En Sık Yapılan İlk Yardım Hataları!

içerik

İlk yardımın sağlanmasında en sık görülen hatalar

En Sık Yapılan İlk Yardım Hataları!

9 Eylül ilkyardım Günü, MedAboutMe hata genellikle işlenen gönüllüler söylüyor.

“Zarar vermeyin!”

Bu, ilk dahil olmak üzere herhangi bir tıbbi bakımın temel ilkelerinden biridir. İlk yardım gelinceye kadar, mümkün olduğu kadar ustaca, kurban veya hasta bir kişinin yanında bulunan insanlar.

Bunu yapmak için ve genellikle ilk yardımın en basit yöntemlerini öğretin – OBZH derslerinde okulda, sivil savunma veya işe alımda güvenlik eğitimi hakkında eğitim sırasında.

“Hepimiz bir gün bir gün biraz öğrendik ve bir şekilde”, yardım sağlama becerileri de dahil. Ancak günlük hayatta gerekli olmayan sadece bazı “bilgi”, silinmesi, unutulması ve çarpıtılması özelliğine sahiptir.

Bu normal bir olgudur – bu yüzden hafıza düzenlenmiştir.

kanama, demiryolu kırığı, dolaylı kalp masajı ve suni solunum durumunda bir turnike: ani bir şeyin tüm bu acil ve etkili adımlar gerektirir gerçekleştiğinde, bütün zamanlar pulları kaotik bir dizi şeklinde bellekten çıkarılan bilgi aldı.Evet, kramplarla başka şeyler yaparlar. Ve yanıklarla, yağlamak için bir şeye ihtiyacın var, ya da tam tersi …

Bilgiyi yenilemek için bugün en uygun gün. Ve onlar kullanışlı gelmedi, ama her durumda herhangi bir zarar vermez yerine ilk yardım acil bir durumda amacıyla olacak olsa bile.

Çok fazla yapma

omurgayı veya ciddi hasar durumunda, örneğin – kaç kişinin nedeniyle onlar uzman gelmeden önce kaza geçirmiş … Yanlış bir hareket kurban onarılamaz zararlar verebilir hangi yaralanmalar vardır olduğu yere bırakılmış değil gerçeğine engelli hale bilsen kırıkları. Ancak pek çok ciddiyetle gerekli “rahat” koymak, buruşmuş trafik kazasında dışına kurban çekmeye düşünün. Veya yükseklikten düşen “rahat” ı çeviriniz.

Doktorlar ve gerçekten soran kurtarma ekipleri: hayatının kesinlikle gerekli ve acil bir tehdit olmadıkça kurban hareket etmez. Yangında suya düşüp değil etmezse daha iyi olur yükseklikten Fallen, dokunmak değil. makine alev veya lavaboya aşağı düşebilir eğer Kaza kurbanı kurtarma beklemeden araçtan çıkarıldı, ancak.

Mümkün ve gereklidir: Kanamayı dikkatli bir şekilde durdurun ve mağdurun yakınında olun, uzmanların gelişinden önce ona moral destek sağlayın, eğer söz konusuysa, onu konuşun, rahatlatın ve cesaretlendirin.

Rahatsız etmeyin

Alaycı açıklık için özür dilerim, ama bir ceset her zaman iki veya daha fazladır. Bu nedenle, aşağıdakileri dikkatlice hatırlamak çok önemlidir: yardım için acele etmeden önce, kimin yardım edeceği konusunda teh derecesini değerlendirmek gerekir. Aksi halde, kurbanların sayısı sadece artacak ve uzmanları aramak için kimse olmayacak.

Olayın şahidi olmak ya da kurbanı bulmak, önce kurtarıcıları ve doktorları aramanız gerekiyor. Ardından durumu ve yeteneklerini değerlendirin. Ve sadece o zaman kurtarma için acele et, etkili bir şekilde yapmaya ve yukarıda açıklanan ilkeyi izlemeye çalışarak – “Zarar verme”.

Örneğin, elektrik çarpması kurbanını fark ettikten sonra, önce, kendinizin altında kalmamaya dikkat etmelisiniz: anahtarı kapatınız, elektrik iletmeyen bir cisimle, çıplak telle bir kenara atınız.

Eğer bir kişi bir köprünün suyun içine düşerse, dalışta spor ustası olsanız bile onun peşinden koşmayın.Derinliği ve suyun altında ne olduğunu bilmiyorsunuz, yani ikinci kurban olabilirsiniz.

Gözünüzdeki bir kişi buzdan düşerse, yardımına koşmak da mantıksızdır: eğer buz bir kişi, iki veya daha fazla kişiye dayanamazsa, kesinlikle hayatta kalmayacaktır.

Bu nedenle kırılgan buz üzerindeki destek alanını arttırmak için doğaçlama malzemelerin kullanılması koşturmak değil, sürmek daha iyidir. Ve birisinin riskten korunması istenebilir.

Sadece ilk önce kurtarma servisini aramayı unutma, böylece herkesi mümkün olan en kısa sürede çıkarmaya gelebilirler.

Dislokasyon veya kırık için ilk yardım

Sizinle taşınabilir bir X-ray makineniz yoksa, mağdurun ne tür ve şiddetli yaralanma olduğunu tam olarak bilemezsiniz. Bu nedenle, dislokasyonu bağımsız olarak yönlendirmeye çalışmamalı: bu hiç bir şekilde dislokasyon olmayabilir. Kolaylaştırıcının görevi, uzuvu hareketsiz kılmak ve kurbanın bir X-ışını ve travmatoloji uzmanının olduğu yere gitmesine yardım etmektir.

Ve bir adamın bir uzvunu kırdığı şüphesi varsa, shtaketini en yakın çitin tam boyuna bağlamak için bir bahane değildir. Çakışan lastikler genel olarak çok tartışmalı bir konudur.

Bir amatör sadece durumu kötüleştirebilir ve kırık bir kolu veya bacağını düzeltmeye ve bir çubuk veya tahtaya tutturmaya çalıştığında gereksiz acıya neden olabilir.Bir kırığın hareketsizleştirilmesinin en iyi yolu, kırılmış bir uzuvun vücuda olduğu pozisyonda pribintovatlanmasıdır. Bacak başka bir bacağa pribintovat olabilir.

