En Sık Rastlanan Yaz Hastalıkları

Yaz Mevsiminde Görülen Hastalıklar Nelerdir

En Sık Rastlanan Yaz Hastalıkları

Haber güncelleme tarihi 10.06.2019 11:16

Yaz aylarında havanın sıcaklığı sebebiyle zamanın çoğu dışarıda geçmektedir. Bunun sonucu olarak özellikle yazın görülen bazı rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır.

Bu hastalıkların başında ise güneş çarpması, böcek ısırması ve zehirlenmeler görülmektedir. Ayrıca yaz aylarında terleme ile aşırı sıvı kaybı da oluşmaktadır.

Bunun sonucunda alınacak sıvılara, özellikle de açıkta satılan yiyecek ve içeceklere dikkat etmek gerekmektedir. Bu tür yiyecek ve içecekler başta zehirlenme olmak üzere tifo, yaz ishalleri gibi hastalıklara neden olabilmektedir.

İşte yaz hastalıkları şunlardır;

1. Baş Ağrısı

Günlük hayatta sıklıkla rastlanılan bir durum olan baş ağrısı, yaz aylarında sıcak hava ve nem nedeniyle daha sık görülmektedir. Strese ve yorgunluğa  bağlı baş ağrılarının yanı sıra kronik olan migren ağrıları da görülmektedir. Özellikle yaz aylarında sıcağın etkisiyle artış gösteren baş ağrıları, uzun süre sıcakta kalınmaya devam edildiğinde şiddetlenmektedir.

 Göz yorgunluğu nedeniyle ortaya çıkan baş ağrılarında bir göz doktoruna başvurulmalıdır. Astigmat gibi göz problemleri sık sık baş ağrılarına neden olmaktadır. Ancak migren hastaları yaz aylarında öğle sıcaklarına uzun süre maruz kalmamalı ve kafein içeren içeceklerden uzak durulmalıdır.

Migren krizi geçiren kişi sessiz ve karanlık bir odada dinlenmelidir.

2. Boğulma

Yaz aylarında sık sık yaşanılan bir durum olan boğulma, kan hücrelerine ulaşması gereken ciğerlere su dolması nedeniyle vücut oksijensiz kalmasıyla gerçekleşir.

Dokuların oksijensiz kalmasının yanı sıra nefes alımında yaşanılan zorluk kişiyi ölüme götürebilir. Ciğerlere dolan tuzlu su ciğerlerde ödeme neden olur. Ödem sonucunda kanın koyulaşması ölümcül bir durumdur.

Tatlı suda gerçekleşen boğulmalarda ise kan hücrelerinin aşırı şişerek patlaması söz konusu olabilir.

3. Böcek Isırmaları

Yaz sezonunda en sık görülen durumlardan biri de böcek ısırmalarıdır. Piknik alanlarında, tatil yerlerinde ve köylerde sık sık rastlanılan böcek ısırmaları birçok olumsuzluğuda kimi zaman beraberinde getirmektedir.

 En sık rastlanılan böcek ısırmalarının başında yaban arısı, eşşek arısı, bal arısı ve kene ısırmalarıdır. Böcek sokması durumunda çeşitli reaksiyonlar ve enfeksiyonlar görülebilmektedir. Böcek sokması durumunda bölgenin su ve sabunla yıkanması en hızlı ve kolay tedavi yöntemidir.

Aynı zamanda arı sokmalarında buz tedavisi sıklıkla tercih edilmektedir. Yaz aylarında böcek sokması denilince akla ilk gelen şüphesiz ki sivrisineklerdir. Yaz akşamlarının kabusu olan sivrisinekler genellikle açık renkleri tercih etmektedirler.

Sinek ısırıklarından korunmak için mutlaka dışarı çıkmadan önce sinek kovucu losyon ve spreyler kullanılmalıdır.

