

 1. Önce tabi ki güzel ve denenmiş bir kek tarifine ihityacınız var.
 2. Kek yapmak için gereken malzemeler; Çırpmak için bir kap, çırpmak için mikser, un elemek için elek, ölçü için kaplar, kaliteli bir kalıp ve güzel bir fırın.
 3. Kek pişirmek için kullanılacak malzemelerinizin oda sıcaklığında olması en idealidir.

  En azından hepsinin eşit ısıda olmasını sağlayın.Soğuk malzemelerle kekiniz iyi kabarmaz. O yüzden kekin iyi kabarması için malzeme sıcaklıklarına çok dikkat edin.

 4. Margarin veya tereyağı kullanacaksanız eritmeden oda sıcaklığında yumuşak hale getirin.
 5. Kekinizi çırpmak için cam veya porselen kap kullanın.

 6. Fırında vermeden önce fırınınızı mutlaka önceden ısıtın. Genel olarak kekler 160-180 derece arasında pişiyor.
 7. Kullanacağınız malzemeleri kaliteli seçmeye özen gösterin. Un-yumurta-kabartmatozu gibi malzemelerin kalitesi kekinizin kalitesini çok etkiler.

 8. Alüminyum kek kalıpları ısıyı daha güzel dağıttığı için, silikon-tefoln-cam kalıplardan daha güzel pişirmenizi sağlar

Kekin Yapılışı

 1. Kekinizin hamurunu hazırlarken malzemelerin ekleniş sırasına çok dikkat edin. Her tarifte bu farklıdır. Bazen tümü aynı anda eklenir, bazılarında belirli bir sıra vardır.
 2. Malzemelerin iyice karıştırılması kek yaparken çok önemlidir.
 3. Yumurta ve şekeri iyice uzun süre çırpmalısınız.

  Hem şeker iyice erimiş olur, hem kıvamı güzel olur. Hem de kek piştikten sonra kekiniz yumurta kokmaz. Yumurtanın akı ve beyazı ayırarak da çırpabilirsiniz.

 4. Mikserle çırpıyorsanız, deviri önce düşük tutun, sonra yüksek devirde uzun süre çırpın.
 5. Un, vanilya, kabartma tozu gibi kuru malzemeleri mutlaka elekten geçirerek ekleyin.

  Bu malzemeleri unla birlikte elerseniz, daha da iyi karışmış olur. Kek kabarması için bu ipucu önemli maddelerden biri.

 6. Keke un ekledikten sonra çok fazla karıştırmayın. Bir kaşık ile kısa süre karıştırmanız yeterli. Böylece kekiniz, yumuşak ağızda dağılan bir kek olur.

  Kekin iyi kabarması için karışımın fazla sönmemesi gerekir. Özellikle kabarmayan kek yapmak istiyorsanız karıştırabilirsiniz.

 7. Kek hamurunun kıvamı boza kıvamında olmalı.
 8. Kek tarifinizde margarin yerine sıvıyağ kullanmak isteyebilirsiniz.

  Klasik keklerde, kullanılacak süt miktarının yarısı kadar sıvı yağ kullanabilirsiniz tarifte.

 9. Kekin şeker miktarı az olursa çabuk bayatlar. Fazla olursa daha geç bayatlar kekiniz.
 10. Kekiniz çok yağlı oluyorsa, veya kekin yağ oranını azaltmak isteyebilirsiniz. Tarifteki yağ miktarını azaltabilirsinizi.

  Eksilttiğiniz yağın yarısı kadar yoğurt ekleyerek kekin kıvamını bozmadan tarifinizi değiştirebilirsiniz.

 11. Tarife sonradan kakao ekleyecekseniz, un miktarını koyacağınız kakao kadar azaltmalısınız.
 12. Süt kullanılan kekler daha ıslak kıvamlı, yoğurt kullanılanlar daha süngerimsi kıvamda olur.

  Browni gibi kekler süt ile, cevizli-üzümlü keklerde yoğurt daha iyi sonuç verir. Sünger kek, pandispanya kek türünden bir tarifiniz varsa yoğurt kullanılması daha mantıklıdır.

 13. Keke birkaç damla limon veya biraz limon kabuğu rendesi eklemek, kekinizi daha iyi kabartır. Limonun içindeki asit, kabartma tozunu daha iyi aktifleştirir.

  Kek güzel kabarmıyorsa bu limon ekleme ipucunu deneyebilirsiniz, belki kabarmayan keklerinizin çözümü birkaç damla limondur.