Geri kalanlar, ambulansın bir ambulans veya gönüllü asistan tarafından teslim edileceği acil serviste veya hastanede doktorlar tarafından yapılacaktır.

Kanama ile yardım

Bu, yardım etmeye çalışırken birçok hata yapıldığı başka bir durumdur. Turnike, yanlış yere, çok sıkı veya çok uzun süre ihtiyaç duyulmadığında uygulanır. Sonuç, normal dolaşımdan mahrum bırakılmış bir uzvun kaybı için bile çok uzun olabilir.

Doktorlar, yaranın sıkı bir şekilde sarılması veya tamponlanmasıyla sınırlı kalmasını önerir. Aşırı durumlarda, eklemdeki eklemi yaranın üzerinde bükebilirsiniz.

Kan, büyük bir atardamarın zarar görmesi nedeniyle delinirse, turnike aramak için zaman kaybetmemek, sadece parmaklarınızla kanamayı sıkmak ve bir ambulans beklemek daha iyidir.

Bir şey daha var. Orta derecede kanamayla, bandajları değiştirmek değil, diğerinin üzerine koymak daha iyidir. Bu, doktorların kan kaybı miktarını objektif olarak tahmin etmelerine yardımcı olacaktır.

Burundan kanarsanız, başınızı geriye atmanız gerekmez, kanı durdurmaz, sadece nazofarenksin içinden mideye akmasını sağlayın. Pamuk yün veya bez tamponlarını burun deliklerine sokmanız ve başın hafifçe eğim yapması tavsiye edilir. Tamponlar hidrojen peroksit ile nemlendirilebilir.

Zehirlenme ile yardım

Yapılması gereken ilk şeyin mide yıkaması, mağdurun soda / manganez / tuz çözeltisi ile sulanması ve kusmaya yol açması olduğuna inanılmaktadır.

Bu bir hatadır! Eğer midenizi yıkarsanız, sadece büyük miktarlarda ılık suyu temizleyin.

zehirlenme nedeni, örneğin, asetik asit ya da herhangi bir alkali olarak aşındırıcılar başladı eğer, bu genel olarak, mide ve yemek borusu ayrıca astar zarar vermemek için, kusma neden olamaz.

Epileptik nöbet ile yardım

Lütfen hastanın ağzına herhangi bir nesne koymayın “dilini ağzından çıkarmaması için”. En kötü durumda ısırmayın – biraz ucu ısırır, öldürücü değildir ve hızlıca geçer. Ancak dişler arasında bir kaşık, bir tutamak, bir çubuk veya başka bir nesne varsa, bir kişinin dişlerini kırabilirsin. Ve eğer nesne parçalanırsa, hasta yine de kalıntılarla boğuşabilir.

El ve ayak tutmanıza gerek yoktur.Saldırı sırasında epileptik hasta için en iyi yardım, yavaşça yere yatmak ve başını hafifçe tutmaya çalışmaktır. Ve sonra, kramplar durduğunda, hastayı yanına çevirin ve kendine gelene kadar onunla kal.

Dolaylı kalp masajı ve suni solunum

Suni teneffüs ve dolaylı kalp masajına geçmeden önce aşağıdakileri yapmalısınız:

Hala kaburgalarının kırılmadığından ve kalbin iyileştiği zaman, parçaların akciğerleri ve diğer iç organları delmediğinden emin olmak iyi olur.

Kalbi durdurduğunuzda, göğsünüze güçlü bir darbe ile “almayı” denemenize gerek yoktur. Filmlerde bile sadece çok fazla medico-heroic deneyimi olan karakterler için çalışıyor. Pratikte, sadece nerede vurulacağını ve hangi kuvvetle olduğunu bilen ve başka yöntemleri olmayan doktorlar için çalışır.

Yanıklar için ilk yardım

Bu, tüm acil doktorların baş ağrılarından – insanların yanıklarla yaptıkları şey. Ne kadar çok kez söylenir, katı tıp dili ve basit Rusça, bazen yanıklarla yapılamayan müstehcen sözcüklerle bile – hala yapar. Çünkü “her zaman yaptılar”, “İnternette oku”, “büyükannem tavsiye etti”, “Bir yerlerde duydum”.

Yani yine.

Yaradaki yabancı cisimler

Bıçağın vücutta ne kadar korkunç göründüğü önemli değil, kanama ve ondan ölüm daha da kötü olacak. Vücut dokularına derinlemesine gömülü olan herhangi bir şeyi çıkarmaya çalışmayın. Ambulans doktorları bile, kurbanı ameliyathaneye teslim etmeden bunu yapmazlar.

Kendinizi temizleyebileceğiniz maksimum şey – parmağından bir parça, sığ bir şekilde çekilmiş bir çivi veya küçük bir cam parçası. Geri kalanları doktorlara bırak.

Bir kişi boğulmuşsa

Bu durumda asistanların çoğu ne yapacak? Doğru, vurup arkaya alkışlamak. Ve bu kategorik olarak yanlış. Neden?

Uzun ve dar bir tüpünüz olduğunu hayal edin. Örneğin, drenaj, evin çatısından toprağa. Tüpün çapına göre karşılaştırılabilir ve sıkışıp kalabilen bir nesneyi atın. Ve sonra duvarları çalıyor. Sıkışan bir nesnenin üst uçtan çıkma ihtimali olduğunu düşünüyor musunuz?

Burada ve solunum yolları ile. Eğer arkaya vurursanız, o yabancı cisme tamamen yapışmış olabilirsiniz, ya da akciğerlere ulaşacaktır. Ve bu çok kötü sonuçlara neden olabilir.

Bu nedenle, okşar yerine, kurbanı öne doğru eğerek keskin bir nefes almasına yardımcı oluyoruz.Ekshalasyon anında güneş pleksusuna basıp ellerini arkasından sararak ona yardım edebilirsin.

Alkol yasaklandı!