4. Güneş Çarpması

Genellikle çocuklarda görülen bir durumdur. Uzun süre güneşin altında vakit geçiren çocuklarda sıklıkla rastlanılmaktadır. Çocukta şiddetli baş ağrısı, bulantı, kusma ve yüksek ateş görülür.

 Bu tip durumlarda çocuk serin bir mekanda tutulmalı ve soğuk duş veya buz torbası ile kompres yapılmalıdır. Çocuğun başına ve kasık bölgelerine buz ile kompres yapmak ateşinin düşmesine yardımcı olur.

Yapılan tüm müdahalelere rağmen ateşinde düşme görülmüyorsa vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Güneş çarpmalarının önüne geçmek adına mutlaka koruyucu krem, şapka ve gözlük kullanımına özen gösterilmelidir.

Yaz sıcaklarında terlemenin etkisiyle yüksek oranda sıvı kaybedilmesi nedeniyle bol sıvı tüketimine özen gösterilmelidir.

5. Enfeksiyonlar

Yazın serinlemek amacıyla girilen havuzların çok hijyenik ve temiz olduğu söylenemez. Gün içerisinde onlarca kişinin kullandığı ve içerisinde çeşitli bakterileri barındıran havuzlara özellikle dikkat edilmelidir.

Havuz suyunda bulunan mikrop ve bakteriler özellikle çocukların hastalanmasına neden oluyor. Hastalık kendini yüksek ateş, bulantı, kusma ve baş ağrısı şeklindeki belirtiler ile gösteriyor. Ilık duş ve buz kompresleri ile ateşin düşmesini sağlayın.

Daha sonra ise mutlaka bir doktor kontrolünden geçirmelisiniz.

6. Gıda Zehirlenmesi

Yaz sıcaklarında çok çabuk bozulan ve hızlı bir şekilde bakteri üreten gıdalar zehirlenmelere yol açıyor. Hijyenik yönden uygun olmayan koşullarda hazırlanan ve pişirilen yemeklerde üreyen bakteri ve mikroplar gıda zehirlenmesine neden oluyor.

Özellikle yaz aylarında dışarıda ve sıcakta kalan yemekler çok çabuk bozularak gıda zehirlenmelerinin başlıca nedenlerini oluşturuyor. Yaz aylarında dışarıda açıkta satılan gıda ürünlerini tercih etmeyiniz.

Hangi koşullarda yapıldığını bilmediğiniz gıdaları tüketmekten kaçınınız. Çoğunlukla hafif seyreden gıda zehirlenmeleri kimi zaman kişinin bağışıklık sistemi ile alakalı olarak ölümcül risk taşıyabiliyor.

Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olanlar, çocuklar ve yaşlılar gıda zehirlenmesine karşı daha duyarlı oluyorlar.

7. Bağırsak Enfeksiyonları

Yaz aylarında zehirlenme ya da bağırsak enfeksiyonlarının çok daha fazla görülmesinin sebebi yiyecek ve içeceklerin temiz olup olmadığı umursanmadan tüketilmesidir. Özellikle suda bulunan mikroplar gözle görülür olmadıkları için genellikle temiz olduğu düşünülerek içilir.

 Ayrıca yazın sıcak havadan dolayı yiyeceklerin bozulma olasılığı daha yüksektir. Bu yüzden açıkta satılan yiyeceklere pişmiş olsa dahi dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle sütlü, mayonezli, et ve kremalı yiyeceklerin bozulma riski daha yüksektir.

Bu yüzden otel ya da tatil köylerinde olsa dahi bu yiyeceklere dikkat etmek gerekmektedir. Bağırsak enfeksiyonlarının en önemli belirtisi ishaldir. Çünkü bağırsaklar yiyecek ve içeceklerden gelen mikropları vücuttan atmaya çalışırlar. İshal durumunda yapılması gerekenler ise kaybedilen sıvının yerine konmasıdır.

Eğer hasta kaybedilen sıvıyı yerine koyamıyorsa kişinin hastaneye başvurması gerekmektedir.