 14. Fındık fıstık gibi malzemeler keke en son ekleyin.
 15. Meyve parçaları ve çikolata parçaları da en son eklenmeli. Bunlar da kuru olmalı.

   Un veya nişasyaya buladıktan sonra eklerseniz, pişerken dibe çökmez.

 16. Kek kalıbınızı yağlayıp unlayın. Kakaolu keklerde, renk uyumu için un yerine kalıba kakao serpebilirsiniz. Kek pişerken kalıba yapışmazsa, kekin yukarı yükselmesini engelleyecek bir güç olmayacak. O yüzden de olabildiğince kekiniz kabaracaktır.

Kek pişirmek için fırın ve kalıp;

 1. Kek pişireceğiniz kalıbın tabanı kalın olmaması gerek. Altı zor pişeceği için, üzeri piştiğinde kekin içi hamur kalır. Kek pişirirken, kekin içi hamur kalıyorsa farklı bir kalıpta kekinizi pişirmeyi deneyebilirsiniz. Kekin içi neden hamur kalıyor diye kullandığınız kalıbı suçlayabilirsiniz böylece.

 2. Kalıbın büyüklüğü pişme için önemlidir. Kek karışımı, kalıbın yarısından az olmamalı. En fazla da üçte ikisine kadar doldurulmalı. Az olursa yeterince kabaramaz. Çok dolu olursa da hem içi pişmez, hem de kabarınca kek taşma yapabilir.

 3. Kağıt veya silikon muffin kalıplarında kekler daha kısa sürede pişeceği için süreye dikkat etmelisiniz.
 4. Kekinizde, rendelenmiş mevye gibi malzemeler varsa, kalıbınızın yayvan olması gerekir. Bu şekildeki keklerin, yüksek kalıplarda içleri çiğ kalabiliyor.

 5. Fırınınızın her tarafı eşit pişiren, ısısı düzgün ayarlanabilen bir fırın olması iyi olur. Her fırının pişirmesi farklıdır. O yüzden fırınınızı iyice tanımalısınız. Ne yaparsanız yapın, kekin içi hamur kalıyorsa fırınınızı kontrol ettirebilirsiniz. Yaptığınız keki farklı bir frında bir kez pişirmeyi deneyin.

  Farklı fırında kekin içi hamur kalıyorsa, malzemelerinizi yada tarifinizi gözden geçirmeniz gerekir. Fırını değiştirince kekin her tarafının eşit pişmesini başardıysanız, kendi fırınınızda bir sorun olabilir.

Keki Pişirirken İpuçları;

 1. Kek kalıba döküldüğünde hemen fırına verilmeli.
 2. Kek fırına verilmeden önce mutlaka fırın önceden ısıtılmış, ısı ayarına getirilmiş olmalı.
 3. Kek pişerken ilk 20-30 dakika fırının kapağını kesinlikle açmayın.

 4. Son 6-7 dakika kadar yüksek ısıda piştikten sonra, 10 derece kadar fırını kısıp içinin daha iyi pişmesini sağlarsınız.
 5. Kekinizi fırının alt kısmında pişirmeye başlayın. Böylece üstü yanmadan içi daha iyi pişer. Daha sonra üst rafa alınabilir.

 6. Kekin üzeri erken ve fazla kızarmaya başlarsa, üzerine folyo örtün.
 7. Kekin pişip pişmediğini anlamak için bir kürdanı keke batırın. Yapışmadan kuru şekilde çıkarsa kek pişmiştir.
 8. Kek piştiğinde fırından hemen çıkarmayın. Fırının kapağını açıp biraz bekletin.

  Kek soğukla hemen temas ederse sönebilir.

 9. Fırından çıkardığınızda düz zemine koymayın. Izgara benzeri bir şey üzerine koyun. Beklerken kekin için hamur olmamış olur.
 10. Kalıbı ters çevirip koyun ve kalıbın üstüne de ıslattığınız bir bez koyun. Bu şekilde beklerse kalıptan kolay çıkar.

 11. Tam soğumadan ılıkken kalıptan çıkarabilirsiniz. Sıcakken çıkarmaya çalışırsanız dağılır.

Özetle; bu sayfada anlatmaya çalıştıklarımla alttaki sorunlarınıza çözüm olmayı umuyorum.