Asla, herhangi bir yaralanma ve koşul altında, kurbanı alkolle vermeyin. Ve sadece onunla çok fazla ilaç uyumlu olmadığı için. Alkolün etkisi altında ağrı duyarlılığı değişir ve akıl yeteneği azalır. Kurban, ortaya çıkan sakatlığı daha hafif tedavi edebilir, riski hafife alabilir, daha fazla hareket edebilir ve genellikle doktorların onu kurtarmasını önleyebilir.

İsterseniz, iyileşme sonrasında içecek zamanınız olur.

Christopher Holstage, Acil Tıp, toksikolog, Virginia, ABD

Kurbanlara ilk yardım, çoğu zaman yanlış olduğu ortaya çıkıyor, “İyi Samaritan” yasası ABD'de bile geçiyordu.

Bu yasa gereğince, suistimallerden ve hatalardan ilk yardım alan mağdur, gönüllü bir asistanın neden olduğu tazminat talepleri için mahkemeye başvuramaz.

Yasanın kabul edilmesinden önce, bu gibi birçok vaka vardı. Ve benzer davalar, komşusuna yardım etme isteğini çok olumsuz etkiledi.

Tabi ki yardım etmek gerekiyor.Ama bunu doğru yapmalısın.

Örneğin, halen insanların ısırık yerinde deriyi kesme denemek ve zehir vücuda var emmek yılan ısırığı var.

Bu değerli zaman kaybedildiğinde yara enfekte alabilirsiniz, ama çok derin kesik kan damarlarını ve hatta tendonları zarar verebilir.

Ve bütün bunlar, yalnızca yerine bir enjeksiyon protivozmeinoy serum için hastaneye kurban getirmek için mümkün olduğunca çabuk temiz bir bezle lokma gizlemek için.

Genellikle hata yaparlar ve donma ile yardım etmeye çalışırken. İnsanlar uzuv, burun ve kulaklar dondu ve beyaz dönerse onlar çok eziyet olabilir ve sıcak suya batırmayın gerektiğini düşünüyorum. Bu bir hatadır. Sıcak su kullanmak gibi bir şeyleri ovmak zorunda değilsiniz. Su serin veya biraz sıcak olmalıdır. Bu, dokuları zarar vermeden aşamalı olarak nasıl ısıtmanızdır.

Источник: https://tr.medinanews.info/ilk-yardimin-saglanmasinda-en-sik-gorulen-hatalar/

İlk yardım nedir, nasıl yapılır ?

En Sık Yapılan İlk Yardım Hataları!
Dr.

Aydın Yılmaz 2017-02-13T17:27:47+0300 2016-10-28T10:05:50+0300

Aniden hastalık veya kaza durumlarına karşı kişi ya da kişilere sağlık görevlileri gelene kadar ilaçsız yapılan ilk müdahale ilk yardım adını alır. Olay yerinde çevrenizdeki imkanlardan yararlanarak hiçbir ilaç kullanmadan hasta veya yaralının sağlık durumunun kötüye gitmesini engelleyeceğiniz her türlü müdahale ilk yardım kapsamında olacaktır.

İlk yardım neden önemlidir ?

Hastalık, kaza ve daha günlük hayatta pek çok öngörülemeyen problemlere karşı olay anında sağlık görevlileri gelene kadar hasta veya kazazedenin ilk müdahalesi ilk yardım konusunda bilinçli kişilerce yapılması gerekir.

Yaşamsal faaliyetlerin sürdürülebilmesi adına özellikle bazı durumlarda ilk 5 dakika içerisinde yapılması gereken müdahale hayati önem taşıyabilmektedir.

Hata ya da kazazedenin durumun kötüye gitmesini önleyen ilaçsız ilk yardım müdahalesi sağlık durumunun daha büyük problemlere yol açmadan iyileşme sürecine de katkı sağladığı söylenebilir. İlk yardımın önemi kadar toplumun ilk yardım konusunda bilgili ve bilinçli olması tüm olumsuzlukları geride bırakabilir.

Zaman mekan gözetmeden öngöremeyeceğiniz kaza, hastalık ve çeşitli problemlere karşı tedbir olarak öğrenmeniz gereken ilk yardım yeri geldiğinde bir hayatın kurutulmasını sağlayabilecektir.

İlk yardımın kazazedeye faydaları nelerdir ?

Özellikle trafik kazalarına şahit olduğunuzda olası her türlü tehlere karşı kazazedenin araçtan çıkarılarak uygun bir yerde sağlık görevlilerinin gelmesinin beklenmesi kazazedenin durumunun kötüye gitmesine neden olabilecektir. Böyle durumlarda acil taşıma tekniklerinin ilk yardım bilgisi dahilinde bilinçli olarak gerçekleştirilmesi sağlık problemlerinin kaza anında kalıcı hasarlara yol açmasını engelleyecektir.

İlk yardım bilgisine sahip kişi de olmak üzere kazazedenin de can güvenliği konusunda gereken tüm tedbirlerin alınması gereken ilk yardım sırasında kazazedeyi sakinleştirmek ve çevrenin çok daha güvenilir hale gelmesini sağlamak da kazazedeye olay yerinde büyük fayda sağlayacak. Olası şok, kanama, yaralanma, burkulma, iç kanama riskleri ve çok daha fazlası hakkında olay yerine sağlık ekipleri gelene kadar kazazedeye uygulayacağınız ilk müdahale hayati fonksiyonların sürdürülebilmesi ve kazazedenin durumun kötüye gitmesi önlenebilecektir.

Dikkat ! Özellikle ilk 5 dakika içerisinde müdahalede bulunulması gereken durumlara karşı hayati önem taşıyan ilk yardım kazazedenin hayatının kurtulmasına ya da kazanın kişi üzerinde kalıcı hasarlar bırakmasına engel olabilecektir.

İlk yardımı kimler öğrenmelidir ?

Genç yaşlı demeden yaşamın her anında karşılaşabileceğiniz hastalık veya kaza gibi durumlarda ilk yardım bilincinin tüm toplum tarafından kazanılması gerekir. Hiçbir yaş sınırı ve cinsiyet farkı gözetilmeden eğitiminin mutlaka alınması gereken ilk yardım günlük hayatta da karşılaşacağınız durum ve olaylara karşı yaşam kalitenizi yükseltmenize imkan tanıyacak.