8. Cilt Hastalıkları

Yaz ayların güneşin yarattığı cilt hastalıklarının en başında güneş yanıkları, isilikler gelmektedir. Güneşin olumsuz etkileriyle ortaya çıkan güneş yanıkları özellikle beyaz tenli kişilerde görülmektedir.

 Güneş yanıkları önce deriyi kızartır daha sonra ilerlediğinde içerisinde sıvı dolu kabarcıklar yaratmaktadır. Yanık ilerledikçe derinin alt tabakasındaki sinir uçları etkilenir ve ağrının şiddeti artmaktadır. Bu güneş yanıklarının etkisi yaklaşık 72 saatte ortadan kalkmaktadır.

 İleride cilt lekelerine, cildin erken yaşlanmasına hatta cilt kanserine dahi yol açabilen bu yanıklardan korunmak gerekmektedir. Cilt yanıklarından korunmak için özellikle yüksek faktörlü güneş kremleri kullanılması ve öğle saatlerinde güneş altında uzun süre bulunmamak gerekmektedir.

 Yazın oluşan bir diğer önemli cilt rahatsızlığı ise isiliktir. Aşırı terleme sonucu oluşan isilikler, özellikle kıvrım bölgelerinde meydana gelmektedir. Küçücük sivilceye benzer kızarıklıklar, ilerlediği taktikte çıbana benzeyen sivilcelere dönüşebilmektedir.

Ayrıca bu bölgelerin ıslak ya da nemli kalması sonucu mantar hastalıklarının da oluşma ihtimali söz konusu olabilir. Bu yüzden özellikle kıvrım bölgelerinin, yani parmak arası, koltuk altı, kasık, kadınlarda meme arası ve altını korunması gerekmektedir.

 Ayrıca deniz, havuz ve diğer nedenlerden dolayı ciltte siğil ve mantar enfeksiyonu gibi bazı rahatsızlıklarda görülebilir. Bu yüzden özellikle terlikle gezilmesi ve deniz kenarında kullanılan bütün kıyafetlerin her gün yıkanmasına dikkat etmelisiniz.

Önerilen İçerik; Yaz Mevsiminde Çocuklarda Görülen 7 Hastalık

NeOldu.com / Sosyal Fayda

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

Источник: https://www.neoldu.com/yaz-hastaliklari-nelerdir-4929h.htm

Çocukluk döneminde en sık rastlanan 10 hastalık

En Sık Rastlanan Yaz Hastalıkları

Çocuklarda sık görülen hastalıkların başında, ateşle seyreden rahatsızlıklar, özellikle de üst solunum yolu enfeksiyonları geliyor. Ardından sırayı idrar yolu enfeksiyonları, kusma ve ishalle seyreden akut gastroenterit (mide-bağırsak enfeksiyonları) ve alt solunum yolları enfeksiyonları (zatürree, bronşit) alıyor.

Universal Çamlıca Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Asuman Akça, “Büyüklerde olduğu gibi çocuklarda da pek çok hastalık benzer belirtiler gösterebilir” diyor.

Örneğin üst solunum yollarını tutan nezlede; burun akıntısı, ateş, hapşırık, baş ağrısı ve halsizlik olabilirken; gripte de benzer şikâyetler meydana gelebiliyor.

Ateş en telaşlandıran belirti

Aileleri en çok telaşlandıran belirtinin ateş olduğuna dikkat çeken Dr.

Akça, “Bu sorunun ne zaman başladığı, ateşin kaç derece olduğu, gün içinde en yüksek kaç dereceye çıkıp kaç dereceye kadar indiği, ateş düşünce çocuğun nasıl davrandığı, başlangıçta olmayan bir bulgunun eklenmesi (döküntü, nefes darlığı, kusma, vb.