Kekin kabarması için neler yapılmalı, kekin her tarafını eşit pişirmek için neler yapılmalı, kekin hamur olmaması için ne yapmalı, kekin içi neden hamur kalır, kek kabarmıyorsa ne yapılır, kek neden kabarmaz, kek kalıbı nasıl olmalı, yumuşak kek nasıl yapılır, sünger kek nasıl yapılır, pandispanya kek nasıl yapılır, kekin üstü yanıyorsa ne yapmak gerekir, kekin altı yanıyorsa ne yapmak gerekir…

Bu ipuçlarına ek olarak kek pişirme hakkında sizin de önerileriniz varsa paylaşabilirsiniz. Kek ile ilgili yaşadığınız sorunları da yorum olarak sorabilirsiniz. Mutlaka yardımcı olmaya çalışırım biliyorsam.

Hepinize kolay gelsin…

Источник: https://www.adimadimyemektarifi.com/40-tane-kek-pisirirme-ipucu/

Güzel Kek Yapmanın Püf Noktaları

En leziz kekler İçin Kek Kalıpları

Kategori: Blog

Okunma : 46136 |  Eklenme Tarihi : 07 Şubat 2017

(14 oy 70/14)

Güzel kabaran, kabardıktan sonra çökmeyen, yumuşak ve lezzetli bir kek yapmanın püf noktalarını sizlerle paylaşmak istedik. Siz de kendi yöntemlerinizi yorumlar kısmında bize iletebilirsiniz.