Yaşamınızı çok daha bilinçli ve karşılaşabileceğiniz durumlara karşı tedbirli geçireceğiniz ilk yardım bilgisi 7’den 70’e herkesin öğrenmesi gereken eğitimlerden biridir.

Gerek iş yaşamında gerekse sosyal yaşantınızda karşılaşmanız muhtemel ve ön göremediğiniz her türlü durum ve olay karşısında nasıl davranacağınızı bilerek yapmanız gerekenleri eksiksiz bir biçimde uygulayabilirsiniz.

Kendinize olduğu kadar çevrenize de faydalı olacağınız ilk yardım bilgisi herkes tarafından mutlaka öğrenilmesi gerekir.

İlk yardım nasıl yapılır ?

İlk yardımın temel uygulamalarından günlük hayatta faydanıza olacak bilgilerine kadar geniş kapsamlı ilk yardım bilgisi ile hangi durum karşısında nasıl bir müdahalede bulunacağınız da değişkenlik arz edecektir.

Trafik kazası, iş kazası, ev kazaları, doğal afetler, terör olayları, yaralanma ve çeşitli hastalıklara karşı nasıl müdahalede bulunulması gerektiğini ayrı ayrı bilginize sunarak olay anında hangi yöntemden faydalanacağınıza kısa sürede karar vermenizle doğru ve etkili sonuçlar almanıza imkan tanıyacak.

Temel ilk yardım uygulamalarının yanında günlü hayatta da ön göremeyeceğiniz böcek sokmaları, kanama, düşme, burkulma, yüksek ateş, boğulma ve buna benzer durumlar için ilk yardım nasıl yapılır bilinmesi gerekir.

Kişinin ihtiyaç duyduğu ilk yardımın doğru ve etkili bir biçimde tekniğine uygun olarak hasta veya kazazedeye uygulanması hayati önemin yanında hafif durum ve olaylara karşısında iyileşme sürecinin kısalmasına katkı sağlamaktadır.
Dikkat ! İlk yardım konusunda bilgi sahibi olmadan çevrenizde bile olmuş olsa müdahalede bulunmamanız kazazede veya hastanın faydasına olacaktır.

Doğru bilinen yanlışlarla kişinin hayatını tehye düşüreceğinizin bilinciyle ilk yardım eğitimi bilgisine sahip olmadan ilk yardımcı görevi üstlenmemeniz gerekir.

İlaçsız olarak uygulanacak tedavi yöntemlerinde çevresel koşulların el verdiği ölçüde farklı durumlara karşı çeşitli ilk yardım uygulamaları tekniklerine uygun olarak ve bilinçli bir şekilde yapılması gerekecektir.

İlk yardım hangi amaçlarla yapılır ?

İlk yardımın temel olarak 3 amacı bulunmaktadır. Karşılaşmanız muhtemel her türlü kaza veya hastalık durumlarına karşı öncelikle hasta veya kazazedenin ilk yardım bilginiz dahilinde yaşamsal fonksiyonların sürdürülmesinin sağlanması gerekir. Solunum yolunun açılması da denebilecek bu husus en temel amaçlar arasında yerini alır.

İlk yardımın amaçları arasında bulunan hasta ya da yaralının durumunun kötüleşmesini engellemek için de yapılacak müdahale ilk yardımın amaçları arasında bulunmaktadır. Bu bağlamda özelikle solumun düzeltilmesi ve sağlık görevlilerinin gelinceye kadar yapılan müdahalenin devam ettirilmesi önem arz edecektir.

Ayrıca hasta ya da yaralıda iyileşme sürecini kolaylaştırmak adına da doğru ve bilinçli yaklaşımla ilk yardım uygulama kişi üzerinde fazla hasara yol açmadan iyileşme süresinin kısalmasına yardımcı olacaktır.

İyileşme süreci için özellikle hasta ya da yaralının dolaşım etkinliğini sağlayabilmesine katkıda bulunmak iyileşme sürecinin bir parçası olarak bu sürecin çok daha kısa sürede tamamlanmasına yardımcı olur.

İlk yardımın günlük hayattaki faydaları nelerdir ?

Yalnızca hastalık, doğal afetler veya kaza durumlarına karşı değil günlük hayatta da ön göremediğiniz küçük kaza veya hastalık gibi problemlere karşı iyileşme sürecinin çok daha kısa sürmesini sağlayabilirsiniz.

İlk yardım eğitimi bilgisiyle gülük hayatınızı karşılaşmanız muhtemel olarak yara karşı öngörüde karşılayabileceğiniz durumlar için de tedbir almanızı sağlayabilecektir.

Burkulma, düşme, yaralanma, kanama, yüksek ateş, donma, boğulma, zehirlenme ve buna benzer durumlar karşısında paniklemeden bilinçli bir şekilde doğru ilk yardım teknikleri kullanarak sürecin çok daha kolay atlatılmasını sağlayabilirsiniz.

Çevrenizde kulaktan dolma doğru bilinen yanlışları yapmadan gerek kendiniz için gerekse çevrenizdeki kişiler için bilgilerinizi kullanabileceğiniz ilk yardım bilgisi yaşam kalitenizin maksimum düzeye çıkmasına imkan tanıyacak.

İlk yardım sertifikası nasıl ve nereden alınır ?

İlk yardım eğitim merkezleri tarafından verilecek olan kurslara katılım sağlayarak ilk yardım sertifikası sahibi olabilirsiniz. Gerek bireysel gerekse kurumsal kimliğinizle başvuru yapacağınız kurslara katılım sağlayarak il sağlık müdürlüğü eğitmenlerinden alacağınız dersler sonrasında sertifikanızı kısa sürede almaya hak kazanabilirsiniz.

İlk yardım eğitimi veren kurumlar ?

Günümüzde toplumsa bilincin ilk yardım konusunda eğitim alması adına ilk yardım eğitimi veren kurumlar her geçen gün artık göstermektedir. İlk yardım eğitim merkezleri olarak faaliyet gösteren kurumlara başvuru yaparak ilk yardım kurslarına katılım sağlayabilir ve kurs sonunda sertifikalarınızı almaya hak kazanabilirsiniz.

İlk yardımın temel uygulamaları nelerdir ?