) hastalığın tanısı ve seyrini değiştirebileceği için çok önemli görülüyor” diye konuşuyor. Çocuklar, özellikle ilk 3 yaş ile anaokulu ya da ilkokula başladıkları 4-9 yaş arasında (özellikle kış aylarında) sık hastalanıyor.

Bu, bağışıklık sistemlerinin henüz mikropları tanıyacak kadar gelişmemesinden kaynaklanıyor. Bağışıklık kazanma süreci, yıllar içinde ve hastalık yapıcı mikroplarla gerçekleştirilen savaş sonucunda gelişiyor. Dr. Asuman Akça, çocukluk döneminde en sık rastlanan 10 hastalığı şu şekilde sıralıyor:

En sık rastlanan hastalıklar

 • Bademcik ve yutağın iltihapları (tonsillofarenjit)
 • Ses tellerinin iltihaplanması (larenjit)
 • Bronşit (büyük çaplı soluk borusu iltihabı)
 • Bronşiolit (küçük çaplı soluk borusu iltihabı)
 • Zatürree (akciğer dokusu iltihabı)
 • Kusma ve ishalle birlikte seyreden akut gastroeneritler
 • İdrar yolları enfeksiyonları (üretrit, sistit, pyelonefrit)

Çocuk hastalıklarında doğru bilinen yanlışlar

 • Ateş hemen düşürülmelidir:

Yanlış! Ülkemizde anneler ateşi elle ölçüp, hemen ateş düşürücü ilaç veriyor. Oysa 39 derecenin altındaki ateşin düşürülmemesi gerekiyor.

 • İshalli çocuk beslenirse kusar:

Yanlış! İshalli çocuk kussa bile az ve sık beslenmelidir. Özellikle anne sütü, su ve yoğurt verilmelidir.

 • Boğazı ağrıyan ve ateşi olan çocuğa hemen antibiyotik başlanmalıdır:

Yanlış! Her ateşli ve boğazı ağrıyan çocuğa antibiyotik verilmez.

 • Astımda kullanılan inhale kortizon çok zararlıdır:

Yanlış! Tersine ‘fıs fıs’ olarak tabir edilen ilaçların kullanılmaması halinde hastalık ilerler ve müzmin bronşit gelişir.

 • “Evde sigara içiyorum ama çocuğumun odasına sigarayla girmiyor, onu sigara içtiğim yere yaklaştırmıyorum” diyerek çocuğu sigaradan korumak:

Yanlış! Ev içinde içilen sigara dumanı çocuğa dokunur. Sigara kokusu sinmiş kıyafetler bile çocukların solunum yollarını yorar.

Sık görülen hastalıklarla mücadele yolları

Nezle: Nezle, soğuk algınlığı tablosu yaratabilen 200’e yakın virüs tarafından meydana geliyor. Burun tıkanıklığı, sulu burun akıntısı, iştah kaybı, halsizlik, hafif ateş, hapşırık, hafif öksürük, bazen de boğazda yanmayla seyrediyor. Genellikle 7-10 günde geçiyor.

Ateş belirginse; ateş düşürücü ilaçlar (Parasetamol, Ibuprofen), yatak istirahati, sıvı desteği (taze sıkılmış meye suyu, bitki çayları) ve gerekliyse öksürük şurupları yeterli oluyor. Burun tıkalıysa burun açıcı damla veya sprey uygulanıyor.

4 yaş altında, anti-gribal ve antibiyotik önerilmiyor.

Bademcik ve yutak iltihapları: Virüs veya bakterilerle meydana geliyor. Yutma zorluğu, boğaz ağrısı ve ateş gibi bulgular oluşuyor. Etken Beta olarak bilinen bakteriyse belirtiler ağır seyrediyor.

Bazen virüs-bakteri ayrımı muayeneyle yapılamadığı için, doktor hızlı test veya boğaz kültürü almak zorunda kalıyor. Hızlı testin pozitif bulunması, etkenin Beta olduğunu gösterdiği için, boğaz kültürü alınmıyor. Hızlı test negatifse boğaz kültürü alınıp tedaviye kültür sonucuna göre başlanıyor.