Güzel kek yapmak için tüm malzemelerin oda sıcaklığında olması gerekir. Yumurta, süt ya da yoğurt gibi sıvı malzemeler kek yapmaya başlamadan önce buzdolabından çıkartılıp oda ısısına gelmesi için beklenmelidir. Aslında birçok kek yapılış yöntemi vardır. Biz daha çok standart bir kek yapmanın kurallarından bahsedeceğiz. Özel tarifleri olan kek çeşitlerini yaparken tarife uymak gerekir. Biz kek yapmaya yumurta ve şekeri çırparak başlıyoruz. Oda ısısındaki yumurtaları ve şekeri mikser ile yumurtaların rengi açık sarı olana kadar en az 5 dakika çırpıyoruz. Böylece kekin güzel kabarması için kek hamurunun içine hava hapsetmiş oluyoruz. Ayrıca bu aşamada şeker de erimiş oluyor. Yumurta ve şekeri çırptıktan sonra üzerine tarife göre sıvı yağ, süt, portakal suyu ya da yoğurt ekleyip bir paket de kabartma tozu ekliyoruz. Kek yaparken genel eğilim sıvı ve kuru malzemeleri ayrı ayrı karıştırmaktır. Ancak kendi deneyimlerimize göre kabartma tozu ya da karbonatın sıvılar ile çırpılması gerektiğidir. Böylece kabartma tozu hamura eşit oranda karışıyor ve kekin her yeri aynı oranda kabarıyor. Kabartma tozunu da ekledikten sonra sıra un eklemeye geliyor. Kek tariflerinde un için kesin bir ölçü vermek çoğu zaman zordur. Yumurtanın büyüklüğüne ve kullanılan sıvı malzemeye göre un miktarı değişebilir. Unu kontrollü olarak ve mutlaka eleyerek eklemek gerekir. Böylece unu havalandırmış olup kekin kabarmasını daha kolay hale getiririz. Unu ekledikten sonra mutlaka spatula ya da tahta kaşıkla nazikçe karıştırarak unu hamura yedirmemiz gerekiyor. Bu tekniğe katlama tekniği deniyor. Hamuru alttan alıp yukarı çıkartarak boza kıvamında, akışkan ama çok sıvı olmayan bir kıvam tutturmak gerekiyor. Eğer çırpıcı/mikser ile unu karıştırırsak undaki glüten açığa çıkıp sert bir kek ortaya çıkar. Bu da sık yapılan yanlışlardandır. Kek hamuru çok sıvı olursa kabardıktan sonra sönebilir, çok katı olursa da istediğimiz yumuşaklıkta olmayıp ekmek gibi olabilir. Ancak tekrar belirtmek isteriz ki farklı kek tarifleri farklı yöntemlerle yapılabiliyor. Burada anlatmak istediğimiz klasik kek tarifinin hazırlanışıdır. Yazımızın sonunda örnek bir tarif de vereceğiz. Kek hamurunu hazırladıktan sonra kalıba dökme ve pişirme aşaması geliyor. Kullanacağımız kek kalıbı düz bir tepsi ya da borulu bir kek kalıbı olabilir. Yapışmaz yüzeyli kek kalıbı kullanmak işimizi kolaylaştıracaktır. Kalıbın iç kısmının her yerini katı tereyağı ile güzelce yağlamak gerekir. Böylece kek piştikten sonra kalıptan kolaylıkla çıkacaktır. Kek kalıbının yarısını doldurmak gerekir, aksi takdirde kek kabarıp taşacaktır ve fırınınız mahvolacaktır. Özellikle çok kabaran pandispanya tariflerinde buna dikkat etmek gerekir. Hamuru kalıba döktükten sonra düzelmesi için tezgaha vurmak da yapılan yanlış bir uygulamadır. Böyle yaparsak hamurdaki hava dışarı kaçar ki bu da kekin kabarmasına engel olur. Şimdi pişirme aşamasına geldik. Klasik kekler önceden ısıtılmış 170 derece fansız fırın ayarında pişirilir. Ancak kalıbın şekline ve hamurun miktarına göre 175 ya da 180 derecede pişirilen kekler de vardır. Özellikle son çıkan fırınlarda fanı kapatmak bazen zor olabiliyor. Eğer fanlı olarak 170 derecede keki pişirmeye kalkarsanız aslında 185-190 derecede pişiriyorsunuz demektir. Fan, ısının yükselmesine neden olur. Bu durumda fırını daha düşük ısıya ayarlamak gerekir. Keki yüksek ısıda pişirirseniz dışı yanıp içi çiğ kalacak ve büyük ihtimal çökecektir. Kek pişirirken dikkat edilmesi gereken ikinci konu ise ilk yarım saatten önce fırın kapağının açılmaması gerektiğidir. Eğer bu aşamada fırının kapağını açarsanız fırın ısısı düşer ve istemediğimiz bir sonuçla karşılaşırız. Keki fırına koyduktan ilk 30 dakikadan sonra temiz bir bıçak ya da kürdan batırarak pişip pişmediğini kontrol edebiliriz. Klasik bir kek yaklaşık 40-45 dakikada pişer. Ancak mutfakta her zaman kontrollü olmakta fayda vardır. Bıçağı keke batırdığınızda hamursuz ve temiz bir şekilde çıkıyorsa kek pişmiş demektir. Eğer bıçak hamurlu çıkarsa biraz daha pişirip aynı testi tekrarlamak gerekir. Genelde bu yönteme kürdan testi denir. Kek piştikten sonra fırından çıkarıp kalıpta iken yaklaşık 15 dakika soğumasını beklemek gerekir. Sonrasında keki rahatlıkla kalıbı ters çevirerek kalıptan çıkarabilirsiniz. Varsa ızgara tel üzerinde soğuttuktan sonra dilimleyerek servis edebilirsiniz. Aşağıda verdiğimiz temel kek hamuruna limon kabuğu rendesi, vanilya, ceviz gibi farklı malzemeler ekleyerek kendi tariflerinizi oluşturabilirsiniz. Kek hamuruna malzeme eklerken dikkat edilmesi gereken püf noktaları da vardır. Katı bir malzeme (ceviz, fındık, üzüm vb.) ekleyecekseniz bu malzemelerin üzerine biraz un serpip karıştırınız. Böylece malzemeler kekin dibine çökmeyecektir. Kek hamuruna kakao, keçiboynuzu unu, nişasta gibi un benzeri bir malzeme ekleyecekseniz kullanacağınız un miktarını eklediğiniz malzeme kadar azaltmanız gerekir. Keke toz vanilya eklemek yerine kendi vanilya kokulu toz şekerinizi yapabilirsiniz. Aktarlarda satılan kabuklu vanilya çekirdeklerini kullandıktan sonra, vanilya kabuklarını şeker kavanozuna koyarsanız artık vanilya kokulu şekeriniz olur. Böylece yapay vanilya tozu kullanmamış olursunuz. Ayrıca vanilya tozu yerine vanilya çekirdeği de kullanabilirsiniz. Kekteki yumurta kokusundan rahatsız olursanız limon ya da portakal kabuğu rendesi kullanabilirsiniz. Klasik Kek Hamuru tarifi 3 adet orta boy yumurta 1 su bardağı toz şeker (damak zeinize göre azaltabilir ya da arttırabilirsiniz) 1 çay bardağı ayçiçek yağı 1 çay bardağı süt 1 paket kabartma tozu 2 su bardağı un (kontrollü olarak) Kalıbı yağlamak için 1 tatlı kaşığı katı tereyağı

Güzel Kek Yapmanın Püf Noktaları Yorumları

 • Meryem – 22 Aralık 2017

  Merhaba daha önce bende defalarca kek yapmama ragmen bir türlü tutturamiyordum ya içi hamur kaliyordu ya da üstü yanıyordu. Daha sonra bir şey fark ettim kek kalibim sıradan bişeydi dedim ki düzgün bir kalip alayim ortasi delik olan bi kek kalibi aldim keklerim muhteşem kabarip içi yumusacik oluyor sicaklik kekin her tarafina yayiliyor ustelik yapışmıyor tavsiye ederim.