İlk yardımın temel uygulamalarının arasında 3 temel unsur vardır. Koruma, Bildirme ve kurtarma unsurlarında oluşan ilk yardım bilgisinin tekniklerine uygun olarak doğru bil şekilde hasta veya yaralıya uygulanması esastır. Koruma amacı ile özellikle trafik kazaları gibi durumlarda olay yerinde olası tehleri göz önünde bulundurarak güvenli bir çevre oluşturulması şarttır.

Bildirim gereken durumlarda ani bir kaza veya hastalık durumuna karşı tıbbi bir yardım için ilk olarak sağlık görevlilerinin aranarak olay yeri, hasta veya yaralı durumu hakkında bilgi, olayın detayları ve sağlık görevlileri tarafından önemli olabilecek bilgilerin doğru ve eksiksiz aktarımı şarttır. Ayrıca karşılaşmanız muhtemel durumlara bağlı olarak zehir danışma merkezi, itfaiye, jandarma veya emniyet güçlerine de bilgi vermeniz gerekir.

Özellikle sağlık ekiplerine bilgi verirken kesin yer ve adres bilgisi, olayın tanımı, hasta veya yaralı sayısı, bu kişilerin durumları, arayan kişinin kim olduğu, hangi numaradan arandığı, nasıl bir ilk yardım alındığı ve olay yerindeki olanaklar hakkında bilgilerin açıklayıcı ve net bir şekilde ifade edilmesi şarttır.

Temel uygulamalar arasında kurtarmanın da önem arz ettiği ilk yardımda olay yerinde hasta veya yaralılara müdahalede bulunurken öncelikle hızlı ancak sakin ve bilinçli hareket edilmesi gerekir.

Hasta veya yaralının durum değerlendirmesinin hızlıca yapılarak doğru ilk yardım tekniklerinin uygulanması gerektiği kurtarma tekniklerinde sağlık görevlileri gelinceye kadar müdahalenin doğru ve etkili bir biçimde kişinin yaşamsal fonksiyonlarının devamlılığının göstermesinin sağlanması gerekir.

Günümüzde kurumsal işletmeler için de belirli kriterler çerçevesinde mutlaka bulundurması gereken ilk yardımcı için tercihe göre yapılan başvuruya bağlı olarak işletme faaliyetlerinin ağırlık derecesine göre yerinde ilk yardım eğitimi çalışanlara verilebilir. Ancak yalnızca iş yaşamında zorunluluklara bağlı olarak değil hayatın hemen her anında ön göremeyeceğiniz durumlar olarak toplumsal bilince ilk yardım bilgisinin aktarımı gerekecektir.

Dr. Aydın Yılmaz Dahiliye doktoru olarak görev yapmaktadır. 2015 yılından itibaren Sağlıkfit ekibine katılarak hastalıkları tedavi yöntemleri konusunda yüzlerce makale ele almıştır.

Источник: https://www.saglikfit.com/ilk-yardim-nedir-nasil-yapilir

Kesiklerde, Yırtıklarda ve Kanamalarda İlk Yardım – Sağlık Ocağım .NET

En Sık Yapılan İlk Yardım Hataları!

Kesi ve yırtıklar, deri ve deri altı dokuların bütünlüğünün bozulduğu yaralardır. Bu yaralar sıyrıklardan daha derin olduklarından kanama, sinir ve tendonda hasarlanma oluşturma olasılıkları daha yüksektir. Bazı basit uygulamaların yapılması kesiklerden sonra ciddi kanamaların, skar (yara izi) gibi problemlerin gelişmesinin önlenmesinde size yardımcı olacaktır.

Kesik, yırtık ve kanamalarda ilk yardım ve tedavi yöntemleri

Kesik, yırtık ve kanamalarda bası uygulama işlemi nedir? : Hemen hemen tüm ciddi kanamalar, üzerine temiz gazlı bez veya kumaş ile, beş-on dakika direkt bası uygulaması ile dururlar. En sık yapılan hata basının çok erken sonlandırılması veya yaraya bakmak için hafifçe kaldırılmasıdır.

Bu yapıldığı zaman kanama daha fazla olur veya pıhtının yeniden oluşturulması için daha uzun süre bası yapılmasını gerektirir.

Beş dakikalık sürekli basıdan sonra kanama tekrar başlarsa, tekrar bası uygulayın ve yardım için doktorunuza haber verin.

Kol veya bacaklara deneyiminiz yoksa asla turnike (boğucu sargılama işlemi) uygulamayın. Çünkü uzun süre uygulanan turnikeler daha ağır hasarlara neden olabilir.

Kesik ve kanamalarda bası uygulama yöntemi

Kesi, yırtık ve kanamalarda sakin olmak : Kan görmek çoğu kişi için korkutucudur fakat yaklaşımda bulunmak için bu zaman önemlidir. Eğer sakin olabilirseniz daha iyi karar verirsiniz ve yaralı bu durumda daha az ajite (huzursuz) olur.

Çoğu yaralanmada kanama kontrolü için, yardım gelinceye kadar üzerine bası uygulamanın yeterli olduğunu hatırlayın. Yüz ve baş bölgesindeki hafif kesiler, vücudun diğer bölgelerindeki kesilere göre daha fazla kanarlar. Çünkü bu bölgelerde çok sayıda yüzeysel yerleşmiş küçük kan damarı vardır.

Ciddi kesiklerde ve kanamalarda ne yapmak gerekir? : Kanamanın miktarından bağımsız olarak, derin ve 1.27 cm’den uzun kesiklerde doktorunuzu arayınız. Derin kesiler yüzey bölgesinden önemli gözükmese bile altta önemli kas, sinir ve tendon kesilerine neden olabilirler.

Yüz, göğüs ve sırttaki uzun kesiler daha büyük olasılıkla kötü skara neden olurlar. Bu durumda, yara uygun şekilde dikilirse, skar gelişme olasılığı daha azdır. Dikiş atılması konusunda kararsız kalırsanız, doktorunuzu arayınız. Kötü skar (yara izi) gelişmesini önlemek için dikişler yaralanmadan sonraki ilk sekiz saat içinde yapılmalıdır.