İlk seçilecek ilacın penisilin içeren antibiyotik şurup veya iğne olması gerekiyor.

Sinüzit: Sık geçirilen viral üst solunum yolu enfeksiyonları, alerjik tıkanıklıklar, reflü hastalığı, burnun yapı bozuklukları ve bağışıklık sisteminin bazı hastalıkları; sinüzite zemin hazırlıyor.

Hastalık; baş ağrısı, burun tıkanıklığı, 10 günden uzun süren yeşil burun akıntısı, öksürük (özellikle gece öksürüğü), geri akıntı nedeniyle sürekli boğaz temizleme hali, ağız kokusu, kırgınlık, ateş gibi bulgular gösteriyor.

Uygun antibiyotik ve burun açıklığının sağlanmasıyla tedavi ediliyor.

Kulak iltihapları: Genellikle bir üst solunum yolu enfeksiyonu sırasında gelişiyor ya da östaki kanalı denilen burun-yutak bileşkesini orta kulağa bağlayan kanal ağzının tıkanması sonucu bu kanalın fonksiyon yapamamasından kaynaklanıyor.

Geniz bademciğinin büyümesi, alerji, reflü gibi nedenler burada da geçerli oluyor. En belirgin bulguların; kulak ağrısı, ateş, bazen hafif işitme kaybı, küçük bebeklerdeyse ağlama, huzursuzluk ve kusma olduğu belirtiliyor. Akut orta kulak enfeksiyonu olarak adlandırılan bu sorun, antibiyotiklerle tedavi ediliyor.

Gereken vakalara ağrı kesici, burun veya kulak damlası öneriliyor.

Источник: https://hthayat.haberturk.com/anne-baba/cocuk-sagligi/haber/1002671-cocukluk-doneminde-en-sik-rastlanan-10-hastalik

Hamilelik sonrası, yenidoğan döneminde, annelerin sıklıkla görülen bir çok basit hastalığa karşı bilinçli olması gerekir. Eğer bu yenidoğan hastalıklarına zamanında müdahale edildiği takdirde çokta sorun olmayacaktır. Bu yazımızda yenidoğan bebeğin başına gelecek hastalıklar ile nasıl baş edilebileceğini anlatacağız.

 Yenidoğan hastalıkları nelerdir? Yenidoğan döneminde rastlanan en sık hastalıklar nelerdir? Konak nedir? Konak hastalığı nasıl tedavi edilir? Pamukçuk nedir? Pamukçuk hastalığı nasıl tedavi edilir? Bilirubin nedir? Sarılık neden oluşur? Sarılık hastalığı nasıl tedavi edilir? Bebeklerde ishal ve kabızlık neden olur? İshal ve kabızlık nasıl tedavi edilir? sorularının cevabını bulabileceksiniz.

Yenidoğan döneminde yada bebeklik döneminde rastlanılan konak, pamukçuk, sarılık, ishal ve kabızlık gibi basit sorunlar zamanında önlem alınması durumunda bebeğin ilerleyen dönemlerdeki yaşamını etkilemeyecektir. Bu yüzden her yeni anne yada anne adayının bebeklerin başına gelebilecek bu hastalıkları bilmeli ve acil durumda neler yapılır bilmesi gerekir.

Yeni annelerimize yardımcı olmak üzere, bebek hastalıkları konusunu uzman bilgilerle kısa ve açıklayıcı bilgilerle özetlemeye çalışacağız.

1. Konak

Bebeklerde seboreik dermatitin en sık görülen şeklidir. Bebeğin kafa derisinde sarımsı, kabuklu ve bazen de kızarıklığa neden olan bir tabaka oluşur.

Kafa derisi, dış kulak, göz kapağı ve kaşın etrafında, cildin kıvrım yerlerinde görülür. Nedeni tam olarak bilinmez ancak, anneden bebeğe geçen androjenler suçlanır.