 • özgege – 26 Ocak 2018

 • elvan – 29 Ocak 2018

  Benim kekim kabamiyor neyapmamlazim

 • Türkan – 08 Şubat 2018

  Keki oiştikten sonra fırında bekletmelimiyiz

 • Leyla – 06 Mart 2018

  Kalipta Kek yaptim ama ici hamur kaliyor

 • Havva – 11 Mart 2018

  Teşekkürler paylaşım lrnz için bugun bende yaptım ama içi hamur oldu ilk isim kek kalıbını değiştirmk olack

 • Şebnem – 12 Mart 2018

  Merhaba, Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Şunu eklemek isterim ayçiçek yağının kekte kullanımı sağlıksızdır. Kızartma yağını kekte kullanmak yanlıştır. Zeytinyağı ya da tereyağı kullanılması gerekir.

 • Evdebörek Yemek Tarifleri – 14 Mart 2018

  Fırın ısısından kek hamurunun yoğunluğuna kadar bir çok etken kekin pişmesinde rol oynuyor. Bu nedenle tarifimize ve püf noktalarına dikkat ederseniz mutlaka güzel kekler yapacaksınız Leyla Hanım. İlginiz için çok teşekkür ederiz.

 • Evdebörek Yemek Tarifleri – 14 Mart 2018

  Yağlar konusunda çok farklı görüşler bulunmaktadır. Genelde biz zeytinyağında kızartma yapmaz iken başka ülkelerde yapılabiliyor. Ayçiçek yağı zeytinyağına göre daha geç yanan bir yağ olduğu için kızartmalarda tercih ediliyor. Zeytinyağı ile de kek denemelerimiz var, tabi ki tercih edilebilir. Maalesef paketlenmiş ürünlerin tümü sağlığımız için tehdit oluşturuyor, doğal ve katkısız ürün bulmak artık çok zor. Doğal tereyağı bulsanız bile tereyağının yapıldığı süt bile artık doğal değil. İlginiz için biz teşekkür ederiz Şebnem Hanım.

 • gamze – 10 Mayıs 2018

  Keklerim lezzetli ve buyuk oluyor fakat kaliptan cikarmakta zorlaniyorum yapisiyor. Ben aycicek yagiyla yagliyorum kalibi ama tereyagiyla yaglamayi da denedigim halde sonuc husran. Neden yapisir kek bukadar?

 • Evdebörek Yemek Tarifleri – 31 Ağustos 2018

  Çok teşekkür ederiz Elif Hanım.

 • fatma – 01 Mart 2019

  Yukarıda vermiş olduğunuz tarife yakın kek yapıyorum,renginin beyaz olmasını istediğim halde sarı oluyor, bu konuda ne yapabilirim. Şimdiden teşekkürler

Yorum Gönder

Ispanaklı Mantarlı Köfte Tarifi, Bu gün sizlerle tadına doyamayacağınız bir lezzet patlaması yaratacak köfte tarifimizi paylaşıyoruz. Evdeborek nefis ve leziz yemek tarifleri olarak sizlere şimdiden afiyet dileriz…

Malzemeler: Köftesi için: 300 gram orta yağlı dana kıyma 1 adet küçük boy kuru soğan 2 dilim bayat ekmek içi 1 adet yumurta 1 çay kaşığı tuz 1 çay kaşığı kekik Yarım çay kaşığı toz kırmızı biber Yarım çay kaşığı kimyon Yarım çay kaşığı karabiber

İç malze…

Devamını oku…

Cevizli limonlu kek deyince akla gelen ilk tarif. Hem pratik hem de tam tutan ölçüleriyle tarif defterinizde ilk sıralarda yer alacak. Malzemeler: 8-10 kişilik 4 adet orta boy yumurta 1 su bardağı toz şeker (daha tatlı sevenler 3 çorba kaşığı daha toz şeker ekleyebilir) 1 çay bardağı ayçiçek yağı Yarım çay bardağı limon suyu (taze sıkılmış) Yarım çay bardağı süt 1 limon kabuğu rendesi

1 paket kabartma t…

Devamını oku…

Источник: https://www.evdeborek.com/guzel-kek-yapmanin-puf-noktalari/1344/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.