Küçük kesiklerde ve kanamalarda yapılması gerekenler : Küçük kesikleri hatta yara dudakları bir araya gelebilen uzun kesikleri (kelebek bandajla), eğer duyu, hareket kaybı yok ise kendinizde tedavi edebilirsiniz. Bununla beraber, yara içinde toprak, cam gibi yabancı maddeler var ise doktora gitmek ve muayene olunması gerekir.

Sizin müdahale edemediğiniz her yarayı, iyileşmenin daha iyi olması için en kısa sürede, mutlaka doktorunuza gitmeniz veya acil serviste muayene gerekir. Kesik ve kanama eğer çocuğunuzda ise, çocuk ağrı nedeni ile muayene edilmesini istemeyebilir. Bununla beraber doktorunuz gerekli ise lokal ağrı kesiciler kullanarak muayeneyi yapacaktır.

Yaranın temizlenmesi ve sarılması işlemi nasıl yapılır? : Kendinizi müdahale edecek şekilde rahat hissediyorsanız, yarayı sadece su ile temiz olduğuna emin oluncaya kadar yıkayın. Daha sonra antibiyotikli pomat uygulayıp, steril gazlı bez ile sarın veya yaralanan siz iseniz bunu yanınızda bulunan kişiden yardım isteyerek yapın.

Yaranın ağırlığının tahmin edilmesi her zaman mümkün olamayacağı için doktorunuzu aramaktan veya acil servise gitmekten çekinmeyin. Yara etrafında kızarıklık, şişlik, pis akıntı olursa veya kanama tekrarlarsa en kısa sürede doktora başvurun.

İyot ve alkol gibi antiseptikler gerekli değildir, yaralının özellikle yaralı çocuk ise huzursuzluğu artabilir, bu nedenle iyot ya da alkol kullanmamak daha doğru olur. Yaralı çocuğunuz ise ve aşıları tam yapılmış ise, çoğu yaralanma ve sıyrıkta tetanoz aşılaması gerekli değildir. Yine de bu durum doktor ile görüşülmelidir.

Kesik ve kanamalarda ilk yardım ve tedavi yöntemleri

Çocukların yaralanması ve kanamalar nasıl önlenir?

  1. Meraklı ve aktif olan çocuklarda hafif kesi ve sıyrık oluşmasını önlemek her zaman mümkün değildir ancak oluşma sayısı ve şiddeti azaltılabilir.
  2. Potansiyel olarak tehli olabilecek sivri ve keskin cisimleri, kolay kırılabilecek cisimleri ve ateşli silahları çocukların ulaşabilecekleri yerlerde bırakmayın.

  3. Düzenli aralıklarla ev, garaj ve avlularınızı kontrol edin.
  4. Potansiyel olarak tehli bulduğunuz eşyaları, çocukların ulaşamayacağı yerlere kaldırın.
  5. Çocuklarda sık oluşan bu tür yaralanmalar için evde steril gazlı bez, antibiyotikli pomat ve bandajlar bulundurun.

Çocuklar doğal olarak meraklı ve sabırsız oldukları için yaşamları boyunca bazı kesik ve sıyrıklara maruz kalma riskleri yüksektir. Yaralanmaya reaksiyonları gerçek hasara göre çok daha aşırıdır.

Çoğu olguda iyi bir tedavi, yaranın temizlenmesi, korunması ve çocuğun rahatlatılması (hafif sıyrıkların ve çürüklerin üzerinin öpülmesi) ile sağlanabilir.

Benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/kesiklerde-yirtiklarda-kanamalarda-ilk-yardim/

İlk yardımı siz yapın!

En Sık Yapılan İlk Yardım Hataları!

İlk yardımın hayati bir öneme sahip olduğu kuşkusuz. Özellikle kalp durması vakalarında Temel Yaşam Desteği uygulaması daha da önem kazanıyor.

Çünkü uygulama, profesyonel medikal tedavi ve vücudun normal kalp hareketi sağlanana kadar beyne ve diğer organlara kan ve oksijen taşımasını, dolayısıyla hayati fonksiyonlar olan solunum ve dolaşımın devamlılığını sağlıyor.

Çoğumuzun yabancı olduğu temel yaşam desteği’nin aşamaları hakkında Medline’dan Operasyonlardan Sorumlu Direktör Dr. Barış Mutluer’den konuyla ilgili bilgi aldık.

İlk müdahale nasıl yapılmalıdır?

Gözlenebilir herhangi bir teh yoksa kişinin yanına gidip omuzlarından yavaşça sarsarak seslenin. Kişi cevap vermiyorsa sert bir zemin üzerinde sırt üstü yatırın. Cevap veriyorsa onu bulduğunu pozisyonda tutun.

Sorular sorarak problemi anlamaya çalışın ve gerekiyorsa ambulans çağırın. Yanıt vermediği hallerde, ilkyardım eğitimi almış kişilerin uygulamasının daha doğru olacağı suni solunum ve kalp masajı uygulanmalıdır.

Suni solunum nasıl yapılır?

Yetişkinlerde suni solunuma başlamadan önce baş arkaya itilerek dilin geriye kaçıp hava yolunu tıkaması önlenir. Oysa bebeklerde baş hafif bir şekilde geriye itilerek çiçek koklama pozisyonu yapılarak uygulamaya başlanmalıdır.

“Size bir püf nokta: Bebeklerde suni solunum gerektiğinde başın geriye itilmesi hava yolunu kapayabileceğinden başı hafifçe geriye itilmeli.”

Yetişkinlere suni tenefüs nasıl yapılır?

Hastanın alnındaki elinizin baş ve işaret parmaklarıyla hastanın burun deliklerini kapayın. Çeneyi yukarı iterken ağzı açın.

Büyükçe bir nefes alarak dudaklarınızla hastanın ağzını örtün ve almış olduğunuz nefesi yavaşça hastaya üfleyin. Göğsünün yükseldiğini görmeniz, hastaya nefesi başarıyla verebildiğinizi gösterir.

Bu işlemi, hasta kendi başına nefes alıp verene kadar devam ettirin.

Bebeklere ve çocuklara suni tenefüs nasıl yapılır?