Bu androjenlerin bebeğin yağ bezlerini uyardığı ve bu bezlerden salgılanan salgıların sebep olduğu düşünülür.

Yağ bağımlı bir mantar olan Malassezia da etken olarak görülmektedir. Sıklıkla doğum sonrası, 3 hafta ile 3 ay arasında görülür. Sık rastlanan bir sorun olup, bir aydan küçük 10 bebekten birinde görülür.

Bebeğin genel durumu iyidir. Beslenmesi ve uykusu etkilenmez. Kaşıntı görülse bile çok hafiftir. Sıklıkla tedavi gerektirmez ve haftalar içinde düzelir.

Yenidoğan döneminde rastlanan en sık hastalıklar içinde sınıflanan Konak hastalığı dikkat edilirse tedavisi de kolaydır.

Tedavide lezyonun üzerine, geceden zeytinyağı veya bebe yağı gibi yumuşatıcı yağlar sürülüp, sabahında yumuşak bir fırça ile kabuklar yerinden kaldırılarak temizlik yapılabilir.

İnatçı vakalarda en zayıf kortizonlu kremler veya %2’lik ketokonazol içeren krem veya şampuanlar kullanılır.

Yenidoğan döneminde rastlanan en sık hastalıklar nelerdir? | Konak hastalığı hemen hemen her bebekte görülebilir

2. Pamukçuk

Bebeğin ağzında ve boğazında görülebilecek süte benzer kalıntılarla kendisini gösteren bir enfeksiyondur. Sebep olan ajan kandida adı verilen bir mantar türüdür ve bu mantar aynı zamanda bebeklerde pişiğe de yol açabilir.

Mama ile beslenen bebeklerde, anne sütü ile beslenen bebeklere göre çok daha sık görülür. Antibiyotik kullanımı da görülme riskini artırır. Çoğunlukla sorun yaratmaz, ancak bazı bebeklerde ciddi beslenme problemleri görülebilir.

Bebekten anneye bulaşırsa tedaviye dirençli seyredebilir. Bu nedenle mutlaka anne memesi de kontrol edilmeli ve gerekirse anneye de tedavi verilmelidir.

Anne sütünün içinde koruyucu maddeler olduğundan özellikle meme başında çatlak olan annelere, her emzirmeden sonra memenin tüm kahverengi kısmına annenin kendi sütünden sürülmesi önerilir.

Yenidoğan döneminde rastlanan en sık hastalıklar içinde sınıflanan pamukçuk hastalığında hem bebek hem de anne tedavisi dikkatli olmalıdır.

Pamukçuk tedavisinde bebeğin ağzına damlatılabilen mantara karşı etkili damlalar kullanılır.

Bilgi deposunu gelgez: Anne sütünün içinde neler var? Neden Anne sütü eşsiz?

Yenidoğan döneminde rastlanan en sık hastalıklar nelerdir? | Pamukçuk kolay tedavi edilebilen bir bebek hastalığıdır

3. Sarılık

Kırmızı kan hücrelerinin yıkılması sonucu oluşan bilirubin olarak adlandırılan maddenin düzeyi bebeğin kanında yükseldiğinde ciltte sarılık görülür.

Karaciğer kanı bilirubinden temizler ve barsaklardan atılmasını sağlar. Yenidoğan sarılığı bebeklerin çoğunda görülür ve sıklıkla zararsız olup tedavi gerektirmez.

Genellikle yaşamın 3 ya da 4. gününde görülür ve bir hafta içinde kendiliğinden geçer. Ancak zamanında müdahale edilmezse bebekte ciddi beyin hasarına yol açabilir.

Bu nedenle sarılık saptanan hiç bir bebeğe bu yenidoğan sarılığıdır, tetkike gerek yoktur yaklaşımı yapılamaz.