Hava vermek için ağız ve burun birlikte kullanılır. Yetişkinlerdeki gibi hava üflenir. Göğsün havayla yükselip alçalması takip edilerek işlemin başarılı olup olmadığı anlaşılır.

Kalp masajı nasıl yapılır?

Kalbin atıp atmadığını nabızdan kontrol edebileceğiniz gibi, kulağınızı hastanın göğsüne dayayarak da anlayabilirsiniz.

Yetişkinlere kalp masajı nasıl yapılır?

Elinizin bilekle birleştiği sert kısmını hastanın göğsünün ortasına yerleştirin. Diğer elinizin sert kısmını, önceki elinizin üstüne koyun. Her iki elinizin de parmaklarını sıkıca kenetleyerek, hastanın göğsüne dik bir açıyla 30 kez bastırın.

Bu işlemi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, basınç uygulayacağınız noktanın kaburgalara doğru kaymaması ve göğüs kemiğinin ucuna ya da karın boşluğuna basınç uygulamamaktır. Ellerinizi yukarı alırken, göğüsten ayırmamanız gerekir.

Hasta kendi kendine soluk alıp vermeye ya da kalbi tekrar atmaya başlarsa, yan yatar pozisyona getirilmesi önemlidir. Bu aşamadan sonra hemen bir ambulans çağırın.

Bebeklere kalp masajı nasıl yapılır?

Her iki meme başını birleştiren hayali bir çizgi düşünülür ve bu çizginin bir parmak altına sadece işaret ve orta parmaklar bitiştirilerek, iki parmakla göğüs yüksekliğinin üçte biri oranında bastırılır. Bastırma ve bırakma eşit sürelerde uygulanmalıdır. Çocuklarda da yetişkinlerde olduğu gibi yapılır.

İLK YARDIM NEDİR?

En sık yapılan ilk yardım hataları

Okan Üniversitesi Hastanesi Acil Servis Doktoru Çağatay Tuğrul Özseçen, en sık yapılan yanlış müdahale örneklerini ve bu durumlarda neler yapılması gerektiğini açıkladı.

Bayılma durumunda, bayılan kişiye tokat atmak

Kısa süreli bilinç kaybının sebebi kan basıncındaki düşüş, havasızlık, büyük üzüntü duymak veya aşırı duygusal dalgalanma ve açlık olabilir. Nabız ve solunum düzenli ise hasta sırt üstü yatırılıp ayakları yükseltilir ve hareketsiz bir şekilde yatması sağlanır. Sonrasında ise baygın kişi kalabalık ve kapalı bir yerde duruyorsa sakin ve açık bir alana alınmalıdır.

Sara nöbeti geçiren hastaya soğan koklatmak

Nöbet geçiren epilepsi hastaları kasılmalar ile kendilerine zarar verebilirler, bu yüzden önceliğiniz hastanın etrafındaki tehli cisimleri uzaklaştırmak olmalıdır.

Dişlerinin arasına mendil ya da bez parçası konularak hastanın dilini ısırması engellenebilir. Baygınlık ve nöbet geçiren kişilere koklattığınız soğan ya da kolonya, hastanın nefes almasına engel olabilir.

Genellikle, nöbetler birkaç dakika içinde durur bu yüzden böyle bir durumla karşılaştığınızda beklemeli ve sağlık ekiplerine haber verilmelidir.

Her boğulma durumunda kalp masajı yapma

Boğulmalar yoğun dumana maruz kalma ya da suda fazlasıyla karşılaşılan tehli durumlardır. Boğulan kişi sudan çıkarıldığında ilk olarak nabız, kalp atışları ve solunumu kontrol edilir. Problem olduğunda eğitimli kişilerce solunum ve kalp masajı uygulanır.

Nefes borusu tıkanması durumunda sırta hızlıca vurmak

Yine en çok yapılan yanlışlardan biri de, nefes borusunda kısmi tıkanma olan birinin sırtına vurulmasıdır. Nefes almakta güçlük çeken ve kısmi tıkanma yaşayan birine hiçbir şekilde müdahale edilmemesi ve öksürmeye teşvik edilmesi gerekir. Ve tabii sırta vurmak isteyenleri de engellemeyi unutmamak lazımdır.

Zehirlenen kişiyi parmakla kusturmaya çalışmak

Midedeki zehirli maddenin kusturularak çıkartılmaya çalışılması hastaya daha büyük zararlar verebileceği için sindirim yoluyla zehirlenmelerdeki en temel ilk yardım yöntemi olan; ağzı su ile çalkalanma işlemi yapılmalıdır. Özellikle yakıcı maddelerin alındığı durumlarda hasta asla kusturulmamalıdır ve tıbbi yardım istenmelidir.

Yanıklara ve yaralara diş macunu tütün, şeker vb. sürmek

Öncelikle bunlar tıbbi bir ürün değildir, kullanım amacı dışında kullanılmasını önermek doğru olmayacaktır. İlaveten kuruyan diş macunu, tütün, şeker vb.nin daha sonra özellikle yanmış, yaralı ve hassas bölgeden temizlenmesi hem sağlık personeli hem de hasta için sıkıntılı olacaktır. Bu örneklere daha birçokları eklenebilir.

Unutmayalım ki yapılan her yanlış müdahale sağlığımız için büyük riskler oluşturabilir. Bu yüzden bazen de hastaya dokunmadan sadece yardım aranmasını, naklini, etrafından meraklı insanların uzaklaştırılmasını temin etmek dahi en değerli ilk yardımlardan biridir.

Acil durumlar için ipuçları

+18Lastiğiniz patladığındaEğer lastiğiniz dağın başında bir yerde patlarsa ve yakınlarda lastiğinizi şişirebileceğiniz bir yer yoksa lastiğe küçük delikler açıp içini çimen ya da samanla doldurun. Bu yöntem lastiğinizin daha sonra çöp olmasına sebep olacak olsa bile bir servis bulana kadar idare etmenizi sağlayacaktır.  

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/haber/651594-ilk-yardim-nasil-yapilir

Bilinçli ilk yardım hayat kurtarır! İşte en sık yapılan hatalar

En Sık Yapılan İlk Yardım Hataları!