Özellikle doğum sonrası hastaneden erken taburcu edilen bebeklerin ebeveynleri sarılık yönünden uyarılmalı, mutlaka 48 saat içinde tekrar kontrole çağırılmalı ve kontrolde bebeğin kilosu ile birlikte sarılığı değerlendirilmelidir.

Bilirubin düzeyine ciltten ölçüm yapabilen özel cihazlar ile veya direkt kanda bakılabilir. Ciltten ölçüm sonucunda bilirubin düzeyi yüksek ise mutlaka kandan ölçüm tekrarlanmalıdır.

Yenidoğan döneminde rastlanan en sık hastalıklar içinde sınıflanan sarılık erken dönemde yani geçiktirmeden tedavi edilmelidir.

Erken dönemdesarılığı fark edilen ve etkin fototerapi başlanan bebeklere, yan etkileri çok daha fazla bir işlem olan kan değişimi uygulanması riski de azalır.

Yenidoğan döneminde rastlanan en sık hastalıklar nelerdir? | İshal ve kabızlık yenidoğan bebeklerde en sık rastlanan hastalıklardan biridir

4. İshal ve kabızlık

Yenidoğan döneminde rastlananen sık hastalıklar içinde sınıflanan birbirinin zıttı olan İshak ve Kabızlık tüm çocukluk döneminde görülebilir.

Bebeklerde ishal ve kabızlık tanısını koyabilmek için normal dışkılama şeklini bilmek gerekir.

Yenidoğan bebeklerin ilk günlerinde koyu yeşil – siyah yapışkan olan dışkıları, 3-4 gün içinde sarı sulu dışkılamaya döner. Anne sütü alan bebeklerde dışkılama sıklığı günde 7-8 kereden haftada bire kadar değişebilir.

Çok sulu, yeşil, köpüklü veya pis kokulu dışkılama veya dışkının içinde sümüksü maddeler veya kan olması durumunda kaka tahlili yaptırmak ve beslenme şeklini gözden geçirmek gerekir.

Anne sütünün ilk kısmı karbonhidrattan, son kısmı ise yağdan zengindir.

Emzirme sırasında bebek bir memeyi bitirmeden ikinci memeden emzirilirse sütün karbonhidrattan zengin kısmını alır. Alınan fazla karbonhidrat veya süt şekeri olan laktoza karşı intolerans bebekte yeşil, köpüklü dışkılamaya yol açabilir.

Bebekte süt proteinine karşı alerji varsa kanlı dışkılama görülebilir. Bu durumda annenin diyetinden tüm süt ürünlerini çıkarmak gerekir.

Mikrobik ishal de bu dönemde görülebilir. Bu durumda ise mümkün olduğunca anne sütü ile beslenmeye devam edip, bebeğin yeteri kadar sıvı alması sağlanmalıdır.

Doktora danışmadan herhangi bir ilaç verilmemelidir.

Bebek yeteri kadar beslenemez, ağzı kuru ve az idrar yaparsa bir sağlık kuruluşuna gitmek gerekir.

Kabızlık dışkı sayısında azalma, sert, zor ve ağrılı dışkılama olarak tanımlanır.

Kabız olduğu düşünülen bebekte hikayede ilk dışkının ilk 48 saatten sonra çıkması, ateş veya kusmanın eşlik etmesi, popo da bir yara veya fissür olmaksızın rektal kanama olması veya bebeğin karnında aşırı şişlik ve sertlik olması ciddi bir hastalığın bulgusu olabilir.

Böyle bir durumda bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.

Yenidoğan döneminde rastlanan en sık hastalıklar nelerdir? | Anne sütü en az 6 ay verilmeli olduğunu tüm anneler unutmamalı

Kaynaklar ve Dış Bağlantılar

 1. Prof. Dr. Tuğba Gürsoy | Koç Üniversitesi Hastanesi-Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Yenidoğan Ünitesi Uzmanı

Источник: https://www.gelgez.net/yenidogan-doneminde-rastlanan-en-sik-hastaliklar/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.