Teh içinde olmadığından emin olun. nabzını, nefesini ve gözlerini kontrol edin . Hayat belirtileri yoksa derhal kalp masajı uygulayın.

Şiddetli kanama olması durumunda

En büyük hata: hemen turnike uygulamak. Yapmanız gereken ilk şey kanamanın durdurulmasıdır. Bu yüzden yaraya en yakın damarı kelepçelemeniz gerekiyor. Steril bir mendil ya da kumaş parçası kullanın.

Turnike ancak acil durumlarda uygulanmalı ve bu konuda eğitim almış kişiler tarafından yapılmalıdır. Önemli: Turnikeyi, her saat 10-15 dakika boyunca gevşetin atardamara basmayı unutmayın.

Ardından, turnikeyi tekrar sıkın ancak 30 dakikadan fazla olmamasına dikkat edin.

Bir burun kanaması durumunda

Başlıca hata: Başı geriye doğru yatırmak. Burun içine peçete ya da pamukla tampon yapmak ve enseye su tutmak da doğru bilinen önemli yanlışlardandır.

Kişinin önce oturmasını sağlayın kan akışına izin vermek için kafasını hafifçe öne koyun. 10 dakika kadar bekleyin. Başın kalp seviyesinden yükseğinde bir pozisyonda istirahat edilmelidir.

Kanama hala devam ediyorsa mutlaka bir doktora danışın.

Hipotermi durumunda

Ana hata: vücuda yağ ve vazelin sürmek. Her şeyden önce kişi sıcak bir yere alınmalı ve vücudu örtülmelidir. Islak kıyafetleri kurularıyla hemen değiştirilmeli ve sıcak battaniyeye sarılmalıdır. Sıcak bir içecek ve sıcak bir yemek de kişiye iyi gelecektir. Önemli bir not: Kişiye asla alkol vermeyin. Alkol kan damarlarını genişletir ve bu ısı kaybına neden olur.

Kalp durması durumunda

Temel hata: farklı yaştaki insanlar için aynı işlemleri gerçekleştirmek.

Erişkinler için dolaylı bir kalp masajı iki elle gerçekleştirilir: Avuç içi tabanı göğüste bastırılır ve elin başparmağı kişinin çene veya bacaklarına bakmalıdır.

Bir bebek için dolaylı bir kalp masajı yapmak için iki parmağınızla bastırmanız gerekir. Önemli: Dolaylı bir kalp masajı, kişi düz ve sağlam bir yüzeye yerleştirildiğinde gerçekleşebilir.

Yanık durumunda

Temel hata: yanık kabarcıklarının delinmesi. Yanığa sebep olan etkenden kişi uzaklaştırılmalıdır. Kimyasal yanıklarda mutlaka bölge temiz suyla uzun süre yıkanmalıdır.

(çamaşır suyundan ellerin zarar görmesi gibi) Eğer kişinin vücut bölgesinde bir yanma olduysa üzerindeki kıyafetleri hemen çıkartılmalıdır. Yanık olan bölge mutlaka 10–15 dakika suya tutulmalı ve soğutulmalıdır. Yanığın olduğu bölgeye bandaj uygulayın üstüne buz koyun.

Her şey bittiğinde bir doktor çağırın. Önemli: Bir yanık şiddetliyse, kişiye biraz tuz veya mineralli su verin.

Çıkık durumunda

Yaygın hata: Çıkık ya da kırık durumunda hasarlı bölgeyi eğip bükmek. Bir çıkık türünü yalnızca röntgen sayesinde öğrenebiliriz. Bu yüzden yapabileceğimiz tek şey, kişinin vücudun yaralı bölümünü hareket ettirmesine izin vermemek. Eğmeyin ya da bükmeyin. Görseldeki gibi yaralı kısım hariç tutularak bir bandaj yapılmalıdır. Önemli: Bandajları sıkı uygulamayın. Dolaşım normal kalmalıdır.

Zehirlenme durumunda

En büyük hata: su eksikliği. Zehirlenme durumunda 10-20 bardak su içilmelidir. Hastanın şuuru yerinde ise hasta kusturulur, bu amaçla ağız içine parmak sokulur, hastanın ısırmasını önlemek amacıyla parmağın yanında bir gazlı bez dişler arasına sıkıştırılır.

Ağızdan alınan maddeler bir süre sonra sindirilir ve bağırsaklardan emilirler. 2 saat geçmeden kusturulan hasta zararlı maddeyi dışarı çıkaracağından hayati tehyi atlatabilir. Kusturma için tuzlu su da içirilebilir.

Tahriş özelliklerinden dolayı asit, baz gibi yakıcı kimyasal madde içenler ve petrol ürünü içenler kusturulmaz. Her iki durumda da doktora görünmek gerekir.

Yılan ısırığı durumunda

En büyük hata: yılanın ısırdığı yeri emmektir. Görseldeki gibi eğer bir bacak yaralıysa diğer bacağa sabitlenecek şekilde bağlayın. Eğer bir kol yaralıysa vücuda sabitleyin. Kişi bilinçsiz ise, kalp masajı uygulayın. Önemli: Turnike yapmak, zehirin yayılmasını engellemeyeceği için bu durumda yararsızdır. Ayrıca nekroza (doku ölümü) neden olabilir.

Alt karın ağrısı durumunda

En büyük hata: ağrı kesici almaktır. Sıklıkla alt karın ağrısını azaltmak için ağrı kesici almanız önerilir. Ancak doktorlar buna karşı tavsiylerde bulunur.

çünkü acı duygusunu ortadan kaldırırsak, akut apandisit, bağırsak tıkanıklığı veya delikli ülser gibi ölümcül tehli hastalık belirtilerini kaçırabiliriz. Karnınızda akut (keskin, batıcı, hızlı ve elektrik ağrı gibi) ağrı hissederseniz mutlaka doktora görünün.

Acil bir durumda her zaman bir doktor çağırmanız gerektiğini unutmayın. Acil müdahale için de ilk yardım dersi almak hayat kurtarabilir.

Источник: https://www.mynet.com/bilincli-ilk-yardim-hayat-kurtarir-iste-en-sik-yapilan-hatalar-1213487-mykadin

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.